[ teskosesnalazim @ 12.09.2009. 11:47 ] @
postovanje svima na ovom forumu,
mnogo sam toga procitao na ovom forumu i dopada mi se sto za razliku od nekih drugih popularnih foruma naseg govornog podrucja,
nema mase neozbiljnih posetilaca koji svaku temu pretvore u sprdnju i chat.

na tu ozbiljnost ucesnika u diskusijama racunam pri postavljanju mojih pitanja.

dugo mi se mota po glavi jedno veliko pitanje i ciljano sam se prijavio na ovaj forum da bih ga postavio i drugim ljudima.

imam 30 godina, rodjen sam i odrastao u beogradu, u radnickoj porodici, u malom stanu udaljenom od centra nekih desetak kilometara,
imam srednju skolu i zaposlen sam nekoliko godina u drzavnoj firmi u kojoj primam prosecnu platu za beograd,
koja cini glavninu kucnih primanja pored mizernih penzija mojih roditelja.

verovatno vas nece iznenaditi ako kazem da nisam zadovoljan, ali ne ljutim se ni na koga drugog osim na sebe i na karakter i sposobnosti
kojima raspolazem, koji me cine takvim mediokritetom kakav jesam.

vidim da ljudi postizu vise nego ja, raspolazu sa vise mogucnosti da sebi priuste razne komfore koji su meni jednostavno nedostizni,
i mozda cete se iznenaditi ali to su sasvim obicne stvari koje cine savremen zivot: stanovanje, putovanja, automobil...
ne govorim o palatama, bahamima i mercedesima, vec vise o necemu sto se idealno smatra zivotom srednje klase.

da ne bi neko rekao da sam pao sa marsa, znam gde zivim i zivim ovde svih svojih 30 godina, pa ipak me muci cinjenica da u odnosu na
sav ovaj narod koji se vozi novim automobilima, od jevtinih do onih najskupljih, stanuje u svim ovim stanovima i kucama unutar kruga od
deset kilometara, putuju na blize ili dalje destinacije koje se nude u mnogim turistickim agencijama, ja se stvarno osecam
kao da sam juce dosao sa planine, jer nemam ni najmanju ideju kako da dodjem do vise novca.
osecam se otprilike kao sto se onaj siromah sto skuplja stvari po djubristu oseca u odnosu na mene koji imam redovan posao i platu i
stan i hranu, i on se verovatno pita kako bi mogao da se dokopa ovakvog zivota, ali nema nikakvu prakticnu ideju.

jasno vam je da nisam i ne mogu da budem kriminalac, zatim nemam uspesne prijatelje ni rodjake, a vec sam rekao da imam samo srednju skolu.
ni moji roditelji nisu stekli nista tokom svojeg radnog veka, ni znanje ni imanje, tako da sada ja prakticno njih izdrzavam.

ali ova kolicina ljudi koje vidim da imaju i mogu vise nego ja, govori mi da ni oni nisu bas svi obdareni sa navedenim pocetnim prednostima
kao sto su nasledjen imetak, posebna talentovanost, ili na kraju krajeva sklonost kriminalu.

ne ocekujem naravno nikakakvo uputstvo za upotrebu zivota, ali bih voleo vase misljenje o ovom mojem vidjenju nase, beogradske sredine,
i moje perspektive u njoj.
[ Ivan Dimkovic @ 12.09.2009. 11:53 ] @
Citat:

ne ocekujem naravno nikakakvo uputstvo za upotrebu zivota, ali bih voleo vase misljenje o ovom mojem vidjenju nase, beogradske sredine,


Cekaj koje je tvoje tacno pitanje? Ti si predstavio "beogradsku sredinu" na nacin na koji je ti vidis, ali kako neko uopste to moze da komentarise kada tebe licno ne poznaje - niti zna koje su tvoje sposobnosti i kvaliteti u odnosu na "beogradsku sredinu"

Vidi, konacna istina je da svaki covek sebe smatra kvalitetnim i dobrim i obicno da vredi vise - pa tako i ti.

Medjutim subjektivno misljenje i objektivno stanje stvari ne moraju da se podudaraju - kazes primas prosecnu platu, sto znaci da tebe poslodavac vrednuje kao jednog prosecnog stanovnika Srbije - ako smatras da vredis vise, prvo razluci ZASTO smatras da vredis vise, sta je to od tvojih sposobnosti / kvaliteta sto mislis da zasluzuje vecu platu.

I onda napadni to - prodaj se.... Ali probaj biti objektivan u oceni - mozes sebe uvek predstavljati kao vrednijeg i pametnijeg nego sto jesi, to mnogi rade - ali ne smes sam sebe zavaravati jer je pogresna procena majka svih gresaka.
[ dejanet @ 12.09.2009. 13:13 ] @
Hmm,
prošao je jedan period 2001-2008, kada je bilo mesta za prosečne ljude i njihove lične ambicije, ko je iskoristio konzumaciju, iskoristio..

Beogradsku srednju klasu najbolje opisuje reklama za nes kafu, ona pre krize (šiparice,abrovi,lepa kancelarija i mms).. Ova trenutna reklama sa studošima u hostelu ili domu ne sluti na dobro...

Drži posao koji imaš i guraj polako..
[ žutokljunac @ 12.09.2009. 13:15 ] @
Kažeš da nećeš recept, a ja ću ti ga ipak dati. Kao prvo, ti automobili su samo privid. Lažni sjaj. Većina, da ne kažem 95%, ih je kupljena na kredit ili na lizing. Onih pet posto su već imali neki auto, prodali, doplatili i kupili bolji. To je tačka jedan koja te zbunjuje. Tačka dva: stan/stanovi - Tu je slučaj drugačiji, u 99% slučajeva su nasleđeni iz mnogo boljih vremena kada su se delili, ili su u pitanju stare beogradske porodice ( dosta ređi slučaj ). Ostatak je takođe kupljen na kredit.
U čemu je caka? Pa u doborm poslu. Kako do dobrog posla? U 99% slučajeva preko dobre veze. VEruj mi, ovde će te ubeđivati u suprotno, ali će te ubeđivati IT-ovci. Za sve ostalo ti treba debela veza. Ako trebam da nabrajam, svi drugovii mi rade u dobrim strani firmama na odličnim pozicijama. Većinom u bankama. Svi, ali bukvalno SVI, od prvog do poslednjeg, su do posla došli preko veze.

Resume: Šta ti je činiti? Hvataš vezu, u kovertu stavljaš minimalno 5 soma evra, i to je to. Kasnije kupuješ auto na kredit ( nemoj lizing ) i eto te. Uspešan Beograđanin.

Mogao bih da se raspišem, ali me strašno mrzi.

P.S. - Kupi i naočare za sunce. Obavezno crne. Ima da budeš turbo uspešan. Naravno, u tuđim očima. Kupi i gramatiku. Trebaće ti da ne brukaš vezu.
[ Flo33 @ 12.09.2009. 13:16 ] @
Ivan je u pravu. Svako vrednuje sebe vise nego sto je objektivno. I tvoju pricu dele milioni ljudi na svetu. Milijarde. Svako ko je nezadovoljan postignutim u zivotu ma koje drustvene lestvice bio je na dobrom putu da napreduje. Jer zeli vise. Ko se pomiri sa trenutnom situacijom ubrzo dolazi do stanja depresije, melanhonije, itd.. Sve je to patetika.

Da bi se izdigao od proseka moras i biti iznad proseka. Ili da te prati neka luda sreca.
[ Marko Medojević @ 12.09.2009. 13:18 ] @
Sam pojam uspeha i neuspeha je prilično neodređen. Postoje ljudi koji priamju platu 15-20.000 din. ali im je život vrlo ispunjen, kao i milioneri kojima kosa opadne sa 30 godina od nerviranja. Kao što si i sam rekao klošar što pretura po kontejneru zavidi prosečnima što imaju posao, hranu i stan. Prosečan zavidi malo bogatijima što putuju redovno na odmor, voze kola... Ovi malo bogatiji zavide još bogatijima i tako u nedogled. Fora je u tome da li ti znaš da živiš svoj život ili ne znaš. Svako treba da teži da se otarasi ega i da uopšte ne obraća pažnju šta će drugi ljudi misliti, već da gleda samo da namiri svoj hedonizam.
Kao što ti kaže Ivan ti kukaš što primaš prosečnui platu, a nisi naveo šta ti iznad proseka poseduješ. Jednostavno, ako si dobar programer posla ćeš naći i freelance tako da uopšte ne moraš zavisiti od firme, pogotovo ne državne! Isto važi i za većinu drugih profesija. Potrebne skilove, koji će ti pomoći da imaš veću platu, možeš steći formalinm i neformalinm obrazovanjem. Na primer Microsoft, Cicso i slični sertifikati sa kojima za manje od godinu dana vrednog rada možeš steći dovoljno znanja koje će ti omogućiti da radiš u firmi za veću platu, a i da zaradiš nešto sa strane. Takkođe postoje fakulteti koji imaju mogućnost eLearning praćenja nastave. Samo još ti treba da uradiš nešto po tom pitanju!
[ etjen @ 12.09.2009. 14:40 ] @
evo i ja nešto da dodam
Znaj da ta tvoja situacija uopšte nije usamljena. Ti vidiš one koji putuju, imaju dobra kola, itd. ali znaj da su oni stvarno u manjini, iako se čini da su u Beogradu većina, ali to zaista nije tako, nego su samo ''vidljiviji''.
Gomila ljudi ima sličan problem kao ti...
Da ti malo olakšam priču-99% njih koji rade na dobrom poslu su dobili posao preko veze (kako je već neko rekao). Isto tako, svi koji sada imaju stanove i kola imaju to DOBRIM delom od nasledstva. Gomila njih je prodala neke, u njihovo vreme, beznačajne parčiće zemlje koji su dostigli astronomske cifre (imam nekoliko primera za to iz vrlo bliske mi sredine) i sada su kupili kola ili neke stanove.
Veruj mi da 99% ljudi sa 30 godina, ukoliko nije imalo nikakav dobar start (nasledstvo, rodbinu, veze) nije moglo na pošten način zaraditi za npr. stan u Beogradu.
I u principu, tvoj položaj je sasvim OK. Mnogi bi platili za posao u državnoj službi.

A kao savet, ako nisi materijalno zadovoljan svojim životom, daj otkaz i uradi nešto sam, privatno... postoje poslovi za koje ti nije potreban početni kapital... Ali se vrlo mali broj ljudi odluči da nešto pokuša sam-uglavnom kukaju kako im ne valja a u stvari uživaju u Statusu Quo.

Onaj koji nije prosečan će naći način da se izdvoji od sredine i na kraju će isplivati. (jedino što je u težim okolnostima potrebno duže vremena)
[ superbaka @ 12.09.2009. 14:48 ] @
broj kvalitetnih poznanstava je obicno dobar start za napredovanje u karijeri... neko ih ima a da se nicim nije potrudio, a neko mora da poradi na tome... univerzalni recept za sticanje istih ne postoji... kreni pa kako se snadjes... zivot je nepredvidiv i zna vrlo prijatno da te iznenadi kada se najmanje nadas i da u nekom trenutku dobijes nesto prijatno a cemu nisi ni tezio... svakako, sanse za tako nesto se drasticno smanjuju ako tezis desocijalizaciji...

Saveta
[ sasa022 @ 12.09.2009. 14:56 ] @
@teskosesnalazim

Nazalost nisi tj. nisu te naucili kako svoje znanje i vestine da unovcis.Nemas slif da se "guras i budes glasan" kada treba...
Ako to znanje ne steknes do punoletstva posle je veoma tesko.
Mozes da se "izvuces" jedino uz pomoc neke jake veze ili nekog zaista dobrog prijatelja koji ce te gurati u nekom poslu.Ili da budes neke bas lude srece pa da "preko noci" sve okrenes za 180 stepeni.
[ Lesli Eldridz @ 12.09.2009. 17:35 ] @
Ma to je bre neko lozenje, sta se przite. Bas ce neko ozbiljan da postavlja ovakva pitanja na forumima. Jako pitanje, o zavisti sto neki majmuni kupili nova stara kola. Trpi be, ono sto te ne ubije cini te jacim.

Aj za kola i tako i tako, ali od prosecne plate i dve penzije, ko je sam bez zene i dece, ne placa kiriju, to jest ima stan, i niko iz domacinstva mu nije bolestan ne daj boze, taj moze da ide gde hoce kao turista, posto se ne traze Tahiti kako vidim, nego obicno letovanje, a ako ne moze da ustedi za godinu dana za to od ovih prihoda, ako mu je bas stalo do putovanja, taj je garantovano neka pijandura.

Cak i da je ozbiljno pitanje, ovde se u stvari ne trazi odgovor nego je cilj da se kuka. Ko nesto hoce da uradi on to i uradi, a ne kuka kako bi on ovo pa ono, samo ga neko ili nesto sprecava. Ko kuka taj u stvari nece da radi to o cemu kuka. Ja ustvari i ne znam sta je pitanje. Jel kako da se na brzinu dodje do para? Ako neko i zna sto bi bilo kome rekao? Jel kako da se neko odvoji od roditelja? Koliki je taj stan? Prodas veci pa kupis manja dva stana ili dve garsonjere ili napravis kucu sa dva ulaza. Itd.
[ etjen @ 12.09.2009. 17:47 ] @
lepo ti Lesli rekao...
[ žutokljunac @ 12.09.2009. 17:47 ] @
Jeste, još da se jave stručnjaci što znaju da sagrade kuću za 10 soma evra. Proda stan za 50, i eto mu love. A može da kupi imanje na selu za 5 soma. Još bolje. Evo sad baš ide na RTS Sat-u neki lik što je prodao stan u Beogradu i kupio imanje na selu. Otišao u pastire. Svira čovek frulu i puca mu q. A ni pivo nije skupo. A na more može sad da ode do Grčke za 80€ 10 dana sa plaćenim autobusom. Ponese konzerve i bog da ga vidi. Al´neće on to.
[ maliradojca @ 12.09.2009. 18:15 ] @
Moras da postanes zanimljiv, da se bavis necime. Recimo nije jos kasno:

- da pocnas da se drogiras
- druzis sa pesnicima
- gajiis cincile
- pozajmis vece pare da bi uvozio miseve i tastature iz Kine
- postanes reprezentativac Srbije u bejzbolu
- naucis da pletes korpe
- pocnes da se bavis paraglajdingom
- otvoris prevarantsku d.o.o. firmu i da kupujes robu na odlozeno, a posle je zatvoris
- postanes vajar
- ozeni se (ali nikako Beogradjankom)
- kupis kamion TAM i prevozis maline seljacima

ili tako nesto.

Posle ovoga ce ti biti sve jasnije
[ Lesli Eldridz @ 12.09.2009. 18:16 ] @
BTW, ja nisam nista lose mislio, ali samo pitanje i naziv teme je kukački. Kakav licni neuspeh? U cemu licni neuspeh? Ko to odredjuje sta je uspeh a sta neuspeh? Pa i da neko odredjuje, ko ih bre... šiša. Ko u startu smatra da je neuspesan nikad nece ni da bude "uspesan".
[ Srđan Pavlović @ 12.09.2009. 18:16 ] @
@pokretac teme - upisi fakultet, veca je plata posle, uglavnom bolji drustveni status
(vise vrata otvoreno svuda)... bolji standard.

Ja sam imao slicnu situaciju, zavrsio sam srednju zubo-tehnicku (grana medicinske),
odmah dobio stalan posao posle srednje, ali opet - nisam bio zadovoljan jer sam znao
da mogu vise, dao otkaz posle 3 godine (kada sam stekao minimum finansijskih uslova
da upisem faks), upisao faks, zavrsio na vreme i eto. Skolarine za faks jesu skupe, ali,
ako dovoljno zelis, i ako si zbog te zelje spreman na neke zrtve i razna snalazenja, uspeces.
Usput, studirajuci upoznas dosta ljudi, i to mnogo znaci.

Vidjao sam na fakultetima i mnogo starije studente od 30 godina.
Isto tako, na fakultetu ces nauciti (spoznati) jos raznih opcija koje ti stoje
na raspolaganju (kroz nova poznanstva i uvide u nove prilike)

Potrebno je samo dosta volje da se "trgne" malo iz ustaljene svakodnevnice i odvazi na sledeci korak.

Ja na slican nacin razmisljam o nekom inostranstvu, mada nisam toliko nezadovoljan da nesto
intenzivno mislim o tome i prilikama za zivot i rad tamo.
[ ventura @ 12.09.2009. 18:39 ] @
Citat:
etjen:
Veruj mi da 99% ljudi sa 30 godina, ukoliko nije imalo nikakav dobar start (nasledstvo, rodbinu, veze) nije moglo na pošten način zaraditi za npr. stan u Beogradu.


Nigde na svetu prosečan radnik, pa čak i fakultetski obrazovan, ne može zaraditi za stan sa 30 godina... Ono što može je kupiti stan na kredit, a to je moguće i kod nas, dve prosečne plate (muž i žena), 30% opterećenje za stambeni kredit na 30 godina, i može se kupiti fin stančić na periferiji...

[ Pirossi @ 12.09.2009. 19:00 ] @
žutokljunac:
Citat:
Ti si to nešto prijatelju pobrko. Slika važi za devojke. A s´obzirom da čovek piše " jevtiniji " sasvim je dovoljno da mu prognoziram sjajnu budućnost u Srbiji. U Srbiji takvi najbolje prolaze. Doguraće do ministra.

mogao si nešto suvislije da mu kažeš.

Ivan Klajn u svom "Rečniku jezičkih nedoumica" kaže:
Citat:
jeftin, jeftiniji, najeftiniji, jeftinoća, danas običnije nego jevtin, jevtinoća


dakle, čovek nije pogrešio.
[ Srđan Pavlović @ 12.09.2009. 19:05 ] @
[offtopic]
Jevtino (jevtinije) je pravilno.
[ zemun88 @ 12.09.2009. 20:02 ] @
Deo ljudi se bavi privatnim biznisom, deo ima velike plate jer radi u velikim firmama, a deo se bavi mutnim poslovima. Posto vecina delatnosti spada medju korumpirane, evo ti par primera:

Profesori na fakultetima su debelo korumpirani. Takodje profesori u srednjim skolama takodje muljaju
Salterski radnici i radnici po mnogim sluzbama
Lekari takodje uzimaju debele provizije
Turisticke agencije podkradaju svoje klijente
Posto vecina banaka zivi od zelenasenja, njihovi direktori takodje zive na visokoj nozi
Zaposleni u poreskoj upravi. Rasturaju se od pisanja kazni, cak i ako nema razloga za pisanje oni ih ipak pisu. Takodje se rasturaju i od uzimanja para za ne pisanje kazni
Takodje razne inspekcije po gradu
Zaposleni u policiji.
Zaposleni u gradskoj upravi i opstinama
Vlasnici kockarnica
Carinici
Zaradjuju dobro oni koji diluju drogu i bave se mutnim poslovima
Clanovi politickih partija koji su na visokim pozicija, ili su se uglavili preko veze
Dileri droge
Lopovi....

To je deo ljudi koji tako zaradjuju i koji mogu da na taj nacin priuste lagodan zivot. Tj. kradu jedni od drugih. Zato posten gradjanin u ovoj drzavi i Beogradu ne moze da priusti sebi vicinu stvari.
Ako vidis nekoga u svom komsiluku ko ima dve plate i sve moze sebi da priusti, to u prevodu znaci da se bavi mutnim poslovima. I nema neke mudrosti.

Ali ima i ljudi koji na osnovu njihovog nivoa obrazovanja ima visoku platu, ili zato sto rade u dobrim firmama.

To ti je odgovor na tvoje pitanje
[ augustus @ 12.09.2009. 20:07 ] @
Sto napadoste coveka, covek samo kaze da je ON SAM kriv sto ga nece. Nije kukao na nekoga, jednostavno trenutno nema inspiracije.

Prica se da je veza za posao nesto lose, naprotiv nije. Svako ko je imao bilo kakav business, zna da je pojam veza najbitnijji u poslovanju. Te veze otvaraju nove poslovne mogucnosti, nekada se dobija na lojalnosti, a to sto je cena poneki los radnik nije nesto strasno.

Nedostatak te veze jeste problem. Posto potices iz radnicke porodice koja sebi nije obezbedila mirnu starost, jedini nacin da se otrgnes od toga jeste skola. Seljani, da ne kazem seljaci, bez skole tesko mogu dogurati bilo gde (seljani = ljudi koji zive na selu) jer u njihovim sredinama nemaju puno prilika za nova poznanstva. Ti si ih u gradu imao, ali su ti izmakla.

Neko ce fakultet proglasiti sranjem, ali jedna od stvari na fakultetu koja je veoma dobra jeste upravo sticanje tih veza. Nismo svi vrhunski inzenjeri pa da nam to ne treba, vec se moramo malo vise laktati kroz zivot.

Stavi na papir stvari koje bi ti voleo da radis u zivotu (dzaba lova kad ti muka ici na posao, pa jos toliko godina....) vidi sta je od toga najprofitabilnije (odmeri potencijal) i vidi sta trebas uciniti da to i radis. Nemoj da se obeshrabris ako treba puno truda uloziti, jer ako radis za cilj koji ti ispunjava zivot, makar nemao ono sto zelis zivot ce ti biti mnogo laksi za ziveti.

Jos jdna bitna stvar - nemoj da se plasis da promenis sredinu. Ako mora da se ide, mora, nemoj da te ista pokoleba.

Mozda nadjes nesto korisno u mom savetu mozda ne, samo cu ti reci da sam ja kao seljanin sa 14 godina razmislio kako pobeci iz te sredine i kako uciniti nesto vise za sebe, i narednih 10 godina na tome radio. Isplatio se svaki minut truda.

[ augustus @ 12.09.2009. 20:14 ] @
@zemun88 - poenta tvog posta je??
[ etjen @ 12.09.2009. 20:49 ] @
Citat:
ventura: Nigde na svetu prosečan radnik, pa čak i fakultetski obrazovan, ne može zaraditi za stan sa 30 godina... Ono što može je kupiti stan na kredit, a to je moguće i kod nas, dve prosečne plate (muž i žena), 30% opterećenje za stambeni kredit na 30 godina, i može se kupiti fin stančić na periferiji...


Da, kod nas je to moguće ako imaš dobar posao, za koji ti uglavnom treba veza... Čak je pokretač teme u odličnoj pozciji za uzimanje kredita jer radi u državnoj firmi, ali ipak mu treba učešće...
Dakle čak i da je oženjen i da on i žena steknu pravo na subvencionisani kredit za stan, opet mu treba učešće jer verujem da sa prosečnom platom ne možeš da platiš kredit bez učešća, a i da ga platiš, šta bi ti ostalo za život??
A da ne pominjemo činjenicu da pola njih ovde nema celu platu na ''belo'' što još više otežava celu situaciju
Pa naći uknjižen stan na koji može hipoteka, pa opremiti isti, itd.
To sve ipak, preko možeš bez nekih preteranih problema da uradiš, samo ako si iole normalan i želiš da radiš

ON topic
nema pokretač teme nešto mnogo da se žali kad malo bolje razmislim, on je u mnogo boljem položaju od gomile ljudi koje poznajem a žive u Beogradu. A ako želi nešto više, uvek može da da otkaz i krene, kako sam već rekao u privatni biznis, ili da beži preko, ili bilo koji od mnogih ovde iznetih predloga
[ 93 Stefan @ 12.09.2009. 21:28 ] @
Pa, možda smešno zvuči, ali trebao bi da počneš od nalaženja žene koja je isto kao i ti zaposlena u državnoj firmi. Onda lepo možeš da uzmeš i kredit, i eto ti ga stan, otplatiš kredit, uzmeš nov za kola... Ko kaže da moraš da se vozikaš kolima? Mislim, imaš za po hiljadu evra one razne Vespice. Jeste da ginu, ali koliko vidim po ulici samo zato što se onako zavlače svuda, jednom sam video neku dvojicu koji su nasred bulevara dizali svoje Vespe na zadnji točak. I manje troše...
Pitanje je samo koliko ti ostaje mesečno od tvoje plate i da li bi mogao da plaćaš i kredit. Možda da uzmeš još neki posao u slobodno vreme ili vikendom? Evo ja imam jednog druga koji je sada na raspustu išao u magacin i zarađivao je po 2000 dnevno u toku radne nedelje, vikendom se još više zarađuje. Ne znam kako stoji situacija sa tim, ali eto ti ga predlog... Jeste da je on maloletan i da mu se ne plaćaju socijalno i te gluposti, ali tebi te stvari ni ne trebaju, već ih imaš, nije li?
Mislim da je sada suviše star da bi išao na fakultet ili tako nešto. On to nije hteo ni na vreme da radi, a tek će sada...
Evo ja sad otvorih svoj rečnik iz engleskog (jer naravno da nemam Vujakliju ili tako nešto) kad ono... piše JEFTINO, a što je najgore odmah ispod toga... JEFTINIJE!!! A stvarno ne verujem da su imali nekog raspalog lektora.
To su došle sada razne seljačine iz unutrašnjosti, razni ljudi posle ratova (da ne bude...) i došli da nas uče kako da govorimo. Pogledajte samo kad su vesti kako pričaju oni voditelji! Vidite kakvi su i profesori po fakultetima (znam tata mi radi na jednom), sve neke pijandure, seljačine (bukvalno)...
To je i najveći problem za sve poput tebe, čim se ispile svi iz Crne Gore, Republike Srpske, a da ne pričamo o unutrašnjosti Srbije, odmah trče u Beograd i za starosedeoce ni nema posla. Da li ste videli posle svih onih ratova devedesetih nekoga da se doselio negde drugde sem u Beograd? I naravno da ne mogu svi ti silni ljudi da se potrpaju ovde, kad nema ni industrije niti ičega.
Ovo su činjenice!
[ Shadowed @ 12.09.2009. 22:13 ] @
Citat:
93 Stefan: Onda lepo možeš da uzmeš i kredit, i eto ti ga stan, otplatiš kredit, uzmeš nov za kola...

Prajsles :D
[ Srđan Pavlović @ 12.09.2009. 22:47 ] @
Ok, veliki broj ljudi jednostavno NEMA drugi nacin da sebi obezbedi stan
nego kroz podizanje kredita, i onda sledi otplacivanje tog stana skoro duplo od njegove cene.

Mozes da biras - da stanujes privatno i dajes pare nekome, i da stanujes u stanu
koji ces dobiti odma, a dugi niz godina dajes pare dok ga ne otplatis.

To su sve "zla" na kojima drugi zaradjuju (banke), ali eto, prosto je to tako.

[ zemun88 @ 13.09.2009. 00:11 ] @
Pa covek lepo pita kako drugi mogu da obezbede sebi kola i stosta sa platom, a on ne moze. @augustus - to je moj odgovor na njegovo pitanje

Ovo je zemlja Srbija - sto vise ukrades ili se bavis mutnim poslovima, ili imas dobru vezu - to ti je bolji zivot

Najgore je sto vecina ljudi koji radi po raznim sluzbama, bankama, preduzecima sa skolama koje uopste ne odgovaraju tom radnom mestu. Zato ni ne cudi kakva nam je drzava. A tragedija je sto su neki i bez srednje skole

Proci ce i to valjda
[ zaraza @ 13.09.2009. 00:30 ] @
Citat:
93 Stefan: Pa, možda smešno zvuči, ali trebao bi da počneš od nalaženja žene koja je isto kao i ti zaposlena u državnoj firmi. Onda lepo možeš da uzmeš i kredit, i eto ti ga stan, otplatiš kredit, uzmeš nov za kola...


Ja sam se nesto razmisljao o kreditu za stan...al sam odustao.
Nema sanse da se u Srbiji zaduzujem za bilo sta.
Previse je rizicno.
Mozda nekih 100 evra maksimum.

Citat:
93 Stefan:
Pogledajte samo kad su vesti kako pričaju oni voditelji!


Pa, osim sto unajmljuju mutave voditelje, koji pricaju ko Igov Mikva, ne vidim nista sporno....
[ Prokleta_Nedelja @ 13.09.2009. 00:45 ] @
@pokretac teme
mene samo interesuje sta si ti uradio da promjenis situaciju?

Ima jedna azrina pjesma koja bi se mozda mogla primjeniti u tvom slucaju

uradi nesto to je tvoja duznost
mnogo toga znas
nisi glupan takvih isuvise ima
ne ocajavaj
pljuni na svoju facu i postani covjek
nek se cuje i tvoja rijec
pljuni na svoju facu pljuni u oci
ne zabusavaj
[ medvedic @ 13.09.2009. 01:10 ] @
Pa sa jedne strane jeste da je potrebno da krene sa izmenama na licnom planu, ali sa druge svakom je potrebna podrska u takvom trenutku. Ja sam fakultet zavrsio tek u braku, a posao koji sada zelim sigurno nece biro da mi da, ali ne mora ni da bude veza ili mito. Ima drugih nacina da se nekom nametnes. Inace koja bi to zemlja bila da svako ko moze da ide u Grcku je kupio svoj posao. Tempirana bomba !!! Ili mozda gresim?
[ Aleksandar Klickovic @ 13.09.2009. 02:39 ] @
Potrazi part job u nekoj firmi kojoj su potrebni marketing manageri (slikovit naziv za prodavca necega). Takav posao ne retko mozes da radis kao dodatni posao (tj. da ne dajes otkaz u drzavnoj firmi), i uglavnom se placa po ucinku (na %), tj. koliko radis, toliko zaradis.

Naravno lose strane takvih poslova su uglavnom potrebna veca fizicka izdrzljivost (pesacenje od firme do firme, i nudjenje odredjenih proizvoda), i trpljenje kojekakvih "uspesnih" biznismena, ljudi i sl..

Dobrobiti su, sto ces vremenom (pogotovo ako ti firma ponudi obuku na pocetku) nauciti da prodas ne samo proizvod, nego i sebe (ne mislim o trgovini ljudima, nego o frazi koja oznacava da se nametnes sagovorniku da te ceni i postuje tvoje kvalitete), a i upoznati jako veliki broj ljudi iz mnogih bransi i sa mnogim pricama.. Mozda ce bas neka od njih da ti da ideju da napravis neki samostalniji korak u zaradi vece kolicine novca.

Pricam ti ovo iz licnog iskustva. Ja sam, doduse, takvo razmisljanje imao mnogo ranije, sa 18-20 godina, i slucajno se zaposlio bas na toj poziciji za poznati beogradski internet vodic (google -> beogradski vodic). U roku od godinu ipo dana sam bio u preko 1500 beogradskih firmi, i upoznao isto toliko ljudi, cuo skoro toliko prica, zalopojki, ideja, saveta i sl. Najbitnije je da sam u tom periodu svoj stav promenio za 100%, postao sam pun samopouzdanja, vere u svoje sposobnosti i naravno neke limite i ogranicenja koja sam se trudio da popravim.

Sada se bavim web razvojem, savetujem ljude oko pokretanja njihovog posla, imam veliki broj saradnika i placam nekoliko ljudi za razne poslove.. A to sve za 4-5 godina od pocetka... Ni ja nisam zavrsio fakultet (verovatno hocu jednom, cisto da mi niko ne drami jer sam, jelte sss), ali sam u odlicnoj saradnji sa ljudima koji jesu i koji imaju odlicno teorijsko znanje u svojoj struci.

Svrha celog ovog mog kuckanja je da pokusam da te pokrenem da uradis nesto za sebe. Ne trebas da budes pro ni u cemu, ne moras da doktoriras u nekoj oblasti, samo moras da imas volje da promenis svoj zivot. Potrazi neki dodatni posao vezan za komunikaciju sa ljudima, neka i nije finansijski preterano isplativ, iskustvo koje ce ti doneti za godinu-dve (pa cak i 6 meseci, ako imas srece) je neprocenjivo.

Onog trenutka kada ti sine da bi mogao da zaradis, upoznaj se sa ljudima koji su iskusniji u toj bransi i uci zanat. Cuvaj sve kontakte i docice vreme kada ces moci da pozoves nekoga za ovu sitnicu, nekog drugog za nesto drugo i tako dalje i dalje.. U svakom slucaju imaces informacije ko se cime bavi i mocices da pomognes nekom drugom u mozda njegovoj teskoj situaciji.. Ma koliko zivimo u iskrivljenom drustvu, mnogi ljudi pamte dobro i nikad ne znas kada ce ti neko kome si jednom ucinio nesto sitno, vratiti uslugu mozda stostruko..

Zato KRENI!

A, ako si pijanica, onda predji na Dzek, manje boli glava i veseliji se, nego da pijes pivo :)
[ ||NeX|| @ 13.09.2009. 06:54 ] @
Bravo Kličkoviću, potpisujem post. Moraš se pokrenuti. Hoćeš siguran put do para? Eto, ima ga - internet marketing. Uzmi knjige, uči o tome (recimo SEO), nauči praviti odlične web stranice i onda priključi se u affiliate programe. To sve možeš stići za 2-3 godine, a ako si stvarno spor 5 godina. I onda možeš i dati otkaz na poslu. Ali valja se truditi. Ako ti je mrsko, nećeš nikuda mrdnuti.
[ banchi @ 13.09.2009. 08:52 ] @
Taman htedoh potpisati sto rece Klickovic, kad me preduhitri ||NeX||...
Verujem da nema coveka koji bar jednom ne dodje u "oflline" fazu...zato odredi cilj, zadaj "path" i, sto rece jedan velikan, "ne gadjaj kamenom svakog psa koji laje na tebe, jer nikad neces stici na cilj".

Kao ilustracija evo nekih poslovnih izreka...

- tri su vrste ljudi...pokretaci, promatraci i oni koji se cude onome sto se dogodilo,

- neuspesni su samo oni koji su prerano odustali,

- da bi zaradio, moras se sresti sa sto vise ljudi,

- znanje je samo potencijalna moc: postaje moc tek kada se organizuje u okviru definisanih planova i usmeri ka konacnom cilju.

i jedna koja je moj favorit:

ako neces, naci ces razlog - ako hoces, naci ces nacin

[ 93 Stefan @ 13.09.2009. 10:08 ] @
@Shadowed
Pa kakvo pitanje, takav odgovor :) Šta očekuje da ga uče ovde neki kako će da živi? Ili šta već...
[ Lesli Eldridz @ 13.09.2009. 11:15 ] @
Jedine moje frustracije su zbog toga sto takvi kao ti kolo vode u ovoj zemlji i drve o nekim "pravilima igre", nemajuci siromasi pojma da nesto sa njima nije u redu, ali satisfakcija mi je pa ta sto takvu zemlju svi normalni prepoznaju kao najobicniji obor za stoku, gad i smrad, te je kao takvu i tretiraju. Kao i njeno stanovnistvo.

Sve to nije razlog da ovome sto je pokrenuo temu cak i da je ozbiljan delite vase bolesne savete kako je normalno da se hvataju veze, da se lakta i slicno. Nije normalno, nikad nije bilo i nece ni biti. Za takve koji zastupaju taj bolestan stav ima i termin, a to je diplomirani primitivac iliti poluintelektualac i to je bolesna pojava u drustvu. Jedino ste vi takvi ovde nasli da tu bolest velicate, ali cega se pametan stidi... To je valjda zbog gena, ko bi ga znao.

Citat:
Uzimajući ga u njegovom najpotpunijem i najizrazitijem vidu, poluintelektualac je čovek koji je uredno, pa možda čak i s vrlo dobrim uspehom svršio školu, ali u pogledu kulturnog obrazovanja i moralnog vaspitanja nije stekao skoro ništa. Bilo usled njegove urođene nesposobnosti ili zbog mahna školskog sistema, on nije dobio podstreka za duhovno samorazvijanje. On uopšte duhovne vrednosti ne razume i ne ceni. On sve ceni prema tome, koliko šta doprinosi uspehu u životu, a uspeh uzima u "čaršijskom" smislu, dakle, sasvim materijalistički. S ostalim duhovnim vrednostima odbacuje i moralnu disciplinu, ali ne sasvim, jer prekršaji te discipline povlače krivičnu odgovornost. Ipak i u moralnom, kao i u kulturnom pogledu, on je u osnovi ostao primitivac. Neomekšan kulturom, a sa olabavelom moralnom kočnicom, on ima sirove snage napretek. Školska diploma, kao ulaznica u krug inteligencije, dala mu je preterano visoko mišljenje o sebi samom. U društvenoj utakmici taj diplomirani primitivac bori se bez skrupula, a s punim uverenjem da traži samo svoje pravo, koje mu je škola priznala. On potiskuje suparnike nemilosrdno kao da ne bi bili živa bića nego materijalne prepone. On je dobar "laktaš", - izraz jedan koji je prodro u opštu upotrebu jednovremeno s pojavom poluintelektualaca.
...
Pretpostavimo da se u njega probudila politicka ambicija, i da je uspeo postati ministar. Taj polozaj mogao je ugrabiti samo kroz silno guranje i strmoglavu jagmu, i zato ce smatrati da je to sada nesto »njegovo«. Iz te svoje tecevine ili, bolje reci, plena gledace da izvuce sto vise licnog cara. Bice »korupcionas«, ali nece biti sasvim svestan tog fakta: toliko ce mu to izgledati prirodno i na svom mestu. Jedan poluintelektualac, kad je cuo da se govori o njegovoj ostavci, rekao je: »Ko je lud, da se odvaja od punog canka?!«. Njemu je izgledalo nepojmljivo da se covek ne koristi ministarskim polozajem, kao sto bi bilo nepojmljivo da covek kraj punog canka ostane gladan.
...
Poluintelektualac je bolesna drustvena pojava, koja je obelodanila dve stvari: (1) da je kulturni obrazac potrebna dopuna nacionalnog i politickog obrasca, sto se narocito oseca onda kada uticaj ta dva obrasca stane slabiti - i (2) da skola koja se ogranicava na davanje znanja, bez uporednog vaspitavanja karaktera, nije u stanju spreciti pojavu takvog drustvenog tipa kao sto je poluintelektualac.


Prema tome, zna se. Prijatelju teskosesnalazim, nemoj ti da slusas ovakve koji se laktaju da bi pobegli iz zavicaja, ama zavicaj iz njih nikako da iskopni, nego bolje postani klosar ako ti se bas nessto menja, nego da postanes drustvena stetocina kao ovi iz citiranog teksta, a ako bas hoces pare na brzinu, bolje postani kriminalac, recimo sadi marihulanu u sumi, i to je casnije zanimanje nego sto je ova fukara koja upropascava zemlju.

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 13.09.2009. u 12:38 GMT+1]
[ Nigerijac @ 13.09.2009. 11:23 ] @
Dobro je da si postavio pitanje prvo sebi a onda i drugima.Pitanje je sta smatras u zivotu uspehom,ima onih umetnika kojima je dovoljno ono da je dan suncan pa da su happy.Salu na stranu,evo sta ti predlazem.Razmisli gde vidis sebe za 1,2 ili 5 godina.Razmisli kako to da ostvaris,bitno je i da si okruzen ljudima koji su stvaraoci a ne luzeri.Taj bekgraund je jako bitan,ali je to samo jedna prepreka koju nije nemoguce savladati.Sa 30 godina zivot je pred tobom,svojim radom mozes mnogo toga da postignes.
[ Lesli Eldridz @ 13.09.2009. 11:28 ] @
Tacno, ali stvaraoci prvo sebe kao licnosti i ljudi od integriteta tj karaktera, jer je to najvaznije, a ovo ostalo ce posle samo da dodje.
[ Lesli Eldridz @ 13.09.2009. 12:04 ] @
Citat:
augustus: @Lesli, ako cemo o bolestima ti si jedan od bolesnijih i iskompleksiranijih ljudi na ovom forumu. Niti znas sta hoces, niti znas kud si posao. Pravila igre mozes da postujes i da po njima igras, a mozes i da se pravis junak pa da svoje frustracije ispoljavas na forumima i kafanama.

Ja se izvinjavam, moram jos malo da se ubacim, ne zbog ovoga licno, nego zbog sireg auditorijuma.

Znam ja i sta hocu i kud sam posao. Posao sam, ja i mnogo nas ovakvih, da unistim taj vas "sistem" i vasa "pravila igre" kojima ste upropastili ovu zemlju i ljude, i to zato sto mi se gadite i vi i vas sistem i vasa takozvana pravila o gadu i smradu. Sto se tice pisanja po forumima, pa internet je danas najmocniji medij pomocu koga moze da se dopre licno do ljudi, i da se utice na njih, a ne bezlicno i bez kontakta kao sto je to bilo do sada, recimo pomocu TV ili stampe. Pero je mocnije od maca, to se zna, i necete vi da dobijete dok god sam ja ziv, ja i hiljade nas, i taj vas "sistem" i "pravila" ima da budu sruseni u prah i pepeo i blato iz koga su ga i doneli, pa kad tad.

Evo, ovaj sto je pokrenuo temu, ako je ozbiljan i ne sprda se, je samo jos jedan zbunjen i sludjen covek koga ste prilicno uzdrmali vasim "pravilima igre u svinjcu" , a ja samo hocu da ga podrzim i da mu porucim da ne treba da se predaje i da dozvoli da ga oborite u blato u kome se valjate. Onda je tih 30 godina koliko on ima bilo dzabe.
[ drbogi @ 13.09.2009. 13:27 ] @
Nema tebi pomoći od jurnjave za kvadratima i kubicima, pošao si pogrešnim putem, to su sve gluposti i budalaštine, tebe jedino ljubav može povratiti.
Dakle, pronađi ženu, žena je suština i princip na kojem počiva život, to traži, samo nemoj milsiti da je to jednostavnije od kupovine na kredit.

[ Dejan71V @ 13.09.2009. 13:58 ] @
Citat:
Lesli Eldridz

...Znam ja i sta hocu i kud sam posao. Posao sam, ja i mnogo nas ovakvih, da unistim taj vas "sistem" i vasa "pravila igre" kojima ste upropastili ovu zemlju i ljude, i to zato sto mi se gadite i vi i vas sistem i vasa takozvana pravila o gadu i smradu. Sto se tice pisanja po forumima, pa internet je danas najmocniji medij pomocu koga moze da se dopre licno do ljudi, i da se utice na njih, a ne bezlicno i bez kontakta kao sto je to bilo do sada, recimo pomocu TV ili stampe. Pero je mocnije od maca, to se zna, i necete vi da dobijete dok god sam ja ziv, ja i hiljade nas, i taj vas "sistem" i "pravila" ima da budu sruseni u prah i pepeo i blato iz koga su ga i doneli, pa kad tad....



Jel ovo citat iz Balkanackog špijuna ili...? :):):)

Druze, apsolutno se slazem sa tvojim razmisljanjem ali.....tvoj nastup me neverovatno podseca na gore pomenuti film i legendarnog Batu Stojkovića:))
I ako vec zagovaras licnu kulturu mogao bi malo i da poradis na njoj kod samog sebe... ne treba ti da menjas svet vec sebe... svako je odgovoran za sebe a na druge utiče svojim ličnim primerom.....
PS- Pošto ćeš sad verovatno i po meni da ospeš paljbu razmisli o "kulturnim" rečima koje ćeš upotrebiti, a da ne pričam tek tako bez razloga možeš da se uveriš u sopstvenim postovima u kojima si koristio vrlo "produhovljene" izraze, valjda kao posledica sopstvenog duhovnog napretka:)
Prvo počisti svoje dvorište pa tek onda gledaj kod komšije:)
Pozdrav
[ etjen @ 13.09.2009. 14:06 ] @
Citat:
drbogi: Nema tebi pomoći od jurnjave za kvadratima i kubicima, pošao si pogrešnim putem, to su sve gluposti i budalaštine, tebe jedino ljubav može povratiti.
Dakle, pronađi ženu, žena je suština i princip na kojem počiva život, to traži, samo nemoj milsiti da je to jednostavnije od kupovine na kredit.


i ovo je vrlo tačna konstatacija.
[ Lesli Eldridz @ 13.09.2009. 14:17 ] @
Citat:
Dejan71V: ...Pošto ćeš sad verovatno i po meni da ospeš paljbu...

Uopste necu da osipam paljbu po tebi, zasto ti to tako mislis da ja "osipam paljbu" po nekima licno zato sto me recimo nesto uvrede sta li? Ja osipam paljbu samo po onima koji sire zaumne ideje, to jest po njihovim "idejama" , a sto se tice stila, stil je takav zato sto je Dzon Dou iz 7 lepo rek'o kako u danasnje vreme ako hoces da te ljudi cuju nije dovoljno potapsati ih po ramenu nego treba da upotrebis macolu. Prema svecu i tropar.

Vidis da pomaze - vecina ovih sto su mislioci pobegnu odmah cim se njihove ideje razotkriju kao smradne u par postova, a ni najuporniji od njih ne traju duze od jednog dana. Zato sto je njihove "ideje" nemoguce odbraniti i oni to znaju, a i ovo sto ih hvale po forumima, pa to je samo da bi sami sebi olaksali i sami sebe ubedili kako tako treba da se radi, da se hvataju veze, da se mulja, da se laktasi i slicno.

Ko normalan pri cistoj svesti na svetu moze da poveruje u to sto oni pricaju? U to mogu da poveruju samo sludjeni i zbunjeni ljudi od kojih je pokretac teme, a sludjeni i zbunjeni su upravo zbog takvih koji su ovde upropastili zemlju ponasajuci se tako kako se ponasaju. A to sto pokretac teme sebi i drugima postavlja ovakva pitanja ga u stvari cini boljim i vecim covekom od ovih sto on misli da su bolji od njega, ako je sve to istina kazem ponovo, i nije neko lozenje.

Samo i on i ovi drugi treba da znaju da ni jedna zemlja nije opstala na taj nacion na duge staze pa nece ni ova, a i ona bi dosad propala skroz da nije onih 5 milijardi dolara koje joj svake godine salje dijaspora da bi ovi mogli da se ovde ovako izivljavaju i jos da propagiraju to ludilo. Pa ni to ne pomaze, samo usporava konacni krah, koji ce zato da bude jos veci i strasniji. Pitao bih ja njih kad bi stvarno trebalo nesto da rade, da stvaraju i da proizvode dokle bi dogurali sa tim njihovim vezama i vezicama i laktasenjima. Da to tako moze to bi svuda na svetu bila praksa u normalnim zemljama, a ne samo ovde u balkanskoj smrdljivohj prčvari - šupku sveta koja polako izumire i gusi se u sopstvenom smradu. Kako i treba da bude, jer to sto takvi propadaju znaci da ipak postoji neki red u univerzumu.
[ medvedic @ 13.09.2009. 14:23 ] @
Ovo je otislo gde ne treba. Tacno je:

- treba vise samopouzdanja (cak i zena moze pomoci kao sto je neko rekao)
- ne treba gledati druge
- upravljaj sa onim sto imas i stalno daj sve od sebe i bice

E sada ako ti ne verujes da moze da bude bolje sigurno i nece. Takvi stavom neces uspeti pa da zivis na Brunejima i da imas beskamatne kredite itd, a kamoli u Evropi gde svi rade i na poslu daju sve od sebe da bi mi mogli da komentarisemo njihovo blagostanje koje je inace mnooooogo tesko steceno.

Iscekivanje da ce nesto da se promeni samo od sebe je ostatak jednog drugog vremena na koje treba da zaboravimo sto pre.
[ Horvat @ 13.09.2009. 14:24 ] @
Citat:
drbogi: Nema tebi pomoći od jurnjave za kvadratima i kubicima, pošao si pogrešnim putem, to su sve gluposti i budalaštine, tebe jedino ljubav može povratiti.
Dakle, pronađi ženu, žena je suština i princip na kojem počiva život, to traži, samo nemoj milsiti da je to jednostavnije od kupovine na kredit.

+1 [po mogucnosti neku ambiciozniju od tebe]
[ Dejan71V @ 13.09.2009. 14:33 ] @
# Lesli Eldridz
Tvoji postovi prosto zrače ogorčenošću i nezadovoljstvom pa bih te pitao, a da me pogrešno ne shvatiš, da li je razlog tome to što nisi pronašao odgovarajuće i zadovoljavajuće mesto u tom i takvom društvu (takodje kao i postavljač teme) pa si za razliku od njega izabrao ovaj vid borbe ili si stvarno osoba koja se izdigla iznad ove žabokrečine i posmatraš sve ovo iz nekog (u nedostatku druge reči) "uzvišenog" ugla? A da se opet vratim na tvoj "način borbe", on je taj koji ne oslikava čoveka koji je "shvatio i uzdigao se" vec kao što rekoh "ogorčenog i osvetoljubivog"..... izvinjavam se ako grešim ali meni lično tako deluje..
Kada bi ti neko sad ponudio neko dooobro radno mesto sa veeeelikom platom i nikakvom odgovornošću, stanom i dobrim kolima:))) u zamenu za npr. da prestanes sa svojom borbom:))) da li bi ga glat odbio, razmislio još jednom pa odbio ili..... (Na ovo pitanje ne moraš meni da odgovoriš jer znam ogdovor koji bi napisao već pokušaj sebi iskreno da odgovoriš:)
[ augustus @ 13.09.2009. 14:58 ] @
@Lesli je toliko ogorcen da jednostavno ne zeli ni da razmisli pre nego sto pocne da baljezga.

Veze = connections, ja imam softwareski proizvod koji je fantastican. Trebam ga prodati firmama odgovarajuce velicine i delatnosti. Ako ja ne mogu doci do ljudi koji odlucuju u tim firmama ja ga nikad necu prodati. Kontakte stices u skoli, seminarima, i svim mogucim mestima gde se okuplja bransa koja te interesuje. Ako je zlo skupljati kontakte koji te mogu dovesti pred ljude koji odlucuju da li kupiti tvoj proizvod ili ne onda @Lesli ne znam sta bih ti rekao.

E da, ne govorim o drustveno/drzavnim firmama da ne bi slucajno ponovo poceo da lupas, vec bankama, osiguravajucim kucama i to kako ovde kod nas tako i napolju. Probaj da sam pridjes nekoj takvoj firmi pa ces videti o cemu pricam. Introductions na Linkedin-u imaju poseban tretman bas zato sto su Introductions a ne blind attack.

Laktanje - ne znam sta ti sve smatras laktanjem, ali ako imas 10 pretendenata na tvoje radno mesto ti se moras laktati da bi dosao do njega. Sta to znaci? Ti si pametan, kulturan, tih, imas background u porodici sve superlativi i kao takav udjes u uzi izbor. S druge strane isti takav kandidat samo bez pozadine. Sta je njemu ciniti? Saznati sto vise moze o firmi, njenom radu i planovi. Razmisliti kako bi njegov rad doprineo vecim uspesima iste, i mozda najtezi deo - ubediti svog sefa da ce on od tebe imati najvise koristi.

Imas izbor, odustani i nadaj se da se nekom drugom konkursu nece javiti onaj prvi lik, ili progutaj ponos za cas i laktovima izbori sebi mesto po suncem. Jeste, ovo zvuci trulo, ljigavo i sta ti ja znam ali ako hoces priliku u zivotu cesto moras sam do nje doci.

@Lesli ti o ovome nemas pojma jer nisi nikad probao. Ogorcen si jer lagan zivot nece sa neba sam da dodje pa ces da satres "nas" sistem i svu gamad u njemu. Notorne gluposti, kao da drugacije moze. Ljudska (ili ljutska, davno sam isao u skolu :) )je priroda ista, svuda se ljudi bore za opstanak na manje vise isti nacin.

I jos jedna stvar @Lesli boy, prestani generalisati. Od svoje ogorcenosti i mrznje vredjas ljude koje u stvarnom zivotu ne bi vredjao jer imaju visoke moralne norme, ali su naucili sacuvati sebe i svoje u ovom surovom svetu.

[ bobrock1 @ 13.09.2009. 15:18 ] @
Nemam saosećanja za takvu kuknjavu.

Da se putuje može se i za malo novca.
Za 100 evra mesečno može se na kredit kupiti novi fiat punto.

Lenjost duha.

Ko hoće, nađe način.
Ko neće, nađe izgovor.
[ 93 Stefan @ 13.09.2009. 15:53 ] @
Kako se napravila ovolika ogromna tema od jednog običnog kukanja nekog besposlenog čoveka?
Citat:
drbogi: Dakle, pronađi ženu, žena je suština i princip na kojem počiva život, to traži, samo nemoj milsiti da je to jednostavnije od kupovine na kredit.

Istina, baš sam skoro negde čitao koliko su muškarci u braku zdraviji i bolje se hrane :)

Tako je Lesli, radi to o čemu pričaš, potpuno si u pravu! A mi ćemo ti doći u posetu u nekoj socijali za koju godinu. Pa vrhovi svih država su korumpirani, šta ti tu možeš da uradiš? Sad se praviš ovde nešto, a videli bismo te u stvarnosti.
Ni ja neću imati neke veze kako stvari stoje, ali šta se može...
[ rdbms84 @ 13.09.2009. 16:03 ] @
Veoma zanimljiva tema, i pored vasih nesuglasica moze se izvuci dosta toga poucnog!!!

Bilo bi lepo i da se autor ove teme aktivira i ostavi svoj kometar na dosadasnje postove...

Sad se setih drugara iz srednje skole, on je tvrdio da je covek kao pojednic odgovoran za svoju sudbinu odnosno da on upravlja nacinom zivota, dakle koliko se trudis, radis na sebi toliko ces i postici u zivotu i nista te ne moze sputati, dok mu je njegov rodjeni brat stalno protivrecio, on je smatrao da zivot vodi nas, i da je sreca najbitniji faktor uspeha, mozemo se truditi koliko hocemo ako nemas srece sve je uzalud...posle tog sam se stalno pitao koji je u pravu od njih dvoje...kako neko rece ne postoji univerzalni recept za uspeh, sve je individualno, iskustva drugih svakako pomazu, ali na kraju sumiras stvari i donosis sopstven zakljucak...verujem da ima jos puno ljudi koji imaju problem slican ovom, tako da ova tema moze dosta pomoci...pozzz
[ augustus @ 13.09.2009. 16:04 ] @
Mislim da covek nije kukao vec trazio sagovornika. Verujem da je njegova okolina ili kao Lesli boy ili kao Stefan, puna nerazumevanja. Jednostavno covek nije imao s kim da porazgovara o svojoj muci i potrazio je diskutante ovde. Neki su odgovorili a da nisu citali njegov post, neki su se potrudili da mu daju poneku ideju.

Na njemu je da vidi sta ce dalje.
[ drbogi @ 13.09.2009. 16:12 ] @
Ja vas krstim a vi prdite.. svašta.
Nisam savetovao čoveku da nađe kuvaricu da ga hrani, bankarku ili menadžerku da lakše ustane u 5 ujutro da bi radio, savetovao sam mu da pronađe ŽENU i da se ZALJUBI. Razlika je kao dupe i oko, u samom načinu razmišljanja.

Jbt. Lesli je u pravu, oko macole ...