[ Srđan Pavlović @ 17.09.2009. 16:36 ] @
Posto supruga i ja jos nemamo trajno reseno ovo pitanje, a u nekoj
doglednoj buducnosti svakako nameravamo da ga resavamo, sada smo
u poziciji da razmisljamo da li da izaberemo zivot u kuci ili u stanu.

Voleo bih da cujem neka misljenja, cisto prakticne prirode, a i sa
osvrtom na neku danasnju situaciju, da li je pametnije kupiti kucu,
zidati svoju kucu, dici kredit i kupiti stan....

U sustini samo me zanima razlozi zbog kojih bi se vi odluciji za kucu ili stan :)

Mozda o necemu nisam razmisljao, a imam vremena dosta da odlucim, pa da
cujem jos neke savete / misljenja...
[ Slobodan Miskovic @ 17.09.2009. 16:41 ] @
Kuca naravno.

Razloga je mnogo, od samostalonog biranja materijala, lokacije placa, parking mesta (garaze), dvorista do slobode kretanja i mogucnosti drzanja kucnih ljubimaca (ako ti je to zelja). Uz to gradnja kuce je i jeftnija po kvadratu od stana.
[ anon142305 @ 17.09.2009. 17:12 ] @
Dosta sam ziveo u stanovima, a prilicno i u kucama (cesto sam se selio), tako da mogu fino da procenim! I jedno i drugo mesto stanovanja ima prednosti i nedostatke... Ja bih se, ipak, definitvno opredelio za kucu - iako ima vise posla da se radi oko nje (ne mislim na gradnju, vec kasnije sto se tice odrzavanja).
[ nkrgovic @ 17.09.2009. 17:19 ] @
Ja sam ziveo u oba i definitivno sam za kucu. Odrzavanje kuce je zapravo lakse - kad nesto ima da se radi ti odlucujes kad i kako to mozes, za razliku od stana gde sve moras da dogovaras sa ostalim stanarima. Naravno, sve sto stu drugi naveli ostaje.

Kupljena ili pravljena? Pravljena, ako lokacija odgovara :D. Idealno mesto za zivot je kuca koju si ti pravio, kako tebi odgovara na lokaciji koja ti odgovara.
[ Horvat @ 17.09.2009. 17:26 ] @
moj izbor je kuca,zbog velicine prostora i slobode
a i naravno,dvoriste

a ako ti se bivstvovanje u domu svodi na 15 min budnog stanja i spavanje - stan je prava stvar
[ Srđan Pavlović @ 17.09.2009. 17:33 ] @
Prednosti koje ste nabrojali sto se tice kuce stoje, ali ja sam
ceo zivot bio u stanu, i ono sto me najvise brine je to "odrzavanje"
kuce na koje mi mnogi ukazuju, ali ne znam tacno - sto to podrazumeva,
sta tu ima toliko da se "odrzava" u odnosu na stan, ako je kuca zidana
relativno kvalitetno?

[ Horvat @ 17.09.2009. 17:36 ] @
pa nista,samo je veca povrsina za ciscenje [od prasine i ostalog] i krecenje i to
i eventualno dvoriste sto moras pospremati
[ Srđan Pavlović @ 17.09.2009. 17:47 ] @
Daj, pa nije valjda povrsina razlog? Ako kuca i stan imaju po
100 kvadrata, isto "kostaju" za odrzavanje?

Znam da to zavisi od dosta svari (pocetno stanje stana i kuce),
ali reko da mi neko predoci koji su to najveci troskovi vezani za
odrzavanje kuce i na sta se odnose, tj. sta je to na sa cime imas
najvise nevolja kada zivis u kuci (u odnosu na stan).
[ Kosuth @ 17.09.2009. 17:52 ] @
Znaš kako kažu stari,'moja kućica,moja slobodica',a da to ima svoju cenu,kako ti je već i rečeno,to svakako stoji.

Evo,recimo,sad baš pada ova kiša i tačno mogu da vidim gde mi prokišnjava stakleni krov na predsoblju,*ebiga,trajao je dvadesetak godina i sad "hoće u penziju",a meni 'fali oko 1,5-2 K ojra za "njegovu otpremninu"!

Pa sad 'fasuju' lavori...

Kuća mi je,da tako kažem,kombinovana,stari deo koji sam adaptirao koliko toliko i novi deo koji sam od temelja dozidao.
E,sad stari deo 'traži svoje',dok novi deo(osim zastakljenog predsoblja)funkcioniše besprekorno.

Ovo ti pričam iz razloga odlučivanja oko toga da li da zidaš novo ili adaptiraš nešto staro,svakako shodno mogućnostima.

U svakom slučaju dvorište je ogromno i moj Meda može da smrducka po njemu kol'ko mu volja,jer ne voli da se kupa.
[ Horvat @ 17.09.2009. 17:54 ] @
pa pazi,u kuci imas npr jos i krov za "odrzavanje" [ako se redovno napravi,prakticno nikad neces morati dirati],onda odzak ocistiti s vremena na vreme [ako imas pec] ,to bi bilo [ne racunajuci dvoriste] ono sto kod stana ne radis
farbanje,odrzavanje vrata,kupatila,bla bla,to sve i u stanu radis

e,da,imas jos jednu stvar,odrzavanje ulice,tj predvorisnog dela ulice,kosenje trave,ciscenje snega i to [osim ako nisi u centru pa cistoca i zelenilo to radi za tebe]
[ germanchc @ 17.09.2009. 17:57 ] @
Zanimljiva tema...

Zavisi prvo ko ce stanovati , ako je naprimer neka porodica sa decom onda definitivno kuca... mogucnost prosirivanja, dvoriste za igranje ili nekog kucnog ljubimca...ostavljanje auta, pravljenja buke ili slusanja iste... dosadnog komsiluka itd. ali sa duge strane ako je neko samac i nema nesto kesha, kuca je jama bez dna za odrzavanje pogotovo ako je stara gradnja...
[ Horvat @ 17.09.2009. 18:01 ] @
pa lepo je napisao za njega i zenu [a verovatno u buducnosti i dete neko]
[ Srđan Pavlović @ 17.09.2009. 18:04 ] @
@germanac - pa zena i ja i buduce dete / deca... :) (evo pretece me Horvat)

Ja bih voleo kucu, prvo sto bi uradio uzeo bih jednu nemacku dogu da trci okolo :)

Razmisljao sam i o finansijskom delu kupovine placa... vadjenja gomile dozvola kojekakvih,
zaebancije sa drzavom - zidanje... pa zidari... (posebna prica), samo nisam siguran da li ce
to na kraju da se ispalti novaca i zivaca...

Meni licno kuca veca od 90-tak, max 100 kvadrata ne treba...
[ X Files @ 17.09.2009. 18:23 ] @
Zavisi i od toga gde je kuća.


KUĆA, Pro:
- Veća površina od stana za isto novca
- Mogućnost upravljanja rasporedom za vreme gradnje
- Sloboda i komfor u svakom pogledu, nema cenu
- Nema suvišnih zvukova kao kod zgrade (lift, puštanje vode, neposredna buka s ulice)


KUĆA, Contra:
- Obično su udaljenije od centra zbivanja od stanova (na primer klinci nemaju stalno društvo za igru), prodavnice su obično udaljenije
- Teže se zagrevaju zimi
- Teže se prodaju i za manje novca u slučaju potrebe za selidbom, dok stanovi drže cenu
- Češće su meta lopova
- Dodatni troškovi i angažovanje oko krečenja, čišćenja oluka, sređivanja travnjaka, snega, prilaza kući...
- Subjektivno vezivanje za kuću kao životno delo, što kasnije otežava odluke na štetu selidbe na drugo mesto
- Dešava se da vremenom po 3 generacije žive na istom mestu (jer ima prostora), što u perspektivi proizvodi vrlo nepovoljne efekte



Sve ima svoje.
[ nkrgovic @ 17.09.2009. 18:31 ] @
Citat:
Horvat: pa pazi,u kuci imas npr jos i krov za "odrzavanje" [ako se redovno napravi,prakticno nikad neces morati dirati],onda odzak ocistiti s vremena na vreme [ako imas pec] ,to bi bilo [ne racunajuci dvoriste] ono sto kod stana ne radis

Jok, radi neko drugi za tebe...

U stanu sve to isto radis, samo sto kad ti mislis da treba da se uradi onda moras da ubedis skupstinu stanara u to, pa da sakupite pare, pa tek onda moze da se radi. Ne zaboravi komsiju sa treceg koji nema da da, i podstanare sa drugog koje zabole da daju, kao i onog iz prizemlja koji je u "meni ne prokisnjava, sto ja to da placam" fazonu.

Krov je samo lep slikovit primer. Isto je i za sve ostalo.
[ combuster @ 17.09.2009. 18:57 ] @
Moja preporuka Srdjane ti je kuca, za pare koje budes dao za stan, mozes da napravis kucu i da kupis auto i da te bas briga...

Mozes da je gradis from scratch i da zoves drustvo na pivo i na mesalicu ;-) ili da platis za montaznu koja sam cuo da i nije uopste losa solucija...
[ Srđan Pavlović @ 17.09.2009. 19:20 ] @
To "montazno" mi bar sa neke psiholoske strane ne uliva poverenje :)

Kod stana ima:

1. Kupovina stana

Kod kuce ima (posto bih "from stratch" pravio, ako bih se odlucio za kucu):

1. Pronalazak i kupovina adekvatnog placa sa svim potrebnim dozvolama i
postupak prevodjenja svega toga na sebe.
2. Pravljenje plana kuce, odnostno placanje nekog arhitekte za taj poso
3. Placanje toga i placanje potrebnih dozvola za gradnju, dovodjenje struje i vode... prikljucka za tel, itd.
4. Pocetak zidanja sto ukljucuje trazenje majstora, sto je mislim, dosta tesko,
pogotovo sto se ne razumem toliko, a sa druge strane moze da se desi da nemam vremena da ih
kontrolisem dok rade jer imam posao i ne mogu stici, dok grade a i morao bih ja da ucim sve
to da bih mogao da pratim da li rade kako treba zasta se bojim da necu imati vremena.
Svi kojima su majstori nesto radili vece oko kuce su mi rekli nesto tipa "Jbt, morao sam
do kraja ja da naucim to sve..." - inace majstori ofusere... ne uvek, ali cesto.

I zanima me koliko traje zidanje kuce od recimo 100 kvadrata, jednostavnijeg (klasicnijeg)
dizajna bez proseravanja kojekakvih, pod uslovom da se izmedju svake faze pravi vremenska
pauza koja bi trebalo da se ispostuje (betoniranje, malterisanje, itd...)

Vidjam da ljudi dignu celu kucu sa sve finiserskim radovima jako brzo, pa me zanima
da li je tu nesto radjeno pre vremena, i da li to utice na kvalitet posle.

Koja je cena cisto sazidanog u odnosu na ono sto dolazi kasnije (finiserski radovi).... dakle taj odnos cena?

Koliko otprilike moze da kosta kuca od 90-100 kvadrata, prizemna, gradjena kvalitetno?
Mislim na ukupnu cenu od pocetka zidanja, sa majstorima i dozvolama, sa sve finiserskim
radovima, bez nekog izivljavanja, onako neka koliko toliko priblizna procena bar.
[ Slobodan Miskovic @ 17.09.2009. 19:40 ] @
Ne znam zasto se toliko bojis montaznih kuca...sada je takva tehnologija da su razlike samo u nacinu gradnje i naravno ceni :) u odnosu na zidane kuce. Prednosti su cena, gotov projekat sa komplet instalacijama, i komplet postavljanje. Znaci, treba ti samo plac i dozvola.

Postoje proizvodjaci koji rade temelje, postavljanje sa komplet drvenarijom, olucima, fasadom, podovima i kupatilom.
[ Kosuth @ 17.09.2009. 19:51 ] @
Ajde pokušaj ovde:
http://www.elitemadzone.org/t3...radnje-porodicne-kuce-pod-krov

ili ovde:
http://www.elitemadzone.org/t111207-20#2279369

pa ovde:
http://www.elitemadzone.org/t361984-0#2265272

uđi lepo na tehnički forum pa 'biraj ago što ti srcu drago'...
[ Horvat @ 17.09.2009. 20:38 ] @
@nkrgovic,potpuno si u pravu,ali mislio sam na to da kod kuce ti sam snosis sve te troskove i ti licno moras da nadjes majstora/popravis sam,dok kod stana se to deli [troskovi] ,ali opet,treba upecati sve da plate...

Citat:
X Files
KUĆA, Contra:
- Obično su udaljenije od centra zbivanja od stanova (na primer klinci nemaju stalno društvo za igru), prodavnice su obično udaljenije
- Teže se zagrevaju zimi
- Teže se prodaju i za manje novca u slučaju potrebe za selidbom, dok stanovi drže cenu
- Češće su meta lopova
- Dodatni troškovi i angažovanje oko krečenja, čišćenja oluka, sređivanja travnjaka, snega, prilaza kući...
- Subjektivno vezivanje za kuću kao životno delo, što kasnije otežava odluke na štetu selidbe na drugo mesto
- Dešava se da vremenom po 3 generacije žive na istom mestu (jer ima prostora), što u perspektivi proizvodi vrlo nepovoljne efekte

-pa da,nemas drustvo iz zgrade,to moze biti i dobro i lose [a i da zivis u zgradi,ko ti garantuje da neces zapasti u "gerontlosku zgradu"],a opet,ako je to,postoji drustvo iz ulice [koje kao i drustvo iz zgrade,moze da bude dobro,a i vrlo lose]

-sto se grijanja tice,kako mislis? ako redovno lozis,ako se redovno isprojektuje grijanje,nije tacno

-sto se prodaje tice,potpuno tacno,iz nekih [meni licno nepoznatih] razloga sto manji stan,to skuplji kvadrat i uvek na ceni,dok novogradnja [kuca] kroz 10 godina izgubi barem duplo od vrednosti [osim ako nije u samom centru ili ind. zoni ili tako nesto]

-opet zavisi od kraja

-

-muka natera coveka na svasta,pa isto tako i da [nevoljno] proda kucu,bio on vezan emotivno za nju ili ne

-isto se moze desiti i u stanu [licno znam par primera],da imas babu/dedu[pa cak i oba] ,roditelje,decu [pa i decu koja su vencana] u istom [malom] stanu

Citat:
Srđan Pavlović:
Kod stana ima:

1. Kupovina stana

da,dok ne udjes u stan i padne ti mrak na oci sta sve ima da se jos radi i koji je fuseraj [na veliku zalost] od zgrade,ukoliko je novogradnja [na preveliku zalost,retki su primeri kod kojih ovo ne vazi],a ukoliko je stara gradnja,potrebno je renoviranje najverovatnije

Citat:

Kod kuce ima (posto bih "from stratch" pravio, ako bih se odlucio za kucu):

1. Pronalazak i kupovina adekvatnog placa sa svim potrebnim dozvolama i
postupak prevodjenja svega toga na sebe.
2. Pravljenje plana kuce, odnostno placanje nekog arhitekte za taj poso
3. Placanje toga i placanje potrebnih dozvola za gradnju, dovodjenje struje i vode... prikljucka za tel, itd.
4. Pocetak zidanja sto ukljucuje trazenje majstora, sto je mislim, dosta tesko,
pogotovo sto se ne razumem toliko, a sa druge strane moze da se desi da nemam vremena da ih
kontrolisem dok rade jer imam posao i ne mogu stici, dok grade a i morao bih ja da ucim sve
to da bih mogao da pratim da li rade kako treba zasta se bojim da necu imati vremena.
Svi kojima su majstori nesto radili vece oko kuce su mi rekli nesto tipa "Jbt, morao sam
do kraja ja da naucim to sve..." - inace majstori ofusere... ne uvek, ali cesto.


predlog,uzmes plac koji na sebi vec poseduje neku kucicu [za rusenje/adaptaciju] i onda na to uradis "adaptaciju" [a u realnosti,srusis je skroz,dizes isponova od temelja]
bonusi za ovo - manje papira za lovljenje [naravno tu kucicu sto kupis ,kupis legalizovanu,ne nekog divljaka],poseduje vec struju,vodu,kanalizaciju i preostaje ti samo arhitekta i majstori

OBAVEZNO nadgledaj majstore [ako se licno ni malo ne razumes,bolje plati nekog/zamoli nekog prijatelja da ih nadgleda] jer ce biti majmunizacija sigurno,a to ti ne treba,jer tebi treba miran dom u kojem ces se opustati a ne u novoj kuci cim bude 2 kapi kise trcati s lavorima i loncima tamo-vamo,kada dune vetar zamotavati se u cebe jer ti duva unutra i tako dalje


sto se cena tice,odes na tech zone deo,ima dosta informacija iz 1. rukiju ljudi koji su nedavno isli u taj poduhvat [a cini mi se da je i java nedavno radio to,pa njega kontaktiraj za cene]
[ germanchc @ 17.09.2009. 20:44 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Ne znam zasto se toliko bojis montaznih kuca...sada je takva tehnologija da su razlike samo u nacinu gradnje i naravno ceni :) u odnosu na zidane kuce. Prednosti su cena, gotov projekat sa komplet instalacijama, i komplet postavljanje. Znaci, treba ti samo plac i dozvola.

Postoje proizvodjaci koji rade temelje, postavljanje sa komplet drvenarijom, olucima, fasadom, podovima i kupatilom.


Mozda zato sto kada prodajes kucu kazes nekom ... montazna kuca... "a ne hvala, ne interesuje me " , ustvari barem 90% kupaca ce ti reci to. Uostalom, cena montazne i obicne je tu negde ako onaj ko gradi nije neko ko hoce bas sve na gotovo i nema pojma oko toga sto radi.

Citat:
Srđan Pavlović

I zanima me koliko traje zidanje kuce od recimo 100 kvadrata, jednostavnijeg (klasicnijeg)
dizajna bez proseravanja kojekakvih, pod uslovom da se izmedju svake faze pravi vremenska
pauza koja bi trebalo da se ispostuje (betoniranje, malterisanje, itd...)

Vidjam da ljudi dignu celu kucu sa sve finiserskim radovima jako brzo, pa me zanima
da li je tu nesto radjeno pre vremena, i da li to utice na kvalitet posle.

Koja je cena cisto sazidanog u odnosu na ono sto dolazi kasnije (finiserski radovi).... dakle taj odnos cena?

Koliko otprilike moze da kosta kuca od 90-100 kvadrata, prizemna, gradjena kvalitetno?
Mislim na ukupnu cenu od pocetka zidanja, sa majstorima i dozvolama, sa sve finiserskim
radovima, bez nekog izivljavanja, onako neka koliko toliko priblizna procena bar.


Ako znas sta radis ili znas nekoga ko ima iskustva sa time , grubi radovi 50+50 u sklopu potkrovlja ... 4 osobe laganica 30 dana, ako ti pare nisu problem za 4 dana :)

Definisi "finiserske radove " ? Legalni kvadrat , zavrsen, sa svim dozvolama bez podmazivanja i uracunatog zemljista ti je do 400evra (moze da bude i 1000evra zavisi sta hoces), grubi radovi su oko 200-250 mada mogu da budu i 300-400-500 :).

Izracunaj ostalo...

Citat:
Srđan Pavlović: TSvi kojima su majstori nesto radili vece oko kuce su mi rekli nesto tipa "Jbt, morao sam
do kraja ja da naucim to sve..." - inace majstori ofusere... ne uvek, ali cesto.


Ne cesto... nego bas uvek, ako im to dozvolis, naravno....Cudna sorta...


[ Slobodan Miskovic @ 17.09.2009. 20:56 ] @
Citat:
Mozda zato sto kada prodajes kucu kazes nekom ... montazna kuca... "a ne hvala, ne interesuje me " , ustvari barem 90% kupaca ce ti reci to. Uostalom, cena montazne i obicne je tu negde ako onaj ko gradi nije neko ko hoce bas sve na gotovo i nema pojma oko toga sto radi.


Kuca se ne prodaje na 5-10 godina. To je kapitalna investicija pa stoga ova primedba uopste nije na mestu.

Cena je 50% manja. Iz licnog iskustva govorim.

http://www.montaznekuce.com/cenovnik.html

Recimo kuca od 105 kvadrata (videti model Tamara 111) izadje oko 48000e (opcija kljuc u ruke sa max cenom po kvadratu). Tu je ukljuceno sve. Kljuc u ruke sa temeljima, komplet kupatilom i podovima. Samo ti treba namestaj.
http://www.montaznekuce.com/tamara.htm

E sad izracunaj koliko kosta kuca od 105 kvadrata. Prvo, arhitekta, projekat za instalacije, majstori, materijal i stolarija...
[ Horvat @ 17.09.2009. 21:02 ] @
opet ovde,kao i na auto zoni :S
pa ne kupuje covek kucu/stan da bi dilovao,nego da bi u njoj stvorio dom sa porodicom,tako da racunice "o gubicima pri prodaji" ne vidim sto pominjete

a finisherski radovi su valjda - kuca potpuno sazidana,sve okreceno,krov potpuno gotov,sve postavljeno unutar kuce,sutradan spavas u istoj

e,da,jos jedan savet,majstore NI SLUCAJNO ne isplacuj odmah,nego po ucinku [naravno s nekom pocetnom kaparicom]
[ nkrgovic @ 17.09.2009. 21:15 ] @
Citat:
Horvat: @nkrgovic,potpuno si u pravu,ali mislio sam na to da kod kuce ti sam snosis sve te troskove i ti licno moras da nadjes majstora/popravis sam,dok kod stana se to deli [troskovi] ,ali opet,treba upecati sve da plate...

Samo dodatak: Kad radis krov na kuci to za kucu kosta mnogo manje nego za celu zgradu. E sad, krov za zgradu se ne deli na SVE stanare, vec samo na one koje hoce da plati, sto cesto ispadne na one kojima curi, plus mozda jos par. Ne mora da bude jevtinije.

Jedina mana kuce je ona vezana za nalazenje placa i sve ostalo vezano za to. Lokacija.
[ fanfon @ 17.09.2009. 21:48 ] @
Ziveo sam u stanu 15 godina, toliko otprilike zivim i u kuci. Ne bih nikad ponovo u stan. Oko kuce ima mnogo vise posla, ali taj posao mi ne predstavlja nista tesko. Ni kosenje trave, ni spremanje ogreva, ni rad u basti ni ciscenje ni spremanje kuce. U kuci pojedinac ima ono najbitnije sto mu treba-svoj mir, pa makar i samo par sati dnevno. Ne volim mali prostor-jednostavno me gusi. Volim da ima svoj travnjak, svoju basticu, da gledam kako kuce i mace skakucu po njoj. Kuca ima vise troskova od stana, ali sve ono sto dobijes s njom u paketu je neprocenjivo u odnosu na stan. Kad bi se sad odlucivao da li da je gradim, kupim gotovu ili uzmem montaznu, verovatno bi se odlucio za trecu opciju. Ima mnogo lepih montaznih kuca, a cena im je takva da se ne isplati graditi novu jer to je mukotrpan posao(osim ako nemas mnogo novca). Kupovina i postavljanje montazne kuce je definitivno mnogo jeftinije od gradnje nove jer je to sistem kljuc u ruke. Ovako moras stalno nadledati majstore da nesto ne zajebu, a to se zna cesto desiti
[ germanchc @ 17.09.2009. 23:17 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Kuca se ne prodaje na 5-10 godina. To je kapitalna investicija pa stoga ova primedba uopste nije na mestu.

Cena je 50% manja. Iz licnog iskustva govorim.

http://www.montaznekuce.com/cenovnik.html

Recimo kuca od 105 kvadrata (videti model Tamara 111) izadje oko 48000e (opcija kljuc u ruke sa max cenom po kvadratu). Tu je ukljuceno sve. Kljuc u ruke sa temeljima, komplet kupatilom i podovima. Samo ti treba namestaj.
http://www.montaznekuce.com/tamara.htm

E sad izracunaj koliko kosta kuca od 105 kvadrata. Prvo, arhitekta, projekat za instalacije, majstori, materijal i stolarija...


Kako nije primedba na mestu... kuca je pre svega investicja za koju ako nista drugo moras da gledas koliko vredi na trzistu i samim tim koliko se lako prodaje na trzistu.

Licno iskustvo ? Verovatno si kupio jednu kucicu gotovu, za razliku od mene koji sam na gradilistu srbije i nemacke zadnjih 12 godina . za 48.k dobijes "cvrstu" kucu sa kupatilom (jadnim kao i u toj montaznoj), kuhinjom, podovima, instalacijama i letovanje na havajima...a ma pazi temeljom :) hahhaa ma ne dobijes kucu bez temelja onako na tockovima. I pazi njega, projekat za instalacije za mizeriju od 100kvm... i imas stolariju od 6 otvora :) .

Uostalom imas tipske planove za par stotina evra sve sa plavim, i to da biras a ne zezalicu od 100kvm.

PS: Cokla 25cm :) ?
[ Pedja_N @ 18.09.2009. 00:21 ] @
Heh,ziveo sam i u kuci i u stanu i pre skoro 1 godinu sam bio u slicnoj dilemi
i na kraju je prevagnuo stan.Kada sam sve sabrao,oduzeo,iskustva svoja, tudja ovo - ono...(inace verovao ili ne premisljanje je trajalo godinu dana)

Prednosti kuce:

-svoj mir,
-prostor (u kuci i okolo kuce),
-uredjenje po volji (ukusu)
-garaza.

Mane kuce:

-uvek,ali uvek treba nesto raditi,taman izdvojis novac za nesto ono daj za kucu,iskrslo, ovo pokvarilo se ono,
(krov,fasada,cevi,kanalizacija (ovo je smrt!!!!),zimi sneg cisti,okolo kuce udaraj staze,beton...)
-grejanje,nabavka drveta,uglja njihovo cepanje,skladistenje,koliko god da nabavis uvek bi jos mogao koji metar ili kg (za ugalj),a i uvek bi
trebalo bar koji stepen da je topliije,posebno ako nisi bas "otporan" na zimu + jako je tesko
zimi ostaviti decu samu kuci, zbog odrzavanja vatre,jer uvek moze lako da nesto krene kako ne treba i ond ga *ebi!
Takodje moras racunati i na pomocni objekat za sve nabrojano.
Sve ovo,nemas sanse, ali bukvalno nemas sanse da sredis odmah (osim ako bas imas mnogo novca) i mora se postepeno
odradjivati, sto opet znaci, da ce jedan period, (zavisi od tebe koliki) komfor i novcanik da trpi.
Sve ovo sto sam naveo mozda zvuci minorno, ali kada se treba izdvojiti kes nije ni malo,posebno kada dodju deca i druge obaveze.

Prednosti stana:
-mnogo, ali mnogo manja ulaganja za odrzavanje,ako nesto treba da se resava oko zgrade ili u njoj a smeta svima
troskovi se dele i izadje mnogo manja cifra.
-zimi je puno toplije, a nemas brige gde nabaviti ogrev,gde ga skladistiti,cepati,ko ce loziti,jednostavno platis i gotovo.
A ako ti bas treba jos koji stepen neka grijalica ili klima brzo rese stvar.
- sigurnost,ovo je mozda diskutabilno ali po meni je mnogo sigurnije u stanu nego u kuci,manje je sansi za provalu itd. posebno ako je kuca
malo odvojena.

Mane stana:
-ako imas komsije manijake, *ebo si jeza,ako ne onda je dobro,mada u principu uvek je vise zvukova nego da si u kuci.
-prostor,jbg toga uvek fali a cene "pod nebom".Mada opet zavisi od brojnosti porodice.
-garaza,parking mesto, ako to nemas uvek bude nekih gluposti i natezanja.
-danasna gradnja je mnogo losija nego pre (cast izuzecima),tanki zidovi...

Kako god okrenes 100% -tne dobitne kombinacije nemas,sve ima mane, a i prednosti.
Ja bih kucu izabrao samo ako bih nasao povoljan plac,dovoljne velicine i ako bih imao mogucnost da kvalitetno izgradim svoju kucu od temelja do krova.
Znaci da ulozim kvalitetan materijal i platim prave proverene majstore.Jer kad ugradis nesto fus,znaj da ce ti otkazati bas kad ne treba.
U protivnom bih uzeo stan,a kucu uz njega gradio po mogucnosti.
[ Slobodan Miskovic @ 18.09.2009. 07:08 ] @
Citat:
Kako nije primedba na mestu... kuca je pre svega investicja za koju ako nista drugo moras da gledas koliko vredi na trzistu i samim tim koliko se lako prodaje na trzistu.


Pa nije, kucu gradis da bi u njoj ziveo min 30 godina. A za 30 godina svasta moze da se promeni, od nacina formiranja cena na trzistu do novih tehnologija koje se traze.

Citat:
Licno iskustvo ? Verovatno si kupio jednu kucicu gotovu, za razliku od mene koji sam na gradilistu srbije i nemacke zadnjih 12 godina . za 48.k dobijes "cvrstu" kucu sa kupatilom (jadnim kao i u toj montaznoj), kuhinjom, podovima, instalacijama i letovanje na havajima...a ma pazi temeljom :) hahhaa ma ne dobijes kucu bez temelja onako na tockovima. I pazi njega, projekat za instalacije za mizeriju od 100kvm... i imas stolariju od 6 otvora :) .


"Kucica" ima 140 kvadrata, e sad ja ne znam u kakoj kuci ili stanu ti zivis ali to je sasvim iznad proseka po pitanju kvadrature za jednu porodicu.

Kupatilo je sa italijanskom keramikom koju sam biras iz kataloga, laminatnim podovima i komplet instalacijama za struju, vodu i kanalizaciju. Temelje mozes da gradis sam a onda je i cena manja, ova cena kljuc u ruke jeste da majstori firme koja proizvodi montazne kuce rade komplet temelje sa montazom (sto je svakako bolje nego da trazis majstore na trzistu koji cete ucenjivati cenama uz sumnjive kvalitete i neizvestan kraj radova). Ne znam koliko otvora treba da ima da bi to zadovoljilo tvoje potrebe ali potrebe 2-3 ljudi ona kuca (sa 12 otvora - prozora) svakako zadovoljava.
[ Slobodan Miskovic @ 18.09.2009. 07:16 ] @
Citat:
uvek,ali uvek treba nesto raditi,taman izdvojis novac za nesto ono daj za kucu,iskrslo, ovo pokvarilo se ono,
(krov,fasada,cevi,kanalizacija (ovo je smrt!!!!),zimi sneg cisti,okolo kuce udaraj staze,beton...)


Ti troskovi ako se kuca uradi nova dolaze tek posle 10-15 godina...najranije.

Citat:
-grejanje,nabavka drveta,uglja njihovo cepanje,skladistenje,koliko god da nabavis uvek bi jos mogao koji metar ili kg (za ugalj),a i uvek bi
trebalo bar koji stepen da je topliije,posebno ako nisi bas "otporan" na zimu + jako je tesko



Jedostavno - gas i struja kombinovano.

Citat:
-mnogo, ali mnogo manja ulaganja za odrzavanje,ako nesto treba da se resava oko zgrade ili u njoj a smeta svima
troskovi se dele i izadje mnogo manja cifra.


Ovo nikako ne moze da se uzme kao realno stanje stvari. U zgrad zivi minimalno 50 ljudi razlicitih potreba, primanja i karaktera. Recimo, zena trudna, zivis na 4-5 spratu i lift se pokvari. Ko ce da plati popravku ako u zgradi imas (uglavnom 50% penzionera). Ili prokisnjava krov...mislis da nekog na 1,2,3 spratu interesuje sto prokisnjava u tvom stanu? :)

Citat:
-zimi je puno toplije, a nemas brige gde nabaviti ogrev,gde ga skladistiti,cepati,ko ce loziti,jednostavno platis i gotovo.


Ovo je vec objasnjeno, gas u kuci i nema razlike izmedju parnog u stanu i kuce.

Citat:
- sigurnost,ovo je mozda diskutabilno ali po meni je mnogo sigurnije u stanu nego u kuci,manje je sansi za provalu itd. posebno ako je kuca
malo odvojena.



U pravu si, ovo je vrlo diskutabilno, stanovi se cesce obijaju jer su pristupacniji i laksi za obijanje (samo ulazna vrata). Ko kuce moras provaliti kapiju i ulazna vrata. Prednost kuce je sto mozes da ugradis alarm, u stano je to problematicno jer nemas gde da stavis sirenu...
[ karadima @ 18.09.2009. 10:47 ] @
Od kad znam za sebe zivim u stanu. Imam dosta prijatelja koji su zivelu u stanovima pa su ih prodali i kupili kuce.
Iz mog ugla kuca je mnogo bolja varijanta. A sad cu da napisem i par primera.

Stan u kome sam ziveo kao klinac nalazi se u zgradi koja ima 6 spratova i nema lift. Navodno je neko drpio pare za lift kad se zidala zgrada i za jos 2 sprata pa su je zavrsili na 6-om a ne na 8-om kako je po planu trebalo da bude, zato se i zezamo da su nam ukrali lift. E sad ide poznata prica koju svaki stanar u zgradi zna. Resili smo da potegnemo pricu o ugradnji lifta (posto prostor za lift kucicu i motor postoji , samo treba da se kupe oba i da se montira). Naravno , kao sto pretpostavljate zainteresovani da plate ugradnju lifta su bili od 4 sprata pa do 6. One do 3. nije interesovalo jer njima ne treba... Tako da je cela prica otpala jer je cena bila prevelika da se deli samo na 50% stanara. (stim da cak neki ni sa 4. nisu hteli.)
Ista ova prica sa liftom se desila i kad je krov poceo da prokisnjava. Naravno da smo to morali da resimo i naravno da smo platili samo mi na 6. spratu. Sto opet nije ista prica kad se ugradjivao interfon i da se vrata zakljucavaju automatski jer smo onda svi morali da platimo ... a ko nije hteo da plati nije ni dobio interfon.

Sada sam se preselio u drugi stan , nova gradnja... ali cvrc ... opet problemi. Svetlo u hodniku ne radi zbog nekog osiguraca koji je otisao i treba da se zameni. Znate li koliko je tesko dogovoriti se oko skupljanja para za jedan osigurac i majstora. Otprilike , pre ce JAT da kupi novi Boing 747 nego sto ce u mojoj zgradi da proradi svetlo .

O buci i lupanju iznad , ispod , pored necu ni da pricam , kao ni o buci koja nastaje kad kod komsije gledaju neku utakmicu ili klinci koji rentiraju stan na istom spratu gde sam ja prave zurku na kojoj imaju ozvucenje na kojem bi im i Mik Dzeger pozavideo. Bedak mi da pogledam u oci komsiju koji zivi iznad mene jer tacno znam kad je kresao svoju zenu ... sve se cuje kao da je u sobi pored. i jos milion drugih stvari koje moze da ti padnu napamet a vezane za tanke zidove i nezdrav komsiluk.

Ulazna vrata u zgradu imaju interfon ali kao da ga nemaju posto se neki pametni komsija dosetio da razvali vrata jer ga mrzelo da pozvoni nekome da mu otvori. Naravno sad i to treba da se sredi a za to trebaju pare koje cemo da skupimo mozda dogodine.

Jedino sto mi je u ovom stanu ekstra je grejanje... nemamo centralno vec se grejemo na TA peci. 2xTA i milina... super termicki izolovani spoljni zidovi zgrade mi dozvoljavaju da se grejem na struju za samo 5000 din mesecno u grejnoj sezoni. Ali naprimer to nije bio slucaj u starom stanu gde sam imao gradsko grejanje i gde sam morao da dogrevam sa grejalicama jer u sred zime radijatori mlaki a izolacija zero!

Tako da sve u svemu Kuca = Moj Izbor

I ako ikad dodjem do nekih para preselicu se u kucu.

Ipak ti kuca pruza nesto sto stan ne moze. Sto se tice odrzavanja kuce nije nista vise od odrzavanja stana. Ako je kuca kvalitetno napravljena odrzavanje se svodi na krecenje , brisanje prasine i kosenje trave.
[ Horvat @ 18.09.2009. 10:57 ] @
@germanc,opet ti o trgovini,pa je l rekao da hoce da uzme kucu,napimpuje je i proda ili da hoce da stvori dom? ako je ovo 1. tacno, u potpunosti si u pravu i treba da gleda cenu za koju ce prodati
ako je,pak, ovo drugo u pitanju,sigurno ne planira za 2 godine da menja smestaj pa da mu je bitno koliko ce dobiti love

@pedja,slobodan ti je vec dao odgovor,a ja cu da te pitam nesto
koliko te je izasla kuca,a koliko stan? [nemoj cifru,reci ovo je vise,ovo manje]
jer kazes "kucu neces moci odjednom da isplatis,fali supa,bla bla"
stanovi su 40++ kila eura [po bg da ne pricamo],za tu lovu samo takvu kucu mozes da ZAVRSIS od pocetka do kraja,da bude k'o bombonica [naravano mala kvadratura koju kernel hoce,100-njak kvm]

sto se sigurnosti tice,ni tu se ne slazemo,sad su kao popularne one bzzz [elektronske,salim se malo] ulazne brave,koje "kao" smanjuju mogucnost nepozeljnog ulaska ljudi u zgrade...a i jake mi sigurnosti u zgradama,kad vidim da svi neka blindirana vrata na ulaz stavljaju [kao da si u sefu],pa opet ih obijaju
sve zavisi od sokaka u kojem si


ali ako si ti srecan u svome domu,stanu,ja ti zelim da te "sluzi" 100 godina,jer najbitnije je ,da je tebi lepo
[ germanchc @ 18.09.2009. 11:43 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Pa nije, kucu gradis da bi u njoj ziveo min 30 godina. A za 30 godina svasta moze da se promeni, od nacina formiranja cena na trzistu do novih tehnologija koje se traze



"Kucica" ima 140 kvadrata, e sad ja ne znam u kakoj kuci ili stanu ti zivis ali to je sasvim iznad proseka po pitanju kvadrature za jednu porodicu.

Kupatilo je sa italijanskom keramikom koju sam biras iz kataloga, laminatnim podovima i komplet instalacijama za struju, vodu i kanalizaciju. Temelje mozes da gradis sam a onda je i cena manja, ova cena kljuc u ruke jeste da majstori firme koja proizvodi montazne kuce rade komplet temelje sa montazom (sto je svakako bolje nego da trazis majstore na trzistu koji cete ucenjivati cenama uz sumnjive kvalitete i neizvestan kraj radova). Ne znam koliko otvora treba da ima da bi to zadovoljilo tvoje potrebe ali potrebe 2-3 ljudi ona kuca (sa 12 otvora - prozora) svakako zadovoljava.


Mi izgleda nismo na istim frekvencijama, bas iz razloga sto moze svasta da se promeni za 30 godina moras da gledas na isplativost investicije... mozda se razvedes od zene , deca nece da zive tu, moras zbog posla da promenis lokaciju.. da li ti je neki od tih scenarija toliko nezamisliv ? i sta onda ? a da, tehnologija kojom se te kuce nikada ne moze da bude na nivou kvalitetne cvrste gradnje, inace link koji si poslao za tu kucu.. imam barem nekoliko tehnickih primedbi pa i na to sto dovode kupca u zabludu ali da ne davim sa tehnickim stvarima, kod tih kuca se ide na faktor "dobre" izolacije a porede sa "opekom" kao izloacijom wtf. ... stavite kompletno isto redjanje materijala ali stavite giter (serb tm) umesto vase iverice pa poredite to :)

I jel oni koriste mineralnu vunu ili Glass wool, posto im pise na sajtu da je ustvari to isto "4. Mineralna vuna ( Glass wool )......................80 mm", dve totalno razlicite stvari od koje je jedna prilcno kancerogena.


Oko "kucice" , opet , meni je kao projekat smesno 100-150 kvadrata.. ne kao stambeni prostor za troje ljudi koji mogu da zive i u 30kvm. projekat koji je sav u prizemlju, jedno kupatilo,jedna kuhinja, laminat :) i opet te pitam kolika je cokla ? :) Moje potrebe u mom stambenom prostoru moze i jedan prozor da zadovoljava ali mi je iskreno smesno da toliko kosta takav projekat kao ta montazna kuca....


PS: Recimo da sam radio na objektima sa preko 350 otvora u Nemackoj i montaznim objektima sa 3-4 lifta, mada ti to nije reper ni za sta......
[ milivoje t @ 18.09.2009. 11:55 ] @
@karadima

Posle tvoje ispovesti, tek sad vidim koliko sam ja srecan sa mojim komsijama i zgradom.
Treba ipak birati kad kupujes ili iznajmljujes stan, spratnost, lokaciju, tip gradnje, komsije. Je8iga ne moze se sve ubosti, ali ti si sve promasio.

Germane koja vuna je kancerogena ? Mislis da bi kuca od blokova sa izolacijom bila u ceni te montazne od 100kv? Meni se u tom projektu montazne ne dopada to sto nema garaze, nema podruma, mali wc, aj to sto je jedna etaza nije frka.
[ Slobodan Miskovic @ 18.09.2009. 12:06 ] @
Kakve veze ima gde si ti radio i sta si radio? Da li si ziveo u montaznoj kuci?

Kernel hoce da napravi DOM, znaci to nije kuca za prodaju nego kuca za zivot. Da planira da se non stop seli ne bi ni razmisljao o kuci.
Ajde posto si samo krenuo da pljujes kazi koji je tvoj predlog i racunica.

Znaci treba naci MAJSTORE koji ce KVALITETNO to uraditi po projektu koji PRVI put rade (sto obavezno znaci da ce biti i gresaka u radu), treba platiti projekat (koliko znam 5e je kvadrat), treba platiti komplet materijal (ici u nabavku, platiti transport, istovar), platiti majstore za struju i vodu... Sve to stavi na papir i kazi mi koliko ce ga kostati gradnja takve prizemlje kuce od 105 kvadrata? Na stranu to sto ako zeli da se to kvalitetno uradi MORA konstantno da bude na placu i kontrolise radnike (sto automatski poskupljuje tu varijantu jer ne moze da radi za to vreme). Ako ide sistemom kljuc u ruke preko izvodjaca koji ce sve uraditi cena ide i do 800e po kvadratu sto je 2 puta skuplje od montazne kuce.

Dalje, link firme koji sam ostavio je ka samo jednoj od firmi koje se bave montaznim kucama, ima i dosta drugih sa sve sertifikatima koji zadovoljavaju EU standarde gradnje i materijala...


http://www.montaznekucejevtic.com
http://www.merkur2.com
http://www.intal-milici.com/
http://www.ekomontaznekuce.co.yu/
http://www.jboskovic.com/

Vecina daje garanciju na preko 15 godina na sve radove...

Dakle, voleo bih da cujem tvoj predlog. Ako imas ogranicen budzet na 50000e za kucu od 105 kvadrata.
[ karadima @ 18.09.2009. 12:16 ] @
Mislim da se ovde otislo u offtopic. Covek je pitao za predloge sta je po nasem misljenju (clanova ES) bolje : kuca ili stan. Koliko znam nije pitao koliko sta kosta i da li je to isplativa investicija.

Realno za 50k evra mozes da odes u neku varosicu u Vojvodini (eg. Kovin) i da kupis kucu za 30k (full , tip top sredjenu, 300kvm) i za resto da kupis kola i ostalo orocis u banku da imas za gorivo na godisnjem nivou :) eto , to je investicija... jer ako radis u Beogradu , Kovin > Beograd kolima < od 40 minuta sto je jedno prosecno putovanje gradskim autobusom na relaciji Konjarnik > Zemun


[ milivoje t @ 18.09.2009. 13:33 ] @
"odes u Kovin i da kupis kucu za 30k (full , tip top sredjenu, 300kvm"

Mene interesuje da li je ovo urbana legenda ili stvarno mozes za te pare da kupis takvu kucu na 40minuta od Beograda ?
[ Srđan Pavlović @ 18.09.2009. 13:51 ] @
Najvise me zanima sta ljudi misle o zivotu u stanu i kuci, ali posto
razmisljam da eventualno, kada budem finansijski spreman razmotrim
gradnju kuce, onda me svakako zanimaju i cene...

Sto se nekog luksuza tice, meni je 100 kvadrata luksuz. Ziveo sam u stanu
od 68 kvadrata skoro ceo zivot sa jos 3 ukucana, sad zivim u stanu sa zenom
u garsonjeri (privremeno, nadam se ;) - ali kada i ako budem uzimao nesto za
sebe to ce biti nesto od 80-90, max 100 kvadrata, nama zaista ne treba neki
luksuz ili dodatne prostorije.

U 100 kvadrata moze da se napravi jako lep razmestaj prostorija, pa i soba
za decu, "goste" da stane opusteno... ma sve sto treba.

Pogledacu linkove za te montazne kuce i jos se raspitati, mozda prema tome
sad imam neku odbojnost iz neznanja samo :)

I da, ja ne rezmisljam u tom trzisnom pravcu - kasnija vrednosti kuce, to me
ne zanima, takvu investiciju planiram za dug period, i to bih uradio sa namerom
da tamo dugo zivim, a ne da iznosim na trziste. Ako dodje do toga da se mora
prodati (iz nekih jakih razloga), prodace se kako bude moglo, to me zaista ne zanima.

Jedino sto me zanima je da to bude kvalitetno, posebno izolacije, izuzetno sam
alergican na pojave curenja, duvanja kroz kojekakve pukotine, nekvalitetnih instalacija,
i svih tih stvari koje mogu da ti zagorcavaju svakodnevni zivot i na kojima se ne stedi.

Vidim da su iskustva razlicita, ali da generalno ljudi misle da je kuca bolje resenje,
i glavni arhument je neki mir koji ona donosi, u odnosu na stan.

Kada bih negde odlucio da uzmem plac, radio bih to do te mere pazljivo da se dobro
raspitam o tom komsiluku i o navikama ljudi koji zive tu okolo (to nije tesko sprovesti).
Kvalitetan komsiluk (da se tako izrazim) je mnogo dobra stvar i u stanovima i u kuci, predpostavljam.

Hvala za izneta iskustva, ako neko ima jos nesto nek slobodno napise, voleo bih da
cujem sto vise misljenja.
[ karadima @ 18.09.2009. 13:58 ] @
Citat:
milivoje t: "odes u Kovin i da kupis kucu za 30k (full , tip top sredjenu, 300kvm"

Mene interesuje da li je ovo urbana legenda ili stvarno mozes za te pare da kupis takvu kucu na 40minuta od Beograda ?



Nije urbana legenda. Moj ujak je kupio za 25K tamo kucu jedino sto nije bas bila tip top... morao je da omalterise sprat i da postavi pod. sve ostalo je bilo sredjeno, znaci voda , plin, struja.Nova gradnja (blok), krov kompletan i td. Coveku bila frka pa je morao da proda kucu koju je skoro zavrsio. Doduse posle je jos ugradio centralno grejanje na plin. To ga je malo kostalo. Ali realno to je skroz normalna pojava u inostranstvu. Zivis u nekom predgradju velikog grada a radis u velikom gradu... jeftinije resenje , a ako imas kola ne moras da se cimas busom.

P.S. A moj kum je kupio isto kucu blizu ujakove za 20k samo sto je starija gradnja i 100kvm ali sa velikim dvoristem iza kuce i pomocnim objektima. Kovin = Dzabe ali je rupa od grada
[ Srđan Pavlović @ 18.09.2009. 14:06 ] @
@karadima - razumem ja o cemu ti govoris, kuce u manjim mestima se mogu kupiti
jeftinije, to je normalno. Mi smo recimo odlicnu veliku kucu sa velikim dvoristem i
ozidanim svinjcem (vrlo kvalitetno), pusnicom, cardakom, garazom... prodali za 9000 evra
samo zato sto je na selu (prilicna zabit) i sto se tamo ne moze dobiti vise.

Mene zivot na selu ne zanima, voleo bih da mi kuca bude blizu posla, to bi mi omogucilo
da za odlazak na posao ne moram da koristim auto, sto meni licno mnogo znaci (zdravije,
isplativije).

Pogledao sam malo one montazne kuce, ako ima jos neko LICNO iskustvo (da neko zivi
u necemu takvom), zanima me da napise ponesto, tj koji su eventualni problemi vezani
za takav tip kuca.
[ gleb @ 18.09.2009. 14:11 ] @
milivoje t @
Mene interesuje da li je ovo urbana legenda ili stvarno mozes za te pare da kupis takvu kucu na 40minuta od Beograda ?

Mozes. Samo ti niko nece reci u cemu je zaheb. Dok sam ne provalis … tek kad kupis

Ili se kanalizacija izliva u odredjeno doba godine, ili je plavni teren, ili su poljo radovi nesnosni ili si zimi zakopan da ne mozes da mrdnes, ili pritisak vode leti mali… ima tu million prikrivenih razloga.

Ipak je tu najveca stavka transportni problem. Eto ti grocke na 30min od BG-a, pa ljudi beze. Jerbo kad traktor izadje na drum putovanje traje sat i po. U jednom pravcu.
Dovoljno je jednom proci pancevackim, zrenjaniskim, avalskim putem ili ibarskom kad je guzva, pa onda zamislis tako svaki dan…


[Ovu poruku je menjao gleb dana 18.09.2009. u 15:29 GMT+1]
[ Java Beograd @ 18.09.2009. 14:29 ] @
Srđane, ja od rođenja živim u stanu. Do pre par godina. Kupio sam staru kuću i renovirao je (100 m2, 45k cena + 20k renoviranje). Isključivo zbog para, jer onako naviknut na stan, da sam imao kintu kupio bih opet stan. Sad se više ne bih vraćao u stan - ni u ludilu. Uživanje koje mi omogućava dvorište i bašakrenje po prostranoj kuća je neponovljivo. na primer, imam veeeliku spavaću spbu, svako dete svoju sobu, pa onda "dečija dnevna soba", pa dva kupatila, i slično. A pride imam i veliku garažu i šupu (a u njojzi moja radionica !!!)

Dakle, kao i 100% učesnika na ovoj temi: na pitanje kuća ili stan ? KUĆA !
[ Srđan Pavlović @ 18.09.2009. 14:50 ] @
@Slobodan Miskovic -

Znaci, ako hocu kucu od 80 kvadrata (montaznu), i ako je kvadrat
sa svim zavrsenim radovima (full) 400e, onda me to izadje 32k eur.

Ako mi neko daje garancije na stanje kuce 15 godina (ili vise), meni
ovo ne zvuci puno... i, da - ne pominjite cifre od 50k eur ;)
[ Slobodan Miskovic @ 18.09.2009. 14:58 ] @
Mislim da je i manje od 400e full po kvadratu jer te manje kuce nemaju plocu, tj. prizemne su.

[ Srđan Pavlović @ 18.09.2009. 15:04 ] @
80 kvadrata "manja kuca" ... au, pa ja sam onda mnogo skroman :D

Salim se, jos bolje ako je jevtinije, raspitacu se u svakom slucaju detaljnije.
[ zmau @ 18.09.2009. 15:06 ] @
Citat:
Dakle, kao i 100% učesnika na ovoj temi: na pitanje kuća ili stan ? KUĆA !

Nije nikakva mudrost ukapirati da je čovek komotnij u kući nego u stanu. Ali da je tako jednostavno svi bi živeli u kućama ;). Drugi i po meni bitnij deo priče je - lokacija, kao što je Srđan već lepo konstatovao. Mislim, čik kupi plac u centru grada pa se baškari.
Srđane, prvo se preslišaj koje ti lokacije dolaze u obzir, znači prvo da možeš peške/biciklom na posao, onda da dete od 7 godina može bezbedno i udobno da prošeta odatle do škole, lepo je i da obdanište bude blizu da možeš i do tamo da šetaš s detetom... kad sklopiš u glavi priču o lokaciji, e onda proceni kakve su ti šanse na takvoj lokaciji da priuštiš sebi plac od bar 3-4 ara (viđam gradska dvorišta koja su maltene cela pod zgradom, tu ti onda nestaje skoro sve od prednosti kuće), i šta ti je bitnije.
Možda možeš da porazmisliš i o kompromisu - o kući koja se jednim zidom naslanja na komšijsku kuću - tako možeš da uštediš na prostoru i termoizolaciji, a ostaje ti tvoje dvorište.
[ rdragan79 @ 18.09.2009. 15:07 ] @
Ziveo sam u stanu od rodjenja, kupio sam nedovršenu kuću pre 5 godina i ne bih se u stan vratio nikako.

Elem, ono što bih ti preporučio da proveriš kod urbanista plan detaljne regulacije na xy godina, da ti se ne desi da posle par godina
komšija preko puta ulice proda kuću (takođe nedovršenu) i sada tu zidaju zgradu u principu ne gledaju mi u dvorište ali opet to više nije baš to.

A dve ulice dalje su sve već sada skoro završene kuće, bez praznih placeva i da najverovatnije tu neće u narednih 20 godina nići zgrada, dakle obrati
obavezno pažnju na lokaciju i plac, gledaj da se plac vodi na osobu (korisnik placa) od koje kupuješ jer je vlasnik jos uvek "društvena svojina"
ako nije onda gledaj da su papiri ok i da što pre središ da ti postaneš "uknjiženi" korisnik/vlasnik placa.
Naravno ništa bez advokata i obavezno vidi da li je tu dozvoljena gradnja.

Ali u svakom slučaju mir koji još uvek imam, prostor, Dnevno SVETLO se ne može nikako platiti.
[ Srđan Pavlović @ 18.09.2009. 15:14 ] @
Svakako, kada se radi o papirologiji prilikom kupovine tako velikih stvari,
mora se voditi jako racuna. Ako bih se odlucio za kucu, naravno da bih gledao
da imam dvorista, sto vise, jer je to jedan od bitnijih razloga zasto se uopste i
odlucuje za kucu.
[ DaliborP @ 18.09.2009. 15:25 ] @
Ja sam ziveo u kuci i u stanu. Sad zivim u stanu. Mislim da odluka dosta zavisi od toga kakve ljudi imaju prohteve.
Meni licno trenutno vise odgovara zivot u stanu zbog mnogo manje obaveza oko njega i samog komota koji stan nudi. Jeste da nemam dvoriste, ali i ne treba mi iskreno.
Dok sam ziveo u kuci najvise me je smaralo sredjivanje dvorista ili bilo kakve opravke oko kuce, niti sam nesto previse vremena provodio u istom. U zgradi kojoj zivim postoji agencija koja sve sredjuje za stanare, od sigurnosti do rasvete, lifta i ostalih popravki. Nazalost u Srbiji takve stvari retko postoje pa su stanari obavezni sami da se organiziraju i sredjuju zgradu sto poprilicno moze biti naporno.
Pretpostavljam da je za porodice sa decom kuca mnogo bolja opcija ali za samce ili mlade bracne parove stan je prilicno jednostavna varijanta.
[ Horvat @ 18.09.2009. 15:27 ] @
posto verovatno hoces u bg-u da gradis,sigurno i bg [kao i su,za su provereno znam] ima site urbanistickog zavoda,na kojem postoje planovi za parcele,postoji gis karta na kojoj mozes da vidis da li u blizini postoji os i obdaniste

inace,to sto je blizu posla ne mora da znaci nista sto se zdravlja tice,jer dzabe ti da zivis na minut od posla,ako kraj tvoje kuce prolazi magistralni put,pa em buka stalno,em veliko zagadjenje izduvnim gasovima :)

a i ako ima gis za bg,onda postoje i parcele koje su velicine,pa malo prolistaj oglase i pogledas kolike su parcele u tom kraju [ili sednes u kola/na bajs i provozas se malo]
[ Srđan Pavlović @ 18.09.2009. 15:51 ] @
Horvat - kakav crni BG, ja sam odande pobegao :)
Sa onom kolicinom buke, guzve i smrada, moj vojvodjanski mentalitet ne moze da se izbori ;)
(nekoliko godina studiranja tamo mi je bilo dosta da se lepo provedem i zasitim BG zivota)

U Backoj Palanci sam, jedno relativno mirno i lepo manje mesto. Ima i reku (Dunav, Tikvara).

Meni licno znaci da sam blizu posla - jer na posao idem svakodnevno. Trenutno sam u samom
centru grada i do posla mi treba 7 minuta peske. To meni mnogo znaci, ne gubim vreme na put
do posla i nazad.

Svakako bih gledao da trazim plac u nekom mirnom delu, ali koji je opet blize centru i radnom mestu.

I za ove montazne kuce - koliko sam skapirao, kod njih su "zidovi" od nekih drvenih ploca?
(oblozenih iznutra i spolja nekim izolacijama)

Citat:
Montažne kuće .... .... .... se prave od velikih zidnih panela izrađenih od čvrste drvene konstrukcije (d=130mm) obostrano obložene vlagootpornim OSB pločama (d=11mm), sa termoizolacijom od mineralne vune unutar panela (d=15cm) i parnom branom. Sa spoljašnje strane vrši se ugradnja dodatne izolacije od stiropora (d=5cm) - DEMIT FASADA - sa završnim dekorativnim akrilnim malterom najnovije generacije u boji koju bira investitor. Ovaj dekorativni malter pruža visoku zaštitu fasadnog zida, odličnih je mehaničkih karakteristika, vodoodbojan i paropropustan. Sa unutrašnje strane vrši se dodatno oblaganje zidova Knauf gipskartonskim pločama (d=12,5mm) sa bandažiranjem spojeva.
[ germanchc @ 18.09.2009. 16:04 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic:Kakve veze ima gde si ti radio i sta si radio? Da li si ziveo u montaznoj kuci?

Kernel hoce da napravi DOM, znaci to nije kuca za prodaju nego kuca za zivot. Da planira da se non stop seli ne bi ni razmisljao o kuci.
Ajde posto si samo krenuo da pljujes kazi koji je tvoj predlog i racunica.

Znaci treba naci MAJSTORE koji ce KVALITETNO to uraditi po projektu koji PRVI put rade (sto obavezno znaci da ce biti i gresaka u radu), treba platiti projekat (koliko znam 5e je kvadrat), treba platiti komplet materijal (ici u nabavku, platiti transport, istovar), platiti majstore za struju i vodu... Sve to stavi na papir i kazi mi koliko ce ga kostati gradnja takve prizemlje kuce od 105 kvadrata? Na stranu to sto ako zeli da se to kvalitetno uradi MORA konstantno da bude na placu i kontrolise radnike (sto automatski poskupljuje tu varijantu jer ne moze da radi za to vreme). Ako ide sistemom kljuc u ruke preko izvodjaca koji ce sve uraditi cena ide i do 800e po kvadratu sto je 2 puta skuplje od montazne kuce.

Dalje, link firme koji sam ostavio je ka samo jednoj od firmi koje se bave montaznim kucama, ima i dosta drugih sa sve sertifikatima koji zadovoljavaju EU standarde gradnje i materijala...


http://www.montaznekucejevtic.com
http://www.merkur2.com
http://www.intal-milici.com/
http://www.ekomontaznekuce.co.yu/
http://www.jboskovic.com/

Vecina daje garanciju na preko 15 godina na sve radove...

Dakle, voleo bih da cujem tvoj predlog. Ako imas ogranicen budzet na 50000e za kucu od 105 kvadrata. 


Imam "malo" iskustva sa cvrstom gradnjom a isto tako i sa kvalitetnijom montaznom gradnjom od ove "nase" i nije mi potrebno da zivim u objektu da bih znao njegove prednosti i mane... dovoljno mi je da znam kako se gradi ili jos bolje ucestvujem u njegovoj izgradnji... posle toga ti jasno mogu reci kako je biti u njemu i sta mozes da ocekujes u eksplataciji istog.

Za tebe je izgleda bilo najbolje da ides na tu varijantu montazne kuce jer zaista po onome sto pises znas samo za rekla-kazala varijantu sa "majstorima", dakle all wrong ako krenes tako nesto da zidas imas samo da napravis sebi cir. Znaci prva stvar treba da nadjes nekoga ko ima debelog iskustva u radu , pa onda on da ih kontrolise ne ti jer nemas blage veze sta da kontrolises...ako majstoru das odresene ruke kako nesto kvalitetno da uradi ima sigurna da uradi skart. Nabavka materijala je zezancija...mada ima tu jos milion stvari koje treba da znas kao naprimer ako ti traze da im ti odes po klopu ili nedaj boze da im tvoja zene nesto napravi...sekiru u ruke i otkaz tome ko je pitao za tako nesto.

Za 50k. mozes da napravis cirka 120kvm , kljuc u ruke . Sa terasom na prvom, sa plocom, sve ukljuceno. Cvrsta gradnja. Boljom izolacijom od montazne.

Po treci put :) ... Kolika ti je cokla ? :)

[ Srđan Pavlović @ 18.09.2009. 16:09 ] @
Citat:
Po treci put :) ... Kolika ti je cokla ? :)


Mani me tih zidarskih izraza, ne znam na sta mislis - ako mislis na budzet,
ja bih da prodjem do max 30k :) (naravno ovde ne racunam plac)

Zasto - pa zato sto za 30k, u mestu u kom zivim mogu da kupim vrlo kvalitetan
dvoiposoban stan, a drugi razlog je sto ne zelim da se kreditima zaduzujem za (mnogo) vise od toga.

I pusti 120kvm, meni dosta 80 :) Zaista ne vidim poentu 5 soba koje ce da sluze za usisavanje i provetravanje.
(u mom slucaju, dvoiposobno - max trosobno resenje je vrh vrhova)
[ Horvat @ 18.09.2009. 16:24 ] @
aha,moje izvinjenje :),to sto sam napisao ne vazi u bp
mislim ne vazi to za preteranu buku i smog [barem ne u meri kao u pip bg]
a jesi se raspitivao,mozda nacuo posto prodaju plac ljudi? tamo bi trebalo da je jeftinije isto,tako da bi se uklopio u 30kila ,ali naravno,dobro istrazi [i nemoj da ti bude tesko da unajmis nekog prevoznika da ti iz ns ili kikinde cak dovuce materijal,moze da bude vrlooo isplatljivo ,ali naravno,papir u ruke i digitron kraj istog i da vidis koliko sta kosta,tj koliko kosta kod tebe u bp,koliko kosta u ns-u,a koliko direktno od fabrike + prevoz]

ali posto si u bp,sumnjam da ima na netu gis i urbanisticki zavod,tako da ces morati da se "setas"

[nisu cokule neke papuce,klompe??]
[ germanchc @ 18.09.2009. 16:27 ] @
Srdjane , pitanje sam uputio Slobodanu ......32k ti je dovoljno za to sto zelis, jel imas nekog penzionera majstora kome verujes ?
[ Slobodan Miskovic @ 18.09.2009. 16:42 ] @
Vidis germanchc, BITNO je da zivis u takvoj kuci da bi znao kako je. Kao kada bi rekao da niej potrebno da vozis auto da bi znao kako ide jer znas specifikacije i ucestvovao si u njegovom konstruisanju.

Ne znam sta je cokla niti me interesuje, iskustvo imam iz prve ruke u vezi svega sto pricam a to da je nalazenje majstora i materijala lako to pricaj nekom drugom.

Gde ces da nadjes nekog ko ima debelog iskustva u radu ko ce svaki dan kontrolisati majstore? Daj kontakt.

Dalje to sto pricas za 50000e za 120 kvadrata kljuc u ruke je cist bullshit. Dakle daj ponudu konkretnu sa brojem telefona, ko ce to uraditi i u kom roku i ja ti ODMAH nalazim klijenta. Pricas ciste gluposti i trolujes.

Btw. sta ti znaci BOLJA izlolacija od montazne? Imas neki proracun, pitam jer sam ih ja video dosta, sa tacnim proracunima i opisom materijala koji se koristi i razlike su mizerne (montazna kuca i blok-cigla).

Ali nema smisla pricati sa tobom kada iz svega sto napises stojis nadimkom, tako da ne moras da mi odgovaras....
[ Srđan Pavlović @ 18.09.2009. 16:45 ] @
@ Pa imam prijatelja koji se ovim bave... da, izmedjuostalog i starijih.

@ Slobodan - slazem se za cene, ja ne znam nikog da je tako veliku kucu
izgradio za te novce, a da je to kvalitetno.

Medjutim, mora se naglasiti da izgradnja kuce i konacna cena celog
poduhvata moze bitno da varira u zavistnosti od mnogo faktora.

Recimo, samo neka poznanstva mogu da smanje cenu za nekoliko hiljada eur,
a ne snalazenje u gradnji moze da izadje u rupu bez dna (finansijsku).

Zato mislim da u sve ovo treba uci jako spreman, tj. ispravno informisan.

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 18.09.2009. u 17:56 GMT+1]
[ germanchc @ 18.09.2009. 17:03 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic

Vidis germanchc, BITNO je da zivis u takvoj kuci da bi znao kako je. Kao kada bi rekao da niej potrebno da vozis auto da bi znao kako ide jer znas specifikacije i ucestvovao si u njegovom konstruisanju.

Ne znam sta je cokla niti me interesuje, iskustvo imam iz prve ruke u vezi svega sto pricam a to da je nalazenje majstora i materijala lako to pricaj nekom drugom.

Gde ces da nadjes nekog ko ima debelog iskustva u radu ko ce svaki dan kontrolisati majstore? Daj kontakt.

Dalje to sto pricas za 50000e za 120 kvadrata kljuc u ruke je cist bullshit. Dakle daj ponudu konkretnu sa brojem telefona, ko ce to uraditi i u kom roku i ja ti ODMAH nalazim klijenta. Pricas ciste gluposti i trolujes.

Btw. sta ti znaci BOLJA izlolacija od montazne? Imas neki proracun, pitam jer sam ih ja video dosta, sa tacnim proracunima i opisom materijala koji se koristi i razlike su mizerne (montazna kuca i blok-cigla).

Ali nema smisla pricati sa tobom kada iz svega sto napises stojis nadimkom, tako da ne moras da mi odgovaras....


Sto se nerviras....i to sto si napisao je totalno kontradiktorno, taj sto vozi auto ce manji znati kakvog je kvaliteta auto od onog ko ga je pravio i ucestvovao u njegovom sklapanju :)..vidis kada se nerviras kako ti je logika slaba strana.

Ne znas sta je cokla , a znas sta je nalaznje majstora i materijala..... ts ts....neka ide sve u persun

Btw... bolja izolacija od montazne je recimo npr. samo umesto drveta 1.3cm staviti l blok... zameniti jednu komponentu i dobijas ako nista drugo izolaciju bolju za 10%,cvrstinu,mogucnost cerklaza samim tim vise novoa... itd. ili neku perverziju tipa sendvic.. mislis li da je montazna kuca na nivou toga ?

Da li ti znaci da se upisem kao marko jovanovic ? da li to doprinosi ozbiljnosti teme na tvom nivou ili da stavim neku slicicu ?

[ Srđan Pavlović @ 18.09.2009. 17:09 ] @
Ako bih pravio klasicnu kucu (ne montaznu), siguran sam da bih
odabrao neku vrlo kvalitetnu izolaciju, ali opet i cena igra ulogu.

Ako je neka moja "custom" izolacija 10% bolja od montazne koja
je na zadovoljavajucem nivou, a cena visestruko manja (kod ove montazne), onda se
bas i ne mora izivljavati sa tom "custom".

Mislim da bih za 30k eur mogao (uzevsi da vec imam plac) da
podignem kucu od 80 kvadrata i mozda dodjem "do pola" sa
zavrsnim radovima (vrata, podovi, prozori, kuhinja, kupatilo, struja, voda...)

Jos jedna "prednost" je sto kako imas para tako polako radis po fazama,
ali je to i mana jer i dalje placam i stan dok to sve radim, tako da se gube
novci sve dok se kuca ne zavrsi. A znam dosta ljudi koji kuce zidaju godinama,
u tugu im se zadalo, pa se i toga bojim.

Kako montazne kuce stoje sa nekim elementarnim nepogodama
(nista strasno znaci - malo jaci vetrovi, led (grad), i tako to...)?
[ Horvat @ 18.09.2009. 17:13 ] @
@germancs,ajd napisi sta ti podrazumevas pod cok{u]la? meni je cok{u]la = klompa

edit: je l ovo - http://en.wikipedia.org/wiki/Baseboard ?
[ germanchc @ 18.09.2009. 17:31 ] @
Horvat@
cokla - visina temelja .
[ Horvat @ 18.09.2009. 17:42 ] @
hvala [mozes to da stavis u tech zonu,u onu temu o majstorskim i strucnim izrazima]
[ Slobodan Miskovic @ 18.09.2009. 17:48 ] @
Posto je germanchc demistifikovao znacenje reci red je i da odgovorim :)

Visina (iznad zemlje) je 120cm i 240cm (u visem delu posto je 120cm izdignuta kuca u odnosu na projekat - bila je predvidjena garaza u tom delu koji je 120cm iznad zemlje).
[ Srđan Pavlović @ 19.09.2009. 15:18 ] @
Da li zakon propisuje neku najmanju velicinu (povrsinu) placa na kojoj je dozvoljena gradnja kuce?
[ germanchc @ 19.09.2009. 17:18 ] @
legalno da , u kojekakvim nelegalnim varijantama i zaobilazenju zakona ne.
[ Horvat @ 19.09.2009. 17:28 ] @
a da odgovoris koji zakon to propisuje,koji je minimum?
[ germanchc @ 19.09.2009. 18:38 ] @
Pravilnik o opstim uslovima o parcelaciji i izgradnji , mislim da je najmanja parcela 2 ara a za kombinacije gde su vise stanara tj. jedinica 6 ara. Imas tu mnogo jos zahebancija... medje,temelji,udaljenos parcela,nivelacija voda,zaklonjenost badze okolinih prozora..
[ Srđan Pavlović @ 19.09.2009. 18:42 ] @
Mislim da, sto se tice kuce sa sve dvoristem, meni bi 6 ari bilo dovoljno.
(Jeste mozda malo skromnije dvoriste, ali bolje nego bez dvorista) :)


[ Lesli Eldridz @ 20.09.2009. 09:45 ] @
Bolje 2 ara na blizoj lokaciji nego 6 u sumi. Tih placeva od 6 ara isl nema na pristojnim lokacijama. Cini ti se da je 2 ara malo. 100 m2 kuca + 100 m2 dvoriste je sasvim OK i za kucne ljubimce, to jest psa srednje velicine, do 30 kg, i za cvece i za koje drvce i za bastensku garnituru i za deo sa povrcem ko voli i za da zapalis rostilj i za sve. Plus ako je plac blizi da kazemo centru u sirem smislu, mozda moze da kapne i koja para ili za izdavanje necega, recimo u potkrovlju napravis dve tri garsonjerice, a mozda mozes i lokal da na'vatas, ako napravis kucu do ulice a dvoriste da bude iza.

Inace, izgradnja kuce po sistemu kljuc u ruke preduzimaca kosta oko 400 evra/m2 sto znaci ako sam budes preduzimac (sam nabavljas radnike i materijal) moze da bude i 300. A ako sam uvodis stuju, vodu, sanitarije, namestis prozore itd, sve sto mozes sam, ko ima vremena i ide mu majstorija, moze da dodje i do 250.
[ Srđan Pavlović @ 20.09.2009. 14:58 ] @
Nit imam vremena, nit mi ide majstorija :( - pre bih gledao neke gotove varijante... ako bi bila kuca u pitanju.
[ Lesli Eldridz @ 20.09.2009. 18:13 ] @
Ma ne kazem ja bas tebi, nego samo onako kazem koliko sta kosta i gde je bolje, ako neko nece da izigrava dzet set pa da zivi u sumi na 15 ari da pravi bazene (i na 2 ara mozes da stavis plasticni od 3 - 4 m), nego hoce da mu to ulaganje u stambeni prostor donese i neku paru za istu cenu kolko bi platio i bez da ima zaradu u vidu. Sta mu fali, pregradi tavan gipsanim plocama u par garsonjera, napravi posebne stepenice za gore, razvede gore kablovsku i ADSL koje bi i za sebe uzeo i tako, izda to, i ima za rezije i hranu ni orao ni kopao. Moz se zayebava posle ako hoce. Mislim kad vec pravis kucu. Isto ce da te kosta i sa time i bez toga. Razlika je neznatna, par hiljada evra.
[ Marenović Slaviša @ 20.09.2009. 23:25 ] @

A opet, koga interesuje, moze da se kupi kuca i plac. Na gotovo.
I to jeftino. Doduse, kuca je u sivoj fazi, kada ce biti useljiva zavisi od kupca.
Medjutim to je vise za one koji zele beg u prirodu (lokacija Bogutovacka Banja) nego one koji zele kucu u centru grada.

15 do 18 K evrica i eto 5 ari placa sa spratnom kucom od 120 kvm.

Sta kazete?

Eh da... svaki drugi info na PM

[ Srđan Pavlović @ 21.09.2009. 00:01 ] @
Preskupo je to za neku zabit (okpriroda i sve to... ali zabit je zabit),
15k-18k evra, jos toliko da dovedes sivu kucu od 120kvm u full stanje...
a i obicno posao odredjuje mesto u kome zivis, tako da.... kod mene nije
pitanje mesta (supruga i ja imamo posao u istom mestu, te ne zelimo, bar
za sada da idemo u neko drugo mesto)...

Samo je pitanje izbora kuce ili stana... :)
[ Lesli Eldridz @ 21.09.2009. 00:29 ] @
Sta ima da se mislite, kakav stan, to su gluposti.
[ Srđan Pavlović @ 21.09.2009. 00:55 ] @
Citat:
to su gluposti.

Hehe, dobro Lesli, hvala na mnostvu argumenata u prilog svom stavu, razmotricu ih sve detaljno, svakako :)
[ pantic68 @ 21.09.2009. 01:36 ] @
Pa i nema mnogo šta više da se doda, svugde je kuća predmet želja a stan nužno zlo. Medju vrednim srpskim narodom kom je košenje trave najgora noćna mora stan u višespratnici je ideal. Usput kupljena je kuća 120kvm za pet puta manje novca i pet puta više placa. Novija, useljiva na 15 min vožnje. Zapravo više treba za izlazak iz grada preko elegantno rešenih semafora i raskrsnica.
[ Lesli Eldridz @ 21.09.2009. 08:47 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Hehe, dobro Lesli, hvala na mnostvu argumenata u prilog svom stavu, razmotricu ih sve detaljno, svakako :)
Ti se zezas, ali dobro. Kakvi argumenti, nema tu argumenata, a i vec sam ih napisao. Gde moze stan da bude bolji od kuce? To nije moguce. U kuci si be svoj gazda, ako hocu ima da pusam muziko koliko glasno ja hocu kad hocu, ima da pravim zurku/zabavu kad ja hocu i ako treba da se derem koliko glasno hocu, ima da radim bilo sta, da secem brusilicom ako treba u 3 nocu. Plus imas dvoriste, mozes da postavis ljuljaske za decu, da cuvas psa, da palis rostilj, da stavis bazen, ma odakle znam sta sve mozes sto u stanu ne mozes, a i ovo sto sam vec napisao, sa izdavanjem, to moze da izdrzava i kucu i tebe, ili da te pomaze kad si u krizi, recimo mala ti penzija, ako kupis plac na pogodnom mestu, pa neka je i manji, eto, dva ara. Jedino sto moze da se potegne u prilog stana je to sto ima manje odrzavanja, ali to je vec rekao pantic68 da je zbog lenjosti koja je ovde u mentalitetu ljudi. Znas sta su stanovi? To je kad uzmes prazne kutije sibica i slepis ih jednu za drugu pa od njin napravis kocku, a onda nabijes u svaku kutijicu neku zivotinjku pa ih samo povremeno pustas napolje. Ima bre da polude za nedelju dana. Nije ni cudo sto ovi divljaci divljaju. Ne kazem ja, ne moze svako ni da ima kucu, ali ko moze nema sta da se misli. Uvek cu da pamtim sto sam cuo jednom u autobusu pre 20 godina, pricaju dvojica cicica pase zale jedan drugome, nije bas PC, ali tako je ovde, jos pa u ono vreme. Kaze "sta bre, amerikanci izmislili stanove da u njima zive crnci, a mi nesto skacemo od srece kad treba da zivimo u njima".
[ Horvat @ 21.09.2009. 10:20 ] @
Citat:
pantic68: Pa i nema mnogo šta više da se doda, svugde je kuća predmet želja a stan nužno zlo.


a eto,stan je uvek skuplji i trazeniji od kuce,kako to?
[ Java Beograd @ 21.09.2009. 10:59 ] @
Citat:
Horvat: a eto,stan je uvek skuplji i trazeniji od kuce,kako to?

Tri stvari utiču na cenu nekretnine:

1. Lokacija (Bgd / NS ... v.s. Majadanpek / Blagojevgrad)
2. Lokacija (Senjak / Čubura ... v.s. Mala Ivanča / M.M. Lug / Ovča)
3. Lokacija (Tiho, mirno zaklonjeno ... v.s. Na ulici / 27. spratu)
[ Lesli Eldridz @ 21.09.2009. 13:48 ] @
Citat:
Horvat: a eto,stan je uvek skuplji i trazeniji od kuce,kako to?
Ko to kaze i gde je to? Ovde? Koga briga za ove ovde. Oni nisu normalni i uopste nije vazno sta oni rade i sta je kod njih trazenije.
[ Horvat @ 21.09.2009. 13:52 ] @
Citat:
Java Beograd: Tri stvari utiču na cenu nekretnine:

1. Lokacija (Bgd / NS ... v.s. Majadanpek / Blagojevgrad)
2. Lokacija (Senjak / Čubura ... v.s. Mala Ivanča / M.M. Lug / Ovča)
3. Lokacija (Tiho, mirno zaklonjeno ... v.s. Na ulici / 27. spratu)


jeste,ali sta kada u istom kraju imas i kucu i stan,pa opet kvadrat stana skuplji nego kuce ;)
[ Slobodan Miskovic @ 21.09.2009. 14:02 ] @
Dobro kaze Lesli, to sto u Srbiji i okruzenju cene nisu normalne ne znaci da je to svuda tako i da je to trend...
[ Horvat @ 21.09.2009. 14:05 ] @
al tema nije "kuca ili stan u tadzikistanu ili sweden" nego u srbiji,pa me zato i zanima taj fenomen ovde
[ Slobodan Miskovic @ 21.09.2009. 14:06 ] @
Pa dobio si odgovor, razlika u ceni na strani stana je drustvene prirode, tj. njen uzrok nema veze sa kvalitetom zivota u tim prostorima...
[ Lesli Eldridz @ 21.09.2009. 14:40 ] @
Citat:
Horvat: al tema nije "kuca ili stan u tadzikistanu ili sweden" nego u srbiji,pa me zato i zanima taj fenomen ovde
To je valjda neko pomodarstvo i malo frustracija. Ovi su u zavicaju celog zivota slusali kako je imati stan u gradu nesto ne znam ni ja sta, i sad kad dodju u grad, i oni hoce stan ili nista. Eeee, celi svet naopacke mož' da se obrne, al u selo njega bre niki neć' da vrne. To jest u kuću. On je be sad gradjanin i ima u stan da zivi.

A ono sad 90% stanova obican fušeraj i neke nadogradnje, a cena im je kao za dve kuce, ili bar za kucu ipo. Gluposti obicne, i trenutna situacija, a sve ce to da se sredi kako prolazi vreme. U svim normalnim zemljama zna se gde zive pristojni ljudi domacini i sta im je san - da kupe kucu u predgradju, a centar je za fukaru i za posao. Eventualno ima po neka ekskluzivna zgrada sa stanovima, za teske burzuje, ali to nisu ovi stanovi, i to je nesto sasvim drugo.

[ Java Beograd @ 21.09.2009. 14:48 ] @
Zapravo, gledajući strane programe, prateći stranu štampu, oglase, i slično, takoreći nigde nisam video da se cena izražava po kvadratu. To je nekako više naša izmišljotina. Naravno, kvradratura nekretnine je bitna informacija ali cena po kvradratu je zapravo malo čudna stvar. Uvek sam sretao informaciju o ukupnoj ceni nekretnine, broju spavaćih soba, broju kupatila. Ponegde se doda i kvadrature, ali samo kao opisni podatak.

Kolika je razlika u ceni ako se gradi soba 4x4 ili 5x5 ? Razlika u kvadraturi je 9 m2. Ako je kvadrat 1.200 EUR to izađe oho-ho ! A cena gradnje ? Nekolko giter blokova više, malo više podne obloge i nešto više površine za krečenje. Sve ukupno, brat - bratu 200 - 300 EUR. Daleeeeeko od 10.000 EUR koliko se dobije množenjem kvadrature sa cenom.
Takođe, upotrebna vrednost i kvadratura stambenog prostora imaju tek malo veze. Neko može da ima dnevni boravak od 50 m2, jednu spavaću od 25m2, i još kupatilo i hodnik i sve zajedno da bude 100 m2. A zapravo to je stan sa jednom spavaćom sobom.

Tako, sagraditi kuću od 300 m2 ne znači kao i imati 4 stana od 75 m2. Upravo je i zato razlika u ceni (u korist stanova) AKO se upoređuju po kvadraturi.

[ Srđan Pavlović @ 21.09.2009. 14:52 ] @
Lesli ne razmisaljam ja u tom fazonu - ovo je seljacko, ovo gradjansko, ovo za fukaru, ono za... burzuje....
mene te price ne zanimaju - vise me zanimaju neke tehnicke prednosti / mane stana /kuce... i tako to...

Recimo, kada si u stanu, zimi te greju od gore, od dole, i sa strana uglavnom - znaci stan je po pravilu
neuporedivo lakse zagrejati nego kucu. Ja recimo imam "kaljevaru" u stanu, i ona greje citav stan od 68 kvadrata.
A potrosi 4-5 metara drva za sezonu. E, u kuci sam cuo da ljudi trose 15 pa i vise metara drva, ako se
greju na drva... eto, takve me price vise zanimaju, znaci neke osobenosti u prakticnom smislu zivota u kuci i stanu.
Vecinu toga mislim da vec imam predstavu, ali mozda cujem nesto novo ili nesto na sta bih jos trebao da
obratim paznju.
[ Horvat @ 21.09.2009. 16:08 ] @
@java jeste razlika u upotrebnoj vrednosti,ali nije isto imati stan sa jednom spavacom sobom od 4 kvm i kucu sa spavacom od 25kvm,ne?

ali opet druga stvar,garsonjere su mi jos skuplje od [dvosobnih i jednosobnih] stanova,tek mi to nema logike

@kernel,pa naravno da ces ti u manjem stanu manje "goriva" potrositi za lozenje nego u vecoj kuci,jer veci prostor zagrevas,a i sve zavisi od toga kako su pecka i radijatori proracunati i IZOLACIJE!!
[ a1200 @ 21.09.2009. 16:21 ] @
@Srdjan Pavlovic

To je sve super, do recimo komsiji ne pocne da curi neka cev (usled dotrajalosti ili fusheraja)... pa onda tebi krene da vlazi zidove, a ti ne mozes da uradis nista jer "komshu" zabole, ili nema para da razbija celo kupatilo, a nashe inspekcije i sudovi funkcionishu kako funkcionishu...

Svi eventualni "veci" troskovi kuce su smesni prema komoditetu i slobodi koja se dobija u kuci (posebno ako imas dvoriste, garazu itd). Nivo i kultura stanovanja u Srbiji je na tako loshem nivou da je jako velika sansa da ces u stanu potrositi dosta zivaca na raznorazne gluposti:

1) Niko nece da da pare za krecenje, opravku lifta, opravku krova, uredjenje zgrade/postanskih saducica/ulaza, popravku interfona
2) Svadje oko parkinga
3) Svadje oko uzurpacije zajednickih prostorija, ostavljanja suta iza zgrade, bacanja smeca kroz prozor...
4) Ne smes decu da pustis ispred zgrade od narkomana, i likova koji setaju pitbulove bez lanca...
...

I tako... lista se nastavlja. Kad imas kucu, ti si taj koji moze da je sredi i uredi da odgovara tvojim potrebama... dok u stanu uvek postoji neko "iz zgrade" ko se bavi "pishanjem uz vetar" i ima drugacije poimanje sta je to kulturno, moralno i pravedno (ili ga jednostavno takva prica ne zanima i radi sta hoce).

Kuca i stan nisu jednostavno merljivi pojmovi, ako mozes da biras - uzmi kucu :) (ja mastam da prodam stan u centru BG-a i kupim kucu na periferiji... tj. polako idem u tom pravcu i non-stop gledam cene - gde i kako, lokacija itd.). Jedina mana kuce, je po meni, lokacija... jer kuce koje su dostupne za neku normalnu cenu, su udaljne od centra, a to onda povlaci probleme ako imas decu (idu u skolu/obdaniste pa moras da ih razvozis - sto mozda i nije tako loshe kakva su vremena), i recimo probleme/cenu transporta, tj. sto moras duze da putujes do posla, parking, itd. Mada, to je sve smesno prema prednostima kuce.
[ Horvat @ 21.09.2009. 16:42 ] @
Citat:
a1200: a to onda povlaci probleme ako imas decu (idu u skolu/obdaniste pa moras da ih razvozis


"svaki" kraj ima obdaniste i osnovnu skolu
[ Lazar-I @ 23.09.2009. 12:38 ] @
Citat:
Ovi su u zavicaju celog zivota slusali kako je imati stan u gradu nesto ne znam ni ja sta, i sad kad dodju u grad, i oni hoce stan ili nista. Eeee, celi svet naopacke mož' da se obrne, al u selo njega bre niki neć' da vrne. To jest u kuću. On je be sad gradjanin i ima u stan da zivi.


Ovo je 100% tačno. Lično znam čoveka koji je došao u grad, tačnije predgrađe, pre tridesetak godina, ima mračan stan pored magistralnog puta i na osnovu toga gleda na druge ljude sa visine.

Ja sam prošle godine kupio stan, nisam kuću jer već imam jednu a stan mi je na minut od posla. Svoj glas dajem kući zbog već navedenih prednosti, mir, dvorište, drveće, cveće, prostor za igru za decu. Stan mi je dobar za zimski san, leta planiram da provodim u kući u selu ili u vikendici.
[ Srđan Pavlović @ 23.09.2009. 22:26 ] @
Citat:
@kernel,pa naravno da ces ti u manjem stanu manje "goriva" potrositi za lozenje nego u vecoj kuci,jer veci prostor zagrevas,a i sve zavisi od toga kako su pecka i radijatori proracunati i IZOLACIJE!!


Pa naravno da se radi o predpostavci da je kvadratura ista, i naravno da je stan lakse zagrejati
kada te greju sa jos 2-3-4-5 strana.
[ 101010 @ 23.09.2009. 23:04 ] @
Svako bi voleo ono sto nema...

Vec je napisano mnogo + strana kuce kao doma. Ja cu napisati jednu negativnu. Istina nije vezano konkretno za tvoju lokaciju vec Bgd.

Ako se kupuje/gradi kuca u Beogradu, to je danas lokacija pooodaleko od centra grada. Kao sto neko rece zahteva dodatne troskove prevoza do posla, skole, obdanista, itd.
Ali tu nije kraj.

Iz perspektive dece, a brzo dodju u godine kada ce ti reci, tata zasto zivimo u PM. Tata vozime tamo, vozi me ovamo, tata kupi mi motor, auto, itd. Srednja skola za decu vec moze biti prilicno daleko ako zivite u Vrcinu npr.

A inace sve sto se desava zanimljivo je u gradu (racunam da decu nece zadovoljavati lokalni bircuz), izlasci, klubovi, svirke, koncerti, bioskopi, pozorista, sve je u centru... Uglavnom se sve desava uvece, javni prevoz do periferije je inace los, nocni uglavnom ne postoji.
Pa deca ubrzo pocinju da osecaju neku vrstu izlolacije i pocinje pobuna.

I to je jedna stvar koja mozda nije ocigledna, ali zna da bude problem.



[ Java Beograd @ 24.09.2009. 08:34 ] @
Citat:
101010: Svako bi voleo ono sto nema...

Vec je napisano mnogo + strana kuce kao doma. Ja cu napisati jednu negativnu. Istina nije vezano konkretno za tvoju lokaciju vec Bgd.

Ako se kupuje/gradi kuca u Beogradu, to je danas lokacija pooodaleko od centra grada. Kao sto neko rece zahteva dodatne troskove prevoza do posla, skole, obdanista, itd.
Ali tu nije kraj.

Iz perspektive dece, a brzo dodju u godine kada ce ti reci, tata zasto zivimo u PM. Tata vozime tamo, vozi me ovamo, tata kupi mi motor, auto, itd. Srednja skola za decu vec moze biti prilicno daleko ako zivite u Vrcinu npr.

A inace sve sto se desava zanimljivo je u gradu (racunam da decu nece zadovoljavati lokalni bircuz), izlasci, klubovi, svirke, koncerti, bioskopi, pozorista, sve je u centru... Uglavnom se sve desava uvece, javni prevoz do periferije je inace los, nocni uglavnom ne postoji.
Pa deca ubrzo pocinju da osecaju neku vrstu izlolacije i pocinje pobuna.

I to je jedna stvar koja mozda nije ocigledna, ali zna da bude problem.


APSOLUTNA I POTPUNA ISTINA !

Jedino, mora se dodati, postoje i lokacije za kuće na užoj gradskoj teritoriji, ali to onda koštaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ....
[ Lesli Eldridz @ 24.09.2009. 14:08 ] @
To su vec srpska posla i carsijski mentalitet u wannabe gradu. U pravim gradovima gde zive ljudi koji imaju gradski mentalitet niko sa time nema problema, i niko ne pravi pitanje sto treba da krene sat ili dva ranije da stigne tamo gde je krenuo, a sto se dece tice, deca ne idu u klubove itd zato sto im je tamo zabranjen pristup. Plus, u pravim gradovima bas sve to sto je nabrojano je razlog da ljudi kupuju kuce u predgradju, da bi udaljili decu od toga. A deci ako se ne svidja, a be, iseli se be kad napunis 18, pa idi trazi gde ima bolje. Jesi ti deca u 25 godina i 30? Nisi ti deca, idi bre rmbaj pa zivi gde ti se svidja i idi u klubove koliko hoces. Sta si se zalepio za roditeljsku kucu i nemas ni nameru da se odlepis, pa ti jos ne valja. Daleko ti klubovi. Idi bre pravi si bolje. Napravi svoj klub pa spavaj u njemu.
[ prljave carape @ 25.09.2009. 20:43 ] @
U prilici sam da trazim resenje za svoje stambeno pitanje. Imam 28 godina, zaposlen sam sa malom platom iako imam sto kazu "papire" nekih visih skola (no to nije tema) i imam 35000e u kesu. Naravno da zelim od roditelja da se odvojim i zapocnem samostalan zivot a potom i da stvorim porodicu.
Gledam stanove jer prvenstveno mislim da za ovu sumu kucu nije moguce kupiti. Ili moze neka losije gradnje koju je potrebno obnavljati za cega se nema novaca. Ne zelim biti rob stalnih izdvajanja za popravke jer to nisam u mogucnosti.
Graditi novu kucu, kako ste ovde pisali, je za ove novce ne moguce a da budu radovi dovedeni do kraja. Prvo, ne moguce je obezbediti plac (koji su skupi, skupi papiri dozvole, instalacije...) i uglaviti i manju kucu pa makar bila i montazna.
Ali zato moze se stan kupiti. Istina manje kvadrature, no ipak stan gde ce sve biti zavrseno i da na meni ostaje iskljucivo opremanje namestajem.
Dajte mi neke racunice gde je kuca jeftinija, ja to nikako da uvidim...
[ Slobodan Miskovic @ 25.09.2009. 20:54 ] @
A kakav stan moze za 35000e da se kupi ? :)
[ prljave carape @ 25.09.2009. 21:05 ] @
Moze, od 50 kvadrata, nova gradnja sa centralnim, parketom, jel ono klasika sada... u ok zgradi, kvalitetno gradjeno (koliko je to moguce ali kvalitetnije od nekih..)...
Jeste da je to mali stan, ali toliko mogu. Hocu reci da kucu nije moguce kupiti/zidati za te pare... i meni je stan jedina opcija.
[ Srđan Pavlović @ 26.09.2009. 00:01 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: A kakav stan moze za 35000e da se kupi ? :)

Pa sve zavisi gde. Beograd je skup. Po manjim gradovima je
600-700e novogradnja, a 350-450e (recimo) stariji stanovi (ali u osnovi
dobri).

Kao sto rekoh, u mom mestu mogu za 30k eur da kupim stan,
i to ne tako mali. Za iste te pare mogu da kupim plac za nekih
10k eur i onda da sa jos 20 povadim sve potrebne dozvole, dovod
vode i struje, itd... i zavrsim temelj i dva zida :) (da ne spominjem kontrolu zidara sto kosta).
Bojim se da je kuca daleko skuplja, ali da pruza nesto sto se u stanu ne
dobija, to stoji.
[ Horvat @ 26.09.2009. 00:36 ] @
@prljave carape,osnovnu stvar nisi rekao,u kojem si mestu [tj u kojem mestu zelis da se skucis]

@kernel a da li ces sa tih 30 kila biti miran ziveti bez briga o stanu par godina [ako racunamo krecenje] ,pa cak i minimum 10ak godina[ako krecenje preskocimo] ili... ipak nije tako,nego cim udjes ima da popravljas posranu gradnju [hope it's not this]
[ Srđan Pavlović @ 26.09.2009. 01:51 ] @
Kakvu crnu "posranu gradnju" - pre 25-30 godina su se gradile
kvalitetne zgrade. Ovo sto se danas pravi je posrano, radi se samo
da se sto pre zavrsi i da se uzme sto veca lova na brzaka od prodaje
tih nazovi stanova.

Sto se tice starijih zgrada, promenis parket, okrecis, plocice u kujni i kupatilu, i vozi.

Ja zivim (tj. moji) u zgradi zidanoj ranih osamdesetih, ta zgrada je sasvim OK,
u odnosu na fuseraj koji sada vidim da prodaju po gradu.
[ Bata @ 26.09.2009. 06:49 ] @
nisam u situaciji da razmisljam o naslovnom pitanju jer nemam pare, ali me je par stvari nateralo
da dam i neko svoje misljenje:
bilo je reci o tome da ste u kuci zasticeni od besnih komsija koji bi vam u stanovima priredjivali buku,
ili razne stete kao na primer kada nece da poprave cev koja curi, ili kada sa njihove terase na vasu
pada razna prljavstina... ali kakva to treba da bude kuca u kojoj ste zasticeni od takvih komsija ?
to bi trebala da bude kuca koja ima dovoljnu udaljenost od drugih kuca i ljudi. znaci kuca koja nije u
uobicajenom naselju gde je plac do 4-5ari i susedna kuca odmah preko ograde.
bas sam na ovom forumu citao vise tema gde se ljudi pitaju kako da rese problem gde im susedi
zagadjuju vazduh gajenjem domacih zivotinja, to jest ne ciscenjem izmeta od istih.
tu su i druge mogucnosti: ili dim od raznih lozenja, ili buka od muzike, masina, radionica... licno sam bio svedok
da na brdu kosmaj u jednom selu zivi neki ludak koji BUKVALNO po ceo dan i noc tresti sa muzikom koja se
cuje kilometrima okolo, kako su mi rekli taj je neki poludeli nocni cuvar u nekoj fabrici, i ima dozvolu za oruzje.
dzaba tu i to sto su susedne kuce udaljene stotinama metara, sa takvom budalom bi moralo da dodje do nasilja
ili da trpis i mrzis svoj zivot, cak i tamo 50km od beograda u brdu i sumi.

takodje bih se sasvim slozio sa jednom ocenom da je za potrebe drustvenog zivota omladine, stanovanje u udaljenoj
periferiji izvor velike frustracije. i to znam iz licnog primera. sada imam 31 godinu pa sam vec odavno poceo da
mastam o nekoj udaljenoj kuci sa mirom i tisinom i velikim placom oko nje, iz koje bih se licnim vozilom
stustio do grada na posao i natrag, ali tada kada sam imao od 16 do 20 i nesto godina i pokusavao da se ukljucim u
gradski zivot, mastao sam o tome da sam u nekom pesackom dometu centru grada, da ne moram nikada da
udjem u gradski prevoz. ja jos i stanujem u nekoj "blizoj" periferiji (8km od centra) pa sam se osecao prilicno
hendikepiran tom zavisnoscu od gradskog prevoza kad je u pitanju drustveni/nocni zivot.
prosto sam osecao da bih bio zadovoljniji drustvenim zivotom da sam se "razvio" u tipicnu lokalnu budalu koja je u
skoli jurila prosek 2.0 i zavrsila u lokalnoj kafani a u grad ide samo na utakmice i doceke kosarkasa.
mozda je tu i resenje, ako necete da vam deca budu nezadovoljna malogradjanskom sredinom i izolovanoscu od
one dve centralne beogradske opstine u kojima se moze ponesto videti i doziveti, a vi ih odmah u dubku postavite
ispred tv, pustite pink, i resen problem - za 15 godina instant lokalni pitomac turbo-pravoslavlja.
[ Lesli Eldridz @ 26.09.2009. 10:15 ] @
A u cemu se to tacno drasticno razlikuje lokalna kafana od toga sto se moze videti i doziveti u centralnim opstinama? Locu kao stoka i na jednom i na drugom mestu.

Ovo ostalo, pa ti nemoj da kupujes plac tamo gde ludaci pustaju muziku po ceo dan i gotovo.
[ Milos911 @ 26.09.2009. 11:04 ] @
Da se i ja jednom slozim sa cika leslijem :) I da se nadovezem: ako kupujes plac za kucu prvo gledaj kakve su komsije. I ako je plac na najsavrsenijem mestu a komsije djubrad nemoj da ga kupis. To je za ovog sa pocetka teme sto je postavio pitanje :). Takodje vidi da uzmes negde gde ima dosta dece, da bi tvoja imala sa nekim da se druze kad ih budes imao. Sto se tice polemike stan ili kuca ja sam uvek za kucu. Ziveo sam 15 god u nekoj vrsti stana i kad sam se preselio u kucu bilo mi je mnogo bolje. Ne kazu dzaba "moja kucica, moja slobodica". U stanu je uvek bilo "Smanji tu muziku, tise da se ne bune komsije" ili "ne mozemo to da uradimo ako se ne sloze komsije", i 100 ostalih s*anja. Zato moj glas ide kuci...
[ prljave carape @ 26.09.2009. 14:11 ] @
Ah da, zasto po defaultu se misli samo na Beograd, pokretac teme npr. nije iz BG i nece u BG da se preseli... Niti ja... Centar Srema, Sremska Mitrovica, a ovde su stanovi novogradnja pa od 650e pa navise,... isto je i za stare stanove, oni su mozda cak i skuplji! Ne znam odakle kernelu podatak da je stari stan toliko jeftin po kvadratu, mada mozda u njegovom mestu...
Stariji stanovi su humaniji od ovih iz novogradnje, jer tada se znalo sta znaci dvosoban stan, a ovo danas sto se zove dvosoban stan nekad je bio jednosoban! Evo u ponudi imam DVOSOBAN stan od 39kvadrata... pa mislim je*em mu Sunce... a od stana jedna spavaca soba dovoljna za fr. lezaj, i dnevna zajedno sa kuhinjicom u koju moze stati frizider i sudopera cak ni trosed ugaoni normalan ne moze da se uglavi... ormani su nezamislivi a ugradnih nema... TO su vam novi dvosobni stanovi, e da zaboravio sam malo kupatilce i hodnicic...
najbolja varijanta za 35kila je... sedi i placi :-)
[ BluesRocker @ 26.09.2009. 16:13 ] @
Citat:
prljave carape: Centar Srema, Sremska Mitrovica, a ovde su stanovi novogradnja pa od 650e pa navise,... isto je i za stare stanove, oni su mozda cak i skuplji! Ne znam odakle kernelu podatak da je stari stan toliko jeftin po kvadratu, mada mozda u njegovom mestu...

Ko bi kupovao stare stanove po vecim cenama od novih? Ako je novogradnja 650, onda su stari 400-450. To sto neko trazi neke pare, ne znaci da ce ih dobiti. Raspitaj se po kojoj ceni je neko nesto prodao/kupio, a ne koliko neko trazi.
[ Srđan Pavlović @ 26.09.2009. 16:15 ] @
^ upravo tako.
Citat:
Ne znam odakle kernelu podatak da je stari stan toliko jeftin po kvadratu, mada mozda u njegovom mestu...


Šid, Sremska Mitrovica, Backa Palanka... slicna manja mesta - pa vidim posto ljudi kupuju stanove,
eto odakle mi podatak. Sid je najmanji pa je tu najjeftinije, mada vidim sad i ovde pocele da nicu
nove zgrade i traze valjda oko 600-700e kvadrat. Ali ove stare ostaju tako, 25-35k eur za dvosoban ili
dvoiposoban stan (60-80 kvadrata recimo)...

To ste vi valjda navikli na te sumanute cene po Beogradu i ovi sto traze za "novogradnju" pa
ne znaju koliko bi zacenili svoje nazovi stanove - ali izgleda im se moze, ocigledno ljudi kupuju... :(
(i to jos dok su u izgrdanji ili pre)

Inace, ovo sto kaze Bata za strukturu komsiluka - jeste jedna od bitnijih stavki
i o tome se treba dobro raspitati jer u ovoj drzavi moze neki baja da ti zagorcava zivot
svakodnevno a da ti nisi u stanju da uradis nista (osim zaglavis zatvor kad uzmes stvar u svoje ruke)
[ Horvat @ 26.09.2009. 19:21 ] @
@srdjan,pa sa posrana gradnja sam mislio na novogradnju [di ocekujes valjda da kad udjes uneses namestaj i gotova prica,a ne da jos 2 meseca popravljas sta su majsroli pozasrali,da 'prostite na recniku]
a i ni staru gradnju kad uzmes nisi zavrsio posao,jer si i sam naveo,treba parket vrlo verovatno da resis,pa da okrecis i tako te sitnice ,ali opet,stara gradnja te mozda i manje [i finansijski i psihicki] izadje,nego nova

samo oprez
[ slavke1 @ 26.09.2009. 21:31 ] @
Kuca je mnogo bolja za zivot nego stan!zivim u stanu,ziveo sam u kuci ,koja pripada nizu kuca u gradu, imam vikendicu kojoj sam pratio gradnju od biranja placa do zavrsnih radova ,koje uglavnom radim sam.
zato mogu da vam kazem i koliko sta i gde kosta i kako treba gledati na stvari.
Elem stanovi u staroj gradnji po meni uopste nisu kvalitetniji od novih ,cast izuzecima.Kod novih se uglavnom koriste giter blokovi, y tong ili barem puna ciga uz sendvic izolaciju.najjeftinija novogradnja ima bar demit peticu ,kvalitetniju fasadnu boju,pvc prozore,lepsa vrata,kvalitetnije i lepse plocice,a bogami i parket.kvalitetnije su i vodovodne i kanalizacione instalacije ,jer su pvc.plocice cak i da su izuzetno ocuvane uglavnom su ruzne i bele.znaci ceka vas veliki trosak da sredite stari stan,ukoliko to neko vec nije uradio.
a sta je sa ulazom i hodnicima zgrade ,stepenistu ,liftovima.ljudi, pa to svaki dan bar dvaput morate videti.ili zamislite:sredili ste stan u staroj zgradi maksimalno kvalitetno i dobro,al kad gosti vide ulaz stepeniste,sve pada u vodu.ja ne mogu ziveti s mirom u stanu ,ako mi cela zgrada ne pase.
drugo u zgradi se uvek nadje funkcioner tj.presednik koji umisli da ima vise prava u zgradi.pa vam dosadjuje i remeti mir.
pa buka,pa kvar kod komsije,koji nece da popravi,pa klompe i stikle u stanu iznad vas ,kao cekic da udara,a muzic njen sirovina,pa se ti zali.
pa nepravda oko placanja ciscenja.zivis sam ,a placas za ciscenje kao komsija koji ima cetvoro dece ,koja samo prljaju.
itd,itd
zato je kuca s dvoristem zakon,ali
uvek pogledaj ko je do tebe.
uzmi veci plac da mozes da posadis drvece da bi se eventualno odvojio od pridoslog komsije koji gradi kucerine ili halu..
najbolje da su okolo izgradjene novije kuce , i da nemas posle problem da ti neko napravi zgradu ispred i zakloni sunce,i ili nedaj boze da napravi fabricicu neceg ,opet nedaj boze sto i smrdi i bravi buku.
I da budes kolko tolko u urbanizovanoj zoni.(da se zna sta se sme ,a sta ne sme.)
A ako nekoga interesuje da gradi,bolje je cvrsta gradnja ,a moze i montazna,nek pita
moze i kuca da se sfuseri, itekako.
[ Srđan Pavlović @ 09.10.2009. 20:50 ] @
Ma sve neke informacije imam od firmi za montazu tih kuca, ali
to je jedna strana price, nikako da navatam jos ljudi koji ZIVE u
tim kucama i koji imaju neko konkretnije iskustvo. Ustvari, bas
mi sad za vikend pomenuse da jedan dalji rodjak uselio u montaznu
kucu, pa cu da vidim sta on kaze.. :)

Ako ima neko jos bas da zivi u takvoj kuci, interesuju me iskustva iz prve ruke.
[ prljave carape @ 18.12.2009. 19:47 ] @
da se javim,...
nakon izvesnog vremena potrage za stambenim resenjem, kupio sam stan. Cena po kvadratnom metru je 832e sa PDV-om ali uz natezanje i skidanje gaca od strane prodavca. Uglavnom su to cene i kod drugih, manje ili vece za koju desetinu evra. Jeftinije nema kako stanova u izgradnji (uz rizik, veliki rizik ~750-800e) tako i stanova u starim zgradama. Moj stan je novogradnja i to na stvarno najboljoj lokaciji u gradu, a svi govore kako je ta zgrada najkvalitetnija. I jeste, uverio sam se i sam gledajuci druge zgrade. Uz stan doslo je i parking mesto gratis.

pozz

e da, hmm, izgleda da ce cena stana po kvadratu rasti, takvu tedenciju ima bar do tamo neke 2011 ili 2012 kada ako udjemo u eu ce cena se korigovati na eu nivo,...tako su meni pricali, ali to mogu i sam pretpostaviti, jer cena je i do danas rasla, a stanovi se prodaju kao mutavi bez obzira sto pricaju da je kriza...
[ Srđan Pavlović @ 18.12.2009. 19:49 ] @
Pa, cestitamo na kupovini, sta drugo.. :)
[ Horvat @ 18.12.2009. 19:50 ] @
zelim ti dug zivot u novome domu
[ prljave carape @ 18.12.2009. 20:48 ] @
Hvala :-)

malo je reci da sam presrecan :-)
[ barakuda111 @ 20.12.2009. 08:17 ] @
Da, da... lepo je imati svoj neki kutak. Pa srecno ti bilo sa stanom
[ Angliana @ 20.12.2009. 17:19 ] @
blago tebi kad mozes da kupis stan ...cestitam ti....
"moj stan -moja slobodica " je moja davnjasnja zelja...ali ja ni za 100 godina necu moci da dignem kredit sa ovakvom platom koju imam.....a fakultetski sam obrazovana....sramota u kakvoj drzavi zivim!
[ stewuss je @ 21.12.2009. 09:42 ] @
Da dodam i moj stav..

Odrastao sam u kuci, sa relativno malim dvoristem, na selu. Studije sam proveo u stanu i sada, sticajem okolnosti zivim u stanu. Imao sam prilike da zivim/budem u raznoraznim stanovima i jedino ovaj u kome sam trenutno moze da prodje kao prihvatljivo resenje u odnosu na kucu.. Moj definitivni izbor je kuca sa sto vecim dvoristem. Moju kucu prodajem, u Srbobranu (nije reklama) iz 2 razloga: keva sada radi ovde u Beceju, te s obzirom na njeno zdravstveno stanje i radno vreme, i put od samo 25km je problem; i meni, za moje buduce potrebe dvoriste je malo, jako malo ( mom dedi, automehanicaru je bilo dovoljno..)
Stan u kome zivimo je 70kvm, iz dvosobnog adaptiran u trosobni, visoki parter u dvospratnoj zgradi, u veoma mirnom naselju sa mnogoooo zelenila i svaki stan ima svoju zelenu povrsinu i mogucnost da je uredjuje kako hoce, ljudi drze pse na tim povrsinam, lanac/boks.. Prihvatljivo je. Ali kuca je kuca, moj drug to poimanje svog mira karikira ovako: ako hocu da pijem kafu go napolju, necu niko da me smara zbog toga..
Ne planiram da provedem zivot u ovom stanu, njega smo uzeli zbog povoljnosti pri kojima je kupljen, i zbog majke, da ona ne mora da se cima sa odrzavanjem kuce kada ja odem svojim putem. Znam sta znaci odrzavanje kuce, renoviranje kuce, nasa je vec 100 godina na tom placu, sadasnje stanje i izgled je daleko od originalnog ali prednosti koje nudi su daleko vrednije, meni, nego mane koje donosi. Svaki kraj ima decurlije, da li 2 - 3oje ili 10tak, to ide po nekim ciklusima, valjda.. Nista se ne moze porediti sa onim sto ti uradis, posadis i uredjujes prema tvojim potrebama. po tome - kuca je zakon. Moja ideja buduce kuce je dvospratnica, donji sprat da bude cvrsta gradnja sa pripremom i za krov i za sprat, sprat da bude montazni, povrsina kuce je skoro duplo manja od stambene povrsine - vise ti ostane za dvoriste i kada jednog dana deca odu svojim putem, razmontiram sprat i ne moram grejati i odrzavati 100 - 120kvm nego duplo manje. Ono sto bih svakom preporucio pri razmisljanju o kuce je podrum, da li zbog vina i drugih pica, kao sto meni treba, ili samo da tamo bude pec centralnog grejanja, ali definitivno mislim da neko ko kucu pravi od temelja ne sme da izostavi podrum. Srdjane, moj prvi komsija u Srbobranu vec 20 godina zivi u montaznoj kuci i nekoliko puta sam sa njim i njegovim roditeljima pricao o prednostima i manama u odnosu na zidane i jedina stvar na koju su se oni zalili je bila zvucna izolacija i dan kad su njemu kupili muzicki sistem. Kuca je domace proizvodnje, Ivanjica mislim, a ono sto meni je kod te montazne kuce smetalo je sto je uradjena u vise nivoa (4 ili 5) te gde god krenes - stepenice.
Kuce po selima i manjim varosicama se uglavno prodaju budzasto jer sve vise ljudi zbog ne imanja posla u tim mestima bezi u gradove, jako malo njih zeli da zivi u tim mestima, jako je velika ponuda a potraznja mala.. Ja moju pokusavam da prodam vec oko 6 godina a ne moram da je dam u bescenje.
P.S. Ako hoces, mogu da ti posaljem na pp broj jedne firme sto radi cvrstu gradnju kuca po sistemu kljuc u ruke po Vojvodini, da vidis i takvu ponudu. Nama su oni renovirali kucu i veoma sam zadovoljan kako i koliko brzo i posto su to uradili.
Sve najbolje
[ prljave carape @ 22.12.2009. 00:22 ] @
hvala hvala, useljiv decko, cure na pp :-)

p.s. biram namestaj ima li nekih zanimljivih web lokacija sa interesantnim idejama? stan je dupleks...
[ Žuna @ 01.06.2011. 14:10 ] @
Počeo sam da pravim kuću 2006. godine u julu.
Napravio je i sada živim u njoj i za mene je kuća definitivno bolja, tj. neuporedivo bolja od stana (živeo sam u stanovima tokom studiranja).

Ovaj spisak troškova grube gradnje može biti od pomoći, samo imajte u vidu da su cene iz 2006. godine.




Ovo su troškovi od kopanja temelja do postavljanja krova.
A sada onako grubo ostatak:

Malterisanje 2.500
Stolarija (PVC nemačka) 2.750
parket 65m2 - 2.500
pločice - 3.000 (tu sam malo izvoljevao, može i jeftinije)
fasada 270m2, gletovanje i krečenje po 550m2 (radio mi jedan čovek pa zato ovako grupno) oko 4.700 evra
projekat 7 evra po m2 (4 evra crtanje i po 1 evro struja, voda i statika tj proračun armatura.
Troškovi prevođenja placa i dozvola su mali milion nekih taksi i naknada, geomehanika tj ispitivanje tla sve ukupno oko 1.000 evra, ali nisam platio najveći deo kolača tj naknadu za gradsko građevinsko zemljište jer bi to bilo 12.000 evra, već sam se prebacio u proces legalizacije jer je mnogo mnogo jeftiniji meni će biti oko 2.500 evra.
Znači sve ukupno ... oko 19.000

E da, urbanistički projekat za lokaciju 750 evra

Znači ukupno 20.000 + onih 25.000 gore za grube radove = 45.000
Plus plac 23.000 + porez i provizija agenciji = oko 24.000

Znači sve ukupno oko 70.000 evra kuća od 100kvm sa 50 kvm pomoćnih prostorija i 100kvm tavana :) i oko 4 i po ara slobodnog placa.

Grejanje uradio prošle jeseni 4.000 evra ukupno sa gasnim kotlom i priključkom na gasovod.

itd itd itd

EEEE da kuća je inače rađena po modelu ivanjičke montažne kuće model 105, znači ima dnevni boravak, trpezariju, kuhinju i mali WC na jednom nivou (ne skici ono levo), a bočno od toga za pola sprata iznad (ne skici ono desno) su spavaće sobe i kupatilo, a ispod toga garaža i jedna pomoćna prostorija (ne skici ono dole). Ukupna površina 100 kvm životni prostor + 30 garaža + 20 pomoćna prostorija.



Sad trošim pare na sređivanje dvorišta, ograde, staze, trotoare.

[Ovu poruku je menjao Žuna dana 02.06.2011. u 09:35 GMT+1]


IZMENA tj. dodatak:

Stiropor spada u troškove fasade.

Unutrašnja instalacija struje 1.000 evra - imam baš mnogo utičnica, prekidača, a u tu cenu spada i razvedena kablovska, telefon i mreža za računare.
Priključak za struju me izašao oko 80.000 jer sam morao da postavljam i banderu, a sada je koliko sam čuo toliko i bez bandere.

Unutrašnja instalacija vode i kanalizacije 800 evra.
Priključak za vodu i kanalizaciju nisam plaćao jer sam pustio lika da prođe ivicom mog placa do sebe sa vodom i kanalizacijom, a za uzvrat se priključio za dž.
Inače to računajte oboje po nekih 800 do 1000 evra.

[Ovu poruku je menjao Žuna dana 02.06.2011. u 09:51 GMT+1]
[ Onaj @ 01.06.2011. 16:10 ] @
Citat:
prljave carape
e da, hmm, izgleda da ce cena stana po kvadratu rasti, takvu tedenciju ima bar do tamo neke 2011 ili 2012 kada ako udjemo u eu


Da evo i te 2011. godine i baš sad ulazimo u EU, eventualno 2012. godine...
[ rikelme @ 01.06.2011. 18:51 ] @
Citat:
Žuna

Hvala na detaljnom opisu troškova. Nego, možda sam propustio, ali ja ne vidim nigde stiropor, staklenu vunu... tj neki vid izolacije ?
[ Žuna @ 02.06.2011. 08:32 ] @
Stiropor spada u fasadu koju sam grupisao sa gletovanjem i krečenjem jer je to radio jedan izvođač, pa smo se dogovorili za ukupnu cenu, pa zato nisam posebno naveo stiropor.