[ ||NeX|| @ 29.10.2009. 07:42 ] @
Poštovanje,

suočeni smo na balkanu u određenim poslovnim segmentima sa nedostatkom kvalitetnih ljudi.
Jedan od tih sektora jeste i programiranje, kako online tako i offline aplikacija.
Pošto po mojoj procjeni ima dosta kvalitetnih programera u Srbiji koji su ili bez posla ili rade za male pare,
želio sam da vas pitam - da li bi vi došli raditi i živjeti u Bosnu? Ako da, pod kojim uslovima, ako ne - zašto ne?

Nemojte pitati zašto je nužno prisustvo, jednostavno je tako.

Hvala unaprijed
[ Au197/79 @ 29.10.2009. 10:00 ] @
Da nemam posao sigurno bih razmislio. Ipak znam BIH, isti jezik, ista kultura, blizu prijatelja, blizu rodbine. Ali bi plata trebala da bude primamljiva i smeštaj obezbeđen. Plus da nikome ne smeta ako obučem prvo levu pa desnu cipelu :)
[ ||NeX|| @ 29.10.2009. 12:06 ] @
Au197/79, kako misliš za smještaj - da ti bude plaćen stalno ili da ti se za početak nađe neki koji ćeš ti plaćati, samo da ne dođeš na "suho". Koja je za tebe primamljiva plata?

ps. nadam se da će moderator izbrisati post od DaliborP-a
[ acatheking @ 29.10.2009. 12:28 ] @
El ovo uopsteno pitanje ili konkretna ponuda, stidljivo predstavljena? :)

Slazem se sa prethodnikom, da nemam posao pristao bih i u BIH :) Salim se, zemlja kao zemlja, jos i blizu.
Sve ostalo oko posla je stvar dogovora, tako da tu ne mogu da dam neki precizniji odgovor.
Svakako da bih sebi trazio sto bolje uslove, plata + placeni smestaj.
[ djoka_l @ 29.10.2009. 12:30 ] @
Nex, ne bih ta te obeshrabrujem, ali nemam utisak da u Srbiji ima previše programera bez posla. Na primer, trenutno je kod nas konkurs na kojem tražimo prevodioca (300 prijava na jedno radno mesto) i Oracle programera (svega 11 prijava). Za iskusnog sistem analitičara imamo samo jednu prijavu...
[ ||NeX|| @ 29.10.2009. 12:39 ] @
aca, opipavam tržište, jer sam isfrustriran da u BiH recimo ne možeš naći 30 kvalitetnih JAVA programera, a imaš milionski projekt od Vodafon-a u ruci i onda moram u Njemačkoj ga realizirati. Iako sada više mi trebaju iskusni php programeri.

djoka, vjerujem ti, ali prateći malo ovaj online život, zaključujem da u Srbiji ih ima ipak više. Meni nije problem platiti kvalitetnog programera dobro, meni je problem ga naći uopće kada staviš naglasak na -> kvalitetan.

aca, zašto plaćen smještaj, zar nije dovoljno da dobiješ pare pa sam sebi nađeš smještaj koji ti sviđa, nego da ti poslodavac uslovljuje smještaj koji on želi platiti?
[ acatheking @ 29.10.2009. 13:09 ] @
Pod placeni smestaj sam upravo na to mislio, dodatnu nadoknadu za smestaj.
[ ilkeNo1 @ 29.10.2009. 13:11 ] @
Nex, preselio bih se i na Severni pol ako bi ponuda bila odgovarajuca. Nemam apsolutno nikakvu averziju od mesta(drzave) rada.
[ jablan @ 29.10.2009. 13:43 ] @
Citat:
||NeX||: po mojoj procjeni ima dosta kvalitetnih programera u Srbiji koji su ili bez posla ili rade za male pare

Pogrešna ti je procena. Nema kvalitetnih programera bez posla. Čak i da ima, Bosna je verovatno nisko na listi želja zemalja gde bi ljudi odavde da zbrišu. Ako i ponudiš ekstra uslove (a na osnovu one druge teme možeš naslutiti šta su ekstra uslovi), privući ćeš manje više samo jedan tip ljudi: mlade avanturiste željne love.
[ ||NeX|| @ 29.10.2009. 14:08 ] @
jablane, da ako su poslovi dosadni. Ali ako ponudim recimo rad na jako zanimljivim projektima, gdje se oni sami (svojim idejama i radom) mogu ugraditi, onda može to zainteresovati malo širu grupu, ali opet ne plaho širu.

Meni nisu bitni oni bez posla, nego oni već zaposleni koji su voljni preći. Kažem ti, ne bježim od toga platiti programera izuzetno dobro za naše uslove, recimo 1500 EUR. Ali tražim onoga koji će zaista vrijediti te pare, a problem mi je veči što tih nema u BiH, nego pare.

Za ovaj navedeni Java projekt sam čak davao 2500EUR, ali su se prijavili mahom ljudi koji pojma nemaju, a 8-10 ljudi koji zaista znaju raditi i imaju reference, ali sa 8 ljudi nisam mogao projekat izgurati.

Švabo programer, jako dobar, me dođe ca. 2000 EUR, kojima imam pristup. Tako da jedina korist našeg tržišta jeste mentalitet ljudi i malo niža cijena. A ja inaće mislim da ti rijetki naši dobri programeri itekako vrijede i da ih treba gurati i da se mogu sa njima recimo čak domaći projekti bolje i brže riješiti. A upravo za to bi mi trebali.

Mnogo je ovo široka tema.

ilkeNo1, šta je za tebe odgovarajuća ponuda? 1k, 1,5k EUR?
[ tdusko @ 29.10.2009. 14:36 ] @
@||NeX||

Moje misljenje je da dobri programeri u Srbiji mogu da zarade od 1000 do 1500 Eur neto mesecno za 8-10 sati rada dnevno. Mogu i vise ali realno mislim da je taj procenat dosta mali kao sto zaradjuju i manje ali isto tako mislim da je taj procenat mali. Mislim da ces tu grupu ljudi tesko privuci sa manje od 1500 Eur mesecno. Bar ja tako razmisljam iako nisam dobar u javi, a tek nisam dobar u PHP-u pa nisam u kombinaciji za taj posao. Jednostavno moje neko razmisljanje. Bosna je ipak druga drzava i potencijalno moze biti udaljena i 400 - 500 Km od mesta gde taj programer trenutno zivi. Na malo vecoj udaljenosti od te su i Ljubljana, Bec.... mada je tamo i zivot skuplji pa pitanje da li se u kranjem zbiru izadje bolje. Hmmm, kad bolje razmislim nisam bas ni ja siguran...

Ovaj deo za Svabu mi nije jasan. Dobrog programera Svabu placas 2000 Eur mesecno neto?
[ staticInt @ 29.10.2009. 15:06 ] @
Dobri PHP programeri u Srbiji imaju oko 1500 evra platu tako da sa tom platom neces sigurno nikoga privuci da ode za Bosnu da radi, plata mora da bude mnogo bolja i uslovi mnogo bolji da bi se neko odlucio da napusti svoj dom i da ode tamo da radi. Po meni PHP programere mozes da zaposlis da rade preko neta danas postoje svi resursi koji omogucavaju nesmetan rad sa udaljenog mesta.
Ne vidim ni jedan razlog zasto bi PHP programer morao nuzno sedeti negde u kancelariji u Bosni kad to moze da radi i od svoje kuce pomocu danasnjih vidova komunikacije.

Uglavnom ako bi davao ljudima iz Srbije da rade te PHP projekte od kuce ne bi imao problema da nadjes jako kvalitetne programere. U svakom slucaju bolje je da imas jako kvalitetne programere koji rade iz Srbije nego lose koji rade u Bosni.
[ ||NeX|| @ 29.10.2009. 15:17 ] @
@tdusko: Usitinu ne poznajem toliko Srpsko tržište, ali da mogu zaraditi 1500EUR čisto sumnjam. Sigurno ima pojedinaca, ali to ne može biti srednja vrijednost. Da, švabo me izađe 2000 EUR. Recimo trenutno imam momka koji rastura, ne samo PHP, nego Ajax, JS i sažvakao je ZEND framerwork, napravio CMS za ogroman ozbiljan portal. Uveziva sve Google API-je ko sa pjesmom. I on dobije 2000 EUR. On je tek završio njemački univerzitet (ali radi već preko 5 godina, 3 godine već ove velike stvari) i uživa u ovim inovativnim projektima, gladan znanja, rada i cool projekata. Pare nisu bitne kada pređu određenu sumu, nego više zadovoljstvo na radnom mjestu. A takvih kao on u Njemačkoj imaju jako mnogo, koje ugrabiš na praksu, gdje rade za sitne pare i onda kad im dadneš platu budu lojalni.

@staticInt: Fino sam zamolio da ne pokrećemo tu temu. Nema mene niko nagovarati, a ni tebe. Ja imam 50 sporova na sudu zbog ukradenih projekata od freelancer-a. Imam jedno 20 ljudi koje sam odgojio kao rođenu djecu i onda su odbjegli u drugu firmu sa idejom i tamo je realizirali. Kada je čovjek kod mene u birou, ima ugovor i ima u ugovoru definisane penale za sve vrste krađa, onda se drugačije ponašao, kao neko ko ustaje kada hoće i probija rokove kako njemu se prohtije. Ta saradnja funkciniše dok ne počneš raditi sa firmama kao Bosch, Mercedes, Vodafone itd. Inaće bi svi koristili usluge freelancera iz Indije i imali bi plašt kvalitetnih website-ova, ali kako vidiš raritet je uspješan (ekonomski) site.
[ jablan @ 29.10.2009. 15:46 ] @
Citat:
||NeX||: Pare nisu bitne kada pređu određenu sumu, nego više zadovoljstvo na radnom mjestu.

Da zanemarimo sad pare i radno mesto, reci nam nešto više o životu tamo gde je radno mesto. Koliko je mesto u pitanju? Šta se nudi od sadržaja, kakav je život itd? Na šta ti potencijalni imigranti iz Srbije mogu da potroše ostatak od 16 sati dnevno?
[ loonies @ 29.10.2009. 15:57 ] @
A da otvoris firmu/ogranak u Srbiji?
[ ||NeX|| @ 29.10.2009. 16:21 ] @
@jablan: Imaju dvije opcije: Sarajevo - o njemu ne moram previše. I Travnik, to je manje mjesto (50.000 stranovnika), u kojem se vodi miran staložen život, bez nekog nightlife-a i obilnog kulturnog života.

@loonies: Zato što se ne mogu klonirati.
[ spezia @ 29.10.2009. 16:38 ] @
Ja bih se mozda selio,ali zavisno od situacije...
Realno za programere centar je BG. Tesko je naci posao po drugim gradovima ( i za koju platu).
Tako da mi selidba ne gine :(
[ Mister_rap @ 29.10.2009. 17:24 ] @
Citat:

Kažem ti, ne bježim od toga platiti programera izuzetno dobro za naše uslove, recimo 1500 EUR


U Bg-u ako radis full time mozes da zaradis tih 1500e mozda malo manje, zavisi sta radis.
Ako radis freelance mozes da uzmes mnogo vise...

Bg jeste skup za zivot, ali ima niz prednosti i defacto nema kvalitetnih programera koji su bez posla.
Pogledaj samo oglase koji se vrte pa ce sve biti jasno.

Da bi se preselili u BIH moras motivisati ljude jer kao sto rece jablan BIH nije bas na listi zemalja u koju bi ljudi odavde zeljeli da emigriraju.
Medjutim para vrti dje burgija nece te ako bi ljudi bili fino placeni sigurno da bi ih nasao dovoljno...
[ tdusko @ 29.10.2009. 18:12 ] @
Citat:
||NeX||: @tdusko: ...Da, švabo me izađe 2000 EUR. Recimo trenutno imam momka koji rastura, ne samo PHP, nego Ajax, JS i sažvakao je ZEND framerwork, napravio CMS za ogroman ozbiljan portal. Uveziva sve Google API-je ko sa pjesmom. I on dobije 2000 EUR. On je tek završio njemački univerzitet (ali radi već preko 5 godina, 3 godine već ove velike stvari) i uživa u ovim inovativnim projektima, gladan znanja, rada i cool projekata. Pare nisu bitne kada pređu određenu sumu, nego više zadovoljstvo na radnom mjestu. A takvih kao on u Njemačkoj imaju jako mnogo, koje ugrabiš na praksu, gdje rade za sitne pare i onda kad im dadneš platu budu lojalni.


Ok, nemam razloga da ti ne verujem samo mi je na prvu loptu bilo malo cudno da neko ko je extra u DEU radi za 2000 Eur ali ok, verujem da to nije tako malo ni u DEU
[ OffShore @ 29.10.2009. 18:43 ] @
Programeri u Bosni su najplaceniji u bankama , prosjek plate od 1200-4000 KM ( 600-2000 eur) stan se placa od 200-1000 KM (100-500 eur) blizu sve, autoput, u nekim gradovima ima dobrog nocnog zivota, u nekima ne, al sve zavisi sta ko voli ( i nesto ne znam da programeri bas izlaze;)
[ augustus @ 29.10.2009. 22:00 ] @
Kod nas ne da nema dobrih programera bez posla nego NEMA :) Ko iole nesto valja taj vec radi. Postoje dve opcije, plati pa ukradi developere iz druge firmi, ili kosto rece pokupi ih na praksi kao mlade pa od njih napravi dobre developere.

E sad prva opcija je ok ako imas novac, a develoepri ti trebaju hitno. Druga opcija zahteva vreme, dosta vremena.

1500 nije cifra zbog koje bi dobar programer napustio Srbiju i otisao u Bosnu. Mozda gresim dusu, znam koji su isli u Sloveniju za te pare ali su brzo dosli do cifre zbog koje su i otisli.

Nije bas cesta pojava da kod nas neko ima 1500 platu kao developer (ima, samo nije tako cesta kako se ovde moze zakljuciti) ali recimo da se plata pouzdanog programera krece oko 1000 eur (-+ 100-200). E sad da li bi neko za 500 eur otisao u Sarajevo ili Travnik pitanje je.

Inace, zasto ne bi napravio deal sa nekom firmom iz Srbije koja ce ti obezbediti developere i koji mogu raditi u Srbiji. Sa firmom mozes lako definisati prava na projekte tako da neces imati problema (ako mogu velike USA firme da posluju tako, zasto ti ne bi mogao). Na taj nacin bi dobio developere i ne bi morao da brines o software developmentu vec o business developmentu.
[ staticInt @ 29.10.2009. 22:45 ] @
Citat:
||NeX||
@staticInt: Fino sam zamolio da ne pokrećemo tu temu. Nema mene niko nagovarati, a ni tebe. Ja imam 50 sporova na sudu zbog ukradenih projekata od freelancer-a. Imam jedno 20 ljudi koje sam odgojio kao rođenu djecu i onda su odbjegli u drugu firmu sa idejom i tamo je realizirali. Kada je čovjek kod mene u birou, ima ugovor i ima u ugovoru definisane penale za sve vrste krađa, onda se drugačije ponašao, kao neko ko ustaje kada hoće i probija rokove kako njemu se prohtije. Ta saradnja funkciniše dok ne počneš raditi sa firmama kao Bosch, Mercedes, Vodafone itd. Inaće bi svi koristili usluge freelancera iz Indije i imali bi plašt kvalitetnih website-ova, ali kako vidiš raritet je uspješan (ekonomski) site.


To ne mora da bude tako, evo ja prvi nikada tako nesto ne bih radio a radim ozbiljne stvari i za ozbiljnu firmu, mislim da je tvoje iskustvo samo losa sreca. Problem je naci ljude od poverenja i ljude koji ce raditi posao kako treba i ja u svojoj programerskoj karijeri nisam sreo vise od par ljudi koji su bili ok. Ima svakakvih radnika i svakakvih poslodavaca i tesko je naci dobre radnike a tesko je naci i dobre poslodavce to vazi u oba smera.

Svi smo imali losa iskustva ali opet mislim da ne treba biti iskljuciv ima ljudi koji su veoma ozbiljni prema poslu i koji ce raditi savesno i posteno. Normalno ne mislim na cist freelancing, mislim na stalno zaposlenje u firmi ali za udaljenog mesta, ja prvi radim tako i nemam nikakvih problema niti moj poslodavac, svoj posao obavljam maksimalno posteno i savesno i radim vise od godinu dana bez problema.

Inace ovo sto kaze augustus bih i ja isto preporucio, nije lose ni napraviti neki department stacioniran u Beogradu koji bi bio povezan sa centralom u Bosni ako je kriticno to da se radnici pojavljuju na poslu radi brifinga itd.
[ žutokljunac @ 30.10.2009. 07:42 ] @
Kao Beograđanin koji je radi posla preselio u Sarajevo pre neku godinu, uopšte ne preporučujem ovu varijantu. Ali... uopšte!
Ja sam bio primoran jer nisam iz IT struke, pa su za mene te cifre od 1500€ misaona imenica.
Jednostavno, znam još par ljudi koji su iz Beograda došli u Sarajevo, iz raznih pobuda ( neko zbog posla, neko zbog muža/žene, neko jer je Bosanac, neko jer ga je država poslala ovde, itd... ). I baš niko od nas nije zadovoljan životom u Sarajevu. Ne govorim sa stanovišta verskog/nacionalnog, već sa aspekta kvaliteta života. Jednostavo, kakav god Beograd bio, koliko god se u poslednjih 10+ godina ofucao i osiromašio, Beograd je prava metropola, grad sa odličnom infrastrukturom, noćnim životom... mah.... ne vredi nabrajati kada to ljudi koji nemaju moje iskustvo nikada neće shvatiti. Tek kada dođete u manju sredinu, vidite šta je Beograd zapravo.
A tek ova varijanta - Travnik... mislim.... stvarno...

Ruku u vatru stavljam da takvog programera nećeš naći. Nema šanse. I ako nađeš, naći ćeš klinca, koji će se brzo vratiti. Gledaj ovu varijantu koju ti je predložio augustus. To je već realno.

edit: Samo da znate, vi koji nikada niste selili, veliki je šok i kada iz jednog kraja grada preselite u drugi. Kada biste se preselili u Novi Sad, bilo bi vam jako teško da se naviknete, i dosta novca biste potrošili na putovanja kući. A tek preseliti u drugu zemlju, u neuporedivo manju i siromašniju sredinu... pih!
[ spezia @ 30.10.2009. 13:17 ] @
Dobar programer sigurno nece da se seli za Bosnu, jer ima dosta oglasa gde se ladno nudi i 1500 eura cak i vise u samom Beogradu. Ljudi koji zive u BG, mogu samo da odu u EU.
Ali isto tako mnoge firme imaju los menadzerski tim (ako ga uopste i imaju).
Prednost se uvek daje profesionalcu a prava usteda je u pocetnicima.
Ja bih profesionalca uzimao samo honoralno. Zasto da dam profiju projekat da radi mesec dana i platim 1500 eura, kada mogu dati manje iskusnom da uradi ladno 80% projekta, a profi da uradi samo 20%(bezbednost,online placanje...). I koja je tu usteda u novcu. Zasto cimati profesionalca da krece da pise od pocetka kodove kada ce vam naplatiti mnogo skupo, do ce pocetnik to isto uraditi za manje pare.
Recimo profi radi 10 eura na sat, pa makar pisao linkove u html-u ,ili obican ispis vesti iz baze na naslovnoj. A niko nije kriv sto ti neznas da ga iskoristis za svoj novac)
Zato dobijamo oglase za posao gde poslodavac nezna sta trazi.
[ Marko_L @ 30.10.2009. 16:09 ] @
Generalno, programere u Srbiji možemo podeliti u 4 grupe:
-profesionalce koji znaju svoj posao i odavno su otišli preko da rade za lepe pare (preko 2.000 evra)
-profesionalce koji znaju svoj i rade u Srbiji za lepe pare (1.000-1.500 evra)
-osrednje programere ili početnike koji rade posao u Srbiji za manje para (500-1.000 evra)
-i one za koje ne znamo kako rade, jer jednostavno neće da rade (to su oni o kojima sam pričao u temi "Nije sve u novcu...")

E sad, ako tebi treba profesionalac, teško možeš da računaš na ove što su već otišli preko, bez obzira koju mu cifru ponudiš. Ovi što rade u Srbiji i imaju 1.000-1.500 evra, jako lepo žive i u Srbiji, tako da ćeš takođe teško da ih privučeš u Bosnu, osim ako ne daš značajno bolju ponudu (tipa preko 2.000 evra), ali ne znam koliko ti se to isplati. Onda jedino što ti preostaje su ove dve poslednje grupe, jer i među njima sigurno ima profesionalaca i potencijala, kao i onih koji bi pristali da rade za neku razumnu sumu (1.000-1.500 evra), ali je tu problem što treba roditi mečku dok među njima nađeš onog pravog. Dakle, kao što su ljudi već rekli, možda najbolja varijanta je naći nekoga ko bi radio bez selidbe, jer je velika verovatnoća da bi pristali da rade za tebe ako im ponudiš 100-200 evra više nego što sada imaju, a da ne moraju da se sele. Ipak, Bosna svakako nije top destonacija po bilo kom parametru.

To što možeš da nađeš Nemca koji će da radi za 2.000 evra je zato što su Nemci totalno drugačijeg mentaliteta, te kod njih nema mnogo onih koji žele da i u 30-toj žive sa roditeljima i žickaju pare, već od malih nogu stiču nekakvu radnu naviku i normalno kad dođu u 20-te, grebu i rukama i nogama da nađu kakav takav posao, stiču iskustvo, rade na većim projektima, jer to onda kasnije mogu lepo da unovče i da se što pre osamostale. To je za njih normalno, jer jednostavno su tako vaspitani od strane roditelja. To je ono kad mi kažemo za zapadnjake da su hladni. Sa druge strane, roditelji u Srbiji imaju potpuno drugačija razmišljanja (čast izuzecima), pa smatraju da je sasvim ok da se osoba od 30 godina naziva detetom i da mu se kuva, pere, čisti, pegla ili mu se plaća stan ako studira u drugom gradu (a studije se otegnu na 10 godina, jer nema razloga da ih završava ranije, kad već sve dobija od roditelja), daju mu se pare... itd.

Poenta ove priče je da u Srbiji u ovom trenutku, ma šta ko pričao, ima jako malo kvalitetnih radnika, iako vlada mišljenje da smo među najboljima, najpametnijima i najsposobnijima na svetu. To je jednostavno zato što kad god neko "naš" ostvari neki uspeh, bilo da se radi o osvajanju neke medalje od strane sportista ili sportiste ili pobedi na nekom takmičenju iz matematike, to se predstavlja kao uspeh cele nacije i svi mediji bruje o tome kao o nekakvom kolektivnom uspehu i šta ja znam. A niko ni da pomene da na tog jednog matematičara što je otišao na takmičenje dolazi milion onih što ne umeju da reše običnu proširenu jednačinu. Tako da, šta znam, samo čovek koji ne živi u realnosti može da kaže da je Srbija puna kvalitetnih IT profesionalaca, samo eto nemaju sreće da im neko ponudi posao, a kad dođeš sa realnom ponudom, ne možeš naći jednog takvog.
[ žutokljunac @ 30.10.2009. 19:01 ] @
Kada bi mi neko ponudio posao u Beogradu za 500€ i posao u nekom drugom gradu, za 1200€, bez razmišljanja bih se odlučio za Beograd. Naravno, da taj drugi grad nije blizu Beograda, pa da svaki dan mogu da idem kući. Toliki je paritet rada u svojoj sredini, i u tuđoj. Nisam lenčuga, ali jako dobro znam šta znači otići od kuće. Sve se gubi. Ceo život... porodica, prijatelji, društvo. To je vredno samo ako idete u neku zemlju koja mnogo pruža. Ponovo bih otišao iz Beograda, ali samo u USA ili Francusku. Nigde drugde. Čak ni u Australiju, Kanadu, ni za 5 puta veću paru. Nikada! Baš sam razmišljao gde bih mogao da živim a da se osećam kao kod svoje kuće, i ustanovio sam da mom mentalitetu odgovaraju samo ovde dve zemlje. Čitkam onaj forum B92 i čudim se ljudima kako grabe i rukama i nogama samo da zapale iz svoje zemlje. Ti ljudi uopšte ne kapiraju šta je to, i šta znači otići. Pojma nemaju. Inače tražim posao kući, i ako ne nađem ( a neću sigurno ), otvoriću privatnu firmu.
Prema tome, dragi dečko, siguran sam da ni prosečnog programera iz Beograda ili Novog Sada sigurno nećeš naći. Možda ćeš nači klinca, koji tek uči zanat i to iz nekog manjeg mesta, a to ti koliko kapiram, ne treba. Savet si dobio, pa ako si stvarno toliko ozbiljan kolikim se predstavljaš ( naručuješ televizore za milionske iznose, radiš milionske projekte - a vidim da si mlad dečko ), onda ćeš shvatiti da ti je " augustus " sve lepo rekao.
[ ||NeX|| @ 31.10.2009. 10:03 ] @
Ljudi, hvala vam mnogo. Ušli smo u skoro svaku poru (više ili manje bitnu) i dali jednu lijepu refleksiju o čemu bi sve morao razmišljati taj pojedinac što bi imao priliku da seli, te poslodavcu da vidi šta ima za očekivati. Nažalost moram zaključiti da više fenomen lojalnosti radnika u ovom segmentu i ne postoji i da čovjek treba tako da funkcioniše da ako mu ode jako dobar programer da to ne bude neka šteta.

Ja ću ukoliko zaista više ne mognem naći nikoga u BiH, dati online oglas u Srbiji pa ćemo vidjeti šta će biti. Ako bude kakvih iznenađenja, podjeliti ću ih ovjde.
[ DaliborP @ 31.10.2009. 12:25 ] @
Citat:
žutokljunac:Ponovo bih otišao iz Beograda, ali samo u USA ili Francusku. Nigde drugde. Čak ni u Australiju, Kanadu, ni za 5 puta veću paru. Nikada! Baš sam razmišljao gde bih mogao da živim a da se osećam kao kod svoje kuće, i ustanovio sam da mom mentalitetu odgovaraju samo ovde dve zemlje.

Kako si samo te dve uspeo da spojis, ne mogu se setiti nijedne slicnosti izmedju te dve zemlje i mentaliteta ljudi u njima. Potpuno razlicito.
[ žutokljunac @ 31.10.2009. 14:23 ] @
Od prvog razreda Osnovne škole učio francuski, a od petog i engleski. :D
Zezam se, živeo u Francuskoj kao klinac i znam jezik ( mada sam ga strašno zaboravio ), a USA jer se tamo ne bih osećao kao stranac pored toliko stranaca.