[ bmatrix @ 15.11.2009. 23:00 ] @
Imam mnogo dilema na ovu temu, a nikako nisam na netu uspeo da pronađem rešenje.
Ponekad mi se odeća izduži, proširi, skupi,...a da zapravo ne znam da li je greška u centrifugiranju, sušenju, peglanju ili čemu već (zanemarimo skupljanje od 2-5%).

Evo dva primera na slici:



Gornja etiketa: posle pranja na 30 stepeni NE TREBA CENTRIFUGIRATI...izvadi se iz mašine i šta onda??!
Da li se iscedi ručno ili je potrebno mokro zakačiti da se suši?

Donja etiketa: Nakon pranja, MOKRO SE "OBESI" DA SE OSUŠI!


Dakle, kakva su vaša iskustva sa pranjem i sušenjem veša?
Da li se pridržavate simbola na etiketama?
[ sstanimi @ 15.11.2009. 23:43 ] @
Citat:
Gornja etiketa: posle pranja na 30 stepeni NE TREBA CENTRIFUGIRATI...izvadi se iz mašine i šta onda??!


Sve zavisi od tkanine. Ako je neka što ne treba da se "lomi" onda ti je najbolje da je odneseš do mesta gde se cedi bez ručnog ceđenja i ako možeš staviš je u horizontalan položaj da se cedi, jer je mokra i teška pa da ti se ne istegne ako je staviš da visi u vertikalnom položaju. (npr. ja rasklopim ono klasično sušilo za veša u kadu zbog kapljanja i položim takvu neku stvar od gore u horizontalnom položaju; kasnije kada prestane da kaplje možeš da je preneš na otvoreno da se brže osuši, ali i dalje je ostaviš u horiz. položaju)

Što se tiče džempera na kojima uglavnom stoji zabranjeno centrifugiranje, ne pridržavam se toga, jer po meni to je stavljeno da se prilikom centrifugiranja oni ne bi "iščijali" na rupice od bubnja mašine. To rešim tako što uzmem jedan do dva džempera maksimalno (tu ne treba preterati sa količinom jer je vuna teška kada se natopi pa da prilikom centrifugiranja ne ošteti mašinu) i stavim ih u jednu jastučnicu koju zakopčam. Tako mi se lepo operu i iscentrifugiraju, i bez problema časkom osuše. Do sada nisam imao problema.

Od ostalih preporuka proizvođača uglavnom gledam da pazim na temperaturu na kojoj se nešto pere, i ako naglase da se pere sa sličnim bojama.
[ test1234 @ 17.11.2009. 18:03 ] @
Osnovno pravilo je prvih 4-5 pranja oprati na ruke, nikako u masini, dok se tkanina ne stabilizuje. Skuplje i kvalitetnije stvari se termicki obradjuju jos dok tkanina nije iskrojena, ali retko ko u Srbiji danas moze da izdvoji vise od 2.000 dinara za majicu. Pa onda tecni prasak itd...