[ Java Beograd @ 30.11.2009. 12:08 ] @
Definitivno i napokon ! Mašala !

Šta ćemo sad ? Bogami, najmilije mi je zbog putovanja u Grčku.
[ tdjokic @ 30.11.2009. 12:10 ] @
Bio je san, sad je Java
[ Horvat @ 30.11.2009. 12:11 ] @
di si to procitao?
ja sad otisao na bbc i pise da je ukidanje danas [sto se i znalo],a ne pise da je ukinuta [jos]
Citat:
Danas ukidanje viza


Šengenska viza
Uskoro bez peripetija oko viza za Evropu
Posle višegodišnjih pregovora i priprema, Evropska unija bi danas trebalo da donese definitivnu odluku o ukidanju viza za gradjane Srbije, Makedonije i Crne Gore.

Odluku će, prema najavama, formalizovati ministri unutrašnjih poslova i pravosudja 27 zemalja EU...
izvor


jedna bitna stvar,oko koje su se mnogi pitali
Citat:


To znači da posle 3 meseca od trenutka ulaska na teritoriju jedne od zemalja "šengenskog prostora", moraju da izadju i da mogu ponovo da udju tek kada prodju još 3 meseca.
[ Java Beograd @ 30.11.2009. 12:12 ] @
Citat:
Horvat: di si to procitao?

http://www.blic.rs/politika.php?id=123159
[ Horvat @ 30.11.2009. 12:14 ] @
nije mi jasno zasto onda na bbc-u jos pise
Citat:
Evropska unija bi danas trebalo da donese definitivnu odluku o ukidanju viza z


edit:
sa b92
Citat:
Prenosi na Info kanalu B92

U 13 i 30
na Info kanalu B92 prenosi konferenciju za novinare na kojoj će biti saopštene odluke Saveta ministara.


dakle tek u pola 2 ce to reci zvanicno :)
[ Java Beograd @ 30.11.2009. 12:19 ] @
Pa dobro. U 13:30 je konferencija za novinare. Bože moj, konferencija za novinare može da bude i u osam uveče. Bitno je da je odluka izglasana.
[ Horvat @ 30.11.2009. 12:21 ] @
ma ne,sve je ok,samo kao sto rekoh,bunilo me sto na bbc stoji da ce tek glasati,a na blicu i b92 da je izglasano

[ srdjee @ 30.11.2009. 12:25 ] @
Nisu jos usvojili , debata je odlozena za 15h:
http://video.consilium.europa....amp;sessionno=2612&lang=EN

Evo i agenda ako nekog interesuje:
http://www.consilium.europa.eu...cs/pressdata/en/jha/111519.pdf

- Council Regulation amending Regulation (EC) No 539/2001 listing the third countries whose
nationals must be in possession of visas when crossing the external borders and whose
nationals are exempt from that requirement
- Adoption



[ Horvat @ 30.11.2009. 12:27 ] @
hvala srdje,znaci blic i b92 opet samo pimpuju vesti :S

ajd da prodje i tih 3 sata popodne,pa da se vec ukinu vize za sengen zonu :)
[ milancheBGD @ 30.11.2009. 12:45 ] @
Prva vest na b92 je bila da ce konferencija za novinare biti u 12:30, onda se prepravilo na 13:30, a najnovija vest je da ce ipak biti u 14:30 :D
[ night-shift @ 30.11.2009. 12:45 ] @
Ovde piše da je sve gotovo:

Citat:
The Council decided to grant visa free travel to and throughout the Schengen area for
citizens of the former Yugoslav Republic of Macedonia, Montenegro and Serbia
(15521/09). It did so by adopting amendments to regulation No 539/2001. The visa waiver
will apply from 19 December 2009 to holders of biometric passports.

http://www.consilium.europa.eu...n/jha/&fileName=111561.pdf


http://www.consilium.europa.eu...test.aspx?lang=1&cmsid=363
[ srdjee @ 30.11.2009. 12:50 ] @
Jeste
[ fanfon @ 30.11.2009. 12:52 ] @
Naravno, oni koji imaju stare pasose su diskriminisani jer moraju da cekaju i po par meseci da izvade biometrijske, a bez njih ne mogu da udju bez vize...
[ Sylvester @ 30.11.2009. 12:54 ] @
Kako par meseci kad se ceka 30 dana? Mada ko zna, sad kad masa navali... :)
[ Flo33 @ 30.11.2009. 12:55 ] @
Gde ti to vadiš? Ja sam moj izvadio pre 10 dana, i nisam čekao ni sedmicu.
[ Horvat @ 30.11.2009. 12:56 ] @
^^treba i doci na red da predas papire ;)

@night shift,xtra :)
evo i na bbc je izmenjena vest
Citat:
Odluka o ukidanju viza

Uskoro bez peripetija oko viza za Evropu
Posle višegodišnjih pregovora i priprema, Evropska unija danas je donela definitivnu odluku o ukidanju viza za gradjane Srbije, Makedonije i Crne Gore.
izvor
[ Flo33 @ 30.11.2009. 13:01 ] @
Čekaj, nisam razumeo deo na konferenciji gde kažu da će građani Kosova vaditi pasoš u BG? Da li misle pasoš izdat od strane BG-a (Srbije) ili bukvalno će biti centar u BG, kao što je sad u KV?

edit: Buni me to što su nekako naglašeno rekli 'U BGD' ? Mada mi je nelogično, al ajt
[ Horvat @ 30.11.2009. 13:11 ] @
Citat:


Ukidanje viza neće važiti za državljane Srbije čije je prebivalište na teritoriji Kosova.

izvor


a zvanicni dokument konzilijuma
Citat:
The amended regulation also makes a reference to Kosovo under UNSCR 1244/99 with the
result that persons residing in Kosovo require a visa when travelling to the EU.



odakle ti onda uopste bg?

edit:ne konzulata,greska
[ 101010 @ 30.11.2009. 13:13 ] @
E, pa ausvajsi poljubite me u dupe i zbogom.

Citat:

Građani Srbije sa prebivalištem na Kosovu zahteve za pasoše podnosiće isključivo u Beogradu u Koordinacionoj upravi Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.

Odluka ministara EU o viznoj liberalizaciji za građane Srbije stupa na snagu 19. decembra 2009. godine. Odluka se neće odnositi na osobe koje imaju boravak na Kosovu ili su poreklom s Kosova i žive u inostranstvu, iako poseduju srpski biometrijski pasoš.

Da bi oduka o ukidanju viza za građane sa KiM bila doneta, Srbija mora da obezbedi proveru dokumenata osoba koje predaju zahtev za izdavanje pasoša, a imaju boravak na Kosovu, ili borave u inostranstvu, a poreklom su sa Kosova.
http://www.informisanje.info/2009/09/kosovo-pasos-beograd-uredb/

Pretpostavljam da ce liberalizacija vaziti za ljude sa Kosova koji budu vadili pasos u Bg...
[ ventura @ 30.11.2009. 13:27 ] @
Ovo je crni dan za Crnogorski 'turizam' :)

[ Lesli Eldridz @ 30.11.2009. 13:28 ] @
Da znas, ali bas vala ako je. Mozda se uljude.
[ Java Beograd @ 30.11.2009. 13:29 ] @
Citat:
ventura: Ovo je crni dan za Crnogorski 'turizam' :)

Da, za "turizam".
[ Java Beograd @ 30.11.2009. 13:33 ] @
Sad će da postanu obosolite teme "Kako do hrvatskog pasoša ?"
[ stil @ 30.11.2009. 13:36 ] @
Citat:
EU ukinula vize za građane Srbije !


Lepo :)
[ etjen @ 30.11.2009. 14:40 ] @
Citat:
ventura: Ovo je crni dan za Crnogorski 'turizam' :)



he, he, crnogorski turizam...
[ mmix @ 30.11.2009. 14:57 ] @
Konacno, posle dvadeset godina. Iako meni ne znaci mnogo jer ja najvise putujem za UK, svejedno sam prijateno iznenadjen i sad tek vidim koliko sam paranoican postao ovde, ja sam bukvalno ocekivao da ce neka glupost da se desi u poslednjem trenutku i da ce da nas ispale zestoko Mada do 19.og ima jos tri nedelje, mozda se predomisle...
[ Srđan Pavlović @ 30.11.2009. 15:03 ] @
Ja se samo nadam da necu neto dugo cekati na novi pasos, kad predam dokumenta.

Lepo je da se desi i nesto pozitivno...
[ tforgo @ 30.11.2009. 15:07 ] @
Odlicna vest :)

Ja sam danas predao za novi pasos i dobio termin 13. januar.
[ BluesRocker @ 30.11.2009. 15:22 ] @
Ja sam isto predao danas i rekose mesec dana.
[ Srđan Pavlović @ 30.11.2009. 15:24 ] @
Sta je tacno SVE potrebno od dokumenata (i sve ostalo, slike broj, format, itd)?
[ Shon3i @ 30.11.2009. 15:31 ] @
Haha, veruj mi nacekaces se pogotovu sada kada masa navali :D
[ BluesRocker @ 30.11.2009. 15:49 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Sta je tacno SVE potrebno od dokumenata (i sve ostalo, slike broj, format, itd)?

Izvod i drzavljanstvo (ne znam da li treba ako vec imas novu licnu kartu)
uplatnica na oko 2000, ja sam placao kod njih u supu
Mislim da bese jedna slika za evidenciju (negde traze da je overena u foto radnji sa datumom)
Stari pasos na uvid
[ fade @ 30.11.2009. 16:05 ] @
Ne znam cemu tolika radost, to su samo turisticke vize, osim ako svi vi imate kesha na pretek, pa idete da trosite.
Sto se tice rada u EU, situacija je jos uvek koliko toliko ista.
[ DaliborP @ 30.11.2009. 16:15 ] @
Citat:
fade: Ne znam cemu tolika radost, to su samo turisticke vize, osim ako svi vi imate kesha na pretek, pa idete da trosite.
Sto se tice rada u EU, situacija je jos uvek koliko toliko ista.

A kakva treba da bude reakcija? Sad ispada ni ovo nije dobro sve dok ne mozemo slobodno da radimo bez dozvola, da malo ne preterujes?
[ Ivan Dimkovic @ 30.11.2009. 16:20 ] @
Citat:
fade
Ne znam cemu tolika radost, to su samo turisticke vize, osim ako svi vi imate kesha na pretek, pa idete da trosite.
Sto se tice rada u EU, situacija je jos uvek koliko toliko ista.


Turisticke vize sluze i za poslovne posete, posete roditeljima/rodbini a i turisticke posete.

Fakat da ljudima vise nece biti potrebno da se guraju po redovima i da cekaju satima za vizu je svakako za pozdravljanje.

To je odluka koja nema nista lose u sebi, a mnogima donosi dobro. Prema tome, jeste za pozdraviti.

Ko nema nista od ove odluke, niko ga ne tera da se raduje.

A sto se rada tice - ljudi ce moci mnogo lakse sada da odu na razgovor za posao, tako da ce trazenje posla visoko-kvalifikovanim ljudima koji zele da rade u inostrantvu biti jednostavnije.

Tacno je da ova odluka nema nikakve veze sa dozvolama za rad - ali to niko nije ni ocekivao.
[ fade @ 30.11.2009. 16:20 ] @
Ne znam cemu tolika radost. Jedina prednost tih viza je to sto mozemo lakse da odemo negde van Srbije da trosimo novac. S obzirom na nas standard, bolje bi bilo da je lakse da mozemo da odemo da ga zaradimo negde, jer ionako pola Srbije nema od cega da zivi. Ali sam siguran da ce ove olaksice dobro doci nekih 10% populacije.
[ Ivan Dimkovic @ 30.11.2009. 16:22 ] @
Neki ljudi i sklapaju poslove napolju - pa cak i njima je ova vest dobra jer im vise ne treba viza, koju su morali da vade.

A pa neka je i 10% populacije - verovatno dobar deo te populacije i obitava na ovim forumima.
[ EmilijaV @ 30.11.2009. 16:24 ] @
Najzad!!!
[ mmix @ 30.11.2009. 16:36 ] @
Hehe, evo bruji mi MSN, vec se skupilo staro drustvance za shoping posetu szegedinu 21og da vidimo koliko se metro promenio od kad su madjari uveli vize

fade, opusti se malo, ako nista sad ce bugari za njima pa mogu da odem na zimovanje u bugarsku za manje para nego na kop, eto ustede za kucni budzet. Nije sve tako crno belo ko sto ti predstavljas niti je Srbija najjeftinija po mnogo cemu (sta vise turisticki je prilicno skupa naspram kvaliteta koje nudi). ostalih 90% (a nije toliko) mozda nece imati para da poseti luvr ili azurnu obalu ali ce moci da trkne do segedina ili budima ili do sofije, pa ako krenu low-costeri mozda bude i sopinga u becu, minhenu itd, sto ce za posledicu imati malo normalnije odredjivanje trgovinskih marzi u srbiji od cega ce svi imati koristi. itd, itd.
[ gidraa1 @ 30.11.2009. 16:56 ] @
Jel postoji sad neki preduslov kod prelazenja granice, da se npr mora imati odredjena kolicina novca ili tako nesto ?
[ etjen @ 30.11.2009. 17:02 ] @
ovo je najbolja vest u poslednjih 20 godina!
[ mmix @ 30.11.2009. 17:08 ] @
Citat:
gidraa1: Jel postoji sad neki preduslov kod prelazenja granice, da se npr mora imati odredjena kolicina novca ili tako nesto ?


Videcemo uskoro, ja se nadam da nece bas doslovce to primenjivati jer je malo van mozga. Bar koliko je slovenacki ambasador objasnio a i posle sam cuo od jos par ljudi, pri prelasku treba da imas u kesu 66e po osobi za dan boravka, potrosio ne potrosio treba da imas kod sebe i to kao kes (nista kartice) tako da za mas troje za deset dana boravka treba da vucem u dzepu cirka 2000e sto ni lud ene bi radio da me neko opljacka i izbode. Al navodno to je na snazi jos od kad je uveden sengen, medjutim meni nikad nisu trazili niti su mojim poznanicima koji cesto poslovno putuju bas za sengenske zemlje ikad trazili niti pitali. Ja mislim da je to ona fora sa "odstupnicom" ako se cariniku ucinis sumnjiv da si dosao da peres sudove na crno a nema po cemu da te otkaci trazi ti kes na uvid znajuci da il nemas il si dovoljno obazriv da ne vuces te pare u kesu
[ etjen @ 30.11.2009. 17:14 ] @
kako će oni da znaju koliko dana ostaješ?
[ EmilijaV @ 30.11.2009. 17:20 ] @
Citat:
mmix:  medjutim meni nikad nisu trazili niti su mojim poznanicima koji cesto poslovno putuju bas za sengenske zemlje ikad trazili niti pitali.


Ni meni! Prvi put cujem za to.
[ mmix @ 30.11.2009. 17:23 ] @
pitace te usmeno, imaces "anketni" listic da popunis, zavisi kako gde putujes. Nemoj da se mnogo lozite sa tog stanovaista ovo nije ukidanje viziranja, ovo je ukidanje cekanja na vizne vinjete i umesto toga dobijanje viznog pecata na granici; imigracioni sluzbenik i dalje ima diskrecionio pravo da te posalje nazad, i dalje cemo na aerodromima cekati u "Other" redu, moracemo da kazemo gde i zasto idemo, itd. Nije bas ko prelazak pancevackog mosta, ali je ipak veliki pomak na bolje samo to sto vise ne moras da vadis krstenicu za psa i da cekas celu noc ispred ambasade zbog vinjete.
[ ventura @ 30.11.2009. 17:48 ] @
Citat:
mmix:  Ja mislim da je to ona fora sa "odstupnicom" ako se cariniku ucinis sumnjiv da si dosao da peres sudove na crno a nema po cemu da te otkaci trazi ti kes na uvid znajuci da il nemas il si dovoljno obazriv da ne vuces te pare u kesu :)


Carinik te neće ništa pitati jer kad si stigao do njega, tebi je već odobren ulazak :)

Policajac sa druge strane može da ti traži novac, rezervaciju hotela i sl. dokumente koje bi pokazale tvoje namere u EU, ukoliko mu se učiniš sumnjivim... Za zdravstveno osiguranje ne znam, ali pretpostavljam da će se morati pokazati na granici, jer su do sada to kontrolisali u ambasadi - nemaš osiguranje, ne možeš da dobiješ vizu. Ali vrlo je verovatno da će za one 'zaboravne' biti opcija da isto osiguranje kupe na licu mesta uz razumnu nadoknadu :)
[ mmix @ 30.11.2009. 18:17 ] @
Citat:
ventura: Carinik te neće ništa pitati jer kad si stigao do njega, tebi je već odobren ulazak


U pravu si, lapsus keyboardus

Da, to za zdravstveno ce biti zanimljivo narocito u situacijama kad se nasi proslepaju napolje pa im se nesto desi. Ja zdravstveno religiozno kupujem (mislim da u srbiji svi osiguravaci preprodaju isto zdravstveno) za svako putovanje iako mi UK immigration officeri to nisu nikad trazili ni za vinjete ni za ulaz u zemlju, ne daj boze da se coveku nesto desi medicinska repatrijacija kosta ko omanja garsonjera.
[ Ivan Dimkovic @ 30.11.2009. 18:21 ] @
Pa UK imigraciono boli cosak za tvoje zdravstveno :-)

Ako si primetio u tvojoj vizi pise "No work or recourse to public funds" - tako da, ako se razbolis i nemas osiguranje... c'est la vie. Primice te sigurno za urgentne slucajeve ali onda i ispostaviti masan racun :)
[ anon142305 @ 30.11.2009. 18:52 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Sta je tacno SVE potrebno od dokumenata (i sve ostalo, slike broj, format, itd)?

http://www.mup.sr.gov.yu/cms_cir/dokumenta.nsf/putne-isprave.h
Citat:
BluesRocker: Stari pasos na uvid

Naravno, na uvid - prilikom podnosenja papira; na ponistenje - prilikom preuzimanja novog.
[ mmix @ 30.11.2009. 19:04 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa UK imigraciono boli cosak za tvoje zdravstveno :-)
Ako si primetio u tvojoj vizi pise "No work or recourse to public funds" - tako da, ako se razbolis i nemas osiguranje... c'est la vie. Primice te sigurno za urgentne slucajeve ali onda i ispostaviti masan racun :)


Pa to stoji, ali pretpostavljam da je bilo nemalo slucajeva neplacenog medicinskog turizma sa nasih prostora tamo kad je uvedeno obavezno osiguranje za sengen, UK je valjda previse daleko za tu vrstu "usluga" pa se ne trzaju mnogo :). Ako je ta obaveza zadrzana a preneta na immigration officer-a na granici onda ce biti puno negativniih iznenadjenja pocev od toga da me recimo ne puste na jedan dan u madjarsku u soping zbog zdravstvenog. Kontam malo vlast sad da izmuze poene za ovo ukidanje pa ce neko valjda zvanicno iz EU da objavi sta je potrebno obavezno imati sa sobom da ne bi bilo posle jao.
[ vlada131 @ 30.11.2009. 19:24 ] @
Citat:
Java Beograd

Sad će da postanu obosolite teme "Kako do hrvatskog pasoša ?"


Hm, ne znam, Hrvati mogu bez viza u UK, Irsku, Kanadu (od 2011 verovatno i u SAD), Japan, Hong Kong, Maroko, čitavu Južnu Ameriku...moraće ovi naši politikosi da još malo porade da ih dostignemo
[ Slobodan Miskovic @ 30.11.2009. 19:46 ] @
Hah! Pa jedna Rusija je veca od svih tih zemalja ;)
[ ventura @ 01.12.2009. 11:38 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Hah! Pa jedna Rusija je veca od svih tih zemalja ;)

A za koju nam opet trebaju vize :)
[ Slobodan Miskovic @ 01.12.2009. 11:57 ] @
Zar nisu ukinute pre nekoliko meseci?

Citat:

Visa-free agreement between Russia, Serbia announced
29/05/2009

MOSCOW, Russia -- The foreign ministry announced on Thursday (May 28th) that a bilateral agreement for visa-free travel between Russia and Serbia will take effect on June 10th. The agreement, signed in February, will relieve visa restrictions for citizens of the two countries traveling with valid passports. They will be able to enter and stay on the territory of the respective country for up to 30 days without a visa. Nor will they need invitations or tourist vouchers to enter the other. (Tanjug - 28/05/09)
[ ventura @ 01.12.2009. 12:09 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Zar nisu ukinute pre nekoliko meseci?

Jesu, ali jedna od stavki nedavno odmrznutog SSP je da prilagodimo vizni režim prema EU, što znači da moramo uvesti vize i Rusiji, a što znači da će i oni nama...

Ali iako me direktno pogađa vizni režima sa Rusijom i ex. republikama, više volim da bez vize putujem u EU nego po Rusiji :)
[ Horvat @ 01.12.2009. 12:11 ] @
???

zasto bi to bilo tako?

zasto bi srbija morala da ima isti vizni rezim kao eu ,iako nije u istoj?
onaj ko moze uci u sr,ne mora znaciti da moze uci u eu bez problema,niti preci granicu bez preglada pasosa
[ mmix @ 01.12.2009. 12:16 ] @
I ja prvi put cujem za to, harmonizacija viznog rezima nas ceka jednog dana ono ihahaj u buducnosti ako resimo (a reseni smo ) da udjemo u sengensku zonu, pre toga granice ka sengenu su kontrolisane i samim tim nema potrebe da srbija sprovodi sengensku viznu politiku u ime iste. Jednostavno nema ni logike u svemu tome.
[ Java Beograd @ 01.12.2009. 12:52 ] @
Hrvati i Rusi su odavno međusobno ukinuli vize. I sad, zasad ne razmišljaju o uvođenju.
[ Ivan Dimkovic @ 01.12.2009. 13:08 ] @
Citat:
ventura
Jesu, ali jedna od stavki nedavno odmrznutog SSP je da prilagodimo vizni režim prema EU, što znači da moramo uvesti vize i Rusiji, a što znači da će i oni nama...


Vize se uvode Rusiji kada zelis da udjes u Sengen - tj. nekoliko godina pre. Bugarska, Slovacka i sl... su u isto vreme radile na pristupu i EU i Sengen zoni (naravno, ovo drugo traje vise) pa su u jednom momentu pre nekoliko godina morali da uvedu vize Rusima.

Srbija ce mozda moci da udje u Sengen, sta znam, neke 2020-te godine - sto znaci da nema potrebe uvoditi vize Rusima jos dosta godina.

A do tada moze lako da se desi da i Rusima ne trebaju vize za ulaz u sengensku zonu.
[ tekilagerilla @ 02.12.2009. 00:06 ] @
mos mislit'
[ carrier @ 07.12.2009. 15:17 ] @
Nikakvu korist obican smrtnik nema od svega ovog, ljudi ovo je balkan i nikad,nikad,nikad ovo nece biti evropa.Ne cekaju nas oni rasirenih ruku vec prosiruju svoja trzista, a ni tamo za pridoslice vise ne cvetaju ruze
[ Horvat @ 07.12.2009. 18:53 ] @
^^??
pa kako nema?
ima trosak manje ako zeli da ide u zonu sengena - vizu ne placa,prevoz do ambasade,pice/klopu dok ceka/vozi se do ambasade[konzulata] i ostale troskove vezane za to
[ carrier @ 07.12.2009. 21:49 ] @
Slazem se sa tim, ostane koji dinar ali malo je onih koji putuju iz zadovoljstva a taj dinar njima ne znaci bas mnogo. Vize vezane za posao placao je gazda, tako da je njemu manji trosak. Sad kad smo ,,SLOBODNI,,i mozemo da putujemo,mi smo iscrpljeni vec duzi niz godina i nemamo bas mnogo sredstava za neka putovanja, osim tu do Madjarske i to da donesemo nesto da otplatimo put.
[ Horvat @ 07.12.2009. 22:16 ] @
pa ne slazem se,znam dosta ljudi koji su isli npr u grcku na letovanje...
[ etjen @ 07.12.2009. 22:24 ] @
za ovu vest je zaista glupo reći da je loša ili nebitna. Ovo je najbolja vest od kad su nam uveli vize i to je fakat!

Svaka druga priča je čisto spinovanje.

A sad, da li su za to zaslužni ovi ili oni, da li je to moglo ranije ili nije, to je druga stvar. Vest je odlična i treba se radovati.
[ Isak666 @ 07.12.2009. 22:53 ] @
Citat:
carrier: Nikakvu korist obican smrtnik nema od svega ovog, ljudi ovo je balkan i nikad,nikad,nikad ovo nece biti evropa.Ne cekaju nas oni rasirenih ruku vec prosiruju svoja trzista, a ni tamo za pridoslice vise ne cvetaju ruze


To jeste sustina EU - zajednicko trziste, a ne usrecivanje ex komunistickih zemalja ;)

Inace, Srbiju niko ne tera u EU da ide dok nije ekonomski spremna. Zbog toga se i radi studija izvodljivosti kad bi i sta bi moglo.
A sad sto neko hoce da sad preda kandidaturu taman pred izbore da bi pokupio glasova na tom populistickom potezu - to je nesto drugo.


[ Ivan Dimkovic @ 07.12.2009. 23:01 ] @
Citat:
carrier
Slazem se sa tim, ostane koji dinar ali malo je onih koji putuju iz zadovoljstva a taj dinar njima ne znaci bas mnogo. Vize vezane za posao placao je gazda, tako da je njemu manji trosak.


Zaboravljas VREME - vreme potrebno da se:

a) Pripreme dokumenti
b) Dodje do ambasade
c) Ceka prijem u ambasadi
d) Ceka realizovanje vize

Svako ko je zaposlen zna da vrednuje vreme - nije bas jednostavno odvojiti vreme za idenje do nekakve ambasade, pogotovu ako ne zivis u gradu gde je ista + cekanje za vizu takodje komplikuje aranziranje putovanja.

Prema tome, potpuno je nepotrebno nazivati ovu meru "nebitnom" - daleko je ona od nebitne, pa makar i za 10% stanovnistva - tih 10% ce sigurno biti jako zadovoljno sa ovom merom.

I, uzgred, ima ne tako malo mladih ljudi, profesionalaca - u IT-u, ekonomiji, advokaturi, itd... koji imaju dovoljno sredstava za letovanje i zimovanje - tim ljudima ovo i te kako znaci jer ne moraju da se lomataju i cekaju red za turisticku vizu.

Takodje, ovo ce dovesti i neke low-cost avio kompanije, cime se povecava mogucnost izbora ljudima da putuju.

Sve u svemu, jedna od boljih stvari koje su se desile Srbiji u poslednjih 10-tak godina.

Ako ti licno nemas nista od nje, OK - ali budi siguran da ima bar nekoliko stotina hiljada ljudi kojima ovo i te kako znaci.
[ vladd @ 07.12.2009. 23:55 ] @
Vest o ukidanju viza je dobra, i SSP je takodje doba vest, samo, ko izadje poslednji, neka ugasi svetlo

Poz
[ Catch 22 @ 08.12.2009. 00:50 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Zaboravljas VREME - vreme potrebno da se:

a) Pripreme dokumenti
b) Dodje do ambasade
c) Ceka prijem u ambasadi
d) Ceka realizovanje vize
...

Uff sve to je bilo toliko ponižavajuće!
Pre par godina, kada mi je ćerka još bila maloletna, prošao sam kroz kompletan "drill" vadeći vizu za nju u ambasadi Švajcarske.
Tada sam morao da odlazim ukupno četiri puta u Bg, daju mi onaj "logoraški broj" i onda čekam na ulici u redu ograđen lancima (dva puta po kiši) - sve baš kao u konzlageru!!!
Posle toga sam u besu zafrljačio negde vlastiti pasoš i ne znam ni danas gde mi je!
U sretna vremena sam obišao skoro celu Evropu (veći deo, još kao klinac auto-stopom), a bilo je godina kada sam i po 4 puta tokom godine odlazio u London jeftinim čarter letovima "Jugotursa".
Sada više ne mogu da priuštim ni odlazak u Bg, tako da mi ni pasoš ni "bela lista" ama baš ništa ne znače.

Ali značiće, nadam se, konačno našoj deci...

PS
Što se "gašenja svetla" tiče, nema ovde već 20-ak godina šta da se ugasi, jer je svetlo nestalo još tamo krajem osamdesetih... ostale samo još neke lelujave žiške u mrklom mraku
[ vlada131 @ 08.12.2009. 14:09 ] @
Evo šta će konkretno trebati od papira za ulazak u Nemačku od 19.12. (uz biometrijski pasoš, naravno)

Citat:
Šta se na zahtev graničnih službi mora predočiti na granici prilikom bezviznog ulaska u šengenski prostor?

Prilikom bezviznog ulaska u šengenski prostor morate biti u stanju da na zahtev graničnih službi predočite dokaze o finansiranju boravka i troškovima putovanja, kao i o svrsi putovanja.

To mogu npr. biti sledeći dokumenti:

za dokazivanje svrhe putovanja:


turizam: rezervacija hotela, putovanja ili turističkog aranžmana

poslovno putovanje: povrda firme sa sedištem u Nemačkoj, poziv na kongres,

seminar ili sastanak sa poslovnim partnerima

privatno putovanje: pozivnica prijatelja/rođaka

drugo putovanje: potvrda o kursu jezika, potvrda škole ili drugih organizacija

za dokazivanje finansiranja putovanja:

1) gotovina u iznosu od 45,00 EUR po danu boravka

ili

putnički čekovi

ili

izjava o preuzimanju obaveza (Verpflichtungserklärung) - tzv. "garantno pismo"

Izjavu o preuzimanju obaveza (Verpflichtungserklärung) prema § 66. do 68. Zakona o boravku stranaca (AufenthG) - tzv. "garantno pismo" – osoba sa prebivalištem u Nemačkoj koja Vas poziva može da izvadi samo u nemačkim uredima za strance. Morate biti u stanju da je prilikom ulaska u šengenski prostor predočite u originalu.

2) putničko zdravstveno osiguranje (koje ima minimalno pokriće od 30.000 EUR i važi u svim šengenskim zemljama)

3) povratna avionska karta (u skladu sa gore navedenim rokom od 90 dana)

4) važeći pasoš (mora da važi još 3 meseca u trenutku napuštanja šengenskog prostora)

Sve navedene dokaze treba na zahtev predočiti prilikom ulaska na teritoriju država-članica Konvencije o sprovođenju Šengenskog sprazuma (tj. na tzv. spoljnoj granici šengenskog prostora). Ukazujemo na to da strancu na granici može biti uskraćen ulazak na teritoriju šengenskih zemalja, ako on ne raspolaže potrebnim finansijskim sredstvima, odnosno ako ne može da na legalan način stekne sredstva koja su potrebna za njegov boravak, ili ako ne može da dokaže (npr. avionskim kartom) da će se vratiti u zemlju porekla, odnosno u treću zemlju za koju ima dozvolu za boravak i u koju se na osnovu te dozvole može vratiti. Stranac može biti vraćen sa granice i u slučaju da ne može predočiti dokumenta koja dokazuju svrhu i okolnosti njegovog boravka u šengenskom prostoru.

Bezvizni boravak u šengenskom prostoru je moguć max. 90 dana u polugodištu, pri čemu rok teče od datuma prvog ulaska u šengenski prostor.


http://www.belgrad.diplo.de/Ve...eich__visa__allgemein__de.html
[ mmix @ 08.12.2009. 14:23 ] @
A ako ides kolima? Opet avionska karta?

ovo mora da su nasi iz ambasade kucali, nemci su nekako mnogo pedantniji za detalje od ovoga...
[ Horvat @ 08.12.2009. 14:32 ] @
Citat:


privatno putovanje: pozivnica prijatelja/rođaka


u kom obliku?
"ja,rodjo perin,imenom pero peric,pozivam peru da mi dodje u goste na tacno 3 dana i ni dan vise"?

Citat:

ili sastanak sa poslovnim partnerima


je l i za poslovni sastanak treba pozivnica?

Citat:
(mora da važi još 3 meseca u trenutku napuštanja šengenskog prostora)


moze neko da objasni zbog cega ovo?

i naravno ono sto je i mmix primetio,sta ako ne dolazis avionom,ili ovaj spisak vazi samo za avio transport? [a u stvari,postoje uopste granice izmedju nemacke i bilo koje susedne drzave,sa sve granicarima? ili samo tabla da ulazis u nemacku?]
[ mmix @ 08.12.2009. 17:18 ] @
Provera se vrsi na ulazu sengen, dakle za nas madjarska ili slovenija kolima ili aerodrom u EU na koji sletis ako ides avionom. Ako prodjes kolima horgos do izlaska te niko nista nece vise pitati.

Ja se iskreno nadam da nece bas biti izivljavanja na granici sa ovim pravilima jerbo ce onda biti problema kako logistickih tako i u glavama lokalnog zivlja ovde.
[ Horvat @ 08.12.2009. 21:04 ] @
^^da,tako sam i ja mislio

ali to onda nikakve veze nema s nemackom,jer nemacki carinici samo mogu na aerodromima da proveravaju ta "stanja",tako da je potpuno ispravan deo vezan za avione
[ Flo33 @ 08.12.2009. 22:36 ] @
Na granici mogu da pokažem pasoš, karticu, karticu zdravstvenog i bude li mi neko opet tražio neki papir zgaziću im kućicu kolima :)

[ mmix @ 08.12.2009. 23:02 ] @
Citat:
Horvat: ali to onda nikakve veze nema s nemackom,jer nemacki carinici samo mogu na aerodromima da proveravaju ta "stanja",tako da je potpuno ispravan deo vezan za avione


Zato ja kazem da je to preveo i prekucao neko nas i izvukao ono najcrnje da te obeshrabri odmah
Cela osnova funkcionisanja sengena je da SVE zemlje imaju identicnu viznu politiku, tako da je nevazno koja zemlja te kontrolise i kako ulazis, po pravilu bi morao da ispunis iste uslove svuda. Zato kad te jedan primi na teritoriju racuna se da si ispunio uslove i za sve ostale i zato unutar sengena na granicama ima samo tabli sa dobrodoslicom. Sad kad je to receno javna je tajna da nas neki lakse vare a neki teze, a to je nazalost nevezano za pravila vec za to koliko je imigracioni sluzbenik nadrkan generalno klbinovano sa nadrkanoscu na nas Tako da moze lako da se desi da jednostavnije dodjes kolima do nemacke preko madjarske ako nas madjari pustaju zbog segedinskog sopinga nego je doci avionom u nemacku gde naletis na pedantnog nemackog sluzbenika kojem moras da pokazes 45e po glavi dnevno u kesu. Iz tih rzloga moze lako da se desi da i avion iz budimpete za nemacku bude bolje varijanta od leta iz beograda, za onaj prvi si vec prosao barijeru i izlazis sa aerodroma kao da je lokalni let.

[ Isak666 @ 08.12.2009. 23:33 ] @
Moze te pitati carinik za taj novac, ali su sanse male da ce ti zavirivati u novcanik. A i ako se desi da nemas dovoljno u kesu koliko bi kao trebalo, ne verujem da ce te vratiti nazad.

Bar je tako bilo u mom sucaju ;)


To se vise odnosi na ljude koje je svako video ako je bar jednom stajao ispred nemacke ambasade, koji idu kod brata 3 meseca turisticki u Frankfurt u posetu sa 200 ojra u dzepu - da se odmore malo ;)
Sanse da ce dobiti vizu su male, ali desi se.
[ Ivan Dimkovic @ 08.12.2009. 23:43 ] @
Carinici ne pregledaju novcanike - vec samo prtljag. O dozvoli ulaza se brine policija :-)

A panduracija svuda ima sac metodu - sistem ne bi funkcionisao kada bi svakog "istresali iz gaca" i trazili da prebrojava pare.

Pitaju gde idete, zasto idete, mozda da li imate rezervacije za hotel - eventualno da ih pokazete, mada ako im nista nije sumnjivo obicno moze da prodje i prica da cete uzeti hotel po dolasku u mesto gde hocete da budete.

Ako imaju razloga da sumnjaju da imate dovoljno love - mogu da pitaju, a tu obicno i kreditna kartica resava posao.

Ti likovi imaju trening - imaju neke svoje metode za procenu da li osoba laze / krije nesto - ne kazem da su te metode uspesne (na kraju krajeva, 9/11 pokazuje da nisu) ali sluze da obezbede dovoljno brz protok ljudi uz neki dovoljan nivo sigurnosti.
[ Flo33 @ 09.12.2009. 01:06 ] @
Naravno, u čemu je onda poenta slobodnog kretanja? Ako ću prikupljati sve te papire, neću ni ići (turistički). Hoću da sednem u kola i da ne znam gde idem, i koliko ostajem. A to sa novac/dan postoji skoro u svakoj zemlji, ne samo u Šengenu, i retko gde se striktno gleda.
[ Flo33 @ 09.12.2009. 01:12 ] @
Citat:
Ti likovi imaju trening - imaju neke svoje metode za procenu da li osoba laze / krije nesto - ne kazem da su te metode uspesne (na kraju krajeva, 9/11 pokazuje da nisu) ali sluze da obezbede dovoljno brz protok ljudi uz neki dovoljan nivo sigurnosti.


Nešto kao zapadne komšije?

[ žutokljunac @ 09.12.2009. 06:14 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
Ti likovi imaju trening - imaju neke svoje metode za procenu da li osoba laze / krije nesto - ne kazem da su te metode uspesne


Imaju, imaju, specijano su trenirani. Hteo sam da ti stavim onaj snimak kad Gigi na carini objašnjava onaj tip kako da se ponaša pred carinikom. Nisam našao, ali može i ovo da posluži: http://www.youtube.com/watch?v=b4lUGQMiZ40

[ mmix @ 09.12.2009. 07:38 ] @
Citat:
Flo33: Naravno, u čemu je onda poenta slobodnog kretanja? Ako ću prikupljati sve te papire, neću ni ići (turistički). Hoću da sednem u kola i da ne znam gde idem, i koliko ostajem. A to sa novac/dan postoji skoro u svakoj zemlji, ne samo u Šengenu, i retko gde se striktno gleda.


Hehe, pa bar u teoriji, ne mozes samo da sednes u kola i da ne znas gde ides jer slobodno kretanje preko granice ne vazi za tebe i mene vec za stanovnike sengena. U neku ruku mi smo lako prolazili do sada na prelazima jer smo krvlju placali u ambasadama, kad pnadur na grani vidi vinjetu zna otprilike da je neko negde u nekoj ambasadi odradio njegov posao za njega, sad kad mu se pojavis samo sa crvenim pasosem ispunjavanje sengenskih pravila pada na njegova pleca, jedino pitanje je kako i koliko ce on to forsirati. U krajnjoj liniji moze od tebe traziti sve te papire i u praksi ti bi trebao da mozes da dokazes sve sto oni traze. Posle kad udjes slobodno se kreci gde hoces

Zato i kazem da ce biti problema u glavama ljudi ako se bude forsiralo na ulaznim punktovima, siguran sam da vecina ljudi sada misli da je odlazak u sengen jednak setnji u parku i bice "ko si ti, bre, da mi ne das da udjem" i slicno
[ Catch 22 @ 09.12.2009. 08:11 ] @
^ Razni sadržaji u raznim glavama (putnika i graničnih službenika), biće tu sigurno raznih "situacija"!
[ Java Beograd @ 09.12.2009. 08:38 ] @
Ovo je isto kao kad Američki carinik pita Džemsa Bonda: "Business or pleasure ?" . To je sasvim normalno. Dakle, policajac na pasoškoj kontrol može da pita, i može da traži potvrdu.


Mogući scenario na mađarskoj granici:

- Koji je povod vašeg putovanja ?
- Turizam.
- Gde putujete ?
- U Pariz.
- Da li imate rezervisan / plaćen smeštaj.
- Nemam. Potražiću smeštaj kad stignem u Pariz.
- Koliko dana ostajete ?
- Planiram 3 nedelje, možda produžim još koju.
- Koliko novca nosite ?
- 200 EUR u gtovini i kreditne kartice.
- Srećan put.
- Hvala lepo.
[ Ivan Dimkovic @ 09.12.2009. 09:58 ] @
Cisto da se sve lepo sistematizuje:

Btw, ovo nije legalni vodic - definitivne legalne detalje vam moze dati samo ambasada neke od sengenskih zemalja.

STA VAM TREBA ZA PUTOVANJE U EU Sengen Zonu

1. AKO IDETE TURISTICKI / U GOSTE / POSLOVNO, SAMI PLACATE TROSKOVE I SMESTAJ

- Pasos (koji vazi NAJMANJE 3 meseca posle planiranog datuma povratka u Srbiju)
- Putnicko zdravstveno osiguranje (koje vazi za ceo Sengen) koje je validno za rok u kome planirate da ostanete
- Preporucljivo: rezervacije hotela, ako putujete avionom print-out rezervacije gde se vidi datum povratka

+ (Bar) Jedno od ova dva:

* Ako NEMATE kreditnu karticu: gotovina/putnicki cekovi (u min. iznosu koji propisuje zemlja, za DE je 45 EUR/dnevno)
* Ako IMATE kreditnu karticu: kreditna kartica, i eventualno nesto "emergency" gotovine


2. AKO IDETE NEKOM U GOSTE, I VAS DOMACIN VAM PRUZA SMESTAJ

- Pasos (koji vazi NAJMANJE 3 meseca posle planiranog datuma povratka u Srbiju)
- Putnicko zdravstveno osiguranje (koje vazi za ceo Sengen) koje je validno za rok u kome planirate da ostanete
- Preporucljivo: ako putujete avionom print-out rezervacije gde se vidi datum povratka
- Garantno pismo u skladu sa zakonom* napisano od strane domacina gde on garantuje za vas

* Domacin moze da se raspita obicno u lokalnoj opstini za ovo


3. AKO IDETE U POSLOVNU POSETU, I FIRMA PLACA SMESTAJ

- Pasos (koji vazi NAJMANJE 3 meseca posle planiranog datuma povratka u Srbiju)
- Putnicko zdravstveno osiguranje (koje vazi za ceo Sengen) koje je validno za rok u kome planirate da ostanete
- Preporucljivo: ako putujete avionom print-out rezervacije gde se vidi datum povratka
- Garantno pismo u skladu sa zakonom* napisano od strane firme gde ona garantuje za vas

* Firme obicno imaju HR-departmente koji znaju pravnu formu ovog pisma

Jos par stvari:

- Kada vas pitaju na ulazu, razlog putovanja NE MOZE biti zaposlenje (za ovo momentalno vracaju), za zaposlenje je neophodna odgovarajuca viza.

- Ne mozete se zadrzati duze od 90 dana, ako to prekoracite mozete imati problema pri sledecem putovanju u EU

- Maksimalni period boravka je 90 dana u proteklih 180 dana, sto je ukupno 180 dana u jednoj godini
[ Java Beograd @ 09.12.2009. 10:12 ] @
Nešto mi jutros pade na pamet: oni buzdovani tj. obezbeenje je, 'fala bogu, sada ostalo kratko za onaj harač koji su otimali za "prodaju mesta" u redu ispred ambasade !
[ stil @ 09.12.2009. 10:14 ] @
A kakvo je to putničko zdravstveno osiguranje ?
[ mmix @ 09.12.2009. 10:41 ] @
Odes u bilo koju iosiguravajucu kucu i trazis, svi oni ionako preprodaju polise istog medjunarodnog osiguravaca. Polisa je vec dizajnirana da ima pokrice do 30 kila evara i pokriva hitne medicinske usluge ukljucujuci i medicinsku repatrijaciju, a iznos polise se obracunava po osobi po danu u zavisnosti od zemlje u koju putujes mada je cela kontinentalna EU ista tarifa. Za porodice ima i neko smanjenje ako je minimum dva clana na polisi. TO svejedno treba imati i da nijee obavezno, ja sam npr bio svedok agonije na Bermudama kad se zena iz UK slogirala tokom putovanja a nije imala medjunarodno osiguranje da joj plati medicinsku repatrijaciju pa je familija pukla brdo love da je vrati nazad u zemlju plus svi troskovi bolnickog lecenja na bermudama dok se to organizaovalo a koji nisu nimalo jeftini. Smrdljiva polisa kosta reda 60 evro centi po glavi dnevno ili manje i mali je trosak naspram ostalih, imajte je zlu ne trebalo.

PS: polisa je vezana za pasose osiguranika, tako da ponesi pasos sa sobom kad ides u osiguranje...
[ Isak666 @ 09.12.2009. 11:24 ] @
Mislim da sve osiguravajuce kuce vracaju novac za dane koje niste ispucali u inostranstvu.
Npr uzmes polisu za mesec dana, ostanes nedelju dana - vracaju iznos za preostale 3 nedelje. Mora se jedino sacuvati uplatnica.

Tako je bar u slucaju Delta Generali.
[ flighter_022 @ 09.12.2009. 11:39 ] @
ja sam u oktobru 2005 putovao poslom u Budimpestu, u kolima osim mene i laptopa apsolutno nista od prtljaga. Madjarski carinik pogleda vizu, trazi da otvorim prtljaznik, i tamo vidi na sred prtljaznika veliki sanduk za municiju za protivavionski top... Pita zapanjeno sta je to, ja mu kazem da je alat i otvorim, on pogleda, nasmeje se i kaze da mogu da produzim. Hvala i dovidjenja.
[ Flo33 @ 09.12.2009. 11:49 ] @
Citat:
Ovo je isto kao kad Američki carinik pita Džemsa Bonda: "Business or pleasure ?" . To je sasvim normalno. Dakle, policajac na pasoškoj kontrol može da pita, i može da traži potvrdu.


Mogući scenario na mađarskoj granici:

- Koji je povod vašeg putovanja ?
- Turizam.
- Gde putujete ?
- U Pariz.
- Da li imate rezervisan / plaćen smeštaj.
- Nemam. Potražiću smeštaj kad stignem u Pariz.
- Koliko dana ostajete ?
- Planiram 3 nedelje, možda produžim još koju.
- Koliko novca nosite ?
- 200 EUR u gtovini i kreditne kartice.
- Srećan put.
- Hvala lepo.


Upravo tako. Ništa više, ni manje ne treba da ga zanima.
[ fade @ 09.12.2009. 13:42 ] @
Ja sam pre par meseci platio u Dunavu osiguranje oko 650 za 5 dana.
Racunajte da vas dan izadje oko 110, kupite na koliko dana zelite.
[ Horvat @ 09.12.2009. 13:50 ] @
^^dinara ili eura?
[ozbiljno pitam :D]

a moze neko da objasni zbog cega traze da vazi jos 3 meseca pasos? [sto samim tim skracuje vaznost pasosa sa 5 odnosno 10 na 4 god i 9 meseci,odnosno 10 godina i 9 meseci]
[ component @ 09.12.2009. 13:58 ] @
Valjda 3 meseca možeš maksimalno da boraviš kod njih a da nemaš neku posebnu vizu. A valjda treba i sa važećim pasošem i da se vratiš kući
[ Horvat @ 09.12.2009. 14:06 ] @
pa ne vracas se 3 meseca :D
ti moras u roku od ta 3 meseca boravka da izadjes napolje iz sengena [sta njih boli uvo da li ces ti izaci u rusiju npr. sa isticucim pasosem i u ambasadi napraviti novi?]
[ Ivan Dimkovic @ 09.12.2009. 14:15 ] @
Boli ih uvo i te kako, jer je 3 meseca uzeto kao razumnu granicu za povratak ako se nesto neplanirano desi.

Tipa, ako se razbolis, polomis, desi se nesto sto zahteva da moras duze da ostanes, propadne avio kompanija koja je trebala da te vrati nazad a para vise nemas (pa onda ti treba nekoliko nedelja da sredis sa ambasadom da te nekako vrate nazad), itd..

Ako nemas validan pasos, to predstavlja dodatan problem - jer znacajno zakomplikuje stvari cak i izdavanja produzenja boravka (nemaju validni dokument na osnovu koga to mogu da izdaju)
[ NicholasMetropolis @ 09.12.2009. 17:19 ] @
A šta da radi ova srpska omladina (kojom svi ispiraju usta u kontekstu važnosti toga da oni vide Evropu) koja treba backpackerski i improvizovano da se kreće?
[ 101010 @ 09.12.2009. 17:50 ] @
^Sta sprecava omladinu da se backpakerski improvizovano krece ?
[ Slobodan Miskovic @ 09.12.2009. 17:57 ] @
Upravo, nista je ne sprecava. Uplatis zdravstveno osiguranje, poneses kreditnu karticu i nesto kesa (100-200e) i rezervises neki hostel na 2 dana u prvoj zemlji gde bi spavao. Posle te niko nece pitati nista a stopiranje i putovanje mozes nastaviti slobodno jer si u Sengenskom prostoru.
[ vlada131 @ 09.12.2009. 19:21 ] @
Citat:
mmix

Ja se iskreno nadam da nece bas biti izivljavanja na granici sa ovim pravilima jerbo ce onda biti problema kako logistickih tako i u glavama lokalnog zivlja ovde.


Bio si u pravu! Evo, počeli su već određeni 'listovi' sa klasičnim demagoško-konspirativnim ispiranjima:

http://www.kurir-info.rs/

Naslov preko cele prve strane: SLAGALI SU NAS ZA VIZE!
[ Ivan Dimkovic @ 09.12.2009. 19:56 ] @
Da i ja sam se zacudio odakle toliko retardiranih ideja o nekakvom "laganju za vize" kad ono... :-)

Posto je sibicarski-praziluk-2-zuba-u-vilici lobi prso, i pored svih mogucih back-pedalling mera nisu uspeli da nekako odloze ukidanje viza, sada se mora preci na nazivanje toga prevarom ;-)

Kretenizam poslednje vrste - valjda misle da zaplase ljude idiotlukom, ali to ce tesko da ide cim prve mase pohrle i vrate se sa pricom kako nije bio nikakav problem preci granicu :-)

Mada ko zna, mozda je sledeci korak izmisljanje ribarskih prica o tome kako su nekog Srbu zatvorili u podrum i mucili strujom zato sto nije poneo dovoljno para... gadni ti Evropejci :)
[ mmix @ 09.12.2009. 19:57 ] @
Pa vlast je sama kriva za taj fallout, postoji nesto sto se strucno zove "managing expectations" i generalno je vlast opasno omanula na tom aspektu a na svoju stetu jer sad ta glupost preti da zaseni uspeh koji su napravili sa ukidanjem viza. Sve sto im kurir sad radi je posledica njihovog sopstvenog skupljanja politickih poena nemustim i netacnim izjavama.
[ Ivan Dimkovic @ 09.12.2009. 20:01 ] @
Hahaha al najjace je sto je meni kolega jutros poslao "upustvo nemacke ambasade" sa titlom poruke "zeznuli nas"

Kako se udbasko kurir djubre prenosi covece - ko BitTorrent seed jbt :)
[ etjen @ 09.12.2009. 20:20 ] @
Kurir je samo loš WC papir. Ko obraća pažnju na njihove tekstove, taj može i neku od bivših proročica da upita za mišljenje.
[ mmix @ 09.12.2009. 20:26 ] @
Ma najgore je sto ce uspeti da nadju takav materijal. Ja sam ubedjen da ce biti dosta pokusaja prelaska na autobuskoj liniji ka rodbini, bez poziva, bez kartica (da me ukradu u belom svetu), bez garancija o preuzimanju troskova, znaci klot samo crveni pasos i 20 evra u kesu da se kupi neka kafa i sendvic usput. Pa kad ga vrate bice na sva usta "slagali nas za vize, izbacen iz autobusa, ne zna kako da se vrati kuci, morala porodica da ide po njega kolima do horgosa, itd itd" a ima ko ce to da procita i da svari ko istinu.
[ Ivan Dimkovic @ 09.12.2009. 20:43 ] @
Citat:
etjen
Kurir je samo loš WC papir. Ko obraća pažnju na njihove tekstove, taj može i neku od bivših proročica da upita za mišljenje.


Kurir jeste WC papir, ali se "vesti" sa njega sire ko kuga - pazi kada je to jutros do mene stiglo preko N "hop-ova" iz Srbije pa do DE.

Posto sam vrlo upoznat sa granicnim rezimima, znao sam da je vest glupost, jer je to sasvim normalan granicni rezim koji vazi za sve - od Amerikanaca preko Japanaca pa sve do The Serbs, i pozivno pismo treba samo ako se vi sami ne izdrzavate...

Ali vecina ljudi u Srbiji, posle par decenija zatvorenosti, sigurno nema puno znanja o tome - i zaista moze da prodje ta teza "da ih je neko zeznuo" - pogotovu ako se doda ono sto mmix rece, da je Vlada Srbije lozila narod lovackim pricama koje nemaju bas puno veze sa mozgom

Ono tacno mozes da zamislis kako se udbasko djubre siri po kladionicama, kafanama, po kuhinjama u firmama uz kafu... "Kako su nas OPET za**bali ti Evropljani... vidi ovo sta Kurir kaze..."
[ etjen @ 09.12.2009. 21:15 ] @
pa pazi, neki će uvek nalaziti izgovore i verovati raznoraznim Kuririma i ostaće zatucani do kraja života, tu jednostavno nema leka.

A neko će lepo da sedne u auto/voz/autobus i da obiđe malo sveta i na kraju se vrati sa OK pričom koju će podeliti dalje i tako... Pametni će shvatiti, oni drugi neće, sve i da odu teleportom u sred Minhena
[ Isak666 @ 09.12.2009. 21:19 ] @
Citat:
vlada131
http://www.kurir-info.rs/

Naslov preko cele prve strane: SLAGALI SU NAS ZA VIZE!


Citat:
ali se vrlo lako može desiti da vas vrate nazad ukoliko nemate potrebnu dokumentaciju, dovoljno para ili zdravstveno osiguranje!


Sokantno! Nista na kako cemo - lako cemo, prevara cista.


Kakva je to grupa ljudi, covece.
[ stil @ 09.12.2009. 21:23 ] @
Znam ljude (u realnom životu) koji su protiv te Jevrope , barem se tako predstavljaju u diskusijama (čitaju Kurir - Pravdu itd ) i koji su pričali priče tipa kome trebaju te vize, nikad to neće da se ukine itd. Ali sad kad su čuli da su ukinute eno ih, čekaju u redu za pasoš :) Naravno ne planiraju da se tamo odsele ili nešto tako. Ali ljudi se jednostavno drugačije osećaju kada imaju pasoš i kada imaju mogućnost da ako im zatreba da iz bilo kog razloga odu negde to mogu da urade bez mnogo petljanja. To je dobro. Kuriru će se ovakav način izveštavanja obiti o glavu to je sasvim sigurno :)
[ vladd @ 09.12.2009. 21:43 ] @
Pa objektivno je vecina protiv evropske unije, samo se deklarisu drugacije, misleci da ce "vec nekoga da preveslaju".

Uglavnom su mamac "pare", "bolji zivot" i slicne price, kao da iza toga ne sledi red rad i disciplina, i to na mnoogo vecem nivou nego sto misle.

Nema prasica i rakijice..ali niko o tome ne razmislja, zvezda vodilja su "fondovi"...gomile para za klepanje.

Jako mali procenat bi se uopste snasao u principima rada i zivota EU, jedino sto je lako, to je da se gledaju pejzazi, i pazari poneka stvarcica.

Poz
[ stil @ 09.12.2009. 21:49 ] @
Mislim da je objektivno većina za bolji životni standard. Bolji životni standard se ne postiže ako sediš zarobljen u četiri zida i mrziš čitav svet. Ljudi to znaju i shvataju.
[ Java Beograd @ 10.12.2009. 08:23 ] @
Citat:
vladd: Pa objektivno je vecina protiv evropske unije, samo se deklarisu drugacije, misleci da ce "vec nekoga da preveslaju".
Uglavnom su mamac "pare", "bolji zivot" i slicne price, kao da iza toga ne sledi red rad i disciplina, i to na mnoogo vecem nivou nego sto misle.

Ima NAS (dakle i moja malenkost) koji i inače poštujem red i disciplinu a na rad sam navikao od malih nogu. A družim se uglavnom sa sličnima meni (razumljivo, zar ne ?) U tom krugu mojih prijatelja objektivo je većina ZA Evropsku Uniju.
Zapravo manje za Evropsku Uniju kao "super državu" a više za vladavinu prava, istinsku demokratiju, i realni savremeni kapitalistički sistem. Neka bude i kao Norveška, koja nije u Evropskoj Uniji, ili Švajcarska na primer. Zašto onda EU ? Zato što bi smo samo tako bili primorani i naterani da u mnogim sferama zavedmo red, sami sebi. Mislim: mi Srbi. Mada ni ostali balkanski narodi ne odskaču mnogo.


Citat:
vladd: Nema prasica i rakijice..ali niko o tome ne razmislja
Otkud ti to da nema prasića i rakijice ?
[ Java Beograd @ 10.12.2009. 09:16 ] @
Prisetimo se na primer pasoša.

Šta je bilo PRE :
- Pasoš sa imenom nepostojeće države ! (Ej !!!!)
- Tehnologija izrade stara oko 50 i više godina (E - he -hej !!!!)
- Izdavanje je bilo u jurisdikciji lokalnog šefa policijske stanice, što je rezultovalo ogromnim brojem fantomskih pasoša u korist kriminalaca, a i nemali broj fantomskih DIPLOMATSKIH pasoša u službi visokog kriminala.

Jasno je da sa nama, takvima, niko nije 'teo da se druži. Koja NORMALNA zemlja može da primi nekog sa TAKVIM pasošem ? Logično je da su stoga, uveli vizni režim koji je bio strožiji od režima izdavanja srpskih putnih isprava.

Na šta je Srbija bila primorana i naterana, u svoju sopstvenu korist:
- Da svojim građanima izdaje pasoše na kojima piše "SRBIJA" (Ej !!!!)
- Da svojim građanima izdaje pasoš na svom, ćiriličnom pismu (Ej !!!!) Naravno, i na jednom od svetskih jezima
- Da uvede savremenu tehnologiju izrade pasoša. (Da nam objasne da je Tito umro, a bogami i Krleža i Moše Pijade)
- Da centralizuje izdavanje pasoša, tako da se za svaki pojedini primerak zna i ko je izdao i ko ga je primio ! Jednoznačno i nedvosmisleno.

E, tek onda, neka NORMALNA zemlja ZNA ko se to pojavio na graničnom prelazu. A ako zna KO ulazi, onda viza i nije neophodna, jer nepoželjne može da vrati, još sa granice. A 99% ostalih - izvol'te !



Sam Bog zna do kad bi smo se mi zamajavali plavim Jugoslovenskim pasošima, da ovima nije prekipelo i dok se nisu ONI smorili redova pred svojim ambasadama i dok nisu rekli "Ej, Srbi, dosta je bilo. Smorili ste. Ajde da vam pokažemo kako se prave pasoši, kako se uručuju, kako se vodi policijska evidencija, i sve ostalo." Iskreno se nadam da će da nas nauče kako se vode i matične knjige državljana, rođenih, venčanih, umrlih ... I, najlepše molim da nas nauče kako se vodi katastar. Da nas primoraju i nateraju sve u našu sopstvenu korist.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 10.12.2009. u 10:28 GMT+1]
[ mmix @ 10.12.2009. 14:15 ] @
Citat:
Java Beograd: Otkud ti to da nema prasića i rakijice ?


Ma gde nema, ovi moji "nemci" se naselili u mesto sa 30% domacih gastosa, svapski farmeri valjaju prasice i samo broje pare Jednog su cak naucili kako da pece prasence sa hrskavu kozuricu pa covek kupio pecenjaru i susaru i pravi domace pecenje i dimljeno meso, neizostavan sastojak dobrog pasulja, a sve uredno i po propisima Rakija isto, pece se koliko hoces mada bez propisa, nemci je zovu cini mi se svarcbrener ili nesto slicno i peku je vala vise od nasih, jedino sto je iskljucivo za licnu upotrebu, tamo ne mozes od toga da napravis karijeru tj. da nalijes radzu u prljave flase i prodajes na pijaci pod brendom "zozovaca". Ima bre svega, ako nema srpskih radnji ima turskih radnji koje valjaju srpsku robu. Imas i plazma keks da kupis (mada se iz nekog razloga tamo zove Lane), ima zacin C, ima eurokrem, ima od skoro i domaca "brendirana" kafa (ako pored sve one nemacke kafe pozelis ukus domaceg mulja).
Mnogo ima predrasuda i podcenjivackih i preterivackih o tome ko su sta su i kako nas vide evropljani zato je i vazno da ljudi izadju i da vide, a i da budu vidjeni.
[ bobiska @ 10.12.2009. 14:50 ] @
Sve je to lepo, al` ne sviđa mi se što i dalje ne mogu da sednem u auto, krenem u Grčku i biram gde ću da se zaustavim, da biram mesto, gajbu, cenu...mada mislim da će to na leto sve da padne u vodu i da će Grci da ignorišu traženje rezervacije i slične gluposti. Isto mislim da neće ni Mađari da traže, bolje im da nam prodaju opet tone salame i kačkavalja.
[ Slobodan Miskovic @ 10.12.2009. 14:57 ] @
Ko kaze da ne mozes?

Operacija traje 3 minuta i ne kosta nista.

Odes na sajt nekog hostela, napravis rezervaciju, odstampas je i to je to. Posle samo odradis odjavu rezervacije.
[ Java Beograd @ 10.12.2009. 15:23 ] @
Fama oko zabrane pečenja rakije i prasića pride, zapravo potiče od stroge regulative o prodaji alkohola i prehrambenih artikala. Dakle, ono što je strogo regulisano i rigorozno se kažnjava to je prodaja alkohola bez deklaracija, bez akciza i poreza i stavljanje u promet prehrambenih artikala bez deklaracije o ispravnosti i svega ostalog. Tj. nema prasića iz gepeka Lade, koji se prodaju u okolini pijace i nema rakije "šećeruše" na pijaci.

Za sebe i svoje potrebe - peci koliko ti duša ište. I rakije i prasića.
[ bobiska @ 10.12.2009. 18:26 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Ko kaze da ne mozes?

Operacija traje 3 minuta i ne kosta nista.

Odes na sajt nekog hostela, napravis rezervaciju, odstampas je i to je to. Posle samo odradis odjavu rezervacije.

Da, to mi je palo na pamet u slučaju da je takav dokument validan na granici. Jedino mi smrdi odjava rezervacije, mogu da je provere sa granice.
[ Ivan Dimkovic @ 10.12.2009. 18:32 ] @
A sta bi drugo bilo "validan dokument na granici" - da im gazda hotela posalje DNK? :-)

Kada bi granicna sluzba sengenskih zemalja proveravala svaki dokument, ne bi se moglo docekati da predjes granicu.

To se naravno ne desava - ako nemaju razloga da sumnjaju da ih lozis, pustice te bez problema.

Ako neko dodje u raspalom kecu kome 'fali pola auspuha i sa krilima razlicite boje, i taj neko im gurne pod nos nekakvu rezervaciju hotela koji kosta 200 EUR/noc i kaze da ide u turneju oko Evrope na 3 meseca, vrlo verovatno ce se jos malo pozabaviti proverama :)
[ Slobodan Miskovic @ 10.12.2009. 18:33 ] @
Mnogo paranoisete. Nikakve provere na granici i slicno nisu moguce sto se tice rezervacije hostela.... Ti na rezervaciji nemas u nekim slucajevima uopste telefon. Kako mislis da ce da provere? :)
[ deki77 @ 11.12.2009. 09:52 ] @
Iako sam bio veliki protivnik(i još sam)paranoje i pisanja pojedinih listova da ih ne navodim.
Čak sam i sam pomislio da je sve to propaganda,ili nečija "poslednja slamka spasa"....
Evo info iz prve ruke.
Sinoć sam prešao Madjarsku granicu i pitao policajca sta će od 19.12 trebati za ulaz u tu zemlju.
Rekao je na lošijem Srpskom jeziku ali sam ga sve razumeo:
"Crven pasoš,hotel-vaučer ili obavezna garancija.Ako to nema,200-300eura moraš imat"
...Doslovno prenosim.!!!


[ etjen @ 11.12.2009. 09:55 ] @
pa dobro, šta je tu sporno?
[ Java Beograd @ 11.12.2009. 09:58 ] @
Citat:
deki77: Ako to nema,200-300eura moraš imat"

Pa sa koliko eura bi ti pošao u Mađarsku ? Sa 20 ? Zapravo, lik je rekao da možeš i sa 20, ali onda bar pokaži da si rezervisao smeštaj.
[ deki77 @ 11.12.2009. 10:04 ] @
Citat:
Java Beograd: Pa sa koliko eura bi ti pošao u Mađarsku ? Sa 20 ?

Nije reč o meni koliko bi poneo...samo prenosim detalje..bezvezan ti je komentar
I mislim da je stupidno nositi sa sobom veće količine novca..
BTW Tu su kartice..
Sve u svemu ovo će po priči tražiti u početku....


[ Java Beograd @ 11.12.2009. 10:09 ] @
Citat:
deki77: Nije reč o meni koliko bi poneo...samo prenosim detalje..bezvezan ti je komentar
I mislim da je stupidno nositi sa sobom veće količine novca..
BTW Tu su kartice..
Sve u svemu ovo će po priči tražiti u početku....


OK, ajde da izostavim tebe ...
Koliko misliš da bi neko trebalo da ima kod sebe kad ulazi u stranu zemlju ? 20 € ?

Veće količine novca !? Pa ne spominju se ovde cifre od 5.000 € i više, nego eto, osnovno da imaš za jedan rezervoar benzina, za klopu i smeštaj za dan - dva !
[ djricky @ 11.12.2009. 10:15 ] @
da nije mislio da poneses jedno 200-300 eura za njega?
[ deki77 @ 11.12.2009. 10:30 ] @
Bez polemisanja...šta ko misli..ali
Ako EU murijaši krenu da svakog građana kontrolišu pojedinačno...mogu da zamislim kako će da izgleda granični prelaz.
BUS 60 putnika + 60pasoša + 60 Vaučera,pare,garancije..
[ Java Beograd @ 11.12.2009. 10:36 ] @
O tome smo već diskutovali na prethodnim stranama. Pogledaj: http://www.elitemadzone.org/t383250-4#2461026

Bezvizni režim ne podrazumeva da carink ne sme ništa da te pita, zar ne ? Takođe, oduvek je poostojalo, a postoji i dalje diskreciono pravo cairinika / policajca da nekog ne pusti na pređe granicu.
[ Isak666 @ 11.12.2009. 13:19 ] @
Citat:
deki77: Bez polemisanja...šta ko misli..ali
Ako EU murijaši krenu da svakog građana kontrolišu pojedinačno...mogu da zamislim kako će da izgleda granični prelaz.
BUS 60 putnika + 60pasoša + 60 Vaučera,pare,garancije..


Citat:
Java Beograd: O tome smo već diskutovali na prethodnim stranama. Pogledaj: http://www.elitemadzone.org/t383250-4#2461026

Bezvizni režim ne podrazumeva da carink ne sme ništa da te pita, zar ne ? Takođe, oduvek je poostojalo, a postoji i dalje diskreciono pravo cairinika / policajca da nekog ne pusti na pređe granicu.


Upravo.

Diskreciono pravo carinika je vazilo i do sad, ali nikad nisam cuo da je neko bio zadrzan na osnovu toga.
Tako da je procenat verovatno bijedan.

A ako bi EU murijasi pregledali svaki dokument na ulazu u EU, to ne bi trajalo duze od standardnog pregleda pasosa, obzirom da je eventualno pozivno pismo ispisano sa par pasusa.
Takodje pare nece brojati niti ce svakog pitati za iste.

Ali imati 200 - 300 ojra, a da nemas vec rezervisanu kartu za nazad - pa to je normalno obzirom da je kartu za najjeftiniju avio kompaniju u kratkom roku realno pronaci za nekih 80 ojra.
Predpostavlja se da trebas nesto jesti i negde spavati ;)
[ Ivan Dimkovic @ 11.12.2009. 15:16 ] @
Ne moras nositi kes - kreditna kartica radi posao isto tako (ili putnicki cekovi).

Ja nikad ne nosim vise od 100 EUR u novcaniku (osim ako bas ne idem u neku vukoje*inu), pa ni na jednoj granici ni jedne zemlje nisam nikada imao problem (a presao sam ih podosta). Btw, nikad mi niko nije ni zavirivao u novcanik kad malo bolje razmislim.

Ja uopste ne znam sta su ljudi mislili - bezvizni rezim nije isto sto i "nema granica" (za to mora da se postane punopravna clanica EU), kontrole i dalje postoje i oduvek su postojale za sve ne-EU zemlje - samo su sada mnogo jednostavnije i brze, jer nije potrebno vaditi vizu. Ako vam je neko rekao drugacije - slagao vas je.

Ponesite ljudi rezervaciju hotela, kreditnu karticu, ako letite avionom povratnu kartu i zdravstveno osiguranje i to je to. Ni vise ni manje.
[ Skandy @ 11.12.2009. 19:06 ] @
Nisu samo nas "prevarili" za vize, izgleda da su od strane EU ostali izigrani i SAD, Kanada, Japan...

http://www.blic.rs/politika.php?id=124976
Citat:
Ista pravila važe za sve zemlje i građani Srbije imaće isti tretman kao, na primer, građani Sjedinjenih Američkih Država, Kanade ili Japana", rekao je Njoki novinarima objašnjavajući funkcionisanje novog režima putovanja u zemlje šengenskog prostora.
Prema njegovim rečima, od stupanja na snagu odluke o ukidanju viza za gradjane Srbije, oni će na graničnom prelazu pri ulasku u Uniju pograničnoj policiji, ukoliko to od njih uopšte bude traženo, morati da pokažu nekakav dokaz za cilj putovanja, na primer samo adresu rodjaka kod kog idu, ili da raspolažu dovoljnim novčanim sredstvima za boravak.
Njoki je istakao da, za razliku od dokumenata koji su traženi tokom predavanja zahteva za vizu, dokumenta koja bi eventualno trebalo da budu predočena pograničnoj policiji ne moraju da budu zvanično nostrifikovana.
[ mmix @ 20.12.2009. 12:14 ] @
Nesto sad citam na B92 i vidim ovu recenicu:

Citat:
Za putnike koji putuju sopstvenim prevoznim sredstvom obavezni su zeleni karton i potvrda o tehničkoj ispravnosti vozila.


Sta je dodjavola potvrda o tehnickoj ispravnosti vozila, zar nije overena saobracajna dozvola dokaz o tehnickoj ispravnosti a samim tim je zeleni karton koji se ne moze dobiti bez saobracajne takodje dokaz o tome?
[ waikiki @ 20.12.2009. 12:38 ] @
Citat:
mmix: Sta je dodjavola potvrda o tehnickoj ispravnosti vozila, zar nije overena saobracajna dozvola dokaz o tehnickoj ispravnosti a samim tim je zeleni karton koji se ne moze dobiti bez saobracajne takodje dokaz o tome?

Pa to je onaj formular sto se uzima u ambasadi.. da bi se taj formular overio treba da doneses potvrdu o zaposlenju, visinu primanja za poslednja 3 meseca i garantno pismo, itd i td.. i jos valjda uplatis neku taksu 30 eura...
ha..ha salim se.. ali kad malo bolje razmislim..hmm.. ko zna..
[ a1200 @ 22.12.2009. 15:17 ] @
Citat:
Srbi bez viza: Mađarski harač uz uvrede
Komentara 2
veličina teksta:+-

Neviđena bahatost mađarskih carinika šokirala je naše ljude koji su autobusom "Mitrović rajzena" krenuli za Nemačku. Zbog pretnje da će biti vraćeni nazad po ciči zimi, mnogi od njih su morali da plate reket, što je još jednom potvrdilo "tradicionalnu" korumpiranost službenika na mađarskoj granici.

Mesto pljačke: Granični prelaz Tompa

Veče na Svetog Nikolu, 19. decembra u glavnom gradu Srbije padao je gust sneg, a temperatura se spustila na desetak stepeni ispod nule. Dvadesetak promrzlih putnika je čekalo na Autobuskoj stanici dolazak autobusa preduzeća "Mitrović" koji je trebalo da ih preveze do Frankfurta.

Ovo putovanje je važno jer je prvi put posle dvadesetak godina državljanima Srbije dozvoljen ulazak u Evropsku uniju bez beskonačnog čekanja na vize ispred ambasada. Među putnicima se nalazio i reporter "Vesti", kako bi ovekovečio trenutak kada Srbi "bez maltretiranja i administracije" prelaze granicu Evrope.

U autobusu je vladalo lepo raspoloženje, pravo pretpraznično. Većina putnika na put je krenula s novim crvenim, biometrijskim pasošima, za koji nisu potrebne vize, a samo mali broj sa starim, plavim pasošem za koje je još neophodna viza. Nikola iz beogradskog naselja Železnik, koji je desetak godina radio u Švajcarskoj i Nemačkoj, krenuo je za Frankfurt da bi video sestru i s njom proveo novogodišnje praznike.

"Uzeo sam odmor, ali sam sačekao nekoliko dana s polaskom kako bi stupio na snagu bezvizni režim. Nisam mogao da čekam pred ambasadom i prolazim sve te administrativne barijere", kaže Nikola.

Posle kratke formalnosti na graničnom prelazu Kelebija, autobus je krenuo ka mađarskom prelazu Tompa koji je bio avetinjski pust, prekriven snegom... Oko dva sata posle ponoći, u autobus je ušao smrknuti mađarski policajac bez identifikacione pločice na uniformi.

"Da vidim pasoše. Je l' imate vize, nemate, je l' imate osiguranje, da vidim, gde je garantno pismo, koliko novca nosite?!", počeo je da urla prvo na pomenutog Nikolu, pa na ostale putnike.

Nikoli, ali i reporteru "Vesti" koji se uredno predstavio kao novinar, bez obzira na crvene biometrijske pasoše, rečeno je da ne ispunjavaju uslove za ulazak u EU.

Na meti obesnog policajca našli su se Milosava Vuković i njen maloletni sin Aleksandar iz Novog Sada, koji su bili u opasnosti da budu izbačeni iz autobusa i da se po snegu i hladnoći vrate na srpsku stranu.

"Izvadili smo osiguranje, pozivno pismo, pare, a on neće ni da ih pogleda. Kaže, imamo malo para, da platimo osiguranje, koje već imamo. Tek kada im je vozač objasnio da nam zna rodbinu i da garantuje za nas, ostavio nas je na miru, ali je tražio 25 evra da platimo neko osiguranje jer navodno "imamo malo para za boravak", kaže Vukovićeva u šoku i neverici.


Slično je prošla i Milana Stevanović iz Barajeva kraj Beograda.

"Pokazala sam osiguranje i pozivno pismo od ćerke. Međutim, to ga nije interesovalo, već je tražio da dam još 25 evra za neko "osiguranje", kaže Stevanovićeva.

Za heroin nema rampe

Korumpiranost mađarskih graničnih organa odavno je poznata. Za samo desetak evra moguće je preći granicu Evropske unije bez važeće vize ili potrebnih papira, o čemu postoji veliki broj svedoka. S druge strane, severni heroinski krak koji sa Bliskog istoka ide ka centralnoj i severnoj Evropi ide upravo preko ove zemlje. Najverovatniji razlog što je droga koja je preplavila ove delove Evrope relativno jeftina jeste raširena korupcija i potplaćivanje mađarskih policajaca, koji su za određenu svotu novca spremni da zažmure na jedno, a ponekad i na oba oka.


http://www.vesti-online.com/Ve...-viza-Madarski-harac-uz-uvrede

Btw. meni su Madjarski carinici bez ikakvog povoda pre jedno 7-8 godina (dok jos nisu bile potrebne vize) udarili pecat na ruku koja je visila kroz prozor od kola... i to ne na punktu nego sto metra od njega, jer je bila guzva, a mi svo svi cekali u koloni, po vrelom letnjem danu, da predjemo granu (isli smo ka Srbiji). Elem, nekoliko carinika Madjara je islo ka punktu, valjda da zameni kolege, i tako dok su prolazili su se izivljavali sa pecatima... i umirali od smeha. Bukvalno kao da su zigosali stoku.

Ova prica me podseti na to.
[ Isak666 @ 22.12.2009. 17:58 ] @
^^
Neverovatno...
Drski su, imao sam i ja sa njima isto neprijatna iskustva.

Ali ovo sa pecatom u ruku je neverovatno...
[ Kovacevic Vladimir @ 22.12.2009. 22:00 ] @
Verujem da je bilo raznih i milih i nemilih doživljaja na graničnom prelazu, mogli bi ih nabrajati, ali treba biti samo malo realniji u oceni i malo manje biti subjektivan.

Mi generalno imamo problem u ponašanju, skloni smo da se postavimo u centar, oko koga se sve vrti, svi moraju biti u službi nama i našem shvatanju svih pravila, pa i Opšta pravila ponašanja na Carini.

Taj posao je izuzetno težak, komplikovan, zahtevan, ujedno odgovoran i nije za svakog...mnogi su pali u iskušenje i nastradali, drugi su napredovali, treći su bačeni na najgore prelaze, kao "kazneni vod" itd. itd.
Ceo sistem na Carinskom prelazu je kratak susret, gde se prepliću mnoge oblasti...od Zakonski regulisanih obaveza...do psihologije, od istorijsko-političkih odnosa...do opšte kulture i onoga ko nosi pasoš i onoga, koji lupa pečate i dopušta ulazak u državu.

Carina je jedan specifičan punkt, gde se sreću razne kulture, čak različite civilizacije...a i carinik je živ čovek, pa reaguje...kad kako. Recimo, kada mi Mađare pobedimo u vaterpolu, ne može nas baš poljubiti u ruku od sreće, što smo mu došli u goste

Pozdrav
[ deki77 @ 23.12.2009. 09:21 ] @
Mislim da optuzujete pogresne...
Madjarska carina ne proverava gore navedene: vize,putna osiguranja,garancije...blabla
Vec to radi..Magyar Rendőrség
http://www.police.hu/

Treba da se zalimo na sve strane..ko je nadležan od EU!!!
Niko se nezali pa je to kod njih uzelo maha..

Malo off teme
Vidim da se prema njihovim građanima odnose korektno...čak šta više sve po propisu.Mada i njihovi građani većinom se drže propisa..bar za volanom..Dok mi tutnjimo oni "mile" i poštuju propise.No,nama se žuri "uvek"..pa nekad dolazi do nesporazuma.Naravno da oni jedva čekaju da to iskoriste.Sakriveni po šumama žbunju...izleću bez ikakve signalizacije(svetlece palice),policiskih oznaka i sl.U mraku je to još gore i na deonicama gde je slabija vidljivost ili nema mesta da se isključiš sa puta.
Evo prošli mesec sam putovao i pred granicom(nekih 30km) mislim da je mesto Kiskunhalas,izlete lik maše sa obe ruke,bukvalno po sredini.Dok sam ja skapirao ko je(bez palice i šapke)jedva sam izbegao da me neko iza ne pokupi.Tj vozilo iza je imalo većih problema nego ja.Ali to je ono pred granicom kreće jurnjava.(mada ja nisam nešto jurio 10km od propisanog)Traži 40€ zato što vozim kao Šumaher.Da sad nedavim...došli smo do cifre 20€ i 2 redbul-a.mada je on tražio pivo...koje nisam imao..
Neverujem da ovo rade sa svojim građanima...moje mišljenje!!!




[ Kovacevic Vladimir @ 23.12.2009. 11:31 ] @
Naravno da i Rendőrség i Vámos vrše razne fukcije na graničnom prelazu, ali najčešće se oni doživljavaju kao bahati, prepotentni, neotesani neprijatelji, koje što pre treba "proći"

I Mađarska i Rumunska granica pamti vreme, kada smo im odlazili kao nadmoćni, puni "love"...kada smo za par farmerki, nešto čistog alkohola, Vegete i sličnih "vrednosti" mogli da kupimo pola države, kada se kupovalo, koliko god može da stane u auto i na krovni nosač...

Sada su se uloge malo promenile, jer su oni u EU, odradili su velike stvari skinuvši uticaj Istoka, a zaveli red po pravilima Zapada. Mi, po starom principu, smatramo da smo ih počastili našim dolaskom/prisustvom i ne uvažavamo ništa, pa čak ni osnovni red.
Nema privilegije za Mađara ili Rumuna, koji žive ovde...oni samo započinju susret sa službenicima sa Dobar dan, ili Jó napot, Bona sia, ugase cigaretu i glasnu muziku pred carinom, ne idu prljavim autom...što je već dovoljan i primetni gest, koji službenik registruje

Pozdrav
[ Isak666 @ 23.12.2009. 11:53 ] @
@Vladimir Kovacevic

Daleko od toga da su svi carinici/policajci (ne razlikujem ih u slucaju Madjarske) isti. Kako sam imao neprijatna, tako sam imao i sasvim korektna iskustva sa njima.
Cak ovih drugih mnogo vise.

Ali daleko od toga da su svi nasi ljudi bahati i da nemaju osnovno postovanje prema njima.


Kako mi treba da razvrstamo razlicite ljude koji tamo rade, tako trebaju i oni - i to jos vise, obzirom da im je to posao.



Moja losa iskustva su, uglavnom, iz perioda dok sam putovao za ili preko Madjarske autobusom. I uglavnom su to bili slucajevi drskih carinika/policajaca (koji su ti sto udju u bus i kupe pasose?) i to cuveno placanje 20€.
Mada, to sam iskusio samo jedan put, pre dosta godina i nisam dao pare.
I mislim da je to situacija kao u "Ko to tamo peva" kad Pavle trazi pare da se predje njiva, tj da sam sofer lozi putnike ili je u talu sa carinom, posto je vikao dajte nesto, imacete problema sa njima, uzece vam sve. Posle je tih 20 ojra, smanjio na Daj nesto i po pogledima putnika uprtim ka meni rekao bih da je to normalna praksa.

Ruzniju scenu sam doziveo putujuci na jedan koncert u Pestu, gde su nas izvodili iz busa po nekoj hladnoci, postrojavali, otezali u beskraj prelaz i stalno pricajuci na madjarskom iako smo uporno pokusavali da se sporazumemo na engleskom.



Kontam ja da im svasta prelazi, samo kakve to veze ima sa nama normalnim :)

Inace, poslednjih godina iako ne idem cesto zemljom negde - nisam imao nikakvih problema sa njima, samo Jó napot, Köszönöm i Szervusz :)


Ovo je link za prijavu korupcije na njihovim granicnim prelazima http://www.vam.hu/viewBase.do?elementId=9759
[ Kovacevic Vladimir @ 23.12.2009. 12:23 ] @
Ja sam saznao od njih da su mnogi prekomandovani na najgora mesta - po kazni.
Oni specijalno obučeni i eksperti, sede u kancelarijama i rade malo drugačije poslove od ovih "prašinara".

Meni je davne 1968. godine, kada sam započeo prva inostrana putovanja, rekao jedan iskusniji: "...shvati da je gospodar situacije onaj koji drži Tvoj pasoš u ruci..."

Pozdrav
[ srdjee @ 23.12.2009. 12:58 ] @
To sto sad mozemo da putujemo bez viza ne menja neke stvari kod madjarske policije i carine hehe

Meni su slovenci daleko korektniji ( djes zemo ) i mnogoo brzi.
[ djricky @ 25.12.2009. 16:58 ] @
evo moje iskustvo:

navede me posao juce u Suboticu, te sam sa kolegom pripremio pasose da "testiramo" prelazenje... obzirom da je na Horgoshu bila poprilicna guzva, odemo na Kelebiju... pored nasih granicara jedva da sam ukocio, pasose ovlas pogledase, prinese nekom "skeneru", i pozele nam: "srecan put, beogradjani"...

kod madjara smo morali da izadjemo iz kola, ugasimo vozilo, dignemo haubu i otvorimo gepek... ceo pregled nije trajao ni minut, pitali samo jel ima "cigare i rakija", i svrhu putovanja (shopping, Szeged), i pustili nas dalje...

i povratku ista prica, samo su sad nasi trazili da otvorimo gepek... i jedni i drugi udarali pecate pri ulasku i izlasku, tako da imam 4 nova u pasosu sad...

inace, mnogo lep osecaj kad se predje granica, meni koji sam imao puno problema sa vizama i sengenskim sistemom...
[ Legionar_ @ 10.01.2010. 19:16 ] @
Beli Šengen šarena laža za Srbe.

Pomislili evropejci da ih EU čeka raširenih ruku i evo kako su se proveli:
Citat:
Prema podacima koje smo dobili u Ministarstvu unutrašnjih poslova Slovenije, 102 naša državljanina vraćena su zato što su se nalazili u šengenskom informacionom sistemu - ranije im je neka članica EU izrekla zabranu boravka na svojoj teritoriji. Još 22 građanina morala su da se vrate jer nisu imali traženu vizu. A, jedan je hteo u EU sa nevažećom vizom. Embargo su dobila i šestorica putnika jer je policija procenila da u Sloveniju žele da uđu da bi se bavili kriminalom.

Obavezno poneti
- dovoljno novca (u proseku 70
evra dnevno)
- vaučer turističke organizacije
- rezervaciju hotela ili potvrdu o privatnoj adresi na kojoj ćete boraviti
- pozivno pismo i za privatna i za službena putovanja

Kao što se vidi, nekim našim građanima izjalovila se nada da će Novu godinu dočekati negde na zapadu, sa prijateljima ili rođacima. Jedna od njih je M. B. (28) iz Beograda, koja je putovala „Lastinim“ autobusom za Milano kod prijateljice, ali je 30. decembra vraćena sa slovenačke granice uz pisano obrazloženje da sa 40 evra, koliko je imala kod sebe, ne može živeti mesec dana u EU.
- Dva puta sam zvala italijansku ambasadu u Beogradu da proverim šta mi treba za put do Milana i oba puta mi je rečeno da je biometrijski pasoš dovoljan. Na graničnom prelazu Obrežje, međutim, slovenački policajac mi je u pasoš upisao zabranu ulaska zato što sam u kešu imala samo 40 evra, a nije hteo ni da pogleda u moju bankarsku platnu karticu sa oko 2.000 evra, niti da uvaži da tolike pare nisam htela da nosim u tašni - kaže M. B.
Po njenim rečima, policajac se prema njoj i još petoro putnika, među kojima je i bilo i dete od šest godina, ponašao „sa mnogo prezira“, tretirao ih je „kao nižu rasu“, „unosio se u lice i pretio, falilo je još samo da me pretuče“.
- Zajedno sa mnom, sa granice je vratio jednog momka zato što nije znao da li kod rođene sestre u Parizu ostaje 13 ili 14 dana. Vratio je jednu ženu zato što nije imala dovoljno keša za boravak u EU, ali je pustio njeno dete od šest godina jer je za njega imala pare da ga prehrani. Tome komentar nije potreban - tvrdi M. B


http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/171641/Za-dan-boravka-70-evra-
[ Slobodan Miskovic @ 10.01.2010. 19:39 ] @
Ja preaso Slo granicu 29.12. bez ikakvih problema. Samo me pitali gde idem i pozeleli srecan put.
[ Bik Koji Sedi @ 10.01.2010. 19:51 ] @
Kad se putuje avionom obično ima najmanje problema. Pružiš pasoš, on ga skenira, lupi pečat, hvala, doviđenja. Kakve pare, kakva pozivna pisma, vaučeri, osiguranja i slično.

Treba stvarno biti mazohista pa putovati do Milana autobusom, kao ova ženska iz Blica.
[ mmix @ 10.01.2010. 19:52 ] @
Drugo si ti, ti si vec u sistemu i radis u EU, cak i da ne radis sad bio si tamo x puta. Dosta ljudi i dalje veruje da su vize "ukinute" i da mogu da odu u italiju u "papucama" sa sitnisem u dzepu i blanko novim pasosem, po principu "ma idem, vracam se kad se vratim" (sto je onaj drugi lik koji nije ni znao kad se vraca)

Ovo je upravo ono o cemu sam pricao ranije u temi, malo bilo tvrdo na granici i sad se prave teorije zavere jer je vlast obmanjivala narodo prirodi belog sengena. Realno ona tvrdi da je imala karticu sa 2000e ali to je njena rec protiv reci pandura koji ce sigurno tvrditi da nije pokazala, svako ce da veruje ono sto mu volja.
[ vlada131 @ 10.01.2010. 19:59 ] @
Citat:
Legionar_: Beli Šengen šarena laža za Srbe.

Pomislili evropejci da ih EU čeka raširenih ruku i evo kako su se proveli:


http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/171641/Za-dan-boravka-70-evra-


Koliko vidim, najveći broj ljudi je opravdano vraćen sa granice (prethodne zabrane ulaska, pasoš SRJ bez vize, nevažeće vize, ne umeju da kažu šta je svrha putovanja...), a što se M.B. tiče-pa zar nije logično da ponese izvod iz banke o stanju na računu ako joj je kartica platežno sredstvo? Mislim, šta znači cariniku sama kartica ako nema uvid u stanje na računu, otkud on zna da li ona ima 1 ili 10000 evra na računu? On sigurno neće da zove banku da proverava...A što se ponašanja tiče-budala ima svuda, tu se ništa ne može-ako je cela priča istinita, a ne malo naduvana zato što je dotična sigurno bila žešće besna na carinike posle svega.
[ Slobodan Miskovic @ 10.01.2010. 20:01 ] @
Moguce, ja sam isao busom, mora da se izadje iz autobusa i jedan po jedan da idu na salter kod policajca. Uzeo pasos, pogledao, pitao gde idem i onda ga skenirao i lupio pecat, srecan put i to je to. Nije mogao videti na osnovu pasosa da radim u EU, jeste da ima brdo pecata i viza (IT, UK...)...

Ono sto bi ljudi trebalo da urade pod obavezno jeste prijavljivanje u policiji ako se ide u sopstvenom aranzmanu jer u slucaju agencije i hotela oni to odrade za vas.
[ mmix @ 10.01.2010. 20:10 ] @
To je resilo skeniranje pasosa.
Ako imas radnu vizu videla se bez obzira da li je imas nalepljenu u trenutnom pasosu, machine readable deo ima JMBG, sve sengenske vize su po svom broju interno vezane za JMBG a internet je brz

Sistem je diskriminatoran po prirodi i niko tu nista ne moze, dok ne izgradis neku istoriju sa EU da si postovao pravila moras da budes na nivou.

[ Bleya2 @ 11.01.2010. 01:08 ] @
Citat:
vlada131: a što se M.B. tiče-pa zar nije logično da ponese izvod iz banke o stanju na računu ako joj je kartica platežno sredstvo? Mislim, šta znači cariniku sama kartica ako nema uvid u stanje na računu, otkud on zna da li ona ima 1 ili 10000 evra na računu? On sigurno neće da zove banku da proverava...A što se ponašanja tiče-budala ima svuda, tu se ništa ne može-ako je cela priča istinita, a ne malo naduvana zato što je dotična sigurno bila žešće besna na carinike posle svega.



Naravno da nije logično. Što carinik mora da ima uvid stanje na mom računu? Obična Visa kartica je dovoljna za prelazak svake granice...

Ako je neko antipatičan cariniku, on ima prava da ga vrati nazad bez preteranog objašnjavanja.
[ boccio @ 11.01.2010. 11:49 ] @
Citat:
Legionar_: Beli Šengen šarena laža za Srbe.

Pomislili evropejci da ih EU čeka raširenih ruku i evo kako su se proveli:

Blago nama sa dezurnim hejterima :) Jedva si docekao da vrate par nesretnika, priznaj ;p

Citat:
Bik Koji Sedi:
Kad se putuje avionom obično ima najmanje problema. Pružiš pasoš, on ga skenira, lupi pečat, hvala, doviđenja. Kakve pare, kakva pozivna pisma, vaučeri, osiguranja i slično.

Que? Vezu s vezom to nema... isti je djavo cime god isao. Identican tretman imam i kad idem kolima i avionom... Inace, jedan jedini put mi se desilo da me carinik pita koliko novca imam. Pritom, nije cak ni trazio da mu pokazem novcanik, zavrsilo se na mom usmenom odgovoru "sto, dvesta evra..." pracenom sleganjem ramenima, jer stvano nisam znao tacno koliko mi je u novcaniku... Sto me dovodi do sledeceg:
Citat:

Na graničnom prelazu Obrežje, međutim, slovenački policajac mi je u pasoš upisao zabranu ulaska zato što sam u kešu imala samo 40 evra, a nije hteo ni da pogleda u moju bankarsku platnu karticu sa oko 2.000 evra, niti da uvaži da tolike pare nisam htela da nosim u tašni - kaže M. B.

Nikad granicni policajac nece vratiti osobu samo zato sto ima 40 evra u novcaniku. Da su mu svi ostali parametri bili "zeleni", ne bi je ni pitao za pare... Ovako mu je to posluzilo samo kao formalni razlog vracanja, a stvarni razlog zasto ju je vratio zna samo on. Ruku na srce, verujem da je imao razloga, sumnjam bas da mu zena nije dala tog jutra pa je bio nadrkan... Isla mesec dana kod drugarice? wtf, ja u zivotu nisam mesec dana bio negde u blejanju :) A granicni panduri su sve, samo nisu s'kruske pali...
[ Isak666 @ 11.01.2010. 12:10 ] @
Mesec dana u goste, znaci da ne radi jer ne verujem da je dobila mesec dana odmora u komadu i treba joj verovati da je tih 2000 ojra na racunu njeno i da ih je pristedela od vazduha ili joj je neko to poklonio samo da se malo odmori u inostranstvu :)

Mislim da se ova uklapa u realno mali broj ljudi kojima se ne da da udju, a to su verovatno isti oni sto smo ih mogli videti i pre ispred ambasade sto idu mesec dva kod brata u Italiju na "odmor". I mozda malo da mu pomognu u firmici, kad je vec tamo :))

Moj slucaj je bio isto takav - pitao me koliko imam love, odgovorio par desetina ojra ili koliko sam vec imao i ajd zdravo.
[ Emil Ranc @ 11.01.2010. 12:53 ] @
Najbitniji podatak ovde nemamo, a to je - koliko ljudi je uspešno ušlo u Šengeniju preko Obrežja ili Tompe...
A ova priča zaista deluje kao da je M.B. (28) otišla da malo radi u Italiju :)

S druge strane, drugarica je pre neki dan išla u Peštu na par dana - imala je nenačeti "slovenački" šengen na godinu dana u starom pasošu. Čak se i ona tripovala da neće da je puste da pređu granicu, međutim, mađarski policajac nije pravio nikakve probleme.
[ bttp @ 11.01.2010. 17:22 ] @
Citat:
Isak666: Mesec dana u goste, znaci da ne radi jer ne verujem da je dobila mesec dana odmora u komadu i treba joj verovati da je tih 2000 ojra na racunu njeno i da ih je pristedela od vazduha ili joj je neko to poklonio samo da se malo odmori u inostranstvu :)

Čekaj šta recimo ako imaš situaciju da neko ne radi, ali ima drugara koji živi negde npr. u Švedskoj i s kojim je dok je živeo ovde bio blizak. I sad ga taj drugar poziva u goste, plaća mu avionsku kartu i snosi sve troškove čisto da bi se videli i proveli neko vreme zajedno. Ja znam takve slučajeve.

I šta sad, vize nisu potrebne, čovek bi poneo neki novac ali ne €100 dnevno, što realno ne bi ni trošio i da ima. On ne treba da bude pušten samo zato što ne radi?

Nisam čuo da su vize ukinute samo za zaposlene.
[ Ivan Dimkovic @ 11.01.2010. 17:34 ] @
Nista, takvi slucajevi zahtevaju dodatne garancije - citaj: vizu sa pozivom na kome se domacin obavezuje da plati sve troskove koje gost napravi, a ne plati.

Niko nije rekao da ce putovanje EU raditi na "keve mi" foru, u smislu pitanja/odgovora na granici.

[ Isak666 @ 11.01.2010. 18:05 ] @
Citat:
bttp: On ne treba da bude pušten samo zato što ne radi?
Nisam čuo da su vize ukinute samo za zaposlene.


To je tvoja konstrukcija.
Ja sam spomenuo nezaposlenost u kontekstu otezavajuce okolnosti za ustedu 2000 ojra zarad turistickog puta.

Zaposlenost se smatra pozitivnim elementom, kako pre kod dodele viza za turisticka putovanja i to zna svako ko je trazio bar jednom vizu za neku EU zemlju, kako sad kod prelaska granice i kod procene carinika.


Poziv prijatelja iz Svedske prijatelju iz Srbije da ostane kod njega na gajbi mesec dana i da ne placa nista je redak primer i to trazi dokaz, kako je Dimkovic vec pisao, jer taj prijatelj nije drzavljanin EU nego drzavljanin zemlje koja je na beloj listi Sengen zone i pravila se razlikuju.

Mada ni to ne mora biti uvek, bar za one koji vec godinama dolaze u zemlje EU i postuju termine i imaju neku istoriju putovanja po kojoj carinik moze da zakljuci da ce i sledeci put boravak tih ljudi biti istog karaktera kao i pre, pa se ne insistira toliko na posedu odredjene kolicine novca ili pozivnog pisma.


[Ovu poruku je menjao Isak666 dana 11.01.2010. u 19:29 GMT+1]
[ Kovacevic Vladimir @ 11.01.2010. 19:26 ] @
Citat:
boccioNikad granicni policajac nece vratiti osobu samo zato sto ima 40 evra u novcaniku. Da su mu svi ostali parametri bili "zeleni", ne bi je ni pitao za pare... Ovako mu je to posluzilo samo kao formalni razlog vracanja, a stvarni razlog zasto ju je vratio zna samo on. Ruku na srce, verujem da je imao razloga, sumnjam bas da mu zena nije dala tog jutra pa je bio nadrkan... Isla mesec dana kod drugarice? wtf, ja u zivotu nisam mesec dana bio negde u blejanju :) A granicni panduri su sve, samo nisu s'kruske pali...


Tačno.

Ali, postoje zluradi brojači neuspelih prelazaka granice EU.
Želi se dokazati, kako nas smišljeno, tendenciozno dočekuju...(citat) „sa mnogo prezira“, tretirao ih je „kao nižu rasu“, „unosio se u lice i pretio, falilo je još samo da me pretuče“. zaboravljajući pri tome, da je slovenački granični prelaz bio (i ostao) najfrekventniji, najopterećeniji, jer je ceo Balkan tuda prolazio, sa svim dobrim i lošim namerama.

Policija i Carina prepoznaje one likove, koji odaberu baš taj punkt i službenike, da se na njima istresaju...tipa..."Šta?! Ti ćeš meni...Mogu da te kupim sa sve kontejnerom u kome provodiš svoj bedni život!..." i ostali maniri iz tog bogatog, a primitivnog i prostačkog ponašanja, nanoseći veliku štetu opštem utisku o nama, koji težimo da postanemo deo tog EU društva.

Pozdrav


[ bttp @ 11.01.2010. 23:34 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Nista, takvi slucajevi zahtevaju dodatne garancije - citaj: vizu sa pozivom na kome se domacin obavezuje da plati sve troskove koje gost napravi, a ne plati.

Nisam čuo da postoje "vize sa pozivom", niti da su potrebne. Ajde pozivno pismo i može da posluži, ali šta, prvo nigde ne piše koliko će neko da ostane negde, može da ostane 5 dana a može mesec dana. Zar je neophodno da ti znaš unapred koliko ćeš se negde zadržati ako ideš u privatnu posetu? Mogu ja da planiram da ostanem recimo 10 dana, i predomislim se pa ostanem 20. Jel to neki problem?

Ja isto verujem da ti što su vraćeni sa granice da su bili sumnjivi u nekom smislu, i da ne vraćaju s granice tek tako. Ali ako je dozvoljeno da bez vize boraviš 3 meseca, zašto bi ti morao uopšte da se izjašnjavaš o tome koliko ćeš se zadržavati? Lepo imaš 3 meseca na raspolaganju pa ostani kolko hoćeš u tom okviru. Stoga mi je to pitanje "koliko nameravate da se zadržite" glupo, jer ja mogu da kažem da planiram da se zadržim 2 dana, pa da se kasnije predomislim i ostanem 2 meseca. Time nisam ništa prekršio.
[ mmix @ 12.01.2010. 07:24 ] @
Pa bas zato oni i gledaju diskriminatorno te stvari kad ulazis i zato formalno garantno pismo jeste sigurnije jer postoji odgovorna osoba u EU koja je njihov rezident i koju mogu da pritisnu ako te uhvate posle dva meseca kako radis na crno. Tebi realno ne mogu nista, mogu da te uhapse, daju zabranu povratka i posalju kuci, za nekog iole ocajnijeg stranca to ne predstavlja nikakvu mentalnu prepreku ileglanom radu i boravku a mi se generalno smatramo ocajnim strancima narocito kad idemo kod ortaka u milano na "neodredjeno" vreme sa 40e. Vrlo lako se zaboravlja da mi ulazimu o NJIHOVE zemlje i da oni bar u tom pogledu imaju pravo da te ne prime iz pukog cefa ako im se tako prohte, jedini kontra lek tome je da nasa vlast uvede quid-pro-quo diskriminaciju za njihove gradjane sto se naravno nece desiti (niti treba).

Sreca u nesreci sada je sto bar EU nije toliko primitivna i sto zaista postoje pravila i sto postoje zakoni o judskim pravima i sto granicar koji te tretira kao "nizu rasu" moze debelo da naje*e zbog toga ako uspes tako nesto da pokazes i dokazes.
[ boccio @ 12.01.2010. 08:39 ] @
Citat:
bttp: Zar je neophodno da ti znaš unapred koliko ćeš se negde zadržati ako ideš u privatnu posetu? Mogu ja da planiram da ostanem recimo 10 dana, i predomislim se pa ostanem 20. Jel to neki problem?

Pa u principu jeste, osim ako nisi student ili penzioner :)

Citat:
bttp:
Ali ako je dozvoljeno da bez vize boraviš 3 meseca, zašto bi ti morao uopšte da se izjašnjavaš o tome koliko ćeš se zadržavati? Lepo imaš 3 meseca na raspolaganju pa ostani kolko hoćeš u tom okviru. Stoga mi je to pitanje "koliko nameravate da se zadržite" glupo, jer ja mogu da kažem da planiram da se zadržim 2 dana, pa da se kasnije predomislim i ostanem 2 meseca.

Pa moras, iz prostog razloga sto je tvoje putovanje u zemlje EU bez formalne vize (vinjete u pasosu) privilegija, a ne pravo. Da je to tvoje puno gradjansko pravo, na grancnim prelazima ne bi ni bilo policije. Da parafraziram, ti imas pravo da se zadrzis do 3 meseca u okviru jedne posete, ukoliko granicna policija proceni da ispunjavas uslove za tu privilegiju. Ne znam zasto je ova prosta konstatacija toliko teska nasem narodu da sazvace...
[ Ivan Dimkovic @ 12.01.2010. 09:07 ] @
Citat:
bttp
Nisam čuo da postoje "vize sa pozivom", niti da su potrebne. Ajde pozivno pismo i može da posluži, ali šta, prvo nigde ne piše koliko će neko da ostane negde, može da ostane 5 dana a može mesec dana. Zar je neophodno da ti znaš unapred koliko ćeš se negde zadržati ako ideš u privatnu posetu? Mogu ja da planiram da ostanem recimo 10 dana, i predomislim se pa ostanem 20. Jel to neki problem?


Pazi ovako, bttp - svaka turisticka viza C tipa za privatnu posetu zahteva garantno pismo.

Garantno pismo je legalno obavezujuci dokument kojim pozivac garantuje da ce snositi troskove gosta, i sklapa se obicno u opstini na kojoj boravi pozivac, gde se i arhivira za slucaj buduce upotrebe.

Sta je tu toliko cudno? Ako nemas svoje izvore prihoda a tvrdis da ce neko da te izdrzava u inostranstvu, neke zemlje jednostavno traze dodatne garancije za to - a pravna forma pozivnog pisma kao garancije za vizu je idealna za to, jer predstavlja legalno obavezujuci dokument.

Ja ne vidim ama bas nista cudno u tome. Svako moze da napise da ce Pera ili Zika da ga izdrzavaju - samo, ako se nesto desi, bez legalno obavezujuce garancije svako moze da se izvuce i kaze "a, ne... ja to ne placam"

Kapiras?

Citat:

Mogu ja da planiram da ostanem recimo 10 dana, i predomislim se pa ostanem 20. Jel to neki problem?


Nije, ako imas svoje izvore prihoda.

Ako nemas, neko mora da pre toga potpise da ce da te izdrzava na taj rok.

Zaposlis se, i onda nemas taj problem.

Diskriminacija? Jeste, ali za mnogo stvari si diskriminisan ako ne radis - ne mozes ni da uzmes kredit u banci, moras sam da placas zdravstveno osiguranje ako nisi socijalni slucaj, ne racunaju ti se godine za penziju ako sam ne uplacujes, itd... sta ces, mora da se radi.
[ Java Beograd @ 12.01.2010. 09:53 ] @
Možda bi ljudima bilo lakše da shvate 'vako:
EU je kao restoran koji na ulazu ima redare. Dakle, u principu, svako može da uđe, ali redari imaju pravo da ne puste u restoran likove za koje procene da će da prave njesra u restoranu, da neće imati da plati piće/has i slično.

Dakle, normalan čovek, normalnog izgleda, normalnih namera - uđe, jede, pije, plati i izađe.
[ deerbeer @ 15.01.2010. 09:09 ] @
Evo ovde sve lepo pise :
http://www.belgrad.diplo.de/Ve...eich__visa__allgemein__de.html

[ Kovacevic Vladimir @ 15.01.2010. 10:23 ] @
Da.
Lepo piše. Ali tome treba dodati i preporuku donjeg citata:

Citat:
Java Beograd: Možda bi ljudima bilo lakše da shvate 'vako:
Dakle, normalan čovek, normalnog izgleda, normalnih namera...


Uz dodatak...kulturnog ponašanja, podrazumevajući poštovanje službenih lica, sa kojima tog momenta mora obaviti jedan formalno/službeni kontakt/razgovor.

Pojednostavljeno - mora se uskladiti "slika sa tonom" i traženim dokumentima

Čim nešto od tih elemenata nije u skladu, nastaje konfliktna situacija i naravno, po pravilu - neobjektivno prepričana priča u novinama.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 15.01.2010. u 12:55 GMT+1]
[ vladd @ 15.01.2010. 11:38 ] @
Uz jos jedan, mali dodatak.

Sluzbenici na carini imaju i pravo, i obavezu, kada procene, da zapocnu neku vrstu provokacije. Jednostavno da provere zatecenu "sliku i ton", da li su odrzivi.

Provokacija je normalna procedura takvih i slicnih sluzbenih lica, bez obzira na moguce "uvrede", pa se tako treba i odnositi prema istoj.

Jednostavno, sluzbenici su instruirani da vode situaciju od krajnje ljubaznosti do provokacije, i da se uvere u karakter licnosti.


Poz
[ deerbeer @ 15.01.2010. 11:47 ] @
Ma dzabe prostaku preporuka da glumi finu i kulturnu osobu ako to nije .
Cim predje granicu , kad-tad ce biti "zaustavljan" , "proveravan" i novcano kaznjavan" zbog svojih manira .
A onda nazad kuci

Citat:
vladd: Uz jos jedan, mali dodatak.
Sluzbenici na carini imaju i pravo, i obavezu, kada procene, da zapocnu neku vrstu provokacije. Jednostavno da provere zatecenu "sliku i ton", da li su odrzivi.
Provokacija je normalna procedura takvih i slicnih sluzbenih lica, bez obzira na moguce "uvrede", pa se tako treba i odnositi prema istoj.
Jednostavno, sluzbenici su instruirani da vode situaciju od krajnje ljubaznosti do provokacije, i da se uvere u karakter licnosti.
Poz

Da , ovo je dobra preporuka za one koji su "plahovite" naravi
[ alfa2005 @ 18.01.2010. 21:13 ] @
Citam u novinama razne gluposti te treba ovo te ono za prelazak granice,sve su to gluposti od 19 decembra 2009 sam tri puta prelazio granicu na Horgosu,isao u Nemacku,Austriju a bas danas sam otisao do Segedina cisto iz radoznalosti i pazario par gluposti.Moram priznati da sam prilikom prvog prelaska pre nesto manje od mesec dana pribavio sve te gluposti (garantno pismo,medjunarodnju vozacku 2600 din,putno osiguranje na nedelju dana 900 din i noc pre prvog odlaska razmisljao sta cu reci cariniku ako me nesto pita).LJUDI NIKO ALI NIKO ME NISTA NIJE PITAO NITI TRAZIO NESTO VISE OD BIOMETRISKOG PASOSA ALI NISTA !!!
Samo treba biti normalan.
[ Java Beograd @ 19.01.2010. 07:50 ] @
Citat:
vladd: Sluzbenici na carini imaju i pravo, i obavezu, kada procene, da zapocnu neku vrstu provokacije. Jednostavno da provere zatecenu "sliku i ton", da li su odrzivi.


Ruski granični organi (carina i policija) su imali sledeći metod: netremice gldaju u tebi celih 5 minuta. Bez grimase, bez pitanja, bez reči. Samo gleda i ćuti. I gleda, i gleda i gleda ....
[ Ivan Dimkovic @ 19.01.2010. 09:42 ] @
Citat:
alfa2005
Samo treba biti normalan.


Eh... "samo" :)
[ Kovacevic Vladimir @ 19.01.2010. 10:16 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Eh... "samo" :)


To je bar nama lako.
Proglasimo njih za nenormalne što uvode/sprovode Propise van svake pameti...i eto nama sreće.

Pozdrav
[ Cezar @ 11.04.2010. 10:40 ] @
Da ne otvaram novu temu, a moderatori nek' prebace ako misle da treba :)
Ovako:
Prije 20-ak dana sam podnio zahtjev za LK i pasos. Juce sam otisao da sve to preuzmem, kad ono...
Kaze teta u MUP-u "pasos je gotov, ali LK nismo uradili zato sto otisak prsta nije dobro ispao, pa ovi u BG nisu htjeli da je urade" Sistem prepoznao samo pola otiska i to ne samo meni, vec je bilo vise takvih situacija tog dana. E, sad... Da li je to do sistema ili do gospodje koja je uzela otiske, ne znam. Samo znam da nije do mene. OK... Ponovo mi uzela otiske, slikala me i rekla da dodjem po LK za 7 dana. Pitam je li pasos u redu. Kaze da je OK i da ga mogu odmah preuzeti.
Problem je u sljedecem:
Danas sam procitao da se u biometrijske cipove na novijim pasosima (izdatim zadnjih par mjeseci) unose i otisci prsta. Pa koji je onda otisak unesen u taj cip? Ovaj koji sam juce ostavio sigurno nije. Dakle, onaj stari, neuspjeli, polovicni...
Bojim se da mi to ne napravi problem kad pokusam da predjem granicu.
Ima li neko savjet?
Hvala

[Ovu poruku je menjao Cezar dana 11.04.2010. u 15:46 GMT+1]
[ mmix @ 11.04.2010. 12:37 ] @
Kakav cip u biometrijskom pasosu? Kako bi uopste ugurao plasticnu stranicu pasosa u citac kartica?
[ gojnik @ 11.04.2010. 12:58 ] @
Ima čip, ali se radi o RFID.
[ mmix @ 11.04.2010. 14:18 ] @
rfid nema storage, samo identifikacioni broj, sto znaci da se eventualni upit sa granice salje drugim kanalom i ocitava trenutno stanje u bazi MUPa. Ja koliko znam pasos nema cip u smislu lokalnog skladistenja informacija.
[ Cezar @ 11.04.2010. 14:37 ] @
Evo sta me zbunilo
Citat:
Beograd -- MUP će prilagoditi sistem za izdavanje ličnih dokumenta drugoj generaciji biometrijskih pasoša sa čipom sa otiscima prstiju prema preporukama Evropske komisije.

Izvor
[ gojnik @ 11.04.2010. 15:38 ] @
Citat:
mmix: rfid nema storage, samo identifikacioni broj, sto znaci da se eventualni upit sa granice salje drugim kanalom i ocitava trenutno stanje u bazi MUPa. Ja koliko znam pasos nema cip u smislu lokalnog skladistenja informacija.


Slažem se sa eksternom proverom preko baze ali sam siguran da tu ima i memorija za sliku i ostale podatke, nije klasičan rfid. Verovatno isto kao i na ličnim kartama, samo što je eto očitavanje bežično.
[ ventura @ 11.04.2010. 15:40 ] @
Citat:
mmix: rfid nema storage, samo identifikacioni broj, sto znaci da se eventualni upit sa granice salje drugim kanalom i ocitava trenutno stanje u bazi MUPa. Ja koliko znam pasos nema cip u smislu lokalnog skladistenja informacija.

Naravno da RFID ima storage...
[ Ivan Dimkovic @ 11.04.2010. 15:41 ] @
Cisto sumnjam da na ulazu u neku EU zemlju proveravaju fingerprint podatke u pasosu, bez obzira na to gde su skladisteni - mislim to bi zahtevalo i da ih porede sa otiscima coveka na licu mesta, sto bi produzilo proceduru provere i zahtevalo bi ugradnju skenera za otiske na svakom pultu.

To rade u USA, ali zato tamo svaki pult ima skener za otiske prstiju.
[ mmix @ 11.04.2010. 17:34 ] @
Ma daj ventura, ocekujes da verujem da pasivni RFID koji je ugradjen u centar polikarbonatne kartice ima lokalni storage i drzi offline verziju biometrijskih podataka i ima data exchange protokol za ocitavanje istih. Daj neki link, al ne sa domacih news sajtova tipa daciceve izjave. Neki spec?
[ DaliborP @ 12.04.2010. 00:41 ] @
Citat:
mmix: Ma daj ventura, ocekujes da verujem da pasivni RFID koji je ugradjen u centar polikarbonatne kartice ima lokalni storage i drzi offline verziju biometrijskih podataka i ima data exchange protokol za ocitavanje istih. Daj neki link, al ne sa domacih news sajtova tipa daciceve izjave. Neki spec?

Koliko znam RFID-ovi nove generacije sadrze digitalnu sliku, tj template iste. Nas pasos ne sadrzi otiske prstiju kao ni vecina pasosa, ali je u planu da svi EU pasosi sadrze dva otiska prstiju u buducnosti.
[ mmix @ 12.04.2010. 09:03 ] @
Ma to su price. DA je to tako lepo i sareno i da taj rfid cipcic moze da cuva i bez gresaka iskomunicira te podatke sa ovlascenim prijemnikom zasto onda licna karta ima ISO7816 metal2metal konektor? Budimo svemriski do kraja. :) nije samo storage problem, to je najmanji problem, samo dodas jedan block flash memorije na dye, ali je problem uspostaviti komunikaciju i preneti tu kolicinu unformacija u kratkom vremenskom periodu, dve slike otisaka plus facijalna slika, ne govorimo o par kb. I sad jedan granicni pandur to treba da prinese terminalu koji treba da prepozna ulazak dokumenta, obavi low-level handshake sa istim, uspostavi high level secure konekciju i od istog primi sve podatke. A to sve u par sekundi da se ne bi stvorili masovni redovi? A zasto bi to uopste radio kad mozes samo da posaljes ID i onda zemaljskim boradband linkom preko secure linka da izvuces sve azurne i trenutne podatke iz maticne baze, sto ionako moras da radis zbog trenutnih poternica, itd, itd. Ali, hej, svemisrski nevidlljivi cip od N Gb u pasosu, to je bas ql, narocito kad nigde ne postoje spec-ovi koji bi to pokrili. Security through obscurity? Ono u fazonu podaci su sigurno tu al ti ne znas gde su?
[ DaliborP @ 12.04.2010. 09:18 ] @
Nisam ja rekao da nas pasos ima RFID sa storage-om, vec da RFID-ovi nove generacije imaju storage. Kao npr za americki pasos.
I to nije nesto novo, koristi se vec godinama.

Evo i link: http://www.smartrac-group.com/en/innovation.php
[ srdjee @ 12.04.2010. 09:33 ] @
O da, RFID itekako ima memoriju, cak i pasivni tagovi, mozda ne u GB, ali u KB da...

npr:
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.17806



[ vilil1 @ 12.04.2010. 09:45 ] @
Citat:
mmix: Kakav cip u biometrijskom pasosu? Kako bi uopste ugurao plasticnu stranicu pasosa u citac kartica?



Citat:
The chip in the Canadian ePassport will be a proximity contactless chip that must be held within ten centimetres of a reader in order to be read.


Citat:
An ePassport is also known as a biometric passport. It looks like a traditional passport book, but it contains an electronic chip that is encoded with the same information found on page 2 of the passport (surname, given name, date of birth, place of birth and gender). It also includes a digital picture of the bearer's face.


http://www.ppt.gc.ca/support/faq.aspx?lang=eng&id=810


Citat:
The chip embedded in the centre page stores the holder's digitised photograph, name, gender, date of birth, nationality, passport number, and the passport expiry date. This is exactly the same information that appears on the printed data page of the passpor


http://www.dfat.gov.au/dept/passports/

A za taj Americki kazu da nije biometrijski kao nas npr.

Citat:
Note that the USA Passport card is not a biometric passport. The passport card does not follow the ICAO's Doc 9303, can only be used in a limited number of countries and uses a simple RFID chip instead of the contactless smart card technology that is used for biometric passports. Contactless smart card technology includes a microprocessor, data access control, communications security and other functionality as programmed.


http://en.wikipedia.org/wiki/Biometric_passport
[ DaliborP @ 12.04.2010. 09:52 ] @
Citat:
mmix: nije samo storage problem, to je najmanji problem, samo dodas jedan block flash memorije na dye, ali je problem uspostaviti komunikaciju i preneti tu kolicinu unformacija u kratkom vremenskom periodu, dve slike otisaka plus facijalna slika, ne govorimo o par kb. I sad jedan granicni pandur to treba da prinese terminalu koji treba da prepozna ulazak dokumenta, obavi low-level handshake sa istim, uspostavi high level secure konekciju i od istog primi sve podatke. A to sve u par sekundi da se ne bi stvorili masovni redovi? A zasto bi to uopste radio kad mozes samo da posaljes ID i onda zemaljskim boradband linkom preko secure linka da izvuces sve azurne i trenutne podatke iz maticne baze, sto ionako moras da radis zbog trenutnih poternica, itd, itd.

Mislim da si pogresno zamislio glavnu upotrebu biometrijskih podataka sa pasosa ili neke id karte.
Oni prvenstveno sluze za verifikaciju, ne za identifikaciju. Verifikacija se obavlja na licu mesta, tipa uslikaju te na prelazu i provere sliku u chipu. Ili ti uzmu otiske na licu mesta i provere sa onima na chipu, sve u cilju utvrdjivanja da je to osoba koja se predstavlja. Naravno neces to cesto da vidis po EU aerodromima (mozda samo Heathrow) ali svaki US aerodrom ima 10 fingerprints capture i slikanje(doduse slika se 100% ne koristi za biometriju jer koriste web cameru). Redovi bili ili ne to je ipak praksa.
Osim toga, ta slika i otisci (sto i nije ustvari slika, vec samo template) su velicine par kb, tako da storage stvarno nije pitanju u ovom slucaju.
[ DaliborP @ 12.04.2010. 09:55 ] @
Citat:
vilil1:A za taj Americki kazu da nije biometrijski kao nas npr.

To kazu za passport card, ne za pasos.
[ mmix @ 12.04.2010. 10:00 ] @
Pa eto bar si doneo jednu konkrektnu cifru u pricu, i kako mislis da preneses sliku coveka i dva njegova high-res otiska sa max. 13kb/s transferom (plus handshake overhead) cak iako uzmemo u obzir da je realno moguce nabiti koliko god hoces storage-a u cip (postaje pitanje i koliko je to onda RFID a koliko contactless smartcard)? Please wait while loading? Americki pasos, bar ovaj od mog ortaka, je imao contactless smartcard sa samo tekstualnim informacijama (ime, prezime, datum rodjenja) sto ne moze da bude duze od 100, 150 bajtova. Bas sam ga bio i pitao za otiske prstiju nakon sve one nase price o biometrijskim pasosima i znas ssta mi je rekao, rekao mi je da ako US gov hoce njegove otiske u bazi morace prvo da ga uhapse i optuze za nesto. Ne zaboravite da ovde ima i mnogo politike u prici i zastrasivanje nelegalne imigracije i smirivanje strasti ksenofoba, ali jedno je tupljenje a biometrijsom pasosu a drugo realnost njegove primene.
Jednostavno nema ni smisla uopste tako nesto raditi kad apsolutno svi granicni prelazi koji imaju tehnicke mogucnosti da ocitavaju contactless SC pasose sigurno imaju i neku vrstu povezanosti sa svojim MUP sistemoma a preko njih (ako ne direktno) i do zemlje izdavaoca biometrijskog pasosa. Najobicniji RFID sa zastitom od kloniranja je sve sto ti treba a pride je i jeftino.
[ vilil1 @ 12.04.2010. 10:02 ] @
Citat:
DaliborP: To kazu za passport card, ne za pasos.

Tako je. Moja greska. Nisam dovoljno pazljivo citao. :)

Citat:
The U.S. version of the biometric passport (sometimes referred to as an electronic passport) has descriptive data and a digitized passport photo on its contactless chips, and does not have fingerprint information placed onto the contactless chip. However, the chip is large enough (64 kilobytes) for inclusion of biometric identifiers.
[ mmix @ 12.04.2010. 10:06 ] @
Slikanje na heathrowu/gatwicku nema veze sa biometrijom pasosa, to su mi radili i dok sam imao stari pasos. Taj sistem koriste da bi se osigurali da osoba koja udje u transitnu zonu bude osoba koja se ukrcala na avion i da imaju slike svih osoba koje se nalaze u tranzitnoj zoni.
A o verifikaciji se i prica (i btw sta vam je template? kako mozes da imas template svog lica ili otiska kad su oni "personalizovani"?). Zasto bi te podatke vukao iz pasosa kad mozes da ih mnogo brze izvuces iz spoljnog sistema?
[ Ivan Dimkovic @ 12.04.2010. 10:14 ] @
Upravo.

Citanje otisaka sa pasosa nema nikakve logike, jer i ovako i onako moraju da uspostave vezu i provere da nije povucen taj pasos.

Drugo, nema svaka zemlja otiske prstiju svojih gradjana (osim kriminalaca, naravno)

Trece, zasto bi neko vukao otiske prstiju na granicnom prelazu ako ne vrsi konkretnu proveru? Pri ulasku u EU se ne uzimaju otisci prstiju, tako da nema nikakvog razloga ni da ih dovlace - bilo sa cipa u pasosu, bilo iz centralne baze.
[ DaliborP @ 12.04.2010. 10:18 ] @
Citat:
mmix: Slikanje na heathrowu/gatwicku nema veze sa biometrijom pasosa, to su mi radili i dok sam imao stari pasos. Taj sistem koriste da bi se osigurali da osoba koja udje u transitnu zonu bude osoba koja se ukrcala na avion i da imaju slike svih osoba koje se nalaze u tranzitnoj zoni.
A o verifikaciji se i prica (i btw sta vam je template? kako mozes da imas template svog lica ili otiska kad su oni "personalizovani"?). Zasto bi te podatke vukao iz pasosa kad mozes da ih mnogo brze izvuces iz spoljnog sistema?

Tacno, slikanje za Heatrow je samo tranzit ali imaju i dobrovoljni sistem za iris verifikaciju, mozes znatno da ubrzas prolazak kroz aerodrom. Slican sistem postoji i u Holandiji, smartcard, pin i iris, veoma efikasno, pasos ti ne treba.

Template je upravo ono sto se snimi kad se uzme otisak prsta ili slika lica.Svaki matching algoritam upravo koristi template za storage, ne slike uprave zbog velicine. Template otiska prsta u zavisnosti od algoritma moze da ima 2-5kb, slika takodjer. Template moze da sadrzi i vise slika, ali recimo template obicne slike lica, velicine tipa 640x480 je ne vise od 2kb. Znaci za dva otiska i jednu sliku treba ti 6-8kb, ne vise.
Matching algoritam moze da radi u bilo kojem smeru, template sa slikom, template sa template-om, slika sa slikom.

Zasto bi podatke vukao iz pasosa? Pa u cemu je svrha granicnog prelaza nego da se proveri da si ti ta osoba za koju se predstavljas? Biometrijski podaci na pasosu su upravo dodati iz tog razloga, slika je digitalizovana i snimljena u template upravo radi falsifikacije. O kakvom spoljnom sistemu pricas? Spoljni sistem koji sadrzi cije podatke?

Citat:
Bas sam ga bio i pitao za otiske prstiju nakon sve one nase price o biometrijskim pasosima i znas ssta mi je rekao, rekao mi je da ako US gov hoce njegove otiske u bazi morace prvo da ga uhapse i optuze za nesto.

To je tek glupost, vec je dao sliku a kao nece otiske, a razlike uopste nema, moze biti identifikovan sa tok slikom cak i lakse nego sa dva otiska. Problem sa otiscima prstiju je upravo ta zaostavstina proslosti, gde su otisci prstiju uzimani samo kriminalcima pa danas "posten" svet ima problem sa tim a nisu svesni da svaka fotografija na pasosu ili dokumentu predstavlja upravo istu stvar.

[Ovu poruku je menjao DaliborP dana 12.04.2010. u 11:34 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao DaliborP dana 12.04.2010. u 11:35 GMT+1]
[ stil @ 12.04.2010. 10:28 ] @
http://en.wikipedia.org/wiki/Biometric_passport
[ Ivan Dimkovic @ 12.04.2010. 10:32 ] @
Citat:

The Netherlands also takes fingerprints and is the only EU member that decided to store these fingerprints centrally


U svakom slucaju, moze i centralno i on-chip.

Medjutim, od tih otisaka nema nikakve vajde dok ne krenu da ih uporedjuju na granicnim prelazima sa fizickim otiscima skeniranim na licu mesta.

Sto se, nadam se, nece nikad desiti - bar u EU.
[ DaliborP @ 12.04.2010. 10:46 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Medjutim, od tih otisaka nema nikakve vajde dok ne krenu da ih uporedjuju na granicnim prelazima sa fizickim otiscima skeniranim na licu mesta.

Sto se, nadam se, nece nikad desiti - bar u EU.

Paaa ne reci dvaput :) Ne verujem da ce biti za EU gradjane, ali bogami sistem je vec napravljen za ostale koji imaju Sengen vizu. Uzimace im se otisci prilikom predaje za vizu i proveravati na prelazima.
[ inobradovic @ 12.04.2010. 14:50 ] @
je li ko iskoristio ovo ukidanje viza? jeli imao neko nekih problemana nekoj granici?
[ flighter_022 @ 12.04.2010. 14:56 ] @
Predpostavljam da ce biti pozitivne i negativne identifikacije, u slucaju da im se neko cini sumnjiv.

Meni je madjarski carinik video u prtljazniku kola (putovah poslom za Pestu, sam, prazna kola) kutiju za protiv-avionski top, zaprepasteno me pita sta je to, ja otvorim, on vidi alat za kola, nasmeje se i kaze produzi...
[ Horvat @ 12.04.2010. 15:39 ] @
inobradovic me podsetio na vest od prije neki dan
Citat:
Maturanti ostali bez pasoša
09.04.2010. 15:10:39

Maturanti Gimazije “Svetozar Marković” koji se nalaze na ekskurziji u Italiji jutros su ostali bez pasoša. Kako saznaje yueko, pasoše koje su predali sinoć na recepciji, zaposleni u hotelu jutros nisu mogli da pronađu. Ove informacije za yueko je potvrdio vlasnik agencije “Profis” Nikola Korać koji kaže da je kontaktiran srpski konzulat u Italiji i da će u toku dana učenicima biti izdate privremene putne isprave. Gimnazijalci bi trebalo večeras da krenu iz Italije ka Srbiji. Vlasnik agencije tvrdi da će sve troškove snositi agencija.
izvor


i rasplet
Citat:
Vratili se maturanti sa pasošima
10.04.2010. 18:25:55

Maturanti subotičke Gimnazije, kojima su juče na kratko vreme iz neobjašnjenih razloga nestali pasoši na ekskurziji u Italiji, vratili su se u Suboticu...

Dan uoči izlaska iz hotela, od strane ljudi na recepciji rečeno je da pasoši nisu kod njih, niti da su ikada i bili predati. Profesori i predstavnici turističke agencije o tome su odmah obavestili policiju i pozvali konzulno odeljenje u Milanu. Procedura je odmah pokrenuta, a autobus sa maturantima u popodnevnim časovima uputio se ka Milanu. Konzulica u Italiji naglasila je predstavnicima turističke agencije preko koje su maturanti putovali, da će se ovaj postupak istražiti do kraja. Ono oko čega se slažu i roditelji ali i svi oni koji su na ekskurziji bili, jeste da je najbitnije da su se svi vratili, bez ikakvih posledica i sa pasošima u rukama.



izvor

(kome se ne gleda snimak - pasosi su pronadjeni u kuhinji izmedju frizidera i hrane?!?!
pasose su dobili na putu u milano)
[ jackcarver @ 15.04.2010. 13:37 ] @
u maju planiram da idem za bratislavu,do beča sa avionom,posle na bus,oko 60 km...pošto se radi o privatnoj poseti,da tražim od osobe kod koje idem da mi pošalje garantno pismo i da li teba da ga negde u bratislavi(u opštini,policiji..) overava?
koliko mi novca treba ako mi je po povratnoj karti let za bg kroz deset dana,kako to carinik ocenjuje,50€ dnevno ili 200€ ili kako je tog dana raspoložen?
[ neca @ 15.04.2010. 13:52 ] @
Ja sam isao pre mesec ipo u Svajcarsku avionom i nisam hteo iz principa nista da ponesem, cak i po cenu da me vrate u Srbiju. Niko me nista nije pitao i niko nista nije trazio. Uplati zdravstveno osiguranje obavezno, jer može debelo da te košta ako ti se nedaj bože desi nešto tamo (daleko ti je jeftinije da plaćaš euro dnevno, nego da snosiš troškove lečenja).
Ako normalno izgledaš i normalno se ponašaš, tvrdim da nećeš imati problema.
[ jackcarver @ 15.04.2010. 17:25 ] @
ok,hvala
[ komsijakaraburma @ 16.04.2010. 15:15 ] @
Da li je neko prelazio granicu Hrvatska-Slovenija u poslednjih mesec dana? Cisto me zanima prosecno cekanje radni danima. Hvala.
[ Jeka24 @ 17.08.2011. 13:51 ] @
Udata sam u Srbiji ali posto jos cekam drzavljanstvo,glavni dokument mi je Bosanski pasos.Imam sina 0d 3god.On je Srpski drzavljanin i ima srpski pasos.Zanima me samo dali ce pravit probleme zbog razlicitog pasosa i pored saglasnosti moga muza na slovenskoj granici??Za EU bi isli kolima zajedno sa mojom sestrom koja mi je dosla u posetu i vec duze godina zivi u Nemackoj.Molim ako neko nesto zna da mi javi,unapred hvala
[ ChanMaster @ 17.08.2011. 20:28 ] @
Citat:
Jeka24: Udata sam u Srbiji ali posto jos cekam drzavljanstvo,glavni dokument mi je Bosanski pasos.Imam sina 0d 3god.On je Srpski drzavljanin i ima srpski pasos.Zanima me samo dali ce pravit probleme zbog razlicitog pasosa i pored saglasnosti moga muza na slovenskoj granici??Za EU bi isli kolima zajedno sa mojom sestrom koja mi je dosla u posetu i vec duze godina zivi u Nemackoj.Molim ako neko nesto zna da mi javi,unapred hvala


Ponesi sa sobom vencanicu i ne bi trebalo da bude apsolutno nikakvih problema sem ako si baksuz tog dana i naletis na nekog idiota kome je stalo da se izivljava nad nekim... (mada ne vidim nikakvih pravih osnova da iko to meze...
[ Nabukodonosor @ 17.08.2011. 21:26 ] @
Jel isao neko skorije ka Italiji busom? Devojka bi trebalo da ide za 20-tak dana pa me zanima sta joj je potrebno osim pasosa. Plus ima i garantno pismo. Negde sam cuo da sada traze 30-40e po danu boravka tamo (sto je po meni suludo jer ona ne zna tacno koliko ostaje) i traze povratnu kartu (sto mi je takodje suludo jer se ona ne vraca busom pa joj i ne treba povratna karta). Jel ima smisla da se uputi preko nase granice samo sa pasosom i garantnim pismom ili je to suluda ideja?

Zanimalo bi me iz prakse neko iskustvo, ne teoretisanje.
[ Isak666 @ 17.08.2011. 21:37 ] @
Ako ima garantno pismo, onda mislim da je niko nece pitati za kes.

Edit:
Citat:
Garantno pismo, osim poziva, treba da sadrži i izjavu onoga koji vas poziva, kojom se pozivalac obavezuje da će, osim što će vam obezbediti smeštaj, hranu, eventualne medicinske troškove itd, on i garantovati za vas, da nećete počiniti neku nepodopštinu. Drugim rečima, vaš domaćin garantnim pismom izjavljuje da je odgovoran za vas, sve dok ste vi u toj zemlji. Garantno pismo je daleko formalnije nego pozivno pismo, i ne može se zameniti vaučerom. Osoba koja vas slabo poznaje možda neće želeti da vam pošalje garantno pismo, jer se time izlaže riziku.

Osoba koja vas poziva će možda morati da plati da bi vam poslala pozivno ili garantno pismo. To varira od zemlje do zemlje. I pozivno i garantno pismo mora biti overeno u odgovarajućoj instituciji (najčešće u miliciji).


http://www.serbiatravelers.org...ije/120-pozivno-garantno-pismo

Tako da opusteno.
[ Jeka24 @ 18.08.2011. 10:40 ] @
Hvala ti puno.Veliki pozdrav