[ programer001 @ 18.12.2009. 23:28 ] @
Pozdrav svima,

pazljivo sam procitao postove ovde u vezi isticanja firme, pa evo i mog iskustva.

Vlasnik sam 2 privredna subjekta : d.o.o i agencije - preduzetnik, vec 3 godine ..

ok .. do prosle godine, takse za isticanje firme su mi bile iste ... 996 dinara mesecno .. tj. krenulo se sa nekih 500 dinara 2007-e, da bi se doslo do skoro 1.000 dinara ... ok ..

i onda mi pre mesec dana, stigne novo resenje za 2009 (a resenje mi stiglo u Novembru !!), da mi je taksa za isticanje firme za d.o.o. skocila sa 996, na 2996 dinara !!

napominjem da zivim na Zvezdari, da mi se D.O.O nalazi u stanu, a Agencija je takodjer prijavljena na istu adresu.

U resenju od Opstine mi pise da zivim u 5. zoni.

Ok, pozovem ja njih da ih pitam, zasto mi je za d.o.o taksa skocila sa nekih 1000, na skoro 3.000 dinara, a sluzbenica mi kaze da je kraj u kome zivim, postao uza gradska zona.

OK, onda je ja pitam: ako se radi o taksi za isticanje firme, zasto za d.o.o je taksa skoro 3.000 din, a za agenciju skoro 1.000 din ????? a oba privredna subjekta se nalaze u istom objektu, tj. u istoj kuci ???

Onda mi je inspektorka rekla da tu nesto nije u redu i da treba da odem do njih, da vidimo o cemu se radi.

Onda sam uzeo malo da citam po netu, i pricam sa kolegama, i shvatio da je ova Srbija, skoro kao Afganistan ili Nikaragva. Zaista ludilo jedno. U fazonu, ako istaknes firmu, onda moras da platis taksu jer si je istakao. A ako je ne istaknes, onda ces platiti kaznu sto je nisi istakao !!!

pre neki dan mi supuga mog kolege, koja je inace knjigovodja kaze da i ona placa tu taksu, ali da ima 2 klijenta koji su isli u Opštinu, bunili se, i ta taksa im ukinuta ... ehhhhhh ... i ajde sada, sta treba raditi ??

Ok, ja sam uradio sledeće .. otišao sam u APR i zatvorio Agenciju (iako sam sasvim OK poslovao preko nje, sve dazbine uredno placao, nikada nikakvo kasnjenje i minusi), a kako stvari stoji i ovaj D.O.O cu verovatno prebaciti negde na Zapad, jer mi je posao 90% okrenut i prihodujem sa Zapada.

Ovim sam hteo samo da vam prenesem moje, na zalost lose iskustvo, sa nasim Opstinarima, koje naravno treba nahraniti, a kako bolje, nego od nas koji smo sposobni da radimo i zaradimo, a takodjer sam hteo da pitam, gde na netu, ili u Sluzbenom Glasniku, mogu da procitam tacnu informaciju da li firma mora da se istakne ili ne ? kao i šta se dešava ako se ne istakne ?

pozdrav svima
[ websurfer @ 19.12.2009. 09:15 ] @
Pa zar ti se isplati da zatvaras dve firme zbog sice od 2996 + 996 dinara?
[ programer001 @ 19.12.2009. 10:23 ] @
>> Pa zar ti se isplati da zatvaras dve firme zbog sice od 2996 + 996 dinara?

Prošle godine sam platio softver za nove računare u firmi, oko 2.500 eura. Tj. mogao sam da plaćam ove takse 10 godina, i da moji programeri rade sa beta - express verzijama, ali nisam hteo. Sve sam kupio regularno: windows, .net, Office 2007, total commander, nod32 .itd itd ..

Tako da su pare najmanji problem, ovde je vise stvar u principu. I mislim da ne treba olako da prelazimo preko stvari tipa " ma sta je to, 10 , 15 eura, nisu to nikakve pare" ..

a ova "sića" .. od 4.000 din kada se pomnoži sa 12 meseci, ispada 48.000 dinara .. pre ću dati ove pare nekom od mojih programera, kao nagradu za lepo i kvalitetno urađen posao, nego da dam opštinarima, i to ni za šta !!

ne znam gde živiš i gde radiš, ali bi se iznenadio kada bi video moje poslovne partnere, od kojih su neki prepuni para, a svaki euro gledaju gde će da plasiraju i plate.

Drugo, otvaranjem firme u inostranstvu, npr. Austriji ili Svici se dobija dooooosta toga .. prvo se dobija radna viza za EU, drugo, radi najnormalnije i PayPal, i E-bay (mada moja firma ne proizvodi ništa što bi se prodavalo na E-bay :), lakši i brži prenos novca među bankama, itd. itd.

Drugo, nisam ja revoltiran ovde samo sa ovom bezobraznom kradjom od strane Opštine, isto je tako i sa bankama.

Kad sam otišao u , nazovi stranu, banku u Srbiji, gde držim račun za agenciju, 10 minuta me službenica pitala, slušala, itd. zašto zatvaram agenciju (odmah je pronašla i moju drugu firmu ) pa kao, obe firme mi odlično posluju, pa da li sam za kafu, ona eto, ne žuri nigde, ali da vidi kako bi mogli da mi pomognu (mada ja pomoć nisam ni tražio :)



[ websurfer @ 19.12.2009. 11:14 ] @
Svako ima slobodu da odabere gde i kako ce da posluje.
[ Marko_L @ 19.12.2009. 14:17 ] @
Citat:
Drugo, otvaranjem firme u inostranstvu, npr. Austriji ili Svici se dobija dooooosta toga .. prvo se dobija radna viza za EU, drugo, radi najnormalnije i PayPal, i E-bay (mada moja firma ne proizvodi ništa što bi se prodavalo na E-bay :), lakši i brži prenos novca među bankama, itd. itd.

Raspitaj se ti još jednom oko toga, pogotovo za radnu vizu. Kada bi se tako lako dobijala radna viza, svi bi tako radili, tj. otvorili neko preduzeće, uzeli radnu vizu, zatvorili preduzeće i otišli da rade negde u EU.
[ programer001 @ 19.12.2009. 15:35 ] @
Citat:
Raspitaj se ti još jednom oko toga, pogotovo za radnu vizu. Kada bi se tako lako dobijala radna viza, svi bi tako radili, tj. otvorili neko preduzeće, uzeli radnu vizu, zatvorili preduzeće i otišli da rade negde u EU.


Marko .. stani malo ... taj tvoj scenario ja nisam rekao. Ne znam gde si to nasao u mojim porukama ?

Kao prvo, da bi se otvorio preduzece u Austriji ili CH treba X0.000 Eura

Kao drugo, ja nisam pricao da cu otvoriti pa zatvoriti preduzece. Ne znam otkud ti ta ideja ???
Jedino ako puno slusas price onih koji samo misle o prevarama, i kako da nekoga zeznu.

Ja pricam o 100% legalnom biznisu.

Trece .. to sto bi svi tako radili ,a niko ne radi, u zemlji Srbiji, apsolutno mi ne znaci nista, niti mi je skoro ikada znacilo !!

nasi ljudi su samo skloni negativizmu, kritikama, teranju inata, itd.

Kada sam krenuo preko drugara u US sebi da pravim H1 vizu, odmah se nasla gomila strucnjaka " ne, ne , nema sansi .. pa ima milijardu Indusa programera, pa nas su Ameri bombardovali, pa ovo pa ono" .. gomila budalastina i gluposti .. javio sam im se svima posle iz US i slao cestitke.

Skoro slicna prica pre 5 godina kada mi je drugar u Italiji radio radne papire .. isto neki nasi gastosi " ne, ne, ma kakvi .. evo pera, zika, laza cekaju 10 god. i nemaju papire " ... pa sam lepo dobio uredne radne papire, bez placanja 8-10.000 eura advokatima, vec samo sa placenom taksom od 40-ak eura.

Prema tome, ja se JESAM dobro raspitao o celoj toj operaciji, i vec su mi prijatelji koji zive napolju poslali i formulare.

Pozdrav, ziv bio
[ websurfer @ 19.12.2009. 18:28 ] @
Citat:
PavlovicConsulting
ne znam gde živiš i gde radiš, ali bi se iznenadio kada bi video moje poslovne partnere, od kojih su neki prepuni para, a svaki euro gledaju gde će da plasiraju i plate.


Zivim i radim u Srbiji a verujem da su i ti tvoji poslovni partneri svesni da nesto moraju da plate i drzavi (tako je svuda u svetu, veruj mi). Komunalna taksa je jedan od manjih troskova tako da ne vidim svrhu zatvaranja firme samo zbog toga. Naravno, ako ti je firma zaista uspesna kao sto tvrdis jedan dan neaktivnosti firme bi te kostao znatno vise od te komunalne takse za mesec dana.

Citat:
PavlovicConsulting
nasi ljudi su samo skloni negativizmu, kritikama, teranju inata, itd.


Pa ja upravo u tvom slucaju vidim sve sto si nabrojao (procitaj samo svoje postove).
[ Beltrammi @ 19.12.2009. 23:49 ] @
Citat:
Skoro slicna prica pre 5 godina kada mi je drugar u Italiji radio radne papire .. isto neki nasi gastosi " ne, ne, ma kakvi .. evo pera, zika, laza cekaju 10 god. i nemaju papire " ... pa sam lepo dobio uredne radne papire, bez placanja 8-10.000 eura advokatima, vec samo sa placenom taksom od 40-ak eura.


a onda si se probudio...
[ o2seo.com @ 20.12.2009. 11:25 ] @
Nije bas sve tako jednostavno za inostranstvo...
[ programer001 @ 20.12.2009. 13:02 ] @
Citat:
Zivim i radim u Srbiji a verujem da su i ti tvoji poslovni partneri svesni da nesto moraju da plate i drzavi (tako je svuda u svetu, veruj mi). Komunalna taksa je jedan od manjih troskova tako da ne vidim svrhu zatvaranja firme samo zbog toga. Naravno, ako ti je firma zaista uspesna kao sto tvrdis jedan dan neaktivnosti firme bi te kostao znatno vise od te komunalne takse za mesec dana.


Napolju se placa porez, i to mnogo revnosnije nego sto vecina ljudi u Srbiji radi, a i porez je uglavnom manji nego u Srbiji. Npr u Sloveniji je 25 %, a kod nas 10% .
No, nije poenta u tome, vec da za 2 privredna subjekta koji se nalaze na istoj adresi, mora da se plati razlicita taksa za isticanje firme.

To je bila poenta moje poruke.

Jedan dan neaktivnosti = 500 eura godisnje takse za isticenje firme. a tih 500 eura cu rado nagraditi nekog od mojih programera za savestan i vredan rad, nego da bacim u vazduh, tj. da ubacim u dzep opstinarima.


Citat:

Citat:
nasi ljudi su samo skloni negativizmu, kritikama, teranju inata, itd.




>> Pa ja upravo u tvom slucaju vidim sve sto si nabrojao (procitaj samo svoje postove).
--------------------------------------------------------------------------------

Procitao sam i naravno da imam negativan stav i da kritikujem, a inat ne teram nikome. Baš me zanima da li ti drage volje i bez ljutnje deliš 500 eura ni za šta ?


POENTA moje poruke nije bila da ovako unedogled se raspravljamo ko je u pravu a ko nije, već samo da iznesem moj slučaj, da za 2 privredna subjekta na istoj adresi se plaćaju različiti iznosi, iste takse ! i drugo, zanimalo me gde na netu ili u Službenom glasniku mogu da dobijem pravu informaciju o tome da li firma mora da se istakne ili ne.

Vidim da nisam trebao da pričam o zatvaranju firme, jer se odmah krenulo na tu sporednu temu, umesto na onu info što mi je trebala.

a inače, fyi, o prebacivanju firme, tj. registaciji u inostranstvu razmišljam već godinu dana, a ovo je bila samo kap koja je prelila čašu.

Ako imaš svoju privatnu firmu, onda ćeš lakše da to sagledaš, a ako ne, onda džabe diskutujemo. I ja sam, dok sam radio za drugoga, često razmišljao koliko taj drugi zaradi na meni, nemajući pojma koliko treba snage, para i živaca da se zatvori krug : nadji posao - nađi radnik - završi kvalitetno i na vreme - naplati.

i onda ti dođe država, i traži pare ni za šta.

pozdrav, hvala na diskusiji.

[ programer001 @ 20.12.2009. 13:06 ] @
@ o2seo.com

Citat:
Nije bas sve tako jednostavno za inostranstvo...
--------------------------------------------------------------------------------


Slažem se. Zato sam i posvetio dosta vremena u čitanju Austrijskih i CH zakonika, bio sam vec 2 puta tamo, obišao agencije koje se bave otvaranjem firme, i pričao o troškovima.

Ukoliko imaš neka iskustva ili savete u vezi toga, biću zahvalan da čujem.

Nisam sujetan, niti mislim da sam najpamentniji (a Srbin sam :) , tako da svačije iskustvo dobro mi dođe.

btw.
trenutno moja firma hrani 4 porodice, pa vodim računa i o tome.

[ websurfer @ 20.12.2009. 13:53 ] @
Citat:
PavlovicConsulting:

Jedan dan neaktivnosti = 500 eura godisnje takse za isticenje firme.



Ako te, kao sto tvrdis, jedan dan neaktivnosti kosta 500 eura onda je verovatno veoma "mudro" da zatvoris firmu zbog tog "ogromnog" a uz to i "neplaniranog" troska od nekoliko hiljada dinara mesecno. Ali, kao sto sam vec naveo svako ima slobodu u donosenju odluka, ne vidim razlog da se toliko cudis i ljutis samo zato sto sam te pitao kako ti se uopste isplati zatvaranje firme zbog jednog tako malog troska. Izvini, nisam znao da ce to kod tebe izazvati toliki revolt posto jos nisam sreo nekoga da kuka kako mu je taksa za isticanje firme znacajan trosak. Ja, npr. tu taksu uplatim za godinu dana unapred i ne mislim o tome godinu dana.

------------------------------------------------------------------------------------------

U svakom slucaju - iskreno ti zelim puno uspeha u poslu a sto manje nerviranja oko ovakvih sitnica. Pozdrav.
[ anakin14 @ 21.12.2009. 23:22 ] @
ja apsolutno razumem coveka... da ja imam uslove i ja bih pobegao odavde... nema vece nebuloze od vec navedenog:
ako ne istaknes firmu dodju da te kazne, a ako je istakne dodju da ti naplate?

nek mi lepo napisu fakturu na vazduh i kolko kubika pa cu lakse da platim, a ne ove zulumcarske fore "isticanje firme" i sve to da bi imalo 5000 zaposlenih administrativnih radnika u opstini... sta reci drugo nego kada erik pojede bananu... postaje BANANAMEN~~~!!!
[ Horvat @ 22.12.2009. 11:48 ] @
dobro je da si "na vreme" zatvorio agenciju,da ti nisu povecali taksu i tamo na 2999 da se ne bunis kako je manja :)
Citat:
PavlovicConsulting

Napolju se placa porez, i to mnogo revnosnije nego sto vecina ljudi u Srbiji radi, a i porez je uglavnom manji nego u Srbiji. Npr u Sloveniji je 25 %, a kod nas 10% .


hteo si da kazes da ima i VECIH poreznih osnovica van srbije ili sta? [10% < 25%]

[ programer001 @ 22.12.2009. 12:25 ] @
Danas ću baš otići u Upravu javnih prihoda, da mi konačno neko rasvetli, i pokaže zakonsku osnovu za plaćanje takse.

Što se tiče poreza, DA, Srbija je zemlja sa najmanjih porezima u regionu, i to je stvarno super ! Ali naravno, posle te sačekaju "iza krivine" sa raznoraznim dranjima koja su bedna i jadna.

A da ne pominjem i PDV koji se samo kod nas (možda i kod Hrvata nisam siguran) plaća unapred . ..hahahah h... zaista komično i tužno ...

Država ti uzme (otme) 18 % od robe koju prodaš, a da li će tvoj kupac da ti to ikada plati , koga to još briga ?? ...ide se na sud, pa proces potraje par godina, a a za to vreme ti i dalje plaćaš sve dažbine i PDV unapred.

a šta ćemo tek sa pričom, ako si u pretplati poreza ?? ... pa niko živi se ne usuđuje da traži svoje pare nazad, da mu ne bi došli iz inspekcije i jedno nedelju dana češljali firmu .

Sve u svemu .. mnogo bre to komplikovano .. siguran sam da za raznorazne prevarante i malverzante, ovde može lepo da se živi, ali obzirom da nisam u toj grupi, i da uredno plaćam sve što se traži, zaista polako dižem ruke od poslovanja ovde.

p.s
sad me ne čudi zašto dosta naših firmi, kad skupi novac, prebaci poslovanje u inostranstvo, iako su tamo veći porezi.
[ websurfer @ 22.12.2009. 13:08 ] @
Citat:
PavlovicConsulting: Danas ću baš otići u Upravu javnih prihoda, da mi konačno neko rasvetli, i pokaže zakonsku osnovu za plaćanje takse.


Možda je i vreme da zatvoriš firmu, čim ti imaš toliko slobodnog vremena da ga gubiš na neke takve stvari i da pokušavaš da intervenišeš kako bi nekako izbegao plaćanje takse koja nikom ozbiljnom ne predstavlja ni najmanji problem.
[ programer001 @ 22.12.2009. 13:23 ] @
Citat:
Možda je i vreme da zatvoriš firmu, čim ti imaš toliko slobodnog vremena da ga gubiš na neke takve stvari i da pokušavaš da intervenišeš kako bi nekako izbegao plaćanje takse koja nikom ozbiljnom ne predstavlja ni najmanji problem.
--------------------------------------------------------------------------------


ja sam ti već nekoliko puta odgovorio, ali ti izgleda voliš samo sebe da čitaš i slušaš.

Daklem, radije ću tih 500 eura godišnje takse da dam nekom svom programeru, nego da ih dam Opštinarima ni za šta.

A inače, da meni je taksa toliki problem, da sam ih revodno TRI (3) godine plaćao za obe firme .. hahahahh .. blago tebi kad si toliko bogat.

Prema tome, ako ne umeš neki konstrukivan predlog da daš, nisam ti tražio savet šta da radim sa firmom.

Vreme inače ne gubim, jer mi sat vremena odlaska do Inspekcije ama baš ništa ne znači.

A inače, većina tih "ozbiljnih" kojima taksa ne predstavlja problem, ima i "ozbiljne" probleme sa legalnošću svog poslovanja, pa kad bi im taksa bila i 20.000, ćutali bi i platili, samo da im neko ne zakuca na vrata.

[ Ivan Dimkovic @ 22.12.2009. 13:29 ] @
@PavlovicConsulting,

Otvaranje firme u EU ti ne daje nikakvo pravo na boravak - to te je neko debelo lagao.

Da bi dobio boravak u EU, ta tvoja firma bi morala tebe da >zaposli<, sto znaci da bi morala da ti placa platu uporedivu sa prosecnom platom u struci koja je u opisu tvog radnog mesta + da zadovolji uslov da nema lokalne EU radne snage. To se da srediti sa nekim specificnim "konkursom" ali da izbegnes placanje OK plate sebi nema teoretske sanse.

Sto znaci, morao bi da ulozis u firmu, poslovni prostor (ne mozes raditi u supi, mada mozes od kuce - opet, trebace ti onda stan tamo) i u svoju platu bar 40-tak hiljada EUR godisnje + svi doprinosi/osiguranja/.... Sto znaci, da bez jedno 100-njak hiljada EUR godisnjeg prihoda (minimum minimuma) nemoj ni da razmisljas o takvoj varijanti.

A cak ni tada - posto ce ti porezi toliko pojesti tu tvoju platu (koja je de-facto profit firme) da nema nikakve logike osim ako nisu mnogo vece pare u pitanju, a onda bi trebalo da razmislis o off-shoringu.

Drugo, postoji varijanta da otvoris neki DOO u EU sa "virtuelnom" kancelarijom i bez zaposlenih, a onda da u Srbiji otvoris predstavnistvo - ALI to predstavnistvo ce i dalje morati placati lokalne poreze, ukljucujuci i taj komunalni idiotizam za tablu.

E, sad... rekao bih da ti se ipak daleko vise isplati da platis za tu tablu nego da ides na tu EU varijantu, osim ako ti firma nema neki ogroman profit, a onda se opet postavlja pitanje - sta sa zaposlenima, itd..
[ programer001 @ 22.12.2009. 13:57 ] @
@ivan dimkovic

hvala za informaciju.

Moja ideja je da za sopstveni d.o.o, otvorim predstavništvo u CH ili Austriji, i našao sam firme koje to rade. Samo mi računica nije baš 100k eura :) .. već sam išao tamo i raspitivao se. Za početak će mi trebati oko 20.000 eura.

Zaposliću ću sebe, i dobiti radnu dozvolu. Naravno da ću i plaćati takse. I ovde regularno i na vreme plaćam sve doprinose i takse. To nikada nije ni bio problem.

Jedna od alternativa, takodjer u EU je i otvoranje potpuno nove firme u Češkoj: cena je 200.000 kruna, je oko 7.500 eura.

" ...
Assuming you adopt the company route, you will have to invest a minimum of CZK 200,000 in the form of share capital. You should appoint a business service provider to assist with forming the company.

This involves establishing the company by way of an articles of association, dealing with and registering its owners and directors, obtaining trading licences appropriate to the company’s activities, liaising to open bank accounts and handling initial capital subscriptions and dealing with all court registrations and certificates. ... "


Sve u svemu, pokušavam da objasnim da mi tih f....ing 500 e za taksu nije ni najmanji problem, ali neću da neki paraziti žive na mom radu i radu mojih ljudi !

Što se tiče mojih programera, radili bi iz Srbije, i povremeno bi odlazili napolje.

Prekjuče mi je jedan programer otišao u Italiju na 4 dana, da kod klijenta završi posao. (Pisao mi je sinoć mail, kako on ima veću platu ovde u Srbiji, nego programer u Italiji :)

pozdrav i hvala za informacije

[ websurfer @ 22.12.2009. 14:58 ] @
Citat:
PavlovicConsulting
A inače, da meni je taksa toliki problem, da sam ih revodno TRI (3) godine plaćao za obe firme .. hahahahh .. blago tebi kad si toliko bogat.


Pa kad ti nije problem zašto onda dižeš toliku buku oko toga?! I zaista nema potrebe da omalovažavaš ili vređaš druge ljude.

Citat:
PavlovicConsulting:
A inače, većina tih "ozbiljnih" kojima taksa ne predstavlja problem, ima i "ozbiljne" probleme sa legalnošću svog poslovanja, pa kad bi im taksa bila i 20.000, ćutali bi i platili, samo da im neko ne zakuca na vrata.


A inače ti si kompetentan da oceniš legalnost poslovanja svih ljudi što plaćaju taksu za isticanje firme i ne prave od toga spektakl...
[ websurfer @ 22.12.2009. 15:00 ] @
Citat:
PavlovicConsulting: Danas ću baš otići u Upravu javnih prihoda, da mi konačno neko rasvetli, i pokaže zakonsku osnovu za plaćanje takse.


I, jesu li ti rasvetlili u Upravi javnih pihoda?
[ programer001 @ 22.12.2009. 15:09 ] @
Citat:
Citat:
PavlovicConsulting:
A inače, da meni je taksa toliki problem, da sam ih revodno TRI (3) godine plaćao za obe firme .. hahahahh .. blago tebi kad si toliko bogat.

Pa kad ti nije problem zašto onda dižeš toliku buku oko toga?! I zaista nema potrebe da omalovažavaš ili vređaš druge ljude.


Kad potrošim par hiljada eura za softver, nije mi krivo, jer znam da sam kupio alat za rad, i da sam plati nečiji tuđi rad !!

a kad treba da dam 500 eura, ni za šta, e onda mi jeste krivo, i mogu da reagujem kako hoću.

Ok, ako misliš da sam te vređao ja ti se izvinjavam, kao što bi i ti trebao meni za savet da ugasim firmu, jer te za taj savet nisam pitao.

a Adminstratora bih zamolio da obriše moju poruku i ceo ovaj thread, jer od moje najbolje namere, da podelim info o (n)ovom haraču na firme, i traženju saveta gde da nađem pravno tumačenje, ispade , kao što je to uglavnom u Srbiji običaj, beskonačna rasprava oko sasvim 10-e teme.



[ websurfer @ 22.12.2009. 17:01 ] @
Ta taksa stvarno jeste velika glupost (da je jedina bilo bi dobro), samo mi je bilo neshvatljivo da nekome može toliko bitno da utiče na poslovanje.
[ programer001 @ 22.12.2009. 19:25 ] @
Mora da se plati taksa i gotovo .. 3000 dinara mesecno, za 5. zonu

[ mikal @ 23.12.2009. 03:07 ] @
Potpuno te razumem (ako ti je to za utehu). Pre par dana sam čuo da je ta komunalna taksa oko 35000 u Pirotu! I da su taj iznos za 2009 odredili u novembru. Metod za odredjivanje visine komunalne takse u Srbistanu je da na kraju godine gradski oVci vide koliko im nedostaje u budžetu za prethodnu godinu i to podele sa brojem firmi! Matemaka kao na pijaci. Da li postoji neki osnov za neplaćanje jer ti prilikom registracije nisi znao koliku će globu da ti nametnu na kraju godine? To je kao da kupiš burek, a u pekari ti kažu da cenu nemaju dok sve ne pojedeš!
Evo i ja zatvorio firmu, neću da ranim državni ološ. Idem na biro rada pola godine. Posle će valjda da propadne i ova država.
[ websurfer @ 23.12.2009. 12:20 ] @
Citat:
mikal: Potpuno te razumem (ako ti je to za utehu). Pre par dana sam čuo da je ta komunalna taksa oko 35000 u Pirotu! I da su taj iznos za 2009 odredili u novembru.


Zar ti nisu dali neko resenje u februaru 2009? Meni su tada dali poslednje resenje za taksu za isticanje firme.
[ konislav @ 23.12.2009. 12:41 ] @
Citat:
Drugo, otvaranjem firme u inostranstvu, npr. Austriji ili Svici se dobija dooooosta toga .. prvo se dobija radna viza za EU, drugo, radi najnormalnije i PayPal, i E-bay (mada moja firma ne proizvodi ništa što bi se prodavalo na E-bay :), lakši i brži prenos novca među bankama, itd. itd.


Ovo je samo delimicno tacno, pa zbog toga stvara veliku zabunu. Ne mozes dobiti vizu samim otvaranjem firme, vec moras imati odredjeni osnivacki ulog (investiciju) koja i nije bas nesto bezznacajno.
Na pr. Grcka - 60000eura
Bugarska - 120000$US
Australija - 250000 AUD + cetirigodisnje radno iskustvo na poslovima menadzera, od kojih su dve godine imale promet od min.250000 AUD
Engleska - 250000GBP
Kanada - 250000 $ CAN
Amerika - 1000000 $ US
treba se proveriti koliki je minimalni osnivacki ulog za zemlje europske unije. Ja sam se raspitivao za gore nevedene, pa znam kolko iznosi. Kod Europskih zemalja ima velika razlika dali dolazis sa drzavljanstvom neke od zemalja EU ili ne. Isto se odnosi i na Englesku. Pa tako u Grckoj ako dolazis sa pasosem iz Srbije treba ti 60000eura, ako dolazis sa nekom od EU pasosa 18000 eura.

Isticanje firme, ne znaci bukvalno isticanje nekakve table sa natpisom i toga ima u svim republikama bivse SFRJ, a ima ga i u drugim zemljama samo se mozda drugacije zove. To je u prevodu opstinska taksa. Imas toga i u Americi i Australiji gde moze biti i mnogo veca, jer je u procentima.

Citat:
Kad potrošim par hiljada eura za softver, nije mi krivo, jer znam da sam kupio alat za rad, i da sam plati nečiji tuđi rad !!

a kad treba da dam 500 eura, ni za šta, e onda mi jeste krivo, i mogu da reagujem kako hoću.


Petpostavljam da si mislio ako potrosis par hiljada eura na tvoj (svoj) softver, nije ti krivo. Dali bi ti bilo krivo da meni platis softver ili da mi kupis softver za par hiljada eura, takodje bi mi sluzio kao alat za rad. Ovo cisto u kontekstu neobicne pojave da ti nije krivo kad nesto kupis za sebe, ali ti je mnogo krivo kad das pare drugome.
[ websurfer @ 23.12.2009. 13:18 ] @
Ustvari sad sam proverio nije mi stiglo u februaru nego u aprilu 2009. god.

@mikal

Zar ti nisu ranije dostavili neko resenje za 2009. godinu nego tek u novembru? Ako ti jesu dostavili i razlikuje se iznos pozovi se na to resenje.
[ acatheking @ 23.12.2009. 18:20 ] @
Citajuci ovu temu, zaista sticem utisak da je ova taksa tipican harac, reket ili kako god nazoves.
Brat ima preduzetnicku radnju vec 3. godinu i nikad do sada mu nije stiglo resenje za placanje ove takse.
Isao je u Upravu javnih prihoda u ulici 27. Marta i tamo mu rekli da mora sam da podnese prijavu za uvodjenje u evidenciju!
Nije to jos uradio, mogu da pretpostavim da se gomilaju neke silne kamate, ali zasto je preduzetnik obavezan da se sam prijavljuje.

Dakle, radi se o totalnoj neozbiljnosti u primeni ove takse, jer samaraju kako koga stignu.

LM, sta spada u 5. zonu u BG, kako to proveriti?
[ websurfer @ 23.12.2009. 18:24 ] @
Citat:
acatheking: ali zasto je preduzetnik obavezan da se sam prijavljuje.


Mene su sami pronasli, nisam se nigde prijavljivao.
[ Ivan Dimkovic @ 23.12.2009. 18:33 ] @
Citat:
konislav
treba se proveriti koliki je minimalni osnivacki ulog za zemlje europske unije. Ja sam se raspitivao za gore nevedene, pa znam kolko iznosi. Kod Europskih zemalja ima velika razlika dali dolazis sa drzavljanstvom neke od zemalja EU ili ne. Isto se odnosi i na Englesku. Pa tako u Grckoj ako dolazis sa pasosem iz Srbije treba ti 60000eura, ako dolazis sa nekom od EU pasosa 18000 eura.


Postoji i druga varijanta, a to je da otvoris firmu i da zaposlis lokalne ljude, a onda i sebe. Medjutim cena toga je obicno veca nego ta varijanta sa "osnivackim ulogom" jer je neophodno imati pare za isplate plata u pocetku.

Primera radi, minimalna plata sa kojom mozes dobiti radnu vizu za kancelarijski posao u zapadnoj EU je obicno izmedju 35000-40000 EUR, na sta moras dodati i doprinose koje ces placati kao poslodavac. Sve to, naravno, uz proceduru zaposljavanja koja zahteva izdavanje oglasa, cimanje sa uredima za strance itd...

Jasno je da takva varijanta ocigledno nema smisla osim ako se ne radi o >bar< sestocifrenim obrtima.

Takodje, nece funkcionisati ni varijanta "otvorim firmu na papiru - i sebi ponudim 40000 EUR platu" - posto ce prvo pitanje biti postavljeno "a, odakle?" posto na racunu onda nemas nista - "majke mi" ne ide :)

Sto se "takse na tablu" tice slazem se sa konislavom - ona jeste besmislena po mom misljenju, ali slicne stvari postoje i u drugim zemljama, mozda sa drugacijim imenom. U principu opstina na kojoj je firma zeli neki svoj deo - i tu nema puno diskusije. Ako imas poslovni prostor, gotovo je sigurno da ce opstina traziti neki namet na osnovu tog poslovnog prostora na njenoj teritoriji.

Zbog toga se obicno pribegava sa otvaranjem firme tamo gde su poreski uslovi najpovoljniji - a sto se poslovnog prostora tice, ako je moguce, moze se ici na trazenje najpovoljnijih gradova/opstina - ali ne treba zaboraviti da opstine sa niskim nametima obicno jesu opstine koje nisu same po sebi atraktivne, sto znaci mozda i teze zaposljavanje ljudi itd... Sve to treba staviti na papir, jer moze da se desi "skuplja Dara nego mera" varijanta :-)
[ programer001 @ 23.12.2009. 21:43 ] @
@acatheking:

Citat:
Isao je u Upravu javnih prihoda u ulici 27. Marta i tamo mu rekli da mora sam da podnese prijavu za uvodjenje u evidenciju!
Nije to jos uradio, mogu da pretpostavim da se gomilaju neke silne kamate, ali zasto je preduzetnik obavezan da se sam prijavljuje.

Dakle, radi se o totalnoj neozbiljnosti u primeni ove takse, jer samaraju kako koga stignu.

LM, sta spada u 5. zonu u BG, kako to proveriti?


Zvezdara spada sigurno u 5. zonu

Nasa prijateljica, ima lekarsku ordinaciju na Zvezdari .. proletos je isla da se zali sto placa taksu na firmu

Rezultat: dosla joj je inspekcija u ordinaciju, naplatili joj silne kazne jer : nema vidno istaknuto "zabranjeno pusenje", aparat za gasenje pozara ne sme biti u ostavi, velicina istaknute firme nije po propisu .. tako da i dalje placa tu taksu, i platila kazne

komsija na par kuca od nje: ima arhitektonski biro .. takodjer otisao da se zali, usvojena mu zalba i sad ne placa nista.

ne znam sta da kazem za tvog burazera, najbolje neka pita svog knjigovodju.
[ websurfer @ 23.12.2009. 21:57 ] @
Citat:
PavlovicConsulting
komsija na par kuca od nje: ima arhitektonski biro .. takodjer otisao da se zali, usvojena mu zalba i sad ne placa nista.


Mozda zavisi od sifre delatnosti? Mada nema mnogo logike u tome...
[ programer001 @ 23.12.2009. 22:05 ] @
@konislav:

Citat:
Isticanje firme, ne znaci bukvalno isticanje nekakve table sa natpisom i toga ima u svim republikama bivse SFRJ, a ima ga i u drugim zemljama samo se mozda drugacije zove. To je u prevodu opstinska taksa. Imas toga i u Americi i Australiji gde moze biti i mnogo veca, jer je u procentima.


Citat:
Kad potrošim par hiljada eura za softver, nije mi krivo, jer znam da sam kupio alat za rad, i da sam plati nečiji tuđi rad !!

a kad treba da dam 500 eura, ni za šta, e onda mi jeste krivo, i mogu da reagujem kako hoću.


Petpostavljam da si mislio ako potrosis par hiljada eura na tvoj (svoj) softver, nije ti krivo. Dali bi ti bilo krivo da meni platis softver ili da mi kupis softver za par hiljada eura, takodje bi mi sluzio kao alat za rad. Ovo cisto u kontekstu neobicne pojave da ti nije krivo kad nesto kupis za sebe, ali ti je mnogo krivo kad das pare drugome.


ja ljudi ne znam da li pricam na japanskom, kineskom ili pojedini ovde namerno ne citaju sta pisem, vec vole da se prave pametni i prepametni. ???? /

Ajde, posto i ti izgleda volis samo sebe da citas da ti objasnim, nesto sto je vidim vecini jasno:

Nije mi krivo kada dam 2.000 US $ za Rational Rose, jer je taj softver neko napravio, potrosio gomilu vremena, zivaca i para !!
Jer je taj softver meni orudje za rad, i sa tim softverom sam do sada napravio xx puta vise para .. da li ti je sada jasno ???

i uopste ne znam zasto je to cudna pojava ?????? jel ti koristis divlji, nelegalni softver ??????

Stvarno mi nije jasno, zasto pojedini ljudi ovde, razvijaju ovu temu na stranu koja uopste nema ni veze sa onim o cemu sam pisao...

da li ti shvatas, da za 2 pravna subjekta (po 15-i put pisem) koji se nalaze na istoj adresi se placaju razlicite takse za isticanje firme ???

Alo .. za ISTICANJE FIRME .. daklem ne doprinosi za PIO, Socijalno, itd itd .. nego taksa za isticanje firme ??

U cemu je razlika ako na firmi na zgradi pise "Pera Peric DOO" ili "Pera Peric - privatni preduzetnik" ..

Zaista ne znam cemu tolika pametovanja (valjda sto smo u Srbiji) i cemu tolike pausalne ocene i saveti, kad me samo zanimalo i hteo sam sa vama da podelim ovu (zanimljivu ;( informaciju , kako je ovde pravilo da nema pravila !

ako imas istaknutu firmu placas taksu zato sto si je istakao, a ako nemas istaknutu firmu, placas kaznu sto je nisi istakao ???


Sto se tice cifre koju si pomenuo, od 1.000.000 $ za otvaranje firme u Americi, to vazi za immigration candidates .. i nije tolika cifra vec se krece od 500.000 do 1.000.000 dolara .. zavisi gde si ..

ali, ali .. H1 visa holder (koju ja trenutno imam !! ) prolazi mnogo jeftinije !

drugo .. SVAKO moze otvoriti firmu u Americi, za svega 700 dolara

evo konkretno o cemu pisem "

It is possible on an E2 nonimmigrant visa, or an immigrant E5. The E5 has specific investment minimums, the 500,000/1,000,000. The nonimmigrant E2 does not. your investment has to be considered substantial, but in relationship to the size of the business, along with many other requirements. either way, you would need to get a good immigration attorney to help you with the paperwork, however, neither requires a US partner.


It isn't a requirement to be an American citizen or even live in the USA to own a company here. You can hire agents to setup your corporation or LLC (Limited Liability Company) for you for less than $700 (US Dollars), and maintain your own business address with receptionist for about $200 - $300 per month. Your phone number will cost about $30 per month. Business licenses are low cost and renewed annually. Your company will be required to obtain an Employer's I.D. from the U.S. Internal revenue Service (IRS) since it must pay taxes it earns. If you setup your company in the state of Nevada, Delaware, or Wyoming, you won't have any state corporation or personal state income taxes.


[ programer001 @ 23.12.2009. 22:13 ] @
@ mikal

Citat:
Potpuno te razumem (ako ti je to za utehu). Pre par dana sam čuo da je ta komunalna taksa oko 35000 u Pirotu! I da su taj iznos za 2009 odredili u novembru. Metod za odredjivanje visine komunalne takse u Srbistanu je da na kraju godine gradski oVci vide koliko im nedostaje u budžetu za prethodnu godinu i to podele sa brojem firmi! Matemaka kao na pijaci. Da li postoji neki osnov za neplaćanje jer ti prilikom registracije nisi znao koliku će globu da ti nametnu na kraju godine? To je kao da kupiš burek, a u pekari ti kažu da cenu nemaju dok sve ne pojedeš!
Evo i ja zatvorio firmu, neću da ranim državni ološ. Idem na biro rada pola godine. Posle će valjda da propadne i ova država.


Onda znas i sam o cemu pricam ...

naravno da su udarili tolike takse, jer pre neki dan u novinama procitah, da trenutno u Opstinskim i Gradskim 'organima' radi .. pazi sad . .38.900 !! sluzbenika ...
pa treba da otpuste 8.000 .. pa sad svima neprijatno kako to da urade, pa ajde da im daju sto vise para za otpremninu !!!

a kad su gasili velika preduzeca po Srbiji, onda nikom nista ..

inace, naravno da ne moras da sedis pola godine na birou ... posalji mi na pp ukratko tvoj CV, imam 2 otvorene pozicije, 1 za Italiju, druga za Sloveniju, pa ako te se 'matchujes' :) i ako uopste hoces u inostranstvo, javi se .. mozes vec iduce nedelje da ides na intervju.

pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 23.12.2009. 22:17 ] @
Citat:

drugo .. SVAKO moze otvoriti firmu u Americi, za svega 700 dolara


Mozes i za dosta manje, ja sam firmu u USA otvorio za oko ~$300 total.

Poenta je da ti to ne daje pravo da radis tamo, osim ako nemas neku vizu koju si dobio na drugi nacin. Kazes da imas H1, u kom slucaju onda nemas problem.

Mada, opet - i ta firma koju si otvorio za $300 je u obavezi da tebe placa uporedivo sa prosekom u sredini gde poslujes.
[ Marko_L @ 23.12.2009. 22:47 ] @
Ja u potpunosti razumem šta želiš da kažeš, ali ne razumem šta je konkretno tvoj problem. Ta komunalna taksa za isticanje firme se plaća zato što zakon kaže da se plaća, isto kao i porez, samo što ovo prvo ide opštinskim, a ovo drugo republičkim vlastima. Dakle, ta taksa, ma koliko bezveze zvučalo je praktično porez na tvoje postojanje, odnosno postojanje privrednog subjekta, a ti plaćaš dve takse, zato što verovao ili ne, imaš dva privredna subjekta. Možda su za tebe oni isto, ali po propisima nisu. Ako ne želiš da plaćaš oba, onda zatvoriš jedan od njih i plaćaš samo za jedan. Dalje, kažeš
Citat:
Nije mi krivo kada dam 2.000 US $ za Rational Rose, jer je taj softver neko napravio, potrosio gomilu vremena, zivaca i para !!
Jer je taj softver meni orudje za rad, i sa tim softverom sam do sada napravio xx puta vise para .. da li ti je sada jasno ???

Ako je to tvoj kriterijum da platiš nešto, zašto onda plaćaš porez ? Mislim, nije baš da se u poreskom troši gomila vremena, živaca i para (barem ne više nego što se troši u opštini), a i čisto sumnjam da ti je porez oruđe za rad. Dakle, kada otvoriš firmu, u bilo kojoj zemlji, sa time dolaze i određene dažbine sa kojima si mogao da se upoznaš pre nego što si otvorio firmu. Znači, u zemlji Srbiji su dažbine te i te (ne ulazim u to da li su i koliko opravdane i logične... kamo sreće da je u Srbiji sve logično), a ti ako misliš ili znaš da je negde drugde bolje, trebao si tamo otvoriti firmu. Eto i sam kažeš da imaš razne kombinacije za inostranstvo, pa što to ne iskoristiš. Mislim, razmećeš se ovde nekim ABCDEFGH vizama, radnim vizama koje se dobijaju za nedelju dana, kombinacijama za otvaranje firme u Austriji i Švici sa kojima se dobija mnogo toga... pa šta čekaš onda. Ako je sve tako kao što kažeš, ja na tvom mestu ne bih časio ni časa, niti piskarao o tome po forumu, nego bih već sutra krenuo u realizaciju. Moju podršku, mada sumnjam da ti nešto znači, svakako imaš.

Da se razumemo, ne pokušavam da budem negativan, niti da ti nešto solim pamet, ali jednostavno ne razumem tu potrebu da trošiš energiju ubeđujući nas kako nešto može da se uradi, umesto da tu energiju utrošiš na sprovođenje toga u delo. Mislim, čisto sumnjam da ti neko ovde može pomoći da izbegneš plaćanje tih taksi. Možeš pomoći jedino sam sebi, na jedan od sledećih načina:

-prihvatiti takse takve kakve su i nastaviti da radiš
-zatvoriti jedan od subjekata, tako da plaćaš samo jednu umesto dve takse
-ako uopšte ne ističeš firmu, a stiglo ti je rešenje za plaćanje, uložiti žalbu (čujem da je nekima uspelo)
-zatvoriti oba subjekta i poslovanje prebaciti tamo gde tih taksi nema

To je cela mudrost. U stvari, ima i peta solucija, da nađeš političku opciju koja se zalaže za ukidanje tih taksi, pa glasaš za nju na sledećim izborima. No, možda se načekaš.
[ programer001 @ 23.12.2009. 23:35 ] @
@Marko_L : hvala za odgovor. Ne smatram ovo trosenjem energije, dok jos uvek ucestvujem o ovom threadu, vec samo da podelim info, mozda ce nekome posluziti

evo da ti kazem sta mislim na ove tvoje komentare

Dakle, kada otvoriš firmu, u bilo kojoj zemlji, sa time dolaze i određene dažbine sa kojima si mogao da se upoznaš pre nego što si otvorio firmu.

Ovo teoretski mnogo pametno i lepo zvuci .. kada sam otvorio obe firme, jos 2006, takse za isticanje firmi su bile oko 650 dinara /mesecno ..

i sta sa tim ???? sta ti to znaci u zemlji Srbiji .. kad svake godine te takse rastu ?

Znači, u zemlji Srbiji su dažbine te i te (ne ulazim u to da li su i koliko opravdane i logične... kamo sreće da je u Srbiji sve logično), a ti ako misliš ili znaš da je negde drugde bolje, trebao si tamo otvoriti firmu.

Svako od nas povratnika iz inostranstva ima razloge zbog kojih se vratio, i koliko vidim, svako je zazalio manje-vise zbog povratka, a pojedini moji prijatelji, na zalost cele porodice, polako pocinju opet da gledaju 'preko' a neki se i definitivno iseljavaju nazad.

Eto i sam kažeš da imaš razne kombinacije za inostranstvo, pa što to ne iskoristiš. Mislim, razmećeš se ovde nekim ABCDEFGH vizama, radnim vizama koje se dobijaju za nedelju dana, kombinacijama za otvaranje firme u Austriji i Švici sa kojima se dobija mnogo toga... pa šta čekaš onda. Ako je sve tako kao što kažeš, ja na tvom mestu ne bih časio ni časa, niti piskarao o tome po forumu, nego bih već sutra krenuo u realizaciju. Moju podršku, mada sumnjam da ti nešto znači, svakako imaš.

Uopste mi nije cilj da se hvalim i razmecem, jer to uglavnom rade ljudi koji nista nemaju, i povrsni su u svemu .. od znaja, kulture, pa do materijalnog stanja.
a ti, ako imas strucnosti i zelje da zivis u inostranstvu, mozes to da uradis kad hoces, samo treba se odluciti za koju zemlju, i nista nije problem.

Da se razumemo, ne pokušavam da budem negativan, niti da ti nešto solim pamet, ali jednostavno ne razumem tu potrebu da trošiš energiju ubeđujući nas kako nešto može da se uradi, umesto da tu energiju utrošiš na sprovođenje toga u delo.

Ne ubedjujem nikoga, vec ne mogu da shvatim kako ta f... taksa moze biti razlicita za privredne subjekte koji se nalaze na istoj lokaciji ?

Mislim, čisto sumnjam da ti neko ovde može pomoći da izbegneš plaćanje tih taksi.

Nisam ni mislio na pomoc, vec na necije moguce slicno iskustvo, da bih video sta da radim.

pozdrav, hvala
[ konislav @ 24.12.2009. 03:49 ] @
Citat:
a ljudi ne znam da li pricam na japanskom, kineskom ili pojedini ovde namerno ne citaju sta pisem, vec vole da se prave pametni i prepametni. ???? /

Ajde, posto i ti izgleda volis samo sebe da citas da ti objasnim, nesto sto je vidim vecini jasno:

Nije mi krivo kada dam 2.000 US $ za Rational Rose, jer je taj softver neko napravio, potrosio gomilu vremena, zivaca i para !!
Jer je taj softver meni orudje za rad, i sa tim softverom sam do sada napravio xx puta vise para .. da li ti je sada jasno ???

i uopste ne znam zasto je to cudna pojava ?????? jel ti koristis divlji, nelegalni softver ??????


Bravo Care! Pa pojava nije uopste cudna, cudno je sto ti pokusavas da nama objasnis nesto tolko jasno i normalno, kao da si otkrio ne znam ni ja sta vec. Pa svakome je draze da potrosi pare za svoje potrebe. Pa i seljaku-poljoprivredniku je draze da kupi traktor ili kombajn, jer je tu masinu neko pravio, potrosio vreme i pare, a i samom poljoprivredniku taj traktor donosi pare, ali J*biga mora i on da plati porez drzavi, a to mu nikako nije drago. Inace legalan softver kupujem samo kad moram.

Citat:
da li ti shvatas, da za 2 pravna subjekta (po 15-i put pisem) koji se nalaze na istoj adresi se placaju razlicite takse za isticanje firme ???


Normalno da shvatam, zasto mislis da se to samo tebi desava. Meni nije jasno zasto ce nekom dva ili vise pravna subjekta. Jedan ti vrsi sve poslove. Po meni je uredu da platis dve takse, svako pravno lice jedna taksa. Taksa je razlicita, jer su i pravna lica razlicita ( jedno je doo, a drugo agencija ili nesto trece). Cudno bi bilo da se placa razlicita takas za ista pravna lica, na istoj adresi.
Tema slicna ovoj je vec bila i ja sam pisao o jednoj drugoj pojavi. Ja sam imao firmu koja je imala jos dva svoja lokala, pa sam placao tri firmarine. Jednu za sediste i po jednu za svaki lokal. Nije mi bilo drago, ali u troskove poslovanja to nije bila neka velika stavka. Ja takodje nisam hteo da platim, pa su blokirali racun i naplatili prisilnim putem. Mene je isto kostalo, samo sam uz kafu pricao kako su mi oteli pare, cisto da se kurcim i da imam sta da pricam u kafani.

Citat:
Zaista ne znam cemu tolika pametovanja (valjda sto smo u Srbiji) i cemu tolike pausalne ocene i saveti, kad me samo zanimalo i hteo sam sa vama da podelim ovu (zanimljivu ;( informaciju , kako je ovde pravilo da nema pravila !

ako imas istaknutu firmu placas taksu zato sto si je istakao, a ako nemas istaknutu firmu, placas kaznu sto je nisi istakao ???


Lepo je to sto si ti hteo da podelis sa nama tu zanimljivu informaciju, ali se i kod nas javila zela da sa tobom podelimo svoje informacije, poglede i misljenja u vezi toga, pa je tako nastala ova diskusija.

Citat:
Sto se tice cifre koju si pomenuo, od 1.000.000 $ za otvaranje firme u Americi, to vazi za immigration candidates .. i nije tolika cifra vec se krece od 500.000 do 1.000.000 dolara .. zavisi gde si ..

ali, ali .. H1 visa holder (koju ja trenutno imam !! ) prolazi mnogo jeftinije !

drugo .. SVAKO moze otvoriti firmu u Americi, za svega 700 dolara


Evo druze sta si ti bio napisao:
Citat:
Drugo, otvaranjem firme u inostranstvu, npr. Austriji ili Svici se dobija dooooosta toga .. prvo se dobija radna viza za EU, drugo, radi najnormalnije i PayPal, i E-bay (mada moja firma ne proizvodi ništa što bi se prodavalo na E-bay :), lakši i brži prenos novca među bankama, itd. itd.


Pa si dobio odgovor kakav si dobio. Ti nisi bio pomenuo ni H1 or H2 visa holders, tako da ne sviraj k*rcu. Tu vizu koju imas nisi dobio zahvaljujuci otvaranu firme u USA, tako da je ovo sto pricas bez predmetno.
Podji ti u Austriji ili Svici sa tvojom H1 vizom i probaj da otvoris firmu, pa da vidimo koliko ce ti trebati para za dobijanje radne vize za EU.


[ Beltrammi @ 25.12.2009. 04:37 ] @
stranac koji ne boravi u Italiji moze da otvori firmu u Italiji ako ubedi nadleznu privrednu komoru da je potreban njihovoj recimo opstini. Prosto govoreci: vrlo tesko ce stranac otvoriti piceriju u Napulju, ali zato imas gomilu restorana KEBAB jer italijani to ne prave, a jedu (tu i tamo) ili recimo otvoriti Leskovac u Trstu gde ima dosta Srba tj. pk je ubedjena da ti je biznis plan ok. realan, i samim tim ce i opstina profitirati ok.

Kada ti komora da pozitivno resenje sa njom ti prefetura izdaje nulla ostu sa kojim pravis ulaznu vizu i sa njom u Italiji pravis dozvolu boravka i onda mozes poceti da obavljas aktivnost. Dozvola odmah vazi dve godine.

Tako je bilo pre, ali sam sada cuo da su Kinezi uz par advokata prilicno hakovali ovaj sistem i da su ubedjivali PK za svakojake vrste poslova od kojih su mnogi bili fikitvni i da su pride dovlacili i familiju. Tako su sad Italijani uveli neki obavezan depozit od 20,000 evra.

Uzgred. Ne mogu da verujem da postoji neko ko obavlja posten posao a ne zeli da mu se vidi ime firme, da bude prepoznatljiv. E sad zasto komunalna taksa: pa bozemoj, zas to svi ovi porezi, mislim zivimo u organizovanom drustvu. Ako samo zato bezis iz Srbije, onda bolje ostani jer Zapad je izmislio sve takse ovoga sveta.
[ btamara @ 30.04.2010. 00:35 ] @
Izvod - iz Odluke o lokalnim komunalnim taksama (Beograd) – za šta se sve plaća lokalna komunalna taksa

Komunalna taksa plaća se za:
1. korišćenje prostora na javnim površinama ili ispred poslovnih prostorija u poslovne svrhe, osim radi prodaje štampe, knjiga i drugih publikacija, proizvoda starih i umetničkih zanata i domaće radinosti;
2. držanje sredstava za igru ("zabavne igre");
3. priređivanje muzičkog programa u ugostiteljskim objektima;
4. korišćenje reklamnih panoa;
5. korišćenje prostora za parkiranje drumskih motornih i priključnih vozila na uređenim i obeleženim mestima;
6. korišćenje slobodnih površina za kampove, postavljanje šatora ili druge objekte privremenog korišćenja;
7. korišćenje obale u poslovne i bilo koje druge svrhe;
8. isticanje firme na poslovnom prostoru;
9. isticanje i ispisivanje firme van poslovnog prostora na građevinskim objektima;
10. korišćenje vitrine radi izlaganja robe van poslovnih prostorija;
11. držanje i korišćenje plovnih postrojenja i plovnih naprava i drugih objekata na vodi, osim pristana koji se koriste u pograničnom rečnom saobraćaju;
12. držanje i korišćenje čamaca i splavova na vodi, osim čamaca koje koriste organizacije koje održavaju i obeležavaju plovne puteve;
13. držanje restorana i drugih ugostiteljskih i zabavnih objekata na vodi;
14. držanje motornih drumskih i priključnih vozila, osim poljoprivrednih vozila i mašina;
15. zauzeće javne površine građevinskim materijalom i za izvođenje građevinskih radova.


Komentarisaću gore naveden Izvod u vezi sa mojim slučajem, a koliko sam videla sličnih primera već je bilo pa mislim da će mi neko razjasniti a da će biti značajno i svima vama koji ste o ovome raspravljali.
Danas sam dobila Rešenje za komunalnu taksu za isticanje firme na poslovnom prostoru. (Radi se o Agenciji za kompjuterske usluge - šifra delatnosti 72200, Zvezdara - zona 2). Na koverti piše - "Obavezno lično uručenje" - koverta je bila ubačena u poštansko sanduče - dakle nije mi lično uručena, pa pošto je postojala velika mogućnost da se koverta lako izvuče iz sandučeta i baci, a da to ja ni ne znam - dakle mogla bih da se pravim da je nisam ni dobila i da o svemu tome ništa ne znam. Kad sam registrovala Agenciju (radnju) pre četiri godine niko mi nije ni rekao da ću imati ovakvu vrstu dažbine i ko zna da li su mi ovakva rešenja stizala i predhodnih godina (ali niko mi nije došao na vrata stana i lično uručio rešenje). U Poreskom sam dobila samo objašnjenje u vidu Rešenja da treba da uplaćujem: 1. Doprinos za PIO, 2. Doprinos za Zdravstvo, 3. Doprinos za Nezaposlene, i 4, Porez na dohodak građana (paušal) što sam redovno činila sve ove godine kako bih imala uredno overenu Zdravstvenu knjižicu. I niko me nije ni proveravao - ni šta, ni kako, ni gde radim, ni da li radim to što sam prijavila da ću raditi (a ipak radim to za šta sam registrovana + sve što mogu da na pošten i kreativan način pridodam zaradi kako bih platila ove četiri stavke + nabavila potrošni materiljal i tako sam već četiri godine samo nešto iznad "pozitivne nule") - samo je bilo bitno da redovno uplaćujem Doprinose i Porez.
A što se tiče ove komunalne takse - molim neko razjašnjenje jer ne vidim nikakav razlog da plaćam nešto što ne koristim. (povezujem to sa gore nabrojanim stavkama):

1. Ne koristim prostor na javnim površinama ili ispred poslovnih prostorija, ne prodajem štampu, ni knjige ni druge publikacije, niti proizvode starih i umetničkih zanata i domaće radinosti ...
2. ne držim sredstva za igru (osim dečijih igračaka svuda po stanu gde se moja deca i njihovi drugari igraju njima, pa se svi pomalo spotičemio o njih ...)
3. ne priređujem muzičke programe jer živim u stanu i radim u dnevnoj sobi pored svoje dvoje dece koja se tu igraju, supruga i svekrve koji tu provode svoje slobodno vreme.
4. ne koristim nikakve reklamne panoe, jer do posla dolazim putem preporuka prijatelja i rođaka koje ne plaćam i zadovoljnih korisnika mojih usluga, a povremeno preko oglasnika za koji dosledno plaćam cenu objave malog oglasa (dakle platim ono što oglasim kome treba),
5. ne koristim prostor za parkiranje na uređenim i obeleženim mestima jer nemam(o) drumsko motorno vozilo niti priključna vozila.
6 ne koristim slobodne površine za kampove, postavljanje šatora i druge objekte privremenog korišćenja (jer i nemam mnogo vremena za odmor - pored ovog posla i dvoje dece - a zadnji put smo bili van Beograda pre osam godina - leti odemo s decom na Adu)
7. ne koristim obale u bilo koje poslovne i druge svrhe (ne nalazim se u blizini bilo kakvih vodenih površina - osim kad šetam s decom kejom ili odemo do Ade)
8. nisam istakla firmu na poslovnom prostoru, jer ne želim da ističem firmu na vratima svog stana i time se izložim riziku da neko pomisli da smo bogati pa nam obije stan misleći da ima šta da ukrade, a i zbog toga što sada posao pretežno obavljam koristeći laptop kod korisnika usluga i sve ostalo u saradnji sa kopirnicama, štamparijama i fotografskim radnjama - dakle nije mi neophodan poslovni prostor, pa ne vidim razlog da ističem firmu na vratima stana ili na ulazu u zgradu ili poštanskom sandučetu.
9. ne isitčem firmu van poslovnog prostora na građevinskom objektu, jer sve poslove dobijam putem preporuka prijatelja i zadovoljnih korisnika mojih usluga a oni i ne traže da im za to platim.
10. ne koristim nikakve vitrine radi izlaganja robe jer mi to nije neophodno (zadovoljni korisnici pokažu rezultat moga rada onome kome me preporuče)
11. ne držim niti koristim plovna postrojenja i plovne naprave i druge objekte na vodi. (eh, da imam neku jahticu, pa ne bih se bavila ovim čime se bavim ...)
12. ne držim i ne koristim čamce i splavove na vodi (jednom smo samo vodili decu na krstarenje od pristaništa do Ratnog ostrva, pa do Ade i nazad ali to nije bio naš čamac),
13. ne držim restorane i druge ugostiteljske i zabavne objekte na vodi (ne sećam se ni kad sam zadnji put bila na nekom takvom objektu - nemam za to ni vremena ni para);
14. ne držim motorna drumska i priključna vozila, pa nemam ni poljoprivredna vozila i mašine;
15. ne zauzimam javne površine građevinskim materijalom je ne izvodim građevinske radove.

Ako neko može da mi objasni za šta ja to moram da platim 36.000 godišnje biću mu zahvalna, ali smatram da uredno plaćam sve što treba i da ne treba da plaćam ono što ne koristim Hvala državi što mi nudi sve te mogućnosti, ali za sad to ne mogu i nije mi potrebno. I ovo što plaćam ne znam da li mi se isplati, jer više dam državi nego što mogu svojoj deci da omogućim - no makar mogu svoje vreme da isplaniram i posvetim deci kada je to najneophodnije i nadam se da im jednog dana neću biti na teretu (da ću imati dovoljno za svoje potrebe - ili da ću biti trezvena i zdrava dovoljno da mogu doživotno da radim ovakav posao).
[ gosha @ 30.04.2010. 08:40 ] @
Vec diskutujemo u 2 temi o ovome.
[ acatheking @ 30.04.2010. 09:29 ] @
Tamara, pošto smo i mi u sličnoj situaciji, brat vec 2 godine ima agenciju sa istom šifrom delatnosti, takođe na Zvezdari/Mirijevo, zanima me KO TAČNO šalje ta rešenja? Nama do dana današnjeg nije stiglo NIKAKVO rešnje za plaćanje ove takse, a vidim po tvom iskustvu, da je tebi posle 4 god prvi put stiglo to rešenje?
Očekujem da će i nama stići rešenje ali spreman sam da uputim molbu za ukidanje te takse. Ne bih da taksativno da ponavljam sve ovo što si ti navela, ali apsolutno se slažem da nema osnova za naplaćivanje ovih nameta. Ovo je po APP principu (Ako Prođe, Prođe)
[ btamara @ 01.05.2010. 02:06 ] @
Prvo odgovor na konkretno pitanje: U zaglavlju Rešenja za utvrđivanje lokalne komunalne takse za isticanje firme na poslovnom prostoru piše: Republika Srbija, Grad Beograd, Gradska uprava grada Beograda, Sekretarijat za finansije; Uprava javnih prihoda, Sektor javnih prihoda za područja gradskih opština Odeljenje Zvezdara, Beograd, 27. marta 43-45

Sad ći ti prvo priznati ono što nisam jasno rekla u predhodnoj poruci. Ovakvo rešenje mi je stizalo još dva puta u prethodne dve godine i jedino što sam uradila sa njima je da sam ih stavila u fasciklu i nisam se obazirala na njih. Niti sam imala para da to plaćam jer sam jedva uspevala da skrpim para za Poreze i Doprinose i još sam izmolila Poresku upravu da mi smanji potraživanja na minimum jer imam malu decu i ne mogu da postignem da zaradim koliko mi traže. A kad sam trebala da registrujem Agenciju lepo sam ih pitala (mejlom) da mi kažu koliki će mi troškovi biti za tu vrstu posla kojim želim da se bavim kako bih mogla da planiram troškove i zaradu i popunim Biznis plan jer sam konkurisala za subvencije preko biroa, i tada su mi dali sledeći odgovor: Da odgovor ne daju unapred već da prvo registrujem radnju pa će mi posle reći koliko su Porezi i Doprinosi. Bila sam ogorčena jer kako sam onda mogla da znam koliko će mi biti troškovi i šta me sve čeka a nisam poznavala nikog ko se bavi ovim što ja sad radim da sam mogla da znam kako bi posao išao i koliko bi mi ostalo čiste zarade. Rizikovala sam i dobila subvencije od Službe za zapošljavanje uz uslov da 2 godine redovno uplaćujem Doprinose i Poreze. A kad sam dobila prvo rešenje od Poreske uprave zabezeknula sam se jer nisam očekivala tolike dažbine i prvih nekoliko meseci morala sam da od muževljeve plate uplaćujem svoje doprinose jer nisam mogla da postignem da zaradim to što mi traže.

E kad mi je posle dve godine prvi put stiglo i ovo rešenje za isticanje firme, tek mi je onda svega bilo dosta (a taman sam malo stala na svoje noge).

U rešenju između ostalog piše: Ukoliko obveznik dospele, a neizmirene obaveze ne plati u propisanom roku naplata će se izvršiti prinudnim putem.
Predhodna rešenja strpala sam negde u fasciklu i nisam se na njih obazirala - pa nek me nateraju da prinudno platim - jednostavno nemam para jer mi skoro cela zarada ode na plaćanje Doprinosa i Poreza, a ne mogu više da postignem jer su mi deca još uvek mala. Firmu nemam potrebe da ističem jer za posao koji obavljam ne moram da imam poslovni prostor jer ga pretežno obavljam na terenu.

Stičem utisak da se ova taksa naplaćuje po principu "Koga navatamo" jer mi za predhodne godine nisu stizale nikakve opomene ni prinude.
Da imam lokal ili poseban poslovni prostor i istaknute reklame i firmu na lokalu prihvatila bih plaćanje ove takse, ali ovako kako radim ne prihvatam.
[ Suns @ 18.05.2010. 10:56 ] @
Da li je još nekom stigao ovaj lopovluk!?

Meni je stigla taksa za jednu firmu da platim 90.000 dinara a za drugu 30.000. Znači ovo je PLJAČKA SAMO TAKVA.

Prošle godine mi je za firmu što je sada stiglo 90k, stiglo 19.800 a za povu drugu nekih 8.000

Ja sada pitam vas da li je neko normalan u toj komori!? Zašta da platim 120.000 dinara jbt!? za papirić koji je 20x20cm
Pritom OBE firme su mi na istoj adresi, nemam maloprodju već proizvodne pogone...

Ja ne znam šta da radim ali zaista, kome da se žalim na ovo!? razmišljao sam da ne platim, ali moram da platim jer u protivnom ne mogu da učestvujem na tenderima, jer u svakoj tenderskoj dokumentaciji traže overeni papir iz Komore da sav pljačkaški hara od njih uredno plaćam
[ websurfer @ 18.05.2010. 21:43 ] @
Citat:
Suns:
Meni je stigla taksa za jednu firmu da platim 90.000 dinara a za drugu 30.000. Znači ovo je PLJAČKA SAMO TAKVA.

Prošle godine mi je za firmu što je sada stiglo 90k, stiglo 19.800 a za povu drugu nekih 8.000



Kako je moguce da se toliko razlikuju iznosi??!!

Prava pljacka!

Gde ti se nalaze firme (koji grad, koja zona)?
[ Suns @ 18.05.2010. 22:00 ] @
Video sam tvoj mejl pre ove poruke pa sam ti tamo napisao, ali evo i ovde.

Firma je prijavljena na adresi gde ja stanujem tj živim već zadnjih 25 godina, u Zemunu to je inače miran kraj sa kućama. Da živim na Bulevaru u Beogradu pa da shvatim ali jbt ((

Ravno 450% mi je taksa veća nego prošle godine. Dabogda sve na lekove potrošili mamu im hoštaplersku!!!!


P.S. Mislim da su napisali da sam u 5-oj zoni...