|
[ Zlatnimomak @ 26.12.2009. 14:19 ] @
| Američka savezna policija FBI objavila je gotovo hiljadu stranica tajnih dokumenata u kojima su opisani svi detalji njihovog sistema za prisluškivanje građana. FBI je stvorio jednostavan i sofisticiran point-and-click sustav koji im omogućuje da prisluškuju bilo koju telefonsku liniju u SAD-u. Sustav nazvan DCSNet sposoban je spojiti FBI-ove stručnjake ne samo na tradicionalne telefonske linije, već i na linije Internet i mobilne telefonije budući da je sustav impregniran u nacionalnu telefonsku infrastrukturu. DCSNet sakuplja i sprema telefonske brojeve, telefonske pozive i sms poruke koji se mogu koristiti za vrijeme istrage. Izvor http://www.monitor.hr/vijesti/...-sistema-prisluskivanja/86717/
P.S. Hrvatska tajna policija ne prisluškuje sve mobilne telefone, niti otvara i čita sve pismene pošiljke. Još je 1996. godine američki vojni MPRI snabdeo hrvatske vojne i policijske obaveštajne službe osetljivim i visokosofisticiranim uređajima kojima Hrvati u službi NATO-a mogu prisluškivati sve mobitele od Alpa do Istanbula i dalje. Naime, današnji centar špijunaže i obavještajnih analiza za jugoistok EU i NATO-a je - ZAGREB (!). No, prate se samo oni koji su interesantni hrvatskoj SOA-i, britanskom MI6, njemačkom BND-u, američkoj CIA-i, FBI i NSA, talijanskom SISMI-ju, te još nekim zapadnim službama i to samo i jedino za račun NATO Saveza u cilju zajedničke sigurnosti i antiterorističkog djelovanja.
[Ovu poruku je menjao Zlatnimomak dana 26.12.2009. u 15:40 GMT+1] |
[ Zlatnimomak @ 26.12.2009. 14:34 ] @
Što se Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske tiče, tamo se (ali i van UK to rade Englezi; op.a.), te u ostatku EU-a pa i sveta, Angloamerikanci koriste britansko-američki prislušni sustav ECHELON kojeg su neučinkoviti Francuzi pokušali zaustaviti, ali im - nije uspelo.
Mnogi se pitaju što je to sustav Echelon? To je anglo-američki sustav globalnog nadzora. A sve je počelo ovako:
Dakle, kasnih 80-ih, UK i SAD su ponudile Novom Zelandu (inače članici britanskog Commonwealtha; op.a.) pridruživanje najtajnijem globalnom obaveštajnom sustavu. Hagerova istraga i otkriće Echelonovog rečnika otkrila je jedan od najvećih, najstrože čuvanih svetskih obaveštajnih projekata. Sustav omogućava obaveštajnim agencijama nadgledanje većine svetskog telefonskog, e-mail, i telefax komuniciranja.
40 godina prošlog veka najveća novozelandska obavještajna agencija Government Communications Security Bureau (GCSB) pandan američkoj National Security Agency (NSA) pomagala je zapadnim obaveštajnim službama u špijuniranju pacifičkog pojasa, bez znanja novozelandske javnosti i većine političara.
Ono što NSA nije znala, ali britanski MI6 jest znao, je da su do kraja 80-ih mnogi djelatnici GCSB-a odlučili da se takve aktivnosti odvijaju predugo u prevelikoj tajnosti, te su odlučili dati intervjue i razotkriti tajne novozelandske špijunske aktivnosti.
Na kraju, više od 50 ljudi koji su radili u obaveštajnim i srodnim djelatnostima odlučilo je progovoriti…
Aktivnosti koje su oni opisali omogućili su dokumentiranje nekih sustava i projekata koji su se odnosili na celi savez, a koji su dugo držani u strogoj tajnosti.
Od tih sustava, daleko najvažniji je ECHELON.
Dizajniran i koordiniran od britanskog SIS-a (MI5 i MI6, te Foreign Affairs i još nekih britanskih službi) te od američke NSA, ECHELON se koristio za presretanje e-maila, fax, telex i telefonskih komunikacija prenošenih većinom svetskih telekomunikacijskih mreža. Za razliku od većine špijunskih sustava projektiranih za vrijeme Hladnog rata, ECHELON je primarno projektiran za špijuniranje nevojnih ciljeva: vlada, organizacija, poslovnih subjekata, i pojedinaca u praktično bilo kojoj zemlji. On praktički pogađa svaku osobu koja komunicira u međunarodnom (a nekad i lokalnom) prometu.
Naravno, samo poimanje da obavještajne službe upadaju u e-mail, fax i telefonske komunikacije nije ništa novo.
Ono što novozelandsko «curenje» razlikuje od ostalih je u činjenici da se u materijalima koje je «procurilo» novozelandsko obavještajno osoblje nalaze precizne informacije o tome gdje se samo špijuniranje odvija, kako sustav radi, kakve su mu sposobnosti, što su mu mane i mnogi detalji poput kodnih imena.
ECHELON nije dizajniran za prisluškivanje e-maila, faxa ili telefona određenog pojedinca. Umjesto toga sustav radi tako što neselektivno presreće ogromne količine navedenih komunikacija, i pomoću kompjutera izabire potencijalno zanimljive poruke iz mase nezanimljivih.
Uspostavljen je lanac prislušnih postaja, doslovno oko svijeta, koje prisluškuju sve značajne komponente međunarodnih telekomunikacijskih mreža. Neke nadziru komunikacijske satelite, neke kopnene komunikacijske mreže i druge radio-komunikacije. ECHELON je umrežio sva ova postrojenja pružajući UK-u i SAD-u, te njihovim saveznicima u NATO-u (dakako i Hrvatskoj danas; op.a.) mogućnost presretanja velikog djela komunikacije na planetu.
Kompjuteri u svakoj prislušnoj postaji ECHELON-a automatizirano pretražuju milione poruka kako bi pronašli one koje sadrže unapred programirane ključne riječi. Ključne riječi sadrže sva imena, sve lokacije, subjekte itd. koji bi mogli biti spomenuti a vezano uz određenu sferu interesa.
Svaka riječ svake presretnute poruke na svakoj postaji se automatski pretražuje kako bi se utvrdilo da li je određeni broj telefona ili e-mail adresa na listi. Tisuće istovremenih poruka su pročitane u «stvarnom vremenu» (real time) kako već dolaze u postaju, sat za satom, dan za danom, a kompjuteri traže obaveštajnu iglu u telekomunikacijskom stogu sena.
Kompjuteri u stanicama diljem svijeta su znani, unutar mreže, kao ECHELON Dictionary kompjuteri (Rječnici). Kompjuteri koji mogu automatizirano pretraživati promet za ključnim riječima postoje od 70-ih godina, ali ECHELON su britanski SIS i američka NSA dizajnirali tako da poveže sve te kompjutere i omogući tim postajama da deluju kao integrirana celina.
Britanski SIS (Secret Intelligence Service; op.a.), NSA i GCSB su vezani šesteročlanim ugovorom «UKUSA signal intelligence agreement «.
Ostala tri partnera svi sa podjednako nerazumljivim imenima su Government Communications Headquarters (GCHQ) u Velikoj Britaniji, the Communications Security Establishment (CSE) u Kanadi, i Defence Signals Directorate (DSD) u Australiji. Savez koji je nastao iz zajedničkih napora tekom drugog svetskog rata u presretanju radio transmisija, je formaliziran UKUSA ugovorom 1948. godine i primarno je bio usmjeren protiv danas nepostojećeg komunističkog SSSR-a.
Šest UKUSA agencija su trenutno najveće obavještajne organizacije u njihovim vlastitim zemljama.
Danas kada se većina svjetske poslovne komunikacije odvije e-mailom, faxom i telefonom špijuniranje ovih komunikacija donosi hrpu obaveštajnih podataka. Desetke godina pre uvođenja ECHELON sustava, UKUSA saveznici su obavljali prikupljanje podataka, ali je svaka od agencija najčešće sama obrađivala i analizirala podatke presretnute sa vlastitih stanica. Pod ECHELONOM, dictionary kompjuter sadrži ne samo ključne riječi matične agencije nego i liste ostalih agencija.
U novozelandskoj presretačkoj stanici kod Waihopai (Južni otok) kompjuter je sadržavao odvojene pretraživačke liste za SIS, NSA, GCHQ, DSD, i CSE, uz svoju vlastitu. Kad god Dictionary naiđe na poruku koja sadrži jednu od ključnih riječi agencije, automatski je odvoji i pošalje u sjedište agencije koje se poruka tiče. Nitko na Novom Zelandu ne nadgleda ili ikada vidi obavještajne podatke koje novozelandske prislušne postaje prikupe za strane zapadne NATO agencije.
Stoga, postaje manjih UKUSA saveznika djeluju za britanski SIS i američku NSA nimalo različito nego da sami SIS i NSA imaju svoje baze locirane na njihovom tlu.
Prva komponenta ECHELON mreže su postaje posebno usmerene na međunarodne telekomunikacijske satelite (Intelsat) koje koristi većina telekoma u svijetu.
Prsten Intelsata je pozicioniran iznad ekvatora, a svaki služi kao relej za desetke hiljada simultanih telefonskih poziva, faxova, e-maila. Pet UKUSA prislušnih postaja je uspostavljeno za presretanje komunikacija koje Intelsati prenose.
Britanska GCHQ postaja locirana je na vrhu strmih litica iznad mora kraj Morwenstow-a u Cornwallu. Satelitski su tanjiri usmereni prema Intelsatima nad Atlantikom, Evropom, i inklinirani gotovo na horizont, iznad Indijskog okeana.
NSA postaja kod Sugar Grove locirana 250 kilometara jugozapadno od Washingtona, DC, u planinama Zapadne Virdjinije pokriva Intelsate nad Atlantikom, koji odašiljaju prema južnoj i sjevernoj Americi. Još jedna NSA postaja je u državi Washington (krajnji sjeverozapad SAD, op. p.) 200 km jugozapadno od Seattlea, unutar Yakima vojnog poligona (Yakima Firing Center). Njeni tanjiri gledaju prema pacifičkim Intelsatima i na istok.
Posao presretanja pacifičkih komunikacija koje ne može obaviti postaja u Yakimi, prebačen je na Novi zeland i Australiju. Njihova južnopacifička lokacija omogućava globalno presretanje.
Novi Zeland daje postaju kod Waihopai-a, a Australija Geraldton postaju u zapadnoj Australiji, koja presreće Intelsate i iznad Indijskog i iznad Pacifičkog okeana).
Svaki od Dictionary kompjutera ima kodno ime kako bi se razlikovao od ostalih u mreži.
Yakima postaja, locirana u pustinji između Saddle Mountainsa i Rattlesnake Hillsa, ima COWBOY Dictionary, dok Waihopai postaja ima FLINTLOCK Dictionary.
Ova kodna imena su zapisana na početku svake presretnute poruke, prije nego se odašilju preko ECHELON mreže, omogućavajući analitičarima identifikaciju mesta presretanja.
Novozelandsko obaveštajno osoblje bilo je usko umešano u NSA-inu Yakima postaju od 1981, kada je NSA nagovorila GCSB na učešće u projektu presretanja komunikacija japanskog veleposlanstva. Od tada, svih šest UKUSA agencija su bile odgovorne za nadgledanje diplomatskih kanala iz svih Japanskih ispostava na istom delu globusa na kojem su zadužene za opće nadgledanje. Do integracije Novog Zelanda u Echelon otvaranjem Waihopai postaje 1989. njegov dio presretanja japanskih komunikacija presretan je u Yakimi i slan je neobrađen u sjedište GCSB-a u Wellingtonu na dešifriranje, prevođenje i ispis u UKUSA format obavještajnog izvještaja (NSA je isporučivala programe za razbijanje koda).
S druge strane, Britanci iz Cornwalla prisluškuju i celu EU, a i sama Republika Hrvatska je, otkako je u NATO-u, snabdevena instrumentima iz sustava ECHELON.
[Ovu poruku je menjao Zlatnimomak dana 26.12.2009. u 15:45 GMT+1]
[ pajaja @ 26.12.2009. 15:40 ] @
old
[ eloiza @ 26.12.2009. 19:05 ] @
But, it is actual.
[ Ivan Dimkovic @ 26.12.2009. 20:08 ] @
Ceo taj sistem nije u stanju da prisluskuje obican Skype razgovor (bilo vec zahteva da Skype iskljuci enkripciju zbog toga)... a o necemu tehnicki boljem tipa neki P2P bazirani VoIP sa AES256 enkripcijom, onion routing-om, PGP kriptovanim mail-ovima / IM-u, itd... i da ne pricamo.
Danas svako ko zeli, i ko ima umereno tehnicko znanje moze svoje komunikacije i podatke zastititi od svih agencija, Eschelon-a i sl... AES algoritam je za sada siguran i ne postoji mogucnost dekripcije istog u bilo kakvom razumnom vremenu (algoritam je toliko dobar da ga i NSA odobrava za USA "Top Secret" dokumente, ako je dobar za njih, sigurno je dobar i za Average Joe-a :-)
Mada, neki zvanicnici iz obavestajnih krugova tvrde da vecina kriminalaca jednostavno ne koriste enkripciju - tako da se prisluskivanje danas i dalje isplati... jednostavno, vecinu ljudi mrzi da se cimaju sa tim.
Ako zelite da vase podatke i komunikacije niko ne moze da prisluskuje:
1. Koristite TrueCrypt ili PGP Whole Disc Encryption za vase hard-diskove
2. Koristite VoIP sa AES enkripcijom (SIP podrzava) ili, jos bolje, neki distribuirani/P2P voip koji ima dodatne zastite kako ne bi moglo lako da se dodje do podataka >koga< ste zvali
3. Izmedju nodova vasih mreza obavezno koristite VPN
4. Mail-ove kriptujte PGP-om
6. Uvek koristite https protokol kada je moguce
^^ ovo je vec dovoljan "umeren" nivo sigurnosti koji izuzetno ogranicava mogucnosti pracenja vasih aktivnosti
Za dodatni nivo sigurnosti je neophodno koristiti Onion Routing (recimo TOR) za otezavanje mogucnosti pracenja destinacija vaseg online saobracaja (sa enkripcijom nije moguce videti sadrzaj, ali je i dalje moguce pratiti kojim IP adresama pristupate) - dalje, mozete obezbediti i "perfect forward secrecy" koji ce onemoguciti dekodiranje drugih poruka sve i da neko uspe da razbije jednu poruku
Takodje, dodatni nivo sigurnosti na vasim diskovima se postize "plausible-deniable" enkripcijom gde je cak moguce sakriti kriptovane podatke tako da nije moguce dokazati da ti podaci uopste i postoje. TrueCrypt to podrzava
Ovo postoji i za online komunikaciju -- i zove se "Off the Record Messaging" gde ne smo da je komunikacija sifrovana, vec je moguce sakriti istu da je nemoguce dokazati da je ona uopste i postojala
[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 26.12.2009. u 21:19 GMT+1]
[ mulaz @ 26.12.2009. 20:39 ] @
^
I onda udjes u UK, nadju ti neki random file, kazu da je kriptiran (cak iako nije), kazu i da si terorista i stave te za 5g u zatvor :)
[ Ivan Dimkovic @ 26.12.2009. 21:06 ] @
Za to postoji "plausible deniability" enkripcija, kao sto rekoh - TrueCrypt je podrzava, open-source je i potpuno je besplatan.
Sa tim fakticki imas 2 kriptovane particije - jednu vidljivu, koju ces pokazati imigracionim i lepo im dati kljuc, i drugu - koja je sakrivena u prvoj u praznom prostoru, i bez kljuca je najobicniji sum (random niz bajtova), kao i ostali kriptovani prazni sektori - tako da ne postoji nacin da se dokaze i da postoji uopste - a ako je nemoguce dokazati da postoji, nema tog suda koji ce dozvoliti da sedis u zatvoru :-) Uzgred, za 7 godina koliko UK ima taj zakon na snazi je samo 1 (JEDAN) covek drzan u zatvoru zbog odbijanja davanja kljuca - najjaca stvar je sto taj covek nije nikakav terorista, cak nema ni krivicni dosije :-)
U principu danas, tj. vec nekoliko godina je moguce imati tako visok nivo zastite u svakoj kuci, da je to prosto neuporedivo sa nekim ranijim vremenima. Pravilno implementirana sigurnost koju mozes danas postici je tolika da je potpuno nemoguce prisluskivati tvoje komunikacije na "brute-force" nacin.
To nije neki veliki problem za tajne sluzbe danas, jer i dalje vecina ljudi - pa cak i kriminalaca, ne koristi ono sto im je tehnicki dostupno. Ali samo je pitanje vremena kada ce enkripcija postati toliko opste-prisutna, da ce drzavni spijuni morati da se oslone na druge nacine dolazenja do obavestajnih podataka.
Inace, najbolji dokaz za ovo je da su teroristi u Iraku uz pomoc najobicnijeg programa za jurenje DVB-S "feed-ova" i DVB-S kartice od ~20-30 EUR uspeli da se ukljuce u broadcast slika USA bespilotnih letilica i da tako povecaju sansu izbegavanja napada. Cak ni USA vojska nije koristila enkripciju za nesto sto je po definiciji vrlo osetljiva i tajna informacija, sta onda reci za obicne ljude ako ove mrzi da osiguraju svoje podatke :-)
[ mulaz @ 27.12.2009. 16:48 ] @
Da, ali problem je ako recimo imas jedan naizgled random file (cat /dev/urandom > file), oni mogu da kazu da je to kriptiran file.
Cak mogu da kazu da /dev/urandom izbacuje kriptirane podatke (moze i to da se stvarno uradi), i onda je na tebi da dokazes da je to stvarno "random" file.
E da... gde su ona dobra vremena, gde su prvo morali da dokazu da si stvarno uradio nesto ilegalno :P
Veliki problem je i ako stvarno zaboravis password, gde je opet na tebi da dokazes da si stvarno zaboravio (a kako ces to... pitaj boga).
A najveci problem po mome je, da jos uvek ima jako puno ljudi koji misle/kazu: "ako nisi nista uradio, zasto sakrivas?"
[ Ivan Dimkovic @ 27.12.2009. 17:18 ] @
@mulaz,
Citat:
Da, ali problem je ako recimo imas jedan naizgled random file (cat /dev/urandom > file), oni mogu da kazu da je to kriptiran file.
Ne - ne mogu, ako se radi o particiji sakrivenoj u >praznim< sektorima prve kriptovane particije.
Prazni sektori kriptovane particije jesu gomila random djubreta jer je takva priroda kripto algoritma koji kriptuje ceo disk - fora je bas u tome, sto sa stanovista te prve kriptovane particije, tu imas samo prazan prostor. Nema nikakvog fajla unutra, vec samo gomila praznih sektora, koji su u stvari sakrivena druga particija :-)
A ako nema fajla, nema ni indeksa koji ukazuje na pocetak/kraj itd.. dakle, jednostavno je apsolutno nemoguce dokazati da je tu neka informacija a ne obican "sum". Nekorisceni sektori mogu sadrzati djubre iz milion drugih razloga - tako da ne moze niko da tvrdi da je to zbog neke enkripcije.
Zato se to i zove "plausible deniability" :-)
Citat:
A najveci problem po mome je, da jos uvek ima jako puno ljudi koji misle/kazu: "ako nisi nista uradio, zasto sakrivas?"
Zato im lepo das kljuceve od prve particije - molim lepo, izvolite. I to je to.
[ staticInt @ 27.12.2009. 17:31 ] @
Zato u Srbiji ti lepo srede bubrege dok ne das sve kljuceve i ne propevas sve ko becki decki.
[ mulaz @ 28.12.2009. 02:15 ] @
@Ivan Dimkovic
Da, ali problem je, ako kazu da postoji sakrivena particija (ili 2, ili 5), na tebi je da dokazes da ta ne postoji. Cak iako im das password od glavne + 17 sakrivenih particija, na tebi je da dokazes da ne postoji 18-a, gde se sakrivaju "teroristicke informacije". Moguce (plausible) je i da ti koristis taj 10gb fajl za random seed-e za ssl konekcije, pa opet moras ti to da dokazujes, a ne oni, da je unutra stvarno nesto nelegalno.
Isti problem se pojavi recimo i kod steganografije, gde mogu da te optuze da se u tvojim 12mpix slikama sa mora sakrivaju neke druge informacije, i opet je na tebi da dokazes da nema tamo nista osim slike.
Glavni problem je, da si kod ovoga prvo kriv, pa tek onda dokazujes da nisi,... sasvim kontra od onog "inoccent until proven guilty". Nekad, ako si sakrio dokaze u sef, nisu ti mogli nista, dok se nisu posteno namucili da su otvorili/razvalili nek jaci sef.... a danas kazu da je unutra recimo decija pornografija, i ti si po defaultu kriv, dok ne otvoris. Caki iako nemas kljuca/sifre. I cak iako to uoopste nije tvoj "sef", ili su samo vrata, i iza samo stoji zid.
[ Java Beograd @ 28.12.2009. 07:57 ] @
Pazi, ne da neću da se enkriptujem, nego sam godinama namerno u svoje e-mailove ubacivao "geler stringove": Al Kaida, Saudi Arabia, Heatrow, Osama, i AK47
[ Ivan Dimkovic @ 28.12.2009. 12:44 ] @
Citat: mulaz
Da, ali problem je, ako kazu da postoji sakrivena particija (ili 2, ili 5), na tebi je da dokazes da ta ne postoji. Cak iako im das password od glavne + 17 sakrivenih particija, na tebi je da dokazes da ne postoji 18-a, gde se sakrivaju "teroristicke informacije". Moguce (plausible) je i da ti koristis taj 10gb fajl za random seed-e za ssl konekcije, pa opet moras ti to da dokazujes, a ne oni, da je unutra stvarno nesto nelegalno.
Ne, ne funkcionise to tako i previse si paranoican - kao sto rekoh, u UK za ovih 7 godina postojanja tog zakona je JEDAN covek zavrsio u zatvoru, i to zbog ociglednog odbijanja davanja kljuca vrlo ocigledne particije :-)
Po ovoj logici bi mogli da tvrde da svako ima kriptovanu particiju sakrivenu, jer svaki disk ima djubre po praznim sektorima kad tad. Tako nesto ne bi proslo ni jedan jedini sud, a jedino je USA >imala< pravo da te drzi van suda duze vreme (Gvantanamo) a i kod njih to vise ne moze od kada je vrhovni sud prosudio da je to nelegalno. U UK mogu da te drze 3 meseca, i onda moras da se pojavis kod sudije.
Niko do sada nije fasovao zatvor zbog "sakrivene particije" bar ne u UK - tako da mozes biti jos i dalje sasvim siguran sa tim :-)
[ mulaz @ 28.12.2009. 18:30 ] @
Meni se ide za princip
Svaki dan gubimo po jedan mali del nekih osnovnih prava, koje smo nekad imali. Ni onom jednom coveku iz UK nisu dokazali da stavrno ima nesto nelegalno na toj particiji. A on sedi u zatvoru. I to jos za vreme "mira". A sta ako se dogodi neki rat? Neki novi 9/11? Malo gori patriot act? Sve ide stepenik po stepenik sa loseg na gore. I to sve zbog "terorizma" i "pedofilije".
To da se po defaultu kriv, i da sam dokazujes nevinost se kaze i u svim ovim "three strikes" zakonima. Prvo ti iskljuce internet, a onda ti dokazuj da nisi radio nista nelegalno.
Evo sa druge strane i deep packet inspection i data retention... Nekad su vlade trebale kdb/cia/udba-u, i jednog posvadjanog komsiju, da su znali koji su 'levi' a koji 'desni'. Danas moze sve to da se skrati na par regexpa u bazi, da se vidi koje webstranice neko gleda, i sta pise po forumima i sl. Zar nije cak i za vreme izbora G. Busha bilo, da ne znam koliko demokrata nije dobilo pozive na izbore?
I kod odluke za GSM enkripciju, su Nemci hteli bolji enkripcijski algoritam (zbog granice za istocnim blokom), a izabran je losiji (francuski) algoritam (A5), jer je onda NATO-u lakse da dekriptira pozive. Za izvoz postoji cak i A5/2, namerno oslabljen enkripcijski algoritam. A i sa kontrolnim sms porukama moze operater da kontrolise dosta stvari na telefonu (cak i da inicializuje sakriven poziv za prisluskivanje - mislite da se bezveze vade baterije iz telefona na tajnim sastancima?)
Mozda izgledam kao paranoik, ali opet... danas jedan zakon, sutra neki drugi... stotine hiljada kamera u Londonu... biometrija na svakom koraku... cak i hocu kamere da stave nekim ljudima u kucu... sve malo po malo, pa nema vise privatnosti, pa prelazimo prema Orwellovoj "1984".
[ Srđan Pavlović @ 28.12.2009. 19:14 ] @
Jbg, tehnoloski napredak je uslovio izmedjuostalog i to sve, iskreno i meni se ne svidja.
Citat: mislite da se bezveze vade baterije iz telefona na tajnim sastancima?
Nikad dovoljno mera opreza, nikad... :)
[ Ivan Dimkovic @ 28.12.2009. 19:44 ] @
Citat: mulaz
mislite da se bezveze vade baterije iz telefona na tajnim sastancima?
Ja pre mislim da je to da neko ne bi snimao sta se prica na tim sastancina, ne preko mobilne mreze - nego na telefonu ;-)
[ Ivan Dimkovic @ 29.12.2009. 12:53 ] @
Btw,
Ako budes isao poslovno kao inzenjer u posetu nekom velikom azijskom Consumer Electronic gigantu - prva stvar koju ces primetiti je da ces pre ulaza morati da predas >sve< elektronske uredjaje - od mobilnog telefona, preko digitalne kamere itd...
Azijati dobro znaju za sta se sve ti uredjaji mogu koristiti, posto su i oni jako lepo koristili prednosti industrijske spijunaze... :-)
To je ujedno i razlog zasto ljudi vade te baterije iz telefona - da bi dokazali drugim ucesnicima "tajnog sastanka" da nece doci do snimanja razgovora, i - recimo, pustanja sadrzaja u javnost :-)
Danas covek jbn ne moze da bude siguran da li ga neki uredjaj snima - evo bas gledam moj laptop, ima kameru iznad displeja, koju bi lako mogao da konfigurisem da snima detalje na nekom sastanku... ista stvar vazi i za telefon, itd...
[ Java Beograd @ 29.12.2009. 13:07 ] @
Ih, k'o da je bog zna koliko taško ugraditi još jednu malu bateriju "za specijalne namene" .
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|