100 watne sijalice ne valjaju pre svega zato sto su mahom divusi. Ozbiljni proizvodjaci u svom proizvodnom programu nemaju ovakve sijalice. Kao posledicu dobijamo sijalice cija zaruca nit vuce 100 W od cega na toplotnu energiju odlazi 2 puta (pa i vise) nego na svetlosnu emisiju; sto znaci:
Dobio si wate, ali nisi dobio lumene.
Da bi nesreca bila jos veca, takvim se sijalivcama "dodaje" plava boja koja vozilima iz susreta smeta a njihovom vlasniku ne poboiljsava vidljivost (zbog toga su i zabranjena; hvala Bogu).
Kada je u pitanju instalacija: povecani zahtev za dvostruko vecom strujom ima za posledicu pad napona na polovima same sijalice (otpor instalacije) sto dodatno umanjuje efikasnost.
Osim toga, ove sijalice, pored svojih losih svtelosnih karakteristika, po pravilu nemaju ni tih 100W vec znatno manje (ne retko i ispod 80W) sto je sa jedne strane i dobro. Bar ne greju previse.
Ako se i zanemari proces prebrzog starenja farova (unutrasnjeg hromirajuceg sloja koji nestaje i pretvara se u "crno"), ovo sto sam rekao prethodno je sasvim dovoljan razlog da se od njih odustane.
Kapisko?
P.S.
Citat:
zarkoj:
A sto se kaznjavanja tice bas dosta ljudi ima to u vozilu tj. bas ih dosta vidjam po gradu.
Ako se zakon bude primenjivao onako kako treba, uskoro ih neces moci videti. I ne samo te od 100W vec i one od 35W (Xenone) koje ne ispunjavaju kriterijume. Kazna je 5.000 dinara pa sad koliko te puta uhvate.
Mislim da se to ne isplati.
Medjutim, najveca kazna je bahatost i bezobzirnost koju upotreba takvih sijalica izaziva prema drugim ucesnicima u saobracaju.