|
[ ljiljanm @ 24.01.2010. 20:55 ] @
| Slična tema je već bila ali iz iste nisam uspio potrebne zaključke...
Iz kojekakvih razloga želim toplotno izolovati jednu sobu iznutra. Vidim da imaju dva prijedloga:
1) udariti letve po zidu, između njih postaviti stiropor, preko toga rigips ploče, preko toga gletovanje u par ruku
2) zalijepiti stiropor na zid direktno, opet ljepak preko njega i mrežice, onda opet gletovanje
Interesuju me razlozi za i protiv prvog i drugog rješenja. Soba je u sklopu domaćinstva, hoću reći nije lokal itd. Kao nedostatak prvog vidim više posla i skuplje.
Još jedno pitanje: koja debljina stiropora i koja vrsta (ovdje kod nas u Bosni prodaju neki meki koji košta oko 35evrocenti/cm/m2 i neki tvrdi koji košta oko 50evrocenti/cm/m2 - ovog posljednjeg još nazivaju i fasadni) stiropora je pogodna za ovakvu upotrebu? |
[ Black_eyed @ 25.01.2010. 06:44 ] @
Ako radis sa rigipsom mozes da koristis kakv god hoces stiropor (moze i taj meki, mozda je jos bolji jer ima manji koeficijent toplotne provodljivosti), debljinu u tom slucaju ce ti definisati letve, znaci 5cm.
Ukoliko radis sa klot stiroporom onda moras uzeti taj fasadni, mana ovog resenja je sto ces imati zid koji niko nece smeti da pipa jer ce se na najmanji udarac stvarati rupa... Ovde bi mogao da ides i sa 3cm debljine...
Koje god resenje da radis, obavezno izoluj plafon jer je tek to daje pravi efekat. Najlakse je to uraditi sa plafonskim stiroporskim obologama, pogledaj http://www.stilby.co.rs/.
[ ljiljanm @ 25.01.2010. 11:21 ] @
Plafon sam već izolovao, i efekat je fantastičan. Ostaje mi još taj sjeverni zid.
Razmislio sam i u pravu si. Stalno ću djetetu morati govoriti:"Ne diraj taj zid! Pokvarićeš!" :)
Sem toga malo kad se sračunam bez rigipsa bi morao potrošiti mnogo više ljepka pa razlika i nije neka, pogotovo što bi sa jeftinijim/mekšim stiroporom prošao još bolje...
Puno pozdrava!
[ bobiska @ 25.01.2010. 12:08 ] @
Citat: ljiljanm:Stalno ću djetetu morati govoriti:"Ne diraj taj zid! Pokvarićeš!" :)
Ha, ha, nije to baš tako, to može da ti kaže samo neko ko nikada nije video takav zid, pa "mali Perica to tako zamišlja".
Stavi se tvrd stiropor, a ako se plašiš možeš onda stirodur, zatim ide mrežica i lepak, pa redom ostalo. Jedino nebulozan udarac pesnicom može da ga malo deformiše, ali ne puštaj pijane goste.
[ Predrag Krstic @ 25.01.2010. 12:25 ] @
Da ali ti gipsane ploče dodatno zauzimaju prostor. Recimo 12,5mm. Ispod gipsanih tabli je lakše i bolje staviti staklenu vunu a ne stiropor, jer se vuna bolje utisne između profila podkonstrukcije i tako bolje dihtuje.
[ Black_eyed @ 25.01.2010. 12:45 ] @
Citat: bobiska: Ha, ha, nije to baš tako, to može da ti kaže samo neko ko nikada nije video takav zid, pa "mali Perica to tako zamišlja".
Nisam ni mislo da je zid od "šlaga" pa da ne smeš da ga pipineš, definitivno je osetljivi od rigipsa, kod starca u kući imaju takve zidove i video sam na šta to liči posle nekolio godina, nije katastrofa ali zakači se povremeno... U zavisnosti koliko tom zidu ima pristupa (ako je iza nekog većeg komada nameštaja, ne udaraju vrata u njega i sl..) može se doneti odluka šta da se konktetno primeni.
[Ovu poruku je menjao Black_eyed dana 25.01.2010. u 14:13 GMT+1]
[Ovu poruku je menjao Black_eyed dana 25.01.2010. u 14:14 GMT+1]
[ ljiljanm @ 26.01.2010. 12:17 ] @
Ostadoh juče duže na poslu i ne stigoh da pokupujem šta mi treba... samo sam uspio pripremiti taj zid, poskidati sa njega koješta, izmaći namještaj i sl.
Ma nemam pojma odlučio sam se za rigips pa ćemo vidjeti kako će ispasti. Što se tiče staklene vune strah me je da se u toku postavljanja ne počne rasipati po kući i namještaju. Nisam baš radio sa njom pa ne znam kako to izgleda. Znam samo kada sam nekada imao ona s*r*anja TA peći kako se to prilikom demontaže rasipalo.
Jedan mi drugar preporučuje da umjesto štafli koristim neke pocinčane profile jer se štafle navodno mogu usled vlage iskriviti pa će se onda rigips pomjeriti, što će se naravno poznati na zidu kao pukotina. Štafle mogu da budu i vlažne prilikom ugradnje pa da se poslije sasuše itd...
[ Java Beograd @ 26.01.2010. 13:30 ] @
Drugar te dobro savetuje !
Ako koristiš letve kao konstrukciju za GKP (Gips Kartonske Ploče) onda to moraju da budu suve letve, tj. kvalietetna drvena građa, kakva se kod nas (u Bgd) može naći u robnim kućama tehnike, ali ne i na stovarištima. Nikako ne treba koristiti čamovu građu koja je približnih dimenzija (!), vlažnog drveta, kakva se najčešće koristi za krovnu konstrukciju (grede, štafle 5x8, letve 3x5)
Umesto takve građe treba kupiti profile, koji se najčešće prodaju na istim stovarištima gde ima i GKP. Tebi konkretno trebaju UD i CD profili. Oni su 3 cm debljine.
Što se tiče staklene vune (sada se koristi termin "mineralna vuna") što se rasipanja tiče - budi bez brige. Kad se kupi, to je veoma kompaktno. Seče se makazama i ne rasipa se. Dobro, otpašće tu i tamo poneki delić, ali daleko od onoga što si video u TA peći.
Pogledaj sledeći link: http://www.rigips.rs/index.php...mp;mod=pis&f=39&pid=30 , a ne bi bilo loše da pogledaš i ostale slične stranice na tom sajtu. Ima tu i video klipova koliko se sećam. Alternativa rigipsu je Knauf. http://www.knauf.rs/
Ja sam lično uradio sve šta i ti planiraš, bez majstora uz ženinu pomoć.
[ Java Beograd @ 26.01.2010. 13:35 ] @
Spojeve GKP moraš da odradiš kako je propisano: specijalni gips (punilo) i bandaž traka. Što se kasnijeg gletovanja tiče - može i ne mora. GKP je idealno ravna i odlično prima savremene farbe za zidove. Eventualno možeš, pre farbanja da pređeš podlogom za grundiranje. Naravno i gletovanje je OK, ali kažem, nije neophodno.
[ ljiljanm @ 26.01.2010. 17:05 ] @
Evo vratih se sa pokupovanim materijalom. Kupio sam CD i UD profile. Mislio sam večeras i sutra ih postaviti. Ovi UD profili idu kao ram po zidovima a CD se utaknu u njih. Zbunilo me je sljedeće: ja sam mislio da ovi profili idu odmah do zida pa da se između njih postavlja izolacija, ali mi čovjek u radnji reče da se oni odmiču od zida za debljinu izolacije, u mom slučaju 5cm. Ono što mi nije jasno jeste da ću ja onda imati 5cm izolaciju pa 3cm vazdušni džep (za širinu UD profila) pa tek onda rigips (1.2cm). Oduze mi to 9.2cm prostora. Na to nisam računao. Šta je prepreka da se postave UD profili tik uz zid pa između njih onda izolacija (kupio sam staklenu vunu, ipak)? Uštedio bih na ta 3cm prostora. Osim toga treba mi staklena vuna 8cm jer ne znam kako će ova 5-ca stajati nepričvršćena...neće je rigips pridržavati jer će biti odmaknuta za širinu profila (ako sam se dobro izrazio...)
[ ljiljanm @ 26.01.2010. 21:17 ] @
Ništa za večeras :)
Dok čekam odgovor viđoh da se preko izolacije stavlja parna brana. Da li je to obični PVC ili nešto specijalno? Šta ako se to ne stavi? Gips ploče same uzimaju vlagu iz prostora pa ne znam šta će se desiti ukoliko ne stavim ovu parnu branu. Nije mi jasno da li ona brani da vlaga ide vani ili unutra :)
[ Java Beograd @ 27.01.2010. 08:37 ] @
Dobro je da si sačekao.
UD profile (a sa njima i CD profile) pomeriš od zida za debljinu izolacije. Za tvoj slučaj - 3 cm je sasvim dovoljno. Drugim rečima - "prilepi" UD profil za zid, i isplaniraj da kupiš izolaciju od 3 cm. Ako kupuješ nepresovanu mineralnu vunu, možeš da kupiš i 5 cm, jer će ona lepo da se sabije na pomenutih 3 cm rastojanja. Parnu branu (običan građevinski najlon) moraš da postaviš da se ne bi vodena para iz prostorije kondenzovala na zidu, koji će da ostane hladan. Jer, GKP su paropropustljive. Dakle, štiiš da para iz prostorije ne dođe do zida. Jer, onda će jako teško da se osuši, i počeće da se stvara buđ.
Redosled radova:
1. Postaviš UD profile na plafon i na pod
2. Umetneš CD profile. Strogo pazi na rastojanje ! Na jednom ili dva mesta na CD profilu možeš da postaviš takozvani distancer, čime ćeš profil da učvrstiš za zid.
Postavljanje izolacije i parne brane:
3. Na CD profil zalepiš dvostruko samolepljivu traku. Ona će ti služiti da na njega zalepiš foliju. Pošto je ta traka malo skuplja, ne moraš celom dužinom, može i sa prekidima.
4. Mineralna vuna se prodaje u balama u širini takvoj da taman stane izmežu dva CD profila. Iskrojiš po dužini jedno parče i prisloniš na zid. Dok ti neko pridržava tako prislonjenu izolaciju, zalepiš najlon na dva susedna CD profila i time je mineralna vuna pričvršćena - do postavljanja GKP. Ovo isto uradiš i na sledećom "štraftom" izolacije
5. kad izolacijom popuniš prostor za jednu širinu GKP - odmah je montiraš, tj. ušrafljuješ.
[ ljiljanm @ 27.01.2010. 09:32 ] @
Hvala puno na odgovoru!!!
Samo još nešto da probamo razjasniti:
Citat: ...UD profile (a sa njima i CD profile) pomeriš od zida za debljinu izolacije. Za tvoj slučaj - 3 cm je sasvim dovoljno. Drugim rečima - "prilepi" UD profil za zid, i isplaniraj da kupiš izolaciju od 3 cm. Ako kupuješ nepresovanu mineralnu vunu, možeš da kupiš i 5 cm, jer će ona lepo da se sabije na pomenutih 3 cm rastojanja. ...
Nije mi jasno da li da UD profile postavim odmah uz zid koji izolujem ili da ih odmaknem 3cm?
Još jednom hvala!
[ Java Beograd @ 27.01.2010. 10:37 ] @
Ako hoćeš 3 cm izolacije, onda UD profil staviš tik uz zid. On je sam po sebi taman 3 cm. Kao i CD profil, uostalom. Uzgred, ne moraš u sve rupe UD profila da šrafiš za pod / plafon. Dovoljno je svaka druga ili treća.
[att_img]
Naravno, ako hoćeš deblju izolaciju, onda UD profil odmakneš već prema debljini izolacije.
[ Java Beograd @ 27.01.2010. 10:40 ] @
Ma sve je to lako i jednostavno. (Pobrinuo se švabo za sve). kad budeš završio - i ti ćeš da deliš savete okolo !
[ ljiljanm @ 27.01.2010. 10:58 ] @
E sad je sve jasno! Hvala puno!
[ ljiljanm @ 28.01.2010. 11:42 ] @
Postavih profile, izolaciju i najlon na jedan zid.
Al ne može bez s*anja... aman ljudi.
Postavio sam prvo UD profile za pod, plafon i dva susjedna zida. Odmaknuo sam ih 1cm od zida koji izolujem, pa pošto su oni 3cm kontam sabiće se staklena vuna na taj 1+3=4cm dubine. Onda sam postavio distancere i to 3 po visini. Prvi problem zid dug 3.64cm do poda i 3.65 do plafona. Rigips koji sam kupio 1.2m širok. 3*1.2=3.6 tj. fali mi 4cm tj 5cm. Hajd rekoh malo da razvučem vertikale pa će valjda nekako moći naići. Moraću ostaviti razmaka između rigipsa kad ih budem postavljao pa ću to onda napuniti gipsom, pa onda gletovati. Ne znam šta drugo.
Nakon postavljanja distancera postavim ovu staklenu vunu. Kupio sam Ursa vunu široku 1.2m. Nataknem je na distancere koje sam prethodno uspravio, uglavim je iza UD profila, do zida. Vidim teško ide to uglavljivanje iza ali nekako uspijem. Kontam da sam sigurno trebao ostaviti više od 1cm između UD profila i zida. Kad sam taj mukotrpni posao završio (matori i ja), nagutao se staklene vune (ko ono reče da se ne raspada?), krenem da postavljam najlon preko. Njega zalijepim sa unutrašnje strane UD Profila sve popakujem nekako. Jedva. Nabudžilo se. Počnem da postavljam CD profile, ali teško ide jer se ona vuna nabudžila i kad sam ih postavio i htio da ih fiksiram na distancere vidim da su se čak i iskrivili na sredini ka unutra od pritiska vune. I onda skontam šta smo zaje*ali!!! Vuna je sabijena u rolne ali 2x5cm a ja kad sam je odmotavao, pošto je bila dobro sabijena u rolni, nisam ni primjetio da je to 10cm. Vidim ja da je nešto šira ali kontam tako treba :)
E čovječe jedva sam nekako uspio da ispravim CD profile i da ih tako fiksiram na distancere. Koje s*anje! CD profili su tako stisnuti da se bojim da će distanceri popustiti iz zida. Pogotovo što sam koristio ukucavajući tipl 6cm.
Nisam pametan, ne znam šta da radim. Da li da to sad sve razvalim i skinem jedan sloj od 5cm ili da ostavim ovako. Sve smo usisali što nije bilo lako jer ona vuna je stvarno..... Sad da se ubijem da to sve skidam i prašim... :) Ja sam na mjestima gdje se postavljaju CD profili sabio vunu sa 10cm širine na samo 1cm!!! Ne znam da li će vuna izgubiti svoja izolaciona svojstva kad je ovako sabijena? Ako izgubi izolaciona svojstva pa koji sam se zajebavao sa njom? Da li neko zna nešto o ovome?
Šta čovjek da radi?
[ Nikola M @ 31.01.2010. 09:52 ] @
Izolaciona svojstva sabijena vuna izgubiti neće, to se ne boj ništa. U toplotnom smislu može biti samo bolje. Jedino gledaj čvrstinu. Ako misliš da se neće ništa pomerati tako nategnuto kako je, onda ne diraj ništa, to je to.
[ eloiza @ 31.01.2010. 13:41 ] @
Citat: Nikola M: Izolaciona svojstva sabijena vuna izgubiti neće, ...... U toplotnom smislu može biti samo bolje. ....
?!?!
Suština je zarobljen vazduh u termoizolatoru tj. vazduh je najbolji termoizolator.!
Što se više sabija vuna, manje je termoizolaciono svojstvo sabijene vune, što znači da u toplotnom smislu može biti samo malo pogoršano.
[ Nikola M @ 02.02.2010. 04:19 ] @
neće biti pogoršano,
tačno je da je vazduh posle vakuma najbolji izolator, ali vazduh u potpunom mirovanju. Što su džepovi (uslovno rečeno) vazduha veći veća su i mikro-kretanja vazduha unutar tih džepova tako da se smanjuje efekat izolacije. Što su džepovi manji vazduh je razbijen u "sitnije" zapremine i bolja je izolacija.
Ovo je razlog zašto je i teži stiiropor bolji izolator od lakšeg. Razlika jeste vrlo mala ali o tome se radi.
[ ljiljanm @ 02.02.2010. 11:37 ] @
Nisam neko vrijeme pratio forum...
Da bih bio siguran uradio sam sljedeće:
1) Skinuo sam CD profile
2) rasjekao najlon na njihovom mjestu, raširio staklenu vunu i došao do zida (u tom trenutku je počelo da duva od zida kao da je neko otvorio prozor)
3) tamo gdje su tiple malo popustile izvadio ih i stavio veće, pa sve ponovo vratio
4) jedan sloj od 5cm sam vratio kako je i bio a drugi sam malo raširio da bi CD profil mogao bolje stajati
sve u svemu sat vremena posla, ne znam što mi se to činilo kao veliki posao, vjerovatno jer ne volim da petljam sa staklenom vunom
Što se tiče problema sa dužinom zida (3.64) posljednju tablu gipsa sam kupio knaufovu i ubacio je (jer je za razliku od Rigipsa 1.25 široka - dok je rigips 1.2) tako da sam i to riješio. Kad nađem vremena sljedi fugiranje i gletovanje...
Hvala svima na pomoći i puno pozdrava!
[ mspasovic @ 05.06.2010. 11:44 ] @
Nisam stigao da pročitam sve postove, možda je neko to već i predložio, ali ja ću ti reći moje iskustvo. Ja sam na sve spoljne zidove sa unutrašnje strane zalepio stirodur debljine 2 cm, koristio sam građevinski lepak za stiropor, preko toga zalepio mrežicu i izravnao, zatim izgletovao i okrečio. Fantastično to izgleda, jesam u prizemlju, ali nepotreban mi je klima uređaj, mormalno kada su velke vrućine spustim roletne. Za grejanje cele kuće oko 80 m2 potrošio sam na centralno grejanje ove zime 8.5 m3 drva. Cena kompletnog materijala je oko 3 evra po 1m2.
[ BATICA 646 @ 13.09.2010. 03:21 ] @
DA li neko može da mi kaže da li ovakva izolacija ima nekih mana.
Zidano je blokom na 19cm, nije omalterisno spolja,ni unutra.
E, sad bi ja stavio stiropor 3cm iznutra pa zidao prezidnim blokom ili šupljom ciglom pa malterisao.
[ sthermizol @ 17.11.2011. 13:30 ] @
Iako je ova tema išla pre godinu dana, još uvek je aktuelna. Kada ćemo uklaviriti da je stiropor - stirodur još pre deset godina u svetu proteran kao unutrašnja termoizolacija. Zbog čega to je već objašnjeno na mnogim forumima. Iako ima odlična termoizolaciona svojsva i nisku cenu zakonom je zabranjena njegova upotreba kao unutrašnjeg termoizolatora. Ako je več neko stavio ovakvu termoizolaciju bez obzira na sve, kako sme to savetovati drugim ljudima. Nije moralno a ni normalno.
[ veljkoE @ 18.11.2011. 08:27 ] @
prvo, ne mozes staviti liniju izmedju stiropor-stirodur, jer to znaci da je to dvoje isto, a nije
ne mozes izjaviti da je to sto si naveo- zabranjeno, a da ne navedes relevantnu informaciju za tako nesto.
Forumi sluze za razmenu misljenja, a na forumima ima previse sarlatana koji uglavnom nemaju pojma ili premalo znaju -ALI se predstavljaju kao strucnjaci, e zato na forumima mozes svasta da procitas, pa onda na osnovu licnog iskustva mozes proceniti da li je neka tvrdnja ispravna ili ne, odnosno, ako nemas licnog iskustva onda potrazis zvanicne informacije, a ako toga nema, onda nastupaju samo dve stvari - ili doticni nema pojma ili ne govori istinu.
[ Vasastajić @ 18.11.2011. 09:18 ] @
Definitivno je krajnje vreme da se posvetiš sopstvenoj edukaciji o štetnom delovanju stirena na ljudsko zdravlje i ekosistem .
Šta misliš šta je u rečima stiropor i stirodur zajedničko tim pojmovima,izuzetno često korišćenim u građevinarstvu kod nas?
[ Java Beograd @ 18.11.2011. 09:53 ] @
Stiren (styrene) je upravo deklarisan od strane vodećih svetskih agencija za hranu i lekove kao potpuno neškodljiv. Od polistirena se prave na primer čaše za jednokratnu upotrebu, ambalaža za prehrambene artikle (čaše za jogurt na primer) i slično. Ekspandirani polistren (EPS) ili na srpskom stiropor, je takođe potpuno neškodljiv pa se i on kao takav koristi za prehrambenu ambalažu.
Više o tome možeš da pročitaš na http://en.wikipedia.org/wiki/Polystyrene ili na http://plasticfoodservicefacts.com/default.aspx ili na drugiom sajtovima, ako malo proguglaš.
Nadam se da sada neće diskusija da ode u pravcu teorija zavere, jer onda svaki argument jednostavno gubi smisao.
[ Vasastajić @ 18.11.2011. 12:44 ] @
Citat: Organizacija World Wide Fund je pre godinu i po dana objavila podatak da je analiza krvi 14 ministara Evropske unije (iz različitih zemalja) dokazala da svako od njih sadrži koktel od oko 60 veštački proizvedenih hemikalija i pokrenula kampanju pod nazivom "Detoksikacija".
Predvodnik kampanje, Karl Vagner, kaže: "Postoje hemikalije koje u suštini mogu da se pronađu u svakom čoveku. Neke od njih su prestale da se proizvode još pre 30 godina, što znači da su potrebne čitave generacije da te materije nestanu iz organizma. Pronalazimo, međutim, i sve više novih hemikalija, koje nisu regulisane nikakvim propisima, a nije regulisano skoro 99 odsto hemikalija koje se nalaze oko nas. Sada konačno imamo priliku da dobijemo jedan dosledan zakon".
Citat: Plastika i metal
Jedan od većih zagađivača prirode i hrane je i plastika. Plastika se masovno koristi i u konvencionalnoj proizvodnji hrane, ali i u konvencionalnom pčelarstvu (tegle, hranilice, matične rešetke…).
Izgovor za upotrebu je u većini slučajeva "cena", ali ovde dolazimo na one nevidljive troškove, jer je NJHO pre nekoliko godina objavila studiju o plastičnim materijalima koja je dokazala da je plastika izuzetno štetna po ljudsko zdravlje.
Na prvo mesto je stavljen PVC (polivinilhlorid) jer sadrži najviše hlora i aditive, a vinilhlorid je kancerogena materija koja izaziva neurološka oštećenja, oštećuje imuni sistem, jetru i bubrege. Ova materija se neprestano emituje iz PVC-a prilikom proizvodnje, korišćenja i odlaganja.
Na drugo mesto NJHO stavlja poliuretane koji se koriste kao izolatori, a na treće mesto dolazi polistiren koji se koristi za plastično posuđe i koji sadrži kancerogenu supstancu stiren.
Četvrto mesto zauzima tvrda plastika ABS (akrilonitril-butadien-stiren) koja se upotrebljava u proizvodnji igračaka, automobilskoj industriji itd. Pored stirena opasnost ovde dolazi i od akrilonitrila koji je kancerogen, toksičan i stalno se apsorbuje disajnim putevima i putem kože.
Četrnaest zemalja severozapadnog atlantika i EU je potpisalo sporazum (OSPAR) o izbacivanju svih materijala koji emituju ovako opasne materije do 2020. godine. Ovu akciju su prihvatile i podržale sve velike robne marke pre svih Ikea, Nike, Lego...
Dakle, od plastike se ne umire odmah, ali sigurno je da ona može biti jedan od inicijalnih faktora za imunodeficijentne i genetski predodređene organizme, faktor koji može sprečiti udobnu starost.
Citat: Evropski parlament je 17. XI 2005. usvojio zakon o uređenju hemijske industrije koji obavezuje proizvođače hemikalija da moraju dokazati da oko trideset hiljada potencijalno opasnih hemikalija nisu štetne po ljudsko zdravlje i da, ako postoji adekvatna zamena, štetnu materiju uklone iz proizvodnog procesa.
http://www.pcelinjak.com/content/view/449
Ne moramo se obavezno i uvek pozivati na teorije zavera da bismo shvatili zašto na zapadu stiropor i stirodur,pored ostalih, nisu više poželjni materijali.
Takođe je i savršeno jasno zašto proizvođači stirenskih proizvoda "svoga konja hvale".
[ Java Beograd @ 18.11.2011. 13:46 ] @
Citat: Vasastajić:Ne moramo se obavezno i uvek pozivati na teorije zavera da bismo shvatili zašto na zapadu stiropor i stirodur,pored ostalih, nisu više poželjni materijali. Koliko vidim hajka nije samo na stiren, već na SVE PLASTIČNE MATERIJALE. To nas svakako obavezuje da izbacimo bar 9 od 10 predmeta iz kuće.
[ tdjokic @ 18.11.2011. 14:07 ] @
Stvar je ekstremno prosta:
majka moje majke je rodila 5 - 6 dece, prezivelo 2, koji su slucajnom koincidencijom oboje umrli ove godine, majka 1 jula, njen brat, moj ujak pre par dana. Ona je bila rodjena 1919 a on 1922, znaci duboka starost. Oni garantovano u mladosti nisu bili izlagani hemikalijama jer su prilicno dugo ziveli na selu i tek kasnije otisli u grad.
Slicno je i na strani mog oca.
Prema tome, sve mozemo prepustiti prirodnoj selekciji, hranu uzgajati bez ikakvih hemikalija, koristiti predmete iskljcivo izradjene od prirodnih materijala, pa ko prezivi - prezivi. Mozemo i nastaviti koristiti sve savremene stvari, pa opet ko prezivi - prezivi. Obe taktike imaju svoje mane i prednosti.
Sa druge strane, tesko je pobeci od "savremenih stvari". Cak i neke zivotinje koriste neku alatku prilikom koriscenja hrane a i najprimitivniji ljudi su vec odavno koristili vatru i postepeno sve vise i vise "savremenih stvari" i tada je bio kraj stvarno prirodnog nacina zivota.
Sada je to jos teze, jer neko moze da se vrati iskonskom nacinu zivota ali ne vredi - komisja zivi i dalje u 21. veku i zagadjuje i onom prvom zivot.
[ tdjokic @ 18.11.2011. 14:20 ] @
Izvinjavam se zbog dva odgovora, ali sam isao nazad na prvi post i procitao sve.
Imam dva pitanja: ako ne stiropor sta onda staviti iznutra kao izolaciju a da bude jednako lako za montazu? Zbog specificnih uslova (starost, bolest) ja sam stavio stiropor direktno na zid, lepio ga po ivicama silikonskim kitom i ta izolacija je vec nadzivela jednog stanara, kao sto sam vec rekao u prethodnom postu.
Drugo pitanje: meni je jedan zid izolovao neki majstor, stavio na zid letve (busio rupe za tiplove i zasrafio letve) pa izmedju njih staklenu vunu i odgore one obradjene daske, lamperije(?). Zanimljivo da ovde nisam naisao na postupak koji je onaj majstor odradio - staklenu vunu je upakovao u plasticne kese, valjda onu gradjevinsku foliju i nije bilo prasine uopste. Da li je to dobar nacin rada ili nije? Prasine je definitivno manje, ali mozda ima neku drugu manu? Ako je nema, onda bi svako mogao to da uradi jer je relativno lako i jednostavno a spasava od prasine.
[ veljkoE @ 18.11.2011. 15:27 ] @
a umesto staklene (pardon, mineralne) vune, stavis stiropor, jos lakse i bezbolnije. Da je moguce lako pronaci ploce od pur pene (PU), mislim da bi to bilo najbolje, al za sada ih nema (koliko je meni poznato)
[ tdjokic @ 18.11.2011. 18:56 ] @
Citat: veljkoE: a umesto staklene (pardon, mineralne) vune, stavis stiropor, jos lakse i bezbolnije. Kako bre stiropor kad ovde "lije krv po podu" zbog sukoba oko toga! Stiropor ubica, tako nesto... Staklena vuna je valjda zakon tamo gde ne sme da se dogodi pozar? A onoga stiropora hoce i neka hemikalija da unisti, jednostavno nestane, ali to sam samo nacuo, licno nisam video osim kad smo pravili nekakv lepak - gomila stiropora stane u jednu rakisku casicu ali ne znam koja je hemikalija bila u casici.
[ veljkoE @ 18.11.2011. 21:54 ] @
u casici je (verovatno) bio benzin
kad nestane stropora nestace i nas, a razlika izmedju staklene i mineralne vune je u "duzini vlakana", pre su bila sitnija a sada su dugacka, pa ti presudi. A i stiropor je samogasivi materijal, tesko gori, probaj...
sta znam, od volje ti, lakse ti je sa stiroporim, a izmedju "fuga" mozes da popunis pur penom, da napravis dobar spoj. Ona varijanta sa staklenom vunom u dzakovima mi je nekako nedorecena, nema tu dihtovanja, jeste to izolacija, al jedino ako je dobro ususkano sve, dok danas, kad sve postavis, uzmes najdeblji najlno, ili platis parnu branu, i bubnes preko toga - pa lamperija i gotovo
inace, kamena vuna je "zakon" u protivpozarnom smislu, ali je osetno skuplja. Od skoro se vise ne moze postavljati krovni sendvic panel ukoliko nije od kamene vune, za zidne vec nisam siguran
a kamena vuna u vatri se ponasa kao i kad nije u vatri - ne reaguje uopste
[ sthermizol @ 29.11.2011. 12:57 ] @
Hajka na stiropor kao sredstva za unutrašnju termoizolaciju je zbog toga što se između hladnog zida i stiropora stvara kondenz, a ovde se opet razvijaju gljivice koje emitoju materije štetne po ljudsko zdravlje. Znači nije stiropor ili stirodur opasnost po zdravlje već produkti gljivica koje se razvijaju između njega i zida.
[ Java Beograd @ 29.11.2011. 13:14 ] @
Između bilo koje izolacije i hladnog zida će se pojaviti kondenz. Zapravo, na hladom zidu će se uvek pojaviti kondenz bez obzira da li ima ili nema izolacije.
Ali, veoma je lako izbeći takvu neželjenu kondenzaciju primenom parne brane.
[ zabet @ 28.01.2012. 17:45 ] @
tek mi sada nije nista jasno,kako mogu da izolujem spoljasnje zidove sa unutrasnje strane?stiropor pravi gljivice, ostalo je otrovno,cime se onda to radi?molim vas da mi neko odgovori jer bih na prolece da prionem na taj ogroman poduhvat,jasno ako se do tad nesmrznem .Nebih da me razni majstori ubedjuju u kojesta, vec bih unapred da sve osmislim.Hvala najlepse.I ako neko nesto predlozi neka mi i kaze koliko to od prilike kosta .Opet hvala .Zivim na petom spratu,nemogu sa spoljne strane da uradim izolaciju ,ili ja mislim da nemogu ,molim vas objasnite mi i kako se na taj nacin to sve rade..mislim sve te skele oko zgrade..komsije..kako to uopste stoji,sta ako padne...uzmite u obzir da sam zensko ,strasno mi sve to deluje
[ gml @ 10.02.2023. 07:28 ] @
Izolacija stiroporom spoljnih zidova iznutra .
Na zid polijepio stiropor 3 cm onako nazubljenom spahtlom. Preko tog stiropora stavio parnu branu nepropusnu .Preko brane zavrno rigips plate .Sasrave spahtlo ofarbao i vec nekoliko godina nema kondensa .Temperaturu podigao za tri stepena .Odnosno smanjio za tri stepena a povecao brzinu zagrejavanja.
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|