[ smurflander @ 25.01.2010. 22:54 ] @
| Ja i moji drugovi iznzinjeri smo napravili elektronski uredjaj. Interesuje me sta je sve potrebno da bi se on legalno pustio u prodaju? Da li je potrebno da se negde zvanicno istestira uredjaj da bi dobio dozvolu da je siguran za upotrebu kao i da li mozemo da ga prodajemo trgovcima kao filicka lica ili je potrebno da se registrujemo kao pravna lica? Takodje posto nam je bitno koju cenu na kraju uredjaj imati, da li ce on ulazitu u sistem pdv-a. Interesuje me da vidim Vasa misljenja da li se uopste upustati u posao? |
[ Deker @ 28.01.2010. 09:22 ] @
Trebalo bi da napišeš kakva je vrsta uređaja, da li se na 220V ili je na baterije i sl. Verovatno bi trebalo da ima nekakav atest što se tiče bezbednosti i ispunjavanja standarda.
Što se tiče registracije firme, moguće se registrovati i kao pravno lice - preduzeće i kao fizičko lice - radnja. I jedan i drugi oblik imaju svoje prednosti. Znači, treba se registrovati. Proizvod bi naravno ušao u PDV sistem.
Na poslednje pitanje ćeš morati sam da daš odgovor. Daj detalje, pa da vidimo.
[ smurflander @ 29.01.2010. 17:09 ] @
Radi se o trofaznoj struji. Konkretno me interesuje da li znate gde se takvi uredjaji atestiraju? E sada da li cemo uredjaj da plasiramo kao fizicka ili pravna lica prvenstveno zavisi od interesovanja trzista. Sigurno su troskovi za otvaranje firme veca pa bi zapocetak bila dovoljna i prodaja kao fizicko lice. Nase trziste je prepljavljeno kineskim uredjajima koji imaju ili nemaju neki atest slabo znamo o tome. Mene me interesuje 100% legalna prodaja uredjaja. Takodje sam cuo i da se u PDV sistem ne ulazi ako je promet manji od 4.000.000 dinara na godisnjem nivou.
[Ovu poruku je menjao smurflander dana 29.01.2010. u 23:16 GMT+1]
[ quality @ 29.01.2010. 18:27 ] @
PDV a ne PDF :)
[ hobbista @ 29.01.2010. 21:27 ] @
Ima firma u Nišu koja se bavi atestiranjem (i Severu su radili neke ateste), ali ne mogu da se setim imena. Pogledaću u ponedeljak pa ću ti poslati pp (ako ti neko ne dostavi odgovor pre mene).
[ smurflander @ 29.01.2010. 22:11 ] @
Slazem se. Prihvatam ispravku :). Mislim da EI i dan danas radi atestiranje uredjaja. U svakom slucaju, ako imate neke druge informacije, slobodno recite (hvala na informacijama u svakom slucaju).
P.S. Nadam se da EI ne ulazi u reklamiranje jer se radi o drzavnoj firmi odnosno drzavnoj instituciji za atestiranje :).
[ Deker @ 01.02.2010. 10:18 ] @
Tebi se, generalno govoreći, ne isplati da ne obračunavaš PDV na svoj proizvod. Koliko znam, možeš da se ne prijaviš za PDV, ali granica prometa nije 4 milona nego dva za one koji započinju biznis.
Zašto se ne isplati? Zato što imaš prava na poreski odbitak PDV-a. Takođe, trgovci će pre da rade sa onima koji obračunavaju PDV.
Da bi bilo lakše da shvatiš, daću ti primer.
Bez PDV
Cena tvog proizvoda 100 dinara
Troškovi izrade 59 dinara (50 dinara + 18% PDV)
Zarada je 41 dinar po proizvodu.
Sa PDV
Cena tvog proizvoda 100 + 18 (PDV)= 118dinara
Troškovi izrade 50+9 dinara (50 dinara + 18% PDV)
Zarada je 100 - 50 + 18 - 9 = 50 dinara po proizvodu.
Znači, na obračunati PDV na svoj proizvod koji je 18 dinara imaš pravo da odbiješ 9 dinara PDV-a koje si platio za materijal za izradu. Time si značajno povećao svoju zaradu (ukupna cena jeste veća, ali to je nebitno za trgovca). Ako recimo on ima standardnu maržu od 100% za takvu vrstu proizvoda, njegova cena će biti 200 + 38 PDV= 238 dinara, bez obzira da li ti obračunavaš PDV ili ne.
Ako bi prodavao bez PDV-a imao bi (ako krene posao pa budeš imao veći promet od 4 miliona sledeće godine) veliki problem oko cene svog proizvoda, jer bi morao da ukalkulišeš i PDV, što nije baš jednostvano objasniti trgovcu povećenje cene (verovatno bi i ti morao da prihvatiš deo poskupljenja a time bi sebi smanjio zaradu.
Moj savet, PDV od starta. Nema ni jednog argumenta bez PDV-a.
Što se tiče atestiranja, proveri kod Zavoda za standardizaciju, možda i kod Saveza inženjera i tehničara
[ S A J A @ 01.02.2010. 18:02 ] @
Limit za ulazak u PDV je 4 miliona bez obzira da li je nova ili stara firma.
Što se tiče izbora da li biti u PDV sistemu ili ne, ako su tvoji kupci fizička lica ili male firme koje nisu u PDV sistemu onda je bolje da i ti ne budeš u PDV sistemu.
Ako su tvoji kupci firme koje su u PDV sistemu, onda je bolje da i ti budeš.
[ smurflander @ 02.02.2010. 10:26 ] @
Pa posto jos nismo "ispipali" trziste da vidimo zainteresovanost za nas buduci proizvod, mozemo samo da sacekamo da eventualno vidimo o kojim se kolicinama radi da pa da onda razmisljamo o ulasku u PDV sistem ili ne.
[ Deker @ 02.02.2010. 11:19 ] @
Za nove obveznike limit od 2 miliona stoji. Naravno, sam obveznik procenjuje da li će ga imati ili ne (misli se na visinu prometa), znači može da se prijavi za PDV, ali i ne mora. Ako premaši 2 miliona u prethodnih 12 meseci, on može, ali ne mora da se prijavi. Ako premaši 4 milona u prethodnih 12 meseci, onda je obavezan da uđe u sistem PDV-a.
Da sumiram, kada započneš delatnost, biraš da li ćeš se prijaviti za PDV ili ne. Od nastalog prometa tokom 12 meseci zavisi da li ćeš ostati van PDV-a. Napominjem prethodnih 12 meseci, ne kalendarska godina, tako da treba voditi računa o tome.
Jedini razlog neuvođenja PDV-a bi mogla da bude krajnja cena, koji, čini mi se ovde ne postoji, jer je u pitanju proizvod sa visokim maržama, i čini mi se, obaveza plaćanja PDV-a, što bi u ovom slučaju bilo svaka tri meseca. Ali to je razuman rok za naplatu proizvoda, pod uslovom da je interesantan tržištu.
[ smurflander @ 03.02.2010. 17:00 ] @
Nesto me interesuje. Mogu li fizicko lice da izvrsi bezbednosnu sertifiklaciju elektricnog uredjaja i da li uredjaju bez sertifikacije uopste mogu da se plasiraju na (konkretno nase) trziste?
Copyright (C) 2001-2024 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|