|
[ Java Beograd @ 05.02.2010. 08:43 ] @
| Slučaj je iz moje tazbine, pa sam stoga samo "informativno zainteresovan znati". Preminula je osoba bez direktnih naslednika prvog reda, pa tako njegove dve sestre treba da podele ostavštinu. Jednoj od njih (ona koja je mlađa, brža, agilnija) iz nekih razloga ne odgovara da se ostavinska rasprava započne i završi. Pošto su kod nje dokumenta preminulog (kao i izvod iz knjige umrlih) ona u nedogled razvlači odlazak na sud i zakazivanje ostavinske rasprave. Redovno stari izgovor biva zamenjen novim, maštovitijim. Starija sestra pomirljivo ćuti i ne zna šta da radi, iako bi želela da se ostavinska rasprava zakaže i završi što pre.
Ko zna neka mi odgovori: kako se zakazuje ostavinska rasprava ? Ko može da zakaže ostavinsku raspravu ? Šta je potrebno za zakazivanje ? Gde se zakazuje, imajući u vidu reformu sudstva ?
[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 05.02.2010. u 09:56 GMT+1] |
[ Marko_L @ 05.02.2010. 09:24 ] @
Ukoliko ne postoji testament, naslednici se određuju po nekoj službenoj hijerarhiji, prvo idu naslednici prvog reda, a ako njih nema onda neslednici drugog reda, pa onda bliža rodbina itd., s tim što postoje i neki izuzeci, pa to treba proveriti prilikom pokretanja ostavinske rasprave. Inače sve se završava u opštini, odneseš umrlicu, kažeš ko si i šta si, kao i da hoćeš da pokreneš ostavinsku raspravu, oni ti kažu koja dokumenta da im dostaviš (koliko se sećam ne treba ništa osim umrlice i nekakvog zahteva, ali možda se nešto promenilo u međuvremenu) i onda oni to šalju na sud, a sud posle nekog vremena šalje poziv na ročište svim stranama u procesu. Tamo se, kao i prilikom razvoda, sve strane izjašnjavaju da li hoće sporazumno da podele imovinu (obično na jednake delove), tj. da li su se već međusobno dogovorili u kom slučaju se sve završava za jedan dan ili ne mogu da se dogovore u kom slučaju ostavinska rasprava može da se oduži i na nekoliko godina. U svakom slučaju, ta starija sestra treba prvo da se posavetuje sa opštinskim pravnim savetnikom (savetovanje je besplatno) i da vidi da li su uopšte one sledeći naslednici po toj službenoj hijerarhiji, a takođe i zato što se iz tvoje priče može zaključiti da će mlađa sestra praviti problem, pa da vidi šta joj je najbolje da uradi povodom toga.
U svakom slučaju, ta mlađa sestra nikako ne može da izbegne ostavinsku raspravu. Jedino što može jeste da je odugovlači, a sad, koliko dugo, zavisi od toga koliko volje ima da radi tako nešto, ali sudeći po nekim slučajevima iz moje bliže okoline, može to da se otegne na dobrih 10 i više godina. Ono što je bitno, od momenta kada je izdata umrlica, pa sve dok se ne završi ostavinska rasprava, imovina pokojnika se smatra zajedničkom imovinom svih naslednika, pa tako recimo ako se radi o kući, svi naslednici mogu da je koriste i nijedan nema prava da zabrani pristup onom drugom. Isto je i za bilo koju drugu imovinu, tipa automobil. Jedino što ne mogu da rade sa tom imovinom jeste da je koriste za nešto za šta inače treba dokaz o vlasništvu. Upravo zbog toga je, generalno gledano, najbolje za sve naslednike da se ostavinska rasprava završi što pre, jer bez toga ne mogu da urade gomilu stvari, recimo ne mogu da voze auto, mogu samo da ga peru i čuvaju za ukras, ili ako se radi o kući, ne mogu da se prijave na tu adresu, ne mogu da uvedu telefon, i tako neke stvari. E sad, zašto ta mlađa sestra oteže stvar, ko će ga znati... nemamo dovoljno informacija čak ni za predpostavke, tj. ne znamo ni šta se tačno deli, ni u kakvom su odnosu te dve sestre, ni da li su te dve sestre živele u kući pokojnika dok je bio živ ili ne, da li se neka od tih sestara starala o pokojniku i slično, a sud sve to uzima u obzir. Naravno, ne kažem da trebaš te podatke da iznosiš ovde, ali ako sagledaš te stvari, možda možeš sam zaključiti zašto ova beži od ostavinske rasprave. To se obično radi onda kada bi ostavinskom raspravom izgubio više nego što bi dobio, recimo kada se radi o kući, može biti da je neko već prijavljen na toj adresi i stekao je stanarsko pravo (pustio korenje što bi rekao naš narod), pa mu ne odgovara da sad to deli sa nekim ili ima neku kombinaciju (da ne kažem vezu), da nešto završi ispod žita i nekako se dokopa vlasničkog lista, pa se ti onda sudi sa njima narednih 10 godina i dokazuj da to nije njegovo i slično. U svakom slučaju, ta starija sestra bi svakako trebalo da gleda da što pre pokrene ostavinsku raspravu.
Znači, okreni obrni, najbolja varijanta je krenuti od pravnog savetnika, jer on će imati najbolje i najsvežije informacije o tome odakle krenuti i kako.
[Ovu poruku je menjao Marko_L dana 05.02.2010. u 10:41 GMT+1]
[ Java Beograd @ 05.02.2010. 09:33 ] @
Oko naslednika je sve 100% jasno i čisto. Dve sestre i niko drugi. Nema dileme, jasno ko dan. Samo, što ovoj mlađoj odgovara da se ostavinska rasprava razvuče što je duže moguće, mada je i njoj jasno da ne može nikako da dobije više od polovine koja joj priprada. A razvlačila bi godinama. Dakle, jedino je pitanje ko, kad i kako može da zakaže ostavinsku raspravu.
[ RonJ @ 05.02.2010. 09:49 ] @
Koliko je meni poznato ostavinsku raspravu moze da pokrene bilo ko od naslednika.Potrebno je imati izvod iz maticne knjige umrlih i podatke o imovini(vlasnicki list i sl.).Starija sestra sve to moze da izvadi nemora da ceka na mladju.Zahtev se podnosi nadleznom sudu,sad posle ove reforme koji je sud nadlezan ne znam(predpostavljam osnovni sud).
U svakom slucaju najbolje se konsultovati sa advokatom.
[ cozmo_im @ 05.02.2010. 10:02 ] @
[ Kosuth @ 05.02.2010. 12:48 ] @
Citat: Java Beograd: Oko naslednika je sve 100% jasno i čisto. Dve sestre i niko drugi. Nema dileme, jasno ko dan. Samo, što ovoj mlađoj odgovara da se ostavinska rasprava razvuče što je duže moguće, mada je i njoj jasno da ne može nikako da dobije više od polovine koja joj priprada. A razvlačila bi godinama. Dakle, jedino je pitanje ko, kad i kako može da zakaže ostavinsku raspravu.
Pa sad,pazi,moraš imati u vidu da je u našem zakonodavstvu još uvek na snazi idiotska odredba koja posedu podređuje vlasništvo.
Dakle,prevedeno,znači da ako je neko dovoljno dugo u posedu nekretnine(jer pretpostavljam da se o tome radi),bez obzira što nije vlasnik, protekom vremena,kao savestan držalac može se proglasiti vlasnikom.
Citat: ona u nedogled razvlači odlazak na sud i zakazivanje ostavinske rasprave. Redovno stari izgovor biva zamenjen novim, maštovitijim. Starija sestra pomirljivo ćuti i ne zna šta da radi, iako bi želela da se ostavinska rasprava zakaže i završi što pre.
Nije baš najjasnije,ali preovlađuje da u nadležnom sudu nije još formiran ostavinski predmet,a da ta mlađa sestra na neki način raspolaže tom ostavinom, u posedu je.
Ako je ova pretpostavka tačna,starija sestra bi pod hitno trebala da uradi dve stvari:
1.da nadležnom sudu podnese Predlog za izdavanje privremene mere-zabrane raspolaganja predmetom ostavine i stavljanja iste pod
sudski nadzor do pravosnažnog okončanja ostavinske rasprave
2.podnese Predlog za zakazivanje ostavinske rasprave po pitanju zaostavštine iza pok.NN
Imajući u vidu ove vajne reforme pravosuđa,jasno ti je da vreme radi za mlađu sestru....
[ Kovacevic Vladimir @ 05.02.2010. 14:36 ] @
Na žalost imao sam pre godinu dana ostav. raspravu.
To se ode kod Matičara, koji ima potrebne "papire"...navedu se imena i imovina (pokretna i nepokretna, akcije...).
Matičar pokreće postupak.
Opštinski Sud posle izvesnog vremena (2 nedelje u mom slučaju) zakazuje ost. raspravu i pozove navedene osobe, proverava validne dokumente i dok. vezane za predmet nasleđivanja.
Donosi Rešenje i šalje na kućnu adresu.
Ne košta ništa, samo se određuje taksa na vrednost nasleđene imovine i po prikazivanju plaćene takse, šalje dalje Rešenja (Katastar).
[ elektrrricar @ 22.02.2010. 21:12 ] @
Morao sam da se prikljucim temi jer imam slican slucaj.
Nakon dedine smrti, iza njega je ostalo dosta pokretne i nepokretne
imovicine: desetak hektara zemlje, motorna vozila, akcije firme u kojoj je
radio pre penzije i tako dalje.
Naslednici su dva sina, cerka i supruga. Kako je jedan sin, tj. moj otac,
preminuo, naslednici tog dela smo brat i ja.
Moja tetka i baba su se odrekle nasledstva, ali nisu specificirale u ciju
korist.
Pre dedine smrti, zemlja je nezvanicno bila podeljena na tri dela: jedan deo
koji je koristio stric, drugi deo koji je koristio moj otac i treci deo koji
je ostao dedi.
Stric danas zeli da zadrzi svoj deo i zvanicno ali da mu pripadne i
celokupni dedin deo. Tu se ne slazemo brat i ja tako da nije postignut
dogovor na prvom rocistu. Ostavinsku raspravu je neko vec zakazao, ne znam ko od rodjaka i prvo rociste je odrzano i dogovora nije bilo. Mene interesuje sledece:
Da li neko zna kako da predam Predlog za izdavanje privremene mere-zabrane raspolaganja predmetom ostavine i stavljanja iste pod sudski nadzor do pravosnažnog okončanja ostavinske rasprave?
Da li to mogu da uradim ja ili mora neki advokat? Da li to mogu da posaljem postom? Da li neko ima formu kako to treba da izgleda?
[ jojatucko @ 18.10.2010. 21:31 ] @
Tast je umro u februaru ove godine. Ostavinska nije bila. Ko i kako je zakazuje i imali neki rok. Ostala je supruga ( 15 godina braka) i deca iz prvog braka. Da li supruga moze, pre ostavinske raspolagati imovinom kako hoce ili to moze posle rasprave.
[ Java Beograd @ 19.10.2010. 07:31 ] @
Po tonu tvog pitanja (možda pogrešno) zaključujem da ste tvoja gospođa i ti nezadovoljni kako druga žena pokojnog tasta raspolaže zaostavštinom. Ne časi časa, već pravo kod matičara za matičnu knjigu umrlih i pitaj šta i kako dalje. Negde se ostavinska zakazuje u sudu, negde u opštini, ali svakako matičar to zna. Ili, idi u pisarnicu najbližeg osnovnog (opštinskog) suda i pitaj. Ostavinsku svakako može da zakaže (inicira) tvoja žena, kao jedna od naslednica. Šta ste čekali, od februara ?!
Nedomaćinsko ponašanje maćehe se ničim ne može ispraviti, pa ni sudom ni sudskim odlukama.
[ Horvat I @ 19.10.2010. 12:36 ] @
Kodmene je u oba slučaja (roditelja) pokrenuto po službenoj dužnosti za mesec ili 2
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|