[ Boki4u @ 10.02.2010. 23:50 ] @
Imam, moze se reci, specifican problem/pitanje.
Dosao sam sa ortakom na ideju, da pocnemo da radimo neku vrstu obuke ljudi, nebitno, recimo mehanicara.
I dosli do pitanja, kako da to bude legalno?
Treba nam racun, da moze musterija da plati recimo preko racuna.

Pitanje je, sta otvoriti i kako, a da se najmanje placa?
Poenta je, sto recimo ta "firma" da je tako nazovem, ne bi radila non stop. Recimo, odradi se jedna obuka, pa 2-3 meseca nista, pa onda u sledeca 3 se radi, pa ponovo 3 nista, itd...
Da li je moguce otvoriti nesto, gde nema zaposlenih, tako da se ne placaju doprinosi i plate, nego se oporezuje lepo ostvaren profit i to je to?
Glupo je da neko "prima" platu i uplacuje doprinose svaki mesec, a ne radi celu godinu.

I poslednje, koliko bi to planinarenje kostalo na mesecnom nivou, ako ima mesecnih troskova?

Hvala puno unapred!
[ S A J A @ 11.02.2010. 06:17 ] @
Ako radiš sa fizičkim licima i/ili primaš gotovinu onda moraš imati fiskalnu kasu a ako radiš sa firmama i primaš novac preko računa onda ne mora.

Ako se registruješ kao paušalac onda ćeš plaćati mesečno isti iznos, valjda oko 15 hiljada, radio ne radio.

Ukoliko ne bi bio paušalac nego bi plaćao poreze i doprinose po ostvarenom prometu, onda bi ti nameti iznosili oko 46% od dobiti. Međutim, postoji minimalni iznos doprinosa koji mora da se plati, bez obzira da li radio ili ne, to je oko 70 hiljada godišnje. Onda tu imaš i firmarinu, oko 15 hiljada (zavisno od lokacije firme) i trošak za knjigovođu (bar 40-50e mesečno).

Dakle, troškove moraš imati. Zakon ne poznaje varijante "malo radim malo ne radim", ili radiš ili ne radiš. Preračunaj koji bi ti bio prihod pa proceni šta ti je bolje.
[ Deker @ 11.02.2010. 09:38 ] @
Dopunio bih SAJU i rekao da imaš opciju i osnivanja DOO preduzeća (gde je minimalan osnivački ulog 250EUR), gde biste mogli da zasnujete radni odnos kao vlasnici i da odredite sebi najnižu zaradu, na koju biste plaćali poreze i doprinose kao zaposleni. To bi bila mesečna minimalna obaveza (čini mi se oko 6000 din. za svakog), bez obzira na prihod firme. I, ako ima profita (ili dobiti), to bi bilo oporezovano sa 10%, a ako neto dobit sebi isplatite, još 20% kao porez na prihod od kapitala. Tu je i trošak za knjigovođu, koji je veći nego da vodite radnju.
A radnja ima opciju privremene odjave, kada nemate obavezu plaćanja poreza i doprinosa. Ali to baš nije praktično.
Naš poreski sistem jeste rigidan, pa ne čudi činjenica da smo na svetskom začelju po poslovnom ambijentu. I to se nije promenilo za poslednjih 10 godina skoro ništa.