|
[ žutokljunac @ 15.02.2010. 07:51 ] @
| Kapetan Dragan Divić, predsednik SSSPS-a, kaže da je želja pilota da Jat opstane ali dodaje da su činjenice nemilosrdne. „Bojim se da će mnogo pilota otići, ako ni zbog čega drugog, ono trbuhom za kruhom. Moja plata sa svim dodacima i dežurstvima iznosi oko 240.000 dinara. Istovremeno, kolega u Albaniji prima 6.500, u Hrvatskoj 5.700, u Bugarskoj 5.500, u Bosni i Hercegovini 4.500 evra“, objašnjava on.
On dodaje da je prošle godine u Jatu bilo zaposleno oko 160 kapetana i kopilota i skoro isto toliko pravnika i navodi poređenje da je Jat 1997. godine, dok je država još bila pod nekim spoljnim zidom sankcija, ostvarivao obrt od milijardu dolara, a da sada ta cifra iznosi svega 250 miliona.
izvor: http://www.b92.net/biz/komentari.php?nav_id=411222#hrono |
[ ventura @ 15.02.2010. 09:16 ] @
Pilotska plata (pogotovo kapetanska) od 2500 evra je mala... Međutim široko im polje, eno moj drugar, zelen, tek završio obuku i paf posao u emiratima tri puta veće pare kao početnik... Kapetanska plata u emiratima, sa svim beneficijama i iskustvom prelazi 10.000 evra... Plus besplatno stanovanje, školovanje dece, 40 dana godišnjeg odmora, penzija itd...
E sad, jasno je da je mnogo bolje za pilota da živi u Beogradu, preko dana napravi par kratkih letova i uveče je kod kuće sa porodicom, još kad bi moglo za iste pare... To je ustvari ono zbog čega se bune... Međutim JAT zapošljava određen profil ljudi, i takve ne zanima da rade, i da se pomuče za nešto u životu, već da im sve padne sa neba... Eno i AirPink daje duplo bolju platu... Početnička plata je ko kapetanska u jatu, pa se nešto JAT-ovci ne lome da pređu u pink.. Jbg, odeš ujutru negde, pa samo krenu da te preusmeravaju i nema te 7 dana kući, tako da im to ne odgovara... A i to vezano za njihove plate... Niske plate, ok, nek otpuste 60% radne snage (160 pilota, a imaju samo 16 aviona, treba im 40-60 pilota maksimalno sa ovim redom letenja) samim tim će moći plate da im povećaju za 50% ...
[ Ivan Dimkovic @ 15.02.2010. 09:17 ] @
Pa 2.5 soma EUR jeste mala plata za pilota - ako on moze naci posao za vece pare.
Nisam siguran da li je to i dalje slucaj posto je avio industrija u prilicnom qrtz-u u ovom momentu pa ne znam koliko ce evropske kompanije da se otimaju, ali za one koji nemaju problem da zive u nekoj levoj zemlji nije nikakav problem da se vrlo lako zaposle - citav set raznih bantu zemalja sa avio kompanijama a bez svog kadra uvek trebaju nove pilote. Ako imaju srece mozda ih us**e bliski istok, i eto super svima...
Jedina stvar u celoj prici sto je besmislena je izraz "trbuhom za kruhom" - sa 2.5K EUR mesecno se u Srbiji moze najesti puno kruha... osim ako nema ogroman trbuh, sto bi valjda ponistilo dozvolu za pilotiranje :-)
Na kraju ce se ovo i desiti - JAT ce puci pre ili kasnije, a onda ce neki mali deo tih pilota zavrsiti u ono malo privatnih kompanija koje budu postojale u Srbiji, a velika vecina njih ce otici u strane kompanije i to je to... To ce im resiti "ekonomsko pitanje" ali, sto kaze Ventura, nisam bas siguran da je to ono sto oni zele - jer tada nece moci svako vece da budu kuci sa familijom i da ispijaju pivo sa ortacima :-)) Zato se i bune.
[ Isak666 @ 15.02.2010. 09:19 ] @
Dobro, tip nije rekao "samo" nego je konstatovao koliko je visoka i uporedio je sa regionom Citat: Moja plata sa svim dodacima i dežurstvima iznosi oko 240.000 dinara. Istovremeno, kolega u Albaniji prima 6.500, u Hrvatskoj 5.700, u Bugarskoj 5.500, u Bosni i Hercegovini 4.500 evra“, objašnjava on .
Niti je sama visina plate povod za njegovu izjavu, kako vidim, nego tu visinu koristi kao argument za totalno drugu tvrdnju, koja glasi Citat: „Bojim se da će mnogo pilota otići, ako ni zbog čega drugog, ono trbuhom za kruhom.
Tako da ja kontam da on prica kako se na drugim trzistima moze bolje prodati.
[ Ivan Dimkovic @ 15.02.2010. 09:22 ] @
Kljucna rec je >moze<
Zasto se gospoda bune? Ocigledno NE zbog toga "sto se mogu prodati" vec bi i jare i pare. Tj. hteli bi i dalje da rade u toj komunjariji (JAT) i da budu svako vece kuci, da se malo radi itd... a hteli bi i plate k'o u Emiratima.
Svako od tih pilota, ko zeli, moze sutra da ode i da nadje posao u avijaciji - ako ne u zapadnoj Evropi, a ono sigurno na bliskom istoku. Jedino zeza to sto onda ne bi imali "povlastice" koje imaju sa JAT-om u smislu laganog zivota i blizine kuci.
Drzava nema ni jedan razlog da nekome povecava plate u tom gubitasu (JAT) vec bi trebalo sto pre da ga se resi jer je u pitanju toksicna kompanija od koje nece vise nista biti na trzistu. Drzava je uradila sve kako bi tu firmu totalno unistila uz pomoc partijskih veza i nepotizma - i najmanje sto moze da uradi za nju je da je proda nekom drugom, ko zapravo ume da vodi aviokompaniju.
[ žutokljunac @ 15.02.2010. 09:24 ] @
Ne samo da iritira " trbuhom za kruhom " nego je i većina pilotskog kadra JAT-a prešla iz vojne u civilnu avijaciju, tako da visoke troškove školarine nisu plaćali. Koliko znam, kada pilot prelazi u civilnu avijaciju, bio je dužan da odradi 4 godine u JRA-u. Troškovi školovanja pilota su sigurno koliko jedan čovek ne može da zaradi za 40 godine radnog staža, tako da im se i tu izlazilo u susret.
Ako je rezon da je u drugim zemljama više plaćen, pa postoji još 1001 zanimanje koje je mnogo bolje plaćeno u inostranstvu nego u Srbiji, pa šta? A i taj odnos nije 1:2, nego neuporedivo veći. Šta hirurg treba da kaže? Da se poredi sa hirurgom na Beverli Hilsu?
[ Ivan Dimkovic @ 15.02.2010. 09:31 ] @
Jedina razlika je sto hirurg ne bi lako mogao da ode i da se zaposli tamo, dok pilot sa iskustvom moze bez vecih problema da nadje posao.
Ali, tu je fundamentalni problem onaj o kome pricam - oni to NECE paradoksalno. Jer, da hoce, ne bi davao izjave za novine vec bi poslao svoj CV i otisao bez ikakvih problema.
[ žutokljunac @ 15.02.2010. 09:35 ] @
Citat: Isak666: Dobro, tip nije rekao "samo" nego je konstatovao koliko je visoka i uporedio je sa regionom
Očigledno je da misli da mu je plata mala u odnosu na plate svojih kolega u regionu i šire. A to gde živi, i u kojoj kompaniji radi, to ga nije briga. Kao što ga nije briga ni to što mu je školovanje platila država. A koliko se ja sećam državu obuka jednog pilota košta blizu pola miliona evra, pa to puta 4 godine. Na to je zaboravio.
[ Isak666 @ 15.02.2010. 09:36 ] @
Sve to stoji, samo kako vidim iz teksta, niko se ne buni od pilota, nego se konstatuje da piloti odlaze jer negde drugde imaju bolje uslove.
Iz istog teksta:
Citat: „Turkiš erlajnz” je raspisao konkurs za prijem 100 pilota na koji se, prema nezvaničnim saznanjima, već prijavilo 15 odsto Jatovih kapetana koji upravljaju letelicama tipa „boing”, a već na proleće očekuje se sličan poziv albanskog avio-prevoznika na koji će se, prema nekim najavama, takođe odazvati znatan broj kapetana „Jat ervejza”.
Dalje:
Citat: Pilotska sindikalna organizacija spremna je da podrži direktora u namerama da firmu postavi na čvrste noge i podseća na njegovu izjavu da su upravo piloti i tržište najveći kapital Jata. Istovremeno, međutim, sindikalci izražavaju bojazan da se država ponaša prilično nezainteresovano.
„Dok naši ljudski resursi odlaze u inostranstvo, ili polagano stare i odumiru, dok avioni u hangarima čekaju na popravke, dok se broj zaposlenih kreće oko 1.850 ljudi, neko sedi skrštenih ruku i čeka da se problemi reše sami od sebe“, kaže kapetan Divić.
Znaci, nista ne traze, nego vise napustaju brod koji tone i to i kazu.
Kontao sam da je naslov malo tendeciozan.
[ Ivan Dimkovic @ 15.02.2010. 09:38 ] @
Hihihi, ali albanski avioprevoznik koji ce da otme pilote od JAT-a...
Nema plasticnijeg primera i sume svih uspeha srpskih politicara "eksperata" - zemlja koja je do pre 20 godina bila preplavljena bunkerima i predstavljala najnerazvijeniju zemlju Evrope danas placa pilote 2x nego u JAT-u i dolazi da poach-uje zaposlene.
[ žutokljunac @ 15.02.2010. 09:41 ] @
Nisam stavio naslov kao B92, ali mi je upala u oči njegova žalopoljka na platu, jer je očigledno da je čovek nezadovoljan. Logika je zašto da radim za te pare, kada mogu da uzimam duplo veće . Ja bih doneo novi Zakon, pa bih tražio da retroaktivno plate svoje školovanje, pa posle neka idu u Emirate i neka lete koliko hoće, za koje hoće pare. :D
[ sasa022 @ 15.02.2010. 09:42 ] @
U ovoj banana drzavi,sve mora da se unisti pre privatizacije - tako je i sa JAT-om... nema tu mnogo mudrovanja.
[ Ivan Dimkovic @ 15.02.2010. 09:43 ] @
Pa mogu oni i "retroaktivno" da odu, pa sa tim zakonom mozes da obrises pozadinu ;-)
Sa druge strane, podrzavam tvoju ideju zato sto mislim da je to najbrzi nacin da se drzava resi JAT-a - posto bi u momentu svi piloti zapalili :)
[ Isak666 @ 15.02.2010. 09:49 ] @
Citat: Ivan Dimkovic: Hihihi, ali albanski avioprevoznik koji ce da otme pilote od JAT-a...
Nema plasticnijeg primera i sume svih uspeha srpskih politicara "eksperata" - zemlja koja je do pre 20 godina bila preplavljena bunkerima i predstavljala najnerazvijeniju zemlju Evrope danas placa pilote 2x nego u JAT-u i dolazi da poach-uje zaposlene.
Citat: sasa022:
U ovoj banana drzavi,sve mora da se unisti pre privatizacije - tako je i sa JAT-om... nema tu mnogo mudrovanja.
Bice to jos ovako
Citat: žutokljunac: Nisam stavio naslov kao B92, ali mi je upalo u oči njegova žalopoljka na platu, jer je očigledno da je čovek nezadovoljan. Logika je zašto da radim za te pare, kada mogu da uzimam duplo veće . Ja bih doneo novi Zakon, pa bih tražio da retroaktivno plate svoje školovanje, pa posle neka idu u Emirate i neka lete koliko hoće, za koje hoće pare. :D
Ne znam koliko kosta skolovanje, ali mislim da ne treba niko da robuje nikom.
Ako je vec drzava toliko ulozila koliko kazes, onda je fer i da ti obezbedi i mesto gde mozes da radis i da budes placen onoliko koliko vredis.
Ako su mogli da isplacuje razne clanove upravnog odbora JATa koji nista ne rade da ta firma profunkcionise, mogu i pilote da isplate bar priblizno koliko i zemlje regiona.
[ žutokljunac @ 15.02.2010. 09:50 ] @
Hoće tržišnu cenu rada, a neće tržišnu cenu školovanja.
Nisam te baš razumeo. Postoje piloti koji su se skinuli sa vojne avijacije i prešli u civilnu, i piloti koji su završili JAT-ovu akademiju, pilotsku školu ili kako se već to zove. Ovi drugi su sigurno privilegovani, a za ove prve ne znam, jer nisam upoznat koliko plaćaju svoje školovanje, i koliko ih država subvencioniše i izlazi u susret, a siguran sam da i njih pomaže.
edit: A država i kontrolorima letenja plaća pun iznos školovanja. Naime oni ne samo da imaju plaćeno školovanje, već i dobijaju plate tokom školovanja. Da li i oni treba isto da rezonuju i da idu u Emirate?
[ Zoran Rodic @ 15.02.2010. 09:54 ] @
Citat: Isak666: .... mogu i pilote da isplate bar priblizno koliko i zemlje regiona.
Onda bi naša država bila zadužena koliko i pomenute zemlje iz regiona.
Recimo, Hrvatska ... kojoj odavno prihodi nisu u stanju ni da pokriju dno dužničkog lonca
[ ventura @ 15.02.2010. 09:58 ] @
Citat: žutokljunac:
edit: A država i kontrolorima letenja plaća pun iznos školovanja. Naime oni ne samo da imaju plaćeno školovanje, već i dobijaju plate tokom školovanja. Da li i oni treba isto da rezonuju i da idu u Emirate?
Pa nakon što odrade određeni broj godina na toj poziciji da isplate školovanje, široko im polje...
BTW jedan offtopic: pre 2 nedelje sam leteo JAT-om do Londona, i da se sledeći put odlučim na tu kompaniju, proćiće duugo vremena... Naime, genijalci su se dosetili da štrajkuju tako što u avionu neće posluživati hranu i piće, al pošto je bilo velikih pritužbi, na letu nazad su omekšali pa služili vodu i keks... Kakav pucanj sebi u nogu, pa to je neverovatno... Pogotovo što se na svim relacijama cene tu i tamo iste... British Airways do Londona je ±20 evra od JATove karte, Lufthansa i Austrian takođe, Turkish uvek jeftiniji za Istanbul... Pored takve situacije, dugo će mi vremena trebati da uđem u JATov avion (ne znam ni šta mi je to trebalo na prvom mestu)
[ ventura @ 15.02.2010. 10:01 ] @
Citat: Zoran Rodic: Onda bi naša država bila zadužena koliko i pomenute zemlje iz regiona.
Recimo, Hrvatska ... kojoj odavno prihodi nisu u stanju ni da pokriju dno dužničkog lonca
Kamo sreće da nam je ekonomija poput Hrvatske, pa taman imali dugove duplo veće od njihovih... Oni bre godišnje uberu 8-10 milijardi evra samo od turizma (više nego ceo budžet Srbije), a mi toliko nismo uzeli na svim privatizacijama do sada... Na stranu sve ostalo...
[ Isak666 @ 15.02.2010. 10:12 ] @
Mozda su presli u civilku jer Srbija nije vise peta ili koja vec vojna sila u Evropi, pa im ne treba vise toliko ljudi?
Ako je vec drzava to finansirala, onda je vec imala interes da to radi i nije to radila jer -eto- voli ljude koji bi da postanu piloti.
Verujem da je drzava zastitila svoj interes u tom procesu, kao sto to radi koliko znam sa pitomcima iz vojnih skola, koji su uslovljeni da raade posle skole xy vremena ili ako napuste skolu da to plate.
Ne znam zasto bi ljudi sad placali neki dug firmi koja sama ne vodi racuna o sebi ili drzavi koja ne "igra" po pravilima kao nekad.
[ Ivan Dimkovic @ 15.02.2010. 10:17 ] @
Ma taj "dug" postoji samo u Zutokljucevoj glavi - bas kao i "dug" koji pominju Grci sad kada mole za pare :)
SFRJ je bio zatvoren ekonomski sistem, sa domacom valutom i svim industrijskim sistemima u vlasnistvu drzave - i naravno da je drzava skolovala pilote za "dzabe" isto kao sto je i svako ostalo skolovanje bilo "dzabe" tj. placeno iz budzeta. To, kao sto Isak666 rece, nisu radili "da ucine" pilotima vec je takav bio kompletan ekonomski sistem i to je bilo u korist drzave jer je drzava aktivno forsirala takvu ekonomiju.
I to je gotovo - i nema nikakvog "duga", gluposti - da bi dug postojao, neko je morao da potpise ugovor u kome se precizira da nesto nekome duguje. Kako se to nije desilo, nema tog zakona koji bi mogao da od nekog napravi "duznika" bez obostranog prihvatanja sto se nikad nece desiti.
Sto se radnih sati u JNA stice - i to je isto bilo legalno gotovo, drzava je downsize-ovala RV i pilote rasporedila u JAT. Nikome tu nije ucinjena "usluga" vec je to bio sasvim regularni potez drzave koja resava svoja socijalna pitanja, posto su sve te institucije u njenom vlsnistvu.
[ žutokljunac @ 15.02.2010. 10:27 ] @
Pa čekaj, država i dan-danas plaća školovanje kontrolorima letenja, i kao što rekoh, za vreme školovanja dobijaju i platu. Logično je da ih država ( znam da je to pre bilo pod jurisdikcijom vojske, tj. bila je Savezna uprava kontrole letenja ) školuje za svoje potrebe, a ne da bi otišli u svet.
Zaista mislim da im se izlazi u susret i da odraditi 4 godine u vojsci i posle se skinuti i otići u komercijalnu civilnu kompaniju, šteti samoj državi. Pre su kružile priče da jedna godina školovanja pilota na supersoničnom avionu košta državu blizu tadašnjih milion maraka. Zar ti misliš da je fer da neko sa 18 upiše Akademiju, sa 22 postane pilot, i da već sa 26 godina može da ide gde hoće, jer je "dug" odradio. Ja mislim da nije, jer je to, kao što si rekao, bio zatvoren sistem, gde uopšte nije bilo predviđeno da tako školovan kadar odlazi u inostranstvo. Da jeste, sigurno ne bi odrađivali samo 4 godine u vojsci.
A ti potenciraš tršišnu ekonomiju, pa molim lepo, da se baci na papir i da se izračuna to u Žutokljunčevoj glavi.
[ Ivan Dimkovic @ 15.02.2010. 10:33 ] @
Pa jeste u zutokljuncevoj glavi - zato sto je to u ovom momentu tako. Drzava skoluje odredjen broj ljudi na budzetu i to je to.
Ja sam licno protiv bilo kakvih "budzeta" za visoko skolovanje - molim lepo, ko nema para moze dobiti stipendiju ako je dobar a posle to lepo da vrati.
Medjutim to sada nije slucaj - i ne mozes ljudima retroaktivno menjati ugovore - ako su oni zavrsili skolovanje po jednom sistemu, to je gotova prica. Ti ljudi nisu nikome nista duzni.
Bas kao sto nisu nikome duzni ni svi ostali koji su zavrsili fakultete "na budzetu".
[ Isak666 @ 15.02.2010. 10:35 ] @
Citat: Pa čekaj, država i dan-danas plaća školovanje kontrolorima letenja, i kao što rekoh, za vreme školovanja dobijaju i platu. Logično je da ih država ( znam da je to pre bilo pod jurisdikcijom vojske, tj. bila je Savezna uprava kontrole letenja ) školuje za svoje potrebe, a ne da bi otišli u svet.
Zaista mislim da im se izlazi u susret i da odraditi 4 godine u vojsci i posle se skinuti i otići u komercijalnu civilnu kompaniju, šteti samoj državi.
To je tvoje misljenje i racunica, dok je drzava imala ili jos ima svoju racunicu.
Piloti verovatno sve rade po racunici drzave, koja je u ovom slucaju i ugovor koji se verovatno definise jos pre skolovanja.
Tako da nema niceg nelegalnog u njihovoj zelji da negde drugde rade.
A sad moralna obaveza je siroka tema i trebali bi da imamo vise informacija od "prica se da kosta" da bi zakljucili da li je takav ugovor izmedju drzave i pilota fer i da li ga treba menjati.
Takodje, drzava nije firma da ima samo interes u zaradi, te se samo na osnovu toga pravi plan budzetskog finansiranja obrazovanja odredjenog profila, nego su tu igri verovatno bili i bezbednosni, strategijski i sta ti ja znam interesi.
A i drzava i treba da se trudi da sto u vise sfera ponudi bolje uslove skolovanja, jer to joj je posao i ona radi u interesu svojih gradjana (bar u teoriji).
[ žutokljunac @ 15.02.2010. 10:42 ] @
Citat: Ivan Dimkovic:
Ja sam licno protiv bilo kakvih "budzeta" za visoko skolovanje - molim lepo, ko nema para moze dobiti stipendiju ako je dobar a posle to lepo da vrati.
Pa da, u Švedskoj dobijaš platu za vreme studiranja. Lepo ti sve sve plaća kao da si u radnom odnosu, ali se taj novac fino izračuna, pa ti se do kraja života odbija od plate kada završiš studije. To je fer. Čist račun, duga ljubav.
[ Isak666 @ 15.02.2010. 11:25 ] @
Citat: žutokljunac: Pa da, u Švedskoj dobijaš platu za vreme studiranja. Lepo ti sve sve plaća kao da si u radnom odnosu, ali se taj novac fino izračuna, pa ti se do kraja života odbija od plate kada završiš studije. To je fer. Čist račun, duga ljubav.
Mislim da si mislio na kredit za studente koji se moze dobiti i koji je solidan, pa visinom podseca na platu.
Taj kredit je relativno lako dobiti i mislim da je uslov i uspeh na faxu. Vracas kasnije, mislim, oko 3% kroz platu.
Ali da dobijas platu, to ne dobijas.
Nije to samo Svedska, ima tu u svakoj zemlji, pa i u Srbiji. "Jedino" je visina razlika ;)
Tu su jos gomila drugih olaksica u zavisnosti od tvog statusa i jos mozes raditi neke male poslove sa strane do odredjene sume (bar je tako u DE).
E to sad nema nikakve veze sa skolovanjem nekog npr pilota i kasnijim uslovljavanjem da negde moras odredjeno vreme da radis.
[ Horvat @ 15.02.2010. 11:57 ] @
1. ne vidim sta je za cudjenje sto su iz rv otisli u cv ,pa sta je ostalo vojnih aviona? saka jada,jedva svaki pilot moze da napimpuje neophodan broj sati letenja godisnje da ima dozvolu i dalje
2. cifre od pola milje,milje maraka i slicno su ti bas pompozne,mogao bi ti to necim da potvrdis?
sta kosta toliko? gorivo,remont i plate profesora po glavi studenta? malko teze
3. da im je mala plata,mala je,sigurno su neki i otisli tamo da bi ladili jaja a primali platu i po,ali sigurno nisu ni svi nego neki i vole da lete [ne mogu ni u cije ime reci,ne poznajem ni jednog pilota]
4. postoje i kod nas drzavni krediti i stipendije,samo malo sta mozes s tom lovom uraditi...
[ cozmo_im @ 15.02.2010. 12:58 ] @
CPL/IR(A) - Comercial Pilot Licence Instrument Rating integrated: oko 50-60.000 eura.
Plata sa svim dodacima od 2500e je mizerija, osnovica je ispod 200.000 din. Vise zaradjuju PR-ovi u Telenoru.
[ žutokljunac @ 15.02.2010. 13:22 ] @
E drago mi je da se javio neko iz struke. Ok, znači razjasnili smo, obuka pilota je oko 60 000€. Onda moja priča da oni nešto moraju vratiti državi pada u vodu. Gledao sam na zvaničnom sajtu cenu obuke. Naravno, cene nisu istaknute, ali mi je drago što si se javio da kažeš tu famoznu cenu obuke.
Sad, ispade da jedan pilot vrati novac koji je uložio za svoje školovanje za manje od godinu dana.
http://www.jatfa.com/active/sr.../home/glavni_meni/courses.html
Znaš šta, onda se stvarno isplati školovati se za pilota, s´obzirom koliko su traženi i koliko su plaćeni, a cenim da im ni obuka nije posebno vremenski duga.
Tu se naravno nameće i pitanje, ako ti je mesečna plata 2500€, znači da jako brzo vratiš uloženi novac.
Ono što me zanima je, da li sam nešto pogrešio u vezi kontrole letenja, i da li sam nešto pogrešno napisao. Da li si ti zadovoljan platom?
@ Isak
Da mislio sam na to studentsko kreditiranje.
[ žutokljunac @ 15.02.2010. 15:53 ] @
Takođe me zanima da li je tačno da je JAT kao kompanija plaćao školovanje mnogim pilotima ( znači da besplatno školovanje nisu dobijali samo vojni piloti ). Isto tako me zanima da li je školovanje pilota na nivou kursa, koliko tih kurseva treba završiti ( jer vidim da je za CPL preduslov još završenih kurseva ) i koliko koštaju.
Za školovanje vas kontrolora letenja znam da je besplatno i da vas pri tome još i plaćaju. Znam da su vam svojevremeno bile jako male plate, ali da su vam sada plate velike.
[ cozmo_im @ 15.02.2010. 16:36 ] @
Ja odavno ne radim u kontroli (radio sam davno u vojnoj ali sam se normalno skolovao) ali poznajem masu ljudi trenutno. Velikom platom se tamo smatra nesto oko 1400e. Ima i nizih. Ima i visih (uprava i stariji clanovi) ali nikako ni priblizno plati pilota.
Recimo moja sadasnja primanja nisu nesto specijalno manja od plate obicnog kontrolora u oblasnoj.
Inace u regionu nemaju ispod 2500e za neku manju platu.
JAT je ranije imao konkurse, pre devedesetih, ko je imao PPL mogao je da ide na konkurs i ima besplatno skolovanje. Dosta pilota je tako i odskolovano (domacih).
Kontrola letenja, kad sam se ja skolovao bila je (i sad je) savezna ustanova, finansira se skolovanje od strane drzave. Ja platu nisam imao za vreme skolovanja, tj. jesam cca 10 DEM jer je to bilo doba sankcija.
[ sanja2010 @ 15.02.2010. 17:09 ] @
Citat: BTW jedan offtopic: pre 2 nedelje sam leteo JAT-om do Londona, i da se sledeći put odlučim na tu kompaniju, proćiće duugo vremena... Naime, genijalci su se dosetili da štrajkuju tako što u avionu neće posluživati hranu i piće, al pošto je bilo velikih pritužbi, na letu nazad su omekšali pa služili vodu i keks... Kakav pucanj sebi u nogu, pa to je neverovatno... Pogotovo što se na svim relacijama cene tu i tamo iste... British Airways do Londona je ±20 evra od JATove karte, Lufthansa i Austrian takođe, Turkish uvek jeftiniji za Istanbul... Pored takve situacije, dugo će mi vremena trebati da uđem u JATov avion (ne znam ni šta mi je to trebalo na prvom mestu)
Ja ne znam da li su strajkovali i pre mesec dana, ali tad smo za obrok dobili ovo sto vidite u attachu... i malo vode :) Da ne pricam sto su kasnili 2h pa sam iz Londona morala da letim British Airwaysom, a ne Virginom... Nije da je neka razlika, ali opet, Virgin >> BA
Hvala za informacije o ceni, JAT, osim u slucaju krajnje nuzde, nece vise da mi kida zivce.
[ cozmo_im @ 15.02.2010. 17:28 ] @
Catering sluzba je u strajku duze vreme, zato nema posluzenja u avionima, JAT ne placa.
[ Srđan Pavlović @ 15.02.2010. 17:38 ] @
Sanja to oni vode racuna o tvojoj liniji, zato samo jedan mafin.
[ sanja2010 @ 15.02.2010. 17:42 ] @
A tako li je? :) Hvala im onda :D Dobro je da su se na kraju usaglasili od cega je :D
[ Horvat @ 15.02.2010. 18:03 ] @
i od cega je bio kad si ga pojela?:D
nisi valjda posekla prst na tu kesicu :P
[ etjen @ 15.02.2010. 18:07 ] @
nešto jadnije od tog mafina ne videh davno
[ Ivan Dimkovic @ 15.02.2010. 18:15 ] @
Ti ljudi (JAT) su skroz pukli. To sto sada rade putnicima je bukvalno ravno samoubistvu, jer ce ih napustiti i onaj mali broj ludih koji jos lete sa njima.
U 90% slucajeva ne vidim ni jedan razlog zasto bi neko leteo JAT-om kada u tih 90% slucajeva postoji let identicne cene (+/- 10 EUR) od strane neke druge avio kompanije (tipa BA za UK, AirFrance za FR, itd...) - u tih retkih 10% slucajeva mozete ustedeti neku sicu i to je to...
Sa druge strane, sa drugim avio kompanijama prvo necete leteti sa praistorijskim B737-300 sa zapustenom kabinom (prvi 737-300 u Evropi je dostavljen JAT-u! Cisto da se vidi koliko smo pali) a takodje i usluga ce biti kud i kamo bolja koga god da izaberete.
Meni su najomiljeniji oni mali Airbus A319 avioni koji su neverovatno tihi.
Doduse, JAT je provalio sta se desava pa recimo ovde ljudima ne uzimaju za zlo visak prtljaga - tipa ako imate 25 pa nekad i 30 kg, nece praviti problem niti naplatiti nesto - pod uslovom da naletite na sluzbenika koji je upucen u to ili, jos bolje, radi za JAT. Eto to mu dodje jedina prednost JAT-a u odnosu na druge, pogotovu u ovo vreme kada se sve avio kompanije trude da izmisle nove nacine da vam uzmu pare iz dzepa za sve zivo.
[ dusty @ 15.02.2010. 18:24 ] @
Citat: Ivan Dimkovic: Doduse, JAT je provalio sta se desava pa recimo ovde ljudima ne uzimaju za zlo visak prtljaga - tipa ako imate 25 pa nekad i 30 kg, nece praviti problem niti naplatiti nesto - pod uslovom da naletite na sluzbenika koji je upucen u to ili, jos bolje, radi za JAT. Eto to mu dodje jedina prednost JAT-a u odnosu na druge, pogotovu u ovo vreme kada se sve avio kompanije trude da izmisle nove nacine da vam uzmu pare iz dzepa za sve zivo.
Guess again
[ Ivan Dimkovic @ 15.02.2010. 18:31 ] @
Citat:
‘2nd bag fee’ od EUR 50.00 se primenjuje za kartu u ekonomskoj klasi u okviru Piece koncepta za drugi prtljag čija težina ne prelazi 23kg (50lbs) i ciji zbir dimenzija ne prelazi 158cm (62in).
A ‘3rd bag fee’ od EUR 100.00 se primenjuje za kartu u ekonomskoj ili poslovnoj klasi u okviru Piece koncepta za treći prtljag čija težina ne prelazi 23kg (50lbs) i ciji zbir dimenzija ne prelazi 158cm (62in).
Za 4th i svaki sledeći komad prtljaga, čija težina ne prelazi 23kg (50lbs) i ciji zbir dimenzija ne prelazi 158cm (62in), primenjuje se naplata u iznosu od
EUR 200.00.
HAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA
Zagrcnuo sam se ahahahah
JAT in la la land :)
Mozda je to ciljani plan njihovog gendir-a da ih totalno urnise pa da posle prodaju nekretnine za smesne pare raznim prijateljima i "partnerima" od "eksperata" :)
Btw, ovo je samo za letove izmedju Evrope/Bliskog istoka i USA.
[ dusty @ 15.02.2010. 18:38 ] @
Citat: etjen: nešto jadnije od tog mafina ne videh davno
Ma nema nista sladje nego JAT-ov katering (dok jos nisu strajkovali): casa kisele, kifla sa sirom i krastavcima (ako imas srece, cesto se desava da je prazna) i jedna noblica. Voda mi podje na usta - trpeza dostojna jednog kralja
[ dusty @ 15.02.2010. 18:51 ] @
Citat: Ivan Dimkovic: JAT in la la land
Mozda je to ciljani plan njihovog gendir-a da ih totalno urnise pa da posle prodaju nekretnine za smesne pare raznim prijateljima i "partnerima" od "eksperata"
Btw, ovo je samo za letove izmedju Evrope/Bliskog istoka i USA.
Ja sam prvo pomislio da je neumesna sala
Bez obzira za koje letove, preduzece koje se bori za golu egzistenciju, na samom rubu kolapsa, da uvodi ovakva pravila granici se sa igrom ruskog ruleta sa punim revolverom. Niko me ne moze ubediti da je to prosto glupost nekog nabedjenog menadzercica sa "brilijantnim" planom kako da spase JAT, nego plansko razbucavanje ono malo konkurentnosti koje imaju.
[ sanja2010 @ 15.02.2010. 18:55 ] @
@Horvat
Od cokolade :D Posekla sam se pre toga :)
@Ivan
Ja ne kapiram sta je tacno smesno :) Koliko znam i ostale kompanije (znam za Virgin i Lufthansu pouzdano) isto naplacuju drugu torbu (crkli da bog da). Jedino sto JAT ne moze bas da se meri s vecinom drugih kompanija :)
@dusty
Ti si barem sir dobio. Mi redovno dobijemo margarin i krastavcice/papriku. I nije bila kifla nego onaj trouglasti lebac.
[ madamov @ 15.02.2010. 18:55 ] @
Citat: Sto se radnih sati u JNA stice - i to je isto bilo legalno gotovo, drzava je downsize-ovala RV i pilote rasporedila u JAT. Nikome tu nije ucinjena "usluga" vec je to bio sasvim regularni potez drzave koja resava svoja socijalna pitanja, posto su sve te institucije u njenom vlsnistvu.
Ovo se ne radi, niti se radilo još od početka šezdesetih od kada je uveden "udruženi rad". Moguće da je i posle tog vremena bilo prelazaka u JAT iz RV, ali ne pod patronatom države, već pojedinano i samoinicijativno. A i to je pre toga išlo na sledeći način, evo na primeru mog matorog koji je počeo da radi u JAT-u 1961. godine na DC-3. On je bio sportski pilot pre toga, na nekom takmičenju u drugoj polovni pedesetih je bio među 12 najboljih. Tada je JAT bio državna, a ne društvena firma, i vojska je svake godine namenski uzimala 12 pilota sa tog takmičenja na školovanje za JAT. Znam da je matori bio u Mostaru par godina i da je onda još dve ili tri godine bio u vojsci kako bi odužio dug dok ga nisu prebacili u JAT.
Međutim, 1965. dolazi ekonomska reforma, JAT nije više državna firma i vojska, koliko ja znam, prekida sa ovom praksom. Pogotovo kada je JAT kasnije oformio svoju pilotsku školu, tada je sigurno prestala praksa organizovanog prebacivanja iz vojske u JAT. Ukratko, piloti koji poslednjih 15 godina lete za JAT, osim možda par izuzetaka koji su samostalno došli iz vojske, sigurno nisu nikada ni bili vojni piloti, a verovatno tu vremensku granicu možemo komotno pomeriti i na kraj osamdesetih godina prošlog veka.
[ Horvat @ 15.02.2010. 22:11 ] @
@sanja,steta,bas bi bio kul mix jabuka+cokolada :D
a i kod drugih su cene 50-100-200e?
@dusty,wtf,kiflice s krastavcem???
[ madamov @ 15.02.2010. 23:12 ] @
Citat: Ukratko, piloti koji poslednjih 15 godina lete za JAT, osim možda par izuzetaka koji su samostalno došli iz vojske, sigurno nisu nikada ni bili vojni piloti, a verovatno tu vremensku granicu možemo komotno pomeriti i na kraj osamdesetih godina prošlog veka.
Možemo slobodno još dalje u prošlost, JAT je 1972. otvorio pilotsku akademiju u Vršcu, tako da je, ako ne i pre, od tada sigurno nema organizovanog obučavanja pilota u vojsci za radu u JAT-u.
[ Nemanja Jakovljevic @ 15.02.2010. 23:20 ] @
Bilo je i kasnije prelazaka iz RV u CV pod okriljem drzave kad je prestala potreba za nekim pilotima u RV.
[ žutokljunac @ 16.02.2010. 07:27 ] @
Obuka pilota košta od 20.000 do 50.000 evra
Osnovna obuka pilota, naveo je Jovanović, košta od 20.000 do 50.000 evra, ali se svake godine ulaže u pilote, tako da školovani kapetan sa iskustvom aviokompaniju može da košta od 150.000 do 200.000 evra. Ukoliko bude proširenja flote, Jat ervejzu će trebati novi, mladi ljudi, rekao je Jovanović, koji je kapetan i instruktor letenja na avionu tipa ATR 72. On je naveo da je starosna stuktura pilota u Jatu takva da većina kapetana ima od pet do 10 godina do penzije, ali je, kako je dodao, deo letačkog kadra obnovljen. Najveća vrednost u svakoj aviokompaniji su zaposleni, istakao je dodajući da avione može svako da kupi, ali je pitanje da li može da obezbedi kvalitetan kadar.
izvor: http://www.borba.rs/content/view/7539/123/
Ako obuka košta ovoliko koliko je navedeno, i ako se zna da je kompanija JAT plaćala doškolovavanje svojim pilotima, onda stvarno ne vidim razlog zašto se toliko bune na visinu plata. Jasno mi je da se bune zbog stanja u JAT-u, zbog toga što na jedno radno mesto koje pravi novac ( piloti, kopiloti, stjuardese ) dolazi 8 neproizvodnih radnih mesta. Zaista ne vidim problem da neko ko je u svoje školovanje uložio određenu sumo novca, taj novac može da vrati za manje od 2 godine, s´tim da mu kompanija plaća veći deo troškova doškolovavanja i usavršavanja, što je u JAT-u bio slučaj. Meni je to jako zasmetalo.
[ cozmo_im @ 16.02.2010. 07:51 ] @
Sve kompanije u svetu placaju doskolavanje i simulatore (redovno) svojim pilotima. Ne vidim tu nista sporno! Kao kad tebi firma plati obuku negde... jel ti odbijaju od plate? Naravno da ne! To se sve isplati kompaniji naravno, medjutim JAT je propao zbog neceg drugog a ne zbog pilota i plate su jednostavno MALE za taj posao jer kopiloti uzimaju 150.000 dinara sto je bre manje od plate nekog menadzera u banci!!
Svaka kompanija ulaze u svoj kadar, apsolutno je normalno i to NEMA VEZE sa platom!
Obuka za B737-300 licencu je, za zadnjeg pilota koga poznajem da je zavrsio, je pretvorena u eure bila oko 60.000e. Znam dosta njih koji su SAMI platili obuku (dobrostojece porodice ili deca kapetana u JAT-u) a znam i neke koji su skolovani na osnovu konkursa (kojih nema vise od 1990 naovamo, samo se placa).
Tu spada i zavrsni deo obuke, a to su komercijalni letovi sa putnicima (u tu cenu) sa kapetanom instruktorom.
Sportsku dozvolu mozete dobiti i za 2000 evrica, cak i manje, cas je od 70-90 eura (Cessna 172).
[ žutokljunac @ 16.02.2010. 08:17 ] @
Nije sporno doškolovavanje. Ali hajde da stvar posmatramo ovako: Uložio si u malo bolji kafić 50 000€. Otvorio si ga i kada podmiriš sve troškove, čisto ti mesečno ostaje 2500€. Taj prihod ti je siguran jer je posao razrađen i siguran ( mada takav posao nikada nije siguran, ali ´ajde, kobejagi, zbog foruma ). Ti svoju investiciju vraćaš za godinu i po dana, i posle toga imaš čistu zaradu od 2500€. U tvojoj blizini je otvoren drugi kafić. Gazda je bio bolji menadžer od tebe, bolje je razradio posao, i on mesečno zarađuje 5000€. Da li bi ti kukao kako ti malo zarađuješ, jer eto, tvoj komšija zarađuje duplo više od tebe. Pri tome znaš da si kafić otvorio gde je prosečna plata 300€, odnosno da ljudi zarađuju osam puta manje od tebe.
Zaista mislim da je ulaganje od 50 000€ vrlo isplativo kada znaš da ćeš se lako zaposliti, da ćeš dobro zarađivati, i da ćeš bez problema moći da pređeš u neku stranu kompaniju. Veruj mi, da imam 25 godina, i da imam 50 000€, bez razmišljanja bih se školovao za pilota, i uopšte ne bih kukao kada bih se zaposlio u JAT-u.
[ Isak666 @ 16.02.2010. 08:58 ] @
Samo, ko je kukao?
Citat:
Zaista mislim da je ulaganje od 50 000€ vrlo isplativo kada znaš da ćeš se lako zaposliti, da ćeš dobro zarađivati, i da ćeš bez problema moći da pređeš u neku stranu kompaniju.
Ovo vise manje i oni konstatuju sami.
[ Horvat @ 16.02.2010. 11:07 ] @
poredjenje kafic - pilot ti je bas na nivou
[ Black_eyed @ 16.02.2010. 11:58 ] @
Kada je mogao bivsi ministar prosvete (Gaso Knezevic) da poredi konobare i dipl.el.inzinjere, ovo ti je tu negde...
[ žutokljunac @ 16.02.2010. 16:57 ] @
Pa to i jeste tako objašnjeno da bi takvi kao vas dvojica nešto shvatili.
[ anon7994 @ 16.02.2010. 18:37 ] @
Citat: Ivan Dimkovic: i najmanje sto moze da uradi za nju je da je proda nekom drugom, ko zapravo ume da vodi aviokompaniju.
Jedini je problem što takvu kompaniju NIKO nema interesa da kupi. Jednostavnije i jeftinije je osnovati novu kompaniju od nule.
[ anon7994 @ 16.02.2010. 18:43 ] @
Citat: ventura: BTW jedan offtopic: pre 2 nedelje sam leteo JAT-om do Londona, i da se sledeći put odlučim na tu kompaniju, proćiće duugo vremena... Naime, genijalci su se dosetili da štrajkuju tako što u avionu neće posluživati hranu i piće, al pošto je bilo velikih pritužbi, na letu nazad su omekšali pa služili vodu i keks... Kakav pucanj sebi u nogu, pa to je neverovatno... Pogotovo što se na svim relacijama cene tu i tamo iste... British Airways do Londona je ±20 evra od JATove karte, Lufthansa i Austrian takođe, Turkish uvek jeftiniji za Istanbul... Pored takve situacije, dugo će mi vremena trebati da uđem u JATov avion (ne znam ni šta mi je to trebalo na prvom mestu)
Vau! Očigledno ne letiš dovoljno često avionima da znaš da su takve situacije moguće. Meni se dešavalo da svetski poznate avio-kompanije zaborave da utovare dovoljan broj obroka u avion, da im štrajkuje deo osobolja pa uvode vanredne mere, isl.
Veliki broj avio-kompanija svodi uslugu na minimum, jer tako smanjuju troškove, a uostalom, obaveza avio-kompanije je da te preveze živog i zdravog od tačke A do tačke B. Niko ti ne brani da letiš British Airways-om, niti da ti let traje dva puta duže zbog presedanja u Minhenu, Frankfurtu ili Beču. To je tvoj izbor, ali zameriti avio-kompaniji zbog štrajka ketering osoblja... pa preživećeš bez hrane ta dva sata leta.
[ anon7994 @ 16.02.2010. 18:48 ] @
Citat: etjen: nešto jadnije od tog mafina ne videh davno
Onda:
- ili ne letiš avionima
- ili letiš samo Jatom
- ili kupi kartu u poslovnoj klasi pa uživaj u lepom obroku.
Jat je stvarno sh*t kompanija, ali ovi što pljuju po svemu i svačemu, a nisu nikada seli u avion, ili ne žele da se isprse za bolje mesto u avionu, pa to mi je već dozlogrdilo...
[ ventura @ 16.02.2010. 19:19 ] @
Citat: [email protected]: Vau! Očigledno ne letiš dovoljno često avionima da znaš da su takve situacije moguće.
Trenutno letim tek toliko da su mi dali Star Alliance HON Circle/THY Elite Plus status...
Citat: [email protected]:
Meni se dešavalo da svetski poznate avio-kompanije zaborave da utovare dovoljan broj obroka u avion, da im štrajkuje deo osobolja pa uvode vanredne mere, isl.
Jedno je kad nestane obroka pa da ne bude "chicken or pasta" 'izbora' već samo jedno... A sasvim drugo je da ti ne daju nešto što si platio...
Citat: [email protected]:
Veliki broj avio-kompanija svodi uslugu na minimum, jer tako smanjuju troškove, a uostalom, obaveza avio-kompanije je da te preveze živog i zdravog od tačke A do tačke B. Niko ti ne brani da letiš British Airways-om, niti da ti let traje dva puta duže zbog presedanja u Minhenu, Frankfurtu ili Beču. To je tvoj izbor, ali zameriti avio-kompaniji zbog štrajka ketering osoblja... pa preživećeš bez hrane ta dva sata leta.
Obaveza avio kompanije je da mi pruži uslugu koju sam platio. Dakle ako platim normalnu cenu avio karte u normalnoj avio kompaniji, očekujem da mi se pruže sve usluge koje sam platio, a ja da odlučim da li ću ih iskoristiti ili ne... Ako sam platio 100% više novca za biznis klasu na letu od 6+ sati u kojoj je sedište neispravno i ne može da se obori, u normalnoj kompaniji dobiješ upgrade vaučer u znak izvinjenja... A ako štrajkuje catering kompanija, pa postoji 100 drugih catering kompanija od kojih se može privremeno uzeti usluga kako ne bi oštetio putnike, a ako nikako nije moguće osposobiti catering na drugi način, red je da se novac naplaćen za to refundira, a ne ovako, catering u štrajku, JAT ne služi obroke, pojeo vuk magarca...
[ Ivan Dimkovic @ 16.02.2010. 19:20 ] @
Citat: [email protected]
Veliki broj avio-kompanija svodi uslugu na minimum, jer tako smanjuju troškove, a uostalom, obaveza avio-kompanije je da te preveze živog i zdravog od tačke A do tačke B. Niko ti ne brani da letiš British Airways-om, niti da ti let traje dva puta duže zbog presedanja u Minhenu, Frankfurtu ili Beču. To je tvoj izbor, ali zameriti avio-kompaniji zbog štrajka ketering osoblja... pa preživećeš bez hrane ta dva sata leta.
Evo ja letim cesto i mogu da kazem:
1. Nestanak robe u cateringu nisam jos video na kratkim kontinentalnim letovima, eventualno se nekad desi da nestane hebene piletine na nekom interkontinentalnom letu za USA ili Aziju jer su se preracunali za odnos standardnog chicken/beef:pasta djubreta u ekonomskoj - ali to se ne da porediti sa letovima od 1-3 sata u kojima JAT najvise ucestvuje.
2. Zasto ne bih zamerio JAT-u za ocajnu uslugu kada kosta ISTO kao i strane kompanije BEZ presedanja u vecini slucajeva (+/- 10 EUR)? Ako hocu "samo da se prevezem od tacke A do tacke B" kupicu kartu kod nekog LCC-a, tamo bar znam sta dobijam za te pare - a kod JAT-a placas kartu jednaku Luftnahsi ili BA-u, a dobijes uslugu na nivou najgorih LCC-a. Ti tu ne vidis razlog da se bunis? Ja vidim.
Na kraju sta mene boli cosak za nekakve strajkove? Ja placam punu cenu karte koja ukljucuje catering - nisam dobio "popust na strajk", pa da kazem da je OK. Nemam ama bas ni gram razumevanja za njihove strajkove - tj. nemam razumevanja ni za jedan strajk avio kompanija uopste zato sto mislim da su to najgore bezobrazne derikoze koje svako malo gledaju kako da izmame jos para od putnika koje sve vise prevoze kao telad.
Kao sto rekoh, ako hocu "samo da se prevezem od tacke A do B" uzecu neki "Flying Bus" servis tipa EasyJet i Ryanair... tamo bar znas da ces da se paprikaris ali bar ne izigravaju luksuz po ceni.
[ anon7994 @ 16.02.2010. 23:58 ] @
Citat: ventura: Trenutno letim tek toliko da su mi dali Star Alliance HON Circle/THY Elite Plus status...
Ha ha i ha. Moguće da grešim, ali budući da znam koliko članova HON postoji u celom svetu, mogu samo da kažem ha ha i ha ponovo. Verovatno znaš da HON nije status Star Alliance nego određene kompanije.
Isto tako, poznajući sistem tih programa, znam da je gotovo fizički nemoguće imati i HON i status kod još jednog prevoznika iste alijanse. Naravno da je moguće, ali u domenu naučne fantastike... Imam nekoliko prijatelja koji su HON-ovi, i znam koliko i kako putuju. Ali naravno, mašta može svašta.
Citat: ventura:
Jedno je kad nestane obroka pa da ne bude "chicken or pasta" 'izbora' već samo jedno... A sasvim drugo je da ti ne daju nešto što si platio...
Meni se konkretno više puta u Swiss-u (unutar evropski letovi) desilo da jednostavno nema obroka, tj. da se izvinjavaju jer je neko pogrešan broj obroka ubacio u avion. Naravno da neću umreti od gladi za let od sat-dva. A ako sam baš gladan, iskoritiću lounge na aerodromu da klopnem nešto na brzinu.
Citat: ventura: Obaveza avio kompanije je da mi pruži uslugu koju sam platio. Dakle ako platim normalnu cenu avio karte u normalnoj avio kompaniji, očekujem da mi se pruže sve usluge koje sam platio, a ja da odlučim da li ću ih iskoristiti ili ne... Ako sam platio 100% više novca za biznis klasu na letu od 6+ sati u kojoj je sedište neispravno i ne može da se obori, u normalnoj kompaniji dobiješ upgrade vaučer u znak izvinjenja... A ako štrajkuje catering kompanija, pa postoji 100 drugih catering kompanija od kojih se može privremeno uzeti usluga kako ne bi oštetio putnike, a ako nikako nije moguće osposobiti catering na drugi način, red je da se novac naplaćen za to refundira, a ne ovako, catering u štrajku, JAT ne služi obroke, pojeo vuk magarca...
Jel se tebi desilo da si leteo u poslovnoj klasi i da ti nisu kompenzovali što sedište nije moglo da se obori? Nisam siguran da li je hipotetičko pitanje ili ti se stvarno desilo na Jat-ovoj liniji? Uobičajeno da se posada izvini, da pokušaju da ti nađu neko drugo mesto u avionu, budu ljubazniji sa tobom tokom tog leta... i eventualno ako im napišeš žalbu dobiješ pismo izvinjenja i milje u zavisnoti od klase/dužine leta/tvog statusa u avio-kompaniji.
Što se tiče štrajka keteringa, slažem se da nije tvoja briga da razmišljaš o tome, ali opet, koliko sam upoznat, Jat je ponudio putnicima vaučer za nadoknadu troškova. Fer sa njihove strane.
Citat: Ivan Dimkovic: Evo ja letim cesto i mogu da kazem:
2. Zasto ne bih zamerio JAT-u za ocajnu uslugu kada kosta ISTO kao i strane kompanije BEZ presedanja u vecini slucajeva (+/- 10 EUR)? Ako hocu "samo da se prevezem od tacke A do tacke B" kupicu kartu kod nekog LCC-a, tamo bar znam sta dobijam za te pare - a kod JAT-a placas kartu jednaku Luftnahsi ili BA-u, a dobijes uslugu na nivou najgorih LCC-a. Ti tu ne vidis razlog da se bunis? Ja vidim.
Opet kažem, mislim da je generalno Jat sh*t kompanija, i veoma retko letim sa njima. Uglavnom mi ne odgovara red letenja, ili izaberem kompaniju koja mi pruža bolji kvalitet celokupne usluge (ne podrazumevam samo hranu). Uglavnom se moji Jat letovi svedu na neki codeshare, a da baš kupim Jatovu kartu, bude jedno 4-5 puta godišnje. I pored starih aviona, ponekad prljavih i razdrndanih, moram da primetim da usluga samog kabinskog osoblja nikada nije bila nezadovoljavajuća. U najvećem broju slučajeva su bili prilično ljubazni.
Ipak moram primetiti razliku u ponašanju putnika. Ne znam da li ista vrsta putnika putuje Jat-om i ostalim kompanijama, ali na Jat-ovim letovima bih rekao da se bahatije ponašaju, odnosno da misle da pošto su kupili kartu od 100-200 evra, drže boga za m***. Jednom sam gledao putnika ekonomske klase kako je skandalizovan što je mogao da dobije samo jedno izdanje novina, a ne više, iako mu je stjuardesa objasnila da i drugi putnici treba da imaju mogućnost izbora.
[ anon7994 @ 17.02.2010. 00:07 ] @
Citat: Ivan Dimkovic: HAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA
Zagrcnuo sam se ahahahah
JAT in la la land :)
Mozda je to ciljani plan njihovog gendir-a da ih totalno urnise pa da posle prodaju nekretnine za smesne pare raznim prijateljima i "partnerima" od "eksperata" :)
Btw, ovo je samo za letove izmedju Evrope/Bliskog istoka i USA.
Većina kompanija (ako ne i sve) od skora ima takav limit prtljaga za putnike ekonomske klase bez statusa na letovima za Severnu Ameriku: http://www.lufthansa.com/onlin...92236&l=en&cid=1000390
Evo cene Lufthanse za višak prtljaga (bilo da je reč o kilogramima, ili više od jednog kofera): http://www.lufthansa.com/mediapool/pdf/93/media_752593.pdf
[ ventura @ 17.02.2010. 00:35 ] @
Citat: [email protected]:
Ha ha i ha. Moguće da grešim, ali budući da znam koliko članova HON postoji u celom svetu, mogu samo da kažem ha ha i ha ponovo. Verovatno znaš da HON nije status Star Alliance nego određene kompanije.
Koliko ima HON članova u celom svetu, baš me živo zanima... Ne znam da li su tolika retkost, ali po first class loungeovima je sigurno 90% ljudi unutra ušlo na kartice a ne na avio karte... Ustvari ja se ni ne sećam da sam ikad u first class lounge-u video da neko pokazuje avio kartu a ne karticu...
Citat: [email protected]:
Isto tako, poznajući sistem tih programa, znam da je gotovo fizički nemoguće imati i HON i status kod još jednog prevoznika iste alijanse. Naravno da je moguće, ali u domenu naučne fantastike... Imam nekoliko prijatelja koji su HON-ovi, i znam koliko i kako putuju. Ali naravno, mašta može svašta.
Da imam THY Elite Plus status, ali pošto svaki prevoznik ima neki svoj naziv, onda se kaže generalni Star Alliance status radi lakšeg sporazumevanja (HON Circle = THY Elite Plus, kao što je Gold = LH Senator, itd.)... A što se tiče tvog komentara u poslednjoj rečenici, meni putovanja generalno ne predstavljaju neku famu u životu već sastavni deo posla, a sad da li ti veruješ da ja imam taj status to mi je apsolutno nebitno...
Citat: [email protected]:
Jel se tebi desilo da si leteo u poslovnoj klasi i da ti nisu kompenzovali što sedište nije moglo da se obori?
Da, baš tako. Turkish Airlines let Astana-Istanbul, let je bio pun, moje sedište nije bilo ispravno (u pitanju su lie-flat sedišta), tako da sam po sletanju u Istanbul otišao do lounge-a gde su me registrovali za besplatan upgrade vaučer.
Citat: [email protected]:
Meni se konkretno više puta u Swiss-u (unutar evropski letovi) desilo da jednostavno nema obroka, tj. da se izvinjavaju jer je neko pogrešan broj obroka ubacio u avion. Naravno da neću umreti od gladi za let od sat-dva. A ako sam baš gladan, iskoritiću lounge na aerodromu da klopnem nešto na brzinu.
Ja još nikad (osim ovog slučaja u JAT-u) nisam doživeo da u avionu nema dovoljno obroka. Dešavalo se da ostanu bez određenog tipa obroka, bez vegetarijanskih/muslimanskih/hindu/košer obroka, čak mi se desilo da je arapin koji je sedeo do mene tacnu punu hrane tresnuo o zid ispred sebe jer mi je stjuardesa dala svinjetinu, dešavalo se svašta, ali nikad da u avionu nema dovoljno (bilo kakvih) obroka.
[ anon7994 @ 17.02.2010. 00:47 ] @
Citat: ventura: Koliko ima HON članova u celom svetu, baš me živo zanima... Ne znam da li su tolika retkost, ali po first class loungeovima je sigurno 90% ljudi unutra ušlo na kartice a ne na avio karte... Ustvari ja se ni ne sećam da sam ikad u first class lounge-u video da neko pokazuje avio kartu a ne karticu...
Jako jako malo, a ti nisi jedan od njih, što si potvrdio u sledećoj rečenici.
Citat: ventura: Da imam THY Elite Plus status, ali pošto svaki prevoznik ima neki svoj naziv, onda se kaže generalni Star Alliance status radi lakšeg sporazumevanja (HON Circle = THY Elite Plus, kao što je Gold = LH Senator, itd.)... A što se tiče tvog komentara u poslednjoj rečenici, meni putovanja generalno ne predstavljaju neku famu u životu već sastavni deo posla, a sad da li ti veruješ da ja imam taj status to mi je apsolutno nebitno...
HON uopšte nema veze sa Star Alliance, već je interni status unutar Lufthanse. Kod Star Alliance se vodi kao Gold nivo. A isto je i Elite Plus Turkish-a Gold nivo (možeš pogledati na svojoj kartici u gornjem desnom uglu logo Star Alliance i reč Gold ispod, ukoliko postoji)
[ anon7994 @ 17.02.2010. 00:49 ] @
Citat: ventura: Da, baš tako. Turkish Airlines let Astana-Istanbul, let je bio pun, moje sedište nije bilo ispravno (u pitanju su lie-flat sedišta), tako da sam po sletanju u Istanbul otišao do lounge-a gde su me registrovali za besplatan upgrade vaučer.
Onda si to lepo trebao da kažeš. Ispljuvao si Jat kao da ti se to desilo kod njih i da ti nisu to kompenzovali. Znači kao što sam i rekao hipotetičko pitanje, šta bi bilo kad bi bilo. Budući da ti se to nije desilo u Jat-u, svaka diskusija je bespredmetna.
[ ventura @ 17.02.2010. 01:05 ] @
Citat: [email protected]:
Jako jako malo, a ti nisi jedan od njih, što si potvrdio u sledećoj rečenici.
Uspešno si me raskrinkao...
Citat: [email protected]: HON uopšte nema veze sa Star Alliance, već je interni status unutar Lufthanse. Kod Star Alliance se vodi kao Gold nivo. A isto je i Elite Plus Turkish-a Gold nivo (možeš pogledati na svojoj kartici u gornjem desnom uglu logo Star Alliance i reč Gold ispod, ukoliko postoji)
Ja sa svojom karticom mogu da se čekiram na Business/First Class šalterima, takođe mogu da idem u bilo koji Star Alliance Gold/First Class lounge, mogu da tražim transfer autom do aviona ali to duže traje nego da odeš peške na gate tako da mi to nikad nije trebalo, dobijam 100% bonus na milje u nekim od ekonomskih klasa, i dobijam 200% bonus milja uvek ako letim biznis klasom... I to je sve što mene kao vlasnika te kartice zanima... Ostale 'pogodnosti' tipa posebni security salteri/pasoske kontrole, posebni telefoni, prioriteti na waiting listama me ne zanimaju, jer je moj matični aerodrom Beograd (koji nema ništa od tih stvari), a i većina tih ostalih benefita je meni totalno nebitna i služi eto da popuni onu tabelu gde se porede razni leveli...
Mada ni ne znam čemu svrha ovog pisanija sa tobom...
[ madamov @ 17.02.2010. 01:08 ] @
Citat: Ipak moram primetiti razliku u ponašanju putnika. Ne znam da li ista vrsta putnika putuje Jat-om i ostalim kompanijama, ali na Jat-ovim letovima bih rekao da se bahatije ponašaju, odnosno da misle da pošto su kupili kartu od 100-200 evra, drže boga za m***. Jednom sam gledao putnika ekonomske klase kako je skandalizovan što je mogao da dobije samo jedno izdanje novina, a ne više, iako mu je stjuardesa objasnila da i drugi putnici treba da imaju mogućnost izbora.
Ovo je fenomen koji gledam 30 godina. Doduše, ređe se primećivalo tokom osamdesetih kada je JAT leteo direktno na sve kontinente, ali tokom devedesetih i sada kada za svaki interkontinentalni let mora da se ide preko nekog od evropskih gradova to je uočljivije. Prvi put sam to video tako jasno kada sam se decembra 1996. vraćao iz Kanade preko Amsterdama, dobrih pedesetak putnika je iz KLM-ovog aviona iz Toronta prešla na JAT-ov let iz Amsterdama za Beograd. U KLM-u maltene ni čašu vode nisu smeli da traže, a kod JAT-a samo "Seko, daj dva viskija", pa vika, bahatost... Kasnije sam samo potvrdio ovo "pravilo" kada sam jedne godine često išao za Pariz, pa jednom Air Francom, jednom JAT-om, već ko mi odgovara po ceni i vremenima letova. Kao da drugi ljudi putuju.
[ ventura @ 17.02.2010. 01:12 ] @
Citat: [email protected]: Onda si to lepo trebao da kažeš. Ispljuvao si Jat kao da ti se to desilo kod njih i da ti nisu to kompenzovali. Znači kao što sam i rekao hipotetičko pitanje, šta bi bilo kad bi bilo. Budući da ti se to nije desilo u Jat-u, svaka diskusija je bespredmetna.
Ne znam na koju foru si ti uopšte pomislio da pričam o JAT-u, jer prvo jat nema letove od 6 sati, niti uopšte ima biznis klasu... Na većini aviona su sedišta identična, nema prioriteta u prtljagu, ukrcavanju/iskrcavanju, posebnog menija, jedina razlika koliko sam primetio je što kad tražiš koka kolu u ekonomskoj klasi ti naspu čašu, a u biznis klasi dobiješ limenku... Ili ona čuvena "biznis klasa" u ATR-ovima gde struardese nekad naprave biznis klasu na čelu aviona, a nekad pozadi...
[ anon7994 @ 17.02.2010. 02:25 ] @
Citat: ventura: Ja sa svojom karticom mogu da se čekiram na Business/First Class šalterima, takođe mogu da idem u bilo koji Star Alliance Gold/First Class lounge, mogu da tražim transfer autom do aviona ali to duže traje nego da odeš peške na gate tako da mi to nikad nije trebalo, dobijam 100% bonus na milje u nekim od ekonomskih klasa, i dobijam 200% bonus milja uvek ako letim biznis klasom... I to je sve što mene kao vlasnika te kartice zanima... Ostale 'pogodnosti' tipa posebni security salteri/pasoske kontrole, posebni telefoni, prioriteti na waiting listama me ne zanimaju, jer je moj matični aerodrom Beograd (koji nema ništa od tih stvari), a i većina tih ostalih benefita je meni totalno nebitna i služi eto da popuni onu tabelu gde se porede razni leveli...
Mada ni ne znam čemu svrha ovog pisanija sa tobom...
Ne, nisam ja tebe raskrinkao, samog sebe si. Nije poenta u kojom ti pogodnostima uživaš ili ne uživaš, već je stvar u tome da si izjednačio dve potpuno (ali zaista potpuno) nejednake stvari... a to onda dovodi u pitanje i sve ostalo što kažeš.
Citat: ventura: Ne znam na koju foru si ti uopšte pomislio da pričam o JAT-u, jer prvo jat nema letove od 6 sati, niti uopšte ima biznis klasu... Na većini aviona su sedišta identična, nema prioriteta u prtljagu, ukrcavanju/iskrcavanju, posebnog menija, jedina razlika koliko sam primetio je što kad tražiš koka kolu u ekonomskoj klasi ti naspu čašu, a u biznis klasi dobiješ limenku... Ili ona čuvena "biznis klasa" u ATR-ovima gde struardese nekad naprave biznis klasu na čelu aviona, a nekad pozadi...
Pomislio sam na foru, što temu o Jatu koristiš za pljuvanje situacije koja se uopšte nije desila!?!?!?!?!?! Nego ispade da je reč o nekoj drugoj avio-kompaniji, a naslov teme Jat!?!?! To je domen WTF... Kakva god da bila, Jat ima poslovnu klasu, ima prioriteta u prtljagu (valjda su ti stavili oznaku PRIORITY ako si leteo poslovnom klasom), ima kuvane obroke u poslovnoj klasi (na letovima dužim od dva sata), a zamisli ima čak i let od 6 sati (let za Dubai).
[ anon7994 @ 17.02.2010. 02:29 ] @
Citat: madamov: Ovo je fenomen koji gledam 30 godina. Doduše, ređe se primećivalo tokom osamdesetih kada je JAT leteo direktno na sve kontinente, ali tokom devedesetih i sada kada za svaki interkontinentalni let mora da se ide preko nekog od evropskih gradova to je uočljivije. Prvi put sam to video tako jasno kada sam se decembra 1996. vraćao iz Kanade preko Amsterdama, dobrih pedesetak putnika je iz KLM-ovog aviona iz Toronta prešla na JAT-ov let iz Amsterdama za Beograd. U KLM-u maltene ni čašu vode nisu smeli da traže, a kod JAT-a samo "Seko, daj dva viskija", pa vika, bahatost... Kasnije sam samo potvrdio ovo "pravilo" kada sam jedne godine često išao za Pariz, pa jednom Air Francom, jednom JAT-om, već ko mi odgovara po ceni i vremenima letova. Kao da drugi ljudi putuju.
To je samo odraz stanja u našem društvu. Dok se u većini evropskih zemalja poštuju red i zakon, kod nas je situacija obrnuta. Putnik tih avio-kompanija zna da je dovoljno da povisi glas da stjuardesa obavesti pilota koji će obavestiti policijske službe na konačnom odredištu, koje će poželeti toplu dobrodošlicu bahatom putniku... ili kako neke kompanije to rade, jednostavno posle par opomena stave putnika na listu nepoželjnih... vrlo brzo se opamete.
[ dusty @ 17.02.2010. 03:13 ] @
Citat: Ha ha i ha. Moguće da grešim, ali budući da znam koliko članova HON postoji u celom svetu, mogu samo da kažem ha ha i ha ponovo. Verovatno znaš da HON nije status Star Alliance nego određene kompanije.
Mislis da je nemoguce za dve godine nakupiti 500.000 milja? U mojoj firmi od cirka 25 ljudi dvoje imaju HON.
Ako pogledas malo bolje, HON (odnosno platinum) jeste status Star Alliance, odnosno svih partnera u programu istih, bez obzira kod koje konkretne avio-kompanije si otvorio nalog. Ja sam, na primer, otvorio kod Lufthanse, i kada letim US Airways, Austrian Airlines, East China Airlines .... sve ide na isti konto i mogu da koristim beneficije drugih avio-kompanija koje su u tom programu.
Citat: Meni se konkretno više puta u Swiss-u (unutar evropski letovi) desilo da jednostavno nema obroka, tj. da se izvinjavaju jer je neko pogrešan broj obroka ubacio u avion. Naravno da neću umreti od gladi za let od sat-dva. A ako sam baš gladan, iskoritiću lounge na aerodromu da klopnem nešto na brzinu.
To nije poenta. Poenta je da si platio tu uslugu i da je ocekujes. Necu umreti od gladi, ali je vrlo neprijatan osecaj kada putujes ranim letom, nisi stigao da doruckujes, ne usluze te u avionu (pa makar i bangavim sendvicem) koji si ocekivao, na aerodromu te vec nestrpljivo cekaju da te voze u preduzece, ceo dan ces se drndati i neces jesti nista do vecere. A nigde, sem par puta na JAT-ovim letovima nisam to doziveo.
Citat: I pored starih aviona, ponekad prljavih i razdrndanih, moram da primetim da usluga samog kabinskog osoblja nikada nije bila nezadovoljavajuća. U najvećem broju slučajeva su bili prilično ljubazni.
Ipak moram primetiti razliku u ponašanju putnika.
Pa ja sam doziveo, doduse od JAT-ovog podmlatka. Priznajem, starije stujardese su vrlo profesionalne, na kojima bi im druge kompanije (tipa US Airways, Americki ekvivalent JAT-a) pozavidele. A putnika i ima svakakvih.
Ma nesporno je da ce uskoro poceti da naplacuju WC, ali JAT?!?!? Neracionalno je da kompanija kao JAT prati trendove velikih igraca, umesto da se bore za svakog putnika koga mogu da savataju. Ovako imaju njesra od usluge, a jos i teraju ljude od sebe sa ovakvim propisima.
[ anon7994 @ 17.02.2010. 03:49 ] @
Citat: dusty: Mislis da je nemoguce za dve godine nakupiti 500.000 milja? U mojoj firmi od cirka 25 ljudi dvoje imaju HON.
Ne, nije nemoguće zaraditi 600.000 milja za dve godine, daleko od toga. Ali dečko je spominjao i program Turkish-a, a to bi već bilo skoro nemoguće. Kao što rekoh, znam ljude koji lete i koliko i kako da bi imali taj status. HON jeste priznat od strane Star Alliance-a, ali kao Gold nivo (platinasti nivoi ne postoje na nivou Star Alliance).
Citat: dusty: To nije poenta. Poenta je da si platio tu uslugu i da je ocekujes. Necu umreti od gladi, ali je vrlo neprijatan osecaj kada putujes ranim letom, nisi stigao da doruckujes, ne usluze te u avionu (pa makar i bangavim sendvicem) koji si ocekivao, na aerodromu te vec nestrpljivo cekaju da te voze u preduzece, ceo dan ces se drndati i neces jesti nista do vecere. A nigde, sem par puta na JAT-ovim letovima nisam to doziveo.
Znam osećaj... kad rano ujutro letim, uvek odjurim do lounge-a, na brzinu doručkujem, i pokušam da dremam tokom leta, kako bih mogao da funkcionišem kasnije u toku dana. Jasno mi je šta želiš reći, ali sh*t happens. Kao što rekoh, ja sam to doživeo sa drugim avio-kompanijama (ali i mogućnost je veća kada sa njima letim češće), a Jatovi letovi su mi uvek bili prilično kratki, tako da bih odbijao i to što mi ponude.
Citat: dusty: Ma nesporno je da ce uskoro poceti da naplacuju WC, ali JAT?!?!? Neracionalno je da kompanija kao JAT prati trendove velikih igraca, umesto da se bore za svakog putnika koga mogu da savataju. Ovako imaju njesra od usluge, a jos i teraju ljude od sebe sa ovakvim propisima.
A čekaj, jel ti očekuješ da ti Jat proda kartu na interkontinentalnom letu, gde se veći deo obavlja sa tim drugim prevoznikom, kojem Jat mora da plati troškove za prekomernu težinu i ekstra prtljag, i da to još tebi da besplatno? Pa onda bi mogao i kartu da ti da. Ovo se ne odnosi na Jatove letove, već na povezane letove, gde se preseda ka destinacijama na severno-američkom kontinentu.
[ anon7994 @ 17.02.2010. 03:58 ] @
Lufthansa - štrajk Jul 2008:
No Meals Provided On An 8 Hour Flight - No Meals
My Husband and I flew on Lufthansa Flight no LH 756 from Frankfurt to Mumbai on 30th July 2008. While boarding the flight an announcement was made that meals would not be provided to Economy Class passengers.
Can you imagine an 8 hour flight without meals? Lufthansa feels a couple of juices should suffice. We may have paid less for our tickets than Business class, but we are humans too.
People travellingw with children had the hardest time.
If the airline was unable to provide meals why was it not announced earlier so as to allow us to arrange food from airport restaurants?
Izvor: http://www.my3cents.com/showReview.cgi?id=40251
Air France let Pariz - Montreal (štrajk), let od 7 sati
Photo taken by: Alex Trakker
Route: CDG to YUL, 17 Jun 2005
Ticket price: 700
Flight duration: 7h 00m
Class: economy
Aircraft: Boeing 777
Meal: snack - Salmon sandwich
Drink: diet coke
Comments: Due to a food, meal, catering strike in Paris (which are unfortunately not unusual), we had to cope with this terrible sandwich. Way too small to satisfy my hunger, but way too big due to the fact that it was barely eatable. Shame on Air France : I had better snacks on low cost airlines, even when they were on strike.
Rating 1-10 (worst-best): 1
Izvor: http://www.airlinemeals.net/meals/AirFrance301350.htm
[ sanja2010 @ 17.02.2010. 04:33 ] @
Citat: A čekaj, jel ti očekuješ da ti Jat proda kartu na interkontinentalnom letu, gde se veći deo obavlja sa tim drugim prevoznikom, kojem Jat mora da plati troškove za prekomernu težinu i ekstra prtljag, i da to još tebi da besplatno? Pa onda bi mogao i kartu da ti da. Ovo se ne odnosi na Jatove letove, već na povezane letove, gde se preseda ka destinacijama na severno-američkom kontinentu.
Ja ne bih imala nista protiv da platim dodatnu kartu samo tom drugom prevozniku, a ne i JAT-u. Tako bi me kostalo 50 evra, a ovako kad placam na oba mesta 100 evra :)
Uzgred, JAT bi prilicno smanjio svoje troskove kad bi leteli barem priblizno na vreme, a ne da moraju da placaju putnicima koji su omasili letove karte za druge avio-prevoznike i/ili hotel da prenoce. Doduse, mozda gresim, ne znam kako cirkulisu moje pare nakon sto ih dam agenciji...
[ žutokljunac @ 17.02.2010. 06:43 ] @
JAT-ovu flotu čini 16 aviona, a danas su rekli da je samo 8 u f-ji. Tako da su piloti u pravu što napuštaju kompaniju, samo je ovaj sa otvaranje teme pogrešio jer se žalio na visunu plate, a mogao je to da mnogo pametnije formuliše i obrazloži. Npr. da kaže da su samo 8 aviona u upotrebi, da je na mesto izvršnog direktora za finansije postavljen kadar sa srednjom stručnom spremom (Petar Damnjanović). Mogao je da iznese 101 razlog zašto se piloti bune, ali čovek očigledno nije dobar strateg.
Izvor: http://www.b92.net/biz/vesti/s...02&dd=17&nav_id=411731
[ ventura @ 17.02.2010. 09:13 ] @
Citat: [email protected]:
Ne, nije nemoguće zaraditi 600.000 milja za dve godine, daleko od toga. Ali dečko je spominjao i program Turkish-a, a to bi već bilo skoro nemoguće. Kao što rekoh, znam ljude koji lete i koliko i kako da bi imali taj status.
A ti imaš uvid koliko ja letim i gde letim? :)
Možeš li mi proreći i sudbinu, zanima me ljubavni život generalno...
Citat: [email protected]:
Ne, nije nemoguće zaraditi 600.000 milja za dve godine, daleko od toga. Ali dečko je spominjao i program Turkish-a, a to bi već bilo skoro nemoguće. Kao što rekoh, znam ljude koji lete i koliko i kako da bi imali taj status. HON jeste priznat od strane Star Alliance-a, ali kao Gold nivo (platinasti nivoi ne postoje na nivou Star Alliance).
A da li sam ja spominjao uopšte 600.000 milja? Iskreno ja ne letim toliko, ali letim dovoljno da sam provalio da unutar Star Alliance-a postoji masa različitih podprograma u kojima postoje u suštini isti nivoi, ali je jako velika razlika kako se do tih nivoa dolazi.
Npr. za Lufthansa Senator level ti treba 100.000 milja, a u Turkishu za Elite level ti treba 40.000 milja, dakle više nego duplo manje za apsolutno identičnu stvar. Da ne spominjemo gay način poslovanja MilesAndMore gde samo na LH/OS/LX letovima dobijaš status milje, svi ostali letovi unutar Star Alliance-a ti zarađuju samo award miles.. Ja sam tako leteo dve godine i nisam uspeo da stignem dalje od Frequent Flier nivoa, a na turkishu sam za godinu dana došao do Elite Plus statusa (iako imam masu long haul letova pogotovo za Servernu/Južnu ameriku gde sam leteo US/AirFrance/AeroMexico i na kojima nisam zarađivao milje).
Lufthansa HON Circle ti treba 600.000 milja, na THY Elite Plus ti treba 80.000 milja, to je 7 puta manje za skoro pa istu stvar... Ako živiš u Nemačkoj pa voliš da koristiš lokalne pogodnosti, onda ok, ima razlike, ali ako ne živiš tamo apsolutno ti je svejedno, možeš da koristiš sve što i HON Circle kartica, jer je generalno to identična stvar.
Citat: [email protected]:
No Meals Provided On An 8 Hour Flight - No Meals
My Husband and I flew on Lufthansa Flight no LH 756 from Frankfurt to Mumbai on 30th July 2008. While boarding the flight an announcement was made that meals would not be provided to Economy Class passengers.
Ok. Desilo se. Ajde da ispratimo šta je epilog svega toga. Da li se Lufthanza pravila luda nakon toga, ili su svi putnici obeštećeni kroz vaučere/povrat novca?
Citat: [email protected]:
Znam osećaj... kad rano ujutro letim, uvek odjurim do lounge-a, na brzinu doručkujem, i pokušam da dremam tokom leta, kako bih mogao da funkcionišem kasnije u toku dana. Jasno mi je šta želiš reći, ali sh*t happens.
Ja ipak više volim da jedem u avionu, prvo jer jedem na miru i ubijem dosadu, drugo što je hrana mnogo bolja nego suvi sendviči po lounge-ovima. Na Beogradskom aerodromu lounge uopšte ni nema hranu/piće, nemaju čak ni novine, osim ako se nešto ne zatekne na stolu da je neko slučajno ostavio... U ostalim loungeovima gde sam bio možeš da jedeš suv sendvič, musli, neku voćku i to je to... Eventualno u First Class loungeu da možeš da pojedeš omlet, neki avionski obrok ali nema nekog specijalnog izbora, tako da nisam nešto previše voljan da se za klopu oslanjam na loungeove..
Bem li ga, da JAT krene direktno za Dubai, uspeo bi možda da stigne do Iraka... A pošto let za Dubai sleće na Kipar, to se onda ne može računati kao let od 6 sati, već povezivanje dva kraća leta...
[ anon7994 @ 17.02.2010. 10:36 ] @
Citat: ventura: A ti imaš uvid koliko ja letim i gde letim? :)
Možeš li mi proreći i sudbinu, zanima me ljubavni život generalno...
Ne, naravno da nemam. Ali je dovoljno primetiti tvoju non-šalantnost u pisanju komentara pa doći do nekih zaključaka. Neke stvari se ne mogu sakriti.
Citat: ventura: A da li sam ja spominjao uopšte 600.000 milja?
Jesi, baš si to rekao kad si izjavio da imaš HON karticu. Ta kartica implicira to.
Citat: ventura: Ok. Desilo se. Ajde da ispratimo šta je epilog svega toga.
Kad je Jat u pitanju samo što ga još ne optužimo za genocid nad nedužnim putnikom. A kada je reč o svetski poznatoj avio-kompaniji, "OK. Desilo se." ?!?! To se zove imati duple standarde. Koliko sam pročitao, Jat je putnicima nadoknađivao troškove obroka u Beogradu do 200 dinara.
Opet da bude jasno, i dalje mislim da je Jat sh*t kompanija, ali ne želim da tolerišem duple standarde. Valjda ona ko će koga ako ne svoj svoga važi i ovde.
[ Horvat @ 17.02.2010. 11:33 ] @
jeste se vec vas dva odlucili ciji je veci i ko dalje p*sha?...
@zutokljunac,eto :(,na zalost kao i u rv...
[ žutokljunac @ 26.02.2010. 07:03 ] @
Srpski milioner želi da kupi Jat?
26. februar 2010. | 00:03 | Izvor: Blic
Beograd -- Domaći milijarder nedavno je Vladi Srbije ponudio strateško partnerstvo za preuzimanje nacionalne avio-kompanije „Jat ervejz“, piše beogradski dnevnik Blic.
Izvor Blica, međutim, nije želeo da otkrije identitet potencijalnog partnera države, ali je naveo da se radi o „ozbiljnom privredniku koji nije kompromitovan“. Kako kaže, on se iznenada pojavio u Vladi Srbije i predložio investiranje u tri projekta, a predstavnicima države najinteresantnije bilo je upravo ulaganje u Jat.
"Radi se o čoveku koji je čist kao suza. Ima puno novca, ali nije ono što se sada u Srbiji podrazumeva pod imenom tajkun. Do sada se njegovo ime retko pojavljivalo u medijima, a kada jeste to nije bilo u negativnom kontekstu. Inače, veliko bogatstvo stekao je u Srbiji", tvrdi izvor tog lista.
ceo tekst na: http://www.b92.net/biz/vesti/s...02&dd=26&nav_id=414129
Tipujem na Zeptera.
[ Beltrammi @ 26.02.2010. 08:20 ] @
Cuj plata mu samo 250,000. More budi zadovoljan i sa tolikom platom, ko zna sta ce sutra da bude. Pola sveta nema ni 25,000 ! A ako si pilot brate, pa izvoli nadji bolji posao, a ako te niko nece javi pa da ti i mi smanjimo platu.
Plata je rezultat pogodbe sindikata i unije poslodavaca, a ne zelja malog Franje.
[ noreniou @ 26.02.2010. 08:34 ] @
#žutokljunac
Zepter ne moze nikako da bude posto svoje bogatstvo nije stekao u Srbiji.
Najverovatnije je osoba koja drzi CT grupu iliti Veselin Jevrosimović
Al novinarski text je obican senzacionalizam
pazi bogati - Milijarder (how yes no) u Srbiji uz to Cist kao suza, iznenada se pojavljuje u Vladi sa
zeljom da radi u nit jedan nit dva vec tri projekta, a onda valjda neki komiteti drzave treba da mu kazu -eto dajemo Jat :)
[ žutokljunac @ 26.02.2010. 09:42 ] @
Citat: noreniou: iznenada se pojavljuje u Vladi sa
zeljom da radi u nit jedan nit dva vec tri projekta
Ili pet ili nijednu.
[ Isak666 @ 26.02.2010. 09:52 ] @
He's back...
i izgradice jos 15 aerodroma po Srbiji.
I zaposlice oko 30 miliona ljudi. I to samo iz Srbije.
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|