[ Jagnjeca brigada @ 21.02.2010. 12:09 ] @
Beograd -- Uporedne analize prosečnih mesečnih primanja i prosečnih troškova pokazuju da je standard u Srbiji na najnižem među svim zemljama članicama bivše Jugoslavije.

Ako se gleda po cenovnicima u samoposlugama, nama i nije tako loše, ali ako je mera džep, odnosno ono što je u njemu, susedima možemo da zavidimo.

Naime, građani Srbije kupuju po cenama sličnim onima u okolnim državama. Hrana je jeftinija u Makedoniji, za koji procenat i u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, a skuplja je u Hrvatskoj i Sloveniji. Po zaradama, međutim, bežimo samo Makedoncima, mršavih 30 evra. Za ostalima zaostajemo znatno više nego cenovnici naših trgovina.

Evropska statistička agencija Eurostat Srbiju smešta među deset zemalja sa najnižim cenama na Starom kontinentu. U proseku su, pokazuju njihova istraživanja, cene u Srbiji duplo niže od onih u jezgru Evropske unije - nivo je 50,4 odsto. Hranu, međutim, plaćamo nešto skuplje - 80,6 odsto od evropskog proseka.

Kada bismo ove cifre još ukrstili sa zaradama, život u Srbiji ne bi delovao nimalo ružičasto. Našoj plati (decembarska je bila 36.789 dinara) nedostaje najmanje 15 odsto da pokrije prosečnu, statističku, potrošačku korpu. U ciframa - oko 5.000 dinara. Ključni problem sa kojim se građani Srbije susreću, napominju ekonomisti, jeste slabljenje domaće valute. To je dovelo do toga da su naše cene niže kada se izražavaju u evrima, ali su i plate manje.

„Od početka krize do sada naša valuta je oslabila 23 odsto. Ostale zemlje u okruženju ili nisu imale uopšte slabljenje, ili su, kao u Rumuniji i Mađarskoj, slabljenja bila manja nego kod nas. Zato su sada naši proizvodi nešto jeftiniji nego što su bili. Plate su, međutim, takođe manje. One su i u zemljama okruženja zamrznute, ali su kod nas još oslabile. Da je evro ostao na nivou iz septembra 2008. godine, kada je bio 87 dinara, i cene i plate bile bi veće“, kaže ekonomista Goran Nikolić.

Benzin papren

Srbi i pored malih primanja plaćaju najskuplje gorivo u okruženju. Posle poslednjeg poskupljenja, litar evrodizela kod nas je 108,86 dinara. Tu prednjačimo i u odnosu na Sloveniju, gde je litar 107 dinara. U Hrvatskoj je 99 dinara, u Bosni i Hercegovini 95, a najjeftiniji je u Makedoniji - 84 dinara. Za nepopularne cene u Srbiji možemo da zahvalimo akcizama. Akciza i PDV u slučaju evrodizela gutaju polovinu cene.

Pokreti potrošača još nisu napravili istraživanje o uporednima cenama u Srbiji u okruženju, ali kažu da im je to prioritetni zadatak. Podaci kojima sada barataju pokazuju da su u Srbiji cene na nivou suseda.

„Upravo potpisujemo sporazum sa udruženjima potrošača u zemaljama okruženja i to će nam biti prvo istraživanje. Jasno je da priča da je Srbija najjeftinija ne stoji. Po onome što mi znamo, Srbija je po cenama otprilike u istom nivou kao zemlje okruženja“, kaže Goran Papović, predsednik Udruženja za zaštitu potrošača Vojvodine.

„Ono što nas drastično razlikuje su zarade. Naše plate su manje nego u regionu. Ministarstvo trgovine sprema promenu strukture potrošačke korpe i čekamo da vidimo da li će to biti u skladu sa standardima Evropske unije. Naša korpa je sada nepoznata. U nju ulazi 250 namirnica i dovoljno je da se promeni gram ovde ili onde i da dobijete te cifre“, objašnjava on. Srbija, dodaje Papović, još nema socijalnu kartu. Ne zna se ko je na granici siromaštva a ko je debelo u njemu. Zbog toga se kod nas korpa fingira.

Među našim susedima, ako se vodimo podacima Eurostata, najpovoljnije se trguje u Makedoniji. Oni su od evropskog proseka jeftiniji za 61 odsto. Hrana je nešto više od polovine evropskog proseka - 58,8 odsto. Od nas su bolji za 12 odsto. A zarađuju skoro kao mi. Prosečna plata južnih suseda je oko 330 evra.

Oni, međutim, ne da nemaju problema da pokriju potrošačku korpu, nego im pretekne oko 9.800 denara. Čak 41 odsto plate. Isti procenat, 41 odsto, i to ukupnih prihoda, kaže naša statistika, srpsko domaćinstvo daje na piće i hranu - 18.177 dinara. To je polovina decembarske prosečne plate, što pokazuje i da naša prosečna porodica ne zaradi dve prosečne republičke plate, već jednu i još oko 13.000 dinara.

Korpa i zapad

Sledeći po „jeftinoći“ su Crnogorci. Ukupne cene su više nego duplo niže od evropske mere - 45,7 odsto. Od nas su jeftiniji za 4,7 odsto. Hrana malo kvari prosek pošto iznosi 76,8 odsto evropskih, ali je jeftinija od srpske ponude. U Crnoj Gori su nas prešišali, međutim, i po zaradama. U decembru su zarađivali u proseku 470 evra.


Meso, ipak, kupuju po istim cenama kao Srbi. Pileće belo je oko 500 dinara. Mleko je nešto skuplje - 120 dinara, kao i ulje - 95 dinara. Kafa je zato jeftinija - 40 do 50 dinara, a jabuke nešto skuplje - do 90 dinara.

Garderoba svuda skupa

Kada krenemo da obnavljamo garderobu i mi u Srbiji, ali i dobar deo suseda zažali što ne živi negde drugde u Evropi. Za obuću i odeću u Srbiji dajemo samo 0,8 odsto manje nego potrošači u reprezentativnom uzorku Evropske unije. Najpovoljnija je situacija, opet, u Makedoniji. Kod njih su ovi artikli oko 30 odsto jeftiniji. U Sloveniji je garderoba 7,4 odsto skuplja nego u EU. Crnogorci je plaćaju još procenat skuplje, a Hrvati Evropi „beže“ za čak 13,2 odsto.

U Bosni i Hercegovini prosečna plata je nešto preko 400 evra, pedesetak evra veća od srpske. Eurostat kaže da njihove ukupne cene čine 47,2 odsto evropskog proseka, ili 3,2 odsto su niže od naših. Federalni zavod za statistiku je izračunao da njihova porodica na hranu i piće troši 33 odsto ukupnih prihoda.

U rafovima sarajevskih radnji, po podacima do kojih smo mi došli, nešto je jeftinije, a nešto i skuplje nego u Beogradu. Kilogram jagnjetine je oko 500 dinara, gotovo 100 dinara manje nego kod nas, ali su fileti pilećeg belog - oko 700 dinara, za 250 dinara skuplji nego u Beogradu. Za punomasno trajno mleko daju svega šest dinara više, ali za ulje - 50. Zato su pomorandže oko 85 dinara - 25 manje nego u Beogradu.

Kako se krene ka zapadu, tako i cene rastu. Hrvatske su za 18,5 odsto više nego naše. Kada se meri samo hrana, tu su skuplji i od Evrope, za 13 odsto, a od nas za trećinu. Zato su im plate, u odnosu na nas, duple.

Prosečni Hrvat u decembru je zaradio 730 evra - 100 odsto više od prosečnog Srbina, tako da za njegov budžet nije veliki udar što filete belog mesa plaća 675 dinara, kilogram jagnjetine oko 810 dinara, a ulje - 130. U njegovoj radnji pomorandže su oko 175 dinara, jabuke - 120, a dugotrajno punomasno mleko - 130 dinara. Preko prosečne korpe na kraju pretekne i za druge stvari.

A u Sloveniji su, sudeći po našem uzorku, namirnice duplo skuplje. S druge strane, njihov je minimalac veći od našeg proseka za - 200 evra. Proseku malo nedostaje pa da bude naša trostruka plata - iznosi 930 evra. Eurostat kaže da su cene u Sloveniji 30 odsto više od srpskih, a 20 odsto niže od evropskog proseka. Samo hrana je osam odsto skuplja od one u Evropi, a 28 odsto od namirnica u Srbiji.

Prosečno domaćinstvo sa dvoje zaposlenih i 1.860 evra na raspolaganju bez problema kupuju pileće belo meso po 900 dinara za kilogram, punomasno mleko od 150 dinara i ulje od - 179 dinara.

Prosek u stanovima

Beograd važi za grad sa prilično skupim rentama stanova. Tu poređenje ide teže, pošto najam zavisi od kvaliteta stana, lokacije i, naravno, ponude na tržištu. U Beogradu prosečan, što bi za nas bio stan od 55 kvadrata, u širem centru može se iznajmiti za oko 300 evra. Ako je luksuzan i na izuzetnom mestu, zakup ide naviše.

U Zagrebu, sudeći prema oglasima, ta kvadratura se izdaje za 350, ali i 450 evra. U Sarajevu za 250 do 300 evra, kao i u Podgorici. U Ljubljani je, prema podacima iz istraživanja „Cene i zarade“, prosečna renta - 350 evra. Najjeftiniji četvorosobni stan mesečno košta 840 evra, a trosobni - 600 evra.

Od zemalja EU iz našeg okruženje najjeftinije je u Mađarskoj. Prosečna renta u Budimpešti je 275 evra. Najjeftiniji trosobni stan košta 500 evra svakog meseca, ali je zato četvorosobni čak - 1.100 evra.

http://www.b92.net/biz/vesti/s...02&dd=21&nav_id=412777
[ Miroslav Jeftić @ 21.02.2010. 12:29 ] @
To da je svuda bolje nego ovde i nije neka novost. Mada zanimljivo je da je tako već decenijama - čak i u ono nazovi "zlatno" vreme o kojem svi rado pričaju, tj. '70ih i '80-ih godina, ljudi su uvek daleko jeftinije kupovali u Italiji, Turskoj, Mađarskoj, Austriji...
[ NicholasMetropolis @ 21.02.2010. 13:11 ] @
Ima to i svoje dobre strane, naime, sada je srpski standard jedan od najrealnijih od ex-YU blagodareći strmoglavljivanju dinara.

Hteli smo da nam 10 godina BDP raste 6-7% godišnje, a plate 20%. Žao mi je ne može. Cena će da se plati kad tad, i evo plaćamo je.

Nije Srbija tu izolovani slučaj. Svi osim Slovenije i Makedonije su imali dosta veći rast zarada od rasta BDP-a i platiće to kad tad.
[ vladd @ 21.02.2010. 19:00 ] @
Iza nas su Makedonija, Bugarska(iako je u EU) i Albanija.

Mi smo zemlja u neproglasenom bankrotu, i to dokazuju preduzete mere. Ostala je jos mera podizanja PDV-a, koja je amo odlozena u vremenu, posto su na snazi druge 4 bankrot mere..povecanje akciza, zamrzavanje plata, depresija valute(inflacija se podrazumeva), masovna otpustanja..

Poz
[ Kovacevic Vladimir @ 21.02.2010. 19:14 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: To da je svuda bolje nego ovde i nije neka novost. Mada zanimljivo je da je tako već decenijama - čak i u ono nazovi "zlatno" vreme o kojem svi rado pričaju, tj. '70ih i '80-ih godina, ljudi su uvek daleko jeftinije kupovali u Italiji, Turskoj, Mađarskoj, Austriji...



Sećam se tih "zlatnih vremena", pa dogovorne ekonomije, pa burazerske ekonomije, pa političke ekonomije...ali nikada da osetim da neko brine o mom standardu, nego moram da prevalim stotine i hiljade kilometara, da odem u ekonomski sređenu državu, da bih se osećao kao normalan čovek.
Kada god bi se našao neko od ključnih ljudi, da ponudi rešenja, koja se primenjuju već u nekoj od tih navedenih država, našlo bi se rešenje da se takav skloni sa te pozicije i postavi poslušnik sprovođenja ekonomske politike, koja nije nigde ni viđena, niti potvrđena.
Prva rečenica objašnjenja za ekonomski neuki narod je bila u smislu..."naša se ekonomska politika suštinski razlikuje od...naš razvojni put..." bla, bla, bla...

Štos i jeste imati original, koji se ne može uporediti, a dok se potvrdi sva pogubnost takvog originala, autori materijalno obezbedili i sebe i svoje potomke
I po istoj matrici decenijama.

Pozdrav
[ Slobodan Miskovic @ 21.02.2010. 19:20 ] @
Citat:
vladd: Iza nas su Makedonija, Bugarska(iako je u EU) i Albanija.

Poz


A po cemu je to Bugarska iza Srbije? :) Bas bih voleo da znam, jer ovde sam vec skoro 3 godine i nesto bas nisam siguran da je tako.
[ bobiska @ 21.02.2010. 21:59 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: A po cemu je to Bugarska iza Srbije? :) Bas bih voleo da znam, jer ovde sam vec skoro 3 godine i nesto bas nisam siguran da je tako.


Umesto boldovanog je verovatno trebalo da stoji "u Bugarskoj"? Mislim...iz profila i potpisa eventualno može da se zaključi da si u Peruđi...a i sa sajta..."Internal Server Error".
A da, Poaroisao sam malo i uspelo je :koelnet.com!
[ a1200 @ 21.02.2010. 23:28 ] @
Ma sta vam je ljudi, pustite vi Bugarsku i sredjene zemlje, nego, treba Bogoljuba da pitamo za savet! Javlja mi se, da on zna najbolje... ipak obogati se covek ovde, od nicega napravio imperiju, svojim radom i pamecu. Eeee kad bi se on vratio - odma' bi nam popravio sve te standarde - jer ko sto je receno na jednoj drugoj temi: Covek zna da pravi pare!

To je nas domen i dika, alfa i omega Srpskog preduzetnistva - Bogi za dozivotnog pre'Cednika, pa ce i ti standardi da se (odma') poprave
[ Kovacevic Vladimir @ 22.02.2010. 07:01 ] @
Citat:
a1200: Ma sta vam je ljudi, pustite vi Bugarsku i sredjene zemlje, nego, treba ******** da pitamo za savet!


Interesantan pristup i stav u vezi komparativne metode, koji je (stav) tipičan...
Na osnovu takvog (opšteg) mišljenja se i pravili unikatni ekonomsko-razvojni programi, koji su nas i smestili na dno spiska.

Umesto onih zvezdica se može staviti bilo čije ime, a naročito neko iz nebeske sfere.

Takvih "umova" ima i u Belom Svetu i ta formula sveznajućeg je već davno smeštena u pravu fasciklu...a nema veze sa našim standardom, nego sa standardom samo jedne uske grupe ljudi.

Nekako ne nalazim nigde reč RAD. Ko će da organizuje RAD?! Red i disciplinu neću ni da spominjem, jer to mnoge asocira na "najmračnije doba čovečanstva"...naravno, kao pogrešnu tezu, jer u to vreme niko nikoga nije terao na rad, nego su ljudi to (RAD) smatrali/usvojili kao najvredniju kategoriju ljudske aktivnosti.
Sve drugo "umeće" spada u špekulativne kategorije i kratkog su dometa

Pozdrav


[ bobiska @ 22.02.2010. 08:08 ] @
Rad ni u Bugarskoj nije baš omiljena reč, pa nam pobegoše. Nešto drugo nas ometa u razvoju, a cenim da je to ono iz vica o papagaju i Muji kad` se bahato ponašaju u avionu...
[ a1200 @ 22.02.2010. 23:04 ] @
Evo koliki je nekima standard, kad im je bolje da odleze kaznu u zatvoru...

Citat:
Rezervisao zatvorsku ćeliju
Stanovnik Kuršumlije Milosav Milojević (50) odležao je trideset dana zatvora u Prokuplju pošto nije imao da plati 15.000 dinara za saobraćajni prekršaj. Kazna mu je izrečena jer je upravljao traktorom bez dozvole

Milojević se sprema da ponovo ide u svoju ćeliju jer će mu ovih dana pristići još dve kazne od po 6.500 dinara. Kaže da su sada uslovi mnogo bolji, jer od februara jednim danom zatvora otplaćuje 1.000 dinara kazne.

"Tokom prethodne kazne sam 'otplaćivao' samo 500 dinara na dan, ali sam izdržao. Pošto ja ne radim od 1999. a moja supruga od 2004. godine, nemam novac da platim kaznu. Odlučio sam da idem u zatvor jer gde ja danas mogu da zaradim hiljadarku dnevno, osim u zatvoru", u šali priča Milosav.

On dodaje da ima troje dece i da sa suprugom jedva sastavljaju kraj sa krajem ne bi li preživeli.


Milojević kaže da u Okružnom zatvoru u Prokuplju ima dosta ljudi koji ne mogu da plate kazne za razne sitne prekršaje.

Njegovo rodno selo Trmka nalazi se uz samu administrativnu liniju sa Kosovom i Metohijom i kaže da mu je deda sačuvao nešto šume, pa kad zagusti naseče kubik-dva drva i proda, kako bi došao do malo novca za brašno i ostale životne potrepštine.

Međutim, kad god je to radio imao je peh da ga zaustave saobraćajci.
"Nikada nisam imao automobil i nikada nisam ni pokušao da polažem za vozačku dozvolu. Traktor koji je star tridesetak godina vozim od detinjstva", objašnjava Milosav, i dodaje da do sada nikada nije imao posla sa sudom.

Milojević pripada grupi od nekoliko desetina kosmetskih radnika koji nečijom greškom deset godina nisu dobijali mesečni minimalac, iako ga nekoliko desetina hiljada njegovih kolega sa Kosova redovno primaju.

Posle 40 dana štrajka sa kolegama ispred podujevske opštine izmeštene u Kuršumliji, ministri Rasim Ljajić i Goran Bogdanović su im obećali da će od prvog novembra 2009. godine i oni primati minimalnu naknadu, ali da od isplate desetogodišnjeg duga nema ništa.


http://www.vesti-online.com/Ve...44/Rezervisao-zatvorsku-celiju

A u nekim drugim vestima...

Citat:
Skupštinski odbor za finansije predložiće izmene Zakona o Državnoj revizorskoj instituciji, kako bi se povećale plate revizora. Inicijativu za izmene Zakona dostavila je DRI, a predsednik tog tela Radoslav Sretenović je upozorio da DRI neće moći da zaposli kvalitetan revizorski kadar ako se ne povećaju plate državnih revizora. Sretenović je, pored toga, rekao i da DRI neće podneti krivične prijave protiv ministara koji su nenamenski potrošili novac iz budžeta.

http://www.vesti-online.com/Ve...-prijava-revizorima-vece-plate

Pogresili ljudi... ko radi taj i gresi...


[Ovu poruku je menjao a1200 dana 23.02.2010. u 01:40 GMT+1]
[ vladd @ 24.02.2010. 11:26 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: A po cemu je to Bugarska iza Srbije? Bas bih voleo da znam, jer ovde sam vec skoro 3 godine i nesto bas nisam siguran da je tako.


Nemam pojma sta je sve u toj statistici, nisam je ja pravio!

Znaci, parametri su prosecna plata, stopa nezaposlenosti, troskovi zivota..a kakav je utisak, meni licno se vecini da je los, sto se Bugarske tice, ne smatram da si u pravu, bar po onome sto ja znam.

Korupcija je na specifican nacin prisutna u Bugarskoj, i kada bi se izvlacili pojedinacni primeri, nekada je gore, nekada malo bolje.

Uglavnom, malo je manje normalnog zivota, za obicne ljude. Standard nije samo mogucnost dobijanja kredita za kola i lazna slika standarda, standard je i sigurnost gradjanina, izvesnost i bezbednost radnog mesta. Standard je i velicina plate, i velicina cena osnovnih namirnica, nacin poskupljenja, kolicina akciznog novca koji ucestvuje u ceni...


Srbija je u bankrotu, a jos nisu uradjeni ni tekuci poslovi oko infrastrukture. To garantuje pad standarda, i pored moguce kreditne sposobnosti, bolje receno sposobnosti da se zaduzi za jos 70-ak milijardi..

I to je "prednost" Srbije, mogucnost da jos dublje potone...


Poz
[ dekster2 @ 24.02.2010. 11:46 ] @
@Bugarska(iako je u EU)
Ja nisam ekonomista ali na to gledam jednostavno,kao jedna izjava građanina koga reporterka pita zašto je baš zadnji dan došao da atestira plin a on odgovara,zato što razmišljam kao prosečan Srbin.
ne zanima me proizvodnja,porast usluga i onda se dođe do porasta ,a kada se uđe u supermarket gledam koliko nečega ima u korpi sa istom zaradom,pa po mesecima.
Kako mi možemo da imamo nešto kada više uzimamo nego štop možemo da proizvedemo ili nešto uradimo da bi dali.I da se vratim na gore citat.Bugarska ,iako je u uniji.
Pa ta unija dovede grčku do 300 milijardi evra duga.Šta je tu dobro.NIŠTA.Prisiljavaju te da uđeš u neku zajednicu,gde preko pametnih koje mi imamo i za procenat
Uništavajus sve.u Mađarsku prvo što su uradili srušili su Rabu,kod nas fabriku papira,cementaru.Daju ti da voziš,nezarađeno,da zidaš.nezarađeno,kupuješ stan nezarađeno,prođu godine i imamo ovo sad samo mnogo brže nego stara JUGA.koja je bila privilegovana i napravila pederaše koji su razorili zemlju,uništili gomilu porodica.
Nezaboravite plus se stvara sa nečim što se proizvodi ili ga imamo da bi PRODAVALI drugima,a u staroj JUGI je to bio
T-84.
[ Ivan Dimkovic @ 24.02.2010. 11:51 ] @
Citat:
dekster2
Pa ta unija dovede grčku do 300 milijardi evra duga.Šta je tu dobro.NIŠTA.Prisiljavaju te da uđeš u neku zajednicu,gde preko pametnih koje mi imamo i za procenat


Ti mora da se salis :)

Za tvoju informaciju, Grcka je lazirala svoje zavrsne racune kako bi usla u EUR zonu.

Takodje, Grcka je samoinicijativno izvrsila kompleksnu zamenu duga u USA pocetkom ove decenije kako bi sakrila svoja dugovanja od EU i mogla da se zaduzi jos vise!! Dakle, odlucili su da lazu EU i da kriju od njih svoje dugove, kako bi mogli jos vise da trose preko svojih mogucnosti.

Dakle, za sve sto se desilo Grckoj su iskljucivo krivi Grci tj. njihove korumpirane vlade. Nije njih EU prisilila nista, nego je upravo obrnuto - EU bi ih prisilila da ne trose toliko (jer su debelo iznad granice deficita koji propisuju EU norme za EUR clanice) pa su oni morali da smisle komplikovanu prevarantsku semu kako bi zeznuli EU. Zeznuli ih jesu, svaka im cast - ali su malkice zeznuli i sebe.

Stvarno je smesno kriviti EU za takvu nesmotrenost i bahatluk koju su radili Grci. Bog te mazo, Grci lagali i krili stvari o EU, kako ne bi bili dokaceni EU normama o trosenju - i posle opet EU kriva.

Ono... ima li nesto za sta EU nije kriva :)

U EU ima fiskalno odgovornih zemalja koje trose onoliko koliko su u stanju da proizvedu - ali ima i mediteranskih "cvrcaka" sa korumpiranim drzavnim strukturama kojima ocigledno treba finansijski staratelj jer nisu u stanju da raspolazu sa svojim novcem vec se ponasaju kao neki pijani kockar. Grcka je najbolji primer za to.
[ Slobodan Miskovic @ 24.02.2010. 12:13 ] @
@vladd

Nezaposlenost u Bugarskoj je 9.1% (ovo je povecano zbog ekonomske krize inace pre 2 godine je bila ispod 7%) a u Srbiji 13% (prema zvanicnim podacima).

Kurs domace valute (Bugarske) je stabilan vise GODINA u nazad, kurs dinara je blago reci nestabilan.

Inflacija je prosle godine bila 2.7% u Bugarskoj a u Srbiji 6.8%.

GDP per capita - 12600$ Bugarska, Srbija - 10540$

Dva puta veci izvoz od Srbije, a uvoz skoro isti.

Stvarno ne znam onda po cemu je to Srbija ispred Bugarske? :)

A da ne govorimo o uslovima zivota, infrastrukturi i drugim stvarima.

Beograd ce imati metro kao sto ga ima Sofija nikad, a mozda ni tada...



Internet i telekomunikacije necu ni da komentarisem..
[ Kovacevic Vladimir @ 24.02.2010. 12:36 ] @
Citat:
Kovacevic Vladimir: Sve drugo "umeće" spada u špekulativne kategorije i kratkog su dometa


Dokaz br. 1
Citat:
Ivan Dimkovic
Dakle, za sve sto se desilo Grckoj su iskljucivo krivi Grci tj. njihove korumpirane vlade. Nije njih EU prisilila nista, nego je upravo obrnuto - EU bi ih prisilila da ne trose toliko (jer su debelo iznad granice deficita koji propisuju EU norme za EUR clanice) pa su oni morali da smisle komplikovanu prevarantsku semu kako bi zeznuli EU. Zeznuli ih jesu, svaka im cast - ali su malkice zeznuli i sebe.


Pozdrav
[ dekster2 @ 24.02.2010. 17:54 ] @
Dobro ivane pošto ti svakome lupaš packe ne znam gde si ali za tvoju informaciju sam zamenio 13 pasoša,pa valjda nisam debil da od proputovane evrope
nisav video kako se to živi,Dobro Grčka a šta je sa mađarskom,i ajje molim te objasni šta je to dobro u toj evropi ako italijanka koja završava studije kaže @srećo
je štoo završavam spoljnu trgovinu jer u italiji nema posla pa ću probati u evropi.Italijanka.A Bugarin jeste sada u evropi,a da li on može da bira.Pusti čitanje novina,gledanja cnn-a
i ostalih bakljezganja kulturne evrope koja je preko bivše SFRJ pravila profit šaljući oružije i buđavu humanitarnu pomoć,do oslobađanje otpada od automobila i istrošene bele tehnike preko roma.
Što neotvori cementaru u evropskoj uniji kada si obavešten,Pa za dozvole i ostala sranja vidi da mu se to neisplati pa onda to kupi od nas,gde trava nije zelena nego žuta i krovovi nisu crveni nego sivi.ž
To im treba.A kad dođu ovde švabe na sajam automobila iz goetza i kolben šmita ,dve reči znaju.Boban jei ima ĆEVAPI I KAJMAK.Svi oni na tuđoj nesreći profitiraju i veštački žive
Ti preko ima da bez problema kupiš paradajz ,koji ti u frižideru može trajati i dve nedelje kao i ostala hrana jer on hoće tebe spremnog za posao.I dve ti stvari trebaju.Odelo i Piđzama.Iz jednog u drugo ulaziš.
Nemoj mi reći da ta tvoja evropa ne bi da kada bi se odlučilo da nema srbija ništa sa njima/hranimo svinje i bavimo se poljoprivredom/napravila neki haos"pa recimo kosovo,malo više gey parada,malo virusa.
Svaki četvrti u nemačkoj radi u auto industriji.Voleo bih da im rusi i kinezi zavrnu kupovinu pa bi onda video tvog germanskog prijatelja kako mu radi guza.Možda sam prejak sa emocijama,mada sam u odličnoj
materijalnoj situaciji i blizak moronima koji ovo mese ali svako ima nekog svog.
Evo recimo ti imaš@kovačević vladimira koji špekulaciju zove kratak domet.Pa jeste.U mađarskoj prizna premijer da lažira pa prođe.Spekulisao i bler pa prošlo.
Evropa i jeste špekulacija.Sfrj je bio u nekom drugom vremenu pa se to nije ni primećivalo.Nije bilo sve dobro ali je nekako bilo mirnije.Sada za svaku neposlušnost dobijaš bombe.Da još jena od mnogih kratkih špekulacija.

[ Isak666 @ 24.02.2010. 18:46 ] @
Citat:
Dekster2:
Možda sam prejak sa emocijama


Ne, odkud ti to?
Sve si objektivno i nepristrasno opisao.
[ dekster2 @ 24.02.2010. 18:50 ] @
Ma samo ti zezaj.
[ Kovacevic Vladimir @ 24.02.2010. 19:25 ] @
Citat:
dekster2
... koji špekulaciju zove kratak domet.Pa jeste.U mađarskoj prizna premijer da lažira pa prođe.Spekulisao i bler pa prošlo.


Šta prođe?
http://www.telegraph.co.uk/new...-Ferenc-Gyurcsany-resigns.html

Isto je završio karijeru i Tony Blair.


Pozdrav

[ dekster2 @ 24.02.2010. 20:41 ] @
Ma ok.Ali
@Mr Gyurcsany's reputation was badly damaged when state radio in 2006.........
Zar je ovo kratko spekulisanje.Bogatim zemljama u uniji mi,bugari,rumuni,mađari trebamo za neko ćišćenje kao nosorogu i ajkuli pratioci koji ih čiste od parazita.
U ovoj srbiji je jedna velika projekcija iluzije.Ovde je laž jedna velika istina.
[ Isak666 @ 24.02.2010. 21:03 ] @
Pa valjda je Bugarska u takvoj situaciji jer njena politicka elita tako vodi zemlju, a ne zato jer "Evropa" tako hoce.
Kvalitet njene pozicije u EU proizilazi iz njenog funkcionisanja kao drzave.
Ist tako i Grcka koja je sama sebe laziranjem dovela u situaciju gde je, a ne "Evropa".

Pa valjda postoji neka licna i kolektivna odgovornost pojedinaca i drustva u nekoj drzavi ili je uvek neko drugi kriv (hint: Evropa)?


Jel EU kriva jer Srbija ne prikazuje zavrsni racun?
Ili sto joj treba 10 godina da formira revizorsku komisiju?
Ili sto nakon 10 godina ta revizorska komisija donese odliku da nece, jednostavno, podneti tuzbe protiv ministara koji su ostetili budzet?
Ili je kriva i zato sto skoro isto toliko dugo ne funkcionise Ustavni sud i ne postoji ni jedno telo koje se brine o postovanju vrhunskog pravnog akta te zemlje?
Ili je i EU odgovorna sto politicari uporno svake godine odbijaju da postupe po zakonu i obelodane materijalno stanje?
Ili je i ona kriva jer sudovi u proseku sude po nekoliko godina?
Ili sto dopustaju monopol na proizvode i usluge koji cine skoro celu potrosacku korpu?


[ Ivan Dimkovic @ 24.02.2010. 21:29 ] @
Naravno da je kriva, a ko drugi?

Da nisu mozda Srbi? Ma ne... to ne biva ;-)

Citat:
dekster2
Dobro ivane pošto ti svakome lupaš packe ne znam gde si ali za tvoju informaciju sam zamenio 13 pasoša,pa valjda nisam debil da od proputovane evrope


Impresioniran sam... osim sto putujes, mogao bi ipak malo i da ispitas neke cinjenice ;-)

Znas, cak i ovaj nas narod kakav da je pa ima onu izreku "kako posejes, tako zanjes" - sto se jako dobro moze primeniti na Grke a i mnoge ostale trosadzije. Nije EU mama, niti moze da bude mama (tada bi se bunili kako sme da bude mama)...

Fora je prosta - trosenje i povecanje javne potrosnje su slatki politicarima, jer stvaraju privid da se bog zna sta radi i gradi - medjutim, postoji i onaj drugi deo price a to je da se mora balansirati sa onim sto proizvodis, da ne pricamo o odgovornoj drzavi koja se trudi da poveca izvozni balans u svoju korist, a ne da podstice iskljucivo neke trange-frange poslove. To je sve na individualnoj drzavi.

Kao sto rekoh, u danasnjoj EU imas fiskalno odgovorne drzave, najbolji primer je Nemacka - koja je godinama strogo drzala svoju javnu potrosnju niskom (pazi, i to vrlo strogo - sa akcentom na ponasanje gradjana i destimulisanje ogromnog zaduzivanja!) - a opet, imas drzave poput Italije, Grcke i sl... koje su se otkidale od trosenja para koje nemaju. Da stvar bude jos gora - kada te drzave koje su se odvalile od trosenja upadnu u problem, odma' dolaze da kukaju i traze pomoc od onih drzava koje su se drugacije ponasale.

Mislim najlakse je reci "Buaaaaa kriva je EU" - i potpuno ignorisati godine apsolutno neracionalnog ponasanja nekih drzava. Nema mame, svako je odgovoran za sebe.
[ dekster2 @ 24.02.2010. 21:36 ] @
Zar ti zaista misliš da i jedan od njih iz vlasti može da radi samoinicijativno ili to već stoji na stolu već napisano.Ne želim da se prepucavam,
Ako ti već dajem pare,onda ću već u prvoj godini videti sa kime imam posla,ali ako vidim da su tu neke budale i da kuću od 100000 mogu dobiti za
10 uz neke nepovoljne kamate,e onda ću to pustiti do momenta kada mi bude odgovaralo a do tada neka se budale mlate.
I ko kaže da su oni političari.Oni imaju svoje struke u kojima ne bi bili ni jedan posto uspešni finansijski od ovoga što otmu kao političari.
[ dekster2 @ 24.02.2010. 21:42 ] @
@"kako posejes, tako zanjes"
E moj Ivane kada bi samo dali ovo prvo,od ovoga drugog ne bi bilo zime / naravno sa drugima ako ih ima,i ostavili zadužbine kao KOLARAC/OVDE BI BIO RAJ.
[ antix @ 24.02.2010. 22:31 ] @
nisam zagovornik zavere ali....


EU + USA (citaJ NATO)
prodaju Grckoj oruzje... i iako su Grcka i Turska u NATO i dalje imaju probleme... konflikte...

ne bih bas krivio Grke 100% za sve sto se desava kod njih.... malo razumevanja molim!
jer ti MORAS da kupis EU avione koji su mnogo skuplji od US aviona itd...
tako da public debt raste...


bitno je da vecina populacije misli o sebi + necemu drugom osim o polozaju koji su zasluzili ( zaradili )
za sebe....
[ jericho1405 @ 24.02.2010. 23:07 ] @
Dobro genijalci, kako je "ta Unija" dovela Grcku do 300 milijardi duga? I zasto bi to radila? Nestabilnost jedne drzave clanice EU(il' Eurozone) predstavlja ozbiljnu prijetnju, i postoji velika mogucnost da izazove bankarsku i finansijsku krizu u cijeloj uniji. Je l' to zeli EU(vlastitu propast), cim je ovako vjesto i krajnje hinjski "zaduzila" Grcku do guse? Cemu onda sluze dogovorna ogranicenja na maksimalna zaduzenja, deficite, inflaciju i sl.?

Grcka je dugi niz godina zivjela iznad svojih mogucnosti, iznova i iznova se zaduzujuci, ne razmisljajuci previse o buducnosti i neminovnom postojanju "trenutka" otplate dugova.
[ a1200 @ 25.02.2010. 03:15 ] @
Citat:
Jel EU kriva jer Srbija ne prikazuje zavrsni racun?
Ili sto joj treba 10 godina da formira revizorsku komisiju?
Ili sto nakon 10 godina ta revizorska komisija donese odliku da nece, jednostavno, podneti tuzbe protiv ministara koji su ostetili budzet?
Ili je kriva i zato sto skoro isto toliko dugo ne funkcionise Ustavni sud i ne postoji ni jedno telo koje se brine o postovanju vrhunskog pravnog akta te zemlje?
Ili je i EU odgovorna sto politicari uporno svake godine odbijaju da postupe po zakonu i obelodane materijalno stanje?
Ili je i ona kriva jer sudovi u proseku sude po nekoliko godina?
Ili sto dopustaju monopol na proizvode i usluge koji cine skoro celu potrosacku korpu?

Citat:
Naravno da je kriva, a ko drugi?

Da nisu mozda Srbi? Ma ne... to ne biva ;-)


Naravno da je krivica na nama samima jer dopustamo takvo ponasanje, i dovoljno smo glupi i ignorantni da takve stvari prolaze. Ali (i to veliko ali), ista ta EU daje pare i izvlaci ovu nesposobnu ekipu na vlasti iz totalnog bankrota - tj. smene vlasti jel' bi onda bili izbori. Zasto? Pa zato sto im oni trenutno odgovaraju. Znaci EU odrzava i podrzava finansiski ekipicu, koja bi svojim radom odavno zavrsila karijeru, a sve iz svog nekog interesa. Naravno racun placamo mi nefunkcionalnom drzavom bez buducnosti, koja se sve vishe zaduzuje.

Tako da, jeste, nasa krivica je golema, ali ne treba ignorisati cinjenicu da i EU ima umesane prste i to dobrano, mahom zato sto odrzava i podrzava takvu situaciju (tj. da nije njih odavno bi se promenila ekipica, mozda i vishe puta za ovih 10 godina, i imali bi smo sigurno bolje organizovanu zemlju - jer bi se greske placale i imale svoju cenu).

Nego, kad vec sponzorishu, mogli bi malo vishe paznje da obrate kako se njihovi puleni ponasaju, da uvedu malo vishe kontrole i malo vishe uslova (pritom ne mislim na politicke uslove tipa Mladic i slicne gluposti, nego kompletnu finansisku kontrolu i transparentnost rada drzave).
[ dekster2 @ 25.02.2010. 08:24 ] @
@Dobro genijalci, kako je "ta Unija" dovela Grcku do 300 milijardi duga? I zasto bi to radila?
Da bi mogla da manipuliše i sprovodi svoje interese i daje lovu i sitne usluge.Misliš Šerifovićka je pobedila što dobro peva.
Grčka je i najopasnija za ovaj region.Videćeš to zašto su je zadužili kada budu bili pritisnuti za gomilu albanaca i davali im neka prava.
Treba to iseliti iz evrope,jel evropa je čista,nema nezaposlenih,nema nemira i paljenja gradova ako se neki alžirci pobune,ne skidaju marame
Pa ko su ovi što su došli.Nema državne svojine po UNIJI pa da se sve rasproda,slažem se za neke firme pijavice ali zaćto cementare,pa one bi gradile
sada jeftine stanove,zašto duvanska industrija koja je imala 5.000.0000 paklica cigareta DNEVNOG izvoza.E to treba uniji,takve podvale da bi oni
lepo živeli,a mislim na Nemačku,Francusku;englesku.Uvozimo diskove za automobile iz indije i kine a imali smo KIKINDU.
I opet ponavljam ,ako vidiš da novac daješ budali,prekini to posle godinu,dve nemoj nas dalje zakopavati.
Nije zlato sve što sija.Lično mišljenje o jakoj i stabilnoj državi nevidim da mogu da kupim auto i strpam u guzicu nego u podršku onima koji
su na margini života,ako neko ižgubi člana porodice,muž ženu ili žena muža ,da pomogne i održi porodicu kao instituciju,a ne da ih ostavi rođacima
ako ih i imaju.Zbrine nezbrinute i vaspita ih da imaju dug poštovanja i isto oni urade za druge u daljem životu.Nezaboravite da ponovo radi bioskop.
Sve je više slobinih autobusa na ulici,jer se nema para za popravku dobijenih koji su tu već 10 godinaq tu ,a lično znam da u bazi u 29 novembru imaju
3 dizne u magacinu i vrte stare delove za popravku.Pa ta evropa je davala lovu,zašto daje ako imaš lopove i trange frange kombinacije.
Ja lično nisam bio kriv,niti za slobu pa sam dobio po glavi bombama.Japanski autobus je čist koji su donirali,jer bi ga oduzeli kao u bosni jer je bio prljav,a EU nemože
da kontroliše svoje pulene.MA DAJ.
[ Isak666 @ 25.02.2010. 08:41 ] @
Bobane,
upravu si.

Uopste nisam razmisljao na takav nacin.
Vidim nit - EU zaduzuje Grcku tako sto joj ubacuje svoje ljude da krivotvori dokumentaciju, zatim ugrozava eurozonu i trese lovu iz svojih sredstava da bi mogla da je kontrolise i sprovodi interese EU na teritoriji Grcke, koja iako je deo EU nema iste interese sa njom.

A interes je da daju deo teritorije Grcke Albancima.
I da nekog rasele, nisam skontao koga.

A i Serifovicka je tu negde u igri.


Da nisu Rusi, majku mu?
Mozda i oni nesto kuvaju.



Treba proveriti to.
[ dekster2 @ 25.02.2010. 09:08 ] @
Samo ti sitno p....... me ali nema veze.Više bede napraviće nam ovde haos.Ko finasira nevladine organizacije.Dovoljno je naći budalu i imaćeš i samog hitlera ovde.
Došli smo 10 godina posle GDE.Pa ti sjajni automobili sa lizinga su sada na NBG placu,smanjila se plata.Ovde niko ne odgovara za kurs.Isto kao u vreme ante markovića
kada su republike legalno praznile trezor kupovinom deviza.Kurs Gore prodaj,dole kupi.Koliko smo zaradili i to EU para,pošto mi naše i nemamo.Zašto i dalje imaju prijateljski
odnos ,kada su im rekli da ima mnogo ministarstava i niko više to ne pominje.Daj sankcije.I ta evropa ima nekog iznad pa im uvali ef+-vvdf virus,pa kupuj prodaj i nikome ništa.
Vežbe su dobre za cirkulaciju.Evo jedne.Stani mirno,savi glavu do kolena,još,još,uhvati se rukama iza kolena,tako,još malo.E sad probaj da se poljubiš u zadnjicu.Tako će biti
sa nama.xa xa ala su nas je zeznu i idemo dalje.
[ Kovacevic Vladimir @ 25.02.2010. 09:16 ] @
Lepo.
Sve su to činjenice, bazirane "po viđenju" ili čitanju kratkih članaka.
Ali, mi smo poznati po kratkom pamćenju, pa zaboravljamo uzroke, koji su izazvale današnje stanje stvari.

Kikinda jeste pravila diskove, doboše...i još po nešto za Opela, ali je kod nas zavladalo ratno stanje i trajalooooo.
Šta bi gos'n Adam trebao da čeka da mi odratujemo, pa da nastavi rad, kao da ništa nije bilo?
Ili, posle toga revolucija, pa će gos'n Adam da svake mešnje razgovara/ugovara posao sa novim rukovodstvom u izmenjenim zakonskim/ustavnim uslovima?
Uveden je novi model finansiranja kroz zajmove uz kamatu i prateće obaveze, a ukinut partnerski odnos, koji je nesiguran i rizičan. Pa izvolite, radite...drugačije ne može.
Mi opet biramo prečicu, koristimo prednost urođene inteligencije i smišljamo špekulativne metode, friziramo podatke i prikazujemo negativni saldo kao pozitivan (NIS), katastrofičan ishod projektujemo kao prednost i šansu nad ostalim glupacima, koji rade i samo rade, usklađuju svoje proizvode sa novim standardima i agresivno prisutni, zadovoljavaju nova tržišta.

Zašto je Mađarska postala zemlja sa visokom autoindustrijom...zašto se Zapadni kapitalista pojavljuje u istočnim zemljama...Zato, što tamo još uvek ima ko da radi od 9-17h, a kod nas se radno mesto još uvek smatra sporednim (za prepodne), a glavni posao se radi na "fušeraj" popodne uz materijal/alat iz magazina "nečije" firme.

Primer iz 80.-tih godina:
gos'n Sony je došao u EI Niš da vidi fabriku. Novinari, rukovodstvo, službenici Vlade...svo vreme boravka očekuju ključnu odluku, na osnovu utisaka gos'n Sonyja: radićemo!
Međutim, toga nije nikada bilo, niti je njegova ekipa ikada došla. Snimio čovek, da bi mu pola delova falilo, jer ljudi rade privatno više, nego u samoj EI.
-----------------------------------------------
Ako se špekulativna metoda vrši u dugom periodu, pa ne ostavlja utisak kratkog dometa, šteta je time mnogostruko veća.
Ko je tu kriv, ko je vešt, pametan, ko-šta...mi smo na svom mestu lestvice standarda i "blago nama"

Pozdrav
[ dekster2 @ 25.02.2010. 09:40 ] @
@Sve su to činjenice, bazirane "po viđenju" ili čitanju kratkih članaka.
Vladimire vidim da ti sarkazam ide od ruke.a izgleda da ti je to i najveći kvalitet pošto to što ti iznociš nije ni kratak članak.
Mi umesto da izvozimo cement,*jer unija nebi ni blizu takav vazduh u okolini* mi prodamo cementaru.Sartid koji je proizvodio gvozje
za te diskove,mi smo prodali.
Mađarska koliko znam ima 200 milijardi € duga i neživi baš zadovoljno,a u nemačkoj se ne krade,pa se onda na ovim tržištu pojave karike za
automobile u 3 rolne po 100 komada u paketu.Za tvoju informaciju kompresiona 1x uljne 2x.I slučajno ne poznajem nikog u nemačkoj gde u
servisu švaba pita da li ima možda polovnih diskova.
i te 80*.Pa jesi u pravu,ali to i danas svuda se dešava ako nema kontrole.I dolazimo do glavne činjenice.
Zašto evropa za novac koji daje ne sprovede kontrolu @špekulativne metode , i za @friziramo podatke i prikazujemo negativni saldo.
Opusti se Vladimire uz ovaj link i uživaj.

http://www.youtube.com/watch?v=cTsw4g-cxgQ&feature=related

pozdrav
[ Isak666 @ 25.02.2010. 09:42 ] @
Ne ne Vladimire.

Sve je to tako isplanirano bilo jos za vreme cara Josifa da bi "oni" kontrolisali "nas".
"Oni" su savrseno precizni i mocni, dok smo "mi" pasivne zrtve koje se teturaju po hodnicima istorije bez bilo kakvog uticaja na nasu sudbinu.

Ti primeri koje navodite su samo pokazatelj koliko su "Oni" samo mocni i precizni, jer ti unistavaci su njihovi ljudi i rade za njihov interes.
A to sto se unistavaci bogate unastavajuci sistem i ljude koji zavise od tog sistema je samo sporedna stvar, jer to je samo nusposledica njihovog rada za "One".

[ dekster2 @ 25.02.2010. 09:49 ] @
@Isak666
Žao mi je što si infrustriran pa i ti imaš taj šlajm sarkazma,ali nisam ti ja kriv što lutaš i nemaš ništa svoje zareč.
evo i tebi link i opusti se.

http://www.youtube.com/watch?v=bb1cpSJtIqM&feature=related

pozdrav
[ Isak666 @ 25.02.2010. 10:07 ] @
To mi je jer iskacem iz radnog odela u pidzamu, sto bi ti rekao.
Izludela me EU radom da bi me kontrolisala.


Nego, evo i tebi jedan link.
http://www.heidelbergcement.co...y/group_areas/europe/index.htm

Sa desne strane ces pronace sve zemlje Evrope i ostatka sveta sa tacnim brojem postrojenja za preradu cementa.
I to je samo jedna nemacka firma.
Klikci, biraj, citaj.



Probaj da potkrepis svoju pricu necim drugim, osim numerama fanki bendova.


[ Kovacevic Vladimir @ 25.02.2010. 10:10 ] @
Citat:
dekster2: @Sve su to činjenice, bazirane "po viđenju" ili čitanju kratkih članaka.

Sartid koji je proizvodio gvozje za te diskove,mi smo prodali.


Za te diskove i ostale...Kikinda je imala/ima svoju livnicu i zvala se LŽTK (Livnica željeza i tempera Kikinda).


@Isak666

Imaš Ti pravo. Ne sporim da "Oni" rade svoj posao, nego što im mi pomažemo u realizaciji...zdušno.

Pozdrav
[ dekster2 @ 25.02.2010. 10:25 ] @
@Zementwerke 9

Malo je kume.Tolika zemlja i samo.I fanki je da se opustiš jer si mnogo nervozan i nezadovoljan svojim poslom pa jadan lutaš.
To da te kontrolišem,mogu i odavde.Niš se ti neboj nego nađi posao pa ćeš lako nabaviti dobro radno odelo iz koga nećeš ni izlaziti.

@LŽTK (Livnica željeza i tempera Kikinda).
I.Samo to.
@dekster2 Zašto evropa za novac koji daje ne sprovede kontrolu @špekulativne metode , i za @friziramo podatke i prikazujemo negativni saldo.
A neki komentar za ovo o tvojoj špekulaciji.

Moram u B azu.

pozz
[ Isak666 @ 25.02.2010. 10:34 ] @
Citat:
dekster2

Moram u B azu.

pozz



Pozdravi Kaleta Gospodara Vremena.
[ dekster2 @ 26.02.2010. 12:55 ] @
@isak666
tužni su ti komentari a i na ostalim postovima sem glupiranja nema ništa od tebe pametno ni dsa se čuje ali idemo dalje.Evo za tebe i slične.
Rezervna valuta brani Evro.
http://www.pressonline.rs/sr/v...ezervna+valuta+brani+evro.html

I sama evropa više nikoga i neće jer su se sa Španijom i Grčkom fino opekli.Ima dosta istine u predhodnim postovima .ALI.
Šteta što se ništa od bivše SFRJ nije zadržalo kao naprimer intitut MOMA u batajnici gde se na remont vojnih helikoptera imao dugoročni plan od 4g
i gde su se pravile najbolje pločice za migove itd.iPAK 500g je predug period da bi se ispravilo nešto što se zove tupost i pokvarenos.
@vladimire
ovo danas je prevršilo čašu pa se izvinjavam na osnovi špekulisanja koje si pomenuo.A evo i jadne istine.A evo i zbog čega.

http://www.pressonline.rs/sr/v...eta+zaustavili+Koridor+10.html