[ VASSS @ 04.03.2010. 20:46 ] @
Kolega me zamolio da vidim na forum,za informaciju,za uslove za otvaranje firme kao serviser tv isl.uređaja.
Ne znam jel sam potrefio temu,ali ako neko može ukratko da objasni(znači otvorio firmu ovog stila)šta je sve potrebno,i naravno koji su uslovi koje se zahtevaju.Dali može čisto terenski da se radi,znači da se ne mora posedovati radionica.Da li mora da se poseduje fiskalna kasa.Ili u kojem stilu jeftinije da se radi(paušalno ili preko kako se ono kaže vođenja knjiga-što opet dodatno mora da se plaća,itd....itd.
Koliki bi bio taj minimalac uplate bio mesečno,znači osiguranje,porez itd.Inaše je čovek iz sela sa 6-7 hiljada stanovnika.(sigurno ne bi imao tolko popravaka tj. zarade),Da li se uopšte isplati raditi kao serviser.A čuo sam i ovo da se daju subvencije ili kako se već to zove,navodno 160 000 din.za otvaranje sličnih delatnosti.
Ko bi mogao da kaže nešto preciznije u vezi ovih informacija.
Puno hvala
[ Deker @ 05.03.2010. 08:57 ] @
Prijatelj mi radi taj posao, ali kao dodatni (u slobodno vreme), i radi ga u Beogradu, i u 90% slučajeva je terenski. On ima nekakav prostor za popravke, ali ga skoro nisam video tamo da nešto radi. I ima sve manje posla (skoro da nema). Taj zanat je praktično na "izdisaju" (isključivo radi TV). Cene uređaja danas su neuporedive sa nekadašnjim (izuzimam plazma i LCD najnovije generacije), a cene rezervnih delova u odnosu na cenu novog uređaja su previsoke, tako da se praktično popravka ne isplati mušterijama (cena usluge sa rezervnim delom).

Moj savet bi bio da pokuša da radi terenski bez otvaranja lokala (naravno da bi morao taj posao da baš "zna u prste), da "opipa" da li tu ima uopšte posla (sumnjam da ima), i tek onda da razmišlja o nekoj firmi. I da, naravno, ostvari kontakte sa firmama koje prodaju rezervne delove.

Mislim da ne treba radionica (ali nisam siguran), fiskalnu kasu bi morao da ima, paušalno je jednostavnije i isplativije za početak (prethodno se raspitati u poreskoj koliko bi mu procenili osnovicu za porez, on sam može da prijavi minimalnu, ali ipak poreska ima "glavnu" reč). Porezi bi zavisili od mesta firme (ako je u selu trebalo bi da budu niski), računa se na osnovicu koju čini prosečna bruto zarada u Srbiji u prethodnom kvartalu. Minimalna osnovica je 35% od prosečne zarade, a to je sada 16.219 dinara (menja se kvartalno). Porezi i doprinosi su 45,8% (35,8% doprinsi i 10% porez na dohodak) od te sume, što iznosi oko 7.500, postoje još neki korektivni faktori (+ ili -), ali to bi recimo bio minimum za plaćanje (ne može manje, može više).

Kao preduzetnik može da konkuriše za "start up" kredit (ako do sada nije osnivao radnju) i ima informacije na sajtu Fonda za razvoj (trebalo bi, nisam proveravao), a ima i ovde na forumu dosta informacija o tome.