[ cozmo_im @ 05.03.2010. 19:27 ] @
Nakon sto mi je crkao RSO filter i isti zamenjen, masina sad ima struju medjutim sad je nesto puklo (kao manja sijalica kad pukne, priguseno) i dalje je imala struju (svetli kontrolno svetlo) ali su se vrata blokirala - ne mogu da se otvore. Ne mogu da utvrdim gde je puklo (negde oko vrata masine), ali cim je krenula sa radom, tj da ukljuci uzimanje vode.

Da li da bacim RSO filter i premostim ili je sad u pitanju nesto oko prekidaca i bravice jer je bravica (klasicna ona elektro-mehanicka) zaglavila? Programator radi cim je pokrenuo uzimanje vode naravno. E sad kako da odlgavim bravicu ako je zakovala i da li je problem u prekidacu ili bravici (ako prespojim RSO filter mozda se isto desi, ne znam). Ovog puta osigurac nije iskocio.

Eh, da kad sam je ugasio na prekidac i izvukao steker iz struje, culo se ono "cak" od bravice ali je zakovana.

[Ovu poruku je menjao cozmo_im dana 05.03.2010. u 20:39 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao cozmo_im dana 05.03.2010. u 20:57 GMT+1]
[ test1234 @ 06.03.2010. 09:39 ] @
Batice koja ti je masina? Ajd baci neku slicicu.
[ cozmo_im @ 06.03.2010. 10:18 ] @
Masina je Siltal SLS 48X. Sve radi - probao sam, vrti, uzima vodu, greje, centrifuga, izbacuje vodu. Nakon 2 minuta posle iskljucivanja bravica cakne - i nista. Vrata zakovana. Kad mrdam kvaku, vidim da se nesto na bravici pomera, probao sam da je lupnem ali nista.

Znaci sve normalno, upalim masinu, cakne bravica, krene program, isprobam sve, zavrsi, iskljucim, cakne bravica i ne moze da se otvori.

Evo masine:





Bravica (idu tri zice u nju, ne vidm, mislim da nema konektor):

[ gti2 @ 06.03.2010. 13:08 ] @
Moraces da skines prekrivac sa bravice (onaj koji se vidi na zadnjoj slici) kako bi prisao jezicku brave na vratima i rucno ga otkacio.
[ test1234 @ 06.03.2010. 16:31 ] @
Zavuci ruku dole mrdaj el-bravicu gore-dole dok ne popusti, ako ne popusti slobodno je polomi ionako je crkla. Imas tri zice bez dzeka naranzasta, plava (srednja) i crna. Poslacu ti PP gde mozes da kupis novu.
[ cozmo_im @ 06.03.2010. 19:30 ] @
Bravica je zaglavila - ali je crkao motor!

To kada sam ja isprobavao masinu, to sto se culo kao priguseno bum-bum, to su izgleda bili poslednji trzaji motora jer ja sam na kraju proverio samo zadnji program (centrifuga i sve ostalo) cisto da vidim kad zavrsi s programom oce li bravica otkljucati.

E sad sta je bilo, dosao sam s majstorom (test1234 mi je preporucio radnju a ja za tu radnju i njihovog majstora znam jos odavno, pa mi covek ucinio) - pustimo sve, medjutim sve radi a motor ne vrti (radi centrifuga i apsolutno sve)... bravicu smo skinuli, blokirala se, a moguce da je RSO filter povuko od motora kad je puklo u isto vreme, a motor je mozda izdrzao jos tu prvu probu koju sam uradio i onda crko.

Ali sta je fora - ima dva ventilatora na motoru, onaj deo za centrifugu je SAVRSEN, a deo koji samo vrti (namotiaji) je riknuo skroz a ventilatora i krilaca NIGDE NEMA!!! Vaporized! Nema ispod masine, nema u motoru, istopilo se - ventilator je ISPARIO!!!

OK, izviklovace motor, zameniti ventilator i lezajeve (2800 dinara, mislim da je korektno sa montazom).

Ali nije mi jasno kako se bas to desilo sve u isto vreme... bravica mi ne treba u sustini, premostena je, vrata odlicno rade tako da nema potrebe, namontiracu je kasnije.

Ostatak masine je u odlicnom stanju, kao i programator jer uredno radi programe.

Sad, ili je crkao od vlage motor (ne curi nista al posto nam je kupatilo JAKO malo, kad iskuvava uvek je ko u sauni) ili sam od sebe (7 godina je stara masina) ili kazu da obavezno proverimo napon u zgradi (a ja sumnjam da mi se komsija nakacio na brojilo) jer oce od toga tako da eksplodira - a nije nam jasno gde je ventilator "ispario". Jedino ako ga nije topio vremenom, al nikad nije smrdelo nista, nista nije tandrkalo.
[ gti2 @ 06.03.2010. 19:44 ] @
Tebi je bas krenulo.
[ test1234 @ 06.03.2010. 22:52 ] @
Meni je tu sumnjiv i programator. Navikluj motor pa da vidimo.
[ cozmo_im @ 07.03.2010. 07:42 ] @
Sto mislis da on moze da zezne nesto, nije nikad bilo problema u programima pranja... prosle godine su promenjeni grejac, kondenzator i elektroventil (njega sam promenio jer je malo slabije uzimala vodu)... i to posle vise od 6 godina besprekornog rada, sad je proslo vise od 7 godina kako smo je kupili - mada znam da motori dugo traju, ali ko zna... malo je kupatilo pa ima dosta kondenzacije u njemu.

Takodje, rece mi majstor da obavezno izmerim napon u stekerima, tj da proveravam napon jer moze i zbog toga da se desi ovako nesto.
[ test1234 @ 07.03.2010. 08:38 ] @
Neka ga navikluju pa da vidimo. Kada se istope ventilatori kao kod tebe znaci da je neki problem taj motor imao dugo. Skreni paznju vikleru da dobro izbroji zice i sve uz to. Veoma cesto ne uzimaju podatke vec rade napamet (ovo je karakteristicno samo za ovaj motor od SL 045X i SL 048X) pa posle nemaju podatke.
[ cozmo_im @ 07.03.2010. 08:51 ] @
Moguce da je od kondenzatora, jer duze vreme se desavalo da slabije vrti pa radi izvesno vreme normalno, pa ponekad zeza (kad je punija masina), dok na kraju nije crko kondenzator. Jel moze to da bude neki uzrok?
[ Marko Enter @ 07.03.2010. 10:16 ] @
Citat:
cozmo_im:  nije crko kondenzator. Jel moze to da bude neki uzrok?


Pa mozda nije skroz crko (probio) ali je oslabio sigurno ( kapacitet)

pozdrav
[ cozmo_im @ 07.03.2010. 10:29 ] @
Kondenzator je zamenjen prosle godine (crko je skroz bio, probio), nego da li je on mogao da unistava motor lagano jer je par meseci zezalo (vrteo je sporije motor, ili krene na sekund pa stane... i centrifuga je usporavala ubrzavala)... pa onda jedno vreme sve normalno i onda crkne kondnenzator. Od zamene kondenzatora, sve dosad (godinu dana) nije bilo problema s motorom.

Da li je mogao stari kondenzator da ga zezne kad je varirao?
[ test1234 @ 07.03.2010. 15:41 ] @
Bice ipak programator. Vidi da vikler ne pogresi. Posle ces morati da juris nov motor. Ovo stalno gledam na SILTAL-ELIN-ITALELEKTRO-HANSEATIC itd modelima koji su ustvari potpuno isti.
[ cozmo_im @ 07.03.2010. 16:54 ] @
Ne razumem, zasto bi ga programator unistavao kad je sve radilo godinu dana kao po loju kad sam zamenio kondenzator. Takodje pre problema sa kondenzatorom nijedan problem s masinom.

Koliko znam, kondenzator kontrolise napon a ne programator, on samo zada funkciju sta da masina ukljuci ili iskljuci. Nijednom dosad nije pobrljavila program a programi duzinski traju kao prvog dana, osim kad je zezo kondenzator.
[ cozmo_im @ 09.03.2010. 09:22 ] @
Namontirao sam motor. Masina je uredno uradila kompletan program. Cini mi se da motor lakse startuje i da je tisi. Vrti sasvim normalno, isposotvala je program 100%. Centrifuga takodje cini mi se da lakse krece (bukvalno trenutno, kao i motor kad vrti program). Centrifuga je tisa. Doduse ja sam dotegao sve na masini i oko bubnja sto se godinama olabavilo. Ne pomera se ni milimetar, uredno greje, uzima omeksivac, dakle sasvim normalno pranje.

Zato me zivo interesuje kako mislite da programator moze da zezne motor?

Inace, motor je Spanski i vikler kaze da im je to, otprilike, neki rok 7-8 godina (eventualno 10, zavisi od vrste koriscenja), a mozda je problem bio i u tome sto je masina skoro 5 godina jako retko radila, jer smo ziveli sami ja i supruga, a zadnje tri godine radi vise puta dnevno ponekad zbog deteta, te je moguce da je to oslabilo motor.

Bravicu cu nabaviti pa cu i nju vratiti (sad je prespojena).

Na kraju, dzabe sam dao 500 dinara majstoru jer sam i sam mogao videti da je motor crkao, svejedno bi to i proverio, a i bravicu bi svejedno polomio da je skinem (zaglavio je onaj jezicak mali).
[ test1234 @ 09.03.2010. 09:36 ] @
Eto fala bogu dobro je, a jel odradila ceo program sa 4-5 Kg suvog vesa ili samo na prazno?
[ cozmo_im @ 09.03.2010. 09:41 ] @
Ceo program sa oko 4kg vesa, voda na 1/1, 45 stepeni temperatura (tamni ves).

Videcu danas da pustim i beli ves na otkuvavanje.