[ bojan1978 @ 19.03.2010. 06:46 ] @
IT profesionalac ste, ako biste mogli da birate, u kojoj kompaniji biste voleli da radite? Koja je to kompanija u Srbiji, koja je najatraktivnija za IT profesionalce? Ne mora iskljucivo IT kompanija, moze i kompanija koja ima razvijen IT sektor...

Thx
[ Dr.sima @ 19.03.2010. 07:56 ] @
Telenor
[ Vic @ 19.03.2010. 11:28 ] @
Uvek bi pre radio (i radim) u kompaniji koja ima razvijen IT sektor nego u IT kompaniji. No, bolji uslovi su čak u kompanijama gde je IT na margini - Evropska agencija, Svetska banka, razne strane organizacije u Srbiji, kao i British American Tobacco, Japan Tobacco, Ambasade .....
[ Shadowed @ 19.03.2010. 11:43 ] @
Citat:
bojan1978: IT profesionalac ste, ako biste mogli da birate, u kojoj kompaniji biste voleli da radite?

Svojoj :]
[ bojan1978 @ 19.03.2010. 18:27 ] @
a, koja kompanija po vama nudi najbolje uslove? :)
[ [REaS0n] @ 20.03.2010. 19:42 ] @
svoja? :)
[ Slobodan Miskovic @ 20.03.2010. 19:54 ] @
Sas
[ Voodoo_master @ 23.03.2010. 13:31 ] @
Bas ti ne ide da dodjes do podataka na lak i brz nacin.
[ Dusan Marjanovic @ 23.03.2010. 14:33 ] @

Ne mogu a da se ne složim :P
[ iizuzetan @ 25.03.2010. 00:23 ] @
Licno mislim da oglasi po netu u kojima se traze web majstori su zapravo velika prevara. Cak i ako daju neki poso placaju bedno. Daju ti da napravis kompletan sajt od dizajna pa sve do programiranja a placaju 100 do 200, a u najboljem slucaju 500 evra za ceo sajt. Kad napravis verujem da te vecina i zezne i ne plati osim ako nisi licno stupio u kontakt sa njima i napravio pisani ugovor, naravno uz legitimisanje sa advokatom. E sad ako i naplatis ja licno mislim da je i zarada od 500 evra jako mala jer oni tu tvoju rukotvorinu prodaju napolje za vise od 1500 evra. Ovamo nista ne rade, sve ti zavrsis a oni uzmu 2/3 i vise love. Za te pare bolje i nista ne raditi nego drugima puniti dzepove.

Naravno druga je stvar ako se uguras u neku firmu i dobijes platu sa radnim stazom. Naravno, ukoliko svakodnevno radis na kreiranju sajtova onda ja ne bih ispod minimum 700 evra mesecno pristao, a ako kao administriras sajt i leskaris u fotelji igrajuci igrice iy dosade na netu i pijes kafu sa lepim koleginicama iz susednih kancelarija onda vala moze i za 300 evra ne pravim pitanje.
[ staticInt @ 25.03.2010. 01:34 ] @
Blizzard
[ component @ 25.03.2010. 07:18 ] @
Citat:
staticInt: Blizzard


Ih, kako se ja ovoga ranije nisam setio Kolega, ako ima mesta u Blizzardu sačekaj, idem i ja...
[ Shadowed @ 25.03.2010. 11:14 ] @
Citat:
iizuzetan: Licno mislim da oglasi po netu u kojima se traze web majstori su zapravo velika prevara. Cak i ako daju neki poso placaju bedno. Daju ti da napravis kompletan sajt od dizajna pa sve do programiranja a placaju 100 do 200, a u najboljem slucaju 500 evra za ceo sajt. Kad napravis verujem da te vecina i zezne i ne plati osim ako nisi licno stupio u kontakt sa njima i napravio pisani ugovor, naravno uz legitimisanje sa advokatom. E sad ako i naplatis ja licno mislim da je i zarada od 500 evra jako mala jer oni tu tvoju rukotvorinu prodaju napolje za vise od 1500 evra. Ovamo nista ne rade, sve ti zavrsis a oni uzmu 2/3 i vise love. Za te pare bolje i nista ne raditi nego drugima puniti dzepove.

Pa, ti onda uzmi pa pravi sajt za tog sto je "napolju" i uzmi odmah 1500e.
[ Ivan Dimkovic @ 25.03.2010. 11:25 ] @
Citat:
iizuzetan
Licno mislim da oglasi po netu u kojima se traze web majstori su zapravo velika prevara. Cak i ako daju neki poso placaju bedno.


Primetio sam da je rec "prevara" u Srbiji postala veoma popularna, cak i kada se koristi bez ikakvog smisla.

Sta je u tome sto si opisao prevara? Trazis posao, oni ti nude 500 EUR za posao web developera, ti ili prihvatis ili odbijes.

KO te tu tacno vara, i za sta? Sta tebe boli cosak koliko ta firma zaradjuje napolju? Ti primas platu - ako ti se ne svidja plata, trazis povisicu ili drugi posao... niko ti ne brani ni da sam radis sajtove za "te preko".

Samo nemoj pricati o "prevarama" i nazivati ljude prevarantima zato sto ti se ne svidjaju uslovi rada koji su ti saopsteni. Tu nema nikakve prevare - za ugovor su potrebne 2 strane, koje moraju da se sloze oko uslova. Jedino ako te neko laze pa ne ispunjava uslove mozes pricati o "prevari".

Citat:

E sad ako i naplatis ja licno mislim da je i zarada od 500 evra jako mala jer oni tu tvoju rukotvorinu prodaju napolje za vise od 1500 evra. Ovamo nista ne rade, sve ti zavrsis a oni uzmu 2/3 i vise love. Za te pare bolje i nista ne raditi nego drugima puniti dzepove.


Nego sta, bolje ne raditi nego "puniti drugima dzepove".. cak i ako moras da hranis familiju. Kakav destruktivni srpski inat. Mislim, lepo je kad imas mamu i tatu i dzeparac, pa da moze tako.
[ iizuzetan @ 26.03.2010. 08:05 ] @
Citat:
Shadowed: Pa, ti onda uzmi pa pravi sajt za tog sto je "napolju" i uzmi odmah 1500e.


Reko sam "u najboljem slucaju 500 evra" !!! Znaci u vecini slucaja manje placaju. E sad ako neko nezna obicno kad do vebmajstora i dodje neki sajt na izradu preko internet poslodavca to ti je sajt na kome se ne moze primeniti vec gotove seme za sajtove sa interneta tipa forumi, blogovi, novinski sajtovi, itd vec je to sasvim nova konstrukcija sajta koji se pravi od nule. E sad da bi napravio neki ozbiljan sajt od nule sa CMS i to sam samcat (jer obicno se takvim poslodavcima ne isplati da poso podele na vise vebmajstora jer tako treba da plate mnogo vise) treba ti u proseku najmanje 2 do 3 meseca. I sad zamisli situaciju radis 3 meseca malte ne danonocno a oni ti daju u najboljem slucaju 500 evra. Mislim beda da bednije ne moze biti. 500 evra / 90 dana = 5.5 evra po danu !!!

Znaci realna cena ti je minimum minimumima 1000 evra po sajtu da bi izvuko bar 10 evra po danu zaradu.
[ component @ 26.03.2010. 08:19 ] @
I dođem ja i isti sajt uradim za 2-3 nedelje. Znači mesečno uradim i do 2 sajta i plata mi je i do 1000 evra... Meni to i nije loše. Za 90 dana napravim, ne sajt nego web aplikaciju (baza, kodiranje, dizajn, testiranje). Naravno lepše je i kvalitetnije kad se radi timski, ali kad su uslovi takvi...
Voleo bih da radim za 500 evra po sajtu a da mi neko stalno nalazi posao. Možeš sam sve raditi i naplatiti 1500 evra za sajt, a naći jedan posao u godinu dana. Misliš da je to bolje?
[ Ivan Dimkovic @ 26.03.2010. 10:04 ] @
@iizuzetan,

Ma nebitno koliko evra... bitno je da tu nema nikakve "prevare". Dodjes na razgovor za posao, oni ti kazu - plata tolika i tolika, posao takav i takav. TI ONDA odlucis da li zelis da se upustis u saradnju ili ne.

Prema tome, niko te prevario nije. Ako mislis da mozes sam da zaradis vise, ili sta god... a ti to lepo i uradis, niko te ne bije da prihvatas bilo koji posao.

Samo nemoj ljude i firme nazivati prevarantima samo zato sto ti se ne dopadaju ponudjeni uslovi.
[ deerbeer @ 26.03.2010. 10:47 ] @
@iizuzetan
Ne pitas se nikad a zasto je cena takvog rada toliko mala ?
Web-developera ima na svakom cosku u kraju po trojica sede i nude se za posao .
Ako nisi prosek i ako radis ozbiljno i profesionalno naci ces firmu koja ceni to tvoje znanje i platice te vise .
A dotle : Take it or leave it .

[ Shadowed @ 26.03.2010. 13:26 ] @
iizuzetan, i dalje - koliko god inace da daju oni, ti uzmi, napravi sajt pa prodaj "napolju" za 1500.
[ iizuzetan @ 26.03.2010. 13:54 ] @
Citat:
component:Za 90 dana napravim, ne sajt nego web aplikaciju (baza, kodiranje, dizajn, testiranje).


Pa ja o takvim sajtovima i govorim !!! Još kad ti daju neki sadržaj težak 1000 strana i sve to trebaš da uklopiš, skeniraš, itd itd. Pa čak po nekad te teraju da obradjuješ i nalaziš teme sa interneta, mislim ludost.

Citat:
component:Naravno lepše je i kvalitetnije kad se radi timski, ali kad su uslovi takvi...
Voleo bih da radim za 500 evra po sajtu a da mi neko stalno nalazi posao. Možeš sam sve raditi i naplatiti 1500 evra za sajt, a naći jedan posao u godinu dana. Misliš da je to bolje?


A jer nije lepše da kao što ima recimo savez poslodavaca i privrednika u srbiji, ili savez pravnika šta ti ja znam, da imamo i mi neki savez ili tako nešto pa da se svi dogovorimo oko cene koliko šta minimalno naplaćivati i onda nema mrdanja ovim glavatima, koga god da pitaju minimalna cena je ista. Znači da se zna koliko je minimalna cena dizajna, cena ovakvog sajta, onakvog itd. Znači minimum. E sad ako ima nekog ko pravi jako vizuelno lepe sajtove umetničke i ako je mnogo tražen slobodno neka daje cene veće koje on hoće. Na primer da se zna minimalna cena a sad ko hoće i može neka naplaćuje veću cenu.
[ Ivan Dimkovic @ 26.03.2010. 13:56 ] @
Hahahahaha :)

Ej bre... minimalna cena web developmenta... HAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHA

I, skupite se ti i drustvance i kazete "minimalna cena 1000 EUR" - a onda klijent ode i uradi to u Indiji za 3x manje pare. I sta ce biti onda?

A, da, onda ce se ekipica skupiti i kukati na drzavu, kako ne propise zakon da MORA da se "kupuje domace".

[ component @ 26.03.2010. 14:38 ] @
Citat:
iizuzetan: Još kad ti daju neki sadržaj težak 1000 strana i sve to trebaš da uklopiš, skeniraš, itd itd.


Ovo stvarno nisam razumeo.
[ iizuzetan @ 26.03.2010. 15:16 ] @
Citat:
component: Ovo stvarno nisam razumeo.


Pa ima ljudi koji neznaju ni da upale kompjuter a žele da imaju sajt zbog posla. E sad takav hoće da njegov sajt kao i svaki drugi ima izmedju ostalog i neki tekstualni sadržaj pa ti daju 1000 strana sadržaja koje žele da prezentiraju.
[ jablan @ 26.03.2010. 16:42 ] @
Stvarno sramota. Hoće ljudi tekst na sajtu! Nečuvena prevara.
[ component @ 26.03.2010. 17:00 ] @
@jablan
Nije smešno, ako ti neko da 1000 strana u papirnom obliku i hoće da to bude na sajtu, to treba debelo naplatiti. Još fali da ti da 1000 rukom pisanih strana pa da ih ti prekucavaš?!?

Nikakav nije problem da se ugovori da sav materijal koji žele trebaju da predaju u elektronskom obliku. Dodatna obrada materijala za sajt treba da se dodatno naplati. Mogu ti reći "treba na sajtu da bude film od pola sata" i da li ćeš im snimati film?
[ stonex @ 26.03.2010. 19:35 ] @
Google
[ Sadun @ 26.03.2010. 20:50 ] @
Google ako je verovati uslovima koji su kod njih a i platama.
Mada oni traze cvrsto znanje, nisu ko ovi nasi.

Generalno u Srbiji mislim da retko gde ima ozbiljnih IT kompanija, ili kompanija sa razvijenim IT odeljenjima. Kada pregledate oglase koji se objavljuju 1/2 je programiranje tj. outsorcing a druga polovina je za decka za sve.

Da li mislite da su ozbiljne kompanije koje daju oglas tipa potreban administrator a onda krece navodjenje PMF ili ETF, Windows i Linux odrzavanje servera, ako moze i CISCO sertifikat, Mikrotik, znanje PL SQL-a i Java programiranja, odrzavanje web sajta.....

Nemojte pogresno da me shvatite, znam da ljudi moraju non stop da se obrazuju, posebno u IT obalsti, ali da nije malo previse traziti sve gore navedeno i ocekivati da ce kandidat ginuti za tu firmu i posao, odreci se privatnog zivota a pre svega da ima sve potrebne kvalifikacije u malom prstu? Cak da takav covek postoji i trazi posao u Srbiji sta mislite kakve uslove rada ce dobiti?
[ HelloCode @ 26.03.2010. 21:03 ] @
MicrosoftNetwork
[ balavi @ 26.03.2010. 22:42 ] @
u pravu si Sadun, ja ne znam nekoga ko je sve to sto si naveo naucio, da je zavrsio ETF, zavrsio sa vojskom, i da ima godinu dana iskustva ... nemoguce ....

[ angelos @ 26.03.2010. 23:03 ] @
Generalno, situacija sa nasim poslodavcima je zabrinjavajuca.
Ako posedujete Cisco, trazice Vam Microsoft ili obrnuto.
Uz to da odrzavate site, programirate, nosite burek..... i po mogucstvu da radite preko 10h, u vecini slucajeva i vikendom. A ne daj boze da ne upadaju i nocna dezurstva koje pojedine korporacije ne placaju jer im se moze u Srbiji. Kada konkurisete traze Vam iskustvo rada sa serverima, virtualizacijom itd... Koja je to IT kompanija u Srbiji omogucila neku vrstu prakse na takvm sistemima da bi neko imao takva iskustva? Kada ovo kazem, obazirem se na mlade ljude od kojih se trazi sve i odmah a pruza se jako malo. Niko od managera ne uzima u obzir koliko Vam je bilo potrebno vremena i truda da ulozite u vase skolovanje, CCNP,MCITP EA i gledaju da vam plate sto manje a istovremeno iskoriste sto vise. Ako imate neku ludu srecu da se i zaposlite i da radite za neku srednju firmu, najcesce ce vam se desiti da ste po tumacenju managmenta poslednja rupa na svirali (IT Dep.). Sve je uvek prece nego oprema, uvek se tu krese budzet jer to po njima nije toliko bitno. Ako slucajno ima neka p3 u magacinu, moze da se podigne DC.... :-(
[ jablan @ 26.03.2010. 23:27 ] @
Citat:
angelos: Koja je to IT kompanija u Srbiji omogucila neku vrstu prakse na takvm sistemima da bi neko imao takva iskustva?

A šta ste radili na fakultetima gospodo draga? Protestovali da vam smanje školarine i uslove za prelazak u sledeću godinu, umesto da protestujete što vas ne uče ničemu korisnom. Posle vam krive firme što ste iz škola izašli nedoučeni.
[ Sadun @ 27.03.2010. 00:16 ] @
Citat:
jablan[/url]: A šta ste radili na fakultetima gospodo draga? Protestovali da vam smanje školarine i uslove za prelazak u sledeću godinu, umesto da protestujete što vas ne uče ničemu korisnom. Posle vam krive firme što ste iz škola izašli nedoučeni.


Mislim da je ovo zamenjena teza. Niko ne prica o ljudima koji nisu hteli da se usavrsavaju ni o nivou znanja koje nase obrazovne ustanove mogu da prenesu studentima. Problem po meni predstavljaju "ozbiljne" kompanije koje nisu svesne sta traze, mada mozda oni i dobro znaju sta im je potrebno ali nikako ne zele da adekvatno plate te svoje potrebe. Nekako mislim da doci do ozbiljnog posla nije moguce preko raznih oglasa na infostudu i ostalim sajtovima, suvise njih ima potrebu za 5u1 covekom u najboljem slucaju :) mada obicno traze i vise.
Na fakultetima mislim da se moze nauciti veoma malo, praktican rad koji je neophodan je, barem u moje vreme, bio priblizan nuli. Kakvo je stanje danas?
Ni u kompanijama nemate bas mnogo prilika za napredak. U produkcionom okruzenju je sasvim normalno da vam niko nece dozvoliti prckanje/testiranje a neko ozbiljno test okruzenje se koristi za testiranje update-a produkcionog, tako da ni tu bas nemate neke mogucnosti za "igrarije"
Kursevi i obuka zaposlenih su po meni misaona imenica, HR ce radije odvojiti novac za casove engleskog jezika za 100 radnika nego kurseve za 2-3 clana IT odeljenja. Pogotovu kada vide cene tih kurseva :( I onako kada vide IT svi kazu vi nista ne radite bas vas briga, super vam je posao.
Tako da neko moje misljenje je da mi mozemo da pricamo u globalu u kojoj kompaniji bi voleli da radimo ali danas u Srbiji je to sve SF domen. Po meni najkaraci odgovor u kompaniji koja moze da prepozna zelju za ucenjem i napretkom, i koja ima makar volju da to obezbedi/nagradi.
[ stargatenow @ 27.03.2010. 07:07 ] @
Slazem se sa Jablanom, ne secam se da se niko od nas na ETF bunio sto je gradivo zastarelo, sto su zadaci na ispitima sablonski i ponavljaju se, sto se fakultet ne trudi da uspostavi jace veze sa industrijom i obezbedi nam praksu...lakse je bilo ovako. Ja jos i jesam radio part-time u dve firme tokom studija, ali sam opusteno mogao jos tri puta vise vremena da ulozim u to, i sada mi je zao zbog toga. Ne zbog zaposlenja, sa tim na srecu nisam imao problem, ali je praksa/volontiranje/part-time job u nekoliko kompanija lepa prilika da se upozna vise razlicitih grana IT.

Sto se teme tice, takodje mislim da je Telenor lepo mesto za rad. Ne znam kolike su im plate, ali mi sve ostalo deluje jako lepo. Ljudi odande su mi pricali da im je ideja da budu srpski Google u pogledu uslova za rad. Izmedju ostalog, video sam da imaju masazne fotelje i PS3 konzole u sobama za odmor zaposlenih.

Ono sto je tuzno je sto bih imao da spomenem mnogo vise nasih firmi kada bi postojala tema "U kojoj kompaniji ne biste nikada radili?"...

[ Branko Santo @ 27.03.2010. 07:42 ] @
Za sada mi je i ova moja sasvim dobra (AT&T). Ono sto sam prepoznao kao potrebu u svakoj buducoj firmi jeste da bude dovoljno velika da ima razlicitih pozicija i dovoljno fleksibilna da mogu da isprobam neku drugu poziciju. Naravno i da se po lestvici krece kvalitetom i zalaganjem a ne iskljucivo stazom i kiss-ass metodama.

A sto se domacih firmi tice, pa kako oni olako traze tako vi i olako ponudite. Vidjao sam ljude koji veze sa vezom nemaju a dobro mazu oci pa se snalaze.
[ newtesla @ 29.03.2010. 08:50 ] @
Moj glas ide Telenor-u, zbog radne atmosfere.