[ Ivan Dimkovic @ 22.03.2010. 08:58 ] @
http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/8579322.stm

32 miliona neosiguranih Amerikanaca ce biti osigurani. Takodje, praksa odbijanja aplikacija zbog "pre-existing conditions" ce od sada biti ilegalna.

Sta reci - kao i svaki zakon, i ovaj ima gomilu mana i trulih kompromisa (najveci strah je eksplozija troskova i jos veca drzavna administracija), ali fakat jeste da je ovo najveca promena USA zdravstvenog sistema u poslednjih N decenija.

Zao mi je onog Michael Moore-a, sad vise nece moci da pravi pateticne filmove na ovu temu... :-)

BBC ima dobar komentar na sve ovo:

Citat:

While many Americans seem to genuinely yearn for the cross-party accord they call bipartisanship, and politicians at least play it pious lip service, this lengthy debate has revealed a gaping ideological chasm.

President Obama identified overhauling the health care system as his priority and he's got what he wanted, a victory that eluded Teddy Roosevelt, Richard Nixon and Bill Clinton. But when he threw down the gauntlet the conservatives eagerly picked it up. Healthcare didn't create the tea party movement but it gave it a focus and a cause.

There are dangers to his left as well as his right. He's harmed his reputation with his own power base, for many liberals feel there have been so many compromises the bill is hardly worth it.


Demokrate ce cela ova stvar jako skupo kostati na sledecim izborima. Poznato je da su zdravstvene reforme nesto na cemu se lome zubi u USA. Vreme ce pokazati da li je sav ovaj napor imao smisla ili ne.
[ Slobodan Miskovic @ 22.03.2010. 09:06 ] @
Pa gledajuci dugorocno nije bilo izbora, mada bas i nije zahvalno prognozirati sta ce se desiti za 20 godina ovo moze da bude samo dobro (ako ne propadnu do tada). Kako ce to uticati na ekonomiju je drugo pitanje ali ja sam uvek za to da je bolje kajati se sto si nesto uradio nego sto nisi. Ako nista drugo afrikaner je bar nesto pokusao za razliku od kauboja. :)
[ combuster @ 22.03.2010. 09:19 ] @
Promise is a promise. Narod je dobio ono sto je hteo, sad koliko ce porezi skociti - ja mislim da ce IRS imati posla :)

Al' bi Obama mogao da dozivi sudbinu JFK-a...
[ Ivan Dimkovic @ 22.03.2010. 09:26 ] @
Sad je malo kasno za to :) Posto je zakon usvojen :)

Najveci problem koji kriticari pominju je zapravo istinit - i pre ovoga su zdravstvene kompanije bukvalno divljale. Radjeno je poredjenje cena lekova preko osiguranja i lekova koji placaju pacijenti. Ispostavilo se da su lekovi koje placaju pacijenti konkurentne cene na svetskom nivou.

Lekovi koji idu preko osiguranja kostaju najvise na celom svetu.

Ista stvar i za medicinske procedure. Jednostavno, zbog teske regulacije i zatvorenosti, to trziste je toliko iskrivilo cene da prestavalja primer neefikasnosti i kontrole cena.

Ovim zakonom se to nece promeniti, zapravo jedino moze da se promeni na gore - zato sto ce sada svi biti na osiguranju.

Mada, mozemo stvari gledati i sa druge strane - da je ovo pocetak reforme, a da ce nove reforme zdravstvenog sistema uslediti kasnije.

Jedno je sigurno - usvajanje ovoga je pokazalo koliko je trulih kompromisa neophodno napraviti da bi se bilo sta bitno usvojilo u USA. Bizmark je davno rekao da je pravljenje zakona slicno pravljenju kobasica, te. da je najbolje za narod da ne zna kako se prave :-)
[ deerbeer @ 22.03.2010. 09:29 ] @
Pa kad bi se odrekli 10% novca koji daju na naoruzanje i na njihove ratove ,
ovakva stvar ne bi trebala da bude kamen spoticanja za drzavu kao sto je USA,
ali obzirom na jake i uticajne lobije cenim da ce ga brzo razapeti zbog ovakvih reformi .

Dovoljno je sto su ga proglasili komunjarom :D To je samo pocetak .

[ Ivan Dimkovic @ 22.03.2010. 09:31 ] @
Zdravstveni troskovi u USA su visestruko veci od ukupnog vojnog budzeta.

U 2008-moj su bili $2.3 njihova triliona (hiljada milijardi) - tako da 10% vojnih troskova ne bi ucinilo ama bas nista. Zato je to tako i veliki problem.

Takodje, USA ima najskuplji healthcare na svetu u odnosu na GDP, upravo iz razloga koje sam pomenio (strahovita kontrola cena i neefikasnost):

[ Nabukodonosor @ 22.03.2010. 09:46 ] @
Bas mi ih je nesto zao.
[ deerbeer @ 22.03.2010. 10:32 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Zdravstveni troskovi u USA su visestruko veci od ukupnog vojnog budzeta.
U 2008-moj su bili $2.3 njihova triliona (hiljada milijardi) - tako da 10% vojnih troskova ne bi ucinilo ama bas nista. Zato je to tako i veliki problem.
Takodje, USA ima najskuplji healthcare na svetu u odnosu na GDP, upravo iz razloga koje sam pomenio (strahovita kontrola cena i neefikasnost):

A njihovi ratovi koliko kostaju ?

http://blog.newsweek.com/blogs...ealthcare-s-sticker-shock.aspx
Citat:

According to the Congressional Research Service, the American war in Afghanistan through the end of 2010 will have cost Americans just about $33 billion a year, about a third of what health care would cost


http://us.oneworld.net/article...hanistan-war-costs-top-vietnam

Citat:

This year alone, US taxpayers spent $137.6 billion on the Iraq war. For the same amount of money, the government could have provided more than 39 million people with health care, built one million units of affordable housing, or outfitted 142 million homes with renewable electricity sources.


Jel onda ovi pisu gluposti ?
Samo pitam , ne tvrdim da je sve ovo tacno .
[ Dark_Runger @ 22.03.2010. 11:12 ] @
Rat je investicija
[ Ivan Dimkovic @ 22.03.2010. 11:40 ] @
Citat:
deerbeer
A njihovi ratovi koliko kostaju ?


Upotrebom proste matematike mozes da zakljucis da troskak USA na zdravstveni sistem jeste preko 20 (dvadeset) puta veci nego trosak za rat u Iraku svake godine. I to su cifre iz 2008 - koje su danas sigurno bar 10% vece.

Znaci sve da se sutra spakuju i iz Iraka i iz Avganistana, mogli bi da finansiraju max. 5% zdravstvenog budzeta od te ustede. I to u idealnom slucaju, posto ti vojnici sada u Iraku i dalje moraju da primaju plate, negde da zive, da se hrane itd...

To sto ti novinari pricaju da bi sa 1/20 godisnjeg zdravstvenog budzeta resili problem nege za 10% populacije je prilicno nategnuta stvar, ako se uzme u obzir da svake godine zdravstveni budzet divlja i skace.

Citat:

Jel onda ovi pisu gluposti ?


Ja ne znam sta nije jasno u onome sto sam napisao. A napisao sam da je zdravstveni budzet u USA visestruko veci od vojnog. A ovo sto si citirao samo potvrdjuje tu cinjenicu.

Dakle, ne bi resili problem zdravstvenog budzeta "prestankom ratovanja". Svakako, tih 5% bi bilo korisno, ali daleko od resenja problema zdravstvenog sistema.

Uzgred, jos jedan od problema zdravstvenog sistema je ostar skok u ceni nege iz godine u godinu. Ako stvari nastave da idu ovim tempom, tih 130 miliona ce biti 1% za nekoliko godina.
[ Slobodan Miskovic @ 22.03.2010. 12:06 ] @
Sto se tice rata u Iraku i uopste ratova koje USA vodi siguran sam da bi zdravstvena davanja bila manja kada ne bi bilo izdataka za povredjene vojnike i poginule u vidu odstete porodicama...
[ Ivan Dimkovic @ 22.03.2010. 12:12 ] @
Vrlo verovatno - ali, opet, to je jako mali broj u odnosu na sve ostalo.

Radi se o cistom zakonu velikih brojeva... imas 250+ miliona zdravstvenih osiguranika koji NISU vojnici. Sa enormnim troskovima se to penje na suludo visoke cifre, kao sto se vidi.

USA je interesantna zemlja - AKO si osiguran, tretirace te najskuplje na svetu - dakle, za svaku iole ozbiljniju stvar ce biti radjen MRI i gomila skupih procedura, imaces najnovije i najskuplje lekove i procedure itd... tako da imas najkvalitetniju negu, i vrlo verovatno najvise izgleda da prezivis.

MEDJUTIM, ako NISI medju osiguranima (tj. nisi bio do sad) - e onda si nahebao, ima da te istresu iz gaca :-)))))

Takodje, zbog te kontrole trzista i visokih cena, te vrlo skupih procedura koje se standardno rade - dolazimo do necega sto sada kosta preko $3.000.000.000.000 godinsje.

I, ne, ta cifra nece padati - vec ce biti sve veca i veca :-) Posto ce sad svi biti osigurani a radi se malo toga da se to trziste dovede u red sto se cena tice, to znaci da ce se troskovi eksplodirati.

Obama kaze da nece, i da ce zapravo pasti... videcemo kako ce to izgledati :)
[ JimRainor @ 22.03.2010. 12:21 ] @
Slazem se da reforma nije idealna ali mislim da je bolje nego nista. Ima li neko ideju sta bi verovatno spustilo cenu? Recimo da mozete da bilo koji zakon provucete bez potrebe za kompromisima od druge strane, na sta bi to licilo?

I ono sto me isto interesuje (a sto ne mogu nigde da nadjem) je i odogovr na pitanje zasto demokrate nisu nista uradile po pitanju smanjivanja troskova. Da li nisu mogli od silnih trgovina i kompromisa ili zbog ideologije (verovali da ce ovo da spusti cenu) ?
[ burex @ 22.03.2010. 13:22 ] @
Citat:
Ima li neko ideju sta bi verovatno spustilo cenu?

http://en.wikipedia.org/wiki/Public_health_insurance_option
[ djordje1979 @ 22.03.2010. 18:00 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
U 2008-moj su bili $2.3 njihova triliona (hiljada milijardi) - tako da 10% vojnih troskova ne bi ucinilo ama bas nista. Zato je to tako i veliki problem.

Odakle ti ovaj podatak? Njihov godisnji budzet za tu godinu je blizu 3 biliona dolara, nije moguce da su 2.3 biliona potrosili na zdravstvo. Jer znam da trose na vojsku oko 0.6 biliona, to bi onda ispalo da im nista ne ostane osim za te 2 stavke.
[ Ivan Dimkovic @ 22.03.2010. 18:07 ] @
Izvori su dole.

Fora je sto nisu svi health-care troskovi deo budzeta (dobar deo placaju gradjani i poslodavci direktno, a samo deo od poreza ide na drzavne programe poput Medicare-a). Oni se definitivno priblizavaju cifri od 3 biliona (njihova triliona) i to ce verovatno prebaciti za koju godinu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Health_care_in_the_United_States

Citat:

n 2007, the U.S. spent $2.26 trillion on health care, or $7,439 per person, up from $2.1 trillion, or $7,026 per capita, the previous year.[36]


http://www.whitehouse.gov/Issues/health-Care

Citat:

The United States spent approximately $2.2 trillion on health care in 2007, or $7,421 per person – nearly twice the average of other developed nations.


[ Izvoljski @ 22.03.2010. 19:15 ] @
Pa ja bih malo krenuo ovde od temelja.

Prvo na Zapadu svi ocekuju da zaradjuju puno. Amerika, Italija, Britanija sve je to isto drustvo. Oni koji su tamo otisli, takodje ocekuju da zaradjuju 2-4, 5 10 puta vise nego sto bi kuci. E vidite, medju tom grupom ljudi su i lekari. I americki lekar kaze, hej pa hocu ja da imam $10,000 platu. Dakle, tamo gde se moze puno zaraditi tamo je sve skupo, zato sto svi moraju puno da zarade. Logicno, ha ?

Da nastavim. Postavlja se pitanje da li drustvo treba svima da obezbedi zdravstvo, skolstvo i sigurnost da bude frei ? Razne ideologije razlicito gledaju na ovo. Za komuniste tu dileme nije bilo, ali Amerikanci su kao cisto trzisna privreda i ovaj deo ostavili trzistu. Medjutim, ima i market economies koje su ovaj deo ucinile besplatnim. Kako ? Vrlo prosto, vrlo jednostavno. Uzme se statistika i pogleda se koliko nas ima, koliko ljudi od cega oboljevaj, koliko zive i dobije se potreban kapacitet zdravstveni. Onda se vidi koliko kosta to sve i dobije se suma.

Eh, sve je to prosto ali kako sve to izfinasirati ? Zapadnoevropskim ekonomijama ovo nije (bio) problem. Privrede jake, a stanovnistvo voljno da sve to isfinansira preko raznih doprinosa. Bas tako je nekad bilo i u pokojnoj (Bog da joj dusu prosti) SFRJ. Medjutim, ovaj sistem koji je veoma skup i glomazan, kao uopste svaki koncept soc. drzave veoma je osetljiv na krizu. Naidje li neki jaci ekonomski potres ovaj sistem puca po svim savovima i curi na sve strane. Kod nas je zbog uopsteg zastoja u placanju sam po sebi stvoren paralelni zdravstveni sistem slican americkom. Privatne klinike.

I za kraj moje skromno misljenje i jedan vic. Moze amerika ovo da izfinansira, sila je to. Medjutim, nesto drugo brine, Amere. Ja bih rekao da oni imaju patoloski strah od bilo kakvih socijalistickih fazona. A strah zna se sta radi ?

I vic: odu Breznjev i Nikson kod deda Miloja i pitaju sta ce biti. Kaze Niksonu vi cete postati komunisti, a Breznjevu vi cete postati kapitalisti. I onda zaplakase.



[ combuster @ 26.03.2010. 07:35 ] @
@Dimke

Citat:

Al' bi Obama mogao da prodje kao JFK

Sad je malo kasno za to :) Posto je zakon usvojen :)


Jesi li siguran? :D

Citat:

Na adrese desetak američkih kongresmena iz redova demokrata, upućene su pretnje, jer su glasali za Zakon o reformi zdravstvene zaštite, koji je pre tri dana potpisao predsednik Barak Obama. Kongresmenima je ponuđeno dodatno obezbeđenje.

Da predsedniku Obami neće biti lako da sprovede reforme, potvrđuju preteći pozivi kongresmenima i napadi na njihovu imovinu, u Njujorku, Kanzasu, Arizoni i drugim saveznim državama.

Na telefonskim sekretaricama desetak kongresmena zabeležene su preteće poruke.


http://www.rts.rs/page/stories...61/Zakon+opasan+po+život.html
[ Nabukodonosor @ 26.03.2010. 11:44 ] @
Kome ne odgovaraju te promene? Ko im preti?
[ Nigerijac @ 27.03.2010. 07:58 ] @
Ove ogromne cifre koje je Ivan naveo znatno su opterecivale njihove kompanije.Mislim da je jedan od razloga propasti autoindustrije u USA i bio to sto su morali da za svoje zaposlene placaju skupo osiguranje,cega su evropske kompanije postedjene.
[ a1200 @ 27.03.2010. 12:38 ] @
Savetujem gledanje filma 'Repo Man'... tu je "socijalna zastita" odradjena "kako treba" - tj. ne smeta korporacijama :)
http://www.imdb.com/title/tt1053424/

[ Ivan Dimkovic @ 27.03.2010. 12:45 ] @
Nisu korporacije te kojima to najvise smeta - vec SME sektor (mala i srednja preduzetja) i tu ima najbesnijih, jer ce njima dodatni troskovi biti najskuplji u odnosu na prihode.

Same osiguravajuce kuce su odlicno prosle - jedina "negativna" stvar po njih je sto nece moci ljude da odbijaju zbog "pre-existing conditions" ali ce to biti vise nego pokriveno sa dodatnih 30+ miliona ugovora. Uspeli su da se izbore da nemaju "public" konkurenta, i takodje su postedjeni deregulacije health-care trzista izmedju individualnih USA drzava.

Tako da, najveci dobitnici su siromasni gradjani i zdravstvena osiguranja, dok su gubitnici poslodavci. Ovo je ujedno i razlog zasto je 0 republikanaca glasalo za taj zakon.
[ Izvoljski @ 27.03.2010. 17:24 ] @
Citat:
Nisu korporacije te kojima to najvise smeta - vec SME sektor (mala i srednja preduzetja)


ovo vrlo lako moze da se resi. Svako normalan zna da nije isto raditi za Ford ili neku malu firmu. E pa kad je tako poslodavci ovako treba da nastupe. Posto su se obreli u obavezi neka umanje neto platu radniku i stvar je resena. Ukoliko se pobuni, neka ga upute u drzavu ili ponovo na biro.