|
[ toplim @ 30.04.2010. 09:21 ] @
| Da li sijalica ispusta elektromagnetne talase, tj. da li je ta svetlosna energija, toplotna, infracrvena i da li je to elektromagnetni talas. I kakva je razlika izmedju vatre, obicne vatre koja gori i sijalice, da li je i vatra izvor elektromagnetnih talasa ?
Ne razumem kad gledamo vatru, sta to svetli, da li fotoni ili neka hemijska jedinjenja? |
[ djoka_l @ 30.04.2010. 09:44 ] @
O sličnim se stvarima već raspravljalo na http://www.elitemadzone.org/t3...tri-kiseonik-ona-ce-se-ugasiti
U prirodi postoji četiri vrste interakcija (sila) i to elektromagnetna, gravitaciona, slaba i jaka nuklearna sila. Jaka i slaba sila deluju na nivou jezgra atoma.
Dakle, ako nešto primetiš kao interakciju na makro nivou, to je ili posledica gravitacione ili elektromagnente sile (ili njihove kombinacije)...
Sijalica emituje elektromagnetno zračenje, kako u vidljivom delu spektra (svetlost) tako i u infracrvenom. Vatra, takođe emituje elektromagnento zračenje. U slučaju sijalice elektromagnetno zračenje je prouzrokovano proticanjem električne struje koja zagreva vlakno, dok je kod vatre u pitanju oslobađanje energije usled hemijskih procesa - oksidacije.
Emisija elektromagnetnog zračenja zagrejanog tela je odavno uočena, postoji Štefan-Bolcmanov zakon koji je opisuje. Maksimum izračene energije zavisi od apsolutne temperature tela T (u stvari od ).
[ vladd @ 30.04.2010. 09:47 ] @
Isto je. Fotoni su paketi energije koji nam "svetle"..kada im je talasna duzina u vidljivom spektru.
Kako su proizvedeni fotoni, stvar je "tehnike", da li hemijskom reakcijom ili elektricnim praznjenjem ili nuklearnim zracenjem, nije (za efekat proizvodnje fotona) vazno..pri promeni energetskog stanja atoma dolazi do eksitacije, ispadanja fotona..u "vidljivim" slucajevima
Poz
[ toplim @ 30.04.2010. 11:16 ] @
dobro a gde se nalaze ti fotoni kao cestice. Atom sadrzi elektrone, protone i neutrone, gde su fotoni? Jel su fotonu ustvari neki elektroni koji napustaju atom?
[ Pirossi @ 30.04.2010. 11:27 ] @
pa foton se "nalazi" u svetlosti, kreće se brzinom svetlosti, ne postoji van toga, nema masu niti električni naboj.
[ djoka_l @ 30.04.2010. 11:36 ] @
Fotoni su kvanti elektromagnetske energije. Kao što su to W i Z bozoni za slabu nuklearnu energiju odnosno gluoni za jaku nuklearnu. Bozon za gravitaciju još nije otkriven, a smatra se da će LHC možda otkriti nedostajući Higsov bozon.
Čestice od kojih se sastoji atom, sa druge strane nazivaju se fermioni.
Kada recimo atom absorbuje foton, elektron prelazi sa jedne orbite na drugu na kojoj ima veću energiju. U takvom pobuđenom (eksitovanom) stanju može ostati neko vreme, a ponovnim prelazom na osnovni nivo, emituje energetsti "paket" odnosno foton. Dakle, absorbovani slobodni foton ne postoji kako neka konkretna čestica u atomu, nego se ispoljava kao promena enrgije u samom atomu.
[ toplim @ 30.04.2010. 11:47 ] @
aha. Ali "Fotoni imaju osobine zbog kojih se ova čestica posmatra djelom kao čestica, ali i kao talas, u nauci poznato kao dualitet čestice-talasa." ovo je preuzeto sa wikipedije.
To znaci da foton jeste talas, delic talasa, nosioc talasa ali i cestica. Ajde recimo da razumem foton kao nosilac talasa, ali ne razumem kako je foton cestica, gde je ta cestica. Kako moze atom da emituje foton ako se taj foton ne nalazi u atomu. Gde ga uzima pa ga emituje. Po mom laickom misljenju foton se proizvede i atom ga emituje. Tako sam razumeo. Isto tako i jon. Ja sam razumeo da su fotoni i joni slobodni elektroni. S tim sto se fotoni nalaze u vazduhu a joni u tecnosti. Prelaskom elektrona iz metala u vazduh on se pretvara u foton a prelaskom u tecnost elktron se pretvara u jon. Tako sam ja razumeo tu problematiku.
[ djoka_l @ 30.04.2010. 11:59 ] @
Pa nisi dobro razumeo problematiku.
Foton se ponaša istovremeno i kao čestica i kao talas. Čak i materijalne čestice pokazuju ovu dualnost. Na primer mlaz elektrona može da proizvede difrakcionu sliku kada padne na difrakcionu rešetku. Ovo se recimo koristi za određivanje strukture kristala.
Sa druge strane, foton može da se ponaša kao čestica kada se sudari sa nekom drugom česticom, na primer elektronom (sada govorim o lobodnom elektronu a ne o onom koji je u atomu). Kada foton udari u elektron, elektronu se može promeniti kinetička energija odnosno impuls, slično kao kada se dve bilijarske kugle sudare.
Elektron se ne "pretvara" ni u šta.
Joni su delovi molekula koji nisu električno neutralni. Na primer u običnoj vodi određen broj molekula vode (H20) se spontano jonizuje tako da daje dve jona i to H+ i OH-. Molekul vode se sastoji od dva atoma vodonika H i jednog atoma kiseonika. Atomi vodonika imaju po jedan elektron a atom kiseonika ima 8. Molekul vode, dakle ima ukupno 10 elektrona koji se kreću oko jezgara atoma od kojih su sačinjeni. U nekom momentu, moguće je da se jezgro vodonika odvoji od ostatka molekula, a pri tom ostaje bez svog elektrona, tako da imamo jedno pozitivno jezgro (oko kojeg ne kruži ni jedan elektron) i jon OH, koji sadrži dva jezgra atoma i 10 elektrona...
Edit: jon može da se dobije i tako što se iz molekula izbije jedan ili više elektrona, pa tako ostanu slobodni elektroni i pozitivno naelekrisani joni. Ali slobodni elektroni i dalje ostaju elektroni, a ne pretvaraju se u fotone ili nešto drugo...
[Ovu poruku je menjao djoka_l dana 30.04.2010. u 13:29 GMT+1]
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|