[ Izvoljski @ 10.05.2010. 23:58 ] @
Dok uredno stojim u redu da platim racune za komunalije razmisljam koji to jebeni sistem u kome zivimo. Evo vec drugi put smo svedoci bail-outa od skoro 1000 milijardi dolara ovog puta u Evropi. Umesto da se neko pozove na odgovornost, zapravo ga trebamo sazaljevati.

Mislim da na nasu vladu ne treba nikako peniti. Pa mi smo super, hej jos nismo ni pred bankrotom, a i da jesmo /who cares/ nace se vec neko da nas bailoutuje i sve ce biti super. Sto veca vlast manja ti je odgovornost jer si previse velik da puknes.
[ a1200 @ 11.05.2010. 00:13 ] @
Citat:
Mislim da na nasu vladu ne treba nikako peniti. Pa mi smo super, hej jos nismo ni pred bankrotom, a i da jesmo /who cares/ nace se vec neko da nas bailoutuje i sve ce biti super. Sto veca vlast manja ti je odgovornost jer si previse velik da puknes.

Da samo sto se bailout placa dostampavanjem para... tj. svi ostali koji svoju crkavicu drze po dzepovima, a ustedjevinu po nekim tamo racuncicima u banci, su upravo osiromaseni za procenat koliko je para dostampano. Rec je o kratkorocnom "uspehu" da se sacuva sistem... a koji ce kostati sve ostale, osim krivca koji je "spasen". Jednom recju, privremeno kupovanje stabilnosti vlasti/sistema, a preko ledja ljudi koji nesto u svom zivotu rade/proizvode - tj. nista novo.

Ja opet ne vidim sto bi nas bilo ko bailout-ovao... nismo u EU, nemamo vojsku, nemamo nikakvu vaznu industriju, nismo ni neko trzite, tj. nema ni jednog razloga zbog kog bi neko trosio svoje resurse na nas... a ako padne vlada, jeftinije je da se nova ekipa politicara kupi sve djuture, i sistem odrzava presijom, sa apsolutnim siromastvom za 90% populacije ... dok se stvari za sledecih 50 god ne poprave. Bicemo novi Rio de Janeiro (kao u filmu City of God)...

[Ovu poruku je menjao a1200 dana 11.05.2010. u 01:24 GMT+1]
[ Shadowed @ 11.05.2010. 01:00 ] @
Citat:
Izvoljski: Mislim da na nasu vladu ne treba nikako peniti. Pa mi smo super, hej jos nismo ni pred bankrotom, a i da jesmo /who cares/ nace se vec neko da nas bailoutuje i sve ce biti super. Sto veca vlast manja ti je odgovornost jer si previse velik da puknes.

Upravo si u poslednjoj recenici pokazao zasto ono prethodno ne vazi. Suvise je Srbija mala i nebitna da bi je neko bailout-ovao.
[ burex @ 11.05.2010. 01:24 ] @
Postoji i razlika u standardu... da se neki Grk nađe u našim cipelama na nedelju dana, protestovao bi k'o "grk u apsu" (ha!). Nisam primetio ni da se u Džibutiju nešto bude u poslednje vreme niti da njima neko nudi bailout, što naravno ne znači da žive bolje od Grka u sadašnjem stanju, tako da bilo kakve paralele između nas i Grčke ne treba praviti.
[ Ivan Dimkovic @ 11.05.2010. 08:30 ] @
Citat:
a1200
Da samo sto se bailout placa dostampavanjem para...


Ovaj se ne placa, inace bi EUR pao kao kruska u odnosu na druge valute.

ECB ce kupovati obveznice Grcke, Spanije i slicnih, ukoliko se na slobodnom trzistu za njih nude losi uslovi, i odmah prodavati u istoj vrednosti stabilne obveznice koje vec poseduje i koje se prodaju relativno lako. Ideja je ne da se nekom nesto pokloni, vec da se te zemlje zastite od trenutnih potresa na trzistu i panicnog spekulisanja koje smo videli u proteklih nekoliko nedelja.

Tako da, bar u ovom momentu, nema nikakvog dodatnog "stampanja para" kada je EUR zona u pitanju.

Problem moze da nastane ako se situacija u Grckoj, Spaniji itd... ne popravi za nekoliko godina, pa ce ECB ostati sa gomilom djubreta koje ne moze da proda po nekoj ceni. Pa cak ni tada to nece biti "dostampavanje para" vec jednostavno gubitak ECB koji ce oboriti cenu EUR-a u odnosu na druge valute.

Tj. efekat ce biti isti kao da su dostampali pare.

Sa druge strane, moguc je (doduse ja nesto ne verujem u njega) i drugi scenario - a to je da se PIIGS ekonomije oporave, i da ECB lepo proda obveznice po realnim cenama za N godina, i na svemu tome jos napravi i profit.
[ Count Zero @ 11.05.2010. 09:50 ] @
Citat:
Sa druge strane, moguc je (doduse ja nesto ne verujem u njega) i drugi scenario - a to je da se PIIGS ekonomije oporave, i da ECB lepo proda obveznice po realnim cenama za N godina

Onda bi i bilo logično da jaki igrači iz EU upravo pritisnu PIIGS da se kovarnu, ne bi li te obveznice dobile vrednost. Verujem da imaju mehanizme za to
[ Ivan Dimkovic @ 11.05.2010. 09:53 ] @
Ma nema nista od toga (da je to bilo moguce, uradilo bi se vec) - ne postoje mehanizmi da ih pritisnes. EU je otvoreno i slobodno trziste - znaci sankcije zaboravi.

Jedino sto bi moglo da se uradi je na nivou EU, ali opste je poznato da mlohavi briselski politicari nisu u stanju da urade tako nesto.

Pogledajte samo kako "rade" - za probleme PIIGS zemalja se znalo vec duze vreme. Sedeli su na usima do bukvalno poslednjeg vikenda pred totalni kolaps... a onda se sastali hitno u 1 do 12 i po*rali se na osnovna ECB pravila.

Postoji mogucnost da ce nemacki ustavni sud blokirati ovu odluku jer se kosi sa tumacenjem sporazuma iz Mastrihta (mada, ne sumnjam da ce sudije biti pod izuzetnim pritiskom). Nemacki ustavni sud je omogucio prihvatanje tog sporazuma ISKLJICIVO uz uslov stabilne valute. Bailout se kosi sa tim.
[ Java Beograd @ 11.05.2010. 10:04 ] @
Zajednička kobila u blatu završi.

A sećam se još jednog vica na ovu temu
Kad ti neka firma duguje 1.000 EUR onda je to DUŽNIK
Kad ti neka firma duguje 100.000 EUR, onda je to VELIKI DUŽNIK
Kad ti neka firma duguje preko 1.000.000 EUR, onda je to POSLOVNI PARTNER.
[ Count Zero @ 11.05.2010. 10:25 ] @
^Da, zanimljivo je to sa dugovima: očekivao bi čovek da se dug vrati, pa se onda pozajmi opet i tako - kao na mikro-planu. A u stvari, sve se vrti u krug, skoro da svako svakom duguje i to puno para.
Najgore je ako pozajmiš nekome ko to prokocka i propije se, pa nema šanse da od njega išta izvučeš. A i da ide u zatvor - nemaš ništa od toga :(
[ mmix @ 11.05.2010. 11:08 ] @
Ne moze nemacka da blokira odluku ECBa jer tehnicki ECB nije prekrsio pravila, nece kupovati sovereign bondove direktno od duznika i drzava poverioca vec od banaka sto im je dozvoljeno inace i ovako ne bi mogli da funkcionisu. E sad, naravno i nemacka je suverena kao i svako drugi u tom drustvu, sto im se vise ide uz nos vece su sanse da i oni malo pokazu svoj suverenitet.
[ Ivan Dimkovic @ 11.05.2010. 11:19 ] @
Odluku ECB-a ne moze, ali moze ponistiti samu odluku o ulasku u eurozonu, jer se ona bazirala na pretpostavkama stabilnosti.

Naravno, EU ekipa ce igrati na kartu da nisu "tehnicki" prekrsena pravila, sto mozda jeste tacno ali to ne menja sustinu, a tesko da ce Nemce da preveslaju sa takvim tehnikaljama tj. sibicarenjem.

http://www.bbc.co.uk/blogs/thereporters/stephanieflanders/

Citat:

Any violation of this principle would undermine the legal basis for Germany joining the euro in the first place. Arguably, the No Bail-Out clause of the Lisbon Treaty was one of the key pillars of the system.

Over the weekend, the Court refused to issue an injunction against the German piece of the Greek support programme, endorsing Chancellor Merkel's view that delaying the deal now would be too costly.

But it could still find the Greek package unconstitutional, on the basis of a legal challenge that has been brought by five German academics. On the face of it, the creation of a gigantic new vehicle for bailout out governments looks even more problematic.


Sve u svemu, ovo ce i te kako imati odjeka u DE politickom zivotu... i verovatno nece moci jos dugo da ih "testiraju" pre nego sto ne dodje do eksplozije i povlacenja DE iz eurozone.
[ mmix @ 11.05.2010. 11:31 ] @
Da, na to sam i mislio pod "suverenitet nemacke". Medjutim time samo idu na ruku spekulantima. Evro je jutros zbog ovih spekulacija opet pao na $1.27, ocigledno izrazavajuci sumnju trzista da ce taj masivni plan da se desi. Ako ustavni sud nemacke proglasi prelazak na evro neustavnim, evro ce postati gomila sarenih papirica, a bez nemacke spekulanti ce ih razvaliti, sve i da niko drugi ne izadje evroa (sto je opet diskutabilno u tom trenutku). Samo sto ce na kraju svi ti PIIGS bondovi u nemackim bankama postati toxic i to je veoma realan problem.
[ Izvoljski @ 11.05.2010. 14:07 ] @
neverovatna je ushicenost EU zvanicnika integracijama iako ekonomija puca iz dana u dan. Do sad sam verovao u Nemacki razum, a sada vidim da je i to otislo u qraz.

Kome trebaju Grcke obveznice ? Treba li uopste biti ekspert pa da se vidi koiliko ce one vredeti za 2-3 godine ? Naravno da se ispod ozbiljne grcke face krije zapravo osmeh jer su uspeli da dobiju nemoguce i breme svojih gresaka bace na drugoga. Zato im se onako i derao ministar kad su Nemci predlozili prodaju ostrva, a to je upravo sto treba da bude garancija, nesto opipljivo.

Grci opet imaju na raspolaganju moralni hazard.
[ Horvat @ 11.05.2010. 19:08 ] @
meni nije jasno zasto samo nemacka skace
zasto se finska ne buni? francuska,holandija...
sve su to dobrostojece drzave
[ Izvoljski @ 12.05.2010. 00:09 ] @
Citat:
meni nije jasno zasto samo nemacka skace
zasto se finska ne buni? francuska,holandija...
sve su to dobrostojece drzave


Nemacka nece platiti najveci iznos po glavi stanovnika, medjutim Nemacka je ovde lakmus papir.

Posto je kriza velika pokusali su da vide sta ce reci Nemacka i da li ona uopste moze i hoce da reaguje. Ako ona nece - nista.