|
[ La_Mar @ 15.05.2010. 11:22 ] @
| Zna li neko kako se zove ova ograda? Vidjao sam dosta takvih "zidova" pored puta uz neko brdo ali nikada nisam slikao. Guglam od juce ali ne uspevam da nadjem odgovor na ovo. Bas mi se svidja a posto je kamen dosta jeftin interesujem se da podignem takva dva zida u dvoristu i tako najzad odmorim usi od komsijinih svakodnevnih narodnjaka. Ceo sistem deluje dosta lepo, lako za gradnju i pristupacno ali me ipak buni sto nisam vidjao da ljudi inace to koriste kao ogradu vec uvek spajaju kamenje betonom. Fora je sto se napravi neka vrsta trapezoida od pletene zice i onda se unutar njega redjaju veliki komadi kamenja. Zica ne daje kamenju da se rasipa (opet koliko je bezbedno da to opterecenje od 100 kilograma kamenja odrzava tanka pletena zica?) i odrzava ga u idealnoj vertikali. Jel radio vec neko ovo? Prednosti i mane? Neke skrivene komplikacije pri izgradnji? Takodje me zanima da li bi onda trebalo da se kopa dvoriste da jedan deo tog zida bude i ispod zemlje? Treba li ispod zemlje stavljati betonski temelj?
Unapred zahvaljujem na svakoj sugestiji |
[ veljkoE @ 15.05.2010. 16:10 ] @
najbolje da prosetas do firme koja pravi ogradne sisteme, gabioni, raspitas se ...
[ bakara @ 15.05.2010. 18:51 ] @
To je zastita od odrona, a ne nekakav ukrasni zid...ako mislimo na isto?
edit...
evo izgooglah da ima i dekorativnu namenu i to jako lepo izgleda..
[ La_Mar @ 15.05.2010. 19:34 ] @
Bravo @bakara, to je to! Slazem se da prelepo izgleda a koliko vidim, to se ne puni betonom pa me zanima da li ta zica moze da izdrzi opterecenje. Koliki je vek te zice i da li se posle lako menja? Koliko sam razmisljao, to bi moglo da bude jako lepo, jako jeftino i jako dobar izolator od pogleda i zvuka. Ima li nekih nedostataka? Treba li se raditi betonski temelj za to? Ima li neko iskustva? Koliko sam ja gledao, cena jednog kubika neobradjenog kamenja u kamenolomu je oko 10E sto je smesno uporedjujuci sa betonom i peskom. Ja bih radio jedan deo ograde u duzini od jedno 40 metara i da bude bar dva metra visoko, kolika bi trebala biti debljina te ograde?
[ veljkoE @ 15.05.2010. 21:20 ] @
google -> gabioni , kameni zid...
[ jooly @ 15.05.2010. 21:44 ] @
Cini mi se da sam gledao kako se to pravi na "How it's made".......mozda ima na youtube ili negddje drugo da se skine.
[ KBDNK @ 16.05.2010. 09:20 ] @
Jer zna neko od kakve žice se pravi ova korpa, da li je to pocinkovana ili obična, kako je zaštiti od atmosferskih prilika, čuo sam čini mi se da se pocinkovana žica ne vari,...
Inače ovo je više nego lepo, a nije ni toliko skupo...
[ bakara @ 16.05.2010. 09:47 ] @
Citat: Gabionski zidovi ili gabioni, iako relativno rijetki u nas osim uz dionice autocesta ili kao potporni zidovi na klizištima, mogu i u uređenju okućnice predstavljati vrlo učinkovito, vizualno atraktivno i relativno jeftino rješenje bilo kao ogradni zidovi ili kao potporni zidovi za terasasta dvorišta koja su zbog konfiguracije terena česta u primorskim krajevima. Gabioni su zidovi od kamenog materijala smještenog u žičane koševe, a naziv im dolazi od talijanske riječi "gabbia", što znači krletka. Dijele se na tri vrste, prva je klasični gabionski zid od žičanih koševa ispunjenih kamenim materijalom koji se uglavnom koristi kao potporni ili ogradni zid. Druga vrsta je takozvani teramesh sustav, vrlo sličan prvom, s razlikom što na stražnjoj strani zida ima zategu koja služi za armiranje tla iza samog zida, s ciljem postizanja bolje karakteristike tla.
Treća vrsta su reno madraci, svojevrsni žičani «jastuci» ispunjeni kamenim materijalom koji se koriste za oblaganje riječnih korita, kanala i potoka s ciljem sprečavanja erozije tla.
Gabionski zidovi u praksi se najčešće izvode od žičanih koševa dimenzija 1x1x2 metra, no mogu biti i u raznim drugim dimenzijama, ovisno o željenim karakteristikama zida. Koševi se izrađuju od dvostruko pletene žičane mreže od galvanizirane žice promjera 2,2 do 4 milimetra, promjera oka od 8 do 10 centimetara, a kamenim materijalom ispunjavaju se na licu mjesta. Materijal za ispunjavanje koševa pritom mora imati određene karakteristike, među kojima je najvažnija čvrstoća i trajnost, pa se stoga koristi uglavnom isključivo kamen. Dimenzije materijala za ispunjavanje su otprilike između 10 i 30 centimetara, a mogu se koristiti i razne vrste dekorativnog kamena, od riječnih oblutaka do kamenih ploča, ovisno o željenom izgledu zida. Vrste kamena mogu se i kombinirati radi estetskog efekta. Kamen unutar koševa može se ručno slagati uz «lice» zida, a ostatak zida se zatim ispuni preostalim materijalom. Kod ogradnih zidova radi boljeg izgleda slažu se dva lica, s obje strane, dok se međuprostor ispunjava ostatkom kamena. Koševi se pune na način da se na trećini visine koša prvo postave zatege kako se koš ne bi deformirao, zatim se do te visine ispuni kamenom, nakon čega se na dvije trećine visine koša postavlja druga zatega, koš ispunjava materijalom do vrha i zatvara.. Zatvaranje koševa i njihovo međusobno spajanje može se izvesti žicom, no takvo rješenje je sve rjeđe u uporabi, a uglavnom se koriste čelični prstenovi kojima se uz pomoć posebnih kliješta povezuju koševi. Koševi se mogu slagati na razne načine, za ogradne zidove manje visine najčešće se slažu kao opeke, radi estetskih razloga, no kod viših i težih konstrukcija slažu se jedan na drugi. Time se dobiva zid koji se sastoji od međusobno povezanih okomitih segmenata, što je važno uslijed slijeganja tla, tako da se svaki segment može slijegati sam za sebe, ovisno o slijeganju tla ispod njega, a ne ugrožava se konstrukcija cijelog zida. Kod viših potpornih zidova koševi se slažu tako da se dobije terasasti izgled zida.
Podloga za gabionski zid ovisi o vrsti tla na kojemu se gradi. Kod čvrstog, kamenitog tla najčešće nije potrebna posebna podloga, dok se kod lošijih vrsta tla ili kod izgradnje velikih, masivnih zidova prvo postavlja betonska greda na kojoj se zatim gradi zid.
Gabionski zidovi, iako nisu pogodni za izgradnju po «uradi sam» principu, imaju nekoliko prednosti pred klasičnim betonskim zidovima. Vrlo su pogodni za izgradnju vrtnih kaskada, ukoliko okućnica nije na istoj razini, ili za zaustavljanje klizanja tla, a mogu biti i vrlo efektni ogradni zidovi, posebice ako se košare ispune nekim od brojnih vrsta dekorativnog kamena. Velika prednost im je i cijena te brzina izgradnje. Gabionski su zidovi, naime, otprilike 20 posto jeftiniji od sličnih betonskih, a gradnja je daleko brža jer nije potrebno postavljati niti uklanjati oplatu, niti čekati da se beton osuši i otvrdne. Gabionski zidovi, za razliku od betonskih, prate slijeganje tla, a u njih nije potrebno ugrađivati drenažne sustave budući da je sam zbog svoje poroznosti ujedno i drenažni sustav. Zbog svih navedenih karakteristika gabioni mogu, za one koji žele nešto novo i drukčije u uređenju dvorišta, biti vrlo učinkovita i oku ugodna zamjena za klasične zidove od betona, opeke ili kamena. (M. GLAVAN)
Izvor:
http://www.glasistre.hr/lifestyle/mojdom/vijest/70056
Googlajte, ima domaca firma koja proizvodi ovo.
[ Java Beograd @ 17.05.2010. 09:49 ] @
Citat: KBDNK: Jer zna neko od kakve žice se pravi ova korpa, da li je to pocinkovana ili obična, kako je zaštiti od atmosferskih prilika, čuo sam čini mi se da se pocinkovana žica ne vari,...
Inače ovo je više nego lepo, a nije ni toliko skupo...
Pazi, prema logici, ovo mora da bude pocinkovana žica. Naravno, da nije pocinkovana rđala bi. Ne vari se, jer bio onda sloj cinka propao. Dakle, samo uvrtanje, stezanje i slično. Ali koliko vidim, ovo se radi i sa malo debljim gvožđem. Ako mora nešto da se vari, onda se prvo vari, pa onda radi galvanizacija cinkom.
[ La_Mar @ 17.05.2010. 11:28 ] @
Evo, cuo sam se sa firmom koja u Srbiji prodaje Gabioni mreze. Ipak nije tako povoljno koliko prvo deluje. Te mreze su veoma izdrzljive i zato kostaju vise nego sto sam mislio. Velika prednost Gabiona je sto se mnogo brze formira u odnosu na betoniranje i sto se nakon kupovine kamena i mreza mogu sam organizovati za prostu radnu snagu u ispomoc pri popunjavanju mreza kamenom. Ne zavisim od majstora (ko je ikada bilo sta gradio zna o cemu pricam) jer vecinom sve ovo moze pomoci i neko iz familije. Takodje, velika prednost je sto nema potrebe za ukopavanjem a kako sam racunao za sebe, nekih 70m metara ograde visine dva metra bi me kostali skupa oko 2000E. Jeste povoljno ali je najveca usteda upravo jer nisam racunao dnevnice majstora koji mi ovde ne bi bili potrebni. Sve mreze su dimenzije 1x1x2. Hvala svima na sugestijama i ipak je ovo pametna ideja samo sto cu malo sacekati sa njenom priemnom.
A, da, takodje mi je prednost sto mogu raditi deo po deo kako dolazim do viska para!
[ jocas @ 01.06.2010. 12:25 ] @
Posto i sam radim ograde od pletene zice i imam iskustva sto se zicanih ograda tice tu ogradu je veoma lako uraditi,moze se raditi sa i bez cokle,video sam ove slike ograda koje su uradjene od metalnih mreza,ali je mnogo lepse sa pletenom zicom otvora okca 2x2 cm,zica moze biti i pocinkovana i plastificirana samo sto mnogo lepse izgleda kada se ubace sitniji kamencici raznih boja,verujte da prelepo izgleda ..
[Ovu poruku je menjao bakara dana 01.06.2010. u 22:09 GMT+1]
[ Marko Enter @ 01.06.2010. 16:04 ] @
Ako se pravi onda da se prvo izvari ako treba ,pa da se odnese na cinkovanje, i onda takva zica napolje ne moze da korodira preko 30 god.
pozdrav
[ Lavlja_Jazbina @ 02.11.2017. 06:25 ] @
La_Mar..Te mreze su veoma izdrzljive i zato kostaju vise nego sto sam mislio.
Mozda termin prodje zbog rdje inace ta mreza ne mora da bude bas ta.Imas armaturne mrece,recimo 8mm
i napravis kavez koji ti odgovara i prefarbas,mozda plastificiras.I da je puna kamena,kamen se redja a mreza drzi
samo da se kamen ne raspe.Taj pricip mi je poznat posto imam poprilicno kamena,i to koji je vezivan zemljom
pa je izdrzao 70 godina,a i vise.Deda je pravio kucu 1934 pa izracunaj a i dalje stoji.
Meni je ta mreza ruzna.Kvari efekat kamena.
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|