[ Onaj @ 22.05.2010. 00:07 ] @
U poslednje vreme dinar svakodnevo tone u odnosu na druge valute.
Sta mislite koliko ce jos da oslabi dinar u odnosu na evro do kraja 2010. godine?
Meni nista nije jasno - dinar slabi u odnosu na evro i kad dolar raste u odnosu na evro i kad evro raste u odnosu na dolar.
Jel to dinar samo trenutno precenjen pa ce da se sroza na realnu vrednost pa da se tu stabilizuje ili ce da klizi nezaustavljivo?

(jos kad bi neki dobar ekonomista video ovu temu pa da da neka objasnjenja)
[ maliradojca @ 22.05.2010. 00:27 ] @
Ja sam dobar ekonomista, rekla mi moja baba tako :)
Salim se, nisam ekonomista, ali dinar ce uvek da pada u odnosu na evro je je inflacija u EU 3% ,a u Srbiji 15 %, cifre dajem kao primer. A inace dinar nije nesto narocito pao u zadnje vreme, od Nove godine sa 99 na 101 je odprilike 2%, nista posebno.
[ crowder @ 22.05.2010. 08:16 ] @
Ozbiljni ekonomisti su prognozirali da će dinar doći do 105,do kraja godine..
[ a1200 @ 22.05.2010. 10:56 ] @
Ja mislim da ce dinar mnogo vishe da padne (dodushe nisam expert :)). Kad ljudi primete da stalno pada, firme/ljudi ce se sve vishe odlucivati da svoja sredstva drze u devizma, a to ce rezultovati vecom potraznjom deviza i opet dodatnim padom dinara... to je spirala koja ubrzava sve vishe sa gubitkom poverenja (a taj gubitak poverenja je vec poceo)...
[ ptak 13. @ 22.05.2010. 10:59 ] @
Dokle ce dinar da pada, pa do dna, logicno jos par dinara sigurno, vise od 110 ne verujem da ce da ide...
[ vladd @ 22.05.2010. 11:01 ] @
Citat:
maliradojca: Ja sam dobar ekonomista, rekla mi moja baba tako


Ne moze tako!! Ili mama ili tetka..baba ne moze!!

Citat:
crowder: Ozbiljni ekonomisti su prognozirali da će dinar doći do 105,do kraja godine..

Ozbiljni ekonomisti=pitomi dinosaurusi=deda mraz...pa ko veruje..

Dinar pada i padace ..mnogo vise i veselije..

Nekako se mora izcuclati novac razdeljen narodu, narocito birokratiji..

Potrosene milijarde, krediti pristizu..privreda mrtva, onaj proizvodni deo..trgovina se snalazi, ali u nestasici novca pada promet, marze maksimalne, pa je neophodno poskupljenje..svega i svacega..

Alavost tzv "vlasti", u stvari obicne nekompetentne birokratije stize na naplatu..

Sledi zajam za Srbiju i povratak tetka Ruze..da kompletiramo '90-e


Poz
[ Marko Medojević @ 22.05.2010. 11:13 ] @
Skidacemo po tri nule svaki dan, ko za vreme slobe. :)
[ Horvat @ 22.05.2010. 13:41 ] @
nagli skok ce biti po zavrsetku zetvi, a od oktobra nagli pad
vec vidjeno sve
[ NicholasMetropolis @ 22.05.2010. 14:01 ] @
Citat:
Onaj: U poslednje vreme dinar svakodnevo tone u odnosu na druge valute.
Sta mislite koliko ce jos da oslabi dinar u odnosu na evro do kraja 2010. godine?
Meni nista nije jasno - dinar slabi u odnosu na evro i kad dolar raste u odnosu na evro i kad evro raste u odnosu na dolar.
Jel to dinar samo trenutno precenjen pa ce da se sroza na realnu vrednost pa da se tu stabilizuje ili ce da klizi nezaustavljivo?

(jos kad bi neki dobar ekonomista video ovu temu pa da da neka objasnjenja)



Dinar će da pada sve dok u ovoj zemlji ne postoji nikakva privreda i nikakav izvoz. Nije tu dinar ništa kriv.
[ Nebojsa Milanovic @ 22.05.2010. 15:01 ] @
Citat:
Horvat: nagli skok ce biti po zavrsetku zetvi, a od oktobra nagli pad
vec vidjeno sve


Ovo je ozbiljan forum i poželjno je razmisliti pre nego što se nešto napiše, a naročito ako se piše ovako "sigurno"...

Imaš li dokaze za ovu tvrdnju?

[ Horvat @ 22.05.2010. 15:40 ] @
nisam raspolozen da se prepirem

evo ti dokaz



izvor:nbs - kretanje deviznih kurseva

kao sto vidis, tokom leta, dinar jaca, uglavnom koncem istog je najjaci, kada su i zavrsene sve zetve, a tu krajem oktobra,pa do kraja godine,dinar slabi (nisam ni rekao da su razlike u 150% ili slicno)
jedan od MOGUCIH razloga je to sto se cena placanja poljoprivrednih proizvoda ugovara prilikom predaje, a predaje se koncem vrsidbe (odnosno zetve), a placanje pocinje tek nakon oktobra po ugovorenim cenama iz leta, po dinaru
(primera radi, ako je cena kilograma x proizvoda dogovorena na 100 dinara - to je u leto (npr. 2007.) bilo otprilike 1.26-7 eura, a u vreme isplate, dakle recimo kraj oktobra - pocetak novembra, tih istih 100 dinara je vredelo 1.18 eura)


zadovoljan?

p.s. ne zameri na kvalitetu slike, na brzinu sam uradio screen shot-ove i zalepio ih
hteo sam da stavim grafik, ali nigde nisam naisao na grafik koji ima duzi period od par meseci
[ a1200 @ 22.05.2010. 17:43 ] @
Zanimljivo stivo...
Citat:
Odbrana dinara je bacanje para

Narodna banka Srbije je od početka godine potrošila više od 800 miliona evra za odbranu dinara, ali jedino što zaista može spasti srpsku valutu jeste povećanje proizvodnje i izvoza, kaže za "Vesti" dr Kostadin Pušara, ekonomski stručnjak i redovni profesor Univerziteta u Beogradu i Novom Sadu.

Kandidat za guvernera NBS Dejan Šoškić izjavio je da agresivnija odbrana kursa intervencijama iz deviznih rezervi daje vrlo kratkoročne rezultate, što u osnovi znači bacanje novca.


Kostadin Pušara plaši se da novi guverner Narodne banke Srbije ne podlegne pritiscima i počne besmisleno da troši devizne rezerve u svrhu nemoguće odbrane dinara

- Stav budućeg guvernera da trošenje deviznih rezervi u smislu odbrane dinara ne daje rezultate je zdrav i ispravan. Plašim se samo da će guverner kada preuzme kormilo nad centralnom bankom podleći pritiscima za dalje trošenje deviznih rezervi.

Od koga se očekuju pritisci?
- Pristisci dolaze sa dve strane. Prvi i najžešći su od tajkuna, kojima su potrebne devize za uvoz, i drugi, koji dolaze od Vlade, koja nužno treba novac da bi zakrpila rupe u budžetu i smirila zahteve radnika iz državnih preduzeća koji traže veće plate.



Gde su završile pare koje su uložene u odbranu dinara?
- To subačene pare, koje su zakrpile poneku rupu tajkuna koji snadbevaju naše tršište uvoznom robom. Nažalost, njihovi prohtevi su veliki, tako da se plašim novih pritisaka.

Ministarka finansija Diana Dragutinović je pozvala Narodnu banku Srbije (NBS) da spreči nagli pad dinara. Da li je to izvodljivo?

Da li će dinar dalje padati?
- Prema mojoj proceni, evro već sada realno vredi više od 120 dinara. Kako će se stvari dalje odvijati zavisi i od politike koju će provoditi novi guverner NBS. Želim da budući guverner istraje u svojoj politici, ali plašim se da će leći na rudu. Nažalost, guverner koji se ne povinuje pritiscima ili ode pre vremena ili ga oteraju.

- Vlada Srbije uvek nastoji da prebaci krivicu na nekog drugog. NBS jeste zadužena za politiku kursa, ali, da ne budemo naivni, ova vlada je svojim rasipništvom doprinela padu domaće valute. I ono što je najpogubnije, nema zbora da nekolicina najbogatijih ljudi u ovoj zemlji kroje politiku kursa.


Da li krupnim tajkunima koji su najveći uvoznici odgovara jak ili slab dinar?
- Zavisno od situacije. Kad im prispeju međunarodna potraživanja i isplate ino dobavljačima, oni moraju da nabave devize, kojih nema na tržištu, nego ih kupuju od centralne banke. Na taj način obaraju vrednost dinara. Takođe, tu su i brojne strane banke koje posluju u Srbiji i koje u zavisnosti od vraćanja obaveza prema matičnim bankama takođe utiču na politiku kursa. Jer, da bi uvozili, oni moraju da imaju devize. Danas kupe evre po jednom kursu, a već sutra, zbog pada dinara, oni zarade. To su špekulanti i Vlada vrlo dobro zna ko su oni.

Da li Srbija izlazi iz krize kako tvrdi premijer Mirko Cvetković?
- Ekonomska kriza će tek sustići Srbiju. Sve što smo preživeli od kraja 2008. godine do danas bila je samo uvertira u ono što nas čeka. Pa Vlada nas vodi pravo u dužničku krizu. Poskupljenja, otpuštanja, grcanje u dugovima su naša svakodnevica, a bojim se da nas najgore tek čeka. Vlada bi morala da se trgne i preuzme odgovornost, a ne da dopušta da politiku snadbevanja tržišta i ekonomsku politiku kroje tajkuni.

http://www.vesti-online.com/Ve...Odbrana-dinara-je-bacanje-para

Covek je dovoljno star, i dovoljno je postigao u zivotu, pa ne mora da brine kakve ce "posledice" ovaj intervju ostaviti po njega... zato je mozda ovo mnogo veca istina od one koju nam serviraju preko javnog servisa evropske Srbije.

[ Onaj @ 22.05.2010. 19:57 ] @
Citat:
crowder: Ozbiljni ekonomisti su prognozirali da će dinar doći do 105,do kraja godine..


Meni to ne izgleda realno - daleko je kraj godine. Mislim da ce biti vise.
[ mmix @ 22.05.2010. 21:44 ] @
I ja mislim da ce biti vise. Neki high-level litmus test moze da vam bude dinarski kredit vs evro kredit. Ako je dinarski kredit 17% a evro 5% onda je razlika 12%, ako je dinar bio 100 pocetkom godine na kraju bi trebao da bude oko 112, plus minus x dinara (pod uslovmo naravno da je i 100din bila realna cena 1.1 sto je isto diskutabilno). Racionalizacija je prosta, banke moraju da kupuju devize za uplate duznika u dinarima i vrse pritisak na potraznju evra, dinarski krediti sa druge strane moraju da budu performantni banci u ekvivalentu deviznih kredita pa moraju da kompenzuju inflaciju. Vise verujem proceni jednog bankara nego jednog politicara.
[ Hadžihalef @ 22.05.2010. 21:49 ] @
Citat:
Horvat

evo ti dokaz

kao sto vidis, tokom leta, dinar jaca, uglavnom koncem istog je najjaci, kada su i zavrsene sve zetve, a tu krajem oktobra,pa do kraja godine,dinar slabi (nisam ni rekao da su razlike u 150% ili slicno)

Pored pljačke poljoprivrednih proizvođača, ova špekulantska šema sa deviznim tržištem prilagođena je takođe i masovnom dolasku gastarbajtera za božićne i novogodišnje praznike.
Citat:
Nebojsa Milanovic: Imaš li dokaze za ovu tvrdnju?


Nemoj mi samo reći da ti je za sve ovo bio potreban bilo kakav dokaz?!?

U principu ostavljaš utisak veoma ozbiljnog čoveka...
[ maliradojca @ 22.05.2010. 22:23 ] @
http://www.novosti.rs/code/nav...d=inflacija%2C%20kurs%20dinara
Citat:
Godišnje dinar mora da gubi pet do deset odsto svoje vrednosti jer je u postojećim okolnostima to normalno - smatra Nikola Fabris, profesor Ekonomskog fakulteta. - Kod nas postoji veća stopa inflacije nego što je u Evropskoj monetarnoj uniji, zatim imamo visok spoljnotrgovinski deficit, što znači da je velika tražnja za devizama, a iza toga ne stoji jaka privreda.
[ a1200 @ 22.05.2010. 22:59 ] @
Iz istog teksta...

Citat:
Po mišljenju ekonomista, suština nevolje sa kojom se suočava domaća valuta nisu špekulativne radnje, iako i one utiču, već činjenica da se u Srbiji ne stvara nova vrednost, odnosno da nema svežeg novca. Kako zbog slabe privrede, tako i zbog izostanka priliva stranog kapitala. Ulaganja stranaca su gotovo presahla od izbijanja svetske finansijske krize, deviza nema više ni od velikih privatizacija. A potrebe za devizama su velike, pa sve što se iznese na naše finansijsko tržište plane. Evri se traže, skače im vrednost, dinari se troše koliko je god potrebno, i tu se zatvara krug.
[ Nebojsa Milanovic @ 22.05.2010. 23:35 ] @
Citat:
Hadžihalef: Nemoj mi samo reći da ti je za sve ovo bio potreban bilo kakav dokaz?!?

U principu ostavljaš utisak veoma ozbiljnog čoveka...


Samo sam hteo da kažem da se treba uzdržati od izjava tog tipa, čak i ako se uviđaju određene analogije.

Postoji još 1001 mogući uticaj na kurs, a naročito u ovo vreme sveopšte krize i činjenice da recimo već samo jedna banka sama može da napravi haos na tržištu (čega smo svedoci ovih dana), a da i ne govorim šta sve može da se desi kada se svi ti mogući uticaji haotično saberu.
[ BluesRocker @ 23.05.2010. 00:42 ] @
Dinar pada zato što trošimo ono što nemamo a to neko mora da plati. Neće otvoreno da povećaju poreze, da smanje plate budžetskih korisnika i penzije već to postižu štampanjem para. Vlasnici dinara plaćaju porez na glupost, plate i penzije su niže u evrima i svi su srećni.
[ Hadžihalef @ 23.05.2010. 08:22 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Postoji još 1001 mogući uticaj na kurs,

Pa,ajde bar da pokušamo da ih nabrojimo:

1.
Citat:
Prema Jovanu Cvijiću u našim krajevima, pod specifičnim istorijskim i kulturnim uslovima, formirao se osobeni etnopsihički tip, a to je centralni tip, za koga je karakterističan "rajinski mentalitet". Ovaj tip je nastao u središnjem delu Balkanskog poluostrva (u plodnim dolinama Morave i Vardara), kod bespomoćnog pravoslavnog stanovništva koje je vekovima bilo izloženo Turskim i Arbanaškim pljačkanjima i zulumima. U neprestanom strahu od dušmana i pod stalnim pritiskom težnje za održanjem golog života razvio se podanički mentalitet potištenih i servilnih ljudi.

Sindrom osobina rajinskog karaktera čine crte: plašljivost, fatalizam, potuljenost, pakost, nepoverljivost, pragmatizam, lukavstvo, egoizam, čulnost, slepa odanost gospodaru, poniznost prema moćnima i surov odnos prema nemoćnima, kao i moralna mimikrija .

http://www.elitemadzone.org/t400598-2#2606708

2.
Citat:
Od koga se očekuju pritisci?
- Pristisci dolaze sa dve strane. Prvi i najžešći su od tajkuna, kojima su potrebne devize za uvoz, i drugi, koji dolaze od Vlade, koja nužno treba novac da bi zakrpila rupe u budžetu i smirila zahteve radnika iz državnih preduzeća koji traže veće plate.

http://www.elitemadzone.org/t400614-0#2606844

Itd.,..itd....

...mada, čini mi se, da se sve te nekakve mogućnosti mogu svesti pod jedan najmanji zajednički imenitelj...

...GAMAD ! ! !
[ dejanet @ 23.05.2010. 09:06 ] @
Citat:
Deevroizacija rešenje za jači dinar.
Stav Narodne banke je da je rešenje za stabilniji devizni kurs u smanjenju zavisnosti od evra.


Genijalci nema sta...

Tesko ce se sa mambo jambo ekonomskom politikom dinar zaustaviti na 112 do kraja godine, bar mislim dok plate u valjaonici Sevojno(privatna firma,veliki izvoznik), budu manje od plata u Boru(stavljeno na drzavnu pipu), gde se ne radi nista..
[ vladd @ 23.05.2010. 11:02 ] @
Nisu oni nikakvi genijalci(ni realno ni u metafori), vec obicne bahate i bezobrazne stoke, koje su napabircile neke titule i diplome da bi maskirale obicnu prostacku pljacku.

Jednostavno ciklusi otimanja novca od naroda sve vise ucestavaju, SVAKODNEVNA poskupljenja, cega se ko doseti, i periodicno obaranje kursa pod nekim smesnim izgovorom(kao sto je i monetarna politika zasnovana na smesnim postulatima), a sve se svodi na cinjenicu, da vise nema sta da se proda(ne samo od giganata za milijardu, vec i sitnjurije..za dzeparac), krediti su specificno opasni, a para nikada dosta.

Birokratija je zedna, za nekakav standard koji smo postigli birokratija smatra da je prevelik i nezasluzan, plate su limitirane, ali nisu bonusi i varijabile i autorski honorari...

Prakticno ulazimo u sankcije, ali unutrasnjeg, birokratskog tipa, iz prostog razloga, sto birokratija ne zeli da sebe restruktuira, a ima mogucnosti da smanjuje standard gradjanima...

Razlicita tumacenja, koja birokratija plasira, su obicno spinovanje i zamajavanje..ukljucujuci i povremene nebulozne izjave..

Sustina se zna, lakse je gradjanima smanjiti standard za 25%, nego redukovati birokratiju(koja je malo manje brojna, ali sebe smatraju nekom vrstom "gradjana", kada zatreba), statisticki ako sebi uvecaju prihod, smanjuje se ruzna slika(najave ukidanja blokade plata u drzavnom sektoru)..... izjave su parole i finese zamajavanja..

Poz
[ Izvoljski @ 23.05.2010. 11:55 ] @
prvo u vezi kursa pitanje s pocetka. Mnogi misle da ako za funtu dobijas 2 dolara, a za dolar dva dinara onda se za funtu doija 4 dinara. To medjutim nije tacno, vec priblizno, zato sto se medjuvalutni kurs odredjuje na osnovu obima dve trgovine. Ipak to jeste priblizna vrednost pa su moguce devijacije, ne velike.

Posto je politika zabranjena na es-u govoricu uopsteno.

Hajde da krenemo od naroda. Prvo narod kao narod preferira krakorocna resenja i sto manje odricanja. S obzirom da danas ne postoji ideologija koja bi pokrenula mase na zrtve ili pak represivni aparat partiji V na vlasti ne preostaje nista nego da laze narod, a sebi da pokusa da napuni dzepove sto vise. Partija O (opozicija) ima sada dve dileme. Prva dilema koju ona vidi je da izostankom iz vlasti njihov uticaj slabi (to je manje bitno) i da im se dzepovi tanje (to je bolno saznanje). Sa druge strane oni ipak imaju dosta dotacija i previlegija za relativno lagodan zivot, a opet nikakvu odgovornost. Pitanje za njih je da li im se uopste isplati doci na vlast ? Sta ako po preuzimanju vlasti bukne kriza koja je neminovna.

S obzirom da stranka V vodi neodgovornu ekonomsku politiku pitanje je samo dana kad ce kriza izbiti u punoj snazi. Logino pitanje je, pa zasto onda partija V ne stane i za pojas zadene i cistog obraza prepusti vlast tj sve veci veci problem partiji O ? Pa, verovatno procenjuju da ima jos lufta. Npr. oni tacno znaju da im prodaja nekog giganta G moze obezbediti jos godin' dana komotne vlasti. Naravno onda idu ubedjivanja da je prodaja G prava stvar i plati se par profesora analiticara da nam objasne da je dobro prodati strancima preduzece koje moze da ostvari sigurnu dobit u drzavi gde nista ne funkcionise ! Drugi faktor ostanka V na vlasti je i pohlepa. Bas kao i kockar koji gubi...

Treci faktor je pomoc iz inostranstva koja uvek moze biti dodeljena zarad nekih politickih ustupaka npr. Zato u Srbiji analiticari vek omanu, jer sasvim je jasno da ovakvo vodjenje ekonomije vodi u propast. Ako ja pijem i bancim, a ne radim svi ce tvrditi da moram prospasti, osim onih koji znaju da mi moj teca iz Losandjelesa posalje svakog 1. $200 jer me voli...

Dokle ce dinar nastaviti da pada ?

Na ovo pitanje bi trebao da zna da odgovor srednjoskolac smera ekonomski tehnicar, ali opet kazem, s obzirom da zivimo u nenormalnim vremenima i akademik moze samo da nagadja...
[ a1200 @ 23.05.2010. 13:31 ] @
Citat:
osim onih koji znaju da mi moj teca iz Losandjelesa posalje svakog 1. $200 jer me voli...

Samo sto izgleda da je i teca bankrotirao :)... nema mesta u kucnom budzetu za izlete i sponzorisanja... :)
To su probali da nam kazu na onoj konferenciji na Kopaoniku... al' nema ko da slusa, sta ti je stvar navike...
Morace 'se prodaju stare skije iz podruma, i krsh od auta (koji jos uvek radi i potreban je) u bescenje...
[ Srđan Pavlović @ 23.05.2010. 19:49 ] @
Ja mislim da ce evro da bude oko 110-115 dinara za samo par meseci.
[ mmix @ 23.05.2010. 21:04 ] @
Nije iskljuceno, vec pisu naveliko da se smanjuje priliv deviza iz inostranstva po investicijama i doznakama, sto je automatski pad ponude i pritisak na cene gore.
[ tdusko @ 23.05.2010. 21:54 ] @
^ Zna se da je skoro svaki cetvrti evro u Srbiji grckog porekla. Sobzirom na opstepoznatu situaciju u istoj, tesko da ce ti evrovi uskoro ulaziti u Srbiju ponovo, a samim tim ce biti veliki deficit deviza. Nije tesko predvideti da ce pritisak na slabljenje dinara biti sve veci.
[ Izvoljski @ 23.05.2010. 22:20 ] @
Citat:
Nije iskljuceno, vec pisu naveliko da se smanjuje priliv deviza iz inostranstva po investicijama i doznakama, sto je automatski pad ponude i pritisak na cene gore.


pad dinara trebao bi zapravo da poveca priliv novca iz inostranstva !
[ mmix @ 23.05.2010. 22:33 ] @
Po kom osnovu? Mislis dobice stranci vise dinara za te evre?

Mozda i hoce u jednom trenutku kad pretera na drugu stranu i bude debelo podcenjen, ali gde je ta tacka sumnjam da iko zna.
[ Horvat @ 23.05.2010. 22:52 ] @
@tdusko kakve veze ima grcka?
nisam nesto primetio da je dijaspora prilicno smestena u grckoj, vec je uglavnom u de, usa i slicnim zemljama
[ maliradojca @ 23.05.2010. 23:02 ] @
Mislio je na investicije iz Grcke.
[ Izvoljski @ 24.05.2010. 13:39 ] @
devalvacija domace valute uvek je i usmerena na povecanje izvoza robe, a uvoza tj. priliva deviza kako se to kaze. Kako ? Pa jednostavno. U Srbiji kg malina kosta 100 dinara. Ako je evro 1:100 Italijan ce za jedan evro kupiti 1kg maline, medjutim ako je 1:120 onda ce on moci za jedan evro da kupi 1.2 kg malina sto je za njega bolje, pa ce pre kupiti nase maline nego necije druge, jer smo povoljniji.
[ mmix @ 24.05.2010. 13:45 ] @
Pricali smo o tome, prvo mora da se desi deevroizacija naseg trzista. Dakle, nece moci da kupi 1.2kg malina jer vise ni maline nece biti 100 vec 120 dinara jer malinar ima troskove u evrima.
[ BluesRocker @ 24.05.2010. 13:55 ] @
^
Nemoj samo taj izraz da koristiš. :) Jedini način da se kod nas izvrši "deevroizacija" je da pređemo na dolar ili švajcarski franak. Sve ostalo su bajke. Ko je lud da drži u buđelaru dinare kad mu svaki dan vrede manje u odnosu na druge valute? A da je dinar stabilan i jak, ne bi nikome ni palo na pamet da smišlja izraz "deevroizacija", već bismo ga koristili u većoj meri zato što se ne isplati konvertovati dinare u evre radi štednje pa zatim evre u dinare kada hoćemo da kupimo nešto od para koje smo uštedeli. Plus što bi dinarska kamata bila veća od kamate u evrima sve dok se ne povrati poverenje u dinare, a i onda bi bila veća jer se na dinarsku kamatu ne plaća porez.

Edit: Taj trik sa devalvacijom može da se izvede ponekad kada je izvoz slab da se podstakne, ali da se kada izvoz ojača dinar vrati na pređašnje stanje. Ako će samo da slabi, onda dinare niko neće koristiti osim za platni promet, tako da neće biti čak ni jednokratnog efekta na izvoz.
[ mmix @ 24.05.2010. 14:27 ] @
Pa inflacija i gubitak vrednosti dinara kao pojam nije zlo samo po sebi, ako ti imas kontinuirano inflaciju x% a tebi plata raste x% godisnje onda ti nisi nista izgubio i nemas potrebu da drzis pare u evrima, zar ne? Problem je sto mi imamo samo inflaciju a nemamo rast privrede koji bi dizao plate bar u skladu sa tom inflacijom.
[ BluesRocker @ 24.05.2010. 14:50 ] @
Inflaciju smo imali posle 2000. kada je kurs bio stabilan, ali je inflacija bila uzrokovana odmrzavanjem veštački fiksiranih cena komunalija i osnovnih namirnica i rastom standarda. Ova sada inflacija isključivo je izazvana devalvacijom dinara, a nismo ništa izgubili ni ti ni ja već dinar. Kad stalno pada svi će da kupuju i po 20€ koje su uštedeli da im dinari ne bi propadali. Država bi imala više koristi kada bi više ljudi koristilo dinar, ali to se neće desiti ako nastavi konstantno da pada.
[ Izvoljski @ 24.05.2010. 15:39 ] @
Citat:
Pricali smo o tome, prvo mora da se desi deevroizacija naseg trzista. Dakle, nece moci da kupi 1.2kg malina jer vise ni maline nece biti 100 vec 120 dinara jer malinar ima troskove u evrima.


a u cemu troskove obracunava portugalski, grcki ili italijanski malinar ? Mislim izlazak na trziste EU znaci biti konkurentan sa cenom. Znaci povecati produktivnost, uvesti nove agro mere (lupam), vece hladnjace...
[ mmix @ 24.05.2010. 15:47 ] @
Slazem se, ali tvoja tvrdnja je bila da ce vise evara stizati u srbiju jer ce pad dinara uciniti NASU inustriju konkurentnijom, a nece. A i svbe to pricas stoji, to se prica jas od 2000e, pa nista.
[ mmix @ 24.05.2010. 15:59 ] @
Evo sa b92, kako nemci dozivljavaju pad kursa svoje valute

"Slabljenje evra nije izazvalo rast cena.
I dok u Srbiji slabljenje dinara u odnosu na evro građani prate sa strahom da bi uskoro mogla uslediti nova poskupljenja, u Nemačkoj, jednoj od najjačih privreda evro zone, slabljenje evra u odnosu na dolar ne zabrinjava. Nemci veruju da je novonastala situacija dobra za privredu i izvoz."
[ Horvat @ 24.05.2010. 16:02 ] @
Citat:
maliradojca: Mislio je na investicije iz Grcke.


nisam upoznat s time, moze malo vise informacija u sta su konkretno grcki drzavljani ovde investirali? (sem par banaka i benzinskih)
[ BluesRocker @ 24.05.2010. 16:09 ] @
Citat:
mmix: Evo sa b92, kako nemci dozivljavaju pad kursa svoje valute

"Slabljenje evra nije izazvalo rast cena.
I dok u Srbiji slabljenje dinara u odnosu na evro građani prate sa strahom da bi uskoro mogla uslediti nova poskupljenja, u Nemačkoj, jednoj od najjačih privreda evro zone, slabljenje evra u odnosu na dolar ne zabrinjava. Nemci veruju da je novonastala situacija dobra za privredu i izvoz."

Evro će da se vrati, neće svake godine da pada 10% u odnosu na dolar. Za dinar svi znamo da neće da se vraća, ide u jednom smeru. I zato svaki seljak u slamarici drži evre i sve u njima računa. Šta to kod nas nije poslupelo od kada je evro bio 75 din do danas?
[ Izvoljski @ 24.05.2010. 16:38 ] @
Citat:
Slazem se, ali tvoja tvrdnja je bila da ce vise evara stizati u srbiju jer ce pad dinara uciniti NASU inustriju konkurentnijom, a nece. A i svbe to pricas stoji, to se prica jas od 2000e, pa nista.


pha, teorija jasno kaze, ako si jeftiniji ti si (bi trebao biti) konkuretniji. E sad zasto i devalvirajuci ne postajemo zanimljivi to je bolno saznanje. Moze biti svasta u pitanju. Mozda nemamo otvorene trgovacke linije, mozda nasa roba i jeftina nije interesantna, mozda nismo kvalitetni...

Koliko me secanje sluzi i stara Jugoslavija je 80-ih cesto posezala za devalvacijom. Medjutim ipak nije doslo do zeljenog efekta pa smo na kraju izgubili i konvertibilnost i potom uleteli i u hiperinflaciju.
[ Izvoljski @ 24.05.2010. 17:19 ] @
Citat:
Jačanje dinara može se očekivati tek kada se proda „Telekom" i obezbedi novac u visini od više stotina miliona evra, kaže profesor Ljubodrag Savić.


mislim sta reci !
[ Vladokv @ 24.05.2010. 18:17 ] @
moja prognoza oko 160 za kraj godine
[ Izvoljski @ 24.05.2010. 18:34 ] @
tipujes il' si bacio pasulj ?
[ noreniou @ 24.05.2010. 18:53 ] @
Ajd kad se vec pogadja i ja da bacim jedno misljenje
po meni, 1e na kraju ove godine imace vrednost od oko 104 din. te oko 1,35$
Vracam se na ovo mesto na kraju godine pa postujem koliko sam bio tacan sa predvidjanjem, i ne nisam bacao pasulj :)
[ maliradojca @ 24.05.2010. 18:57 ] @
Citat:
Izvoljski: tipujes il' si bacio pasulj ?

:) Tipujem da je bacio pasulj.
[ Ivan Dimkovic @ 24.05.2010. 19:44 ] @
Citat:

mmix: Evo sa b92, kako nemci dozivljavaju pad kursa svoje valute


Da je Srbija proizvodna sila - onda bi se isto desavalo kao u Nemackoj - srpski proizvodi bi se vise valjali jer bi postali jeftiniji u Evrima. A cena robe za zivot ne bi skocila, jer se vecina proizvodi unutar zemlje (ili unutar monetarne unije kao sto je slucaj sa DE)

Problem je sto Srbija NIJE proizvodna sila, i daleko vise UVOZI nego sto izvozi - a to znaci da ce sve to sto se uvozi postati skuplje.

Za zemlje kao sto je Srbija - slabljenje valute je nista drugo nego pad zivotnog standarda.
[ dejanet @ 24.05.2010. 19:49 ] @
Kako stojimo sa Brazilskim realom, da li ce da poskupi PRASETINA.. ?
[ Izvoljski @ 24.05.2010. 20:53 ] @
Citat:
Problem je sto Srbija NIJE proizvodna sila, i daleko vise UVOZI nego sto izvozi - a to znaci da ce sve to sto se uvozi postati skuplje.


tako je i zbog toga ce poceti da opada uvoz, a samim tim i potrosnja tj odliv deviza. Suocavanje sa realnoscu je ovde neminovno. Mi mozemo staviti i da je evro 50 din, wow super BMW ce duplo pojeftiniti jedino je problem gde naci nekoga da nam kupi 50 dinara za jedan evro ? Drzava ? Okay, ali to ce trajati dok bude imala deviza da kako to kazu brani kurs, a posle ? Pa posle cemo prodati telekom ? A posle EPS ? A posle...

[ anon142305 @ 24.05.2010. 22:25 ] @
Citat:
Izvoljski: E sad zasto i devalvirajuci ne postajemo zanimljivi to je bolno saznanje. Moze biti svasta u pitanju.

Da bi devalvacija imala pozitivne efekte, treba biti ispunjen uslov Marsal-Lernerove teoreme.
[ herzog @ 26.05.2010. 12:14 ] @
Ma, to bi bilo dobro - 160.
Kad bi vaskrso pokojni Deda Avram da nas na kanape izvuce. Ne sluti mi ovo bas na dobro.
Mozda je trebalo kupovati domace, ali di ces seljaku objasniti.
[ vladd @ 26.05.2010. 17:17 ] @
Ne bi trebalo 160, ali oko 140 moze da se racuna. Uostalom, sada nije neki trenutak za prognozu(a kako stvari stoje, ne postoji pravi pokazatelj, posto je realnije ucesce teorije haosa, nego nekakve kvaziekonomske teorije).

Nakon Juna i prispeca drzavnih obaveza, a uzimajuci u obzir Paja Patak ekonomske dnevnopoliticke poteze, uz veliki(a parcijalno neprihvacen) pritisak MMF-a..relano je ocekivati znacajniji pad dinara u Septembru, i dramatican pad pocetkom Decembra..
Ako se dohvate stampanja novca..e tada ce i 160 biti optimisticka prognoza.

Indirektni cilj je punjenje budzeta, i to je realna kocnica devalvaciji dinara, ali sa druge strane, postoji realan trik, koji ce najverovatnije biti primenjen, pad standarda ( prosek sa 340-350 evra pada na 200-220), uz poskupljenja i podizanje poreskih osnovica(ocekujem jos jedan trik, da se trazi PDV 25%, a da se velikodusno odobri 23%). Moguce je ocekivati vatrene akcize na alkohol i duvan...zakon "o zdravlju" je samo priprema..

Naravno, da ce takse, marze i akcize biti na "boljem" nivou nego EU..bar dva puta vece..

Dobrodosli u ...mislim '92 godinu..ima jos par do "onog" standarda i slicne inflacije..ali ovaj put bez privrede...

E da..vidim da su otkrili da nemamo preduzeca..ovo sto kao dobro radi..u stvari su uvozna

Poz
[ a1200 @ 26.05.2010. 17:26 ] @
Citat:
Rekordna intervencija Narodne banke

Narodna banka Srbije (NBS) intervenisala je na međubankarskom deviznom tržištu prodajom 100 miliona evra da bi sprečila prekomerene dnevne promene deviznog kursa, što je do sada najveća dnevna intervencija centralne banke. Indikativni kurs formiran u prepodnevnoj trgovni devizama iznosi 103,3913 dinara za evro.

Od početka godine NBS je na međubankarskom deviznom tržištu prodala 976,5 miliona evra, uključujući i današnju intervenciju, objavila je NBS.

Današnji zvanični srednji devizni kurs iznosi 103,1139 dinara za evro, što je najniža vrednost domaće valute od uvođenja evra.

http://www.vesti-online.com/Ve...dna-intervencija-Narodne-banke

Barem smo ove godine u necemu rekorderi...
[ Onaj @ 26.05.2010. 17:53 ] @
I danas dinar nastavio tradiciju - vec 7. dan za redom pada:

Dinar sedmi dan u padu
www.rtvpink.com/vesti/vest.php?id=30400

Kuukuuu!
[ Igor Gajic @ 26.05.2010. 18:08 ] @
^ u prevodu neko izvlaci pare iz sistema. Beze pacovi pre nego sto brod potone...

Zanimljivo je da je Miskovic prodao Maxi (da prodao), a Delta auto je u zavrsnoj fazi prodaje.

Meni se cini da nas ceka neko ozbiljno njesra do kraja godine. Jos ako zetva izda, i ranije.
[ Onaj @ 26.05.2010. 18:11 ] @
Citat:
Igor Gajic
Meni se cini da nas ceka neko ozbiljno njesra do kraja godine. Jos ako zetva izda, i ranije.


Ma, bitno je da se nesto dogadja.
[ Wi-Fi @ 26.05.2010. 18:22 ] @
Nece preci 115 dinara a na kraju godine ce biti oko 100-tke.
[ mmix @ 26.05.2010. 20:21 ] @
Kome je prodao Maxi? A uostalom kakve veze ima i da je prodao? Nije taj maksi rasformiran i radnici otpusteni, samo se menja vlasnik.

Wi-Fi, nema sanse da bude 100ka osim ako evro ne zglajzne debelo do te mere da euro ekonomija kaska za nasom (dream on). Ovo je suvise nagla potraznja da bi bila delo trzisnih tokova, ovo su uticaji nasih omiljenih prijatelja spekulanata :) Neko betuje debelo da ce narod jos cvrsce da stegne devizu i da ce cena da ode jos gore. Moj bet je na neku banku sa viskom dinara.

[ Onaj @ 26.05.2010. 20:43 ] @
Citat:
mmix: Moj bet je na neku banku sa viskom dinara.


Ali i banke imaju nametnutu obavezu da drze odredjen procenat love u dinarima.
[ mmix @ 26.05.2010. 20:48 ] @
Pa kod nas forex nije tako liberalan kao na zapadu, malo je (malo u smislu prebrojivo mnogo) velikih igraca koji direktno trguju na medjubankarskom trzistu. Neko ima dinare i neko ih pumpa i hedguje bez obzira na obavezne rezerve. Sad mi mozemo da gledamo u pasulj ko je, to zna NBS.
[ ArsenLupen @ 26.05.2010. 22:43 ] @
http://www.politika.rs/rubrike...inara-100-miliona-evra.sr.html

I najjači deo:
Citat:
Jučerašnja prodaja deviza centralne banke bila je najveća dnevna intervencija u poslednjih godinu i po dana. S ovom prodajom je od početka godine za odbranu vrednosti domaće valute potrošeno 976,5 miliona evra.


Čisto ako se neko upita di su naši novci, eo jednog dela odgovora.

Dinar pada do kraja godine. A onda će da leti dole

edit:
sad videh a1200 već linkovao vest.
[ Igor Gajic @ 27.05.2010. 11:09 ] @
@mmix
http://www.037ks.com/sr/vesti.php

Citat:

Maxi prodat, sada i zvanično

Pre nekoliko dana, objavili smo vest, a sada i ponosno možemo reći pre svih ostalih medija u Srbiji, da je Miroslav Mišković prodao Maxi trgovine. Prethodnih dana bili smo svedoci nezadovoljstva predsednika Tadića poslovanjem offshore kompanija i činjenice da se prodajom ovih kompanija, iako posluju u Srbiji, ne puni naš budžet. Sada je i očigledno o čemu se radi...

Naime, Mišković već neko vreme pregovara sa tri velika trgovinska lanca; Interspar iz Austrije i Carrefour iz Francuske su dali svoje ponude, ali najpovoljnija je došla od belgijskog Delhaize Group koji je vlasnik poznatih trgovinskih lanaca Cora i Match.

Pretpostavlja se da bi novac od prodaje Maxija, Mišković uložio u Delta Agrar i poslovanje sa Rusijom, a državi Srbiji ne mora da plati 10% poreza jer Maxi realno ne prodaje on, već firma Hemslade sa Kipra.
[ mmix @ 27.05.2010. 12:10 ] @
Da ali sta je tu sporno sem tih 10% na koje drzava ionako nije imala pravo? Maxi trgovina ce da radi i dalje, placace poreze na promet i doprinose za radnike, itd.
[ djoka_l @ 27.05.2010. 12:16 ] @
Verovatno se misli na porez na kapitalnu dobit. Na koju, na žalost, država polaže pravo...
[ Igor Gajic @ 27.05.2010. 12:18 ] @
Sem tih 10%, sporno je sto ce Misko pobeci na Bahame. Pa kad krene kuka i motika, nece paliti njegovu imovinu.

U prevodu izvlaci du*e.
[ mmix @ 27.05.2010. 12:25 ] @
Drzava polaze pravo na tih 10% nad svojim subjektima. Vlasnik delte NIJE domaci subjekt i samim tim drzava ne polaze pravo sem u svojoj glavi. Ako drzava hoce da regulise svoje rezidente koji poseduju strane kompanije to moze da uradi uvodjenjem zakona o porezu na kapitalnu dobit ostvarenu kroz vlasnistvo (a ne samo dividende) cime bi kriminalizovala miskovica&co osim ako isti ne prijavi sve svoje inostrane holdinge ili ne prestane da bude rezident. Samo sto tu postoje dva problema, prvo onda drzava mora da naplati isti taj porez i skoro svim ostalim rezidentima Srbije koji su kroz privatizacije i ostale procese dosli do nekih deonica sto bi se docekalo na noz a sto bi misko i kompanija lako izbegli postavise rezidenti ili cak drzavljani neke druge zemlje.

A sto se tice kuke i motike, ovo je prava indikacija sta se u stvari pali i ko ce zbog toga najvise da izgubi. Midko nece sigurno.
[ Wi-Fi @ 27.05.2010. 13:07 ] @
^ Sve je to tacno, ali Srbija je Srbija. Da se sutra dosele Bill Gates i par seika, pokusali bi i njih da oporezuju. Ili bi bar kukali sto ne mogu...

Citat:
Igor Gajic: Sem tih 10%, sporno je sto ce Misko pobeci na Bahame. Pa kad krene kuka i motika, nece paliti njegovu imovinu. ;)

U prevodu izvlaci du*e.

Sto bi neko palio njegovu imovinu? Covek je samo koristio pogodnosti koje su mu drugi omogucili...
[ Igor Gajic @ 27.05.2010. 13:09 ] @
@Wi-Fi

Pa neko mora da bude simbol promasenih demokratskih promena, a njegova imovina je prva na tapetu. A cika Misko je stalno na pameti narodu
[ Wi-Fi @ 27.05.2010. 13:15 ] @
To dovoljno govori o narodu...
[ Onaj @ 27.05.2010. 23:22 ] @
Citat:
Igor Gajic:
A cika Misko je stalno na pameti narodu ;)


Umesto sto misle o cika Misku bolje bi im bilo da gledaju kako da poprave svoje bedne zivote.
[ a1200 @ 07.06.2010. 17:56 ] @
Citat:
Dinar na istorijskom minimumu - 103.3427

Narodna banka Srbije prodala je danas 83 miliona evra na međubankarskom deviznom tržištu, ali će i pored te intervencije dinar u utorak oslabiti prema evru za 0,34 odsto ili 34 pare, tako da će zvanični srednji kurs iznositi 103,3427 dinara za evro, što je novi istorijski minimum dinara prema zajedničkoj valuti EU.

Centralna banka poslednji put je intervenisala 1. juna, da bi podstakla aktivnost na međubankarskom deviznom tržištu, a od početka godine prodala je ukupno 1,088 milijardi evra, računajući i današnju intervenciju.

Najveća pojedinačna intervencija NBS iznosila je 100 miliona evra, koje je centralna banka 4. juna prodala na deviznom tržištu.

Devizne rezerve NBS trenutno iznose oko 10,7 milijardi evra.

Dinar je ove godine bio najjači 4. januara, kada je zvanični srednji kurs bio 95,9679 dinara za evro, a najslabija je bila 26. maja kada je srednji kurs evra iznosio 103,1139 dinara.

http://www.vesti-online.com/Ve...-istorijskom-minimumu--1033427
[ Isak666 @ 07.06.2010. 18:28 ] @
^^
Citat:
Kurs evra prema dolaru je jutros, na evropskom deviznom tržištu, opao do nove najniže vrednosti u poslednje četiri godine.


http://www.b92.net/info/vesti/..._category=78&nav_id=437011

[ a1200 @ 08.06.2010. 12:51 ] @
Citat:
Inflacija do pet odsto, evro ne prelazi 110

Guverner u ostavci Narodne banke Srbije Radovan Jelašić izjavio je danas da će do kraja godine inflacija biti oko pet odsto, a da kurs evra neće preći 110 dinara.

Jelašić je u Novom Sadu rekao da se u maju i junu očekuje inflacija manja od četiri odsto, a krajem godine oko pet procenata, napomenuvši da cene ne zavise samo od kursa dinara.

On je rekao i da evro u narednom periodu neće dostići vrednost od 110 dinara i da će NBS uspeti da očuva stabilnost cena u zemlji.

Osim kursa na cene utiču i mnogi drugi spoljni i unutrašnji faktori, a koji bi to bio nivo kursa domaće valute koji bi eventualno ugrozio stabilnost cena, nemoguće je precizno utvrditi jer "monetarna ekonomija nije fizika ili hemija", rekao je Jelašić novinarima uoči tribine u Vojvođanskoj banci.

On je naglasio da su naše devizne rezerve dovoljno visoke za efikasnu "odbranu dinara" i dodao da je i juče prodata određena suma deviza, "isključivo za dinare", da ne bi bilo prevelikih dnevnih oscilacija kursa.

Na pitanje da li nastavlja da štedi u dinarima, odlazeći guverner NBS je odgovorio konstatacijom da svako ko ima dinarsku štednju će i danas u svojoj banci videti "da će sa svojom dinarskom kamatnom stopom pobediti inflaciju".

Imajući u vidu kretanja na svetskom tržištu deviza, u poslednja tri meseca najbolje su prošli oni koji su štedeli u američkim dolarima ali svi oni koji savetuju građanima u kojoj valuti bi trebalo da štede, "neka ulože svoj novac na štednju" i tako praktičnim primerom pokažu šta je u tom pogledu najbolje, rekao je Jelašić.

Novi Zakon o NBS ušao je u škupštinsku proceduru, u toku ove sedmice trebalo bi da počene načelna a iduće rasprava u pojedinostima pa bi najverovatnije krajem ovog ili početkom idućeg meseca trebalo da bude izabran novi guverner, napomenuo je Jelašić.


http://www.vesti-online.com/Ve...-pet-odsto-evro-ne-prelazi-110
[ Isak666 @ 08.06.2010. 14:29 ] @
Jos nije izabran novi guverner?

Kakvi retardi.
[ cozmo_im @ 08.06.2010. 14:42 ] @
Pa cekaju Forcanku.
[ Onaj @ 08.06.2010. 20:47 ] @
Citat:
Guverner u ostavci Narodne banke Srbije Radovan Jelašić izjavio je danas da će do kraja godine inflacija biti oko pet odsto, a da kurs evra neće preći 110 dinara.


A kad uskoro predje tih 110 dinara onda ce neko da izjavi da do kraja godine nece da predje 115 dinara i tako u nedogled...
[ a1200 @ 08.06.2010. 20:51 ] @
Pa to ce da izjavi (valjda) novi guverner ... tako da se niko nece secati ovog "starog" niti njegovog misljenja.
[ Igor Gajic @ 09.06.2010. 12:12 ] @
Zanimljivo iskustvo iz Latvije:



Sve mi se cini da to i nas ceka.
[ Horvat @ 09.06.2010. 12:24 ] @
zar ovaj nije dao ostavku pre x meseci!?

nego
Citat:
Guverner u ostavci Narodne banke Srbije Radovan Jelašić izjavio je danas da će do kraja godine inflacija biti oko pet odsto, a da kurs evra neće preći 110 dinara.


jbte, neko bi pomislio da smo stabilna zemlja sa tako malom inflacijom
kolika je PRAVA inflacija eu?
[ a1200 @ 09.06.2010. 14:02 ] @
@Igor Gajic

Nema to ovde ko da cuje, niti razume. A i sta ih briga, zaduzivace se dok mogu a onda ce otici iz ove zemlje ili imati para za 2 zivota. A ko ce to da plati na kraju, pa bas ih briga, oni nece.
Nas definitivno ceka Latvijski scenario, jer ovde niko ne razume reci kao sto su: odgovornost, dugorocno planiranje... vec vlada taktika: nakradi se sto vishe dok mozes.
[ mmix @ 09.06.2010. 14:28 ] @
mali off, Horvat, poslusaj onaj deo od 20:30 nadalje, tu bas govori o onom oporezivanja nepokretnosti i zemljista o kojem sam ti pricao na drugoj temi.
[ Izvoljski @ 09.06.2010. 19:29 ] @
Citat:
Sem tih 10%, sporno je sto ce Misko pobeci na Bahame.


Zasto bi pobegao. Otici ce kao gospodin.

Stvarno je nevidjeno kako se pljacka Srbija, mislim da ni saveznici nisu tako razvukli Nazi Germany posle rata. Cika baja Miskovic se nauvozio i nauvozio upravo zahvaljujuci vestacki fiksiranom i samim tim prejakom dinaru. Sad mi svaki dan spaljujemo grdne milione evra da bi jos uvek drzali kurs, a on sve to prodaje preko offshore kompanije. To je monstrum. Sta ga kosta da Srbiji koja mu je sve to omogucila plati porez. Sta imace 20% manje na nekoliko milijardi ?
[ mmix @ 09.06.2010. 21:01 ] @
A kome je on prodao tu uvezenu robu? Niko nikog nije tukao po usima, narod je izrazio potrebu za uvoznom robom, on ju je realizovao u praksi, da nije on uradio bi neko drugi.
[ ArsenLupen @ 24.06.2010. 07:34 ] @
Evro premašio granicu od 104 dinara:


http://www.politika.rs/rubrike...-granicu-od-104-dinara.sr.html


Citat:
Od početka godine NBS je prodala ukupno 1,248 milijardi evra



[ mmix @ 24.06.2010. 07:45 ] @
Pa sta je tu cudno? Jesmo gore davali procene da ce za godinu dana da poraste 12%, a za pola godine do sada je porastao 4%.Ta razlika od 2% je kupljena sa tih 1.2milijarde. Da je branjen fiksni kurs od 100 potrosilo bi se daleko vise.
[ ArsenLupen @ 24.06.2010. 08:11 ] @
Daleko od toga da se cudim, stavise, tesko me sta danas moze zacuditi. Samo, mnogo je to kesa jbt, kad onako laicki pogledam, pa i nije tolika greda da bude dinar i 106, ali da se ta milijarda potrosi kako treba, ne?
[ mmix @ 24.06.2010. 08:44 ] @
Poenta je u ublazavanju oscilacija. Da NBS nije pustala devize spekulanti bi igrali na tu kartu i forsirali rast kursa, sto je self-feeding proces (sto brze raste kurs oni koji imaju evre ih cvrsce drze) i onda bi recimo skocio na 120, pa bi onda isti dumpovali evre na trziste i prodavali pa bi kurs pao dole, pa gore, pa dole i tek onda bi popizdeo :) Isto, pazi, tih 1.2milijarde nije poklonjeno, oni su prodati za dinare (120 milijardi+) koji su bili u opticaju a sada vise nisu, sto smanjuje raspolozivu novacanu masu za sravnjivanje domacih potrazivanje sto povecava potraznju za dinarima i prisiljava igrace sa evrima i dugovima u dinarima da iste prodaju, to predstavlja i neku donju granicu gde NBS mora da dopusti da kurs poraste (moze NBS da povuce i vise dinara sa trzista i da spusti kurs ispod 100, ali onda nece biti dinara za placanje). Ti dinari su u vlasnistvu NBS koja za iste kupuje evre kad se situacija obrne i evro krene u pad, samo sto se to skoro nije desilo jer nam je oslabio priliv istih. Plivajuci kurs i korektivna politika za sprecavanje oscilacija je odlican mehanizam, ali nista ne moze da te sacuva od inflacije sopstvene valute, ili ce se izvrsiti korekcija kursa, ili ce presahnuti zvanicno trziste (vize, vize) ili ce se trositi enormna kolicina rezervi da se odrzi nerealan fiskni kurs. A sad, da li je trebalo da puste da ode na 106 (a btw i za to bi potrosili odredjenu kolicinu evara kad su bili pikovi) to je drugo pitanje, tih 1.2milijarede evra je nekih 3.3% naseg GDPa, nije to neka velika lova naspram gubitaka koje bi imali da nas spekulanti samaraju na dnevnoj osnovi.

Ne znam, ja vise volim ovako, bolje da je plivajuci kurs i da u svakom trenutku mozes da kupis/prodas ako treba nego da imas politicki fiksirani jaki kurs kojim politicari kupuju izbore a u realnosti nemas gde da kupis devize sem na kapiji pijace.
[ ArsenLupen @ 24.06.2010. 08:59 ] @
Ala ga objasni, svaka cast.

Citat:
Ne znam, ja vise volim ovako, bolje da je plivajuci kurs i da u svakom trenutku mozes da kupis/prodas ako treba nego da imas politicki fiksirani jaki kurs kojim politicari kupuju izbore a u realnosti nemas gde da kupis devize sem na kapiji pijace.


Istina, samo kad se setim onih likova - ZICE ZA GITARE I VIOLINE, devize - nije mi dobro :)

[ Onaj @ 28.07.2010. 10:15 ] @
Citat:
ArsenLupen: pa i nije tolika greda da bude dinar i 106


Citat:
mmix: A sad, da li je trebalo da puste da ode na 106


Evro prešo i tih 106 din:

Citat:

Dinar sve više pada

Kurs dinara je danas prešao granicu od 106 za jedan evro i pao na najnižu vrednost prema evru od uvođenja zajedničke valute zemalja EU, u januaru 2002. godine.


www.mondo.rs/s177873/Ekonomija/Dinar_sve_vise_pada.html
[ a1200 @ 28.07.2010. 15:00 ] @
Citat:
Evro do kraja godine 150 dinara

Domaća valuta će nastaviti da slabi, a do kraja godine evro bi mogao da vredi 150 dinara, kaže za "Vesti" profesor dr Slobodan Komazec. On ističe da je dugi niz godina dinar bio precenjen i do 80 odsto u odnosu na realnu vrednost, ali sada kada dospevaju velike obaveze plaćanja prema inostranstvu, pad dinara je nužnost.

- Obaveze plaćanja od preko 5,5 milijardi dolara vršiće pritisak na devizne rezerve, tako da pretpostavljam da će biti sve češće intervencije Narodne banke Srbije. Na žalost, ne postoje tako snažne devizne rezerve u slučaju visokog deficita platnog bilansa i velikog odliva po osnovu ino obaveza, da bi se mogao zaustaviti pad dinara.

Prognoze da će se evro zaustaviti na 110 dinara, nisu realne - smatra dr Komazec. On ističe da je priliv deviza po osnovu privatizacije, direktnih investicija i doznaka sve manji, a ključni faktor razvoja su izvoz i nove investicije.

- Velika je zabluda da centralna banka interveniše da bi zaštitila dinar, nego to čini da pokrije obaveze koje banke imaju prema inostranstvu - navodi dr Komazec.


Dinar je i juče nastavio da slabi prema evru, i to za 23 pare ili 0,22 odsto, tako da je zvanični srednji kurs evra 105,5792 dinara, što je nova istorijski niska vrednost domaće valute, objavila je Narodna banka Srbije.


Centralna banka prekjuče nije intervenisala na međubankarskom deviznom tržištu, a od početka godine prodala je ukupno 1,526 milijardi evra da bi ublažila prekomernu dnevnu oscilaciju kursa i podstakla promet na deviznom tržištu.

Dinar je ove godine bio najjači 4. januara, kada je zvanični srednji kurs evra bio 95,9679 dinara.

Presečen razvoj

Razvoj u Srbiji je naprosto presečen, dugo nije bilo gore stanje u ekonomiji. Industrijska proizvodnja bila je veća 1986. a bruto dohodak je na nivou od 80 odsto iz te godine. Stoga ne čudi što domaća valuta slabi. Smatram da će i novi guverner nastaviti po starom - malo po malo će prodavati devizne rezerve i tako održavati dinar u životu - ističe profesor dr Zoran Popov.


http://www.vesti-online.com/Ve...vro-do-kraja-godine-150-dinara

Frizurica sredjena, pomorandza cedjena, samo urbano, urbano...
[ mmix @ 28.07.2010. 15:58 ] @
Aman ljudi, inflacija je politicka, ne ekonomska kategorija. Ne moze da bude evro 150 dinara na kraju godine ako NBS ne emituje dodatne dinare ili dinare od prodatih deviza i to poprilicno. Najgore sto sad mozete da uradite je da panicite i da kupujete evre danas da bi ih sutra prodavali da placate dinarske racune, devize treba kupovati za dugorocnu stednju. Em sto podizete potraznju za evrima em sto cete puci na kursnoj razlici. Taj prof Komazec me uzasno iritira svojim neskrivenim lobiranjem protiv MMFa, paranojom i sirenjem panike i koriscenjem svog akademskog autoriteta da to cini, samo potpiruje teoreticare zavere koji su ionako lako zapaljivi. Istu pricu vrti vec godinama a cinjenicu da kurs nikad ne pogadja objasnjava time da NBS "vestacki odrzava kurs", mo's misliti. Njemu ustvari treba jedna milosevicevska vlast da nastampa dinara pa da pokaze kako je oduvek bio u pravu. :(

Realan kurs je onaj za koji mozes da kupis ili prodas evre, sve ostalo je nagadjanje i to politicko, dal ce ino-banke da isisaju 5.5mil dolara iz srbije i dal ce tu dinarsku supljinu vlast radi privremenog mira popuniti emisijom. Cak niko ni ne pokusava da objasni po kom osnovu se potrazuje tih 5.5 milijardi?!? Ko to trazi? Nas ceo spoljni dug je 40-ak milijardi, sasvim sigurno ne placamo 14% kamate na taj dug.
[ vladd @ 28.07.2010. 17:47 ] @
Najsmesnije su mi "granice"..te graica 90, granica 100, pa granica 104, pa danas granica 106....

Pad je bezgranican

Poz
[ Shadowed @ 28.07.2010. 19:09 ] @
Citat:
mmix: Najgore sto sad mozete da uradite je da panicite i da kupujete evre danas da bi ih sutra prodavali da placate dinarske racune, devize treba kupovati za dugorocnu stednju. Em sto podizete potraznju za evrima em sto cete puci na kursnoj razlici.

Pa, sto vise to rade i povecavaju potraznju za eurima veca je sansa da ce uspeti da zarade :)
[ ChanMaster @ 29.07.2010. 12:35 ] @
Dokle ce da pada?

Dok ne padne i propadne!
[ abishai @ 29.07.2010. 17:24 ] @
Po drugi put!!!
(ali sada vise nema Deutche Mark :( )
[ Onaj @ 29.07.2010. 17:54 ] @
150 je nerealno da bude do kraja godine.
[ sasa_vidic @ 29.07.2010. 18:38 ] @
Realno je samo ono kako se neke čike dogovore interno.

Sva ta vriska oko kursa je zaštita par guzica sa vrha monopolskog lanca.
Ublažiti sopstven pad i eventualno ostvariti dobit u kratkom vremenskom intervalu, samo treba
naštimovati par tajmera.
Ekonomski zakoni će se već nekako ukalupiti u celu priču. Naći će se neka teorija već.

Dok su neki zidali i širili se, evro je bio na 75(bila tema o veštačkom kursu pre godinu i po), e sad stigla
potraživanja na naplatu, kurs 106. Naplaćuje se u evrima, a u dinarima vraćaš potraživanja. Sitnica .

Sabrati to sa još jednim jahačem apokalipse, bankama( koje jelte imaju sa državom non-stop poluzavereničke i
rođačke veze), i eto rešenja... Dogovoriće se čike, a mene ko hebe što primam platu u dinarima.
Inflacija 5 posto na godišnjem nivou. Svake godine. Milina.
Evro pada, a dinar pada u odnosu na evro. Pad i po.

Jelašić, sećate se kako ga smaknuše na kopaoniku.Jednostavno, nije završavao više posao
onim čikama sa početka mog posta.
[ Beltrammi @ 29.07.2010. 19:09 ] @
Citat:
Aman ljudi, inflacija je politicka, ne ekonomska kategorija. Ne moze da bude evro 150 dinara na kraju godine ako NBS ne emituje dodatne dinare ili dinare od prodatih deviza i to poprilicno. Najgore sto sad mozete da uradite je da panicite i da kupujete evre danas da bi ih sutra prodavali da placate dinarske racune, devize treba kupovati za dugorocnu stednju. Em sto podizete potraznju za evrima em sto cete puci na kursnoj razlici. Taj prof Komazec me uzasno iritira svojim neskrivenim lobiranjem protiv MMFa, paranojom i sirenjem panike i koriscenjem svog akademskog autoriteta da to cini, samo potpiruje teoreticare zavere koji su ionako lako zapaljivi. Istu pricu vrti vec godinama a cinjenicu da kurs nikad ne pogadja objasnjava time da NBS "vestacki odrzava kurs", mo's misliti. Njemu ustvari treba jedna milosevicevska vlast da nastampa dinara pa da pokaze kako je oduvek bio u pravu. :(

Realan kurs je onaj za koji mozes da kupis ili prodas evre, sve ostalo je nagadjanje i to politicko, dal ce ino-banke da isisaju 5.5mil dolara iz srbije i dal ce tu dinarsku supljinu vlast radi privremenog mira popuniti emisijom. Cak niko ni ne pokusava da objasni po kom osnovu se potrazuje tih 5.5 milijardi?!? Ko to trazi? Nas ceo spoljni dug je 40-ak milijardi, sasvim sigurno ne placamo 14% kamate na taj dug.


tesko je biti analiticar danas i niko nista ne moze da pogodi zato sto stalno neko vadi neke keceve iz rukava. Ne treba biti mozak, dovoljno je pazljivo procitati bilo koji udzbenik iz ekonomije i tada bi bilo jasno da je ovo sve vestacko stanje. Ko je npr Grckoj uopste dozvolio da se toliko zaduzi i ko joj je na kraju pomogao ? Naravno svaki analiticar mogao je, sto je pravilno, da upozori jos pre 10 godina na sunovrat Grcke ekonomije.

Slicno kad je kod nas pocela privatizacija, u zemlju je uslo gomila para, bilo je dosta i donacija i ne-daj-ti-boze da si onda kritikovao recimo takvu politiku za koju se sada vidi da je pukla, a onda bi svakako bio proglasen, za nazadnjaka, milosevicevca i reakcionara.

Uzgred, mmix, budi oprezan kad pljujes po Milosevicu. Meni je svejedno iskreno, ali fyi nasa drzava se polako priblizava tacki kad ce miloseviceva vladavina biti tretirana kao zlatno doba. To je zalosno, ali ne daleko od realnosti.
[ maliradojca @ 29.07.2010. 21:55 ] @
Citat:
Aman ljudi, inflacija je politicka, ne ekonomska kategorija. Ne moze da bude evro 150 dinara na kraju godine ako NBS ne emituje dodatne dinare ili dinare od prodatih deviza i to poprilicno.

Nije bas tako. Jer inflacija ne zavisi samo od kolicine nacionalnog novca u opticaju, vec od vise komplexnih faktora. Jer da je tako, onda bi vlada nekako mogla izjednaci ulaz/izlaz iz budzeta i tako da odrzi kurs eur-a na 106 koliko hoce vremena.
[ Onaj @ 29.07.2010. 21:56 ] @
Citat:
Beltrammi: nasa drzava se polako priblizava tacki kad ce miloseviceva vladavina biti tretirana kao zlatno doba. To je zalosno, ali ne daleko od realnosti.


Mislim da će to približavanje biti vidljivije tek nakon sledećih izbora.
[ maliradojca @ 30.07.2010. 04:07 ] @
Citat:
Kapital iz inostranstva namirisao unosan biznis sa repo operacijama Narodne banke Srbije, pa je u zemlju ušlo 1,8 milijardi evra. – Na kamatama u repo operacijama špekulanti zaradili – milijardu evra


http://www.politika.rs/rubrike...neli-12-milijardu-evra.lt.html
[ angelico2 @ 30.07.2010. 18:29 ] @
Prvo jedno malo objašnjenje... inflacija je čisto ekonomska pojava, na koju može da se utiče privremeno nekim vanekonomskim merama.

Sećam se pre kad su počinjale priče o Srbiji u EU, učestovanju u međunarodnim financijskim organizacijama, došle neke "čike" iz MMF-a i rekoše da je realno da dinar bude 147 prema evru, i da dok to ne bude nema razgovora o kakvoj ozbiljnijoj saradnji (ne pričam o davanju kikiriki kredita za investiciju). To je bilo kad je evro bio oko 75 ako me sećanje ne vara... i ekonomija nam je izgledala, koliko god jadna, 2 puta bolje nego sada.

Šta više reći. Evro će da ode gore, evro mora da ode gore. Što više budu držali evro na silu dole, to će gore biti po nas.

Jel znate da već sada postoji crno tržište gde možete da menjate devize van kursa NBS... na koja vas vremena to podseca?

Možete da negirate ekonomske zakonitosti, ali to je kao da se igrate sa lastišem, što ga više vučete, to će više da vas boli kad vas udari na povratku nazad.
[ milance_kg @ 30.07.2010. 18:33 ] @
Citat:
angelico2: Prvo jedno malo objašnjenje... inflacija je čisto ekonomska pojava, na koju može da se utiče privremeno nekim vanekonomskim merama.

Sećam se pre kad su počinjale priče o Srbiji u EU, učestovanju u međunarodnim financijskim organizacijama, došle neke "čike" iz MMF-a i rekoše da je realno da dinar bude 147 prema evru, i da dok to ne bude nema razgovora o kakvoj ozbiljnijoj saradnji (ne pričam o davanju kikiriki kredita za investiciju). To je bilo kad je evro bio oko 75 ako me sećanje ne vara... i ekonomija nam je izgledala, koliko god jadna, 2 puta bolje nego sada.

Šta više reći. Evro će da ode gore, evro mora da ode gore. Što više budu držali evro na silu dole, to će gore biti po nas.

Jel znate da već sada postoji crno tržište gde možete da menjate devize van kursa NBS... na koja vas vremena to podseca?

Možete da negirate ekonomske zakonitosti, ali to je kao da se igrate sa lastišem, što ga više vučete, to će više da vas boli kad vas udari na povratku nazad.


Da ne zamaram, nego da budem praktican - gde to ima evro po boljoj ceni da se proda, kupi...
[ Lesli Eldridz @ 30.07.2010. 20:49 ] @
Citat:
Beltrammi: Uzgred, mmix, budi oprezan kad pljujes po Milosevicu. Meni je svejedno iskreno, ali fyi nasa drzava se polako priblizava tacki kad ce miloseviceva vladavina biti tretirana kao zlatno doba. To je zalosno, ali ne daleko od realnosti.
Samo jos da udju tacnije izazovu par ratova, pa bog da ih vidi. Ma daj. Po cemu to Milosevicevo doba moze da bude zlatno, nemoj si neozbiljan. Sto si mogao za 10 maraka da zivis 2 nedelje? To su gluposti. Pa to je bio period totalnog kraha svih vrednosti, a rezultat tog ludila se tek sada vidi. Ti sad nemas (imas na nivou statisticke greske) normalne ljude koji ne jajare i ne muvaju ili nemaju zelju da jajare i muvaju, i trude se da zive bolje, u materijalnom ili bilo kom smislu, na neki normalan nacin. A svi ti nenormlani i njihove "vrednosti" su direktni produkt tog doba. Ko ne veruje neka se seti ili neka se upozna sa ONIM pomracenjem Sunca i to ce biti dovoljno. Ne branim ja ove, to je fukara par ekselans, ali mislim, stvaaaaarno, period Milosevica je bio dno dna i sa time ne moze da se uporedjuje nista.
[ jericho1405 @ 30.07.2010. 21:23 ] @
Padace dotle dok se ozbiljno ne pozabavimo dovodjenjem stranih investora i izvozom domacih proizvoda/usluga cime bi postakli potraznju za dinarom koji trenutno ne vrijedi bas mnogo. Drzava/NBS sve sto danas radi jeste "povlacenje" dinara iz opticaja kupovinom istih troseci devizne rezerve. Kao privremeno rjesenje ocuvanja stabilnosti valute to je sasvim korektan potez, medjutim, dugorocno(sto je slucaj kod nas) to je ravno samoubistvu.
[ Lesli Eldridz @ 30.07.2010. 21:30 ] @
Citat:
jericho1405: Padace dotle dok se ozbiljno ne pozabavimo dovodjenjem stranih investora i izvozom domacih proizvoda/usluga...
E, ali prvo treba nesto da pocne da se prozvodi, a sto se tice stranih investitora, taj voz je otisao, ili bar 75% je otisao tamo 1991 ja ga cenim. To se vidi po tome sto su i ovi koji su dosli stavili katanac na proizvodnju pa objekte pretvorili u magacinem, kao Heinkel, cim je istekao rok iz ugovora po kome moraju ovde da proizvode. Znaci, lopate i motike u sake pa izvoz svinja i slicnih proizvoda, to je jedina sansa. Samo sto ni od toga nema nista, sve dok svake godine u zemlju ulazi 5 - 6 milijardi dolara od dijaspore da odrzava ovo stanje. Prema tome dabome. U stvari, mozda moze da se izvozi radna snaga da fizikalci po gradjevini, taj bizmis je ovde uvek bio dobar, bilo unutra bilo kad su isli da grade po svetu, ali to cemo da vidimo.
[ jericho1405 @ 30.07.2010. 21:41 ] @
Podrzavam takav projekat aktiviranja proizvodnje na drzavnom nivou, posto, realno, ova drzava trenutno nije spremna za "mrtvi" kapitalizam, tj. nema uslove za podsticaj privatne proizvodnje i dovodjenje stranih investitora(nema love i nema stabilne drzavne institucije). Dakle, imamo problem sa prilivom sredstava jer privatni sektor nije dovoljno zreo, jak i stabilan da bi osigurao tako nesto.

Znaci, birokrate poslati u proizvodne pogone da rade nesto korisno. ;)
[ Lesli Eldridz @ 30.07.2010. 21:49 ] @
Nema nista od toga. Sve to ce da napuni bolnice ako treba samo ekser da zakove, pa ce onda hirurzi da budu zauzeti usivanjem otkinutog mesa od palceva, umesto da stvarno lece ljude. Takvi su oni, i takvi ce ostati sve dok ima ko da ih izdrzava, u ovom slucaju dijaspora, MMF i drugi kreditori. Resenje je ukinuti im dzeparac i na silu ih zaposliti. ALi to pa ne moze zbog politickih razloga, da se ne ugrozi politicka stabilnost Evrope, jer ako se na njih primeni ovaj nadasve razumni metod, ukidanje svih nezaradjenih fondova, oni ce pa odmah da izazovu koji rat, bilo sa spoljnim bilo sa unutrasnjim neprijateljem. Sve u svemu, vrzino kolo. Resenje deluje arhaicno, ali prema svecu i tropar, a to resenje je jedna jaka cobancina sa dobrom batinom koja se ne boji da batinu upotrebi. Mislim to coban figurativno, ono, singapurski model pa udri.
[ angelico2 @ 30.07.2010. 23:19 ] @
Na ulici u So i Bg ako znaš ljude
[ Beltrammi @ 01.08.2010. 08:21 ] @
ovo sto se desava sa dinarom je ne inflacija vec jednostavno pad dinara i to na njegovu realnu vrednost. Dinar ne treba nikome realno, a nasa zemlja vise uvozi nego sto izvozi pa je logicno skocila potraznja za evrom. Drzava ako nastavi da brani dinar samo ce izgubiti. Jer ne samo da mora da upumpava evre iz deviznih rezervi vec nerealno jakim dinarom otezava i nas izvoz.

Ipak svedoci smo da NBS zeli da brani dinar. Po meni, to moze biti iz politickih razloga jer pad dinara, zatim pojava crnih trzista podseca na 90-te. Drugo, problem je ogromna zaduzenost stanovnistva u evrima pa bi moglo doci do ogromne duznicke krize, pucanja bankarskog sektora sto bi dovelo do presusivanja sredstava za investicije.
[ mmix @ 01.08.2010. 08:53 ] @
Ja ne znam nikog u Srbiji ko radi legalno a prima platu u evrima, svi primaju u dinarima, isdto tako se i racuni placaju u dinarima, kao i sva domaca potrazivanja, prema tome dinar treba skoro svima.
[ dejanet @ 01.08.2010. 09:16 ] @
..za mmf je sve jedno da li ce deficit da se resava preko kursa ili secom plata ili/i broja zaposlenih na drzavnoj sisi, takodje im nije toliko bitno sto smo falsifikovali BDP, vec koliki je deficit(minus) u evrima...

Klasicna vezba po ovom pitanju je podela bonusa administraciji od 5000 din., te je kurs sutra odmah otisao na 106-107...

(ps: mmf-u takodje nije bitno sto je Dinkicu mama pisala knjigu Ekonomija destrukcije)
[ maliradojca @ 01.08.2010. 10:55 ] @
Citat:
Potpredsednik Vlade i ministar ekonomije kaže da sada imamo blagi oporavak ekonomije, ali to nisu rezultati koje mogu ozbiljnije osetiti ni privreda ni građani.
Dinkić priznaje da se u osmišljavanju novih mera vodio logikom koju svojom teorijom da se povećanom potrošnjom može ubrzati privredni rast zastupa Pol Krugman.

i jos
Citat:
Kao apsolutno netačne vidim tvrdnje da će umereno povećanje plata i penzija dovesti do više inflacije ili porasta uvoza.


http://www.b92.net/biz/vesti/s...08&dd=01&nav_id=449104

Laze svesno, i to za sve pare. Hoce da poveca plate budzetskim korisnicima, umesto da radi nesto po pitanju privatnika koji pune taj budzet. Ako ovako nastave(a nastavice), morace da se zaduzuju u inostranstvu da bi servisirali obaveze, jer imaju smanjen priliv od poreza. I svi u Srbiji ce da vracaju taj dug.
A vec su mu iz MMF-a rekli da ne povecava plate. Kakva je to zemlja i ministar, gde MMF - kolonijalisticka firma vise paznje obraca na zdravlje ekonomije nego ministar. Primer kakvi neljudi vode ministarstvo ekonomije.
[ Roker23 @ 02.08.2010. 09:25 ] @
Dinar ce da pada sve dok ne dodje na svoju realnu vrednost

Profesor akademije ekonomskih nauka Mladjan Kovacevic kaze da je to od 200 do 250 dinara za 1 evro

Inace ko nije znao, dosadasnji pad dinara blagotvorno deluje po srpsku ekonomiju. Uvoz je smanjen izvoz je porastao pa je tako pokrivenost uvoza izvozom u prvih 6 meseci ove godine 57%

Ono sto nama treba jeste totalna reforma drzavne uprave i javne potrosnje, otpustanje 3/4 aktuelnih parazita na drzavnoj "the sisi" , kompjuterizacija i automatizacija drzavne uprave, zatim snizavanje poreza do nivoa poreza jedne Irske , i na kraju dolazak dinara na svoju trzisno realnu vrednost sto ce rezultovati , sve u globalu visokim prilivom investicija u proizvodnju rastom izvoza i samim tim i rastom standarda gradjana.

To je prirodan put za ekonomski napredak . Rast na osnovu kredita ili stelovanje vestacko kursa je uvek samo privremen i na duzi period je cak i pad , jer se uzeti krediti moraju vratiti zajedno sa kamatama.
[ mmix @ 02.08.2010. 09:36 ] @
Wow, 250?

I sigurno je pad uvoza vezan za rast kursa od 10% a ne za opstu nezaposlenost i nelikvidnost gradjana, jbg, 100.000din za LCD TV je ok, ali 110.000 je previse, nista od kupovine ;)

[ Roker23 @ 02.08.2010. 09:47 ] @
Citat:
Wow, 250?

I sigurno je pad uvoza vezan za rast kursa od 10% a ne za opstu nezaposlenost i nelikvidnost gradjana, jbg, 100.000din za LCD TV je ok, ali 110.000 je previse, nista od kupovine ;)


profesor kovacevic kaze da je dinar morao da slabi prema evru u sledecem procentu :

dinarska inflacija minus inflacija u evrozoni

ali kod nas se desavalo suprotno mesto da dinar slabi za recimo 10% dinarske inflacije - 0.5% inflacije u evrozoni tj 9.5% on je jacao jer je vlast zacepila referentnu kamatnu stopu od preko 20% na dinarske zapise cime je prikupila par milijardi evra spekulativnog kapitala kojeg je pustila na trziste da bi vestacki ojacala dinar cime je izazvala pad proizvodnje i izvoza a rast uvoza i vestacki rast standarda stanovnistva.

to je rezultovalo time da je srbije pukla jedno 3 milijarde evra na ime kamata za pozajmljeni kapital , i kada je dosla ova kriza vise nisu imali pare u buzdetu da isplacuju strancima tj bankama kamate pa je RKS smanjena na 8% cime je zbog malog profita krenuo kapital "da bezi iz zemlje" tj mesto kao pre da se evri pretvaraju u dinare, krenuli su stranci da izvlace pare i kupuju za svoej dinare evre. tu imas odgovor gde ode recimo 90 miliona evra "dnevne intervencije" narodne banke....

sadasnji kurs se zadrzava na ovom nivou jos nekako kreditom za stabilnost kursa od 5 milijardi evra na 2 godine od MMF-a

al problem ce biti kad se taj dil zavrsi 2011 nece vise imati cime da brane kurs i pre ili kasnije on ce doci na realnu vrednost

i mesto da je to islo prirodnim putem , svake godine za 10-20 din manje , sada ce to da dodje odjednom kad se potrose sve devize na odbranu kursa tipa sa 120 dinara na 250 dinara za 1 evro....

tako to biva kad se male perice igraju ekonomije.
[ mmix @ 02.08.2010. 10:07 ] @
U izmislio je ameriku, ajd procitaj temu iz pocetka. Upravo to se i desavalo sa kursom dinara, jer bi po toj vasoj prici evro jos uvek bio 40 dinara.

Uostalom, umesto da se ubedjujem sa tobom o ovim naucno fantasticnim izjavama i da se frljamo izmisljenim ciframa, ja ti predlazem sledece, posto ste ti i profesor tako dobro provalili sistem zaduzite se dinarski koliko god mozete (zalozite i kuce i zemlju, pozjamite od komsija, idealno sa grejs periodom, uzmite i zajmove za preporod posto ce drzava ionako da propadne ako kurs ode na 250) i za poslednji dinar koji mozete da uzmete kupite evre po danasnjih 106, 107, koliko li je. Posto kurs raste, prodavacete sve manje deviza da otplatite kamatu a vec dogodine ce biti 250, mozete da prodate samo mali deo tih deviza i da likvidirate dinarkse kredite i da vam ostane brdo evara u ruci. Tako okruzeni ubogima bicete pravi bogovi.
[ vladd @ 02.08.2010. 12:54 ] @
Ja smatram da ce dinar slabiti dok prosecna plata ne bude 100evra..to se poprilicno slaze sa misljenjem doticnog profesora, sto samu utvrdjuje moje razmatranje problema ekonomije.

Ekonomija nije nikakva "nauka", to je prvi postulat, i obicna je verzija matematicke muljacine u vremenu...

Tzv naucnici, koji se bave ekonomijom, samo komplikuju jednostavne stvari do besmisla, simulirajici nekakve modele, zakone, metode, samo forme radi, ne bi li doticna prosta stvar postala, bivala proglasena "naukom".

Ekonomija je jedna, relativno prosta, jednacina, u kojoj se sabiraju nekoliko elemenata, i nekoliko varijabilnih promenljivih, sa ciljem da joj resenje bude > 0..i nista vise.

Promenljive su poenta delovanja, okruzenja, resursa, mogucnosti, trzista...

Kod nas su mogucnosti srednje velicine, resurs obrazovanja je los, ali nije neupotrebljiv, resursi su slabi i haoticni, okruzenje je unisteno, birokratski i infrastrukturno...

Dobri preduslovi su povoljna lokacija i klimatska i komunikaciona, recidivi dobrog obrazovanja, relativno zdrav ljudski resurs...i postojanje relativno velikog trzista(i u lokalu, a nesto veci resurs malo dalje..s obzirom da nas je 7, 8, mozda i 9 miliona..)

Sto je poprilicno malo...da bi se bahato birokratski, preliveno mesetarskim.. manipulisalo.

I to je sve sto "ostade" od "nauke" zvane ekonomija..na ovim prostorima..posto pisanija iz doticnih knjiga, recimo ne vaze za stampace novca npr..USA, za Kuvajt sa svojim resursima...

Poz
[ Angelico @ 02.08.2010. 15:35 ] @
@mmix Zaboravljaš u svojoj računici na inflaciju.. šta ti vredi da imaš i milion dinara u ruci , ako ti je to cena žvaka...

Takođe ja znam ljude koji imaju ugovorenu platu u evrima... ne u dinarima, u dinarima se samo isplaćuje prema važećem kursu.

Problem je što su cene porasle u dinarima, a devizni kurs se drži na silu , tako da i oni koji imaju plate u evrima, kao i druge izvore prihoda (npr zakupodavci) gube, jer su im porasli troškovi. I sad uzmi zakupodavca koji iznajmljuje sobu za 120 evra. Skočila je struja, komunalije, grejanje, održavanje, itd. A on ako poveća stanarinu na recimo 120-130, verovatno će mu stanar otkazati i imaće problema da nađe novog, zato što plate nisu porasle, čak i onih ljudi koji dobijaju u evrima.

Da budemo iskreni, niko ne treba govori za ovu vladu da je kriva za ovo stanje. Teško je preuzeti rasturenu državu i graditi nešto na truloj osnovi. I istina je da se svi političari boje da naprave nekoliko kratkih i neugodnih poteza jer može da se desi : da izgube glasačko telo, da mu ostali nešto smeste i izbace ga iz igre, da mu bude ugrožen život,...

Ali možemo reći da je ova vlada kriva što ništa ne preduzima povodom toga, a ako i nešto preduzme, samo bude još gore. Da se čovek zapita kad su ti svi ministri i experti išli na fakultet i specijalizacije, jesu li oni nešto slušsali tamo ili samo kuntali. I smešno, i žalosno je slušati studenta sa ekonomije, koji bi , da dođe do ministarske fotelje sredio situaciju u zemlji za oko 5 god, a svi ti ministri i experti zajedno ne mogu.

Imamo usta puna pokvarenih zuba. Imamo izbor :
1. Povaditi pokvarene zube
2. Mrljati i odugovlačiti, dok nam ne poispadaju svi zubi u najvećim mukama sa mogućnošću dobijanja sepse

Trebaju nam ljudi koji su sposobni da naprave teške odluke i sprovedu ih. I neinteresuje me da li su iz DS-a ili se radi o Miki Mikiću iz sela iza 3 brda i 5 gora.
[ mmix @ 02.08.2010. 16:15 ] @
Pa po toj super teoriji ti ne bi imao dinare u ruci, imao bi evre, procitaj jos jednom, prodavao bi tek toliko evara da platis kamatu, ostalo cuvas u evrima, nasa inflacija te ne dotice, na kraju prodas manje od pola tih evara da skratis kredit u dinarima i superbogat si, ko u bajci. Al ne znaju ni oni da ce da bude 250 nego lupaju ko maksim po diviziji i panice narod, da nahvatas tri prof akademika ekonomije i stavis ih u jedno sobu i ne das im da izadju dok ne usaglase kurs crkli bi od glasdi unutra pre nego bi se slozili, jos kad se lobiranje ubaci u igru. Ima ova vlast itekako stvari za koje treba da bude drzana odgovornom, ali kursna politika NBSa je jedna od iole normalnijih stvari u ovoj zemlji i nije na tom spisku. Ne znam na osnovu cega uopste narod ocekuje da kurs bude stabilan kad imamo skoro pa nikakvu ekonomiju.

Znam i ja te ljude sa "euro" platama, ali to su par ljudi na stotinak i to iskljucivu u strucnim bransama, izuzetak ne potvrdjuje pravilo, skoro svi ostali ugovaraju dinarske plate.
[ Beltrammi @ 02.08.2010. 18:57 ] @
uf mmix ala si se uhvatio za dinarsku platu. Da, naravno da skoro svi primaju u dinarima jer dinar je PLATEZNO SREDSTVO i tako je bilo i kod Milosevica 1993. Medjutim za nasu pricu na ovom topicu je to irelevantno (srpski: nebitno) zato se sa tim dinarima moze kupiti onoliko robe ili usluga koliko oni vrede evra jer su cene indeksirane u evrima. Nama je bitan kurs i njegov rast tj. propadanje dinara dok on ne dodje do realne vrednosti tj. do realne snage nase privrede.
[ sasa_vidic @ 02.08.2010. 18:57 ] @
Citat:
mmix: Pa po toj super teoriji ti ne bi imao dinare u ruci, imao bi evre, procitaj jos jednom......


Samo ima sitnica jedna, kredit je vezan za srednji kurs evra na dan otplate rate kredita, tako da .....

*Vlad je dao dobar siže svih ovih pisanija o ekonomiji. A beše i tema o veštačkom kursu...
[ Beltrammi @ 02.08.2010. 19:37 ] @
jedan komentar:

Zbog neracionalne politike valutnog kursa (precenjenog dinara) i defektnog koncepta privrednih reformi, zasnovanom na ekstremnom neoliberalizmu Srbija se nasla u velikim deviznim, ekonomskim i socijalnim problemima, narocito imajući u vidu visinu spoljnog duga zemlje, koji u ovom trenutku iznosi preko 30 milijardi dolara. Pojedini vlastodrzci ne iznose realne parametre kada govore o ukupnoj zaduženosti zemlje i na taj način obmanjuju građane Srbije. Tim pričama oni žele da prikažu da ima dovoljno prostora za novo zaduživanje države u inostranstvu. Kad vlastodrzci govore o spoljnoj zaduženosti, uzimaju u obzir samo deo tog duga za koji se država direktno zadužila u inostranstvu. Ako je u pitanju, recimo, zaduženje železnice ili EPS-a, iako se država tu pojavljuje kao garant, oni takve dugove ne računaju. Ukupan spoljni dug podrazumeva zaduženja Vlade, kao i državnih i privatnih firmi i banaka na teritoriji jedne zemlje, i taj dug Srbije u ovom trenutku preko 30 milijardi dolara.

Suludo je braniti precenjeni dinar, kada je realna vrednost evra 130 - 140 dinara. Zbog veštačkog držanja kursa i precenjenog dinara trpi domaća privreda, a posebno industrija. Precenjeni dinar je izazvao ogroman deficit, pad industrijske proizvodnje i nezaposlenost. Prvo što država mora da učini jeste da digne ruke od odbrane nerealnog valutnog kursa. U Mađarskoj, Slovačkoj recimo, izvoz učestvuje sa preko 70% BNP-a, dok kod nas izvoz čini 30% našeg BNP-a. To je izuzetno malo, i glavni razlog tako niskog izvoza je nerealan kurs dinara, koji destimuliše izvoznike, a pogoduje uvoznickom lobiju sa Miskovicem na celu, koji je ekstremno profitirao i koji je resio da uguši domaću privredu, a posebno industriju. Mi bismo sada mogli da izvezemo jako velike količine junećeg mesa, ali od kvote koju nam je odobrila EU za izvoz pod povoljijim uslovima, mi ni trećinu nismo u stanju da iskoristimo jer naši poljoprivredni proizvođači nisu zainteresovani da prodaju stoku po tim cenama, odnosno da izvoze po sadašnjem valutnom kursu. Sredinom prosle godine uvoznik iz Srbije plaćao je američki dolar samo pet dinara više nego što ga je plaćao 2001. godine. A, od tada do danas cene u Srbiji su u proseku gotovo tri puta na višem nivou nego što su bile krajem 2000. godine. Zbog tog ogromnog nesklada uvoznik na toj razlici fantastično zarađuje. Pa su tako banane iz Ekvadora i bile jeftinije od naših jabuka. To je samo jedan od mnogobrojnih primera. Posledice tog ogromnog uvoza po našu privredu, a posebno po domaću industriju, su katastrofalne.

50ih godina prošlog veka Holanđani su pronašli velike količine prirodnog gasa. Počeo je veliki izvoz, ogroman devizni priliv. Domaći kurs otišao je u nebesa, strana valuta se mogla kupiti po bagatelno niskom kursu. Holandsko tržište bilo je preplavljeno uvoznom robom, a privreda nije mogla da konkuriše tom uvozu. Sve je teže mogla da proda svoju robu, jer je precenjen kurs domaće valute bitno povećavao cenovnu konkurentnost uvozne, a smanjivao cenovnu konkurentnost domaće robe. To se sad dešava u Srbiji, naša industrija je zahvaćena tom „holandskom bolešću“. Srbija za razliku od Holandije nije pronasla velike kolicine gasa. Srbija je ogroman trgovinski deficit finansirala rasprodajom drustvene imovine (koja nije obnovljivi resurs) i nerazumnim zaduzivanjem u inostranstvu. Naša industrijska proizvodnja još uvek nije dostigla proizvodnju iz 1998. godine, a pogotovu ne onu iz 1989. godine. Proizvodnja poslednjih nekoliko godina je bila priblizno 40% one iz 1989. Dinar ce prestati da pada onog momenta, kada se spoljnotrgovinski deficit svede na prihvatljivu meru. Nakon toga NBS nece morati da brani kurs, branice se sam. Srbija ne sme da ima spoljnotrgovinski minus koji je veci od cifre koja se dobije kada se doznake iz inostranstva saberu sa stranim investicijama. Npr 2007 i 2008 dinar i pored ogromnog deficita nije padao, zbog rasprodaje drustvene imovine i stranih kredita, tog nezaradjenog novca koji je uzimala drzava, privreda i gradjani, uz obavezu da ga vrate sa kamatom. Dug je los drug. Visoke trgovinske deficite sebi mogu da dozvole npr turisticke velesile, koje negativan saldo nadoknadjuju prihodima iz turizma...
ali za razliku od njih Srbija sebi ne sme da dozvoli taj luksuz.
(Dr Ivan Mandic, 31. jul 2010 12:20)
[ stil @ 02.08.2010. 19:51 ] @
A gas je obnovljivi resurs ?
[ Ivan Dimkovic @ 02.08.2010. 19:57 ] @
Citat:

Suludo je braniti precenjeni dinar, kada je realna vrednost evra 130 - 140 dinara.


Mene zanima samo jedna stvar - na osnovu cega ovi "proroci" procenjuju tu "realnu vrednost" dinara?

Da li je neko izneo formulu sa kojom je dosao do te cifre?

Pitam, posto vec par godina idu te price o "realnom kursu" dinara sa manje-vise istim ciframa, pa me bas zanima kakva li je to matematika iza toga.

Ili, jednostavno, lupaju?

Drugo - oko smanjenja spoljnotrgovinskog deficita - wow, otkrili su Ameriku. Ima samo jedan problem: da bi se smanjio spoljnotrgovinski deficit, domaca privreda mora ponuditi konkurentne proizvode, sto nije lak proces jer zahteva ulaganja u modernizaciju i pojeftinjenje proizvodnog procesa. Nekada davno je bilo moguce igrati se sa carinskim tarifama i vestacki odrzavati privredu konkurentnom, ali je danas to vrlo tesko izvodljivo ako ne i nemoguce za jednu siromasnu zemlju koja je de-facto okruzena EU.
[ sasa_vidic @ 02.08.2010. 20:03 ] @
Citat:
Beltrammi: jedan komentar:



. Zbog tog ogromnog nesklada uvoznik na toj razlici fantastično zarađuje. Pa su tako banane iz Ekvadora i bile jeftinije od naših jabuka. To je samo jedan od mnogobrojnih primera. Posledice tog ogromnog uvoza po našu privredu, a posebno po domaću industriju, su katastrofalne.




Podseti me ovaj članak.. Prošle godine, subota, pijačan dan, idila...odem do pijace, vidim lepe jabuke..
pošto majstore.. on iz topa ....100 dinara. Naježio sam se, ne zato što su jabuke 100 fu*kin*g dinara, nego zato što su
banane u prodavnici 70 dinara. Sve mi je bilo jasno kao dan. Počelo je ponovo..
Došao sam kući i pitao ženu dali se seća moje priče od pre 7-8 godina kad sam pričao o jabukama i bananama.. Rekla je da se seća... E kako je bilo tad, sad je opet.

Ekonomija za početnike u sto lekcija.

[ vladd @ 02.08.2010. 20:32 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic

Ili, jednostavno, lupaju?



Najjednostavnije lupaju. Realan kurs dinara je onoliki koliki je u menjacnicama

A koliki bi "trebao" da bude, to zavisi od mnogo okolnosti, a ponajvise od uticaja deviznih mesetara, tako da je zeljeni "realni" kurs splet interesa, a ne formule

Poenta je da se ne moze dugo odrzavati, ponajvise zbog prirodnih, realnih privrednih pritisaka. Losa je privreda, jos losiji deficit.

Deficit se moze resiti jednostavno, bez obzira na blizinu EU, ali Misku ne odgovara..

Uzgred, veliki problem su marze i akcize, i svako smanjenje prometa, variranje kursa, ili bilo koja druga igracka za racun mesetara, pravi vecu rupu u budzetu..

Poz
[ mmix @ 02.08.2010. 20:57 ] @
Nemoj uopste da unosite domacu poljoprivredu u pricu o kursu na taj nacin, ove godine je sezona propala nacisto zbog vremenskih uslova, gubici su od 20% (psenica), preko 50% (jabuka) do 80% (bostan). Svo voce i povrce koje je inace bilo jeftino zbog domace ponude ce ove godine biti skupo.

I ne znam sto se zurite, do kraja godine ima jos 5 meseci brzo to prodje, videcemo ko je bio u pravu
[ Roker23 @ 02.08.2010. 23:28 ] @
Citat:
Mene zanima samo jedna stvar - na osnovu cega ovi "proroci" procenjuju tu "realnu vrednost" dinara?

Da li je neko izneo formulu sa kojom je dosao do te cifre?

Pitam, posto vec par godina idu te price o "realnom kursu" dinara sa manje-vise istim ciframa, pa me bas zanima kakva li je to matematika iza toga.

Ili, jednostavno, lupaju?

Drugo - oko smanjenja spoljnotrgovinskog deficita - wow, otkrili su Ameriku. Ima samo jedan problem: da bi se smanjio spoljnotrgovinski deficit, domaca privreda mora ponuditi konkurentne proizvode, sto nije lak proces jer zahteva ulaganja u modernizaciju i pojeftinjenje proizvodnog procesa. Nekada davno je bilo moguce igrati se sa carinskim tarifama i vestacki odrzavati privredu konkurentnom, ali je danas to vrlo tesko izvodljivo ako ne i nemoguce za jednu siromasnu zemlju koja je de-facto okruzena EU.


ne mozes tacno da znas , ali mozes da predpostavis

realna vrednsot dinara bi bila ona vrednost kada bi narodna banka srbije imala odprilike istu referentnu kamatnu stopu kao recimo evropska centralna banka i kada vlada tj NBS ne bi uopste intervenisali na deviznom trzistu bez obzira kakve se fluktuacije desavale.

eto samo ove godien su za 7 meseci potrosili skoro 1.7 milijardi evra direktno i jos ko zna koliko su upumpali indirektno od kredita koje su uzeli od MMF-a i ostalih poverilaca ....

zamisli da nisu to uradili , vec bi sada kurs bio na nekih 130-140.... ako ne i vise...

znaci realan je onaj kurs kojeg striktno odredjuje samo trziste bez upliva i reakcije centralne vlasti.
[ Beltrammi @ 03.08.2010. 05:54 ] @
Citat:
Ima samo jedan problem: da bi se smanjio spoljnotrgovinski deficit, domaca privreda mora ponuditi konkurentne proizvode, sto nije lak proces jer zahteva ulaganja u modernizaciju i pojeftinjenje proizvodnog procesa. Nekada davno je bilo moguce igrati se sa carinskim tarifama i vestacki odrzavati privredu konkurentnom, ali je danas to vrlo tesko izvodljivo ako ne i nemoguce za jednu siromasnu zemlju koja je de-facto okruzena EU.


pa nije bas tako.

Srbija za pocetak treba da prestane da uvozi stvari koje nije tesko proizvesti. Mislim rafovi srpskih marketa puni su keksova, cokolada, krekera, testenina iz uvoza, stvari za ciju proizvodnju odavno postoji dostupna tehnologija. Uredu je da kupimo Airbas od Francuza ili novi Clio posto mi tu tehnologiju nemamo niti cemo je imati, ali da li moramo da uvozimo cackalice iz Slovenije ?

Sto se tice ukidanja carina ulaskom u EU u praksi mnoge zemlje i dalje nastavljaju izuzetno da stite domace trziste koliko god je to izvodljivo. Jedino sto u Srbiji vladaju zagovornici neoliberalizma gde je sve dozvoljeno, a pri tom vode zemlju koja nema ni jedan ozbiljan brand pa naravno da cemo da ga popijemo. Francuzi mogu da u teoriji neograniceno prodaju svoja vina u Italiji, medjutim italijanski vinari nisu prepelice pa da tek tako puste nekog u svoje dvoriste - i nedajboze da bi oni to priznali. Posto je nacionalizam nepozeljan onda se svi dovijaju na razne nacine, a kupuju samo zaista nesto najpovoljnije i neophodno.

Sto se tice carina i zastita, znas to je pomalo filozofsko pitanje. U SFRJ mi smo imali visoke carine i domaca privreda se stitila maksimalno, ali se isto tako i razvijala tj. radila. Neko ce reci da mi nismo bili konkurenti i da smo imali losiju robu. Slazem se, ali isto tako treba znati da mi (Srbija) zivimo tik uz Zapad i da je njima veoma tesko biti konkurentan. Slicno je i Finska bila neutralna, ali ona je pre ulaska u EU pripremila svoju privredu i stvorila par konkurentih imena.
[ mmix @ 03.08.2010. 08:14 ] @
Citat:
Roker23: realna vrednsot dinara bi bila ona vrednost kada bi narodna banka srbije imala odprilike istu referentnu kamatnu stopu kao recimo evropska centralna banka i kada vlada tj NBS ne bi uopste intervenisali na deviznom trzistu bez obzira kakve se fluktuacije desavale.
eto samo ove godien su za 7 meseci potrosili skoro 1.7 milijardi evra direktno i jos ko zna koliko su upumpali indirektno od kredita koje su uzeli od MMF-a i ostalih poverilaca ....
zamisli da nisu to uradili , vec bi sada kurs bio na nekih 130-140.... ako ne i vise...
znaci realan je onaj kurs kojeg striktno odredjuje samo trziste bez upliva i reakcije centralne vlasti.


Ajoj, kakve stvari vi ljudi pisete, to vise nije ni humano. Nije Srbija ekonomska sila pa da ima jacinu i kolicinu proizvodno pokrivene valute da pusta kurs bez korekcija, retki su dani kad ponuda i potraznja odgovaraju jedna drugoj i bio bi konstantno izlozen trzanjima na trzistu, ako mislis da je sadasnja situacija stresna, cik pogodi kako bi ti bilo sa takvim kursom. Spekulanti sa kintom bi nam ispraznili slamarice u roku odmah, koristili bi vecu kolicinu love da izazivaju namerne disbalanse na trzistu da ljude nateraju da se oproste od svojih para, NBS se tu pojavljuje kao amortizer i popunjava rupe u ponudi/potraznji cime celu takvu operaciju cini spekulantima veoma tesko izvodljivu jer se ponistava i psihicki efekat na stanovnistvo. A to za referentnu stopu je ekstremno kratkovido i veoma neinformisano.
[ maliradojca @ 03.08.2010. 09:03 ] @
http://www.b92.net/biz/vesti/s...08&dd=03&nav_id=449425
[ mmix @ 03.08.2010. 09:20 ] @
No comment. Eto vam ko dize inflaciju u ovoj zemlji deleci deficit administrativcima.
[ Roker23 @ 03.08.2010. 09:40 ] @
pa pitali ste , kako da srbija ima sto je moguce stabilniju valutu ja sam vam odgovorio kako , TAKO STO BI JE U POTPUNOSTI DEFINISALO TRZISTE

inace ako niste znali, decaci i devojcice, danas u svetu nema 100% stabilne valute. jer svaku valutu tj njenu vrednost odredjuje odnos ekonomije te zemlje sa ekonomijama drugih zemalja.

eto na primer, americki dolar , vredeo 1.2 evra kad je startovao evro, pa onda dosao do vrednosti od samo 0.6 evra za 1 dolar tj pala mu vrednost prema evru za duplo, onda opet krenuo da jaca prema evru i dosao do nekih 0.8 evra za 1 dolar.

i nisam cuo da neko u americi dize galamu i larmu zbog toga od njihovih privrednika i trazi "stabilnu valutu"?

to je dokaz koliko Srbi nemaju POJMA sa ekonomijom i koliko su Srbima glave jos u komunizmu, u sistemima planskih privreda i fiksnih kurseva domace valute.

u svim kapitalistickim , pravim kapitalistickim zemljama koje imaju konvertibilne valute, kurs valute nije fiksan vec plivajuci i kao sto rekoh odredjuje ga odnos ekonomije narocito berzi njihove zemlje sa berzama/ekonomijama drugih zemalja kao i mnogi drugi faktori.

Kurs je izuzetno kompleksna stvar i skoro nemoguc za predvidjanje njegovog kretanja inace da je drugacije mnogo bi bili milijarderi po toj osnovi.

Problem je sto Srbi nisu navikli da zive i rade u kapitalizmu, i sto Srbi hoce da im standard raste NA FORU a ne kao u drugim zemljama od rasta privrede da rastu i plate

Srbi sa "the sise" oce da im vlast za koju glasaju propise da danas 1 evro vredi 30 dinara samim tim njihova plata 900 evra i to tako da se drzi arednih 50 godina JER ONI TAKO OCE BRE

To sto tako nesto nije realno i moguce - NJIH NE ZANIMA

Oni su navikli ne da platu zaradjuju vec da je PRIMAJU . Oni su navikli kad dodju na posao da procitaju novine, piju kaficu, igraju igrice, da od 8 sati efektivno rade 2-3 sata .

Ne znaju oni da ako padaju berzanski indeksi najjacih firmi u zemlji da automatski mora da slabi i kurs domace valute i da je tako to svugde u svetu

Ne znaju da kurs valute svake zemlje brani njena privreda i da to ne treba i ne sme da radi vlada i narodna banka.

Zato nam je kako nam je.
[ Angelico @ 03.08.2010. 09:42 ] @
@mmix
Nisam skontao taj deo da uzimaš kredite u dinarima. Onda sve što si rekao štima, i ko je pametan uradiće tako. Iskreno da ti kažem, nisam ni znao da ima da se uzme kredit koji nije vezan za EURIBOR ili srednji kurs evra NBS u pogledu otplate kamata. Ali ako ima extra!

Ovo sad nije realan kurs evra. Realan kurs evra će da bude kad : NBS ne bude branila kurs, država ne bude zapošljavala toliko ljudi, i kad država ne bude najveći konsument dobara u državi.

Niko ne može da kaže da će kurs sutra biti toliko i toliko. To je nerazumno. Npr. sad je realan kurs oko 200 din za evro (po mom odokativnom mišljenju, a ja nisam ekonomista da naglasim), i sad ako država nastavi da štiti dinar, stanje u ekonomiji će se usled nerealnog kursa pogoršavati, pa će za 6 meseci od sad evro umesto 200 din , vredeti recimo 220+ (uzimajući u obzir faktor da ne dođe do pada evra, kao što je došlo kad je otkriveno šta je Grčka uradila, što nas je inače spasilo da evro ne ode još gore u odnosu na dinar).

Znači, što se pre preseče i okrene novi list, to će dinar pre početi da jača, kako nam bude rastao izvoz, privatni sektor i GDP overall.

Postoje načini da se, sa velikom sigurnošću, izračuna realan kurs bilo koje valute uz dovoljan broj poznatih ekonomskih parametara jedne zemlje. Ali ne znači da će taj realan kurs, biti ujedno i zvaničan. Ali, država koja previše odstupa od ovoga kursa, pravi deformaciju na tržištu, i dugoročno uništava ekonomiju zemlje i otvara vrata za crnu berzu i špekulacije. Nekad je to potrebno, npr. rat, nemiri, prirodne nepogode velikih razmera. Ali u drugim slučajevima uglavnom nije.

Ja tek ulazim u ovu tematiku, koliko god mi vreme pored ispita dozvoljava. Ako nekoga zanima, dosta knjiga i radova može da nađe na http://mises.org/literature.aspx Ludwig Von Mises Institut. To je veoma dobar početak , jer ima literature od adama smita do najnovijih dela modernih ekonomista.
[ Roker23 @ 03.08.2010. 09:45 ] @
Citat:
No comment. Eto vam ko dize inflaciju u ovoj zemlji deleci deficit administrativcima.


ako niste znali, deficit budzeta republike Srbije ce ove godine biti najmanje nekih 180 milijardi dinara. A fond za plate svih zaposlenih sa budzeta je nekih 150 milijardi dinara.

sto znaci da zaposleni sa budzeta primaju plate ne iz budzeta vlade Srbije, jer tih para u budzetu nema, vec iz pozajmljenih sredstava putem kredita

I na sve to vlast najavljuje povecanje plata za jos 8% sto ce povecati i deficit budzeta za jos jos najmanje 12 milijardi dinara.

Sobzirom da vlast tesko moze da se zaduzi dodatno kod komercijalnih banaka u tu svrhu, moje misljenje je da ce taj novac biti dostampan tj za toliko ce biti povecana dinarska novcana masa sto ce rezultovati daljim slabljenjem dinara kao valute....
[ Roker23 @ 03.08.2010. 09:49 ] @
Citat:
@mmix
Nisam skontao taj deo da uzimaš kredite u dinarima. Onda sve što si rekao štima, i ko je pametan uradiće tako. Iskreno da ti kažem, nisam ni znao da ima da se uzme kredit koji nije vezan za EURIBOR ili srednji kurs evra NBS u pogledu otplate kamata. Ali ako ima extra!


angelico oduvek imaju krediti u dinarima , samo je problem do skora bio , sto su zbog previsoke referentne kamatne stope Narodne Banke ti krediti bili izuzetno nepovoljni sa kamatama od 24% ili vise procenata.

Znaci vlada Srbije je n amerno i bukvalno donela tu meru da bi destimulisala ljude da se zaduzuju u domacoj valuti, vec da se zaduzuju u evrima, da bi na taj nacin vestackim putem povecali priliv evra u srbiju. Na primer gradjani Srbije se zaduze ove godine 500 miliona evra, sto znaci da je ove godine putem kredita uslo 500 miliona evra u zemlju.

Jedini problem u celoj prici je sto na period od 5 godina se za tih pozajmljenih 500 miliona mora izdvojiti jos dodatnih 100 miliona recimo na ime kamata, tako da si ti 500 miliona evra priliva u 2010 godini platio odlivom sume od 600 miliona evra u roku od 5 godina.

Incae u dinarima se mozes zaduzivati samo kratkorocno. Ne mozes recimo u dinarima podici kredit za stan .

Inace ja bih se ovog trena zaduzio da mozes da podignes kredit u dinarima za stan jer sam 10000% siguran da kurs dinara ne moze da bude stabilan u navedenom periodu tj da ce dinar da depresira prema evru mnogo vise nego sto ce da bude vrednost kamate na pozajmljeni kapital u tom periodu.

Ali znaju to iz vlasti - pa zato nemamo stambene dinarske kredite :)
[ vladd @ 03.08.2010. 10:51 ] @
Eto koliko ste komplikovanih kalkulacija izneli, teoretisanja, i svako je tacno u malom segmentu, i novca i trenutka.

Kurs kao treba da odredjuje trziste, ali ne znamo KOJE?. I to trziste(kao i sva trzista) nije slobodno, vec je uredjeno.

Problem sa dinarom je sto je Vlada u kljestima stranih banaka i stranog kapitala, pa mora da pravi ustupke.

Privreda je jedan od pozitivnih stubova za podrsku valute, ali zaista nije jedini, posto je privreda sklona padu, mnogo lakse nego valuta. Valuta treba da kompenzuje pad privrede.

Ocigledno je da snagu valute odredjuje drzavna politika, posto valuta nija klasicna roba(mada je na odredjenim mestima moguca trgovina), vec je valuta element drzavne politike.

Osim lose privrede, koja obavezuje vladu da jos vise brani kurs, da ne bi privreda visestruko i brzo(zato je i vreme bitan faktor) propala, losa drzavna budzetska politika dodatno pritiska kurs.

A para prosto nema, onoh spolja, za pokrivanje rashoda..

Zato se vracamo na period platica od oko 100 evra..odredjenom brzinom, ali je to ciljna tacka..

Poz
[ Roker23 @ 03.08.2010. 10:56 ] @
samo u banana drzavama vrednost valute odredjuje drzavna politika . u uredjenim drzavama to gotovo skoro uvek cini trziste.

idi recimo prosetja malo na sajt bloomberg.com pa pronadji koliko imas povezanih vesti o padu berzanskih indeksa i vrednosti valute zemlje u kojoj se berza nalazi.

inace slazem se da se vracamo na period gde je realna plata u zemlji 100 evra.

imas na wikipediji listu zemalja po v isini izvoza po glavi stanovnika

evo je lista ovde

http://en.wikipedia.org/wiki/L...ountries_by_exports_per_capita

ove zemlje koje su u prvih 20 imaju jako stabilne ekonomije, bogata su drustva i sto je bitno za ovu temu jako stabilne valute.

A gde je tu Srbija?

Srbija je negde sobzirom da su podaci malo zastareli i da je izvoz od 527 dolara po glavi stanovnika bio kad je kurs bio 75 , na nivou od mozda 400-450 dolara po glavi stanovnika.

Zagledavanjem drugih zemalja na toj lestvici vidis da uopste nije cudno sto smo mi takva beda kakva smo .

Jer nasi susedi na toj lestvici su papua nova gvineja, ekvador i slicne banana drzavice. Cak neke koje vaze u svetu za jako bedne, kao recimo Dominikanska republika izvoze po glavi stanovnika jedno 20-30% vise nego Srbija.

[ stil @ 03.08.2010. 12:37 ] @
Čisto da se ne zaboravi.

Dnevnik - cene i inflacija u Srbiji 1993

[ Roker23 @ 03.08.2010. 13:02 ] @
nije mi jasno sta pokusavas sa tim navodjenjem 93ce?

jel si cuo mozda da smo tada imali ratove i sankcije ?


sada je 2010 godina , znaci 17 godina kasnije nego 1993 i u svakom slucaju za sadasnje katastrofalno stanje ta 93ca nikako ne moze biti izgovor.
[ stil @ 03.08.2010. 13:12 ] @
:))

Pa ne samo kažem, treba biti stručan pa napraviti tako nešto. I rat i sankcije i inflaciju tuto kompleto. Sve stručnjak do stručnjaka, nije nego.
[ Roker23 @ 03.08.2010. 13:37 ] @
verovao ili ne to 90tih sto se desilo je bilo skoro neizbezno.

razlozi :

- "Reforme" ante markovica kojima je dinar vezan za kurs nemacke marke i tako izuzetno precenjen cime su plate svih gradjana skocile preko noci u markama za duplo, sto je bilo svima lepo, ali je rezultovalo time da SFRJ kao drzava bankrotira , jer se odliv deviza iz zemlje povecao izuzetno. zato sto su Ante Markovic i kompanija potrosili sve devize skoro iz savezne kase, nismo posle imali vise da branimo cime kurs dinara
- raspad drzave, srbija je ostala naslednica SFRJ i cela dinarska novcana masa projektovana za 22 miliona stanovnika se slila u srbiju od 7 miliona
- sankcije zapada
- ratovi u bosni i hrvatskoj koji su se morali finansirati. svaki rat je skupa rabota i mnogo kosta.


eto znaci objektivno to je bilo razumljivo sto se desilo, jer se desilo zbog stvari koje mi nismo mogli da sprecimo ili na njih direktno da uticemo dok ova kriza sto se desava danas je direktna i iskljuciva krivica lose makroekonomske politike od 2000te do danas.

znaci tada je krivica za stanje primarno bila na stranim faktorima na koje nismo mogli da uticemo, dok je krivica danas prakticno samo na nasoj vlasti i nasem narodu.
[ stil @ 03.08.2010. 13:49 ] @
Ma idi begaj :)
[ Beltrammi @ 03.08.2010. 16:30 ] @
Citat:
ratovi u bosni i hrvatskoj koji su se morali finansirati. svaki rat je skupa rabota i mnogo kosta


wow, govoris o ovim ratovima kao da je to bespotrebna akcija Srbije na nekim drugim , dalekim kontinentima.
[ angelico2 @ 03.08.2010. 23:22 ] @
Baš razgovarao sa ćaletom. Može da se uzme dinarski kredit, ali referentna stopa nije fiksna, to znači ako NBS sutra odredi umesto 24% koja ti je bila na početku - 500% , možeš slobodno da se vešaš... Tako da to sa dinarskim kreditima ne štima nešto. Štimalo bi da je fiksna stopa... pobogu ja bi prvi prodao sve što imam i uzeo kredit u dinarima na 10 god ili sl.
[ mmix @ 04.08.2010. 09:58 ] @
Al sta te briga ako ce da bude 250 evro dogodine moze, imas samo jednu godinu kamata da platis moze i 50% da bude pa ces da zaradis, vec dogodine imas brdo para Btw, repo je sada 8% ako se ne varam, sto nznaci da ti je dinarski investicioni kredit u intezi 9.5%
[ cozmo_im @ 05.08.2010. 18:32 ] @
Dinaru vrednost raste zbog povecanja referentne kamatne stope. Dok je Jelasic bio, bila je oko 15%... mozda i vise (prosle godine). Kada bi se vratila na priblizan nivo, manje deviza bi bezalo preko banaka i dinar bi ojacao na ispod 100 dinara za evro. Takodje dolar pada u odnosu na evro i to je dodatni razlog.

Elem, problem je sto visoka ref. kamatna stopa izaziva haos za kredite privredi i gradjanima (visoke kamate, vrlo stroge uslove dobijanja kredita, ne bi bilo subvencija...)...
[ Izvoljski @ 05.08.2010. 19:11 ] @
imam utisak da je mmix-u neko ukrao password.
[ mmix @ 05.08.2010. 19:38 ] @
Ko? Gde? Sta?
[ geniuxx @ 05.08.2010. 19:46 ] @
Pad nj.v. dinara može da spreči samo gravitaciona anomalija...
[ maliradojca @ 07.08.2010. 00:47 ] @
Citat:
Tu Brisel ima podudarna vidjenja s Međunarodnim monetarnim fondom, naglašavajući da Srbija i još neke države regiona ne mogu stalno računati na nove kredite ili pomoć EU i svetskih finansijskih organizacija da bi popunjavali budžet.

http://www.b92.net/biz/vesti/s...08&dd=06&nav_id=450108
Citat:
Nažalost, poslednjih godina spoljni dug mnogo više pravi država nego privatni sektor. Mnogo više se zadužuje država nego preduzeća i banke. Napravili smo strategiju da od 2000. godine živimo na spoljnom dugu. Ta tendencija ne može više da se nastavi.

http://www.b92.net/biz/vesti/s...=06&nav_id=450158&fs=1
[ Roker23 @ 07.08.2010. 11:20 ] @
Citat:
Dinaru vrednost raste zbog povecanja referentne kamatne stope. Dok je Jelasic bio, bila je oko 15%... mozda i vise (prosle godine). Kada bi se vratila na priblizan nivo, manje deviza bi bezalo preko banaka i dinar bi ojacao na ispod 100 dinara za evro. Takodje dolar pada u odnosu na evro i to je dodatni razlog.

Elem, problem je sto visoka ref. kamatna stopa izaziva haos za kredite privredi i gradjanima (visoke kamate, vrlo stroge uslove dobijanja kredita, ne bi bilo subvencija...)...



visa referentna kamatna stopa znaci odliv deviza investitorima pre svega bankarima na ime te kamate ....

procitaj vest u postu iznad mog. budzet republike srbije je nerealan i pred pucanjem je . upravo zato sto se isplacivala RKS od 15% .


I ova sadasnja RKS od 8.5% je previsoka i nema odakle da se isplacuje. RKS treba da padne na 1-2% i vlast treba da odustane od politike trosenja deviza za lazno stimovanje kursa domace valute.

Trziste je uvek u pravu.
[ vladd @ 07.08.2010. 12:15 ] @
Koje "trziste" i u kom pravu. Trziste cija pravila odredjuju beneficirane grupe...idi begaj

Oni mogu da budu samo u prav(c)u profita stranih banaka, koje su i aminovale postavljanje ekonomskih "eksperata"(uvek se setim Ali G in da haus, i likova "we is experts"

Poz
[ Roker23 @ 07.08.2010. 16:26 ] @
trziste cine sva pravna i fizicka lica u zemlji sa izuzetkom same drzave.

to je - trziste.

a kada na tom trzistu kao glavno lice ucestvuje drzava tj vlast u pokusaju stimovanja kursa to nije trziste to je vec teska muljacina. koju naravno uvek plati narod.
[ blaki @ 10.08.2010. 09:41 ] @
Citat:
Centralna banka danas je kupila 10 miliona evra na međubankarskom deviznom tržištu, prvi put od kraja 2008. godine, da bi sprečila preveliko dnevno jačanje dinara.


Nisam ekonomski strucnjak, ali bih volio da neko ovo objasni. Koja je to steta koja bi mogla nastati ako dinar naglo skoci? Valjda samo ona da sirotinja koja debelo duguje za kredite (i ciji stanovi odose "na dobos") plati manju ratu, a to naravno nikako nije dobro za banke i nase debelo nafatirane politicare koji imaju svoj interes u tome da manipulacijom sa kursom debelo zaradjuju, jer jos nisu zaradili onoliko koliko su planirali, pa im treba visok kurs evra (koji svuda u svetu ide nanize, samo kod nas raste), dok ne obrnu pare. Ciji interes stiti Vlada? Naroda? Malo sutra.

Jos mi je u mislima ona cuvena recenica jednog naseg politicara (iz miloste ga zovem "Tunjavko"), koji je rekao otprilike - "kako kurs evra ne treba da nas zabrinjava jer mi eto zaradjujemo u dinarima, a ne u evrima....". Koji biser. Pa to je za upis u historiju, da se ne zaboravi.

Pozdrav,

blaki.
[ mmix @ 10.08.2010. 10:04 ] @
I to je deo mehanizma sprecavanja spekulacija, ne zaboravi da dinar jaca zato sto se pojavljuje manjak istih na trzistu pa su vlasnici evara prisiljeni da ih prodaju da bi namirli dinarska potrazivanja, NBS to koristi da vrati deo dinara nazad u opticaj pojacavajuci svoje rezerve namirujuci pritom potrebu trzista za dinarima, nema u tome nista lose, ako nastavi da jaca kupovace jos agresivnije. Da nema tog baferovanja ne bi se ni ti mnogo ovajdijo jer bi ti spekulanti opet istreali pare iz dzepa.

I to nema veze sa vladom vec sa NBS, da se vlada pita odstamapala bi brdo para da pokloni sisraima i digla kurs na 120d.
[ djoka_l @ 10.08.2010. 10:10 ] @
Ovo je više kuriozitet nego pravilo. Pogledajte izveštaje o trgovanju na MTD: http://www.nbs.rs/internet/latinica/50/50_4/index.html

Samo u avgustu NBS je prodala: 40 miliona 2.8., 56 miliona 3.8., 12 miliona 6.8. i juče, prvi put u 2 godine KUPILA!

Evo statistike za avgust: http://www.nbs.rs/static/nbs_s...atinica/50/mdtt/mdtt_08_10.htm
Gotovo sva kupovina u onim danima kada je NBS prodavala, bila je na račun prodaje od strane NBS.
[ madcama @ 10.08.2010. 10:14 ] @
Bez zelje da se moje reci uzmu zdravo za gotovo, ali cini mi se da u ekonomiji kazu da deflacija nije dobra koliko ni inflacija (sto uzgred budi receno nikad nisam shvatio). Cak ako se dobro secam pise da je bolja inflacija (naravno ona blaga) iako vrlo lako moze da preraste u galopirajucu. Isto tako nisam cuo za galopirajucu deflaciju.
[ mmix @ 10.08.2010. 10:21 ] @
Sto ti je cista indikacija da se radilo o spekulativnoj kupovini da se kurs otera na gore. Kao niko ne prodaje jer ima tekuca dinarska potrazivnja, svi kupuju? Samo sto sad fali na trzistu jedno 20 milijardi dinara koje je NBS povukla prodajom rezervi u poslednjih par nedelja, bankama treba money supply u dinarima i morace da se odreknu tih evara, malo po malo i puci ce na tome finu kintu. Sto i dajle ne znaci da ih treb djonom u glavu i pustiti da kurs padne na 90 dinara jer banke u krajnjoj instanci brane svoju likvidnost depozitima gradjana, poenta je nauciti ih da se spekulacije ne isplate bez da ih se otera u bankrot.
[ Onaj @ 10.08.2010. 10:36 ] @
Citat:
mmix:Sto i dajle ne znaci da ih treb djonom u glavu i pustiti da kurs padne na 90 dinara


Misliš da postoji mogućnost za to da kurs bitnije padne?
[ mmix @ 10.08.2010. 10:50 ] @
Jok, sto bude veci pritisak NBS ce agresivnije da kupuje devize dok se ne pusti dovoljno dinara nazad na trziste da domaca potrazivanja funkcionisu normalno. Bez obzira na jacanje dinara nas i dalje pritiskaju inostrana devizna potrazivanja i slaba proizvodnja, mozda ce ovako da tavori mesec dana, ali ocekujem da ce posle opet da krene na gore kad se "sretnu" sadasnji kurs i projektovana kriva rasta da nije bilo spekulanata. Ja vec dah svoju predikciju za novu godinu 112 +/- 2

Jbg, NBS ne interesuje mnogo vasa euro rata kredita, od samog pocetka je NBS savetovao gradjanima da se ne zaduzuju u evrima sa dinarskim prihodima, sto se njih tice oni nemaju obavezu da vode racuna o vasem kursnom riziku.
[ blaki @ 10.08.2010. 13:08 ] @
Citat:
mmix: Jbg, NBS ne interesuje mnogo vasa euro rata kredita, od samog pocetka je NBS savetovao gradjanima da se ne zaduzuju u evrima sa dinarskim prihodima, sto se njih tice oni nemaju obavezu da vode racuna o vasem kursnom riziku.


Ovo ti je dobro. Cista demagogija. Nabroji banke koje su davale dinarske kredite za kupovinu stana. I ti mladi gradjani ove zemlje koji su sklapali brakove negdje moraju da zive ili su trebali ostati i gurati se sa mamom i tatom ili mozda da se nisu zenili i udavali, mozda je to bolje?

Nadalje ako je vec NBS imala tako "dobre namere i savete" zasto nije zabranila bankama da daju kredite u evrima, pa na taj nacin sigurno zastitila gradjane, vec upravo obrnuto, davala i podrsku u vidu subvencija za te iste kredite u evrima?

[ mmix @ 10.08.2010. 13:22 ] @
Nije to nikakava demagogija, Just say NO. Po cemu je obaveza drzave, a kamoli NBSa da tebi ili bilo kome obezbedjuje stan? Ako ne mozes da ga priustis zivi sa kevom i caletom, ili nemoj da se zenis ili zivi kao podstanar.

Da niste svi navalili tako alavo na evro kredite mozda bi banke i porazmislile o dinarskim, ovako ih bas briga, ima dobrovoljnih ovaca za sisanje da se plasira kapitala koliko hoces, sto banka da rizikuje sa depozitima kad moze da uz marzu pozajmi pare od napolje a rizik svog poslovanja prenese na vas, a vi svi srecni. Al sad kad se rizik materijalizovao sad je kriv Jelasic sto vas nije sprecio da potpisete te ugovore, nije nego.

Uostalom, eto vam platforme za politicku buducnost srbije, "glasajte za nasu partiju, nasi namestenici ce razmisljati umesto vas i spasiti vas od vas samih" Bice to srecna buduca vremena kao kad su tito i partija znali najbolje.
[ dejanet @ 10.08.2010. 13:28 ] @
Da je NBS imala tako "dobre namere i savete", ne bi dozvolila kombinaciju da gazda uplacuje 3 meseca "dovoljnu" platu na racun dok se ne dobije kredit, a onda vracaj na 16000 din - belo, plus 300 evra na ruke... a rata 500 evra, sav taj rizik(banke sve to znaju) je uracunat u najvece kamate na svetu, zato sto imamo jednu od najlosijih privreda i najkorumpiranijih drzava..

baj d' vej, gora kombinaciju od indeksiranja u evrima je indeksiranje u svajcarcima koji je otisao u nebesa..

[ BluesRocker @ 10.08.2010. 14:19 ] @
Je li, a kirija se plaća u dinarima ili evrima? U čemu je razlika da li si uzeo stambeni kredit indeksiran u evrima ili si podstanar?
[ mmix @ 10.08.2010. 14:25 ] @
Ponuda i potraznja, ako pada platezna moc stanovnistva u evriima padaju i kirije, u najgorem slucaju promenis stan, kredit je sa druge strane vezan za pare koje si uzeo kad si ga kupio.
[ Shadowed @ 10.08.2010. 16:48 ] @
Citat:
dejanet: Da je NBS imala tako "dobre namere i savete", ne bi dozvolila kombinaciju da gazda uplacuje 3 meseca "dovoljnu" platu na racun dok se ne dobije kredit, a onda vracaj na 16000 din - belo, plus 300 evra na ruke... a rata 500 evra, sav taj rizik(banke sve to znaju) je uracunat u najvece kamate na svetu, zato sto imamo jednu od najlosijih privreda i najkorumpiranijih drzava..

Ali ako je to lose, onda jednostavno nemoj to da radis. Zasto da drzava razmislja umesto tebe? To ne vodi nigde. Sutra ces ocekivati da ti drzava gleda levo i desno kad prelazis ulicu.
[ dejanet @ 10.08.2010. 18:21 ] @
Citat:
Shadowed
dejanet: Da je NBS imala tako "dobre namere i savete", ne bi dozvolila kombinaciju da gazda uplacuje 3 meseca "dovoljnu" platu na racun dok se ne dobije kredit, a onda vracaj na 16000 din - belo, plus 300 evra na ruke... a rata 500 evra, sav taj rizik(banke sve to znaju) je uracunat u najvece kamate na svetu, zato sto imamo jednu od najlosijih privreda i najkorumpiranijih drzava..

Ali ako je to lose, onda jednostavno nemoj to da radis. Zasto da drzava razmislja umesto tebe? To ne vodi nigde. Sutra ces ocekivati da ti drzava gleda levo i desno kad prelazis ulicu.


To gore se ne odnosi na mene hvala Bogu, vec opisuje jedan tipican scenario uzimanja kredita, koji uz korumpiranu drzavu, manjka ekonomskih sloboda, nesigurnu valutu, velikim javnim i privatnim dugom itd.. daje na kraju tu kamatu, koja je samo malo manja od kamate koju bi dobili od porodice Soprano...
[ Odin D. @ 10.08.2010. 18:44 ] @
Citat:
dejanet: uz korumpiranu drzavu, manjka ekonomskih sloboda, nesigurnu valutu, velikim javnim i privatnim dugom itd.. daje na kraju tu kamatu, koja je samo malo manja od kamate koju bi dobili od porodice Soprano...

Onima koji su uzimali kredit sve ove cinjenice bile su sigurno poznate. Sumnjam da je neko u trenutku uzimanja kredita zivio u ubjedjenju da je u Srbiji kao u Svedskoj.
Prema tome, svjesno su rizikovali. Neko sto je morao, neko sto je riziku sklon, a neko sto je glup.
Ko je morao - njemu je svejedno kakve su okolnosti kad se radi o moranju.
Ko je riziku sklon, naci ce vec nacina da se kocka sa imovinom, pa taman da zivi u Eldoradu.
Ko je glup ne moze ga se takodje spasiti jer ako ga nekako odvratis da ne uzme kredit zaejbace ga neki Nigerijac ili stogodj tome slicno.
[ angelico2 @ 10.08.2010. 19:05 ] @
Samo neka brane dinar... videćemo rezultate za par godina. Ima jedna lepa stvar u ekonomiji, a to su njeni temporalni efekti. Kad se za*ebeš, to skontaš tek kad je prekasno, a ako je greška katastrofična, na taj način eliminiraš sebe sa tržišta i otvaraš put nekim drugim, novim igračima koji neće praviti gluposti kao ti, poučeni tvojim iskustvom.

Neka i dalje podstiču uvoz, neka gurnu feferonku ljudima sa evro kreditima, neka i dalje uništavaju domaću ekonomiju i izvoz...neće to još dugo da potraje....

U poslednje vreme sve više i više mislim da ova Srbija mora da propadne, da bi utrla put nekoj novoj, boljoj Srbiji. Jer ne može da se gradi na truloj osnovi.
[ mmix @ 10.08.2010. 21:04 ] @
Prazne price, jedno je kad nacionalizujes i rasparcas i pokrades sopstvenu imovinu, a drugo je kad nacionalizujes strane pare i "oslobodis" ljude kredita :) kakva god bila ta drzava zatrebace joj neke pare pa ce onda sve da se naplati zajedno sa zateznim kamatama.
[ anon142305 @ 10.08.2010. 21:42 ] @
Citat:
madcama: cini mi se da u ekonomiji kazu da deflacija nije dobra koliko ni inflacija (sto uzgred budi receno nikad nisam shvatio)

Pa objasnjenje je jednostavno. Deflacija dovodi preduzetnike u nepovoljan polazaj! Zasto? Pa oni preuzimaju obaveze u fiksnom iznosu (krediti, plate...), ali kad opsti nivo cena pada, njima pada prihod i sve su manje u mogucnosti da podmire potrazivanja. Zbog toga pad cena dovodi do bankrotstva preduzeca, zato oni otpustaju zaposlene, smanjuju obim proizvodnje i sl.
[ blaki @ 11.08.2010. 21:05 ] @
Na ono sto sam ja pokusavao da ukazem, naravno da ne "otkrivam toplu vodu", desava se bas danas. Novi guverner je odobrio povecanje zaduzenja gradjana do 60 posto plate. Banke to pozdravljaju, a kola se lome na tom malom coveku koji sutra nece imati, bukvalno, sta da jede.

Ne ulazim uopste da li je neko morao ili nije dovoljno razmisljao kada je digao kredit u evrima, sustina je u necemu drugom, a to je da drzava, pa u ovom slucaju i NBS jednostavno potice ljude da to rade, u interesu banaka, ekonomije, zaposljavanja gradjevinskog sektora i ko zna cega jos, te "pada u vodu" ona izjava "kako je odgovornost rizika kursa samo tvoja, te to NBS ne treba da interesuje".

Vezano za to, nisam siguran da u jednoj Svedskoj ili Finskoj vlast ili politicari postupaju na takav nacin, a ja bih ipak volio da se bar u necemu ugledamo na njih. Da je srece.

Valjda ce jednom doci iz "d****a u glavu", da "moj interes i procenat nije najvazniji, da ima i drugih svetijih stvari od profita na ovoj zemaljskoj kugli i da ipak nije sve u novcu" ali bojim se da ce to doci kasno i da ce se crna predvidjanja iz jednog prethodnog posta, da ga ne citiram, daleko bilo, ipak obistiniti.
[ mmix @ 11.08.2010. 22:39 ] @
E mojne me te price, to smo vec zvakali u drugoj temi, zasto ja nemam kredit oko vrata? Mozda iz istog razloga iz kojeg nemam 60" plazma TV u dnevnoj sobi? Ili sto nisam kupio novi firizder od 500e kad mi ovaj star 15 godina jos uvek radi. Ljudi su se bacali u te kredite sa svakojake gluposti a sad i m NBS kriva?

I vlast u Svedskoj isto ne razmislja umesto tebe, samo te pre toga odere socijalnim porezom za dzabalebarose.

Sto se tice poslednje recenice, srecno sa time, svi dosadasnji pokusaji takvih utopisjkih drustava su zavrsavali veoma zalosno kako po koncept tako i po ljude prisiljene da zive pod njim.
[ Onaj @ 11.08.2010. 23:24 ] @
Citat:
blaki: Na ono sto sam ja pokusavao da ukazem, naravno da ne "otkrivam toplu vodu", desava se bas danas. Novi guverner je odobrio povecanje zaduzenja gradjana do 60 posto plate. Banke to pozdravljaju, a kola se lome na tom malom coveku koji sutra nece imati, bukvalno, sta da jede.


E kako da ne... A taj, kako kažeš, običan mali čovek ako mu odobre da se zaduži do 60 posto plate može da odabere i da se ne zadužuje.
[ Lesli Eldridz @ 11.08.2010. 23:57 ] @
Citat:
mmix: Sto se tice poslednje recenice, srecno sa time, svi dosadasnji pokusaji takvih utopisjkih drustava su zavrsavali veoma zalosno kako po koncept tako i po ljude prisiljene da zive pod njim.
Nije to bas sasvim tacno, narocito ovaj deo da su se ti pokusaji zavrsavali zalosno. Mislim jesu, ali ne zato sto su se urusili iznutra jer nisu valjali, nego zato sto su ih spolja neprekidno podrivali i rusili "liberalni" koji jedino znaju da pricaju o parama kao da su s uma sisli, a zasto su ih rusili, pa da i na tu teritoriju dodju da kradu. Evo na primer mi, ko zna gde bi mi sad bili da je bilo pameti pa da se krajem osamdesetih opleve svi koji hoce da rasturaju zemlju i da se izvrsi privredna reforma koju je zapoceo Ante Markovic, ali ovde sigurno ne bi bili. Evo kao prilog, ne vidim da Slovencima nesto smeta sto su bili deo "utopijskog drustva". Cak ne vidim ni da pljuju po njemu, nego samo zadrzali sta je bilo dobro, promenili sta nije valjalo, i idu ljudi napred. Tako da moze da se nadje neka sredina izmedju tog suludog pricanja o parama i isticanja njih u prvi plan kao smisla zivota i merila svega, i utopije u kojoj zive idealni ljudi kojima pare i ne trebaju. Ali prvo treba da se opleve ekstremisti medju "liberalnim".
[ angelico2 @ 12.08.2010. 00:36 ] @
Citat:
E mojne me te price, to smo vec zvakali u drugoj temi, zasto ja nemam kredit oko vrata? Mozda iz istog razloga iz kojeg nemam 60" plazma TV u dnevnoj sobi? Ili sto nisam kupio novi firizder od 500e kad mi ovaj star 15 godina jos uvek radi. Ljudi su se bacali u te kredite sa svakojake gluposti a sad i m NBS kriva?


Upravo tako, pohlepa vodi gubitku profita (kapitala).

Kad se neko zaduži jer je pohlepan i hoće sve odmah... nije problem, samo se zaduži, daj hipoteku, žirante, itd. ... ako nema s čim da plati, ostane na ulici i jede travu iz parka. I to je poptuno prirodno i normalno. To nije surovo, to je škola života. On je kao odrastao, prosečno inteligentan i razuman odabrao, on snosi i posledice svojih izbora.

A ne kao što se dešava u USA i sl., i što se progurava kod nas, da kad je pohlepan jedan običan čovek, puste ga da propadne, a ako je pohlepna većina građana ili bogati/moćni pojedinci, oni se spašavaju sa tuđim parama.

Ovo je čista ekonomska deformacija, koja na kraju vodi još većem gubitku, jer je ekonomska zakonitost, da nesposbni trebaju da propadnu, da bi ustupili mesto sposobnijima. Takođe sa ličnog aspekta, ako imaš platu 100 evra, a trošiš 150, da mi neko kaže da je to normalno na dug rok, mogu da mu kažem da slobodno odmah ide kod psihijatra.
[ Shadowed @ 12.08.2010. 00:43 ] @
Da ja pitam vas sa "zla drzava je odobrila" stavom, da sutra drzava odobri besplatan pistolj i metak za one koji hoce da se upucaju u glavu, hocete da nagrnete i da se upucavate?
[ HeYoo @ 12.08.2010. 01:56 ] @
Bas suprotno. Upravo ce zelja za prezivljavanjem pokrenuti novo zaduzivanje. Ljudi ce uzimati te kredite da bi nastavili da zivotare i pokrpili neki drugi kredit. Ko zivot na aparatima.
Postoje dve solucije:
-odreci se "komfora" i krenuti u opste preispitivanje potrosnje
-uzeti jos jedan kredit i ziveti iznad mogucnosti koje ti pruzaju primanja.

Kod mase ljudi kredit ne ide za lcd televizore, tunis, automobil vec u najobicniju redovnu potrosnju, a slozicete se da se tesko odreci svakodnevnih potrepstina i smanjiti potrosnjiu kad su u pitanju hrana, odeca, komunalije i sl. Da li mislite da neko ko prima minimalac uzima kredit iz obesti??
Kako god ti smrtnici su sad dosli do ivice sa dugovima i pre bi rekao da vlast zeli da se "pucanje" odlozi i da problem ostave u zaostavstinu nekom drugom.

[ Lesli Eldridz @ 12.08.2010. 07:03 ] @
I zato je i ovo isto utopijsko drustvo kao i druga pre njega, samo sto je tad bilo vreme ideologija pa su na silu pravili utopijska drustva u cijim osnovama je bila idelogija, a sad je vreme ideologija proslo pa pokusavaju da prave utopijska drustva u cijim su osnovama pare, to je kaze takva ljudska priroda (samo ne rekose sta sa onoh 80% iz anketa po Nemackoj koji bi radije fiksnu platu, i ono valjda imaju nekakvu prirodu) , ali to ne znaci da su danasnja "liberalno kapitalisticka" drustva manje utopijska. Jer sta su drugo ti krediti nego komunisticko "svakome prema potrebama" uz dodatak "a vratice kad ima" (to je ono odobravanje kredita za vracanje kredita, ludizam jesan opsti).

I zato ce i ono isto da propadne. Tj vec je propalo i to za samo 20 godina, docom je "komunizam" trajao 70, ali ne mogu odmah da presecu pa da to otvoreno kazu, nego prvo ide tehnika "seci usi krpi doope", kao i u "komunizmu" sto je bilo, zato sto smatraju da ce da dodje do pobune ako se odmah proguta najveca zaba, ali ni to stanje ne moze da traje vecito. Da li ce ikad da odlude pa postanu realisti to ne znam, ali to je sve prosto - trosi se samo onoliko koliko se zaradi i ustedi tj koliko se vec ima, a kad i ako se eventualno pojavi zelja (a to se dogadja samo u pocetku, dok je covek jos zelen tj "guster" u zivotu) za necim sto realno ne moze da se ima niti ce ikad moci, ta zelja se suzbija, tako covek sazreva i razvija se kao licnost, dok jednog dana te nerealne zelje skroz ne nestanu, i tad se covek probudi, sazri, pa pocne sto se kaze da ide sa obe noge po zemlji (kao da je kroz Jigsaw-ovu skolu prosao ;-) ).

Naravno, neki nikad nece uspeti da sazru i probude, se ali oni nisu ni vazni i ne treba da se drustvo bazira na njima i da se taj njihov nedostatak forsira kao sto je sad slucaj, nego treba ovi drugi da budu merilo, koji se probude i koji imaju potencijal da se probude.
Citat:
Shadowed: Da ja pitam vas sa "zla drzava je odobrila" stavom, da sutra drzava odobri besplatan pistolj i metak za one koji hoce da se upucaju u glavu, hocete da nagrnete i da se upucavate?
Pa oni verovatno nece, ali ne tako davno, bila je ta situacija - Sloba Sloboda je imao podrsku od oko 90% da brani nejac i ognjista, a da o pomracenju Sunca i ne pricamo. More boga mi, i pre par godina bese neka masovna histerija kad ono palise ambasade. Ne treba njima mnogo da skliznu u totalno ludilo, nemoj da ih izazivas.
[ mmix @ 12.08.2010. 09:13 ] @
Lesli, sam si sebi odgovorio na svoja pitanja. Moje i tvoje potrebe se razlikuju, kao sto se razlikuje i motivacija i intenzitet potrebe (samim tim i razdaljina koju smo spremni da predjemo da je namirimo) samim tim sravnjivanje na isti nivo i uravnilovka su nemoguci. Ako ti vidis da su moje potrebe vece od tvojih i da su namirene, porasce i tvoje potrebe, jer sto si ti rogat da dobijes manje u drustvu koje je uravnilovsko. 80% ljudi sigurno hoce fisknu platu i da ne mora u zivotu da razmislja o zadovoljenju bazicnog seta potreba, 80% je nista, to je manje od segmenta koji pokriva pocetak belove krive do prve standardne devijacije iznad proseka, odbijes one bas na dnu koji ne bi ni znali da odgovore na to pitanje i eto ti tvojih 80%.

Problem koji komunisti i slicni utopisti nikad nisu resili je sto drustvo napred guraju oni ostali (iznad prve standardne devijacije iznad proseka, onih 15%), to su inteligentni ljudi koji vide da mogu da naprave vise od proseka, da urade vise od proseka i hoce i insistiraju da dobiju vise od proseka. Utopijsko uravnilovsko drustvo ima samo dva nacina da se nosi sa njima, prvi je da doticne strelja i potrpa po logorima i da se pretvori u Severnu Koreju, drugo je da ih ignorise sto neminovno vodi ka kolapsu tog drustva kako se ti ljudi budu inflitrirali u upravne i kontrolne funkcije i uspostavljali svoje centre moci. Jugoslovenski komunzam nisu unistili Amerika i Engleska, taj sistem je urusen iznutra od strane partijskih neo-liberalnih kaptialista koji su iskoristili neznanje i nezainteresovanost svetine, znali su oni vrlo dobro sta su pare i bogatstvo i bez da im strani kapitalisti to saopste. Drustvo je htelo da partija misli za njih i clanovi partije su mislili umesto njih, samo sto su mislili za svoj racun. Podilazi me jeza od sve ociglednije cinjenice da ovaj narod izgleda uopste nije besan na vlast zato sto je kriza i nemastina i zbog korupcije vec zbog bezobraznog odbijanja da razmislja umesto njih.
[ Lesli Eldridz @ 12.08.2010. 09:47 ] @
Ja nisam ni mislio da su ga unistili "spolja" Amerika i Engleska i strani placenici i te gluposti kad sam to napisao, nego "mangupi u sopstvenim redovima" , sitnosopstvenici koji nisu hteli da budu deo takvog drustva u kome ce cilj postojanja drustva da bude da sto siri slojevi stanovnistva da zive sto bolje, a ne da par procenata prisvaja sve sto drustvo ima. A zasto nisu hteli - pa zato sto im je bilo ograniceno koliko mogu da se napljackaju. Onda su napalili idiote na nacionalizam, a oni posto su idioti mediteranskoga tipa kojima upravljaju strasti i nagoni pre nego razum to su progutali, i eto. Sto reko Svetozar Markovic, stvar socijalizma propada zato sto nema socijalista - radnik hoce da bude gazda a seljak hoce da bude veleposednik. E zato ako hoces prirodno i zdravo drustvo ne treba da ta fukara bude etalon za gradjanina, nego samo oni koji hoce da rade na sebi i da se razvijaju u zivotu kao licnost, i ne zele samo da se njihov zivot svede na trpanje svega i svacega u guznje crevo.

Evo, sto se mene tice, moje potrebe nece da porastu ako vidim da su tvoje namirene, msilim ako bi ti bio jedan od ovoh bedaka odozgo, zato sto moje potrebe nisu iste kao njihove i nisu cak uopste ni vezane za materijalizam (osim koliko je to nuzno da se prezivi) . Moje potrebe su prvo da se razvijam kao licnost i da napredujem na tom planu, a onda da ova zemlja u kojoj zivim (ili bilo koja, neka bude da to nije ni zemlja u sadasnjem smislu te reci, jer mnogi taj termin mesaju sa terminom "drzava" ) tj teritorija ako moze ponovo bude mesto na kome zive ljudi koji umeju da budu srecni i zadovoljni i malim (ako ne moze bas me briga, mogu ja i bez njih, ko ne zeli da se izleci, takav mi ne treba, ko god da je, pa moze da mi bude i roditelj ili dete) , nasmejani i veseli, a ne razludjena stoka koja jedino zna da razmislja i prica o tome kako natrpati sto vise u se na se i poda se, obicno tako sto se to ne zaradi nego se pozajmljuje da bi se nabavilo.

I ne mislim da samo ovaj narod "hoce" da vlast misli umesto njega nego to hoce svaki "narod". Eto ti ih tih 80% u Nemackoj, eno ti ih Grci, a i veliki individualac Average Joe se u poslednje vreme mnogo zbabosao, pa ni nije ni on mnogo daleko odmakao nego sve gleda u Tata Drzavu da ga spasi. Jedina sloboda koju on u stvari hoce je da mu se vlast ne mesa mnogo u neke banalnosti (koje su uglavnom svedene na hleba i igara) , a idi mu poskupi benzin da bude po realnoj ceni a ne duplo jeftiniji nego ovde, pa da vidis sta ce da bude i na koga ce da bude kivan. Ili sta bi bilo da sad nisu "socijalizovali gubitke". Nije nego.

Plus, ne mislim da drustvo guraju napred tih 15% sto kazes koji hoce da trpaju u straznjicu sto vise na konto toga sto kapiraju da su pametniji od ovih unutar zvonaste krive, nego samo nekolicina da ih nazovem genijalaca koji se pojave povremeno u svakoj generaciji pa smisle nesto sto promeni svet na revolucionaran nacin, ali oni nemaju veze ni sa jednim drustvom konkretno, nego su oni samo oni i uopste nisu na grafikonu koji opisuje ljudsku vrstu. Ovih 10 ili 15% "liberalnih" samo posle iskoriste to sto je drugi uradio da napune sebi dzepove, pa deluje kao da su oni nesto znacajno uradili a u stvari su samo obicni useful idioti. To sve treba da se promeni i da se napravi tehnokratsko drustvo, sto ce verovatno jednom i da bude.

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 12.08.2010. u 10:59 GMT+1]
[ mmix @ 12.08.2010. 10:07 ] @
Jasta, ajd prebroj na prste koliko takvih ljudi ima, da vidim dal bi stigo do druge sake. Tih sto bi trpanje svega i svacega u se i poda se zamenili nematerijalnim razvojem licnosti? To jednostavno nije u ljudskoj prirodi i pre ce biti da su tih malo ljudi koji to ne rade zapravo neprilagodjeni okruzenju i kao takvi podlozni prirodnoj selekciji. Oduvek je svako hteo da uzme vise samo sto je sistem bio takav da si morao da budes vest, pazljiv i povezan da bi to radio, jedino sto se promenilo je sto vise ne moras da brines dal ce samoupravni mozgovi da te smene.

A tih revolucionarnih genijalaca nemas toliko i sasvim sigurno ne dovoljno da vuku drustvo putem razvoja na dnevnoj osnovi (niti su se oni time ikada bavili, uglavnom su bili nerdovi zakucani u labaratorijama). Ne pricam o cepanju atoma i otkricu penicilina, pricam o situaciji da u gradicu sa 2000 nezaposlenih neko otvori fariku necega, to ce, ako iko, uraditi neko iz tih 15%. Onih 80% ce samo cekati da neko to uradi za njih da bi posle mogli da kukaju kao su im male plate, potpuno zaboravljajuci da su daleko vece od 0 dinara koliko su do tad imali. Nas jos uvek propisno je*e taj komunizam i njegova "kulturna" zaostavstina u vidu raspodela po potrebi, ako ovde otvaras firmu to moras da radis iz altruistickih razloga da bi podelio profit sa radnicima i zaradjivao koliko i oni, inace si pi*ka neo-liberalna koja trpa u se i poda se. Sva nasa trvenja u drustvu generalno poticu od toga, niko nece vise da misli za drugog, svi misle prvo i osnovno na sebe i svoju porodicu, nemas opciju da ne razmisljas o stvarima i da pustas druge da razmisljaju umesto tebe jer onda ostances bez koze na ledjima. Tih 80% nemaca bi to zeleli ali to nece dobiti i svesni su toga i zbog toga svoju decu uce da malo ozbiljnije razmisljaju za svoj racun da bi ih prilagodili realnosti zivota. Ovde decu retko uce i lepom ponasanju a kamoli naprednim tehnikama kao sto je samostalno fisksalno razmisljanje (koje ni sami ne poseduju)

Tehnokratsko drustvo je isto tako utopijsko kao i komunizam. U osnovi je piramidalna sema vezana za energiju.
[ Lesli Eldridz @ 12.08.2010. 10:35 ] @
Moguce, ali i ovo sad im se rusi i pitanje je kad se da se skroz urusi. Pa oni neka vide sami sta ce. Mene uglavnom bas briga i za njih i za njihovo drustvo, neka rade sta hoce. Da ovo ne valja to je ocigledno, pa oni neka biju glavom o zid koliko hoce, ama to je sta je.
[ vladd @ 12.08.2010. 10:41 ] @
Erih From, "Bekstvo od slobode":

"Ugrozava li nasu demokratiju fasizam s druge strane Atlantika ili domaca 'peta kolona'..."

Sa koje god strane Atlantika, nekako, periodicno zazivi ovo pitanje

Problem je izgleda u "Gandijevim grehovima", jedan je trgovina bez morala, nauka bez humanosti..

Onog trenutka kada u licnosti prevlada socijalna patologija, efekti su jezivi. Bez obzira na specificnost licnih potreba, pojedinca, vecine, proseka ili natproseka...

Ocito je ekonomija zabava 20-og veka. Ni industrijalizacija nije bila samostalna, vec iskljucivo u sluzbi profita. Profit rado pravi i ratove..

Pojedinci iz zajednice(necu da spomenem drzavu, oni su svakako van tog "sistema") koji se dokopaju visokog polozaja drustvene piramide, najcesce to urade na neprirodan nacin, protivno pravilima stabilnog sistema socijalog univerzuma.

Sto se najociglednije desava i kod nas.

U sustini, dobijamo mediokritete(do nivoa nepismenih debila), koji odlucuju o kompleksnim stvarima. Kako god da odluce, to ne moze da bude korektno, i sistem se fragmentarno urusava.

Kada se na tu "formulu" doda i nakazan uticaj takvih pojedinaca na strateske odluke, ne postoji ni formula ni prognoza, koja bi proizvela neko ocekivanje, ili neki splet akcija u pravcu tog ocekivanja.

Vodi se "politika" seci usi krpi..sta treba..prezivi jos jedan dan, mesec..mandat..a posle cemo lako, sledi par meseci nerada i organizacije prevara na izborima...pa sledeci ciklus..

A onda neka pametnica, postavi pitanje o "padanju dinara"..padace dok postoji


Poz

[ mmix @ 12.08.2010. 10:45 ] @
Nece se urusiti, a sve i da se urusi doci ce taj isti sistem samo sa drugim kontrolorima. :) Mozda ti kontrolori i uslise volju naroda i pocnu da razmisljaju umesto njih, bila bi to jedna vesela zemlja :)
[ Lesli Eldridz @ 12.08.2010. 12:00 ] @
Pa nece se urusiti da skroz prestane da postoji kapitalizam, ali nece vise ni moci da se zivi preko svojih mogucnosti na racun pozajmljenih para koje ce mozda da se jednom vrate. Plus, u vezi ljudske prirode, pusti Srbe, zna se ko su i sta su oni, a nisu daleko odmakli od kokoske kad joj odseku glavu pa je puste da trci, nego sta cemo sto 80% anketiranih Nemaca rekose u situaciji kad ih niko ne razludjuje nego je neka nazovi kriza (koja se sastoji u tome da ne moze vise da se ludi i trosi nezaradjeno) da oni samo hoce fiksnu platu i sigurnost, tj da drugi misli umesto njih, pa ti vidi. To odmah obara teze o ljudskoj prirodi po kojoj kao svako hoce da drpa i da bude rogati individualac kapitalac. Ne sporim da je takva priroda nekih ljudi, to da hoce da drpaju samo za sebe i to, ali ti neki su onih 10 - 15% "liberalnih kapitalista" i njihovih satelita koji su prisvojili pa upropastili ideju o globalizaciji. A to sto oni hoce da silom nametnu kao neku ultimativnu istinu da je takva ista priroda svih ljudi je problem za njihove lekare, a ne za forume. U nekim drugim pametnijim i efikasnijim drustvima tome bi bila bukvalno zavrnuta sija odavno.
[ Lesli Eldridz @ 12.08.2010. 12:15 ] @
Evo ga Nemac:

Globalizacija osuđena na propast?
[ mmix @ 12.08.2010. 12:16 ] @
Ma hej, da uzmes sada i nemcima uvedes to sto 80% hoce, to bi ih drzalo par meseci i onda kad bi videli da im boolja vise nije u procepu zbog krize prvi instink bi im bio da nesto komsijino ubace poda se Sad im je frka zato sto je labor market naklonjen poslodavcima, kad su se drmale plate i ucenjivali poslodavci za platu sigurno bi trazili fisknu platu

Ljudi su takvi (kazem ljudi, ne Srbi), to vucemo jos iz dana kad smo ziveli po pecinama, nije bilo dosta da ulovis rucak, morao si i da ga odbranis od lezilebovica u pecini, a ako si lezilebovis i ne uspes da pokrades rucak ceka te slepa grana evolucije Samim tim, posto smo jos uvek prisutni na planeti zna se ko je izasao iz pecine i napravio prvi sator, onaj ko je na duze staze znao da lovi i sacuva, ali i oni koji su znali dobro da pokradu
[ rajto @ 12.08.2010. 12:30 ] @
Citat:
Ljudi su takvi (kazem ljudi, ne Srbi), to vucemo jos iz dana kad smo ziveli po pecinama, nije bilo dosta da ulovis rucak, morao si i da ga odbranis od lezilebovica u pecini, a ako si lezilebovis i ne uspes da pokrades rucak ceka te slepa grana evolucije Samim tim, posto smo jos uvek prisutni na planeti zna se ko je izasao iz pecine i napravio prvi sator, onaj ko je na duze staze znao da lovi i sacuva, ali i oni koji su znali dobro da pokradu

Hm, ovo je zanimljivo, pitanje je da li su to geni koji od nas prave pohlepna bica koja gledaju samo sebe ili je to okolina koja te od malih nogu uci da ce tebi da bude bolje ukoliko ''pokrades'' drugog. Ceo taj sistem u kome (nazalost danas zivimo) je glavni cilj nasamariti drugog i biti bolji od konkurencije je pogresan, bar po meni.

[ mmix @ 12.08.2010. 15:50 ] @
Pa posmatrajuci emotivni, intelektualni i nadasve socioloski razvoj svog deteta ja bi rekao geni. Klinci su maksimalno sebicni i beskrupulozni i veoma materijalisticki orijentisani, u stanju su da prikupe sva mateirjalna dobra (igracke) i da se bore do krvi ne dozvoljavajuci drugima pristup prepusteni sami sebi pretpostavljam da bi izrasli u totalne sociopatske divljake. Ono sto nas cini socijalnim i civilizovanim nije urodjeni osecaj ni genetika vec steceno uslovljavanje tokom formiranja licnosti, mahom i uglavnom bazirano na strahu od posledica, ali koliko god osoba prosla kroz socijalizaciju u nekim, narocito kriznim i stresnim situacijama iz nas progovara taj iskonski animalizam. Svako ima svoj prag.
[ rajto @ 12.08.2010. 18:05 ] @
Slazem se, ali takodje mislim da je upravo okolina ta od koje zavisi kako ce dete ispoljiti ''prirodu'' koja mu je zapisana u genima. Ako bi ti sad usvojio bebu od kanibalskog plemena iz Papua Nove Gvineje, lupam malo , njegovo ponasanje u kasnijem dobu se ne bi razlikovalo od ponasanja dece koja su rodjena ovde zato sto je glavni faktor njegovog sazrevanja upravo bila porodica i okolina! I tako dok se jednom probudis i shvatis da ti nedostaje desna noga

Zato mislim da je malo glupo reci da je ljudska pohlepa u nasoj prirodi i da to ne mozemo da promenimo. Glavni problem je sto danasnji sistem - kapitalizam (a bogami ni ovi pre njega nisu bili nista bolji) podstice konkurenciju i borbu za profitom izmedju ljudi, a samim tim dolazi i do pojava poput pohlepe i korupcije. Ljudi gledaju samo sopstvene interese, a ne shvataju da je saradnja izmedju jedinki najbrzi put ka boljitku svih.

Da te saradnje nije bilo u doba praistorije izumrli bismo kao lovci/tragaci koji su sami tragali za hranom. Ali bas naprotiv, mi smo poceli da se krecemo u coporima, osnivali plemena i ujedinjavili snage. Mada eto, opet su dosle podele u vidu drzava, religija i rasa, al to je vec druga prica
[ angelico2 @ 12.08.2010. 18:25 ] @
Pohlepa je večna i iskonska. Ali realnost služi kao korektiva principom svaka akcija ima svoju reakciju odnosno posledicu. I ako tvoja akcija i njena posledica vodi tvom uništenju, dolazi do sukoba pohlepe i instinkta za preživljavanjem.

Znači oduzimanje posledica akcijama koje vode samouništenju pojedinaca će na kraju da dovede do njihovog samouništenja, jer korektiv koji je trebao da deluje psihički, do njega nije došlo.

Zato socijalizam nikad neće uspeti, ako ne postoje prokleto debelo obrazovani sistem, stvaranje samosvesti kod ljudi i učenje iz grešaka iz prošlosti. Jer će pohlepa sve da uništi, a dok ljudi skontaju šta se dešava, ostaće samo ruševine.

Zato je kapitalizam, uz maksimalne slobode najbolji trenutno za sve nas. Trošiš više nego što imaš, ponašaš se neracionalno... osetiš posledice, pa ili umreš od gladi ili se unormališ.
[ rajto @ 12.08.2010. 20:27 ] @
Ne bih se slozio da je kapitalizam najbolji za nas u ovom trenutku. Sistem u kome gotovo 2 bilijarde ljudi zivi u apsolutnom siromastvu, gde svaki dan od gladi umre 20.000 dece ne moze nikako da bude dobar.
Pogotovo ako uzmemo u obzir da resursa na zemlji imamo i vise nego dovoljno. Zivimo u 21. veku, a drustvo nam je i dalje podeljeno na kaste. Kako bilo koja drzava moze da bude demokratska ako ljudi koji zive u njoj nemaju jednaku kupovnu moc. Sve su to problemi kapitalizma.
[ Kovacevic Vladimir @ 12.08.2010. 20:41 ] @
Da se vratimo u Temu

Citat:
vladd:..padace dok postoji


Od (pamtiveka svog) dinar je samo jednom bio stabilan "na momenat", kada je deda-Avram napravio neku nivelaciju 1:1 sa DEM.
I nikada više

Pozdrav
[ Odin D. @ 12.08.2010. 20:54 ] @
Pa dinar ce uvijek da pada u odnosu na valute onih zemalja koje brze napreduju ili - sto je ispravnije, posto je napredak diskutabilan - sporije propadaju od Srbije.

Kad ga ne bismo "vezali" za evro ili US dolar, nego npr. za zimbabveanski dolar ili mozambicki metikal bio bi prilicno stabilan.
[ mmix @ 12.08.2010. 21:07 ] @
Pa, postoji nacin da bude stabilan ali po cenu unistavanja sopstvenog money supply-a, nijedna vlast to ne zeli da uradi na duze staze jer to gusi rast ekonomije.
[ Odin D. @ 12.08.2010. 22:04 ] @
Kako nesto sto gusi rast ekonomije moze da obezbedi stabilnost valute!?

To bi jedino moglo ako bi pri stabilnoj vrednosti valute ljudi u uslovima gusenja ekonomije imali sve manje i manje novaca u toj valuti, sto se na kraju svodi na isto - da li imao manje para koje vrede isto ili imao vise para koje vrede manje - ja ne vidim sustinsku razliku.
[ Lesli Eldridz @ 12.08.2010. 22:18 ] @
Citat:
mmix: Ma hej, da uzmes sada i nemcima uvedes to sto 80% hoce, to bi ih drzalo par meseci i onda kad bi videli da im boolja vise nije u procepu zbog krize prvi instink bi im bio da nesto komsijino ubace poda se
Ma slazem se i sve vreme hocu da navedem vodu na tu vodenicu, samo sto ja smatram da ovo sad stanje nije nikakva kriza nego u stvari prirodno stanje - trosi se samo koliko se zaradi. Njihova tzv "kriza" se sastoji u tome da nema vise trosenja nezaradjenog. Znaci, kad je u drustvu prirodno stanje i kad razni "liberalni" i njima slicni ne razludjuju stanovnistvo lazima kako je trajno moguce ziveti preko svojih mogucnosti, ljudi teze stabilnosti. I nema tu veze da li pohlepa postoji ili ne, da li je u prirodi ili ne (postoji recimo i nagon za ubistvom pretnje u datom trenutku pa sta onda) u prirodnom stanju stvari ogromna vecina tu pohlepu potiskuje, ako se pojavi, i bira sigurnost i stabilnost, pa makar nikad ne videli Sejsela.
[ mmix @ 12.08.2010. 22:49 ] @
@Odin ,tako sto odsece ekonomiju od valute ne boj se to je samo ekstremna grana teorije koju niko sa dva grama mozga ne bi pokusao u praksi, jednostavno isisas sopstvenu valutu iz sistema i unistis promet novca, kurs bi se brzo stabilizovao veoma nisko ali ne bi mogao da kupis dinare jer ih ne bi bilo, ekonomija bi se brzo otkacila od novca i vratila na barter sistem.
[ Roker23 @ 13.08.2010. 01:00 ] @
dinar ce da pada sve dok ekonomija tj privreda srbije ne bude vise izvozila nego uvozila a to mislim da nece biti u narednih 500 godina
[ angelico2 @ 13.08.2010. 04:52 ] @
Ako znate engleski otiđite na mises.org, ima dosta besplatnih knjiga iz ekonomije od adama smita do modernih ekonomista.

I ja sam tako lupao ko maksim po diviziji, ne zato što sam hteo, nego zaključujući na osnovu svog ličnog iskustva... što verovatno i vi radite.
I pričam tako sam prijateljem sa ekonomije, i kažem mu.. ovo će da funkcioniše, a on mi kaže neće.. ali ne mogu ti ja sad navesti 150 istoriskih primera iz knjige iz glave, pa ako te stvarno interesuje zašto ne može, pročitaj i sve će ti biti jasno, a ako nećeš i pričamo o ovome, onako tra la la, dosadno nam je pa filozofiramo, onda ništa.

Pročitajte par knjiga sa istorijskim primerima i analizama, i onda ćete da shvatite zašto nešto može, a nešto drugo ne može da dugoročno funkcioniše.

Naš dinar kao moneta je besmislen atm, i da država ne forsira zakonski plaćanje u dinarima, skoro svi bi prešli na evro ili neku drugu monetu. To je sve što treba da vam pokaže koliko je stabilan. Sve firme između sebe rade na bazi evra, ljudi plaćaju stanarinu na bazi evra, kupuju stanove,... bilo šta što zahteva veću količinu keša koja se odmah ne može potrošiti, ili posao na duži period, sve se radi u evrima...
[ angelico2 @ 13.08.2010. 06:30 ] @
Evo jedan lep citat koji dodatno ilustrira poentu koju sam hteo da istaknem :

Citat:

The reader may wonder: why are incompetent monopolists more dangerous than, say, incompetent hamburger flippers?

Simply put, competition tends to weed out the incompetent. Beyond this, a relatively simple mathematical result known as Jensen’s inequality shows that while 1 of 10 firms in an industry run by an incompetent is short-term amusement for the rest of the industry;

1 of 10 industries run by an incompetent is a social catastrophe.

Boldrin & Levine: Against Intellectual Monopoly
[ vladd @ 13.08.2010. 11:40 ] @
Pa kada procitas malo vise kljiga, pocnes kriticki da rasudjujes. Salbo u nauci licno iskustvo moze da pomogne, kao sto moze analiticno razmisljanje i prepoznavanje situacije.

Savet je, necu da kazem jeftin, ali je dosta naivan.

Ocigledno su i ekonomske glave pisale knjige za nekakvu upotrebu. A sticanje pameti svakako nije cilj.. Da naviknu naivne na odredjen rezim, na neki nacin...

Da se funkcionisalo po knjigama, kriza bi bila mislena imenica.


Sistem ekonomije je poceo da propada kada je, precutno, ekonomija postala trgovina. Pojam organizovanog sistema je prerastao u dzunglu, gde zive grabljivice i zlikovci.

Moneta je element suvereniteta, osim sveprisutne kalkulacije valutne vrednosti.
Recimo, pojam evra je dogovoreni pojam, smbolicnog "odricanja suvereniteta" clanica EU. One malo jace, ili nisu, ili ne zele clanstvo, ali svakako paze na svoju valutu. I nadgledaju korist ili stepen stete koju imaju od evra.

Jednostavno su mnoge knjige realno pogresne, situacija na terenu nema puno dodira sa ekonomskom naukom, ekonomija je postala popriste managerskih ideja kako proizvesti novac kao robu.
Doticni finansijski "baloni" se ne spominju kao pozitivna aktivnost, u knjigama, ali je to, gotovo jedina ekonomska aktivnost na planeti.

Privreda(e) ne moze da prati alavost pojedinih grupacija, globalno..

Valute su obesmisljene ukidanjem zlatne(ili neke drugacije) podloge.

DInar, u ovoj situaciji, svoju snagu mora da trazi u prostoj proizvodnji(ne u BDP-u), smanjenju beskorisne birokratije(koja svojom besmislenom aktivnoscu, recimo oporezivanjem vazduha, uvecava BDP), i povecanju naplate mogucih usluga, ili povoljnosti okruzenja(reeksport, npr).

I nikakve bankarske mahinacije ne mogu da ojacaju dinar, naprotiv, mogu da ga dovedu u zonu opakog i naglog pada..

I zato mu u narednom periodu, 10-ak i vise godina, nema (puno) pomoci...

Poz
[ Odin D. @ 13.08.2010. 15:21 ] @
Citat:
angelico2: Naš dinar kao moneta je besmislen

Upravo je ovo sama sustina svega.

Dinar uopste i nije neka moneta, vec sredstvo za neke druge ciljeve koje igra ulogu monete.
Nista se ne veze za dinar niti se u njemu ista obracunava. Nikakvi se ugovori ne sklapaju u dinarima osim onih izmedju drzavnih institucija kojima je cilj da se nesto smuva. Nista se niti uvozi niti izvozi u dinarima, a ako odes negdje van zemlje sa vrecom dinara, isto ti je kao da si otisao i sa vrecom upotrebljenog wc-papira. Ljudi ih imaju samo zato sto ih silom dobijaju, a da imaju izbora dinar bi za pola sata nestao sa istorijske scene.

[ angelico2 @ 13.08.2010. 19:24 ] @
@Vladd
Upravo ovo što si rekao o knjigama je tačno. I iako nisam konspirativan po prirodi, nekako mi je čudno da svi ti ekonomisti koji su završili sve te dobre fakultete i dobili mastere i phd iz ekonomije, da prave takve početničke greške koje be bi napravio neku ko je pročitao samo par knjiga iz ekonomije.
Kao da se to radi smišljeno da se od ljudi naprave robovi, mada ko zna, možda i preterujem.

Vidi, imaš 2 vrste ekonmskih knjiga.. jedne koje razmatraju nove ideje i razrađuju ih, i one koje analiziraju prošlost. Druge su neophodne, prve su korisne, ali mogu da se pokažu kao promašene, ali imaj na umu da su to samo bile teorije.
[ vladd @ 14.08.2010. 16:07 ] @
Knjige mogu biti dobre ili lose, i to po vise kriterijuma.

Poenta je ekonomska PRAKSA, koja vise nije ni ekonomska ni politicka.

Jednostavno, svi izgibose pred zidom novca.

Interesne grupe, posednici velikih kolicina novca(u raznim formama) diktiraju pravila, ako treba formiraju(proizvode) i eksperte i vladare...

A u takvom slucaju, ni najpametnija knjiga, ni najorganizovanija, i sa najvise dobrih ideja, prosto, ne pomaze.

Poz
[ angelico2 @ 14.08.2010. 17:07 ] @
To ti i govorim, u pitanju su knjige koje se bave praksom i istorijskim činjenicama i zašto neke ekonomske teorije funkcionišu i ne funkcionišu iako dobro izgledaju na papiru (npr. Kejnzijansko povećano trošenje za vreme krize), a one teorijske ti trebaju kao osnovu da bi shvatio ove prve.

Poenta je što sad državu ne vode najpametniji nego najnaoružaniji (odnosno ljude koje podržavaju najnaoružaniji). Ako grešim i države danas vode najpametniji, onda jao si ga nama.
[ mmix @ 14.08.2010. 17:38 ] @
Postoji i problem auto-cenzure u drustvenim i ekonomskim naukama kao veoma realan uzrocnik nekompletnosti i parkticne neprimenljivosti nekih teorijskih koncepata.
[ mmix @ 24.08.2010. 16:21 ] @
IZgleda da smo sustigli originalni talas, dinar u padu drugi dan zaredom.
[ sasa_vidic @ 24.08.2010. 21:22 ] @
Dinar je jednostavno M*ari*ONETA(dobra igra reci)
[ maliradojca @ 02.09.2010. 11:46 ] @
Citat:
Zbog povećanje plata i penzija u javnom sektoru od januara naredne godine, a ne od aprila kako je predviđao prvobitni dogovor, u budžetu za 2011. moraće se obezbediti dodatnih 12 milijardi dinara (preko 120 miliona evra). Zec kaže da će država, da bi obezbedila dodatna sredstva, morati da se dodatno zaduži. „Slaba privreda ne može da isprati javnu potrošnju, tako da država sve više srlja u spoljni i unutrašnji dug, tako da će granica zaduživanja vrlo brzo biti iscrpljena.“

Zaduzivanje da bi budzetski korisnici imali plate i nema efekta ako se privreda ne razvija, pojesce im inflacija do povecanje. Onda ce politicari da imaju opravdanje u inflaciji za male plate. Jos ostaje problem vracanja novca koji se zajmi za takve poduhvate.
Citat:
Prosečna plata u Srbiji je oko 330 evra i među najnižim je u regionu. U Hrvatskoj je prosečno neto primanje oko 740 evra, Crnoj Gori oko 470, Bosni i Hercegovini oko 410, a u Makedoniji je slično kao u Srbiji – oko 340 evra.

'Sjajna' ekonomska politika je dovela do ovih izuzetnih rezultata.
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5966951,00.html
Citat:
MMF: Vlada mora da odluči - bonusi penzionerima ili subvencije privredi!

http://pressonline.rs/sr/vesti...+ili+subvencije+privredi!.html

Da li ima poente "poklanjati" drzavni novac drzavnim sluzbenicima i penzionerima, umesto taj novac pozajmiti onima koji pune budzet?

Koja rupa od zemlje.
[ Izvoljski @ 02.09.2010. 17:09 ] @
"Svinje moje balkanske, ja sam postena kurva"
[ a1200 @ 02.09.2010. 17:32 ] @
Citat:
Koja rupa od zemlje.

Ne brini, plan je tu, i to master... tako da nema mesta panici... nashe "vodje" su uz rakijicu, bistroga uma, napravile plan koji nema da omane - samo treba jos jedno 10 godina da bi se to "predskazanje" u pisanom obliku proverilo. Al' sta je to za nas, brzo cemo mi to - taman da se zasluzni za ovu situaciju penzionshu (kad se propisno obogate, naravno), a onda njihova deca dodju na pozicije da pishu nove "mastere"...
[ BluesRocker @ 02.09.2010. 19:22 ] @
Citat:
maliradojca: Da li ima poente "poklanjati" drzavni novac drzavnim sluzbenicima i penzionerima, umesto taj novac pozajmiti onima koji pune budzet?


IMHO bolje je dati bonus penzionerima sa malim primanjima nego subvencionisati privrednike. Ako daješ subvencionisane kredite privrednicima, na taj način praviš neravnotežu u bankarskom sektoru, određenim privrednicima daješ dok svim drugima otimaš. Na subvencije se uglavnom oslanjaju gubitaši, a to ih neće spasiti već samo odložiti bankrot.

S druge strane bonus siromašnijim penzionerima uglavnom bi otišao u štednju, kupovinu domaće robe, plaćanje komunalnih usluga. U celoj toj priči jedino su penzioneri taj bonus zaradili uplaćujući 30-40 godina u PIO fond.
[ maliradojca @ 02.09.2010. 19:58 ] @
Nisam siguran da razumes o cemu pricam.

Drzavni krediti privredi su neophodni u danasnjim uslovima, i to nije socijala za gubitase, vec se tako radi, ako drzava hoce da joj firme napreduju. Vidis kako u US drzava pomaze firme, jer ako se one shebu ode i drzava u tri lepe.
Citat:
S druge strane bonus siromašnijim penzionerima uglavnom bi otišao u štednju, kupovinu domaće robe, plaćanje komunalnih usluga.
Penzionerima i drzavnim zaposlenima se poklanja drzavni novac koji ce da ode u b00lju, i da plate struju.

Zasto da drzava poklanja po 50 eur ( koji pripada svim SRB rezidentima! ) drzavnim zaposlenima i penzionerima? Druga je stvar ako drzavne firme iz tekucih prihoda hoce da caste zaposlene. Mislim nije ni to u redu, ali ajde.

Mnogo je to novca na nivou Srbije, i opet im iz MMF-a sugerisu ispravno, da pomazu privredu. Privreda i svi gradjani ce da vracaju te pare koje se zajme za to, i ko ce sledece godine da puni budzet da bi uopste imali penzije - privreda i opet svi gradjani, naravno. I to ona privreda koju ne pomazu, vec je sabotiraju.

Takva losa ekonomska politika je i dovela da je plata u Srbiji 300 eur, sa kojom mozes da zivis malo bolje nego da si na kazanu narodne kuhinje.

edit: Da dodam. Nema vise sankcija, ratova i ostalih ogranicavajucih faktora, 10 godina je proslo od 2000-ite i smene vlasti tako da nema vadjenja na prethodnike. Deset godina su na vlasti , koliko i crveni nekada. Da ekonomisti na vlasti znaju bolje, bolje bi nam i bilo. A Srbija i ljudi u njoj tonu sve nize.

[Ovu poruku je menjao maliradojca dana 02.09.2010. u 21:10 GMT+1]
[ BluesRocker @ 02.09.2010. 22:53 ] @
Citat:
maliradojca:
Drzavni krediti privredi su neophodni u danasnjim uslovima, i to nije socijala za gubitase, vec se tako radi, ako drzava hoce da joj firme napreduju. Vidis kako u US drzava pomaze firme, jer ako se one shebu ode i drzava u tri lepe.


Ako država hoće da pomogne svim privrednicima, može da im smanji takse i poreze. Na taj način pomaže svima a kome treba kredit neka se obrati banci koja daje najpovoljnije uslove. Ne vidim zašto bi država davala kredite i na taj način se uplitala u bankarski sektor.
[ 101010 @ 02.09.2010. 23:06 ] @
Jedno primitivno i prakticno pitanje.
Treba da platim neku uslugu u evrima za ~10 dana, a na racun su mi upravo stigli dinari.
Da li da ih odmah zamenim za evre ili da mozda cekam ?
[ maliradojca @ 03.09.2010. 00:21 ] @
Citat:
BluesRocker: Ako država hoće da pomogne svim privrednicima, može da im smanji takse i poreze. Na taj način pomaže svima a kome treba kredit neka se obrati banci koja daje najpovoljnije uslove. Ne vidim zašto bi država davala kredite i na taj način se uplitala u bankarski sektor.

Nije jednostavno smanjiti poreze, jednostavnije je da drzava odredi neki novac za povoljno kreditiranje preduzeca i taj novac se onda distribuira preko banaka.

edit: Vlada Srbije izdasno pomaze strane privrednike, evo i Gorenje
Citat:
Na ovu odluku su došli jer je Vlada Srbije podržala ovu investiciju sa 4.000 evra po jednom radnom mestu, što je dobar podsticaj, zatim, opština ih je oslobodila za 50 odsto plaćanja lokalnih taksi, a oslobođeni su i poreza na dobit u narednih 10 godina - kaže ministar Dinkić.

http://pressonline.rs/sr/vesti...u+bojlera+u+Staru+Pazovu!.html

Ne sumnjam da ce Gorenje za 10 godina da promeni lokaciju u neku novu 'Srbiju'. Vlada Srbije vrlo izdasno pomaze inostrane privrednike, ovakve povoljnosti imaju i Fiat, Jura i druge fabrike. Samo strani, domaci privrednici ne.

http://pressonline.rs/sr/vesti...5%A1ica+svima+ili+nikome!.html
Povišica svima ili nikome!
Privrednici smatraju da Vlada greši što podiže plate u javnom sektoru jer to ugrožava privredu i zaposlene u privatnim firmama
Citat:
- Ako privreda ima novca, imaće i celo društvo, dok to ne može da se postigne povećanjem plata u javnom sektoru. Plate treba da diže privreda koja i obezbeđuje novac za javnu potrošnju - naglašava Drašković.


[Ovu poruku je menjao maliradojca dana 03.09.2010. u 01:39 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao maliradojca dana 03.09.2010. u 01:39 GMT+1]
[ mmix @ 03.09.2010. 08:38 ] @
Subvencije i drzavno kreditiranje privrede je velika glupost, to sto stranci dobijaju pare na ruke nije opravdanje jer je i to glupost svoje vrste ali je bar glupost za koju drzava dobije rasterecenje javnih rashoda kroz socijalni program. Sa druge strane isto je i glupost nagradjivati budzetske potrosace zivom lovom u okruzenju gde ti potrosaci ne veruju domacoj robi, dinkcieva teorija bi mogla da postane praksa ako i samo ako bi sve te pare koje se daju zavrsile u rukama privrednika kroz kupovinu domace robe, a to je jednostavno nerealno. U realnosti gro tih para ce zavrsiti u rukama uvoznika i kroz njih ce izaci iz zemlje, kroz njihovu kupovinu deviza izvrsice pritisak na kurs i time ce dodatno zagorcati zivot svima.

@101010. Pazi ovako, da ja to znam, ne bih ti rekao vec bih trgovao devizama za svoj racun. Niko to ne moze da ti kaze sa 100% sigurnosti.