[ dejan s @ 25.05.2010. 11:45 ] @
Poz, imam jedno pitanje oko regulisanja svih tih obaveza prema ovoj našoj indijanskoj državi. Pošto sam mlad, a i nikad me sve te pravne i ekonomske stvari nisu interesovale, o ovome ništa ne znam :)

Ukratko, našao sam part-time posao preko neta. Poslodavac bi svakog meseca trebalo da mi uplaćuje određenu sumu novca (otprilike nešto veća od prosečne srpske plate). E sad, mene zanima kako ide sve to oko plaćanja poreza, koliko iznosi harač i da li eventualno postoje neke olakšice zato što sam student? I da li bi možda morao da otvaram neku firmu, pa na nju da stiže novac, pošto bi mi on slao taj novac sa računa firme. Hvala puno.

[Ovu poruku je menjao dejan s dana 25.05.2010. u 14:47 GMT+1]
[ S A J A @ 25.05.2010. 19:58 ] @
Malo sam zaboravio tu materiju, treba to detaljnije proučiti, možda i pogrešim nešto ali svakako mogu da ti koriste informacije:

Za zaradu iz inostranstva predviđeno je plaćanje poreza na dohodak građana koji je 10% kao i doprinosa za PIO (22%), doprinosa za zdravstveno osiguranje (12,3%) i doprinos za nezaposlenost (1,5%). Dakle sve ukupno će ti država uzeti oko 46%. Naravno ići će ti radni staž i bićeš zdravstveno osiguran (što ti i nije neophodno jer to imaš i kao student).

Poreska prijava za plaćanje poreza u tvom slučaju je čini mi se OPJ-6 a za doprinose M-UN obrazac. Popuniš i nosiš u poresku upravu tvoje opštine stanovanja. Tamo traži da ti daju uplatne račune gde to možeš da uplatiš. Pre nego što kreneš da plaćaš doprinose treba da se registruješ u PIO i RZZO fondu, proceduru toga možeš videti na njihovim sajtovima.

Nema potrebe da registruješ firmu, tako će ti troškovi biti još veći, osim naravno ako ne planiraš da širiš biznis.

Što se tiče olakšica što si student, hm... ne znam, mislim da ih nema, možda ti eventualno smanje doprinos za zdravstveno ali ne verujem.

[ dejan s @ 25.05.2010. 21:18 ] @
Hvala puno Sajo :)

46 procenata ?!?!?! Auh... pa meni se ne isplati da radim za te pare. Baš sam se razoračao sad :(
Da li nekako postoji mogućnost da se izbegne doprinos za PIO i za zdravstevno osiguranje?
[ S A J A @ 25.05.2010. 21:34 ] @
Pa isto toliko procenata plaćaju i svi ostali zaposleni u svim firmama u srbiji, sad ti je jasno zašto poslodavci zapošljavaju ljude na crno ili na minimalnu zaradu. Da bi tebi poslodavac dao na primer 400e platu na ruke ti njega ukupno koštaš 660e no dobro nećemo o tome.

Doprinose moraju da plaćaju svi koji primaju novac po osnovu nekod obavljenog rada (dakle zaradu). Doprinosi se ne plaćaju ako ti jednokratno ili povremeno dobiješ novac iz instranstva ali ako tebi svaki mesec dolazi po 400e sa istog računa onda je sasvim logično da se radi o zaradi. E sad, ti možeš da se praviš blesav pa da se ne prijaviš na doprinose i da ih ne plaćaš ali onda moraš i da budeš spreman da istrpiš posledice ako te provale. Nemoj da me pitaš koje su jer nemam pojma. Nađi na netu Zakon o obaveznom socijalnom osiguranju i prouči.
[ dejan s @ 26.05.2010. 12:33 ] @
Ih bre, pa sa svim ovim low cost kompanijama, meni se više isplati do odletim do Švedske i da uzmem pare od šefa lično i da se vratim nazad, nego da plaćam 46%. Bar ću malo i sveta da vidim, a ovako ću da vidim samo namrgođene šalterske službenice :P

E a samo još jedno pitanje imam, izvini što ti dosađujem.
Sad mi je šef pomenuo da će da prijavi tamo u Švedskoj to što mene plaća, verovatno u nekoj njihovoj poreskoj upravi i da plati porez tamo. Da li i pored toga moram da plaćam porez ovde u Srbiji, ili se to smatra kao da je on već platio?
[ djoka_l @ 26.05.2010. 13:03 ] @
Da malo ispravim: Poreska prijava OPJ-6 se popunjava za one koji su u radnom odnosu (a primaju preko toga neke honorare), a OPJ-7 za studente koji rade honorarno.
Dalje nije jasno koje poreze plaća tvoj poslodavac u Švedskoj. Ti bi trebalo da mu pošalješ potvrdu o rezidentnosti, a on obračun iz kojeg se vidi koliko je poreza platio na tvoju zaradu, pa bi taj iznos poreza trebalo da se odbije od tvoje poreske obaveze u Srbiji. Sve ovo treba ako ne želiš da radiš ilegalno.

Najbolje je da se posavetuješ sa profesionalnim knjigovođom u tvom gradu (ili više njih) pa da budeš 100% siguran koja je procedura.
[ S A J A @ 26.05.2010. 15:47 ] @
Ako tvoj poslodavac u Švedskoj plati porez na tvoju zaradu i ako Srbija ima ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja zarada sa Švedskom (nije mi sad tu potrebna dokumentacija pa ne mogu da proverim) onda ti ne treba da platiš porez. Međutim, to je samo porez (10%). Doprinosi su ti veći problem jer su oni 36%, ne mogu da se izbegnu na osnovu međunarodnih ugovora a propisano je da se plaćaju na zaradu nebitno da li dolazi iz zemlje ili inostranstva. Dakle treba da saznaš da li ti kao student moraš da plaćaš doprinose na zaradu ili ne.
[ Dexic @ 27.05.2010. 17:32 ] @
Kako god okrenuo on ne moze da (legalno ;)) izbegne doprinose. (nazalost - porez moze :D).
Moj predlog je da nadjes nekog (jako poverljivog) pausalca i preko njega to dobijas. Njega ce to kostati 1-2% zbog konverzije valuta i podizanja gotovine.
(mozes i ti da otvoris pausalnu ali onda imas >100.000 fixne troskove)
[ marko37 @ 29.05.2010. 10:37 ] @
Don't pay the poll tax! :)

Evo kako sam ja rešio, ali ostavljam mogućnost da ima i bolje rešenje.

Na bruto platu oduzmeš odbitak za porez i onda na tu osnovicu računaš 12% porez na dohodak.
Pored toga plaćaš i doprinos za PIO i doprinos za zdravstveno. Za PIO je 22% a za zdravstveno je 12.3%. Ali sad ide caka. Kao osnovicu za plaćanje doprinosa ne uzimaš bruto zaradu, već se pozoveš na član 30 Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje (Osnovica doprinosa za domaće državljane zaposlene u inostranstvu je prosečna mesečna zarada u Republici isplaćena u četvrtom kvartalu prethodne godine, prema objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike.). Ova prosečna zarada je uglavnom oko 46000 din, tako da plaćaš 22% + 12.3% na tu prosečnu zaradu, a ne na tvoju. Zgodno ako ti stranac plaća više od srednje zarade u Srbiji. :)

Naravno, moraš da imaš neku osnovu da tvrdiš da si zaposlen u inostranstvu, ali samo sediš u Srbiji. Bilo kakav ugovor koji liči na ugovor o zaposlenju ti odgovara.

I kako to izgleda u praksi. Svakog meseca lepo odštampaš neku potvrdu o uplati na račun (potvrda o prihodima), odštampaš list sa zvaničnim srednjim kursom dinara, obračunaš poreze i popuniš dva PP OPO obrazca i predaš lokalnoj poreskoj upravi. Oni će da udare štambilj i nalepnicu i ostave ti kopiju. I mirna Bačka.

Druga varijanta je da otvoriš nerezidentni račun u nekoj banci u Bijeljini npr. i da s vremena na vreme skokneš preko granice i podigneš svoje pare. Samo moraš da vodiš računa šta poslodavac spolja očekuje od tebe. Konkretno, možda oni od tebe očekuju potvrdu da si platio sve poreze na pare koji ti daju da bi se time pravdali kod svoje poreske uprave.
[ spezia @ 30.05.2010. 07:20 ] @
A recimo kada nebi stalno dobijao novac, na foru povremeno ( znaci ne stalan posao )... Kako se na to zakonski gleda??
Covek onda nije u radnom odnosu pa ne moze da placa doprinose, jel?? Sta onda?
[ Dexic @ 30.05.2010. 15:00 ] @
Ako koristi "zaposlen u inostranstvu" logiku mora svaki mesec da placa porez/doprinose, primao on platu ili ne.

Zato je pausal bolji za takve slucajeve.

Medjutim... ja ne vidim kako neko moze biti zaposlen u drugoj drzavi bez radne dozvole?? Moze da bude prijavljen porez za njega kao contractor-a ali ne i radnika.
[ marko37 @ 30.05.2010. 19:55 ] @
U slučaju neredovnih uplata nađi način da uzmeš pare a da ne plaćaš doprinose i poreze. Iliti nerezidentni račun. Mada, kakva je kontrola prihoda, može i običan devizni račun u domaćoj banci pod uslovom da su uplate relativno skromnije (do 5.000 evra). Još ako središ da ti uplate uplaćuje fizičko, a ne pravno lice, to su čiste pare.

Citat:
Dexic: Ako koristi "zaposlen u inostranstvu" logiku mora svaki mesec da placa porez/doprinose, primao on platu ili ne.
Zato je pausal bolji za takve slucajeve.


Jok. Ne mora da plaća. Otkud država zna da li je on i dalje zaposlen ili ne. Osim toga "trigger" za plaćanje poreza ti je priliv para.

Citat:
Medjutim... ja ne vidim kako neko moze biti zaposlen u drugoj drzavi bez radne dozvole?? Moze da bude prijavljen porez za njega kao contractor-a ali ne i radnika.


To je problem druge države, a ne ove. Ja sam imao ugovor sa stranom firmom, gde je lepo stajalo da se firma ograđuje od obaveza plaćanja poreza u zemlji gde sam ja, i da je to moja obaveza.
[ Dexic @ 30.05.2010. 22:11 ] @
Citat:
marko37: Jok. Ne mora da plaća. Otkud država zna da li je on i dalje zaposlen ili ne. Osim toga "trigger" za plaćanje poreza ti je priliv para.

Ako pricamo o legalnoj strani, to ne moze. Ne moze da bude zaposlen, pa nezaposlen pa opet zaposlen za mesec dana - nije dozvoljeno.

Citat:
To je problem druge države, a ne ove. Ja sam imao ugovor sa stranom firmom, gde je lepo stajalo da se firma ograđuje od obaveza plaćanja poreza u zemlji gde sam ja, i da je to moja obaveza.

Ma nije to njihov problem nego tvoj ako te prokontrolisu :D
[ anakin14 @ 31.05.2010. 01:59 ] @
zasto bi neko placao doprinose srbiji ako je zaposljen u inostranstvu??? onda placa tamo poreze i doprinose.
[ dejan s @ 31.05.2010. 13:38 ] @
Hvala svima na odgovorima!

@Marko37
Zanimljiv metod, ali nažalost ja ne mogu da ga primenim jer moja primanja nisu toliko velika :D Da budem iskren, iznose 400$ (32 000 RSD).
Pominješ "trigger" za plaćanje poreza. Znaš li možda otprilike koliko on iznosi? Eto, konkretno u mom slučaju to bi bilo oko 4800$ godišnje odnosno oko 385 000 RSD

Mada za sada mi najzanimljivije zvuči ta varijanta sa paušalcem o kojoj je Dexic pričao.
[ Dexic @ 31.05.2010. 14:00 ] @
@anakin, doprinose placas tamo gde ZIVIS. Ne gde si "zaposlen", cak i da mozes biti zaposlen negde gde nemas radnu vizu minimum. (mozes primati novac iz te zemlje, ali to ide kao ugovor o delu, autorski ugovor i slicna s***ja).

@dejan, trigger je 10.000e godisnje. E sad to se ne gleda pojedinacno nego skupovno - ali po kom osnovu ko bi ga znao...
Sa legalne strane gledano: pausal da otvoris na tvoje ime za tu sumu je jako neisplativo :( Kostace te 1500e za 4000e. Ni autorski ti se isplati ovde cak.
Najbolje je da ti to ide preko nekog drugog pausalca, koji ne prelazi promet pa ga nista ne kosta.
Eventualno... ako si nezaposlen, mozes da iskoristis one subvencije za samozaposljavanje od 160.000. Sa tim dodatkom ti se isplati nekako pausal, jer taman njime pokrijes te troskove ;)
[ dejan s @ 31.05.2010. 15:07 ] @
Da, da videću....

Međutim sad sam baš pitao gazdu i kaže da će on to da prijavi tamo u Švedskoj poreskoj upravi, ali neće nikakve poreze da plaća... Tako da izgleda da sam ga na*ebo. Da li bi mogu i u ovom slučaju da nađem nekog paušalca pa preko njega da ide?
PS student sam, ne znam da li se to vodi i kao "nezaposlen"?
[ S A J A @ 31.05.2010. 19:36 ] @
Kao student ti si zdravstveno osiguran pa pretpostavljam da će ti to priznati i nećeš morati da plaćaš doprinos za zdravstveno. Pošto si nezaposlen pretpostavljam da nećeš morati da plaćaš ni doprinos za slučaj nezaposlenosti. Doprinos za PIO ne može nikako da se izbegne, on je 22% i uz porez koji je 10% to čini 32% što i nije tako strašno (u odnosu na 46%). Ako ti je za utehu, imaćeš potpuno legalna primanja i teći će ti radni staž.

Alternativa je da nađeš paušalca pa preko njega da uzimaš novac
ili da skupiš 10-15 prijatelja, rođaka ili rodbinu pa da svaki mesec primiš novac na drugi račun pa tako u krug
ili da nagovoriš poslodavca da ti šalje keš novac

mada sve to su žešće karabudževine od kojih će samo glava da te boli a nisu baš ni 100% legalne.
[ anakin14 @ 31.05.2010. 22:33 ] @
Citat:
@anakin, doprinose placas tamo gde ZIVIS. Ne gde si "zaposlen", cak i da mozes biti zaposlen negde gde nemas radnu vizu minimum. (mozes primati novac iz te zemlje, ali to ide kao ugovor o delu, autorski ugovor i slicna s***ja).


pa ti ako si zaposlen u intostranstvu ti valjda tamo i ZIVIS
[ marko37 @ 31.05.2010. 23:22 ] @
Citat:
anakin14: pa ti ako si zaposlen u intostranstvu ti valjda tamo i ZIVIS


Posao ≠ život. (ako si pametan)

Gde si zaposlen ako ti je poslodavac firma koja nije registrovana u ovoj zemlji? Život ti je tamo gde i posao ako ređaš cigle na gradilištu, ili sediš iza šaltera. A šta sa modernim poslovima koje možeš da obavljaš sa bilo koje tačke na planeti?
[ Dexic @ 01.06.2010. 19:19 ] @
@dejan, ti u svakom slucaju mozes preko nekog pausalca to da radis.
@anakin, pa citas li temu uopste? On zivi u Srbiji a posao je u Svedskoj...
[ zoksula @ 16.06.2010. 23:23 ] @
Reci koliko para?
Kako inace da ti neko pomogne u nalazenju najboljeg resenja

Za npr preko 1000E mesecno je najbolje biti pausalac.

Za preko 3 000 000 din godisnje doo.

U svakom slucaju nisi lud da placas tih 46% - a otvaranje racuna u drugim zemljama moze da bude veoma opasno jer je to i krivicno delo. Naravno
ako otvoris racun u svajcarskoj onda je ok samo ti za to pretpostavljam trebaju bas velike pare.
[ masinac_1 @ 19.06.2010. 13:12 ] @
@anakin14, marko37
lol bas ste me lepo nasmejali, tnx :D

@dejan s
Da li bi mozda upalila varijanta ako ti poslodavac uplaciju jednom u 2 ili 3 meseca? Mozda ti nece odgovarati da cekas na platu toliko, ali kad dodje kinta bice veca. :) Mozda se to ne bi tretiralo kao zaposlenje?

Da sam na tvom mestu nema teorije da bih placao tih 30-40%.
Ako ti nije poslodavac pominjao nista o slanju potvrde o placenom porezu i slicno verovatno mu nije potrebno tako da ti mozes otvoriti racun u npr. Bjeljini kao sto neko rece. Jos ako imas nekog ko ce to da podigne i da posalje gubitak je zanemarljiv.

Super je to za radni staz, ali realno gledano, staz i tu sumu koja ostane kada drzava uzme harac mozes i ovde imati. Mozda i vise.
[ dejan s @ 21.06.2010. 21:14 ] @
Citat:
zoksula: Reci koliko para?
Kako inace da ti neko pomogne u nalazenju najboljeg resenja

Za npr preko 1000E mesecno je najbolje biti pausalac.

Za preko 3 000 000 din godisnje doo.

U svakom slucaju nisi lud da placas tih 46% - a otvaranje racuna u drugim zemljama moze da bude veoma opasno jer je to i krivicno delo. Naravno
ako otvoris racun u svajcarskoj onda je ok samo ti za to pretpostavljam trebaju bas velike pare.


Već sam pomenuo u ovoj temi, nisi čitao dobro :) Radi se o sumi od 400$ mesečno. Baš bi za koji dan trebala da pristigne prva plata!


Citat:
masinac_1

@anakin14, marko37
lol bas ste me lepo nasmejali, tnx :D

@dejan s
Da li bi mozda upalila varijanta ako ti poslodavac uplaciju jednom u 2 ili 3 meseca? Mozda ti nece odgovarati da cekas na platu toliko, ali kad dodje kinta bice veca. :) Mozda se to ne bi tretiralo kao zaposlenje?

Da sam na tvom mestu nema teorije da bih placao tih 30-40%.
Ako ti nije poslodavac pominjao nista o slanju potvrde o placenom porezu i slicno verovatno mu nije potrebno tako da ti mozes otvoriti racun u npr. Bjeljini kao sto neko rece. Jos ako imas nekog ko ce to da podigne i da posalje gubitak je zanemarljiv.

Super je to za radni staz, ali realno gledano, staz i tu sumu koja ostane kada drzava uzme harac mozes i ovde imati. Mozda i vise.


Hm zanimljivo, o tome sam i ja razmišljao, na tako nešto ću i verovatno da idem. Što kažeš super je sve to da ide i radni staži i penzija, ali ukoliko toliko budem plaćao, neću ni doživeti penziju ;)