[ zutikombi @ 26.05.2010. 08:11 ] @
Pozdrav !

Evo samo me zanima da li da zovem servisera ili ne, jer se ne mislim sam upuštati u popravak ...

Riječ je o Zanussi kombinovanom frižideru, samootapajući, odnosno na stražnjoj komori skuplja se kondezat koji se zatim isparava na motoru ...

U zadnje vrijeme frižider slabije hladi, a na stražnjoj komori se skuplja led i nakon odleđivanja prilikom ponovnog uključivanja čuje se kao nekakvo lomljenje (plastika kako puca) ... Moje mišljenje je da se u stražnjoj komori skuplja led (stražnja stijenka je hladna i nakon odleđivanja), tako da kod ponovnog paljenja, taj isti led se širi i dovodi do pucanja plastike ...

Inače zadnji put kada se ovo događalo, odledio sam frižider i pustio ga da stoji odleđen 5-6 sati, i kod ponovnog paljenja problema više nije bilo, odnosno nije dolazilo do pucanja, ali mislim da to ne otklanja kvar ... Onda koji je vaš savjet, da zovem servisera ?

p.s. Ako slabije hladi, postoji mogućnost da negdje plin izlazi i da zbog toga frižider radi duže i troši puno više struje nego što bi inače trošio. To je i glavni razlog zašto mislim da se serviser isplati, jer koliko platim servis, toliko uštedim na struji ...



[ jakalazu @ 27.05.2010. 09:24 ] @
koliko je star frižider, kakva je guma na vratima.....proveri....ako nedihtuje kako treba moguće je da je to problem...ili da li ima vlage otpozadi na izolaciji....možda je popustila kutija
[ zutikombi @ 27.05.2010. 09:33 ] @
Frizider je star 3g.
Tako da je guma je još gumena, mislim da diktuje kako treba ...

Vlaga na izolaciji ? Popustila kutija ?
... nisam ovo u potpunosti shvatio ako možeš malo pojasniti ...
[ jakalazu @ 27.05.2010. 09:43 ] @
pa otpozadi gde je kondezator....ona rešetka što greje.....u visini gde ti se vata led...da nema neke vlage
[ zutikombi @ 27.05.2010. 10:02 ] @
Sa stražnje strane nema vlage ...

A, zovnit ću majstora, pa ćemo vidit šta će on reć ...
[ Hadžihalef @ 27.05.2010. 13:04 ] @
Sudeći po onome što si napisao propala ti je izolacija od frižidera,ona više nema svoja primarna svojstva i zato ti se stvara led,koji se postepeno prvo stvara unutar izolacije i otud ti se i čuje to pucketanje, led se širi prilikom zamrzavanja i napreže limene stranice, a obzirom da je sve to kombinovano i sa plastičnim delovima pucanje još uočljivije.

Da li neko menja izolaciju u frižiderima kod tebe i da li se to danas isplati, e to moraš videti sa majstorom.
[ ZDRAVKO T @ 30.05.2010. 21:58 ] @
Ako eliminiramo klasične situacije o kodenzaciji izvana ili iz robe u frižderu biću slobodan ukazati na mogući problem:
frižider je naj verovatnije sa plinom r 600 koji kao nus pojavu ima povećanu bučnost u sistemu (kao neko čangrljanje)koje je jače izraženo posle starta kompresora i po gašenju.Što se tiče pucketanja to može isto biti neugodno i bučno a javlja se zbog različite temperature plastike u unutraašnjosti i cjevi i sistama za hlađenje.Kondez ozada je posledica nedostatka plina i fabrika savjetuje u toj situaciji dodati 2-3 grama plina.Ne savjetujem nikakve eksperimente u ručnoj radinosti.zovite majstora jer on jedino može pomoći.Pozdrav.
[ zutikombi @ 31.05.2010. 06:04 ] @
Pozdrav,

Evo zahvaljujem svima na odgovorima ...
Zvat ću majstora danas, pa ćemo vidjeti do čega je, samo sam htio utvrdii da li je to uistinu kvar !!!