[ Kaziprst011 @ 08.06.2010. 10:52 ] @
Težak udes u centru beograda
Pokosio majku i dvoje dece

Šest osoba povređeno je juče u 17 sati na uglu Takovske i Svetogorske ulice u centru Beograda kada je posle sudara dva automobila jedno vozilo pokosilo pešake dok su čekali na trotoaru da pređu ulicu. Najteže povrede zadobila je Snežana N. (37), koja je na semaforu stajala sa dve maloletne ćerke i njeno stanje je kritično.

- Žena je primljena na reanimaciju, amputirana joj je desna noga i operisana je. U teškom je stanju i pod stalnim je nadzorom lekara. Njena deca, petogodišnja i dvogodišnja devojčica, zadobile su povrede glave, ali nisu životno ugrožene – kaže za „Blic“ Drago Jovanović, portparol Kliničkog centra Srbije.

U Urgentni centar primljena je i Radmila J. koja je stajala zajednona sa Snežanom N. i njenom decom na trotoaru. Ona je zadobila lakše povrede glave i nije životno ugrožena. Vozač „fijat punta“ Vladan V. (53 )i Nataša P. (38) koja je sedela na prednjem sedištu takođe su zadobili lakše povrede glave i ekstremiteta.

Kako saznajemo, do nesreće je došlo kada su se sudarili „fijat stilo“ kojim je upravljao Nenad A. (27) i „punto“ za čijim volanom je sedeo Vladan V.

- Vozač „stila“ se kretao prema raskrsnici sa Cvijićevom ulicom, dok je „punto“ dolazio iz suprotnog smera. Sudarili su se prednjim delovima, a od siline udara automobil „stilo“ odbačen na pešake koji su stajali na semaforu. Udarac je bio toliko jak da su se na oba automobila otvorili vazdušni jastuci, a pešaci koji su čekali na semaforu popadali su u trenutku - priča jedan od očevidaca nesreće.
Desimir Đ., koji se nalazio u obližnjoj prodavnici, prvi je pritrčao u pomoć povređenima.

- Prvo sam otišao da iz „punta“ izvučem vozača i ženu koja je sedela na prednjem sedištu. Bili su svesni i bez problema sam ih izvukao. Kada sam se okrenuo ugledao sam ženu priklještenu između „stila“ i zida zgrade. Pored nje nalazila su se polomljena kolica, dve uplakane devojčice, kao i još jedna žena. Prišao sam i kada sam video koliko je teško povređena, sledio sam se - priča vidno potreseni Desimir Đ. Za to vreme, iz „fijat“ stila je izašao Nenad A. koji je prema rečima očevidaca bio potpuno van sebe.

Prema rečima očevidaca, prvo je prišao povređenoj majci i jauknuo „Ne znam zašto me je Bog kaznio!“.

- Zatim se okrenuo prema vozaču „punta“ i povikao „Kako si mogao da skreneš ovde levo kad je zabranjeno!“. Bio je potpuno van sebe. Uznemireno je šetao i govorio „Taman mi je krenulo u životu, dobio sam bolju ponudu za posao, evo šta me sad strefilo“ - priča očevidac. Desimir Đ. kaže da je nekoliko minuta nakon nesreće ćerke Snežane N. neko od okupljenih građana odveo u obližnju radnju da ne gledaju majku, dok je on ostao pored nje.

- Bila je svesna, ali nije puno govorila. Nije se žalila na bolove, verovatno je rana bila vruća. Video sam da su joj desna noga i kuk polomljeni. Držao sam joj glavu i nestrpljivo čekao dolazak lekara. Plašio sam se da mi ne umre na rukama. Još mi je u glavi plač njenih devojčica - priča Desimir Đ dok pokazuje na polomljena kolica i krv na trotoaru.

Za nesreću je tada čuo i muž povređene Radmile J.
- Supruga je bila na kafi kod prijateljice sa posla. Zazvonio mi je telefon i čuo sam kako mi histeričnim glasom priča da je automobil udario Snežu i njenu decu na uglu Takovske i Svetogorske ulice. Nisam mogao da verujem, pa to je samo nekoliko metara od njihove kuće. Odmah sam dotrčao i zatekao jeziv prizor. Uništeni automobili, gomila lima i plastike na ulici, a na trotoaru lokve krvi i smrskana dečja kolica. Samo da svi prežive – kaže muž Radmile J.

Ubrzo su na mesto nesreće stigli vatrogasci, kao i dve ekipe Hitne pomoći. Uspeli su da Snežanu N. izvuku ispod smrskanog automobila i prevezu je u bolnicu. Treća ekipa zbrinjavala je ostale povređene u nesreći. Vozaču „punta“ i njegovoj saputnici stavljene su čalme na glavu, kao i ženi koja se takođe nalazila na pešačkom prelazu. Lekari su preuzeli i ćerke Snežane N. i njih prevezla u bolnicu.

Policijski uviđaj trajao je dva sata, a za to vreme saobraćaj se odvijao usporeno Takovoskom ulicom.


Izvor: http://www.blic.rs/Vesti/Hroni...ena-u-sudaru-u-centru-Beograda





A evo i snimka gde se srpski junak pravda kako je vozio 70-80 km/h u gradskoj zoni: http://www.rts.rs/page/stories...3%D0%B4%D0%B5%D1%81%D1%83.html

[ Kaziprst011 @ 08.06.2010. 10:55 ] @
I samo jedno podsećanje na kaznenu politiku... čovek je UBIO dete od 8 godina, i dobio 3.5 godine zatvora. Samo u Srbiji:

Prema odluci Okružnog suda
Pijanom vozaču za smrt dečaka tri i po godine
M. Ivanović | 29. 09. 2009. - 08:35h | Foto: M. Ivanović

Leskovac - Pukovnik u penziji Zoran Marjanović (53) iz Leskovca, koji je prošle godine prouzrokovao smrt dečaka Veljka Stanojevića (8), osuđen je juče u Okružnom sudu na tri i po godine zatvora zbog ugrožavanja bezbednosti saobraćaja. U trenutku nesreće Marjanović je imao 2,2 promila alkohola u krvi. Kaznu je izrekao sudija Zoran Petrušić.

Tragedija se dogodila 8. decembra kod OŠ „Petar Tasić“ kada je Marjanović, inače pukovnik u penziji, svojim „audijem“ naleteo na bicikl na kome je Slobodan Rajković vozio svog unuka Veljka. Dečak je zadobio povrede opasne po život od kojih je nekoliko dana kasnije preminuo. Zastupnik optužnice Ljiljana Zlatanović-Janković nije se izjasnila o pitanju žalbe, a dečakov otac Bojan Stanojević bio je ogorčen.
- Ovo je sramna presuda i žaliću se na nju Vrhovnom sudu. Zar život jednog deteta vredi tri i po godine zatvora - bio je ogorčen otac stradalog dečaka.
Okružni tužilac u Leskovcu Edvard Jerin potvrdio je danas da će se žaliti na presudu, prenela je Beta.
"Tužilaštvo će uložiti žalbu Vrhovnom sudu Srbije po dobijanju presude iz Okružnog suda", rekao je Jerin.

Izvor: http://www.blic.rs/Vesti/Hroni...za-smrt-decaka-tri-i-po-godine
[ zmau @ 08.06.2010. 13:12 ] @
Kako god, ne vidim šta je ovde vest. Pešačenje po Beogradu je vazda bilo extremni sport. Ja da nisam uvek savršeno koncentrisan, i da nemam dobre reflekse, do sad bih zilion puta tamo ostao bez nogu.

Btw, u klipu se ne pominje nikakva brzina kretanja.

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 08.06.2010. u 17:16 GMT+1]
[ mmix @ 08.06.2010. 15:50 ] @
da, otkud znas da je vozio 70, 80? ni ja to nisam nigde procitao. 50/h je vise nego dovoljno da napravi ovo sto se vidi na slikama i ako je isao 50 i punto ga je isekao onda je punto kriv. kako bi bilo da sacekamo da vidimo sta pise u zapisniku? Siguran sam da ce mediji objaviti cim se bude znalo.
[ a1200 @ 08.06.2010. 16:48 ] @
Ovaj kreten u puntu stvarno nije normalan, trebalo bi mu oduzeti vozacku trajno. Prvo, to mesto je ko stvoreno za sudar, ovi idu takovskom nizbrdo, i kad uhvate zeleni talas obicno idu mnogo brze od propisane brzine, a znaju da nema "brige" jer je skretanje zabranjeno (a i da idu normalnom brzinom opet nemaju sanse da zakoce jer su na nizbrdici i neocekuju da bi budala mogla da skrene u njihovu traku)... ne znam kako je vozacu punta uopste moglo da padne napamet da bas tu skrece van propisa?! Covek ocigledno nije normalan, zar se isplati rizikovati svoj zivot i tudji za kilometar voznje, koliko bi ga kostalo da je postovao propise i ishao zaobilaznim putem. Ova vest mi je toliko gadna... da nemam komentara, jadna zena i ta porodica.
[ StORM48 @ 08.06.2010. 16:55 ] @
Na žalost, novi debilni "Zakon o saobraćaju" nije predvideo trajno oduzimanje vozačke dozvole i prava na ponovno polaganje.

Pozdrav
[ Horvat @ 08.06.2010. 17:06 ] @
^^kako nije?
pa zar kad skupis 18(ili koliko je max broj bodova) ti se ne oduzima automatski dozvola i moras na polaganje???
[ pri3rak @ 08.06.2010. 17:14 ] @
Pa nije.Covek je rekao da novi zakon nije predvideo mogucnost trajne zabrane upravljanja vozilom (samim tim i zabrane ponovnog polaganja).
[ StORM48 @ 08.06.2010. 20:31 ] @
Pa da. To znači da (hipotetički) mogu da Ti uzimaju dozvolu non-stop, da ideš u zatvor i kad izađeš opet gaziš ljude itd, ali dozvolu mogu da Ti oduzmu samo do ponovljenog polaganja. To je skroz idiotski Zakon.

Da je bilo pameti, trebala je takva praksa da se ograniči na max 2-3 ponovna polaganja. Kome dva puta uzmu dozvolu, taj nije za vozača.
A npr. ako napraviš težak prekršaj, potpuno svesno (npr. proletiš na x crvenih uzastopno, voziš autoputem u suprotnom smeru ili slično bahanalisanje) - onda potpuna i doživotna zabrana za sve kategorije.

Novčane kazne su glupost, jer uvek imaš one kojima kazne nisu problem.

Pozdrav
[ Goran Rakić @ 08.06.2010. 20:43 ] @
Nije mesto na temi koja počinje jednom ljudskom tragedijom komentarisati o ovakvom sitničarenju pa se ja svima izvinjavam.

@StORM48 takvo rezonovanje je i dovelo do ovog zakona, umesto da se utiče na uzrok problema i uvede bolja edukacija o saobraćaju i rizicima takvog ponašanja najranije još u osnovnim školama pisci zakona gledaju da krpe rupe. Izvini, zar zaista misliš da neko ko, citiram tebe, 2-3 puta bude u zatvoru po par godina i vozi u kontra smeru, kazne mu ne predstavljaju problem itd.... zar zaista misliš da taj ili ta neće voziti bez dozvole kada se ista trajno oduzme? Rezultat takvog postupanja neće da promeni kulturu društva, što je deklarativno želja, već će da omogući da povremeno neko strada jer nije upalio svetla, vezao pojas i slično.
[ Ivan Dimkovic @ 08.06.2010. 20:51 ] @
Citat:
StORM48
Novčane kazne su glupost, jer uvek imaš one kojima kazne nisu problem.


Ima i za to resenje - vezes novcanu kaznu za primanja / imovinu.

Sto se same teme tice, na zalost ovakve stvari se desavaju i uopste ne mora da znaci da je neko bio bahat ili da je alkoholisan i sl... (sacekajmo objavljivanje rezultata uvidjaja) - jer i pri legalnoj brzini je moguce da se desi ovako nesto. Na zalost, niko ne moze biti vidovit i znati da ce to bas njemu da se desi pa da se udalji sa prelaza.
[ pri3rak @ 08.06.2010. 21:02 ] @
Citat:
Goran Rakić: Nije mesto na temi koja počinje jednom ljudskom tragedijom komentarisati o ovakvom sitničarenju pa se ja svima izvinjavam.

@StORM48 takvo rezonovanje je i dovelo do ovog zakona, umesto da se utiče na uzrok problema i uvede bolja edukacija o saobraćaju i rizicima takvog ponašanja najranije još u osnovnim školama pisci zakona gledaju da krpe rupe. Izvini, zar zaista misliš da neko ko, citiram tebe, 2-3 puta bude u zatvoru po par godina i vozi u kontra smeru, kazne mu ne predstavljaju problem itd.... zar zaista misliš da taj ili ta neće voziti bez dozvole kada se ista trajno oduzme? Rezultat takvog postupanja neće da promeni kulturu društva, što je deklarativno želja, već će da omogući da povremeno neko strada jer nije upalio svetla, vezao pojas i slično.


Hehe taj rezon vezan za edukaciju je posve simpatican.Pa sta naucis ti njega sve to sto zelis, i kojim mehanizmom ces ga naterati da to znanje primeni, mozda racunajuci na zdrav razum i svest prosecnog gradjanina Srbije?Nama su u osnovnoj skoli (doduse bilo davno) skoro svake godine dovodili pandure da pricaju o tome, prikazivali kojekakve (i blago jezovite) filmove, imali neke casove u okviru OTO-a vezne za saobracaj, pa cak i neku vrstu prakticnog rada, i opet to i nije dalo neke rezultate, jer kad covek moze da jede vnago on to i radi (na zalost)
[ StORM48 @ 08.06.2010. 22:11 ] @
Citat:
Goran Rakić: ...takvo rezonovanje je i dovelo do ovog zakona, umesto da se utiče na uzrok problema i uvede bolja edukacija o saobraćaju i rizicima takvog ponašanja najranije još u osnovnim školama pisci zakona gledaju da krpe rupe.

O edukaciji ne bih na ovoj temi.
Postoji druga tema (pogledaj u mom profilu) gde sam napisao nešto slično ovome što Ti navodiš.
Da, edukacija jeste problem, ali je isto tako problem što niko ne predviđa mehanizam fizičkog uklanjanja debila sa ulica.

"Voziće auto bez dozvole"? - be my guest - oduzećemo Ti auto, pa vozi. A ako je pozajmljen, nek' onaj koji Ti ga je pozajmio razmišlja o tome.

Za konkretan slučaj se slažem - "nevin, dok se ne dokaže suprotno", ali ko je ovde nevin? Pa ja nisam ni rekao da je kriv taj čiji je auto zgazio ženu, ali ovaj drugi sasvim sigurno jeste kriv, totalno nevažno da li je ovaj prvi leteo 150 ili 200. Krivica jednog ne može ostati anulirana samo zato što je i neko drugi za nešto kriv.

Dakle, taj koji je napravio majmunski namerni prekršaj, skrećući tamo gde mu nikako nije dozvoljeno - potpuno i trajno oduzimanje dozvole i u apsanu na 30 godina. Baš bih voleo da vidim koliko li će takvih baja onda to da radi. A nema ni dozvolu, pa vozi na divlje? 100 godina robije i namirivanje kompletne štete i uništenog dečjeg detinjstve od para dobijenih prodajom lične imovine.

Edukacija će ovakvog pajvana naučiti ponašanju?

Sure...

Pozdrav
[ Goran Rakić @ 08.06.2010. 22:21 ] @
Nisam nikada voleo te povike i drakonske kazne. Zakon poznaje razliku između nečeg učinjenog iz nehata i sa predumišljajem, ne bez razloga.
[ StORM48 @ 08.06.2010. 23:15 ] @
Pardona me... "iz nehata" namerno skrenuo gde nije dozvoljeno i još isekao onoga iz suprotnog smera, koga je morao da propusti ČAK i da je skretanje bilo dozvoljeno?

"Nehat" je nešto drugo.

Pozdrav
[ mmix @ 09.06.2010. 11:44 ] @
Evo i prvih zvanicnih vesti


Citat:
Vrisak žene mi još odzvanja:
Nesreću, u kojoj su povređene još tri osobe, prema prvim podacima sa uviđaja, izazvao je vozač „fijata punto“ Vladan V. (53) koji je iz Takovske ulice nepropisno skrenuo levo u Ilije Garašanina.
- Protiv njega će biti podneta krivična prijava za ugrožavanje bezbednosti saobraćaja, za koje je predviđena zatvorska kazna od jedne do osam godina - kažu u saobraćajnoj policiji.


Znaci, momak je sa pravom bio uzrujan jer nije skrivio nesrecu.

Mada, citam dalje, i sam prizaje da je vozio 70, 80. Zasto i protiv njega nije podneta prijava? Ogranicenje u gradu je 50 sada.
[ Shadowed @ 09.06.2010. 12:44 ] @
Ali.. Kako se iko moze kretati 70-80km/h u Takovskoj o.O (osim mozda nocu izmedju 1 i 6)
[ srdjee @ 09.06.2010. 13:05 ] @
Mozda ce posle ovoga moci brze da se krecu hehe:

Putarina za ulaz u centar Beograda?
http://www.b92.net/biz/vesti/s...06&dd=09&nav_id=437458
[ mmix @ 09.06.2010. 13:38 ] @
Citat:
Shadowed: Ali.. Kako se iko moze kretati 70-80km/h u Takovskoj o.O (osim mozda nocu izmedju 1 i 6)


Moze, kad se otvori zeleni talas od skupstine na dole mozes bez pardona. Zapravo van spica na tom potezu je retko kad guzva u tom smeru, guzva je uvek na gore. A i u spicu guzva se napravi zbog skretaca iz poprecnih ulica koji ostanu u raskrsnici posle crvenog.

TO za naplatu je dobra ideja ali u praksi neizvodljiva kod nas bez velikih investicija (moras da pokrijes sve mostovske prilaze i izlaze sa autoputa, a cak i onda ostaje ti prilaz sa mirijaeva i kaludjerice odakle mozes uci u grad raznim putevima na akojima svima moras da stavis naplatne senzore). To je ozbiljan projekat a ne nesto da se prezimi gradnja gazele.