[ vlada131 @ 09.06.2010. 14:14 ] @
http://www.b92.net/biz/vesti/s...06&dd=09&nav_id=437458

Citat:

9. jun 2010. | 09:22 | Izvor: Blic, Novosti
Beograd -- Kroz Beograd dnevno prođe 700.000 vozila, a zbog velikih gužvi građani u automobilu dnevno provedu bar sat vremena pa se razmatra uvođenje putarine za centar.

Opcije za smanjenje gužvi su naplata ulaska u centar za vreme rekonstrukcije Gazele i jeftinije parkiranje za vozače koji koriste automobile na ekološka goriva.

Uvođenje takozvane gradske putarine za sada je samo ideja, a o sprovođenju odluke razmišljaće se u narednom periodu.

Stručnjaci se slažu da naplaćivanje ulaska u centar grada može da funkcioniše samo ako građani kao alternativu imaju najkvalitetni vid gradskog prevoza, metro sistem. Da li zbog straha od saobraćajnog kolapsa za vreme rekonstrukcije Gazele ili nečeg drugog, u Sekretarijatu za saobraćaj se razmatra uvođenje gradske putarine za vreme radova na najprometnijem gradskom mostu koji bi, prema poslednjim informacijama, trebalo da počnu 1. jula.

Putarina (ni)je rešenje

Prema anketi Instituta Saobraćajnog fakulteta, cena ne bi sprečila dolazak u centar oko 56 odsto vozača. Od 44 odsto korisnika, koje bi veća tarifa "sprečila" da dolaze automobilom, njih 37 odsto vozilo bi se gradskim prevozom, a oko 40 odsto bi svog četvorotočkaša parkiralo na obodu grada. Svega šest odsto bi se udružilo sa "komšijom", a tek 13 odsto koristilo bi taksi.
"Beograd bi mogao da za vreme rekonstrukcije mosta uvede bar privremeno gradsku putarinu i tako se priključi gradovima poput Londona ili Stokholma. Postojeća saobraćajna mreža ne može da primi ni automobile onih koji stanuju u centru a kamoli vozila koja dolaze sa strane", kažu u Sekretarijatu za saobraćaj.

Plan je da od plaćanja ulaska u "krug dvojke" budu izuzeti motociklisti i biciklisti, a ovu dažbinu ne bi plaćali ni vozači koji imaju automobile na gas, električnu energiju i hibridna vozila. Privilegiju da ne plaćaju ulaz u centar imali bi i svi oni koji u svojim automobilima prevoze tri ili četiri putnika.

"Ovom merom bi dobili da veći broj vozila koji kruži najzagađenijim delom grada koristi ekološki prihvatljiva goriva, odnosno manje zagađuje okolinu, a umesto dosadašnjih 1,5 putnika po automobilu taj broj bi se povećao a samim tim bi se smanjio i broj automobila", objašnjavaju u Sekretarijatu.

Beograd kao Stokholm i London

Probno uvođenje gradske putarine u Stokholmu, u januaru 2006. godine, smanjilo je broj automobila u centru grada za oko 25 odsto, a zagađenje ugljen-monoksidom za 14 odsto. Građani Stokholma o ovome su se izjasnili na referendumu. Ovakva praksa već četiri godine postoji u Londonu.
Ovaj predlog ima podršku dela struke. Zagovornik restriktivnih mera za ulazak automobilom u centar grada je Milan Vujanić, profesor sa Saobraćajnog fakulteta. Prema njegovim rečima, sve mere koje za cilj imaju smanjenje broja vozila u centru grada mogu samo da donesu boljitak.

"Jeste pitanje da li se građani sa tim slažu ali lično mi nije jasno šta će toliko vozila u centru grada preko dana. Čemu služi gradski prevoz, ako ljudi idu na posao automobilom. Što se mene tiče, ujutro od 7 do 9 i od 13 do 17 sati uveo bih drastično veće cene parkiranja. U Londonu, ako uđeš u centar grada u vremenu od 10 do 14, samo ulazak plaćaš pet funti", kaže Vujanić.

Statistike pokazuju da svakog dana parking mesto u "krugu dvojke" traži oko 20.000 automobila, a broj postojećih parking mesta je oko 12.000. U planu je i da vozači koji voze automobile na ekološki prihvatljiva goriva (gas, biodizel i slično) imaju privilegiju jeftinijeg plaćanja parkinga u svim parking zonama.
[ Slobodan Miskovic @ 09.06.2010. 14:28 ] @
Bolje da sagrade kopiju Big Ben-a, onda mozda i krene da lici Beograd na London. :)
[ a1200 @ 09.06.2010. 14:37 ] @
no comment...
Pravo pitanje je: Da li ste ocekivali nesto drugo?

[ burex @ 09.06.2010. 14:42 ] @
Super, onda niko neće ulaziti u grad... ugostiteljski objekti će vam biti vrrrrlo zahvalni :)
[ mmix @ 09.06.2010. 14:44 ] @
Nema od toga nista, pisao sam u drugoj temi, logisticki nije moguce ovo napraviti u beogradu bez velike investicije. A to je samo tenicki deo price, prvo mora da bude zakonsko resenje jer inace niko nece placati, onda tuzbe entuzijasta ustavnom sudu, sloboda kretanja, "deda oslobodio, cale gradio a ja da placam", itd, itd.

Mogu samo da postave naplatne rampe na mostove preko reke pa da naplacuju prolaz, al koji ce to tek da napravi kolaps :) Londonski sistem funkcionise samo zato sto nema zaustavljanja vozila, senzor te osmeka i naplati bez zaustavljanja.
[ Majstor_Pućko @ 09.06.2010. 15:11 ] @
E to je i mene zacudilo.... Wtf? Kako planiraju ti da naplate? Onaj sistem u UK je milenijumima ispred nas. Pa mi smo do pre 3 godine su klasicno naplacivali putarinu, a najobicniji sistem sa IR senzorima smo najavljivali kao space shuttle, a ne automatizovan sistem koji prati vozila poput onog u Londonu. Ovo gore je najobicnija "patka", covek na kraju otupi i ne obazire se na te debilske izjave.
[ a1200 @ 09.06.2010. 16:30 ] @
Pa mogu na primer da kaznjavaju drakonski sva vozila koja nemaju markicu za taj mesec, a nalaze se u centru. Ili da pri ocitavanju tablice od strane parking servisa, proveravaju da li si uplatio za kretanje centrom (tj. ako si parkiran u centru, logicno je da moras da imas placenu i putarinu, jer nisi doleteo do tog parking mesta :).

Ne sumnjam da ce se oni "nekako" snaci, pa makar uspevali da naplate za samo 50% vozila - opet naplacuju nesto sto ranije nisu, tj. dobra je para "legla" u budzet...
[ Majstor_Pućko @ 09.06.2010. 16:48 ] @
A i to što kažes...Ta kokošarska metoda će dati polovične rezultate, ali kao što je opšte poznato kod nas, naplata ide po ključu "daj šta daš", tako da to sa markicama i može da upali, pa kom vožnja autom, a kom opanci
[ neca @ 09.06.2010. 17:48 ] @
ma nema nista od toga....mislim, glupo je da tako nesto forsiraju u gradu gde je prevoz blago receno u raspadu.
ja verujem da bi preko 50% ljudi islo prevozom u centar grada kad bi taj prevoz bio sredjen i kad bi imali metro. ovako, em se ne kupuju karte koje traju odredjeno vreme, em je prevoz raspad sistema.
[ stil @ 09.06.2010. 19:56 ] @
Naplaćivati onima koji ulaze u gradsko jezgro a sami su u automobilu. To je uobičajena praksa svuda u svetu.
[ mmix @ 09.06.2010. 20:36 ] @
Porasce prodaja sex lutki na naduvavanje, obucene i vezane na suvozacko mesto dobre su za varanje kameri i senzora
[ stil @ 09.06.2010. 21:07 ] @
Termalne kamere nisu skupe ;D
[ mmix @ 09.06.2010. 21:15 ] @
Kao ni pumpa sa grejacem ;)
[ vladd @ 09.06.2010. 21:30 ] @
Bese nekada "trosarina"
[ Ivan Dimkovic @ 09.06.2010. 21:35 ] @
Citat:
stil
Naplaćivati onima koji ulaze u gradsko jezgro a sami su u automobilu. To je uobičajena praksa svuda u svetu.


To je uobicajena praksa u par gradova na celoj zemaljskoj kugli - svakako ne "u celom svetu", stavise potpuno suprotno od toga.

A kada u Srbiji neko kaze "to je uobicajena praksa u celom svetu" to je obicno najava zavlacenja drzavne ruke u vas novcanik.

Sto se same ideje tice - klasicna balkanska drzavna otimacina kao poslednji stadijum finansiranja bankrotirane vlasti, culi su da negde ima to (London) pa sada razmisljaju kako to da uvedu na seljacki nacin ("na foru") posto svakako neophodnu infrastrukturu za tako nesto nisu u stanju da uvedu ni za 10 godina. Ne znas da li da se smejes ili da places.

A da ne pricamo o samom pokusaju poredjenja Londona i Beograda sto se saobracajne situacije tice. Treba biti na teskoj dozi halucinogenih supstanci, ili jednostavno - biti srpski politicar, da vam takva stvar padne na pamet.
[ mmix @ 09.06.2010. 22:18 ] @
Zar nije trosarina mesto gde su se nekad naplacivali porezi trgovcima, nesto ne mislim da to ima neke veze sa putarinom.


Inace, ja nisam cak ni cuo za naplacivanje kolima sa jednim putnikom, znam samo za fore sa posebnim trakama na putu za vozila sa dva i vise putnika, slicno kao bus linija.
[ stil @ 09.06.2010. 23:50 ] @
Ivane da si imao prilike da putuješ ulicama Beograda u vreme saobraćajnog špica ne bi tako govorio. U autobisu 50 ljudi koji se kuvaju a dole sam vozač koji je uključio klimu i baš ga briga tih pola sata više mu ne znači toliko. Šta će biti kada budu počeli da rade most mogu samo da zamislim. Treba imati obzira. Ulice Beograda su projektovane kad su projektovane tu se ne može mnogo učiniti u ovom trenutku. Novi Beograd je druga priča, široke ulice veća protočnost vidi se razlika. Ali centar je katastrofa, stvarno bezveze. Ne moraju da naplaćuju neka samo zabrane ulazak ako si sam u vozilu i to je to. Pozovi komšiju, kolegu koleginicu, drugaricu devojčicu ... pa se vozite. Ja sam to već video da se radi nisam izmislio tako da ne izmišljam toplu vodu.

Postoji još jedan način koji je pomenuo mmx i to je takođe dobra ideja.

High-occupancy vehicle lane

In transportation engineering and transportation planning, a high-occupancy vehicle lane (also called an HOV lane or carpooling) is a lane reserved for vehicles with a driver and one or more passengers. These lanes are also known as carpool lanes, commuter lanes, Restricted Lane, diamond lanes, express lanes, and transit lanes (Australia and New Zealand).

link

[ a1200 @ 10.06.2010. 00:11 ] @
Citat:
Da li zbog straha od saobraćajnog kolapsa za vreme rekonstrukcije Gazele ili nečeg drugog, u Sekretarijatu za saobraćaj se razmatra uvođenje gradske putarine za vreme radova na najprometnijem gradskom mostu koji bi, prema poslednjim informacijama, trebalo da počnu 1. jula.

Pa ako je cilj samo smanjenje saobracaja dok traju opravke Gazele, onda moze da se uvede i onaj sistem par-nepar po tablicama... ne kosta nista, ali ni ne puni dzepove gladnoj birokratiji. Verujem da bi se brzo ljudi u ulici ili na poslu izdogovarali ko kada dolazi po vishe njih iz kraja. Mozda i da se uvede izuzetak za zanatlije koje zive od prevoza, i moraju da se krecu kolima po gradu (majstori, kurirske sluzbe...). Problem sa par-nepar idejom je sto drzava ne uzima pare... tako da, nista od toga... nije dovoljno expertski...

...
Ustvari, meni je jasno zasto u Srbiji ne moze da dodje do smanjenja birokratije/reforme sistema, i zasto na sve moguce nacine, pa i naknadnim i prikrivenim oporezivanjem, opravdanim nekim smesnim izgovorima, mora da se odrzi status quo. Zamislite da otpuste recimo neradnike iz opstine, ili inspektore za koje se zna da su ignorisali razna nadogradjivanja i bespravne gradnje... pa ti otpusteni bi propevali novinama, u roku od odmah, sta su (veliko) "radili" njihovi sefovi i predsednici opstina... a posto su oni tu po partijskom kljucu, pukla bi afera neslucenih razmera.

Zato je bolje da shisaju ovce novim nametima, a da "tolerishu" jedni druge, i precutno dozvoljavaju mahinacije jedni drugima... u stilu, vrana vrani oci ne vadi, ili ti, ja znam o tebi dosta, kao i ti o meni... pa ti nikako ne bi valjalo da mi das nogu.

I zato, pozdravite novo uvodjenje putarine, jer ako ne uvedu to, bice neki novi namet, jer para nema, a otpustanja/reforma nije moguca.





[Ovu poruku je menjao a1200 dana 10.06.2010. u 01:40 GMT+1]
[ stil @ 10.06.2010. 00:40 ] @
Citat:
Ustvari, meni je jasno zasto u Srbiji ne moze da dodje do smanjenja birokratije/reforme sistema, i zasto na sve moguce nacine, pa i naknadnim i prikrivenim oporezivanjem, opravdanim nekim smesnim izgovorima, mora da se odrzi status quo. Zamislite da otpuste recimo neradnike iz opstine, ili inspektore za koje se zna da su ignorisali razna nadogradjivanja i bespravne gradnje... pa ti otpusteni bi propevali novinama, u roku od odmah, sta su (veliko) "radili" njihovi sefovi i predsednici opstina... a posto su oni tu po partijskom kljucu, pukla bi afera neslucenih razmera.

Zato je bolje da shisaju ovce novim nametima, a da "tolerishu" jedni druge, i precutno dozvoljavaju mahinacije jedni drugima... u stilu, vrana vrani oci ne vadi, ili ti, ja znam o tebi dosta, kao i ti o meni... pa ti nikako ne bi valjalo da mi das nogu.

I zato, pozdravite novo uvodjenje putarine, jer ako ne uvedu to, bice neki novi namet, jer para nema, a otpustanja/reforma nije moguca.



Čoveče smaraš.
[ a1200 @ 10.06.2010. 00:43 ] @
Vazi... siguran sam da je za tebe, sve sto ova ekipa radi u najmanju ruku opravdano, vodi "boljitku", a kao sto si ranije izjavio kad smo se prepucavali oko neke korupcije - sistem radi - LOL... al' dobro, valjda nece da mi plene imovinu, sto rece mmx na jednoj drugoj temi. Ne bih da smaram...
[ stil @ 10.06.2010. 00:45 ] @
Upravo ne ali ovde ljudi nisu baš toliko baš blesavi pa da moraš bukvalno da im crtaš. Zbog toga smaraš. Problem sa gužvama postoji i mora nekako da se reši. Ljudima očigledno ne pada na pamet da budu solidarni pa ...
[ a1200 @ 10.06.2010. 00:47 ] @
Pa ti si upravo bio izjavio (na drugoj temi) kako ti "sistem funkcionishe"... pretpostvljam da tebi nije jasno koliki je talog u "tom sistemu"... al' dobro, mozda si u medjuvremenu shvatio, pa te sad smaram. Izvinjavam se ako je tako.

...
Evo zato sto ljudi nisu solidarni, imam bolji predlog, zasto sve ne meriti po dubini novcanika? Sto, bas super... ko nema da plati 5000 Eura godisnje poreza na luksus sto ima auto u Srbiji, ne zasluzuje ni da ga vozi. Tako bi se reshio problem guzvi. Samo oni koji zasluzuju bi vozili i sve bi bilo "kako treba da bude"... verujem da ne bi bilo vishe guzvi.



[Ovu poruku je menjao a1200 dana 10.06.2010. u 12:00 GMT+1]
[ stil @ 10.06.2010. 00:53 ] @
Sistem funkcioniše ako kad krenem u centar grada ne naletim na gužvu. Kako će to da reše ne zanima me. Ja sam postavio neka rešenja koja postoje u svetu, Nemačka, Amerika, Novi zeland Australija itd. Pa nisu ljudi tamo blesavi što su zabranili da radi ko šta hoće u saobraćaju tako da, zbog čega izmišljati toplu vodu i sada kad se na neki način to pokušava rešiti praviti otpor. Pitam se samo koji ste to vi koji bi ste to bolje uradili.
[ a1200 @ 10.06.2010. 00:57 ] @
Par-nepar je vec koriscen u Beogradu (nije to nista novo)... ako ne gresim '80-tih godina zbog nestasice nafte.

Koliko sam shvatio, ova prica oko putarine se uvodi, ne da bi se smanjile guzve koje inace postoje kad mostovi "rade", nego da bi se smanjile guzve/kolaps koji ce nastati kad se zatvori most. I to ne treba da bude reshenje saobracaja za stalno, vec privremena mera - tako da poredjenje sa Londonom ne stoji. Ne vidim "prednost" u placanju putarine, nad recimo par-nepar sistemom (u ovom konkretnom slucaju, kad treba privremeno da se primenjuje).

EDIT:
Vec primenjeno kao privremena mera:
Citat:
Beijing to launch Olympic odd-even car ban in July
BEIJING (Reuters) - Beijing will introduce "odd-even" traffic restrictions for two months from July 20 to help ease congestion and reduce pollution during the Olympics and Paralympics, officials said on Friday.
...

http://www.reuters.com/article/idUSPEK1121120080620

Prvi dan primene...
Citat:
Day one of 'odd-even' traffic sees fewer cars, faster commute

(BEIJING, July 20) -- Road congestion saw apparent relief on Sunday, when the city's "odd-even" traffic restrictions and staggered work hours went into effect, reported Xinhua News Agency. The vast majority of drivers stayed clear of the specially designated Olympic lanes and traffic flowed smoothly. Gridlock seemed like a thing of the past.

With vehicles sporting odd-numbered license plates banned from roads, the normally bumper-to-bumper traffic on the West Third Ring Road at 8 a.m. moved along without a hitch. The speed of traffic moved a lot faster than the usual crawling pace, shortening travel time for many, in some cases by as much as 50 percent...

http://en.beijing2008.cn/news/...ities/beijing/n214466077.shtml

[Ovu poruku je menjao a1200 dana 10.06.2010. u 02:38 GMT+1]
[ La_Mar @ 10.06.2010. 06:53 ] @
Iskreno ne mislim da je gradu/drzavi jedino bitno da uzme novac narodu. Da je tako onda bi bilo vise saobracajne policije, vise kontrolora naplate parkinga i definitvno vise pauka. Za sve gore pomenute ima posla pa makar ih bude bilo i deset puta vise nego sada. Ovo sto fali ovom gradu (pored opste kulture ucesnika u saobracaju) jese parking mesta, mostovi i siri putevi. Ako hocemo da nesto uzmemo od Londona onda bi to prvo trebao biti sistem kamera, bezbednost nba prvom mestu!
[ Ivan Dimkovic @ 10.06.2010. 08:55 ] @
Citat:
stil
Sistem funkcioniše ako kad krenem u centar grada ne naletim na gužvu. Kako će to da reše ne zanima me. Ja sam postavio neka rešenja koja postoje u svetu, Nemačka, Amerika, Novi zeland Australija itd. Pa nisu ljudi tamo blesavi što su zabranili da radi ko šta hoće u saobraćaju tako da, zbog čega izmišljati toplu vodu i sada kad se na neki način to pokušava rešiti praviti otpor. Pitam se samo koji ste to vi koji bi ste to bolje uradili.


O kom se sistemu tacno u Nemackoj radi, da li mozes da me prosvetlis - posto vozim svaki dan 150 km po toj istoj Nemackoj i do sada mi niko nikad nije naplatio nista zato sto sam u autu usao u neki grad a, veruj mi, 99% vremena u automobilu provodim sam?

Mislim da si ti debelo pobrkao neke stvari - HOV lane nema blage veze sa naplatom ulaska u gradsku zonu. Naplata ulaska u gradsku zonu je kuriozitet koji postoji u par gradova na ovom svetu - i vazi za SVE a ne samo za one koji su sami u vozilu.

Osim ovog ociglednog problema postoji jos jedan problem u tvojoj logici - ne koriste prosecni ljudi automobile u Beogradu zato sto hoce da se qrce i pokazu kako imaju auto, vec zato sto je javni prevoz neadekvatan za njihove potrebe.

Nekakve globe i dranja koze sa ledja po ugledu na najskuplji grad na svetu to sigurno nece resiti - jedino ce uciniti zivot Beogradjana jos skupljim. Klasicna zamena uzroka i posledice - posto vlast u Beogradu ocigledno nije ni kompetentna a ni zeljna da problem resi na adekvatan nacin (hint: metro, hint: autoput prsteni oko grada)
[ Java Beograd @ 10.06.2010. 09:11 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:  Klasicna zamena uzroka i posledice - posto vlast u Beogradu ocigledno nije ni kompetentna a ni zeljna da problem resi na adekvatan nacin (hint: metro, hint: autoput prsteni oko grada)


Čuj: prsteni oko grada ?! Mislš da kamioni iz svih mogućih pravaca umesto kroz centar grada prođu negde okolo ? Pa gde to ima ?!
[ Svarog @ 10.06.2010. 09:20 ] @
Citat:
Java Beograd: Čuj: prsteni oko grada ?! Mislš da kamioni iz svih mogućih pravaca umesto kroz centar grada prođu negde okolo ? Pa gde to ima ?!


U LOTR - one ring to rule them all ! :)
[ vladd @ 10.06.2010. 09:21 ] @
Nazalost od '60 ih se u gradu formirala nekompetentna vlast, koja se sastojala od poltrona i "drzavnih sluzbenika", koji su u upravi radili zarad sopstvenog posla, a ne zbog razvoja Beograda.

Cak i kada su pravljena resenja, moguca, zbog ludila , sujeta i nezainteresovanosti, nisu realizovana, na vreme, u medjuvremenu se grad nekontrolisano, neorganizovano uvecavao.

Sada ne pomazu ni prstenovi(pogotovo redukovan broj), ni laki ni teski metro, a rasipanje novca na idejne projekte i investiciono fush odrzavanje je ocistilo kasu.

Ova trosarina je samo jedna u nizu histericnih dosetki kako oteti novac od gradjana.

Najbolje je da u Beogradu egzistira birokratska gradska uprava, a gradjani neka dolaze u BG kao u zooloski vrt, plate ulaznicu i razgledaju zivuljke po kancelarijama.
[ Shadowed @ 10.06.2010. 09:56 ] @
Citat:
La_Mar: Iskreno ne mislim da je gradu/drzavi jedino bitno da uzme novac narodu. Da je tako onda bi bilo vise saobracajne policije, vise kontrolora naplate parkinga i definitvno vise pauka. Za sve gore pomenute ima posla pa makar ih bude bilo i deset puta vise nego sada.

Pa, postoji izvesna granica do koje mogu da idu. Nisu ni oni sisali vesla. Problem je sto se ta granica pomera u pogresnom smeru.
[ X Files @ 10.06.2010. 10:15 ] @
^
...mislio si na ovo ;)

http://blog.b92.net/text/1121/Jedna-prica-o-pauku/
Citat:
U Pozarevcu prosle godine zapaljen pauk i nikom nista. Mozda bi i mi u Bg trebalo da pocnemo sa busenjem guma paucima da ne pocinjemo bas odmah sa flambiranjem skotova.


http://www.b92.net/automobili/komentari.php?nav_id=400767
Citat:

Mogu samo da se slozim sa onima koji kazu da za nepropisno parkirano vozilo treba da sledi kazna (bez odnosenja), kao i da za sve moraju da vaze isti arsini. Ovo sto radi Parking Servis je kriminal.

Pre par godina u Pozarevcu je zapaljen pauk. Gospodo iz PS, mislite o tome sledeci put kada nekom budete krali automobil. Jer to sto vi radite je upravo to, kradja.
(Aleksandar, 29. decembar 2009 08:34)
[ stil @ 10.06.2010. 11:26 ] @
Ivane da li postoje velike garaže pre ulaska u gradska jezgra u gradovima u Nemačkoj ? Postoje. Odatle imaš šatlove koji te odvoze gde hoćeš kao što je i kod nas postojalo ali nije zaživelo. Parking i dalje postoji kod Centra Sava. Šatlovi se mogu uvesti ponovo to nije problem. Pa ako uđeš automobilom u centar grada koji tamo ima ograničen broj mesta zbog ograničenog prostora jelte i parkiraš tamo gde nije dozvoljeno - popiješ kaznu. Reci mi da li grešim. Da li je to jedno od rešenja kojim se rešavaju gužve. Jeste. Da li se naplaćuje parking mesto tamo na ulazu u grad naplaćuje se - dakle država ti je uzela novac. :) Ako će mo sad da cepidlačimo.

Ponovo kažem nije u redu da ti sa svojim vozilom okupiraš grad i sam si u njemu a ovamo 50 ljudi u autobusu na sto stepeni ne može da prođe od tebe jer si se zaglavio na raskrsnici. Pozovi koleginice, kolege da krenu sa tobom i tako umesto 5 odvojenih automobila imaš jedan pa je kolona samo na toj jednoj družini kraća za dvadesetak metara pa pomnoži sa koliko automobila ima svakog dana u špicu pa vidi. Što se mene tiče ne mora da se naplaćuje samo neka uvedu da ne možeš da uđeš u centar grada kada si sam u vozilu. Zbog toga što su gužve nesnosne. I neka postave još parking mesta tamo gde je moguće i gotovo.
[ Goran Rakić @ 10.06.2010. 11:45 ] @
Gledaš samo svoj interes kao neko ko uglavnom koristi gradski prevoz, a to nije odgovorno.


Citat:
samo neka uvedu da ne možeš da uđeš u centar grada kada si sam u vozilu


Kako se onda dolazi od Zemuna do Karaburme, a da nije preko Beške i Titela? ;) Suludo je i pomišljati o ovakvim merama dok ne postoje alternativni pravci i pravi prsten oko gradskog jezgra. Zapravo nije suludo nego je standardno pričam novinama zato što mogu fantaziranje.

O nepostojanju klimatizacije u javnom gradskom prevozu da ne govorim. Majstori opraštaju neplaćene kazne za vožnju bez karte, a ovamo pravdaju se visokim troškovima i cenom goriva.
[ Horvat @ 10.06.2010. 13:06 ] @
vidim tu neki predlazu markice (izvinite ako je ovo spomenuto,nisam procitao sve),ali kako se te mesecne markice odnose na ljude koji dodju u posetu bg-u?
naprimer da odu na tvrdjavu?
[ stil @ 10.06.2010. 13:13 ] @
@ Goran Rakić

Tačno u pitanju je interes. Interes da ne gubiš vreme u kretanju od tačke A do tačke B u gradu. Tu nam se interesi preklapaju. Kako to rešiti. Najbolje kompromisom. Tako što ćeš pokazati više obzira prema ostalim sugrađanima. Em se brže stigne, em se manje goriva potroši, em deliš troškove sa kolegama, em je manje zagađenje, em je manja gužva na parkiralištima u centru.

@ Horvat

Pa najbolje je da recimo parkiraš kola kod SC i posle tramvajem odeš do tvrđave. 10 minuta
[ mmix @ 10.06.2010. 13:14 ] @
Ma sta imas da dolazis u Beograd, imas zoo i kod subotice ;)

Ili kad udjes u grad parkiras pa kupis markicu ;) ili platis SMSom. Samo je pitanje cemu sve to kad se ionako u toj zoni naplacuje parking. Ako neko prodje roz grad bez markice ionako neces znati da je prosao.
[ Horvat @ 10.06.2010. 13:26 ] @
ebe mi se za zoo u bg :D

da,da,kupis markicu za mesec dana, a ostanes na jedan dan :D,nikad bolje potrosena lova

@stil,ma odmah, dodjem kolima bas da bih imao slobodu kretanja, i onda treba da parkiram u novom beogradu,pa onda tramvajem do jedne stanice, pa presedaj do druge

i naravno sve to moras znati, kako koji tramvaj ide i kojom trasom

gluposti
[ DaliborP @ 10.06.2010. 13:33 ] @
Citat:
Horvat: dodjem kolima bas da bih imao slobodu kretanja

Ne postoji milionski grad na svetu koji nema problem sa guzvom u prevozu, viskom kola na ulicama i manjkom parkinga.
Ako neko ocekuje da se useta kolima u centar Beograda i parkira se taj stvarno zivi u velikoj zabludi.

I ne znam zasto svi stalno potenciraju to jeftino parkiranje i ulazak kolima u centar velikog grada kao nekakvo pravo, to nije pravo vec privilegija koja treba i mora da se plati.

Beograd ima dva problema, prvi sto autoput prolazi kroz centar grada i automatski stvara guzvu za ljude koji zive u gradu i koriste taj isti autoput da bi se prebacili sa jednog na drugi kraj grada, i drugi sto centar grada izgleda kao jedan veliki parking za kola koji se stalno prosiruje sa novim garazama i parkingom na svakom cosku.

Obilaznica oko centra bi uveliko rasteretila saobracaj a smanjenje broja parking mesta u centru i skupe cene parkinga bi smanjile broj kola parkiranih po centru, pa bi se onda i vredelo prosetati ili otici prevozom, ili nedajboze biciklom.
[ stil @ 10.06.2010. 13:37 ] @
@ Horvat

Dakle tramvaj 11 Lepo se provedi

[ Hadžihalef @ 10.06.2010. 13:40 ] @
Citat:
Horvat:

i naravno sve to moras znati, kako koji tramvaj ide i kojom trasom

gluposti


Aaa, pa to je tek prava zona sumraka za dođoše u Begišu!

@Stil,

jedino da uvek pri ruci svi dođoši imaju lap topeve sa Wireles bluetooth konekcijom!?!
[ a1200 @ 10.06.2010. 13:42 ] @
Ajde Horvat nemoj da se blamiras... ako bi to sa markicama zaista zazivelo, sigurno bi bilo moguce uvesti markicu za 1 dan, nedelju dana, i ceo mesec, sa svojim odgovarajucim cenama (tipa, 1 mesec je najjeftiniji po danu)... Ali cemu ta prica, videcemo sta ce zaista odraditi - mislim da ce iskoristiti parking servis i naplatu putarine preko sistema parkiranja (pa ako samo prolazis kroz centar, bez parkiranja, to ce se racunati kao "podnosljiv gubitak" za drzavu).
[ mmix @ 10.06.2010. 13:49 ] @
Da, ali onda je to glupost raditi izdvojeno od parkiranja jer svako ko parkira mora to da plati, ako svako mora onda to moze komotno da se obracuna po prvom satu parkiranja (recimo duplo prvi sat) i onda ne mora nista da se uvodi dodatno, samo ti zahteva dva listica ili ti SMS naplati duplo prvi zahtev za vozilo tog dana. Problem je i dalje naplate kazni iliti doplatnih karti, bez toga nema leba.
[ Horvat @ 10.06.2010. 13:51 ] @
dalibore slazem se u potpunosti,ogroman je problem sto autoput nije izbacen van grada,nego moras proci kroz bg ako ides autoputem

a bg ima posebno problema sa prohodom kroz grad (cak i da se zanemari parking) zbog velicine ulica u centru

@a...pa ja to malo karikiram ;)
a u cemu je razlika izmedju te "markice na jedan dan" i placanje parkinga?


[ a1200 @ 10.06.2010. 13:58 ] @
Zato sto bi u slucaju markice bili obuhvaceni i oni koji samo prolaze kroz centar (ne ostaju tamo), tj. ne parkiraju... ja sam samo naveo kako bi to moglo da se uradi relativno jeftino na nivou BG-a. Naravno, postoje mane kod oba pristupa, ali drzavi treba lova, tako da je "gubitak" u nekim specijalnim slucajevima "podnosljiv"... :)
[ DaliborP @ 10.06.2010. 14:14 ] @
Citat:
Horvat a bg ima posebno problema sa prohodom kroz grad (cak i da se zanemari parking) zbog velicine ulica u centru

Velicine ulica? Sta fali ulicama u centru?
[ Horvat @ 10.06.2010. 14:27 ] @
pa za tako veliki grad,uske su (mali broj traka), pogotovo one koje nisu glavne ulice (glavne poput one sto prolazi pored z. i a. stanice)


[ DaliborP @ 10.06.2010. 14:41 ] @
Pa i nisu bas uske. Kneza Milosa, Bulevar, Takovska, Ustanicka, itd itd, sve imaju po dve trake, a na nbgd sve ulice imaju po dve trake. Sasvim dovoljno. Gde si ti video vise od dve trake u centru velikog grada koji nije izgradjen u poslednjih 100 godina?
[ Horvat @ 10.06.2010. 14:48 ] @
pa rekao sam pored onih koje su glavne :)

pre neku godinu sam busom isao iz centra do vracara (ili palilula,nisam siguran koji kraj bg-a je tacno bio)
i cim je posao bus, prosao neke 2-3 "redovne ulice" (u kojima moze komotno da prolazi) kad je skrenuo u narednu,mislio sam da ce pokupiti kucu koja je na cosku


tako da ponavljam, nisam mislio na one "glavne glavne" ulice,nego na sporede ulice u centru,koje su prilicno prometne i kojima saobracaju redovni autobusi
[ Hadžihalef @ 10.06.2010. 14:50 ] @
Citat:
DaliborP: Velicine ulica? Sta fali ulicama u centru?

Sreda i krajevi...
[ ventura @ 10.06.2010. 15:12 ] @
Koliko ja vidim jedino što će se desiti nakon zatvaranja gazele je nagli rast prodaje skutera...
[ DaliborP @ 10.06.2010. 15:23 ] @
Citat:
Horvat: tako da ponavljam, nisam mislio na one "glavne glavne" ulice,nego na sporede ulice u centru,koje su prilicno prometne i kojima saobracaju redovni autobusi

Znaci i u sporedne ulice po naseljima treba da imaju po 2-3 trake da bi zadovoljile prosecnog stanovnika. Interesatno razmisljanje.

Da parking bude dzaba, da nema guzve u centru, da ima parkinga na svakom cosku i da su sve ulice makar po dve trake. Ispod toga nista ne treba prihvatati!
[ a1200 @ 10.06.2010. 15:26 ] @
@Ventura
Mogu da ti kazem da je vespa jedno od najboljih prevoznih sretstava za BG. Video sam ispred palate pravde dosta uparkiranih vespi koje koriste advokati! :)
Zmisli lika u odelu, sa tasnom, dolazi otkljucava sediste i vadi kacigu (tj. vespa ima dosta prostora u ostavi ispod sedista koje je josh i zakljucano), onda tu stavlja tasnu, stavlja kacigu na glavu, i tako odlazi lepo za 5 min...

Na vespi su noge u prirodnom polozaju tako da moze da se vozi i u cipalama, nema guzvanja odela, prljanja kao kad ti noge vise sa strane itd... posto ima onaj prednji blatobran :)
Sve u svemu, extra prevozno sredstvo, naravno, kad nije zima i kad ne pada kisha...
[ Horvat @ 10.06.2010. 15:31 ] @
ne,nego treba promeniti trasu autobusa,jer mu nije dovoljno da bez ometanja izvrsi skretanje iz jedne u drugu ulicu
[ ventura @ 10.06.2010. 15:34 ] @
@a1200:
Ako ništa drugo, ja znam da ću tražiti skuter ili neki manji motor čim krenu ozbiljnije najave o zatvaranju :)
[ DaliborP @ 10.06.2010. 16:19 ] @
Citat:
Horvat: ne,nego treba promeniti trasu autobusa,jer mu nije dovoljno da bez ometanja izvrsi skretanje iz jedne u drugu ulicu

Da ti nisi saobracajni inzenjer za mrezu gradskog prevoza u velikim gradovima? Ne lupetaj.
[ Horvat @ 10.06.2010. 16:39 ] @
setas stazicom i autobus ti izleti ispred nosa, to je ok?
[ tdusko @ 10.06.2010. 17:57 ] @
Zna li neko koliko ima vozila u BG-u, priblizno? Meni je nesto u glavi da ima oko 500 000. To uopste nije mnogo sobzirom na broj stanovnika. Slicni gradovi u Evropi imaju mnogo vise. Kada bi konacno zavrsili obilaznicu od Bubanj potoka, most preko Ade i onaj od Borce do Zemuna, u gradu ne bi bilo zive duse. Jos kad bi i pravi metro napravili, Beograd bi mogao da absorbuje jos 500 000 vozila.
[ component @ 10.06.2010. 18:41 ] @
^ Upravo tako. Da bih iz Vršca ili Pančeva otišao u Šabac ili Inđiju, nema mi druge nego da prođem kroz sam centar Beograda. Mogu jedino da biram da li ću preko Brankovog mosta ili Gazele. U oba slučaja, manje-više, moram pored same Skupštine! Ne živim u Beogradu i retko kad uopšte moram da dođem u sam centar Beograda, ali sve češće treba da odem u neko mesto u njegovoj okolini, a obilaznica jednostavno ne postoji.
[ Shadowed @ 10.06.2010. 19:48 ] @
Pa i ne moras. Mozes sici sa pancevackog mosta u 29. Novembra (kako god se sad zvala) i ides njime skoro do kraja, onda odes do tunela kojim stizes na zeleni venac i pravo na most. To je skoro pravolinijski (samo tu kod tunela imas malo skretanja).
[ mmix @ 10.06.2010. 20:00 ] @
To skretanje je zeznuto narocito sad kad je desna traka rezervisana za buseve koji jos i imaju prednost pri skretanju. Van spica je ok, u spicu je katastrofa, ceo taj koncept stizanja na brankov sa pancevackog mosta je prilicno avanturisticki. postoji i duza varijanta oko kalemgdeana, obicno tuda idem ako je bas spic i 29 (a sigurno i takovska) zakrceni, jeste duze ali se vozi pored tvrdjave i uvek se krece iako ima kamioma. Odmah posle mosta sidje se ka vilinim vodama i odmah izbegne 29. ali se umesto na viline vode skrene u onu vandizelovu :) ili kako se zove, onda pre francuske desno u cara duzana i samo pratis put pravo oko kalemegdanaposle petlje tramvaja desno na dole Karadjordjevom i taj put vodi ukrug pravo na brankov most. AKo je bas slobodan gornji put iznad kalemegdana (Pariska valjda), moze i da se skrati taj put.
[ Shadowed @ 10.06.2010. 20:10 ] @
Sta znam, i meni je to prvo palo na pamet (medjugradski autobusi idu nekad oko Kalemegdana) ali kapiram da ne moz' to skretanje toliko trajati kao par kilometara duzi put.
[ mmix @ 10.06.2010. 20:33 ] @
Hehe, nisi proveo 20 minutas u 29 cekajuci krkljanac na baniji. Ta raskrsnica je jedna od najgorih, tu niko nikog ne ferma i stalnos e ulazi u raskrsnicu iako se i iz aviona vidi da nece moci da se prodje. Plus se spajaju dve trake iz 29 u jednu. Ni u lepsa vremena 2003 kad sam svaki dan putovao na posao na NBGD to nije funkcionisalo kako treba, tu je vecito bio problem, danas je katastrofican.
[ vladd @ 10.06.2010. 20:35 ] @
Medjugradski autobusi treba da budu dislocirani na pozicije koje su malo dalje od centra, a blizu prohodnog izlaza iz BG. Mislim da je 3-4 lokacije dovoljno.

U centru grada treba limitirati, ili vremenski ograniciti teretni saobracaj, i vozila za snabdevanje, do 7-89 i posle 5 ili 6.

Parkiranje i zaustavljanje na ulici, kaznjavati mnogo rigoroznije, a taksistima odrediti zone gde mogu da uzimaju i ispracaju musterije..a ne gde im dune. Uzgred, formirati gradsku taksi sluzbu sa 2000 vozila, a ostali neka drze kvalitet, a ne da se bave i taksijem i trgovinom vozilima, i poljoprivredom...

Parkiranje u centru dodatno poboljsati, i vremenski korigovati, recimo, preko dana, u spicu, sat parkiranja tri puta veci, ali van te vremenske zone, tri puta jeftinije.

Tako se ne narusavaju ni potrebe ni "slobode", ali svako krece da kalkulise troskove..sto dovodi do smanjenja broja vozila.
Evo i rusi(kao vlasnici NIS-a) razmisljaju o razlicitim cenama goriva na razlicito lociranim pumpama...

Uzgred, kada bi se poboljsala radna disciplina, i limitiralo koriscenje sluzbenih vozila(30% vozila u centru su sluzbena) bilo bi manje guzvi i organizovaniji saobracaj..osim u spicu..

Uz izgradnju i formiranje, bar dva "prstena", smanjilo bi se ludilo u centru i "presecanje" centra grada iskidanog neartikulisanim semaforima..

U sustini postoji resenje, ali gradskoj upravi NE ODGOVARA da se dodje do nekakvog resenja, iz meni, zaista, nepoznatog razloga. Valjda uzivaju da su upuceni u "problematiku"(inace staru 50 godina), i da bi nova problematika, sa kojom bi trebali da se bave, bila pokazatelj pojedinacnih nesposobnosti...
[ Ivan Dimkovic @ 10.06.2010. 22:20 ] @
Citat:
stil
Ivane da li postoje velike garaže pre ulaska u gradska jezgra u gradovima u Nemačkoj ? Postoje. Odatle imaš šatlove koji te odvoze gde hoćeš kao što je i kod nas postojalo ali nije zaživelo. Parking i dalje postoji kod Centra Sava. Šatlovi se mogu uvesti ponovo to nije problem. Pa ako uđeš automobilom u centar grada koji tamo ima ograničen broj mesta zbog ograničenog prostora jelte i parkiraš tamo gde nije dozvoljeno - popiješ kaznu. Reci mi da li grešim. Da li je to jedno od rešenja kojim se rešavaju gužve. Jeste. Da li se naplaćuje parking mesto tamo na ulazu u grad naplaćuje se - dakle država ti je uzela novac. :) Ako će mo sad da cepidlačimo.


Ovaj - u toj Nemackoj >ne postoji< nikakva naplata za ulaz u bilo koji grad. Zapravo, tako nesto ne postoji NIGDE drugde na ovom svetu osim u 2 grada.

Dakle, to sto bi Beograd hteo da uvede je nesto sto je apsolutna RETKOST.

Da, postoji u Londonu... OK, hajde da vidimo par stvari:

a) London je 6-10x veci grad od Beograda, pa opet - sa jednog kraja Londona na drugi mozes doci za manje od sat vremena. Sa jednog kraja centralne zone do drugog mozes doci za manje od pola sata gradskim prevozom... Da li to mozes u Beogradu? Mozes malo sutra... a 6-10x manja povrsina

b) U Londonu u centralnoj zoni bez muke u roku od par minuta imas adekvatan prevoz do druge destinacije u centralnoj zoni, bez guzvi i zastajkivanja jer je metro ispod zemlje. Da li to imas u Beogradu? Imas malo sutra.

c) U Londonu vecina stanovnistva zivi VAN najuze urbane zone koja je rezervisana za biznis - u Beogradu to svakako nije slucaj, i nekakvim naplatama bi zapravo bilo osteceno stanovnistvo koje ZIVI u toj zoni i predstavlja ne tako mali % Beogradjana

d) U Londonu postoji prsten auto puteva koji omogucava da se zavrsavaju poslovi kupovine i sl. logistike bez da se ulazi u uzu gradsku zonu. U Beogradu sve bitno prolazi kroz centar grada - dakle svaka kupovina gde moras da koristis auto bi bila OPOREZIVANA dodatno sa ovim haracem.

Dakle, APSOLUTNO razliciti gradovi - jedan je najskuplji grad na svetu sa vise nego adekvatnim gradskim prevozom i urbanistickim planom koji je takav da naplata koriscenja automobila nmozda moze imati smisla - a drugi je haoticna tvorevina koja vec vise decenija nema adekvatan urbanisticki plan i adekvatnu putnu i saobracajnu mrezu

I sada bi neko da to "resi" tako sto ce da kopira London u naplati ulaza u grad?

Pa to je kao da pokusavas da resis problem komaraca tako sto ces da zapalis stan.

Citat:

Ponovo kažem nije u redu da ti sa svojim vozilom okupiraš grad i sam si u njemu a ovamo 50 ljudi u autobusu na sto stepeni ne može da prođe od tebe jer si se zaglavio na raskrsnici. Pozovi koleginice, kolege da krenu sa tobom i tako umesto 5 odvojenih automobila imaš jedan pa je kolona samo na toj jednoj družini kraća za dvadesetak metara pa pomnoži sa koliko automobila ima svakog dana u špicu pa vidi. Što se mene tiče ne mora da se naplaćuje samo neka uvedu da ne možeš da uđeš u centar grada kada si sam u vozilu. Zbog toga što su gužve nesnosne. I neka postave još parking mesta tamo gde je moguće i gotovo.


Guzve su sasvim normalan deo zivota u gradu sa sedmocifrenim brojem stanovnika. Ako ti smetaju guzve, mozda bi trebao da razmislis o preseljenju u neko manje mesto, umesto sto trazis da grad lici na palanku.
[ stil @ 10.06.2010. 23:01 ] @
Dobro Ivane nemoj da si bukvalista :) Postoji rešenje za gužve u centru grada u vidu garaža pre ulaska u isti. Nisu ljudi ostavili nerešeno pitanje kakvo je kod nas sada. Kako će problem da se reši mene ne zanima. Bolje je kad nije po džepu ali problem mora da se reši jer je automobila svakim danom sve više. Još kad počne most da rade mogu da mislim šta će biti. <horor>

Sa druge strane ima više onih u autobusu nego onih u automobiilima tako da kad dođu izbori :)))

Ja ti predlažem jedno konstruktivno rešenje:D

Kupiš ovo i ne misliš :)

[ Ivan Dimkovic @ 10.06.2010. 23:15 ] @
Pa nije tih "automobila sve vise" zato sto ljudi hoce da se vozaju, vec zato sto ocigledno imaju potrebu i zato sto im drugi vid prevoza ne zadovoljava potrebe. Ono, nije da u Beogradu neki bitan broj ljudi imaju plate od po par hiljada EUR pa eto, hoce malo da se vozaju kroz grad - moze im se, nije frka za benzin, parking itd...

Dakle, treba raditi na resavanju tih problema koji forsiraju ljude da se krecu automobilom kroz centar grada za gomilu stvari za koje jedan gradjanin bilo koje evropske metropole koristi metro ili voz, a ne na nekom pokusaju "smanjenja guzve" na nacin koji se uopste ne bavi samim problemom, vec iskljucivo ima za cilj da poskupi zivot gradjana.

Kada bi Beograd imao metro i adekvatne obilaznice, to bi sigurno eliminisalo ne tako mali deo outnickog saobracaja u uzem centru grada.

Samo... to treba da se gradi bogati... lakse je uvesti harac i nadati se da ce to da resi nesto.
[ stil @ 10.06.2010. 23:24 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa nije tih "automobila sve vise" zato sto ljudi hoce da se vozaju, vec zato sto ocigledno imaju potrebu i zato sto im drugi vid prevoza ne zadovoljava potrebe. Ono, nije da u Beogradu neki bitan broj ljudi imaju plate od po par hiljada EUR pa eto, hoce malo da se vozaju kroz grad - moze im se, nije frka za benzin, parking itd...


Nisam siguran u ovo što tvrdiš. Viđao sam i viđam ljude u odelima i akt tašnama kako se voze u vozilima GSP. Tako da mislim da je to ipak stvar prestiža, navike i nekakvih običaja.
[ a1200 @ 10.06.2010. 23:42 ] @
Ja kad pomislim na GSP na 30+ stepeni, dobijem napad, jer to garantuje da cu iz autobusa izaci mokar i oznojen... autobusi nemaju klimu, i podnosljivo je samo ako nije guzva... u suprotnom, to je prava sauna sa zagusljivim vazduhom. A najbolje od svega je sto na +36 C penzioneri zatvaraju prozore i one otvore na krovu... da ne nazebu od promaje. Srecom, pa taksiji (vecina) ima klimu... tako da kad je nepodnosljivo za setnju, moze da se plati adekvatan prevoz.

Kad bi javni saobracaj bio bolji, sigurno bi bile manje guzve na ulicama... ovako je to cisto moranje i nuzno zlo koristiti ga, nije ni cudo sto ljudi biraju kola kao prevozno sredstvo, iako su vishestruko skuplja...


evo ga snimak iz 2006 (barem je bilo hladno, pa se nisu toliko znojili) :)
[ the_tosic @ 10.06.2010. 23:44 ] @
@Stil probaj da se vozis u 6a na 30+ :)

Inace ovi mini-busevi su odlicni al retko idu.
[ stil @ 11.06.2010. 00:01 ] @
Sad je tu pitanje šta je starije kokoška ili jaje. :) Da nema toliko vozila ne bi ni stigao da se oznojiš jer realno to nisu neka velika rastojanja. To se najbolje vidi ako prođeš tim trasama kada je neki praznik pa nema gužve.
[ a1200 @ 11.06.2010. 00:05 ] @
Mislio sam prvenstveno na guzvu u samom autobusu, a usled nedostatka adekvatnog broja vozila. Mada i guzva u sabracaju zna da prolongira patnju, a takodje kad bus stoji - e onda nema ni onog povetarca sa cistim vazduhom...

Ali sve muke se daju zaboraviti... u momentu muzickog "ugodjaja"
[ jablan @ 11.06.2010. 00:08 ] @
Idi. Fale vam klime u autobusima? A šta je gospoda radila do pre 15 godina kad ni automobili nisu imali klime? Moraš da se znojiš usred leta? Ah jadan ti...

Svašta...
[ a1200 @ 11.06.2010. 00:15 ] @
Ja sam rekao da je podnosljivo kad nije guzva :). Dakle kad je guzva, prozori vishe ne pomazu, jer 100 tela na 36.7 C i spoljnom temperaturom vazduha od isto toliko cine cudo. Kad nema guzve, onda se montiras pored prozora ili ispod rupe na plafonu i onda je relativno ok...
[ Aleksandar Đokić @ 11.06.2010. 02:58 ] @
tek ce biti problem, sve vise ljudi odlazi iz sela i najvise zavrsi u cuveni beograd, ako se nastavi sa praksom da cela srbija skuplja novce za bg, porezi itd. sve vise ce to biti problem, nece jedan most to resiti

Citat:
treba raditi na resavanju tih problema koji forsiraju ljude da se krecu automobilom kroz centar grada


nema tu problema, njih je sramota da idu gradskim prevozom jerbo su gospoda, narocito mladje generacije, ih pa gde ce onaj iz munze kunza konze da ide busom, daj molim te
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2010. 08:41 ] @
Citat:
stil
Nisam siguran u ovo što tvrdiš. Viđao sam i viđam ljude u odelima i akt tašnama kako se voze u vozilima GSP. Tako da mislim da je to ipak stvar prestiža, navike i nekakvih običaja.


Cekaj... to sto si ti video ljude "u odelima i akt tasnama" u GSP-u znaci da svima odgovara GSP????

Nije mi bas najjasnija ta dedukcija...

Sto se teze o "prestizu i navikama" tice... znas kako, siguran sam da dobar deo Beogradjana ima ogroman problem da napravi budzet koji im pokriva neke potrebe normalnog zivota svakog meseca... nesto sumnjam da bi propustili priliku da ustede prilicnu lovu na benzinu i troskovima parkiranja da im GSP predstavlja adekvatnu zamenu za auto.
[ mmix @ 11.06.2010. 09:04 ] @
Opet polazimo od toga da je ljudima koji su resili dupe da nastane u Beogradu to nekakvo bogom dano pravo? AKo neko ne moze da isfinansira svoj boravak u gradu onda lepo proda precenjen stan i presel se u manji grad. Ili najbolje da mi svi ostali placamo jos i dodatni porez za resavanje beogradskih komunalnih problema da nam se Beogradjani ne stresiraju mnogo.
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2010. 09:14 ] @
Ne kontam mmix, kakve to veze ima sa POTREBOM ljudi da koriste automobile?

Pa oni UPRAVO UPRKOS vecoj ceni posedovanja i koriscenja automobila koriste automobil, a ne autobus - dakle, ocigledno problem nije FINANSIJSKE prirode, inace bi koristili GSP koji je visestruko jeftiniji nego eksploatacija automobila.

Da se ne lazemo, u Beogradu autobus za mnoge potrebe NIJE adekvatna zamena za auto. Takodje, autobusi su u Beogradu mahom puni i pri vrhu kapaciteta - dakle, ocigledno ih koristi puno ljudi i nije da nedostaje dovoljno musterija za GSP. Ali to jednostavno NIJE dovoljno, i ostali saobracaj se obavlja preko putnickih vozila.

I sada nekom padne na pamet da uvede "porez na koriscenje beogradskih ulica" ... to je apsolutno besmislen porez. Besmislen je jer ne cini APSOLUTNO NISTA da se resi bilo koji od fundamentalnih problema koji izazivaju guzve, a gotovo sasvim sigurno NECE bitno smanjiti guzvu jer vrlo verovatno koriscenje automobila jeste nestisljivo - koriste ga oni koji:

a) Moraju
ili
b) Koji imaju novca sasvim dovoljno da im neki dodatni porez ne predstavlja problem

Ja ne mogu nikako da razumem odobravanje dodatnih globi ciji je pravi cilj iskljucivo podrska skoro pa bankrotiranoj kamarili.

Iskreno, voleo bih kada bi gradska vlada uvela ovaj porez kada bi on konacno postao katalizator za opstu gradjansku neposlusnost. Ono, ljudi bi trebalo da traze vidljive rezultate od drzave koja im nabija poreze za koriscenje mobilnog telefona (?!?!?), koja im nabija putarine koje su enormno velike za kvalitet puteva (?!?!) itd.... Koja bre zajebancija, za 30 godina nisu OGRADU od mosta promenili bre.. a kamo li nesto drugo.

Ali svi znamo da se to nece desiti, jer ce gro stanovnistva biti u apatiji ili ce biti od onih kojima ce to cini malo zadovoljstvo jer im je, eto, drago da neko drugi placa nesto.

Ako ako... to je odlican put napred. :(
[ mmix @ 11.06.2010. 09:35 ] @
Pa radi se upravo o tome da njihova POTREBA nije vaznija od funkcionisanja grada, niti da oni imaju pravo da svoju POTREBU stavljaju na prvo mesto u spisku interesa jednog grada. Ako grad ima X parking mesta a Y>X vozaca svaki dan trazi parking mesto onda cena parkiranja mora da ide gore dok Y ne buide jednako X. Ako je to 500din/sat onda je to 500 dinara na sat, naravno da nece svi moci to da priuste, u tome je i poenta, da se ljudi PRISILE da koriste GSP kakav god da je, kome se ne svidja vreo GSP bus evo Pancevo, biciklom za 15 minuta sa coska na cosak. To ce pod a) resiti problem vozila i zagadjenja u centru, b) stvoriti realan pritisak da se resi problem javnog prevoz jer ce pritisak novih putnika goniti i tu cenu na gore c) smanjiti populaciju grada na meru koja je odgovarajuca njegovom logistickom i infrastrukturnom kapacitetu, d) prisiliti kompanije da malo porazmisle i o mogucnosti da svoje kancelarije/proizvodne kapacitet otvore i negde drugde. Ne moze ovoliko ljudi da zivi i funkcionise normalnu u Beogradu, neko mora da bude priced-out.
[ stil @ 11.06.2010. 09:42 ] @
Ivane da razgraničimo neke stvari.

Mene nerviraju gužve na ulicama Beograda uostalom nađi mi nekoga kome one ne smetaju u bilo kojem gradu u svetu ne samo u Beogradu. Da, one smetaju i vozačima automobila i putnicima u autobusu GSP. Dakle svima je u interesu da se taj problem reši. To je i moj motiv.

Meni je bitno da od tačke A do tačke B stignem za najkraće moguće vreme. Kako će to da se postigne mene ne zanima - shvataš. Super je kad čovek ima automobil - ima određenu dozu slobode može lakše da planira vreme ne mora das se gura sa ljudima i tako to. Čisto da ne pomisliš da imam nešto protiv vozača automobila i automobila kao takvih uopšte i sam sam imam dozvolu. Sve je to super.

Međutim ulice gradova koji imaju malo dužu istoriju jednostavno nemaju dovoljnu širinu da prime toliki broj vozila tako da dolazi do zastoja, tako da se za neku trasu za koju bi inače trebalo desetak minuta normalne vožnje sada sa ovolikim brojem vozila potrebno dva tri puta više. Očigledno je da kada pogledaš broj automobila pa pomnožiš njihovu dužinu + neophodno bezbedno rastojanje između njih vidiš da su ulice začepljene njihovim prisustvom. Jednostavno iz obzira prema ostalim sugrađanima bilo da oni imaju novca za svoj auto ali ne žele da prave gužvu ili onih drugih koji nemaju novca za svoj auto pa se takođe voze GSP om treba shvatiti da je to što se vozite u automobilu sami privilegija a ne pravo. Pravo je kad izađeš van gradskog jezgra na otvoren put, u centru grada je privilegija.

E sad što se tiče plaćanja za ulazak u centar grada. Generalno nisam za to ali ako će to da smanji gužve i svima ostalima koji žele da brže stignu od tačke A do tačke B nemam ništa protiv. Ako ti nećeš da pokažeš solidarnost prema meni zbog čega bi ja imao razumevanja za tebe.



[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2010. 09:49 ] @
Citat:
mmix
Pa radi se upravo o tome da njihova POTREBA nije vaznija od funkcionisanja grada, niti da oni imaju pravo da svoju POTREBU stavljaju na prvo mesto u spisku interesa jednog grada. Ako grad ima X parking mesta a Y>X vozaca svaki dan trazi parking mesto onda cena parkiranja mora da ide gore dok Y ne buide jednako X. Ako je to 500din/sat onda je to 500 dinara na sat, naravno da nece svi moci to da priuste, u tome je i poenta, da se ljudi PRISILE da koriste GSP kakav god da je, kome se ne svidja vreo GSP bus evo Pancevo,


Pa to je normalno - parking mesta su komercijalna kategorija i treba forsirati da se svaka nova zgrada MORA graditi sa parkingom.

Medjutim, kakve to veze ima sa nekom naplatom ulaza u grad? To je besmislica koja postoji samo u Londonu ljudi bre.

Citat:

biciklom za 15 minuta sa coska na cosak. To ce pod a) resiti problem vozila i zagadjenja u centru, b) stvoriti realan pritisak da se resi problem javnog prevoz jer ce pritisak novih putnika goniti i tu cenu na gore c) smanjiti populaciju grada na meru koja je odgovarajuca njegovom logistickom i infrastrukturnom kapacitetu, d) prisiliti kompanije da malo porazmisle i o mogucnosti da svoje kancelarije/proizvodne kapacitet otvore i negde drugde. Ne moze ovoliko ljudi da zivi i funkcionise normalnu u Beogradu, neko mora da bude priced-out.p


Poskupljenje troskova zivota u Beogradu se, mmix, desava vec konstantno u poslednjih 10 godina.

Pa, opet, Beograd je sve veci i veci - ne zato sto je nekom dunulo da bude "urban" vec zato sto je Beograd, realno, jedan od 2 ili max. 3 centra u Srbiji u kojima je moguce imati ekonomski prosperitet.

Tu vec ulazimo u debelu problematiku drzavnog planiranja, de-centralizcacije itd...

Ali poenta svega je da su zapravo problemi koji to izazivaju vrlo duboki i sistemski, i nikakvi dodatni porezi to nece resiti. Pogotovu kada se jako dobro zna da je drzava u enormnom deficitu zbog javne administracije i da ce pare od tih dodatnih poreza otici NE na izgradnju metroa, mostova i sl... vec na finansiranje politickih vezara i "marketinskih agencija" koje su vlasnistvo svakog srpskog prosperitetnog politicara.

Uostalom, kud ces veci dokaz od prosecne cene zivota u Beogradu 2000-te i 2010-te... Da li je to nateralo ljude da beze odatle?

Aham...

Citat:
stil
Pravo je kad izađeš van gradskog jezgra na otvoren put, u centru grada je privilegija.


Molim? Gde to pise?

To je neka tvoja zamisao - koja postoji samo u Londonu, i to iz specificnih razloga. U Srbiji a ni u ostatku Evrope a i sveta to naprosto NIJE TACNO. A samo poredjenje Beograda i Londona je vec razlog da se covek zapita ima li pilota u avionu.

Citat:

E sad što se tiče plaćanja za ulazak u centar grada. Generalno nisam za to ali ako će to da smanji gužve i svima ostalima koji žele da brže stignu od tačke A do tačke B nemam ništa protiv. Ako ti nećeš da pokažeš solidarnost prema meni zbog čega bi ja imao razumevanja za tebe.


Problem je sto to NECE resiti problem guzvi jer su ti problemi fundamentalni i vezani za ekonomiju Srbije koja je centralizovana i neadekvatnost urbane saobracajne mreze u Beogradu. I ne znam o kakvim solidarnostima pricas - ovde se radi o nezasticenom analnom seksu prema gradjanima Srbije u cilju finansiranja bezobrazne korumpirane i skoro bankrotirane vlasti, koji ti podrzavas jer mislis da ce ti zivot uciniti komfornijim (a nece).

To je zapravo tuzno, i taj nedostatak solidarnosti i otpora drzavnoj torturi i tolerisanje najgorih bezobrazluka od strane drzave jer ce "komsiji crknuti krava" je upravo razlog zasto u Srbiji stvari ne idu na bolje, i zasto se mnogi pitaju kako to da 5.10.2000 nije doneo promene koje su ocekivali.

Razmisli - koliko je skocila registracija vozila u proteklih 10 god? Koliko je skocio benzin u proteklih 10 god? Parking? PA OPET, ljudi voze automobile u Beogradu jer MORAJU.

Sta, dodatni porez ce da ih spreci?

Mislim da nece - i zato, da bi tebi bio cist vazduh, mislim da je najbolje da ukinemo automobile u Beogradu. Sta mislis o tome?

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 11.06.2010. u 11:00 GMT+1]
[ stil @ 11.06.2010. 10:31 ] @
Ivane ti od mene uporno pokušavaš da napraviš nekakvog ekstremistu. Ja to nisam niti ću ikada biti. Rekao sam već ranije meni generalno ne smetaju automobili i vozači automobila i sam imam dozvolu. Meni samo smetaju gužve i želim da se to reši - ne zanima me kako. Očigledno je da se ispred autobusa nalaze uglavnom automobili sa jednim vozačem unutra. Molim sklonite se da prođemo nas 50 u autobusu GSP-a i to je to.
[ Roker23 @ 11.06.2010. 10:44 ] @
E drugari kad sam vam ja pricao da je ova vlast najgora u istoriji Srbije, jer nijednoj drugoj nisu padale na pamet ovakve gluposti i ideje za pljackanje sopstvenih gradjana - niste mi verovali.

A sad imate da se cesete i tamo gde vas ne svrbi....
[ Rumpletstilskin @ 11.06.2010. 10:47 ] @
Citat:
stil:  Meni samo smetaju gužve i želim da se to reši - ne zanima me kako. Očigledno je da se ispred autobusa nalaze uglavnom automobili sa jednim vozačem unutra. Molim sklonite se da prođemo nas 50 u autobusu GSP-a i to je to.
Pa zato su i napravljene zute trake za autobuse i taksi.

Citat:
stil: Jednostavno iz obzira prema ostalim sugrađanima bilo da oni imaju novca za svoj auto ali ne žele da prave gužvu ili onih drugih koji nemaju novca za svoj auto pa se takođe voze GSP om treba shvatiti da je to što se vozite u automobilu sami privilegija a ne pravo. Pravo je kad izađeš van gradskog jezgra na otvoren put, u centru grada je privilegija.
Svasta, ja jos nisam sreo nekoga ko "ima novca za svoj auto ali ne želi da pravi gužvu".

Citat:
mmix: Pa radi se upravo o tome da njihova POTREBA nije vaznija od funkcionisanja grada, niti da oni imaju pravo da svoju POTREBU stavljaju na prvo mesto u spisku interesa jednog grada.
Cekaj, sta je "potreba grada"? Apstraktna filozofska kategorija? "Grad" nije ni biljka ni zivotinja da bi se borili za neke njegove imaginarne potrebe i prava. Potreba je da se ogromna vecina ionako bezobrazno prevelike drzavne administracije kao prvo skrese na podnosljiv nivo, a kao drugo da se preseli iz NBGDa i strogog centra Beograda, a ne da prosecna brzina na "autoputu" od autokomande do geneksa bude manja od 20km/h u spicevima.
[ Roker23 @ 11.06.2010. 10:48 ] @
Citat:
Ivane ti od mene uporno pokušavaš da napraviš nekakvog ekstremistu. Ja to nisam niti ću ikada biti. Rekao sam već ranije meni generalno ne smetaju automobili i vozači automobila i sam imam dozvolu. Meni samo smetaju gužve i želim da se to reši - ne zanima me kako. Očigledno je da se ispred autobusa nalaze uglavnom automobili sa jednim vozačem unutra. Molim sklonite se da prođemo nas 50 u autobusu GSP-a i to je to.


znas kako guzva moze da se resi?

tako sto cete se ti i jos jedno mozda najmanje 1 miliona beogradjana vratiti u rodna sela iz kojih ste vi vasi roditelji ili dedovi dosli u Beograd. Nemoj samo sad da mi kazes "Ja sam stari beogradjanin od 1971 vid' mi porodicnog grba" cinjenica je da je Beograd imao 1950 250.000 stanovnika a da sad ima verovatno 2.5 miliona . Samim tim jasno je da je grad izuzetno prenaseljen narocito ako uzmemo u obzir da nista u gradu od vitalne i kapitalne infrastrukture nije izgradjeno zadnjih 30 godina a da je u tom periodu grad primio najveci broj novih doseljenika.

Drugo razumno resenje ne postoji. To sto ti predlazes "ajde da zveknemo da bude 500 dinara litar da smanjimo guzve " nije resenje. Sto se tice izgradnje kapitalne infrastukture u sta racunam saobracajne prstenove , obilaznice i metro - za to ce znajuci javasluk lenjost i nesposobnost aktuelne srpske vlasti - biti potrebne decenije ako ne i vekovi.

Tako da je ovo sto ja predlazem - najbrze resenje :)
[ Roker23 @ 11.06.2010. 10:52 ] @
Citat:
Iskreno, voleo bih kada bi gradska vlada uvela ovaj porez kada bi on konacno postao katalizator za opstu gradjansku neposlusnost. Ono, ljudi bi trebalo da traze vidljive rezultate od drzave koja im nabija poreze za koriscenje mobilnog telefona (?!?!?), koja im nabija putarine koje su enormno velike za kvalitet puteva (?!?!) itd.... Koja bre zajebancija, za 30 godina nisu OGRADU od mosta promenili bre.. a kamo li nesto drugo.


malo offtopic al sto se tice te ograde od mosta, bas jem oj brat iz kraljeva radio na tom projektu "zamene ograde mosta u konarevu" i znas kako je uradjena zamena - isecena je stara ograda , prefarbana , zavarena opet i to je fakturisano ne kao farbanje vec kao zamena i naplaceno po 20 puta vecih cenama.

tako to funkcionise u Srbistanu sa demokratama na vlasti.
[ Roker23 @ 11.06.2010. 10:56 ] @
Problem guzvi u Beogradu moze se resiti samo na jedan nacin - raseljavanjem stanovnistva, prvenstveno premestanjem administracije u manja mesta u Srbiji.

Ne postoji nikakav ekonomski politicki ili bilo koji drugi razlog da sva drzavna administracija bude koncentrisana tamo.

Sada postoje stvari kao sto su internet, video linkovi tako da se uz malo organizacije svaki sastanak moze odrzati na nacin da niko ne mrdne iz svoje kancelarije ma gde ona bila .

Znaci budzetlije sve treba preseliti u male gradove kao sto su ivanjica paracin aleksinac kursumlija - uzeti kredit od banki za iznajmljivanje postojecih prostora u tim gradoviam za potrebe administracije + izgraditi nove zgrade novcem obezbedjenim od prodaje postojecih u beogradu i tako se dugotrajno srbija decentralizacije i resava problem guzvi u beogradu.

samo ima jedan problem - nniko nema muda u vlasti da to sprovede.

svima njima je bio cilj budzetlijama, da se nabiju u krug dvojke a ne da iz njega izadju.

[ mmix @ 11.06.2010. 12:02 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: To je zapravo tuzno, i taj nedostatak solidarnosti i otpora drzavnoj torturi i tolerisanje najgorih bezobrazluka od strane drzave jer ce "komsiji crknuti krava" je upravo razlog zasto u Srbiji stvari ne idu na bolje, i zasto se mnogi pitaju kako to da 5.10.2000 nije doneo promene koje su ocekivali.

Razmisli - koliko je skocila registracija vozila u proteklih 10 god? Koliko je skocio benzin u proteklih 10 god? Parking? PA OPET, ljudi voze automobile u Beogradu jer MORAJU.
Sta, dodatni porez ce da ih spreci?
Mislim da nece - i zato, da bi tebi bio cist vazduh, mislim da je najbolje da ukinemo automobile u Beogradu. Sta mislis o tome?


Itekako ce da ih spreci, u jednom trenutku ce to postati skuplje nego sto moze da se plati i ponestace para za kiriju/cigare/hranu i dici ce ruke ili ce se kukati za povisicu i forsirati poslodavac da se zbog sve vecih troskova radne snage izmesti u jeftinije mesto gde ce povuci bar deo zaposlenih sa sobom. Ljudi ne voze auta zato sto MORAJU vec zato sto HOCE, to je svesna radnja na koju ih niko ne primorava, ustanu, umiju se, popiju kafu (ili se strpe do posla ako su budzetski radnici), sednu u kola i svojom voljom izadju na put. Niko im nije prislonio pistolj na celo i rekao "TI MORAS DA VOZIS". To sto bez kola ne mogu sve da zavrse (cak i da je tacno) nije opravdanje, ako ne moze da zavrsi u Beogradu nek se preseli u manji grad. Sta mislis zasto u svim tim velikim gradovima centri imaju samo komercijalne zone? Zato sto niko nece da zivi tamo? Ili zato sto vecina nije luda i dovoljno bogata da zivi tamo sa cenama nekretnina i operativnim troskovima (u koje spada garaza/parking, takse, itd). Odnos ponude i potraznje, prosto i jednostavno. U beogradu je ponuda infrastruturnih i logistickih usluga ogranicena i daleko manja od potraznje, samim tim cena treba da ide na gore dok se ne izbalansira.

Ako cemo primerima, mene jeste sprecilo da zivim i vozikam se BUSom po beogradu, kad sam se vratio u Srbiju prvobitna ideja mi je bila da se naselim tamo, kad sam video cene (i kakve rupcage ljudi izdaju za koje pare) i guzve i parking probleme i cena koju bi placao da taj problem resim i nadrkan narod po prevozu rekao sam "no fuc*ing way", i tu nema pozivanja na solidarnost, zasto bi ja bio solidaran prema nekom ko hoce tu da zivi i hoce da ima isto sto ja hocu, zasto je on svetiji od mene? Sto ja ne zivim u krugu dvojke sa svojim kolima? Ajde vi svi da placate porez da meni kupite garazu, sto ste takvi, budite solidarni. Meni je prece bilo to da imam autonomiju u kretanju i svoj auto i to sam u okviru svojih mogucnosti platio time sto ne zivim u Beogradu, ako se nekako uvede i placanje ulaska u grad placacu kad budem morao da idem tamo ali cu onda i da razmislim da li stvarno moram da odem tamo za nesto ili mogu da potrazim i drugde i tako ce biti i sa ostalima i tu ce isto cena moci da ide gore dok god se guzva ne ukine. To sto i sa trenutnom skupocom ljudi i dalje voze kola umesto koriscenja javnog prevoza ne znaci da je princip price-outovanja los vec da jednostavno nije doteran do kraja. Upravljanje vozilom u gradu nije pravo, to je privilegija koja kosta.
[ stargatenow @ 11.06.2010. 13:32 ] @
Gresis u vezi toga da ljudi voze kola samo zato sto im se moze. Da Bg gradski prevoz ispunjava neki minimum civilizovanosti, ja bih prvi na posao isao busom a ne kolima. Taman da se malo prosetam do stanice, i u voznji procitam ili odgledam nesto. Sta je to sto ocekujem od civilizovanog prevoza?
- da je sve cisto
- da je redovan
- da ima dovoljno mesta da mogu da sedim ceo put
- da je klimatizovan

Sad, ako smatras da ti uslovi nisu neophodni, nego bahacenje, onda tako mozemo de posmatramo i druge stvari - npr. sto bi se uopste vozio bilo cime? Svuda mozes da stignes peske, samo kreni na vreme (5 dana ranije ).
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2010. 13:45 ] @
Citat:
mmix
Itekako ce da ih spreci, u jednom trenutku ce to postati skuplje nego sto moze da se plati i ponestace para za kiriju/cigare/hranu i dici ce ruke ili ce se kukati za povisicu i forsirati poslodavac da se zbog sve vecih troskova radne snage izmesti u jeftinije mesto gde ce povuci bar deo zaposlenih sa sobom.


Izvini, mmix - ali ovo sto pricas je izuzetno naivno.

CAK I DANAS je zivot u Beogradu drasticno skuplji od zivota van Beograda. Pa opet, zbog toga sto je Srbija centralizovana i sto je Beograd de-facto centar ekonomije, kulture i politike, dobar deo ljudi uopste nema neki izbor.

Niti ce ga imati u skorije vreme jer je infrastruktura u Beogradu cak i ovako losa kakva jeste eonima godina ispred infrastrukture van njega sa izuzetkom Novog Sada i mozda jos nekog mesta.

To se nece popraviti tako sto ces da izmislis porez pa da sa porezom isteras ljude iz Beograda - kao sto rekoh, samo poskupljenje zivota za ovih 10 godina je daleko vece nego sto neki porez na ulaz u grad moze da poskupi zivot, pa opet - ljudi i dalje navaljuju u Bgd.

Ko ce to tacno da se premesti van Beograda od poslodavaca? To moze samo mali broj firmi - a vecini ne pada na pamet da izgube pogodnosti koje imaju u Beogradu / okolini Beograda.

Jedino sto moze da ih privuce je da ostatak Srbije konacno dovede svoju infrastrukturu u red. A nije to samo pitanje puteva, vozova itd... vec i univerziteta, telekomunikacija, itd... ono bre jedno od najkompleksnijih pitanja koje drzava moze da resava.

KADA BI vlast u Beogradu npr. uvela neki dodatni porez - recimo na koriscenje automobila, POD USLOVOM da se te pare slivaju ISKLJUCIVO u fond za poboljsanje gradske saobracajne infrastrukture - to bi EVENTUALNO imalo smisla. A ovako, da se sve to sliva u tzv. "zajednicku" gradsku kasu gde ce se pare odliti kroz marketinske agencije kvazi-demokratske ekipe...

Sorry, ne pada mi na pamet da podrzavam otvorenu pljacku koja je navodno zacinjena "dobrim namerama".

[ Roker23 @ 11.06.2010. 14:56 ] @
Zato ja kazem dimkovicu da je jedino resenje - decentralizacija srbije i izmestanje svih instiutcija iz beograda u manja mesta po Srbiji.

Primera radi u Americi je glavni grad Washington a ne New York , sediste vlade nije na Menhetnu ...

U Kanadi vlada nije u Downtown Toronta vec u Otavi

U Australiji drzavne institucije nisu u downtownu Melburna ili Sidneja vec u Kanberi

Tako su organizovane moderne drzave. imaju vise centara sto induistrijskih sto ekonomskih . A po pravilu administrativni centar je neko malo mesto koje nije ni industrijski ni ekonomski centar.

A kod nas je sve - u Beogradu.

Zato je i problem guzvi neresiv bez resavanja ovih problema.

LAkse i jeftinije je raseliti administraciju iz Beograda , i proftabilnije pre svega, nego graditi 5 linija metroa i 3 obilaznice.



[Ovu poruku je menjao Roker23 dana 11.06.2010. u 16:13 GMT+1]
[ Igor Gajic @ 11.06.2010. 15:02 ] @
@roker23

Samo sto bi funkcionerima raselio familiju koja je zaposlena u toj administraciji. Jako dobra ideja ali tesko ostvariva.
[ vladd @ 11.06.2010. 15:09 ] @
Kao prvo, beograd nije nikakav "ekonomski" centar, posto nam je ekonomija u rasulu.

Cinjenica je da je, vekovima, saobracajno cvoriste, i da tako kazem, komunikacioni centar..sa jedne strane.


Sa druge strane, je obicno leglo parazitske drzavne uprave, koja se sastoji od 750000 zaposlenih..

I na njih se uglavnom misli, kada se smisljaju takse i dazbine, ostali, normalan svet je samo kolateralna zrtva.

Doticni imaju uredne plate, bonuse i varijabile, beneficije polozaja koje omogucavaju priliv novca..i red je da uprava malo vrati para, i da odredjene aktivnosti(tipa vozikanje po centru grada) bude privilegija "odabranih"...

O nekakvoj logic usmerenoj prema obicnom gradjaninu, rodjenom u BG-u ili juce pristiglim, nema govora. Obe osobe su neinteresantne ako nisu iz ekipe...

Tako da vlast egzistira zarad vlasti, biroratija razvija birokratiju, pa dok bude kredita, eto njima obrtnog kapitala..Ko ce da vrati..pa neko..ako se ne otpisu dugovi..


Zato se ulice krpe jeftinim materijalima, radovi se vecito ponavljaju, zarad marketinga i utiska da se nesto radi, zato se prave bezvezni mostovi, ili mostovi na kredit, metro je tema za diskusije, analize i projekte, ali ne i da bude pokrenut kao posao...sladje su vecne teme

Sto se tice vracanja u rodne krajeve..to je malo diskutabilno, posto BG drzi birokratija iz inih krajeva..ostali bismo bez gradske uprave
[ mmix @ 11.06.2010. 15:10 ] @
Izvini, ali nije naivno. Jer da je naivno onda sam ja idiot sto zivim u Pancevu, Shadowed sto zivi u Novom Sadu, maksvel u Cacku, combuster u Kragujevcu, itd, itd. Ajmo onda svi u ime solidarnosti, kulturnog i ekonomskog zivota da se preselimo u Beograd a gradska i republicka vlast da nam obezbede i posao i da sa tom platom svih 7.5 miliona nas moze da zivi u krugu dvojke (ajde moze i prvo okolno brdo, ali ne dalje od mirijeva) i svako da ima bar po jedan auto. A ako nam to ne omoguce onda su pi*de lopovske.

Mrznja premo politicarima te sprecava da vidis o cemu se ovde zapravo radi. Ovo ne moze da se odvoji od price o decentralizaciji i ti jesi u pravu da te pare uzete od dazbina nece posluziti prosirivanju infrastrukturnih kapaciteta i nema tu D od dobrih namera, ali ni trenutna situacija nije apsolutno nikakvo resenje i otimacina ce bar da rezultuje indirektnim promenama kao poziciji u kojoj ce moci da se resi. Polako prica dolazi na izjednacavanje ponude i potraznje. Sam odliv ljudi iz provincije u Beograd je rezultat siromasnosti DRZAVE, Beograd nije i ne moze odrzavati sebe kao izuzetak bez obzira na trenutnu percepciju stvari i velike apsolutne prihode, to je labilna ravnoteza. Pravilo povezanih trzista je jasno, ako je prosecni profit coveka u provinciji 1 evro mesecno (kazem profit, ne zarada) toliko ce na kraju biti i u Beogradu, plate ce biti vece ali ce i troskovi biti takvi da tu platu "pojedu". Dok god ne postoji nijedna druga barijera za internu migraciju sem finansijske disbalans izmedju profitnih potencijala ce vuci narod u Beograd, jednostavno nema bogatog Beograda bez bogate provincije. Mi nemamo klasni sistem, nemamo fizicki represivnu vlast koja bi blokirala migraciju, nemamo konfederativno uredjenje i separaciju trzista rada. Jedini kontrabalans je finansijski pritisak i taj pritisak je izostao, gradska vlast je pod plastom "socijalne odgovornosti" intervenisala na tom trzistu i odrzavala disbalans (jer zaboga, Beograd je perjanica Jugos.., ovaj, Srbije i ne sme nista da fali). Naravno to je rezultovalo jos vecim i zescim prilivom ljudi iz provincije. Taj covek dodje i vidi da je u Beogradu njegov profitni potencijal veci i moze da uzme i losije placen posao od tadasnjeg beogradskog proseka jer je to i dalje vise od onog sto ima u provinciji, cime postaje konkurencija "starosedeocima" koji zbog toga pizde i traze da se dosljaci vrate "na planinu sa koje su sisli", jer zasto bi poslodavac njemu odrzavao profitni potencijal od 50e ako nekom dosljaku moze da obezbedi 10e (a 40e moze da prespe u prilog Beogradu kao mestu lokacije), tj bar dok ne dodje sledeci kojem ce i 2e biti dobro, i onda dok ne dodje neko kome ce i 0 biti ok jer "isti mi se k. hvata bio tamo ili ovde, al ovde bar imam zoo/pozoriste/lunapark/bolju skolu/vrtic/itd". To je neodrziva sema.
Ajde da pogledamo gde je ta razika u profitu odlazila? U pocetku isla je Beogradjanima u dzep, onda je pocela da se presipa poslodavcima i sad na kraju grad hoce deo tog kolaca. Konacno su se setili da ce te pare neko sigurno da uzme, pa sto ne bi bili oni. Da li ce to biti naplata ulaza u centar, vece parking tarife, veci porez na nepokretnosti, dodatni PDV (to smo vec videli), ovaj namet ili onaj namet, 15 ili 20 novif tarifa za privrednike, porez na disanje, u svakom slucaju situacija se NECE popraviti na bolje, bice sve gore i gore po novacnik do momenta kad zivot prosecnog Beogradjanina postane podjednako ubog kao i zivot jednog provincijalca i bice gore dok dovoljan broj ljudi ne kaze "dosta mi je svega, odlazim iz beograda", pa bili oni dosljaci ili starosedeoci.
[ mmix @ 11.06.2010. 15:24 ] @
@roker23, pobrkao si teze. Ne izmesta se administracija iz velikih gradova da bi se u velikim gradovima smanjila guzva vec da guzva velikih gradova ne bi ometala administraciju I da izmestis sva ministarstva iz Beograda neces resiti problem Beograda, eventualno ces ustedeti po neku blokadu ulica zbog nailazecih delegacija.
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2010. 15:32 ] @
Citat:
mmix
Mrznja premo politicarima te sprecava da vidis o cemu se ovde zapravo radi. Ovo ne moze da se odvoji od price o decentralizaciji i ti jesi u pravu da te pare uzete od dazbina nece posluziti prosirivanju infrastrukturnih kapaciteta i nema tu D od dobrih namera, ali ni trenutna situacija nije apsolutno nikakvo resenje i otimacina ce bar da rezultuje indirektnim promenama


Nemam ja nikakvu mrznju prema politicarima vec mi ne pada na pamet da podrzavam nesto sto svakako nece resiti problem, a predstavlja samo nastavak smanjenja standarda gradjana kako bi korumpirana vlast mogla da se odrzava u zivotu.

Zanimljivo je da si ti to ISTO rekao Slobodanu Markovicu na "napore" ministarstva u kojem radi vis-a-vis problema u telekomunikacijama. Identicna stvar je u pitanju - to nisu nikakvi napori, vec zamazivanje ociju - a ovde je ISTO TO u pitanju.

Stavise, ovde je JOS GORA STVAR, jer se ovde planira uzimanje novca od gradjana, dok cinjenje (ili ne-cinjenje) ministarstva telekomunikacija (bar) ne predstavlja direktan udar na standard gradjana.

Sto se tvog zivota u Pancevu tice, i ostalih - momci, mislim da i vi sami znate da vi predstavljate sam vrh drustva po pitanju obrazovanja i socijalne mobilnosti i imate mogucnosti o kojima 80% stanovnistva moze samo da sanja. Lakonski tvrditi da ostali mogu da to isto rade je stvarno.. pa ako nije naivno onda ne znam sta je. Kao kada bih ja sada savetovao ljudima da se bave menadzmentom jer su plate odlicne - eto, mogu ja, pa sto ne bi mogli i oni.

Savetujete ljudima da jedu kolace, mmix.
[ ventura @ 11.06.2010. 15:42 ] @
Šta fali kolačima? :)

Mi smo ko oni ludi Francuzi... Umesto da jedu kolače, oni giljotiraju kraljeve... Svašta...
[ mmix @ 11.06.2010. 15:55 ] @
Ne pricam sa tog stanovista, i nisi fer, ja znam da ljudi nemaju kolace. Vidis, 1 milion ljudi koji se doselilo u Beograd u zadnje decenije velikom vecinom nisu fakultetski obrazovani niti u vrhu svoje struke, oni su samo jeftini od starosedeoca. Oni su mahom srednjeskolska eventualno zanatska struka koja nije socijalno mobila i koja je dosla jer ju je muka naterala a ne zato sto je to najbolja od 10 opcija. Ali kako je moglo tih milion po progresiji moci ce i svih 7.5 miliona ako se ne uspostavi kontrabalans. Ja ne moram da ih savetujem nista, oni jedu gloginje za dorucak i veceru i preskacu rucak, a vide da Beogradjani jedu sva tri obroka, neko i kolace. Ajde im ti reci da ne dodju u Beograd jer je njesra.

Ja ni ne tvrdim da ovo nije kradja od gradjana Beograda, ona to jeste, to je fakat koji ne mogu ni ne zelim da opovrgavam, tako da i komentar SMu i dalje stoji. Ono sto se previdja medjutim je da su i ocekivanja da ce te pare ostati u rukama Beogradjana takodje nerealna. Ako ih ne uzme grad/drzava, uzece neko drugi, krajnji rezultat po zivotni standard coveka ce biti isti, ako ce vec da ih izbiju iz ruke ljudima onda nek to bar bude nesto sto ce indirektno popraviti situaciju na drugim poljima, recimo smanjiti guzve na ulicama, ili forsirati decentralizacione procese, mozda naterati konacno vlast da sagradi cestiti auto put da im besna rulja ne bi natakla glave na vile. Ti ces sad reci da je bolje da ode u ruke poslodavaca i tu mislim da se ne slazemo, jer poslodavac onda koristi taj kes da odrzava sebe u Beogradu (platice i vise da ostane nego de se ebava po provinciji) i postaje deo problema.
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2010. 16:03 ] @
Ne razumem zasto bi te pare trebale negde da "odu" mmix?

Te pare (koje bi isle na tzv. "porez" na puteve) su zaradjene postenim radom - i bice potrosene za potrebe zivota, bice potrosene u Beogradu i takodje ce pomoci nekom drugom da zivi i da se prehrani jer vecinu novca ljudi u Beogradu potrose direktno na zivotne potrebe i kupovine.

Svakako mislim da je to bolje nego da budu potrosene za renoviranje u Djilasovoj marketinskoj agenciji ili za podrsku u obnovi voznog parka gradske vlade. Ako se ti ne slazes sa tim, uvek si slobodan da uplatis od svoje plate direktno njima na racun.

A resavanje problema infrastrukture i decentralizacije zahteva malo vise od mahnitog oporezivanja vazduha.
[ Shadowed @ 11.06.2010. 16:49 ] @
Konacno se skontaste :)

Slazem se sa mmix-om oko analize situacije, ali se sa Ivanom slazem povodom toga sta je bolje. Mislim da je bolje da taj novas ostane kod nekoliko hiljada poslodavaca nego kod nekoliko politicara.
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2010. 17:35 ] @
Pa cekaj,

Kako ostaju kod poslodavaca?

Matematika je jasna - recimo, ja primam 50000 din platu danas. Sutra banda iz gradske uprave uvede novi porez na vazduh tj. za koriscenje njihovih cenjenih gradskih ulica, i od moje neto plate od 50000 din moram da izdvojim, na primer, 2000-3000 din za "taksu za prolaz kroz grad" koju cu JA licno da placam, kao sto placam registraciju ili parking, a ne moj poslodavac.

Koliko mogu da vidim, to su pare koje bih mogao da upotrebim na hranu, kucne potrebe, zabavu - ma nebitno, to su moje pare koje su oporezovane vec i koje sam zaradio... i one su vec dostupne meni, a u slucaju tog novog poreza bi isle Djilasu i njegovoj fensi kvazi "demokratskoj" kamarili u dzep, i sanse da one budu potrosene za bilo sta korisno su limes koji tezi nuli.

Ne kontam kako neko moze reci da je ta opcija bolja.

Jedini koji smatraju da je to bolje su ljudi koji imaju neki problem sa guzvom (koja je sastavni deo SVAKOG milionskog grada) i misle da ce ta globa da smanji istu... Ja ne znam sta da kazem, zasto bi stali na tako necemu, mozemo da zabranimo automobile skroz onda.

Ispada da se ljudi vozaju kroz Bgd da bi kupili qrve i isli u kladionice - pa ono, da se to malo oporezuje nece biti lose...

I cela ta prica sa guzvom... ono, da li ste vi ljudi vozili nekad auto u Parizu, Berlinu, Rimu, ... guzve su uvek, mili se, semafori beskonacno traju... A to su gradovi sa jakom infrastrukturom. Ja jos ne videh visemilionski grad u kome nema guzve.
[ jablan @ 11.06.2010. 17:43 ] @
Ne, ljudi u Beogradu imaju tri mogućnosti: da se voze od tačke A do tačke B sami u autu 60 minuta, sa još nekim u autu 45 minuta ili sa još 50 duša u busu 30 minuta. S obzirom da ta odluka nije pred pojedincem, već pred društvom, ne postoji niko drugi do država (i/ili gradska vlast) ko može to da reši.
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2010. 17:47 ] @
Ne slazem se.

Odluka uopste nije do "drustva" vec do pojedinca, jer je svaki pojedinac drugaciji i ima drugacije potrebe kada je transport u pitanju. Ono, ne bih voleo da neko "drustvo" odlucuje cime je meni bolje da se vozim. Da sam ljubitelj toga, preselio bih se u Pjongjang.

Moja majka je 30 godina radila na Zvezdari i isla sa Karaburme autobusima, a jedno vreme vozila auto, i jako dobro znam koliko ta prica o "brzim autobusima" ne pije vodu i koliko je zena zalila kada je prodala auto. Mozda pije za nekog, a za drugog ne pije. Opet nesto o cemu "drustvo" nema sta da kaze jer to sta je brze zavisi od faktora koji nisu isti za sve.

Na kraju krajeva, i da je tacno za sve (sto je besmislica) - u cemu je problem onda? Imate brze autobuse koji su puni koliko znam... dakle, ljudi ih koriste - popunjeni su, dakle potrosaca uvek ima. Kazes umesto 60 min ides 30 min... pa divota!

Guzva?

Guzva je u apsolutno SVAKOM gradu velicine Beograda. Traziti od drzave da "ukine guzvu" nekim opstim porezima koji se nece namenski trositi (umesto infrastrukturnim poboljsanjima) je nesto sto nema puno dodira sa zdravom logikom.

Mislim, do sada smo slusali o "porezima kao instrumentu za socijalnu pravdu", a evo sada jos jedne novotarije - "porezi kao lek protiv guzve"... Ej.. samo cekam "poreze kao lek za kancer" :-)
[ Nebojsa Milanovic @ 11.06.2010. 17:54 ] @
Beograd je grad projektovan i optimalan za nekih 700.000 (pretežno siromašnih) stanovnika u komunističkom društvu.

To je jako različito od trenutnih 2,5 miliona u kapitalističkom društvu, u kojem je potreba za kretanjem svakog od tih 2,5 miliona veća od potrebe tipičnog od tih provobitnih 700.000.
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2010. 17:57 ] @
Pa ako je tako, a jeste - onda treba poraditi na menjanju infrastrukture.

Oporezivati dodatno ulaz u grad nije bas senzibilna opcija. Nije zato sto ne cini apsolutno nista po pitanju infrastrukture, a i zato sto je vec POKAZANO da ljudi u Beogradu i te kako trpe povecanje troskova zivota, bez zelje da se sele odatle.

- Drastican skok u ceni nekretnina
- Skok u cenama hrane, parkinga
- Skok u cenama komunalija

Ono... zivot u tom Beogradu danas nije puno jeftiniji od zivota u nekom zapadno evropskom velikom gradu.

Ako su pretrpeli drastican skok u cenama zivota za ovih 10 godina, nece im biti problem da pretrpe i taj porez. Sigurno ih nece par hiljada dinara motivisati da se presele van Beograda.

A ako je tako, a vrlo je verovatno da ce biti - zasto bi onda uopste uvodili taj porez?

Ostaje samo jedan razlog - da bi popunili rupe u budzetu nezasite vlasti... Pa nazovimo stvari pravim imenom onda.
[ jablan @ 11.06.2010. 18:00 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: jako dobro znam koliko ta prica o "brzim autobusima" ne pije vodu i koliko je zena zalila kada je prodala auto.

Bojim se da me nisi razumeo.

TRENUTNO pojedinac ima tri mogućnosti: da ide sam autom 60 minuta, da ide punim autom 60 minuta i da ide busom 60 minuta. Da bi autobusi zaista išli 30 minuta, treba dovoljno ovih iz prve i druge grupe da pređe u treću. A tu odluku oni sami neće da donesu, jer se ta promena ne može desiti preko noći.

Drugo: POTREBA da neko putuje autom je tvoja fikcija. Ne postoji takva potreba. Eventualno se može govoriti o potrebi da dođeš sa tačke A na tačku B. U suprotnom ja bih mogao da kažem da imam POTREBU da na posao idem helikopterom.

PS: mmix je sasvim lepo objasnio zašto ljudi dolaze i ostaju u Beogradu, tu nema šta da se mudruje više.
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2010. 18:05 ] @
Citat:
Jablan
Drugo: POTREBA da neko putuje autom je tvoja fikcija. Ne postoji takva potreba. Eventualno se može govoriti o potrebi da dođeš sa tačke A na tačku B. U suprotnom ja bih mogao da kažem da imam POTREBU da na posao idem helikopterom.


Naravno da postoji potreba da se vozis helikopterom - tamo gde ne mozes da stignes autom. Zato helikopter postoji.

I naravno da postoji objektivna potreba da od tacke A do tacke B ides autom, dacu ti nekoliko primera:

a) Da kupis vecu kolicinu stvari, koju fizicki ne bi mogao da nosis po autobusima
b) Da stignes do mesta do kojeg bi tesko ili nikako mogao stici javnim prevozom
c) Da stignes brze od autobusa jer ti se zuri ili nemas mogucnosti da krenes ranije ili u bilo kom slucaju kada moras biti nezavistan od reda voznje
d) Da prevezes kabaste stvari od tacke A do tacke B
e) Da jednostavno stignes brze (kao sto rekoh, i ti slucajevi i te kako postoje u Beogradu) zato sto zelis da posvetis veci deo dana sa svojom porodicom/prijateljima umesto u autobusu

Sve su to objektivne potrebe, Jablane, i zbog tih objektivnih potreba vecina ljudi imaju automobile. Broj ljudi koji imaju auto da bi se qrcili u drustvu je dramaticno mali u odnosu na broj ljudi kojima je automobil potreba.

Citat:

TRENUTNO pojedinac ima tri mogućnosti: da ide sam autom 60 minuta, da ide punim autom 60 minuta i da ide busom 60 minuta. Da bi autobusi zaista išli 30 minuta, treba dovoljno ovih iz prve i druge grupe da pređe u treću. A tu odluku oni sami neće da donesu, jer se ta promena ne može desiti preko noći.


To sto ti pricas je lazni izbor - slobodno bi onda mogli da ukinemo sve osim autobusa kako bi ljudi mogli da se voze u autobusima koji pice 150 na sat.

Pravi izbor je da se uradi nesto po pitanju infrastrukture kako bi mogli da je koriste SVI sa svojim adekvatnim potrebama. A u to spadaju i autobusi i automobili.

Citat:

PS: mmix je sasvim lepo objasnio zašto ljudi dolaze i ostaju u Beogradu, tu nema šta da se mudruje više.


To zasto je neko u Beogradu je apsolutno irelevantno sve dok je on u Beogradu. Sloboda kretanja i zivota gde hoces je i dalje na snazi u Srbiji.
[ jablan @ 11.06.2010. 18:15 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: I naravno da postoji potreba da od tacke A do tacke B ides autom, dacu ti nekoliko primera:

Džizs. Ajd mi samo reci da ti imaš auto samo iz ova 4 navedena razloga.

90% ljudi na beogradskim ulicama nije iz ova 4 razloga, već iz puke udobnosti. Što je sasvim ok, da budem jasan. Ali ta udobnost ima svoju cenu, to je tih 30 minuta viška. A niko nije lud da pojedinačno žrtvuje svoju udobnost, jer ništa neće postići - i dalje će putovati 60 minuta. Jedino ako neko ili nešto NATERA kritičnu masu da ostavi auto i većinu potreba obavlja gradskim prevozom (a auto ostavi za tvoje 4 stavke, dakle za 10% slučajeva), smanjiće se gužve i putovati 30 minuta. Da ne pominjem druge koristi, tipa smanjenog zagađenja, buke itd.

A da ne načinjem temu da potpuno ukidanje (ličnih) automobila itekako ne bi bila besmislica kao što ti tvrdiš, o tome možda nekom drugom prilikom.
[ DaliborP @ 11.06.2010. 18:20 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: I naravno da postoji objektivna potreba da od tacke A do tacke B ides autom, dacu ti nekoliko primera:

a) Da kupis vecu kolicinu stvari, koju fizicki ne bi mogao da nosis po autobusima
b) Da stignes do mesta do kojeg bi tesko ili nikako mogao stici javnim prevozom
c) Da stignes brze od autobusa jer ti se zuri ili nemas mogucnosti da krenes ranije ili u bilo kom slucaju kada moras biti nezavistan od reda voznje
d) Da prevezes kabaste stvari od tacke A do tacke B
e) Da jednostavno stignes brze (kao sto rekoh, i ti slucajevi i te kako postoje u Beogradu) zato sto zelis da posvetis veci deo dana sa svojom porodicom/prijateljima umesto u autobusu

Ti primeri koje si naveo uopste nisu adekvatni. Da, tacno je da covek treba da ide u kupovinu kolima, i da u nekom momentu mu je mnogo lakse obici par destinacija kolima nego autobusom ali to nije svakodnevna potreba, vec nesto sto se radi par puta mesecno.
To svakako treba da rade ljudi i koji koriste gradski prevoz, a osim toga vecinu tih stvari ne obavljas u spicu, niti u centru vec van radnog vremena i u razlicitim krajevima grada.

Jablan je potpuno u pravu, kad vlast omoguci ljudima da prevoz autobusom moze da zadovolji potrebe nekog ko trenutno koristi kola da bi isao relaciju kuca-posao onda ce gradski prevoz biti mnogo efikasniji od putovanja automobilom.

Ne smatram da ta spomenuta taksa moze doprineti tome, ali sigurno mogu druge mere, npr:

- Strogo postovanje zute trake za autobuse i taksiste.
- Uvodjenje biciklisticke staze
- Zamena starih autobusa sa novim i kvalitetnijim
- Ukidanje glomaznih garaza i parkinga po centru
- Drasticno poskupljenje parkinga po centru, osim za stanare

[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2010. 18:21 ] @
OK,

Ocigledno se ne slazemo po pitanju potrebe za automobilom - mislim da nema potrebe ici dalje. Ja licno koristim automobil zbog fleksibilnosti u vremenu koja mi je NEOPHODNA - jer mi je takav posao. Ne mogu da cekam na vozove, a zivim 75 kilometara od posla.

Nego...

"Gradska putarina" - da li vam je bar na jednu sekundu palo na pamet zasto ni jedan drugi grad osim LONDONA nije uveo tako nesto?

Osim - LONDONA. Finansijskog centra sveta sa jedim od najvisih standarda zivljenja.

Da li vam Beograd lici na London po bilo cemu?

Citat:
DaliborP
Ne smatram da ta spomenuta taksa moze doprineti tome, ali sigurno mogu druge mere, npr:

- Strogo postovanje zute trake za autobuse i taksiste.
- Uvodjenje biciklisticke staze
- Zamena starih autobusa sa novim i kvalitetnijim
- Ukidanje glomaznih garaza i parkinga po centru
- Drasticno poskupljenje parkinga po centru, osim za stanare


Sa ovim se apsolutno slazem.

I, da, parkinzi moraju biti cista komercijalna kategorija - plus naravno apsolutno insistiranje da svaki novi objekat izgradjen u gradskoj zoni MORA imati svoj parking, a ne da se to posle pretvara u lokale.

I, naravno, kamere za zute trake, pa kazna bato.

A, i izgradnja metroa bi zaista imala smisla. Samo ta stvar bi drasticno izmenila saobracaj u Beogradu.
[ DaliborP @ 11.06.2010. 18:28 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: I, da, parkinzi moraju biti cista komercijalna kategorija - plus naravno apsolutno insistiranje da svaki novi objekat izgradjen u gradskoj zoni MORA imati svoj parking, a ne da se to posle pretvara u lokale.

Tacno, osiim toga u centru Beograda neke velike gradnje vise ni nema, sve je prilicno natrpano, tako da parking postaje jako velika privilegija.
Tesko je ocekivati ako neko kupi stan u centru da automatski dobija parking, jednostavno nemoguce.

Amsterdam ima prilicno fin model, ako kupis kucu u nekom delu centra parking ne dobijas, vec si na listi cekanja koje u zavisnosti od dela grada moze da traje i do 5 godina. Jednostavno, hoces luksuz zivota u centru, koristi bicikl.

Uostalom centar Beograda meni licno izgleda kao jedan veliki parking. Automobili su parkirani na sve strane, ima gomila garaza na svakom cosku i to je jedan od razloga zasto ljudi i dalje radije dolaze kolima u centar, jednostavno parking nije jeftin i i dalje moze relativno lako da se nadje.

Kad bi se ocistio centar od tih silnih parking mesta, ostavile samo podzemne garaze i odredjena parking mesta sigurno bi dosle do neke promene u odnosu GSP vs Automobili.
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2010. 18:37 ] @
Pazi, eto kod mojih u Drincicevoj ulici su prilicno to regulisali iscrtavanjem parking mesta. Pre toga je bio haos, i nisi mogao uopste da koristis trotoar a sada su svi lepo i kulturno uparkirani i nema ih uopste toliko puno :-)

Ono sto prvo upada u oci kod Beograda je vrlo mali broj komercijalnih podzemnih / visespratnih garaza za parkiranje. Ovde gde zivim imas takve garaze skoro svuda, ne treba ti 5 min od bilo kog mesta da dodjes do neke garaze.

Ocigledno u Beogradu nije postojao biznis model za to, tj. bilo je isplativije izgraditi rezidencijalnu ili poslovnu zgradu umesto komercijalnog parkinga jer su svi mogli da se zavlace / parkiraju po zelenim povrsinama i sl... - medjutim, kako cene parkinga polako idu ka komercijalnim, totalno je moguce ocekivati da pocnu da se otvaraju i privatne garaze.

Dalje, grad Beograd i dalje i u centru ima svoje placeve - recimo ona rupetina kod Slavije, koji je to kretenizam? Eto tu bi mogli da posade garazu za nekoliko stotina vozila bar sa nekoliko podzemnih nivoa kao i nivoa iznad zemlje.

Jednostavno takve stvari moraju da postoje u gradu. I cene naravno moraju biti komercijalne, a ne da se placevi poklanjaju ljudima da parkiraju svoje automobile.

Pazi, KADA bi uveli privremeni porez na upotrebu vozila koji bi isao u namenski fond za ovakve stvari, ili izgradnju metroa ili sta znam - mislim da bi se moglo reci da ima smisla.
[ jablan @ 11.06.2010. 18:50 ] @
Malo mešate babe i žabe, čini mi se. Više parking prostora u centru znači samo VIŠE automobila na ulicama i veće gužve (Dalibor je to primetio). To je BAD THING.

Drugo, ozbiljnije investiranje u infrastrukturu u Bgd možemo trenutno samo da sanjamo. Kriza je, političari osim o sopstvenom bogaćenju razmišljaju samo o ostanku na vlasti. Dugoročne investicije donose samo brzu političku smrt.

Svaka ovakva ad-hoc akcija je po meni bolja nego držati status quo i sanjariti o metrou.
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2010. 18:53 ] @
Nisi u pravu Jablane.

KOMERCIJALNA CENA parking mesta je nesto sasvim drugo od subvencionirane. Kada bi cena parkiranja bila komercijalna, to bi i te kako vrsilo pritisak na ljude da koriste gradski prevoz jer bi i to uracunali u trosak prevoza.

A komercijalna cena parkiranja u Beogradu bi bila prilicno visoka.

Pazi, i u mnogim zapadnim gradovima sa mnogo vecim standardom su cene parkinga nekim ljudima problem da koriste auto. Ako je parking takav da vecini ljudi nije problem da ga plate cak i za zezanje po gradu - onda je drustvo ili bogato, ili je cena tog parkinga nerealno niska.

Citat:

Svaka ovakva ad-hoc akcija je po meni bolja nego držati status quo i sanjariti o metrou.


Problem sa ovom ad-hoc akcijom je visestruk. Osim toga sto je upitno koliko bi ona uticala na gustinu saobracaja, postavlja se pitanje koliko bi takva akcija samo odgodila bilo sta ozbiljno na pitanju promene infrastrukture, i samo omogucila kamarili jos vece budzete za rasipanje.

Ja ne vidim ama bas nista dobro u svemu tome.
[ Marko_L @ 11.06.2010. 20:14 ] @
Citat:
TRENUTNO pojedinac ima tri mogućnosti: da ide sam autom 60 minuta, da ide punim autom 60 minuta i da ide busom 60 minuta. Da bi autobusi zaista išli 30 minuta, treba dovoljno ovih iz prve i druge grupe da pređe u treću. A tu odluku oni sami neće da donesu, jer se ta promena ne može desiti preko noći.

A da li si ti svestan da je javni prevoz i ovako preopterećen. U špicu jedva da može da se uđe u autobus i gužve su ogromne, vrlo često se i propusti autobus ili dva, jer jednostavno ne možeš da se uguraš, što možda i ne bi bio toliki problem da su ti autobusi barem koliko toliko pristojni, znači ono, barem da izduvni gasovi idu napolje, a ne unutra i da imaju klimatizaciju. I ti sad misliš da je dobra ideja dodati još par hiljada ljudi u tu grupu koja ide gradskim prevozom ? Pa može, ali onda treba dodati još jedno 1000 autobusa u upotrebu.
Citat:
Drugo: POTREBA da neko putuje autom je tvoja fikcija. Ne postoji takva potreba. Eventualno se može govoriti o potrebi da dođeš sa tačke A na tačku B. U suprotnom ja bih mogao da kažem da imam POTREBU da na posao idem helikopterom.

Pa vidiš, ne bave se svi istim poslom, pa da mogu da putuju na posao kako hoće. Nekome ko dosta radi sa klijentima je u cilju da se, kad stigne na posao, ne oseća na izduvne gasove i druge omamljujuće arome koje se mogu pokupiti u autobusu i da ne bude oznojen ko prase. Dakle, takvom treba automobil. Neki ljudi pak moraju na posao da ponesu i neke stvari koje nije baš zgodno nositi autobusom. Eto, ja recimo spadam u tu grupu i jednom kad sam pokušao sve što mi treba ponesem autobusom, umalo me nisu izbacili iz njega, jer od mojih drangulija ne mogu ljudi da uđu. Znači, apsolutno je neophodan automobil za te stvari. Zatim, ima ljudi koji do posla promene 3 prevoza koji kruže sat vremena kroz grad, a recimo autoputem stižu do posla za 15-20 minuta. Ajde, ovde možda i nije neophodan auto, ali nije mala stvar uštedeti sat i po vremena (kada se saberu oba pravca) svaki dan. Takođe, nekim ljudima je potrebna i vremenska nezavisnost, jer imaju tesan raspored i posao im nije vezan za jedno mesto, pa ne mogu svaki put da čekaju na stanici i gledaju u pasulj da li će autobus da kasni i koliko. A da ne pričamo o tome da udobnost koju nudi bilo koji automobil u odnosu na trenutni gradski prevoz, utiče povoljno na produktivnost, što opet indirektno utiče na poboljšanje privrede. Možeš misliti da se zezam, ali ja to mogu da potvrdim ličnim primerom. Kad putujem na posao autobusom, prvo mi treba sat vremena da se oporavim, umijem, osušim, odmorim, a kad odem kolima, mogu odmah da počnem da radim. To je samo vezano za posao, a postoje i ove privatne stvari poput kupovine. Mislim, niko danas ne ide u hipermarket da kupi hleb i mleko, već se kupuje za 15-30 dana. Ajde ti to ponesi autobusom. Ili kad tražiš nešto posebno za šta moraš da obiđeš više prodavnica koje se nalaze u različitim delovima grada.

Dakle, potreba za korišćenjem automobilom je realna za većinu ljudi. Postoji i manji procenat onih koji se vozikaju zato što imaju para i može im se da svuda idu sopstvenim autom, ali njih svakako neće nešto posebno opteretiti taj nekakav porez od par hiljada dinara.
[ jablan @ 11.06.2010. 21:15 ] @
Tako je, treba dodati 1000 autobusa. Ali zgodna stvar kod dodavanja autobusa (u odnosu na izgradnju metroa, proširenje postojećih saobraćajnica itd) je ta što je 1) teoretski i praktično jedino MOGUĆE u sadašnjoj situaciji, 2) izvodljivo u fazama, 10 po 10, pa koncesije privatnicima, saradnja sa domaćim proizvođačima itd itd.

A tome kome karijera zavisi od toga da li miriše na puder ili je slučajno znojav pod pazuhom (OMG, znojav u sred jula!), se ja CEPEM u takvu karijeru (ok, osim ako nije elitna prostitutka). Na kraju krajeva, može tuš i sapun da ima i na radnom mestu, nije to ne znam kakvo tehničko dostignuće.

I kao što je već rečeno, treba razlikovati koliko-toliko objektivnu potrebu za automobilom (hipermarket jednom u 7-15 dana, mada i za to postoje rešenja, kurirske službe, naručivanje preko neta itd) od svakodnevnog putovanja tamo-ovamo sam u kolima, čisto da se čovek ne daj bože ne bi prošetao 300 m do stanice, oznojio ili osetio nečiji vonj. Jerbo ode mukom stečena produktivnost... Srce mi se cepa.
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2010. 21:21 ] @
Vidis, fora sa zivotom u zajednici ljudi je da nisi jedini - to sto je dobro za tebe nije nuzno dobro za nekog drugog. Tvoje procene potreba za autom su verovatno tacne za tebe i tvoju porodicu, ali svakako nisu tacne za nekog drugog.

A fakat da ni jedan grad osim Londona nije uveo tu metodu dovoljno govori o celoj zamisli. Da takva inicijativa zaista predstavlja resenje, svi zaguseni gradovi bi se trkali da je uvedu.

Cudo jedno kako vlasti u Srbiji uvek izaberu primere gde ce maksimizovati sisanje svog "birackog tela".

Citat:

I kao što je već rečeno, treba razlikovati koliko-toliko objektivnu potrebu za automobilom (hipermarket jednom u 7-15 dana, mada i za to postoje rešenja, kurirske službe, naručivanje preko neta itd)


Ej da... placaces kurirske sluzbe da ti donose sve vece od onoga sto mozes da poneses na ledjima samo kako bi pokazao da kola nisu objektivno potrebna. Ili, recimo, kada treba da prevezes decu od prijatelja sa rodjendana kuci npr.. , verovatno ces ih poslati nocnim autobusom da se voze... jer, auto NIJE objektivno potreban - postoje resenja!!!

Ono, hocemo li jos malo preterivati? Mislim kapiramo svi da si anti-automobilski nastrojen, ali mislim da si poceo da gubis iz vida da postajes prilicno pristrasan :-)
[ stil @ 11.06.2010. 22:00 ] @
Da se nadovežem na priču. Znam čoveka koji je prodao svojeg Mercedesa koji je bio u odličnom stanju. Odvojio te pare na stranu i od njih placa taksi. Kaže - ne mislim o parkingu, registraciji, zameni pneumatika, ceni goriva, raznoraznim budalama sto smsuju dok voze. I da kad zove taxi uvek naruci Mecku ;) Naravno koristi i gradski prevoz. E sad dal' se on zeznuo u racunici ;)
[ Goran Rakić @ 11.06.2010. 22:02 ] @
Ako ima drugi auto za vožnju van grada naravno da nije. Neka udruženja pokušavaju da izguraju ludost sa minimalnom cenom pošto su izgleda dovoljno zaratili da ne mogu sami da se kartelišu.
[ mmix @ 11.06.2010. 22:04 ] @
Stockholm isto naplacuje congestion charge kao i London. Pored toga gomila drugih gradova je u procesu (sto ne mora da znaci da ce imati naravno, Manchester je recimo odbio, HongKong isto).

Naravno sve je to daleko od primenljivosti u Beogradu, ali nije bas da je specificnost zaludnih engleza.
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2010. 22:04 ] @
Wow... znam i ja coveka koji je odlucio da obidje svet biciklom... hajde sad svi to da radimo.

Stil, taj tvoj primer je POJEDINAC. Ima ljudi kojima je jeftinije koristiti taksi od auta, opet ima ljudi sa sasvim drugim potrebama i racunicama.

Stvarno je potpuno besmisleno da navodimo neke kuriozitete i da to koristimo kao nekakav recept kako bi svi trebalo da zive - super, ti si video ljude u odelima u autobusu, tvoj poznanik je prodao mercedesa i koristi taksi i kaze da mu se vise isplati... Bravo, to znaci da je taksi univerzalno jeftiniji za sve i da svi sa odelima treba da se voze u busu.

Zar ne vidis problem u tom "rezonu" ?

IMA ljudi kojima je autobus optimalan prevoz. IMA ljudi kojima je autobus jedina opcija - obe grupe verovatno danas koriste, surprise surprise!!! autobus!!!

Medjutim, ima i te kako ljudi, i to ne malo, kojima je neophodan automobil za svoje dnevne potrebe.

I stvarno nema potrebe da pokusavamo da to diskreditujemo, jer nema nikakvog smisla - jednostavno nije tako, da je tako - automobilska industrija bi odavno propala jer bi jedini kupci bili bogatasi koji hoce da se "qrce".

Citat:
mmix
Naravno sve je to daleko od primenljivosti u Beogradu, ali nije bas da je specificnost zaludnih engleza.


Koliko ima milionskih gradova u ovom svetu?
A koliko gradova imaju naplatu za koriscenje auta u centralnoj zoni?

'Nuff said.

Pricas o necemu sto je domen statisticke greske.
[ stil @ 11.06.2010. 22:05 ] @
Pa to ti pričam i kad ide dalje naruči taksi ;)
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2010. 22:06 ] @
Super za njega.

Samo nece bas biti da svi Beogradjani voze Mercedese i da im se taksi vise isplati od imanja automobila.
[ mmix @ 11.06.2010. 22:16 ] @
Da, ali pricas o konceptu koji je tek od skoro omogucen razvojem odgovarajuce tehnologije da se naplata obavei bez kreiranja naplatnih rampi i usporavanja saobracaja. To je novo i kao i sve ostalo sto je novo koriste ga samo early-adopters. To sasvim sigurno ne znaci da u roku od 10 godina nece postati mainstream. Kad bolje pogledas tehnologija je savrsena za uzimanje para i praksa je u oba velika grada pokazala pad saobracaja od 25% i stabilan i konkretan izvor prihoda za infrastrukturne radove. Jos kako je kriza pocela da udara budzete gradova moja procena je da ce se sa referendumskih odlucivanja o ovome preci na direktnu zakonodavnu podrsku.
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2010. 22:34 ] @
Citat:
mmix
Jos kako je kriza pocela da udara budzete gradova moja procena je da ce se sa referendumskih odlucivanja o ovome preci na direktnu zakonodavnu podrsku.


Kako gde. U zemljama gde su gradjani i ovako i onako navikli da budu krpe (UK) verovatno da.

Negde drugde... pa videcemo, zavisice od stepena organizovanog otpora. Iskreno nadam da nece doci u grad u kome ja zivim.

Primera radi, u Nemackoj npr. postoji poreska olaksica ako zivis dalje od 20 km od posla, da ti se porez smanjuje za 30 centi po predjenom kilometru - za ljude koji zive podaleko od posla to moze bukvalno da pokrije troskove benzina solidno. Par puta je vlas' pokusavala da to ukine misleci da je to laka meta za povecavanje prihoda - ali svaki put su to stopirali jer su negodovanja bila velika.

Sto se Srbije tice... moje predvidjanje je da ce to biti usvojeno bez frke. Bas kao i porez na mobilni telefon.

Sta je Slobesku radio pa su ljudi trpeli - ovo je bas nista. Pokazali smo da umemo bas da trpimo :(
[ stargatenow @ 11.06.2010. 23:50 ] @
Vidim da su za uvodjenje ove takse najvise oni koji idu gradskim prevozom - zele da smanje ostali saobracaj da bi brze stigli do destinacije. To razumem, ali i oni takodje delimicno uzrokuju guzvu u saobracaju jer prave potrebu za vecim brojem vozila GSP.

Hajde onda da se naplati i delimicna taksa svakome ko u autobusu ulazi u centar; i to ce da smanji saobracaj jer ce biti potrebno manje autobusa u upotrebi, zar ne?
[ stil @ 12.06.2010. 00:01 ] @
Ne.
[ StORM48 @ 12.06.2010. 01:07 ] @
Neko je pomenuo biznis model oko komercijalnih parkinga... Nema od toga ništa. Ne znam da li je neko upoznat, ali - JKP Parking Servis je jedino ovlašćeno pravno lice za pružanje parking usluga u gradu Beogradu.

Zabranjeno je da iko drugi pruža usluge parkiranja.

Drugo, džaba zakon koji nalaže gradnju određenog broja garaža/parking mesta u sklopu zgrade, kada se taj prostor tumači kao odvojeni deo od stana (iako su praktično podrumi, kao zakonski prateći prostor pretvoreni u garaže) i isto tako se i prodaje - odvojeno. Onda dolazimo do toga da zgrada od cca 20 stanova ima 20 parking mesta, od kojih je recimo 5 prodato stanarima, jedno 2-3 je prodato sa strane, a ostatak zvrji prazno, dok na ulici jedni drugima kopaju oči za par kvadrata parking prostora.

Ima naravno i onih koji naprave garaže dok dođe komisija, onda lepo sve zazidaju i naprave od toga lokale. To naravno niko ne proverava i adekvatne reakcije nema ni nakon prijave nadležnoj inspekciji.

Pozdrav
[ ventura @ 12.06.2010. 03:10 ] @
Citat:
mmix: Stockholm isto naplacuje congestion charge kao i London. Pored toga gomila drugih gradova je u procesu (sto ne mora da znaci da ce imati naravno, Manchester je recimo odbio, HongKong isto).

Ja baš u Hong Kongu zadnjih par dana, i stvarno nema neke specijalne gužve po gradu... 30-45 minuta do aerodroma (koji je na drugom ostrvu), 15-30 min za bilo gde po samom Hong Kongu (ostrvu)... Ali saobraćaj u Hong Kongu ima veze sa Beogradom, koliko Beograd sa Surdulicom... Oni su puni nadvožnjaka, posebnih traka za smerove za delove grada koji se izdvajaju mnogo pre samog fizičkog skretanja tako da se ne pravi gužva prestrojavanjem, al mislim da je najbitnije što je maltene sve na dva nivoa... Pa su duplirali kapacitete... Tako da i ne čudi zašto oni nisu uveli congestion charge, što bi, kad iovako nema neke specijalne gužve...