[ Isak666 @ 16.06.2010. 20:54 ] @
Citat:
Gejts i Bafet: Ustupiti deo novca

16. jun 2010. | 20:56 | Izvor: Beta, Tanjug Njujork -- Dvojica najbogatijih Amerikanaca, Bil Gejts i Voren Bafet pokušaće da ubede milionere i milijardere da u dobrotvorne svrhe ustupe polovinu svog bogatstva.

Gejts, koji je već veoma angažovan sa svojom fondacijom, rekao je da će pokušati da ubedi bogataše da ustupe bar 50 odsto bogatsva.

Bafet, koji ima oko 47 milijarde dolara, obećao da će ustupiti 99 odsto bogatstva i dodao da bi ostavio sebi i svojoj porodici "najosnovnije" a ostalo bi dao u dobrotvorne svrhe.


Bafet (vlasnik osiguravajuće i investicione kompanije "Berkšir Hatavej"), Bil Gejts (osnivač "Majkrosofta" ) i njegova žena Melinda su u poslednjih godinu dana održali čitavu seriju večera sa bogatim Amerikancima, kako bi ih nagovorili da učine ovaj filantropski potez, preneo je Rojters.

U akciji, koju su nazvali "Obavezivanje na davanje", oni su od američkih milijardera zatražili da se javno i pismeno obavežu da će za života, ili posle smrti, polovinu svog bogatstva ostaviti u dobrotvorne svrhe.

Peti Stounsifer, nekada glavni izvršni direktor Fondacije Gejts, a sada savetnik Gejtsovih i Bafeta, izjavila je da su za sada četiri milijardera najavila da će objaviti takvu obavezu - tajkun iz oblasti nekretnina i gradjevine Eli Broud, preduzetnik Džon Dor, medijski magnat Geri Lenfest i bivši predsednik "Cisko sistema" Džon Morgridž.

Sume koje su obećali još nisu saopštene.

U pismu objavljenom na vebjasjtu kampanje, Bafet (79) je napisao da "ne može biti srećniji" zbog odluke iz 2006. godine da 99 odsto svog bogatstva podeli Fondaciji Bila i Melinde Gejts i drugim dobrotvornim ustanovima.

Prema Bafetovim rečima, do sada je oko 20 odsto akcija "Berkšir Hataveja", uključujući deonice njegove pokojne žene Suzan, već podeljeno raznim dobrotvornim društvima, a podela će se nastaviti - po četiri procenta godišnje.


Gejts je ove godine drugi po bogatstvu u svetu, sa 53 milijarde dolara, a Bafet treći, sa 47 milijardi, prema listi magazina "Forbs", koji tvrdi da u SAD žive 403 dolarska milijardera, najviše na svetu.

Bil i Melinda Gejts su do sada donirali više od 28 milijardi dolara svojoj fondaciji, koja je, pak, za 16 godina postojanja dala više od 22 milijarde dolara za poboljšanje zdravstvenih uslova u siromašnim zemljama, i poboljšanje života siromašnih u SAD.


http://www.b92.net/info/vesti/..._category=78&nav_id=439336

Ok, ok.
And now - where's the catch? ;)
[ Shadowed @ 16.06.2010. 21:31 ] @
Citat:
Isak666: Ok, ok.
And now - where's the catch?


Mislish.. da ne stoji Kaća iza svega?
[ StORM48 @ 16.06.2010. 21:38 ] @
Nema kvake.

Gejts je odavno svojim donacijama prevazišao čitave humanitarne organizacije.
Poklonio je više para nego crveni krst za poslednjih milion godina.

Mož' ga mrzeti ili voleti, al' tako je.

Pozdrav
[ Igor Gajic @ 16.06.2010. 21:53 ] @
Koliki porez placaju te humanitarne organizacije ?


Zadnji put sam cuo da je to oko 0%
[ mmix @ 16.06.2010. 21:57 ] @
Pa ljudi su skontali jednu surovu istinu, od odrpanih gaca do odrpanih gaca tri generacije, pa su valjda resili da razbiju to zacarano kolo i daju pare za nesto korisno pre nego sto ih razmazeni potomci raspiju, prokockaju i prokurvaju. Kad pogledas milijarderi te pare ni ne koriste nesto konkretno, vec sa 100 miliona imas par miliona godisnje na kamate prstom da ne mrdnes.
[ maksvel @ 16.06.2010. 22:06 ] @
Citat:
..od odrpanih gaca do odrpanih gaca tri generacije

LOL!
Nego, stvarno mnogo ima tih nepristojno bogatih.
[ burex @ 16.06.2010. 22:41 ] @
Iskreno, nadam se da će te pare otići u svrhe "teach a man how to fish" a ne "give a man a fish" fondove. Bilo bi odlično da se omogući ljudima u nerazvijenim zemljama da rade pa da sebi omoguće bolji život, a ne da hteli-ne hteli žive nekome na leđima.
[ Shadowed @ 16.06.2010. 23:16 ] @
Citat:
Igor Gajic: Koliki porez placaju te humanitarne organizacije ?


Zadnji put sam cuo da je to oko 0% ;)


Ummm, pa? :)
[ Ivan Dimkovic @ 16.06.2010. 23:19 ] @
Citat:
Igor Gajic: Koliki porez placaju te humanitarne organizacije ?


Zadnji put sam cuo da je to oko 0% ;)


I sta sa tim?

Porez ne placaju te organizacije vec oni koji zaradjuju pare. Te pare koje ti ljudi daju u humanitarne svrhe su odavno oporezovane (ono, u ozbiljnim drzavama se porez placa onog momenta kada lova postane tvoja) - i ono, umesto da ih trose za svoje stvari su odlucili da ih daju u humanitarne svrhe.

Davanje novca u humanitarne svrhe je prilicno daleko od najprofitabilnijeg nacina plasiranja svog kapitala.

Ne-humanitarne svrhe obicno znaju da budu daleko isplativije - ako ne verujes, uvek si slobodan da ulozis svoj novac u humanitarne organizacije "koje ne placaju porez", pa vidi da li ti se isplati :-)))
[ maliradojca @ 17.06.2010. 01:12 ] @
Napravili su X puta vise para nego bilo ko da sada, i sada kada su najbogatiji odlucuju da pomazu drugima i da poklanjaju novac onima kojima je potrebniji. Tim gestovima(donacije, organizovanje doniranja) sem humanosti, pokazuju i koliko su samouvereni, samosvesni i sposobni. Napravili su vise para od svih na planeti - pokazali su da mogu to, a onda doniraju te iste pare. Svaka cast.
[ Isak666 @ 17.06.2010. 06:51 ] @
Citat:
burex: Iskreno, nadam se da će te pare otići u svrhe "teach a man how to fish" a ne "give a man a fish" fondove.


Ovo sam i ja odmah pomislio, jer nema tog kesa koji gladni ne bi pojeli ili siromasni potrosili, nazalost.

Samo, jedno je dati neku sumu u humanitarne svrhe pa makar to bilo i 22 milijarde dolara, a drugo je dati 99% svoje sume i lobirati da i druge to ucine.
[ Slobodan Miskovic @ 17.06.2010. 06:57 ] @
Ja nista ne bih poklanjao nego bi kao Bil i Melinda osnovao svoju humanitarnu organizaciju jer tako mogu da budem 100% siguran gde idu pare jer njihovo trosenje kontrolisem. Ko moze da mi garantuje da Crveni krst u Somaliji nije pod reketom pirata? :)
[ ventura @ 17.06.2010. 07:21 ] @
Gatesova humanitarna organizacija je verovatno najracionalnija humanitarna organizacija na svetu. Njihova osnovna polazna tačka je da je ljudski život jednako bitan, bez obzira da li je to neki čovek u africi koji živi u kolibi i lovi lukom i strelom, ili je to neki white collar radnik iz sred USA. Potom, računaju gde dobijaju najveći return u smislu spasenih života za uložen novac. Da ga nazovemo "life saved per dollar value" odnos. Tako na primer su izračunali da ako potroše 100 miliona dolara na borbu protiv raka, vrlo je moguće da to neće uroditi plodom, ili će broj spasenih života biti mnogo manji, a ako taj isti novac ulože u postojeće vakcine protiv malarije sasvim sigurno će spasiti milion života.
Osim rešavanja tih trenutnih banalnih problema koji odnose mnogo života, sledeća bitna stavka na kojoj rade je razvoj. Ulažu u pravljenje bunara po africi, u razvijanje hrane, poljoprivrede, generalno tih stvari koje drastično poboljšavaju kvalitet života, opet po principu najviše po potrošenom dolaru. Interesantni su im i mikro krediti koje daju po africi, i to sam baš čitao u autobiografiji od Warrena Buffeta, da je procenat vraćanja tih kredita naprosto neverovatan, iako ne postoje nikakve garancije... To su krediti tipa 200 dolara za šta neko može da kupi poljoprivredne alatke ili materijal, ili da uvede WC u kuću i sl. Opet nešto što za mali novac ima jako veliki impact...

I ovakav vid humanitarnih organizacija mi se daleko više sviđa od velike većine ostalih, koje imaju imaginarne ciljeve, i troše na stotine miliona, bez da su napravili neku osnovnu analizu šta u stvarnosti postižu sa tim novcem.

Što se tiče finansijskog dela, sa 33.5 milijarde dolara, su daleko najveća humanitarna organizacija na svetu, a sa budućim planiranim investicijama (ostatak gatesovog bogatstva + baffetovog), verovatno će se utrostručiti...
Ono što je takođe bitno je koliki procenat od prihoda se troši na samu organizaciju... Kod Gates fondacije, godišnji troškovi samog fonda su mizerni u odnosu na veličinu same fondacije, dok kod organizacija tipa crveni krst i sl. najveći procenat prihoda ide na održavanje sme organizacije, dok je sam novac koji se koristi kao pomoć drugima mizeran u odnosu na prihode.
[ mmix @ 17.06.2010. 08:00 ] @
Samo da ne pocnu turf ratovi oko pomoaganja

- Ja cu da napravim bunar.
- Ne, JA cuda napravim bunar.

[ X Files @ 17.06.2010. 08:12 ] @
Citat:

Kod Gates fondacije, godišnji troškovi samog fonda su mizerni u odnosu na veličinu same fondacije, dok kod organizacija tipa crveni krst i sl. najveći procenat prihoda ide na održavanje sme organizacije, dok je sam novac koji se koristi kao pomoć drugima mizeran u odnosu na prihode.

Istina. Takve organizacije iz momenta naprave neku super intuitivnu organizacionu semu, u kojoj svakom zaposlenom treba da se dodeli neko zvucno radno mesto i u kojoj se ni jedan posao ne moze zavrsiti ako fali neka karika (otisla karika na godisnji odmor). A ionako se posao ne moze zavriti...
[ Isak666 @ 17.06.2010. 08:34 ] @
Ne treba gledati srpski Crveni Krst koji je postao svoja karikatura, jer Crveni Krst drugih zemalja je daleko od organizacije koja neracionalno ili nenamenski trosi sredstva ili ima neadekvatne programe.

Ovo su organizacije koje podrzava nemacki Crveni Krst kroz program medicinskih sestara, koji je samo jedan od mnogih programa.

http://drk-intern.de/adressen/landesverbaende/detail/8000/

Afriku pomazu kroz medicinsko osoblje, stacionare za lecenje, lekove, vakcine, dopremanje krvi i sl.
http://www.drk.de/weltweit/afrika.html

Kod ostalih zemalja zapadne Evrope je ista situacija.
Zasto je to u celoj istocnoj Evropi drugacije ima razne korene.

[ Ivan Dimkovic @ 17.06.2010. 09:10 ] @
Citat:
ventura Interesantni su im i mikro krediti koje daju po africi, i to sam baš čitao u autobiografiji od Warrena Buffeta, da je procenat vraćanja tih kredita naprosto neverovatan, iako ne postoje nikakve garancije..


Da. Ti mikro krediti po Africi i Aziji su cudo - em sto je procenat vracanja izuzetno veliki em sto je za relativno malu sumu po glavi stanovnika ucinak enorman po pitanju poboljsanja uslova zivota.
[ mmix @ 17.06.2010. 09:22 ] @
Valjda zato sto su ljudi tamo konacno udarili dno ispod kojeg ne ide pa imaju odredjeno postovanje prema nekome ko im pruzi ruku pomoci. Zamisli te kredite ovde.
[ Horvat @ 17.06.2010. 15:36 ] @
stvarno "skidam kapu" biliki i vorenu

i slazem se s ljudima koji su ovde rekli,bolje da sami DIREKT daju lovu onima kojima lova TREBA, nego da finansiraju razne "organizacije" kod kojih vise od pola donacija pojede birokratija

neko je napisao spisak za sta vredi ulagati, samo bih dodao, otvaranja skola i visokoobrazovnih ustanova
[ ventura @ 17.06.2010. 15:49 ] @
Citat:
Horvat
neko je napisao spisak za sta vredi ulagati, samo bih dodao, otvaranja skola i visokoobrazovnih ustanova

To je treći segment Gates fondacije.

# 3 Global Health Program
# 4 Global Development Program

* 4.1 Financial Services for the Poor
* 4.2 Agricultural Development
* 4.3 Global Special Initiatives

# 5 United States Program

* 5.1 U.S. Libraries
* 5.2 Education
* 5.3 Pacific Northwest

[ Horvat @ 17.06.2010. 15:51 ] @
e, mozda ti znas
jednom davnom sam naleteo NEGDE (ne znam da li na tv-u ili na net-u) nesto u fazonu "daj 20$ da bi se jedno dete skolovalo" (cak mislim i da je manja cifra bila) ili nesto slicno

je l znas neke detalje vezano za to?
(izvinjavam se na off-u)
[ ventura @ 17.06.2010. 16:05 ] @
Po USA imaš gomilu tih reklama na TV-u, al iskreno nemam pojma kakve su to organizacije...
[ Horvat @ 17.06.2010. 16:33 ] @
aha,moguce da je neka mucka?
[ ventura @ 17.06.2010. 17:20 ] @
Pa ne verujem da je neka mućka, verovatno ko i sve ostale humanitarne organizacije...
[ maliradojca @ 17.06.2010. 17:40 ] @
Znaci, mucka :)
[ Izvoljski @ 17.06.2010. 19:16 ] @
ode Amerika u tri lepe.

Tako (im i) treba.
[ NoneVi @ 17.06.2010. 19:26 ] @
Citat:
Izvoljski: ode Amerika u tri lepe.

Tako (im i) treba.


Nek si im ti rek'o!

@horvat

Ne mora biti mućka samo po sebi. Ali ako ti neko da dvadeset dolara, lako možeš prikazati troškove kakve hoćeš i to niko živ neće provaliti. konsalting, akcije, propagandni materijal i eto ti. i od tih 20 dolara do deteta stigne 1$ ili manje. To ti je otprilike i način funkcionisanja svake NVO u Srbiji (čast izuzecima).
[ Horvat @ 17.06.2010. 19:47 ] @
al fora je sto je 20$ previse (a rekao sam 20 cisto okvirno,da ne bude xx$ a da se pomisli ne znam ni ja koliko stotina) i iznenadilo me je sto je tako malo dovoljno, a bas me i brine koliko to do deteta kojem i treba stigne i koliko mu uopste pomogne(bas to,dok se ugradi ovaj,onaj...od 20,ostane 1 amerikanera)
odnosno,briga me da li ce oni napraviti fiktivne troskove, ukoliko ce tih "20$" stvarno pomoci tom detetu da se (i)skoluje

samo, treba naci proverenu informaciju koja kaze ovako,odnosno onako
[ ventura @ 17.06.2010. 20:32 ] @
Pa to su one fore "Sponsor a child" za 'less than $2 per day'. Tipa odabereš fotku deteta koje hoćeš da sponzorišeš, oni ti svakog meseca skidaju lovu sa računa, a ti za uzvrat kao dobiješ pismo zahvalnice od tog klinca...
[ Izvoljski @ 17.06.2010. 22:46 ] @
Citat:
Nek si im ti rek'o!


mogu da se kladim da ti sad mislis kako sam ja neki vajni srpski nacionaliosta pa mi je drago zbog americke nesrece, a ja sam samo hteo da konstatujem da Amerika nije vise ona zemlja koja je bila i da izmisljaju svakojake gluposti i budalastine, a zapravo tonu sve dublje.
[ Horvat @ 17.06.2010. 22:52 ] @
^^sta god ti rekao sad
kako to "amerika tone" ako bilika zeli da deli lovu nemocnima?

@ventura,ma ne,nisam mislio na taj "idiotluk",al cuo sam i za to
ovo sto sam video je bas direktno bilo za skolovanje i bas me zacudila mala svota koja navodno moze biti dovoljna (odmah sam uopredio sa nasim klincima i za tu lovu ne bi mogli ni pola knjiga kupiti,a kamoli ostatak pribora...)
[ ventura @ 17.06.2010. 23:24 ] @
Citat:
Horvat:
ovo sto sam video je bas direktno bilo za skolovanje i bas me zacudila mala svota koja navodno moze biti dovoljna (odmah sam uopredio sa nasim klincima i za tu lovu ne bi mogli ni pola knjiga kupiti,a kamoli ostatak pribora...)

Pa to su sigurno države gde žive za manje od dolara po danu, a kamoli da se školuju... A i ne verujem da oni imaju kvalitet obrazovanja kakav ti podrazumevaš (sopstvene knjige, školski probor)... Knjige verovatno dobijaju u školi na korišćenje, i ne one se ne iznose iz škole, isto kao i pribor.. Eventualno neku svesku da dobiju i to je to..
[ Onaj @ 17.06.2010. 23:58 ] @
Citat:
Izvoljski: a ja sam samo hteo da konstatujem da Amerika nije vise ona zemlja koja je bila i da izmisljaju svakojake gluposti i budalastine, a zapravo tonu sve dublje.


Vala, da nam nije da smo na njihovom mestu, stvarno su potonuli... Kako li ti jadni ljudi tamo u USA zive u toj bedi, cccccc....
[ superbaka @ 18.06.2010. 00:34 ] @
naravno da ne zive u bedi, ali dosta njih zivi u strahu od bankrota i nemogucnosti za eventualno lecenje, sto po meni, taj strah moze da bude jos i veca beda od samog niskog standarda...
[ maliradojca @ 18.06.2010. 00:50 ] @
Jadni ti US sitizeni, ovde je zivot bato! Ima zenske, ima sve.
[ Izvoljski @ 18.06.2010. 07:06 ] @
nije isto kriza u Americi i kriza u Bangladeshu. U B. je uvek kriza, oni su se saziveli sa bedom i malo od cega zavise zivot im prolazi verovatno u stalnom druzenju, pomaganju i prezivljavanju.

Na Zapadu nije tako pogotovo u Americi gde je svaki covek vojnik na bojnom polju uspeha. Ako zanemoca ili ga "pogodi metak" niko se ne osvrce, stavise, jedan manje idemo dalje. Amerikanac se vise boji otkaza nego smrti. Kad umre ne treba mu nista, a kad ga sutnu i dalje mu treba sve ali nema vise love.

Upravo zato Amerikanci u svojoj filozofiji imaju self-reliant. Da imaga i Kim doduse, samo sto on nije uspeo nista da napravi za razliku od Amera koji imaju trista dzirlo qraza palaca. Nema vecih nacionalista od Amerikanaca.
[ zmau @ 18.06.2010. 11:44 ] @
Horvat, možda ovde saznaš nešto više o tome : Pomoć za Nensi iz Najrobija Ne sećam se baš koliko je ta priča bila detaljna.
[ MilojkoPetrovic @ 20.06.2010. 21:34 ] @
Sta onu tu sada daju pare zemljama 3 sveta kada su sami uzrok njihove bede, dzabe sve to.
Da citiram starog dobrog Oskar Vajlda:
"Accordingly, with admirable, though misdirected intentions, they very seriously and very sentimentally set themselves to the task of remedying the evils that they see. But their remedies do not cure the disease: they merely prolong it. Indeed, their remedies are part of the disease.
They try to solve the problem of poverty, for instance, by keeping the poor alive; or, in the case of a very advanced school, by amusing the poor.

The worst slave-owners were those who were kind to their slaves, and so prevented the horror of the system being realised by those who suffered from it."

Tako da gospodo Milosrdni, ne nasedamo na vase bajke!
[ Ivan Dimkovic @ 20.06.2010. 21:49 ] @
Citat:
MilojkoPetrovic
Tako da gospodo Milosrdni, ne nasedamo na vase bajke!


Mislim da "vas" niko nista nije ni pitao, niti je cela ova stvar uopste u vezi sa "vama". Ljudi kojima pomoc treba svakako tu pomoc cene.

A Bill Gates licno svakako nije kriv za to sto malarija ubija milione ljudi svake godine, ali eto covek zeli da to promeni i spreman je da za to da svoj novac i to tako da taj novac zaista nesto realno i ucini. Isto kao i za povecanje obrazovanja, sto ljudima enormno povecava sanse u zivotu.

To je nista drugo nego cisto dobro delo, i nesto sto bi trebalo da bude za uzor svakome ko moze da pomogne... i vredi beskonacno puta vise nego zluradi negativni cinizam i filozofija iz fotelje.
[ HeYoo @ 20.06.2010. 23:48 ] @
Al opet je i cika bil uspeo na krilima ekonomije koja je u biti prozdiruca i delimicno kriva za takvu situaciju gde na jednoj strani sveta ljudi umiru od neuhranjenosti, a na drugom od gojaznosti.
Sad ne verujem da je bil direktno kriv za to i njegov cin je u sustini OK
[ Ivan Dimkovic @ 21.06.2010. 08:24 ] @
Pa eto, on je bar "nesto" uradio da se ta situacija promeni - bar covek pokusava.

Dok on kao pojedinac svakako ne moze ispraviti sve "krive Drine", moze svakako uraditi ono sto je u njegovoj moci da se to bar pokusa promeniti. A uzevsi u obzir njegovo bogatstvo kao i Bafetovo - to jesu jako veliki resursi.
[ stil @ 21.06.2010. 09:37 ] @
No comment .

[ mmix @ 21.06.2010. 09:57 ] @
Pa ako je piratski onda mu nije dao pare
[ stil @ 21.06.2010. 09:59 ] @




Šta je poenta priče. Gejts ponovo postavlja nove standarde. Drago mi je zbog toga. Ako se to "primi" mislim da ipak ima neke nade za ovaj svet. A Milojko & co. mogu samo da mu pljunu pod prozor.
[ miloshzorica @ 26.06.2010. 15:44 ] @
govorimo o drugom nivou svesti bogatasa u US u odnosu na ekipu u latino, istocnoevropskim i arabijskim brlozima. americkim bogatasima je najnormalniji da se odreknu dela bogatstva, bilo preko pomaganja bilo preko investiranja u mlade entrepreneurs. kad sam nekim bogatasima u argentini, kolumbiji, peruu, brazilu objasnjavao pojam angel investor, gledali me k'o budalu.

ovo su mesta gde ne postoji socijalna mobilnost i gde ne postoji wealth creation, nego wealth distribution. model americkog bogatasa ja gates a model bogatasa kod nas ili u latinskoj americi misko i carlos slim. lovu su napravili tlacenjem drugih i/ili politickim dilovima.

u juznoj americi ce sirotinja pre ili kasnije nesto da ti trazi a bogati ce pre ili kasnije hteti da te izvaraju. u argentini klicu iz villa (ghetto) su sanse da uspe nula ukoliko nije novi maradona. siromasni umiru siromasni, bogati umiru jos bogatiji. sretoh u LA od jako bogatih do ekipe po favelama... prosao od severa mexika do juga argentine. skolstvo je katastrofa i dostupno samo bogatima, otuda 15 miliona ilegalnih mexicanos u US iako meksiko nije 3rd world dump. petty crime divlja i postaje sve gori. klinci od deset godina furaju utoke.

ovakve akcije kao i mikro krediti mogu puno toga da promene. znate sta je 500 dolara u peruu.
[ holononi @ 27.06.2010. 08:35 ] @
Citat:
Iskreno, nadam se da će te pare otići u svrhe "teach a man how to fish" a ne "give a man a fish" fondove.

Problem je što ta pomoć nikad ne stiže onima kojima je namenjena osim mrvica. Tako da je to još jedna igra bogatih da ispremeštaju novac izmedju sopstvenih džepova. Inače ovo drugo premijer je već iskoristio i nema pozitivnih rezultata. A što se tiče prvog sumnjam da takve može bilo ko bilo šta da nauči bez "prigodnih vaspitnih mera". Ali po...oo...oo..l..lll..lll...lla...aaa..aaa...akk...kkkoo...oo...o (pouka: polako izgovarati polako).
[ Ivan Dimkovic @ 27.06.2010. 11:38 ] @
Ako se malo bolje udubis u nacin rada Gates-ove fondacije, videces da ona uparavo cilja na konkretne promene kod onih kojima je ta pomoc potrebna.
[ holononi @ 27.06.2010. 12:12 ] @
Naravno, daš "humanitarnu pomoć" nekoj bednoj državi da bi te gradjani doživljavali prijateljski. Usput kupiš budjavu robu u nekoj drugoj državi. Zatim prepakuješ tu budj i prodaš bednoj državi po 20x većoj ceni. Eto "humanitarne pomoći" a sve to radi "ugledna gospoda". I dok ajkule zadovoljno komadaju plen somovi se čude kako se šaran upecao.
[ ventura @ 27.06.2010. 17:19 ] @
Citat:
holononi: Naravno, daš "humanitarnu pomoć" nekoj bednoj državi da bi te gradjani doživljavali prijateljski. Usput kupiš budjavu robu u nekoj drugoj državi. Zatim prepakuješ tu budj i prodaš bednoj državi po 20x većoj ceni. Eto "humanitarne pomoći" a sve to radi "ugledna gospoda". I dok ajkule zadovoljno komadaju plen somovi se čude kako se šaran upecao.

Koliko glup moraš da budeš da bi razmišljao na ovaj način?

Nemam ništa protiv ludaka koji u svakoj gluposti vide teorije zavere, jer su u većini slučajeva u pitanju samo to - ludaci. Ali kada vidim da ti ludaci na ljudskoj humanosti smišljaju teorije zavere, tada mi se okreće utroba u stomaku.

A ti da bi dokazao da nisi lud i glup, a uz to i da zaradiš mnogo novca, ja imam jedan predlog:
Prodaj sve što imaš, ako imaš svoj stan/kuću prodaj, ako nemaš prodaj od roditelja, prodaj auto, nameštaj, bukvalno sve, i imaćeš dovoljno novca za sledeći korak koji će te obogatiti.
Daj humanitarnu pomoć X državi da bi te njeni građani doživeli prijateljski. Nakon toga kupi buđavu robu u Y državi, i prodaj je X državi čiji te građani vole po 20x većoj ceni. Pošto ćeš nakon toga biti bogat, meni ne moraš ni da se zahvališ, jer si plan ti sam genijalno osmislio, ja sam ti samo predložio da ga uradiš.

Gluperdo.
[ miloshzorica @ 27.06.2010. 17:24 ] @
svemu i svakom nadjemo manu i najpametniji smo

to je razlika izmedju nas i latinosa s jedne i amera s druge strane, vidi se ko je gde stigao i gde ide
[ holononi @ 28.06.2010. 08:59 ] @
@ventura

Prvo da ti se zahvalim na komplimentima. Osećam se polaskanim što imaš tako visoko mišljenje o meni.

Drugo, oko stomačnih tegoba ti ne mogu pomoći pa se obrati negde na odgovarajuću adresu.

Treće, šta očekuješ od jednog ubogog glupana osim da lupa gluposti. Opet kako će neko glup da dokaže da nije glup ? Stavljaš ljude pred nemoguć zadatak.

Kako glupani mogu da pričaju samo fikcije nije mi jasno zašto si se toliko uzrujao. Da možda nisi nešto prepoznao u toj priči ?
[ Hadžihalef @ 28.06.2010. 09:56 ] @
Dakle, iz teme u temu, iz diskusije u diskusiju, se nedvosmisleno nameće zaključak da su na ovoj temi http://www.elitesecurity.org/t402225-0-Tumacenje-pravilnika postavljena nova, nepisana pravila ponašanja na forumima!

Nečuveno!!!

@ventura,

rekao bih da nisi bio u prilici da ti se iz paketa humanitarne pomoći (svojevremeno velikodušno deljene) iskezi neka konzerva sa rokom trajanja u pluskvamperfektu...

... o raznim pasuljima u zrnu i brašnima da i ne pričam.
[ Ivan Dimkovic @ 28.06.2010. 10:06 ] @
I kakve to veze ima sa fondacijom Bila i Melinde Gates i njihovim naporima za spasavanje ljudskih zivota i podizanja standarda zivljenja u nerazvijenim podrucjima?

Naravno, nema nikakve - kao ni ostatak koncentrata gluposti koji se moze procitati na ovakvim temama.

Lista ulaganja je ovde, bilo bi pozeljno da se ucesnici u diskusiji bar elementarno upoznaju sa tim sto imaju patolosku potrebu da kritikuju "iz principa":

http://www.gatesfoundation.org...MDProgram:Global%20Development

Kao sto vidite, ne radi se o prodaji pasulja sa isteklim rokom trajanja i slicnim notornim budalastinama koje ljudima padaju na pamet, vec o vrlo ciljanom ulaganju u projekte koji ce podignuti kvalitet zivota i/ili smanjiti bolesti, kao npr. sistemi sanitacije, agrikultura, itd...

Ova fondacija cini vise nego gomila drzava i UN organizacija zajedno.

[ ventura @ 28.06.2010. 10:25 ] @
Citat:
Hadžihalef
rekao bih da nisi bio u prilici da ti se iz paketa humanitarne pomoći (svojevremeno velikodušno deljene) iskezi neka konzerva sa rokom trajanja u pluskvamperfektu...

... o raznim pasuljima u zrnu i brašnima da i ne pričam.

Na sreću nisam imao prilike da uopšte vidim pakete humanitarne pomoći, iako sam živeo u Bosni za vreme rata.

Međutim, ako si ti primao humanitarnu pomoć, sigurno ti je i trebala. Da li bi ti bilo draže da nisi uopšte primio tu konzervu, ili da uopšte nisu primio to brašno, jer ga je neko bacio zbog buba u njemu?

A ako već idemo offtopic, to što je hrani bio istekao rok trajanja je verovatno i bio glavni razlog što ste dobili tu pomoć... Da je ta roba valjala ičemu, naši vajni generali u koje se danas zaklinjemo bi samo konvoj skrenuli do svojih magacina, i sutradan ti velikodušno ponudili da tu istu robu kupiš od njih...
[ holononi @ 28.06.2010. 10:58 ] @
Nakon bombardovanja 1999 su nam delili "humanitarnu pomoć" koja se sastojala od par kilograma brašna, kilo šećera, sapun i nešto WC papira. Sve je to stalo u kutijicu na slici 30x15x15 cm koju sam ko zna zašto sačuvao. Ja sam glupav pa nikako da uočim više stotina miliona dolara i evra vrednost godišnje u toj kutiji.
[ DaliborP @ 28.06.2010. 10:59 ] @
To je bila kutija sa duplim dnom, dolari i evri su bili ispod namirnica. Ja sam dobio oko 30k dolara i 15k evra.
[ ventura @ 28.06.2010. 11:01 ] @
Nezahvalna bagro... Niko nije bio obavezan ni jedan list toalet papira da ti pokloni, pa makar i usranog, i ti si našao da se buniš zbog nečega?

Prvo, odakle tebi informacije šta je koštalo i koliko, drugo odakle ti pravo da kritikuješ bilo kakvu pomoć, pa taman da su rekli da ova kutija košta 1000 evra! Odakle ti pravo da kritikuješ bilo šta kad ni ti, ni ova država, niti bilo ko koga znaš nije platio tu istu pomoć!

[ Ivan Dimkovic @ 28.06.2010. 11:07 ] @
Citat:
holononi
Ja sam glupav pa nikako da uočim više stotina miliona dolara i evra vrednost godišnje u toj kutiji.


Dobro je da bar priznajes.

Opet, ne vidim kakve veze ima fondacija o kojom pricamo sa kutijama koje si ti dobijao... ali vazno je pausalno pljucniti valjda.
[ Horvat @ 28.06.2010. 11:28 ] @
Citat:
holononi: Nakon bombardovanja 1999 su nam delili "humanitarnu pomoć" koja se sastojala od par kilograma brašna, kilo šećera, sapun i nešto WC papira. Sve je to stalo u kutijicu na slici 30x15x15 cm koju sam ko zna zašto sačuvao. Ja sam glupav pa nikako da uočim više stotina miliona dolara i evra vrednost godišnje u toj kutiji.


kome su poklanjali? ja ovde nisam ni od jedne osobe cuo da je dobila ili videla ovako nesto '99.
[ holononi @ 28.06.2010. 11:42 ] @
Citat:
To je bila kutija sa duplim dnom, dolari i evri su bili ispod namirnica. Ja sam dobio oko 30k dolara i 15k evra.

Hebiga, ja sam brašno i šećer dao komšiji da nahrani svinje. Ne da su roktale od zadovoljstva mljackajući budj. Sapun sam iskoristio za glancanje obuće a guz-papir sam dao "uglednoj gospodi" da zapuše usta. U tom šetanju kutije neko je ispraznio duplo dno bez mog znanja.
[ holononi @ 28.06.2010. 11:46 ] @
Citat:
ja ovde nisam ni od jedne osobe cuo da je dobila ili videla ovako nesto '99.

Vi imate jezero pa tamo možete pecati šarane.
[ Horvat @ 28.06.2010. 11:51 ] @
o pecanju sarana u palicu necu trositi reci ;)

ozbiljno pitam, di su to delili? na kosovu?
[ Shadowed @ 28.06.2010. 12:12 ] @
Gde god, ocigledno na pogresnom mestu.
[ ventura @ 28.06.2010. 12:18 ] @
Citat:
holononi: Hebiga, ja sam brašno i šećer dao komšiji da nahrani svinje. Ne da su roktale od zadovoljstva mljackajući budj. Sapun sam iskoristio za glancanje obuće a guz-papir sam dao "uglednoj gospodi" da zapuše usta. U tom šetanju kutije neko je ispraznio duplo dno bez mog znanja.

Sram te i stid bilo.
[ Hadžihalef @ 28.06.2010. 12:59 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:

Opet, ne vidim kakve veze ima fondacija o kojom pricamo sa kutijama koje si ti dobijao... ali vazno je pausalno pljucniti valjda.

Pa, ne vidiš zato što nećeš da vidiš.

Treba li sada da ovde apsolviramo i vrhunski cinizam tih modernih fariseja sa linka koji si okačio da bi ti progledao i uočio metaforu u komparaciji sa kutijicom UNRA-e?

Kod nas kažu:NE LAJE KERA SELA-RADI, VEĆ SEBE-RADI!
Citat:
ventura:Na sreću nisam imao prilike da uopšte vidim pakete humanitarne pomoći, iako sam živeo u Bosni za vreme rata.

Međutim, ako si ti primao humanitarnu pomoć, sigurno ti je i trebala.

Lično me nikada ne bilo sramota da priznam situaciju u kojoj bih bio primoran da budem konzument nekakve međunarodne pomoći.

Ne znam zašto je tebe sramota?

Ili je odgovor možda u ADRI?

Znam samo da u to doba nisi mogao u ravnoj Vojvodini naći ni ćoravog nadničara za kopanje kukuruza, jer su svi bili zauzeti čekanjem u redu za humanitarnu pomoć!

Brašno i pasulj našli da dele po ravnoj Vojvodini?!?

Eeej, bre !!!
[ Ivan Dimkovic @ 28.06.2010. 13:07 ] @
Citat:
Hadžihalef
Treba li sada da ovde apsolviramo i vrhunski cinizam tih modernih fariseja sa linka koji si okačio da bi ti progledao i uočio metaforu u komparaciji sa kutijicom UNRA-e?


Ne, trebalo bi da apsolvirate necija konkretna dobra dela kako ne bi ste sirili taj bolesni, zapahli, beskorisni i totalno usmrdeli cinizam od koga svakako nikom na svetu nije nikad bilo bolje.

Samo jedan jedini cent ulozen u nesto humano je beskonacno vredniji od svog tog kilavog cinicnog mudroseraja.

Citat:

Kod nas kažu:NE LAJE KERA SELA-RADI, VEĆ SEBE-RADI


Dobro je bar da smo postedjeni za jos neku izreku na pokvarenom latinskom. Ide na bolje.
[ holononi @ 28.06.2010. 13:24 ] @
Truli bogataši se zalazu da truli bogataši pola daju narodu a za to vreme ti isti truli bogataši sve više trule. To ja kao kad bi ajkula progutala tunja i onda pola povratila da se i sitne ribe najedu. To se neće deisi ni u naučnoj fantastici. Ali odlično zveči (zveči) gladnom narodu i savršen je način besplatnog samoreklamiranja i samohvalisanja.

Pitanje je dana kada će se neki takav baja založiti da se Mesec primakne do Zemlje na 5 metara. Tada svi koji žele neka se merdevinama uzveru preko vikenda na Mesec i tamo nadju zlato koga ima u izobilju jer "tu ima neistraženih predela". Nek nadju samo po jedan grumen to je oko 200-300 dolara za par sati šetanja po Mesečini isplati se.
[ Horvat @ 28.06.2010. 13:28 ] @
o cemu tiii pricas?!?!

bice da je shadowed bio u pravu :S
[ Hadžihalef @ 28.06.2010. 13:37 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ide na bolje.

Zašto ne mogu da se otmem utisku da si nešto i sebe pronašao u toj lalinskoj sentenci... ;)

(pazi ne latinskoj, već >l a l i n s k o j<)
[ Ivan Dimkovic @ 28.06.2010. 13:42 ] @
Iskreno, potpuno sam zaboravio tvoju kvazi-latinsku "pamet", slabo me zanima sadrzaj tvojih "latinskih" misli a jos se manje pronalazim u tako necemu.

Kada bi se kvazi-intelektualni cinizam mogao naplatiti, verovatno bi mnogi odavde bili najbogatiji ljudi na svetu, a ne Gates.

Ali avaj - budjava je to roba, bez neke cene.

Tako da jedino ostaje lajuckanje na mesec i etiketiranje ljudi kojima ni ispod prozora ne moze da se zapljune.
[ Hadžihalef @ 28.06.2010. 13:47 ] @
Ivane,
kad ćeš na godišnji odmor?

Ubeđen sam da ti je preko potreban.
[ DaliborP @ 28.06.2010. 14:03 ] @
Citat:
holononi: Truli bogataši se zalazu da truli bogataši pola daju narodu a za to vreme ti isti truli bogataši sve više trule. To ja kao kad bi ajkula progutala tunja i onda pola povratila da se i sitne ribe najedu. To se neće deisi ni u naučnoj fantastici. Ali odlično zveči (zveči) gladnom narodu i savršen je način besplatnog samoreklamiranja i samohvalisanja.

Pitanje je dana kada će se neki takav baja založiti da se Mesec primakne do Zemlje na 5 metara. Tada svi koji žele neka se merdevinama uzveru preko vikenda na Mesec i tamo nadju zlato koga ima u izobilju jer "tu ima neistraženih predela". Nek nadju samo po jedan grumen to je oko 200-300 dolara za par sati šetanja po Mesečini isplati se.

Cia, snajka, Cia. Pola sveta su upropastili.
[ miloshzorica @ 28.06.2010. 14:15 ] @
kada ste vi dali bilo kome bilo sta?
[ holononi @ 28.06.2010. 14:29 ] @
Citat:
o cemu tiii pricas?!?!

O manekenima.
[ Hadžihalef @ 28.06.2010. 15:53 ] @
Citat:
miloshzorica: kada ste vi dali bilo kome bilo sta?

Pa,evo, dali smo plac za Bondstil, pa Kozacima niški aerodrom...

...i to za ono malo metuzalemskih konzervi i pretpotopskog pasulja!

Malo li je?!

Ili 'o'š još da damo...nešto?
[ miloshzorica @ 28.06.2010. 16:08 ] @
pitam ozbiljno i licno a ne neke jeftine politicke fore da mi prosipate
[ combuster @ 28.06.2010. 16:17 ] @
Citat:

a ne neke jeftine politicke fore da mi prosipate


Pa sta si ocekivao... Mislim, obzirom na to od koga si dobio odgovor...
[ Hadžihalef @ 28.06.2010. 16:25 ] @
Citat:
miloshzorica: pitam ozbiljno i licno a ne neke jeftine politicke fore da mi prosipate

Citat:
miloshzorica: kada ste vi dali bilo kome bilo sta?

...jedino ako se ovo pitanje uozbiljilo nakon mog odgovora.

Citat:
combuster: Pa sta si ocekivao...

a ti mali obriši nos, da ti ne curi na rukav.
[ holononi @ 28.06.2010. 16:32 ] @
"Laža i paralaža"

Svi ste to pročitali a ipak gutate mamce velikih majstora laže i paralaže.
Jedino mi nije jasno da li je onaj prvi laža a onaj drugi paralaža ili obratno.
[ combuster @ 28.06.2010. 16:36 ] @
Citat:

a ti mali obriši nos, da ti ne curi na rukav.


Pazi ti kako se ponasas, to mali ostavi za kuci...