[ Valerij Zajcev @ 19.07.2010. 12:53 ] @
Vec neko vreme trazim posao, nemam neke uslove da menjam grad za sada. Bio sam na nekoliko interviju-a, na silu jer ne primaju zaposlene pa sam dosadjivao mail-ovima, i kada se tako konkurise obicno ocekuju nekog eksperta, ok to je u redu bio sam dosadan i nemam takav nivo znanja da upadnem u neku firmu na takav nacin preko reda.
Ali evo je sada situacija. Odem u firmu (veliku), treba im radnik. Dodjem na interviju i prodjem njihove osnovne testove (kako to zovu psiholoski i znanje stranog jezika). Pozovu me u uzi krug, na tehnicki deo, tu pokazem ok znanje za dato radno mesto, nisu mi nasli nista na sta nisam imao odgovor. Zatim me pozovu da treba da idem na razgovor sa njihovim direktorom. Ja odmah racunam ok primice me nema problema. U medjuvremenu pozovem firmu koja mi je ponudila posao i kazem im situaciju i to radno mesto se popuni. Danas me posle 2 nedelje zovu i daju mi obrazlozenje zasto ne mogu da me zaposle: "Imali smo sastanak i ustanovili smo da ste previse kvalifikovani za ovo radno mesto...", e BRE, i sta sad negde ne valja jer nisi genije, a na drugom mestu ne valja ako znas da radis posao!!! Ne meni ovakve stvari vise nisu jasne, majke mi. Sada ne znam kako da idem i kako da se ponasam na drugim intervijuima da li da se pravim "glup" ili sta :( Jbt ne razumem vise nista...:(
[ balavi @ 19.07.2010. 13:03 ] @
koje je radno mesto bilo u pitanju_
[ Valerij Zajcev @ 19.07.2010. 13:13 ] @
Ja sam ranije radio kao programer, a sada sam konkurisao kao ne znam ni sam kako da definisem, administrator baze podataka koji uz to treba da odrzava interni informacioni sistem kompanije. Ne bih da otkrivam ime kompanije bilo bi ruzno ali ne mogu da se nosim sa ovakvim stvarima.
[ deerbeer @ 19.07.2010. 13:16 ] @
Citat:

Ja odmah racunam ok primice me nema problema. U medjuvremenu pozovem firmu koja mi je ponudila posao i kazem im situaciju i to radno mesto se popuni.

To se tako ne radi. Nemas sta ti njima da objasnjavas situaciju , nego uleces u prvu firmu koja te primi .
Mozda ces ispaliti nekog poslodavca , ali nije ni bitno jer ce on naci sigurno drugog ,
dok ovako ostao si praznih saka a ko zna kada ces naleteti na sledecu priliku .

Inace, moze da se desi da to bude razlog odbijanja ako je drzavna firma sa zakucanom sistematizacijom radnih mesta ,
ali ako je privatna firma veoma tesko osim ako mu ne delujes da ces vrlo brzo traziti vecu platu .
Pre ce biti da je neko uleteo preko veze i u jednom i u drugom slucaju .

[ Valerij Zajcev @ 19.07.2010. 13:31 ] @
Privatna je firma. A za platu mislim da sam im bio jasan potreban mi je posao ne nebeska plata. Nisam bas tako rekao ali sam svojim stavom to izrazio. A to za vezu je ili tacno ili se njihov developer u****o da cu da mu preuzmem radno mesto. Ali je tacno to da ja imam znanje, mozda i neko iskustvo ali daleko od toga da sam "prekvalifikovan". Ovo je prvi put da mi neko ovako nesto kaze. Bolje da su mi rekli da sam nekvalifikovan nego prekvalifikovan :(
[ deerbeer @ 19.07.2010. 13:49 ] @
Kazem ti ovo nije nista cudno .
Moja zena je tako konkurisala u privatnoj firmu, pa je jedina zamerka bila sto je "prekvalifikovana" .
Na kraju je ipak dobila posao .

U principu radi se o tome da poslodavac razmislja na nacin :
"ili da ces traziti kasnije vecu platu ili ces se kratko zadrzati u toj firmi dok ne nadjes bolje ."

[ S A J A @ 19.07.2010. 14:09 ] @
Poslodavac je procenio da nećeš biti zadovoljan poslom i da su tvoje ambicije veće pa neće da ulaže u tebe jer ćeš da odeš ubrzo. Moguće da si izgledao kao neko ko traži bolji posao ali eto, dok se to ne pojavi, radićeš i drugo. Ja prvi nikad nebi primio radnika koji se zapošljava po principu "daj šta daš, bolje bilo šta da radim nego da sedim kući a kad nađem posao koji želim daću otkaz".
[ ventura @ 19.07.2010. 14:40 ] @
Odbijanje sa obrazloženjem da si prekvalifikovan je neka klasika.. Ono, to je najbezbolniji način da otkačiš nekoga, a da bude politički korektno...

U ređim slučajevima te mogu stvarno odbiti zbog prekvalifikovanosti, ali to je zbog toga što ako npr. apliciraš za posao magacionera a imaš završen ekonomski fakultet, poslodavac verovatno očekuje da ti tražiš platu odgovarajuću tvom obrazovanju, pa te odbije iz razloga prekvalifikovanosti, jer on neće da plaća ekonomistu već magacionera... U tom slučaju, ako imaš diplomu, a hoćeš da radiš kao magacioner (za platu magacionera), to izričito napomeni prilikom razgovora čisto da eliminišeš tu mogućnost...

Ali kad čuješ prekvalifikovanost, to je u 99.9% slučajeva čisto odbijanje, samo na lep način...
[ maksvel @ 19.07.2010. 16:24 ] @
Slažem se sa deerbeer-om i venturom.
Nastavi da se prezentuješ "u fullu", šta bi drugo, uspećeš.
Ne ide sad da se "podškoluješ".