[ Shadowed @ 25.07.2010. 14:25 ] @
| Procitah pomenuti zakon par puta ali nisam bas sve uspeo shvatiti pa ce mozda neko znati (i hteti:)) da pomogne.
Dakle:
Clan 2 (stav 2 i 3):
Citat: Kviz u kojem krajnji ishod zavisi od slučaja ili nekog neizvesnog događaja smatra se igrom na sreću u smislu ovog zakona.
Kviz u kojem krajnji ishod zavisi isključivo od znanja učesnika u igri na osnovu koga mu se pruža mogućnost da ostvari dobitak u novcu, stvarima, uslugama ili pravima, ne smatra se igrom na sreću.
1. Kako se definise kviz? U pomenutom zakonu nigde ne pise.
2. Ako je pocetno stanje slucajno ili odredjeno od strane organizatora a rezultat zavisi od akcija ucesnika i njegovog umeca da li to spada u igre na srecu?
3. Kviz pomenut u citatu koji ne spada u igre na srecu je regulisan.. Kojim zakonom? Nisam nasao neki zakon o nagradnim igrama ili tako nesto.
Bice jos, zavisno od toka teme :) |
[ ventura @ 25.07.2010. 14:46 ] @
1. Igra čij ishod zavisi od znanja učesnika se naziva kviz. To je definicija koja se da izvući iz tog člana koji si citirao.
2. Ne, to ne spada u igre na sreću. Primer, sistem slučajno vrši odabir pitanja, a na učesniku je da na njih tačno odgovori uz pomoć sopstvenog znanja. To je onda klasičan kviz.
3. Nagradne igre u novcu, robi i uslugama su regulisane zakonom o igrama na sreću.
Nagradnu igru može da priređuje bilo koje pravno lice, stim što pre toga mora da dobije saglasnost od uprave za igre na sreću, i u toku jedne godine može da organizuje maksimalno četiri nagradne igre. Priređivač je po dobijanju saglasnosti dužan da isplati naknadu od 20% od ukupne vrednosti nagradnog fonda.
[ Shadowed @ 25.07.2010. 15:08 ] @
Ovo sto si pomenuo pod 3. su nagradne igre u robi i uslugama (ne i novcu ili bar u zakonu ne pise novac) i to je ono sto imaju razna izvlacenja i sl. Nisam na to mislio vec upravo na kviz koji spada pod "Kviz u kojem krajnji ishod zavisi isključivo od znanja učesnika u igri na osnovu koga mu se pruža mogućnost da ostvari dobitak u novcu, stvarima, uslugama ili pravima, ne smatra se igrom na sreću.".
Pokusacu da malo detaljnije opisem. Recimo, kviz Slagalica (nekad Muzicka slagalica) uz recimo izmenu da se ucesce placa a da je fond nagrada % od uplacenog. Takodje postoji li razlika ako bi ucestvovanje bilo na Internetu?
[ ventura @ 25.07.2010. 15:25 ] @
To sa novcem i robnim nagradama se uvek može vrlo lako zakonski zaobići... A što se tiče uplata za učestvovanje u kvizu, odnosno da se na osnovu toga formira fond dobitaka... To je u suštini siva zona, ne bi trebalo da može da funkcioniše, ali tako funkcionišu apsolutno svi nagradni kvizovi u Srbiji...
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.