[ ArsenLupen @ 19.08.2010. 06:51 ] @
Citat:
Advokatima u Srbiji, po svemu sudeći, neće biti uvedene fiskalne kase.


http://www.politika.rs/rubrike...i-bez-fiskalnih-racuna.sr.html

Objasnjenje je vrlo jednostavno:

Citat:
Advokatske usluge, kako objašnjava Dragoljub Đorđević, predsednik Advokatske komore Srbije, sada spadaju u stručne, naučne, inovacione i tehničke delatnosti, a ne u komercijalne kako je to do sada bilo.


...

Citat:
Kada to kažem, mislim na to da smo radili sve kako bismo izašli iz oblasti turizma, prodaje robe, usluga, s obzirom na to da advokatska delatnost nije komercijalna.


[ flylord @ 19.08.2010. 07:49 ] @
pa i nije komercijalna. A bre, jadnici nemaju ni za leba :(. Mozda bi trebalo da urgiramo da im drzava daje i subvencije... i da dobiju nacionalnu penziju
[ Lesli Eldridz @ 19.08.2010. 07:56 ] @
Sta se cudis, sve je to ista bagra, zato ni jedna buna protiv onih nije ni pocela na pravnom i slicnim fakultetima nego sve na tehnickim, pa verovatno nece ni protiv ovih. Vrana vrani oci ne vadi. Niko od njih ne moze da postoji bez ovog "sistema" dok ovi sa tehnickim strukama mogu bilo gde, i ovde i u Tanzabiji, njima isto. Samo, slabo ce te artije da ih zastite ako nekome prekipi pa pocne da koristi ludisticke metode. To cak i Kosta Cavoski zna, kad im je ono oko novog Ustava govorio da te artije i to sto pise u preambuli ne vazi kad na drugoj strani stoji napunjen dzeferdar.
[ mmix @ 19.08.2010. 08:31 ] @
Majko moja, sve naucnici i inovatori.

I ako ova usluga nije komercijalna onda nijedna druga usluzna delatnost nije komercijalna. Onda bi fer bilo osloboditi recimo i frizere, konsultante, agencije svih vrsta i fela, itd. Mada ovo im taman i resava problem taksista jer i oni su neka naucno strucno inovaciona delatnost. Sad si ovde, posle si tamo, cista madjija.
[ barakuda111 @ 19.08.2010. 09:12 ] @
Mnogo jaka slika u prvom postu!

E tako neku akciju treba organizovati u srbiji, da se anonimno svuda zakace ti ormarici sa maskama, za pocetak po zgradama a kasnije i po javnim ustanovama, ako nizasta drugo bar da se vladari malo zapitaju i dvaput razmisle
[ mmix @ 19.08.2010. 09:26 ] @
Ruke gore svi koji mislie da niko van ovog foruma nije odgledao Vendettu i da nece imati pojma sta znaci maska Guy Fawkesa. Pre bi mozda prosao sa stilizovanim maskama Karadjordja


Uostalom, moras prvo imat metro da bi isti prolazio ispod parlamenta
[ Kovacevic Vladimir @ 19.08.2010. 09:36 ] @
Eto, svakim danom čovek nauči nešto...Advokatske usluge sada spadaju u stručne, naučne, inovacione i tehničke delatnosti.
Uočljivo je da fali intelektualna delatnost u nabrojanim, jer za takvu delatnost se plaća porez.

Lukavo...

I zato mogu (te delatnosti) da imaju cenovnike/tarifnike, a da se plati porez na delatnost NE.

Jasno i providno!

Ali se, nasuprot tome, oporezuje svaki muzikant, pa i tamo gde se kinta skuplja od dobronamernih ljubitelja muzike (čitaj: pijanih gostiju). Određen je minimalni iznos za branšu, kao osnovica za porez, koji organizator mora platiti...iako mu muzikanti sviraju za DŽ.

Pozdrav
[ Jagnjeca brigada @ 19.08.2010. 10:12 ] @
Kakva je ovo drzava u kojoj zivim, dozvolila je da je zaj*bavaju taksisti i advokati. Hocu da posteno platim i posteno dobijem fiskalni racun a ne nekom sac metodom da me neko proceni i toliko i toliko da mi naplati.
[ mmix @ 19.08.2010. 10:34 ] @
Ma vidis da su odustali od EU, narocito jos oko ovog sukoba u vezi rezolucije, tako da ja ocekujem polako da se gase svi ti procesi koji idu na stetu oligarha a u korist transparentnog i odrzivog drustva. Ti procesi, nije da su nesto i bili uhvatili korene ovde al tek sad nece.
[ Kovacevic Vladimir @ 19.08.2010. 11:43 ] @
EU...

Čujed od prijatelja, advokata, da to uvođenje fiskalnih kasa ne odobrava, zapravo, EU Adv. Komora...i da su zbog te fiskalizacije imali probleme HU, RU, BG...

Znači, približivamo se EU, a po drugim stavkama se udaljavamo.
Tek, da ne bude monotono

Pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 19.08.2010. 11:51 ] @
IMHO, fiskalne kase za advokate su potpuna besmislica.

Zasto?

Zato sto nije nikakav problem advokatu da zaracuna na fiskalnom racunu neku cifru, a ostalo da primi u kesu, na ovaj ili onaj nacin. To su ljudi koji su dobro upoznati sa zakonima i rupama u istima, i ne sumnjam da bi im ne bi bio problem da iskonstruisu finansijsku shemu koja bi im omogucavala i dalje priliv kesa bez "fiskalizacije". Ne prodaju advokati burek, pa da se to lako kontrolise.

Ako drzava hoce da kontrolise advokate, morala bi da temeljno pojaca inspekcije u pogledu protoka novca i posedovanja imovine od strane advokata.
[ djordje1979 @ 19.08.2010. 12:53 ] @
U cemu je razlika? Pa i burekdzija moze na fiskalni da ti otkuca manju cifru a sa strane uzme ostatak bas isto kao i advokat.
[ Ivan Dimkovic @ 19.08.2010. 12:55 ] @
Pa da, ali burekdziju je vrlo lako uhvatiti u tome - ide inspekcija od radnje do radnje, kaze "hocu jedan burek" i tako to ;-)

Advokat moze da zapocne proces sa "fiskalnom" a u sred procesa da trazi svoticu... malo je komplikovanije izrezirati citave procese i sl... samo inspekcije radi ;-)
[ mmix @ 19.08.2010. 13:02 ] @
U, ne brini se, kreativni su oni. Dodje ti sa pricom i malim detetom, da ne pogodis nikad da je inspekcija.

I da se to veoma lako kontrolisati, narocito za profesionalne sektore koje se licenciraju samo za pocetak moras da imas osnovu po kojoj da ih kontrolises, a to je fiskalni isecak. I znaju oni to vrlo dobro i zbog toga se bune, da oni mogu tako lako da zavrcu fiskalnu kasu ne bi se mnogo bunili protiv iste. Zatvoris mu kancelariju na mesec dana (ma i deset dana bi bilo dosta) pa kad ne moze da se pojavi na slucajevima i bude odgovarao pred komorom izdavace fiskalni za sve. Bas zato sto nije burekdzija itekako ce da kuca fiskalne. To nije nikakav izgovor, jer taj njihov izgovor onda moze da se primeni na apsolutno sve ostale usluzne sektore. AKo kes menja ruke u zamenu za robu/usluge mora da postoji fiskalna kasa za SVE ili za NIKOG.
[ ArsenLupen @ 19.08.2010. 13:11 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa da, ali burekdziju je vrlo lako uhvatiti u tome - ide inspekcija od radnje do radnje, kaze "hocu jedan burek" i tako to ;-)

Advokat moze da zapocne proces sa "fiskalnom" a u sred procesa da trazi svoticu... malo je komplikovanije izrezirati citave procese i sl... samo inspekcije radi ;-)


Ma samo kad je tesko ga uhvatiti, neka i bude da jeste tesko, da vidis kako kad dvojici trojici padne glava (citaj - dozivotno ode licenca) kako bi se dovelo u red!

[ dejanet @ 19.08.2010. 13:26 ] @
Citat:
Pa da, ali burekdziju je vrlo lako uhvatiti u tome - ide inspekcija od radnje do radnje, kaze "hocu jedan burek" i tako to ;-)


Ti nasi inspektori me podsecaju na Homera Simpsona - Don Homer (njam,njam ... molto bene..)

http://www.youtube.com/watch?v=1RtQsDe5XtE
[ Jagnjeca brigada @ 19.08.2010. 14:26 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Advokat moze da zapocne proces sa "fiskalnom" a u sred procesa da trazi svoticu... malo je komplikovanije izrezirati citave procese i sl... samo inspekcije radi ;-)



Advokati bi dosli u situaciju, tipa kako kao advokat vozis BMW a na fiskalnim racunima pise da jedva imas i da platis porez? Kako ce advokat onda da dokaze poreklo imovine, ako fiskali kazu nesto drugo?


A mogu da dodju i u nezgodnu situaciju, tipa kaze klijentu, "vec kada si u zatvoru, daj meni pare, ja cu da podmitim koga treba i kome treba, kako bi bio slobodan"... naravno da fiskalni racuni tu gube smisao... naravno onda opet on u svom cenovniku na fiskalu nema tacku podmicivanje i cascenje...


Kako ce advokat na fiskalnom racunu da otkuca klijentu tj. naplati "podmitio svedoka da lazno svedoci"... nekima ce to biti smesno ali i to se radi...


OVDE se sve svodi, kako ce advokat da dokaze poreklo imovine jer klijenti placaju sve i svasta a oni ne mogu da izdaju fiskalne racune za sve i svasta...
[ Jagnjeca brigada @ 19.08.2010. 14:51 ] @
Citat:
dejanet: Ti nasi inspektori me podsecaju na Homera Simpsona - Don Homer (njam,njam ... molto bene..)
http://www.youtube.com/watch?v=1RtQsDe5XtE



Mene nasi advokati podsecaju na cuvenu scenu iz Kuma, gde je Robert Duvall as Tom Hagen i gde on kaze sledece:


"Mister Woltz, I'm a lawwyer. I have not threatened you."
"I have a special practice. I handle one client. Now, you have my number. I'll await your call. By the way, I admire your pictures very much."
"I've been as good a son to him as you have."
"Mister Corleone never asks a second favor after he's been refused the first. Understood?"


Godfather Hagen and Woltz
http://www.youtube.com/watch?v=dSTWXKmha2Y
[ 101010 @ 19.08.2010. 15:16 ] @
Kad ste vec poceli sa scenama iz filmova, da i ja pucam...
[ Ivan Dimkovic @ 19.08.2010. 17:50 ] @
Citat:
Jagnjeca Brigada
Advokati bi dosli u situaciju, tipa kako kao advokat vozis BMW a na fiskalnim racunima pise da jedva imas i da platis porez? Kako ce advokat onda da dokaze poreklo imovine, ako fiskali kazu nesto drugo?


Sta ce im fiskalna kasa onda za to?

Svaki advokat kao lice koje se bavi privrednom delatnoscu mora da ima racun u Srbiji - a poreska inspekcija moze da pristupi bilo kom racunu radi kontrole.

Znaci, ako gospodin advokat ima neku sicu koja lezi na racunu, a vozi lux. kola, ima kucerinu - jasno je sta je u pitanju osim ako ih nije dobio na lutriji.

Citat:

Kako ce advokat na fiskalnom racunu da otkuca klijentu tj. naplati "podmitio svedoka da lazno svedoci"... nekima ce to biti smesno ali i to se radi...


Hajde molim te, ne budi naivan... Fiskalna kasa kao resenje za korupciju u pravosudju, kako jednostavno a tako delotvorno - kako se nismo ranije setili :) Pa cak ni kada bi se uvela fiskalna kasa racuni bi sadrzali iskljucivo broj radnih sati i eventualno neke tipske poslove koji se fiksirano naplacuju, a ne po satu - dakle, "podmitio svedoka da lazno svedoci" bi moglo da se fakturise kao istrazivacki rad advokata na slucaju od 100h. Nema tog zakona koji moze to da zabrani. Da ne pricamo o drugim metodama, tipa da se kupcu javi neka strana firma (advokatova, je li) i trazi novac na suptilan nacin...

Fiskalne kase sprecavaju tajenje poreza donekle nekim drugim vrstama privredne delatnosti - prvenstveno trgovini na malo. I to rade relativno dobro bas zbog karakteristika trgovine na malo:

- U trgovini na malo obicno kupac nije direktno motivisan da pomaze utaji poreza
- U trgovini na malo prodavac usluge cesto nije vlasnik biznisa vec samo obican radnik koji radi za malu platu
- Sama priroda trgovine na malo je pogodna (jasno definisani artikli, sama odnos kupca i prodavca je kratak i traje par minuta max.)

Advokati su sasvim druga prica i ako je neko u stanju da taji porez a to su oni, posle ekonomista :)
[ ArsenLupen @ 19.08.2010. 18:27 ] @
^

Ne kapiram, ustvari ne znam, jel postoji neki bolji/efikasniji nacin oporezivanja od fiskalne kase u ovom slucaju??

[ BiF @ 19.08.2010. 19:01 ] @
@djordje1979, Ivan Dimkovic, mmix

bureGdžija
[ Izvoljski @ 19.08.2010. 19:45 ] @
Advokati treba da imaju tarife jasne i da na osnovu toga izdaju fiskalni racun, fakturu. Sta su oni nesto posebno ?



[ MicrosoftCorporation @ 19.08.2010. 20:01 ] @
U pravu je Ivan potpuno, iako bih voleo da im uvedu fiskalne gase samo zato sto se toliko bune zbog toga :)


Problem sa utajom poreza u njihovom slučaju, se nece ni malo pomeriti uvodjenjem fiskalnih kasa.

Inace mogi vlasnici lukzuznih automobila, kuca, stanova etc.. nemaju ni kasu, ni delatnost ni tekuci racun u domacoj banci a ni zaposlenje, zdravstevno osiguranje ostvaruju kao nezaposleni.

Resenje je naravno da se u poreskom upali poneka lampica ako imas imovinu vrednu nekoliko miliona a nemas nikakav posao, zaradjujes 30.000 din mesecno, ili imas biznis sa dobitkom od 50.000 din godisnje. Takva kontrola bi u red dovela i advokate a i mnoge ostale.
[ djordje1979 @ 19.08.2010. 20:40 ] @
@Dimke
Citat:
- U trgovini na malo obicno kupac nije direktno motivisan da pomaze utaji poreza

Kako nije? Pa ako pomogne utaju poreza onda ce on moci da dobije tu robu koju kupuje jeftinije. Jer prodavac onda moze da smanji cenu za iznos poreza. Obojica zadovoljni, kupac dobio robu jeftinije a prodavac bolje prodaje robu jer je konkurentniji.
Citat:
- U trgovini na malo prodavac usluge cesto nije vlasnik biznisa vec samo obican radnik koji radi za malu platu

Nema veze sto nije vlasnik biznisa jer i taj prodavac radi za vlasnika biznisa i njihovi se interesi poklapaju. Ako ne radis za moj interes dovidjenja, ima ko hoce.
Citat:
- Sama priroda trgovine na malo je pogodna (jasno definisani artikli, sama odnos kupca i prodavca je kratak i traje par minuta max.)

Dugo ili kratko nema veze, kad nam se interesi poklapaju uvek se nadje zajednicki jezik ;)
Citat:
Advokati su sasvim druga prica i ako je neko u stanju da taji porez a to su oni, posle ekonomista :)

Ne mislimo ni mi da ce to resiti sve probleme utaje poreza ali korak po korak....
[ Odin D. @ 19.08.2010. 21:26 ] @
Ma kakav korak?
[ angelico2 @ 19.08.2010. 21:28 ] @
Pokušaj uvođenja fiskalnih kasa za advokate nema ikakve veze sa ubiranjem poreza, fiskalnom disciplinom i drugim lepim pričama koje su se provlačile po medijima.

Ima veze sa pokušajem da se, posle oduzimanja nezavisnosti pravosuđu, to uradi i advokatima, kao poslednjem bastionu nezavisnosti.

Važno je samo, da se po staroj srpskoj priči,svi razumeju u advokaturu i slažu se da advokati "tuku debele pare" i da to nije ni malo lepo, jer pobogu, ja od toga nemam ništa, pa ako ja nemam kravu, neka crkne i komšiji.

A to da, dosta advokata jedva sastavlja kraj sa krajem, da ti treba 4god faksa+2god pripravničkog+pravosudni+tarifa za advokatsku komoru+godine probijanja i građenja kancelarije, da bi upošte mogao da počneš da zarađuješ ozbiljnije pare, i na neki način otplaćuješ svo to svoje školovanje, to nikoga ne interesuje.

Hvala bogu, pa se advokati kao struka još i drže, koliko toliko, složno.

Znate koliki je nivo naše države kad advokati moraju da prete obustavom rada da bi zadržali svoja prava.

Svi kukaju protiv advokata, ali kad im zatreba, manji su od makovog zrna...
[ Ivan Dimkovic @ 19.08.2010. 21:48 ] @
Citat:
ArsenLupen
Ne kapiram, ustvari ne znam, jel postoji neki bolji/efikasniji nacin oporezivanja od fiskalne kase u ovom slucaju??


Postoji samo jedan efikasan nacin - a to je strucna poreska inspekcija sa dovoljno resursa. To isto vazi i za medicinu.

Sve ostalo je cisto zamajavanje, nije prodaja advokatskih usluga prodaja bureka na ulici i daleko je komplikovanije, skuplje itd... ulaziti u trag utaji pa i dokazivati da je ima. Takvi ljudi zahtevaju vrlo strucnu inspekciju - dakle ljudski rad, a ne nekakve tehnicke mere koje bi samo problem prebacile drugde.

@djordje1979,

Citat:

Kako nije? Pa ako pomogne utaju poreza onda ce on moci da dobije tu robu koju kupuje jeftinije. Jer prodavac onda moze da smanji cenu za iznos poreza. Obojica zadovoljni, kupac dobio robu jeftinije a prodavac bolje prodaje robu jer je konkurentniji.


Nije isto - razmisli, prodaja bureka, hamburgera, kafe, itd... je "transakciona" tj. fokusira se na kratkom kontaktu, gde se cesto prodavac i kupac uopste ne poznaju od ranije. Takodje, u svakom bitnijem mestu prodavac NIJE vlasnik biznisa, vec samo radnik.

Sve to cini takvu propoziciju (za krsenje zakona) daleko tezom - bas zbog jednostavnosti i brzine transakcije je rizik da je kupac poreski inspektor daleko veci, i sama priroda transakcije je takva da je trud za utvrdjivanje utaje mali - jedan poreski inspektor moze dnevno da obidje boga pitaj koliko prodavnica.

Sa druge strane, prodaja advokatskih usluga je po pravilu nesto sto mnogo duze traje, postoji jako dovoljno vremena da se uspostavi kontakt sa poverenjem, vrlo verovatno ne bi doslo do utaje prilikom prvog kontakta + postoji daleko siri dijapazon metoda koje se mogu primeniti za utaju. Takodje, advokati obicno direktno rade za sopstveni profit za razliku od kasirki u supermarketu = interes za tim je daleko veci dakle.

Citat:

Nema veze sto nije vlasnik biznisa jer i taj prodavac radi za vlasnika biznisa i njihovi se interesi poklapaju. Ako ne radis za moj interes dovidjenja, ima ko hoce.


Tacno donekle - ali takodje takav radnik moze lako i da te drukne, da kaze poreskom kako tajis porez, da uputi na neku imovinu, itd... daleko veci rizik.

Razmisli - drzis radnika u radnji na minimalcu, radnik zna da tajis hiljade i hilajde EUR poreza... pa svako sa 2 grama mozga bi mogao da te ucenjuje. Sa svakim dodatnim radnikom rizik se povecava.

Zato takva ideja utaje na fiskalnim kasama ima smisla iskljucivo ako si ti prodavac i tvoj je biznis. To je ujedno i razlog zasto su fiskalne kase bile vrlo uspesne u smanjenju te vrste utaje poreza.

Citat:

Dugo ili kratko nema veze, kad nam se interesi poklapaju uvek se nadje zajednicki jezik ;)


Hehe, ma da - otisao si da kupis lebac i ima da odradis neku shemu sa kasirkom ;-) Nezgodno je tu sto postoji jako malo mesta za neku shemu - ili ima fiskalni racun za lebac ili nema, radi se o prostoj stvari - a ako je prosta, to znaci da inspekcija moze vrlo lako da to isto odradi ;-)

[ jericho1405 @ 19.08.2010. 22:47 ] @
Sve se moze kad se hoce.

Advokati mozda jesu pravni maheri i sigurno da ce najlakse od svih pronaci nacin da manipulisu zakonom/nacinom (ne)oporezivanja. Al' bas iz tog razloga se takvi ljudi trebaju i tretirati na potpuno drugaciji nacin(kao pravna lica, potpuno svjesna posljedica i tezine rijeci "Pravo"). Pa lijepo, odredis tako bezobrazno velike kazne za takve prestupnike da ce morati biti prilicno hrabar i lud kako bi se odlucio na takav jedan potez. Cak, sta vise, moze se ici tako daleko pa da se igra na kartu gubljenja licence, zabrane rada u toj oblasti i sl. potencijalnim prestupnicima.

Inace, ovo moze biti primjenljivo na mnoge druge segmente zivota i unapredjenja kvaliteta istog unutar jednog drustva/drzave.
[ Ivan Dimkovic @ 19.08.2010. 22:53 ] @
Pa slazem se da se trebaju tretirati "na pravi nacin" - tj. da kazne budu srazmerne profitu.

Ali mislim da "fiskalizacija" upravo to nije. Fiskalizacija takvog kompleksnog posla je slicno dovlacenju bagera za slikanje... nije problem u fiskalizaciji / ne-fiskalizaciji, vec u kontroli protoka novca.

A kontrola protoka novca zahteva mnogo vise od tala sa proizvodjacem kasa. Zahteva strucne resurse - dakle, dovoljno poreskih inspektora specijalista za ovu privrednu delatnost koji bi nadgledali imovinska stanja advokata i protoke novca na njihovim racunima.

E sad, dodajmo tu poslovicnu korupciju u sistemu.... i fakat da je gro srafova u sistemu sa "pravnog"...
[ jericho1405 @ 19.08.2010. 23:01 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: E sad, dodajmo tu poslovicnu korupciju u sistemu.... i fakat da je gro srafova u sistemu sa "pravnog"...

Na zalost, ovdje pada vecina pomenutih zamisli. Slazem se da u Srbiji tako nesto tesko da moze profunkcionisati kako treba. Al' eto, bar da zamisljamo. ;)

PS. Odlican klip iz Simpsonovih.
[ djordje1979 @ 19.08.2010. 23:11 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Hehe, ma da - otisao si da kupis lebac i ima da odradis neku shemu sa kasirkom ;-) Nezgodno je tu sto postoji jako malo mesta za neku shemu - ili ima fiskalni racun za lebac ili nema, radi se o prostoj stvari - a ako je prosta, to znaci da inspekcija moze vrlo lako da to isto odradi ;-)

ja : dobar dan, posto je lebac
kasirka: 30 dinara, ali ako oces bez racuna onda moze za 28 din (zna me sto godina pa sme)
ja : dil
I eto odradimo kasirka i ja pos'o. A moze to i sve precutno posto se znamo.
Mada u praksi to izgleda malo drugacije. Hleb kosta 29 dinara a racun izdajemo samo nepoznatima.

Pazi kapiram ja tebe i u pravu si donekle ali moras priznati da je i ovo neki napredak:
Citat:
vrlo verovatno ne bi doslo do utaje prilikom prvog kontakta

Citat:
postoji daleko siri dijapazon metoda koje se mogu primeniti za utaju

U pravu si postoji, ali prosiricemo i mi dijapazon metoda za 'vatanje takvih. Necemo slati inspektore koji igraju samo na prvu loptu i lete dalje. Ocu reci, to sto neko ima vece mogucnosti da bude bolji lopov to ne znaci da od njega treba dici ruke i reci sta se tu moze on ima siri spektar mogucnosti za prevaru.
A od tebe nismo culi za bolju metodu od fiskalizacije.
[ Ivan Dimkovic @ 19.08.2010. 23:20 ] @
Ali fiskalizacija >NIJE< metoda :-)

Fiskalizacija je samo sigurniji nacin skladistenja transakcija koji obavestava drzavu da je doslo do transakcije.

Problem je sto advokatski servis >nije< tako jednostavan da se svodi na kratke "transakcije".

U tome je problem - i zato je fiskalizacija potpuno pogresno oruzje za takav tip privredne delatnosti. Tamo gde je delatnost takva da se svodi na krtaku transakciju, kao prodaja hleba, tu fiskalizacija ima smisla jer omogucava vrlo prostu inspekciju - aha, dao sam ti pare, ti meni lebac - imam racun / nemam racun, cao.

Zbog toga verovatno neces videti puno fiskalnih kasa po advokatskim kancelarijama ili lekarskim ordinacijama van Srbije. Ne zato sto je Srbija unikatno prepametna i setila se genijalne ideje, vec zato sto je to pogresna ideja.

Tj. ideja fiskalizacije je sasvim na mestu - ali za "transakcione" delatnosti, gde na licu mesta licu sa minimalnom obukom omogucava binarni odgovor da je posao legalno obavljen ili ne.

Sta je bolja metoda za komplikovane servise?

Bolja metoda je rigoroznija inspekcija bankovnih racuna i imovine advokata, ako postoji sumnja da se taji porez.
[ djordje1979 @ 19.08.2010. 23:31 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Fiskalizacija je samo sigurniji nacin skladistenja transakcija.
Problem je sto advokatski servis >nije< tako jednostavan da se svodi na "transakcije".

Ok priznajem da se ne snalazim u ovim vodama. Kad kazes transakcija ja odma zamisljam bazu podataka.
Citat:
Bolja metoda je rigoroznija inspekcija bankovnih racuna i imovine advokata, ako postoji sumnja da se taji porez.

Mozda, ne znam ali meni to zvuci kao naucna fantastika.
"Na racunu nemam nista. A ova imovina? Pa .... nije to moje, to je od moje babe."
Pa ti dokazuj sad, sta je cije...
Nekako imam utisak da je sistem tu mnogo supljiji. Pare se imam utisak lakse operu nego sto se izbegne fiskalni racun.
I problem je u tome sto ce biti milion pravnika koji ce krasti na porezu ali nece imati vile i ferarije da bi to neko primetio pa samim tim nece biti ni inspekcije.
[ mmix @ 20.08.2010. 08:37 ] @
Pa kazem, ajde onda se ukine i svim ostlim usluznim delatnostima jer i oni nisu transakcione. Jbg kad zena ode kod frizerke to je komplikovan proces odabira, mozda feniranje, mozda loknica, mozda mora da dodje ponovo, moze da pere kosu kuci ili tamo, milijarde opcija a tuzne frizerke moraju da kucaju fiskalne. A uvek moze da ti ukuca musko sisanje za 250din a naplati 1500 za zensko pirlitanje. Cemu onda maltretiranje sa fiskalnim? Zasto inspektorka moze tako da nahvata frizerku a ne moze advokata, dakle u drustvu u kome su navodno svi isti pred zakonom imamo elitu koja je oslobodjena obaveza, elitne advokate i elitne taksiste.
[ dule_ns @ 20.08.2010. 09:21 ] @
Citat:
mmix: Pa kazem, ajde onda se ukine i svim ostlim usluznim delatnostima jer i oni nisu transakcione. Jbg kad zena ode kod frizerke to je komplikovan proces odabira, mozda feniranje, mozda loknica, mozda mora da dodje ponovo, moze da pere kosu kuci ili tamo, milijarde opcija a tuzne frizerke moraju da kucaju fiskalne. A uvek moze da ti ukuca musko sisanje za 250din a naplati 1500 za zensko pirlitanje. Cemu onda maltretiranje sa fiskalnim? Zasto inspektorka moze tako da nahvata frizerku a ne moze advokata, dakle u drustvu u kome su navodno svi isti pred zakonom imamo elitu koja je oslobodjena obaveza, elitne advokate i elitne taksiste.


A ne, to ne može. Naime, frizerka nije:

4god faksa+2god pripravničkog+frizerski+tarifa za frizersku komoru+godine probijanja i građenja salona, da bi upošte mogao da počneš da zarađuješ ozbiljnije pare, i na neki način otplaćuješ svo to svoje školovanje, to nikoga ne interesuje

Troll off
Meni nikad nije smetala njihova želja da budu izuzeti od fiskalizacije (ne razumem se u tu struku). Ali način i obrazloženja su bili strašno uvredljivi.
[ mmix @ 20.08.2010. 09:38 ] @
Aaaa, vidis pogresno sam ja razumeo, znaci tolerisani bezobrazluk u neplacanju poreza treba da bude proporcionalan godinama provedenim u skolovanju i gradjenju prakse jer to treba da se otplati? Kako sam pglu, i pored svih ovih godina skolovanja. Al eto srece u nesreci, to onda znaci da ni ja ne moram da placam nikakv porez, cak cu i doprinose da prestanem da placam a penziono i dalje da mi racuna. Ha, frizerke glupi misevi, umesto da naprave frizerski fakultet i onda da osnuju frizerksku komoro i da lepo ne placaju porez.
[ Onaj @ 20.08.2010. 10:26 ] @
Jel zna neko koje sve šifre delatnosti ne moraju da imaju fiskalnu kasu? I gde se može naći takav spisak?

Tj. da li postoji neka od delatnosti koja nije morala da ima fiskalnu kasu do ove nove podele a da sad mora da ima nakon nove podele?

Nešto obrnuto od ovoga sa advokatima koji sada ne moraju a morali su.
[ Jagnjeca brigada @ 20.08.2010. 13:15 ] @
Korupcija kod nas, pa kao problem sifra!!! U Bosni i prostitutke imaju svoju sifru:

U Federaciji BiH sprema se nova klasifikacija zanimanja u koju će uči i prostitucija, legalizovana još 2004. godine pod stavkom ""prodavačica ljubavi".

Kako prenose federalni mediji, od 1. januara naredne godine u ovom entitetu trebalo bi da stupi na snagu nova klasifikacija zanimanja, usaglašena sa evropskim standardima koji su opet uspostavljeni, jer će u većini država iduće godine biti obavljen popis stanovništva.

Prema radnoj verziji nove klasifikacije, uvode se zanimanja koja do sada, barem formalno-pravno i pod tim nazivom nisu postojala u BiH.

Kao zvanična zanimanja uvode se "pevač" i "plesač na ulici", "crkveni muzičar", "madžioničar", "klovn", "žongler", "posrednik pri ženidbi", te "gatara iz dlana", "uterivač dugova", "sluga", "primalac uloga za klađenje".

(Srna)

http://www.mondo.rs/s180227/ex...raciji_i_sifra_delatnosti.html
[ boccio @ 20.08.2010. 13:33 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Sta je bolja metoda za komplikovane servise?

Bolja metoda je rigoroznija inspekcija bankovnih racuna i imovine advokata, ako postoji sumnja da se taji porez.

Rigoroznija u odnosu na sta? :) Cak nije potrebna ni neka "do-edukacija" poreskog kadra ili bilo sta slicno... Poreska sluzba i radnici iste - ovi ovakvi kakvi su (nesretni) sa resursima koje imaju na raspolaganju bi jako brzo i lako mogli da rese sva pitanja utaje, samo kad bi hteli/smeli/mogli.

Apsolutno jedini nacin, koji se koristi u svim pravno/ekonomski uredjenim drustvima je prosta provera prijavljenog poreza. I za to ne trebaju nikakva dodatna ovlascenja, visoko-tehnoloska obuka niti bilo sta slicno.

Ali posto mi imamo Predsednika koji ima "tek nesto preko 20,000 eur u banci" po sheetu koji je prijavio nadleznoj Agenciji (za istrazivanje ruda i gubljenje vremena), glupo je ocekivati da poreska sluzba u ovoj zemlji sluzi za nesto pametno. Doduse, imaju dve jako bitne funkcije, to moram da priznam - dranje koze sa ledja malim privrednicima (mora neko da izdrzava onih 20,000 zaposlenih) i instrument za razracunavanje sa (velikim) politickim neistomisljenicima...




[ zmej @ 20.08.2010. 16:44 ] @
Da li je moguće da nikome od vas nije pala na pamet ideja da se kroz fiskalizaciju i slicne kerefeke moze i vrsiti pritisak na advokate u nekim slucajevima, oduvek je to bila nezavisna slobodna delatnost, nigde u EU advokati nemaju fiskalne kase, a ja ne vidim nista smesno u definicije advokatske delatnosti kao inovativne i naucne koja se u sustini i sastoji u tome, tumacenju prava....
Citat:
Kako nije? Pa ako pomogne utaju poreza onda ce on moci da dobije tu robu koju kupuje jeftinije. Jer prodavac onda moze da smanji cenu za iznos poreza. Obojica zadovoljni, kupac dobio robu jeftinije a prodavac bolje prodaje robu jer je konkurentniji.

Nijedan trgovac ne utajuje porez da bi mu usluge ili roba bile jeftinije vec da razliku strpa u dzep....
[ mmix @ 20.08.2010. 17:05 ] @
Citat:
zmej: Da li je moguće da nikome od vas nije pala na pamet ideja da se kroz fiskalizaciju i slicne kerefeke moze i vrsiti pritisak na advokate u nekim slucajevima, oduvek je to bila nezavisna slobodna delatnost, nigde u EU advokati nemaju fiskalne kase, a ja ne vidim nista smesno u definicije advokatske delatnosti kao inovativne i naucne koja se u sustini i sastoji u tome, tumacenju prava....


U pravu si, nije smesno, tuzno je.
I o kakvom pritisku govoris? Zatvorice im ofis na x dana ako uzmu kes a ne izdaju fiskalni. Pa u tome je i cela poenta.
[ dule_ns @ 20.08.2010. 18:06 ] @
Citat:
zmej: Da li je moguće da nikome od vas nije pala na pamet ideja da se kroz fiskalizaciju i slicne kerefeke moze i vrsiti pritisak na advokate u nekim slucajevima, oduvek je to bila nezavisna slobodna delatnost, nigde u EU advokati nemaju fiskalne kase, a ja ne vidim nista smesno u definicije advokatske delatnosti kao inovativne i naucne koja se u sustini i sastoji u tome, tumacenju prava....


Meni je palo. Al kao sto rekoh, nisam iz struke pa bi neki primer (iz zivota) dobro dosao.
A ne ono, nismo mi piljari, slobodna delatnost i ostale floskule. Meni to nista ne znaci, a ponekad me i vredja.

Citat:
Nijedan trgovac ne utajuje porez da bi mu usluge ili roba bile jeftinije vec da razliku strpa u dzep....


Ne vidim zasto se ovo odnosi na trgovce a ne i na advokate.
[ zmej @ 20.08.2010. 19:03 ] @
Citat:
mmix: U pravu si, nije smesno, tuzno je.
I o kakvom pritisku govoris? Zatvorice im ofis na x dana ako uzmu kes a ne izdaju fiskalni. Pa u tome je i cela poenta.

Da zatvorice ti ofis na par dana bas dok prodje rok za zalbu, recimo na odredjivanje pritvora, pa ti prike sedi u zatvor dok se ja raspravim sa poreskim organima.
Citat:
A ne ono, nismo mi piljari, slobodna delatnost i ostale floskule. Meni to nista ne znaci, a ponekad me i vredja.

Zato sto trgovac prodaje robu, piljar prodaje voce, a advokat prodaje svoje znanje, iskustvo....Eto zato...
Edit: Ako je problem sto advokati dobro zaradjuju pa im moramo uvesti fiskalne kase onda ima i frelencera koji dobro zaradjuju daj i njima fiskalne kase....
[ dule_ns @ 20.08.2010. 20:49 ] @
Citat:
zmej: Zato sto trgovac prodaje robu, piljar prodaje voce, a advokat prodaje svoje znanje, iskustvo....Eto zato...


A ja (programer) prodajem ....
A lekar prodaje ...
A frizer prodaje ...
A bilo ko ko se bavi pruzanjem usluga prodaje ...

Citat:
zmej: ...
Edit: Ako je problem sto advokati dobro zaradjuju pa im moramo uvesti fiskalne kase onda ima i frelencera koji dobro zaradjuju daj i njima fiskalne kase....


Nije to problem. Problem je sto mi jos niko nije dao dobar primer zasto to ne uciniti. I da, jesi li ti siguran da frelanceri u Srbiji (mada je ovo jako sirok pojam) ne moraju da izdaju fiskalne racune. Ne znam. Pitam.
[ zmej @ 21.08.2010. 12:33 ] @
Citat:
Nije to problem. Problem je sto mi jos niko nije dao dobar primer zasto to ne uciniti. I da, jesi li ti siguran da frelanceri u Srbiji (mada je ovo jako sirok pojam) ne moraju da izdaju fiskalne racune. Ne znam. Pitam.

Pa zar nisam naveo primer gore, kontrola koga zastupas, kako ga zastupas i sl.A odnos između advokata i klijenta je privilegovan odnos. Rešenje bi bilo u drugačijem paušalnom oporezivanju, a u ostalom advokati koji zaradjuju preko censzusa za PDV su u PDV sistemu, ne zna sta ti nije jasno tu....
[ ArsenLupen @ 21.08.2010. 13:17 ] @
Citat:
zmej: Pa zar nisam naveo primer gore, kontrola koga zastupas, kako ga zastupas i sl.A odnos između advokata i klijenta je privilegovan odnos. Rešenje bi bilo u drugačijem paušalnom oporezivanju, a u ostalom advokati koji zaradjuju preko censzusa za PDV su u PDV sistemu, ne zna sta ti nije jasno tu....


Ma važi, isto tako utiču i kontrolišu kome frizerka pere kosu i kome pekar prodaje burek. Još da mi molim te pojasniš kakav je to privilegovan odnos, razumem tajnost u građenju odbrane, ali mislim da to poresku inspekciju uopšte ne interesuje(dokazi, iskazi i sl.), njih samo interesuje koliko advokat prihoduje od samog slučaja.

U ovaj deo sa paušalnim oporezivanjem i PDV cenzusom se ne razumem stvarno, i neću da komentarišem. Ako je to bolji način oporezivanja, hajde ga obrazložite zašto je tako, ne samo zašto je fiskalizacija loša.

Prst u oko je samo objašnjenje glavonje iz komore:

Citat:
Advokatske usluge, kako objašnjava Dragoljub Đorđević, predsednik Advokatske komore Srbije, sada spadaju u stručne, naučne, inovacione i tehničke delatnosti


Koji krasni klinac advokatura ima veze sa naučnim, tehničkim i inovacionim delatnostima??? Realno pekarski zanat ima više veze sa inovacijama i tehnikom nego advokatura!




mmx:
Citat:
Ha, frizerke glupi misevi, umesto da naprave frizerski fakultet i onda da osnuju frizerksku komoro i da lepo ne placaju porez.


Znaju to one i bez nas:

http://www.studionesic.com/article/frizerska-akademija/

Već vidim neko blokiranje autoputa, sa sve makazama, britvama i farbom za kosu, pa kad se nacija ne ošiša i kad se ne ofarba kosa jedno mesec dana, da vidiš kako se dobijaju subvencije is DStm!



[Ovu poruku je menjao ArsenLupen dana 21.08.2010. u 15:16 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ArsenLupen dana 21.08.2010. u 15:21 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ArsenLupen dana 21.08.2010. u 15:22 GMT+1]
[ zmej @ 21.08.2010. 16:41 ] @
Citat:
Koji krasni klinac advokatura ima veze sa naučnim, tehničkim i inovacionim delatnostima??? Realno pekarski zanat ima više veze sa inovacijama i tehnikom nego advokatura!

Nemoj da lupetas i da poredis pekare i advokate.
Citat:
Ma važi, isto tako utiču i kontrolišu kome frizerka pere kosu i kome pekar prodaje burek. Još da mi molim te pojasniš kakav je to privilegovan odnos, razumem tajnost u građenju odbrane, ali mislim da to poresku inspekciju uopšte ne interesuje(dokazi, iskazi i sl.), njih samo interesuje koliko advokat prihoduje od samog slučaja.

A ti ko da zivis u Svajcarskoj a ne u Srbiji, gde postoje takvi vidovi pritiska, recimo branis klijenta zbog krivicnog dela utaje poreza, a poreska inspekcija ti uleti u ofis da pretura i da te kontrolise, pregledjuje spise predmeta i broji koliko si podnesaka napisao i naplatio i sl. Ili tuzio si poresku upravu da ti vrati visak naplacenog poreza, a eto poreske da ispituje poslovanje tvoga advokata.
Citat:
U ovaj deo sa paušalnim oporezivanjem i PDV cenzusom se ne razumem stvarno, i neću da komentarišem. Ako je to bolji način oporezivanja, hajde ga obrazložite zašto je tako, ne samo zašto je fiskalizacija loša.

Pa ako zaradjujes vise od 4.000.000,00 dinara ulazis u PDV, a min. za ulazak u PDV je 2.000.000,00 dinara....Tako da postoje advokati koji zaradjuju toliko i koji su u PDV sistemu....
A fiskalizacija je losa jer je nema u nijednoj zemlji EU, mislim da je to dovoljan pokazatelj da je to nesto sto ne valja s obzirom da uredjenju zemalja iz EU i mi tezimo.
[ djordje1979 @ 21.08.2010. 16:55 ] @
@zmej
Secem ruku do lakta ako ti nisi pravnik.
Citat:
a ja ne vidim nista smesno u definicije advokatske delatnosti kao inovativne i naucne koja se u sustini i sastoji u tome, tumacenju prava....

Sta je tu inovativno i naucno leba ti?
Citat:
EU advokati nemaju fiskalne kase,

A da tek sad vidim ako EU kao vrhovno bozanstvo u Srbiji kaze da tako treba, onda si i ti u pravu. Izvinjavam se.
[ Ivan Dimkovic @ 21.08.2010. 16:57 ] @
Pa od EU su prepisali PDV i celu ideju o fiskalizaciji :)

Bolje da se drze prepisivanja... ako krenu da budu kreativni, mozes samo katastrofu da ocekujes :)
[ zmej @ 21.08.2010. 17:18 ] @
@djordje
Ne seci ruke za dzabe...pogodio si...
Sto se tice klasifikacije advokature kao naucne i inovativne, preuzeli su klasifikaciju predlozenu od UN koju je prihvatila i EU, pa ako je onda u vecini razvijen savremenih zemalja usvojena takva klasifikacija delatnosti po kojoj je advokatska delatnost svrstana u naucne i inovativne, ne znam zasto Srbija treba da strci.

Ja ne vidim nista sporno u tome da je advokatska delatnost inovativna i naucna, priklikom obavljanja te delatnosti advokati tumace pravo, koje kroz presudu postaju pojedinacne pravne norme, eto inovativnosti, naravno cilj je tumaciti pravo u korist klijenta kojeg zastupas. Posto je pravo nauka, prilikom tumacenja prava advokati se koriste nekim naucnim metodama, pa eto i te komponente naucnog u advokatskoj delatnosti.....
[ djordje1979 @ 21.08.2010. 17:20 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa od EU su prepisali PDV i celu ideju o fiskalizaciji :)

Bolje da se drze prepisivanja... ako krenu da budu kreativni, mozes samo katastrofu da ocekujes :)

Slazem se potpuno. Nego mi malo ide na q to pozivanje na EU kad god im zatreba za sve i svasta.
Ti ne zivis u Srbiji pa nisi svestan kolika EU mantra ovde vlada. Mozes da se popisas po coveku i da kazes "pa to je EU standard" i svi ce reci "pa dobro onda OK". Bez pokusaja kritickog razmisljanja.
Ako je u EU tako, onda nije podlozno kritici, usvaja se kao aksiom.
[ djordje1979 @ 21.08.2010. 17:26 ] @
Citat:
zmej: @djordje
Ja ne vidim nista sporno u tome da je advokatska delatnost inovativna i naucna, priklikom obavljanja te delatnosti advokati tumace pravo, koje kroz presudu postaju pojedinacne pravne norme, eto inovativnosti, naravno cilj je tumaciti pravo u korist klijenta kojeg zastupas. Posto je pravo nauka, prilikom tumacenja prava advokati se koriste nekim naucnim metodama, pa eto i te komponente naucnog u advokatskoj delatnosti.....

Pa i programeri koriste naucne metode prilikom pisanja programa. I to je nauka ako nisi znao. Ne radjaju se ljudi sa urodjenim znanjem programiranja nego se uci kroz razne nauke. To vazi i za sve ostale inzenjre a i ove koji nisu inzenjeri. Oces da kazes da gradjevinci ne koriste naucne metode kad projektuju zgradu???WTF
[ ArsenLupen @ 21.08.2010. 17:29 ] @
zmej:
Citat:
Nemoj da lupetas i da poredis pekare i advokate.


U redu, ako je to lupetanje, evo ti jedan drugi primer: lekar, specijalista radiologije, ima zavrsenu medicinu, specijalizaciju, i jos neki pripravnicki staz ~ 12 godina skole - al nebitno; radi u privatnoj praksi ultrazvuk svega i svacega, specijalnost mu je UZ stitne zlezde, pise naucne radove ne temu dijagnostike, posecuje seminare domace i medjunarodne, aktivno ucestvuje u inovacionom procesu kao saradnik General Electricsa u varijanti testera novih UZ sondi, i koznacimejos se bavi.

Mozes li da mi objasnis po kom osnovu se taj lekar i advokat bilo koje vrste mogu uporediti? Ja znam po cemu ne mogu - lekar MORA da izda fiskalni racun.

Citat:
A ti ko da zivis u Svajcarskoj a ne u Srbiji, gde postoje takvi vidovi pritiska, recimo branis klijenta zbog krivicnog dela utaje poreza, a poreska inspekcija ti uleti u ofis da pretura i da te kontrolise, pregledjuje spise predmeta i broji koliko si podnesaka napisao i naplatio i sl. Ili tuzio si poresku upravu da ti vrati visak naplacenog poreza, a eto poreske da ispituje poslovanje tvoga advokata.


Zasto mislis da toga u Svajcarskoj/SAD/EU nema?? A i da ima, zna se sta je poslovna etika, i ako jedan iz poreskog istrazuje advokatove finansije, nikakve veze ne mora da ima sa slucajem protiv advokatovog klijenta, a ako ima, to je za drugu parnicu...

Citat:
A fiskalizacija je losa jer je nema u nijednoj zemlji EU, mislim da je to dovoljan pokazatelj da je to nesto sto ne valja s obzirom da uredjenju zemalja iz EU i mi tezimo.


To mi nikakav pokazatelj nije, to mi vise zvuci na onu "videla zaba da se konji potkivaju..."

Citat:
Ivan Dimkovic: Pa od EU su prepisali PDV i celu ideju o fiskalizaciji :)

Bolje da se drze prepisivanja... ako krenu da budu kreativni, mozes samo katastrofu da ocekujes :)


Evo vec se osecam bolje, mi bar te zakone koje prepisujemo prevodimo na srpski, za razliku od Rumuna i Bugara koji su ih u parlamentu usvajali na engleskom.
[ Ivan Dimkovic @ 21.08.2010. 17:39 ] @
Citat:
djordje1979: Pa i programeri koriste naucne metode prilikom pisanja programa. I to je nauka ako nisi znao. Ne radjaju se ljudi sa urodjenim znanjem programiranja nego se uci kroz razne nauke. To vazi i za sve ostale inzenjre a i ove koji nisu inzenjeri. Oces da kazes da gradjevinci ne koriste naucne metode kad projektuju zgradu???WTF


I niko od njih ne koristi fiskalne kase. Da su fiskalne kase nesumnjivi garant placanja poreza i primenjive svuda, onda bi bukvalno svi koristili fiskalne kase za bilo kakve novcane transakcije.

Malo besmisleno zvuci, jel da? :) Besmisleno zato sto svaka mera ima prednosti i mane, i te prednosti i mane variraju od aplikacije.

Aplikacija fiskalnih kasa je sa jasnim prednostima u odnosu na mane vazi samo za odredjene vrste transakcija (kao sto rekoh vec kakvih) dok za neke druge vrste transakcija one jednostavno nemaju smisla jer ne nude ocigledne prednosti (ili su mane vece).

A kada se sve to uzme u ozbir, onda je i prilicno jasno zasto se fiskalne kase mahom koriste samo u maloprodaji.
[ a1200 @ 21.08.2010. 17:48 ] @
Ma ukinuti fizicki novac - tj. papir, kesh - i uvesti samo placanje kreditnim karticama i preko racuna... i eto 100% kontrole ulaza i izlaza. Mislim da se ka tome i tezi, a to ce doneti i mnogo veci problem, tj. uvesce apsolutnu kontrolu svacijeg zivota...
[ djordje1979 @ 21.08.2010. 17:50 ] @
Ma ok, nemam nista protiv neuvodjenja fiskalnih kasa. Nisam ja bas neki ekspert za ekonomiju da bi mogao bilo sta da tvrdim.
Samo mi ovi argumenti bodu oci:
Citat:
Posto je pravo nauka, prilikom tumacenja prava advokati se koriste nekim naucnim metodama, pa eto i te komponente naucnog u advokatskoj delatnosti

Ispade da se naukom i naucnim metodama samo pravnici sluze. Gradjevinci, masinci, doktori i ostali se svi sluze sacometrijskim metodama prilikom obavljanja posla a pravnici jelte postuju naucne metode...jeste aha

edit:
Citat:
advokatska delatnost inovativna i naucna, priklikom obavljanja te delatnosti advokati tumace pravo, koje kroz presudu postaju pojedinacne pravne norme, eto inovativnosti

Od kada ovo vazi za Srbiju? Zar to nije anglosaksonska praksa?
[ mmix @ 21.08.2010. 18:17 ] @
Citat:
zmej: Sto se tice klasifikacije advokature kao naucne i inovativne, preuzeli su klasifikaciju predlozenu od UN koju je prihvatila i EU, pa ako je onda u vecini razvijen savremenih zemalja usvojena takva klasifikacija delatnosti po kojoj je advokatska delatnost svrstana u naucne i inovativne, ne znam zasto Srbija treba da strci.

Ja ne vidim nista sporno u tome da je advokatska delatnost inovativna i naucna, prilikom obavljanja te delatnosti advokati tumace pravo, koje kroz presudu postaju pojedinacne pravne norme, eto inovativnosti, naravno cilj je tumaciti pravo u korist klijenta kojeg zastupas. Posto je pravo nauka, prilikom tumacenja prava advokati se koriste nekim naucnim metodama, pa eto i te komponente naucnog u advokatskoj delatnosti.....


Hesus, zar je moguce da ova mentalna izlucevina prolazi bilo gde, narocito ovaj drugi paragraf? Pravo je nauka, advokatura je praksa, kao sto je gradjevinstvo nauka a zidarstvo zanat, vi niste nista vise od pravnih zidara i tu pricu o naucnosti i inventivnosti ostavi za nekog ko nije pazio na casovima. Vi se ne bavite izucavanjem prava vi tumacite zakone za pare i u tome niste nista drugaciji od ostalih prakticara, i kao i oni ako za to uzimate kes morali bi da izdajete fiskalni racun. To sto ste vi pravnici predominantni u politickom zivotu i mozete da izvrsite politicki pritisak da vas korumpirana vlast proglasi naucnicima i dalje ne znaci da to jeste jer jbg, car je go.
[ zmej @ 21.08.2010. 18:22 ] @
Citat:
Od kada ovo vazi za Srbiju? Zar to nije anglosaksonska praksa?

Ja sam napisao pojedinačnu pravnu normu ne opštu tu je razlika....
Citat:
Ispade da se naukom i naucnim metodama samo pravnici sluze. Gradjevinci, masinci, doktori i ostali se svi sluze sacometrijskim metodama prilikom obavljanja posla a pravnici jelte postuju naucne metode...jeste aha

Nemoj da mi stavljas reci u usta, ja to nisam tvrdio....
Citat:
Ivan Dimkovic

I niko od njih ne koristi fiskalne kase. Da su fiskalne kase nesumnjivi garant placanja poreza i primenjive svuda, onda bi bukvalno svi koristili fiskalne kase za bilo kakve novcane transakcije.

Malo besmisleno zvuci, jel da? :) Besmisleno zato sto svaka mera ima prednosti i mane, i te prednosti i mane variraju od aplikacije.

Aplikacija fiskalnih kasa je sa jasnim prednostima u odnosu na mane vazi samo za odredjene vrste transakcija (kao sto rekoh vec kakvih) dok za neke druge vrste transakcija one jednostavno nemaju smisla jer ne nude ocigledne prednosti (ili su mane vece).

A kada se sve to uzme u ozbir, onda je i prilicno jasno zasto se fiskalne kase mahom koriste samo u maloprodaji.

Covek je lepo naveo sve....

Citat:

U redu, ako je to lupetanje, evo ti jedan drugi primer: lekar, specijalista radiologije, ima zavrsenu medicinu, specijalizaciju, i jos neki pripravnicki staz ~ 12 godina skole - al nebitno; radi u privatnoj praksi ultrazvuk svega i svacega, specijalnost mu je UZ stitne zlezde, pise naucne radove ne temu dijagnostike, posecuje seminare domace i medjunarodne, aktivno ucestvuje u inovacionom procesu kao saradnik General Electricsa u varijanti testera novih UZ sondi, i koznacimejos se bavi.

Mozes li da mi objasnis po kom osnovu se taj lekar i advokat bilo koje vrste mogu uporediti? Ja znam po cemu ne mogu - lekar MORA da izda fiskalni racun.


Pa po tome je je pravo na pravnu pomoć apsolutno zagarantovano pravo Ustavom, čl.67 , gde je advokatura navedena kao nezavisna i samostalna služba koja tu pravnu pomoć pruža, eto po tome.....Svoju nezavisnost i samostalnost ostvaruje i po tome što nema fiskalizacije u njoj... Eto....

Edit:Nisam video zadnji post, na kratko da se osvrnem na njega, svi softwer makeri su u sustini plagijatori, prepisuju vec postojece stringove,nizove,matrice itd, a onda samo dodaju neki svoj red i eto softwera.....


[Ovu poruku je menjao zmej dana 21.08.2010. u 19:33 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao zmej dana 21.08.2010. u 19:34 GMT+1]
[ djordje1979 @ 21.08.2010. 18:51 ] @
Citat:
zmej: )
Svoju nezavisnost i samostalnost ostvaruje i po tome što nema fiskalizacije u njoj... Eto....

Edit:Nisam video zadnji post, na kratko da se osvrnem na njega, svi softwer makeri su u sustini plagijatori, prepisuju vec postojece stringove,nizove,matrice itd, a onda samo dodaju neki svoj red i eto softwera....

Pod nezavisnoscu se podrazumeva nezavisnost u radu, a ne vrludanje oko poreza.
A po ovom tvom odgovoru ma mmx-ov post zakljucujem da se ti samo zezas malo sa nama ;) jel da?
[ ArsenLupen @ 21.08.2010. 19:43 ] @
Citat:
zmej: .....Svoju nezavisnost i samostalnost ostvaruje i po tome što nema fiskalizacije u njoj... Eto....]


Da je sa ovakvim objašnjenjem došao i onaj iz komore, malo manje bi smrdela cela priča definitivno. Ali ono sa inovacijama i naučnim metodama je šamar svima koji to ustvari rade, i redovno kucaju račun.

Ali dobro, oni trebaju da se zapitaju zašto je to tako, i zašto su oni lošiji od advokata. Pa kad se lekari zapitaju, bilo bi lepo da to urade i građevinci i mašinci, ima tu i nekih softverskih firmi koje kuckaju račune, pa da dođemo i do onih frizerki. Na kraju, zašto to paušalno oporezivanje ne bi imao i moj komšija pekar koji je sa svojih 60ak godina učio na fiskalnu kasu? Lakše je ovako bez, ne mora čovek da strepi svaki put kad mu se obračun i keš u kasi ne slažu za 15 dinara da če biti oguljen sa 100.000 kaznice. Mislim, nije onako, po evropski
[ dule_ns @ 21.08.2010. 20:56 ] @
Citat:
Pa zar nisam naveo primer gore, kontrola koga zastupas, kako ga zastupas i sl.A odnos između advokata i klijenta je privilegovan odnos. Rešenje bi bilo u drugačijem paušalnom oporezivanju, a u ostalom advokati koji zaradjuju preko censzusa za PDV su u PDV sistemu, ne zna sta ti nije jasno tu....


Nisi naveo primer, naveo si da je moguce. Ja ne kazem da nije moguce, ja bi samo voleo da cujem neki primer.

Citat:
a u ostalom advokati koji zaradjuju preko censzusa za PDV su u PDV sistemu, ne zna sta ti nije jasno tu....


Ovo si ti sad uveo u raspravu, meni je to jasno.
[ Ivan Dimkovic @ 21.08.2010. 22:53 ] @
Fiskalizacija onemogucava klijentu da sakrije koliko placa advokata za svoje usluge (zato sto drzava prosto moze da analizira ulaske novca). To je sasvim razumno pravo klijenta, i mozda moze da utice lose na slucaj.

[ Jagnjeca brigada @ 22.08.2010. 08:06 ] @
ovde su vrlo zanimljivi komentari

http://www.politika.rs/index.p..._reviews&int_itemID=146450

:(
[ dule_ns @ 22.08.2010. 09:16 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Fiskalizacija onemogucava klijentu da sakrije koliko placa advokata za svoje usluge (zato sto drzava prosto moze da analizira ulaske novca). To je sasvim razumno pravo klijenta, i mozda moze da utice lose na slucaj.


Pa i sada advokati valjda vode neke knjige. Ko ima pravo uvida u te knjige i na koji nacin?
[ zmej @ 22.08.2010. 09:17 ] @
Citat:
Nisi naveo primer, naveo si da je moguce. Ja ne kazem da nije moguce, ja bi samo voleo da cujem neki primer.

Evo jednog primera....

Mislim da je problem u tome sto se smatra da su advokati lopovi koji zgrcu milione pa daj da ih oderemo kroz porez, nista drugo, naravno oni koji zaradjuju milione uglavnom zastupajuci strane firme po Srbiji placaju itekako porez, ali imas i masu advokata, pogotovu po malim mestima po Srbiji koji svoje usluge naplacuju od procenta tek kada se zavrsi spor, obicno posle dve i vise godina, kako onda da taj mali advokat izda racun za usluge koje vrsi za taj period od dve, tri godine kada klijent njemu nista ne placa, vec se naplata vrsi na kraju spora i to od one strane koja je izgubila spor, onda dodje poreska policija i kaze ti si pruzao usluge ovom licu, nisi platio porez, a advokat nije uzeo ni dinara, evo primera i problema recimo....Gomila ljudi koji imaju radne sporove, protiv nesavesnih poslodavaca nemaju novca za osnovne zivotne potrebe, tuze za minimalne plate i nemaju odakle da plate advokata koji im je neiphodan da bi u sporu uspeli i naplatili od poslodavaca ono sto im pripada, pa se dogovore sa advokatom da ovaj radi za procenat koji se naplacuje posle dve ili tri godine.
Citat:
Ivan Dimkovic: Fiskalizacija onemogucava klijentu da sakrije koliko placa advokata za svoje usluge (zato sto drzava prosto moze da analizira ulaske novca). To je sasvim razumno pravo klijenta, i mozda moze da utice lose na slucaj.

Pored toga i ovo gore navodi na postojanje mogućnosti na ugrožavanje prava klijenta u toku postupka.

[Ovu poruku je menjao zmej dana 22.08.2010. u 10:52 GMT+1]
[ mmix @ 22.08.2010. 10:22 ] @
Citat:
dule_ns: Pa i sada advokati valjda vode neke knjige. Ko ima pravo uvida u te knjige i na koji nacin?


A ne, ne, zasto da vode knjige i to je ugrozavanje necijih prava, moze iz knjiga da se vidi svasta. Nije to zbog neplacanja poreze, kuma nam.

jbg sa fisklanom kasom vise ne moze da uzme advokat 100 evrica da podmaze sudskog catu da se slucaj malo ubrza i slicno, doslo bi do opsteg kolapsa naseg podmazujuceg drustva. Ne dao bog da drustvo ostane bez lubrikanta i podmazivaca. Sve te vase price naprosto ne piju vode, nigde ne pise da na fiskalnoj kasi moraju da stoje sifre za usluge po kojima bi drzava identifikovala tajne klijenata, moze da stoji jedna sifra "Pravna usluga" sa iznosom od 1000 dinara i ako naplati milion od musterije otkuca 1000 komada te sifre, ako naplati 10000 otkuca 10. Fiskalni racun sluzi jednoj i samo jednoj svrsi, da pruzaoca usluge natera da prijavi promet u kesu, nista manje nista vise i svaka pobuna protiv fiskalne kase je upravo to pokusaj da se drzava spreci da sazna sa koliko kesa barataju, nista manje, nista vise. Te price o nauci i inventivnosti i kako je to vektor pritiska na advokate su naprosto SMESNE i mozgu uvredljive, poreska samo treba da pita advokata odakle mu kola od 50000evra kad godinama radi na ivici blokade i prijavljuje minimalce, fiskalna kasa im ne treba ali nimalo da izvrsi pritisak na ove nase "eticne" branioce prava.
[ dule_ns @ 22.08.2010. 10:29 ] @
Citat:
Evo jednog primera....

Mislim da je problem u tome sto se smatra da su advokati lopovi koji zgrcu milione pa daj da ih oderemo kroz porez, nista drugo, naravno oni koji zaradjuju milione uglavnom zastupajuci strane firme po Srbiji placaju itekako porez, ali imas i masu advokata, pogotovu po malim mestima po Srbiji koji svoje usluge naplacuju od procenta tek kada se zavrsi spor, obicno posle dve i vise godina, kako onda da taj mali advokat izda racun za usluge koje vrsi za taj period od dve, tri godine kada klijent njemu nista ne placa, vec se naplata vrsi na kraju spora i to od one strane koja je izgubila spor, onda dodje poreska policija i kaze ti si pruzao usluge ovom licu, nisi platio porez, a advokat nije uzeo ni dinara, evo primera i problema recimo....Gomila ljudi koji imaju radne sporove, protiv nesavesnih poslodavaca nemaju novca za osnovne zivotne potrebe, tuze za minimalne plate i nemaju odakle da plate advokata koji im je neiphodan da bi u sporu uspeli i naplatili od poslodavaca ono sto im pripada, pa se dogovore sa advokatom da ovaj radi za procenat koji se naplacuje posle dve ili tri godine.



Znaci, kad se oporezuju advokati, to je po tebi deranje kroz porez. Kad se oporezuju frizeri to je sta, poreska politika.

Za naplatu si u pravu. Jedino mi nije jasno zasto mislis da samo advokati imaju problem sa naplatom. Ima ih i moj brat. Trgovac. I on mora da plati porez kad izda racun, a ne kad ga naplati. Imaju ih i svi ostali. Sto znaci da ovo treba promeniti za sve.
[ Odin D. @ 22.08.2010. 11:32 ] @
Razmisljanje sa pozicije "pravde, postenja, prava" i ostalih njima slicnih filozofskih pojava je iluzorno i bespredmetno u Srbiji.
Ne postoji trenutno ikakvo djelovanje koje se rukovodi u tom smjeru, ni od ovih odozdo ni od ovih odozgo.
Cilj bilo cega sto se u Srbiji trenutno desava je licna korist bez obzira na opstu stetu i to je sve sto se o tome ima reci.

Da li ce to nekom poci za rukom pojedinacno, ili je nekima (poput npr. ovih advokata) lakse da do toga dodju zdruzenim snagama, irelevantno je i uopste ne mijenja smisao tog cilja.
Sve propratne price o "uzvisenim ciljevima" koje se slepaju na putu do tog cilja sluze samo ovcama i Boldricima kao prica za laku noc.

Bez obzira na velicinu opste stete, epilog je na kraju uvijek isti: "Ujeo vuk magarca, ajmo razlaz dovidjenja". A za sutra je vec spremna neka nova prica o svetackim naporima i mukama nasih vodja da nas izbave od zla.
[ zmej @ 22.08.2010. 11:36 ] @
@mmix
Delim tvoj bes i frustraciju vezanu za korupciju, ali silno gresis ako mislis da ce fiskalizacija advokature da eliminise korupciju u pravosudju....Ne razumem zasto i sta bi advokata fiskalna kasa sprecila da uzme 100 evra od klijenta da podmiti sudskog catu kako ti kazes, nema smisla niti logike. Sta kao on bi tada morao da tih 100 evra provuce kroz fiskalnu kasu i da izda racun, aha ali juce...
Drugo, kad izdas racun mora da pise za koju uslugu je izdat racun. Ne moze da pise za pravnu uslugu nego tacno za koju uslugu, sve ostalo bi bilo pausalno. Trece ja i dalje tvrdim da bi fiskalizacija bila sredstvo pritiska na advokaturu u slucajevima kada drzava ima interes. I nije tacno da advokati ne vode knjige, vode ih kao i pausalci...
@dule_ns
Ovo dranje sam naveo zbog tona kojim ova polemika odise i smisla vise postova na ovoj temi, kroz koje se pronosi stav da su advokati lopovi koji zgrcu milione i treba ih oporezivati sto je vise moguce, jer ko ih j#be voze kola od 50000 evra a kao nemaju porez da plate, aha...

[ mmix @ 22.08.2010. 12:07 ] @
^ I sta je tu pogresno? Ako svi ostali moraju da placaju porez morate i vi i zbog toga sto necete dajete sebi za pravo da uzurpirate vlast kroz pripadnike svoje branse u izvrsnoj vlasti? To se zove zloupotreba sluzbenog polozaja radi sticanja materijalne koristi a posto vas ima gomila mozda bi i sud za organizovani kriminal trebao da se pozabavi vama, i zamisli to sam sve primetio bez da sam "naucnik" kao vi. Ali ah, zaboravih, to su sve vase kolege, ruka ruku mije, zar ne. Za sve ove postove ti nisi imao ni jednu jedinu iskrenu izjavu, jednu nisam ni ocekivao od advokata ali abr ogranicite svoj entuzijazam na neki normalan nivo.

I nisam ja besan zbog korupcije, na nju sam navikao, ja sam cak i realno ocikivao da cete napraviti neku mahinaciju kroz izvrsnu vlast da sebe oslobodite placanja poreza, ali nacin na koji ste to uradili me je stvarno iznervirao a nisam verovao da je to vlasti vise moguce. Nije vam dosta sto ste rak rana ovog drustva nego ste okupili svoje ljude i dekretom drzave proglasili sebe za mudrace, naucnike i inovatore. Ej, naucnike! Sta su jedan Ajnstajn, Laplas i Paster naspram Vas, vi ste carevi koji tumace zakone, you rock, all our bases are belong to you. Sta je sledece? Hocete ukinuti nobelovu nagradu za fiziku i uspostaviti nobelovu nagradu za advokaturu? Svako drustvo koje nije u stanju da vas zauzda je osudjeno na propast.
[ Onaj @ 22.08.2010. 12:45 ] @
Hehehe, mmix, sad će da te namrznu advokati, zapamtiće ovu tvoju fotografiju sa foruma, staviće te na zajedničku crnu listu pa ako ti bude zatrebala usluga nekog od njih ima taj da se potrudi da namerno izgubi slučaj.

EDIT:
Za cenjene i poštovane advokate: samo sam se šalio, nemojte me tužiti zbog ovog posta, znam ja da ste vi fini.
[ zmej @ 22.08.2010. 12:54 ] @
Citat:
mmix: ^ I sta je tu pogresno? Ako svi ostali moraju da placaju porez morate i vi i zbog toga sto necete dajete sebi za pravo da uzurpirate vlast kroz pripadnike svoje branse u izvrsnoj vlasti? To se zove zloupotreba sluzbenog polozaja radi sticanja materijalne koristi a posto vas ima gomila mozda bi i sud za organizovani kriminal trebao da se pozabavi vama, i zamisli to sam sve primetio bez da sam "naucnik" kao vi. Ali ah, zaboravih, to su sve vase kolege, ruka ruku mije, zar ne. Za sve ove postove ti nisi imao ni jednu jedinu iskrenu izjavu, jednu nisam ni ocekivao od advokata ali abr ogranicite svoj entuzijazam na neki normalan nivo.

I nisam ja besan zbog korupcije, na nju sam navikao, ja sam cak i realno ocikivao da cete napraviti neku mahinaciju kroz izvrsnu vlast da sebe oslobodite placanja poreza, ali nacin na koji ste to uradili me je stvarno iznervirao a nisam verovao da je to vlasti vise moguce. Nije vam dosta sto ste rak rana ovog drustva nego ste okupili svoje ljude i dekretom drzave proglasili sebe za mudrace, naucnike i inovatore. Ej, naucnike! Sta su jedan Ajnstajn, Laplas i Paster naspram Vas, vi ste carevi koji tumace zakone, you rock, all our bases are belong to you. Sta je sledece? Hocete ukinuti nobelovu nagradu za fiziku i uspostaviti nobelovu nagradu za advokaturu? Svako drustvo koje nije u stanju da vas zauzda je osudjeno na propast.

Ne mogu da verujem, provalio si nas zlocinacki advokatsko-pravnicki plan da ukinemo nauku, da stavimo Njutnove zakone van snage, da ukinemo fiziku da sebe proglasimo vrhovnim svestenicima. "Nemoj imati idole svoje, vec samo advokata svoga" . A ovo za Nobelovu nagradu otkud si to znao, mora da imas neke insajdere u nasoj zajednici.....
Sarkazam off...
To je direktna predrasuda vezana za advokate, po kojoj su advokati lopovi, zlikovci, ali ovo je nesto novo "Rak rana ovoga drustva".
Ovde se vise ne polemise argumentima, zaista mi je zao ali sta je tu je. Doci ce fiskalizacija i do vas, sofwerasa pa da vidimo sta ce biti onda.

Moram da zurim u komoru da obavestim kolege da je mmix provalio nas opaki plan.
[ Onaj @ 22.08.2010. 13:06 ] @
Citat:
zmej
da stavimo Njutnove zakone van snage


E, vidiš, to ne bi bilo loše.
[ Odin D. @ 22.08.2010. 13:07 ] @
Citat:
zmej: Moram da zurim u komoru

E ako vam treba nekog gasa za tu komoru, rado cu vam besplatno donirati...
[ a1200 @ 22.08.2010. 15:15 ] @
Citat:
zmej:
da stavimo Njutnove zakone van snage

Ma jok, dovoljno je da ih na "pravednom" sudjenju "osporite", i pravosnaznom presudom stavite van snage... posle ste mirni.
[ stewuss je @ 22.08.2010. 15:54 ] @
Ja bih voleo da su uveli fiksalne ( ) kase advokatima, jer bi im onda porezi bili formirani spram naplacenih usluga. Ovo, pausalno mozda i nije tako lose po vecim gradovima, gde je veci obrt para ali po manjim sredinama.. Moja majka je zatvorila kancelariju bas zbog pausalnog poreza, kada je treci mesec zaredom platila soma evra drzavi a naplate nije bilo (procenat nakon presude) jer ljudi jednostavno nisu imali od cega da joj plate ranije..

Pozdav
[ zmej @ 22.08.2010. 16:25 ] @
Eto jedan argumenat pro fiskalizacije....

[Ovu poruku je menjao zmej dana 22.08.2010. u 17:38 GMT+1]
[ ArsenLupen @ 22.08.2010. 16:47 ] @
Ivan Dimković:

Citat:
Fiskalizacija onemogucava klijentu da sakrije koliko placa advokata za svoje usluge (zato sto drzava prosto moze da analizira ulaske novca). To je sasvim razumno pravo klijenta, i mozda moze da utice lose na slucaj.


Zašto bi klijent krio od poreske inspekcije koliko je platio advokata? Kapiram da ne mogu istu tarifu imati naprimer Toma Fila i neki sveži-tek-položio-pripravnički advokat, i to je ok. Ali ako se ja sudim sa komšijom za među, plaćam odbranu jer sam nešto debelo za*ro, kako loše utiče na slučaj to da li sam mu ja platio 10.000€ ili milion - on će meni da otkuca račun, ja njemu keš, on porez državi, i svi lepi srećni i debeli. A to odakle meni hiljada ili milion je sasvim druga priča. Čemu tajnost??

Zmej:

Citat:
Mislim da je problem u tome sto se smatra da su advokati lopovi koji zgrcu milione pa daj da ih oderemo kroz porez


Problem je ako ne plati državi ono što joj pripada, bio on milioner ili pred zatvaranjem. A uvreda je izgovor za izbegavanje jednog sasvm finog (ne kažem najefikasnijeg!) načina oporezivanja.

Citat:
imas i masu advokata, pogotovu po malim mestima po Srbiji koji svoje usluge naplacuju od procenta tek kada se zavrsi spor, obicno posle dve i vise godina, kako onda da taj mali advokat izda racun za usluge koje vrsi za taj period od dve, tri godine kada klijent njemu nista ne placa, vec se naplata vrsi na kraju spora i to od one strane koja je izgubila spor, onda dodje poreska policija i kaze ti si pruzao usluge ovom licu, nisi platio porez, a advokat nije uzeo ni dinara


Kad primi pare on otkuca račun, tako bar pekari i frizeri rade, ne? Ko će da ga juri za nešto što se nije deslio - naplata poreza za neke pare koje taj čovek nije video?

Citat:
Gomila ljudi koji imaju radne sporove, protiv nesavesnih poslodavaca nemaju novca za osnovne zivotne potrebe, tuze za minimalne plate i nemaju odakle da plate advokata koji im je neiphodan da bi u sporu uspeli i naplatili od poslodavaca ono sto im pripada, pa se dogovore sa advokatom da ovaj radi za procenat koji se naplacuje posle dve ili tri godine.


Koliko sam upućen, ovo nije dozvoljeno, ali ajd sad, Srbijatm, i neka za te 2,3 godine pobedi pravda, kakav je problem otkucati račun i platiti porez na keš koji je dobijen kao honorar?

Citat:
@mmix
Delim tvoj bes i frustraciju vezanu za korupciju, ali silno gresis ako mislis da ce fiskalizacija advokature da eliminise korupciju u pravosudju.


To i nije poenta fiskalizacije, poenta je pravilno oprezivanje advokata, korupcija u pravosuđu je druga priča.

Citat:
Ne razumem zasto i sta bi advokata fiskalna kasa sprecila da uzme 100 evra od klijenta da podmiti sudskog catu kako ti kazes, nema smisla niti logike.


Ne bi ga nikako sprečila da uzme, ali ako nema račun za to ja bih voleo da nahebe, kao i taj ćata, da se više nikad ne bave sa tim poslom.

Citat:
Sta kao on bi tada morao da tih 100 evra provuce kroz fiskalnu kasu i da izda racun, aha ali juce...


Provuče, oporezuje, šta će dalje da radi...široko mu polje, deo sa ćatom spada u onaj deo sa korupcijom u prevosuđu, ne o oporezivanju

Citat:
Trece ja i dalje tvrdim da bi fiskalizacija bila sredstvo pritiska na advokaturu u slucajevima kada drzava ima interes


Molim te, navedi jedan primer, iz prakse nemoguće, ali jedan teoretski. Niko još konkretno nije rekao u temi kako to država može da stisne advokata, a da dosad nije mogla tako, pa mu, jadnom, samo to zlo od kase treba???

[ Ivan Dimkovic @ 22.08.2010. 16:50 ] @
Citat:
ArsenLupen
1. Zašto bi klijent krio od poreske inspekcije koliko je platio advokata? Kapiram da ne mogu istu tarifu imati naprimer Toma Fila i neki sveži-tek-položio-pripravnički advokat, i to je ok. Ali ako se ja sudim sa komšijom za među, plaćam odbranu jer sam nešto debelo za*ro, kako loše utiče na slučaj to da li sam mu ja platio 10.000€ ili milion - on će meni da otkuca račun, ja njemu keš, on porez državi, i svi lepi srećni i debeli. A to odakle meni hiljada ili milion je sasvim druga priča. Čemu tajnost??


Nisu svi sudski sporovi o ogradama.

Ima sporova gde je drzava jedna od strana, i gde bi ovim drzava vrlo lako mogla lakse da dodje do podataka koje bi mogla da zloupotrebi.

To sto TEBI takva tajnost ne treba, ne znaci da je tajnost nepotrebna stvar univerzalno u sudskim sporovima.

Tacno je i da advokati verovatno odbijaju fiskalne kase iz vrlo licnih razloga - ali to uopste ne znaci da je ta ideja dobra onda. Stavise, prilicno sam siguran da bi se sa tim samo ubrzala erozija pravnog sistema koji je i ovako i onako u prilicno losem stanju.

Citat:

Čemu tajnost??


Tajnost je tu kako bi se izbegla citava klasa losih uticaja na sud kao i na sam proces. Kao sto rekoh, nisu svi procesi sukobi oko ograda pa da mozemo da olako izjavljujemo "cemu tajnost".
[ mmix @ 22.08.2010. 17:10 ] @
a zloupotrebi kako? Evo ja sam otisao kod advokata i izasao sa fiskalnim racunom od 25000din, sta to znaci drzavi u vezi klijenta? Sta drzava iz toga moze da zakljuci i sta mozae da ponese na sud po bilo kojoj vrsti optuznice? Bilo koja hipoteticka situacija koja je legalna? ako dakle ne racunamo davanje 250 evra svedoku da cuti sto bi i trebalo da bude gonjeno.
[ ArsenLupen @ 22.08.2010. 17:20 ] @
Citat:
Nisu svi sudski sporovi o ogradama.

Ima sporova gde je drzava jedna od strana, i gde bi ovim drzava vrlo lako mogla lakse da dodje do podataka koje bi mogla da zloupotrebi.


Ajde jedan primer za ovo? Iz života bi bio idealan, al može i teoretski.
Na stranu to što su tužilaštvo i poreska inspekcija na dve strane sistema, i što su moje finansije tajna samo za mene i one kojima plaćam porez(poreska uprava), tužilaštvo je u priči samo kad tajim porez.
Ne pada mi na pamet nijedna državna institucija sa kojom pravno i fizičko lice može da se sudi koja bi mogla da ode u poresko i da kopa po njemu i tek tako i da iznosi na sudu. I kakve veze to sve ima sa mojim plaćanjem na kraju suđenja, dobio ja slučaj ili ne, i fiskalnim računom koji imam posle toga?
Dakle, primer.

[ Odin D. @ 22.08.2010. 17:38 ] @
Pa ako je drzava (u pojavnom obliku svojih institucija) naumila da te zajebe, nikakvo skrivanje uplata adovkatu nece te spasiti.
Ako se pravda bazira na sistemu "Kadija te tuzi - kadija ti sudi", kakve veze ima to sto kadija ne zna koliko si tutnuo advokatu?!
I ako drzava na neki nacin moze da zloupotrebljava pristup tim informacijama sta je onda sprecava da zloupotrebljava i bilo sta drugo sta joj se cefne?

Sustina funkcionisuceg sistema je da se sprecavaju zloupotrebe, a ne da se sprecavaju normalne aktivnosti - jer bi se mogle zloupotrebljavati.
Tom logikom bi se moglo sve zivo ukinuti, posto se sve moze nekako zloupotrebiti. Cak i drzava.
[ A.M. @ 22.08.2010. 23:06 ] @
Imam ja jedno pitanjce.
Kako je moguce da tako inovativni i profesionalni advokati prilikom odredjivanja osnovice za odredjivanje pausala imaju procenat od 85% od prosecne plate u republici (cak i svoju posebnu grupu, br.6), a npr. profesori i druge slicne profesionalne delatnosti 105%? Da ne pominjem npr. proizvodjace testenina, koji spadaju u grupu od 150%. Ispade da vise zaradjuje jedan proizvodjac testenina od inovativnog i ... ne znam kakvog advokata. Zasto su oni posebno izdvojeni od svih ostalih, sa manjom tarifom od ostalih profesionalih delatnosti?
Drugo pitanjce.
Kako drzava zna kada je nas advokat presao famozna 3 miliona za vodjenje knjiga i placanje poreza prema dobiti, kad ne mora da izdaje racune fizickim licima? Samim tim, on ne mora nista ni da upisuje u KPO knjigu, kad je vec uzeo pare na ruke (omiljeni nacin placanja). Jel on treba da se samoprijavi, ili kako vec? Podrazumevam da ne radi sa firmama, jer one traze placanje preko racuna, pa onda mora da vodi evidenciju.
Mozda neko moze da pojasni.
[ dule_ns @ 24.08.2010. 12:14 ] @
http://www.danas.rs/danasrs/drustvo/advokati_predlozili_paket_mera.55.html?news_id=197776

Citat:
- Po do sada važećim propisima u obavezi smo da dnevno predajemo pazar, ali to nekada nije izvodljivo kada smo na putu, pa smo predložili novinu da pazar predajemo nedeljno.


Predložite ovo i za ostale i ostali će vas možda i podržati. Ovako, svi smo mi ravnopravni, s tim što neki i smeju da odu na put, a ostale ko ....
[ ArsenLupen @ 30.08.2010. 16:48 ] @
http://www.politika.rs/rubrike...-kasa-do-decembra-2011.sr.html

Citat:
Kako se navodi, odložena je i fiskalizacija za advokate, a pitanje poreskog statusa za tu grupu biće uređeno novim zakonom o advokaturi koji priprema Ministarstvo pravde u saradnji sa Advokatskom komorom Srbije.


Kaze da su trebali poceti fiskalizaciju u marty 2010, a sad je odlozena do ne znaju kada jer su protestvovali.

A inace:

Citat:
Obaveze uvođenja fiskalnih kasa oslobođeni su prosveta, odnosno osnovno, srednje i visoko obrazovanje, kao i ulična prodaja sladoleda, opravka satova, časovnika i nakita i čišćenje objekata.


Nije mi jasno po kom osnovu su ih stavili na istu gomilu?