[ SlobaBgd @ 28.08.2010. 16:58 ] @
Vest koju sam upravo pročitao:

Citat:
Beograd -- Zbog neadekvatne garedrobe pojedini ljudi u Pirotu izbrisani su sa evidencije Nacionalne službe za zapošljavanje.

Oni smatraju da se na ovaj način nerealno smanjuje broj nezaposlenih lica.

U službi za zapošljavanje kažu da je u pitanju veoma mali broj građana, koji se zbog šorceva i majica bez rukava briše iz evidencije.

Dragan Jocić iz Pirota nezaposlen je 10 godina.

Od srede on više nije na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, ali ne zato što je dobio posao već zato sto je, prema proceni radnika obezbeđenja bio neprikladno odeven i nije mogao da uđe i prijavi se u zakazano vreme.

U Nacionalnoj sluzbi za zapošljavanje kažu da, iako ne postoji kodeks ponašanja u pisanoj formi, građani bi morali da znaju kakvo odevanje je prikladno za odlazak u javnu ustanovu ili instituciju.

Jocić kaže da nije jedini koji je na izuzetno viskoj temperature vraćen zbog odevanja.

Istog dana još nekoliko građana iz istog razloga nije uspelo da ostvari svoja prava.

Građani Pirota kažu da i oni često nisu zadovoljni radom tih službi do kojih ne mogu da dođu zbog neadekvatne garderobe.

U poslednjih par godina broj nezaposlenih u Pirotu kreće se od 8 i po do 9.000 . Trenutno je bez posla 8700 lica.


Izvor: http://www.b92.net/info/vesti/...08&dd=28&nav_id=454797

E, sad, gde je granica bezobrazluka koju ćemo trpeti i gde je granica bezobrazluka do koje će činovnici koje svi mi plaćamo i koji treba da rade za nas - ići?
[ Horvat @ 28.08.2010. 17:32 ] @
kako su krenuli s izbacivanja sa nzs spiska,na kraju ce zvanicno biti 100 ljudi nezaposleno... :(
[ Odin D. @ 28.08.2010. 17:47 ] @
Citat:
SlobaBgd:E, sad, gde je granica bezobrazluka koju ćemo trpeti i gde je granica bezobrazluka do koje će činovnici koje svi mi plaćamo i koji treba da rade za nas - ići?


Nesto si ti tu druze pobrkao. Koliko ja znam, trenutno uredjenje "drzave" Srbije je da narod postoji zbog administracije i vlasti, a ne obratno.
Dje si ti bio za poslednjih 50-tak godina?!
[ Miroslav Cvejić @ 28.08.2010. 17:50 ] @
I treba.
[ Count Zero @ 28.08.2010. 17:59 ] @
Jesam za dress-code u državnim ustanovama, ali izbrisati ljude iz evidencije zbog nepoštovanja istog je stvarno BS.
[ Kovacevic Vladimir @ 28.08.2010. 18:38 ] @
Mi čitamo vest, koju uobliči novinar-dopisnik (čitaj: zaposlen u nekoj lokalnoj "novini").

Taj događaj ima sigurno i svoju "drugu stranu", ali onda ne bi bila vest i ne bi se uklapala u nameru dopisnika, da podkrepi sumnju "...kako se skidaju ljudi sa evidencije..."

Činjenica je - da ti (nezaposleni) ljudi dobijaju neki dinarski iznos za vreme trajanja tog statusa.
Ko od čitalaca može znati...u kakvom "gardu" je nastupio dotični lik, šta je i koga je... sve "po spisku", kakvim neartikulisanim tonom... itd. itd.

Opšte mesto je, da ljudi biraju posao, odbijaju ponuđeno, a vode se kao nezaposleni, dok prihoduju na razne načine

Razumem da je nezaposlenost velika muka, ali često se predimenzioniše, dramatizuje...da bi bila uverljivija.

Ne verujem da službenica može "tek tako", iz čistog ćefa, da briše ljude sa spiska.

Pozdrav
[ SlobaBgd @ 28.08.2010. 18:41 ] @
Citat:
Odin D.: Nesto si ti tu druze pobrkao. Koliko ja znam, trenutno uredjenje "drzave" Srbije je da narod postoji zbog administracije i vlasti, a ne obratno.
Dje si ti bio za poslednjih 50-tak godina?!


U pravu si.Kako se pokazuje, jesmo tu da bismo tovili i mazili ove sa vlasti.
Gde sam bio? Jbt, i ja se sad pitam.

Citat:
Miroslav Cvejić: I treba.


Šta - i treba?!
[ Miroslav Cvejić @ 28.08.2010. 19:25 ] @
Treba najuriti ljude koji kao sa plaže ulaze u takve institucije.

Ja sam ovog leta bio 3 puta u birou za zapošljavanje. Svaki put obučen i obuven kako treba i da sam se isticao kao obučen kao kr€ten, jesam. Sit se nagledam prljavih nogu i znojavih pazuha. Nisam zagledao, jednostavno ne možeš a da ne vidiš, svaki treći je tako obučen (tj. svučen). Priča da nemaju para da se obuju ne pije vodu jer ako ima para za 2 mobilna telefona, sigurno ima para da se obuje. Svakom ko u papučama dođe treba kao u turskom zatvoru, pendrekom po tabanima.
[ madcama @ 28.08.2010. 19:26 ] @
Citat:
Kovacevic Vladimir: Mi čitamo vest, koju uobliči novinar-dopisnik (čitaj: zaposlen u nekoj lokalnoj "novini").

Taj događaj ima sigurno i svoju "drugu stranu", ali onda ne bi bila vest i ne bi se uklapala u nameru dopisnika, da podkrepi sumnju "...kako se skidaju ljudi sa evidencije..."

Činjenica je - da ti (nezaposleni) ljudi dobijaju neki dinarski iznos za vreme trajanja tog statusa.
Ko od čitalaca može znati...u kakvom "gardu" je nastupio dotični lik, šta je i koga je... sve "po spisku", kakvim neartikulisanim tonom... itd. itd.

Opšte mesto je, da ljudi biraju posao, odbijaju ponuđeno, a vode se kao nezaposleni, dok prihoduju na razne načine :D

Razumem da je nezaposlenost velika muka, ali često se predimenzioniše, dramatizuje...da bi bila uverljivija.

Ne verujem da službenica može "tek tako", iz čistog ćefa, da briše ljude sa spiska.

Pozdrav


Pa nije sluzbenica tek tako izbrisala coveka sa evidencije. On je imao zakazano tad i tad. Radnik obezbedjenja (pri tom najverovatnije sa veoma malom skolskom spremom i mozda i mamuran i mozda se vec zakacio sa nekim rodjakom stranke...) nije dozvolio da stranci da udje zbog pravila oblacenja koja verovatno nigde nisu bila istaknuta. Mogu da potpisem da bi sigurno dozvolio nekoj tek svrsenoj studentkinji da udje u minjaku (narodski nazvanom do**cnjaku), jer bi mu to prijalo oku. Znam da nije ali mozda tom coveku vera zabranjuje da nosi duge rukave i nogavice u letnjem periodu.

Sve u svemu ovo je po meni klasicno izivljavanje radnika obezbedjenja potkrepljeno direktivom sa vrha da na svaki nacin treba smanjiti broj nezaposlenih na evidenciji i time prividno smanjiti nezaposlenost i nesposobnost (vrlo retko i nemoc) ljudi koji rade u Nacionalnoj sluzbi za zaposljavanje.
[ madcama @ 28.08.2010. 19:27 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić: Treba najuriti ljude koji kao sa plaže ulaze u takve institucije.

Ja sam ovog leta bio 3 puta u birou za zapošljavanje. Svaki put obučen i obuven kako treba i da sam se isticao kao obučen kao kr€ten, jesam. Sit se nagledam prljavih nogu i znojavih pazuha. Nisam zagledao, jednostavno ne možeš a da ne vidiš, svaki treći je tako obučen (tj. svučen). Priča da nemaju para da se obuju ne pije vodu jer ako ima para za 2 mobilna telefona, sigurno ima para da se obuje. Svakom ko u papučama dođe treba kao u turskom zatvoru, pendrekom po tabanima.


Prihvatam da mi se zabrani da dodjem u papucama u bilo koju javnu ustanovu onda kada se i zenama to zabrani. Ako vec stalno govorimo o ravnopravnosti onda mora ravnopravnost da deluje na pbadve strane.
[ Miroslav Cvejić @ 28.08.2010. 19:32 ] @
Ja nisam po polovima diskriminisao. Ja bih da se ista pravila primene na bilo koju osobu (mušku, žensku ili neodlučenu).

[ Kovacevic Vladimir @ 28.08.2010. 19:38 ] @
Citat:
madcama: On je imao zakazano tad i tad.


Pa i ja kada imam zakazano sviranje tad i tad, obučem "koncertno odelo" da ne bi kelneri i gosti bili uredniji od mene.
Naravno, tad i tad je valjda neko službeno vreme, pa se treba malo prilagoditi tom takvom i takvom činu...a ići (ne)obučen - kao na pecanje

Pozdrav
[ Onaj @ 28.08.2010. 19:58 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić
Ja sam ovog leta bio 3 puta u birou za zapošljavanje. Svaki put obučen i obuven kako treba i da sam se isticao kao obučen kao kr€ten, jesam.


A razdeljak na koju si stranu stavio?
[ Miroslav Cvejić @ 28.08.2010. 20:02 ] @
Razdeljak sam ostavio u srednjoj školi

Ali ne bih menjao veštinu upotrebe dezodoransa za frizuru, kao većina ljudi koje sam sreo na birou.
[ Horvat @ 28.08.2010. 20:12 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić:i znojavih pazuha

a ti obucen u odelu se ne oznojis?
ili izadjes napolje da napravis samo 2 koraka, od vrata automobila sa klimom, do vrata "sluzbene" zgrade,koja je mozda klimatizovana?

@vladimir, koncert i cekanje u redu na maglu,ovaj u nsz-u bas i nije isto,ne mislis tako?
[ Miroslav Cvejić @ 28.08.2010. 20:17 ] @
Nisi shvatio, nisam ja mislio na to da li se neko oznojio, već na to da nosi majicu bez rukava (siledžijku) pa je pazuh vidljiv, a to što je znojav ne ulepšava ni malo prizor.
[ SlobaBgd @ 28.08.2010. 20:31 ] @
@Miroslav Cvejić
Citat:
Treba najuriti ljude koji kao sa plaže ulaze u takve institucije.


Kakva je to poštovanja vredna institucija - biro za javljane nezaposlenih?!
Mesto na koje treba da se tad i tad javiš kao da si na uslovnoj slobodi, pa da te proveravaju da li si napustio mesto boravka. I onda neki nadobudni pripadnik obezbeđenja (koje takođe mi plaćamo) proceni da nisi odeven kako treba, pa te vrati sa kapije te Institucije i tako tvoje poštovanje njihovog tad i tad pada u vodu.
Takođe, obrati pažnju na sledeće:
Citat:
U Nacionalnoj službi za zapošljavanje kažu da, iako ne postoji kodeks ponašanja u pisanoj formi, građani bi morali da znaju kakvo odevanje je prikladno za odlazak u javnu ustanovu ili instituciju.


Izdrkavanje šačice prepotentnih i bahatih.
Da taj iz obezbeđenja i taj koji je skinuo dotičnog sa evidencije Institucije popiju otkaz, i da se malo oni potucaju po hodnicima Institucije, drugačije bi bilo.
[ DrJekyll @ 28.08.2010. 20:38 ] @

Slazem se da treba postojati dress code, u suprotnom ce neko da se pojavi samo u govnjivim gacama sa obrazlozenjem-vrucina mi je.

[ Miroslav Cvejić @ 28.08.2010. 20:43 ] @
Recimo da sam tako nešto i video nedavno. Ulazi baja u šorcu, bez majice u autobus. Slobodna procena da se okupao pra više od nedelju dana. Nije klošar, imao je mobilni u ruci. Linija 95, ušao je kod zelenog venca. Autobus klimatizovan i baja posle minut ladno u sred tunela otvara prozor i vrišti kako mu je vrućina. Jel u autobusu definisan "dress code"? Jel piše na vratima kako se ne ulazi?
Jel ovo normalna pojava?

E pa takvi ljudi kad pokušaju da uđu u neku instituciju i poljube vrata, umesto da se obuku, krenu da psuju, vređaju i zovu novinare.
[ mmix @ 28.08.2010. 22:17 ] @
Sve je to apsolutno nevazno, da je ovo uredjena drzava kakva nije ovaj slucaj bi imao sudski epilog nakon kojeg doticni vise ne bi ni morao da radi. Na stranu vase zgrazavanje necijim stilom odevanja (ili nedostatkom istog) situacija je takva da je slobodnom gradjaninu zemlje uskraceno zakonsko pravo na osnovu nezakonite odluke glorifikovane salteruse zvane upravnik ispostave biroa. Vi mozete da mislite da je dress kod oabvezan ali nije niti je propisan niti moze biti propisan jer uvodi diskirminaciju (koja je protivustavna), naposletku gde je granica, pera se zgrazava wife-beaterke ali milica upravnica, ona ne voli zene koje ne nose luj viton torbe, ipak treba drzati neki nivo kad se pojavljujes pred njenim visocanstvom salterusom.
[ Slobodan Milivojevic @ 28.08.2010. 22:33 ] @
Bar su trebali ljubazno da zamole coveka da dodje prikladno obucen, i da mu omoguce neki eventualno dodatni rok da obavi to sto treba... E sad... Nazalost, ovo je Srbija! I, dobro pitanje je gde je kraj?
[ Kovacevic Vladimir @ 28.08.2010. 22:59 ] @
Citat:
 situacija je takva da je slobodnom gradjaninu zemlje uskraceno zakonsko pravo


I uvek lako stignemo do nivoa, kada potežemo slobodu, kao neprikosnoveno i nepovredivo pravo za sve postupke, na bilo kom mestu, prema bilo kome...
A teško shvatamo, tvrdoglavo i bezobrazno odbacujemo obavezu da se ponašamo po utvrđenim i opšteprihvaćenim kodeksima civilizovanog sveta.

Nije isto poimanje slobode jednog prostaka i jednog civilizovanog, vaspitanog, disciplinovanog i kulturnog, a isto nezaposlenog lica.
Isto se odnosi i na poimanje slobode ponašanja i zaposlenih u NSZ i na šalteruše :D

I stvarno...gde je kraj?

Pozdrav
[ geniuxx @ 28.08.2010. 23:07 ] @
Nije on obrisan iz evidencije zbog garderobe.

Ovako je bilo:
1. Došao je neprikladno obučen;
2. Obezbednjak ga ne pušta da uđe;
3. On, besan odlazi da se žali TV novinaru i propušta da se tog, zakazanog dana javi šalteruši;
4. Zbog nejavljanja - obrisan je iz evidencije (privremeno, ne trajno!).

Ovako je trebalo biti:
1. Došao je neprikladno obučen;
2. Obezbednjak ga ne pušta da uđe;
3. On odmah odlazi kući i presvlači se u prikladnu garderobu i pamti lekciju za sledeći put;
4. Vraća se, normalno ulazi (obezbednjak više nema razloga da ga ne pusti da uđe) i javlja se šalteruši;
5. Happy end.

Tresla se gora - rodio se miš.
[ Count Zero @ 28.08.2010. 23:12 ] @
Ne znam zašto se ljudi toliko pozivaju na "visoke temperature"?! Niko nikoga ne tera da obuje čizme i obuče kaput. T-Shirt + 3/4 pantalone + sandale je OK.
Kakva diskriminacija...? Prežvakali smo ovo i onomad, al' 'ajde. Sad neko plaća porez (u stvari, nezaposlen je, pa i ne plaća baš) i može da dolazi kako 'oće?! U gaćama?? Možemo da relativizujemo dokle god.
[ mmix @ 28.08.2010. 23:19 ] @
Da, obaveza postoji i propisana je minimalnim nivoom pokrivenosti koji definise zakon, da ne mozes ici go ulicom, ako je odeca dovoljno pristojna (a to je veoma nizak prag) da se obucen njome kreces u javnosti nekaznjeno onda je i dovoljno dobra za obracanje salterusi i svim ostalim javnim ustanovama u zemlji, ako nije dovoljna za javnost onda je to posao za sud i policiju i postupak remecenja javnog reda i mira. Ti mozes u svom domu, privatnoj firmi, klubu, nocnom klubu ili kaficu odredjivati minimum "civilizovanog" oblacenja jer nikome nije garantovan pristup istima ali drzava i njeni namestenici ne bi smeli da imaju iste mogucnosti jer onda time preuzimaju na sebe zakonodavnu vlast i propisivanje minimuma drustveno prihvatljivog ponasanja i pokrivenosti koju osoba mora da zadovolji da bi ostvarila svoja prava cimee ise diskriminisu. Ako cemo kao drustvo da kazemo da su siledzijke, odvratan BO i setanje u papucama neprihvatljivi, ja nemam nista protiv ali onda to pravilo treba da vazi za SVE i na SVAKOM javnom mestu i da bude propisano od zakonodavne vlasti a implementirano od izvrsne i sudske i da se svako ko iz kuce proviri u papucama i siledzijkama bude kaznjen.

Nema lazi , nema prevare, ja takvog u kucu ne bi primio ali to nicim ne umanjuje njegovo pravo na kontakt sa javnim sluzbenikom i to jos oko stvari koja mu je prinudno nametnuta (obavezno javljanje), nema tu nikakve relativizacije bilo cega. TO njegovo pravo ne pripada bilo kome od vas niti bilo kome u birou da bi bilo ko mogao da ga ogranici subjektivnim i pausalnim pravilima.
[ Lesli Eldridz @ 28.08.2010. 23:41 ] @
To su sve lepe teorije ali slabo imaju veze sa stvarnim svetom. Kako god, vidis da moze da se dzukelama ogranici kako ce da budu obuceni kad ulaze u tudje "kuce" , a posle dzukele neka se zale upravi vodovoda koliko hoce ako im se to ne svidja. Ne znam odakle im uopste ideja da tako razgaćeni odlaze tamo gde ih nece. Stvarno, gde su te dzukele bile do pre 15, 20 godina? Tada nikome nije ni padalo na pamet da ide na bilo koje slicno mesto tako u gaćama, trenerkama, papučama... Ma ni u gradu ih nije bilo uopste, ni u autobusu ni nigde. Verovatno su takvi u to vreme sedeli kuci i mrzeli sve pristojne, sto kaze jedan.

Jedna od vecih budalastina koju su dvonozni smislili je to da svaka dzukela treba da ima slobodu da radi sta hoce, da takve dzukele na nekakvim "izborima" preglasavaju pametne i pristojne i da se nekakve drustvene "vrednosti" , merila i ciljevi formiraju prema tome sta te dzukele zele i hoce. Zato su dvonozni ovako daleko i dogurali. Te dzukele more treba satirati bez milosti gde stignes, i treba ih nemilosrdno diskriminisati, kao u Singapuru. Pa nece posle da mi pljuju po ulicama, da idu goli, da se deru, da zvaću zvake, da vesaju krstove o vratove i da budu slobodni, i šlus. Ako im se to ne svidja neka se obese, koga je briga. Verovatno bi im to bio najpametniji potez u zivotu.
[ Horvat @ 28.08.2010. 23:52 ] @
Citat:
Count Zero: sandale je OK.

cek,zasto su sandale (otvoreni prsti i veci deo ostatka stopala) ok,a japanke (npr) nisu? jer nemaju onu uzicu oko clanka?
ili klompe,sa zatvorenim prstima?

3/4 je ok, a 1/2?
t-shirt je ok, a bez rukava? (ne te "siledzijke")
[ Count Zero @ 28.08.2010. 23:54 ] @
Ako moram da objašnjavam, onda nema vajde, al' 'ajde...
A zašto je OK 1/2, a nisu OK recimo - gaće??
Kad raspustiš "dvonožne", doći će i u gaćama, samo gledaj.
Je l' ima neki član zakona koji ih sprečava?? Jok? Pa onda molim lepo.

Evo ti, Horvat, malo sam editovao dok si postovao, pa da ne dodajem bezveze...
Nemam pojma koji član zakona propisuje kako se ljudi (ili "ljudi") pojavljuju na javnim mestima. Evo, i mene zanima taj član..
[ Horvat @ 28.08.2010. 23:56 ] @
zivo me zanima razjasnjenje

znaci ne pricam o dopipnjacima (u "muskom izdanju") i raznim siledzijkama, nego lepo sorc do kolena, majica bez rukava, japanke (a ne sandale)

sta je tu takav "bauk"?

---
cek,ti si rekao da je sve po p.s. (cijem?) biti u 3/4, t-majica,sandale,a sve ispod toga nije - zasto

jesi ti editovao post ali mi nisi rekao zasto je (po tebi ili po kome god,nije mi bitno) ok vec pomenuto,a ostalo nije

---
da dodam jos,a koliki rukavi na t majici smeju biti? do lakta? do pola bicepsa? malo iznad?
[ Onaj @ 29.08.2010. 00:10 ] @
A od čega ti jadni ljudi da kupe bolju odeću kad već nemaju način da zarade?
[ Lesli Eldridz @ 29.08.2010. 00:17 ] @
Neka nadju na djubristu krpe pa neka ih operu, ko im brani. Doduse, tamo gde trose godisnje jednu pastu za zube po glavi stanovnika drugo ne moze ni da se ocekuje.
Citat:
Horvat: da dodam jos,a koliki rukavi na t majici smeju biti? do lakta? do pola bicepsa? malo iznad?
To svaka ustanova sama odredjuje. Ako bilo koja ustanova odluci da uvede pravilo o odevanju, recimo uvede skola uniforme ili nesto, kome se ne svidja nemoj da ulazi i gotovo. Ili neka posle trtlja o nekakvim ustavima i njegovim pravima, ko mu brani. Kao u Francuskoj sto se bune oni sto hoce da idu maskirani. A ako mu se pa bas mnogo ne svidja to ropstvo i golgota velika, sto mora da obuce majicu, neka ide gde je sloboda pa temo neka se ponasa kako hoce, niko mu ne brani. Evo sad nema viza pa neka pozuri. Doduse, morace par puta da trpi muku sto mora da se obuce pristojno dok ne izvadi pasos, ali to neka mu bude samo podstrek da brze pobegne u slobodu. Pa kad ga uhvati nostalgija, on neka se seti kako je prolazio muke teske i nikad nemoj da se vraca.
[ mmix @ 29.08.2010. 00:18 ] @
Nek jedu kolace pa ce da ustede ;)

Sto se zakona tice nisam siguran (poteracu ortaka da pretrazi SG) ali mislim da smo mi veoma liberalni po tom pitanju, minimum minimuma (pokrivene genitalije i zenske grudi) ali nikad se ne zna, verovatno ima neki nedoreceni clan tipa "ko povredjuje moralna osecanja gradjana ima se kazniti" pa tu onda moze da se sudi kako kome i po potrebi. Kolena su ocigledno veliki neprijatelj javnog reda i mira. Mada ja stvarno ne znam ko pusta procelave ljude u biro, vredjaju moj osecaj morala, morali bi pokriti svoju glavu perikama.
[ HeYoo @ 29.08.2010. 00:19 ] @
Ako neko svoje oblacenje ne prilagodjava zbog kritike drustva ne znam zasto bi i zbog mastiljara u nekom drzavnom cumezu. Cim dodje do pokazivanja autoriteta na silu znaj da tu debelo nesto smrdi, a to nisu kineske papuce i znoj ispod miske :)

A te price o dzukelama i kvazi gradjanskom elitizmu obesite macku o rep. Nije ona Lesli obukla gacice na razdeljak i izbacila sise sto joj doslo tako vec zato ce neko da bulji u to meso, a ti budi licimur pa reci da se nisi kad okrenuo za kojim parcetom... Ili budi licimur da ti je to ok, a nije ti ok kad vidis dlakave noge u redu na nekom salteru... mos misliti.
Eh kada bi mogli uvesti policiju za ukus jos to bi bilo krasno.
[ Horvat @ 29.08.2010. 00:21 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: To svaka ustanova sama odredjuje.

ovaj, procitao si ti vest?
u tekstu pise da nigde ne postoji izricit kodeks oblacenja u toj ustanovi ;)

[ SlobaBgd @ 29.08.2010. 01:10 ] @
Citat:
Lesli Eldridz
To svaka ustanova sama odredjuje.


Vidi, Lesli, ti u svom napadu mizantropije zaboravljaš nekoliko vrlo bitnih stvari:
JA sam (i ti takođe, kao građanin i poreski obveznik) gazda tim institucijama.
JA sam (i ti kao...) razlog da te institucije postoje.
JA sam (i ti...) taj koji plaća - hlebom hrani - mastiljare i njihovu nejač.
JA sam (...) onaj zbog čijeg komoditeta treba da se uvode pravila, a ne obrnuto.

Kada im mame i tate kupe instituciju, neka se zaposleni gade nas koji im dolazimo na noge. Dok god sam JA taj (i ti... znaš već) od čijih para se takve ustanove grade i od čijih para zaposleni u njima primaju crkavicu, treba da se prema MENI (i tebi...) ponašaju sa dužnim poštovanjem.

Dosta je, bre, tog stava što nam je ostao dok smo bili pod Turcima, da je vlast iznad nas. I da svaka pismena mstiljara, sreski činovnik, može da zahebava raju.

Ja, inače, iz kuće ne izlazim u šorcu i majici ni da kupim cigarete, ali to je nivo lične kulture koji ne može niko da propiše zakonom. Kad vidim razgaćene u Instituciji, pomislim "koji ljakse" ali to ne znači da ljakse nema prava da uđe u Instituciju i da završi posao za koji on, JA i ti plaćamo te u Instituciji da ga urade.

Ne sviđa im se da defiluju pred njima goli pazusi i bose noge? Lepo, neka daju otkaz i zaposle se u hladnjači, u kamenolomu, u mašinskoj radionici, u gradskoj čistoći, u Akademiji nauka. Ni meni na mom radnom mestu nisu uslovi kakve bih voleo, ali Gazda (a njima sam JA (i ti...) gazda) smatra da mi je dovoljno dobro. I u pravu je, evo već 25 godina radim i još sam živ.
[ Odin D. @ 29.08.2010. 09:17 ] @
Citat:
SlobaBgd:JA sam (i ti takođe, kao građanin i poreski obveznik) gazda tim institucijama.

!?

Vidi, nista se ne moze postici ako se negira realnost i ako se glumi da se teorija poklapa sa praksom, tj. stvarnoscu.
Situacija sa gacama i drzavnim institucijama kako je ti dozivljavas je otprilike takva kao da rob udara gospodara bicem, a gospodar njemu vice: "Otkud tebi pravo da ti meni naredjujes sta cu da obucem". !?!?!?
Mislim, citava situacija je apsurdna. Ako te ne brine sto rob drzi bic i udara gospodara, a ne obratno - koji k.... onda od razglabanja o kodesku oblacenja!?

A drugo, nisi ti jedini gazda pa da bude samo onako kako ti oces.
Ima sem tebe i drugih "gazda" koji takodje placaju porez i koji mozda zele da se u toj krcmi uvede neki red. Ako ja, kao poreski obveznik od cijih se para finansira ta institucija ne zelim da mirisem znojave pazuhe dok cekam u redu, onda i moja zelja ima da se uvazava jednako kao i tvoja.
Ako ne zivis u divljini kao samotnjak, nego u drustvu onda treba da znas da sloboda nije pojam koji se veze za pojedinca nego za drustvo. Sloboda nije da radis sta god ti hoces, nego pravo da radis sve ono sto vecina u tom drustvu smatra licnim slobodama.

Tako u Njemackoj ne mozes nositi majice sa kukastim krstom, u vecini zemalja ne mozes doci u opstinu ili sud sa razmazanim govnetom na glavi ili pak ici preko reda na salteru ili ici "okolo" reda pomocu 100g kafe. To je zato sto ta mjesta posjecuju i drugi poreski obveznici i ako je vise onih koji ne zele da to tako moze (cak i po cijenu ogranicavanja tih licnih "sloboda") nego onih koji bi tako da rade, onda tako ne moze.

[ mmix @ 29.08.2010. 09:30 ] @
Da, ali u nemackoj ne mozes da nosis kukasti krst NIGDE (sem eventualno u svom domu), ogranicavanje licnih sloboda kad one ugrozavaju druge je normalna i prihvatljiva stvar u jednom drustvu ali nije i ne moze biti na birokratama iz izvrsne vlasti da to definisu preko kolena kako se njima nadigne. Imas ti i dosta mesta koja u lokalnim gradskim zakonima propisuje odredjeni minimalni nivo javnog odevanja (video sam svasta, od obaveznih majci sa kragnama do obaveznog pokrivanja brushaltera, jbg ziveo sam ostrvu na kom mozes da nosis sorc u formalnim situacijama dok god ujedno nosis i dugacke carape potkolenice i ta odeca je imala u tom lokalitetu podjednak nivo kao dugacke pantalone negde drugde) i to je sve OK dok god vaze za SVE i SVUDA.
[ mmix @ 29.08.2010. 09:53 ] @
Evo par primera, zaokruzite wifebeaterke, papuce i sve zbog cega bi ovde nekom uskratili prava:




itd...
[ Odin D. @ 29.08.2010. 10:05 ] @
Pa nije SVE i SVUDA neki univerzalno primjernjiv reper.
Negdje u tome SVEMU i SVUDA nalazi se i nudisticka plaza ili klanica ili svinjac. A to ne znaci da ako se tamo moze ici go, u krvavoj kecelji ili govnjivim gumenim cizmama da je onda u redu i tako doci u bolnicu, sudnicu ili roditeljski sastanak.

Greska je ako ne postoji zakonom propisan kodeks oblacenja za zaposlene i stranke u drzavnim institucijama, ali to ipak ne znaci da je "u redu" da svako radi kako god hoce ne obaziruci se na druge oko sebe. Zakonski nije kriv, ali sem pisanih zakona svako treba u glavi da ima i jos ponesto, a pogotovo osjecaj da nije sam i jedini i najbitniji.

Ne mislim da su imali zakonskog prava da ikoga izbace zbog oblacenja, ali ne mislim i da nedostatak zakona opravdava nedostatak morala i obzira prema drugima.
Ako bi smo se svi rukovodili samo prema tome da nije u redu jedino ono sto u zakonu pise da nije u redu, onda bi za normalno svakodnevno funkcionisanje ovog drustva nas zakon trebao da ima 18 miliona strana sitno kucanog teksta, da bi obuhvatio bar polovinu drustveno nepogodnih oblika ponasanja koja nisu definisana u sadasnjoj verziji zakona.
[ Horvat @ 29.08.2010. 10:12 ] @
opet se pominju neki znojavi pazusi
a,ovaj, ne mislite da oskudnija odeca pomaze da pazusi ostanu suvlji,naspram npr. farmerica i kosulje dugih rukava do grla zakopcane?

---
nego sva ova prica me podseti na "kodekse" u skolama (o. i s.) u kojima stoji da je zabranjeno oblacenje pantalona koje su iznad kolena (iju,sramota da ti se vidi koleno,makar ti sedeo na +30 u ucionici sa jos 20-30 ljudi, u kojoj temperatura nareste i do 40 skoro) i odmah ako si u sorcu dosao,mrs napolje, ali zato, devojke mogu u minicima, to je sve po p.s.-u...barem tako progledaju profani i ostalo osoblje ;)

ono,ili je za sve,ili je za nikog
[ mmix @ 29.08.2010. 10:28 ] @
Naravno da mora biti definisano zakonima jer to je ono sto nas razlikuje od zivotinja, relativizacija golotinjom (koja jeste sankcionisana kao remecenje javnog reda i mira) i mesarima je bezvezna, niko tebi ne brani da ides ulicom obucen krvavom keceljom ali je sasvim sigurno da prvi pandur na koga naletis nece znati da li je to svinjska krv ili krv prvog komsije.
Moral kao anit-teza zakonima je rastegljiv i pipav pojam i poimanje morala je kao i boolja, svako ga ima i nikom nije isto, zato nasim zivotima upravljaju zakoni i zato se nad nasim zivotima moze primenjivati sila samo po zakonski definisanim pravilima. U suprotnom zasto stati sa brisanjem iz spiska i zasto stati samo na pantalonama/kolenima/itd? Kao sto je pitao horvat, zasto su trofrtaljke ok a sorc nije? Mislim, jbt, vidi ti se list, uzas promiskviteta. Mislim, granica u interpretacijama ocigledno nema, ako je tako zasto ne da svi moraju da dodju u armani odelu sa kravatom i aktovkom.
[ Lesli Eldridz @ 29.08.2010. 10:41 ] @
Nekad su tako i isli, ne samo u te javne sluzbe nego svuda, mozda ne u Armani odelu, ali u svom najboljem odelu, pa im nista nije falilo, ziveli i oni. Posle su doneli slobodu.
[ Onaj @ 29.08.2010. 10:47 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: Uopste nije stvar u tome, nego dozvoljavati poslednjoj bagri da ima nekakve slobode je najveca glupost.


Pitanje je ko je za koga bagra? Ako ti kažeš da ti jadni ljudi koji nemaju primanja treba da nabave (da npr. ukradu pošto im niko verovatno neće dati) bolju odeću da bi ih neka šalteruša smatrala ljudskim bićem i da im ne bi uskratila najosnovnija ljudska prava - ja po toj tvojoj logici mogu slobodno da kažem da si i ti za mene bagra jer npr. imam znatno skuplji i bolji automobil od tvog. Da li si i sad za uskraćivanje slobode svoj toj "bagri"?
[ mmix @ 29.08.2010. 10:47 ] @
Sram ih bilo ;)

[ Lesli Eldridz @ 29.08.2010. 10:55 ] @
Citat:
Onaj: Pitanje je ko je za koga bagra? Ako ti kažeš da ti jadni ljudi koji nemaju primanja treba da nabave (da npr. ukradu pošto im niko verovatno neće dati) bolju odeću da bi ih neka šalteruša smatrala ljudskim bićem i da im ne bi uskratila najosnovnija ljudska prava - ja po toj tvojoj logici mogu slobodno da kažem da si i ti za mene bagra jer npr. imam znatno skuplji i bolji automobil od tvog. Da li si i sad za uskraćivanje slobode svoj toj "bagri"?

Normalno da jesam. Isto kosta kod Kineza i majica sa kratkim rukavima i kosulja, isto kostaju i bermude i pantalone. Pristojan covek ne mora da ima skupe automobile ali treba da se kupa i da pere zube i da se umiva, da ne ide prljav i odrpan, da se ne ponasa kao stoka... A te teorije su do zla boga smarajuce isto kao i teorije o slobodi. To su gluposti. Kakvi jadni ljudi, kakva primanja, ne oblace se oni tako zato sto nemaju za bolje, nego zato sto su nekulturna stoka. Kakva sloboda za bagru? Doneli ste slobodu ali kome? Uglavnom sljamu, a uskratili je svim pristojnim ljudima. Ne u ovoj zemlji, u svim zemljama. Ja ne zelim da se sljam baskari u drustvu, ne zelim da vrednosti sljama budu drustveno prihvatljive vrednosti, ne zelim da sljam moze po ceo dan da djipa po TV- u i svuda, ne zelim da postoje u izlozima casopisi u kojima pise ko je koga uhvatio za debelo meso i ne zelim nista od toga. Ne zbog nekog morala, za to me posebno nije briga, kakav moral od mene kad na ulici gledam Lolite kojima jos malo pa cu bioloski moci i deda da budem, nego zato sto su sve te stvari neverovatno, neverovatno, neverovatno glupe, besmislene, beskorisne... Ko ce meni da vrati slobodu?

Ne znam za vas, ali ja sam se ovde u ovih 20 godina "slobode" najslobodnije osecao kad je bilo ono pomracenje Sunca i kad je bila Sablja. Tad je sljam bio u rupama gde mu je i mesto. To je sloboda u praksi, a ovo su sve gluposti.

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 29.08.2010. u 12:08 GMT+1]
[ Onaj @ 29.08.2010. 11:07 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: Ko ce meni da vrati slobodu?


Na koji ti je način tačno uskraćena sloboda? Moguće je da na neki način jeste ali na koji način konkretno? Ajde napiši pa da vidimo da li možemo svi nekako da pomognemo kako da rešiš taj svoj problem.
[ Odin D. @ 29.08.2010. 11:11 ] @
Citat:
mmix: relativizacija golotinjom (koja jeste sankcionisana kao remecenje javnog reda i mira) i mesarima je bezvezna

To nije relativizacija nego primjer za tvoje "SVE i SVUDA".

Moral jeste zakonski neupotrebljiv pojam ali posto zakon nije savrsen i nije u stanju da regulise sve moguce situacije onda se jedan dio ljudskih aktivnosti u uredjenom drustvu oslanja na javni moral ma sta god to znacilo.
Vecina stvari se zakonom uopste i ne regulise sve dok i bez njega funkcionise, jer zakonodavac obicno nema vremena i sredstava da se bavi zakonskim regulisanjem stvari koje funkcionisu i bez njega, vec se uvijek bavi onim sto trenutno pravi probleme.
Tako npr. 5ranje po zajednickom stepenistu ili izludjivanje komsiluka suludom galamom iz zvucnika uopste nije bilo protivzakonito sve dok pojedinci nisu poceli 5rati po stepenistu, pa onda zakon donosen, a ne prije nego su stambene zgrade izgradjene. A 5ranje po stepenistu nije bilo u redu i prije nego se zakon donio. Nije bilo protivzakonito, ali nije bilo ni u redu.

Tako je i sa kodeskom oblacenja.
Pri tome uopste ne raspravljam o tome da li je ili nije u redu da se nekom vide koljena, ramena, sise ili sta drugo, jer je to filozofska kategorija i irelevantna za ovaj slucaj. Relevantno je jedino sta vecina misli o tome i to je onda prihvatljiva norma. A da li je to sto vecina misli u redu ili nije je vec druga prica koja nema veze sa zakonima i drustvom.
[ SlobaBgd @ 29.08.2010. 11:11 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: Ko ce meni da vrati slobodu?


Niko, kamarad Lesli! Moraćeš da se boriš za nju. Svi koji su dobili slobodu, izborili su se na neki način za nju.
Šta, ne možeš da se izboriš, malo vas je da biste oformili kritičnu masu potrebnu za društvene promene? Znači, vrednosti za koje se boriš nisu prihvatljive dovoljnom broju ljudi, što inplicira ili a) da si vizionar, prorok, neshvaćeni genije, ili b) namćor, idealista bez pokrića, borac protiv vetrenjača. Šta god da je od ovoga, predviđam ti dug put i neizvestan kraj u tvojem vraćanju slobode. Na stranu što tvoj koncept slobode zvuči vrlo onako istorijski već viđen tamo negde 1930-tih a svi smo učili kakva je zla doneo.

Zapravo, cela tema može da se svede na odnos vlasti i pojedinca, ili vlasti i građana. bez obzira na pazuhe i bose noge. Pitanje je - dokle?
[ Lesli Eldridz @ 29.08.2010. 11:15 ] @
Pa ja sam je vec vratio - ne mesam se uopste sa sljamom. A nemam ni zelju da je vracam ostalima. Znaci sto se mene tice, sve je u redu, nego ovo samo onako piskaramo. Samo, ne bih se slozio da su to bas ljudi, ovi sto im nisu prihvatljive vrednosti. To mu onako vise dodje kao dvonozna stoka. Mislim stvarno, koja je razlika izmedju nekog krmka i njih? Skoro nikakva. Sa tim da je krmak cistiji, kad ima dobre uslove, ono, kad ga ne zatvore u 2x2 svinjac.
Citat:
Onaj: Na koji ti je način tačno uskraćena sloboda? Moguće je da na neki način jeste ali na koji način konkretno? Ajde napiši pa da vidimo da li možemo svi nekako da pomognemo kako da rešiš taj svoj problem.

Pa lepo pise, tako sto je sljamu dozvoljeno da bude van rupa i da se ponasa onako kako mu njegova sljamovska sustina nalaze - kao stoka. Sta ima tu sljam da bude slobodan. Drustvo u kome sljam ima bilo kakvu slobodu je bolesno drustvo. Jel ima sljama u drugim drustvima osim kod dvonoznih? Nema. Tj ima, pojavi se, ali kad se pojavi, druga drustva to uspesno eliminisu. I to ne fizickom eliminacijom, nego lepo najure sljam iz drustva u neke rupe pa nek se baskari tamo dok izdrzi, a posle neka crkne, i gotovo. Tako se to radi. Priroda i milioni godina evolucije ne grese. To samo dvonozni rade, zato sto misle kako su oni mnogo pametni pa ce sad da otkriju vrucu vodu tim pricama o "slobodi" . A koji su im rezultati, pa vidi se.
[ Ivan Dimkovic @ 29.08.2010. 11:17 ] @
Citat:

Relevantno je jedino sta vecina misli o tome i to je onda prihvatljiva norma. A da li je to sto vecina misli u redu ili nije je vec druga prica koja nema veze sa zakonima i drustvom.


Sta vecina misli jeste relevantno, jer to donosi zakone. Medjutim i te kako ima veze i sa drustvom - primera radi, naciste u Nemackoj je podrzavala vecina i, naravno, dobili su i takve zakone... da li je to drustvo bilo normalno? Nije.

Ne moze se koristiti "stav vecine" da se daje apsolutni legitimitet svakoj budalastini - legalno pravo imaju, sve dok se posmatraju granice te zemlje... na svu srecu, pa postoje metodi da se to koriguje - pritiskom koji dolazi izvan tih granica :)
[ SlobaBgd @ 29.08.2010. 11:24 ] @
A ko, Lesli, određuje ko je šljam? Elita? Kako bi se elita izborilaza pravo da određuje? Znanjem, moralom, mudrošću? Ili šljamovskim putem do pozicije onog ko odlučuje - uskraćivanjem sloboda, nasiljem, korupcijom, zločinima? I šta onda takvu elitu izdvaja od šljama osim pozicije?
Kao što ti ne veruješ u demokratiju, ni ja ne verujem u diktaturu. Obe pojave se vrlo brzo degenerišu.
Možda je 2012-ta rešenje, opšti potop, ali i u tim uslovima ono animalno u čoveku će naći način da vrsta preživi, takva kakva je. Dakle, nema nade, ćuti i plivaj.
[ Lesli Eldridz @ 29.08.2010. 11:34 ] @
I to je isto veca budalastina koju su smislili dvonozni. To, ta pitanja, ko odredjuje ko je ovo, ko odredjuje sta je ono. Sta ima tu da postavljamo besmislena pitanja. I sta ima da se sljam pita za bilo sta, kad je on glup, funkcionalno nepismen i ne razume nista. Od njega treba da se ocekuje samo da odrzava licnu higijenu (sto on ne zna ni zasto bi, ali silom da bude nateran) da ne bi sirio zaraze i da rmba i gotovo. Sta ce njemu sloboda kad i tako ne zna sta bi sa njom.
[ SlobaBgd @ 29.08.2010. 11:40 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: I to je isto veca budalastina koju su smislili dvonozni. To, ta pitanja, ko odredjuje ko je ovo, ko odredjuje sta je ono.


Takav stav vrlo lako može da te svrsta u kategoriju šljama - po merilima tih koji odlučuju.
Nije ti to cilj, zar ne?
[ Onaj @ 29.08.2010. 11:42 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: I to je isto veca budalastina koju su smislili dvonozni.


Neko jednostavno oseća da mu je premalo dve noge.
[ Lesli Eldridz @ 29.08.2010. 11:43 ] @
Citat:
SlobaBgd: Takav stav vrlo lako može da te svrsta u kategoriju šljama - po merilima tih koji odlučuju.Nije ti to cilj, zar ne?
Ja se jako sekiram zbog toga. A znas zasto se ne sekiram? Zato sto su to sve slabici koji nikad nece da mene zbog toga svrstaju u sljam pa da me uklone, cak i kad bi hteli.
Citat:
SlobaBgd: Kao što ti ne veruješ u demokratiju...
Ja verujem u demokratiju, ali ne u ovakvu degenerisanu, nego u izvornu. Mislis da oni koji su smislili ovakvu izopacenu "demokratiju" misle drugacije od mene o "glasacima" i mislis da ne znaju da je ta njihova "demokratija" izopacena. Aha, verujem. Istina je u stvari da verovatno misle jos gore. U staroj Grckoj pravo glasa su imali samo slobodni gradjani, sto treba da se vrati. A ko je slobodan, da se odredjuje dobro sastavljenim testom. Pa ko je funkcionalno nepismen, glupander, budala, sljam, taj nema da glasa i gotovo i nema njegove "vrednosti" i "sloboda" uopste da se uzimaju u obzir. I nema da ima prava koja imaju slobodni gradjani. Sta ima on da ima prava kad je rob nekih animalnih nagona a nije slobodan. I sta ima da odlucuje o bilo cemu. Ima da bude srecan sto mu nije stavljena brnjica i gotovo.
[ SlobaBgd @ 29.08.2010. 12:05 ] @
Pazi, ovo sa testovima mi se sviđa.
Samo, i testovi moraju da prođu neki konsenzus, što nas opet vraća na početak priče: ko odlučuje i ko ga je ovlastio da odlučuje.
Vrzino kolo, moj Lesli, šta da ti kažem.

Citat:
Onaj: Neko jednostavno oseća da mu je premalo dve noge.


[ Lesli Eldridz @ 29.08.2010. 12:23 ] @
Uopste nije vrzino kolo. Ko kaze da testovi treba da prodju konsenzus? Nema sta glupanderi da ovlascuju bilo koga, nego su tu samo da rmbaju i da smrde u svojim rupama. A sva ta pitanja koja vas muce postavljate samo zbog emocija i sto su vas tako dresirali. Ono, naucili vas da nedo bog ako nekom glupanderu bude uskracena boga ti neka sloboda, more svet ce da propadne. Garantovano ima mora da presuse ako se kakvoj budali i primitivcu povredi nezna dusica pa mu eto na dozvole da ulazi u neku zgradu u gaćama, iju iju iju, more prava katastrofa svetskih razmera je to. Nemojte da ste neozbiljni. Ni jedno od tih vasih pitanja nema am bas nikakve veze sa razumom. Kazem vam ja da su te vase emocije i te pomodarske "empatije" zlo a vi mi ne verujete.

A mozda ste samo jos nezreli i naivni za demokratiju. Mnogo ste be bukvalisti i naivni, vi ovde na ovim prostorima. Mislis da u ovim da ih nazovemo znacajnim zemljama nekoga briga za tu vasu demokratiju, i da neko istinski pita taj sljam sta ce da bude kad je nesto stvarno vazno, da trazi konsenzuse i referendume? Ono, Djoka Zbun i slicni pitali fukaru da li ce da socijalizuju gubitke ili da li ce da sire demokratije po svetu? Pitao neko neke tamo... gde ono behu izglasali da nece evropski ustav ili tako nesto. Aha, verujemo, verujemo. E zato su oni znacajne zemlje, sto tamo oni koji treba znaju da je bre ta vasa demokratija samo obicna farsa da se zamazu oci toj fukari da misli kako je i ona vazna, a na kraju ima da bude kako gazda kaze, a vi ste tu gde ste.
[ ArsenLupen @ 29.08.2010. 12:28 ] @
Lesli:

Citat:
.. Ko ce meni da vrati slobodu?
[ Isak666 @ 29.08.2010. 12:34 ] @
Ma kakav konsenzus.
Da bi se postigao konsenzus u nekom drustvu o necemu, mora se imati stav o tome. A pucini puca pimpek i za krupnije stvari u drustvu, a kamo li za bonton.

A tek ova bagra koja taj bonton sprovodi nalepljenim opisom dozvoljene duzine rukava i optimalnog stepena telesnih miomirisa u vazduhu, dok ne umeju da kazu Dobar dan kad im dodjes na salter i dok im cucavci dzibre po sluzbenim hodnicima, radeci svoj posao kao da ti od njih zivis a ne obrnuto - tek sa njima treba praviti konsenzus.





[ HeYoo @ 29.08.2010. 12:35 ] @
Pa Lesli bas ima veze s razumom da se oblacis u skladu s vremenskim prilikama. To je isto kao kad bi ti neko na -20 stepeni rekao ne mozes da obuces dzember jer je to nepristojno.
Ti se upravo vodis emocijama, laznim moralom i predrasudama.
Ne znam kada su kravate i odela menjale dzukele. Eno ti puna skupstina kravatisanih.. bem li ga sve duse od ljudi. Ne pljuju po podu, ne smrde, ne prde... divota
[ SlobaBgd @ 29.08.2010. 13:18 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: Koga je briga sta je tebi zgodno, i sta ti je udobno, ima da budes pristojan i gotovo.


Mene je briga, recimo. A briga me je i šta je tebi zgodno.
Je l se ti tako ophodiš i prema sebi, da poštuješ nametnuta pravila iako su nebulozna i bez logike? Ajde mi pučani, ko nas pita, ali ti prosvećen i svestan, ne misliš da treba i prema tebi da se ponašaju diktatorski? I da na to sa osmehom pristaješ?
Nešto mi se ne uklapaš u tu sliku. A to te čeka ako dođu tebi slični da zavode pristojnost.
Jbg, revolucija jede svoju decu.
[ tdjokic @ 29.08.2010. 13:21 ] @
Dobro, niko da odgovori sta cemo sa onom bagrom lepo obucenih, okupanih, ljubaznih dzulova u skupstini? Trose gorivo (bila posebna vest samo o tome), trose vreme i pare a zakoni sve losiji i losiji. Ocigledno da odeca ne cini coveka. Nije taj nezaposleni unistio Srbiju, nego bas oni zaposleni. Koliko se secam, Milosevic je uvek bio besprekorno obucen, nikad nije setao cak ni onako kaobajagi neformalno obucen, ono kad predsednici skinu sakoe i kravate, niti je ikada vidjen na nekoj sportskoj priredbi, bas nista, strogo formalan covek, bas kako propisuje Lesli. A ipak je bio ne bagra, nego bagretina, jedva su ga uklonili bag(e)rom!

Mene licno stravicno iritira kad vidim nekakvog predsednika Francuske, SAD i slicnu bagru a ne zna da veze kravatu kako treba, nego na jedan cvor, pa ili visi levo ili desno, nikad ne moze da stoji simetricno kako treba. Sta cemo sa tom bagrom? A nije da nema ko da mu kaze - svi spikeri na TV su sredjeni kako treba, nego je ocigledno da doticni ignorise masu i norme ponasanja i oblacenja, bas kao ova "bagra" sto je isla u NSZ. A meni vise smeta cinjenica da neko pokazuje prezir prema meni, bez obzira sto to cini najskupljom kravatom, nego ako je neko skroman a bedno obucen.
[ Isak666 @ 29.08.2010. 13:26 ] @
Zar ne treba postovati sve prilike, ne samo vremenske nego i socijalne, pa tako kad ides npr na razgovor sa osobom sa kojom bi trebao da resavas svoje zaposlenje i koji predstavlja poslovni sastanak - oduzmes sebi minimum lagodnosti i ispostujes bonton, pa ne dodjes u atlet majici?

Kosulja kratkih rukava ili majica i cipele ili patike ako vec nemas cipele te nece dovesti do dehidracije.

A ove gluposti, tipa politicari nose kravate pa su lopovi, a radnici atlet majice pa su posteni - obicni ekstremi.
Normalan covek je izmedju.
[ tdjokic @ 29.08.2010. 13:33 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: Koga je briga sta je tebi zgodno, i sta ti je udobno, ima da budes pristojan i gotovo.
I onda se dogadja tragikomicna situacija - u gradu vojnici, dobili izlaz jer je nedelja ili praznik, i svi razlicito obuceni, jer je dezurni oficir u jednoj kasarni odredio da se taj dan nose kosulje a u drugoj da se nose bluze, jer se jednome cinilo da je toplo a drugome da je hladno. I kako onda biti pristojan "i gotovo" kad cak i takva zvanicna lica, kojima je bas duznost da definisu pristojnost za vecu grupu ljudi tako grubo grese? Kako onda laik, koji mozda nije bagra, da pogodi sta da obuce?

Mene licno recimo stravicno iritiraju zenski dekoltei - prorezala bluzu do pupka, vidi se 3 kg mesa, ali sve dok se ne vidi bradavica - nikom nista! Bradavica je sasvim prirodna stvar i totalno je bez veze sto se, narocito u SAD, oko nje pravi takva fama, ali guranja delova zenskih grudi namerno "u izlog" je neprirodno. Zasto zene imaju dekolte? Ocigledno neka namera tu postoji, znaci ako se postuje pristojnost onda je to na istom niovu sa bradavicom, jednako pristojno ili nepristojno.
[ SlobaBgd @ 29.08.2010. 13:52 ] @
Citat:
tdjokic
Mene licno recimo stravicno iritiraju zenski dekoltei - prorezala bluzu do pupka, vidi se 3 kg mesa...

I mene iritiraju, ali onako - pozitivno. Da se ja pitam, uveo bih to kao obavezni detalj za sve koje imaju trojku i više, a za one manje obdarene - besplatna dopuna o trošku države. A?
Stariš, Đokiću, stariš...
[ HeYoo @ 29.08.2010. 13:55 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: Koga je briga sta je tebi zgodno, i sta ti je udobno, ima da budes pristojan i gotovo.


Pa mene je briga sta je meni zgodno. Sta mene briga sto je TEBI nezgodno da gledas u necije japanke i dajes sebi za pravo da cenis sta je pristojno. Koga briga sto si ti emotivno potresen tim prizorima. Ali nisi ti ni potresen time vec rabis taj model pristojnosti koji je smisljen ne radi kolektivne koristi vec radi sasvim nekih drugih razloga. Odelo nije smisljeno da ga svi nose vec naprotiv. Ova proseravanja sa zavodom ima jedino za cilj da se beda klanja nesposobnoj instituciji. Lazni autoritet i nista vise, a sami su krivi sto ljudi tu svetu ustanovu smatraju jednako bitno kao i cekaonicu na zeleznickoj stanici.

Postovanje se zaradjuje, a ne propisuje jer onda i gubi smisao. Ako ce svi nositi odela svo vreme to ne znaci da ce svi biti pristojni.
[ Isak666 @ 29.08.2010. 14:07 ] @
Da je ekipa koja propisivanjem zavodi bonton olos, napisah vec.
Da je odelo jedina pristojna varijanta - glupost nevidjena.

Postovanje se zaradjuje sa obe strane.
Izgled je tek estetska varijanta nekog pristojnog odnosa medju ljudima koji komuniciraju zvanicno medjusobno i sama za sebi nista ne znaci.
To vec znaju ljudi koji su imali priliku da pricaju za neki posao o cemu vec pricam.
[ marko37 @ 29.08.2010. 14:07 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: primera radi, naciste u Nemackoj je podrzavala vecina i, naravno, dobili su i takve zakone... da li je to drustvo bilo normalno? Nije.


Čisto radi istorijskih činjenica, najbolji Hitlerov rezultat je bio 43.9%. I to nakon što je na prevaru već dobio premijersko mesto. A pre toga je imao oko 33%.
Još je imao par nažalost neuspešnih pokušaja atentata. Verovatno zbog podrške...
[ Ivan Dimkovic @ 29.08.2010. 14:13 ] @
@marko37, to jeste tacno, ali i onaj drugi deo koji nije nominalno podrzavao Hitlera nisu bas bili previse antagonisticki raspoozeni (osim malog broja, sa kojima se Hitler jako lepo razracunao na kraju) - tacan termin je "odobravanje", a osim "odobravanja" samog Hitlera i njegove NSDAP opcije, precutno je "odobravano" i mnogo stosta gore...

Tako opet dolazis na to da je ogroman deo drustva ili direktno ili precutno podrzavao to sto se desava.

To moze celoj stvari dati neki legitimitet - ali to opet ne znaci da je takva stvar normalna, i da je treba podrzavati.

Ako vecina stanovnistva podrzava ispisivanje sa spiska nezaposlenih ljudi koji nisu obuceni po nekakvim pravilima, to jeste "legitimno" donekle (ako je zaista tako), ali niposto se ne moze nazvati normalnim - bar ne u 21vom veku.

@Lesli - razumem ja sta ti hoces da kazes, ali vidis - nije ovde u pitanju nekakava zelja neke "ruke vlasti" da navodno 'civilizuje' nekoga, vec se radi o najobicnijoj BAHATOSTI drzave i verovatno je razlog tome ne neka zelja za "civilizacijom" vec direktiva da se "smanji broj nezaposlenih" odozgo.

Rezultat toga nece biti da ce ti ljudi navodno da postanu "civilizovani" vec samo najobicnije spinovanje cifara o nezaposlenosti, sto ce neki "Idols & Friends" marketinski studio onda da progura kao nekakav "ekonomski oporavak" Srbije - verovatno "kakav se nigde ne vidi u Evropi" i to sve zahvaljujuci nasim uber-sposobnim ekspertima.
[ Lesli Eldridz @ 29.08.2010. 14:14 ] @
Pa nisu ih oni ispisali zbog oblacenja nago sto nisu dosli kad je termin da dodju. A zasto nisu dosli, pa zato sto ih nisu pustili u zgradu. A sto ih nisu pustili, zato sto su hteli da udju kao dripci a tu ne daju da ulazis kao dripac i to je to. Njihova stvar. Na primer, ne znam kako je sad, ali u mekdonaldsu ranije nisu davali da pusis ni napolju u basti, pa ako zapalis i ne znas to pravilo, dodje jedan pa donese casu sa vodom da ugasis cigaru. Hajde da dignemo revoluciju. Ostalo pise ispod, zasto takvi dolaze u taj biro.
Citat:
HeYoo: Ova proseravanja sa zavodom ima jedino za cilj da se beda klanja nesposobnoj instituciji. Lazni autoritet i nista vise, a sami su krivi sto ljudi tu svetu ustanovu smatraju jednako bitno kao i cekaonicu na zeleznickoj stanici.
Pa kog mog onda traze tamo, kad i oni znaju da ovi nikad nece da im nadju posao? Hoce besplatno zdravstveno osiguranje, a? E onda ima i da se pomuce malo, pa da istrpe golgotu sto mora da nose dugacke pantalone. Sta da radis, nepravda.
[ HeYoo @ 29.08.2010. 14:40 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: Pa nisu ih oni ispisali zbog oblacenja nago sto nisu dosli kad je termin da dodju. A zasto nisu dosli, pa zato sto ih nisu pustili u zgradu. A sto ih nisu pustili, zato sto su hteli da udju kao dripci a tu ne daju da ulazis kao dripac i to je to. Njihova stvar. Na primer, ne znam kako je sad, ali u mekdonaldsu ranije nisu davali da pusis ni napolju u basti, pa ako zapalis i ne znas to pravilo, dodje jedan pa donese casu sa vodom da ugasis cigaru. Hajde da dignemo revoluciju. Ostalo pise ispod, zasto takvi dolaze u taj biro.
Pa kog mog onda traze tamo, kad i oni znaju da ovi nikad nece da im nadju posao? Hoce besplatno zdravstveno osiguranje, a? E onda ima i da se pomuce malo, pa da istrpe golgotu sto mora da nose dugacke pantalone. Sta da radis, nepravda.


Jeste Lesli, da su propisali cak i subare za zdravstveno, soc pomoc "jadnici" bi verovatno trebalo da ih obuku ali to nema veze s pricom. To sto ti guras nema veze niti se moze postici tim "tvojim" metodom.
Bitna je sustina koja se nece promeniti odelom, a mene mnogo vise tangira stoka bez obzira jel nosi odelo ili ne... cak bi vise voleo da svi nose japanke i sorcice a da su ljudi nego da gledam svinje ljudskog lika u odelima. Ambalaza me uopste ne zanima.
I da ... mnogo bi se prijatnije osecao medju "za plazu obucenom" kakvom takvom prosecnom masom nego u nekom drzavnom hramu tipa skupstina gde su svi tako fino zapakovani.
[ Isak666 @ 29.08.2010. 14:53 ] @
@heyho

Ok, odustajem.
Znaci, ili japanke ili odelo, nema izmedju.

Nastavi sa monologom.


Jbt nije ni cudo da nam je formalna komunikacija na nivou amebe i sto ne mozes naterati opstinu/sud/carinu/bila sta drugo da ti uredno odgovori na mail, sto nikad niko ne zapisuje poruke kad zoves, sto te oslovljavaju sa TI dok ti saopstavaju da ne znaju na koji salter da ides, sto te murija odhebava na pozive da neko vristi u tvojoj zgradi ili sto su stranci iznenadjeni kad im se niko posle sastanka ili neke prezentacije ne javi od potencijalnih partnera - kad ne mozes objasniti relativno pametnom i mladom coveku da tokom formalnog sastanka nije vremenska prilika najbitniji faktor.

Kome onda da objasnis da bi bilo lepo da se neko upristoji da ti odgovori na mail, makar odgovor bio negativan, jer je to neka smrdljiva pristojnost ili da ti ne mogu ispadati jaja dok trazis posao?!



Posle pisu na temama kako naci posao posle zavrsetka fakulteta.

[ Marko_L @ 29.08.2010. 15:12 ] @
Mislim da svima vama promiče srž problema. Ne postoje ta pravila zato što je nekome stalo do pristojnosti, nego zato da bi obezbeđenje imalo šta da radi i time opravda svoju platu. Mislim, kada ste poslednji put videli da je na zavodu za zapošljavanje došlo do nekakve pljačke ili razbojništva ili šta ti ja znam ? Ja nisam video nikada. Znači, jedino što obezbeđenje tu može da radi je upravo to, da stoji na vratima i određuje ko može da uđe, a ko ne, na osnovu dužine rukava i nogavica.

Iz istog razloga uopšte i postoje te institucije kojima se ide na noge. Mislim, niko ne može da me ubedi da u 21. veku sve to ne može da se radi elektronski. Postoji tehnologija, postoji softver, postoje mreže... i šta tu onda ima da se ide po kojekakvim institucijama, čeka u redovima, vade kojekakvi papiri. Nego lepo sedneš za računar, pošalješ zahtev za ovo ili ono, odlučiš da li plaćaš karticom, preko računa ili pouzećem... neko tamo obrađuje te zahteve, proveri da li je sve regularno i ako jeste onda ti kurir to donese na kućnu adresu zajedno sa računom. Dakle, 10-15 radnika u administraciji i 100-nak kurira bi moglo da pokriva ceo Beograd. U manjim gradovima bi ih trebalo višestruko manje. Na taj način mogu da se vade/produžavaju pasoši, lične karte, vozačke dozvole, zdravstvene knjižice, vrše prijave na biro i sve ostalo. E, ali problem je šta onda uraditi sa onim silnim mastiljarama, šalterušama, lupačima pečata... jer ne bi postojalo opravdanje da oni uopšte postoje. Tako da, uopšte se ovde ne radi o, kao što već rekoh, nekakvom dovođenju ljudi u red (da je tako, onda bi ove što nose šortseve zaustavljali i na ulici i naplaćivali kazne zbog nepropisnog oblačenja), niti o nemogućstvu da se sve to reguliše drugačije, tj. elektronski, bez potrebe da se čeka u redovima, niti da se uopšte odlazi u te institucije (eventualno bi mogao da postoji jedan šalter za one koji nemaju računar i internet i neće da naručuju telefonom), već je stvar u održavanju socijalnog mira, jer je državni aparat, a tu spadaju sve državne institucije i firme, jedino mesto gde možeš da nabiješ toliki broj zaposlenih, a ne moraš da imaš profit, nego se plate daju iz budžeta, čime se veštački smanjuje nezaposlenost.
[ Odin D. @ 29.08.2010. 15:53 ] @
Citat:
Sta vecina misli jeste relevantno, jer to donosi zakone. Medjutim i te kako ima veze i sa drustvom - primera radi, naciste u Nemackoj je podrzavala vecina i, naravno, dobili su i takve zakone... da li je to drustvo bilo normalno? Nije.

Nije bilo normalno zato sto su izgubili od suprotne strane. Da su pobijedili to bi danas bilo normalno a sve drugo nenormalno.
Umjesto izvidjaca djeca bi danas isla u mlade esesovce i tome slicno.

Poenta je u tome da vecina odlucuje i definise sta je "ispravno", a naravno da je besmisleno raspravljati o tako definisanoj "ispravnosti" u apsolutnom smislu, kad ta definicija nije ni donesena od strane nekog apsoluta vec od gomile mahom priglupih jedinki cija se glupost jos povecava udruzivanjem u grupe.

Svako zdravo drustvo se bazira na dobrovoljnom odricanju od nekih najprizemnijih licnih instikata i "sloboda" u cilju zajednickog obezbedjivanja nekih drugih pogodnosti od visljeg znacaja. Uglavnom to funkcionise tako da te vise ciljeve nije moguce ostvariti bez odricanja od nizih.
Zbog toga npr. nije drustveno prihvatljivo ubiti svog susjeda na slavskom rucku, kako bi preostalo vise mesa od rucka za tebe. Jeste da cete onda morati podijeliti sarme i pecenje, ali su ti ipak vece sanse da prezivis neku sledecu slavu gdje tebe nece niko ubiti zbog nekoliko cevapa.
Ja ovdje implicitno pretpostavljam da je cilj "izbjeci stradanje zbog nekoliko cevapa" visi od cilja "nakrkati se sa nekoliko cevapa vise", mada znam da ima pojedinaca koji se u svom bivstovanju u drustvu uglavnom rukovode jedino i samo svojim najprizemnijim instinktima.

E sad, neko ko ide u zavod za zaposlavanje i kome je u tom poslu od svega najvaznije provjetravanje sopstvenih muda, sigurno moze bolje da ih provjetrava tako sto ce go sjesti na neku resetku ispod koje ce staviti ventilator. Ne mora uopste da ide u zavod za zaposljavanje.

Spremnost prihvatanja nekih drustvenih normi ponasanja - ma koliko se nekom u tom momentu ladila muda, pljuvalo ili pisalo - je znak koliko je istome stalo do zajednickih ciljeva, a ne samo licnih.
Tako, ako neko u kulturnom svijetu dodje na intervju za posao u sorcu i papucama, vjerovatno ce biti ekspresno napenaljen sa intervjua, cak i ako je covjek koji ga intervjuise u privatnom zivotu nudista. Medjutim, nece ga ovaj nudista napenaliti zbog toga sto ima nesto protiv sorca i papuca, vec zbog toga sto je ovaj samozivo djubre koji najprizemnije porive poput prdjenja, pljuvanja i ladjenja jaja pretpostavlja svemu drugom.
[ geniuxx @ 29.08.2010. 16:54 ] @
Citat:
Odin D.: Poenta je u tome da vecina odlucuje i definise sta je "ispravno"

Ipak bih rekao da odlucuje jaci/lukaviji...
[ ASTRA RENT @ 29.08.2010. 17:35 ] @
Sve vise licimo na neku zemlju cuda,od svake vesti se pravi senzacija,onda krenu diskusije,udruzenja gradjana,mediji,nevladine organizacije i sta sve ne.
Zao mi je zbog toga sto se dogodilo gospodinu iz Pirota,ali valjda je jos veca korist od toga sto je mnostvo videlo da se neprikladno obucen ne moze uci u javnu ustanovu i tacka.Ustvari mislim da je prilog,imao sasvim drugi efekat nego sto je prvobitno zamisljeno.Umesto da osudimo postupak sluzbe obezbedjenja biroa i da se sazalimo nad sudbinom doticnog,dobili smo lekciju o tome kako se treba pravilno obuci prilikom odlaska u jednu takvu ustanovu....

[ Odin D. @ 29.08.2010. 18:49 ] @
Citat:
geniuxx:Ipak bih rekao da odlucuje jaci/lukaviji...

Jaci/lukaviji je onaj koji je vise "vecine" privolio na svoju stranu....
[ HeYoo @ 29.08.2010. 20:29 ] @
Citat:
Isak666: @heyho

Ok, odustajem.
Znaci, ili japanke ili odelo, nema izmedju.

Nastavi sa monologom.


Jbt nije ni cudo da nam je formalna komunikacija na nivou amebe i sto ne mozes naterati opstinu/sud/carinu/bila sta drugo da ti uredno odgovori na mail, sto nikad niko ne zapisuje poruke kad zoves, sto te oslovljavaju sa TI dok ti saopstavaju da ne znaju na koji salter da ides, sto te murija odhebava na pozive da neko vristi u tvojoj zgradi ili sto su stranci iznenadjeni kad im se niko posle sastanka ili neke prezentacije ne javi od potencijalnih partnera - kad ne mozes objasniti relativno pametnom i mladom coveku da tokom formalnog sastanka nije vremenska prilika najbitniji faktor.

Kome onda da objasnis da bi bilo lepo da se neko upristoji da ti odgovori na mail, makar odgovor bio negativan, jer je to neka smrdljiva pristojnost ili da ti ne mogu ispadati jaja dok trazis posao?!



Posle pisu na temama kako naci posao posle zavrsetka fakulteta.


Ne Isache... poenta je da ako postoji dres kod on mora biti propisan, a ne prepusten subjektivnom osecaju portira s tim da bi i sam takav propis besmislan jer kako ces definisati od 10000 odevnih kombinacija sta je kulturno, a sta nekulturno. Mozda ce portire da posalju na specijalnu obuku o prepoznavanju neukusnog oblacenja ili ce trebovati po lenjir da mere dubinu dekoltea??? Osecaj prikladne odevenosti razvija sam covek. Pa niko na svadbu, maturu, poslovni razgovor,.. ne ide u sorcu ne zato sto je to tako neko propisao vec zato sto covek ima osecaj da kako treba da se obuce. Nasuprot tome javljanje u biro za mlacenje prazne slame je puka formalnost koja postoji da bi samo gomila mastiljara imala cime da opravda svoju platu tako da ako je dobro za ulicu dobro je i za taj besmisleni salter.
[ Isak666 @ 29.08.2010. 21:04 ] @
Sve to ti i ja pricam vec par postova.

S tim da je poseta Sluzbi za zaposljavanje vise od posete salteru jer ipak sedis lice u lice u odredjenoj kancelariji sa osobom sa kojom vodis odredjen razgovor na temu tvog zaposljavanja, a ne uplacujes racun za telefon u posti.

I ne mora se obuci odelo, ali ne moraju ni japanke i sorc.
Kosulja kratkih rukava, pantalone i sandale/cipele uvek mogu da odrade posao za pola sata.


Mada, vreme pametnom coveku pokaze vec kako to sve funkcionise.
[ BluesRocker @ 29.08.2010. 22:01 ] @
Citat:
Isak666: I ne mora se obuci odelo, ali ne moraju ni japanke i sorc.
Kosulja kratkih rukava, pantalone i sandale/cipele uvek mogu da odrade posao za pola sata.


Obuci ti pantalone na 40 stepeni. A nema posebne vizuelne razlike između sandala i japanki, s tim što papuče mogu da se kupe za 200 dinara a sandale nisam video ispod 1000. Neko ko nema posla ni para nije u mogućnosti da kupi sebi sandale.

I koji dres ko za nezaposlenog radnika? Ne rade svi u kancelariji. Imaš ljude koji rade za mešalicom, u rudniku, na njivi. Zar oni treba da dolaze sa odelom i kravatom za neki šalter?
[ Ivan Dimkovic @ 29.08.2010. 22:03 ] @
Mora bre... da se pokaze da je Tata Drzava vlast bre...

Ima da puze... i da mole :)
[ Isak666 @ 29.08.2010. 22:21 ] @
Ne mora on obuci ni cipele, ni kosulju. Ne mora niko nista.

I nema to veze sa pokazivanjem moci, nego sa kulturom odevanja koja odredjuje odecu po situacijama.
Ja sam i protiv dres koda kao formalnog koda za korisnike.
Onoga koji to ne konta da treba da uradi, ni ne treba terati, jer nema koristi.
Za zaposlene treba.

Ovo je moje misljenje, tako sam i pisao - procitaj ranije postove. Pisao sam da je takav nacin sugerisanja dres koda kretenski.
I ja oblacim na plus 40 pantalone i kosulju kratkih rukava, jer mi duzina pantalona nece puno znaciti za pola sata posla na +40c.

Koliko sam upucen, razgovor sa Sluzbom za zapsljavanje nije salterske prirode ili skok do prodavnice po mleko, nego formalan sastanak: imas termin - ulazis u kancelariju - sedas za sto - razmenjujes informacije gde si se prijavio, kome si slao prijave - eventualno neke ponude/adrese - odlazis.


A ova prica, nema para za cipele/patike - ma ajde. Hoda tokom cele godine u japankama?
Taj bedni postotak totalne bede i nije tema ovde, nego prosecan covek koji moze kupiti kod Kineza usrane patike/cipele.
[ mmix @ 29.08.2010. 22:36 ] @
Nego sta nego ad puze i mole, i to svaki put da budu nove pantalone, nema da se krpi i dva put puzi u istim.

Isak666, ovo je sve upravo o moci i izivljavanju kroz prikazivanje moci, samo se koristi neko tvoje domacinsko vaspitanje da ides pristojan ulicom da se izvuce precutno odobravanje za te postupke, ali je poruka akcije jasna, da se zna ko kosi a ko vodu nosi. Nista manje, nista vise, samo je iz nekog srednjevekovnog okvira bicevanja plebsa prebaceno u novovekovne oblike izivljavanja. Ovo nije poruka za tog jadnog nesrecnika, ovo je poruka svima ostalima, bojte se i pazite sta radite jer sledeci put mozete bas vi da bude izdvojeni zbog necega sto nama padne na pamet, u inat zakonu, u inat svima koji misle da imaju neku slobodu. To su ti Lesliji ove zemlje ali oni koji su se malo bolje snasli i nasli posao u drzavnoj upravi. Cak su i pogledi na taj ubogi narod isti (stoka koja je tu da slusa, rmba i radi kako joj se kaze).
[ Isak666 @ 29.08.2010. 22:39 ] @
Pa ja ne znam koliko puta da napisem da sam potpuno saglasan da je ovakav nacin uvodjena reda kretensko i da nema nikakvu poentu.

Tema je izasla iz okvira konkretnog primera i krenula u raspravu da li treba uopste postovati neku formu oblacenja ili se prilagodjavati samo vremenskim uslovima, kao i da li je jedini izbor izmedju odela i papuca ili postoji neki prelaz izmedju.
[ Odin D. @ 29.08.2010. 23:27 ] @
Citat:
mmix:Cak su i pogledi na taj ubogi narod isti (stoka koja je tu da slusa, rmba i radi kako joj se kaze).

Nazalost, za stanje ovakvo kakvo je, pa i u pogledu odnosa vlasti prema narodu, najvise je zasluzna cinjenica da takva stoka ima pravo glasa i odlucivanja.
Na primjeru Srbije jasno se vidi da nista nije apsolutno i u svakom slucaju najbolje, konkretno npr. demokratija kao oblik uredjenja drzave.

Dozivljaj zemlje i vlasti kao narodnog neprijatelja je duboko ukorijenjen u svijest i podsvjest kod Srbalja i to je kamen spoticanja koji ce kociti napredak najmanje jos 100 godina, pod uslovom da ih tada jos bude.
Medjutim, ono sto ce mu se jos teze utuviti u glavu je da je upravo on sam odgovoran za takvu vlast i drzavu i niko drugi, te da samo sije ono sto je poznjeo.

Ti isti neki koji vas maltretiraju, taj portir i ta salterusa, to su isti ti ljudi kao i vi, mozda vase komsije, rodjaci ili prijatelji. Nije to nikakva imaginarna metafizicka pojava "odozgo" ili deux ex maschina koji se tu pojavio niotkud. Poslanici u skupstini su iste te seljacine kao i vi i tamo su dospjeli pomocu vasih glasova, a to sto rade i kako rade omoguceno im je vasim pasivnim kukanjem i pljuvanjem na drzavu koju ste sami takvom napravili, umjesto da aktivno popravite to sto je zasrato.
U cemu je smisao da citav narod pljuje na drzavu koju je sam napravio!?
Meni jedino kao objasnjenje tog fenomena na pamet pada masovna maloumnost, odnosno ekvivalentiranje veceg djela stanovnistva sa stokom, sto se sasvim poklapa sa Leslijevom teorijom.

Prema tome, narod dobija tacno ono sto je sam sebi napravio i nista vise nista manje.
I to ce tako biti dok god sam sebi ne napravi nesto drugo. A to se nece desiti sve dok se bavi pljuvanjem na neku zamisljenu imaginarnu drzavu koja mu je nametnuta koznaotkud od strane neke nepoznate sile iz dimenzije X.
[ HeYoo @ 29.08.2010. 23:38 ] @
Naravno da postoji razlika ali ta je razlika subjektivne prirode. Kako mislis da neko moze to da iskontrolise??? Eto meni na primer nisu problem japanke, nekom su ok sandale, a opet Lesli misli da je pokazivanje noznih prstiju totalno neadekvatno i u javnom prevozu. Svako ima svoju meru i nemoguce je propisati.
Inace susret sa radnikom iz zavoda je u 99% slucajeva cisto formalne prirode i nema veze jel oci u oci ili iza dva para ociju stoji staklo saltera. Prokleta birokratska pokretna traka. Retki su se tu usrecili :)
Nema to veze ni sa Titinim komunizmom ni sa kvazi slobodama to je jednostavno tako. Ni vasa keva se nije oblacila ko vasa baba niti je ta baba znala sta su japanke i tange. Ko zna mozda bi ih i nosila. Suocite se s tim 21 vek je pobogu :D
Zavod za zaposljavanje je javna ustanova koja bi trebalo da pomogne pri zaposljavanju najsirih mogucih masa bez diskriminacije, a ne mesto u koje se dolazi u odelu da bi pokupio potvrdu kako bi imao zdravstveno. U tome je jbna poenta.
[ Horvat @ 29.08.2010. 23:41 ] @
Citat:
Isak666:kao i da li je jedini izbor izmedju odela i papuca ili postoji neki prelaz izmedju.


ajd jos jednom da upitam
sta odredjuje granicu?
sta "govori" da je ok imati 2 broja manje pantalone,ovaj 3/4 pantalone,a nije ok imati sorc do kolena?
zasto je ok imati japanke sa trakicom oko clanka (sandale),a nije ok imati iste bez trakice?

@odin,zasto govoris "vas", a ne "nas",odnosno "vi",a ne "mi"?
kad smo vec "mi" krivi za sve i jednog pojedinca?
[ Isak666 @ 29.08.2010. 23:50 ] @
@horvat
Ja stvarno nemam pojma sta je razlika izmedju ponudjenih, jer se nisam ni bavio standardizacijom oblacenja.

Ono sto znam je da kad se ide na neki sastanak - da li to bio radnik iz Sluzbe za zaposljavanje (mada vidim da su pojedini bili tamo samo da bi overili knjizicu, ja koliko se secam a bio sam jedanput tamo - imao sam termin i sastanak i razgovor u odredjenoj kancelariji, mada sve jedno), bio to radnik banke za kredit, bio to profesor na fakultetu kod kojeg se konsultujem oko diplomskog ili bilo koji drugi sastanak - nose se zatvorene cipele, pantalone (dzins, lan, pamuk bila sta - ne samo odelo), kosulja ili majica - ne potkosulja.

E sad, bonton nije obavezna stvar, ali pametan covek ce skontati prednosti koristenja tog u formalnim susretima.
[ HeYoo @ 29.08.2010. 23:51 ] @
Citat:
Odin D.: Nazalost, za stanje ovakvo kakvo je, pa i u pogledu odnosa vlasti prema narodu, najvise je zasluzna cinjenica da takva stoka ima pravo glasa i odlucivanja.
Na primjeru Srbije jasno se vidi da nista nije apsolutno i u svakom slucaju najbolje, konkretno npr. demokratija kao oblik uredjenja drzave.

Dozivljaj zemlje i vlasti kao narodnog neprijatelja je duboko ukorijenjen u svijest i podsvjest kod Srbalja i to je kamen spoticanja koji ce kociti napredak najmanje jos 100 godina, pod uslovom da ih tada jos bude.
Medjutim, ono sto ce mu se jos teze utuviti u glavu je da je upravo on sam odgovoran za takvu vlast i drzavu i niko drugi, te da samo sije ono sto je poznjeo.

Ti isti neki koji vas maltretiraju, taj portir i ta salterusa, to su isti ti ljudi kao i vi, mozda vase komsije, rodjaci ili prijatelji. Nije to nikakva imaginarna metafizicka pojava "odozgo" ili deux ex maschina koji se tu pojavio niotkud. Poslanici u skupstini su iste te seljacine kao i vi i tamo su dospjeli pomocu vasih glasova, a to sto rade i kako rade omoguceno im je vasim pasivnim kukanjem i pljuvanjem na drzavu koju ste sami takvom napravili, umjesto da aktivno popravite to sto je zasrato.
U cemu je smisao da citav narod pljuje na drzavu koju je sam napravio!?
Meni jedino kao objasnjenje tog fenomena na pamet pada masovna maloumnost, odnosno ekvivalentiranje veceg djela stanovnistva sa stokom, sto se sasvim poklapa sa Leslijevom teorijom.

Prema tome, narod dobija tacno ono sto je sam sebi napravio i nista vise nista manje.
I to ce tako biti dok god sam sebi ne napravi nesto drugo. A to se nece desiti sve dok se bavi pljuvanjem na neku zamisljenu imaginarnu drzavu koja mu je nametnuta koznaotkud od strane neke nepoznate sile iz dimenzije X.


To je dosta pojednostavljeno gledanje stvari. Ko sto onaj kaze "Nije Sloba kriv mi smo g*vna". Ima tu malo istine ali daleko je od sustine. Fora je u tome da je sadasnja kvazi elita koja se izborila da bude birana dosla u tu poziciju krajnje sumnjivim putem. Naivno je misliti da su oni tu voljom vecine i da vazi ona ustavna da svako ima pravo da bira i da bude izabran. Za takve akrobacije treba zaledjina (ne narodna vec neka druga) u suprotnom je tvoj glas kao glas pojedinca jednak glasu nekog ludaka iz Laze Lazarevica. Lepo postavis stolicu na sred trga i popnes se na nju i pocnes da govoris velike istine. Konatam da bi bio vrlo uspesan. Sve su to virtualne slobode :)
[ Horvat @ 29.08.2010. 23:54 ] @
kako sad zatvorene cipele,pa iznad si rekao da mogu sandale
Citat:
Isak
I ne mora se obuci odelo, ali ne moraju ni japanke i sorc.
Kosulja kratkih rukava, pantalone i sandale/cipele uvek mogu da odrade posao za pola sata.
[ Isak666 @ 29.08.2010. 23:58 ] @
Pa ne hermeticki zatvorene, nego zatvorene kao suprotnost papucama.


[ HeYoo @ 30.08.2010. 00:00 ] @
@Lesli
A koji smo to mi i vi?? Nekulturan covek je nekulturan i kraj. Sta mu trebaju zatvorene cipele? Bice ti prijatnije na oko? Tako kulturan covek moze biti i u odelu i u bosonog.
Koja je tvoja poenta? Ako se lozis da se uparavas i smrdis u cipelama i pantalonama na +40 to je tvoja stvar. Od kad je to razdvajalo "dzukele" i "gradjane"??
[ Odin D. @ 30.08.2010. 00:10 ] @
Citat:
HeYoo: Naivno je misliti da su oni tu voljom vecine

Oni su tu zbog bezvoljnosti vecine.
Ako oces pristojnu drzavu onda se moras boriti za pristojnu drzavu, a ne za pravo ulaska u sorcu i potkosulji u drzavne institucije.

Citat:
HeYoo: Lepo postavis stolicu na sred trga i popnes se na nju i pocnes da govoris velike istine. Konatam da bi bio vrlo uspesan.

Pa vidi, ako mislis da takvo nesto nema nikakvog odjeka, zbog cega onda mislis da ce tvoje negodovanje na ovom forumu povodom nosenja potkosulja biti nesto uspjesnije?
Ili se samo radi o kukanju s nadom da ce neko drugi odnijeti stolicu na trg i tamo vikati i za sebe i za tebe?
Citat:
Horvat
@odin,zasto govoris "vas", a ne "nas",odnosno "vi",a ne "mi"?
kad smo vec "mi" krivi za sve i jednog pojedinca?

Ja ne glasam, jer posto uglavnom ne zivim tamo redovno ne zelim da uticem na nesto sto se tice vise drugih nego mene.

[ HeYoo @ 30.08.2010. 00:25 ] @
Odine to je borba sa vetrenjacama. Ako je neko voljan da utrosi energiju i zivot na to ok mada mu ne bi preporucio. Ovaj sistem melje i svaka "zainteresovanost" za menjanjem bi bila ugusena u korenu, a ti ako verujes u bajke izvoli uzmi stolicu pa na prvi trg. Ovde diskutujemo i razmenjujemo misljenja. Naravno da ne pokusavam da menjam sistem sa foruma
Citat:
Ja ne glasam, jer posto uglavnom ne zivim tamo redovno ne zelim da uticem na nesto sto se tice vise drugih nego mene.

A to ti od "tamo" imas ideju sta bi trebalo da radimo.

Ne borim se za ulazak u gacama i potkosulji (ala ste fino karikirali) u svetu instituciju nego samo govorim da masite sustinu koja nije ni u japankama ni u sandalamaa ali avaj.

@lesli Ma ok ima svi cemo da navucemo kravate, leptir masne, uglancane cipele, poklonimo se pred salterom i pravicemo se da je sve ok. Diznilend.
U pantalonama je spas!
[ Lesli Eldridz @ 30.08.2010. 00:38 ] @
Ne znam da li cete bas svi, ali znam da ti hoces. Sta da radis. Nepravda.
[ Odin D. @ 30.08.2010. 00:40 ] @
Citat:
HeYoo:
A to ti od "tamo" imas ideju sta bi trebalo da radimo. :)

Pa posto ste vi "tamo" u goBnima kako sami kazete, i posto ste tamo stigli uglavnom pomocu svojih ideja, ocigledno je da vase ideje nisu narocito plodonosne. U cemu je smisao nipodastavati ideje onih koji su negdje drugo dospjeli.

[ HeYoo @ 30.08.2010. 00:57 ] @
Citat:
Odin D.: Pa posto ste vi "tamo" u goBnima kako sami kazete, i posto ste tamo stigli uglavnom pomocu svojih ideja, ocigledno je da vase ideje nisu narocito plodonosne. U cemu je smisao nipodastavati ideje onih koji su negdje drugo dospjeli.


Ne bre.. samo mi zanimljiva to gledanje mi i vi :) A ti si od pamtiveka "tamo"??
Garant mislis da si zasluzan sto je tamo kod tebe bolje nego kod nas? Tu si gde je bolje i tu pripadas, a gadis se nas i posmatras sa strane cudeci se "koji su to krelci kad ne mogu nista da urade. Kako bi ti to lako samo da sam tu" Jel to?

Citat:
Lesli Eldridz: Ne znam da li cete bas svi, ali znam da ti hoces. Sta da radis. Nepravda.

Tako je Lesli, dok te siluju ti uzivaj i kazi im da oces jos. Moram priznati da ti nije losa zivotna filozofija.
[ HeYoo @ 30.08.2010. 01:07 ] @
Citat:
Lesli Eldridz:Patoloska homeostaza koja se formira nakon 12 godina odlaganja djubreta na nekom mestu, hteli mi to da priznamo ili ne, radja na odredjeni nacin eko ravnotezu ciji su veoma zastupljeni elementi glodari, psi i macke lutalice, inzenjeri organizacije rada, diplomirani politikolozi, propali gitaristi i ostali, ukljucujuci i sve nas.

Sklanjanje djubreta i deratizacija, bolnim rezom, uklanja pomenutu patologiju ali, istovremeno narusava i decenijski ekoloski sistem cija je osnovna karakteristika da je drustveni talog (u najnormalnijem civilizacijskom smislu tog termina) ovladao deponijom kao najsposobniji i najotporniji.

Opste odobravanje pobornika zdrave zivotne sredine i njihov napor da se ocisceni teren kultivise, nailazi na veliki otpor pripadnika one vrste koja je svoje mesto, afirmaciju, duhovni mir ili nesto trece sto mi nikada necemo shvatiti, nasla upravo u tako nastalom sistemu, na djubristu.

Od njih naravno, nikada necete cuti da im odneseno djubre nedostaje niti da ih vizija ociscenog terena u odnosu na deponiju onespokojava ali dubina sare na gumama kamiona gradske cistoce, neispravan levi far i desni migavac zajedno sa cinjenicom da je radnik GS neobrijan, stavlja veliki znak pitanja na ceo poduhvat.

Krucijalna i vudu-katarzicna konstatacija nakon odnosenja djubreta a pre deratizacije glasi:

- ONI ce da recikliraju NASE djubre !!!  


Upravo to Lesli samo sto ti zagovaras da pacovi treba da pocnu da nose leptir masne a deponija se nije makla s mesta vec samo raste :)
Stavimo crveni tepih pred svinjac!
Stavimo DELUXE natpis ispred javnog cucavca!
Eto novih ideja :)
[ Odin D. @ 30.08.2010. 01:14 ] @
Citat:
HeYoo: Ne bre.. samo mi zanimljiva to gledanje mi i vi :) A ti si od pamtiveka "tamo"??
Garant mislis da si zasluzan sto je tamo kod tebe bolje nego kod nas? Tu si gde je bolje i tu pripadas, a gadis se nas i posmatras sa strane cudeci se "koji su to krelci kad ne mogu nista da urade. Kako bi ti to lako samo da sam tu" Jel to?

Ne bas tako. Ja nisam medju "vama" i ne osjecam se vasim djelom. Nisam zainteresovan da "cistim ispred vase kuce" niti da se u takvo sto investiram. Moji komentari nisu ni upuceni u prvom redu vama nego nekim potencijalnim primjercima koji se nalaze medju vama, ali se ne osjecaju djelom vas, kao sto je to bio i samnom slucaj. Meni je potpuno jasno da moja gledista ne mogu biti prihvacena u toj sredini, jer da mogu ja ne bih morao da odlazim, nego bih mijenjao tu sredinu.
Sudbina i splet okolnosti su ucinili da se u jednom trenutku nadjem medju "vama", a ja sam ucinio sve sto sam mogao da ispravim tu gresku sudbine i nesrecnog spleta okolnosti.

Kao sto je gore Lesli citirao - samo vi branite VASE djubre i ponosite se njime, i nemo' slucajno da vam NEKO DRUGI kaze da se osim djubreta moze gajiti i nesto drugo. Nek je i djubre, samo nek je domace....
[ Onaj @ 30.08.2010. 01:19 ] @
Citat:
HeYoo:
Stavimo DELUXE natpis ispred javnog cucavca!


A tu bi verujem samo Lesli zadovoljavao dress code kriterijume za ulaz tj. samo on bi mogao da i dalje nesmetano cepe.
[ HeYoo @ 30.08.2010. 01:34 ] @
Citat:
Odin D.: Ne bas tako. Ja nisam medju "vama" i ne osjecam se vasim djelom. Nisam zainteresovan da "cistim ispred vase kuce" niti da se u takvo sto investiram. Moji komentari nisu ni upuceni u prvom redu vama nego nekim potencijalnim primjercima koji se nalaze medju vama, ali se ne osjecaju djelom vas, kao sto je to bio i samnom slucaj. Meni je potpuno jasno da moja gledista ne mogu biti prihvacena u toj sredini, jer da mogu ja ne bih morao da odlazim, nego bih mijenjao tu sredinu.
Sudbina i splet okolnosti su ucinili da se u jednom trenutku nadjem medju "vama", a ja sam ucinio sve sto sam mogao da ispravim tu gresku sudbine i nesrecnog spleta okolnosti.


mhm... nemam ja nista protiv da svako bezi di oce ali onda je malo licimurno ukazivati kako je neko kriv sto se ne bori da menja sistem na bolje. Zar ne?
[ tdjokic @ 30.08.2010. 02:26 ] @
Ceo Pirot ne moze da napuni Zvezdin ili Partizanov stadion a oni ce da uvode propise o oblacenju? Do juce umesto toalet papira koristili potprnju a sad ne moze u sorc i majicu bez rukavi u opstinu? Fora bi bila da u Pirotu nemaju 8.000 nezaposlenih nego samo 8, a ne u kakvom odelu smes da udjes da trazis posao a u kakvom ne smes. Svakako je daleko vaznije sto su ljudi nezaposleni nego sto se oblace bez veze.

Ispravite me ako gresim, ali mi se cini da Lesli nije ni jednu rec progovorio protiv nezaposlenosti kao takve a mnogo je pricao kako da se doticni oblace.
[ Marko_L @ 30.08.2010. 03:53 ] @
Kada će ljudi ukapirati da je "pristojno oblačenje" prilično rastegljiv pojam. Svi mi imamo neka svoja merila o tome šta je pristojno oblačenje i gde je neka granica dobrog ukusa. Za nekoga je nepristojno sve osim pantalona koje prekrivaju nožni članak, a za drugoga je sasvim pristojno obući šorts. Ono oko čega se većina nas slaže jeste da je nepristojno doći u kupaćim gaćama ili još gore bez gaća i/ili bez majice, ali ja nisam video da iko tako dolazi u bilo koju javnu ustanovu. Sve ostalo je stvar tumačenja i ličnih afiniteta. Drugim rečima, dok god su adekvatno pokrivene genitalije, sise i zadnjice, ne vidim problem. Ja lično, šortseve, pa čak i one do kolena, nosim isključivo po kući, kad idem do prodavnice i eventualno kod nekog prijatelja na kafu. Kada idem u grad, na posao, u javne ustanove, sastanak... uvek nosim pantalone ili farmerke. Jednostavno sam tako navikao i tako se prijatnije osećam, nego da se razgolitim. No, to ne znači da mi smeta kada se neko obuče drugačije, a i zašto bi ? Mislim, ja kada odem u neku javnu ustanovu, na primer SUP, tamo idem sa namerom da završim neki svoj posao, a ne da zagledam ko se kako obukao. Verujem da i većina drugih ljudi tako gleda na to. Prema tome, ne vidim kakvu kome štetu pravi to što će neko doći u šortsu. Ako ćemo iskreno, meni mnogo neukusnije izgleda kada neko navuče pantalone i košulju, ali zato isuče kajlu da visi preko te košulje ili neko ko je prljav i smrdi na kilometar jer se nije kupao mesec dana, a isto tako se pristojno obukao. Pored toga, koliko sam samo puta video da dođe tip sa sve odelom i kravatom, priđe šalteru i počne da se dernja, skiči, viče, psuje, mlati rukama... jer moš misliti, njemu se žuri, pa sad misli da će da ubrza proces time što će da se svađa i galami još pola sata. Eto, meni te stvari na primer mnogo više smetaju nego kada neko dođe čist u šortsu i ponaša se normalno. Nažalost, oni prvi mogu bez problema da uđu u bilo koju ustanovu, jer su se "pristojno obukli". A da ne pominjem situaciju u kojoj se našao jedan moj poznanik koji je prvo pokušao da uđe u opštinu u šortsu, pa ga nisu pustili, ali su ga zato pustili kada se vratio u prljavom, nauljenom i smrdljivom (mada nekome benzin možda i miriše :)) kombinezonu koji koristi za posao (inače je automehaničar). Dakle, nije sve baš tako crno-belo.

Tako da, ako ćemo već da pričamo o nekim normama, onda pored norme oblačenja treba da postoje i neke druge norme kulture i pristojnosti, a to su da je zabranjeno vikanje i mahanje rukama, da se pre dolaska treba okupati ili barem zaprati najsmrdljivije delove, da se kojekakve đinđuve kao što su recimo kajle od 200 kila stavljaju ispod košulje, a ne van, da odeća treba da bude koliko toliko čista, a ne da dođu zidar ili automehaničar u svojim radnim odelima, dok malter ili ulje kapa sa njih, itd. U prevodu, ako već treba da postoje pravila, onda barem treba da imaju smisla. Gde je smisao u tome da neko ko je uredan i čist, ali u šortsu, ne može da uđe, a neko drugi ko je prljav i oseća se na kilometar, može, samo zato što ima dugačke pantalone na sebi ?

Mada sam ja lično protiv bilo kakvih takvih pravila, jer shvatam da je recimo taj biro rada servis svih građana, a tu ima raznih i urednih i neurednih i kulturnih i bezobraznih i mirišljavih i smrdljivih, pa ti ako si krenuo u javnu ustanovu, pomiriš se sa tim da ima svakakvih i ne obraćaš pažnju. Mislim, nijedan zakon ti ne brani da smrdiš ili budeš nekulturan. Sa druge strane, ako se većina slaže da ipak trebaju da postoje neka pravila, it's fine with me, ali onda neka se ta pravila jasno propišu i istaknu kako na ulazu zgrade, tako i na internet sajtu te ustanove, pa pre nego što dođem ja znam šta smem da obučem, a šta ne smem, a ne da to procenjuje neki tamo portir. Šta je on, modni kreator ?
[ Kovacevic Vladimir @ 30.08.2010. 06:54 ] @
Ispravljam/menjam svoje mišljenje sa početka Teme.

Novinar (autor vesti) nije diletant.
-------------------------------------------------

Etika, estetika, kultura (pa i oblačenja), poštovanje Institucije, red, disciplina, uviđavnost, respekt...sve treba baciti na đubrište istorije.
Ustanovljava se nova norma ponašanja, gde se u ime slobode i izbacivanje vozača autobusa - odobrava uz aplauz.

Ne branim Administraciju, naprotiv, birokratiju još manje.
Ali, ne shvatam taj i toliki otpor za uvođenje barem minimuma uspostavljenih civilizacijskih standarda u svakodnevnom, opštem ponašanju.

Zar se sve mora izričito napisati (VELIKIM SLOVIMA), istaći na vidno mesto, na uvid ?!
/Kako u crkvama ne postoji tabla sa natpisom: skini kapu, ne pljuj na pod, ne cepaj semenke...zašto ljudi odlaze svečano ili pristojno obučeni...?/

Pozdrav


[ mmix @ 30.08.2010. 07:59 ] @
Al ga iskarikira ti. Shvatas li uopste da postoji razlika izmedju necega sto neko URADI i toga kako neko IZGLEDA i pride kakve sve ovo veze ima sa delikvencijom i izbacivanjem vozaca autobusa?
A otpor postoji zato sto je sistem koji se precutno uspostavlja u srbiji za forsiranje tog minimuma nastao tako sto birokate i njihovi unajmljeni placenici na svoju ruku odredjuju ko je, kako i koliko zadovoljio te minimume da bi ostvario svoja zakonska i ustavom garantovana prava. Ni ja nemam nista protiv da se propise neki jaci minimum, ne bih glasao za njega na recimo referendumu ali ne bih ni izasao na ulice sa vilama u protest, pa nek bude da u javnosti ne smeju da se vide rame, koleno, nozni zglob, peta i nozni prsti, eto hard core konzervativno, pa nek onda to vazi za sve, znaci nema cica u minicima, nema setnje ulicom u papucama, itd, itd. Ja iskreno sumnjam da iko od vas praktikuje vecinu od ovih ogranicenja u svakodnevnoj situaciji kad je napolju 40C (ne racunajuci klimatizovano radno mesto) ali se eto trontate i oblacite i kuvate na vrucini kad idete na kanabe njegovom visocanstvu drzavnom cinovniku. To meni zapravo govori samo jednu stvar, da ste dobro naucili ko kosi a ko vodu nosi, nista manje, nista vise. Ja srecom nemam toliko posla sa tom elitom i srecom mi skoro nista u zivotu od njih ne zavisi direktno pa mogu da se provucem bez sukoba, eventualno me uhvati jedno produzenje zdravstvene tokom leta sto obavezno odradjujem u sorcu i sandalama (ljakse, sta ces), ako je za utehu bar ne smrdim k'o puma kao ostali natrontani u redu u neklimatizovanoj cekaonici.

A to sto ljudi dolaze uparadjeni u crkvu je novokomponovana fora, identican oblik pritiska svetine kao ovaj sto ovde citamo, ko hoce da trpi da mu svetina i popovi odredjuju stil oblacenja da bi usao u crkvu, nek mu je sa srecom, jbg razumljio, ako nekom moze da se uskrati crkavica sto mu se ne bi uskratio i pristup verskim funkcijama, Bog valjda ne voli odrpane. Ja ako sam se iceg naslusao to su price moje stare babe koja je kao mlada i siromasna 30'ih isla bosonoga i odrpana u crkvu koja je bila otvorena za sve vernike (bar dok nisu dosli partizani). Al porediti crkvu sa drzavnim institucijama nikako nije na mestu, zakon ti ne garantuje crkvene usluge, to je tvoje pravo koje ostvarujes u dogovoru sa crkvom pa kako se vi dogovorite, kao i svaki drugi klub sa dress kodom. Nije isto kao uskracivanje prave na socijalnu pomoc zbog vidljivih noznih prstica, zar ne?

[ Onaj @ 30.08.2010. 08:04 ] @
Citat:
Kovacevic Vladimir: Ali, ne shvatam taj i toliki otpor za uvođenje barem minimuma uspostavljenih civilizacijskih standarda u svakodnevnom, opštem ponašanju. :D


Ne shvataš ti nešto drugo: nema otpora protiv uvođenja nekih standarda nego ima otpora iživljavanju kada neko svoje subjektivne procene koristi kao nekakav standard.
[ Kovacevic Vladimir @ 30.08.2010. 08:34 ] @
Crkvu sam spomenuo, kao objekat/instituciju u kojoj nema panoa sa VELIKIM SLOVIMA, a ljudi se ponašaju pristojno.

@Onaj

Shvatam da je neki portir/security subjektivan, ali da smo mi samo malo drugačiji, takvi likovi ne bi ni postojali na takvim mestima. Zna se gde, kada (vreme), i zašto postoji obezbeđenje.
Ja shvatam portira kao prvog čoveka za informaciju (gde je šta, gde mogu naći ovu ili onu službu), ili kao pomoć strankama za ev. pozvati taxi, i neke tehničke usluge...uz diskretno i kulturno opominjanje na kućni red Ustanove ljudima, koji svojim izgledom i ponašanjem očito to (kuć. red) ne znaju.


Pozdrav
[ Isak666 @ 30.08.2010. 09:18 ] @
Citat:
Onaj: Ne shvataš ti nešto drugo: nema otpora protiv uvođenja nekih standarda nego ima otpora iživljavanju kada neko svoje subjektivne procene koristi kao nekakav standard.


Mislim da nema poente uvoditi pravila oblacenja za goste neke institucije, jer ona sustinski nece doneti nista ako taj vec nema kroz kucno vaspitanje i licno iskustvo da u formalnim komunikacijama tete à tete treba da ima odredjen nivo formalnog, kao i da estetski dozivljaj ucesnika je tek jedan manji deo toga, dok je medjusobni odnos veci deo i vazi za obe strane.

Ali to sto se ne podrzava vratar ne znaci da bi covek trebao da ima odredjenu dozu pristojne pojave.
I o tome se prica, o kulturi oblacenja u formalnim situacijama.

Sto se mene tice, ja cu uvek kad budem isao na neki sastanak (a akter ove price je imao sastanak i nije isao na salter, a nije ni svratio da pokupi markicu za gradski prevoz) sa nekom institucijom se truditi da se predstavim u sto pristojnijem svetlu, ali cu to traziti isto i od institucije.

A sad ko nije siguran sta to znaci, pa se pita koja duzina rukava ili koliko prsti mogu da se vide i nije do sad naucio od roditelja, u skoli, faxu, procitao sam ili na poslu - postoje kursevi, pa nek se raspita.

[ Predrag Supurovic @ 30.08.2010. 09:22 ] @
U crkvi možda nije pravilo da stoji pano sa ispisanim dress kodom ali itekako će da ti priće neko od službenika i zamoli te da napustiš objekat jer si neprikladno obučen. Nedavno je recimo užička crkva pokušala da nametne pravilo da žene moraju da dolaze zabrađene.

Stvar je u suštini prosta. Zakon propisuje šta je pristojno oblačenje i ako se naulici nađeš nepropisno obučen, pokupiće te patrola policije.

Kada je stvar sa šalterima i sličnim mestima, tu ne treba da važi nikakav drugačiji dress kod nego onaj koji važi i na ulici jer građani tu dolaze usput, pored gomile drugih poslove koje obavljaju. Uoopšte se tu ne radi o tome ima li neko para ili nema. Prosto, ako je čovek obučen kako pogoduje poslovima koje završava, a to je u skladu sa propisima o oblačenju naulici, onda to mora da bude odgovarajuće i za sve poslove na šalterima.

Ideja da neko, zato što treba da svrati u neku državnu ustanovu da obavi neki šalterski posao mora da se vraća kući i presvlači je notorna besmislice. PA ne žive svi na 5 do 15 minuta od te instituciej pa da im je zgodno presvlačiti se, a još je manje verovatno da neko može sa sobom da ponese prikladnu odeću pa da se presvlači usput, dal kod prijatelja ili u nekom haustoru, podrumu ili gde već može to da izvede. A još manje je verovatno da svi voze besna kola sa klimama pa mogu da priušte da ceo dan budu obučeni prikladno za šatlerskog činovnika i za klimatizovan prostor a neprikladno za realnu situaciju napolju.

Cela ova stvar sa uvođenjem pravila oblačenja slući samo da se građani dodatno maltertiraju. Naravno da treba da posoje neka pravila oblačenja ali ona moraju biti razumna i jednaka za sve. Ovo što se danas radi po državnim institucijama je daleko i od razuma i od jednakosti.

Ako nekom funkcioneru državne institucije smeta to što vidi nečiji nožni palac, onda neka organizuje svoju instituciju tako da to ne mora da gleda - neka odvoji šaltersku službu kojoj se može prići a da se ne dolazi tom funkcioneru na oči. Građani imaju mnogo toga na grbači i uopšte im nije potrebno da se neko na ovakav način iživljava nad njima, terajući ih da se presvlače zato što je nekome dunulo da izigrava moralistu. Danas neko ko ima posla sa državnim službama neretkomora da obilazi gomile šaltera u jednom danu, i da naputu od jednog do drugog preživi prilično tečke vrućine, a neretko ida mora da korsiti gradski prevoz. I šta sad, taj treba da se pre ulaska u svaku ustanovu presvuće u "pristojno" odelo a kad izađe da se opet presvlači u normalnu odeću da bi mogao da preživi i tako svaki put u toku dana? To su notorne budalaštine.

Naravno da svak iole pristojan neće u sudnicu ili kdo predsednika opštine ili na razgovor za posao ili za bilo kakav drugi ozbiljan posao da se obuče neodgovarajuće, ali kad ide na šalter, to je usputni posao za koji ne treba da bude obučen ništa drugačije nego i inače kada je na ulici.

To kako neki ovde vređaju ljude samo na osnovu toga kako se oblače je neverovatno, a još je neverovatnije da takav šovinizam prolazi neprimećeno od strane urednika.
[ Predrag Supurovic @ 30.08.2010. 09:28 ] @
Citat:
Isak666: Sto se mene tice, ja cu uvek kad budem isao na neki sastanak (a akter ove price je imao sastanak, a nije svratio da pokupi markicu za gradski prevoz) sa nekom institucijom se truditi da se predstavim u sto pristojnijem svetlu, ali cu to traziti isto i od institucije.


Ma kakav sastanak. Služba zapošljavanja je obična šalterska služba samo eto neki od njih sede po kancelarijama, a ne iza šaltera. Dođeš, čvrljnu da si bio - razočarani što nisi propustio termin pa ne mogu da te skinu sa evidencije i to je to.
[ mmix @ 30.08.2010. 09:41 ] @
Citat:
Aha, znaci sad kad neko hoce da bude pristojan taj je podanik, sta li. A posle sam ja.. ne znam psihopata, kad kazem da je vasa sloboda samo donela najgorem drustvenom sljamu mogucnost da se ponasa kao stoka i da zbog toga ne bude cak ni prezrena. Izem vam slobodu. Doduse, i ja sam bio isti kao vi, kad se pojavio Milosevic, i sve sam isto to pricao. Sloboda govora, trte mrte, liberalizam, demokratija, ovo ono. Onda sam se probudio.


To ja nisam rekao, nekako si preskocio uvod u tu tvrdnju, dakle ako se ti po danu sa 40C komfornije oblacis da bi izaso napolje u javnost medju ljude a KOMPLETNO DRUGACIJE da bi isao na salter onda jesi u podanickom fazonu, jbg, naterali su te da se kuvas po vrucini za svoj cef i pokazali ti ko je gazda. Ako ti i inace setas ulicom obucen do grla jer je to tvoj vid pristojnosti onda naravno nisi, ja samo izrazavam sumnju da si i ti i bilo ko drugi na ovom forumu sklon mazohizmu u toj meri koliko tvrdite da jeste.
U svakom slucaju to jeste vid uskracivanja prava. Fakat je da je covek izbrisan iz spiska i da je to posledica zabrane ulaska u prostorije odlukom coveka koji nije imao zakonsko pravo da to uradi, sve ostalo je nagadjanje ali ove dve stvari se zaitsta jesu desile. Vi vecinu svojih stavova formirate na slepo po mentalnoj slici tog coveka kao nekog morona kome i treba uskracivati stvari kad je, jbg, luzer. Ne znam odakle vam uopste ideja da bi ste vi bili ti kojima bi bio dozvoljen opstanak u tom hardcore socijalnom darvinizmu za koji se zalazete? Danas su invalidi oni koji se ne obuku po ukusu bezbednjaka, sutra cete iti vi za neku totalno desetu stvar, kako se resursi budu natezali tako ce sve vise vas biti eliminisano iz cirkulacije po raznoraznim osnovama, a posto su vec izbaceni oni koji ne nose pantalone za vas sto nosite pantalno moarce da osmisle nesto novo, reciumo strana na koju se cesljate, dal ste lepo izbrijani ili ste dosli sa jucerasnjom bradom, dal su vam nokti manikirani, itd. Jbg, treba imati neki nivo da se zasluzi crkavica od socijalnog.

Ajde fore radi, kako ste zamislili da je izgledao taj covek? A ili B? Priblizno onako?

A. B.

I Btw, Lesli, ne dolazis ti u NJIHOVU KUCU, dolazis u dolazis u javnu instituciju koja je dostupna svima, u tom je problem, ne u kravati u restoranu, restoran je privatna firma koja ima pravo da odredjuje koga zeli ili ne zeli da usluzi, drzavni aparat NE SME da ima takvo orudje na raspolaganju jer onda nema granice izivljavanju.
[ kelja @ 30.08.2010. 10:35 ] @
Citat:
kakav moral od mene kad na ulici gledam Lolite kojima jos malo pa cu bioloski moci i deda da budem


Evo zbog cega se Lesli tako tvrdoglavo zalaze za stroga pravila oblacenja. Zeznuto, a, Lesli, te razgolicene napupele omladinke?
[ Isak666 @ 30.08.2010. 10:36 ] @
@mmx

problem je sto ti kulturu oblacenja u odredjenoj formalnoj situaciji vidis kao nesto sto je nametnuto i odnosi se samo na tebe kao korisnika (u tvojoj verziji potlacenog), a ne kao deo odnosa dva coveka u odredjenoj formi koji nastaje kao prihvatanje obe strane (predstavnika institucije - profesora, cinovnika, bankara itd) da se taj odnos gradi na medjusobnom respektu i taj estetski deo je samo jedan deo, dok drugi je eticki koji se takodje odnosi na obe strane.
On nije jednosmeran, nego obe strane imaju svoju liniju delovanja.

Takodje ne pravis razliku izmedju setanja ulicom u slobodnom vremenu na +40 i odlaska na formalan sastanak sa predstavnikom institucije X od koje si dobio termin ne bi li ostvario neko svoje pravo ili povlasticu.
Tu nije pitanje ni da li ces pojavom moci da realizujes to pravu ili povlasticu, jer je ono zagarantovano i zato ni ne stajem na stranu vratara.
Pitanje je nacina na koji ce neko to ostvariti, tj da li ce se to raditi na jedan civilizovan nacin.
I zato se spominju obe strane u tom procesu jer obe ucestvuju u njemu sa razlicitih strana.
Vremenom ce dominatni oblik komunikacije postati opsteprihvacen standard, jer se status institucija ne menja sam od sebe nego kao posledica odnosa svih aktera u drustvu.

Drugo, niko ne mora da se drzi toga. Nigde.
Ali opsti stavovi drustva i pojedinaca ce te locirati u tom drustvu na osnovu toga kako ih se drzis.

Pa tako ne traba biti iznenadjen kad se na temi na Emigraciji Kako nas drugi vide procita da se Balkanci i Turci lako prepoznaju od ostatka po neispeglanim pantalonama sa svadbe koje nose na patike kao trendzu.
Dok ce u Srbiji covek sa odelom i kravatom biti vezivan za politicara i prevaranta.

Drustvo bira samo kojem ce taboru da pripada kao celina.




[ mmix @ 30.08.2010. 10:54 ] @
Pa naravno da je kultura oblacenja nametnuta, narocito u ovom primeru gde je ujedno i protivna pameti. Prihvatanje odredjenih pravila da bi ostvario neku PRIVILEGIJU koja ti inace ne sleduje je OK, teranje na prihvatanje pravila da bi ostvario PRAVO nije. Nije sve u formi i opterecenost formom se u praksi uglavnom pokazala kao nemusta zamena za sustinu, za neke stvari je to ok, npr fensi restoran koji sluzi istu hranu kao i nefensi po vecim cenama u stvari nudi formu (lokaciju i drustvo nosaca kravati) kao kompenzaciju za nedostatk sustine (bolje hrane) ali za neke stvari jednostavno nije prihvatljivo narocito kad se vrti oko omogucavanja polugama moci da diskrimisi i profilisu ljude. Postoji razlika i zbog toga ne mozete da poredite ovu situacija sa bilo kojom drugom drustvenom situacijom baziranom na vis-a-vis odnosu. Tom istom logikom bi onda bilo i ok za pripandika hitne pomoci da ti ne pomogne na ulici ako padnes u nesvest jer nisi obucen pristojno na njegovom radnom mestu i to predstavlja nepostovanje?
[ Horvat @ 30.08.2010. 11:11 ] @
odine, ako imas pravo glasa i neglasanjem utices koji glasamo,odnosno ne glasamo

crkva je "privatna" institutcija,a ne drzavna, pa kao takva ima pravo da kaze da ne smes uci u nju u majici koja ima paju patku, kao sto i ti u svoj dom ne smes pustiti osobu koja ima majicu pere detlica, sem ako ta osoba nema sudski nalog sa sobom


u citavoj ovoj prici nije problem sama kultura oblacenja, nego je problem ophodjenja prema ljudima
1. ne postoji jasan "stav" o oblacenju unutar te zgrade istaknut da svaki "gost" zna kako "treba" da se pojavi
2. sto je ovo samo jos jedan od nacina na koji se fiktivno smanjuje broj nezaposlenih
3. sto "drzava" (nije drzava nista kriva,krive su "vodje", "svih boja i znakova") malo malo pa zaobidje zakon i vrsi protuzakonske stvari (primer pored ovog je prodaja imovine osobe koja jos nije pravosnazno osudjena)
4. sto i da postoji taj "kodeks" oblacenja(odnosno na mestima na kojima postoji) ne vazi za sve i jednu osobu jednako (ajd da izuzmemo decicu,za punoletne osobe nek bude samo), nego ce gosn zivac na ulazu propustiti ortaka ako se pojavi u kupacim gacama sa peskirom oko vrata,a tebe kog ne zna, nece
[ Isak666 @ 30.08.2010. 11:23 ] @
@mmix

Ma jok, to ima veze sa nacinom komunikacije koji izmedju ostalog ukljucuje kako higijenske navike tako i kulturu oblacenja, a koji je nista drugo neko deo kulturnog miljea jednog drustva i koji je deo kulture zivljenja, ali i posledica i izrok istovremeno odredjenog odnosa ljudi medju sobom i nije sam sebi cilj.

To nije nesto sto ti moras, nego svesno dve osobe sebi oduzimaju odredjene slobode i pogodnosti da bi zajednicki dosle do druge pogodnosti.
Tako neko se odrekne atlet majice i ugodnosti luftiranja ispod pazuha, ne bi li podario sagovorniku u npr ZZZ ugodnost negledanja necije oznojane sume i time obezbedio prijatniji tok sastanka. I obrnuto.

Respekt se najlakse zadobija ukazivanjem istog. Negde se taj respekt iskazuje pored manira i kulturom oblacenja, negde podrigivanjem posle jela, negde pljuvanjem posle upoznavanja i svako moze birati kojem referentnom okviru ce pripadati.

Kao sto se kultura stanovanja ucila nekad na domacinstvu i objasnjavala prednosti odvojenih soba, trpezarija, odvojenih toaleta i wc-a, tako treba i o kulturi oblacenja i bontonu, ako vec to nije nesto sto se nosi iz kuce.



Slazem se da samo insistiranje ZZZa na dresscodu za goste nema smisla dok se sami radnici ne pridrzavaju toga i posebno bez osnove za to - kulture obracanja i profesionalnog rada, ali na osnovu toga obesmisliti ceo koncept forme komunikacije izmedju institucije i pojedinca meni nema logike.

[ Count Zero @ 30.08.2010. 11:29 ] @
Evo drugi primer.
Na faksu ulazi na čas student u japankama, šorcu i majici bez rukava (ne, nije čas fiskulture). Profesor ga ugleda i kaže mu da obrati pažnju na oblačenje, a ovaj mu odgovori: "Što? Nigde ne piše da ne smem ovako da se obučem. Baš je vrućina." (Jeste, radi klima, ali dok je došao od kuće, možda mu je u putu bilo baš vruće, a možda je bio i na bazenu, pa svratio.)
I stvarno, u pravu je čovek, ne piše nigde, a on student na budžetu, faktički je učionica njegova prćija.
A i da piše, možda je u suprotnosti sa zakonom.
A i da nije u suprotnosti sa zakonom, ne mora da znači da je normalno ako je po zakonu (hint: nacizam u Nemačkoj).

Evo i pravog objašnjenja: profanu je krivo što on sam ne može da obuče šorc i papuče, a tu je i profanska sujeta, pa je rešio da se iživi na nejakom studentu.


I tako..
[ Onaj @ 30.08.2010. 11:50 ] @
Citat:
Count Zero: Evo drugi primer.
Na faksu ulazi na čas student u japankama, šorcu i majici bez rukava (ne, nije čas fiskulture).


Hehe, pa tako obučen je dolazio jedan moj profesor na faksu (i ne, nije predavao fiskulturu jer taj predmet nismo ni imali). I nikom ništa. Eno ga još radi i verovatno nije promenio stil (navika je čudo).
[ Marko_L @ 30.08.2010. 11:53 ] @
@Isak666
Ne znam zašto pominješ nekakav sastanak, kada se ovde ne radi o tome, već o prostom usputnom javljanju na biro. U stvari, možda je danas nešto drugačije, ali kada sam ja poslednji put bio na birou, pre nekoliko godina, nije bilo nikakvog sastanka, nego imaš rok do kojeg moraš da se javiš, pa onda odeš tamo, čekaš u redu jedno 3 sata, a kod referenta uđeš koliko da ti lupi pečat. Drugo je kada ti zakažu sastanak, jer su ti recimo pronašli posao, mada i to nije neki ne znam ni ja kakav sastanak, nego se javiš, a oni te upute na poslodavca. Možda je u Nemačkoj drugačije, ne znam, možda je i ovde sada drugačije, ali ja pričam kako je bilo. Uglavnom se sve svodilo na šalter i eventualno pola minuta sa referentom da ti lupi pečat ili da neki papir. Meni su jednom prilikom tako dali neku anketu da popunim pre nego što mi lupi pečat. Znači, ja ušao kod referenta, on mi ćušnu neku anketu (sa pitanjima tipa kakav me posao zanima, koja je željena plata i slično, jes, kao da će oni to da gledaju uopšte) i reče da ide na kafu, pa da mu se javim kad stigne sa popunjenom anketom. Ja ga sačekao, predao mu "kontrolni", on mi lupio pečat na zdravstvenu i aj ćao.

Uostalom, da stavimo po strani biro. Šta je sa opštinama ? Tamo se uglavnom sve završava na šalterima. I to ajde da je na jednom, nego obično treba da obiđeš 5 šaltera i na svakom čekaš red. Zašto i tamo postoji neki čikica koji će da procenjuje da li su ti pantalone dovoljno dugačke ? Meni jednostavno sve to nema smisla. Što reče Peđa, nisu te institucije mesto gde se ide na zakazan sastanak, nego mesta gde ideš usputno da završiš neki posao, obično kada si u prolazu ili imaš slobodnog vremena. Da se za svaki od tih poslova zakazuje sastanak u tačno određeno vreme, pa da ne izgubiš 2-3 sata svaki put kada odeš, možda bi imalo više smisla da postoji taj neki dress code.
[ Horvat @ 30.08.2010. 12:01 ] @
^^pu jbte,kakva gamad!
isli da jedu, U MENZU!!, a nisu se obukli kao da idu na filharmonijski koncert, BRUKA I SRAMOTA!, sve to nuz zid i ratatata, tako?

ili jos gore, setaju se hodnicima doma u sorcevima i majicama...ne daj boze da idu da se okupaju na drugi kraj hodnika
[ Count Zero @ 30.08.2010. 12:03 ] @
Citat:
Onaj: Hehe, pa tako obučen je dolazio jedan moj profesor na faksu (i ne, nije predavao fiskulturu jer taj predmet nismo ni imali). I nikom ništa. Eno ga još radi i verovatno nije promenio stil (navika je čudo).

Ma ima raznih i profana, u pravu si ti. Ima ih i koji puše u učionici/amfiteatru, nose čačkalicu u zubima, ima ih koji psuju u digresijama "predavanja", neki čak i ne dolaze na nastavu, a primaju platu.
Čudo, pravo veliš.
[ Horvat @ 30.08.2010. 12:05 ] @
btw, cisto informativno, koji to fax ima klime u predavaonicama/amfiteatrima?
[ Count Zero @ 30.08.2010. 12:08 ] @
E, ne znam kako kod tebe na faksu, ali ovo što znam, u mnogim učionicama postoje klime ("događaj" je bio u jednoj takvoj).
Mislim, šta sad, je l' treba digitalni potpis i fotka ako nešto napišem?! Bila klima i gotovo. Ja sam ga lepo i opravdao - dečko možda stanuje daleko, pa dok je došao, skuvao se jadan, ili je pravo sa bazena, a nema gde da se presvuče.
[ mmix @ 30.08.2010. 12:09 ] @
Pazi ovako, ja polazim od svog primera, ja recimo ne podnosim odela i kravate. Jednostavno ih ne volim, delom zato sto me podsecaju bas na te politicare i prevarante i sto njihovu nakicenost vidim kao pokusaj da me prevare kao maloumnog (a to nema veze samo sa balkanom, najveci svetski hohstapleri, od miloste zvani hedgeri, su svi od reda obuceni prvoklasno i kad pricas sa njima pomislio bi da u slobodno vreme prevode bakice preko pesackih prelaza) a delom zato sto mi je nekomforno i ne podnosim da imam nista stegnuto oko vrata, ni lancice ne nosim niti polo majce zakopcavam do grla i to je jednostavno moj subjektivitet baziran na ko zna cemu, mozda su me besili u proslom zivotu. Po vasem konceptu razmisljanja ja sam neprofesionalan i nekulturan i svo moje znanje, iskustvo i strucnost, dakle moja sustina, je trajno zasenjeno cinjenicom da sam seljak koji ne voli kravate i kome nedostaje "osecaj" za formu i da mi zbog toga treba ograniciti nesto u zivotu, za pocetak napredovanje u karijeri. Naravno nikad na posao nisam otisao u kupacim gacama, striktno business casual ali to ocigledno nije dovoljno za neku realizaciju karijere u mendazmentu koja je bazirana na formalizmu i kontrolisana od strane formalista, za njih ja moram da se pretvaram da su kravate ono veci izum od habl teleskopa.

Kad je situacija takva da je formalno kravata obavezna ja je nosim, i ne bunim se mnogo jer iz takve situacije ocekujem nesto, dakle ocekujem DODATNU kompenzaciju za svoju muku i prilagodjavanje VASIM VECINSKIM drustvenim pravilima. sada bas sve vise prelazim u menadzment i sve mi je vise potrebna kravata i ja je nosim ali za to dobijam odgovarajucu kompenzaciju u poziciji i parama. Isto tako sam i dao otkaz u jednoj firmi i za malo manje pare presao u drugu business casual samo zato sto je prva uvela obavezne kravate za sve ukljucjuci i backoffice staff, manje vise zbog samih kravata a vise zbog cinjenice da su kravate uvedene kao forma koja treba da zameni sustinu da je firma disfunkcionalna. I to je uvek bio moj generalni problem sa uvodjenjem formalizacije, skoro UVEK je forma bila izgovor nesposobnih da se pokrije manjkavost ili kompletan nedostatk sustine i svrhe i ako si u poziciji da samo malo zagrebes ispod te ljubazne forme vidis koliko je u stvari to sve isprazno, povrsno i nespobno za konkretno delovanje.

I sad tu postoji salter javne uprave (bilo koje) cija jedina svrha postojanja je da administrira realizaciju mojih prava i nema teorijske sanse da bi za njih obukao kravatu niti osecam bilo kakvu potrebu da njih nagradjujem svojom mukom niti smatram da su oni u poziciji da odredjuju da li cu ja ili necu nositi kravatu. Dakle to je u startu sukob i ne moze postojati koncept reciprocitetnog postovanja u kontaktu koje nije peer-2-peer, u salterskoj komunikaciji neko je nekome uvek nadredjen i pitanje je samo ko je kome, a to pitanje je od vajkada bilo vezano za silu, dakle ko je u stanju kome da uskrati nesto. U prici iz ove teme princip je isti samo je gradacija drugacija, spusti ovo razmisljanje par koraka dole i eto sorceva i cinjenice da je kod nas salterski sluzbenik taj koji gospodari i da je tvoja usluzenost nista vise nego rezultat njihove milosti jer si bio dobar decko i obukao pantalone. Da cika bonu.
[ Isak666 @ 30.08.2010. 12:11 ] @
Citat:
Marko_L: @Isak666
Ne znam zašto pominješ nekakav sastanak, kada se ovde ne radi o tome, već o prostom usputnom javljanju na biro. U stvari, možda je danas nešto drugačije, ali kada sam ja poslednji put bio na birou, pre nekoliko godina, nije bilo nikakvog sastanka, nego imaš rok do kojeg moraš da se javiš, pa onda odeš tamo, čekaš u redu jedno 3 sata, a kod referenta uđeš koliko da ti lupi pečat. Drugo je kada ti zakažu sastanak, jer su ti recimo pronašli posao, mada i to nije neki ne znam ni ja kakav sastanak, nego se javiš, a oni te upute na poslodavca. Možda je u Nemačkoj drugačije, ne znam, možda je i ovde sada drugačije, ali ja pričam kako je bilo. Uglavnom se sve svodilo na šalter i eventualno pola minuta sa referentom da ti lupi pečat ili da neki papir.


Ja sam isto bio jednom u srpskom Sluzbi za zaposljavanje i dobio sam termin za sobu tu i tu, seo sam u cekaonicu, cekao duze nego sto treba naravno, pored ljudi dolaze za nemam pojma sta odlaze na salter i predaju nesto, ja ulazim u kancelariju, sedam na stolicu, predajem papire, on meni daje neke papire, prica nesto, pricam ja njemu nesto, ima moje noge i pazuhe direkt pored svog radnog prostora kao i ja njegove i koliko se secam nisam mogao dobiti produzenje statusa nezaposlenog pomocu pomocu kojeg se dobije zdravstveno pokriveno dok mu nisam predao papir safirmama koje sam zvao, kad sam zvao i dok on to nije pogledao i dao mi jos neko cpanje od kartona - ne secam se sta.

To je meni jedan sastanak, a sad sto je to nekome usputna radnja - govori vise i funkcionisanju institucije i dozivljaju korisnika institucije.


A u DE je prilicno drugacije i to bez pisanih pravila za posetioce.
Ali opet tp je druga prica, jer su luteranske i kalvinisticke zemlje stavile obavezu prema pozivu a posebnu prema pozivu u sluzbi drzave kao nacin ispovedanje vere, te otud respekt radnika prema pozivu i odgovornost i respekt onog koji saradjuje sa njima.

Pa zato slusamo kako salter tamo negde dobro radi, a na Balkanu ne.
A to nije palo sa neba, nego odredjen ugled institucija se gradio vekovima, dok u Srbiji ne mozes naterati tetku da odlepi sise sa pasijansa po opstinama ili nekog selju da ne ladi pazuhe dok sedi pored nekog u cekaonici ili nekom ispred nosa u kancelariji.


@mmix

ne pricam o salteru gde se radi kao na traci - predas, dobijes i odes nekad pre nekad kasnije, nego o sastanku oci u oci sa osobom u njegovoj kancelariji gde resavas odredjeni svoj problem - pisao sam vec sta je to.

Takodje, ti nisi neprofesionalan i selja jer nemas kravatu, jer kravatu ni ne moras da nosis niti ko pise o kravati, nego o dugim pantalonoma da ti ne ispadaju jaja iz sorca dok sedis kod nekoga u biro, a ja kad sam radio to sto je radio akter sa pocetka teme sam sedeo kod nekoga u birou na odredjen termin i nisam preleteo salter sa predatom knjizicom i aj zdravo.
Pristojno oblacenje i ophodjenje je samo nacin na koji mozes dobiti dodatnu korist jer te neko moze uzeti sa ozbiljnoscu i postovanjem jer si i ti njemu tako prisao.


To je tvoj dodatak i glupak sa kravatom ce uvek biti glupak sa kravatom, dok ce pametan sa kravatom biti uvek covek koji pored toga sto to ima nesto da ponudi - ume to jos i dobro da predstavi, te mu to moze biti samo plus.

[Ovu poruku je menjao Isak666 dana 30.08.2010. u 13:25 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Isak666 dana 30.08.2010. u 13:27 GMT+1]
[ Horvat @ 30.08.2010. 12:19 ] @
no sikiriki count zero, nisam te napadao,nego me je informativno zanimalo koji je fax u pitanju (bez fotki i digitalnih potpisa), jer nisam vidjao tako nesto po subotickim visokoskolskim ustanovima (a pogotovo ne po nizim, no to nije tema), jedino postoje u ponekim prostorijama (ponekih profana)
btw,to sto ja nisam video, ne znaci da ne postoji barem na jednom faxu u jednoj ucionici, pricam u vecini slucajeva
[ mmix @ 30.08.2010. 12:19 ] @
Pa ni ne mozes da ubacujes Nemacku u pricu, kad ti u Nemackoj imas 40C bilo gde? Sve bre severno od Srbije je van konkurencije, ni u Srbiji niko vise ne hoda ulaicama u sorcu i papucama kad pocnu kise u septembru i sve tako dok dok ne udari iznad 30 i nesto u julu dogodine. U tom periodu si obucen jer je jednostavno vreme takvo. Ove teme i problemi se i pojavljuju samo u julu/avgustu. Kako je pala kisa u subotu sad i ja sam presao iz sorca i sandala u trofrtaljke i patike, sad sam valjda dovoljno pristojan za uber-tetkicu.
[ HeYoo @ 30.08.2010. 12:19 ] @
A Lesli svaka cast za menzu... nasmeja me :D Covek bi pomislio da u odelu i spavas.

[ Onaj @ 30.08.2010. 12:26 ] @
Citat:
HeYoo: A Lesli svaka cast za menzu... nasmeja me :D Covek bi pomislio da u odelu i spavas.


I to ne u bilo kakvom odelu nego - ninja suit.

[ HeYoo @ 30.08.2010. 12:29 ] @
:D

Inace razumem Leslija.. on je verovatno zamislio da se taj nesrecnik pojavio za salterom u ovoj varijanti:


Mada zatvorene cipele mu daju po ozbiljnosti.
[ Count Zero @ 30.08.2010. 12:34 ] @
Hm, prekrivene genitalije, čak ima i cipele i džemper. Mož' da prođe. NEEEXT!
[ Isak666 @ 30.08.2010. 12:35 ] @
Citat:
mmix: Pa ni ne mozes da ubacujes Nemacku u pricu, kad ti u Nemackoj imas 40C bilo gde? Sve bre severno od Srbije je van konkurencije, ni u Srbiji niko vise ne hoda ulaicama u sorcu i papucama kad pocnu kise u septembru i sve tako dok dok ne udari iznad 30 i nesto u julu dogodine. U tom periodu si obucen jer je jednostavno vreme takvo. Ove teme i problemi se i pojavljuju samo u julu/avgustu. Kako je pala kisa u subotu sad i ja sam presao iz sorca i sandala u trofrtaljke i patike, sad sam valjda dovoljno pristojan za uber-tetkicu.


Bilo nekad pre 30 godina tako.
Sad je druga prica:
Citat:
Hitzewahnsinn: Heute gibt's knapp 40 Grad
aktualisiert am 23.07.2010, 12:34 Uhr
"Entlang der Rheinschiene, etwa zwischen Freiburg und Mannheim, könnten die Temperaturen auch bis nahe an die 40-Grad-Grenze herankommen", prognostiziert Andreas Wagner vom Wetterdienst Meteomedia gegenüber wetter.info.


http://wetter.t-online.de/hitz...napp-40-grad/id_42221358/index
[ Marko_L @ 30.08.2010. 13:13 ] @
Citat:
Pa zato slusamo kako salter tamo negde dobro radi, a na Balkanu ne.
A to nije palo sa neba, nego odredjen ugled institucija se gradio vekovima, dok u Srbiji ne mozes naterati tetku da odlepi sise sa pasijansa po opstinama ili nekog selju da ne ladi pazuhe dok sedi pored nekog u cekaonici ili nekom ispred nosa u kancelariji.

Pa o tome se i radi. Ugled se gradi profesionalnošću i uslužnošću, a ne maltretiranjem građana, terajući ih da stoje 3 sata u redu na +40c, neretko samo da bi im šalteruša rekla da im fali jedan papir koji mogu izvaditi u nekoj ustanovi, čija je lokacija na drugoj strani grada. I to se obično saopšti na veoma neprofesionalan način, tipa "Što bre nisi don'o ovo ?". Pa onda odeš u tu ustanovu, pa ne stigneš da se vratiš, pa sutra opet u red i sve tako. Ne sećam se kada sam poslednji put nešto završio glatko i uz ljubazan osmeh šalteruše, a ne da mi uzdiše kad joj zatražim neki formular ili tražim neku informaciju. Kao da sam ja tu došao zato što nemam pametnija posla, a ne da završim nešto što moram da završim, jer zakon to zahteva od mene, recimo da imam važeću ličnu kartu. I onda takvi uzmu da propisuju dužinu pantalona, navodno radi nekog ugleda, umesto da se taj ugled gradi tako što ćeš da omogućiš građanima da se sve što može završi elektronski, da se zakazuju sastanci u tačno određeno vreme, da se pruže sve potrebne informacije preko telefona ili emaila, a ne da se i za to čeka red na šalteru i slično. Eto, to je još jedan kuriozitet u Srbiji, preko telefona i emaila gotovo nikada ne možeš dobiti potrebnu informaciju, jer preko telefona obično ne možeš da nađeš osobu koja ume da ti da tu informaciju, a na mejlove niko ne odgovara. I onda se priča o nekakvom rušenju ugleda jer si došao u kratkim pantalonama. Smešno.
[ Isak666 @ 30.08.2010. 13:26 ] @
Skroz si upravu.
To sam i napisao da cela ta prica ni nema poentu sa ovakvom uslugom.

Zato je propis odevanja okacen na vrata zguzni metod kojim se hoce -kao i sve ostalo u Srbiji- na brzinu "evropeizovati", kao satro smo sad fini.
Ucenje kroz porodicu, skolu i poslovanje bontonu, kulturi zivota, pa medju tim i kulturi odevanja i ophodjenja je malo duzi put, ali jedini ima poente.

Ali to ne znaci da ne treba da postoji odredjena formalna komunikacija koja ukljucuje i izbor odece, nego samo da se treba izabrati drugi nacin od okacenog propisa iza kojeg dzibri opstinski cucavac.


Btw odgovor na mail iz srpske institucije bilo koje vrste - nikad nisam dobio. U cemu je jbna fora?! Odgovaranje na mail je luksuz ili sta - nema vremena od posla? Ne kontam da ni jedan odgovorni ne kaze - alo kokosi, mail nije samo za powerpoint zen mudrosti.
[ vilil1 @ 30.08.2010. 13:59 ] @
Mene samo interesuje kako je taj lik bio obucen kada su ga vratili?

Naime, ja sam danas bio u kancelariji kod maticara u opstini Stari Grad, obucen u one klasicne, obicne, do ispod kolena bermude, (ne one ganci sarene), i u sandalama, kosulja sa kratkim rukavima. I niko me nista nije pitao, ni portir, ni bilo ko. Zavrsio sam posao sasvim normalno, bez ikakvih problema.

Kako li je ovaj bio obucen (skinut), mogu samo da pretpostavim, kada je vracen.
[ ventura @ 30.08.2010. 22:18 ] @
Muškarac i sandale... Ja bi to pravo u aps :)

A još kad obuku čarape, pa to je prestup za samicu :)
[ pisac @ 31.08.2010. 15:20 ] @
Mene jednom nisu pustili u neku državnu instituciju jer sam nosio kratke pantalone. Izgovor: kolena ne smeju da se vide. Napolju je naravno bilo oko 39oC. A na šalterima sve redovi sa ženama/devojkama u suknjama i minićima kojima se vide ne samo kolena nego i dobar deo butine. Znači, zaključak je da kolena ne smeju da se vide samo muškarcima. Gadno sam se posvađao sa obezbeđenjem, i obećao da ću sledeći put doći u suknjici.

Na žalost, nisam više imao potrebe da idem tamo jer sam to sredio isti dan na drugi način. Možda su mislili da sam se zezao za suknjicu, ali nisam. Sledećom prilikom nosim suknjicu u torbici, istu onakvu kakve sam video tamo u redovima na šalteru, i ako me spreče da uđem u kratkim pantalonama a ja prikačim suknju preko pantalona pa neka me slobodno opet zaustave - završiće na medijima u kontekstu seksualne diskriminacije.

Ja mislim da oni koji donose "kodekse oblačenja" po kojima muškarci moraju da nose duge pantalone a žene mogu da dođu u minićima, imaju pomalo zakržljale mozgove kojima logika nije jača strana već se vode instinktima. Možda bi njima odgovaralo da mlađe žene dolaze i gole ako hoće, a da se muškarci uopšte i ne pojavljuju već da šalju svoje supruge. To bi onda bilo baš prijatno za oko, moram da priznam.
[ SlobaBgd @ 31.08.2010. 15:41 ] @
Pisca za predsednika - opštine!