[ Onaj @ 19.09.2010. 01:05 ] @
Ovako... Imam priliku da sklopim više dobrih poslova sa jednom firmom, neki dogovori već postoje i zarada bi mogla biti dobra (za moje shvatanje dobre zarade). Medjutim, pošto su usluge u pitanju ukoliko prihvatim više poslova od te firme, logično je da neću imati vremena da se posvetim previše drugim klijentima koji će mi onda biti sporedni.

Ono što me zanima je: ako ostvarim ovakvu intenzivnu saradnju, od celog prometa koji budem imao može se desiti da 70%,80% možda i 85% prometa napravim od njih - da li mi to može stvoriti probleme? Da li se to može protumačiti kao neko mućkanje? Naročito što sam paušalac, može izgledati kao da perem pare?! Sad sam u dilemi, sa jedne strane ovo mi je izvanredna prilika da dobijem sigurnog klijenta da me ne boli glava da previše jurim druge a sa druge strane možda sebi stvorim probleme... I zato bolje na vreme da znam šta da radim tj. - da li bih mogao da imam nekih problema zbog ovoga?
[ ljubisal @ 23.09.2010. 20:13 ] @
Po meni ne bi trebalo da bude dileme. Ako je dobar klijent zašto se dvoumiti. Glavna odgovornost je na njima.
Evo moje preporuke:
- Napraviti (potpisati i pečatirati) ugovor koji između ostalog što preciznije definiše način obračuna vrednosti usluga: na sat, prema količini, vrsti usluge i slično. Praviti anekse ugovora po potrebi.
- Svakog meseca uz fakturu dostaviti i izveštaj o izvršenim uslugama, a koji su u skladu sa načinom obračuna u ugovoru. Druga strana potpisuje i pečatira jedan primerak i fakture i izveštaja o izvršenim uslugama.
- U svojoj (elektronskoj) evidenciji čuvati dokaze o izvršenim uslugama, ili na neki drugi primenljivi način (beleške, evidencija utrošenih sati, skice, radne i konačne verzije i slično)
- Jednom godišnje pismenim putem usaglasiti međusobna potraživanja i obaveze (razmena tzv Izvoda otvorenih stavki - IOS)

To bi bilo to.