[ srki @ 26.01.2004. 13:05 ] @
Znam samo da se ambasadoru obraca sa Vasa ekselencijo, patrijarhu sa Vasa svetosti a za ostalo nemam pojma.

Znam da mnogi kada pisu ambasadoru pisu "gospodine ambasadore" ali mene zanima najpravilniji nacin obracanja. Za ambasadora znam ali mi je sada potrebno kako se obraca konzulu. Da li neko zna?

Mada zanima me i za ostalo, kako se obraca ministru, predsedniku itd...
[ Mihailo @ 26.01.2004. 13:12 ] @
npr.

Vlada Republike Srbije
G-din Zoran Živković,
Predsednik

Embassy of Zanzibar in Belgrade
Mr. Shaka Zulu
Ambassador

Ne znam da li još neko primenjuje "ekselencijo" i sl.. sumnjam. Osim ako nije kralj i sl.
Svim političarima i funkcionerima sa "gospodine" i ostalima slobodno.
[ NikolaVeber @ 26.01.2004. 13:16 ] @
Ako pises patrijarhu, pocinjes sa

Dragi oce Pajo...
[ Pirossi @ 26.01.2004. 13:23 ] @
Ja pisao ambasadoru sa: Your Excellency.
Piše lepo u Oxford Paperback Dictionary:

Excellency noun (usually preceded by Your, His or Her) the title of high officials such as ambassadors and governors.
[ srki @ 26.01.2004. 13:37 ] @
Citat:
Mihailo:
Ne znam da li još neko primenjuje "ekselencijo" i sl.. sumnjam. Osim ako nije kralj i sl.
Svim političarima i funkcionerima sa "gospodine" i ostalima slobodno.

Ne, ne, kralju pises sa Vase velicanstvo. Princu sa Vase visocanstvo. A ambasadorima pises Vasa ekselencijo i u to sam 100% siguran. Znam da mnogi samo napisu gospodine ambasadore ali to nije pravilno. Zato me zanima kako se obraca ostalima...
[ MilošV @ 26.01.2004. 13:50 ] @
Citat:
NikolaVeber:
Ako pises patrijarhu, pocinjes sa

Dragi oce Pajo...
:D

Hehehe, ovo ti je bilo dobro :)
ROFL
[ RiV @ 26.01.2004. 13:55 ] @
heh ta sekretarica koja ce da chita TO tvoje pismo, ima samo vishi kurs od pola pet do pola sedam tri puta nedeljno i To Windows ground Office, Excel i ono ostalo mislim Word i nema blage veze shta cesh da napishesh ti u protokolu!
Viza se produzuje ili dobija drugachijim putevima gospodnjim!!!
Ah da, ambasador nece ni da ga vidi, osim ako necesh da predlozish
neki patent shto shisha 1000 ovaca ispod 10 s!!
[ NikolaVeber @ 26.01.2004. 14:01 ] @
A i ako predlozis patent, dodje sekretarica sa 999 koleginica na sisanje. I to u pauzi za kafu (lepo pise za ispod 10s).
[ Mihailo @ 26.01.2004. 14:32 ] @
Citat:
srki:
Ne, ne, kralju pises sa Vase velicanstvo. Princu sa Vase visocanstvo. A ambasadorima pises Vasa ekselencijo i u to sam 100% siguran. Znam da mnogi samo napisu gospodine ambasadore ali to nije pravilno. Zato me zanima kako se obraca ostalima...


Stvarno nisam pisao kralju, ali se dobro sećam da sam u više navrata registrovao obraćanje sa "ekselencijo" što u dokumentima što na tv-u.

Citat:

Definition:
\Ex"cel*len*cy\, n.; pl. {Excellencies}.
1. Excellence; virtue; dignity; worth; superiority.
2. A title of honor given to certain high dignitaries, esp.
to viceroys, ministers, and ambassadors, to English
colonial governors, etc. It was formerly sometimes given
to kings and princes.


Opet, koliko sam ja primetio, sve češće se koristi "gospodine" kada se obraća ambasadoru ili konzulu.

Svim državnim funkcionerima sa gospodine, bar u Srbiji, takvih pisama sam napisao gomilu. A ti ako hoćeš da se praviš Englez ... :o)
[ markom @ 26.01.2004. 15:25 ] @
Citat:

Opet, koliko sam ja primetio, sve češće se koristi "gospodine" kada se obraća ambasadoru ili konzulu.


Ne samo da ovo nije tačno, već je "his excellency" nepotpun naziv:

Citat:
ARGENTINA
{...}
H. E. Mr. Carlos Abel MARTESE
Ambassador Extraordinary
and Plenipotentiary

Mr. Ricardo Victor ROGGERO
Minister

Mr. Pedro ZADOROJNY
Attaché


Primer preuzet sa: http://www.mfa.gov.yu/Worldframe.htm, ambasada Argentine.

Ambasador je veoma visoko zvanje i uvek se ambasadoru obraća sa "your excellency", odnosno "his", "her", itd. u zavisnosti od konteksta. Svi ostali službenici ambasade su Mr. Ms. itd., ako nemaju drugo zvanje (dr, Sir, Lord, ...).

Marko.
[ superbaka @ 26.01.2004. 20:30 ] @
Citat:
RiV:
heh ta sekretarica koja ce da chita TO tvoje pismo, ima samo vishi kurs od pola pet do pola sedam tri puta nedeljno


nemoj da si siguran u to, mozes veoma neprijatno da se iznenadis!
[ Ni ten ichi ryu @ 27.01.2004. 05:17 ] @
To su ljudi, kao i svi ostali. "Gospodin X" je sasvim dovoljno. Ok, kraljevi i njima slicni ljudi koji nose titulu (tipa sir za vitezove u Britaniji)... podrazumeva se da se koristi ta titula. Ali konzul, ministar, ambasador, predsednik... to su ljudi izabrani od strane ljudi (naroda), najobicniji moguci ljudi koji najcesce ne provedu dugo vremena na toj (izabranoj) duznosti. Nazivati ih ekselencijama je po meni smesno.
[ Nemanja Jakovljevic @ 27.01.2004. 20:42 ] @
Citat:
noviKorisnik:
Citat:
NikolaVeber:
... dodje sekretarica sa 999 koleginica na sisanje...



necesh verovati.... trebalo bi da se oshisham u plavo.... ali ja sam tek iz 5-6 puta to procitao kao shishanje, a ne sisanje:)
[ Fuzz @ 30.01.2004. 01:47 ] @
Dragi kralju...sta se radi...bre...