[ plagijator @ 21.10.2010. 17:00 ] @
Pozdrav forumaši!

Stanje je ovakvo: Trebalo bi da u neko skorije vreme izađem sa faksa sa diplomom u ruci, pa se mora razmišljati malo unapred o poslu. ;)

Zanima me (a verujem da će se još studenata pronaći u temi :)) kakvo je stanje sa radnicima bez iskustva (dakle, svršenim studentima koji nisu prethodno radili u struci) u Beogradu? Postoje li firme koje traže ovakvu radnu snagu? Kakva je dinamika plaćanja (kolika je početna plata i kako raste)?
Sve u svemu: Može li se preživeti mesec u iznajmljenom stanu od jedne plate? ;)
Lepo bi bilo čuti i iskustva ljudi koji su počinjali ovako, ukoliko mogu na javnom mestu da pričaju o pozicijama, poslovima i ciframa.

Mene, konkretno, najviše interesuje posao vezan za razvoj softvera. Naročito su u igri Java kao jezik i Linux kao platforma, ali može i štošta drugo da prođe.
[ nemesis @ 21.10.2010. 18:02 ] @
mozesh fine pare uzmesh ako odmah mozesh da se ukljuchis u produkciju
ali nikakve pare ako mislish negde da neshto nauchish :)
osim, naravno, ako nemash vezu, pa negde na ``drzavnu sisu`` ili slichno :)
[ ... @ 22.10.2010. 09:55 ] @
hmmm... u "sličnoj" smo poziciji... ja sam tako 2006. završio Beograsku Poslovnu Školu, pa 2010. diplomirao na Singidunumu i trenutno se bakćem sa MCSA ispitima.
U međuvremenu imam 2 godine iskustva u održavanju računara (HW i SW) i Mreže (ono najbazičnije - TP Link/D Link ruteri, ništa CISCO fensi i sl., bila mala firma u pitanju) i pola godine sam radio kao .NET programer (negde tamo 2008.).

E, sada kad konkurišem negde (bilo za sys admina, bilo za junior programera), sve to mi se čini kao da nemam nikakvog iskustva, pošto posla ni za lek, pa sam spreman da radim i za dž ako treba, samo da na'vatam neko opipljivije iskustvo ili šta god da se traži...

Pitanje : postoje li takve firme u Srbiji (preciznije : BG ili NS), pošto sam kucao na neka vrata (tj. slao CV), ali slaba vajda...
[ nemesis @ 22.10.2010. 12:05 ] @
realno i nemash iskustva :)
bar ne ono sto treba firmama :)
[ plagijator @ 22.10.2010. 12:05 ] @
Heheee... Nemam vezu i ne mislim ni na kakve veze da upadam. Ne verujem da mi je potrebno ne-znam-ti-kol'ko učenja za čisto koderski zanat, malo da se uklopim u sredinu i posao i kucaaaaj. :) Sa druge strane, sasvim sam spreman da krenem sa učenjem bilo čega što je iole interesantno i što mi bude zatrebalo.
Naročito mi ne pada napamet da radim za dž. Ne bih mogao to finansijski da izdržim. Štaviše, računam da će početna plata u BGu biti značajno veća negu u Nišu pa da mi se isplati zapucavanje na sever. Ako nije bitno veća vraćamo se nazad za crtaću tablu... :)
[ hexter @ 22.10.2010. 13:55 ] @
Citat:
plagijator: ... Ne verujem da mi je potrebno ne-znam-ti-kol'ko učenja za čisto koderski zanat, malo da se uklopim u sredinu i posao i kucaaaaj.

Kada bi to bilo baš tako takav zanat onda ne bi vredeo ni "pišljivog boba". Nije to baš tako.... Uostalom nije dobro niti za jedan posao ako imaš takav pristup...

Citat:
plagijator:Sa druge strane, sasvim sam spreman da krenem sa učenjem bilo čega što je iole interesantno i što mi bude zatrebalo.

Ono što ti treba ne mora da znači (a često i nije) da će biti interesantno. Teško ćeš dovoljno naučiti ukoliko biraš "interesantne" stvari.

Citat:
plagijator: Naročito mi ne pada napamet da radim za dž. Ne bih mogao to finansijski da izdržim. Štaviše, računam da će početna plata u BGu biti značajno veća negu u Nišu pa da mi se isplati zapucavanje na sever. Ako nije bitno veća vraćamo se nazad za crtaću tablu... :)

Teško da ikada radiš za "dž". Ukoliko nema finansijske strane tu je onda iskustvo i materijal za upis u CV što će kasnije doneti i posao sa doooobrom finasijskom stranom. A što se tiče BG-a moraš uzeti u obzir da iako je veća plata i troškovi su veći. Štaviše troškovi su nesrazmerno veći u odnosu na razliku u plati. Poznajem baš prilike u Nišu (deo firme i kolega se nalazi tamo).


[ plagijator @ 22.10.2010. 14:38 ] @
Citat:
hexter: Kada bi to bilo baš tako takav zanat onda ne bi vredeo ni "pišljivog boba". Nije to baš tako.... Uostalom nije dobro niti za jedan posao ako imaš takav pristup...

Kakav pristup? Ja rekoh prosto: Ne treba mi učiteljica i 3 meseca kursa niti bih morao negde da sedim i učim 8 sati dnevno, naravno, bez plate. Sad, možda ja i grešim u proceni... ;)

Citat:
hexter: Ono što ti treba ne mora da znači (a često i nije) da će biti interesantno. Teško ćeš dovoljno naučiti ukoliko biraš "interesantne" stvari.

Sa prvim delom se slažem apsolutno. I voleo bih da proberem nešto što bi mi bilo interesantno.
Sa drugim delom se uopšte ne slažem. Čak suprotno: Nađi mi nešto interesantno i ja mogu 20 sati dnevno da radim na tome; nađi mi nešto nezanimljivo... pa opet mogu da radim na tome ali sa polovičnom efikasnošću od onoga što bi mogao da pružim.

Citat:
hexter: Teško da ikada radiš za "dž". Ukoliko nema finansijske strane tu je onda iskustvo i materijal za upis u CV što će kasnije doneti i posao sa doooobrom finasijskom stranom. A što se tiče BG-a moraš uzeti u obzir da iako je veća plata i troškovi su veći. Štaviše troškovi su nesrazmerno veći u odnosu na razliku u plati. Poznajem baš prilike u Nišu (deo firme i kolega se nalazi tamo).

Opet, ne odgovara mi nikako da počnem da radim bez "finansijske strane". Niti su mi otac i majka tajkuni, niti imam uslova da negde boravim dok radim tako.
A što se tiče Niš/Beograd odnosa ovo tvoje poređenje mi znači. Mada mi je teško da pojmim kako je moguće da sa početnom platom od €300-350 (što će reći ako nađeš jeftin stan možeš da skrpiš mesec nekako) u Nišu mogu troškovi da budu nesrazmerno veći u Beogradu. :S
[ Marko_L @ 22.10.2010. 14:42 ] @
Moj predlog za nekoga bez iskustva jeste da se krene sa freelancingom, recimo preko nekog freelance sajta, tipa rentacoder, getacoder, getafreelancer, guru i slični. Prednost ovakvog načina rada je što ne moraš nigde da se seliš, možeš da radiš od kuće, zaradi se neka kinta (nekima je čak freelancing osnovni izvor prihoda), a istovremeno se stiče iskustvo i to ne samo u kodiranju, već i u pregovaranju, organizaciji, vođenju projekta, završavanju projekata, itd. Ovo poslednje je poseno bitno, jer dosta programera ima problem sa završavanjem projekata i skoro svaki programer će ti reći da mu rad na prvih 90% aplikacije oduzme 10% vremena, dok ostalih 90% vremena otpadne na preostalih 10% programa. Upravo zato je svaki završeni projekat je zlata vredan, pogotovo ako su veći projekti u pitanju i svaki poslodavac to voli da vidi u CV-u. Takođe, nije loše u slobodno vreme raditi na nekoj aplikaciji koju ćeš da ponudiš kao freeware, isto radi sticanja iskustva, ali i kao eventualni teg koji može da pretegne na tvoju stranu kada se prijaviš na neki konkurs za posao.
[ plagijator @ 22.10.2010. 14:49 ] @
@Marko_L: To je interesantan predlog. Viđao sam i grupice koje uzimaju projekte sa freelancing sajtova pa ih završavaju efikasnije i dele zaradu. A rentacoder je zanimljiv sajt. Rade na principu "procenat od posla je naše, programeri ne moraju da plaćaju mesečnu članarinu" (bar je tako bilo kad sam ja zadnji put gledao šta ima od poslića tamo, a prilično davno je to bilo) što mi se sviđa kao pristup ako se projekti sa sajta uzimaju povremeno.

btw, freelancing ne znači ni redovnu platu niti redovan posao. U tako nešto kao osnovni izvor prihoda bih se upustio samo ako dobro promislim i isplaniram šta i kako da se radi. :)
[ srndach @ 22.10.2010. 15:25 ] @

Vidi malo oglase, mada drzava te je zeznula sa programom "Prva sansa" pa poslodavci u prvoj godini ne daju vise od 200 eura, sto nije dovoljno za zivot, ali moze da bude dobro za sticanje iskustva ...
Lovu koja ti zafali, mozes na milion nacina da zaradis u BG ...
[ nemesis @ 22.10.2010. 17:57 ] @
drzava je unesrecila trziste radne snage sa ``prvom sansom`` bar na it trzistu ...
znachi uzas, znam za situacije gde igrachi u ISP vodama i slichno uzimaju sakom i kapom ljude
koji kao treba nesto da nauche, a zapravo idi po burek, nose torbe sa alatom za montazu do 10 sprata,
eventualno se javljaju na telefon a ako bash imaju srece daju im da probaju po 300 adsl modema dnevno ..
toliko o tome :) ... i onda ti primi nekog sa zavrshenim faxom ili sa znanjem kad imash armiju dronova ...
[ ... @ 23.10.2010. 09:41 ] @
Citat:
nemesis: realno i nemash iskustva :)
bar ne ono sto treba firmama :)


pa, da... ali, realno, gde da steknem to iskustvo za administracija Win Servera...? :)

koji god oglas da okreneš, vidiš, svi traže neko iskustvo, a šta je sa IT pripravnicima bez iskustva... :)

[ plagijator @ 23.10.2010. 17:43 ] @
Huh... Znam nekolicinu kolega koji su baš tako nadrljali sa "prvom šansom".
Ne znam do kad traje ta akcija, ali možda nije loša ideja sačekati sa traženjem posla dok se ne završi (ako će skoro).

A što rekoše 3 tačkice - upravo je tako. Svi traže ljude sa iskustvom. :/
[ nemesis @ 23.10.2010. 21:05 ] @
gde da steknesh iskustvo
pa prvo kuci detaljno na virtuelnim mashinama izvezbash ...
ili uletish na MCSA (kao ja) pa napishesh da trazish volontiranje i napishesh sta si sve radio itd (kao sto sam ja) steci cesh neku praxu negde
ili ce ti ponuditi posao (kao meni), da remote radish od kuce sa super radnim vremenom za skroz dobru kintu (kao ja sto sad radim ...) .. :)
[ Marko_L @ 24.10.2010. 14:44 ] @
Citat:
@Marko_L: To je interesantan predlog. Viđao sam i grupice koje uzimaju projekte sa freelancing sajtova pa ih završavaju efikasnije i dele zaradu. A rentacoder je zanimljiv sajt. Rade na principu "procenat od posla je naše, programeri ne moraju da plaćaju mesečnu članarinu" (bar je tako bilo kad sam ja zadnji put gledao šta ima od poslića tamo, a prilično davno je to bilo) što mi se sviđa kao pristup ako se projekti sa sajta uzimaju povremeno.

Različiti freelance sajtovi imaju različite uslove poslovanja. Rentacoder ima upravo takav sistem kakav si opisao, nema mesečne članarine, već oni uzimaju 15% od svakog završenog projekta, a ostatak pripada tebi i to je to. Neki pak drugi sajtovi dozvoljavaju da radiš i bez plaćanja članarine, ali uz neka ograničenja, recimo ograničen broj bidova na dnevnom i mesečnom nivou, uzimaju veći procenat, itd., dok plaćanjem članarine dobijaš neke povoljnosti, tipa neograničen broj bidova, uzimaju ti manji procenat ili ga ne uzimaju uopšte, a i klijenti malo ozbiljnije gledaju na one koji plaćaju članarinu. Takođe, imaš i one sajtove gde je članarina obavezna. U svakom slučaju, ima izbora, pa ako rešiš da pokušaš sa freelancingom, obiđi malo sve te sajtove, pročitaj njihove uslove, pa vidi šta ti najviše odgovara. Rentacoder je recimo dobar izbor za početnika, upravo iz razloga koje si sam primetio, nema mesečne članarine, ne trebaju ti početna ulaganja, nego se registruješ i kreneš da biduješ. Istina na njemu ćeš uglavnom naći nešto manje projekte, koji se naravno i manje plaćaju, nego što je slučaj sa drugim sajtovima (što ne mora biti pravilo), ali ako ti je u početku (kao što bi i trebalo da bude) više stalo do iskustva nego do profita, onda je to dobar put za tebe. Naravno, to ne znači da se ne može dobro i zaraditi. Recimo, ako prvi mesec zaradiš stotinak dolara na RAC, što je više nego izvodljivo za nekoga ko ume da odradi neki IT posao koji se traži, sa tim novcem možeš da platiš članarinu na 2-3 ozbiljnija freelance sajta i da biduješ na neke veće i ozbiljnije projekte. Takođe, ono što mnogi zaboravljaju kada se priča o ovakvom načinu rada jeste da se ostvarena korist ne ogleda samo u iskustvu i zaradi, već i u kontaktima koje tom prilikom napraviš, jer kada god odradiš dobro posao za nekoga, budi siguran da će te imati u vidu svaki sledeći put kada njemu ili nekom njegovom prijatelju ustreba da se odradi neki projekat, a postoji i šansa da ti ponude stalno zaposlenje kod njih. U svakom slučaju, nemaš šta da izgubiš, iskustvo ćeš sigurno dobiti, kontakte ćeš sigurno napraviti, a zaradu možeš da ostvariš i ne moraš, zavisi od tebe. U svakom slučaju, bićeš u mnogo boljoj poziciji nego što si sad, bez iskustva, bez završenih projekata i sa malom šansom da nađeš neki posao.
Citat:
btw, freelancing ne znači ni redovnu platu niti redovan posao. U tako nešto kao osnovni izvor prihoda bih se upustio samo ako dobro promislim i isplaniram šta i kako da se radi. :)

Mislim da je krajnje vreme da ljudi zaborave na pojmove kao što su "redovan ili stalan posao", "redovna ili stalna plata", jer tako nešto ne postoji. Postojalo je možda nekad u bivšoj SFRJ kada te je posle fakulteta čekao posao na kome ćeš ostati sve do penzije, bez obzira na tvoje zalaganje i rezultate. Danas je to malo drugačije. Svakoj firmi može da se desi da upadne u krizu, a nema pomoći od države kao što su ti imale SFRJ firme, pa jednostavno mora da pravi kojekakve rezove i optimizacije troškova, a to obično podrazumeva smanjenje plate, otkaze, pa čak i gašenje firme. To se svakodnevno dešava. Tako da, gde god da se zaposliš, nema spavanja, nego daj sve od sebe da radiš kako treba, ali stalno prati stanje na tržištu rada, prati konkurse za posao, ako naiđeš na konkurs koji traži tvoj profil u firmi koja je iole stabilnija, ozbiljija, veća, poznatija, starija... razmisli o tome da konkurišeš ili barem da stupiš u kontakt sa tom firmom, odradi ponekad neki freelance poslić ako imaš vremena, jer nikada ne znaš šta sutra nosi. Recimo, mene je to spasilo pre par godina. Naime, radio sam u jednoj firmi koja se bavila outsorsingom i u suštini sve je bilo super, dobra plata, redovno isplaćivana, dobri uslovi, dobra ekipa... no vlasnik firme napravio par loših poslovnih poteza, upao u krizu, pokušao da se izvuče, ali nije išlo, pa na kraju nije imao više živaca za to, nego lepo ugasio firmu i preorijentisao se na nešto drugo i ćao, a ja em u kreditima, em sam bio skroz dekinitiran zbog nekih neplaniranih troškova. Srećom, još dok sam bio u firmi koristio sam svaku priliku da odradim i neki freelance poslić, pa sam već imao kontakte i projekte u najavi koji su mi pomogli da izguram taj period.

Poenta onoga što pokušavam da kažem jeste da se ne treba oslanjati na "siguran, stalan, redovan posao", nego uvek imati backup opcije. Malo offtopic, al šta da se radi :)
[ nnn @ 24.10.2010. 17:15 ] @
Moj prvi posao na rentacoder(vWorker sada) je 1000dolara.
Odma za njim sam dobio na elance 750$ i 350$ a kako stoji jos jedan od 1300 na freelancer.com :D I ovo sve u prvih nedelju dana sam izbidovao. Moracu da ubacim drugara da radimo zajedno da bi postigli.

Te pare ne mozes kod nas da uzmes kao platu, nigde, a jos sto sam ja bidovao na slicne projekte, tako da ce ceo backend biti isti.

Ono sto pricaju ljudi male projekte od 50-100 dolara to necu da trosim bidove, jel ima 1000 indijaca koji samo spam. Ovde sednes procitas par puta zahtev, napises kulturno na dobrom engleskom ponudu, pitas neka konketna pitanja, das neko svoje misljenje, i imas velike sanse da te prihvate cak i ako nemas review.

Sto se tice sajtova ja bi Rentacoder batalio, jeste da sam dobio od soma doalra projekat ali oni uzimaju 150$ + za isplatu idu ili cekovi ili ona payowner kartica, ako uzmem cek necu ga unovciti mesec dana kod nas. Elance standardni racun ide 6% provizije i 10 connect mesecno. Osnovna clanarina je 10$ i tu ima 25 connect i provizija je od 4-6%, plus za isplatu podrzavaju wire transfer direktno na racun banke, tako da se jos dodatne provizije izbegavaju. A od svih sajtova najozbiljnije mi deluje i po mom misljenju ekstra je organizovan.

Inace moj neki plan je da radim kao freelancer godinu, dve, da napravim jake naloge na svim vecim sajtovima, i da kada zavrsim master otvorim firmu kod nas za razvoj softvera uglavnom freelance.. :D
[ kozbi @ 26.10.2010. 15:29 ] @
"Disample DCC"

Disample DCC | Graphics | Animation | Video |

Member Since
January 2006

Location
Serbia
Nis, Serbia


Team (1)
Radovanovic I.
Administrator


Services

Design & Multimedia Services

Jobs:

Videos 66
Animation 42
3D Graphics 35
Graphic Design 24
Logos 19
Embedded Video/Audio 15
Other - Multimedia Services 15
Other - Design 8
Commercials 8
Illustration 6


Earnings:

Total
$368,313


Per Client
$2,423


>Podeli 360 hiljada dolara sa 40 meseci od 2006-e naovamo dobijamo iznos od nekih 8-9 hiljada DOLARA mesecno!.

Ima li te plate u Srbiji?


http://www.elance.com/s/disamp...NGaWx0ZXI9Jmdyb3VwRmlsdGVyPQ==


[ konislav @ 26.10.2010. 23:54 ] @
Kozbi, pa ti si neunistiv!!!
Pa ti pobeze sa teme koju si postavi o onom omladincu sto se obogatio, a dosao si ovde da trujes ljude. Pa ti si Car, opet prodajes pricu o freelancing-u, a jos nikome ne pricas kako si ti prosao u tome. Ali dobar si ti meni, zaradicu ja na tebi. ja sam dao 50.00 koeficient da ces ti nastaviti da davis i ti si nastavio. Ti si kao Danilo Bata Stojkovic u filmu Ko to tamo peva. Neunistiv covek!!
[ Marko_L @ 27.10.2010. 00:33 ] @
Ma pusti, čovek ne konta neke osnovne stvari.

Sve me to podseća na priču od pre par godina kada se lik setio da reklamira firme prodajući im piksele na svom sajtu koje će da zauzima njihov baner, po sistemu 1 px = 1$ i uspeo da proda svih milion piksela koje je ponudio, što znači i da inkasira 1.000.000$. Naravno, posle toga je u roku od par dana niklo jedno hiljadu sajtova koje pokušavaju da proguraju istu ideju i naravno da niko od njih nije zaradio ni cvonjka. Jedini baneri koji su se vrteli na njihovim sajtovima bili su oni koje su sami stavili čisto da im stranica ne zvrji prazna :)

Ili slučaj video igre "Zuma" od PopCap Games-a, u suštini prosta mozgalica za domaćice koju svaki iole iskusniji programer može sam samcijat da napravi za nekoliko dana i koja je inkasirala par miliona dolara. Dok sa druge strane milioni klonova Zume, nisu uspeli da zarade ni delić te sume, iako su neki imali i bolju grafiku i više feature-a.

Jednostavno, ljudi ne kontaju da nije dovoljno iskopirati nešto što zarađuje ogromne pare, pa da i sam zaradiš toliko, već treba ući u srž toga što se radi. Na primer, kada je reč o onim pikselima, razlog zašto je tip uspeo da proda milion piksela je taj što je napravio nešto jedinstveno čime je privukao pažnju, pa samim tim i gomilu posetioca, te se firmama isplatilo da se pojave tu, jer će dosta ljudi da ih vidi i možda kliknuti baš na njihov baner. Međutim, kada se pojavi na hiljade takvih sajtova, onda to više nije to, već praktično more nepreglednih sajtova.

Ista stvar je i sa ovim freelancingom, a to kozbi ne konta nikako. Jeste, taj freelancer zarađuje 10.000$ mesečno, onaj što prodaje templejte zarađuje 20.000$ mesečno, ali to nikako ne znači da će svako ko uzme to da radi zarađivati toliko. Naprotiv, na tog jednog dolazi na hiljade onih koji rade isti posao, a izginu pokušavajući da sakupe 50-100$ mesečno. Što bi se reklo, there's more than meets the eye.
[ geniuxx @ 27.10.2010. 11:24 ] @
Neko se lozi na pr0n, a neko na tudji uspeh... :)

@ kozbi:
1. Koliko si TI dolara/eura/dinara zaradio na nacin koji preporucujes? Verovatno 0?
2. Zasto ti sve ovo pises???
[ konislav @ 27.10.2010. 11:55 ] @
Ma kakvi zaradio nesto, samo prica pricu i svsava umisljajuci kako je on taj uspesan, pa onda onako u transu dodje nama da objasnjava kako se zaradjuju pare i kako mi to ne znamo nista o tome. Nije bitan kozbi u ovoj prici, bitna ta je pojava.
Znaci ako posmatramo nas prostor to je dosta cesta socioloska pojava kod nas. Neko ko nema pojma o necemu, pojavljuje se i pocinja da uci druge sta trebaju raditi, a da bezobrazluk bude veci, ta osoba jos i pravi galamu kritikujuci druge zasto ne rade ono sto im on preporucuje.
Uzmimo fudbal, svi kritikuju selektora i pricaju kako se vodi reprezentacija, a kad bi svakome od njih dao da vodi lokalni klub, on bi propao. Tako je i u IT sektoru, svi su programeri, svi se razumeju u komjutere i kompjuterske mreze, a kad potrazis naj obicniju aplikaciju da naprave, corak. To je meni naj uocljivije kod kladjenja, svi sve znaju o kladjenju, sve znaju o sportskim dogadjajima, a redovno gube pare u kladionici. Posle im kriva kladionica sto nije dala koeficient 2.30 vec je dala koeficient 2.10. Ima milion takvih primera.