[ Kokni @ 12.11.2010. 12:01 ] @
Postovani,

pre izvesnog vremena sam dobio ponudu od jednog stranog (region je u pitanju) sajta da pokrenem srpsku verziju istog, dakle oni bi uneli ime, sistem, održavanje, sadržaj, a ja bih na sebe preuzeo administraciju, promovisanje sajta, iskoristio postojece kontakte, kako sa saradnicima tako i sa klijentima i radio na prodaji, te sam sada u nedoumici kakav je poslovni model najbolje primeniti.Pošto na ovom tržistu radim nešto slično, razvijanje takvog sajta ukoliko ne bih bio zaštićen, i ukoliko bi oni hipotetički gledano, bili u situaciji da me isključe iz priče u nekom momentu, bilo bi kopanje jame za moj sistem, tjs pomogao bih razvoju sopstvene konkurencije. S druge strane, ponuda je vise nego dobra, i primamljiva...jačanje pozicije, širenje oglašivačke mreže i sl. ukoliko bi saradnja bila dugorocna. Trenutno je njihov domen xyz.rs, registrovan na njih. Pričao sam sa prijateljem, koji kaže da je najbolji model otvaranje zajedničkog doo preduzeća, na koje bi i bio preregistrovan domen, gde bi oni imali 49% udela jer to je to maskimalni udeo kapitala po zakonu za strance, a ja 51%. Molim Vas za mišljenje da li je ovo prihvatljiv model, i da li bi u tom slučaju trebalo da tražim da oni snose troškove preduzeća (doprinosi + knjjigovodja) ili bi trebalo da ih delimo. Kako bi agencija preko koje vodim svoj sajt mogla da završi priču u smislu nekih ugovora sa njihovim preduzecem, i da li je to uopšte moguće ? Takodje ukoliko znate za neke prihvatljivije modele poslovanja, bio bih vam zahvalan da ih čujem.
[ Ivan Dimkovic @ 12.11.2010. 12:10 ] @
Citat:
Kokni
gde bi oni imali 49% udela jer to je to maskimalni udeo kapitala po zakonu za strance


Da li si siguran u ovo?

Ne poznajem srpske zakone zato pitam, posto mi malo cudno deluje da strana firma ne moze biti vecinski vlasnik pravnog lica u Srbiji, da se mozda to ne odnosi samo na neke tipove pravnih lica?

U principu, ako ti je prioritet "da ne budes izbacen iz posla", iideja da ti budes vecinski vlasnik je najbolja za tebe, ali dobro proveri tu pricu oko max. udela (bilo bi totalno amaterski da im predlozis tu ideju pravdajuci je pravilom koje mozda ne postoji, sto automatski moze biti protumaceno kao zelja da ih prevaris i samim tim te diskvalifikuje kao potencijalnog saradnika).

Vrlo verovatno oni nece pristati na to - onda je druga najbolja opcija da ti budes manjinski akcionar firme. U tom slucaju moras dobro da obratis paznju tokom pregovora o osnivanju na to sta ce oni traziti od tebe da se ugovorno obavezes (gotovo sigurno ce traziti da se osiguraju dodavanjem "call option" klauzula gde bi oni imali pravo da otkupe tvoj udeo u firmi ako se neke stvari ne ispune i sl...) tj. moras gledati da ugovorno maksimizujes svoja prava i da sprecis eroziju tih prava koja ce sigurno biti u njihovom predlogu.

Sve se svodi na to koliko ti njima trebas, a koliko oni tebi - ako je u pitanju velika firma, gotovo je sasvim sigurno da ces imati jako mala prava u takvoj zajednickoj kompaniji, i tu onda treba razmisliti da li je uopste tako nesto vise isplativo od, recimo, radnog odnosa sa platom ili neke vrste ekspertske saradnje gde bi ti bio njihov konsultant koji bi dobijao unapred dogovorenu kintu za posao.

Cist primer loseg dila po tebe - ti budes manjinski akcionar koji bi imao udela u uspehu firme, a onda vecinski vlasnik postavi menadzment koji bi uveo finansijski mehanizam za isisavanje svog profita iz firme. Time ti ne bi dobijao dividende, jer ne bi ostajao profit koji bi bilo moguce isplatiti investitorima.

U ovakvim slucajevima je najpametnije da za pregovore angazujes pravnog zastupnika koji se dobro razume u investicione zakone u Srbiji. Bez takve vrste savetnika mozes propustiti neke pravne realnosti u Srbiji koje te mogu kasnije puno kostati.

[ nkrgovic @ 12.11.2010. 12:34 ] @
Ja sam siguran da ne postoji nijedan razlog zasto strano preduzece, ili strano privatno lice, ne moze da bude vecinski ili potpuni vlasnik privrednog drustva u Srbiji.

Batali agenciju, udji u preduzece kao suvlasnik. Troskove ne treba da snosis ni ti ni oni - vec preduzece iz svojih priliva. Oni mogu, ako zele, da unesu kapital u preduzce, kao sto mozes i ti. O podeli se dogovarate najnormalnije, nema zakona koji predvidja kako cete se vi dogovoriti, bitno je samo da se to posle jasno definise u osnivackim aktima. Uzmi dobrog advokata, to je obavezno.
[ Kokni @ 12.11.2010. 12:56 ] @
pozdrav obojici,

i hvala na odgovorima. Ne, nisam uopšte siguran u to da stranci mogu biti maksimalno vlasnici 49% preduzeća, prijatelj mi je dao tu informaciju, pa sam hteo da čujem i vaša mišljenja. Inače, prihod od tog sajta ne verujem da bi posle godinu dana premašivao 2000 evra mesečno, nije to nikakva velika kompanija, ima ih možda dvoje troje ukupno zaposlenih, pa mislim da bi i oni bili zadovoljni ukoliko bih ja prihvatio razvoj njihovog sajta, opet kažem zbog iskustva i poznavanja tržišta. Uglavnom sajt ne bi gotovo sigurno imao priliva prvih 4-5 meseci, a za to vreme treba održavati preduzeće finansijski. U tom smislu nije moguće održavati firmu iz priliva u startu, a to je nekih 150-200 evra mesečno. Da li je logično, da strano preduzeće koje hoće da se probije u regionu, odvoji inicijalna sredstva za širenje tržišta, ili mislite da te troškove treba deliti i da je za to dovovoljan argument razradjen sistem koji unose u posao.
[ nkrgovic @ 12.11.2010. 13:44 ] @
Neko treba da plati, to je sigurno. Ako hoces da siris trziste moraces da se reklamiras, da snosis troskove, da ulazes... To je deo ulaska nekog u projekat, tj. to je upravo ono cemu sluze investitori.

To koliko ce ko da udje, finansijski, je samo stvar dogovora. Verovatno ce, ako oni placaju sve, traziti veci procenat vlasnistva nego ako delite po pola. Jednostavno, tu nema "logicno" - to je stvar dogovora i, najcesce, stvar procene koliko sta vredi.

Nemoj gledati na posao kao nesto sto ima pravila. I nacin obavljanja posla i neki ugovor kojim se to precizira i daje u pisanoj formi su samo posledica vaseg dogovora. Sve se zasniva na tome kako se vi dogovorite.
[ miloshzorica @ 05.12.2010. 17:02 ] @
strano fizicko lice ili firma moze da bude vecinski vlasnik firme u srbiji. ne mogu da se setim da je ikada bilo drugacije. ranije stranci jedini nisu smeli nekretnine da poseduju na svoje ime, sad moze i to.

kako cete podeliti shares je iskljucivo pitanje vaseg dogovora. ukoliko si samo regionalni predstavnik, bez finansijskih ulaganja s tvoje strane, bices manjinski vlasnik.

zaboravi otvaranje agencije, kao i stranog predstavnistva ili ortackog drustva. doo je najbolje resenje.