|
[ forestpk @ 14.11.2010. 10:04 ] @
| Da li neko može da mi objasni zašto kod novoasfaltiranih ulica i puteva i pored svih onih silnih valjaka asfalt ostaje neravan? Na prvi pogled sve izgleda kako treba ali dok vozite osećaju se neravnine i amortizeri samo rade. Ovde kod mene u mom kraju oko Niša gotovo sve novo što naprave je užasnog kvaliteta. Više puta sam gledao kako asfaltiraju. Podloga dobra, debeo sloj asfalta i 10ak valjaka koji satima prelaze preko asfalta. Misliš biće kao pista, a ono trese li trese. Da vas ne davim sa primerima i deonicama ali ima puteva gde na novom asfaltu na 60 km/h počinje da trese da brža vožnja postaje neprijatna. I sve je gore i gore. Svaka nova deonica je sve lošija.
Ortak mi kaže da je to možda zbog onih vibro valjaka pa kada oni to uključe napravi se neravnina ali mi ne deluje baš logično zato što ima deonica koje ispadnu ok, a isto se radi tim valjcima.
Možda ovo nije mesto za ovakvo pitanje ali ako zna neko neka odgovori... |
[ mmmilan @ 14.11.2010. 10:13 ] @
Odgovoricu ti laicki. Nasi putari su idioti.
Sta reci za jednu firmu kad u ulici u mom naselju iseku na sred puta dvadrat metar i po sa metar i po dubine 1o cm i ostave je tako nedelju dve dana pa tek onda dodju da stave sloj asfalta.
Pre neki dan sam isao za obrenovac i kad nisam otkinuo tockove. Kako mi nisu pukle felne i pocepale se gume ni sam ne znam.
Bukvalno su sastrugali jedan deo asfalta u obe trake, isto razlika nekih 1o cm i tako ostavili. Ej, glavni put za Obrenovac. Mogli su bar malo da obore ivicu, pa da izgleda kao lezeci, opet je manje opasno. Juce sam ponovo prolazio tuda i poucen iskustvom sam usporio i presao u prvoj. Stanje isto, samo sa strane par ratkapni...
Idioti
[ forestpk @ 14.11.2010. 10:54 ] @
Ma takve stvari su kod nas normalne. Slažem se da su putari mamlazi. Krateri od rupa, neobeleženi radovi... sve je to kao dobar dan. Ali meni nije jasno prave nove puteve koji treba da traju godinama i već na samom startu to je neravno. Šta će da bude za par godina ili za deceniju. Evo na magistralnom putu Niš- Prokuplje pa dalje ka Kosovu svake godine kompletno rekonstruišu po par kilometara. Znači skroz nova podloga, proširen put za skoro 2 metra i svaka nova deonica je lošija od predhodne. Voziš po staroj deonici i prelaziš na novu, a ono počinje da trese i moraš da usporiš!!! Kako im samo to uspe. Pa sve te iste mašine imaju i nemci pa je njihov put star 20 godina bolji od našeg odmah nakon asfaltiranja!!!
[ vladd @ 14.11.2010. 11:00 ] @
Pa asfaltne baze i popravka puteva su trenutno najbolji biznis u Srbiji. I za izvodjaca i za narucioca. Nraravno, kome je "dozvoljeno"...
Naravno da se najveca razlika i zarada prave na ustedama na kvalitetu, i minimalnom gubljenju vremena na lokaciji.
Zato i stoje otvorene rupe danima i nedeljama, dok je aktiva na nekom novootvorenom poslu. Papiroloski traju radovi, ali se nista ne desava, realno. Zatim se rupe zatvore, obicno pred nekakve druge radove na kolovozu, da bi nakon par dana ponovo bile otvorene-novi posao.
I tako se ulice asvaltiraju vise puta, sa recikliranim asvaltom..svaki put je "novi" posao..biznis bez garancije na izvrsene radove...
Poz
[ anon115774 @ 14.11.2010. 12:14 ] @
Na autoputu kod Arene su se vec pojavili kolotrazi.
[ HoT_Steppa @ 14.11.2010. 16:33 ] @
Uzrok lezi u losoj pripremi podloge.
[ etjen @ 14.11.2010. 16:47 ] @
uzrok leži u korumpiranosti. Ovako lepo mogu da rade isti posao svake dve tri godine i uvek ima posla koliko hoćeš.
Ubeđen sam da se to radi namerno. Nismo mi baš toliko nesposobni.
[ forestpk @ 14.11.2010. 17:04 ] @
Možda namerno rade u gradovima jer se tako pljačkaju gradski budžeti. A za ove puteve za koje je nadležna republika, za radove uvek ima mesta jer koliko god oni godišnje da urade opet ostaju još hiljade kilometara puteva koji su za rekonstrukciju. I generalno za te magistralne puteve nema dovoljno novca. Evo od Prokuplja ka Kursumliji svake godine rade po 1km a ostatak je užasan, da to teško može da se nazove putem. I svaki novi kilometar je lošije urađen od predhodnog.
Citat: HoT_Steppa: Uzrok lezi u losoj pripremi podloge.
Moguće da je to uzrok.
[ vladd @ 14.11.2010. 19:18 ] @
Moguce, ali veoma retko, odnosno nije slucaj kod nas. Skida se 2-4cm asvalta i popravlja. Podloga je nekoliko desetina cm.
Mogu da im oprostim zone klizista(recimo cuveno "Duboko" kod Ostruznice, ili Barica), ali na kamenitim podlogama je situacija identicna.
Kako se ne ugiba Autostrada Bratstvo-Jedinstvo ..radjena od betona, preslo preko nje i-haaa vozila..
Sam asfalt je neodgovarajuceg kvaliteta, odnosno, mislim da je na nekakvom minimumu, da izdrzi nekoliko meseci, dok radovi padnu u zaborav .
Da li je previse katrana, premalo cvrste materije, lose vezivo...sta ne valja...to samo putari znaju
U Nemackoj sam gledao "zakrpe" na auto putu, primecuju se samo po kisi, drugacije malo odbijaju svetlost
Poz
[ Ixtis @ 14.11.2010. 19:44 ] @
Pa ovde u Nišu od ovog, stranačkog preletača, Baneta-Banane Jovanovića ne može da se diše. Čovek se bukvalno ne skida sa niških televizija. Koje god sokače da asfaltiraju, eto ti i njega da se slika... Na stranu šala, veliki biznis, i velike pare su ovde u pitanju.
[ forestpk @ 14.11.2010. 21:35 ] @
Citat: vladd: Moguce, ali veoma retko, odnosno nije slucaj kod nas. Skida se 2-4cm asvalta i popravlja. Podloga je nekoliko desetina cm.
Mogu da im oprostim zone klizista(recimo cuveno "Duboko" kod Ostruznice, ili Barica), ali na kamenitim podlogama je situacija identicna.
Kako se ne ugiba Autostrada Bratstvo-Jedinstvo:)..radjena od betona, preslo preko nje i-haaa vozila..
Sam asfalt je neodgovarajuceg kvaliteta, odnosno, mislim da je na nekakvom minimumu, da izdrzi nekoliko meseci, dok radovi padnu u zaborav:).
Da li je previse katrana, premalo cvrste materije, lose vezivo...sta ne valja...to samo putari znaju:)
U Nemackoj sam gledao "zakrpe" na auto putu, primecuju se samo po kisi, drugacije malo odbijaju svetlost:)
Poz
Pratio sam radove svojim očima- magistralni put- skinut je asfalt u potpunosti (ne onom mašinom za grebanje već kompletno razbijen). Skinuta je i stara podloga i napravljena nova debljine verovatno i preko 10 cm. Znam da su danima dovlačili onaj beli tucanik. Onda su stavili jedan sloj asfalta, debljine 3-4 cm, (u njemu je krupniji kamen). Onda su preko njega stavili završni sloj, isto 3-4 cm debljine, od onog sitnijeg kamena. Danima su radili, ja sam gledajući ono mislio da ce da bude pod konac. I ispalo je neravno?!?! E to mi je misterija, pored dva sloja i onolikog valjanja. Nisam mogao da verujem kada sam prvi put prosao autom.
U Nemačkoj ideš nekim seoskim putem, a ono kao da si u avionu, samo klizi kao da nisi na zemlji... ravno kao staklo. Nema nikakvih potresa, tek kad dođeš kod nas, a ono trese, a put na oko izgleda super.
[ jnk @ 15.11.2010. 08:46 ] @
U Italiji sam gledao kako menjaju asfalt o kome bismo mi mogli samo da sanjamo. Pretpostavljam da kod njih nije predviđeno da se pojave rupe i kolotrazi pa da onda menjaju već ima neki rok trajanja.
Nagori primer naših putara je rekonstruisana požeška ulica u beogradu. Kako tu neko nije otišao u zatvor ostaće večna misterija.
[ dulsrules @ 15.11.2010. 21:19 ] @
Sta ti konkretno bode oci u Pozeskoj? Prolazim njom mnogo puta u toku dana celom duzinom, pa znam svaki detalj :)
Po meni je jako dobra, da ne kazem odlicna kakve su ostale u komsiluku, npr Beogradskog bataljona, deo iznad bioskopa Roda, kod prvog lezeceg. Onoliko naboran asfalt nisam video ni u postapokalipticnim filmovima i igrama.
[ tdusko @ 15.11.2010. 22:15 ] @
E stvarno te neravnine ispred obdanista i taksi stanice kod Rode su ludnica. Uopste mi nije jasno sta se tu desava. Svaki dan prolazim i sve mislim izaci ce neko cudoviste iz asfalta :D
[ etjen @ 15.11.2010. 22:20 ] @
Požeška je bila truckava čim su je uradili. Prvi put kad sam se provozao posle asfaltiranja, bio sam u neverici da je to taj novi asfalt, a ovamo, rekonstruisali je pola godine, skidali ulicu skroz i kopali pola metra, mislio sa biće pista, a ono užas i sramota.
Ma, najbolje ne razmišljati o tome...
[ dulsrules @ 16.11.2010. 00:16 ] @
Kojom vi to brzinom vozite kroz Pozesku? Do 80 na sat se ne oseca nista (da trucka osetio bih posto su mi amortizeri pri kraju). a brze nisam vozio, ne bezim od policije :D
[ jnk @ 16.11.2010. 08:32 ] @
Uh, problem je što je to REKONSTRUISANA ulica znači trebalo je kobajagi da je sve urađeno ispočetka. Verovatno je bolja od okolnih ulica ali ovo je nova ulica i trebala bi biti perfektna a nije ni blizu. Ne znam koji automobil voziš ali ono nikako nije ravan asfalt bez neravnina pogotovu oko šahtova. Da ne pominjem silne rupčage po trotoaru na behatonu.
[ cozmo_im @ 16.11.2010. 10:33 ] @
etjen koliko ti je medjuosovinsko rastojanje?
[ ilicdarko @ 09.12.2010. 20:33 ] @
Ima nekoliko problema zbog kojih se javljaju neravnine i kolotrazi na putevima koji su tek uradjeni. Prvi razlog je kvalitet asfalta za koji niko nece da plati nego traze nesto po stopovoljnijoj ceni, a drugo su majstori odnosno masine. Masina koja ide prva pri u gradnji asfalta(finiser) mora biti podesena adekvatno a to posto je vecina firmi dobila nove masine nazalost korisnici neznaju da ih podese. Postoji gomila parametara koji se podesavaju na finiseru u zavisnosti vrste materijala koji se ugradjuje.Finiser mora da uradi 90% posla a valjci samo finis i ako se ne podesi brzina finisera, nozevi,ploce i jos dosta toga dobiju se te neravnine na putu, a da ne spominjemo neadekvatne podloge i samu pripremu za postavku asfalta koje rade masine koje isto tako zahtevaju veliko znanje, pa kad sve saberes i oduzmes dobijes neravnine i kolotrage, kao i velike poprecne i uzduzne preseke gde se spajaju trake (slusevi).
[ forestpk @ 10.12.2010. 19:57 ] @
Hvala, ovo je do sada najbolji odgovor.
Samo ja sam zaprepascen kako sve losije i losije rade. Mislim da je cela ta prica sa kvalitetom asfalta zrela za neke malo vise instance... naravno kada bi u ovoj zemlji bilo zakona i odgovornosti.
Pre neki dan su ovde kod mene asfaltirali jednu jako bitnu ulicu. Skinuli su asfalt onom masinom za grebanje i tu strugotinu su vozili u asfaltnu bazu. Sad da li su od toga pravili taj reciklirani asfalt ili ne, ne znam ali asfalt koji su ugradjivali je uzasnog kvaliteta, roni se i nakon valjanja ne forimira glatku povrsinu vec izmedju kamenicica ima ohoho koliko prostora, taman da udje voda i zamrzne.
Ulica je siroka 5-6 metara, oni je nisu radili izjedna vec je finiser prvo radio jednu traku, pa drugu, a na tom spoju asfalt je ostao potpuno neuvaljan i ako nogom zagrebes roni se!!!! Takodje nisu tako izgurali ulicu u dve trake do kraja, nego su na nekim mestima pravili prekide, a onda kada krenu dalje finiserom taj prelaz ostaje neravan i roni se. Ok kada nesto odrade danas pa sutra nastave ali ova ulica je uradjena u jednom danu i prosto mi nije jasno zasto su tako radili. Na svakih 20ak metara prelaz sa jednog parceta asfalta na drugi i to ne da se oseti autom nego kao da si presao preko neke prepreke.
Da stvarno nesto nije uredu postalo je jasno kada su se ljudi koji zive u toj ulici okupili zaprepasceni, videvsi na sta sve to lici. Inace rec je preduzecu za puteve Nis- to je firma koja postoji toliko godina i nije bas da prvi put rade. Ali ovo je ispalo kao da su se deca igrala. Inace ulica je jako bitna, dugacka nekih 400 m oni su je radili sa samo jednim valjkom. Ali ispada da nije to nista. Juce sam svojim ocima video kako krpe rupu bez valjka: napunili su asfaltom, a onda kamionom presli nekoliko puta preko asfalta!!! Osim sto je neravno, ostale su i sare od gume.
Kada bi dosao neki nemacki inzenjer ili radnik koji asfaltira ovde verovatno bi se covek slogirao videvsi kako se radi. Ali ne, ovde nikog nije briga. Direkcija za izgradnju kao narucilac posla verovatno moze u ovom konkretnom slucaju da ne prihvati radove i da zahteva da preduzece za puteve ponovo uradi tu ulicu. Svaki gradjevinski inspektor koji ono vidi bi sacinio zapisnik neoboriv na sudu i ovi bi morali ponovo da urade. Ali ko zna sta je tu u pitanju. Namestanja, tenderi, korupcija... a inspekicija u ovoj zemlji radi samo kada treba sirotinju da kazni.
[ etjen @ 10.12.2010. 21:37 ] @
Citat: cozmo_im: etjen koliko ti je medjuosovinsko rastojanje?
izvini, tek sam sad video post
evo:
Wheelbase 2482 mm 97.7 in
Track front 1471 mm 57.9 in
rear 1450 mm 57.1 in
Length 3792 mm 149.3 in
Width 1695 mm 66.7 in
Height 1589 mm 62.6 in
Length:wheelbase ratio 1.53
(sa greškom od koji mm gore dole, jer mi je knjižica od kola u kolima a ovo sam iskopao sa neta)
Ali, bez obzira na to. I bez obzira što Modus nije neki mekan auto. Požeška je stvarno talasasta i vrlo loše urađena.
Ponavljam, ona nije samo krpljena. Ona je kompletno skidana skupa sa podlogom i šinam i sve je onda rađeno nanovo.
trebalo je da bude 5x bolje. Ovo je sramota.
[Ovu poruku je menjao etjen dana 10.12.2010. u 22:49 GMT+1]
[ Ka2 @ 10.12.2010. 23:53 ] @
Citat: Odgovoricu ti laicki. Nasi putari su idioti. Sta reci za jednu firmu kad u ulici u mom naselju iseku na sred puta dvadrat metar i po sa metar i po dubine 1o cm i ostave je tako nedelju dve dana pa tek onda dodju da stave sloj asfalta. Pre neki dan sam isao za obrenovac i kad nisam otkinuo tockove. Kako mi nisu pukle felne i pocepale se gume ni sam ne znam. Bukvalno su sastrugali jedan deo asfalta u obe trake, isto razlika nekih 1o cm i tako ostavili. Ej, glavni put za Obrenovac. Mogli su bar malo da obore ivicu, pa da izgleda kao lezeci, opet je manje opasno. Juce sam ponovo prolazio tuda i poucen iskustvom sam usporio i presao u prvoj. Stanje isto, samo sa strane par ratkapni... Idioti
To je bukvalno ali bukvalno za Ginisa! Mislim da to nema nigde u svetu, to je stvarno apsolutno neverovatno sta oni rade... evo ista prica prosle nedelje na uglu Svetogorske i Ilije Garasanina (malo u jednoj malo u drugoj ulici) a jutros sam to video NA SRED KRUZNOG TOKA SLAVIJA !!! Znaci ono sto kazes, ISECEN asfalt, kao da su ga sekli nozem, ako prodjes brze mozes lako da iseces gume, nema kod njih nista da naprave neki kao pad, ne... i onda, bas kao sto kazes, stoji tako DANIMA, nekada cak i nedeljama!!! Naravno, covek koliko god da vozi sporo, normalno, jednostavno ne ocekujes isecen asfalt i rasturis auto redovno... strasno, nemam reci, svasta bih rekao ali ne smem... idioti je za njih kompliment!!
[ dulsrules @ 11.12.2010. 03:04 ] @
Moze im se. Bas njih pogadja sto mi raspravljamo o njima na tamo nekom es forumu. Nema kontrole, niko nece nikada za to da odgovara.
Srbija ne bi bila Srbija da je ista drugacije.
[ ilicdarko @ 11.12.2010. 16:39 ] @
To sto rade ulicu jednim valjkom nema mnogo veze verovatno su isli sa tezim valjkom verovatno onim od 11 tona ili kombinovanim (valjak-gume) medjutim problem je sto iako je to stara firma kako kazes iz Nisa neko je njih kupio i otpustio staru gardu koja zna sta radi a pokupio neke priucene koji su videli te masine smo u prolazu. Asfalt koji se skine sa puta radi se sa masinom popularno zvanom VIRGEN dodaje se u manjoj kolicini pri mesanju mase na bazi i to nema veze kada se masa dobro spremi.Nazalost kvalitet je sve losiji a ti spojevi koji se krune to su popularno zvani uzduzni i poprecni slusevi za koje neko treba da zna kad i koliko da valja da se oni neosete, ali ako je bilo hladno stari spoj se vec ohladio a ako nije stigao odmah novi kamion sa masom taj spoj je los, jer u zavisnosti od vrste asfalta najniza dozvoljena temperatura za ugradnju je 80C. A trake su radili jednu po jednu najverovatnije zbog saobracaja da nebi sve blokirali.
Pozdrav od DOKTORA.
[ Nocni @ 11.12.2010. 18:40 ] @
Citat: ilicdarko: Ima nekoliko problema zbog kojih se javljaju neravnine i kolotrazi na putevima koji su tek uradjeni. Prvi razlog je kvalitet asfalta za koji niko nece da plati nego traze nesto po stopovoljnijoj ceni, a drugo su majstori odnosno masine. Masina koja ide prva pri u gradnji asfalta(finiser) mora biti podesena adekvatno a to posto je vecina firmi dobila nove masine nazalost korisnici neznaju da ih podese. Postoji gomila parametara koji se podesavaju na finiseru u zavisnosti vrste materijala koji se ugradjuje.Finiser mora da uradi 90% posla a valjci samo finis i ako se ne podesi brzina finisera, nozevi,ploce i jos dosta toga dobiju se te neravnine na putu, a da ne spominjemo neadekvatne podloge i samu pripremu za postavku asfalta koje rade masine koje isto tako zahtevaju veliko znanje, pa kad sve saberes i oduzmes dobijes neravnine i kolotrage, kao i velike poprecne i uzduzne preseke gde se spajaju trake (slusevi).
Citat: ilicdarko: To sto rade ulicu jednim valjkom nema mnogo veze verovatno su isli sa tezim valjkom verovatno onim od 11 tona ili kombinovanim (valjak-gume) medjutim problem je sto iako je to stara firma kako kazes iz Nisa neko je njih kupio i otpustio staru gardu koja zna sta radi a pokupio neke priucene koji su videli te masine smo u prolazu. Asfalt koji se skine sa puta radi se sa masinom popularno zvanom VIRGEN dodaje se u manjoj kolicini pri mesanju mase na bazi i to nema veze kada se masa dobro spremi.Nazalost kvalitet je sve losiji a ti spojevi koji se krune to su popularno zvani uzduzni i poprecni slusevi za koje neko treba da zna kad i koliko da valja da se oni neosete, ali ako je bilo hladno stari spoj se vec ohladio a ako nije stigao odmah novi kamion sa masom taj spoj je los, jer u zavisnosti od vrste asfalta najniza dozvoljena temperatura za ugradnju je 80C. A trake su radili jednu po jednu najverovatnije zbog saobracaja da nebi sve blokirali.
Pozdrav od DOKTORA.
Sve je ovdje receno... nema potrebe vise diskutovati jer je covjek upucen 100%... kod nas je isto tako... Putevi koje su radili Slovenci glatki su kao staklo... ima nekoliko domacih firmi koje rade kvalitetno a velika vecina je vrlo losa i za njihove radove moze se prepisati ovaj Darkov tekst...
[ forestpk @ 12.12.2010. 20:41 ] @
Citat: ilicdarko: To sto rade ulicu jednim valjkom nema mnogo veze verovatno su isli sa tezim valjkom verovatno onim od 11 tona ili kombinovanim (valjak-gume) medjutim problem je sto iako je to stara firma kako kazes iz Nisa neko je njih kupio i otpustio staru gardu koja zna sta radi a pokupio neke priucene koji su videli te masine smo u prolazu. Asfalt koji se skine sa puta radi se sa masinom popularno zvanom VIRGEN dodaje se u manjoj kolicini pri mesanju mase na bazi i to nema veze kada se masa dobro spremi.Nazalost kvalitet je sve losiji a ti spojevi koji se krune to su popularno zvani uzduzni i poprecni slusevi za koje neko treba da zna kad i koliko da valja da se oni neosete, ali ako je bilo hladno stari spoj se vec ohladio a ako nije stigao odmah novi kamion sa masom taj spoj je los, jer u zavisnosti od vrste asfalta najniza dozvoljena temperatura za ugradnju je 80C. A trake su radili jednu po jednu najverovatnije zbog saobracaja da nebi sve blokirali.
Pozdrav od DOKTORA.
Sve je jasno! Svaka cast na upucenosti! Radili su jednu traku, pa tek nekoliko sati posle toga drugu tako da je sigurno to sto kazete da se asfalt ohladio. Ali ostaje enigma zasto su radili jednu po jednu traku s obzirom da nije razlog saobracaj. Cela ulica je bila potpuno zatvorena celog dana. Tih dana su radili i neke sire ulice i radili su ih izjedna, a ovu u dve trake ?! mada to sad vise i nije bitno.... bice valjda rekokostrukcija za jedno 2 god
[ pisac @ 29.12.2010. 00:09 ] @
Tako će i biti nadalje sve dok neko ne ustane i pokuša da učini nešto po tom pitanju. Recimo da postavi pitanje naručiocu radova a i izvođaču, pa nakon odgovora (ili ćutanja) pozove nekog novinara, pokrene širu inicijativu, blokira loše urađenu ulicu, itd...
Lako je piskarati po forumu.
Ja ne mogu da stignem na sve strane, i da sam preko tržišne inspekcije guzim nesposobne i lopovske firme po celoj srbiji. Vaspitavao sam ovo nešto malo servisa i telekomunikacionih firmi sa kojima imam kontakte, i to je dosta od mene.
Problem dakle nisu samo nesposobnjakovići i lopovi u firmama i birokratiji, već i narod koji uvek od nekog drugog očekuje da se brine o njemu. Prema tome, telefon u ruke i izvolte pokrenite inicijativu da se ovakve gluposti iskorene u Srbiji.
[ cozmo_im @ 29.12.2010. 07:29 ] @
Citat: etjen: izvini, tek sam sad video post
evo:
Wheelbase 2482 mm 97.7 in
Length 3792 mm 149.3 in
Length:wheelbase ratio 1.53
To je cak manje od Punta. Zato ti vise oseca te neravnine (skakuce, kao sto kazes). Da je barem malo preko 2,5m voznja bi ti bila drugacija.
[ jnk @ 29.12.2010. 08:14 ] @
Bio sam pretprošli vikend u Sloveniji i tamo su autoputevi bukvalno kao staklo, bolji znatno nego u Hrvatskoj. Pošto mi je auto dosta tvrd lako osećam neravnine pa kada uporedim ovaj novoizgrađeni deo od aerodroma do gazele sa slovenačkim autoputevima to je bukvalno 4 klase iznad tog našeg novoizgrađenog. Voleo bih da mi neko objasni zašto smo toliko nesposobni da napravimo normalan put? A da ja sad uzmem i pišem drugu Mrkonjiću, žao mi je ali neću da se borim sa vetrenjačama.
[ pisac @ 29.12.2010. 14:06 ] @
Citat: jnk: A da ja sad uzmem i pišem drugu Mrkonjiću, žao mi je ali neću da se borim sa vetrenjačama.
Šta koga briga što se ostavljaju rupetine na asfaltu, kada će na sledećim izborima sve to da se zaboravi i da se opet glasa za ove koji će da stupe u koaliciju sa onima, i da daju sebi još jedan korupcionaški mandat koji će proizvoditi rupe na putevima i pare u tuđim džepovima. A čak i da dođu drugi, opet će biti isto.
Ako društvo (i ti kao deo društva) neće da se aktivno bori za svoj napredak onda tog napretka neće ni biti. Svako će da krade gde stigne, voziće se po rupama na putevima, i sve po starom. Svaki narod (uglavnom) ima vlast kakvu zaslužuje
[ polke @ 29.12.2010. 14:32 ] @
U Pozeskoj je investitor trazio da finiser ide u skladu sa tranvajskim betonom. I posto je beton neravan, to se prenelo i na asfalt. Naravno, to je moglo da se uradi i da bude pod konac, ali... ovako ce morati ponovo da se radi u dogledno vreme.
[ forestpk @ 29.12.2010. 19:00 ] @
Citat: pisac: Tako će i biti nadalje sve dok neko ne ustane i pokuša da učini nešto po tom pitanju. Recimo da postavi pitanje naručiocu radova a i izvođaču, pa nakon odgovora (ili ćutanja) pozove nekog novinara, pokrene širu inicijativu, blokira loše urađenu ulicu, itd...
Lako je piskarati po forumu.
Ja ne mogu da stignem na sve strane, i da sam preko tržišne inspekcije guzim nesposobne i lopovske firme po celoj srbiji. Vaspitavao sam ovo nešto malo servisa i telekomunikacionih firmi sa kojima imam kontakte, i to je dosta od mene.
Problem dakle nisu samo nesposobnjakovići i lopovi u firmama i birokratiji, već i narod koji uvek od nekog drugog očekuje da se brine o njemu. Prema tome, telefon u ruke i izvolte pokrenite inicijativu da se ovakve gluposti iskorene u Srbiji.
Tu ulicu koju sam naveo kao primer-ne zivim u njoj i nemam puno osnova da se petljam ali da su moju ulicu tako uradili zvao bi sve televizijske ekipe i ne bi se zavrsilo na ovome. Inace razgovarao sam sa covekom iz Direkcije za izgradnju i on mi je rako da su trazili od preduzeca za puteve nekoliko ponuda u zavisnosti od kvaliteta. Dali su im tri ponude... znaci najskuplja ponuda najbolji kvalitet. Kaze da nisu imali novac ni za najjeftiniju i da su rekli "mi imamo 13 miliona dinara da li mozete za te pare da uradite kako god bilo". Ovi su rekli da moze. I uradili su, 13 miliona dinara za 7 ulica ukupne duzine skoro 3km (skidanje asfalta i asfaltiranje).
Direkcija je primila radove bez problema zato sto su i ugovorili takav los kvalitet. Inace da gradjevinski inspektor kaze da nesto nije kako treba gradjevinsko preduzece ima odmah da ga podmiti. Nisam cuo da je neko do sada ponovo radio vec uradjenu ulicu.... a ima ih koliko hocete da ne zadovoljavaju osnovne kriterijume u pogledu kvaliteta.
[ etjen @ 29.12.2010. 19:37 ] @
Citat: cozmo_im: To je cak manje od Punta. Zato ti vise oseca te neravnine (skakuce, kao sto kazes). Da je barem malo preko 2,5m voznja bi ti bila drugacija.
Kako ih ne oseća onda u drugim ulicama?
Slažem se da bi se sa većim kolima manje osetilo, ali nije poenta u tome koliki auto voziš, već kakva je ulica.
Siguran sam da u Hameru ne bi ništa osetio nigde
[ Ka2 @ 29.12.2010. 20:40 ] @
Gospodara Vucica je asfaltirana pre NAJVISE dva meseca. Danas sam prosao njome i pojavile se rupe !!!!!!!! NEVEROVATNO !!!
[ cozmo_im @ 29.12.2010. 21:19 ] @
Tu je haotican teren koji seta. Ne moz' tu napraviti dobru dzadu, kliza tu zemlja dosta. Ziveo sam tu u kraju dosta dugo (od malena) uvek je tako bilo...
[ jnk @ 30.12.2010. 07:43 ] @
Ako u Dubajiu mogu napraviti veštačka ostrva i ako su navodno uspeli da uspenju čoveka na mesec onda može i na bilo kakvom terenu da se napravi normalan asfalt, samo kad se hoće.
Citat: pisac:
Ako društvo (i ti kao deo društva) neće da se aktivno bori za svoj napredak onda tog napretka neće ni biti. Svako će da krade gde stigne, voziće se po rupama na putevima, i sve po starom. Svaki narod (uglavnom) ima vlast kakvu zaslužuje
A šta je tvoj savet? Da ipak pišem ministru? Kad malo bolje razmislim ništa me ne košta i da pošaljem neko pismo...
[ Milan M. Radovic @ 04.01.2011. 12:47 ] @
Mozda kada bi na putevima imali redovne obavezne kontrole teretnih vozila kao u SAD npr. ili kada bi put bio malo bolje odradjen.... ALI ubica asfalta nije samo kamion, nego traktor, em ga isprlja, em ponekad bude nevidjeno teska prikolica, a put nije predvidjen za teskase, jer se u planiranju ispostavilo da tuda prodje jedan ili nijedan teskas godisnje...
[ Ka2 @ 04.01.2011. 17:28 ] @
Ma koji bre traktor... mi smo slepacka drzava za slepcima od radnika i slepcima od rukovodioca... evo malopre sam upao (da, UPAO) u 2 sahta i jedno nevidljivo udubljenje u asfaltu u razmaku od 50 metara!! Ja vozim slalom po ulicama ali jednostavno covek ne moze sve da vidi i da izbegne, pogotovo kada je mrak! Znaci SAMO U SRBIJI postoje sahtovu upali u asfalt po 20cm i takav je bukvalno skoro svaki odnosno u najboljem slucaju 90% sahtova !!! Naravno, 99% njih se ne nalaze ni levo ni desno ni u sredini... oni se nalaze BAS TAMO KUDA TOCAK MORA DA PRODJE !!! Ja sam poludeo vise od toga, ne znam sta da radim, ubio bih nekog ali ne znam koga !!!!!!!!!!!!!! Putevi su nam ovakvi: djubre od asfalta-udubljenje-rupa-ispupcenje-saht-saht-rupa-saht-raspali asfalt....
[ Igor Gajic @ 04.01.2011. 21:35 ] @
@Ka2
He he, ovde u NS ako i postoji saht onda je on neretko prekriven metalnom plocom koja strci ~10 cm iznad asfalta. Pa ako naletis na to, odose amortizeri
[ Milan M. Radovic @ 05.01.2011. 07:42 ] @
Naslov u novinama - "Izvegavajuci rupe na putu, ubio dvoje pesaka"
Da... te sahte su najgora stvar... i ni meni nije jasno kako uspeju takav propust da naprave s tim sahtovima i odvodima..
Ja sam mislio na prirodne rupe izazvane tezinom.. a ovo je ljudska glupost. Ajd sad jedno ozbiljno pitanje.
Da li je moguce tuziti puteve srbije - drugim recima, sta mora da se desi da bi dobio spor... znam da mogu da tuzim ali bih i da dobijem... jel treba tocak da mi otpadne ili ?
Pazi ... naslov teme je neravnine... bolje bi bilo da se preimenuje u "Asfalt - Digitalni signal na putu" :D
[ Voodoo_master @ 08.04.2011. 23:36 ] @
Za kvalitetan asfalt prvo je bitna kvalitetna podloga. Stari asfalt se uklanja ili masinom zvanom Virgen ili riperima, kojima s epara asfalt i nakon toga lako uklanja. Po pravilu se kod rekonstrukcija ulaica zatvara jedna polovina i radi se prvo jedna strana, a zatim i druga kako se nebi ometao saobacaj. Postoji i opcija akda se stari asfalt ne uklanja vec se na nejga radi novi, sto sve zavisi od toga u kakvom je stanju stari. Ako ima nosivost, tj. ako odgovara prvo s e"krpe" rupe, a zatim se nastavlja ard na njemu nanosenjem nova dva sloja.
Kod rada sa uklanjanjem asfalta, nakon uklanjanja vrsi se nasipanje podloge "rizlom" i ravnanje tj. dovodjenje u niveletu sto se radi grejderima, valjcima itd., najcesce dozovljenog odstupanja +i 1cm, a moze i vise... sve zavisi. Ovo kontrolisu geometri. Nakon sredjivanja podloge vrsi se prskanje emulziom (mesavina bitumena i petroleja), a onda se postavlja prvi sloj asfalta. taj prvi sloj se zove BNS tj. u narodu rogobatno nazvan Bindo noseci sloj. Uloga mu je da nosi gornji sloj asfalta i da ga veze sa podlogom. Kvalitet ovog sloja iako se on nece videti na povrsini je jako bitan. Agregat za ovaj asfalt je nesto krupniji i ide najcesce do 20mm ili cak do 25mm pa se asfalti zovu BNS20 ili BNS25. Naravno on sadrzi sve od 0mm do 20mm, cisto da ne bude zabune. Kod ugradnje se OBAVEZNO KORISTI SAJLA I ELEKTRONIKA koja "cita" tu sajlu. Sajlu postavljaju geometri (cike sa onim stativima i optickim instrumentima). Finiser (masina koja polaze asfalt) ima tzv. "peglu" koja ima nezavisnu kontrolu leve i desna strane po visini i moze da steluje i sirinu na koju se postavlja asfalt. Kada se "pusti" finiser, po sajli ide elektronika koja stalno cita sajlu i podize i spusta peglu kako bi odrzala visinu tj. kako bi asfalt bio "ravan" (mada on to u sustini jos nije). Ako nema sajle....pa moze se raditi i na "profile", a i na "babe"...ali to nije vec to. No da se vratimo na sajlu...taj prvi sloj se jeli postavi u +-0.5cm i nakon finisera koji zbija masu na recimo 80% ulazi prvo gumeni valjak, koji mesi, zbija i ujednacava masu, a nakon njega ide pegla-pegla valjak, od recimo 8t i jos kasnije moze ici i pegla-pegla valjak od 12t. ovi drugi valjci su "metalni" i "ulaze" da valjaju kako opada temp. asfalta. zadnji ulazi tek na ~60C. Nakon svega ovoga dobio se prvi sloj. Krajevi i ivice se rade malim valjkom i "grtalicama" rucnim doradama i stalnom kontrolom, sto bi rekli finese zavise jako od ekipe koja radi ugradnju, pa ako se posao "zna" onda se ne osete ni uzduzni ni poprecni "slus", tj. prekidi i spojevi po duzini. Asfalt na ugradnji najcesce ima 130-150C i tebalo bi da se kontrolise kako granulacija komponenti, tako i kolicina bitumena, fillera i temperatura, ako valja ide na ugradnju, ako ne valja....pa baca se... e sad kod nas SVE VALJA jer se nema para, a na opremi rade "neki novi klinci", sa nekim "novim gazdama", pa je logicno da ima bas svega. Ovde vazi pravilo, skuplja i novija i bolja asfaltna baza (fabika koja pravi asfalt) to je bolji asfalt. Nakon postavljanja prvog sloja posle nekoliko dana radi se zavrsni sloj, a on se zove Asfalt beton i ima oznake AB 16 ili AB 14 ili AB12, zavisno od finoce,a logicno je da je finiji od BNS-a. Kada i gde sta ide, sve zavisi. BNS se opet prska emulziom (sada dosta manje) i odmah vrsi se postavlajnje drugog sloja. Ovaj zavrsni sloj je ono sto se na kraju vidi i kod njega prlikom ugradnje finiser se pusta "na visinu" i ne prati sajlu vec se prostom sirinom pegle izvlaci uravnjenost. Ako bi finiser pratio sajlu bilo bi manje ravno jer kod rada samo sa peglom na predhodno vec dobro uradjen BNS izvlaci se fantasticna uravnjenost i onda to izgleda sto bi rekli "ko pista". Ovde opet dosta zavisi od maistora i finiseriste, a i samog finisera. Kada se sve ovo dobro odradi onda se dobije posao iza koga moze sa ponosom da se stane, koji ce trajati godinama i za koji vas nece pljuvati vozaci svaki put kada prodju "vasom ulicom".
Stvarnost Srbije je nazalost manje blistava i kod nas se asfalt skidan Virgenom koristi sa novim i dodaje se. Nazalost to nije to, nije da se ne koristi u svetu, ali se mesa sa novim u manjoj kolicina, a kod nas ide "malo jace" :)
Podloga se ne radi kako treba, stedi se na svemu, gde god se stigne, samo da bi profit ostao u dzepu, a onda i kada se sa to minimalno sredstava udje u posao, odradjuju ga "klinci" bez pravog iskustva ili "matorci" koji NIKADA NISU VALJALI... svi ostali nazalost grade i rade "po belom svetu", pa eto i ja.... Asfalt je "nauka", mnogi su "pali" na njemu olako ga shvativsi po sistemu..."sta to...ma to je samo malo zamesas i uvaljas", pa su i rezultati takvi kakvi jesu. To da se nekada u SFRJ znalo raditi jeste tacno, pa eto imali smo i coveka koji je doktorirao na asfaltu i napisao knjigu o asfaltu - "bibliju" neprevazidnjenu na ovim prostorima, koju je mukotrpno kroz praktican rad pisao i stvarao. Kao i mnogo toga, tako je i doticni pao u zaborav, znanje i rad su potisnuti u drugi plan zarad punjenja dzepova pojedinaca, te onda i ne cudi kada se ovakav kvalitet rada (ako se tako moze i nazvati) ponavlja u svim gradovima, na svim mestima.
[ forestpk @ 09.04.2011. 12:36 ] @
Odlicno objasnjenje!
Umesto da kvalitet radova bude bolji nego nekad gledamo puteve napravljene pre 20 godina koji su u boljem stanju nego ovi novi posle par godina.
Jedan regionalan put ovde u mom kraju je radjen pre godinu dana. Bas ovako kako ste opisali, skinut asfalt, pa onda nova podloga, pa prvi sloj pa drugi sloj. Radjena je prvo jedna strana pa druga. Na tom spoju izmedju jedne i druge strane asfalt je postao talasast na citavoj duzini te deonice koja je radjena (negde oko 1km). Gde je tu bio problem? U podlozi, valjanju? Kako vreme prolazi talasi su sve veci i nemoguce je vrsiti preticanje pri vecoj brzini?! I naravno osvanula je tabla sa ogranicenjem brzine i zabranom preticanja zbog ostecenja kolovoza.
[ Voodoo_master @ 09.04.2011. 17:42 ] @
Nisam siguran da razumem kakvi su talasi uzduz osovine puta u pitanju, ali ako jedna strana "tone" dok druga "stoji" onda ta jedna strana nema dobru podlogu, a posebno blize osovini i sleze se. Druga mogucnost (verovatnija) je lose odradjen poduzni "slus" koji nije lepo sastavljen, pa vremenom erodira, propada i kisa, sneg led i mraz cine svoje. Opet u oba slucaja u pitanju je ljudski faktor. Uzduzni slus se radi "pod uglom" a ne pod 90stepeni suceono bas da bi se spojio i da se ne bi javljala "zmija" u vidu linije, da se "poznaje" gde je spojeno, pa posle jedna strana i druga razlicito "rade" i javlja se sve vece i vece ostecenje. Asfalt je u sustini elastican i sklon "prilagodjavanju". Zgog toga je podloga jako bitna.
[ pisac @ 09.04.2011. 18:01 ] @
Citat: Voodoo_master: nakon uklanjanja vrsi se nasipanje podloge "rizlom" i ravnanje tj. dovodjenje u niveletu sto se radi grejderima, valjcima itd., najcesce dozovljenog odstupanja +i 1cm, a moze i vise... sve zavisi. Ovo kontrolisu geometri. Nakon sredjivanja podloge vrsi se prskanje emulziom (mesavina bitumena i petroleja), a onda se postavlja prvi sloj asfalta. taj prvi sloj se zove BNS tj. u narodu rogobatno nazvan Bindo noseci sloj.
Pošto sam kao dete (u doba socijalizma) bio jako radoznao, posećivao sam i razna gradilišta i tu zapamtio mnogo toga. Jedna od stvari koju sam zapamtio jeste da su se ulice u Beogradu radile ovako: Prvo se iskopa rupčaga, pa se postavi kanalizacija, pa se izvedu šahte, pa se pospe šljunak, pa se betonira, pa se posle toga posipa emulzija (ja sam tada to zvao katran, ali eto to je valjda taj bitumen i petrolej), pa onda prvi sloj pa nakon X dana drugi sloj asfalta.
Sada vidim da se izostavlja deo sa betoniranjem. Takođe vidim (znam) da su neke ulice koje sam kao dete gledao kako se prave, do sada samo jednom (posle par decenija) renovirane tako što je skinut asfalt i stavljen nov. A takođe vidim da ove sadašnje ulice koje se prave bez betoniranja idu na renoviranje svakih nekoliko godina.
Da li je to neka nova tehnologija izrade puteva bez betoniranja, ili je u pitanju samo kratkoročna štednja u izradi sa dugoročnim povećanim troškovima za održavanje.
Autoputevi se (na sreću) za sada i dalje prave sa prethodnim betoniranjem, ali ne znam dokle će
[ forestpk @ 09.04.2011. 19:04 ] @
Citat: Voodoo_master: Nisam siguran da razumem kakvi su talasi uzduz osovine puta u pitanju, ali ako jedna strana "tone" dok druga "stoji" onda ta jedna strana nema dobru podlogu, a posebno blize osovini i sleze se. Druga mogucnost (verovatnija) je lose odradjen poduzni "slus" koji nije lepo sastavljen, pa vremenom erodira, propada i kisa, sneg led i mraz cine svoje. Opet u oba slucaja u pitanju je ljudski faktor. Uzduzni slus se radi "pod uglom" a ne pod 90stepeni suceono bas da bi se spojio i da se ne bi javljala "zmija" u vidu linije, da se "poznaje" gde je spojeno, pa posle jedna strana i druga razlicito "rade" i javlja se sve vece i vece ostecenje. Asfalt je u sustini elastican i sklon "prilagodjavanju". Zgog toga je podloga jako bitna.
Jednostavno asfalt je talasast. Ne stoji jedna strana, a da druga tone nego su obe strane talasaste. Kada vozite preko toga tocak ide gore dole. Kao da je lose uradjen taj spoj i asfalt se izvija nekako, izdize i spusta.
Posto vidim da se razumete hocu jos nesto da vas pitam. Nedavno su tu kod mene asfaltirali jednu ulicu, skinuli su asfalt, a na nekoliko mesta u ulici su iskopali rupe kao bazencic pravougaonog oblika 10 metara duzine i 2-3 metra sirine, dubine pola metra. Po dnu su stavili tucanik, a zatim asfaltirali to onako rucno bacali asfalt. Jedna strana te rupe je koso zasecena da bi mogao da udje u rupu onaj mali valjak da izvalja to. Onda su sipali tucanik i zatrpali rupu do nivelete puta i onda gore standardno asfaltirali. Interesuje me cemu to? Verovatno je rec o nekoj stabilizaciji terena?
[ Voodoo_master @ 10.04.2011. 11:17 ] @
Da, na tim mestima gde podloga nije valjala vrsili su "stabilizaciju". Ako je sve dobro uradjeno bice ok.
Prema vasem drugom opisu u pitanju je lose uradjen poduzni slus, tj. nije spojen "na preklop" pod 45stepeni, vec je radjen seceni slus...kao na Obrenovackom putu, pa posle puca i vec su 2-3 puta popunjavali to bitumenom, ali dzaba. Kada se radi slus na 45stepeni i kada se sa pegla-pegla valjkom vibraciom to spoji...pa nema sanse da se odvoji ili da se "poznaje" gde je spojeno, jer novi asfalt koji ima cca 140-150 lepo prione za predhodni, a vibracija valjka to sve sjedini. Naravno sve veme se kolicina asfalta na slusu mora kontrolisati popravljati "grtalicom" (rucni alat) kako bi sve bilo glatko i bez neravnina. Iskustvo ovde igra veliku ulogu.
[ Voodoo_master @ 10.04.2011. 11:23 ] @
Citat: pisac: Pošto sam kao dete (u doba socijalizma) bio jako radoznao, posećivao sam i razna gradilišta i tu zapamtio mnogo toga. Jedna od stvari koju sam zapamtio jeste da su se ulice u Beogradu radile ovako: Prvo se iskopa rupčaga, pa se postavi kanalizacija, pa se izvedu šahte, pa se pospe šljunak, pa se betonira, pa se posle toga posipa emulzija (ja sam tada to zvao katran, ali eto to je valjda taj bitumen i petrolej), pa onda prvi sloj pa nakon X dana drugi sloj asfalta.
Sada vidim da se izostavlja deo sa betoniranjem. Takođe vidim (znam) da su neke ulice koje sam kao dete gledao kako se prave, do sada samo jednom (posle par decenija) renovirane tako što je skinut asfalt i stavljen nov. A takođe vidim da ove sadašnje ulice koje se prave bez betoniranja idu na renoviranje svakih nekoliko godina.
Da li je to neka nova tehnologija izrade puteva bez betoniranja, ili je u pitanju samo kratkoročna štednja u izradi sa dugoročnim povećanim troškovima za održavanje.
Autoputevi se (na sreću) za sada i dalje prave sa prethodnim betoniranjem, ali ne znam dokle će :D
Autoputevi se rade sa "suvom" betonskom podlogom, a ostali zavisno od sredstava i potreba. Sve zavisi od projekta i uslova exploatacije. Naravno da su ti uslovi ostriji i rigorozniji za autoput, zbog frekvencije saobracaja i stepena opterecanje istog, projektovane brzine na tom putu i od jos dosta stvari.
[ gigamg1 @ 10.04.2011. 13:06 ] @
u mom mestu su radili ulicu u kojoj je bila kaldrma sa kockama i to su samo presvukli asfaltom. KATASTROFA
Prosle su dve godine i asfalt je sav ispucao i kad vozis tuda posle kise sve cujes kako voda "bucka" ispod sloja
[ jnk @ 11.04.2011. 12:42 ] @
Svež primer je autoput od Surčina kroz Beograd. Vlast kaže da je tu ugrađen neki novi asfalt visokog kvaliteta koji treba da traje dugo vremena. Činjenica je da auto jednostavno skakuće iako je nov asfalt i ne može da se poredi ni sa hrvatskim a kamoli sa slovenačkim koji je na autoputu. Naravno kada pogledamo druge puteve po gradu ovaj je još super tako da se retko ko žali ali nekako imam utisak da oni nama sigurno naplate dobru cenu a ne urade kako treba.
Takođe, od Šida ka Beogradu kod prve OMV pumpe nov asfalt a auto bukvalno poskakuje od kvaliteta.
[ caxla @ 17.04.2011. 19:53 ] @
evo i ja da iznesem svoje misljenje..
svakako je za kvalitetan put potrebna i kvalitetna podloga i kvalitetan asfalt, Voodoo_master nam je sve to fino objasnio, svaka cast.
medjutim ja bih da napomenem jos par stvari za koje mislim da su bitne a koje, cini mi se, nisu spomenute.
pri rekonstrukciji postojeceg puta ili izgradnji novog veoma je bitno uraditi dobro odvodnjavanje jer je voda najveci neprijatelj puta.
ukoliko prodre u podlogu moze da izazove slijeganje terena, eroziju, a pri niskim temperaturama moze da zaledi cime se takodje vrsi pomijeranje podloge.
posto je asfalt fleksibilan on prati sve ove promjene i time se javljaju neravnine i pukotine na kolovozu.
sto se tice kolotraga to je svima jasno, samo Bog zna koliko je osovinsko opterecenje teretnih vozila koja se krecu nasim putevima..
mada je i u ovom slucaju bitan kvalitet podloge.
i jos jedna stvar koja je po mom misljenju kljucna za neravnine na novom kolovoznom zastoru, a to je brzina kojom se krecu valjci pri ravnanju podloge i kolovoza. inace brzina valjaka treba da je oko 6km/h max do 8km/h. na taj nacin se najbolje vrsi ravnanje terena i istiskanje "vazdusnih cepova" iz podloge. ukoliko se krecu vecom brzinom, valjci prestignu "talas" koji teraju ispred sebe i tako neravnine ostaju iza njih. a naravno nemoguce je nase "majstore" ubijediti da "o'lade" sa valjcima pa tako dobijamo fine talase po putu........
[ forestpk @ 17.04.2011. 21:58 ] @
Da, osim svih ovih tehnickih detalja bitno je da postoji kontrola nad radnicima, da sef tim radnicima ima ovlascenja i da moze da ih natera da rade kako treba. Na primer u ulici Lole Ribara u Prokuplju koja je dugacka oko 600 metara prilikom rekonstrukcije svi sahtovi na sredini ulice su pokriveni asfaltom?! Kako je to moguce? Ko je za to kriv? I naravno krece raskopavanje.
Ili na izlazu iz Prokuplja prema Kursumliji, to je magistralni put, znaci put prvog reda, nakon rekonstrukcije i 2 nova sloja asfalta odvodi za vodu nisu podignuti tako da je metalna resetka 10 cm niza od asfalta po kome se krecu automobili!!! Sada zamislite da sa 60 km/h naletite na takvu rupcagu. Ja srecom znam i na toj deonici vozim dalje od ivicnjaka, ali ko ne zna sta da radi? I kako je to moglo da se desi, ko je napravio propust? Da li projektant, ili izvodjac radova ili narucilac koji je primio takav objekat... a na kraju svakako inspekcija koja nije reagovala.
A ovo sto se tice odvodnjavanja i uticaja vode na put tu ste u pravu, jako je bitno dobro odraditi odvodnjavanje, ali ja mislim da su nasi putevi sto se tice toga katastrofa nad katastrofama. Daj boze da se uopste i misli na to kada se radi. Narocito na sporednim putevima. Kakav crni nagib, kanali i odvodnjavanje, tresnu onaj asfalt i toliko. Cak i na boljim putevima iako na prvi pogled sve izgleda ok, kada padne kisa, katastrofa. Pa na autoputu su bare na sve strane. To mi je prvi put postalo jasno kada sam video puteve u Austriji i Nemackoj.
Copyright (C) 2001-2024 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|