[ cvetak77 @ 15.11.2010. 18:59 ] @
Pročitala sam sve teme a-pro-po hrvatskog pasoša koje postoje na sajtu, ali s obzirom da su neke baš zastarele i datiraju od 2004, 2006, 2008, rešila sam da otvorim novu temu, jer mislim da se Zakon menjao, dopunjavao, pa bi svaka novija iskustva dobrodošla... i meni i drugima.
Moj problem je sledeći - ja sam 1977.rođena u Hrvatskoj i živela u Hrvatskoj do poslednje kolone (1995). U međuvremenu sam se udala ovde, rodila decu, dobila srpsko državljanstvo, ličnu kartu, ali ja i dalje u slučaju neke potrebe vadim svoj Rodni list i Domovnicu iz Hrvatske. Da li ja bez problema mogu izvaditi hrvatski pasoš, odnonso putovnicu? I tu se moje pitanje ne završava...
....kako sam razvedena, i imam dvoje dece rođene u Srbiji, da li postoji šansa da deca dobiju hrvatsko državljanstvo,a time i hrvatski pasoš po majci?
[ squirll @ 15.11.2010. 20:34 ] @
Ako imas rodovnicu i domovinicu onda mozes imati putovnicu (icu :)) a ako nemas onda onda bi trebala prvo to da izvadis...
Deca mogu dobiti drzavljanstvo na osnovu jednog roditelja... Tako da ce i oni moci...
[ bttp @ 15.11.2010. 20:42 ] @
Trebalo bi da može, samo ne vidim šta će ti osim ako ne planiraš da živiš tamo.
[ cvetak77 @ 15.11.2010. 20:56 ] @
Citat:
squirll: Ako imas rodovnicu i domovinicu onda mozes imati putovnicu (icu :)) a ako nemas onda onda bi trebala prvo to da izvadis...
Deca mogu dobiti drzavljanstvo na osnovu jednog roditelja... Tako da ce i oni moci...

moram reći da sam se slatko nasmejala na ovo "domovinicu" mada mislim da je greška, ali dobro zvuči...
Deca mogu dobiti hrvatsko državljanstvo, iako su rođena i žive u Srbiji i otac im je iz Srbije?


Citat:
bttp: Trebalo bi da može, samo ne vidim šta će ti osim ako ne planiraš da živiš tamo.

Kako šta će mi? Kako da odem recimo za Kanadu?
[ bttp @ 15.11.2010. 21:07 ] @
Citat:
cvetak77: Kako šta će mi? Kako da odem recimo za Kanadu?

Pa ako ideš turistički, ne bi trebalo da bude problem da dobiješ vizu. U svakom slučaju jednostavnije nego da vadiš HR pasoše. A valjda će i nama uskoro ukinuti vize za Kanadu, mislim ako su Hrvatima što ne bi i nama. Ako ti pak treba iseljenička viza, onda ti je manje više svejedno. Mada ovo pričam napamet jer nemam iskustva sa iseljavanjem.

Inače mesto rođenja nema veze sa pravom na državljanstvo, bar ne kod nas. Ako deca imaju pravo po nekom osnovu, to gde su rođena je potpuno irelevantno. Isto kao u slučaju da su roditelji strani državljani, i dete im se rodi u Hrvatskoj, ne dobija automatski hrvatsko državljanstvo. To koliko znam ima samo u SAD, da se pravo na državljanstvo stiče rođenjem na teritoriji SAD.
[ maliradojca @ 15.11.2010. 22:27 ] @
Moze mnogo lakse da radi u Nemackoj sa HR papirima nego sa SRB, tako sam cuo.

edit: da bi se iskoristila ova pogodnost, sem drzavljanstva, treba da se prijavi prebivaliste u HR i treba izvaditi radnu knjizicu u HR.

[Ovu poruku je menjao maliradojca dana 15.11.2010. u 23:52 GMT+1]
[ bttp @ 15.11.2010. 23:35 ] @
Citat:
maliradojca: Moze mnogo lakse da radi u Nemackoj sa HR papirima nego sa SRB, tako sam cuo.

edit: da bi se iskoristila ova pogodnost, sem drzavljanstva, treba da se prijavi prebivaliste u HR i treba izvaditi radnu knjizicu u HR.

To jedino ako zapošljavaju na osnovu pasoša a ne kvalifikacija.
[ squirll @ 16.11.2010. 08:35 ] @
Citat:
cvetak77
Deca mogu dobiti hrvatsko državljanstvo, iako su rođena i žive u Srbiji i otac im je iz Srbije?

Da, info iz prve ruke ;)

"domovinicu" jeste greska :) uvuklo mi se jedno slovo viska :)
[ Urkelele @ 16.11.2010. 09:39 ] @
cvetak... ti mozes da dobijes HR papire na osnovu rodjenja. Sta ti je sve potrebno ne znam tacno (kuci imam sve ispisano). Posle toga, kada izvadis za sebe papire, deca koja nisu punoletna mogu dobiti HR drzavnjanstvo se prijave u Hrvatskoj pre punoletstva.
To je po njihovom zakonu mnogo jasno, nego je muka za nas koji imamo jednog roditelja sa HR papirima a nismo tamo rodjeni :S

Pozz.
[ RonJ @ 16.11.2010. 12:14 ] @
Evo ti info iz prve ruke,ja sam rodjen u RH 1979 i tamo sam ziveo do 1995,u martu ove godine sam izvadio Hrvatski pasos u konzulatu u Subotici.

Od papira ti treba sledece
1.Rodni list
2.Domovnica
3.Uverenje o drazavljanstvu Republike Srbije
4.Licna karta
5.Odjava iz RH
6.Dve slike(slike moraju biti izradjene prema specifikaciji sa njihovog sajta inace nece da prime http://www.mup.hr/UserDocsImag...i/Upute%20za%20fotografije.pdf)
7.110eur izrada

Ovo za decu stvarno ne znam najbolje da pitas u ambasadi
[ gajo2 @ 16.11.2010. 12:29 ] @
Jeftinije je platiti kanadsku vizu nego hrvatski pasos...
[ Joker @ 16.11.2010. 12:41 ] @
Tvoja logika je jeftinije je platiti taxi nego kupiti automobil.
[ RonJ @ 16.11.2010. 13:40 ] @
Citat:
gajo2: Jeftinije je platiti kanadsku vizu nego hrvatski pasos...


Posetilacka viza za vise ulazaka 11700 din http://www.canadainternational...s/fees-frais_ser.aspx?lang=eng

Srpski pasos 2000 din

I sta te tu izadje jeftinije?
Cimanje sa papirima za vizu i kampovanje ispred SUP-a za pasos necu ni da racunam.Uostalom svako za sebe pravi racunicu pa moze da izracuna sta mu se isplati.
[ gajo2 @ 16.11.2010. 14:16 ] @
Hmm, za hrvatski pasos: 110 evra + rodni list + domovnica + blabla dokumenti
Kanadska viza: 11700 din (= 109,29 evra) + blabla dokumenti

Srpski pasos pretpostavljam da vec ima, a ako jos dodamo cenu izrade pasosa za decu, ispadne da je jeftinije ako putuje nasim pasosem.

Uostalom ne radi se ovde o parama, kad vec ima para da ode do Kanade, 110 evra tu ili tamo nece praviti razlike. Pretpostavljam da bi za postavljacicu teme bio problem da dobije vizu jer nema garancije da ce se vratiti u Srbiju, a nema ni rodbinu u Kanadi koja bi garantovala za nju. Zbog takvih "turistickih" poseta je Ceska prosle godine izgubila bezvizni rezim sa tom zemljom, a svi "azilanti" su zatim deportovani.
[ DaliborP @ 16.11.2010. 15:03 ] @
Nisam jos cuo glupljeg saveta od toga da radije uzme vizu sa srpskim nego da izvadi pasos koji joj omogucuje putovanje bez vize, svasta.

Svako ko ima iole ikakve sanse da dobije pasos koji ce mu omoguciti lakse putovanje po svetu - treba obavezno da ga uzme.
[ cvetak77 @ 16.11.2010. 16:37 ] @
Citat:
Urkelele: cvetak... ti mozes da dobijes HR papire na osnovu rodjenja. Sta ti je sve potrebno ne znam tacno (kuci imam sve ispisano). Posle toga, kada izvadis za sebe papire, deca koja nisu punoletna mogu dobiti HR drzavnjanstvo se prijave u Hrvatskoj pre punoletstva.
To je po njihovom zakonu mnogo jasno, nego je muka za nas koji imamo jednog roditelja sa HR papirima a nismo tamo rodjeni :S

Pozz.


ček, ček, nejasna mi je najbitnija rečenica.... deca mogu dobiti HR držaljanstvo ako se prijave u Hrvatskoj pre punoletstva, da tamo žive? ja se izvinjavam što sam ovako bukvalna, ali moram imati jasnu sliku u glavi....
a ta tvoja ili vaša muka je ista muka moje dece, ja ću dobiti papire, a da li će dobti deca s obzirom da im je jedan roditelj (ja) rođen u Hr, a oni nisu tamo rođeni...


Citat:
RonJ: Evo ti info iz prve ruke,ja sam rodjen u RH 1979 i tamo sam ziveo do 1995,u martu ove godine sam izvadio Hrvatski pasos u konzulatu u Subotici.

Od papira ti treba sledece
1.Rodni list
2.Domovnica
3.Uverenje o drazavljanstvu Republike Srbije
4.Licna karta
5.Odjava iz RH
6.Dve slike(slike moraju biti izradjene prema specifikaciji sa njihovog sajta inace nece da prime http://www.mup.hr/UserDocsImages/dokumenti/Upute za fotografije.pdf)
7.110eur izrada

Ovo za decu stvarno ne znam najbolje da pitas u ambasadi


kakva odjava? nisam tamo ni prijavljena, kako da se odjavim?


Citat:
gajo2: Hmm, za hrvatski pasos: 110 evra + rodni list + domovnica + blabla dokumenti
Kanadska viza: 11700 din (= 109,29 evra) + blabla dokumenti

Srpski pasos pretpostavljam da vec ima, a ako jos dodamo cenu izrade pasosa za decu, ispadne da je jeftinije ako putuje nasim pasosem.

Uostalom ne radi se ovde o parama, kad vec ima para da ode do Kanade, 110 evra tu ili tamo nece praviti razlike. Pretpostavljam da bi za postavljacicu teme bio problem da dobije vizu jer nema garancije da ce se vratiti u Srbiju, a nema ni rodbinu u Kanadi koja bi garantovala za nju. Zbog takvih "turistickih" poseta je Ceska prosle godine izgubila bezvizni rezim sa tom zemljom, a svi "azilanti" su zatim deportovani.


bre, odoste u širinu... nije priča o parama, nit o tome da li ja imam nekog u Kanadi, niti da je uopšte reč o Kanadi, navela sam to kao primer... ja samo želim HR pasoš za sebe i decu da mogu da putujem bez vize, hahaha, SAMO! skromno, nema šta....

svakako, hvala vam što diskutujete i učestvujete, svaka informacija mi je dragocena.....

[ Urkelele @ 16.11.2010. 18:19 ] @
evo ovako:
Citat:
Clanak 3. Hrvatsko drzavljanstvo stjece se:
1. podrijetlom;
2. rodjenjem na teritoriji Republike Hrvatske;
3. prirodjenjem;
4. po medjunarodnim ugovorima.

Na osnovu ovoga ti imas pravo na hrvatsko drzavljanstvo. Kada to zavrsis onda podnosis papire za decu. Pozivas se na clan 5. Zakona o hrvatskom drzavljanstvu (tj. clan 1. Zakon o izmenama i dopunama Zakona o hrvatskom drzavljanstvu) koji glasi:
Citat:
Podrijetlom stjece hrvatsko drzavljanstvo dijete rodjeno u inozemstvu, ciji je jedan roditelj u trenutku njegova rodjenja hrvatski drzavljanin ako do navrsene 18 godine zivota bude prijavljeno radi upisa kao hrvatski drzavljanin kod nadleznog tijela Republike Hrvatske u inozemstvu ili u Republici Hrvatskoj ili se nastani u Republici Hrvatskoj.
Dijete rodjeno u inozemstvu, ciji je jedan roditelj u trenutku njegova rodjenaja hrvatski drzavljanin, a ne udovoljava jednoj od pretpostvki iz stavka 1. ovog clanka, stjece hrvatsko drzavljanstvo ako bi ostalo bez drzavljanstva.
Dijete, koje stjece hrvatsko drzavljanstvo prema stavku 1. ili 2. ovog clanska, smatra se hrvatskim drzavljaninom od trenutka rodjenja.

E sad, po ovome bi neko rekao da tvoja deca nemaju pravo na HR drzavljanstvo, ali ti cim imas domovnicu, koju dobijes na osnovu rodnog lista (jer si se tamo rodila) smatras se njihovim drzavljaninom.

Kao sto pise, deca ce dobiti HR drzavljanstvo ako im je jedan roditelj (ti) rodjen u HR, ALI pod uslovom da nisu punoletni. Problem imamo mi (ja) koji smo punoletni a jedan roditelj nam ima hrvatsko drzavljanstvo. Mozemo i mi ali je procedura mnogo komplikovanija jer nam traze neki dokument gde smo se izjasnili da smo hrvatske nacionalnosti, da nismo osudjivani i bla bla blaa ...
[ RonJ @ 16.11.2010. 19:11 ] @
Citat:
kakva odjava? nisam tamo ni prijavljena, kako da se odjavim?


Posto si zivela tamo do 1991 oni te vode prijavljenu na adresi na kojoj si zivela pre rata.Odjavu mozes uraditi preko ambasade RH ali se ceka dugo(par meseci),mozes licno tamo u Hrvatskoj ili mozes nekome tamo (ako imas koga)da posaljes punomoc i domovnicu pa da te odjavi(odjavja se vrsi u sup-u gde si imala mesto boravka do 1991).Pored odjave treba ti i potvrda o OIB(osobni indetifikacioni broj,to ti je umesto JMBG-a posto ga hrvati vise ne koriste) broju takodje moze preko ambasade.Ja sam odjavu dobio preko neke organizacije ovde u NS mislim da se zove Humanitarni informacioni centar za pruzanje pravne pomoci tako nesto,dao njima punomoc i oni mi zavrsili odjavu i taj OIB broj(cekao sam oko mesec dana).

Ako zivis u BG najbolje ti je da odes do ambasade RH i sve o tome sto ti treba dobices od njih.



[ bttp @ 17.11.2010. 06:29 ] @
Kako to misilš ne koriste JMBG? Koriste ga još kako, možda su mu samo promenili službeno ime, format je ostao isti, kao i matični brojevi dodeljivani pre promene imena. U svakodnevnom govoru se i dalje kaže matični broj.

Dakle matični broj koji joj je dodeljen prilikom rođenja je i dalje važeći. Da ne bude zabune. A da li se zove JMBG ili OIB je potpuno nebitno.
[ RonJ @ 17.11.2010. 08:48 ] @
Citat:
bttp: Kako to misilš ne koriste JMBG? Koriste ga još kako, možda su mu samo promenili službeno ime, format je ostao isti, kao i matični brojevi dodeljivani pre promene imena. U svakodnevnom govoru se i dalje kaže matični broj.

Dakle matični broj koji joj je dodeljen prilikom rođenja je i dalje važeći. Da ne bude zabune. A da li se zove JMBG ili OIB je potpuno nebitno.


Hrvati vise ne koriste JMBG,ni na jednom novom dokumentu nema ga upisano.OIB nije isto sto i JMBG,OIB ima 11 cifara(JMBG 13) iz iz tih 11 cifara se nista nevidi(kao sto se vidi iz JMBG,datum,godina rodjenja i ostalo).
http://www.oib.hr/oib.aspx

I kad podnosis zahtev za HR pasos traze ti OIB broj zato sto je on upisuje u pasos.Evo kako izgleda novi HR pasos http://www.mup.hr/99.aspx
[ Java Beograd @ 17.11.2010. 09:51 ] @
Koliko vidim taj OIB je zapravo poreski broj, a dodeljuje se i pravnim licima.
[ RonJ @ 17.11.2010. 10:43 ] @
Dodeljuje se i fizickim licima i pravnim licima.U hrvatskoj JMBG se vise neupisuje ni na jedan dokument,nema ga ni na novoj licnoj karti,pasosu ,rodnom listu,OIB sad zamenjuje JMBG kao jedinstveni indetifikacioni broj svakog drzavljanina RH.Kad se podnosi zahtev za pasos traze potvrdu o OIB broju jer se on upisuje u pasos,i to je ono sto je bitno za ovu temu,bez OIB-a nema pasosa.
[ bttp @ 17.11.2010. 14:27 ] @
Citat:
RonJ: Hrvati vise ne koriste JMBG,ni na jednom novom dokumentu nema ga upisano.OIB nije isto sto i JMBG,OIB ima 11 cifara(JMBG 13) iz iz tih 11 cifara se nista nevidi(kao sto se vidi iz JMBG,datum,godina rodjenja i ostalo).
http://www.oib.hr/oib.aspx

I kad podnosis zahtev za HR pasos traze ti OIB broj zato sto je on upisuje u pasos.Evo kako izgleda novi HR pasos http://www.mup.hr/99.aspx

Da, u tom smislu formalno ispunjavaju standarde EU po pitanju tajnosti JMBG-a. S druge strane, gde god se okreneš traže ti JMBG (OIB), nazovi ga kako hoćeš. Otvaraš račun u banci? Daj JMBG. I tako na svakom koraku. Znači, tajnost je samo formalna, dok ti ga u praksi traže na svakom koraku i ne možeš apsolutno ništa da uradiš ako ga ne "obelodaniš".
[ RonJ @ 17.11.2010. 14:52 ] @
@bttp
Nema potrebe da u ovoj temi sirimo pricu o indetifikacionim brojevima ,tajnosti podataka i drugim stvarima,o tome mozemo da otvorimo posebnu temu.OIB sam spomenuo zato sto ti treba za dobijanje HR pasosa,znaci neuzimaju ti JMBG sa drugih dokumenata nego treba da im pokazes potvrdu o OIB broju i to je ono sto je bitno za ovu temu.
[ nebojsabp87 @ 04.04.2011. 13:20 ] @
Evo danas sam podneo zahtev za hr pasos...Neko je pisao vec potrebnu dokumentaciju ali nije bas tacna...Evo liste dokumenata za HR pasos:


1)DOMOVNICA
2)IZVOD IM MATICNE KNJIGE RODJENIH(iz Hrvatske)
3)ZAHTEV KOJI SE POPUNJAVA I DOBIJA U KONZULATU(Bg ili Su)
4)VAZECA SRPSKA LICNA KARTA
5)DRZAVLJANSTVO REPUBLIKE SRBIJE(ne starije od 6 m)
6)TAKSA 110 EURA
******************************************************
[ cvetak77 @ 04.04.2011. 13:53 ] @
Da, u međuvremenu sam i sama bila u hrvatskom konzulatu u Beogradu.
Samo da dodam da odmah tu proveravaju, zovu MUP u Hrvatskoj, da li ste odjavljeni sa adrese u Hrvatskoj, ako ste prijavljeni u Srbiji, kao što je slučaj sa mnom. Imala sam u domovnici upisanu ovu adresu ovde u Beogradu, a nisam odjavljena sa adrese iz Hrvatske na kojoj ne živim već 20 godina.
Sve u svemu, to može da odradi neko kome date punomoć, odnosno, postoji čak i agencija u Beogradu koja te odjave završava u roku od 7 dana. Mogu da je odrade i u konzulatu, ali kažu čeka se i do mesec dana....

Samo mi nije jasno oko OIB-a, ništa mi u konzulatu nisu ni pomenuli.

[Ovu poruku je menjao cvetak77 dana 04.04.2011. u 15:13 GMT+1]
[ Gayo @ 05.04.2011. 11:44 ] @
Sve sta te interesira oko OIBa imas na www.oib.hr. Na sajtu mozes saznati i svoj OIB ako znas svoj JMBG i naravno ako znas kako se zoves. :-)
[ cvetak77 @ 07.04.2011. 20:46 ] @
OIB se dobija kad se preda zahtev za putovnicu, u tom momentu oni sami prave zahtev za OIB. Informacija iz prve ruke.
Pozdrav!

U slučaju dece koja imaju pravo na domovnicu po jednom od roditelja, nakon što se upišu u matičnu u knjigu, dobijaju rodni list, OIB i domovnicu, u jednom danu.
[ cvetak77 @ 13.05.2011. 19:14 ] @
E narode....opet ja...
ovo s hrvatskim pasošem postaje prava noćna mora ili igre bez granica za malu decu....

Dakle, kakva su vaša iskustva sa zahtevima za hrvtaski pasoš u hrvatskom konzulatu u Beogradu? Za koliko vremena ste dobili pasoš?

Moja iskustvo (ne znam da l' je smešno ili tužno)...predala sam zahtev pre više od mesec dana. Rečeno mi je prvi put da će mi pasoš biti gotov za dva meseca, a verovatno i ranije s tim da su mi svi papiri uredni i donela sam sve što treba. Onda sam nakon nedelju dana otišla da predam zahteve za pasoše za decu, da bi mi druga službenica rekla kako će mi deca dobiti pasoš pre nego ja, jer ću ja na svoj pasoš čekati, možda 8 meseci, možda godinu dana. Šokirana takom izjavom pitala sam zašto. A ona mi je odgovorila da zato jer mi je to prva putovnica, pa se šalje neka nota MUP-u u Srbiji radi provere verodostojnosti mojih podataka (nelogično skroz, ja im predala na kopiranje ličnu kartu, srpski pasoš, srpsko državljanstvo....), i da su ovde naši u MUP-u dosta neažurni i da to zato kasni, i da oni čim im se to vrate s provere odmah šalju za Zagreb. I da ako imam nekog u MUP-u ovde ako hoću, može da se ubrza.
Tu tek sve postaje smešno!!!! Razgovarala sam sa nekoliko slubenih lica na visokim položajima ( od MUP-a Zvezdara, 29.novembra, Zemuna, Novog Beograda...) - niko nikad čuo za to! Kažu - nemaju podatak da naš MUP u Srbiji dobija na proveru bilo šta iz bilo koje ambasade.
U konzulatu su jako škrti na rečima.... i ne znam otkud to neslaganje u odgovorima prve i druge službenice oko vremena u kom se dobija pasoš, pa me zanimaju vaša iskustva.....
[ RonJ @ 14.05.2011. 08:17 ] @
Ja sam pasos dobio za 20 dana u Konzulatu u Subotici,i meni je to bio prvi pasos
[ cvetak77 @ 15.05.2011. 11:06 ] @
meni je prošlo više od mesec dana, predala 05.04.2011 a pritom još nije ni otišlo za Zagreb :-(((
[ cvetak77 @ 20.06.2011. 12:57 ] @
Citat:
nebojsabp87
Evo danas sam podneo zahtev za hr pasos...Neko je pisao vec potrebnu dokumentaciju ali nije bas tacna...Evo liste dokumenata za HR pasos:

Jesi ti dobio putovnicu? Koliko shvatam, ti si predao zahtev dan pre mene. Ja još nisam, još uvek čekam neku je*enu proveru iz Ministarstva Vanjskih Poslova Srbije.

Citat:
RonJ
Ja sam pasos dobio za 20 dana u Konzulatu u Subotici,i meni je to bio prvi pasos

Možeš li mi samo reći kad si ti to predavao i realizovao, jer po novom se svi zahtevi za prve putovnice koje se vade van Hrvatske, šalju prvu u naše Ministarstvo Vanjskih Poslova na proveru, a to ume da potraje, nekom duže, nekom kraće.
[ RonJ @ 20.06.2011. 18:28 ] @
Citat:
: Možeš li mi samo reći kad si ti to predavao i realizovao, jer po novom se svi zahtevi za prve putovnice koje se vade van Hrvatske, šalju prvu u naše Ministarstvo Vanjskih Poslova na proveru, a to ume da potraje, nekom duže, nekom kraće.


U februaru prosle godine,nije mi jasno kakva provera u ministrastvu odakle ti ta informacija.U predhodnom postu si napisala da se salje u MUP a sad u ministarstvo vanjskih poslova.Mozda da napises mail hrvatskom ministarstvu vanjskih poslova pa da vidis sta ce da ti odgovore([email protected]

Kad si predavala zahtev za pasos da li si imala zavrsenu odjavu,ja sam imao zavrsenu odjavu a u konzulatu su mi rekli da kad ide odjava preko njih onda se ceka par meseci.

[Ovu poruku je menjao RonJ dana 20.06.2011. u 20:10 GMT+1]
[ cvetak77 @ 20.06.2011. 22:52 ] @
Da, provera u našem Ministarstvu Spoljnih Poslova, rečeno mi je da tako ide u zadnje vreme, ako tražiš putovnicu preko hrvatskog konzulata, i ako ti u putovnici treba biti prijava prebivališta u Srbiji, i ako ti je to prva putovnica. I da, odradila sam ja sama odjavu pre nego što sam podnela zahtev za hrvatski pasoš.
I da, pisala sam i ministru Hrvatske, a izgleda da bih trebala i Vuku Jeremiću....
Prvobitno sam pisala da je reč o MUP-u jer su mene u konzulatu pogrešno informisali. Posle sam saznala da je ipak reč o Ministarstvu Spoljnih Poslova, tako je i logičnije.
Evo za one, kojima je to možda potrebno, ovo je odgovor iz kabineta hrvatskoh ministra (zašto ide ova procedura):
Povodom obraćanja ministru Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija Republike Hrvatske glede Vašeg zahtjeva za putovnicu podnesenog u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Beogradu, konzularnom odjelu Veleposlanstva, priopćujemo kako slijedi.
Vaš zahtjev se obrađuje na isti način kao i svi zahtjevi osoba koje se prvi puta, nakon proteka dužeg razdoblja u kojem se mogla ishoditi putovnica, zahtijevaju putovnicu. Postupak je poznat Konzularnoj upravi Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija, po čijem naputku se i postupa.
Činjenica je da provjera traje neprimjereno dugo, na što smo Vas upozorili pri podnošenju zahtjeva, a na navedenu činjenicu upozorili smo i u svom godišnjem izviješću Konzularnu upravu MVPEI-a, kao što pri svakom kontaktu sa kolegama iz Ministarstva vanjskih poslova Republike Srbije molimo da iz Direkcije za konzularne poslove u svojim kontaktima utječu da nadležna tijela Republike Srbije brže obavljaju traženu provjeru, pri tom naglašavamo, da postoji obostrani interes preduhitriti eventualnu zloporabu, jer su podnosioci zahtjeva državljani obje države.
Zahtjev za provjeru Vaših identifikacijskih isprava uputili smo notom Veleposlanstva od 6. travnja 2011.(zahtjev za putovnicu podnesen je 5. travnja 2011.), požurnicu smo uputili 11. svibnja 2011. te očekujemo da će uslijediti odgovor.
Ponovno naglašavamo da se radi o dobroj praksi, koja se pokazala neophodnom, a ne nikakvoj diskriminacijskoj mjeri, te vjerujemo da ćete prihvatiti objašnjenje i iskazati strpljenje do okončanja postupka po Vašem zahtjevu.
S poštovanjem,
Filip Damjanović,
ministar savjetnik-voditelj konzularnog odjela Veleposlanstva Republike Hrvatske u Beogradu



---------------------
Zato i pitam uporno za druga iskustva, jer moje je takvo. U konzulatu su mi rekli da čim se njima vrati s provere iz našeg MSP, oni odmah šalju za Zagreb i to bude gotovo za 15-ak dana. Imali su slučaj žene koja je čekala na putovicu godinu dana, toliko dugo su joj bila dokumenta na proveri u našem MSP. Tu sam stvarno ostala bez komentara.....
[ Dragana73 @ 21.06.2011. 10:12 ] @
Mene zanima na koju adresu si kontaktirala da ti ubrzaju provjeru.Ja i cerka smo isti dan podneli za pasos njen je u izradi a mene jos provjeravaju.Molim te posalji mi adresu da ih kontaktiram.
[ cvetak77 @ 21.06.2011. 10:37 ] @
Dragana73, nisam ja nigde poslala ništa. Ja još uvek (nakon skoro 3 meseca) pokušavam da nekako ubrzam sve to, a ovo što sam gore kopirala je odgovor iz konzulata iz kabineta hrvatskog ministra. A mail sam slala na neku adresu koju sam našala na hrvatskom sajtu, nešto u fazonu "Pitajte ministra", googlaj malo, nisam sigurna kako glasi adresa sajta.
Pitanje za tebe - kad si ti predala zahtev za putovnicu?
Ja sam predala 05.04.2011, još uvek čekam, i po informacijama iz konzulata znam da je sve još uvek u našem MSP. Mojoj deci sam predala zahtev 11.04.2011, one su dobile nakon nepunih mesec dana, već su putovale za Hr sa hrv.putovnicama..... a ja.... dobiću mlade čekajući....
Ajd ako neko još ima kakvih iskustava ili informacija neka se javi....
[ Dragana73 @ 21.06.2011. 11:53 ] @
Ja i cerka smo predale 17 05 a kad sam predavala za sina to jest 06. 06 rekli su mi u konzulatu da sam ja jos na provjeri a cerci je pasos u izradi.Ona je punoletna ima 18 godina i nije mi jasno kako mene jos provjeravaju.Moj muz je pre 2 godine vadio pasos i on je dobio za 46 dana isto su i njega provjeravali pa se nadam da ce i moj doci u tom vremenskom roku.
[ cvetak77 @ 22.06.2011. 18:17 ] @
Da, tako sam se i ja nadala da će stići, jer Hrvatska ima zakonski rok od 60 dana da izda hrvatski pasoš preko konzularnog odeljenja ako se podnosi zahtev van države Hrvatske. Taj rok se redovno probija po novom otkad šalju na proveru našu dokumentaciju u naše Ministartsvo.
Meni je danas već 77.dan....
Zvala sam pre neki dan konzulat i rekli su mi da im se još nije vratilo. Malo mi je čudno samo što mi je to odgovorila a da nije ni proverila nigde.
Gubim strpljenje.
[ dekipirot @ 02.07.2011. 14:16 ] @
Ako neko mkoze da mi pomogne molim vas odgovorite mi.
Rodjen sam u Hrvatskoj 17.03.1985 god. Doselio sam se u |srbiju gde i danas zivim 1991 god.
Interesujeme dsali imam prava na hrvatski pasos.Majka poseduje hrvatsko drzavljanstvo,ja sam rodjen tamno, mogu da izvadim rodni list ali domovnicu nemogu.
Kazu da nisam upisan kao drzavljanin republike Hrvatske.
Da li imam pravo na hrvatski pasos i gde i koje dokumente predati za njega ako posedujem uslove.
[ RonJ @ 02.07.2011. 14:57 ] @
Bez domovnice nemozes vaditi pasos,moras da proveris zasto nisi upisan u knjigu drzavljana i traziti naknadni upis ako na to imas pravo.Moj brat je rodjen 1986 isto ziveli u Hrvatskoj do 1991 i on ima Hrvatsko drzavljanstvo.
Posto zivis u Srbiji za sve ti je nadlezna Hrvatska ambasada u Beogradu ili konzulat u Subotici ako zivis na teritoriji Vojvodine.

Na ovom linku mozes da proveris gde i dali si upisan http://www.appluprava.hr/uvidg/
[ RazorCookie @ 05.07.2011. 01:33 ] @
A ako imam hr drzavljanstvo?
Naime istice mi uskoro pasos ali mi se tako ne ceka tamo nov, pa se nadam da to mogu odavde resiti.
[ cvetak77 @ 05.07.2011. 08:18 ] @
Citat:
RazorCookie: A ako imam hr drzavljanstvo?
Naime istice mi uskoro pasos ali mi se tako ne ceka tamo nov, pa se nadam da to mogu odavde resiti.


Ako imaš domovnicu možeš izvaditi novi pasoš u Beogradu, naravno, ako si prijavljen da živiš ovde.
Ne razumem koji ti pasoš ističe, srpski ili hrvatski? Budi malo jasniji, pa ću ti sve objasniti.
[ Dragana73 @ 10.07.2011. 22:30 ] @
Poruka za cvetak 77.Kakva je situacija kod tebe.Jesi li dobila pasos ja evo 55 dan i jos nista.Kcerka je dobila 38 dan.
[ cvetak77 @ 10.07.2011. 23:05 ] @
Za Dragana73,
Ajd bar nekog da zanima ova tema. Najviše bih volela da ni ti ni ja nemamo ovaj problem. Moram te razočarati. Meni je danas 96.dan. I prosto mi je neverovatno da niko više nema ovaj problem. Temu sam postavila na par velikih foruma, i ništa. Pa ako samo ti i ja čekamo na hrvatski pasoš u Beogradu - blago nama.
Šta da ti kažem?! Vrtela sam veze i vezice i ništa. Čula sam da su Srbija i Hrvatska sklopile neki dogovor o boljoj saradnji u svakom smislu, pa su i te provere detaljnije, i da se zaista na pasoš čeka 8 meseci. Prvo sam mislila da je to nečija laž, teorija zavere, pokušaj da odustaneš od svega, ali jbg...nažalost - nije.
Sutra ću zvati konzulat da pitam u kom stadijumu je moj pasoš....

Hvala ti što se javljaš, nekako mi to znači, nisam sama u ovome. I volela bih da se obema što pre reši sve ovo. K'o da smo neki kriminalci. Katastrofa!

Ako neko ima kakvih informacija ili da potvrdi ove - bila bih zahvalna.
[ Sasa909 @ 29.07.2011. 19:27 ] @
Vidim da bas dosta znate o ovoj temi pa me zanima da li mozete da odgovorite na moje pitanje. Naime , rodjen sam u Zagrebu 1985. i od 1986. zivim u Beogradu, ali nisam odjavljen iz Zagreba sve do 1990, a tada sam prijavljen u Beogradu. Majka mi je rodjena takodje u Hrvatskoj taamo je bila i prijavljena 30 i nesto godina i ima hrvatsku penziju, a otac u Srbiji, oboje imaju srpsko drzavljanstvo kao i ja . Mama nema hrvatsko. E sad me zanima da li mogu dobiti hrvatsko drzavljanstvo i kako?
[ cvetak77 @ 29.07.2011. 20:32 ] @
Citat:
Sasa909:
Vidim da bas dosta znate o ovoj temi pa me zanima da li mozete da odgovorite na moje pitanje. Naime , rodjen sam u Zagrebu 1985. i od 1986. zivim u Beogradu, ali nisam odjavljen iz Zagreba sve do 1990, a tada sam prijavljen u Beogradu. Majka mi je rodjena takodje u Hrvatskoj taamo je bila i prijavljena 30 i nesto godina i ima hrvatsku penziju, a otac u Srbiji, oboje imaju srpsko drzavljanstvo kao i ja . Mama nema hrvatsko. E sad me zanima da li mogu dobiti hrvatsko drzavljanstvo i kako?


Po rođenju bi trebalo da možeš dobiti. Rodio si se tamo, znači imaš sigurno pravo na Rodni list. Ako se nisi ispisao iz knjige hrvatskih državljana a onda imaš pravo i na Domovnicu. To da li si odjavljen iz Hrvatske ili ne - menja samo kod vađenja hrvatkog pasoša.

Po majci nemaš pravo jer si punoletan.

Najbolje ti je da pozoveš Hrvatski konzulat i sve će ti objasniti. Još bolje, vidim da si u Beogradu, otiđi kod njih. U Hrvatskoj ti ne može bilo ko izvaditi Domovnicu, za to moraš nekom poslati Punomoć. Ako ti se ne žuri, Hrvatski konzulat odrađuje i to.
[ Sasa909 @ 29.07.2011. 20:48 ] @
Ok, hvala . Svako ima neku svoju teoriju, te ne moze ako ti je otac u tom trenutku bio drzavljanin Srbije , te ne moze ako nisi prijavljen, ako ti jedan od roditelja nije drzavljanin... Haos , najkomplikovaniji su na celom svetu :)
[ cvetak77 @ 30.07.2011. 10:31 ] @
Nema tu mnogo teorija. Ako si punoletan, potpuno je nebitno koje ti državljanstvo imaju roditelji. Najbitnije od svega je u ovom momentu to da si ti rođen u Hrvatskoj, da si živeo tamo (godinu dana ako je to dovoljno, nisam sigurna).
Priča oko roditelja bi imala nekog značaja da si ti maloletan. Ovako ne igra nikakvu ulogu.

Kažem ti - otiđi lepo u njihov konzulat i sve će ti teta objasniti tamo. :)
[ cvetak77 @ 03.08.2011. 10:52 ] @
Citat:
Dragana73: Poruka za cvetak 77.Kakva je situacija kod tebe.Jesi li dobila pasos ja evo 55 dan i jos nista.Kcerka je dobila 38 dan.

Dragana73, ako nisi dobila još pasoš, javi mi se na pp...
[ luckylaza @ 03.09.2011. 12:19 ] @
Ajde i ja da pitam,ja sam rodjen u Srbiji,ali imam Domovnicu koju sam dobio 2006,po tome gde mi je rodjen otac.
Tad nisam mogao da dobijem hrvatski pasos dok ne prilozim i srpsko drzavljanstvo,koje sam cekao da dobijem u tom momentu(zivim ceo zivot i rodjen sam u Srbiji,a nisam bio drzavljanin)
E sad ima i Srpsko drzavljanstvo,ajde neka informacija sta mi sve treba za Hrvatski pasos i koliko je to para?
Unapred zahvalan na odgovoru

EE da nikad nisam ziveo u Hrvatskoj ali domovnicu imam,dao sam rodjaku koji je isao tamo ovlascenje i on je podigao za jedan dan
[ cvetak77 @ 04.09.2011. 05:14 ] @
Ovako - posto imas domovnicu automatski imas pravo na putovnicu. S tim da zivis u Srbiji, uslov da bi zatrazio domovnicu preko Hrvatskog konzulata je da imas srpsko drzavljanstvo i srpski pasos.
Od dokumenata ti jos treba srpska licna karta, rodni list, domovnica, kopija srpskog pasosa, uplata od 130 Eura (ali to prvo moras otici u Hrvatski konzulat).
Svakako imas sve uslove za putovnicu, samo se naoruzaj strpljenjem. Preko Hrvatskog konzulata u Beogradu ceka se od 5 meseci pa na dalje. Postali su rigorozni u proverama u dogovoru sa Ministarstvom Unutrasnjih Poslova Srbije. Licna iskustva.
[ luckylaza @ 06.09.2011. 10:57 ] @
Hvala mnogo,strpljenja ce biti,pa kad bude bude,nije mi o glavu.
Hvala na informaciji

[ cvetak77 @ 06.09.2011. 15:41 ] @
Samo predaj zahtev sto pre, ko zna sta ce jos smisliti.
Najbolje ti je lepo da odes do Hrvatskog konzulata i poneses sve sto imas, odmah ce ti oni pregledati papire i reci da li je to sve ili treba jos nesto.
[ dekipirot @ 22.11.2011. 19:52 ] @
Ako neko moze da mi pomogne molim vas odgovorite mi.
Rodjen sam u Hrvatskoj 17.03.1985 god. Doselio sam se u |srbiju gde i danas zivim 1991 god.
Interesujeme dsali imam prava na hrvatski pasos.Majka poseduje hrvatsko drzavljanstvo,ja sam rodjen tamno, mogu da izvadim rodni list ali domovnicu nemogu.
Kazu da nisam upisan kao drzavljanin republike Hrvatske.
Da li imam pravo na hrvatski pasos i gde i koje dokumente predati za njega ako posedujem uslove.


proverio sam i video da nisam upisan u njihovu knjigu drzavljanja. DA lj ei moguce upisati se naknadno iako imam sad 26 godina.
[ RonJ @ 22.11.2011. 21:49 ] @
1.Bez domovnice nemozes dobiti pasos
2.Na ovom linku mozes da proveris gde si upisan i u koje knjige si upisan http://www.appluprava.hr/uvidg/
3.Ako nisi upisan u knjigu drzavljana za sve ti je relevantna adresa Hrvatska Ambasada u Beogradu,jedino od njih mozes dobiti informacije dali mozes kako i nakoji nacin da se upises u knjigu drzavljana
[ dorazr @ 23.11.2011. 07:58 ] @
OIB se moze izvaditi u mestu prebivalista u Hrvatskoj, dovoljno je da se negde prijavis, uzmes potvrdu da si prijavljen, taksa za to je oko 15 kuna i sa tim izvadis OIB.
[ Gayo @ 26.11.2011. 15:58 ] @
OIB mozes saznati i online ako znas svoj JMBG i kako se zoves. :-)
http://oib.oib.hr/SaznajOibWeb/fizickaOsoba.html
[ cvetak77 @ 27.11.2011. 17:06 ] @
Gajicu, ponavljas se! :P
[ Ivanjica @ 11.05.2012. 15:01 ] @
Pozdrav svima,
Zvala sam konzulat da pitam sta je potrebno od dokumenata za izradu putovnice i kazu da sve originale dokumenata zadrzavaju dok ne preuzmem putovnicu. Posto sam citala da taj proces izrade moze da potraje, da li je jos neko imao ovakva iskustva sa zadrzavanjem? Imam samo jednu domovnicu (negde sam cula da se ona i izdaje samo jednom?) i sta cu ako mi zatreba u medjuvremenu, a nije kod mene?
I da li su potrebne slike?
[ cvetak77 @ 11.05.2012. 17:16 ] @
Zadrzavaju orginale, da. Naravno da domovnicu mozes izvaditi opet, to je glupost da se vadi samo jednom, Domovnica je isto sto i srpsko Uverenje o drzavljnastvu, dokument koji zastareva posle 6 meseci.
Pre nego sto predas dokumenta, uradi overu kopija u opstini ili sudu, tako da ako ti u medjuvremenu zatrebaju dokumenti za nesto drugo bar imas kopije.
Proces ne traje duze od par meseci, sto se licno tice Hrvatskog konzulata ide brzo, najvise se nateze kod nas kad Hrvatski konzulat trazi proveru od Ministarstva Spoljnih Poslova, a oni od Ministarstva Unutrasnjih Poslova (ako zivis na prostoru Srbije). Ja sam imala tu "srecu" da su moje papire zaturili. Pa sam cekala 5 meseci.
Slike ti ne trebaju. Samo odi prvo do njih sa svim papirima, oni ce te onda uputiti gde u koju banku da odes i uplatis za pasos, i gde da ides da se slikas i da naglasis da je za Hrvatsku putovnicu, znaci to ces obaviti u Kneza Milosa, i banka nije daleko. Sve ce ti fino reci u konzulatu.
[ Ivanjica @ 12.05.2012. 00:04 ] @
Hvala na brzom odgovoru! Tako nesto sam i planirala za domovnicu. A da li to znaci da prvi put idem u konzulat u Sime Lozanica ili u Kneza Milosa?
I gde je najzgodnije izvaditi novu domovnicu, ukoliko mi bude bila potrebna?
[ cvetak77 @ 12.05.2012. 14:55 ] @
Direktno ides u Sime Lozanica u Hrvatski konzulat.
Domovnicu mozes izvaditi u bilo kom gradu u Hrvatskoj jer su oni svi umrezeni.
Ili napravi punomoc nekome ko zivi tamo>
Recimo, ja sam pravila punomoc, overim u sudu, posaljem uvece po autobusu koji ide u HR, Karlovac, tamo saceka odredjena osoba, izvadi mi taj dan domovnicu i sledeci dan mi posalje opet po autobusu, znaci dobijem je za 3 dana.
[ Ivanjica @ 12.05.2012. 16:58 ] @
U redu, hvala jos jednom!

Pozdrav.
[ Ivanjica @ 16.05.2012. 10:23 ] @
Predala sam dokumenta, ali ne znam da li sam napravila samoj sebi problem. Potisala sam se cirilicom, nadam se da to nece pogresno shvatiti, jednostavno sam tako navikla i salterska sluzbenica je rekla onako kako se obicno potpisujete. Sad ostaje samo da cekam.
[ cvetak77 @ 16.05.2012. 22:24 ] @
Neces imati s tim problema, moja deca su se isto potpisala na cirilici, pa niko nista nije rekao....
Diskutabilno je to, zivis u Srbiji, sluzbeno pismo je cirilica, s druge strane u pitanju je hrvatski dokument, a opet to je tvoj potpis kako se ti potpisujes.
[ miljenko2003 @ 20.08.2012. 17:25 ] @
Da li hrvatski pasos sa srpskom adresom ima istu "vrednost" kao onaj sa hrvatskom adresom??

Stanujem u bg-u, imam dvojno drzavljanstvo, a pasos bi izvadio na adresu u bg-u gde i stanujem.
Zanima me da li ako se odjavim iz Hr, gubim neka prava ili slicno?
[ cvetak77 @ 20.08.2012. 19:45 ] @
Citat:
miljenko2003:
Da li hrvatski pasos sa srpskom adresom ima istu "vrednost" kao onaj sa hrvatskom adresom??

Stanujem u bg-u, imam dvojno drzavljanstvo, a pasos bi izvadio na adresu u bg-u gde i stanujem.
Zanima me da li ako se odjavim iz Hr, gubim neka prava ili slicno?


Igre bez granica sa hrvatskim pasosem. Dakle, pasos sa adresom u Beogradu ima istu vrednost kao da je izdat bilo gde drugde u svetu. To izgleda samo jos na nasim prostorima upisuju u pasos adresu, pa kad se preselis negde, moras da menjas pasos, ziva glupost, a pasos sluzi za putovanje van zemlje.
E sad, kod tebe je prica sledeca - da bi ti izvadio pasos u Beogradu sa beogradskom adresom ti se moras odjaviti sa adrese iz Hrvatske (ako se vec nisi odjavio) jer drugacije ti Hrvatski konzulat nece dati pasos, vec ce te na licu mesta kad dodjes kod njih proveriti - okrenuce MUP u Hrvatskoj da provere da li si jos uvek prijavljen na nekoj adresi tamo, a ako se nisi sam odjavio (ili to neko uradio za tebe) budi siguran da si prijavljen.

Ne znam na kakva prava mislis.... daj neki primer da ne lupam napamet....
[ mikele.st @ 10.09.2012. 16:20 ] @
Molim te jednu informaciju , jer vidim da si dobro informisana. Rodjen sam u Splitu 1979 god, majka mi je tamo takodje rodjena i svi njeni su iz Splita, i sad preselili smo se u Beograd 1991 godine, e sad do sada nisam podnosio zahtev za domovnicu pa se pitam, posto sam bio maloletan da li sam dobio domovnicu po automatizmu ili cu morati podnostiti zahtev, interesira me kako mi to mogao proveriti posto nemam sad vremena da idem dole??? Sto se tice prebivalista, mi se nikad nismo odjavili od dole , da li to znaci da smo jos prijavljeni tamo ili se posle odredjenih godina to brise? Hvala unapred.
[ deedee6 @ 10.09.2012. 16:53 ] @
Citat:
cvetak77:
Citat:
miljenko2003:
Da li hrvatski pasos sa srpskom adresom ima istu "vrednost" kao onaj sa hrvatskom adresom??

Stanujem u bg-u, imam dvojno drzavljanstvo, a pasos bi izvadio na adresu u bg-u gde i stanujem.
Zanima me da li ako se odjavim iz Hr, gubim neka prava ili slicno?


Igre bez granica sa hrvatskim pasosem. Dakle, pasos sa adresom u Beogradu ima istu vrednost kao da je izdat bilo gde drugde u svetu. To izgleda samo jos na nasim prostorima upisuju u pasos adresu, pa kad se preselis negde, moras da menjas pasos, ziva glupost, a pasos sluzi za putovanje van zemlje.
E sad, kod tebe je prica sledeca - da bi ti izvadio pasos u Beogradu sa beogradskom adresom ti se moras odjaviti sa adrese iz Hrvatske (ako se vec nisi odjavio) jer drugacije ti Hrvatski konzulat nece dati pasos, vec ce te na licu mesta kad dodjes kod njih proveriti - okrenuce MUP u Hrvatskoj da provere da li si jos uvek prijavljen na nekoj adresi tamo, a ako se nisi sam odjavio (ili to neko uradio za tebe) budi siguran da si prijavljen.

Ne znam na kakva prava mislis.... daj neki primer da ne lupam napamet....


Mala dopuna... iz iskustva... Ne znam da li ti je to potrebno.
Ako kojim slučajem nadješ neki posao u Nemačkoj i hoćeš da napraviš radnu dozvolu na osnovu Hrvatskog državljansta to onda neće ići ako ti je prebivalište u Srbiji. Ulaskom Hrvatske u Evropsku uniju ne znam da li se nešto menja.
Za putovanje ti nije bitno na kojoj se adresi nalaziš.
I još bih da dodam, ako ste u Hrvatskoj prijavljeni negde u nekoj nedodjiji i baš vam se ne putuje tako daleko možete pasoš da napravite u nekom bližem mestu, Osijek na primer. Potrebni JMBG ( vadi se u MUPU ) i OIB, stari pasoš, slike - 2 nedelje se čeka, šalju SMS
( pripremite neki Hrvatski broj ).

OIB online >>> http://oib.oib.hr/SaznajOibWeb/fizickaOsoba.html
[ fade @ 10.09.2012. 17:00 ] @
Ako neko ima državljanstvo EU, onda nema veze gde mu je stalno prebivalište. Pod uslovom da država u kojoj se neko namerava nastaniti radi zaposlenja, ne bi trebao da ima nikakva dodatna ograničenja, već puna prava koje uživaju i državljanini HR.
[ RonJ @ 10.09.2012. 17:05 ] @
Citat:
mikele.st: Molim te jednu informaciju , jer vidim da si dobro informisana. Rodjen sam u Splitu 1979 god, majka mi je tamo takodje rodjena i svi njeni su iz Splita, i sad preselili smo se u Beograd 1991 godine, e sad do sada nisam podnosio zahtev za domovnicu pa se pitam, posto sam bio maloletan da li sam dobio domovnicu po automatizmu ili cu morati podnostiti zahtev, interesira me kako mi to mogao proveriti posto nemam sad vremena da idem dole??? Sto se tice prebivalista, mi se nikad nismo odjavili od dole , da li to znaci da smo jos prijavljeni tamo ili se posle odredjenih godina to brise? Hvala unapred.


Na ovom linku mozes da proveris gde si upisan i u koje knjige si upisan http://www.appluprava.hr/uvidg/

Sto se tice prebivalista samo na tvoj zahtev mogu da te odjave

Ako pasos pravis u Hrvatskom konzulatu u Srbiji pored domovnice trebace ti i odjava iz SUP-a u Hrvatskoj gde si imamo zadnje mesto boravka.Sto se tice OIB-a to kad predajes zahtev za pasos u ambasadi odmah se popuni zahtev za OIB.

I jos jedna stvar,Hrvatski maticni uredi su povezani tako da po dokumente mozes otici recimo u Ilok,jeftinije i lakse nego do Splita
[ cvetak77 @ 11.09.2012. 03:12 ] @
Citat:
mikele.st:
Molim te jednu informaciju , jer vidim da si dobro informisana. Rodjen sam u Splitu 1979 god, majka mi je tamo takodje rodjena i svi njeni su iz Splita, i sad preselili smo se u Beograd 1991 godine, e sad do sada nisam podnosio zahtev za domovnicu pa se pitam, posto sam bio maloletan da li sam dobio domovnicu po automatizmu ili cu morati podnostiti zahtev, interesira me kako mi to mogao proveriti posto nemam sad vremena da idem dole??? Sto se tice prebivalista, mi se nikad nismo odjavili od dole , da li to znaci da smo jos prijavljeni tamo ili se posle odredjenih godina to brise? Hvala unapred.


Bez obzira sto nisi podnosio zahtev za Domovnicu, ti imas hrvatsko drzavljanstvo dobijeno po rodjenju i gubis ga jedino ako ga se odreknes. To sto nisi vadio fizicki ono sto bi mi rekli Izvod iz maticne knjige hrvatskih drzavljana (a Hrvati Domovnica) znaci da si ti i dalje upisan u te iste knjige, takva je situacija i sa Rodnim listom.

Rodni list ti moze izvaditi bilo ko u HR (kao sto rece RonJ), njihove ustanove su umrezene i mozes izvaditi u bilo kom gradu (i ti i bilo ko drugi) bez obzira na mesto rodjenja.

Domovnicu da bi izvadio moras nekome poslati punomoc overenu u sudu ili opstini (gledaj da je overa na latinici).

Sto se tice odjave, veruj mi, ako se niste nikad odjavili, i dalje se svi vodite prijavljeni na poslednjoj adresi, to se ne brise.
[ mikele.st @ 11.09.2012. 13:15 ] @
Hvala RonJ i Dijana na odgovoru, Rodni list mi uredno izvadi ujak koji zivi dole i kad mi zatreba, nego nisam znao koja je procedura za Domovnicu odnosno nije mi bilo jasno da li moram predavati Zahtev za primitak u Hrvatsko drzavljanstvo pa cekati ono par meseci ili ako ga vec imam se samo ono pojaviti, popuniti zahtev u maticnom uredi i samo podici Domovnicu u roku od 10 min.
[ milorad80 @ 08.10.2012. 21:08 ] @
Mene interesuje jel mi bolje izvaditi hrvatski pasoš sa hrvatskom adresom jer planiram ici u Kanadu da radim, i interesuje me jel moze moja supruga izvaditi pasoš u Hrvatskoj za decu bez mene kad ja budem u Kanadi ???
Hvala unapred
[ milorad80 @ 08.10.2012. 21:10 ] @
Zaboravio sam napisati da svi zivimo u Srbiji ali da imamo domovnice ....
[ cvetak77 @ 09.10.2012. 13:40 ] @
Citat:
milorad80:
Mene interesuje jel mi bolje izvaditi hrvatski pasoš sa hrvatskom adresom jer planiram ici u Kanadu da radim, i interesuje me jel moze moja supruga izvaditi pasoš u Hrvatskoj za decu bez mene kad ja budem u Kanadi ???
Hvala unapred

Zaboravio sam napisati da svi zivimo u Srbiji ali da imamo domovnice ....



Ma brate, potpuno je svejedno gde ces izvaditi hrv. pasos, jedno je sigurno, u Hrvatskoj ces to uraditi brze, medjutim pouzdano znam da to ne mozes da uradis ako zivis u Srbiji (to je moglo pre) jer da bi izvadio pasos sa hrv. adresom ti moras biti prijavljen u HR, a odjavljen iz SR...
Dakle, ako ne zuris, pravac Hrvatski konzulat....
Zena moze izvaditi pasos za nju i decu, ali za tebe ne moze, ti si punoletna osoba i moras sam da predas zahtev, kao i licno da podignes svoj pasos....
Deca moraju doci kad se predaje zahtev za pasos, a kad se preuzima dovoljan je roditelj.

Znaci, sto se tice Kanade apsolutno je nebitno koja adresa ti pise u pasosu, ti imas hrv.pasos i mogao si da ga izvadis i u Japanu, to ga ne cini vise ili manje vrednim. Ceo svet ne upisuje adresu stanovanja u pasos, samo mi i zemlje u okruzenju, to je takva glupost..... ali to je druga tema sad....
U tvom slucaju za pasos je presudno gde si prijavljen da zivis tu vadis pasos, a ako imas fiktivnu adresu u HR oni ce to na licu mesta u Hrv. konzulatu proveriti i trazice ti da se odjavis, budi siguran....

Slobodno pitaj sve sto te zanima, zadovoljstvo mi je da pomognem jer sam se ja jako puno mucila oko svega toga, pa sam apsolvirala Zakon o pasosu, hahahaha..... Isla sam i do Ministra Inostranih Poslova Srbije i do Ambasadora Hrvatske, za mene nema prepreka..... :)
Sve najbolje!
[ milorad80 @ 10.10.2012. 11:05 ] @
Meni je jako bitno da podignem pasoš u roku dva meseca a koliko sam ovde skuzio kad podneseš u ambasadi to zna biti i do više meseci.E sad sto se tice odjave iz Srbije ili BiH,moj buraz je prošle godine otišao u Hr. i tamo se prijavio kod rođaka i odmah podneo zahtev za osobnu i putovnicu bez ikakve odjave.Ako bude trebala odjava iz Srbije i to ću napraviti.Ali kad ja odem u Kanadu moja supruga moze sve zahteve za pasoše i odjave ili prijave odraditi za sebe i decu bez mog prisustva ili trebam da napravim neku punomoć ili saglasnost ???
[ milorad80 @ 10.10.2012. 11:12 ] @
Citat:
cvetak77:
Citat:
milorad80:
Mene interesuje jel mi bolje izvaditi hrvatski pasoš sa hrvatskom adresom jer planiram ici u Kanadu da radim, i interesuje me jel moze moja supruga izvaditi pasoš u Hrvatskoj za decu bez mene kad ja budem u Kanadi ???
Hvala unapred

Zaboravio sam napisati da svi zivimo u Srbiji ali da imamo domovnice ....



Ma brate, potpuno je svejedno gde ces izvaditi hrv. pasos, jedno je sigurno, u Hrvatskoj ces to uraditi brze, medjutim pouzdano znam da to ne mozes da uradis ako zivis u Srbiji (to je moglo pre) jer da bi izvadio pasos sa hrv. adresom ti moras biti prijavljen u HR, a odjavljen iz SR...
Dakle, ako ne zuris, pravac Hrvatski konzulat....
Zena moze izvaditi pasos za nju i decu, ali za tebe ne moze, ti si punoletna osoba i moras sam da predas zahtev, kao i licno da podignes svoj pasos....
Deca moraju doci kad se predaje zahtev za pasos, a kad se preuzima dovoljan je roditelj.

Znaci, sto se tice Kanade apsolutno je nebitno koja adresa ti pise u pasosu, ti imas hrv.pasos i mogao si da ga izvadis i u Japanu, to ga ne cini vise ili manje vrednim. Ceo svet ne upisuje adresu stanovanja u pasos, samo mi i zemlje u okruzenju, to je takva glupost..... ali to je druga tema sad....
U tvom slucaju za pasos je presudno gde si prijavljen da zivis tu vadis pasos, a ako imas fiktivnu adresu u HR oni ce to na licu mesta u Hrv. konzulatu proveriti i trazice ti da se odjavis, budi siguran....

Slobodno pitaj sve sto te zanima, zadovoljstvo mi je da pomognem jer sam se ja jako puno mucila oko svega toga, pa sam apsolvirala Zakon o pasosu, hahahaha..... Isla sam i do Ministra Inostranih Poslova Srbije i do Ambasadora Hrvatske, za mene nema prepreka..... :)
Sve najbolje!

Meni je jako bitno da podignem pasoš u roku dva meseca a koliko sam ovde skuzio kad podneseš u ambasadi to zna biti i do više meseci.E sad sto se tice odjave iz Srbije ili BiH,moj buraz je prošle godine otišao u Hr. i tamo se prijavio kod rođaka i odmah podneo zahtev za osobnu i putovnicu bez ikakve odjave.Ako bude trebala odjava iz Srbije i to ću napraviti.Ali kad ja odem u Kanadu moja supruga moze sve zahteve za pasoše i odjave ili prijave odraditi za sebe i decu bez mog prisustva ili trebam da napravim neku punomoć ili saglasnost ???
[ cvetak77 @ 10.10.2012. 15:18 ] @
Citat:
milorad80:
Meni je jako bitno da podignem pasoš u roku dva meseca a koliko sam ovde skuzio kad podneseš u ambasadi to zna biti i do više meseci.E sad sto se tice odjave iz Srbije ili BiH,moj buraz je prošle godine otišao u Hr. i tamo se prijavio kod rođaka i odmah podneo zahtev za osobnu i putovnicu bez ikakve odjave.Ako bude trebala odjava iz Srbije i to ću napraviti.Ali kad ja odem u Kanadu moja supruga moze sve zahteve za pasoše i odjave ili prijave odraditi za sebe i decu bez mog prisustva ili trebam da napravim neku punomoć ili saglasnost ???


Ok, ako ti se zuri za pasos, prijavljuj se u Hrvtaskoj da zivis, odjavi se iz Srbije, odes u Zagreb, predaj zahtev u zagrebu, dobices pasos za 1 dan. Ili ako noije bas tolika frka predaj regularno u Hrvatskoj, mislim da je gotov za mesec dana....

Citat:
Izdavanje putovnice
Putovnicu izdaje policijska uprava, odnosno policijska postaja Ministarstva unutarnjih poslova.

U žurnom postupku, kada se radi o hitnim slučajevima (liječenje, bolest, smrt člana obitelji, neodgodiv službeni put), putovnicu izdaje policijska uprava koju odredi ministar unutarnjih poslova (za sada je to samo Policijska uprava zagrebačka).

Ako građanin ima reguliran boravak u inozemstvu duže od tri mjeseca neprekidno, putovnicu može izdati i diplomatska misija ili konzularni ured Republike Hrvatske u inozemstvu na čijem području građanin boravi. Iznimno, građaninu kojemu je nestala putovnica ili iz drugih razloga ne može služiti svrsi, a nužno je da ostane u inozemstvu duže od 30 dana radi liječenja, službenog posla, školovanja, specijalizacije ili drugih opravdanih razloga, putovnicu može izdati diplomatska misija ili konzularni ured Republike Hrvatske na čijem području građanin boravi.

Građanin zahtjev za izdavanje putovnice podnosi osobno na šalteru za izdavanje putovnica u policijskoj upravi/postaji, neovisno o prebivalištu građanina. Zahtjev za izdavanje putovnice može se podnijeti u svakoj policijskoj upravi odnosno policijskoj postaji koje imaju upravne poslove dakle, referadu za izdavanje osobnih isprava.

Za maloljetne i poslovno nesposobne osobe zahtjev za izdavanje putovnice podnosi roditelj, odnosno zakonski zastupnik. Ako su roditelji razvedeni zahtjev za izdavanje putne isprave za maloljetnu osobu i preuzimanje izdane putne isprave može obaviti samo roditelj koji predoči odluku nadležnog suda kojom mu je dijete povjereno na čuvanje i odgoj.

Zahtjev za izdavanje putovnice rješava se u roku od 30 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva.

Za izdavanje putovnice potrebno je priložiti sljedeće:
osobnu iskaznicu ili drugu ispravu na temelju koje se može provjeriti identitet i hrvatsko državljanstvo;
dokaz o uplati u državni proračun (posebnom uplatnicom koja se dobije u policijskoj upravi/postaji*):
- iznosa od 320,00 kuna za izdavanje biometrijske putovnice ili
- iznosa od 410,00 kuna za izdavanje biometrijske putovnice u žurnom postupku;
upravna pristojba u državnim biljezima u iznosu od 70,00 kuna; a za izdavanje putovnice u žurnom postupku upravnu pristojbu u iznosu od 220,00 kuna (20,00 kuna u državnim biljezima, a iznos od 200 kuna uplatiti posebnom uplatnicom koja se dobije u policijskoj upravi);
1 fotografija - 3,5 x 4,5 cm, (naglasak fotografu da je fotografija za biometrijsku putovnicu);
staru putnu ispravu, koja će se poništiti i vratiti;
za malodobnu djecu koja prvi puta vade putovnicu, a nemaju osobnu iskaznicu: izvod iz matice rođenih i domovnicu (djeca koja su navršila 12 godina moraju biti prisutna radi potpisivanja zahtjeva odnosno radi davanja otisaka prstiju koji se pohranjuju u čipu biometrijske putovnice).
*NAPOMENA: Iznos koji se plaća za navedenu ispravu može se uplaćivati samo putem uplatnica koje se dobiju u policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji, budući da se u navedene uplatnice u rubriku "poziv na broj" upisuje jedinstveni kontrolirani broj koji ne može biti jednak kod dvije osobe.


Tvoja zena moze za decu da odradi sve sama, ali joj treba od tebe saglasnost, pa joj to uradi pre nego odes i overi u sudu ili opstini. E sad, koliko vidim ti planiras da i zena i deca vade pasos u Hrvatskoj, nadam se da su deca rodjena u Hr, u suprotnom moraju se upisati u hrv.knjige da bi dobili domovnice.

[Ovu poruku je menjao cvetak77 dana 10.10.2012. u 16:46 GMT+1]
[ Tzvrchak @ 11.10.2012. 08:27 ] @
Sad mala digresija na temu... ali stvar je malo hitna, a tamo gde je tema postavljena nema odgovora...

Rodjena sam u Skoplju, Makedonija. Zivim preko 30 godina u Beogradu i imam srpsko drzavljanstvo. Majka mi je hrvatica i ima sva tamosnja dokumenta i stan u vlasnistvu. Otac je makedonac po nacionalnosti, ali ima srpsko drzavljanstvo. Nakon razvoda roditelja 1990.god sestra i ja smo pripale majci i nemam pojma gde sad zivi otac, nemam kontakt sa njim. Ja sam se pri upisu u srednju skolu u Beogradu (01.IX 1991) izjasnila kao hrvatica po majci i imam uslov za sticanje hrvatskog drzavljanstva poreklom. U konzulatu u BGu mi je to prihvaceno, ali zatrazeno da predam rodni list iz mesta rodjenja (iako mi je prebacen izvod iz maticne knjige rodjenih na Novi Beograd). U makedonskom izvodu iz MKR shvatim da pise da imam i MAKEDONSKO drzavljanstvo, koje nisam nikada trazila a i ne treba mi. Sta sad? Da li da predajem dva drzavljanstva u hrvatski konzulat, ili prvo da trazim otpust iz makedonskog drzavljanstva preko makedonskog konzulata u Beogradu? Da li je dovoljno da u hrvatski konzulat predam uz dva drzavljanstva izjavu da se odricem makedonskog drzavljanstva ukoliko dobijem hrvatsko?

Molim za pomoc, ne spavam vec danima, jedva sam pribavila papire za hrvatsko drzavljanstvo... Sve prolazi, jedino ovo ne znam smem li da predam? Dva drzavljanstva, pa trazim i trece??? I molim vas jos i ono... i ono cetvrto, a ne bi bilo lose i peto???
[ cvetak77 @ 12.10.2012. 02:29 ] @
Citat:
Tzvrchak: Sad mala digresija na temu... ali stvar je malo hitna, a tamo gde je tema postavljena nema odgovora...

Rodjena sam u Skoplju, Makedonija. Zivim preko 30 godina u Beogradu i imam srpsko drzavljanstvo. Majka mi je hrvatica i ima sva tamosnja dokumenta i stan u vlasnistvu. Otac je makedonac po nacionalnosti, ali ima srpsko drzavljanstvo. Nakon razvoda roditelja 1990.god sestra i ja smo pripale majci i nemam pojma gde sad zivi otac, nemam kontakt sa njim. Ja sam se pri upisu u srednju skolu u Beogradu (01.IX 1991) izjasnila kao hrvatica po majci i imam uslov za sticanje hrvatskog drzavljanstva poreklom. U konzulatu u BGu mi je to prihvaceno, ali zatrazeno da predam rodni list iz mesta rodjenja (iako mi je prebacen izvod iz maticne knjige rodjenih na Novi Beograd). U makedonskom izvodu iz MKR shvatim da pise da imam i MAKEDONSKO drzavljanstvo, koje nisam nikada trazila a i ne treba mi. Sta sad? Da li da predajem dva drzavljanstva u hrvatski konzulat, ili prvo da trazim otpust iz makedonskog drzavljanstva preko makedonskog konzulata u Beogradu? Da li je dovoljno da u hrvatski konzulat predam uz dva drzavljanstva izjavu da se odricem makedonskog drzavljanstva ukoliko dobijem hrvatsko?

Molim za pomoc, ne spavam vec danima, jedva sam pribavila papire za hrvatsko drzavljanstvo... Sve prolazi, jedino ovo ne znam smem li da predam? Dva drzavljanstva, pa trazim i trece??? I molim vas jos i ono... i ono cetvrto, a ne bi bilo lose i peto???


Gle, mi sad mozemo da tupimo do zore, ovako ili onako.... ali s obzirom da je tvoj slucaj specifican, najlakse i najbolje je da pozoves Hrvatski konzulat u Sime Lozanica i da ih pitas.....ili otidji kod njih, ionako si u Beogradu, tete koje tamo rade su izuzetno ljubazne i sve ce ti objasniti.... jer na kraju krajeva one su te kojima trebas odneti sva dokumenta i podneti zahtev za domovnicu....

Neke zemlje prihvataju da imas vise drzavljanstava, ali nisam sigurna da li Hrvatska prihvata tri drzavljanstva. I nije u pitanju samo Hrvatska u tom slucaju nego se pitaju sve te tri drzave....
[ Tzvrchak @ 12.10.2012. 05:48 ] @
@cvetak77, puno hvala na odgovoru! U Sime Lozanica sam pitala, ona fina teta mi je rekla da predam sve pa ce o mom slucaju odluciti Zagreb. Pitam kakva je inace praksa sa tim "mojim slucajevima", kazu da ne znaju jer o tome odlucuje Zagreb... Vrzino kolo dakle. Za Srbiju znam da dozvoljava visestruko, ali ne znam za Makedoniju i Hrvatsku. U svakom slucaju hvala puno!
[ beknenad @ 14.10.2012. 23:41 ] @
Moja nevenčana supruga ima hr pasoš,, izbeglica, njeni su se vratili tamo,ima hr pasoš, imamo jedno dete, drugo na putu, da li deca mogu izvaditi pasoš, da li ja nekako mogu dobiti pasoš mogu se prijaviti kod njenih. da li bi bilo drugačije da smo venčani?
[ cvetak77 @ 15.10.2012. 03:11 ] @
Citat:
beknenad: Moja nevenčana supruga ima hr pasoš,, izbeglica, njeni su se vratili tamo,ima hr pasoš, imamo jedno dete, drugo na putu, da li deca mogu izvaditi pasoš, da li ja nekako mogu dobiti pasoš mogu se prijaviti kod njenih. da li bi bilo drugačije da smo venčani?


Tvoja supruga moze da izvadi hrvatski pasos za decu, prvo mora da ih upise u hrvatske knjige da bi dobili hrvatske Rodne listove, a na osnovu toga Domovnice, pa samim tim i Putovnicu. To je pravo dobijanja hrvatskog pasosa po osnovu roditelja (nasledjuje drzavljanstvo svojih roditelja) i to pravo vazi jedino ako je dete maloletno (sto kod tebe jeste slucaj).

Ti mozes dobiti pasos jedino ako se vencas sa njom i ako se prijavis da zivis na teritoriji Hrvatske.
[ beknenad @ 15.10.2012. 22:22 ] @
hvala puno, imao bih još neko pitanje. Prvo, da li se moram odjaviti sa adrese u Srbiji,pošto mi je to problem imam firmu,zatim da li ga mogu dobiti ako se venčamo i prijavim se tamo u nekom kraćem roku ili....i da li ga sigurno dobijam? Podrazumeva se da nisam probisvet, osuđivan itd.....Da li postoji mogućnost da kada decu, odnosno dete tamo prijavimo da idem na spajanje porodice iako nismo venčani? i treće, pre par godina sam se raspitivao na osnovu porekla, pradeda mi je odande, deda i otac su se izjašnjavali kao hrvati itd...? i ako neko ima neke informacije,malo izlazim iz teme, baba i prambaba su mi nemice, ima li ikakve šanse......papiri nemački
[ cvetak77 @ 17.10.2012. 23:38 ] @
Citat:
beknenad: hvala puno, imao bih još neko pitanje. Prvo, da li se moram odjaviti sa adrese u Srbiji,pošto mi je to problem imam firmu,zatim da li ga mogu dobiti ako se venčamo i prijavim se tamo u nekom kraćem roku ili....i da li ga sigurno dobijam? Podrazumeva se da nisam probisvet, osuđivan itd.....Da li postoji mogućnost da kada decu, odnosno dete tamo prijavimo da idem na spajanje porodice iako nismo venčani? i treće, pre par godina sam se raspitivao na osnovu porekla, pradeda mi je odande, deda i otac su se izjašnjavali kao hrvati itd...? i ako neko ima neke informacije,malo izlazim iz teme, baba i prambaba su mi nemice, ima li ikakve šanse......papiri nemački


Joj, al' si ga ti zamrsio.... sto komplikujes, moras gledati da pojednostavis, zivot je ionako sam po sebi komplikovan :)

elem, ne znam sto je tebi bitno sad to sto imas firmu, ako vec planiras da nadjes nacin da se odselis, sta ce ti onda firma.... Prebaci firmu na nekog ko ti je blizak, ako je vec neces gasiti.... Mada, nisam sigurna da li Hrvatska trazi da se odjavis iz (u ovom slucaju) Srbije, to ti mora reci neko ko je tako radio, recimo 80% sam sigurna da ne trebas da se odjavljujes....
Mislim da postoji zakonski rok u kom je Hrvatska obavezna da ti da drzavljanstvo i pasos, ali on nikako nije kratak kao sto tebi treba.... To sto ti nisi osudjivan niti probisvet je ok, ali nikakva olaksica ili ubrzanje procesa, moras biti realan.
E sad, ulogu igra to sto su ti se pradeda i deda, otac izjasnjavali kao Hrvati, ali moras im priloziti neki dokument na uvid..... i za neke tako slozenije stvari se ipak moras raspitati u Konzulatu ili Ambasadi, jer neke odgovore nemamo ni mi ovde.....
[ gasopa1963 @ 27.10.2012. 22:22 ] @
Forumasi molim za pomoc,
radi se o hrvatskom drzavljanstvu: baba po majci ( sada pokojna)je rodjena u Splitu, zivjela u Dubrovniku, davno udata i zivjela u Crnoj Gori. Moja majka je rodjena i zivjela u Crnoj Gori i nije nikada imala Hrvatsko drzavljanstvo. Ima li ikakvog osnova da ja takodje rodjen u CG trazim drzavljanstvo R.Hrvatske(dvojno) ?
Unaprijed hvala!
[ cvetak77 @ 28.10.2012. 01:08 ] @
Ne. Da bi stekao pravo na hrvatsko drzavljanstvo morao bi ti bar jedan roditelj imati hrvatsko drzavljanstvo a da ti imas manje od 18 godina.
U drugom slucaju pravo na hrvatsko drzavljanstvo bi mogao steci u slucaju da ti se neko od roditelja izjasnjavao kao Hrvat, da to mozes dokumentima i dokazati, kao i da se ti izjasnjavas kao Hrvat.
[ gasopa1963 @ 28.10.2012. 17:25 ] @
Pozdrav i hvala na odgovoru,
shvatam da ide prvo prvi naslijedni red(majka pa djeca) i po tome ima li pravo moja majka da dobije HR drzavljanstvo po svojoj pok majci iz Dalmacije(gore navedeno) sva ujcevina joj je u Dalmaciji itd..
Unaprijed hvala na odgovoru.
[ arctium_lappa @ 13.11.2012. 11:48 ] @
zvala sam konzulat danas, rekli su mi da je domovnica trajna, posto sam je ja izvadila pre 4 godine, to nije problem, ona dakle moze da bude starija od 6 meseci, e sad problem je u tome sto sam tad vadila i rodni list, a on ne sme da bude stariji od 6 meseci i receno mi je da moram da idem u split da se odjavim i da uzmem novi rodni list, a ja dole ne zivim od '91. ne razumem zasto se moram odjavljivati i to je sad veliki trosak putovati dole, zar ne moze nekako drugacije to odjavljivanje? da posaljem punomoc nekome?
[ RonJ @ 13.11.2012. 12:11 ] @
Citat:
arctium_lappa: zvala sam konzulat danas, rekli su mi da je domovnica trajna, posto sam je ja izvadila pre 4 godine, to nije problem, ona dakle moze da bude starija od 6 meseci, e sad problem je u tome sto sam tad vadila i rodni list, a on ne sme da bude stariji od 6 meseci i receno mi je da moram da idem u split da se odjavim i da uzmem novi rodni list, a ja dole ne zivim od '91. ne razumem zasto se moram odjavljivati i to je sad veliki trosak putovati dole, zar ne moze nekako drugacije to odjavljivanje? da posaljem punomoc nekome?


Rodni list mozes da izvadis u bilo kom maticnom uredu u Hrvatskoj,recimo u Iloku nemoras da putujes u Split.

Odjava mora iz Sup-a(Split) gde si imala zadnje mesto boravka,moze preko punomoci toj osobi treba da posaljes punomoc(overenu u sudu),orginal domovnicu i overenu fotokopiju srpske licne karte(ta osoba moze i da ti izvadi rodni list).

[ cvetak77 @ 13.11.2012. 13:35 ] @
Citat:
RonJ: Rodni list mozes da izvadis u bilo kom maticnom uredu u Hrvatskoj,recimo u Iloku nemoras da putujes u Split.

Odjava mora iz Sup-a(Split) gde si imala zadnje mesto boravka,moze preko punomoci toj osobi treba da posaljes punomoc(overenu u sudu),orginal domovnicu i overenu fotokopiju srpske licne karte(ta osoba moze i da ti izvadi rodni list).


Tacno, pritom za Rodni list ne treba punomoc....
[ arctium_lappa @ 13.11.2012. 15:06 ] @
hvala na odgovorima :)
[ deedee6 @ 13.11.2012. 15:19 ] @
Citat:
Rodni list mozes da izvadis u bilo kom maticnom uredu u Hrvatskoj...


Jel neko zna kakva je situacija sa vadjenjem podataka za osobe rodjene pre 1 svetskog rata, da li su i oni ubačeni u bazu podataka i da li može na ovaj način da se dodje do njihovih dokumenata ( rodni list ), u pitanju je Lika?
[ arctium_lappa @ 16.11.2012. 09:17 ] @
ako moze neko da mi odgovori, interesuje me,posto je ranije napisano da se prebivaliste moze odjaviti i preko neke agencije u beogradu za 7dana, da li mi mozete pomoci o kojoj se agenciji radi, jer trazila sam,nista nisam nasla, a potrebno mi je da tu odjavu sto pre zavrsim, na zalost ispalo je da nemam kome dole poslati punomoc. ako neko zna molim vas javite mi na pp
[ cvetak77 @ 16.11.2012. 13:17 ] @
Ja znam samo da je ta agencija bila negde u Busijama.
Imas jos jednu opciju - direktno se obrati Hrvatskom konzulatu u Beogradu, oni ti isto mogu uraditi odjavu preko njih...
[ beknenad @ 19.11.2012. 09:50 ] @
Predao sam poćetkom novembra sve papire u konzulatu za državljanstvo, prihvatili su ih i rekli da će javiti, da li znate okvirno za koliko bi mogao dobiti odgovor. Predao sam na osnovu porekla, pošto mi se otac izjašnjava kao hrvat, sve ostale papire sam pribavio kao i njegovu vojnu knjižicu gde se on izjašnjava kao hrvat i krštenicu iz katoličke crkve.
[ cvetak77 @ 19.11.2012. 13:40 ] @
Hm, zasto ih odmah nisi pitao kakva je praksa inace, kakva su im iskustva, koliko je vremena obicno potrebno da se realizuje zahtev za drzavljanstvo.....?
Makar okvirno da znas bar nesto....
Zasto nisi otisao u rodno mesto svoga oca i tamo zatrazio domovnicu?

Reci cu ti moje iskustvo. Ja sam hrvatski drzavljanin (imam i srpsko drzavljanstvo), moja deca su rodjena u Srbiji i imaju srpsko drzavljanstvo. Otisla sam u svoj rodni grad i tamo ih upisala u maticne knjige na osnovu svog hrvatskog drzavljanstva. Dobile su hrvatsko drzavljanstvo. U jednom jedinom danu.
[ icewolf989 @ 20.11.2012. 22:50 ] @
cvetak77 zanima me da li su ti deca bila maloletna ili punoletna kad si ih upisivala u maticne knjige ?
[ cvetak77 @ 21.11.2012. 03:02 ] @
maloletna.....
ali ako beknenad trazi hrv. drzavljanstvo po drugom osnovu mozda nema veze sto je punoletan....
[ brkchey @ 24.11.2012. 12:12 ] @
Cuo sam da ce Hrvatska da ukida dvojna drzavljanstva po ulasku u EU. Jel zna neko jel to istina?
[ Mirakas @ 10.12.2012. 12:04 ] @
Evo ovako, ja sam rodjena u Hrvatskoj, ali u Srbiji sam od 92, imala sam putovnicu do skoro na Hrvatskoj adresi, ali sam otisla u Hrt i odjavila se jer ne mogu tamo svaki put da idem...e sad ja imam sve papire koji su potrebni da bi dobila putovnicu u Beogradu u Hrv ambasadi, ali me interesuje dete koje ima 3 godine i rodjeno je u Srbiji, jel moguce i njoj da izvadim u Bg putovnicu,gde mogu da je prijavim da bi ona dobila rodni list, da li moram ici u Hrv i gde bi je prijavila jer sam se ja odjavila iz Hrv.Kako da dobijem rodni list i domovnicu za nju? Hvala unapred
[ cvetak77 @ 10.12.2012. 18:42 ] @
Vec sam pisala o tome, ali ponovicu...
Deca do 18.godine imaju pravo na hrvatsko drzavljanstvo po osnovu drzavljanstva jednog od roditelja. Ne morate biti prijavljeni u Hrvatskoj da bi imali hrvatski pasos.
Potrebno je da odete u Hrvatsku (ili da nekom date punomoc) da Vam se dete upise u Hrvatske Maticne knjige. Potreban Vam je detetov Srpski Izvod iz Maticne knjige rodjenih, Uverenje o Srpskom drzavljanstvu ili Srpski pasos. Upis deteta u Hrvatske Maticne knjige zavrsava se u jednom danu i odmah cete dobiti i Rodni list i Domovnicu. Dete postaje hrvatski drzavljanin sa prijavoom prebivalista u Srbiji. Ista stvar ce biti i sa hrvatskim pasosem, predajete u Konzulatu Zahtev za putovnicu koju kad dobijete unutra ce Vam pisati Vasa srpska adresa kao i detetu. Dete ce dobiti pasos za nekih mesec dana, Vi mozda malo duze zbog nekakvih srpsko-hrvatskih provera, ali u prilog Vam ide podatak da Vam to nije prva hrvatska putna isprava.
[ toxxic @ 29.01.2013. 15:31 ] @
Citat:
cvetak77:
Ne. Da bi stekao pravo na hrvatsko drzavljanstvo morao bi ti bar jedan roditelj imati hrvatsko drzavljanstvo a da ti imas manje od 18 godina.
U drugom slucaju pravo na hrvatsko drzavljanstvo bi mogao steci u slucaju da ti se neko od roditelja izjasnjavao kao Hrvat, da to mozes dokumentima i dokazati, kao i da se ti izjasnjavas kao Hrvat.

Pošto sam ja punoletan, da li to znači da moram da imam neki dokument starijeg datuma na kome sam se već izjašnjavao kao Hrvat, ili mogu i sad da se izjasnim kao Hrvat, pošto mi majka ima i domovnicu i izjašnjavala se kao Hrvatica (kao dokaz posedujem više njenih dokumenata)?
[ brkchey @ 29.01.2013. 15:41 ] @
Citat:
toxxic: Pošto sam ja punoletan, da li to znači da moram da imam neki dokument starijeg datuma na kome sam se već izjašnjavao kao Hrvat, ili mogu i sad da se izjasnim kao Hrvat, pošto mi majka ima i domovnicu i izjašnjavala se kao Hrvatica (kao dokaz posedujem više njenih dokumenata)?


Ja sam kao punoljetan dobio HR drzavljanstvo jos 2009. godine na osnovu toga sto mi je otac te narodnosti. Tacno je da moras da doneses dokument na kojem si se izjasnjavao kao hrvat ili da izvadis novi rodni list i da se izjasnis ako nisi do sada. U svakom slucaju meni je uspjelo, dakle probaj, nema razloga da ne prodje i tebi. Srecno!
[ dita1 @ 11.02.2013. 18:01 ] @
Molim vas moze li iko da mi pomogne,moj otac je rodjen u bosni i citav svoj zivot zivi u bosni a hrvat je izjasnjava se kao hrvat i ima hrvatsku putovnicu,mogu li ja na osnovu toga da dobijem hrvatsku putovnicu i kakve je procedura,punoljetan sam a majka mi je srpkinja.
[ brkchey @ 11.02.2013. 20:04 ] @
Procitaj moj post iznad, imam identicnu situaciju, ja sam dobio pasos prije 5 godina; znaci sansa postoji, trebas samo otici u najblizi konzulat i pitati ih da li se nesto promijenilo u medjuvremenu; Sretno!
[ darko t @ 11.02.2013. 20:47 ] @
pozdrav svima,nadam se da ce i meni neko da pomogne jer stvarno ne znam vise kome da se obratim,2007 sam imao neuspesan pokusaj,tj agencija preko koje sam isao..stali su na pola puta i cao,ja kao i moji starci koji nemamo veze sa ovim nismo imali drugog izbora no da batalimo to,pokusali smo u hr ambasadi u bg-u kao i u konzulatu u tuzli,stari je takodje isao i u rijeku u maticni ured,i svugde je bila ista prica...nemamo pravo!!!s ozbzirom u kakvim smo odnosima bili zadnjih godina nista me ne cudi, sta ce drugo reci kad vide jednog srbina koji nema nikakvu predstavu o tome,ovako da ne duzim previse.. ja sam rodjen u rijeci 86. burazer takodje 83.tamo smo ziveli do 90-te,imali smo prijavljeno mesto prebivalista,90 nte kada smo krenuli za srbiju odjavili smo se i te odjavnice imamo jos,problem je sledeci,oni su nas upisali u hr knjigu drzavljana kao bosansko hercegovacke drzavljane,jer su nam roditelji iz bosne i na osnovu njih oni su nam upisali to drzavlj. cije mi drzavlj. inace nikad nismo ni imali..nit smo kad bili tamo prijavljeni,znaci nemamo nikakav papir sto nas povezuje sa bosnom,to je jedini razlog iz kog su nas odbili..znaci jedini odgovor koji smo mi dobili od tete cike kako god iz gore navedeni ustanova jeste taj..ne moze jer ste upisani kao drzavljani bosne i hercegovine....sad stvarno ne znam sta da radim,jedino mi mozda preostaje da izvadim neku potvrdu ili uverenje u bosni da nisam njihov drzavljanin il sta vec..ako ce i to nesto da pomogne promeni???bio bih zahvalan na bilo kakvoj informaciji...hvala!!
[ brkchey @ 11.02.2013. 21:51 ] @
Citat:
darko t: pozdrav svima,nadam se da ce i meni neko da pomogne jer stvarno ne znam vise kome da se obratim,2007 sam imao neuspesan pokusaj,tj agencija preko koje sam isao..stali su na pola puta i cao,ja kao i moji starci koji nemamo veze sa ovim nismo imali drugog izbora no da batalimo to,pokusali smo u hr ambasadi u bg-u kao i u konzulatu u tuzli,stari je takodje isao i u rijeku u maticni ured,i svugde je bila ista prica...nemamo pravo!!!s ozbzirom u kakvim smo odnosima bili zadnjih godina nista me ne cudi, sta ce drugo reci kad vide jednog srbina koji nema nikakvu predstavu o tome,ovako da ne duzim previse.. ja sam rodjen u rijeci 86. burazer takodje 83.tamo smo ziveli do 90-te,imali smo prijavljeno mesto prebivalista,90 nte kada smo krenuli za srbiju odjavili smo se i te odjavnice imamo jos,problem je sledeci,oni su nas upisali u hr knjigu drzavljana kao bosansko hercegovacke drzavljane,jer su nam roditelji iz bosne i na osnovu njih oni su nam upisali to drzavlj. cije mi drzavlj. inace nikad nismo ni imali..nit smo kad bili tamo prijavljeni,znaci nemamo nikakav papir sto nas povezuje sa bosnom,to je jedini razlog iz kog su nas odbili..znaci jedini odgovor koji smo mi dobili od tete cike kako god iz gore navedeni ustanova jeste taj..ne moze jer ste upisani kao drzavljani bosne i hercegovine....sad stvarno ne znam sta da radim,jedino mi mozda preostaje da izvadim neku potvrdu ili uverenje u bosni da nisam njihov drzavljanin il sta vec..ako ce i to nesto da pomogne promeni???bio bih zahvalan na bilo kakvoj informaciji...hvala!!


Zaboravi na to sto su ti rekli i nastavi da se raspitujes u ambasadi i u konzulatima, ako nista zovi kancelariju MVP u Zagrebu; uvjeren sam da imate obojica pravo na drzavljanstvo na osnovu rodjenja u HR. Evo ja sam dobio i bez toga.
Nemoj da odustajes, imas pravo na drzavljanstvo; sretno!
[ dita1 @ 11.02.2013. 22:36 ] @
Citat:
brkchey:
Procitaj moj post iznad, imam identicnu situaciju, ja sam dobio pasos prije 5 godina; znaci sansa postoji, trebas samo otici u najblizi konzulat i pitati ih da li se nesto promijenilo u medjuvremenu; Sretno!

znam procitala sam tvoj post za koliko si ti dobio pasos i koji dokument si prilozio
[ dita1 @ 11.02.2013. 22:43 ] @
i jesi li ti vadio tu domovnicu ili si samo sa rodnim listom uspio dobiti pasos
[ brkchey @ 12.02.2013. 05:40 ] @
Rodni list je bio glavni faktor, ostalo je neka sitna dokumentacija; sve ce ti objasniti oni u konzulatu; domovnicu nisam vadio, odmah sam dobio pasos..
[ darko t @ 12.02.2013. 13:29 ] @
druze cisto sumnjam da mi nece reci isto sto i prosli put...posto vidim da pominjete to izjasnjavanje narodnosti,meni u rodnom listu ne pise nista..prazan prostor
[ cvetak77 @ 12.02.2013. 13:45 ] @
Citat:
darko t:
pozdrav svima,nadam se da ce i meni neko da pomogne jer stvarno ne znam vise kome da se obratim,2007 sam imao neuspesan pokusaj,tj agencija preko koje sam isao..stali su na pola puta i cao,ja kao i moji starci koji nemamo veze sa ovim nismo imali drugog izbora no da batalimo to,pokusali smo u hr ambasadi u bg-u kao i u konzulatu u tuzli,stari je takodje isao i u rijeku u maticni ured,i svugde je bila ista prica...nemamo pravo!!!s ozbzirom u kakvim smo odnosima bili zadnjih godina nista me ne cudi, sta ce drugo reci kad vide jednog srbina koji nema nikakvu predstavu o tome,ovako da ne duzim previse.. ja sam rodjen u rijeci 86. burazer takodje 83.tamo smo ziveli do 90-te,imali smo prijavljeno mesto prebivalista,90 nte kada smo krenuli za srbiju odjavili smo se i te odjavnice imamo jos,problem je sledeci,oni su nas upisali u hr knjigu drzavljana kao bosansko hercegovacke drzavljane,jer su nam roditelji iz bosne i na osnovu njih oni su nam upisali to drzavlj. cije mi drzavlj. inace nikad nismo ni imali..nit smo kad bili tamo prijavljeni,znaci nemamo nikakav papir sto nas povezuje sa bosnom,to je jedini razlog iz kog su nas odbili..znaci jedini odgovor koji smo mi dobili od tete cike kako god iz gore navedeni ustanova jeste taj..ne moze jer ste upisani kao drzavljani bosne i hercegovine....sad stvarno ne znam sta da radim,jedino mi mozda preostaje da izvadim neku potvrdu ili uverenje u bosni da nisam njihov drzavljanin il sta vec..ako ce i to nesto da pomogne promeni???bio bih zahvalan na bilo kakvoj informaciji...hvala!!


Ono sto meni ovde uporno bode oci je to da ste ti i tvoj brat rodjeni u Rijeci. Dakle, kad ste odlazili odjavili ste se, to je samo odjava adrese, da tu vise ne zivite, to nikako nije ispis is knjige drzavljana. Da sto puta imate bosansko-hercegovacko drzavljanstvo, ti i dalje imas drzavljantsvo po rodjenju, a to je hrvatsko.
Znaci, ti pre svega moras traziti domovnicu na koju imas pravo po rodjenju, i nemoj da njih pitas sta moze, a sta ne moze, pokazi da znas svoja prava. Ljudi na salterima sluze da ti daju informaciju, nisu oni nikakav preki sud, ponekad ni oni sami ne znaju odgovor, pa pricaju gluposti. Licno ja se nikad nisam zaustavljala na nekim nelogicnim odgovorima koje sam dobijala. Ako procitas kompletan topik videces da sam ja pisala pismo i Konzulu Hrvatske, a bome i uredu Vuk Jeremica. Mi smo svi ljudi, ali i oni su.
[ brkchey @ 12.02.2013. 23:35 ] @
Citat:
darko t:
druze cisto sumnjam da mi nece reci isto sto i prosli put...posto vidim da pominjete to izjasnjavanje narodnosti,meni u rodnom listu ne pise nista..prazan prostor


Znaci, odes u opstinu, trazis da ti naprave novi rodni list i tamo upises HRVAT i to je to...
Dalja procedura se nastavlja u konzulatu..
[ dita1 @ 13.02.2013. 19:36 ] @
druze samo jos jedno pitanje imam,osim rodnog lista jesi li prilozio ikakav dokument od oca
[ brkchey @ 13.02.2013. 22:25 ] @
Citat:
dita1: druze samo jos jedno pitanje imam,osim rodnog lista jesi li prilozio ikakav dokument od oca


Od oca isto dokaz o pripadnosti hravtskom narodu, znaci njegov rodni list;
Inace da sam rodjen u Hrvatskoj to mi ne bi trebalo. Nama rodjenima u Bosni su znali traziti i od djeda rodni list cak, ali eto ja sam prosao sa ocevim..
[ dita1 @ 13.02.2013. 22:46 ] @
ok bas ti hvala u ocevom rodnom listi ima stavka narodnost i on se izjasnio kao hrvat u mom rodnom listu nema toga i moracu praviti novi samo me jos zanima je li i tvoj otac rodjen u bosni ili u hrvatskoj
[ brkchey @ 13.02.2013. 23:02 ] @
Rodjen je u Bosni i on i djed i pradjed :D, dalje nisam siguran, uglavnom svi su odavno tu, i nemam nikog bliskog u Hrvatskoj, ali eto nisam imao problema za dobijanje dokumenta :)
[ dita1 @ 13.02.2013. 23:27 ] @
bas ti hvala stvarno si mi pomogo
[ laki1988 @ 19.02.2013. 20:00 ] @
Pozdrav svima imam jedno pitanje koje nije bas 100% u vezi sa temom.Rodjen sam u hrvatskoj i imam njihovu domovnicu,pa mislim da mi vadjenje pasosa nece biti problem.Zanima me nesto drugo,da li ja sa srpskom licnom kartom i sa hrvatskim pasosem imam ista prava za rad u EU kao da imam sva dokumenta iz hrvatske.Hvala
[ brkchey @ 20.02.2013. 19:13 ] @
Citat:
laki1988: Pozdrav svima imam jedno pitanje koje nije bas 100% u vezi sa temom.Rodjen sam u hrvatskoj i imam njihovu domovnicu,pa mislim da mi vadjenje pasosa nece biti problem.Zanima me nesto drugo,da li ja sa srpskom licnom kartom i sa hrvatskim pasosem imam ista prava za rad u EU kao da imam sva dokumenta iz hrvatske.Hvala


Mislim da nece biti razlike, nikoga nije briga gdje ti stanujes, njih zanima samo da si drzavljanin EU. Licnu kartu ces ionako morati mjenjati ako dobijes permanent residence na osnovu posla negdje u EU. I ja sam u istoj situaciji kao ti, samo sa prebivalistem u BiH.
Postoji to ogranicenje 2+3+2 kao sto su imale Bugarska i Rumunija, mada sam siguran da ce HR dobiti vec nakon 2 ili 2+3 godina jednak status jer je mnogo ispred navedenih drzava i jos ce brze napredovati po ulasku sasvim sam siguran, jer bice manje korupcije sto je najbitnije. Vidjecemo jos sta ce biti, uglavnom, budi zadovoljan sto imas jedan vrlo znacajan dokument za razliku od ostalih manje srecnih stanovnika tvoje zemlje koji su jos uvijek u poprilicnom getu zbog svega sto se desava. Ista situacija je i u BiH, ako ne i gora, polako se pretvaramo u jedan izolovani mracni vilajet bez ikakve ravnopravne veze sa spoljnim svijetom.
[ laki1988 @ 21.02.2013. 07:00 ] @
Hvala.To sam i ja mislio a sad nam ostaje samo da cekamo leto pa da vidimo sta ce biti.
[ trivo @ 21.02.2013. 18:00 ] @
Mozda je neko imao situaciju slicnu mojoj pa da podeli iskustva?Ja sam rodjen u HR 1980,moji su tada imali prebivaliste u BiH gde sam i ja posle doselio.Otac i majka su mi rodjeni u HR a otac mi ima i domovnicu.95 sam doselio u SRB a drzavljanstvo sam dobio 2000 godine.Skoro kad sam bio u HR da izvadim rodni list jedna teta mi je rekla da joj je cudno kako ja nisam upisan u njihovu knjigu drzavljana jer valjda po propisima iz te godine sam trebao biti upisan.Pitala me kad sam dobio SRB drzavljanstvo i da nemam jos neko?SRB drzavljanstvo sam dobio 2000 a juce sam proverio i javili su mi da nisam upisan u knjige drzavljana BiH.
Pitanje je da li imam pravo na nakdnadni upis,da li da to jurim u HR ili preko ambasade u Beogradu?
[ bojan_kljajic @ 25.04.2013. 00:55 ] @
Pozdrav svima,

posto vidim da ima dosta dobronamernih ljudi, voleo bih da mi neko konkretno pomogne i kaze sta da radim. Ovako, ovo je moja situacija.

Moj pradeda, deda, otac su rodjeni i odrasli u Hrvatskoj ali ja sam igrom slucaja rodjen u Beogradu 1982 godine. Samo sam rodjen, ali sam ziveo u Hrvatskoj (kao i svi moji preci). Medjutim, posto su moji ziveli na selu i nisu mnogo vodili racuna, nisu me prijavili da sam ziveo tamo (niko nije imao pojma da ce izbiti rat - hteli su da me prijave 1991, ali tad to vec nije moglo). Otac mi ima sve papire (on je rodjrn ranije). Svi su mi Srbi, i uvek smo se tako izjasnjavali. Uz to, trebao bih skoro da se zenim, a zena mi je takodje iz Hrvatske (rodjena gore, i bila prijavljena, sve normalno). Ima pasos, domovnicu i sve papire. Zanima me da li postoji mogucnost da i ja dobijem nekako Hrvatski pasos? Sada zivim i radim u Beogradu.

Ja sam bio u konzulatu u Beogradu, i oni su mi rekli da nemam pravo. Medjutim, kada sam bio gore u Hrvatskoj 2008 godine u Sisku, u MUP-u mi je zena Hrvatica koja je glavna za to izdavanje pasosa itd., ali koja je vidno nastorjena protiv Srba rekla da nemam nikakva prava i da je cudi sto sam uopste i dosao da pitam. Medjutim, otisao sam kod neke pravnice koja je zaduzena za izdavanje tih dokumenta na nivou celog grada (i koja je predstavljala, cini mi se, zvanicnu vladu Hrvatske ili tako nesto) i koja mi je rekla da na osnovu mesta rodjenja jednog od roditelja imam 100% pravo da dobijem pasos, a sto je definisano Zenevskom konvencijom koju je Hrvatska potpisala. Sta da radim?

Zanima me da li postoji mogucnost da i ja dobijem nekako Hrvatski pasos, i ako postoji kako? Svaka pomoc je dobro dosla.


Hvala unapred.
[ Ami33 @ 26.04.2013. 17:38 ] @
Ne znam koliko ti ove informacije mogu pomoci,ali,moja majka je rodjena u Novom Pazaru a roditelji su joj Hrvati.Na njenom rodnom listu(krstenici)pisalo je ,,nacionalnost-Hrvatica,, i samo na osnovu toga,je uspela dobiti domovnicu i pasos.Dakle,manje je bilo vazno sto je dete roditelja sa Hrvatskim drzavljanstvom.E sad...to je bilo tada,a sada apsolutno imas pravo po ocu na domovnicu i pasos.Idi samo i samo u Hrvatski konzulat i predaj zahtev.Ponesi sve papire tvojih roditelja,odnosno oca i predaj zahtev.Nemoj odlaziti kod Sulje i MUje raspitivati se,vec samo u konzulat.
[ cvetak77 @ 26.04.2013. 21:06 ] @
Odgovoricu po 1OO-ti put, nije mi tesko... Iako ne bi skodilo da procitate kompletnu temu, ima zaista korisnih informacija.
Dakle, pravo na drzavljanstvo, odn. Domovnicu po osnovu roditelja rodjenih u Hrvatskoj imas jedino ako si mladji od 18 godina. Drugo pravo po kom mozes dobiti domovnicu (ako si vec rodjen van teritorije Hrvatske) je da se izjasnjavas i osecas kaao Hrvat, da su ti se roditelji izjasnjavali kao Hrvati i to pritom moras nekim starim dokumentima i dokazati. To sto si ti maltene ceo svoj zivot ziveo u Hrvatskoj a nisi se nikad nigde tamo prijavio ne znaci s pravne osnove nista, naazalost... Tako da kad zanemaris predrasude da li je neka teta na salteru mrziteljica Srba (sretala sam ih i sama) ili nije, reci ce ti isto, neka mozda lepsim tonom, neka mozda drsko. S tim da si pomenuo da ti buduca zena ima hrv. drzavljanstvo po vencanju s njom mogao bi dobiti drzavljanstvo, ali pod uslovom da se prijavite i zivite u Hrvatskoj (mislim 3 godine, nisam sigurna, mozes sve to proveriti na zvnicnom sajtu Ministarstva Inostranih Poslova Republike Hrvatske).
Uzdravlje!
[ dita1 @ 03.05.2013. 17:25 ] @
e ovako ja sam isla do ambasade svi dokumenti su mi ok i samo jos treba da napisem nekakav sastav u kome se ja izjasnjavam srcem i dusom kao hrvatica a ja stvarno nemam talenta za pisanje nikakvog da li je neko imao slicnih iskustava i moze li da mi pomogne
[ dita1 @ 03.05.2013. 17:34 ] @
e ovako ja sam isla do ambasade svi dokumenti su mi ok i samo jos treba da napisem nekakav sastav u kome se ja izjasnjavam srcem i dusom kao hrvatica a ja stvarno nemam talenta za pisanje nikakvog da li je neko imao slicnih iskustava i moze li da mi pomogne
[ toxxic @ 06.05.2013. 14:04 ] @
Citat:
dita1:
e ovako ja sam isla do ambasade svi dokumenti su mi ok i samo jos treba da napisem nekakav sastav u kome se ja izjasnjavam srcem i dusom kao hrvatica a ja stvarno nemam talenta za pisanje nikakvog da li je neko imao slicnih iskustava i moze li da mi pomogne

Molio bih te da mi detaljno napišeš koje si sve papire odnela u ambasadu, da li si izvadila rodni list u koji ti je naknadno upisana nacionalnost, da li su ti tražili i papire od mame, i da li to što je srpkinja predstavljalo problem?
Hvala unapred na odgovoru.
[ makidacha14 @ 05.01.2014. 22:02 ] @
Postovanje, moja situacija je sledeca: imam i srpski i hrvatski paso, oba se vode na adresu u Beogradu. Moj muz zivi i radi u Stockholmu, ja sam dosla kod njega turisticki, sa srpskim pasosem i tu ostajem tacno 3 meseca. Mislila sam, kada se vratim u Srbiju i preuzmem iz konzulata Hrvatski pasos da onda sa tim pasosem otputujem ponovo u Svedsku, jer mi je sa njim lakse da podnesem zahtev za dozvolu boravka. E sad, moje konkretno pitanje je da li mogu na aerodromu u Beogradu da pokazem samo hrvatski pasos kad budem izlazila iz zemlje? Plasim se da me nece pustiti da udjem u avion ukoliko im pokazem srpski pasos gde se moze videti po pecatima da sam se nedavno vratila iz Svedske, a nisam provela 3 meseca u Srbiji. Molim vas za odgovor ukoliko je neko upucen! Hvala unapred!
[ cvetak77 @ 08.01.2014. 22:13 ] @
Ma zasto te ne bi pustili za hrvatskim pasosem? Sta se to koga tice dok god imas uredan pasos, i ne koristis vise pasosa za jedno putovanje?
Tako sam ja za moju decu prilozila hrvatske pasose sa adresom u Beogradu na aerodormu "Nikola Tesla" i ona tamo koza me pitala da zasto putuju sa hrvatskim pasosem, ja reko' - zato jer su im srpski pasosi istekli.... i mislim se, sta tebe briga zasto? Nije zabranjeno!
Tako su me i u Hrvatskoj pitali da zasto putujem sa srpskim pasosem kad imam pravo po rodjenju na domovnicu i hrvatski pasos.... Ma sta vas zabole? Ne krsis nikakav zakon. Krsila bi zakon da menjas pasose u toku putovanja....ovako? Molim, lepo, dobar dan, izvolite, hvala, dovidjenja i srecan put! Putuj, Igumane!
(Bas sam danas u nekom vedrom i praznicnom raspolozenju, ne uzmi mi za zlo... :) )

[Ovu poruku je menjao cvetak77 dana 08.01.2014. u 23:30 GMT+1]
[ Lacke @ 14.01.2015. 15:49 ] @
Pozdrav svima :) Ja bih hteo da izvadim Hrvatski pasos.

Znam da mi treba:
- fotografiju u boji, dimenzija 35 x 45 mm s pogledom prema napred i to tako da 70 do 80 % visine fotografije pokazuje glavu osobe od brade do temena, otkrivena čela, bez pokrivala za glavu (šešira, kape ili marame);

- domovnica RH

- rodni list(Srpski) ili izvod iz matične knjige rođenih (ne stariji od 6 meseci)

Da li imam pravo da vadim pasos i Beogradu ili moram ici u Suboticu jer zivim u Zrenjaninu?
Koliko kosta taj pasos i koliko dugo se ceka dok se dobija? Hvala unapred!
[ mikele.st @ 14.01.2015. 16:24 ] @
Postovana Cvetak,

Evo ovakva je moja situacija, sprzili su me prosle godine u Splitu samo tako. Naime isao sam izvaditi papire i naravno ovakva je situacija:

Odem u maticni ured u Splitu i kazu mi, zapravo pokazali da su mi baba rodjena u Splitu(cijeli zivot zivila u Splitu, Hrvatica inace ima zivih sestara i sve to) , majka od iste babe - kcerka rodjena u Sibeniku (radila ceo zivot u Splitu i zaradila tamo penziju ima i OIB) izbrisane iz Knjige Drzavljana odnosno nemaju Domovnicu, sto nikakve logike nema, jesmo se mi 91-ve preselili za Srbiju , ali kao sto si rekla Drzavljanstvo ne moze niko da ti obrise ako ti to ne trazis.
E sad moj otac je rodjen u Srbiji i ziveo dobar deo zivota je ziveo u Splitu, i meni su 79-te kad sam rodjen upisali drzavljanstvo Srbije u maticnoj knjigi (po ocu)i ako sam rodjen u Splitu i imam HR Maticni broj.
Rekli su mi u Splitu da ja imam Srpsko drzavljanstvo rodjenjem, sto je laz jer sam ga dobio tek 2003-ce sticanjem , a ne po ocu!
Rekli su mi da ja nemam pravo na Domovnicu iako sam rodjen u Splitu i zavrsio Osnovnu skolu. Meni sad treba savet sta dalje, razmisljao sam da odem u Konuzlat i da im ako treba da pripretim Strazburom jer ovo je kriminal sta rade.

Kao vi ste trebali da se izjasnite kao Hrvat , ali kao da da vi ste tad bili maloletni pa niste mogli, a moje pitanje je sto mi sad ne dozvolite da se opredelim.. Ne znam sta da radim, da li ici u Konzulat i forsirati, jer po samom njihovom zakonu, rodjenjem imam pravo, a da ne pricam da su mi pola obitelji hrvati.
[ trivo @ 14.01.2015. 21:11 ] @
Ja sam prosle nedelje podigao HR pasos i to sam otisao za ZG i predao za zurni postupak,bilo je gotovo za dan,prenocio sam kod tetke u sutradan podigao.
Od dokumenata ti treba domovnica(ne starija od 6 meseci),rodni list(ne stariji od 3 meseca),slike za biometriski pasos(slike su 40 kuna,oko SUP-a ima milion fotografskih radnji,cene su iste),validan dokument(ja sam koristio SRB pasos),potvrda o OIB broju(vadi se u poreskoj upravi),uplata od 400 i 250 kuna,i kopije svih tih dokumenata barem dva puta.

Najvise sam vremena izgubio za OIB jer mi je portir nenamerno(ili namerno) napisao pogresan broj pa me navigacija odvela u neku industrisku zonu.Pomogle su mi kulturne bakice koje sam pitao.
Za OIB ti treba kopija domovnice,rodnog i SRB pasosa.Potvrdu dobijes nakon popunjavanja zahteva za 15 min.

Sve ovo sam radio u HR jer je brze,jeftinije i vremenski krace jer sam cuo da se preko konzulata ceka dosta dugo.


[ Lacke @ 16.01.2015. 07:58 ] @
Odgovor iz konzulata:

- izvadak iz matične knjige rođenih (ne stariji od 6. mjeseci)

- "stara" putovnica (ukoliko istu posjedujete)
- dvije fotografije u boji (35x45 mm, na bijeloj sjajnoj pozadini - po prije dostavljenoj uputi)
- uvjerenje o državljanstvu Republike Srbije (ili putovnica Rep. Srbije)

- lična karta Republike Srbije (ako imate prebivalište u Republici Hrvatskoj trebate prije podnijeti zahtjev za odjavu prebivališta u RH)
- domovnica (nije bitan datum izdavanja)

Svi priloženi dokumenti moraju biti u izvorniku i preslici.
Zahtjev se podnosi osobno (ne može se nekoga opunomoćiti, niti zahtjev slati poštom).
Konzularna pristojba se naplaćuje prilikom podnošenja zahtjeva u iznosu od 106. eura (80. eura do 21. godine), plaća se u banci (uplatnicu dobivate nakon utvrđivanja vjerodostojnosti i potpunosti dokumentacije).
Vrijeme potrebno za izradu je oko 30 dana (ako se radi o prvoj putovnici Republike Hrvatske vrijeme izrade je oko 90 dana).
Zahtjev dobivate i predajete u diplomatsko konzularnom predstavništvu po mjestu prebivališta.
Termini se ne zakazuju
[ cvetak77 @ 17.01.2015. 02:23 ] @
Sve to i mnogo vise pise unazad na ovoj temi, ali niko ne cita izgleda :/
[ DraganBenz @ 22.01.2015. 10:18 ] @
Ovako. Mozda je neko ovo i pitao, ali ima dosta slicnih slucajeva. Ja zivim u Srbiji i imam srpsko drzavljanstvo. Meni je baba rodjena u Hrvatskoj i tamo zivela, ali kad se udala preselila se i zivela u Srbiji, i oko 1995. godine umrla. Mene zanima da li ja po tom osnovu imam pravo na hrvatski pasos?

Unapred hvala
Pozdrav
[ cvetak77 @ 22.01.2015. 23:25 ] @
Nemas...
[ stegnja @ 03.02.2015. 01:00 ] @
Moji otac i majka su rodjeni u Hrvatskoj i ziveli su tamo do 1975 kada su dosli u Beograd.
Ja sam rodjen 1986 i dobio sam Hrvatsko drzevljanstvo (kako,nemam pojma).
Sada imam drzevljanstvo Srbije,da li postoje sanse da ja nekako dobijem Hrvatski pasos na osovu svega sto sam naveo?
Unapred hvala.
[ cvetak77 @ 03.02.2015. 09:56 ] @
Naravno da imas pravo ns hrv. pasos cim imas Domovnicu.
[ brkchey @ 03.02.2015. 10:15 ] @
Nikakve koristi od hr pasosa, necete imati apsolutno nikakvu prednost u odnosu na srpski.
U EU nikome ne trebaju preskupi hrvati, imaju milione bugara, rumuna i poljaka koji ce raditi za saku rize i spavati ispod stepenista.
Situacija je takva, ne nadajte se previse.
Bez deficitarne struke nema nade...
[ 2012 @ 03.02.2015. 10:27 ] @
Citat:
brkchey: Nikakve koristi od hr pasosa, necete imati apsolutno nikakvu prednost u odnosu na srpski.
U EU nikome ne trebaju preskupi hrvati, imaju milione bugara, rumuna i poljaka koji ce raditi za saku rize i spavati ispod stepenista.
Situacija je takva, ne nadajte se previse.
Bez deficitarne struke nema nade...


Potpuno se slazem sa tobom. Bez deficitarne struke male su sanse za domace, a tek za nekoga ko tek dolazi nema velikih sansi. Drugi problem je sto vecina polazi nespremna i krivo/lose informisana. Trece, ponesite pare kada polazite, ponesitemalo vise para kada polazite.
[ dejann75 @ 03.02.2015. 23:15 ] @

Sa hrvatskim pasosem imas dozvolu boravka u bilo kojoj zemlji
Ne trebaju radne dozvole u Svedskoj,Norveskoj,Danskoj,Finskoj,Slovackoj,Italiji,mislim da ni u MAdjarskoj,ali necu da tvrdim.. Treba samo naci poslodavca i prica zavrsena.
Austrija ,Francuska,Holandija,Belgija ,Svajcarska,skoro pa nemoguca misija za zaposliti se kao neki obicni radnik,sa srednjom skolom .
I na kraju najinteresantnija Nemacka:
- za sve sa fakultetom ne treba radna dozvola, dovoljno je naći posao U STRUCI (pazite, ne bilo koji posao, nego SAMO U STRUCI ) i otići.
- sa srednjom skolom treba radna dozvola,ali se ne vrsi provera da li ima radne snage na trzistu ,bitno je samo da naziv radnog mesta nije neki pomocni radnik i da je navedena satnica koja odgovara minimalnoj ceni rada u toj pokrajini. Dozvola se dobija za max 2-3 nedelje i dobija se na godinu dana i vezana je za tog poslodavca koji je podneo zahtev. Ako se menja posao u tih godinu dana,mora ponovo da se vadi radna dozvola. Sa 11 platnih lista moze da se podnese zahtev za neogranicenu radnu dozvolu . Ovde spadaju svi majstori,elektricari,bravari,varioci,keramicari,zidari,med sestre,gerontosestre ili kako se vec zove cuvanje starih i nepokretnih ,kuvari,pekari itd.
-Ako se trazi dozvola za neko pomocno zanimanje,proverava se stanje radne snage na trzistu, mora se biti prijavljen 3 meseca u Nemackoj i poslodavac mora navesti jako dobre razloge zasto bas tebe hoce da zaposli. Uglavnom,za te pomocne poslove se tesko dobijaju dozvole.
- za sezonski posao ne treba radna dozvola i moze da se radi 6 meseci u toku jedne kalendarske godine. Kuvari,konobari,spremacice,sobarice,moze bez dozvole 6 meseci u godini dana da se radi.
Tako da,jos kako vredi hrvatski pasos ,ali vaznije od svega je uciti jezik,jer bez toga dzaba sve .
[ Lacika.1991 @ 03.02.2015. 23:38 ] @
e hvala puno na tom objašnjenju..jel to znači da ja ovaj papir što čekam..što je gazda rekao da je aplicirao za mene u nemačkoj..da je to taj papir tj dozvola što se čeka 2.3 nedelje? :D baš je takva situacija :D
[ 2012 @ 03.02.2015. 23:47 ] @
Eto Lacika, dosao si do resenja velike enigme "Sta ti ustvari cekas".
[ dejann75 @ 04.02.2015. 08:30 ] @
Pa ja stvarno ne znam sta ti cekas ni kakve papire imas. Ako imas hrvatski pasos i gazda je podneo zahtev za radnu dozvolu,onda je verovatno to :)
[ brkchey @ 04.02.2015. 09:05 ] @
Citat:
dejann75:

Sa hrvatskim pasosem imas dozvolu boravka u bilo kojoj zemlji
Ne trebaju radne dozvole u Svedskoj,Norveskoj,Danskoj,Finskoj,Slovackoj,Italiji,mislim da ni u MAdjarskoj,ali necu da tvrdim.. Treba samo naci poslodavca i prica zavrsena.
Austrija ,Francuska,Holandija,Belgija ,Svajcarska,skoro pa nemoguca misija za zaposliti se kao neki obicni radnik,sa srednjom skolom .
I na kraju najinteresantnija Nemacka:
- za sve sa fakultetom ne treba radna dozvola, dovoljno je naći posao U STRUCI (pazite, ne bilo koji posao, nego SAMO U STRUCI ) i otići.
- sa srednjom skolom treba radna dozvola,ali se ne vrsi provera da li ima radne snage na trzistu ,bitno je samo da naziv radnog mesta nije neki pomocni radnik i da je navedena satnica koja odgovara minimalnoj ceni rada u toj pokrajini. Dozvola se dobija za max 2-3 nedelje i dobija se na godinu dana i vezana je za tog poslodavca koji je podneo zahtev. Ako se menja posao u tih godinu dana,mora ponovo da se vadi radna dozvola. Sa 11 platnih lista moze da se podnese zahtev za neogranicenu radnu dozvolu . Ovde spadaju svi majstori,elektricari,bravari,varioci,keramicari,zidari,med sestre,gerontosestre ili kako se vec zove cuvanje starih i nepokretnih ,kuvari,pekari itd.
-Ako se trazi dozvola za neko pomocno zansli. Uglavnom,za te pomocnimanje,proverava se stanje radne snage na trzistu, mora se biti prijavljen 3 meseca u Nemackoj i poslodavac mora navesti jako dobre razloge zasto bas tebe hoce da zapoe poslove se tesko dobijaju dozvole.
- za sezonski posao ne treba radna dozvola i moze da se radi 6 meseci u toku jedne kalendarske godine. Kuvari,konobari,spremacice,sobarice,moze bez dozvole 6 meseci u godini dana da se radi.
Tako da,jos kako vredi hrvatski pasos ,ali vaznije od svega je uciti jezik,jer bez toga dzaba sve .


To sve sto si naveo vrijedi i za srpski i za bosanski pasos. Nije tacno da mozes sa hrvatskim pasosem neograniceno da ostanes, to te neko slagao. Mozes da ostanes tri mjeseca, isto kao i sa srpskim. Ako si zaposlen onda dobijas radnu vizu i ostajes koliko si zaposlen.

To da u Skandinaviji ne trebaju radne dozvole, to uopste nije ni bitno, jer ono sto je bitno je
Citat:
Treba samo naci poslodavca i prica zavrsena.
a to je ono sto je ustvari najteze.
Ti ako imas poslodavca koji ce za tebe da ganja papirologiju, uopste nije bitno koji pasos imas, mozes imati i talibanski pasos, jer poslodavac garantuje za tebe (naravno "talibanski" je ironija, pokusavam da objasnim koliko je ustvari bezvrijedan taj hrvatski pasos za zaposlenje).
[ trivo @ 04.02.2015. 09:52 ] @
Masa hrvata je otisla u irsku,dovoljno je da nadju smestaj,izvade na osnovu smestaja poreski ili OIB broj i traze posao kao da su u hrvatskoj,potpuno su ravnopravni na trzistu rada.
Sa nasim pasosom to bas i nije tako tako da situacija sigurno nije ista.
Za druge zemlje ne znam,interesovao sam se za irsku.
[ brkchey @ 04.02.2015. 10:10 ] @
To je tacno za Irsku, ali Irska nije bas pojam uspjesne ekonomije i cisto sumnjam da se vecina usrecila radeci tamo.
Sve drzave koje imaju jaku i uspjesnu ekonomiju obicno imaju slicna pravila za zaposljavanje i ona su bazirana na dovodjenju visokokvalifikovanog kadra, nezavisno od toga ciji pasos posjeduju. Ostale banana drzavice imaju malo labavija pravila, tako da moze doci ko hoce ali naravno zato te drzavice i jesu u banani, sto je i logicno.

[ 2012 @ 04.02.2015. 10:42 ] @
Slovenacko ima daleko bolju prodju od Hrvatskog. Nama nikakvog ogranicenja niti u jednoj drzavi EU.
[ Lacika.1991 @ 04.02.2015. 11:55 ] @
Citat:
2012:
Eto Lacika, dosao si do resenja velike enigme "Sta ti ustvari cekas".


Greška!!! ja i dalje nemam pojma šta ja više čekam :DD
[ dejann75 @ 04.02.2015. 12:31 ] @
@brkchey
Ne znam odakle ti to da se moze biti samo 3 meseca. Hrvatska je punopravni clan EU i samim tim drzavljani imaju pravo na neograniceno kretanje i boravak bilo gde u EU. I to sve dok ne traze pare od drzave. Ako su na socijali,to je vec druga prica .
Ovo sa Irskom,sta je mene briga na kom mestu je ekonomija Irske u Evropi ili svetu,ako ja mogu da nadjem posao tamo i radim i zaradim 2000e mesecno? Znam par ljudi koji su otisli kao elektricari i imaju oko 2200e platu u Irskoj.

"Treba samo naci poslodavca i prica zavrsena." sta je tu cudno? tako je i u Bosni i u Srbiji ,ne? Nece poslodavac traziti tebe,osim ako nisi neki veliki i poznati strucnjak u necemu ..

Citat:
Ti ako imas poslodavca koji ce za tebe da ganja papirologiju, uopste nije bitno koji pasos imas, mozes imati i talibanski pasos, jer poslodavac garantuje za tebe (naravno "talibanski" je ironija, pokusavam da objasnim koliko je ustvari bezvrijedan taj hrvatski pasos za zaposlenje).


Nemoj vise nista da objasnjavas,jer veze s vezom nema to sto pises. Uostalom,ko ima hrvatski pasos ili koga interesuju informacije,ima na FB grupa IDEMO U SVIJET-NJEMACKA ,ima preko 30 000 clanova i izvolite se pridruziti i tu cete dobiti prave informacije o zaposlenju u Nemackoj sa hrvatskim papirima.
[ 2012 @ 04.02.2015. 12:40 ] @
Nije tacno da mozes boraviti koliko hoces. Mozes boraviti do 90 dana bez da izvrsis prijavu boravka, ako mislis boraviti vise od 90 dana moras prijaviti boravak, moras prijaviti adresu i moras prijaviti izvore prihoda ili nacin na koji ces se izdrzavati.
[ mikele.st @ 04.02.2015. 12:46 ] @
Ljudi imate temu o radu u inostranstvu, ovo je tema o Hrvatskom pasosu i kako ga dobiti, ne spamujte temu.
[ burex @ 04.02.2015. 14:26 ] @
Citat:
brkchey:
Nikakve koristi od hr pasosa, necete imati apsolutno nikakvu prednost u odnosu na srpski.

Veću glupost nisam pročitao odavno. Ili imaš sindrom kiselog grožđa, ili nemaš pojma o čemu pričaš.

http://en.wikipedia.org/wiki/Freedom_of_movement_for_workers
Kao što se da videti po tabeli, Hrvati imaju jednak pristup tržištu u: Portugalu, Danskoj, Finskoj, Irskoj, Švedskoj, Estoniji, Letoniji, Litvaniji, Poljskoj, Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Bugarskoj, Rumuniji i Norveškoj.

U ovoj godini će se videti koje će još zemlje otvoriti svoje tržište, a kako vreme prolazi, eventualno će svaka zemlja otvoriti svoje tržište rada Hrvatima. U 2015. tj. ove godine se očekuje još država da otvori svoje tržište.

U međuvremenu, vađenje bilo kakve radne dozvole za EU državljane je višestruko lakše nego za državljane država van EU. Da ne spominjem mogućnosti Hrvatskih državljana da čavrljaju po EU koliko im je volja (dokle god im nije potrebna socijala), za razliku od Srpskih državljana koji imaju definitivno ograničenje po ovom pitanju i kojima se gleda pasoš uzduž i popreko.

[ dejann75 @ 04.02.2015. 14:37 ] @
Citat:
2012:
Nije tacno da mozes boraviti koliko hoces. Mozes boraviti do 90 dana bez da izvrsis prijavu boravka, ako mislis boraviti vise od 90 dana moras prijaviti boravak, moras prijaviti adresu i moras prijaviti izvore prihoda ili nacin na koji ces se izdrzavati.


U teoriji jeste tako,ali kako ce neko znati da li sam ja dosao juce ili pre pola godine ? Prelazio sam par puta HR-SLO granicu u proteklih pola godine,nijednom mi nije ni skeniran pasos,a kamoli pecat udaren. Bitno je samo da ne trazis pare od drzave i mozes da budes koliko hoces.
[ 2012 @ 04.02.2015. 19:14 ] @
Citat:
dejann75: U teoriji jeste tako,ali kako ce neko znati da li sam ja dosao juce ili pre pola godine ? Prelazio sam par puta HR-SLO granicu u proteklih pola godine,nijednom mi nije ni skeniran pasos,a kamoli pecat udaren. Bitno je samo da ne trazis pare od drzave i mozes da budes koliko hoces.


I to sto kazes, niko ne moze znat.
Razmisli malo pa mi kazi kako ces kupiti auto, kako ces iznajmiti stan. Da bi trazio posao trebas otvoriti racun u banci, trebas izvaditi poreski broj, trebas se prijaviti u socijalno(ne radi cocijalne pomoci) vec radi zdravstvene zastite, dobro, postoji EU zdravstvena knjizica.,

Da ne bude zabune, u drzavama koje su nabrojane svakako da HR pasos ima prednosti u odnosu na Ne-EU pasose, to stoji. U tim drzavama se bez problema moze raditi do 90 dana bez prijave boravka po istim uslovima kao domaci.
[ zica49 @ 04.02.2015. 20:00 ] @
Zivim u BiH ali imam HR pasos (prednost dvojnog drzavljanstva), od kad je HR u EU isao do Kolna,nekoliko puta do predgradja Berlina i nikada niko nije udario pecat ni na BiH-HR granici nit dalje. Ulazio jednom u Srbiju i dobio pecat.
A pre nego je HR usla u EU jedan su mi istembiljali za 5 godina od do.
[ nino42 @ 17.02.2015. 23:09 ] @
Citat:
brkchey:
Citat:
toxxic: Pošto sam ja punoletan, da li to znači da moram da imam neki dokument starijeg datuma na kome sam se već izjašnjavao kao Hrvat, ili mogu i sad da se izjasnim kao Hrvat, pošto mi majka ima i domovnicu i izjašnjavala se kao Hrvatica (kao dokaz posedujem više njenih dokumenata)?


Ja sam kao punoljetan dobio HR drzavljanstvo jos 2009. godine na osnovu toga sto mi je otac te narodnosti. Tacno je da moras da doneses dokument na kojem si se izjasnjavao kao hrvat ili da izvadis novi rodni list i da se izjasnis ako nisi do sada. U svakom slucaju meni je uspjelo, dakle probaj, nema razloga da ne prodje i tebi. Srecno!


Jeli mama je Hrvatski drzavljanin ima domovnicu, ja sam preko 18 god i nisam se nigde izjasnjavao kao hrvat , sto oni zahtevaju. Vidim napisao si da bi mozda uspelo da u srbiji izvadim novi rodni list gde cu da upisem da sam hrvat, jesam te dobro razumeo? Zar tamo u kopjuteru ne pise odma srpsko drzavljanstvo. A drugo pitanje imamo kucu na moru u stan u Zagrebu sta se dogadja kasnije , jer ja mogu to imati legalno kao srbin po testamentu-nasledstvu, nece biti frke oko placanja poreza i tako toga ???
[ brkchey @ 18.02.2015. 10:58 ] @
Stanje je poslije ulaska u EU znacajno drukcije. Moraces da se raspitas u konzulatu o detaljima, posebno o nasljedstvu i ostalim stvarima, ja se stvarno ne razumijem u to niti pratim sta se trenutno desava na tom polju. Bilo mi je bitno da dobijem taj prokleti pasos, sad vise ne zelim da znam za njih :)
[ nino42 @ 18.02.2015. 22:08 ] @
Ma samo me interesuje onaj deo oko upisa u rodni list ako mozes da mi kazes , trazis rodni list i onda sam upisujes drzavljanstvo , jesam te dobro razumeo??'. pozdrav
[ brkchey @ 18.02.2015. 22:43 ] @
Trazis rodni list i izjasnjavas se na nacionalnoj osnovi ako vec nisi prije. Ako se nisi ranije izjasnjavao onda nema problema, nigdje ne pise nista o tebi sto bi moglo ugroziti da dobijes pasos. Ako si se izjasnjavao drukcije kad si upisivao faks (jer tamo traze) ne spominji nista, i reci da se nisi do sada izjasnjavao.

Ono za kucu na moru i u ZG sto si pitao - privatno vlasnistvo je neotudjivo, bez obzira koje si nacionalne pripadnosti, vidis da po Vojvodini austrijanci traze da im se vrate posjedi koje su imali prije rata a koji su im oduzeti. Svako ko je legalno kupio u bilo kojem sistemu nekretninu ona mu pripada bez obzira na to ko je na vlasti.
[ nino42 @ 18.02.2015. 23:13 ] @
Pa u tome i jeste problem sto u rodnom listu pise nacionalnost srbin, da li ja to njima pre stampanja mogu da kazem da ostave prazno pa da ja upisem '
[ brkchey @ 19.02.2015. 15:11 ] @
Mislim da ne mozes, kod mene je bilo prazno, tako da sam se izjasnio tek sa 23 godine, nije bilo ni vjeroispovjesti ni nacionalne pripadnosti.
Ipak pokusaj pa mozda i prodje
[ cvetak77 @ 19.02.2015. 18:03 ] @
Jeste vi Hrvati ili ste Srbi ali biste da se izjasnite kao Hrvati?
[ brkchey @ 19.02.2015. 19:30 ] @
Mi smo amebe koje bi da se izjasnjavaju kao Iliri ali jos ismo prosli fazu Jugoslovena :D
[ nino42 @ 20.02.2015. 08:29 ] @
Znaci tesko da cu moci ako je upisano vec u rodnom listu. Ali mozda nece ni trebati i ja sam se raspitivao nasledstvo je neotudjivo pravo tako da to ne moze niko da nam uzme pa i ako nismo Hrvati, samo da ne bude zajebancije oko poreza to mi je frka oko onih poreskih brojeva
[ brkchey @ 20.02.2015. 16:02 ] @
Ne moze niko da ti otme kucu. A pasos mozda dobijes, probaj, nemas sta izgubiti...
[ dovla1986 @ 09.03.2015. 22:42 ] @
pozdrav

majka mi je hrvatica, rodjena je na kosovu i ima srpsko drzavljanstvoi njeni roditelji su rodjeni na kosovu i oni su hrvati. baba ima hr pasos e samo ne znam da li ima drzavljanstvo hr

mene zanima da li postoji sansa da ja preko mame izvadim hrvatski pasos?rodjen sam u novom sadu 11.01.1986 imam srpsko drzavljanstvo i tata mi je srbio

yna li neko hvala
[ 2012 @ 09.03.2015. 22:51 ] @
Citat:
baba ima hr pasos e samo ne znam da li ima drzavljanstvo hr


Ako ima pasos, onda garant nema drzavljanstvo. Nisam cuo za slucaj da neko ima i drzavljanstvo i pasos.

I kazes ti nama da si rodjen 86-te, to bi doslo oko 30 godina starosti. Mislim da si u veoma za*jebanoj situaciji.
[ dovla1986 @ 09.03.2015. 23:15 ] @
zanima me postoji li i mali procenat sanse da izvadim hr pasos preko mame posto je hrvaticaa ima srpsko drzavljanstvo?

[ dovla1986 @ 09.03.2015. 23:20 ] @
Citat:
2012:
Citat:
baba ima hr pasos e samo ne znam da li ima drzavljanstvo hr


Ako ima pasos, onda garant nema drzavljanstvo. Nisam cuo za slucaj da neko ima i drzavljanstvo i pasos.

I kazes ti nama da si rodjen 86-te, to bi doslo oko 30 godina starosti. Mislim da si u veoma za*jebanoj situaciji.


rodjen sam 86 u srbiji

ali da li postoji i mala trunka sanse da to sto mi je majka hrvatica izvadim pasos preko nje?

i jos nesto da li bi pomoglo to sto sam krsten u katolickoj crkvi?
[ cvetak77 @ 10.03.2015. 12:22 ] @
Citat:
2012:
Citat:
baba ima hr pasos e samo ne znam da li ima drzavljanstvo hr


Ako ima pasos, onda garant nema drzavljanstvo. Nisam cuo za slucaj da neko ima i drzavljanstvo i pasos.

I kazes ti nama da si rodjen 86-te, to bi doslo oko 30 godina starosti. Mislim da si u veoma za*jebanoj situaciji.

Kako mozes tako da lupas gluposti?
Da bi dobio pasos neke drzave moras biti pre svega njen drzavljanin. Ako baba ima hr pasos dobila ga je na osnovu hr drzavljanstva a ne na lepe oci.
[ cvetak77 @ 10.03.2015. 12:26 ] @
Citat:
dovla1986:
Citat:
2012:
Citat:
baba ima hr pasos e samo ne znam da li ima drzavljanstvo hr


Ako ima pasos, onda garant nema drzavljanstvo. Nisam cuo za slucaj da neko ima i drzavljanstvo i pasos.

I kazes ti nama da si rodjen 86-te, to bi doslo oko 30 godina starosti. Mislim da si u veoma za*jebanoj situaciji.


rodjen sam 86 u srbiji

ali da li postoji i mala trunka sanse da to sto mi je majka hrvatica izvadim pasos preko nje?

i jos nesto da li bi pomoglo to sto sam krsten u katolickoj crkvi?

Mislim da imas sanse najvise zbog tog krstenja u katolickoj crkvi. Jos ako imas papir. I pravo u hr konzulat i raspitaj se. Ako se izjasnis i osecas kao Hrvat, imas velike sanse. Preko mame i babe nista jer si odavno punoletan. Jedino sto imas hrvatske korene. Srecno!
[ dovla1986 @ 10.03.2015. 16:46 ] @
Hvala na odgovoru :)

Sada jos samo da proverim u konzulatu
[ dovla1986 @ 10.03.2015. 17:21 ] @
ima jos nesto :) brat od tetke on je rodjen ovde ali mu u rodnom listu pise hrvat naravno i otac mu je hrvat kao i majka! Samo me zanima sta njemu treba od papira da preda za pasos? prvi put ce mu biti da vadi hr pasos.hvala
[ stegnja @ 12.03.2015. 13:13 ] @
Dobar dan i postovanje.
Vidim da ste dosta upoznati sa ovom tematikom,pa bih vam postavio par pitanja.

Dakle,moji majka i otac su rodjeni u Hrvatskoj,preselili su se u Batajnicu (Beograd) 1975.Ja sam rodjen u Beogradu 1986 i dobio sam Hrvatsko drzevljanstvo,ali sam morao da uzmem drzevljanstvo Srbije kada sam ovde vadio licnu kartu.
Dakle,da li postoji nacin da dobijem Hrvatsko drzevljanstvo i na koji nacin,najmanji mi je problem da se izjasnim kao Hrvat ako je samo to potrebno.
Pisao sam vec ovde,ali mi niko nije odgovorio.
[ deedee6 @ 12.03.2015. 13:37 ] @
Citat:
stegnja
Ja sam rodjen u Beogradu 1986 i dobio sam Hrvatsko drzavljanstvo


Jel imaš neki papir :)
[ stegnja @ 12.03.2015. 13:56 ] @
Imam samo to staro drzevljanstvo u kojem pise da imam drzevljanstvo Hrvatske i SFRJ :-)
[ deedee6 @ 12.03.2015. 14:42 ] @
Citat:
stegnja: Imam samo to staro drzevljanstvo u kojem pise da imam drzevljanstvo Hrvatske i SFRJ :-)


Ako si negde upisan onda je to u mestu rodjenja oca ili majke. Kontaktiraj, nekoga tamo, da proba na osnovu toga što imaš da ti izvadi domovnicu ili pronadji tel. broj i nazovi.
[ cvetak77 @ 12.03.2015. 15:00 ] @
Ako ga se nisi odrekao onda ga imas jos uvek...
[ nevena0 @ 08.04.2015. 17:18 ] @
Zdravo, danas sam bila u Hrvatskoj ambasadi u Beogradu i zelela sam da dobijem informacije o dobijanju pasosa. I pitala sam i rekla da zelim da dobijem na osnovu majke i onda su mi rekli ukoliko nisam upisana do 18e godine ne mogu da dobijem. Posto nisam bila upisana i nisam znala da treba jel postoji neka sansa da to popravim i dobijem sansu za pasos i drzavljanstvo? I da li je ista situacija ako pokusavam da sredim ovde ili u Hrvatskoj?

Hvala unapred svima
[ esc4pe @ 10.04.2015. 08:37 ] @
Sansa uvek postoji :). Kako sam ja dosao do istog mogao bi roman napisati mada iskreno nije za javan forum. U kratkim crtama do 19te godine nisam imao ni Srpsko niti Hrvatsko, jedino sto sam imao od dokumenata je istekli SFRJ pasos. Srpsko sam dobio tek po odsluzenju vojnog roka (smesno), a Hrvatsko sam na pocetku trazio u konzulatu, medjutim skapirao sam da tu salju najvece srbomrzce pa sam sledeci put trazio ga u MUP RH, jos da napomenem nemam niti jednog Hrvata u familiji trazio sam ga na osnovu mesta rodjenja posto mi je tata Srbin, a mama Italijanka i nisam bio upisan do 18te :).

Sve u svemu svodi se da sam pola dokumenata u zivotu dobio protivno zakonu vec preko nekih veza. Bilo to u Srbiji ili Hrvatskoj isti khm!

Zasto sam ovo napisao ... cisto da imas u glavi da je sve moguce ... eto ja se sad razmisljam kog se odreci zbog italijanskog :) Ipak 3 pasosa bi bila previse...

[ nata0904 @ 18.04.2015. 22:42 ] @
Pozdrav... Trazila sam primitak u HR drzavljanstvo. Rodjena sam u Vukovaru, mama mi je, kao i sva njena porodica rodjeni i ziveli u Hr. Ona ima i domovnicu i putovnicu. Ja po rodjenju i po svim precima ne mogu da dobijem, prvo domovnicu jer je ona uslov za putovnicu, tako da sam trazila primitak u HR drzavljanstvo. Uredno im dostavila svu trazenu dokumentaciju u novembru 2014, platila 264e i od tad cekam.
Da li je neko imao iskustva koliko se ceka odgovor ili dobijanje domovnice..... hvala
[ Cpt.Spaulding @ 22.04.2015. 12:15 ] @
Citat:
nevena0:
Zdravo, danas sam bila u Hrvatskoj ambasadi u Beogradu i zelela sam da dobijem informacije o dobijanju pasosa. I pitala sam i rekla da zelim da dobijem na osnovu majke i onda su mi rekli ukoliko nisam upisana do 18e godine ne mogu da dobijem. Posto nisam bila upisana i nisam znala da treba jel postoji neka sansa da to popravim i dobijem sansu za pasos i drzavljanstvo? I da li je ista situacija ako pokusavam da sredim ovde ili u Hrvatskoj?

Hvala unapred svima


Ista situacija, evo malopre sam zvao. Zvao sam i prosle godine ali reko da se proverim da li je situacija drugacija

Dakle, otac - pravoslavac - srbin, rodjen u Hr 50ih, 60ih se doselio u Novi Sad i kasnije 90ih uzeo i Hr drzavljanstvo.

Ja - rodjen u Novom Sadu.

Dakle, kazu da DOMOVNICA ne vredi, i da mora da postoji dokument u kojem pise da mu je nacionalna pripadnost Hrvatska (Radna knjizica, Vojna Knjizica, izvod iz maticne knjige rodjenih, izvod iz maticne knjige vencanih) ili da je nas prijavio do 18. godine.


[ dovla1986 @ 10.06.2015. 15:39 ] @
pripadnici hrvatskog naroda trebaju dostaviti isprave kojima dokazuju osobno nacionalno izjašnjavanje u pravnom prometu - ovjerena preslika radne knjižice, vojne knjižice, svjedodžbe, indeksa, izvatka iz matice rođenih, vjenčanih i dr., ili izvornike istih, ukoliko je u njima upisan podatak o nacionalnosti. Pripadnost hrvatskom narodu dokazuje se i dostavljanjem dokaza o zaštiti prava i pomicanju interesa hrvatskog naroda i dokaza o aktivnom sudjelovanju u hrvatskim kulturnim, znanstvenim i sportskim udrugama u inozemstvu. Ukoliko se stranke pozivaju na pripadnost hratskom narodu njihovih roditelja, uz zahtjev dostavljaju dokaze kojim potvrđuju nacionalno deklariranje roditelja. U zahtjevima za stjecanje hrvatskog državljanstva podnesenim do 1. siječnja 2012. godine, tj. do stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskom državljanstvu (NN 130/11), pripadnost hrvatskom narodu dokazuje se sukladno odredbama Zakona o općem upravnom postupku


moye li neko da mi pojasni ovo?hvala
[ zica49 @ 10.06.2015. 15:53 ] @
Sta ima tu nejasno
Trazi se nekakav dokument u kome se podnositelj zahtjeva nekada izjasnio kao Hrvat,ili dokument gdje se roditelj izjasnio kao Hrvat!

Sjecam se kad sam podnosio zahtjev za Hrvatsko drzavljanstvo (imam dvojno BiH i HR) vjerodostojan je bio krsni list iz crkve u kome su roditelji izjavili da sam Hrvat rimokatolik. Koliko znam u ex YU bilo je nekih dokumenata u kome se izjasnjavala nacionalnost ali koji su to bas se ne sjecam.
[ dovla1986 @ 10.06.2015. 16:06 ] @
znaci li to da preko moga roditelja koji je hrvat tj mame mogu da dobijem hrvatsko drzavljanstvo iako nisam se izjasnjavao kao hrvat?
[ trivo @ 10.06.2015. 18:50 ] @
ako ti mama ima neki dokument pre 90-te gde se izjasnila kao hrvatica i to tako pise mozes da pokusas,znam licno dosta slucajeva koji su dobili na tu osnovu bez obzira sto veze sa hrvatskom nisu imali,niti su tamo rodjeni,ni ziveli,nista...e sad,to je bilo pre ulazka u EU,cuo sam da su dosta poostrili kriterijume i da se duze ceka,srecno u svakom slucaju
[ dovla1986 @ 10.06.2015. 20:06 ] @
od kada se rodila vodi se kao hrvatica... hvala na odgovoru :D
[ dovla1986 @ 11.06.2015. 09:43 ] @
da li neko zna u kojim dokumentima pise nacionalna pripadnost? hvala
[ zica49 @ 11.06.2015. 11:45 ] @
Krsni list iz zupe u kojoj je krstena tamo sigurno pise i on je vjerodostojan dokument.
[ branko tod @ 11.06.2015. 11:50 ] @
Citat:
zica49: Krsni list iz zupe u kojoj je krstena tamo sigurno pise i on je vjerodostojan dokument.


Žica, nemoj da se ljutiš, ali mislim da je presudno ono rimokatoličke veroispovesti.
Žena mi je rođena pored Knina, a moja majka blizu Daruvara. Znači, upućen sam.
[ zica49 @ 11.06.2015. 12:26 ] @
Ne ljutim se!
Ali koliko sam shvatio kolegu dovla1986 on kaze da mu je mama Hrvatica rimokatolik(koja nikada nije imala Hrvatski pasos).
Otac Srbin znaci mjesani brak! Tako sam ga shvatio.
Kad mu se mama nekad negdje krstila i ako je to uradjeno u rimokatolickoj crkvi u knjigama je zavedeno Hrvatica rimokatolik.
[ dovla1986 @ 11.06.2015. 12:47 ] @
mama ima izvod iz maticne knjige vencanih 1985 izdat gde joj pise SR Hrvatska,SFRJ da li je to ima neko znacenje? :D
[ dovla1986 @ 11.06.2015. 13:46 ] @
Citat:
zica49:
Ne ljutim se!
Ali koliko sam shvatio kolegu dovla1986 on kaze da mu je mama Hrvatica rimokatolik(koja nikada nije imala Hrvatski pasos).
Otac Srbin znaci mjesani brak! Tako sam ga shvatio.
Kad mu se mama nekad negdje krstila i ako je to uradjeno u rimokatolickoj crkvi u knjigama je zavedeno Hrvatica rimokatolik.



krstena je u katolickoj crkvi.meni samo treba dokument gde pise da je hrvatica!!! a na vencanom listu iz 1985 njoj pise republika hrvatska,SFRJ! pa me sada zanima da li je to vazeci dokument? jer sada u srpskom izvodu iz maticne knige rodjenih nigde ne pise narodnost!!!
[ zica49 @ 11.06.2015. 20:25 ] @
Tamo gdje je krstena nek ode i trazi da joj se da krsni list na kome ce pisati da su je roditelji upisali kao Hrvata rimokatolika i to je to.
[ dovla1986 @ 11.06.2015. 21:06 ] @
Zico bice mnogo zanimljivo to :D posto je rodjena na kosovu i krstena tamo :DDD
[ dejann75 @ 17.06.2015. 11:35 ] @
Situacija sve bolja i bolja

ukidaju se radne dozvole

Ili u prevodu, od 1.07.2015. nemacko trziste rada je otvoreno za hrvatske gradjane,ne trebaju vise radne dozvole.
[ burex @ 17.06.2015. 23:45 ] @
Citat:
branko tod:
Citat:
zica49: Krsni list iz zupe u kojoj je krstena tamo sigurno pise i on je vjerodostojan dokument.


Žica, nemoj da se ljutiš, ali mislim da je presudno ono rimokatoličke veroispovesti.
Žena mi je rođena pored Knina, a moja majka blizu Daruvara. Znači, upućen sam.

Vidiš, ja sam baš drugačije upućen. Kada sam nosio kevin kršteni list u konzulat u Subotici, vraćen mi je brzinom svetlosti. "Ovo ne treba" - tako mi je rečeno.
Nikakve crkvene dokumente ne gledaju, niti smeju da gledaju. Isključivo državne dokumente: starije radne knjižice (u kojima piše nacionalna pripadnost), ŠV obrazci sa fakulteta i sl.

Što se tiče situacije ovih dana, Nemačka od 1. jula ukida radne dozvole za Hrvatske državljane:
http://balkans.aljazeera.net/v...la-zabranu-za-hrvatske-radnike

Ujedno, koliko čujem, poskupele su takse za dobijanje hrv. državljanstva, a takođe su i pooštreni kriterijumi za dodelu državljanstva.
[ zica49 @ 19.06.2015. 13:13 ] @
Zavisi koja je stranka trenutno na vlasti u RH sad je SDP ex komunisti i zna se njihov stav prema religiji!
[ Vladimir_sdk @ 28.07.2015. 07:12 ] @
Ima li neko najnovija saznanja kod vadjenja hrvatske putovnice, sta tacno treba od dokumenata.
Da li prilikom vadjenja traze:
1. odjavu iz Hrvatske
2. OIB broj?
3. da li domovnica moze biti stara koliko hoces?
4. izvadak iz knjige rodjenih (to sam cuo ne sme biti star vise od nekoliko meseci)
5. dve fotografije u boji
6. placena taksa 108 evra?
7. drzavljanstvo Srbije, pasos srpski, lk na uvid

Zivim u Srbiji i imam domovnicu staru vise od dve decenije (na kojoj pise prebivaliste u Hrvatskoj gde sam ziveo,
pa ne znam hoce li mi praviti problem?) a sad vec godinama mi je prebivaliste u Srbiji. A moji su se odjavili davne
1993. godine. Medjutim ne znam da li imamo gde taj papir u kuci. Znam da je moj otac pre nekoliko godina bez
problema izvadio hrvatski pasos.

[ Vladimir_sdk @ 30.07.2015. 08:39 ] @
Posto je onemoguceno da se poruke edituju molim moderatore da ovu gore poruku izbrisu.
......

Imam nameru da vadim putovnicu e sad gde ja mogu da saznam da li sam odjavljen
sa prebivalista R. Hrvatske?, a drugo ako je neko skoro vadio domovnicu molim ga
da je pogleda i da kaze da li u njoj pise stavka mesto prebivalista.

[ Vladimir_sdk @ 07.08.2015. 10:41 ] @
Nema niko domovnicu kod kuce da pogleda. Dobro.
[ Lacika.1991 @ 07.08.2015. 10:44 ] @
jesi ti toliko lenj ili si smotan? :D
ajde odi na google i ukucaj "domovnica specimen" pa vidi kako to izgleda :D

ma eo ti i link ajde.

http://www.forenzika.hr/UserDocsImages/domovnica.jpg
[ Vladimir_sdk @ 12.08.2015. 14:53 ] @
Bio sam nejasan u svom pitanju izvinjavam se.
Znam da ima stavka za prebivaliste ali ono sto mene zanima da li svima upisuju prebivaliste
Juce mi jedna zena rekla da njoj u domovnici nisu upisali mesto prebivalista vec su samo stavili crtice - - - -
pa sad jel to pravilo ili kako njima u uredu padne na pamet. To mene zanima.

Sad ja vas molim da vi ne budete lenji i da pogledate svoje domovnice. Hvala
[ busank @ 29.11.2015. 13:26 ] @
Ima li zainteresovanih za put u Zagreb na vađenje putovnice u hitnom postupku, mislim na podelu troškova?
[ rade1973 @ 23.05.2016. 09:52 ] @
Ja sam rodjen u Novom Sadu 1973 i imam srpsko državljnstvo.Moj pokojni otac je rođen u Hrvatskoj i imam njegovu domovnicu,a majka je takođe rođena u Hrvatskoj i ima domovnicu i putovnicu(oboje su Srbi).Ja do svoje 18g.nisam upisan u Hrvatske knjige i savetovano mi je da na osnovu porekla roditelja izvršim naknadni upis u maticne knjige.Po svim stavkama koje se traže za to ja ispunjavam sve uslove čak i da sam u srpsko državljanstvo upisan posle 1991.Ja sam upisan 1995.Kažu da je procedura duga,složena i naravno neizvesna.Dal neko ima iskustva sa ovakom ili slicnom situacijom?Unapred hvala
[ brkchey @ 23.05.2016. 12:55 ] @
Citat:
rade1973: Ja sam rodjen u Novom Sadu 1973 i imam srpsko državljnstvo.Moj pokojni otac je rođen u Hrvatskoj i imam njegovu domovnicu,a majka je takođe rođena u Hrvatskoj i ima domovnicu i putovnicu(oboje su Srbi).Ja do svoje 18g.nisam upisan u Hrvatske knjige i savetovano mi je da na osnovu porekla roditelja izvršim naknadni upis u maticne knjige.Po svim stavkama koje se traže za to ja ispunjavam sve uslove čak i da sam u srpsko državljanstvo upisan posle 1991.Ja sam upisan 1995.Kažu da je procedura duga,složena i naravno neizvesna.Dal neko ima iskustva sa ovakom ili slicnom situacijom?Unapred hvala


Nema smisla baš. Na osnovu čega zahtijevaš državljanstvo? Nisi rođen u HR a roditelji nisu hrvati. To su dva glavna faktora. Još ako si se već izjašnjavao nacionalno kao srbin, vrlo teško, vjerovatno nemoguće. Pogotovo otkad je HR u EU. Probaj ipak. Sve najbolje.
[ rade1973 @ 24.05.2016. 16:31 ] @
Hvala
[ alex223 @ 11.10.2016. 10:20 ] @
Zdravo po prvi put sam ovde vidim da se dosta govori o hrvatskim putovnicama i domovnicama. Pa imam jedno pitanje na tu temu. Moj suprug je pre sest meseci predao svoju dokumentaciju i ceka na Hrvatsko drzavljanstvo. Rekli su mu da ce za ceo proces trebati najvise sest meseci ali njih jos uvek nema. Zvali smo Hrvastki konzulat u Beogradu ali su nam rekli da je sve u procesu i da cemo biti obavesteni kada bude bilo gotovo. Zanima me da li postoji neki drugi nacin da saznamo dokle su stigli sa procesom i po mogucstvu da ubrzamo to, jer sam citala da su neki ljudi jako dugo cekali na ceo proces aaa mislim da nema potrebe da to traje bas toliko... Jer koliko znam kasnije ce isto tako cekati i na izdavanje pasosa. Hvala unapred.
[ Vladimir_sdk @ 26.02.2017. 10:04 ] @
Koliko dugo ste cekali u Beogradu na izradu putovnice?
[ cvetak77 @ 24.03.2017. 18:25 ] @
U principu u konzulatu kazu do godinu dana. Vec sam pisala u par navrata ovde o tome.
Put aplikacije za pasos ide ovako: predate aplikaciju u Beogradu konzulatu, konzulat to salje Ministartsvu Inostranih Poslova Srbije. Ministarstvo Inostranih Poslova to prosledjuje dalje Ministartsvu Unutrasnjih Poslova Srbije. Onda vas ovi proveravaju, da niste osudjivani, krivicno gonjeni i takve stvari (cim trazite po prvi put pasos, svi se onda pitaju zasto i sta vi smerate, mozda kanite da bezite iz nekog razloga...) Kad MUP Srbije zavrsi proveru i sve je ok, vraca vase papire MIP-u Srbije, a onda ovi vracaju opet konzulatu, i tek datad konzulat Hrvatske vase proverene papire salje za Zagreb na izradu pasosa. Gotovo pasos onda putuje nazad za konzulat i tad vas zovu da dodjete po njega.
Moje licno iskustvo kaze - 6 meseci (usput su se zagubili od MIP-a do MUP-a).
[ Thimendo @ 16.04.2017. 22:04 ] @
Pozdrav svima
Kao i sto tema kaze, o HR putovnici je rec. Rodjen sam u HR, roditelji nisu. Njihovi roditelji su rodjeni u HR, pa su mi rekli da je najbolje da moji roditelji prvo izvade putovnicu preko njih jer su oni drzvljani Hrvatske, pa kada postanu drzavljani Hrvatske da na osnovu toga pravim i ja. ili varijanta na osnovu stavke kao potomak iseljenika. Moja prababa je hrvatica, dedina majka ja sam u direktnoj ravnoj liniji srodstva(deca,unuci,praunuci) Tatin stric je vadio preko nje i nije bilo nikakvih problema. Pa me zanimaju vasa misljenja oko ovoga, hvala :)
[ cvetak77 @ 17.04.2017. 03:46 ] @
To sto si ti sam rodjen u Hr je za tebe sasvim dovoljan razlog za drzavljanstvo koje vec imas po rodjenju. Trebas da zatrazis Domovnicu, a na osnovu nje putovnicu.
[ Thimendo @ 17.04.2017. 13:26 ] @
Ne moze nazalost na osnovu toga. Kada sam trazio da mi izda domovnicu u mat. uredu na osnovu rodjena, rekla je da mora jedan od roditelja biti hr drzavljanin u trenutku rodjena.
[ cvetak77 @ 17.04.2017. 16:12 ] @
Ma ko ti je to rekao? I gde?
Ti na osnovu rodjenja imas hrvatsko drzavljanstvo, i time pravo na Domovnicu, sto je ustvari Uverenje o drzavljanstvu.
Ako ga se nisi odrekao imas ga sigurno. Ne moze ti to niko ukinuti tek tako.
Ne znam gde si pitao....
Gde si rodjen? I kada?
[ Thimendo @ 17.04.2017. 19:42 ] @
U maticnom uredu, Zagreb
Zvao sam dodatno jos neke maticne urede i isto to su mi rekli, tako da to je to. Sad sam citao zakon i isto to pise. Ne daju Hrvati tek tako drzavljanstvo.
Tako da kao sto sam i napisao gore jedino one dve varijante mogu da prodju, ali reko da priupitam ako neko ima misljene, dal se i oko toga cimati..
P.S u Kninu 94-te
[ iculibrk @ 17.04.2017. 20:25 ] @
Ne znam gde si sada, ali najbolje bi bilo da odeš ili nazoveš njihov konzulat. Od 2014. su mnogo ljudi, kontra normalnoj logici, izbrisali iz evidencije. Danas je baš bilo u medijima.
novosti
[ cvetak77 @ 18.04.2017. 03:41 ] @
Izbrisani sa prebivalista, da, pogotovo ako ne zivis tamo nego imas fiktivnu adresu, ali ne moze ti neko izbrisati drzavljanstvo. Pa ni Hrvati.
Trebas ici ili u konzulat, ali ja da sam na tvom mestu bih dala punomoc nekome ko zivi u Kninu i fino da mi ta osoba izvadi moju Domovnicu.
Veruj mi, razne sam situacije prosla sa papirima, zato sam i otvorila ovu temu pre 6 godina.
Ako si nesiguran, i oni to vide, svugde ces poljubiti vrata, ali ako se naoruzas znanjem i da znas svoja prava, ne mogu te odbiti.
Ja sam svojevremeno pisala pismo i Ambasadoru Hr u Srbiji. Nema tih vrata na koja se ja bojim pokucati.
[ RonJ @ 18.04.2017. 15:29 ] @
Citat:
P.S u Kninu 94-te



Ovde je problem,rodjen na podrucju nekadasnje RSK i nije upisan u maticne knjige RH,zato ga prebacuju na postupak da trazi drzavljanstvo.Drugacije je za nas koji smo rodjeni u RH pre 91.
[ cvetak77 @ 18.04.2017. 16:47 ] @
E jbg, to sam potpuno previdela. Da, to je problem. On rece rodjen u Hr pa nisam obracala paznju.
Ali da ceka da roditelji dobiju drzavljanstvo pa da trazi na osnovu njih nema sanse jer je punoletan.
Jedino da se izjasni kao Hrvat i ako to moze nekim starim dokumentom i da dokaze ako se negde upisao kao Hrvat.
[ v1talic @ 28.04.2017. 13:30 ] @
Pozdrav svima :)

Da li neko mozda zna kakva je trenutna procedura za vadjenje pasosa?

Majka mi je rodjena u Hrvatskoj. Ona i sestra su uspele da izvade pasose pre 10-ak godina. Sestra je u trenutku podnosenja zahteva bila maloletna. Da li i dalje imam pravo na pasos? (imam 34 godine).

Hvala unapred :)
[ RonJ @ 29.04.2017. 12:20 ] @
Sve polazi od toga da li imas domovnicu,ako imas onda procedura vadjenja pasosa jednostavna(mozes u konzulatu a mozes i bilo kojoj policiskoj stanici u HR).Ako nemas domovnicu onda mora ici postupak dokazivanja drzavljanstva(pod uslovom da imas pravo).


Inace mozda ce nekom koristiti,u Hrvatskoj se moze sada izvaditi hrvatska licna karta iako nemate mesto prebivalista u HR.Predaje se zahtev u bilo kojoj policiskoj stanici u HR,kosta oko 10e i moze se koristiti kao putna isprava za putovanje po Evropi.