[ zoomtronic @ 16.11.2010. 13:45 ] @
Da li je neko gledao, tj. slušao nešto vezano za ovaj eksperiment?

http://www.youtube.com/watch?v=DfPeprQ7oGc
[ barakuda111 @ 16.11.2010. 14:30 ] @
Zanimljivo. Da li je ovaj video klip deo nekog serijala ili tako nesto? Sve sto sam saznao je da se izgleda zove Dr. Quantum ali nemogu nista opsirnije da nadjem.
[ zoomtronic @ 16.11.2010. 14:45 ] @
Dr. Quantum je serijal, uglavnom o kvantnoj mehanici,
između ostalog je i ovaj klip, bilo mi je zanimljivo, a vidim da ne postoji post na es.
[ Nibble @ 16.11.2010. 14:52 ] @
What the bleep do we know?

[ barakuda111 @ 16.11.2010. 15:49 ] @
Ovaj klip je deo kao dokumentarca i nazalost nepostoji citav serijal posvecen tome http://www.youtube.com/watch?v...list=UL1eorRJTo8V8&index=3
[ Boulder @ 16.11.2010. 18:12 ] @
O filmu:
Debunked! - What the Bleep Do We Know?
http://www.youtube.com/watch?v=rlPiXNlhKFo
[ brkchey @ 17.11.2010. 01:07 ] @
Evo ovdje postovah nedavno :)
http://www.elitemadzone.org/p2726894
[ Ivan Dimkovic @ 17.11.2010. 06:27 ] @
Double-slit eksperiment je bio deo gradiva za 4-ti gimnazije iz fizike dok sam ja isao u skolu... IMHO jedan od najzanimljivijih eksperimenata kojim se bavila fizika u srednjoj ;-)

Doduse, u nastavnom programu se jako kratko obradjuje na pocetku kursa iz kvantne fizike i koristi se, naravno, kopenhagenska interpretacija (http://en.wikipedia.org/wiki/Copenhagen_interpretation) koja je koliko kontam najprihvacenija, i za nju imate brdo literature. To je "klasicna" interpretacija koja se koristi u kvantnoj fizici i ona ima cuvene paradokse (sredingerova macka, kvantno samoubistvo, itd..) koji proizilaze iz pitanja kada tacno dolazi do "kolapsa" talasne funkcije.

Postoje i druge interpretacije, moja omiljena (omiljena u smislu zanimljivosti) je "Many Worlds Interpretation" - http://en.wikipedia.org/wiki/Many-worlds_interpretation (koga zanima vise na temu u naucno popularnom formatu - http://www.amazon.com/Fabric-R...ses-Implications/dp/014027541X)

MWI ne pati od gore navedenih paradoksa, bar u teoriji, jer smatra da, u slucaju macke, postoje i ziva i mrtva macka kao rezultat eksperimenta, samo u 2 zasebna univerzuma. U slucaju double-slit eksperimenta, koristi se ista hipoteza (fotona iz drugih univerzuma).

MWI "elegantno" na papiru izbegava te probleme, ali i sama pati od problema - a to je fakat da ne mozemo "videti" (izmeriti, itd...) te druge univerzume, pa je mnogi odbacuju kao nedokazivu i samim tim nepotrebnu u nauci... u gore pomenutoj knjizi mozete procitati argumente jednog od glavnih proponenata ove ideje (David Deutsch) a na netu mozete naci i kritike.

Ima jos teorija koje se bave ovim fenomenom, ali generalno sve te kvantne teorije zahtevaju jak matematicki aparat daleko iznad nivoa srednje skole pa su prilicno "mutne" vecini nas smrtnika - a sve "naucno popularne" interpretacije generalno propustaju mnogo toga.

Kvantna fizika je, takodje, omiljena pseudo-naucnicima pa postoji gomila "primena" u kojekakvim pseudo-teorijama tamo gde joj mesta uopste i nema.
[ brkchey @ 17.11.2010. 10:20 ] @
I meni se svidja MWI teorija, s tim da racunamo da je vrijeme linearna pojava, ali vjerovatno nije :)
Kako god, mislim da svaka teorija ima svoje mjesto, jer ako je univerzum multidimenzionalan, vjerovatno postoje primjene svake teorije unutar razlicitih dimenzija.
[ Mikky @ 18.11.2010. 01:17 ] @
Jungov eksperiment sa dva proreza je jedan od onih od kojih je sve pocelo sto se tice moderne fizike i kvantne mehanike. Taj klip je jako lepo napravljen s obzirom na kompleksnost i nedokucivost kvantnog sveta. Ja bih samo zamerio ono oko koje predstavlja nekog koji gleda eksperiment... to unosi malu zabunu jer "gledanje" ne predstavlja nikakvo oko vec se definise na jedan malo opstiji nacin (merenje koje perturbuje ceo sistem). Fejman je rekao "ako mislite da razumete kvantnu mehaniku, onda ne razumete kvantnu mehaniku", tako da je vrlo tesko te stvari pribliziti ljudima koji se time ne bave. U svakom slucaju super je filmic.

Citat:

Kvantna fizika je, takodje, omiljena pseudo-naucnicima pa postoji gomila "primena" u kojekakvim pseudo-teorijama tamo gde joj mesta uopste i nema.


Bas zbog toga sto je kvantna mehanika matematika koja daje rezultat a ne i tumacenje, ona je jako pogodna za takve tipove... Recimo jedan isti rezultat moze da se interpretira na vise nacina - da li je elektron prosao kroz obe rupe u isto vreme ili se pretvorio u talas materije ili se mozda univerzum pocepao na 2 druga univerzuma... sve su to razlicita tumacenja jednog istog matematickog rezultata na papiru.

Naucnici koji se ne medjusobno ne slazu oko interpretacija + laici koji jos sve to ni ne razumeju = super podloga za razne prodavce magle.
[ AMD guy @ 21.11.2010. 20:08 ] @