|
[ AMD guy @ 13.12.2010. 12:12 ] @
| http://www.blic.rs/Vesti/Tema-...ale--privrednike-u-samoubistva
Citat: BEOGRAD - Iako je Vlada Srbije u Strategiji razvoja malih i srednjih preduzeća (MSP) do 2013. prognozirala smanjenje administrativnih troškova poslovanja najmanje za 25 odsto do 2011, dogodilo se upravo suprotno.
Paketu od 65 različitih taksi koje srpski preduzetnici već plaćaju, a što je tri puta više od broja taksi u većini evropskih i zemalja u regionu, tokom 2010. pridodato je još 17 novih dažbina uglavnom na lokalnom nivou. Istovremeno neki od postojećih nameta, kao što je naknada za gradsko građevinsko zemljište u Beogradu i u još nekim gradovima povećani su 300 do 400 odsto. Pritisnuti enormnim troškovima i onemogućeni da naplate svoja potraživanja, preduzetnici sve češće donose kobne odluke. Prema podacima Unije poslodavaca Srbije, od 2004. do danas 75 preduzetnika je oduzelo sebi život.
- Kakva je poslovna klima u Srbiji najbolje govori podatak da 45 odsto novih firmi ne preživi prve dve godine rada. U 2008. smo pravili poređenje sa Hrvatskom i ispostavilo se da prosečni osnivački kapital, koji za MSP iznosi oko 5.000 evra, preduzetnik u Srbiji već za dva do tri meseca potroši na dažbine državi, dok mu u Hrvatskoj za to treba 10 do 11 meseci. Strategije su ovde po pravilu mrtvo slovo na papiru. Eto, umesto smanjenja troškova, u 2010. je srpskim preduzetnicima uvedeno 17 novih dažbina, a u Hrvatskoj četiri ili pet. Nije dovoljno što je uvedena ekološka taksa na republičkom nivou, već su i opštine morale da uvedu taksu za unapređenje životne sredine, pa naknadu za držanje protivpožarnog aparata itd. - kaže Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca Srbije.... |
[ a1200 @ 13.12.2010. 12:46 ] @
Citat: Paketu od 65 različitih taksi koje srpski preduzetnici već plaćaju, a što je tri puta više od broja taksi u većini evropskih i zemalja u regionu, tokom 2010. pridodato je još 17 novih dažbina uglavnom na lokalnom nivou.
Ali, ako hocete u Evropu, onda moraju da se primenjuju i Evropski propisi, zar ne?!? ... nego, cekaj, pa nesto nije uredu :), kako sad 82 takse, kad je u Evropi taj broj za vishe od 3x manji? ... mozda se ti "novi reformisani" propisi primenjuju samo kao izgovor za uzimanje para i uvodjenje novih nameta, a pritom se nista ne cini na recimo ukidanju strih taksi i nameta koje nigde u Evropi ne postoje...
Ahhhhh, genijalno! Vlast uzima iz evrope samo ono sto joj odgovara, tj. puni kasu koju nenamenski trosi... pod izgovorom "reforme", vrh.
[ Kovacevic Vladimir @ 13.12.2010. 13:09 ] @
I onda pišu po Forumu da je za sve kriv "bravar".
Pozdrav
[ popusicko @ 13.12.2010. 13:33 ] @
Srbija-ubija!!!
[ popusicko @ 13.12.2010. 13:34 ] @
brisite drugi koji je greskom otisao.
[ Java Beograd @ 13.12.2010. 13:35 ] @
Naknada za držanje protipožarnog aparata ?!
[ burex @ 13.12.2010. 14:49 ] @
To i mene interesuje. Nije valjda da se neki idiot setio nečega takvog pa rek'o "Aaa, vi bi da gasite požare? E, pa neće moći ove noći! Plati pa gasi!"...
[ milance_kg @ 13.12.2010. 15:04 ] @
Citat: burex: To i mene interesuje. Nije valjda da se neki idiot setio nečega takvog pa rek'o "Aaa, vi bi da gasite požare? E, pa neće moći ove noći! Plati pa gasi!"...
Pa ovakvi idioti, ja mislio zez, kad ono stvarno ih ima:
http://www.youtube.com/watch?f...lpage&v=ogD5R4I0n4Q#t=151s
[ Java Beograd @ 13.12.2010. 15:10 ] @
Citat: burex: To i mene interesuje. Nije valjda da se neki idiot setio nečega takvog pa rek'o "Aaa, vi bi da gasite požare? E, pa neće moći ove noći! Plati pa gasi!"... Nije. Prvo se jedan idiot setio da firma MORA da ima propisan broj vatrogasnih aparata. Ako nema - sledi kazna. Ako ima - sledi taksa.
Isto i za istaknutu firmu. Mora da se istakne na ulici naziv. Ako se ne istakne - sledi kazna. Ako se istakne - taksa, firmarina
[ Yoba @ 13.12.2010. 16:01 ] @
>>Nije. Prvo se jedan idiot setio da firma MORA da ima propisan broj vatrogasnih aparata
Ajde objasni se, u chemu je problem, i zasto je idiot?
[ burex @ 13.12.2010. 17:29 ] @
Za obavezu držanja vatrogasnih aparata nije frka, ali za taksu za držanje istih, to mi je već nerealno.
[ ChanMaster @ 13.12.2010. 18:01 ] @
Pazi kad nam je svima zapalo za oko ista stvar!
To sa Protivpozarnim taksama je stvarno dno!
Mislim stvarno, namesto da im potpomazu koliko je moguce oni ih saplecu na sve strane ...
[ stil @ 13.12.2010. 18:02 ] @
@ Kovacevic Vladimir
Citat: Srpsko preduzetništvo i dušebrižnici
14
04
2010
Da li možete da pojmite da su naši preci živeli u kapitalizmu? Beograd je krajem 30-ih godina prošlog veka imao oko 300.000 stanovnika i svi oni su mogli da vide i čuju reklame koje ih podsećaju da štede u štedionicama, investiraju u akcije, kupuju osiguranja i dr. U Zagrebu je još 1897. godine osnovano „Srpsko privredno društvo – Privrednik“ koje je delovalo kao nevladina organizacija sa misijom da školuje i pomaže u zapošljavanju mladih. Oni su školovali, stipendirali i zaposlili preko 35.000 mladih šegrta, preduzetnika i budućih privrednika širom kraljevine. Godina 30-ih HH veka u našoj zemlji je delovalo oko 900 banaka, a 1933. godine je izvoz nadmašio uvoz, iako je naša zemlja uglavnom prodavala poljoprivredne proizvode i stoku.
Taj razvoj je prekinut početkom Drugog svetskog rata. Posle rata, sve do ulaska u novi milenijum, sledi vremensko razdoblje nepovoljno po srpsko preduzetništvo ali i privredu. Biti preduzetnik, u doba Titove Jugoslavije (tzv. privatnik), je bilo teško ili gotovo nemoguće. Na primer, po svedočenju mog dede privatnika, bio je ograničen broj radnika koje možete zaposliti, poslovnih jedinica koje možete imati (samo jedna), a dažbine na zaradu su iznosile i do 80% a za zaposlene i do 125% neto plate, itd.
Srpska privreda je imala drugačiju vrstu problema. Pored toga što su se fabrike gradile na nelogičnim lokacijama, srpska privreda je zavisila od stanja u drugim republikama Titove Jugoslavije. Međutim, privredi je prevashodno falilo znanje. Novac je stigao putem kredita, ratne odštete, nacionalizacijom i drugim tipičnim metodama otimanja. Mnogo srpskih intelektualaca i stručnih ekonomista i biznismena je ubijen ili proteran od strane pobednika, pa su na čela novih preduzeća došli neki drugi ljudi. Pored toga što većina tadašnjih direktora nije imala znanja o strateškom i operativnom menadžmentu oni su morali da nauče da posluje u jugoslovenskoj verziji komunizma. Čest je slučaj da mašine i celokupna postrojenja nisu obnavljana od kada su uvezena posle rata. Nadalje, veliki broj radnika je zaposlen po političkoj direktivi iako za tim radnim mestima nije postojala potreba. Skroman broj naših preduzeća je uspevao da bude konkurentan sa onim u kapitalističkim zemljama, pogotovu početkom 80-ih godina.
U odnosu na kulturu i istoriju srpske nacije period komunizma i netržišnog poslovanja je trajao kratko ali posledice koje je ostavio danas su osetne.
Iz svega se može zaključiti da srpsko preduzetništvo ima tradiciju čak i u teškom periodu Titove Jugoslavije. Zbog toga je potrebno da se država odnosi prema građanima onako kako oni to zaslužuju u skladu sa njihovim tradicijama.
Zadatak države je da uspostavi fer pravila na tržištu koja važe za sve. Nedavno su se srpski odgajivači živine sa pravom bunili jer zbog naše birokratije i određenih „tehničkih problema“. Na primer u Republiku Hrvatsku nisu mogli da izvezu ni jedno pile, dok je iz nje uvezeno preko 100.000 pilića. Ovaj primer nije izolovan i sličnih u našoj privredi ima nedopustivo mnogo. Zaista vređa inteligenciju istina da je jedna mala kraljevina (pre 100 godina), uklještena među dve velike sile, u to doba gotovo nepismena, uspela da pobedi u „carinskom ratu“ a današnja Srbija prepuna „intelektualaca“ ne može da se izbori sa hrvatskim pilićarima.
Rešavanje problema bi počeli reformom državne administracije. Reforma državne administracije se ogleda u efikasnom i jeftinom državnom aparatu. Pored reformi koje su do sada sprovedene one moraju da se nastave. Rezanje suvišnih procedura i uspostavljanje jasnih, transparentnih pravila uz smanjenje volje pojedinaca. Država treba da ubira poreze i ostale dažbine realno. Potrebno je da preduzetnici ali i celokupna privreda sa državom ima kontakt posredstvom informacionih tehnologija i da gotovo celokupnu adminstraciju obavlja na taj način. Jeftinije je za poslodavce i jeftinije za državu a neuporedivo efikasnije i efektivnije. Izdojio bih reformu Agencije za privredne registre kao dobar promer da u Srbiji može da dela državna institucija nalik na zapadne.
Zar nije čudno što se osnovano pretpostavlja da su plate koje se finansiraju iz budžeta više, ne retko i nekoliko puta nego što su plate u preduzetništvu? Naravno zvaničnog podatka o platama u preduzetništvu nema, jer Republički zavod za statistiku ne obrađuje ove važne podatke. Preduzetnika i zaposlenih u preduzetništvu ima oko pola miliona što čini oko jedne četvrtine ukupnih zaposlenih u Republici Srbiji. Pitam se kako ovi ljudi ne zaslužuju da se statistički ne uzimaju u obzir?
Politika poreza i doprinosa na plate se mora promeniti. Za sve važi ista stopa poreza ali doprinose plaća isto onaj ko ima 1.000.000 dinara platu i onaj ko ima 158.000 dinara. Na taj način građani koji imaju nižu platu subvencionišu one koji imaju višu. Svi dobijaju istu uslugu tako da ne postoji razlog da oni koji imaju veće plate plaćaju više doprinose za zdravstvo. Skoro smo čuli najave o povećanju PDV-a i ukidanju doprinosa za najniže plate. Naravno da će ukidanje doprinosa na najniže plate naići na odobravanje preduzetnika jer će olakšati poslovanje. Međutim, to nije praksa u modernim ekonomijama i to neće doprineti razvoju.
Nadalje, reforma visokoškolskog sistema treba da ima kao jedan od ciljeva izučavanje i obrazovanje iz oblasti preduzetništva. Na relevantnim državnim univerzitetima se ta oblast ne izučava ili izučava u skromnom obimu. Preduzetnicima je izuzetno potrebna logistika u naučno-obrazovnim institucijama države. Ne samo na univerzitetima već i u osnovnim i srednjim školama. Školarce je neophodno učiti osnove o funkcionisanju ponude i tražnje. Treba da imaju osećaj o tome koliko novac vredi.
Srpskom preduzetništvu, zaključio bih, ne trebaju „dušebrižnici“ koji će da ih štite od „surovog“ i „zlog“ kapitalizma, već reforme državne administracije, nova liberalna politika o porezima i doprinosima, ukidanje taksi koje nemaju svrhu i reforma (visoko)školskog sistema. Dakle, ne treba „milostinja“ već fer pravila igre.
http://miljan.wordpress.com/
[ kandorus @ 13.12.2010. 18:54 ] @
Samo što ovih
Citat: dažbine na zaradu su iznosile i do 80% a za zaposlene i do 125% neto plate
nije bilo u "Titovoj Jugoslaviji" već u SFRJ a Tito je tada već bio pokojni.
[ Jagnjeca brigada @ 13.12.2010. 19:28 ] @
Vlada gura male privrednike u očaj
Beograd -- U Uniji poslodavaca Srbije kažu da je među biznismenima koji su izvršili samoubistvo najviše vlasnika restorana i hotela (16) i građevinskih preduzimača (11).
Prema podacima UPS, od 2004. je 75 preduzetnika oduzelo sebi život.
Pritisnuti enormnim troškovima i onemogućeni da naplate svoja potraživanja, preduzetnici sve češće donose kobne odluke. Tendencija suicida kod preduzetnika uočena u jesen 2005, kada je jedan od prvih gornjomilanovačkih privrednika Milutin Tešović zbog propasti firme sebi oduzeo život.
U strahu od lokalnih zelenaša i siledžija par meseci nakog toga u Gornjem Milanovcu i Čačku dogodila su se još tri samoubistva malih privrednika. Tragični događaji nastavili su se i narednih godina.
Uzroci samoubistva preduzetnika
- nemogućnost vraćanja dugova
- poslovni neuspeh i naglo siromašenje
- gubitak imovine zbog aktiviranja hipoteke
- psihološka tortura zbog plaćanja reketa
- gubitak poslovnog i porodičnog ugleda
Tako je Srbija, osim što je po podacima Svetske zdravstvene organizacije na 13. mestu po ukupnom broju samoubistava, postala i zemlja u kojoj je samoubistvo sve češći epilog poslovne karijere.
Iako je Vlada Srbije u Strategiji razvoja malih i srednjih preduzeća (MSP) do 2013. prognozirala smanjenje administrativnih troškova poslovanja najmanje za 25 odsto do 2011, dogodilo se upravo suprotno.
Paketu od 65 različitih taksi koje srpski preduzetnici već plaćaju, a što je tri puta više od broja taksi u većini evropskih i zemalja u regionu, tokom 2010. pridodato je još 17 novih dažbina uglavnom na lokalnom nivou. Istovremeno neki od postojećih nameta, kao što je naknada za gradsko građevinsko zemljište u Beogradu i u još nekim gradovima povećani su 300 do 400 odsto.
"Kakva je poslovna klima u Srbiji najbolje govori podatak da 45 odsto novih firmi ne preživi prve dve godine rada. U 2008. smo pravili poređenje sa Hrvatskom i ispostavilo se da prosečni osnivački kapital, koji za MSP iznosi oko 5.000 evra, preduzetnik u Srbiji već za dva do tri meseca potroši na dažbine državi, dok mu u Hrvatskoj za to treba 10 do 11 meseci. Strategije su ovde po pravilu mrtvo slovo na papiru", kaže Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca Srbije.
U praksi preduzetnici u Srbiji žive pod konstantnim stresom i u stalnom sukobu sa državom na svim nivoima. Nažalost, ima i onih koji različita poniženja koje donosi poslovni neuspeh ne mogu da prebole.
http://www.b92.net/biz/vesti/s...12&dd=13&nav_id=478835
[ Kovacevic Vladimir @ 13.12.2010. 19:44 ] @
http://miljan.wordpress.com/
@stil
Razumem o čemu piše Miljan.
Ima tu dosta istinitog, ali obuhvata veliki vremenski period, pa je teško tvrditi decidirano, nedvosmisleno šta je čemu uzrok.
Tim pre, što je period od 30.-tih godina pa nadalje vreme Velike depresije
http://sr.wikipedia.org/sr-el/...%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%B0
i velikih poremećaja - globalno, a prenose se na manje sredine - "dva puta podvučeno".
WWII i sve od početka, sa novim ljudima, sa novim programima i ciljevima, sredstvima...
Ko je želeo (od starije (stručne) generacije, profesori, lekari, advokati, zanatlije... itd.), mogao je da radi i nakon '45. g. komotno.
Imam dokaze, a ne priče.
Lako je sada, sa ove vremenske distance (o)suditi.
Posle bitke su svi generali pametni.
Ali, Vi ne shvatate moja pitanja.
Valjda je bilo dobro nešto i u tom Socijalizmu!
Zar nije moglo da se uzme to dobro, izbaci sve loše i za 30 ('ajmo realnije) 20 godina, da se uspostavi nov i valjan sistem, uspešan za sve struke i zapošljavanje u realnim brojkama/prosecima EU?
Koliko članaka, koliko vremena još može da se troši na izgovor i optužbe na račun Titove Yugoslavije?
Pa, ova samoubistva se nisu dešavala u Njegovo doba, a tek sledi finiš sa problemima Lizinga, otplata bankarskih kredit (evo, najavljuju promenu kamatne stope i za dinarske kredite)
Pozdrav
[ boccio @ 14.12.2010. 12:55 ] @
To za taksu na isticanje firme je potpuno tacno da je skocila 400%, i klasicni je reket. Taksa na gradj. zemljiste i taksa na isticanje firme (dve obavezne takse koje se placaju mimo svih ostalih poreza i dazbina) kostaju na godisnjem nivou (minimalno) oko ~3k evra (u zavisnosti od opstine). Pa vi pomnozite taj reket od 3,000 eur godisnje sa brojem MSP-a i videcete koliko drzava reketira preduzetnike koji: a) placaju porez; b) zaposljavaju radnike; c) stvaraju bruto nacionalni dohodak.
Ne bih komentarisao "ideju" drzave koja ima GDP na nivou tanzanije, stopu nezaposlenosti od 35% i hronican izvozni deficit da ovako cascava preduzetnike. Slag na tortu nama koji se bavimo IT-jem i jedni smo od retkih koji unose devize u zemlju (a da nije pomoc tetke iz kanade) su izvozne fakture i srednjevekovno mucenje sa minstarstvom za finansije oko svake fakture koju imamo. Not to mention da moramo voditi tzv. "kontrolnik" kao da uvozimo carape iz kine.
Ja glasam da samo nastave u ovom pravcu. Siguran sam da se vracamo u devedesete i da ce opet IT firme raditi na crno i placati "porez" na Sejselima... korak jos samo fali :)
[ Lesli Eldridz @ 15.12.2010. 09:50 ] @
Sve je to lepo i tacno je da postoje neke glupe takse koje su zaumne, kao to o isticanju firme i o PP aparatima, samo sto ovakvi naslovi sluze da se bolje proda tariguz u kome se stampaju. To sto se neki pojedinci samoubijaju manje veze ima sa vladom i tim taksama a vise sa ovim:
http://www.elitemadzone.org/t4...ovnistva-ima-mentalne-probleme
Samo sto je to 20% prijavljenih, a ima duplo vise neprijavljenih. A zasto ih ima? Pa takvi su oni. Mozda i njima neko nije nesto dao na odlozeno placanje (to se kaze izdrzavao ih vlasnik prodavnice) pa se samoubili, sta sad.
Najvise kaze samoubica ima medju kafedzijama. Pa ko ih je be silom terao da idu u kafedzije i uzimaju silne kredite da bi razvijali glup i rizican posao, sto nisu poceli da gaje voce ili stoku. Ova teritorija ovde tome sluzi, a ne da svi sede u milijardu kafana i jedu u 650 milijardi radnji sa brzom hranom. Evo samo jedan od dokaza. Gde ne uspeva voce tamo prave najbolja pica od zitarica. Gde uspeva voce tamo prave najbolja pica od voca. Pametnom dosta. Nece samo kafane. Lopate u sake.
BTW, sve sto onaj Miljan pise moze da bude tacno, ali to nema veze, zato sto je sve to iz "sto je babi milo to joj se i snilo" kategorija. A zasto, zato sto ni jedan ovdasnji mislilac ne uzima u obzir najvazniju stvar - mentalitet. Mozda im treba neki vikiliks da im otkrije veliku tajnu o tome sa kakvima zive.
Pa onda, nije stvar samo u glupim taksama, nego kao prvo sto je najveci problem preduzetnicima treba da se ukine obavezno penziono i zdravstveno osiguranje, jer to je najveca taksa i porez. Cim je obavezno to je porez. Pa ko hoce neka se osigurava a ko nece neka reskira dok ne razradi radnju. Sa time da treba da postoje besplatne klinike za neosigurane. Samo sto od svega toga nema nista, videti gore zasto. Oni su bolesni, svi komplet.
[ Lesli Eldridz @ 15.12.2010. 13:57 ] @
Nego, kakva je situacija sa duvanjem balona? Da li se pored kafana, kladionica i brzih hrana zatvraju i radnje za duvanje balona ili ipak nekako opstaju? Ako su zatvorene sta cemo sad? Gotovo je. Nema nama vise duvaonice balona. Da nam nisam u kozi.
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|