[ Predrag Krstic @ 16.12.2010. 16:35 ] @
Hajde da vidimo kako dobro očistiti kotao za centralno grejanje i odžak od gareži i smole.
Svi znamo da je efekat grejanja manji ukoliko ovo nije čisto.

U nekoj radnji sam video neko sredstvo koje se ubaci u kotao tokom loženja i ono kao očisti kotao. Zove se Garvan ili Čađvan. Evo slike.



Da li je ovo neko koristio i kakva su iskustva?

Dalje, da li se peć sme čistiti čeličnom četkom? Planiram da stavim čel.četku na brusilicu i da je tako očistim. Pitam se da li ću nešto oštetiti ako to uradim.

Što se tiče odžaka treba zvati odžačara, ali on samo prođe četkom i to je to. Čuo sam da bi trebalo zapaliti smolu koja je u njemu. Pokušavao sam brenerom, ali nije išlo. Samo je usija ali ne može da je zapali da gori. Može neki savet za ovo?
[ Horvat I @ 17.12.2010. 20:20 ] @
Citat:
Predrag Krstic:  gareži i smole.?

Dok ti se stvara smola ti imaš probleme sa temperaturom ili ti je kotao preslab za tvoje potrebe.
OBAVEZNO dimnjačara ne radi ništa dotle na svoju ruku,jer tokom grejne sezone požari dimnjaka su najčešći!!!
[ tacka1 @ 17.12.2010. 22:36 ] @
Ja sipao taj gavran i nista malo burnija reakcija i to je to. Dimnjak sam zapalio jednom(nenamerno) neces verovati ubacio sam u kotao ljuske od oraha onako bilo pola kese, posle toga mi je progoreo dimnjak tj fugne jer je dimnjak od cigle dok sam ukapirao sta to tutnji mogao sam pola komsiluka da zapalim. Elem kod mene je pristupacno, sam ga cistim na pocetku i na pola sezone ako nisi siguran zovi dimnjacara ne igraj se.
[ MagicMaster @ 15.03.2011. 19:17 ] @
A postoji li neka tečnost sa kojom može da se poprska unutrašnjost kotla, i da se "spere" sva ona garež sa "zidova" , sada na kraju sezone?
[ gigamg1 @ 16.03.2011. 11:09 ] @
Celicnom cetkom neces skoro nista ostetiti od metalne konstrukcije pa zato ne skodi a mozes da uzmes i grebac (saber poznatije) i da struzes.
Jeste da ce ti trebati dosta vremena ali posluzice.
Odzak palim brenerom i to samo kada je vreme vlazno jer lete varnice pa kad padnu na vlazno tlo nema opasnosti. Znaci drzim 5-6min plamen i kad cujem kako povlaci vreo vazduh samo ugasim i sklonim i slusam kako zuji i pucketa i u roku od nekoliko minuta krene da pada dole sagorela prljavstina. Pozeljno je posle toga zvati odzacara da ga "finisira" cetkom i to je to.
Sto se tice tecnosti i pranja, to ne bih preporucio jer voda kad dodje u dodir sa cesticama pepela - dovidjenja lim.
Voda i unutrasnjost peci tj kotla ne idu zajedno. Ako je uzmes prati i tako je ostavis, do sledece grejne sezone cem imati toliko korozije da ce ti se limovi stanjiti za 2-3mm
[ astrea @ 23.12.2011. 08:32 ] @
Postoje sredstva za čišćenje kotlova i dimovodnih kanala. Inače, radim neposredno u proizvodnji upravo tih stvari. Kvalitetna sredstva istovremeno čiste kotao od smole i gareži i stvaraju antikorozionu zaštitu.
Paljenje dimnjaka je vrlo opasan sport! Em se razvijaju temperature koje dimnjaci ni pod tačkom razno ne mogu da izdrže /preko 1200 stepeni/, em sagorevanje fenola /a to je upravo smola i garež!!/ ekstremno kancerogen postupak. Dimnjaci se čiste hemijski i/ili mehanički i nikako drugacije!
[ Horvat I @ 23.12.2011. 12:31 ] @
Odžačari - stručna lica - na isti način rade desetlećima
[ astrea @ 23.12.2011. 20:41 ] @
Strucna lica su ranije to radila iskljucivo mehanicki a danas i hemijski i mehanicki.
Spaljivanje garezi u dimnjaku su radili i rade "strucnjaci"
[ tihi2 @ 23.12.2011. 22:43 ] @
Pa dobro, postoje sredstva. Osim "Garavana" koji se pokazao kao nedovoljno dobar, nisam našao nijedan naziv. Kako se sredstvo zove i gde se može kupiti? To će pomoći, ako nije proizvodna tajna.
[ astrea @ 25.12.2011. 11:02 ] @
Za uklanjanje tj. rastvaranje smole i garezi u kotlovima postoje tecnosti. Bavism se tehnikom i radim u proizvodnji tecnog sredstva za ciscenje kotlova Astratherm. Nemam veze sa prodajom, to rade moji gazde.
Inace postoji i prah za prociscavanje dimovodnih kanala i dimnjaka. On radi tako sto kataliticki snizava temperaturu sagorevanja smole i garezi, tako da smola i garez budu uklonjeni na temepraturama koje su redovno prisutne u radu.
[ tihi2 @ 25.12.2011. 11:35 ] @
Može li se to normalno kupiti u prodavnici ili samo naručiti i pošto je? Ja sam do sada znao za neko WURTH sredstvo, ali ga nisam probao. Kupujmo domaće, jel?
Inače, poprskaš i zapališ (koliko sam video na Youtube). Ne može lakše.
Naziv se dosta teško nalazi na Netu jer je ime standardno pa ga ima na milion mesta. Prodavca koji prodaje Astratherm nisam našao.
[ astrea @ 25.12.2011. 12:09 ] @
Rekoh da nemam veze sa prodajom, ja se bavim tehnikom u proizvodnji. Prodaju rade moji gazde i ne znam gde ga ima gde ga nema. U Kraljevu u maloprodaji kosta oko 450 d/litar. Za druge gradove ne znam. Kome treba dajem broj telefona (036/372310) mojih gazda pa neka vide s njima oko prodaje - u to se ne petljam.
Astratherm ne radi na principu spaljivanja vec rastvara nalepe smole i garezi - tecnoscu obilno naprskati kotao dok ne pocnu nalepi da se odlepljuju i sacedjuju sa zidova kotla. Tecnost je inace nezapaljiva a najbolji tj. najbrzi efekti ciscenja se postizu pri temperaturama oko 35-45 stepeni.

[ MagicMaster @ 18.01.2012. 22:29 ] @
E, to mi je trebalo. Hvala puno. Znao sam da postoji . . . :) :) Znači, taman ono kad ga pustim da se ugasi, pa dok je još topao ....
[ nnikki @ 27.05.2012. 21:14 ] @
Ja razumem da Astrea radi u proizvodnji ali ne mogu da verujem da ne zna kako se zove to sredstvo
[ astrea @ 29.05.2012. 13:33 ] @
Prvo procitaj pa tek onda kritikuj - Niko nije rekao /a pogotovu ne ja/ da ne znam kako se sredstvo zove!!! Rekao sam da ne znam koliko sredstvo kosta i gde se sve prodaje jer ne radim komercijalu.
I jos jedno, ovo sredstvo je nezapaljivo.
[ Teratron @ 29.05.2012. 14:31 ] @
Pa kako se zove ?
[ astrea @ 29.05.2012. 17:17 ] @
Tebei je stvarno tesko da procitas par postova ranije ...ili je nesto drugo u pitanju...ko zna...sredstvo se zove Astratherm
[ odzacar.69 @ 03.01.2016. 19:34 ] @
Kotao tj. smola u njemu se jedino (bezbedno) moze ocistiti spaljivanjem brenerom sto svakako mora da izvodi odzacar sve ostalo
su mamipare.Ja se profesionalno bavim ciscenjem kotlova i odzaka i tragam za jednostavnijim resenjem jer je ovaj nacin dugotrajan
i naporan ali nema ga.Odzak cistim jakim celicnim cetkama,ukoliko u odzaku ima smole to je znak da je negde pukao,mora se taj
problem resiti i redovno cistiti.
[ astrea @ 04.01.2016. 16:55 ] @
Evo nas ponovo na istoj temi posle nekoliko godina - spaljivanje smole u lozistu, dimnjaku i dimovodnim kanalima je ekstremno opasno jer se stvaraju visoke temperature koje materijali peci, kotlova i dimnjaka to ne mogu da izdrze a pored toga gasovi koji nastaju su veoma kancerogeni. Iz tih razloga u citavoj zapadnoj Evropi ovaj nacin uklanjanja smole je zabranjen, toliko da je cak i vatrogascima zabranjeno da pokusaju da gase dimnjake koji su zapaljeni iz bilo kog razloga. S druge strane postoje sredstva koja veoma efikasno ciste i uklanjaju smolu i nalepe garezi. To sto neko smatra da je moguce carobnim stapicem ukloniti tragove nemara je neko sasvim drugo pitanje. Hemijsko kataliticko sredstvo za prociscavanje dimnjaka deluje tako sto razvija gas koji utice da nalepi smole postaju krti, trosni i da se raspadaju tj. odlepljuju od zidova dimnjaka. Profesionalci obidju koprisnika tj. loziste i ubace jednu ili vise kesica i naidju ponovo posle 2-3 dana a za to vreme je doslo do reakcije izmedju gasa i smole. Najcesce uzmu tada i provuku celicnu cetku kroz kanale kako bi kucevlasnici videli da se nesto radilo a dimnicarima je to tada daleko lakse jer je smola postala krta i lako se odvaja od zidova dimnjaka. Veliki broj profesionalaca odrzava kotlove i dimnjake na ovaj nacin a samim tim stedi i ogrev vlasnicima i svoje sopstveno vreme. Sto se tice ciscenja nalepa smole u samom lozistu kotlova primenjuje se tecnost koja ima vise efekata a najvaznije je da i ovo sredstvo ne izaziva opasnost od pozara jer je nezapaljivo.
Razloga ima dosta ako se stvara smola u dimnjaku a nikako ne bih rekao onako pausalno ... odoka da je dimnjak pukao! Sta cemo da radimo ako se koristi nedovoljno osuseni ogrev? Ili ako je dimnjak pothladjen? Valjalo bi jednom konacno da shvatimo da je velika razlika u koriscenju starinskog "smederevca" i kotla koji izvlaci maksimum iz svakog komada drveta - pec ili sporet koji lokalno greju jednu prostoriju veliki deo energije tj. toplote izbacuju kroz dimnjak a u kotlu se sve to koristi za zagrevanje. Zato je temperatura dimnih gasova kod kotlova daleko niza i iz tog razloga neophodno je da dimovodni kanali i sam dimnjak budu dobro izolovani. U suprotnom ce se dim cim naidje na hladnu prepreku pretvoriti iz gasovitog u tecno stanje a malo kasnije i u cvrsto. Dobro znamo da za jedan uobicajeni sporet u domacinstvu za zagrevanje jedne prostorije ( od 16-18 kv. metara uobicajene visine 2.50-2.60 m) je potrebno oko 6-7 prostornih metara drva. A ako nekim kotlom grejemo kucu od cca. 100 kv. metara (visina prostorije opet 2.50-2.60 m) bice potrebno max. 15 prostornih metara drveta. Usteda je vidljiva na prvi pogled ali zato moraju da budu ispunjeni neki uslovi.
U pravu si jedino u tome da se dimnjaci moraju redovno da ciste ... i to u letnjem periodu a ne npr. sada kada je -10 napolju.

[Ovu poruku je menjao astrea dana 04.01.2016. u 18:10 GMT+1]