[ etjen @ 17.12.2010. 22:26 ] @
Kao što tema kaže. Kako vam pale dizeli (mislim na common rail) po minusu?

Meni se prvi put danas desilo da je upalio i ugasio se odmah (termometar je očitavao -8).
Zaverglao sam odmah potom i upalio je odmah i normalno nastavio da radi.
Odmah sam otišao na pumpu i kupio neki Petrolov aditiv za dizel (samo to su imali na pumpi) i usuo sam pun rezervoar.
Taj aditiv je za bilo koje dizel gorivo, navodno ga drži funkcionalnim do -25C. Nažalost nije bilo STP ili Wurtha, a rekoh neću da čekam sutra.

Uvek mi zimi pali sa malo više verglanja (uvek iz prvog verglanja, ali leti pali posle recimo tri zaverglaja a zimi posle 5,6)
Prvi put mi se sad desilo da se ugasio čim je upalio.
Da li to može biti do goriva ili ne?
[ sasa022 @ 17.12.2010. 23:33 ] @
@etjen

Mislim da si se previse utripovao ako se auto samo jednom ugasio.To se na ovim temperaturama desi i benzincima.

Sto se aditiva tice probaj Adeco Dizel Flux -25.
[ Zarko Silic @ 17.12.2010. 23:52 ] @
Dizelasi pale na minusu isto ili bolje od benzinaca pod uslovom da je sve ispravno i da spoljna temperatuta nije ispod -30 C. Pale "na pola kljuca" kako se to kaze u zargonu.

Eurodizel je deklarisan do -35 C
D2 zimski do -14 C

(Podatak za gorivo sa NISovih pumpi)

Ukoliko se koristi EuroD (10 ppM), aditivi nisu potrebni u ovom nasem klimatskom okruzenju.

U stvari, aditivi u slucaju Euro5 dizela nicemu ni ne sluze.

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 18.12.2010. u 01:59 GMT+1]
[ vladd @ 18.12.2010. 00:52 ] @
Ako je sve ispravno, dobar accu, dobro gorivo i oprema motora, dizeli bolje pale na minusu od benzinaca.

Ako je jedan grejac copav, slab accu, rezervoar pun algi, filter pun vode, pomaze jedino lozenje vatre..:)

Poz
[ borkostar @ 18.12.2010. 07:23 ] @
Tacno, kao sto Vladd i Zarko kazu isto misljenje i ja imam
Ja iako vozim traktorski dizel, koristim D2 sa nekim modricinim aditivom i ulje 15w40 mineralno modrica nemam nikakvih problema jos uvek a bilo je do -11
Samo sto razmisljam preko zime na predjem na euro dizel

[ etjen @ 18.12.2010. 09:43 ] @
videću danas kako će upaliti, još nisam probao.

I ja se slažem da bi trebalo da pali na pola ključa...

Sumnjam na gorivo, mada je i akumulatoru 3,4 godina... Grejači i ostalo su ispravni (koliko ja znam)

Javiću baš kako je upalio danas. Samo da se nakanim da siđem po ovom snegu dole :)
[ borkostar @ 18.12.2010. 10:34 ] @
Trenutno i nije bas hladno ali vidi
[ Zarko Silic @ 18.12.2010. 12:00 ] @
Ne znam o kom vozilu je rec jer pojedini, kao sto je na primer TDI, grejace ne ukljucuju ako se spoljna temperatura ne spusti ispod minus 5 C.
[ etjen @ 18.12.2010. 12:10 ] @
o Reno Modusu 1.5dci.

Evo probao sam sad, iako je minus 1 samo - Normalno je upalio ali izgleda da je akumulator problematičan. Kilavo je zaverglao.

Svako drugo paljenje preko dana je skroz OK, bez obzira da li je hladan ili ne, ali kad odstoji 24h recimo, onda malo duže vergla. Mada, kao što sam rekao, sad je baš kilavo zaverglao.

Inače, meni se lampica za grejač pali pri svakom startovanju motora, bez obzira da li je hladan ili ne, sa tim što se brže gasi(posle sekunde recimo) kad je topao a kad je hladan i napolju u minusu, drži mošda do 3 sekunde.
[ bakara @ 18.12.2010. 13:56 ] @
Moja mazda juce prvi put nije upalila, danas sam dovukao komsiju mehanicara da mi pregleda grejace, ali ipak je samo do akumulatora.
Kupio sam danas nov, i ne ocekujem problem.
[ etjen @ 18.12.2010. 14:26 ] @
moraću i ja da menjam akumulator tokom ove zime :(
[ vilil1 @ 18.12.2010. 14:33 ] @
Ja imam naviku kada je dosta hladno, da par puta grejem pre nego sto zaverglam. Lakse upali, pa i onda kada je slabiji akumulator.
[ etjen @ 18.12.2010. 18:02 ] @
ne znam koliko to ima smisla kod common raila. Verovatno ću da probam ako bude zezao akumulator. Nešto mi se sad ne daju pare za isti a i plus moram u servis jer treba gomilu plastike da skinem da bi zamenio akumulator...

Makar će sad malko toplije
[ Zarko Silic @ 18.12.2010. 19:42 ] @
Zamena sijalice, ili akumulatora kod tog Renoa zahteva sazivanje konzilijuma.
[ etjen @ 18.12.2010. 20:07 ] @
Citat:
zarsilic: Zamena sijalice, ili akumulatora kod tog Renoa zahteva sazivanje konzilijuma.


eh...
u početku mi to i nije smetalo, al me sad baš smara. Pogotovo što mi servis nije uopšte blizu...
[ djordje @ 20.12.2010. 01:14 ] @
Sa D2 + aditiv ne pali. Sa eurodizelom bez problema.
[ borkostar @ 20.12.2010. 07:53 ] @
Ja nemam problema sa D2+aditiv neki modricin
Ali za -20,30 sipacu ipak euroD
[ Java Beograd @ 20.12.2010. 07:56 ] @
Meni je ovo prva zima sa prvim dizelom. 1.9 JTD. Ja sam se nešto pribojavao, jer sam se naslušao priča o gorivu, grejačima, aditivima. Kad ono - STVARNO bolje i lakše pali od benzinaca zimi. Zapravo pali potpuno identično i zimi i leti. Du-du-du-brrrrrrm. I nema onog čekanja da se ugasi žuta lampica grejača.
[ kreculj @ 20.12.2010. 08:38 ] @
1,9 JTD ,
dobar akumulator,
kompresija i
sa dva crknuta grejaca malo teze ali upali iz prve posle par sekundi, sa promenjenim grejacima (sva cetiri) pali skoro isto kao i leti samo se malo primeti snaga akumulatora jer mraz uradi svoje.Ipak akumulator je od 55A bosch-ov.

Sve u svemu mislim da mi je zastava 101 SCALA iz 89-te bolje mislim "brze" palila jer je akumulator u njoj bio od 70A )
[ Milan M. Radovic @ 20.12.2010. 09:56 ] @
Ja imam Opel Vectru C 2002 2.2 DTI... pali ujutru posle 3-4 sekunde, koliko drzi grejac, ko iz p****. Jedino sto bukvalno po gradu, ne stigne da se zagreje nikad bukvalno... iako ga ostavim 5-10min u leru da radi ujutru u garazi... tako da ne znam na koji fazon, ali bolesno mnogo trosi, jednom je dosao do 14, bar je tako rekao kompjuter... Kad se zagreje nema tih problema, pogotovo na otvorenom putu, gde pri 90kmh trosi 4.5L, a pri 100 trosi 5-6L, zavisno od vetra, nagiba itd.

Nije da skrecem s teme ali nesto mi tu sumnjivo s potrosnjom, nema sansone da ga nateram ispod 10 ovih dana.... pre negos to je pocela zima, mogao sam opusteno da ga variram izmedju 7.5-9L, sad.... kantastrofa :D 1000din dnevno potrosim, ne mili mi se nigde da idem s kolima.
[ Zarko Silic @ 20.12.2010. 10:09 ] @
Citat:
Milan M. Radovic: iako ga ostavim 5-10min u leru da radi ujutru u garazi


To nikako nemoj raditi. Cim upalis odmah kreni ali glataj da ne prelazis 1500 obrtaja. (Necu sad objasnjavati zasto jer sam to vec nekoliko puta objasnjavao), uostalom u uputstvu od vozila treba isto da pise.


Citat:
Milan M. Radovic: ...ali bolesno mnogo trosi, jednom je dosao do 14, bar je tako rekao kompjuter...


Najverovatnije zbog ulja.
Probaj da sipas 0W30.
[ Milan M. Radovic @ 20.12.2010. 10:46 ] @
Citat:
zarsilic: Najverovatnije zbog ulja.
Probaj da sipas 0W30.
Sipao sam Mobile 1 Super Full Syntetic 5W-40
[ kreculj @ 20.12.2010. 10:52 ] @
Ne radi ti termostat :(
Zato ti i troši više
[ Zarko Silic @ 20.12.2010. 10:55 ] @
Pokusaj da zaobidjes takva "ista" ulja i da sipas ono sto Fiat preporucuje.


P.S. Jeste, termostat moze da bude problem povisene potrosnje i sporog zagrevanja.

Da li radi termostat mozes ispitati na sledeci nacin:

Nakon hladnog startovanja motora i nakon desetak minuta na ovako hladnom vremenu, podigni haubu motora i stavi ruku na hladnjak.
Ako je hladnjak topao, termostat ne radi.
Ako je hladnjak hladan, termostat je ispravan.

Ako je delimicno topao, termostat je delimicno ispravan .
[ Milan M. Radovic @ 20.12.2010. 10:59 ] @
Citat:
zarsilic: Pokusaj da zaobidjes takva "ista" ulja i da sipas ono sto Fiat preporucuje.
Fiat?????
Citat:
kreculj: Ne radi ti termostat :(
Zato ti i troši više
Moguce, jer ja odem do centra, i tek u povratku malo digne kazaljku... ne secam se da je ikad bila na 90*C. Jel skupa ta "operacija"?
[ Zarko Silic @ 20.12.2010. 11:08 ] @
Izvini Milane, Fiat mi je ostao u glavi sa susedne teme. Ti pricas o Opelu DTI.

Ono sto sam napisao, generalno vazi za sve proizvodjace vozila.

[ Milan M. Radovic @ 20.12.2010. 11:42 ] @
Citat:
zarsilic: Izvini Milane, Fiat mi je ostao u glavi sa susedne teme. Ti pricas o Opelu DTI.

Ono sto sam napisao, generalno vazi za sve proizvodjace vozila.


Aha, a malo si me zbunio :D
Citat:
zarsilic: Pokusaj da zaobidjes takva "ista" ulja i da sipas ono sto Fiat preporucuje.


P.S. Jeste, termostat moze da bude problem povisene potrosnje i sporog zagrevanja.

Da li radi termostat mozes ispitati na sledeci nacin:

Nakon hladnog startovanja motora i nakon desetak minuta na ovako hladnom vremenu, podigni haubu motora i stavi ruku na hladnjak.
Ako je hladnjak topao, termostat ne radi.
Ako je hladnjak hladan, termostat je ispravan.

Ako je delimicno topao, termostat je delimicno ispravan .

Pa dobro,sad da opet menjam filter ulja i ulja posle 2 nedelje, nece umreti valjda za to vreme... A meni je hladnjak uvek... cak i posle voznje, kad je motor topao, hladnjak je hladan. Zato se onda tako sporo zagreva, znaci treba da predjem 15ak km da bi dignuo kazaljku na 70-80*C.
[ Zarko Silic @ 20.12.2010. 11:59 ] @
Citat:
znaci treba da predjem 15ak km da bi dignuo kazaljku na 70-80*C.


Da, to je normalno ukoliko je spoljna temperatura ispod nule.

Ako je hladnjak hladan onda je termostat ok.

Za zagrevanje kabine dovoljna je temperatura vode od 40 C koju bi motor trebao postici vec nakon 2 Km voznje.


Ne moras menjati ulje i filtere, Opel nije osetljiv na "neoriginalno" ulje.

(Mislim da se u Opelovim pakovanjima ulja krije Valvolin, ali nisam 100% siguran. Kriju to ko zmija noge. VW je po tom pitanju mnogo transparentniji.)


[ tdusko @ 20.12.2010. 13:36 ] @
@Milane

DTI se zagreva sporo kao puz. Ja imam 2.0 DTI astru i identicno ponasanje imam kao i ti. Na -5 treba mu oko 30 minuta gradske voznje da bi kazaljka stigla do 90 C. Kao sto Zare rece, posle par minuta pocinje da greje u kabini. To se vrlo ogleda u potrosnji tako da ovih dana bije 9 po BG-u samo tako. Inace i ja sam odmah proverio creva i hladnjak i sve je ladno kao led. Zemeljen antifriz uredno, sipan po preporuci opela odgovarajuci kupljen u inostranstvu. Znaci, sve ispravno i po PS-u tako da nemoj to da te brine. Eventualno bi kartonce moglo da pomogne ;)
[ Milan M. Radovic @ 20.12.2010. 13:48 ] @
Citat:
tdusko: @Milane

DTI se zagreva sporo kao puz. Ja imam 2.0 DTI astru i identicno ponasanje imam kao i ti. Na -5 treba mu oko 30 minuta gradske voznje da bi kazaljka stigla do 90 C. Kao sto Zare rece, posle par minuta pocinje da greje u kabini. To se vrlo ogleda u potrosnji tako da ovih dana bije 9 po BG-u samo tako. Inace i ja sam odmah proverio creva i hladnjak i sve je ladno kao led. Zemeljen antifriz uredno, sipan po preporuci opela odgovarajuci kupljen u inostranstvu. Znaci, sve ispravno i po PS-u tako da nemoj to da te brine. Eventualno bi kartonce moglo da pomogne ;)


Hehe, sto najgore, stavio sam kartonce ali sam nesto strahovao da mi se ne zapali ne do bog... s tim sto meni nije 9, nego 14L!!!!!
Promenio antifriz, stavio opelov, kazem, skoro, pre 2 nedelje promenio sve filtere sem polen fitera... i... prc :(
[ tdusko @ 30.12.2010. 08:42 ] @
Jutros, na -8 Kia ceed 1.6 CRDI od 90 KS dostize full radnu temperaturu od 29. novembra (blizu Pancevca) do Mostara. Otprilike 10-15 minuta spore voznje max u trecoj brzini. Tako da generalizacija da svi noviji turbo dizeli sporo dostizu radnu temperaturu nije na mestu. Jednostavno, postoji dobro i lose isprojektovano grejanje/hladnjenje. DTI je izgleda sampion u negativnom kontekstu.
[ X Files @ 30.12.2010. 09:03 ] @
Jutros (po ugradjenom termometru -11), Peugeot 406, 2.0HDI, upalio je iz prve, ali sa nesto malo vise verglanja nego sto je uobicajeno. E sad, da li je to do grejaca ili akumulatora, ne znam...

[ Zarko Silic @ 30.12.2010. 09:42 ] @
Do grejaca, najverovatnije.

Jedan, ili nekoliko grejaca nisu ispravni. To je cesta greska kod HDIa.
[ tdusko @ 30.12.2010. 09:48 ] @
Ja sam cele prosle zime palio samo na 1 grejacu, 3 su bila crkla. Verglao sam po 30-40 sekundi jer sam mislio da jednostavno ne moze bolje. Bio sam ubedjen da auto proizveden 2000. godine sa BC-om mora da ima neku signalizaciju da neki grejac ne radi ali zeznuo sam se. Tek kad sam oterao u servis utvrdili smo da ne rade cak 3 komada. Jutros na -10 je upalio identicno kao na +30.

Inace, moj prethodni auto mercedes 123 iz 82. godine nije palio lampicu za grejace cim jedan grejac ne radi tako da odmah znas da mozes da odes kod majstora.
[ X Files @ 30.12.2010. 09:57 ] @
Citat:
zarsilic: Do grejaca, najverovatnije.

Jedan, ili nekoliko grejaca nisu ispravni. To je cesta greska kod HDIa.


Da li je zamena grejaca posao za majstora ili samog vozaca (pretpostavljam za majstora, ali da se ne brukam kad odem)?
( iskreno, prvi put vozim dizela i pojma nemam ni gde se nalaze grejaci, ni kako izgledaju, ni koliki su, ni koliko ih ima, ni kako utvrdjujem koji ne radi :D )

O ceni grejaca necu ni da pitam...
[ cozmo_im @ 30.12.2010. 10:21 ] @
Posao za majstora.
[ vladd @ 30.12.2010. 10:29 ] @
Citat:
tdusko
Inace, moj prethodni auto mercedes 123 iz 82. godine nije palio lampicu za grejace cim jedan grejac ne radi tako da odmah znas da mozes da odes kod majstora.


To je bio auto za "gospodu" koja ne skakucu svaki cas kod majstora.

Poz
[ Zarko Silic @ 30.12.2010. 11:41 ] @
Zavisi o kom majstoru je rec.
Limari su tapsali na 123ojke.


Sto se tice Pezoa i grejaca, nije posao za samogradnju. Ako su zapekli tesko ce to izvaditi i u servisu a kamoli neko kod kuce.

Cene su umerene. Nisu tragicne,

Postoji tamo i neki rele koji ume da pravi probleme. On je skup (oko 100e), a ne moze bez njega.
[ etjen @ 30.12.2010. 12:10 ] @
moj Modus je jutros upalio naravno iz prve ali je verglao ultra kilavo.
Dakle, definitivno je akumulator.


Inače, sipao sam Wurthov aditiv za common rail. Odlična je stvar, auto lepše radi sa njim.
[ ubimestruja @ 30.12.2010. 16:44 ] @
Kilavo verglanje ujutro može da uslovi i kvar elektropokretača,naročito kod ovih novijih automobila. Čudo je šta može da se postigne pranjem u benzinu rastavljenog anlasera,podmazivanje i sklapanje.
[ goat @ 02.01.2011. 15:30 ] @
Citat:
ubimestruja: Kilavo verglanje ujutro može da uslovi i kvar elektropokretača,naročito kod ovih novijih automobila. Čudo je šta može da se postigne pranjem u benzinu rastavljenog anlasera,podmazivanje i sklapanje.


zar izolacioni lak na namotajima "odoleva" benzinu!?... ili treba koristiti neko drugo sredstvo?... da se još neko ne nazove "ubimestruja2" ?...
[ vladd @ 02.01.2011. 17:57 ] @
Odoleva, ali ne dugo. Svakako ne treba namotaje napadati benzinom, ali mehanicke delove nije problem.

Pranje nije pozeljno ako neko ne zna sta tacno i koliko sme da riba. Brisanje suvom krpom je sasvim dovoljno za namotaje, eventualno koriscenje vazduha pod pritiskom.

Zamena lezajeva, cetkica, znacajno poboljsava rad startera, a ako se pride i obradi i pripremi rotor, vlasnik je miran nekoliko godina.

Poz
[ kik01 @ 04.01.2011. 12:40 ] @
nisam bas najbolje razumeo.
dali je kod golfa 5 tdi potrebno ujutru kada je niska temperatura zagrevanje par minuta ili je bolje odmah krenuti???
proteklih dana boravio sam na planini(-5 ujutru) nisam primetio da se pale grijaci na vozilu.
[ vladd @ 04.01.2011. 14:33 ] @
Za novije motore treba izbegavati grejanje u mestu, , kada je toplo spolja, par desetina sekundi, kada je minus napolju, ekvivalentno duze, ali ne preko par minuta.
To su efikasni, "vruci" motori, koji imaju puno snage, i svaki rad u mestu svu energiju trosi na grejanje i lokalno pregrevanje motora.
Kada se motor zagreje u voznji, laganoj, otvori termostat i krenu sistemi za regulaciju temperature motora, tada je motor najbezbedniji sto se tice pregrevanja.

Sto se tice rada grejaca, predpostavljam da se nije palila lampica za grejace, ili sta? Trebali bi da se ukljucuju..

Poz
[ kik01 @ 04.01.2011. 16:21 ] @
ok nisam znao da novijim motorima nije potrebno zagrevanje.
sto se tice grejaca lampica se samo upali na kratko(1sek) i odmah zatim se ugasi(nije kao kod automobila koje sam ranije vozio)to je ipak trajalo par sekundi.
poz.
[ Zarko Silic @ 04.01.2011. 17:55 ] @
Samo ulje 505.01 (ako je TDI PD u pitanju) i nema brige.


Kreces odmah cim upalis samo nemoj preko 1500 o/min dok ne dostigne razumnu temperaturu. Ovo vazi za motore konstruisane u poslednjih 25 godina.

TDI pali na pola kljuca i na -25c.

(-5c on tretira kao prolece)
[ kik01 @ 04.01.2011. 19:55 ] @
ok nisam znao za to.
a zar nije to mali broj obrtaja za saltanje,zbog zamajca i ostalog.moze li barem na 2000?
i jos jedno pitanje,mada skrenuh malo sa teme.
danas kada sam se vratio sa puta operem auto i zapazim da je sofersajbna dobro istackana od kamencica peska koji se posip po putevima radi leda.
postoji li neka mogucnost poliranja soferke????????
pozdrav!
[ sikander @ 04.01.2011. 20:53 ] @
Ja se trudim da ne prelazim 2000. U uputstvu (jtd je u pitanju) pise da se krene lagano na 'srednjoj' vrednosti obrtaja i bez naglih ubrzavanja. I tako dok kazaljka temperature ne pocne da se pomera, mada ja cekam da se priblizi radnoj temperaturi.

Ovo nije tema o sofersajbni pa samo kratak odgovor - jedino, mada ne bas dugotrajno, resenje je nova sofersajbna. :(
[ tdusko @ 04.01.2011. 21:01 ] @
Zare je u pravu ali ovih 1500 obrtaja mislim da ipak treba malo korigovati za par stotina u zavisnosti od toga koji je motor odnosno koliko ima obrtnog momenta na 1500. Moja astra 2.0dti ispod 1500 skoro da ne moze da se vozi ni kad je na full radnoj temperaturi, a kamoli kad ga upalim na -10 i krenem odmah. 1700-800 i saltanje na 2000 je vec podnosljivije.

Inace, moram da ispricam sta moj komsija radi vec godinama unazad. Covek ima mercedes 190 2.0E, star 20 godina. On kada ga ujutru upali, on bar minut-dva drzi pun gas da bi mu se auto brze zagrejao. Tek posle toga on krece i vec ima grejanje ;) . Mislim, nije meni on cudan. Jbga, svakakvih ljudi ima. Ali, cudno mi je to sto taj motor i posle te torture visegodisnje radi bez ikakvih problema. Niko zivi ne zna koliko je presao :). Naravno, nikome se ne preporucuje da na ovakav nacin isprobava limite izdrzljivosti svog motora ;)
[ jnk @ 04.01.2011. 22:55 ] @
Nijedan dizel od 2 iljade kubika nece imati problema da se hladan vrti do 2500 obrtaja cak se i preporucuje voznja u tom opsegu jer ce se brze zagrejati, naravno uz lagano dodavanje gasa. Voznja na 1500 obrtaja se kod TDI-a ne preporucuje.
[ vladd @ 04.01.2011. 23:20 ] @
Na 1800 ima najveci obrtni moment, plus 100-200 obrtaja, jednostavno nema potrebe forsirati TDI, dok ne dostigne radnu temperaturu, ima dovoljno snage za sve vrste kretanja i za sve nagibe..
Ako se nekome zuri, neka krene 5-6 min ranije, toliko treba da se zagreje motor

Poz
[ jnk @ 05.01.2011. 18:57 ] @
Tako je ali brzine treba menjati i ako ih menjas na 1800 rpm stalno ce ti padati ispod 1400 sto takodje nije dobro za ladan motor. Kad je hladan menjas na 2500, kad se zagreje na 3000(minimum) i verovao ili ne(taksisti ne veruju pa im crkavaju turbine na 100 hiljada) imaces manje problema sa motorom.
[ etjen @ 05.01.2011. 20:27 ] @
generalno što se tiče šaltanja, i ja sam dobio sličan savet u zvaničnom servisu za dci. Šaltati ga oko 3000 ili više obrtaja, kažu da mu to najviše prija.

Ja ga tako vozim i od ranije bez obzira na taj savet, potrošnja mu je ista kao i kad bi ga mazio, ako ne i manja...
[ vladd @ 05.01.2011. 21:07 ] @
A zasto ce da "padne" na 1400 obrtaja?
Jedino ako vozac skine nogu sa gasa, odmah pusti kvacilo, zapali cigaru... promeni stanicu na radiju..."poprica sa mobilnim":).

Sto se tice energicnijeg rada motora, on je preporucljiv i za benzince(sa ili bez turbine) i nove dizelase. Ali kada dostigne radnu temperaturu.

Nekakve "meke" filozofije u puzanja, lagana kretanja, vise maltretiraju motor.

Sto se tice nezagrejanog motora, 3000 obrtaja je 6000 eksplozija, koje intenzivno greju cilindre, klipove, dok su okolni delovi hladni. Zato je potrebno smanjiti kolicinu proizvedene suvisne toplote.

A sa 1800-2000 TDI ima dovoljno snage.

To sto taksistima nesto prerano crkava, za to postoje dva osnovna razloga. Usteda na odrzavanju i nabavka sto jeftinijeg, raubovanog vozila.
Zbog odnosa prema vozilu, odnosa prema radnom priboru i trosku u biznisu, njihove statistike su apsolutno irelevantne za obicnog korisnika.

Poz
[ goat @ 05.01.2011. 21:09 ] @
ajd i ja neku da prozborim, mada vozim "traktor(če)"....
što se tiče maksimalnih obrtaja hladnog motora... ne treba striktno reći 1500o/min ili 1732o/min je maksimu i to je to.... sasavim je dovoljno reći negde do srednjih obrtaja ili nešto malo više i gas ne više od pola ili malo više od pola... to se nekako sa gasom često izostavi... nije samo br. obrtaja merodavan za odabir režima rada hladnog motora....

grejanje motora u mestu je suludo raditi još od vremena kada su se pojavila multigradana ulja.... a ko je zimogrožljiv neka nabavi sedišta sa grejačima ili ugradi vebasto grejanje....

čuvajno životnu okolinu!... .... neka bude "čistija"...

pozz
[ Zarko Silic @ 05.01.2011. 22:55 ] @
1. Sa stanovistva ocuvanja okolisa, motor treba sto pre zagrejati kako bi se postigla radna temperatura.

2. Sa stanovistva trajnosti motora, zagrevanje treba biti sto sporije (izvoriste-periferija toplote. Vladd je to opisao) kako bi naprezanja unutar materijala proizvodila sto manju silu.

3. Sa stanovistva tolerancija, zupcaste pumpe i vrste ulja, hladanom motoru se moraju dici obrtaji, sto nikako ne moze biti na leru. Zupcasta pumpa postize radni pritisak tek nakon 1200 o/min kod vecine savremenih dizelasa.



Kompromis su umereni obrtaji dok se ne postigne korektna (ne radna) temperatura motora; Bar 50 C.

Kod TDI motora je taj hladni optimalni rezim oko 1500 o/min. Kod CR motora je to nesto vise: oko 2000 o/min.

P.S. Ne znam koje to motore vi vozite, ali je TDI na 1500 obrtaja poprilicno snazan. Pogotovo u nizim stepenima prenosa. Ne treba zaboraviti da pri 1500 o/min u poslednje stepenu prenosa, prosecan TDI ide 80 km/h sto je sasvim dovoljno kao hladan.

Promena stepena prenosa, nevezano za temperaturu se obavlja na optimalnom broju obrtaja. U slucaju dizelasa to nikada nije 3000 o/min. Ono se ktrece, u zavisnosti od tipa do tipa, od 1500 do 2000 prilikom normalne voznje (ne preticanja) na ravnom putu.

Tacno je da domaci taxisti nisu referenca za bilo sta (iz razloga koje je Vladd naveo).
Primera radi nemacki taxisti prelaze i preko pola miliona km sa dizelasima bez ozbiljnijih intervencija na svom vozilu.
[ M-84 AB1 @ 06.01.2011. 13:57 ] @
Citat:
zarsilic
Promena stepena prenosa, nevezano za temperaturu se obavlja na optimalnom broju obrtaja. U slucaju dizelasa to nikada nije 3000 o/min. Ono se ktrece, u zavisnosti od tipa do tipa, od 1500 do 2000 prilikom normalne voznje (ne preticanja) na ravnom putu.


A za Focus 1.8 TDDI?

Pitam posto mi se cini da ima malo cudnije prenosne odnose (pogotovo iz prve u drugu).
Da bih zavrsio u zoni od 1500rpm (ispod toga se motor vidno gusi), moram da menjam u visi stepen na 2300, 2500, a bogami u prvoj skoro i na 3000rpm.
Za krstarece brzine ga drzim na 2000rpm i zaista fino ide i trosi malo, ali kad se npr. krece ili ubrzava pa se menjaju brzine, moram ga gore-opisano malo i 'stisnuti', ne bih li ostvario prihvatljivu dinamiku voznje.

E sad jel ja gresim, jel Ford gresi ili je sve okej i motor moze da istrpi sve to? :)

POZ


[ Nocni @ 06.01.2011. 14:34 ] @
^^Focus tddi ima onu problematicnu pumpu VP44 kao sto imaju vektre, za koju remont kosta 500-600€... a crkava kao sijalica... bez najave i bez ikakvih prethodnih problema... obicno bas u paljenju/gasenju i prvim metrima voznje, na prvom saltovanju itd...
Njega je pozeljno malo zagrijati u mjestu... barem nekoliko minuta na nekim umjerenim obrtajima...
Ako cemo gledati sa stanovista udobnosti i zdravlja putnika, onda je svakako vozilo bolje ostaviti da radi neko vrijeme i vratiti se u kucu i popiti kafu, pa kad se malo zagrije i otopi led sa stakala krenuti... na taj nacin "strada" mu katalizator ali na nacin sto nece trajati 20 godina nego 15 godina... tako da nije strasno... Vise stete mozete napraviti i skratiti vijek motoru ako sipate neko manje kvalitetno ulje jednom, nego da ga 10 godina ostavljate svako jutro da radi po 10 minuta...
Po meni ne treba gledati sta je bolje za vozilo nego sta je bolje za vlasnika... prosla su vremena kad su ljudi obavezno ubacivali auto u garazu po noci etc...
[ Milojkovic @ 14.01.2011. 00:38 ] @
Postoji resenje za hladan start a zove se dodatni elektro grejac. Ustekas kabal na 220 v i svaki put sedas u topao automobil i nema hladnog starta,povecanog habanja, bespotrebne potrosnje goriva , unistavanja plivajuceg zamajca sa voznjom na niskom obrtajima.Sve reseno al ljudima je tesko da izdvoje par stotina evra.
[ sikander @ 14.01.2011. 09:09 ] @
Meni bi par stotina evra trebalo samo za kabal do uticnice. :)
[ etjen @ 14.01.2011. 09:22 ] @
pa, može i agregat u gepeku, pa onda štekneš u struju

mislim, to je za one koji parkiraju na javnom parkingu/ulici
[ duccicc @ 19.01.2012. 10:56 ] @
Pozdrav svima!
Da se priklučim i iznesem svoje sumnje. Pežo 406hdi 110ks; malo duže vergla nego inače. Grejače sam pregledao krajem leta,tada su bili ok. Nameravam da uskoro promenim filter goriva i vazduha. Mogu li ovi filteri biti uzrok dužem verglanju nego inače, ili je ipak samo grejač?
[ Java Beograd @ 19.01.2012. 11:23 ] @
HDI, TDI, JTD, dCI i ostali common rail turbo dizel motori zimi pale kao i leti. Grejanje nije preduslov startovanja motora.
Citat:
Grejači su svakako neophodni za mirniji i efikasniji rad, za bolje sagorevanje u prvih nekoliko minuta.

Uostalom ova zima i nije nešto. O pravoj zimi u smislu strartovanja dizela se priča tek ispod -10oC Filter vazduha nema mnogo veze sa samim stratovanjem, ali filter goriva može i te kako da ima veze. Pošto je ionako vreme da se zamene filteri, uradi to, pa vidi kako se ponaša.
[ jnk @ 19.01.2012. 12:38 ] @
Najčešći uzrok lošeg startovanja anlaser, akumulator i grejači.
[ Java Beograd @ 19.01.2012. 12:44 ] @
Pa da ali akumulator i anlaser imaju veze sa verglanjem, a ne sa startovanjem. A grejači su nekad bili uslov za startovanje.
[ vlada131 @ 19.01.2012. 12:58 ] @
Fiat Punto 1.7 TD (nema "I" ), '99 godište. Pali extra i na niskim temperaturama, ali tek pošto sam mu jesenas zamenio grejače, filtere goriva i vazduha, i ulje. Pre toga je verglao kao blesav čim malo padne temperatura (majstor rekao da je to zbog toga jer su mu otišla dva grejača). S obzitom da nije injection, pretpostavljam da grejači igraju važniju ulogu kod startovanja i paljenja nego kod novijih motora...
[ vladd @ 19.01.2012. 14:11 ] @
Svaki dizel je "injection", takav mu je princip rada..velika kompresija, sabijanje vazduha i ubrizgavanje(injection) goriva u odredjenom trenutku...tako da su grejaci vazni i po hladnom i po toplom vremenu..

Cak su za nijansu manje vazni(bas nijansu, vise akademski) zbog onoga T, turbina zna da zagreje vazduh pre ulaska u cilindar...

Poz
[ Java Beograd @ 19.01.2012. 16:14 ] @
Temin injection kod benzinaca znači da se gorivo preko elektronske dizne ubrizga u usisnu granu (uglavnom), u usisnom ciklusu.
Temin injection kod dizela znači da se koristi elektronska dizna uz common rail tehnologiju. I naravno ubrizgava se direktno u cilindar, na kraju ciklusa sabijanja.
[ jnk @ 19.01.2012. 18:32 ] @
I stari dizeli su ubrizgavali u pretkomoru pa se to moglo nazvati injection ali indirektni injection dok bi novije generacije(rotaciona bos pumpa, pumpa dizna pa komon rejl) nazvao direktni injection odnosno direktno ubrizgavanje(naziv tdi je skracenica od turbo direct injection a ne kao sto mnogi misle turbo dizel injection ili intercooler ili stagod).

Isto tako postoji razlika kod benzinca u direktnom ubrizgavanju i klasicnom injectionu a otprilike je analogija kao sa dizelima.
[ Zarko Silic @ 19.01.2012. 18:45 ] @
Ako se posmatra geneza skracenice TDI onda je rec o Turbo Diesel Injection.

Ako se posmatra princip rada onda je znacenje: TURBO DIRECT INJECTION.

U slucaju VAGa TDI znaci ono prvo :Turbo Diesel Injection.

U protivnom, skracenica ne bi sadrzala informaciju da je rec o Diesel agregatu.


Na VAGovim sajtovima moze se pronaci i naziv Turbo Diesel Direct Injection Engine.

http://www.volkswagen.com/vwcm...e/stakeholder_value.index.html
[ vladd @ 19.01.2012. 19:30 ] @
Da nesto pojasnimo

Kod savremenih injection benzinaca, ubrizgavanje se moze vrsiti direktno u cilindar ili u usisnu granu, zavisno od starosti konstrukcije..ubrizgavanje u usisnu granu je delimicno rasipanje goriva..a tezi se ekonomicnosti.

Elem, identicno je gorivo pod pritiskom, samo je kod dizela visestruko veci, zbog trennutka ubrizgavanja, i nacina rada, dizel, naime, isisava cist vazduh, a benzinac smesu, dizel sabija cist vazduh, a benzinac smesu goriva i vazduha....

Direct injection je ubrizgavanje direktno u cilindar, dok je "dizel" injection ubrizgavanje u pretkomoru, u kojoj se nalazi i grejac. Grejac zagreva malu zonu, i gorivo prvo pristize na, odnosno preko grejaca...

Svi su dizeli injection, neke dizne se otvaraju pritiskom, neke strujom, neke imaju kompleksan rad, ali sve zajedno cine INJECTION, odnosno ubrizgavanje.

Novi benzinci koriste dizne koje ubrizgavaju gorivo direktno u cilindar, zbog preciznije kontrole kolicine goriva u cilindru, izbegavaju se turbulencije i talozenje goriva u usisnoj grani, usis koristi samo vazduh i deo izduvnih gasova...zbog ekologije..vrlo nalik savremenim dizelima...

Poz
[ jnk @ 19.01.2012. 23:28 ] @
Zarsilic: zao mi je sto si ziveo u zabludi ali kao sto si i sam napisao tdi - turbo diesel direct injection
[ Zarko Silic @ 19.01.2012. 23:33 ] @
Ko je ziveo u zabludi?

Procitaj sta si napisao u svom prethodnom postu.

P.S. turbo diesel su 2 reci!

http://tabudic.wordpress.com/2009/06/10/tdi-–-turbo-diesel-injection-–-turbinom-dizel-motor-s direktnim ubrizgavanjem/

Rekao sam, i ponavljam da se oba termina koriste ravnopravno.


Nesporazum je nastao kod slova "I" jer su to brkali sa "interkulerom".

"D" u VAGovoj nomenklaturi oznacava Diesel agregat.



Isto vazi i za SDI. Koriste se oba termina:

"Suction Diesel Injection" or "Suction Diesel Direct Injection"


Evo i par primera znacenja skracenica i kod drugih proizvodjaca gde se ocito prepoznaje znacenje slova "D".

TDI: Turbo Diesel direct Injection
CDI: Common rail Diesel Injection
CTDi: Common rail Turbo Diesel direct injection
dCi: diesel Common rail à injection directe
DTI: Diesel Turbo Direct Injection
HDI: High Pressure Diesel direct Injection
JTD: Jet Turbo Diesel
TDCi: Turbo Diesel Common rail direct Injection
TDDI: Turbo Diesel Direct Injection
D4-D: Diesel - 4-stroke Direct injection
TD4,5,6: Turbo Diesel 4,5,6 cylinders
TiD: Turbo direct Injection Diesel



Najbolja potvrda da kod VAGa oznaka "D" oznacava vrstu pogonskog goriva koje koristi za svoje pokretanje, jeste njihov najprestizniji model u ovoj klasi, a koji na sebi ne sadrzi ni jednu drugu oznaku osim oznake GTD; u prevodu Gran Turismo Diesel





Slozicemo se da GTD sasvim sigurno ne znaci Gran Turismo Direkt.





[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 20.01.2012. u 10:34 GMT+1]
[ jnk @ 20.01.2012. 01:16 ] @
tdi naziv je uveden kada je prvi put uvedena rotaciona bosch pumpa koja je predstavljala vid direktnog ubrizgavanja jer u suprotnom bi oni i golfa dvojku nazivali tdi jer i to je turbo diesel sa injectionom(indirektnim). GTD GTI i TD kao oznake nemaju mnogo veze sa oznakom TDI

dakle turbo-diesel direct injection kao sto si kvotovao sa vw sajta.
[ Zarko Silic @ 20.01.2012. 09:38 ] @
Citat:
jnk: GTD GTI i TD kao oznake nemaju mnogo veze sa oznakom TDI

dakle turbo-diesel direct injection kao sto si kvotovao sa vw sajta.


Imaju veze.

"D" oznaka na karoseriji kod VAGa u UVEK znaci DIZEL a ne direct.

(I ne samo god VAGa vec i kod velike vecine ostalih proizvodjaca.)
[ jnk @ 20.01.2012. 11:14 ] @
Ne.
[ vilil1 @ 20.01.2012. 11:38 ] @
Citat:
jnk: tdi naziv je uveden kada je prvi put uvedena rotaciona bosch pumpa koja je predstavljala vid direktnog ubrizgavanja jer u suprotnom bi oni i golfa dvojku nazivali tdi jer i to je turbo diesel sa injectionom(indirektnim).

Kakve veze ima pumpa sa nazivom TDI? Postojale su linijske (4, klipa za 4. cilindra) neunistive, koristio ih MB, i rotacione (1. klip za sva 4. cilindra). Rotaciona je bila u svim golfovima, pa i u dvojci.
[ jnk @ 20.01.2012. 12:11 ] @
Razlika je što je na starijim dizelima(u golfu dvojci i neki u trojci) gorivo ubrizgavano u posebnu pretkomoru pa se tek onda sagorevalo dok je sa prvim tdiem izbegnuta pretkomora već se putem elektronski kontrolisane boš pumpe gorivo ubrizgavalo direktno u cilindar. Kasnije je stigla pumpa dizna koja je praktično svaka pumpa za poseban cilindar a nakon toga dolazi komon rejl koji se zadržava i dan danas kod svih proizvođača. Zajedničko za sve tri generacije je da se gorivo ubrizgava direktno u cilindar i da svi imaju oznaku TDI dok su stare generacije imale oznaku D ili TD. Sve ovo pričam za VAG grupaciju. Više info o istoriji i razvoju na http://www.tdiclub.com/TDIFAQ/TDiFAQ-1.html#a
[ vilil1 @ 20.01.2012. 12:18 ] @
Sve je to ok, ali ti si napisao - "tdi naziv je uveden kada je prvi put uvedena rotaciona bosch pumpa..."

A moje pitanje je bilo da pojasnis kakve to ima veze, kada je rotaciona pumpa i ranije postojala.
[ jnk @ 20.01.2012. 12:22 ] @
Ok hvala na ispravci treba dodati elektronski kontrolisana rotaciona boš pumpa koja ubrizgava gorivo direktno u cilindar. Nisam siguran da li se i pre toga zvala rotaciona ali ako ti tako kažeš onda ok.
[ vilil1 @ 20.01.2012. 12:27 ] @
Pa, po svemu sto si napisao u prethodnom postu, Zarko je u pravu u vezi oznaka. ;)

Citat:
jnk: Razlika je što je na starijim dizelima(u golfu dvojci i neki u trojci) gorivo ubrizgavano u posebnu pretkomoru pa se tek onda sagorevalo dok je sa prvim tdiem izbegnuta pretkomora već se putem elektronski kontrolisane boš pumpe gorivo ubrizgavalo direktno u cilindar. Kasnije je stigla pumpa dizna koja je praktično svaka pumpa za poseban cilindar a nakon toga dolazi komon rejl koji se zadržava i dan danas kod svih proizvođača. Zajedničko za sve tri generacije je da se gorivo ubrizgava direktno u cilindar i da svi imaju oznaku TDI dok su stare generacije imale oznaku D ili TD. Sve ovo pričam za VAG grupaciju. Više info o istoriji i razvoju na http://www.tdiclub.com/TDIFAQ/TDiFAQ-1.html#a


Znaci, D - dizel; TD - Turbo dizel; TDI Turbo Dizel Injection (direktno ubrizgavanje)
[ Zarko Silic @ 20.01.2012. 12:28 ] @
@jnk

Eto vidis ni to ne znas.

Postoje vozila sa elektronski kontrolisanom Bosch pimpom, a na automobilu ne stoji oznaka TDI


@vilil1

Nisam ja ni u kakvom pravu. VAG na taj nacin oznacava svoja vozila. Niti sam ja u pravu, niti ja imam uticaj na oznake koje koristi VAG.

Jedno je princip rada pojedinog motora, a savim je nmesto drugo oznaka, odnosno "ime" vozila.



[ vilil1 @ 20.01.2012. 12:30 ] @
Citat:
zarsilic
Postoje vozila sa elektronski kontrolisanom Bosch pimpom, a na automobilu ne stoji oznaka TDI

Recimo SDI.
[ jnk @ 20.01.2012. 12:31 ] @
vili: pa i TD je turbo dizel sa injectionom pa nije TDI ???
[ vilil1 @ 20.01.2012. 12:33 ] @
TD nije direktno ubrizgavanje. Pa i to si napisao - "Zajedničko za sve tri generacije je da se gorivo ubrizgava direktno u cilindar i da svi imaju oznaku TDI dok su stare generacije imale oznaku D ili TD."
[ jnk @ 20.01.2012. 12:34 ] @
Ali ipak ima ubrizgavanje(nema amburator) odnosno injection. Iz čega zaključujemo da je TDI oznaka prvenstveno tu zbog direktnog ubrizgavanja i da DI znači direct injection :)
[ jnk @ 20.01.2012. 12:35 ] @
E da ako već po vama moramo vezivati slova u oznakama onda je i GTI Gran Turbo Injection Ili još bolji primer GTD. Nije to Gran turbo diesel nego gran turismo diesel.
[ Zarko Silic @ 20.01.2012. 12:37 ] @
Citat:
vilil1: Recimo SDI.


Ne bas.

Pod nazivom SDI kriju se 2 tipa motora. Jedan ima Bosch pumpu a drugi nema.


"I" ne znaci ilnektor vec inektion.

TD nema injektore. Ima obicne dizne.
[ jnk @ 20.01.2012. 12:40 ] @
Citat:
zarsilic: @jnk

Eto vidis ni to ne znas.

Postoje vozila sa elektronski kontrolisanom Bosch pimpom, a na automobilu ne stoji oznaka TDI



Prosvetli nas.
[ vilil1 @ 20.01.2012. 12:43 ] @
Citat:
zarsilic: Ne bas.

Pod nazivom SDI kriju se 2 tipa motora. Jedan ima Bosch pumpu a drugi nema.

Sta "Ne bas"?

"Postoje vozila sa elektronski kontrolisanom Bosch pimpom, a na automobilu ne stoji oznaka TDI"

Zar nema automobila sa SDI oznakom, sa el. kontrolisanom Bosh pumpom?
[ Zarko Silic @ 20.01.2012. 12:49 ] @
Naravno,

rekao sam da ima. One su se ugradjivale u SDI vozila starije generacije (do 6. 1999. Eoro2). Nakon tog datuma se preslo na PD (euro3), a stara oznaka je zadrzana.

Stepen ili nivo ucesca elektronike u regulisanju rada Bosch pumpe zavisi od vremena i tehnoloskog razvoja samog sistema. Prvobitne elekronski regulisane pumpe su se ugradjivale od pocetka devedesetih do sredine devedesetih.

Pumpe u SDIu su nastale nakon ovih prvobitnih. Znaci, negde oko sredine devedesetih, a oznaka "I" (ne Injektor vec inekcion) na VAGova vozila pocinje da se stavlja tek nakon nestanka sistema sa predkomorom. Pre toga je nije bilo u upotrebi na dizelasima, mada su se jedno vreme paralelno proizvodili i jedni i drugi tipovi agregata.
[ vilil1 @ 20.01.2012. 12:57 ] @
Isto kao sto su zadrzali oznaku TDI, koja, kako je i @jnk napisao, predstavlja 3. generacije. Naravno, pametna stvar. Ta TDI oznaka je pojam za dizel motore, koliko god se gicali ostali proizvodjaci automobila, mozda danas i pravili bolje dizel motore, ali kada se kaze TDI, to znaci nesto. ;)
[ Zarko Silic @ 20.01.2012. 15:08 ] @
Citat:
jnk: Prosvetli nas.



VW Polo 1.9 D
VW LT 28, 35, 40, 45 sa 2.4 D
...

od drugih proizvodjaca:

Audi 100 2.0 TD 66 kw
Audi 100 2.0 D 51 kw

Alfa 2.5 TD 77 kw
Alfa 155/164 2.5 TD 92 kw


da ne rejam dalje. Ima ih na stotine, ali najzanimljiviji predstavnik je mali Citroenov Saxo 1,5D koji ima veoma savremenu elektrroniku za konrolu rada Bosch VEx pumpe a nije "I". Elektronika na ovom Saxu je u rangu elektronike EDC15 euro3 sistema kod VAGa.
[ jooly @ 20.01.2012. 15:13 ] @
Xexexeex...a "omrazeni" FIAT napravio prvi TDI: http://en.wikipedia.org/wiki/Turbocharged_Direct_Injection
[ duccicc @ 20.01.2012. 15:31 ] @
Bio sam mišljenja da TDI znači Turbo Diesel Intercooler. Kod VW znam da D označava Diesel uvek.
[ Nocni @ 20.01.2012. 20:10 ] @
Citat:
jooly: Xexexeex...a "omrazeni" FIAT napravio prvi TDI: http://en.wikipedia.org/wiki/Turbocharged_Direct_Injection


Otkud ti ideja da je fiat "omrazen" kako ti rece?
Fiat ima odlicne motore sa prilicno malim brojem kvarova...
[ Zarko Silic @ 20.01.2012. 22:59 ] @
Citat:
jooly: Xexexeex...a "omrazeni" FIAT napravio prvi TDI: http://en.wikipedia.org/wiki/Turbocharged_Direct_Injection


To je tacno. Prvi dizelas bez predkomore sa direktnim ubrizgavanjem za putnicko vozilo, napravio je Italijanski Fiat 1985. godine (na trziste je plasirao 1986.)
Rec je o Fiat Cromi 1.9 TDi (na Wikipediji je greska jer pise 2.0TDi).

Italijanski auto casopis, Gente Motori je iste godine objavio detaljan test ovog automobila, a rezultati su zasenili sve do tog momenta proizvedene dizel agregate. Posebno potrosnja goriva koja je pri konstantnih 80 km/h iznosila, za to vreme neverovatnih 3,8 L na 100 predjenih kilometara.

[ jooly @ 21.01.2012. 00:26 ] @
Kao bivsi vlasnik Fiata sam bio jako zadovoljan (doduse bio je benzinac u pitanju). Mislim da su generalno veoma dobri automobili i kao polovnjaci da pruzaju najvise vrijednosti za ulozeni novac. U CG su jako podcijenjeni a nekad su Fiati dizeli bili i jako nepopularni (80-ti i 90-tih). Mislim da je jos preostalo tog neopravdanog animoziteta i vijerovanja da je samo VW, BMW ili Merc dobro auto. Zbog toga to omrazeni.
Fantasticno
Ide
Auto
Taj
[ goat @ 23.01.2012. 20:45 ] @
Opel corsa 1.7 dti sa 228000km.. ove "zime" nije bilo zime, ali prošle na -10 do -15 palila je na "pola ključa"... grejač se upali na pola sekunde, a ključ samo zakrene i odmah pusti...
[ etjen @ 23.01.2012. 22:17 ] @
e sad će vam svima sa dizelima doći po prognozi pravo vreme za test. Kažu u narednih par dana kreću jutarnje oko -10C a tokom dana se neće dizati iznad nule...
(iskreno se nadam da metereolozi greše i ovaj put ,ali ako ne greše, eto vam lepog testa)

Što se mene konkretno tiče, ja sam se rešio dizela, barem na neko vreme (mada ako budem mogao uvek da biram, ne verujem da ću se ikad više vraćati na dizela, jednostavno ta buka meni ne leži)
[ Zarko Silic @ 23.01.2012. 22:33 ] @
Nema tu problema ni sa -25

-10 je decija igra sa svaki ispravni dizelas bez predkomore.

Mnogo veci problem ce biti ovo:

Citat:
Litar dizela dva evra


http://www.novosti.rs/vesti/na...l:363210-Litar-dizela-dva-evra
[ jnk @ 23.01.2012. 23:18 ] @
Svako dizel gorivo je u odnosu na region gde se prodaje predvidjeno za koriscenje do odredjene temperature i tu informaciju mozes dobiti na svakoj pumpi. Cisto sumnjam da se trenutno prodaje za ispod -20 tako da za -25 bi verovatno trebali aditivi ili poseban winter dizel da bi sve bilo bez problema.
[ Zarko Silic @ 23.01.2012. 23:38 ] @
Euro D (na NIS pumpama) je predvidjen do -28 C.

Bar bi tako trebalo biti, a da li je i zasto nije, ako nije, sasvim drugo pitanje je.

Ja nikada nisam imao problema sa Euro dizelom ni na -25C.

Pardon; nasao sam link

http://www.elitemadzone.org/p2764677



[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 24.01.2012. u 00:48 GMT+1]
[ AstralPro @ 29.01.2012. 22:37 ] @
A sta cemo mi sto vozimo na los ulje, sta sipati kakvu toplu vodu izmisliti da lozak ne zagusti na -10 ili - 15 kojih ce biti narednih dana?
Predlog aditiva? Mesanje pola pola sa ED?
[ Zarko Silic @ 29.01.2012. 22:56 ] @
Ne treba loz ulje voziti nikada. Pogotovo ne u vreme niskih temperatura.
[ AstralPro @ 29.01.2012. 23:13 ] @
Znam da je offtopic ali zbog cega konkretno je toliko losije od D2?

U voznji se ne primecuje razlika,a na ove 2 privatne pumpe u NS gde toce direktno u rezervoar jako puno ljudi sipa loz ulje umesto D2, pocevsi od 30 godina starih mercedesa i svih vrsta kamiona i kombija starijih od desetak god pa
do (iznenadices se) prve generacije BMW-a X5 i Audi A6 tog nekog godista.


[ jnk @ 29.01.2012. 23:23 ] @
Trebalo bi da na pumpi imas dizel aditive za niske temperature. A te sto koriste loz ulje u komon rejl motorima ne bih komentarisao.
[ Milojkovic @ 30.01.2012. 03:32 ] @
Citat:
AstralPro: A sta cemo mi sto vozimo na los ulje, sta sipati kakvu toplu vodu izmisliti da lozak ne zagusti na -10 ili - 15 kojih ce biti narednih dana?
Predlog aditiva? Mesanje pola pola sa ED?


Precete na bicikl i resicete problem "skupog goriva"
[ Zarko Silic @ 30.01.2012. 09:16 ] @
Bila je tema na ESu o loz ulju i koriscenju u putnickom saobracaju, koju sam zbog zakonskih propisa morao obrisati, ali nije to jedini razlog nekoriscenja ovog goriva umesto propisanog dizela.

Ovo sadasnje loz ulje nije isto kao ono "nekadasnje" koje je sustinski bilo isto sa D2, samo obojeno u crveno. Ovo sadasnje je mnogo gore. Napisao sam i u onoj temi, ali ponovicu. Za razliku od "starog" loz ulja ovo sadasnje zgusnjava vec na +5 stepeni i postaje nefiltrabilno. Ovo je ovo sto se moze primetiti na prvi pogled.



P.S. I zamolio bih vas da sa pricom o nenamenskoj upotrebi loz ulja ne trosite svoje dragoceno vreme jer cu sve postove sa tavim sadrzajem ubuduce brisati.
[ MMaarrCCoo @ 30.01.2012. 09:37 ] @
Kragujevac,jutros u 7,temperatura -21.Clio 2 1.5 dci,2002 155000 km,upalio na pola ključa,samo su grejači radili malo duže.Više problema sam imao da razledim stakla nego sa startom.Ja prezadovoljan,teško da na ovom minusu može bolje od ovoga,a i ne treba mi.pozz
[ mist @ 30.01.2012. 15:07 ] @
I meni je Mercedes jutros u KG upalio na pola ključa... i radio je dok nije potrošio dizel koji je bio u sistemu. A pumpa za gorivo kod rezervoara zavija kao ranjena. Popizdeo sam... ne znam šta da radim.
BTW, točio sam NISov eurodizel koji je, je l' da, deklarisan na -25 ili koliko već rekoste... hebo im pas mater.
[ vladd @ 30.01.2012. 16:29 ] @
S obzirom da je u Kragujevcu bilo i -20 i -21C, deklaracija je prakticno na granici. To sto je za -25 deklarisano gorivo, vazi za gorivo, pod uslovom da je rezervoar cist i ostali uslovi korektni, prakticno laboratorijski...

S obzirom na tako niske temperature, obavezna je upotreba dodatnih hemikalija koje sprecavaju zgrusavanje i povecavaju tecljivost goriva.

Za takve uslove su najbolji predgrejaci goriva, tako da ni od hemije ne treba ocekivati nemoguce..

Poz
[ vaske2 @ 30.01.2012. 18:52 ] @
Jutros u okolini Lazarevca -17c,vozni park JPRB Kolubara,od 10 vozila u 07h upalila samo 2 vozila na euro dizel marke Iveko i jedan na d2 sa sipanim aditivom.Jos 2 vozila koja su sa euro 3 motorima su takodje upalila ali su jedino mogla da rade na leru bez mogucnosti voznje.Gorivo se sipa iskljucivo na Jugopetrolu koji ga deklariše kao Euro 5 dizel...
[ etjen @ 30.01.2012. 20:18 ] @
^^ e lepo što si ovo napisao. Dobro je da ovako nešto ljudi pročitaju.
Kakav bre Euro 5. To nije ništa videlo nijedan standard.
LOPOVLUK najgore vrste. Onaj podmukli... Sami sebi bi ukrali.
[ MMaarrCCoo @ 30.01.2012. 20:56 ] @
Citat:
MMaarrCCoo: Kragujevac,jutros u 7,temperatura -21.Clio 2 1.5 dci,2002 155000 km,upalio na pola ključa,samo su grejači radili malo duže.Više problema sam imao da razledim stakla nego sa startom.Ja prezadovoljan,teško da na ovom minusu može bolje od ovoga,a i ne treba mi.pozz

Zaboravih da kažem da je sipana Molova nafta,respect...
[ Zarko Silic @ 30.01.2012. 23:16 ] @
Tajna je u onome sto Vladd kaze.

Vecina tih vozila se lose odrzava i zbog toga ne pale (i ne samo sto ne pale vec i ne rade kako treba kada je spoljna temperatura visoka; ni leti ne rade normalno).

Moja iskustva su upravio suprotna. Vise od 20 godina odlazim na zimovanje gde su neretko temeperature ispod -20, ponekad i -28 i ni jednom mi se nije dogodilo da mi vozilo ne upali na pola kljuca (verglanje je nepoznat pojam). Napominjem da mi se ovo nikada nije desilo ni u vrema kada euro dizel nije ni postojao.

Nekada D1 plus aditiv; danas EuroD. Odrzavanje po propisu sa originalnim i najkvalitetnim delovima i nema te zime koja moze nauditi.


P.S. Nekoliko puta sam rekao, ali ponovicu: Vise od 90% goriva na svim pumpama potice iz NISa tako da mitove o magicnom gorivu na pojedinim privatnim pumpama treba zaboraviti.
[ etjen @ 31.01.2012. 13:18 ] @
Citat:
zarsilic

P.S. Nekoliko puta sam rekao, ali ponovicu: Vise od 90% goriva na svim pumpama potice iz NISa tako da mitove o magicnom gorivu na pojedinim privatnim pumpama treba zaboraviti.


Jeste, ali koliko se to gorivo ''krsti'' na pojedinim stanicama, to je pitanje. Do sad smo najviše videli da se krsti na Jugopetrolu.
Drugo, imaju običaj da renoviraju objekat a da koriste stare rezervoare i samo sipaju navodni Euro dizel ili benzin i onda se tu kupi kojekakvog mulja i čuda.

Drugar mi je radio kao vozač u ambasadi i vozio je naravno Mercedese. Skoro svaki im je imao ozbiljne probleme zbog goriva a svi su sipali isključivo na Jugopetrolu.

Za mene oni ne postoje već više od 10 godina. Nijednom nisam sipao gorivo na JP pumpi.
[ vaske2 @ 31.01.2012. 20:00 ] @
Citat:
vaske2: Jutros u okolini Lazarevca -17c,vozni park JPRB Kolubara,od 10 vozila u 07h upalila samo 2 vozila na euro dizel marke Iveko i jedan na d2 sa sipanim aditivom.Jos 2 vozila koja su sa euro 3 motorima su takodje upalila ali su jedino mogla da rade na leru bez mogucnosti voznje.Gorivo se sipa iskljucivo na Jugopetrolu koji ga deklariše kao Euro 5 dizel...


Jutros ispred firme izmereno -21,nekoliko kolega koji sipaju gorivo na Jugopetrolovoj pumpi preko puta firme gde se toci i u sva službena vozila koja sam juce pominjao, ostalo na putu usled problema sa gorivom,a pumpa nije mogla da pocne sa prodajom nijedne vrste dizela do 13h...zaledili im pištolji(creva)i na d2 i na euro 5 dizelu.
[ Zarko Silic @ 31.01.2012. 21:47 ] @
Ako je za utehu, ni komsije se ne provode mnogo bolje (doduse, rec je o 2008. godini). Nesto slicno kao i kod nas, kvalitet goriva varira od pumpe do pumpe. Prema istrazivanjima nezavisnih novinara, nesto slicno kao sto je nasa redakcija SAT, u Hrvatskoj su napravili interaktivnu kartu na kojoj se lako moze pronaci podatak o kvalitetu goriva.

http://autoklub.ephdev.com/maps/gorivo2008/index.html


Treba napomenuti da je rec o 2008. godini kada je eurodizel bio sa sadrzajem sumpora od 50 ppm.

Danas se ovaj podatak o filtrabilnosti dizela ne spominje. Verovatno ne postoji potreba.


2008 godina:

[ smark @ 01.02.2012. 15:10 ] @
Za sada nisam imao problem sa paljenjem. Medjutim, kada upalim auto ujutu desi se da u toku prvih 10 sekundi rada, kao da nesto preskoci jednom, ili dva puta. Ovo se desava samo kada je hladno i kada auto nije zagrejan. To preskakanje je veoma nezno, tako da ako se ne obrati paznja verovatno se ne bi ni osetilo/culo. Da li je ovo normalno ponasanje zimi?

Auto je Skoda Octavia II, 2008. 1.9 TDI.
[ mist @ 01.02.2012. 17:29 ] @
Danas sam šlepao mercedesa (c200 CDI, 2004. redovno održavan u Mercedesovom autorizovanom servisu) da mi ga odlede. Čovek koji me šlepao kaže da on i dvojica kolega koji šlepaju nisu stali poslednja tri dana. I kaže da su svi koje su šlepali sipali dizel na NIS-u. Juče je šlepao čoveka iz Beograda sa BMW-om 2010. godište, prešao ukupno 30.000 km, stao mu je u sred vožnje kod Topole oko 7 ujutro. I on je sipao dizel na NIS-u.
[ etjen @ 01.02.2012. 21:28 ] @
lepo vam ja kažem da je JP katasfrofa... Izgleda da im tačka mržnjenja počinje na istoj temperaturi kad i vodi...
[ Zarko Silic @ 01.02.2012. 22:05 ] @
Da je tako kako mislite onda bi sva vozila, bukvalno sva, koja su tankovala gorivo na tim pumpama morala stati, jer, ako se kod jednog smrzne, onda ni drugi ne mogu ici na zaledjenu vodu.


Ocigledno da je nesto drugo ipak razlog.
[ MMaarrCCoo @ 01.02.2012. 23:07 ] @
Citat:
Ocigledno da je nesto drugo ipak razlog.


Na primer?
[ Nocni @ 01.02.2012. 23:22 ] @
Nekvalitet ili prisutnost necega u nafti ne manifestuje se jednako na svim vozilima... u zavisnosti od pozicije filtera za naftu, koncepcije i tipa ubrizgavanja, vrste i brzine kretanja, uslova na putu, temperature/regiona gdje se kvar desio...
Sa druge strane, ovo zavisi i od radnika na konkretnoj pumpi, koji po starom dobrom obicaju iz nekog razloga svi dobro zive i imaju fantasticna primanja iako samo rade posao za koji ne treba imati mozak...
U svakom slucaju da bi se sprijecilo zamrzavanje u voznji kod nekih vozila potrebno je zamotati filter nafte jer se u njemu obicno i smrzne... kod vecine novih vozila ovo je rijeseno samom pozicijom filtera koji je obicno na samom motoru i djelimicno se grije, kao kod mercedesa, pezoa itd... ipak, tim novijim smetaju nekvalitet i necistoca u vecoj mjeri... evo najnoviji primjeri su kod vw common rail motora na novim golfovima i pasatima kojima stradaju pumpe visokog pritiska i dizne iako poticu od renomiranog boscha... reklamiraju se i salju u fabriku pa su vlasnici bez vozila danima... za sad je zamjena besplatna a vjerovatno ce vw vlasniku ubuduce naplacivati zamjenu i uputiti ga da tuzi distributera, odnosno pumpu na kojoj je sipao losu naftu koja je razlog kvara...
[ Zarko Silic @ 01.02.2012. 23:43 ] @
Na primer,

moze biti svasta.

Pitajte servisera da li je u vase vozilo stavio filter vazduha za zimske uslove koji je neizostavan kod najsavremenijih dizelasa?

Gledace vas belo!
[ codeNO @ 01.02.2012. 23:59 ] @
Da, i to je tacno...ali zasto opet NIS se samo spominje? Zasto ne mozemo da pobegnemo od ruznih navika? Lukoil nema nista sa nis i to je dovoljan razlog za izbegavanje. PS svaki put kad ima neka afera oko nisa oni odmah udare na nagradnu igru
[ Markoxxx @ 02.02.2012. 00:05 ] @
Da li sve pumpe uzimaju gorivo iz rafinerije i dodaju svoje aditive, ili neko ipak uvozi gotovo gorivo?
[ Zarko Silic @ 02.02.2012. 00:15 ] @
Uvoze,

po principu pastete od papagaja.
[ jnk @ 02.02.2012. 01:34 ] @
Citat:
zarsilic: Na primer,

moze biti svasta.

Pitajte servisera da li je u vase vozilo stavio filter vazduha za zimske uslove koji je neizostavan kod najsavremenijih dizelasa?

Gledace vas belo!


Ja te gledam belo sad?
[ Java Beograd @ 02.02.2012. 07:54 ] @
Citat:
mist: Danas sam šlepao mercedesa (c200 CDI, 2004. redovno održavan u Mercedesovom autorizovanom servisu) da mi ga odlede. Čovek koji me šlepao kaže da on i dvojica kolega koji šlepaju nisu stali poslednja tri dana. I kaže da su svi koje su šlepali sipali dizel na NIS-u. Juče je šlepao čoveka iz Beograda sa BMW-om 2010. godište, prešao ukupno 30.000 km, stao mu je u sred vožnje kod Topole oko 7 ujutro. I on je sipao dizel na NIS-u.

Koliko znam, Mercedes je imao specijalni dil sa NIS-om gde se ovi obavezuju da isporučuju sertifikovano kvalitetno gorivo. zato, nesrećni vlasnici mercedes vozila, po navici (ili po obavezi) i toče kod njih.
[ Zarko Silic @ 02.02.2012. 08:37 ] @
Citat:
jnk: Ja te gledam belo sad? :)


Mnogi tu gledaju belo. Najgore je to sto belo gledaju i oni koji bi to trebali znati.





Ne moze tu gorivo biti problem. Euro5 dizel ima veoma nisku tacku filtrabilnosti. Ako je ona merena po najstrozim standardima -25 C (CFPP) onda to prakticno znaci da i na -35C motor mora raditi bez vecih poteskoca.

Pitanje je samo kakav je odnos prema autumobilima bio u prethodnom periodu. Prvenstveno leti, jer je leto u sustini, najveci sakupljac vode u filterima goriva.

Dovoljna je jedna kapljica vode da napravi ogroman problem.


Naravno, ukoliko se predvidjaju jace zime i ekstremno niske temperature, onda ulje ciji viskozitet pocinje sa 10W treba zaboraviti. Ono sto treba sipati u motor automobila (vazi i za teretna vozila) je minimalno 5W, a najpimerenije bi bilo 0W.



[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 02.02.2012. u 09:58 GMT+1]
[ vaske2 @ 02.02.2012. 09:02 ] @
A šta drugo sem goriva moze biti problem kada kolega vec 2 jutra ne moze upaliti novo vozilo(staro 2 meseca),a posle u toku dana kada otopli na -5 upali na pola kljuca i ne prijavljuje nikakvu grešku?

Posle niza problema koje su imali vozaci u mom okruzenju koji su ovih dana vozili sa Nis-ovim euro dizelom,konstatovali smo da je iskljucivi krivac najverovatnije kršteno gorivo na 2 od 5 NIS pumpi koliko ih ima u bližem okruženju...
[ Zarko Silic @ 02.02.2012. 09:16 ] @
Pa ako je to bas tako drasticno vidljivo i ako ste 100% sigurni da je gorivo u pitanju, ja bih uradio (platio) vestacenje i onda, uz zapecaceni uzorak sa dotitcne pumpe, tuzio odgovornog distributera za nadoknadu stete.
Temperature u i oko Lazarevca ne spustaju se ovih dana ispod -15 sto nikako ne bi smelo praviti problem euroD gorivu.

Drugi nacin ne vidim da se izborite za svoja prava.

P.S. U mom kraju, bar tamo gde ja tocim, nisam uocio nista sumnjivo. Obicno kraj puta stoje vozila kojima ne bi ni trebalo dozvoliti da prodju tehnicki pregled.
[ etjen @ 02.02.2012. 09:22 ] @
Citat:
Java Beograd: Koliko znam, Mercedes je imao specijalni dil sa NIS-om gde se ovi obavezuju da isporučuju sertifikovano kvalitetno gorivo. zato, nesrećni vlasnici mercedes vozila, po navici (ili po obavezi) i toče kod njih.


Ovo je apsolutno tačno. Zbog toga su u garanciji imali problema sa sistemima za ubrizgavanje (ovde mislim i na benzince) Pominjao sam drugara koji je radio u ambasadi gde su sva vozila nova

zarsilicu
ne znam zašto ti je toliko teško da prihvatiš da je problem u NIS-u, tj njihovim pumpama. Možda je izvorno gorivo mahom svuda isto ali dok dođe do krajnog korisnika više nije isto i to je činjenica!
Pa mislim, par postova gore čovek piše da su zaledili pištolji na pumpi, kakve to ima veze sa zimskim i letnjim filteima to je pitanje?? Ispada sad da niko ko sipa na JP pumpama ne zna da održava auto...
[ vladd @ 02.02.2012. 09:38 ] @
Moguce je da dolivaju kojesta, sto pravi probleme sa filterima. Cak i odredjena kolicina loz ulja ne moze da se primeti, po boji.
Dokaz da imaju djubreta je i "smrzavanje" ponekih aparata za tocenje goriva. Aparati imaju sopstveni filtter, koji ne propusta parafin...

Ali, sa druge strane, moguce su neke nedoslednosti kod samih vozila. Zanemarljiv je procenat vlasnika koji brinu o sistemu goriva, cak i kod onih koji uopste brinu, prate i znaju nesto o svom vozilu.

U mom okruzenju(gde imam parcijalni ali solidan uticaj na nacin odrzavanja vozila) pojavljivali su se minorni problemi(zbog upornog sipanja odredjenih kolicina loz ulja), uglavnom sa filterom goriva, sto se resava sa krpom i vrucom vodom, osim ako naravno nije u voznji stucanje i ne primanje gasa.

Grejac u rezervoar, par krugova cevi sa povezanih sa rashladnim sistemom oko filtera = olaksan zivot na ekstremnom minusu..za ove terene.

Poz
[ Zarko Silic @ 02.02.2012. 09:43 ] @
Citat:
etjen:zarsilicu
ne znam zašto ti je toliko teško da prihvatiš da je problem u NIS-u,


Nista mi nije tesko, ali to sto se na pojedinim pumpama desava nikako se ne sme generalizovati jer to pre svega nije tacno, a nije ni posteno.

Na privatnim pumpama isto toliko ima problema ali njih niko ne spominje. Logika nalaze da probleme "trebaju" imati svi ako uzimaju gorivo sa istog mesta. Zasto bi neko, prevozeci gorivo, usput dodavao vodu? Da li je to uopste moguce?

Na prethodnoj stranici sam postavio rezultate ispitivanja u susednoj Hrvatskoj. Isti slucaj kao i kod nas. Nakon sto se u javnosti osulo drvlje i kamenje na Inu, uradjeno je ispitivanje od pumpe do pumpe. I sta? Ispostavilo se da sumnje nisu bile opravdane. Osim samo jedne pumpe, ispostavilo se da je gorivo na Ininim pumpama bolje od svih ostalih. Privatne pumpe su se ustolicile na poslednjem mestu po kvalitetu "svog" goriva.

A zasto mislite da je kod nas drugacije?


P.S. Nikako se ne sme mesati pojam (ne)kvaliteta goriva sa pojmom pojedinacnih kriminalnih radnji.
[ etjen @ 02.02.2012. 11:45 ] @
ljudi se uglavno žale na NIS-ove pumpe. E sad, da li je to zato što su one najbrojnije pa ima statistički najviše šansi da se priča o njima ili nešto drugo, ne znam. Ali svakako znam da su likovi koji rade na tim pumpama odvajkada se najopuštenije ponašali (čitaj najosornije) i da se stiče utisak da im niko ništa ne može. Dok je radnik na privatnoj pumpi uglavnom u strahu da ne izgubi posao, pa mu ne pada na pamet da nešto muva ili da pumpa izađe na loš glas.

A da se krade na privatnim pumpama, naravno, krade se, ali NIS tu svakako prednjači...

no, da ne idemo više u OFF...
[ Markoxxx @ 02.02.2012. 13:30 ] @
U poslednje vreme sam sipao iskjlucivo na MOL-u, sve je bilo ok do poslednja 2 puta, jeste da su poceli mrazevi, ali auto poceo da trosi bar 20% a cak i vise nego pre, i drasticno slabije isao, a i drugar rece da mu tuareg 2.5tdi trosi blizu 15...a uglavnom vozi na otvorenom...
[ MMaarrCCoo @ 02.02.2012. 14:24 ] @
Pazeći da tema ne sklizne u off,pokušaću da je vratim.Mislim da kvalitet nafte ima itekako uticaj na zimsko paljenje.Koliko bi to bilo u procentima,ne znam,ali znam da određeni ljudi imaju problema samo kad sipaju na oderđenim pumpama.Otkad sam kupio auto,u njega nije sipan ni litar nafte koja nije MOL.Zašto,zato što kod nas u KG imate vrlo šareno tržište ,,krštenih'' goriva,a taksisti u privatna kola sipaju samo to.Dve zime se vozi maksimalno po Rudniku,Zlatiboru i Durmitoru i,auto pali odlično,obzirom da je 2002 godište i prešao 155kkm.Prošle zime je palio na -27 na Žabljaku,a pre neko jutro na -23 u Kragujevcu.Tu dolazimo do održavanja...ko kako može,toliko i održava.Puno ljudi auto održava slabo ili nikako,pa kad probleni zimi nastanu,onda drvlje i kamenje na određenu marku ili model.Najlakše je kukati na NIS zbog monopolskig položaja,ali gomila njihovih radnika živi sasvim solidno obzirom na situaciju svuda oko nas,a u svoja kola sipaju na drugim pumpama...to,bar meni nešto govori.Tvrdim da kvalitet na NIS pumpama nije isti svuda po Srbiji,naročito van velikih gradova...i,da završim,moj auto pre neko jutro na -23:



pozz
[ Goticni @ 02.02.2012. 14:41 ] @
Stilo 1.9 mjet, ceo rezervoar sa Zmaja, upalio iz prve preksinoc na -12 u BG-u
[ Zarko Silic @ 02.02.2012. 15:15 ] @
@MMaarrCCoo

Mislim da ti je los akumulator.


U Finskoj je -20C redovna pojava.


[ MMaarrCCoo @ 02.02.2012. 15:34 ] @
Citat:
Mislim da ti je los akumulator.


Ne znam da li je loš,ali znam da mu je ovo tek druga zima i pali isto kao i prve.Od prvog dana malo sporije okreće na prvom verglanju na super minusima...Inače,akumulator je BLACK HORSE 12V 66Ah sa 540 A startne struje.I on je predimenzionisan prema proizvođaču.Za ovaj motor ide 55 Ah...Inače,i ovaj Pasat je sporo zaverglao.
[ Zarko Silic @ 02.02.2012. 15:37 ] @
U hladnijim prdelima mogu se kao deo dodatne opreme kupiti tkzv. zimski paketi koji podrazumevaju mocuznost externog zagrevanja kako motora tako i, mozda bitnije, akumulatora.

Ovde su 2 primera gde u jednom slucaju nije koriscen ovakav paket, dok je u drugom slucaju bio aktivan.


1. bez winter paketa




2. sa winter paketom




[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 02.02.2012. u 17:21 GMT+1]
[ tdusko @ 02.02.2012. 15:40 ] @
Kapacitet novog akumulatora na -20 i nizim temperaturama drasticno opada. Ne znam tacan procenat ali mislim da je preko 50%. 2-3 godine star akumulator po specifikaciji proizvodjaca ima manji kapacitet poprilicno. Opet ne znam tacan podatak ali moze da bude nekoliko desetina procenata. E sad, 2,3 godine star aku. na -20 i kusur = male sanse da kresne masina. Tako da savet onima koji imaju problema, da vade akumulator i da prenoci u toplom.
[ MMaarrCCoo @ 02.02.2012. 15:55 ] @
Moja sestra koja živi u Norveškoj kaže da gore svi koriste nekakve grejače koji se uključuju i utičnicu,tako da um auta lakše pale.Po velikom mrazu uopšte ne pokušavaju da upale bez toga,tako da i novi automobili izuzetno teško ili uopšte ne pale.Oni uz to imaju,i nekakva druga ulja koja se sipaju samo preko zime kako bi motor uopšte mogao da okrene ujutru.Skupa su,kaže,ko otrov,ali se bez njih ne može.
[ tdusko @ 02.02.2012. 16:12 ] @
Pa to je upravo ovo o cemu Zare prica i o cemu prica ovaj snimak. Dodatni grejac u blok motora i grejac akumulatora + primerena gradacija ulja za ekstremno niske temperature.
[ Zarko Silic @ 02.02.2012. 16:16 ] @
A evo kako to Ruje istestiraju za cas posla:


[ Igor Gajic @ 02.02.2012. 17:19 ] @
Licno sipam gorivo iskljucivo na OMV pumpama, i sada nemam nikakve probleme pri paljenju, na -10C pali se posle 2 sekunde(pre toga 30 sec rade grejaci)...
[ smeshko @ 02.02.2012. 17:39 ] @
Citat:
zarsilic: @MMaarrCCoo

Mislim da ti je los akumulator.


U Finskoj je -20C redovna pojava.

http://www.youtube.com/watch?v...I8&feature=player_embedded







Za slucaj da neko nije primetio za razliku od onog golfa 6 iz Saskatchewan,Canada iz drugog snimka koji je nov ovaj passat ima skoro 350.000km. I gle cuda upali na -26 bukvalno bez verglanja.
Ovo kazem samo da se ne bi posle neko javio sa nekim polovnjakom kupljenim na nekom od postenih placeva i zalio kako je TDI los i ne moze da upali na malom mrazu i sl. :-)






Pozz
[ Zarko Silic @ 02.02.2012. 17:55 ] @
Ako bi se jos malo otislo dalje sa zapazanjima onda ovome treba dodati i Finski standard gde se svetla pale nakon davanja kontakta kao i ovo nestandardno ozvucenje koje je svakako dodatno opteretilo akumulator za vreme verglanja. Narocito su svetla veliko opterecenje u takvim uslovima.
[ codeNO @ 02.02.2012. 19:48 ] @
Muzika se ugasila posto je poceo da vergla tj, nije imao snage da izdrzi i muziku...nebitne stvari za ceo film

mnogo je bitniji onaj rusku test sa uljima. Ono sto je zanimljivo je sta je ZIC.. koje lepse klizi i od 0w30...to je tek dobra kupovina!
[ Ilic Igor @ 02.02.2012. 21:48 ] @
Mislim da svaki auto prekida dotok struje za radio, punjac i sl. dok ne upali motor.

Koliko je pametno drzati rucnu na tom temperaturom, ja izbegavam zimi da potezem rucnu.
[ Zarko Silic @ 02.02.2012. 22:01 ] @
Rucnu kao opciju za parkiranje, treba izbegavati kada su temperature ovako niske.

Radio je mali potrosac i nebitno je da li se gasi ili pali kod startovanja, ali svi farovi i ostala rasveta je ozbilni potrosac. Pogotovo ova ozbiljnost dobija na znacaju ako se zna da je kapacitet akumulatora znacajno smanjen na ovako niskim temperaturama.
[ jnk @ 03.02.2012. 08:13 ] @
A kako vam pale benzinci na ovom minusu? Moj akumulator koji je star 4 godine se solidno isprazni posle 3-4 dana nepaljenja po ovim minusima tako da ne pali baš idealno al za sad uvek iz prve.
[ etjen @ 03.02.2012. 09:46 ] @
ja vozim novog Swifta i naravno auto pali kao i kad je toplo. Jedina razlika koju primetim je ta što je kad je veći minus, saug nešto veći. U stvari kad je veći minus saug drži na nekih 1500 obrtaja prvih 20-tak sekundi.

A kad je oko nule ili više obrtaji su kad ga upalim oko 1200 rpm.

To je jedina razlika. Inače, pali i ponaša se apsolutno isto kao i kad je +20C.

Inače, iz ovog što se videlo do sada u temi mogu da zaključim da su akumulatori jedna od glavnih boljki paljenja na minusu. Ukoliko acc ima normalno snage da zavergla kao i kad je toplo, auto će upaliti, pa makar i radio kao traktor, ali će da upali.
[ Java Beograd @ 03.02.2012. 10:03 ] @
^Ma naravno.
Sve šta je potrebno je normalno održavan auto, normalno pripremljen za zimu, sa normalnim gorivom. Ništa extra, ništa rocket-sience.
[ vladd @ 03.02.2012. 10:09 ] @
Benzinci pale bez problema zbog sustinski drugacijeg pripaljivanja(prinudnog) smese. Zima utice na ulje i akumulator, i svi eventualni problemi proisticu iz tih detalja. Gusto ulje i nespreman accu proizvode problem. Temperatura vazduha za proces pripaljivanja i sagorevanja je nevazna...

Kod dizela je bitna kompresija, sam motor, i ulazna temperatura vazduha, koju motor mora kompresijom da podigne na temperaturu samopaljenja smese..po formuli pe ve na kapa jednako R puta T...


Poz
[ Zarko Silic @ 03.02.2012. 10:40 ] @
Dizelasu su u neravnopravnom odnosu sa benzicima u najvecoj meri zato sto poseduju grejace koji dodatno opterecuju akumulator i to u poprilicnoj meri. Da bi komparacija bila pravednija, kod dizelasa bi bilo neophodno koristiti akumulatore sa velikim startnim strujama poput Optime ili Maxime.

Inace, na osnovu sopstvenog iskustva u poslednjih tridesetak godina, dizelasi su mi uvek bolje palili na hladnoci od benzinaca. Palili su (i pale) na pola kljuca za razliku od benzinca koji ipak okrene po koji krug.

U principu sve se svodi na ulje i akumulator.

Gusto ulje ima svoje primarne i svoje sekundarne posledice. Primarne su te sto gusto (netecljivo) ulje stvara veliki otpor kod pokretanja mehanickih delova pa samim tim dodatno atakuje na vec ionako hendikepiran akumulator, a sekundarne posledice su to sto takvo ulje ne podmazuje propisano te ce, jedno odredjeno vreme, motor raditi na "suvo".
[ cozmo_im @ 03.02.2012. 11:08 ] @
Nesto mi nije jasno. Komsinica ima Boru TDI (1.9), od ambasade, redovno odrzavana, bas otezano pali - verglanje minimum 10-15 sekundi i dosta dima pozadi. Auto presao 150.000km recimo, garaziran kad je na poslu... oni bas paze na odrzavanje, u tip top stanju je...

Isto tako kod mene u ulici JTD-ovi (Stilo i Puntici) jedvite jade sastave... palio sam jednog na kablove, kao i Fabiu (novu) 1.4 TDI, Clio 1.5 dci takodje...

Cudno mi da bas svi pale "na pola kljuca" a kad pogledam oko sebe...
[ Zarko Silic @ 03.02.2012. 11:20 ] @
Ovi dizelasi o kojima pricas, ako je tacno to sto kazes, 100% su neispravni.

Ma ko da ih odrzava i ma koliko se trudili da dokazu kako pravilno odrzavaju svoje vozilo, 100% su neispravni.
[ cozmo_im @ 03.02.2012. 11:25 ] @
Tacno je. Naravno ima i onih koji pale normalno, ove komsijske i ne mislim da su odrzavani kako treba, ali bi vozilo diplomatskih tablica trebalo biti odrzavano kako treba jer se cesto ide na put.

Ako je za utehu i dosta benzinaca se nisu pokazali na ovoj ladnoci
[ bakara @ 03.02.2012. 12:06 ] @
Na ovih jutarnjih -10,15 najcesce nece upaliti zbog loseg akumulatora, cim je malo slabiji zima ce da ga pojede.
[ raikkonen @ 03.02.2012. 12:13 ] @
Meni u ponedeljak prvog jutra od zahladjenja VW 1.9 TD nije upalio s novim akumulatorom, a dan ranije u nedelju je upalio bez problema.
[ Zeleni zub @ 03.02.2012. 21:08 ] @
Dobro je, NIS se ipak 'na vreme' setio da isporuci dizel otporan na niske temperature...

Blic.
[ etjen @ 03.02.2012. 21:40 ] @
što implicira da je do sada snabdevao dizelom za afričke države?!?!?
[ Java Beograd @ 03.02.2012. 21:45 ] @
- Evo, za neverne Tome. Nije neki kvalitet video klipa, jer, snimao sam mobilnim. (u rukama nosim neke kese)
- Namerno startujem motor odmah nakon ubacivanja ključa u bravu. Ne čekam ni kontrolne lampice, a kamoli grejač.
- Napolju je -10 C
- Auto je stajao napolju na parkingu oko 8 sati, dok sam bio na poslu.


[ Zarko Silic @ 03.02.2012. 22:47 ] @
Citat:
Java Beograd: - Evo, za neverne Tome. Nije neki kvalitet video klipa, jer, snimao sam mobilnim. (u rukama nosim neke kese)
- Namerno startujem motor odmah nakon ubacivanja ključa u bravu. Ne čekam ni kontrolne lampice, a kamoli grejač.
- Napolju je -10 C
- Auto je stajao napolju na parkingu oko 8 sati, dok sam bio na poslu.


Nesto slicno:





temperature od -10C ne spadaju u ekstremno niske temperature. Kod mnogih savremenih dizelasa sa direktnim ubrizgavanjem grejaci se ne pale ako je temperatura visa od -5C. Nereko je to i -8C. Kod mene na -10C grejac radi svega jednu do dve sekunde. Kada temperatura padne ispod -15, vreme rada grejaca pocinje rapidno da rasrte, ali ne preko 5 sec.
[ barcode @ 04.02.2012. 09:49 ] @
Ne znam kad je NIS snabdeo svoje pumpe dizelom pogodnim za niske temperature ali znam da EKO pumpa na Novom Beogradu nije u skorije vreme.
Normalno sam palio auto (JTD) sve do prekjuce, a onda shipak.

Iz pumpe se kada dam kontakt umesto zujanja cuje kao da pokusava da gura sljunak a ne gorivo i naravno mogu da verglam kol'ko hocu ali dizel do motora ne stize. S obzirom da cu da ga odslepujem sa parkinga nikad (juce me 3 slep sluzbe naravno odbile), a otopljenje sledi takodje nikad, mogu samo da ga gledam na parkingu, ostadoh bez auta na neodredjeno vreme.

Vozim dizele 8 godina i do sada sve u redu, nikada nisam sipao aditive protiv smrzavanja i uvek su palili 'na pola kljuca', ali od sada hocu, nikom nista ne verujem.
[ tdusko @ 04.02.2012. 11:18 ] @
Ima tu dosta sitnica ali generalno kad noviji dizel nece da upali na -10-15-20 obicno se radi o sledecim scenarijima:

1. Auto na prvo jutarnje verglanje primetno teze okrece i nakon 5-10 okretanja pocinje da pokazuje primento tendenciju usporavanja i naravno ne upali

Dijagnoza: Los akumulator
Resenje: Proveriti kod auto elektricara da li je ispravan alternator. Ukoliko jeste, kupiti novi akumulator. U suprotnom dovesti alternator u ispravno stanje, napuniti akumulator i pokusati ponovo sledece jutro.
Moguce resenje: napuniti akumulator na punjacu i drzati ga preko noci u sobi. Ukoliko je do sada palio bez problema moguce je da posluzi do sledece zime. Ukoliko ovo sa punjacem i sobom da rezultata postupak ponavljati dokle god su temperature u minusu
Alternativna dijagnoza: Los alnaser
Resenje: Ukoliko su alternator i akumulator ispravni proveriti kod auto elektricara ispravnost alnasera

2. Auto na prvo jutarnje paljenje dugo (10-20-30 sekundi) vergla i na kraju uz puno muke, a cesto i sa ponavljanjem ciklusa nekoliko puta upali, a pritom baci na auspuh ogromnu kolicinu dima

Dijagnoza: neki od 3-4-5-6 grejaca su neispravni
Resenje: Automehanicar da proveri ispravnost grejaca i stavi NOV grejac umesto pokvarenog
Napomena: Mnogi misle da ako mu lampica za grejanje radi da tada rade i svi grejaci, a to je netacno. Postoje automobili sa takvim feature-om ali puno njim nema.
Napomena br.2: Grejac je kao sijalica. Jednog trenutka radi, sledeceg je crko bez sanse da proradi ponovo. Znaci, zaboraviti na price tipa: "Pa pre 7 dana mi majstor proveravao grejace kad sam radio servis i svi su radili". Imati u vidu da grejaci velikim delom godine uopste ne rade i da je upravo zimski period sa niskim temperaturama taj kada su oni aktivni i tada najcesce i stradaju. Znaci, moze da se desi da vam jutros upali auto "kao mina" i da sutra ujutru ne mozete da upalite auto jer je grejac u medjuvremenu crko!

3. Auto na prvo jutarnje paljenje relativno lako/uobicajeno lako upali, ali ima jako nepravilan rad i ima tendenciju gasenje i ne prima gas kako treba. Posle odredjenog vremena se i ugasi.

Dijagnoza: Losa nafta, tjst. zgusnuta do nivoa da vise nije filtrabilna. Moze biti zbog goriva koje ne zadovoljava propisane norme ili zbog loseg filtera za naftu i zaprljanog filtera u rezervoaru.
Resenje. Ovde tesko da pomazu neke sufisticirane metode. Eksterno tretiranje filtera i predela oko filtera kao i dovodnog i odvodnog creva za gorivo vrucom vodom ili stavljanje pleha sa zarom ispod motora i rezervoara bi moglo da da rezultat. Ukoliko se motor upali odmah sipati aditiv u rezervoar, okrenuti par kruga po kraju i za svaki slucaj promeniti benzinsku pumpu.

4. Ukoliko nije nista od gore navedenog

Dijagnoza: Losa kompresija, pumpa za gorivo, dizne ili neki zaheb oko elektronike

Mislim da na prva 3 scenarija podpada preko 90% onih koji su ovih dana imali problem sa svojim kolima
[ Zarko Silic @ 04.02.2012. 12:34 ] @
Samo mala ispravka:

Citat:
Resenje: Automehanicar da proveri ispravnost grejaca i stavi NOV grejac umesto pokvarenog


Nakon otkazivanja jednog grejaca, preporuka je da se promenu svi.


Citat:
. Ukoliko se motor upali odmah sipati aditiv u rezervoar, okrenuti par kruga po kraju i za svaki slucaj promeniti benzinsku pumpu.


Nece vredeti nista. Aditiv se mora promesati sa gorivom pre nego sto nastane kristalizaciuja parafina u dizelu. Ukoliko je kristalizacija u toku, ili ako se vec formirala, aditiv nece pomoci, ali zato moze prouzrokovati stetu.


[ tdusko @ 04.02.2012. 14:10 ] @
Heheh, dobro je da ima onih koji prate na casu :)

Meni se iskreno problem smrzavanja nafte desio jednom ali jos dok sam vozio na D2 i problem sam resavao na gore pomenuti nacin ali sam umesto aditiva sipao benzin u rezervoar. Medjutim, ne znam kako bi to bilo za novije motore i Euro dizel pa sam laicki pretpostavio da se isti efekat dobija sa aditivom.
[ Zarko Silic @ 04.02.2012. 15:07 ] @
A zato si vozio D2 zimi?

Vidim da zivis u DE gde je zimski dizel, pre pojave euro normi, na svim pumpama bio dostupan. I kod nas se svojevremeno mogao kupiti D1.

Danas nema potrebe za proizvodnjom takve vrste goriva, pa je malo zbunjujuca ona informacija iz "Blica".

Pre pojave kvalitetnih i delotvornih aditiva u dizelase se, pri temperaturama nizim od -10 dizelu dodavao normal benzin (ne super vec normal; upravo zbog niskog oktanskog broja). Ako neko poseduje originalno fabricko uputstvo za Golf 2 dizel na jednoj od stranica koja govori o "uporabi i voznji u zimskim uvjetima pise da je dizelu dozvoljeno doljevati normal benzin u omjeru najvise do 25%" (kod Citroena XM 2,5D u uputstsvu stoji podatak od maksimalno 30%),

sto prakticno znaci od oko 7 do 8 litara na pun rezervoar goriva.

Dolivanje benzina ima prednost nad aditivom jer razbija trenutno kristalisan parafin. Inace, i benzin i aditiv negativno uticu na rad dizel motora.

U dizelasima novijeg datuma (PD, CR) dizel se ne sme mesati sa benzinom, a ne preporucuje se ni aditiv.
[ vladd @ 04.02.2012. 15:15 ] @
Za euro dizel je i nepotreban aditiv, zbog minimalnog procenta parafina, medjutim stinjavanje nafte je problem na -26C i vise, tada je takodje nepotrebno dodavati aditiv, posto ne funkcionise na tako niskim temperaturama.

Za takve minuse, jedino predgrevanje goriva.

Pomaze i drzanje kante sa losim gorivom, na spoljnoj temperaturi, zatim procedjivanje i filtriranje hladne nafte, ako i preostane nesto parafina, smanjena je koncentracija za eventualno ponovno formiranje vecih grudvi.

Poz
[ jnk @ 04.02.2012. 15:34 ] @
Kako press savetuje vozace.

http://www.pressonline.rs/sr/v...oluje+jo%C5%A1+deset+dana.html
Citat:

- Kada uđete u auto zagrejte motor 10-15 minuta, kako ne biste imali veliki broj obrtaja i potrošnju
- Dizelaši u toku vožnje ne treba da povećavaju broj obrtaja motora, dok kod benzinaca treba promeniti svećice
- Vozite maksimalno 30 na sat u gradskim uslovima


Moje iskustvo je da su pesaci totalno poludeli od ove temperature i snega.
[ tdusko @ 04.02.2012. 15:45 ] @
Citat:
zarsilic: A zato si vozio D2 zimi?

Vidim da zivis u DE gde je zimski dizel, pre pojave euro normi, na svim pumpama bio dostupan. I kod nas se svojevremeno mogao kupiti D1.


Kada sam vozio mercedes 123 bio sam student i nisam ziveo u DE nego u Srbiji u gradu gde cak ni euro dizela nije bilo na svakoj pumpi :). Nakon tog incidenta sa zaledjavanjem nikad nisam vise koristio D2
[ vladd @ 04.02.2012. 15:46 ] @
Opet sledi "borba" protiv polupismenih, odnosno nepismenih autora novinskih clanaka.

Stednja goriva je marginalna tema u ovoj vanrednoj situaciji. Kao drugo, nepotrebno je i nedozoljeno zagrevanje snaznijih vozila u mestu, a narocito ne deset i vise minuta.

Vozitimaksimalno koliko dozvoljavaju uslovi, ne glumetati ni puza ni gazelu, tamo gde su uslovi za 40, ici 40, zavisno od stanja puta, vozila i vozaca.

Blanko limitiranje na jedan broj je najgluplje nesto. Na odredjenim deonicama se ne moze voziti bezbedno ni 20 na sat, a negde doticni sa 30 prave cepove i "harmoniku".

Pre svega, drzati odstojanje, i imati svest koliko metara treba da se od odredjene brzine zaustavi vozilo...ili to sve aplicirati, ili ne izlaziti u saobracaj..

Birokratske, "univerzalne" formule ili uputstva jednostavno NEMA, za dve bliske ulice vaze potpuno drugaciji uslovi..



Poz
[ botr @ 04.02.2012. 15:59 ] @
Najupecatljivi trenutak Javinog video klipa je 25-ta sekunda
[ AstralPro @ 04.02.2012. 17:44 ] @
Ja sam danas kupio novi akumulator za mog dizelasa jer necu da razmisljam svako jutro kad podjem na posao da li ce uplatiti ili nece, imao sam black horse od 66Ah.

Uzeo sam FireCell 74Ah sa snagom 680A jer je to otprilike najjaci koji moze da stane u kuciste. Garancija 30 meseci a cena 7800 din sto i nije puno obzirom da je White Horse istih specifikacija 700 din skuplji.

Ne zelim vise black horse da vidim blizu kola, 2 puta zaredom (u drugom autu je bio manji, valjda 54 Ah) crkavaju po par meseci posle isteka garancije kao da su tempirani da izdrze taman toliko da ne mozes da reklamiras.
[ botr @ 04.02.2012. 20:16 ] @
Meni je Black Horse, verovao ili ne, crkao dan posle isteka garancije! Nekako sam palio, malo kablovi], malo gurka, a ponekad je hteo da upali, nedelju dana kasnije sam morao definitivno da ga zamenim. Uzeo sam slovenacku Vesnu, mnogo lakse pali. Pre neki dan na -12 upalio iz prve, na plin.
[ MMaarrCCoo @ 04.02.2012. 20:27 ] @
Meni Black Horse na prethodnom autu radi,a 2003 godište je.Auto sam prodao pre godinu dana i još uvek pali kao mina,i po minusima.Kad sam uzeo drugi auto,opet sam kupio novog Somborca i,evo druga zima,savršeno radi.Mene,do daljnjeg,neće videti neki strani akumulator,možda samo dođe u obzir neki od Belih Konjića u razmatranje.
[ tdusko @ 09.02.2012. 04:48 ] @
Zare,

-27 jutros u tvom kraju. Zeljno iscekujemo snimak prvog jutarnjeg paljenja :)
[ X Files @ 09.02.2012. 06:09 ] @
Jutarnji izveštaj:
Peugeot 406, 2.0HDi. Relativno lako upalio, radio u mestu jedno 3 minuta. Ugasio se u vožnji posle 500 metara. Opet zatim lako upalio, pa se ugasio. Dosta je bilo silovanja, parkiran je i čeka da otopli.


Gorivo isključivo Jugopetrol/NIS.
[ Java Beograd @ 09.02.2012. 07:35 ] @
Šta da vam kažem. Lanća Lybra 1.9 JTD, upalila na "ceo ključ" (nije baš bilo na pola ključa) i veselo me odvezla do posla. Na display piše da je spoljna temperatura -21 C. Gorivo točim bilo gde, ali ne na NIS-u i kod privatnika. Nikakvi aditivi.
[ tdusko @ 09.02.2012. 08:49 ] @
Beograd se jutros ne racuna, pretoplo je za ovaj eksperiment :)

Javljajte se Novosadjani, Kragujevcani, Somborci, Palancani... bas me interesuje dal' je neko uopste i smeo da proba tamo da pali dizela jutros u 7-8. Sad u 10 sati je vec 5-7 stepeni toplije svuda tako da se ni to ne racuna :)
[ Zarko Silic @ 09.02.2012. 09:06 ] @
Citat:
tdusko: Zare,

-27 jutros u tvom kraju. Zeljno iscekujemo snimak prvog jutarnjeg paljenja :)


Pali isto kao i na plusu, samo sto grejac duze radi.

-24C

Accu: Blek hors star oko 1,5 godine

Ulje po propisu: Original 505.01 preslo oko 12.000 km od poslednje zamene (bez dolivanja u medjuvremenu).

Filter vazduha: letnji

Gorivo: NIS (redovno sipam NIS. Retko kad MOL)




[ tdusko @ 09.02.2012. 09:24 ] @
Hehehe, svaka cast. To sam i ocekivao od TDI-ja ;)

Sta signalizira crvena lampica nakon sto si ga upalio?
[ Zarko Silic @ 09.02.2012. 09:30 ] @
Verovatno neku zaledjenu kap (nakon par sekundi se sama ugasila). Provericu kasnije pa cu napisat. Prvi put sam to sada video.

-25 C nije sala, ali nije ni strasno. Ima i tezih situacija:



Edit:
Upaljena lampica je signalizirala nivo rashladne tecnosti.

[Ovu poruku je menjao Zarko Silic dana 09.02.2012. u 11:14 GMT+1]
[ bakara @ 09.02.2012. 11:18 ] @
Citat:
X Files: Jutarnji izveštaj:
Peugeot 406, 2.0HDi. Relativno lako upalio, radio u mestu jedno 3 minuta. Ugasio se u vožnji posle 500 metara. Opet zatim lako upalio, pa se ugasio. Dosta je bilo silovanja, parkiran je i čeka da otopli.


Gorivo isključivo Jugopetrol/NIS.

Smrzlo gorivo, meni se to prosle godine desilo (a nije bila vanredna situacija ) ostavi malo duze da radi u mestu i zagrejace se.
[ anon70939 @ 09.02.2012. 13:29 ] @
U Kragujevcu prethodnih dana kada mi ej u autu pokazivalo -17 do -21, palilo je što kaze JB, na ceo ključ. Nikakav problem. Ponekad izbaci neke greške na sekundu i same nestanu.

Juče sam menjao ulje. Sipao sam Selenia WR 5w40, zamenio filtere za ulje, gorivo i vazduh nekog italijanskog proizvođača "Clean" i imao sam problem.
Doduše kada sam seo u auto na displayu mi je pisalo -24, ali to valjda nije neka veća razlika u odnosu na -21.
Relativno lako sam zaverglao ali je izbacio neku poruku koju prvi put vidim. Neka 3 slova, prvo je E. Bio sam pospan pa nisam zapamtio. Takođe se i motor čuo nekako čudno, kao traktor.
To je trajalo 3-4 sekunde i odmah sam isključio motor.
Ponovo okrenuo ključ, čekao da se isključi grejač koji je opet malo duže bio uključen kao i prvi put, zaverglao, prve 2 sekunde je opet bio bučan, pa se smirio.
Kasnije je radio kao i do sada bez ikakvih problema. Osim što me zeza termostat koji nikako da zamenim, pa nikako da se zagreje motor.

E sad, da li mi je ovaj problem bio zbog tih -24 (jel to temperatura u autu ili napolju?) stepeni ili novog ulja i filtera? Taj Clean su mi nahvalili, kao bolje njih da uzmem.

Auto je AR 147 1.9 JTD. Sipao sam na MOLu

Ali je bilo baš hladno. Koža mi se zalepila za kvaku kad sam otvarao auto. Dodje mi da batalim auto da ga ne habam i idem GSPom
[ etjen @ 09.02.2012. 13:45 ] @
na ovako jakim minusima svašta je moguće da se desi. U principu, ako odmah prođe, nije strašno.

Dizeli znaju da se jako čuju na ekstremnim hladnoćama. Čim se ugreju to prestaje.
Meni je recimo znao dizel da kad god je u većem nimusu prilikom verglanja upali lampicu za suvozački airbag. Ugasi se kad prestanem da verglam. Jednom se desilo da je ostala upaljena do prvog sledećeg restartovanja motora.
A kada je toplo, sve normalno.

I da neko ne pomisli da je nešto do mojih kola i na drugarovom istom takvom autu (Modus 1.5 dci) apsolutno se isto dešavalo i dešava...

I da.. Meni je Modus bio neverovatno bučan pri svakom prvom paljenju zimi... Nije bilo vibracija, ali je bio baš bučan. Kada sipam neki aditiv za čišćenje dizni, buka se ublaži...

Sve u svemu, sada kod benzinca nemam takvih ''muka''. Pa nek troši i 2 litre više :) A ne troši :)))
[ X Files @ 09.02.2012. 14:53 ] @
Uspeo sam da upalim automobil, iako su simptomi opet bili isti. Lako upali, radi minut, pa se ugasi.

Iz drugog puta sam nakon paljenja drzao obrtaje na 1500, otprilike 2 minuta. Nakon toga je radio bez problema.

Inace SVI pistolji na Jugopetrol/NIS za Evro Dizel su van upotrebe, jer su smrzli.
[ anon70939 @ 09.02.2012. 16:03 ] @
:D

toliko o gorivu
[ X Files @ 09.02.2012. 16:38 ] @
Mozda je dezinformacija, ali moj majstor za PUG-a tvrdi da ko god je sipao na ovoj pumpi, nije se dobro proveo. I on licno je sipao. Naveo je i primer nekih svojih prijatelja koji su trenutno na Kopaoniku.

Ipak, ovo treba uzeti s rezervom.


Pitanje: da li se Evro dizel posebno priprema za zimu (nekim aditivima), mislim na nivou pumpi ili dobavljaca?

[ BB308 @ 09.02.2012. 17:39 ] @
Negde 2002-03 na zimu sam palio ww pasat B5 1.9 TDI na Kopaoniku i temperatura je pokazivala -29C.Nisam znao da ima garaza na Kop pa je bio parkiran ispred konaka da sam jedva usao u njega, ali kroz gepek jer su vrata bila zaledjena, blokirana sva cetvora.
Inace gorivo u Srbiji sipam na jugopetrolu euro diesel i nisam imao nekih problema.Poz
[ vladd @ 09.02.2012. 17:47 ] @
Euro dizel ne. Ima vec svoj set aditiva, i to u solidnom broju, gotovo koliko i ulja..

Njemu je "cloud point" na -22C, "pour point", tacka zelatinizacije je na oko -30 do -32C

Za temperature ispod ovih, preporucuje se grejanje goriva, direktno u rezervoaru, ili bar grejanje povratnog voda goriva. Za korisnike euro dizela. Ili da koriste specijalna goriva, koja svakako nece naci na sirokoprodajnim mestima.

Temperatura -32 je limit i za mnogobrojna "najredja" ulja, odnosno ulja koja imaju najbolju tecljivost na niskim temperaturama, 0W, naravno postoje izuzeci, tipa Amsoil ili nekih estarskih ulja, koja su izdrzljiva do -37C, ali je besmisleno, posto je gorivo vec postalo zelatin.

Zamrzavanje po stanicama za tocenje potice od nadzemnih uredjaja, filtera i pumpi, koji jednostavno moraju da budu dodatno grejani...

Poz
[ Zarko Silic @ 09.02.2012. 18:41 ] @
Postoji dizel gorivo i za nize temperature (-50), ali nece biti potrebe za njim. Bar ne za sada.
[ Markoxxx @ 09.02.2012. 18:48 ] @
A valjalo bi i cesce menjati filter za gorivo.. narocto kad se negde naleti na "dobro" gorivo, pa nije ni cudo sto nece da upali...
[ Miro Spiro @ 10.02.2012. 12:34 ] @
Toyota Land Cruiser V8 diesel iz prvog puta upalila. Dostavna Skoda Fabija 1.9D akumlator 2006 iz 3 puta.Dostavni WV transporter cini mi se 2.8 iz drugog puta.
[ sttevann @ 10.02.2012. 13:11 ] @
C3, 1.4hdi, 2004god, juče popodne, posle 3 dana ležanja u snegu, upalio iz druge (prvo verglanje 3sek).
[ vaske2 @ 10.02.2012. 14:23 ] @
Da ali u toplom Beogradu...

Da samo znate koliko su problema juče ujutru imali radnici koji su radili treću smenu u Kolubarskim rudnicima,a svojim kolima su došli na posao.

U šest sati ujutru temperatura je bila -30...
[ Zarko Silic @ 10.02.2012. 15:15 ] @
U Novom Sadu je juce u prepodnevnim satima temperatura iznosila -29C dok je u isto vreme u Beogradu bilo suptopskih -15 C. .



Citat:
- Zato je jutros u Beogradu u centru grada bilo minus 15, na aerodromu u Surčinu minus 24, a na aerodromu u Batajnici čak minus 26 stepeni. Na periferiji Novog Sada jutros je bilo minus 29 stepeni - kaže Todorović.


[Ovu poruku je menjao Zarko Silic dana 10.02.2012. u 17:25 GMT+1]
[ AstralPro @ 10.02.2012. 15:34 ] @
Novi Sad jutros i juce ujutru oko -20, - 25 zavrti par puta i upali - hvala novom akumulatoru
Sipam ED na Eko pumpi dok ne izadjemo iz minusa
Posle 15 min voznje pocne da radi grejanje u kolima a do tad d'umrem

Pozz

[ Žika 11 @ 09.01.2017. 19:22 ] @
Svi pale ?
[ Java Beograd @ 09.01.2017. 20:55 ] @
Svaki (ispravan) common-rail turbo dizel startuje na -20 C bolje od benzinca.

Odavno su prošla vremena kad su vlasnici dizela u hladnim jutrima čekali 5 min da se ugasi žuta lampica grejača. Pa onda vergla, vergla, vergla ... pa onda eventualno upali, ako se nije zaboravilo da se u D2 dizel dolije aditiv protiv zgušnjavanja (želiranja) goriva. Bilo nekad, a sad se niti ne spominje.
[ botr @ 09.01.2017. 21:46 ] @
Pa sad, da pali bolje, nisam siguran, u najboljem slucaju jednako dobro, pod uslovom da je dobar akumulator, dobri grejaci i naravno dobro gorivo.
[ Darko Nedeljković @ 10.01.2017. 01:14 ] @
Sipali smo ED u flasu i ostalili napolju preko noci, ujutro je bio pun nekih vlakana. Vozila pale i idu dok se ta vlakna ne nakupe u filteru i blokiraju dalji protok goriva, sto moze da bude od par desetina do par stotina km. Znaci, to je problem, a ne da uopste nece da krenu.
[ vladd @ 10.01.2017. 07:23 ] @
Pa sipajte aditiv u gorivo, da se ne izdvaja parafin.
Ili ako je to skupo, drzite kante sa gorivom na minusu, i nakon procedjivanja sipajte u rezervoar.
[ Java Beograd @ 10.01.2017. 07:58 ] @
Kakve kante,kakvi aditivi ?! Kakav parafin ? Gde vi ljudi kupujete gorivo ?

Ako teba preporuka: Euro Petrol. Još tražiš i dobiješ njihovu karticu i ostvariš popust tri-četiri dinara. Sipaš i ne misliš
[ član @ 10.01.2017. 08:34 ] @
na ED ne bi trebalo da ima uticaj temperatura! aditivi, drzanje nafte preko noci da se izdvoji parafin, dodavanje 1 dL benzina na rezervoar dizela, koliko ja znam su vezani za D2 kog nisam siguran da uopste ima vise u prodaji. uhhh kad se setim samo tih zimskih dizel-radosti sa starim dizelasima koje je Java u nekom prethodnom postu opisao i kad pomislim da bi kupio ponovo nekad dizel prodje me u momentu volja za tako necim iako znam da ti stari dizeli i ovi danasnji nemaju veze jedni sa drugima! :)
[ Java Beograd @ 10.01.2017. 08:46 ] @
Ja sam pre par godina, onako, nemajući pametnija posla, brusliicom isekao, i otvorio upravo zamenjen filter goriva, da osmostrim na šta liči, kakvo je stanje. Posle 20.000 km, sipano isključivo na Euro Petrol pumpama, i dobro, negde na putu u inistranstvu.
Fliter papir, čist ko suza, bez ijedne trunke, samo malo požuteo. Ladno sam mogao da koristim isti filter još 20.000 km.
[ botr @ 10.01.2017. 10:51 ] @
Naravno da su dizelu potrebni aditivi, samo se sada aditivira vec u rafineriji, na NIS pumpama ED je tecljiv do -25, a Ultra do -27. U letnjim mesecima se verovatno ne dodaju aditivi, pa onda nastane problem ukoliko ima dosta goriva sipanog pre nego sto su na pumpe dovezli "zimski" dizel.
[ X Files @ 10.01.2017. 11:29 ] @
NIS / Ultra ED

BEZ ADITIVA

Ove godine:
Nisam imao problema.

Prošle i pretprošle godine:
Auto je upalio (akumulator je OK) i radio par minuta (mašina je OK) i ugasio se u vožnji (Ultra ED nije bio OK).
[ etjen @ 10.01.2017. 12:59 ] @
Vrlo cesto je problem i dalje u gorivu kad je hladno. Da li je problem u prljavim rezervoarima (sto na pumpi sto u kolima) ili do nekvaliteta samog goriva, ne znam, ali problemi i dalje na dizelima dolaze do izrazaja vise nego kod benzinaca kad je hladno.
Licno mislim da je gorivo slabije aditirano nego sto bi trebalo i da to stvara probleme-negde vece, negde manje, zavisi od stanja samog vozila
Jednostavno nemam poverenja u nase pumpe...
[ sasa022 @ 10.01.2017. 13:17 ] @
Citat:
Žika 11:
Svi pale ?


Pali brate


Pale sad i matori dizeli ( koji nisu totalno produvali tj. oni kod kojih je kompresija jos koliko toliko dobra ) ako se sipa kvalitetan euro dizel sa aditivom i ako je akumulator u dobrom
stanju da moze da izdrzi 2-3 ukljucivanja grejaca i malo duze verglanje
[ Lavlja_Jazbina @ 10.01.2017. 17:10 ] @
Tek sada pale odlicno posto se grejaci pale sigurno.Neki ne pale grejace na -3 pa nije na cvrgu ali iz drugog verglanja bez gasa kresnu.

Ovo sa aditivima mi se licno ne svidja.I obican dizel bez aditiva pali na -20,provereno.
[ etjen @ 10.01.2017. 19:33 ] @
Ma vidi, upale oni ako je dobar acu, ali primetio sam po komsiluku da gomila dizela radi prvih par sekundi poprilicno kilavo.
I meni se to desilo jednom posto ne vozim mog dizela sada jer ima letnje gume i rekoh da ga upalim malo zbog acu, i prvih 10 sekundi je radio kao da je na 3 cilindra.(upalio je.posle prvog zaverglaja)
Vrlo brzo se smiri i krene normalno da radi(mada napominjem, ne vozi se danima) Pretpostavljam da to ima veze do kvaliteta goriva, sta znam...
[ X Files @ 12.01.2017. 06:31 ] @
Baš tako je i kod mene.

Da li će (i koliko lako) da upali, ponajviše zavisi od ACU. Na primer, ako sam se u 22:00 poslednji put ugasio auto, sledeće paljenje u 06:30 ide lako, bez obzira koliki je minus bio tokom noći. Stvar se menja ako je poslednje korišćenje bilo oko 15:00, po istom minusu.

Kada se auto jednom upali, nema baš nikakvih problema.


[ etjen @ 12.01.2017. 15:19 ] @
da, evo sad sam palio posle 2 dana i nije bilo nikakvih problema skroz je normalno radio čim je upalio, ali je temperatura kada sam palio bila ''samo'' -1C

Ukoliko je ispod minus 10 a ja ga ne palim neko vreme, pojavi mi se taj nepravilan rad u prvih par sekundi.
[ Lavlja_Jazbina @ 12.01.2017. 18:12 ] @
Citat:
pojavi mi se taj nepravilan rad u prvih par sekundi.

Ja sumnjam na gusto ulje pa onda hidropodizac nema dovoljan pritisak.Da li menja i zvuk rada motora posle tog nepravilnog rada?
[ etjen @ 14.01.2017. 12:10 ] @
Ne, nema nikakvih problema kasnije. Niti uopste ima problema kad nije minus 10.
Dakle samo to prvo paljenje na velikom minusu i to ako pre toga nije duze vozen...
Ulje je 5-40, menjano pred Novu godinu. Menjan i filter goriva takodje
[ Lavlja_Jazbina @ 15.01.2017. 15:46 ] @
Onaj prvi na rezervi je biser!

[ Žika 11 @ 19.02.2017. 20:05 ] @
Standardi

Naš standard za zimsko gorivo u periodu od 16.novembra do 15. marta propisuje samo -10 C.
Prelazni period do 15.novembra -5 C. Letnji period +5 C i prelazni letnji period 0 C .

Rezultati najavljene kontrole goriva

screen shot windows


Standard EN590 za Euro dizel gorivo