Citat:
Predrag Supurovic: Nemoguce je po definiciji da covek napravi savrsenije bice od sebe.
Jedan covek, gotovo sasvim sigurno ne moze....
Medjutim, Homo Sapiens je za vreme svog razvoja uspeo da napravi nekoliko interesantnih stvari, koje mu omogucavaju da stvara sve kompleksnije i kompleksnije stvari koje odavno prevazilaze mogucnosti jednog ljudskog mozga:
- Mogucnost "umrezavanja" svojih mozgova tj: komunikaciju
- Mogucnost zapisivanja te komunikacije, kako bi preneo svoja znanja drugima
- Razne operacije i metode nad tim zapisanim komunikacijama koje omogucavaju stvaranje novih stvari tj. nauku, mogucnosti apstrakcije, dedukcije, indukcije, nalazenja zakonitosti...
Sa svim ovim stvarima, moc Homo Sapiensa nije samo u pojedinacnom mozgu, vec u "mrezi" tih mozgova i pisanom jeziku koji omogucava da saznanja prezive i nadzive jednog coveka. Sa tim stvarima je Homo Sapiens stvorio drustvo koje je zastrasujuce kompleksnije od nekog pra drustva sakupljaca predaka Homo Sapiensa. I ne samo to, to sto covek stvara i otkrije ne nestaje sa smrcu jednog mozga, zahvaljujuci komunikaciji i metodama skladistenja informacija koje smo razvili. Tako da svaki novi inzenjer ne mora poceti od nule, vec ima enormnu riznicu znanja svih inzenjera koji su ziveli i radili pre njega, i koji rade paralelno sa njim.
Uzmimo na primer, jedan Intel serverski CPU... on ima oko milijardu tranzistora, i jedan moderni server ima nekoliko milijardi delova.
Jednom Predragu Supurovicu ili Ivanu Dimkovicu, ili bilo kome drugom na ovom svetu ne bi poslo za rukom SAMO da nabroje te individualne delove za vreme CELOG SVOG ZIVOTA, a kamo li konekcije izmedju tih delova... a tek da opisu boot sekvencu OS-a do poslednjeg tranzistora u jednom modernom 64-bitnom Xeon CPU-u, pa to bi tek zahtevalo vekove.
Dakle, jedan covek i njegov mozak nisu u stanju ni da nabroje delove jednog modernog racunarskog sistema... Jedan najobicniji OS ima desetine MILIONA linija, koje jedan covek ne bi mogao da raspise (a kamo li da razume) za vreme celog svog produktivnog radnog veka.
Ipak, mi svakog dana bez ikakvih problema stancujemo stotine hiljada a mozda i milione tih sistema svaki bogovetni dan, i koristimo ih bez da na sekundu pomislimo na kompleksnost koja lezi u njima.
Kako?
Pa upravo uz pomoc onih stvari gore koje je Homo Sapiens stvorio... iako nema te osobe na ovom svetu koja sama moze napraviti jedan moderni CPU, upravo zahvaljujuci umrezenim mozgovima i mogucnostima skladistenja informacije, nasa civilizacija bez ikakvih problema stancuje milione takvih CPU-ova svaki dan... Ne samo to, nego se konstantno radi na unapredjivanju, iako svaki pojedinacni inzenjer, naucnik ne bi ni samo jedan jedini CPU mogli da naprave...
Bacimo gore pomenuti server 500 godina u proslost, i tim ljudima i civilizaciji od pre 500 godina bi taj kompjuter bio nista drugo nego cista magija, kada bi neki mislilac koji ima Predragov rezon pogledao mikroskopom taj jedan Xeon, dosao bi do zakljucka da je broj komponenti toliki da je apsolutno nemoguce da covek moze da stvori tako nesto... A danas je to stvar koja se moze kupiti za male pare u prodavnici.
Ista stvar ce se desiti i sa ljudskim mozgom... Ljudski mozak je nekoliko redova velicine komplikovaniji od danasnjih najmodernijih CPU-ova... ali i to je konacni nivo kompleksnosti (iako prilicno velik za danasnji nivo razvoja nauke), i to takav da nije bas preterano daleko od onoga sto cemo mi kao civilizacija moci da stvorimo za samo par decenija. Na razumevanju ljudskog mozga radi i radice stotine hiljada naucnika, bice ulozeni milioni TFLOPS-eva racunarske snage... ali to je to, uz pomoc svega toga, prakticno je neizbezno da se jednog dana u ne tako dalekoj buducnosti ljudski mozak potpuno izanalizira i kreira na novom substratu, recimo silicijumskom.
Kao sto rekoh u proslom postu, mi kao vrsta imamo osobinu da pripisujemo mistiku ili magiju stvarima koje su nam trenutno nejasne, ali kako one postaju jasnije - tako one prestaju biti magicne, i postaju sasvim obicne. Deo po deo ljudskog mozga, agent po agent, grupa neurona po grupa neurona... ce postajati objasnjene, a onda ce isto kao i gore pomenuti Xeon CPU, one biti fabrikat koji ce svaka nova generacija naucnika koristiti i usavrsavati... U jednom momentu ce taj fabrikat postati svestan bas kao i covek, jer je svest nista drugo nego iluzija agenata u nasem mozgu koja ima vrlo jasan cilj.