[ Devanagari @ 30.12.2010. 17:25 ] @
Imam jednostavno pitanje: ko ima prednost unutar kružnog toka?

Dakle, ne govorim o tome ko koga propušta na ulazu u tok, da li na ulazu u tok stoji trougao, stop znak, znak za kružni tok, itd. Pitanje se odnosi na dva vozila koja se već kreću unutar toka i tiče se pravila desne strane, tj. da li ono važi ili ne u kružnom toku?

Recimo da ono vozilo koje se kreće levom, unutrašnjom trakom želi da se odvoji iz toka i skrene u ulicu desno ali se kreće pored vozila u desnoj, spoljašnjoj traci. Da li daje migavac i odvaja se ili čeka da vozilo sa desne strane prođe i onda da migavac i skrene?
[ etjen @ 30.12.2010. 17:29 ] @
onaj ko je sa desne strane ima prednost
a prilikom ulaska u kt, onaj ko je u k toku ima prednost)ne važi pravilo desne strane) osim ako znakom nije regulisano drugačije
[ bobiska @ 30.12.2010. 17:45 ] @
Ne bih se složio. Vozilo koje je sa unutrašnje strane, bliže centru kružnog toka i izlazi iz istog, ima apsolutnu prednost jer se ovo drugo vozilo tada tretira kao vozilo koje ulazi u tok. Vezano za pravilo da uvek ima prednost vozilo koje izlazi iz kružnog toka. U ovo sam siguran 100%.
[ etjen @ 30.12.2010. 18:13 ] @
Citat:
bobiska: Ne bih se složio. Vozilo koje je sa unutrašnje strane, bliže centru kružnog toka i izlazi iz istog, ima apsolutnu prednost jer se ovo drugo vozilo tada tretira kao vozilo koje ulazi u tok. Vezano za pravilo da uvek ima prednost vozilo koje izlazi iz kružnog toka. U ovo sam siguran 100%.


hmm, zamislio si me sad. Može biti da si u pravu.
[ vilil1 @ 30.12.2010. 18:14 ] @
Mislim da je @etjen u pravu. Ti se prestrojavas iz unutrasnje u spoljnu traku, i prema tome, moras da das migavac, i da sacekas da prodje auto u ciju traku ulazis, i tek kada njega propustis, ulazis u njegovu traku i produzavas ka iskljucenju, kada pocinje da vazi to pravilo da vozilo koje se iskljucuje ima prednost.
[ vladd @ 30.12.2010. 18:35 ] @
Pravilo desnog, vazi u kruznom toku, ukljucujuci i momenat, kada vozac koji se nalazi u kruznom toku mora da propusti vozilo koje se ukljucuje u kruzni tok.

Naravno, vaze i propis o zabrani preticanja sa desne strane..koji se, u ovoj "otimacini prostora", sto je stanje na terenu, a ne kako neki nazivaju "saobracaj", cesto zaboravi


Poz
[ Devanagari @ 30.12.2010. 19:35 ] @
Pitam zato što sam do sada isključivo imao prilike da čujem da onaj ko je „unutra” ima pravo prvenstva, a ono što sam čitao i što znam o pravilima ponašanja u saobraćaju (+ elementarna logika poput ovoga što je rekao vilil1) govore suprotno.

Ja koliko vidim, kod nas odomaćeno ovo prvo, do te mere da dosta ljudi ni ne daje migavac kada se odvaja udesno (!). Nemam nameru da se pravim pametan i isterujem pravdu po kružnim tokovima, šta god da je tačno, jedino me interesuje čisto ovako da znam stanje stvari.
[ Java Beograd @ 30.12.2010. 19:42 ] @
Citat:
vladd: Pravilo desnog, vazi u kruznom toku, ukljucujuci i momenat, kada vozac koji se nalazi u kruznom toku mora da propusti vozilo koje se ukljucuje u kruzni tok.
Vladd ovde si totalno omanuo. Kad bi vozilo koje je u kružnom toku moralo da propusti vozilo koje se uključuje u kružni tok, sam kružni tok bi se napunio za 2 minuta i postao bi potpuno nefunkcionalan.

Bobiška je napisao pravilno. Uvek ima prednost onaj koji želi da izniđe iz kružnog toka. Stoga i kod ulaza u kružni tok važi suprotno od uobičajenog, a i u samom kružnom toku. Dakle, onaj ko je u spoljašnjem delu kružnog toka, propušta vozilo koje iz unutrašnjeg dela ide ka nekom od izlaza. Drugim rečima onaj levo ima prednost.

Napomena: u praksi ovo pravilo ne važi u Beogradu. Posebno ne važi na Slaviji, gde važi specijalno Bgd pravilo bahatijeg, bezobzirnijeg i glupljeg. Na kružnom toku kod Opštine NBG je preporučljivo poštovati ga, jer se tamo vozi oko 80 na sat. Kad vidiš na Autokomandi tramvaj, kočiš 100 m unapred i zaobilaziš ga u najširem luku.
[ Ivan Dimkovic @ 30.12.2010. 19:46 ] @
^ +1 - onaj ko izlazi iz kruznog toga ima apsolutnu prednost.
[ vladd @ 30.12.2010. 19:56 ] @
Ne, ni po proslom ni po najnovijem zakonu. Prosto je pravilo desnog najvaznije, i to je ono sto zbunjuje vecinu vozaca.

Srecom nema puno kruznih tokova, i uglavnom su "ulasci" limitirani trouglom, a tamo gde su nejasne situacije, tipa Slavija, izlaz prema Srpskih vladara, desno Beogradska, najcesce stoji policajac.
Takodje, oni iz SV kada ulaze u kruzni tok, imaju prednost, a oni koji , recimo iz Bulevara JNA, ili Makenzijeve, a idu u Nemanjinu(znaci da su "debelo" u kruznom toku), moraju da propuste ove iz Srpskih vladara..koji ulaze u kruzni tok..

Mada je "na terenu", ko se manje zbuni, i ko uleti brze, spretno-sretno

Poz
[ Joker @ 30.12.2010. 20:02 ] @
@Java Beograd
Da li to što si napisao važi kada imaš znak kružni tok ? U Subotici ima novih kružnih tokova gde imas ispod znaka kruzni tok znak ukrštanje sa putem sa privenstvom prolaza gde onaj ko je u kriužnom toku ima prvenstvo, a ima i kružni tok gde ima samo znak kružni tok gde važi pravilo desne ruke tj. onaj ko je u kružnom toku mora da propusti vozilo koje se uključuje u kružni tok.
edit: evo linka za objašnjenje
http://bihamk.ba/saobracajna-p...u-kruznom-toku-saobracaja.html
[ borkostar @ 30.12.2010. 20:17 ] @
Naravno da vozaci u kruznom toku imaju prednost nad svim ostalim vozilima koja se ukljucuju u kruzni tok, jer je to i svrha kruznog toka
A kod krznog toka sa dve trake unutrasnjom i spoljasnjom, naravno da prednost ima vozac koji je u spoljasnjoj traci a to znaci da za vozila koja su u kruznom toku isto vazi pravilo desne strane tj. vozilo iz unutrasnje trake mora kada se iz te trake iskljucuje iz kruznog toka propustiti vozila iz spoljasnje trake, ustvari da se prestroji u spoljasnju traku.
A to sve vazi za kruzne tokove u kojima se krecemo suprotno od kazaljke na satu, a ja do sada nisam video kruzni tok koji se krece u smeru kazaljke na satu
[ deerbeer @ 30.12.2010. 20:19 ] @
Cenim da je i jedno i drugo ispravno tj. da vazi pravilo desne strane ako se ne izlazi iz kruznog toka ,
a ako daje migavac za izlazak i k.t. onda ima prednost u odnosu na ovog sa desne strane .
Ipak su to 2 odvojene situacije , a Slavija je nesto sasvim deseto :D

[ ctrl alt del @ 30.12.2010. 20:21 ] @
Ljudi, sad ste me totalno sludeli i naveli da posumnjam u osnove svog poznavanja propisa.

Po meni: Vozilo koje se nalazi bliže centru kružnog toka ima apsolutnu prednost u odnosu na sve ostale iz daljih krugova bez obzira da li su oni već u toku ili tek ulaze. Znači ako ste unutra i hoćete napolje - date desni migavac i gas! (naravno proverite da li je desno neko bezobzirniji/luđi koji ne zna/ne poštuje pravila). Ovako me je još pre X godina naučio instruktor i tako vozim Slavijom i drugim kružnim tokovima skoro svaki dan. Uvek se trudim da se što pre probijem do sredine kako bi se kasnije lakše isključio.

Iz ovog pravila se izuzimaju situacije kad OSL nameće svoju volju i kao što je neko ranije pomenuo Autokomanda gde šinska vozila imaju prednost.

PS Nadam se da se neću sresti u kružnom toku sa članovima foruma koji imaju suprotno mišljenje
[ X Files @ 30.12.2010. 20:23 ] @
Citat:
Java Beograd:
[...]
Napomena: u praksi ovo pravilo ne važi u Beogradu. Posebno ne važi na Slaviji, gde važi specijalno Bgd pravilo bahatijeg, bezobzirnijeg i glupljeg.
[...]

Ha ha ha :) Citam ova objasnjenja o prvenstvu i celo vreme zamisljam Slaviju pokusavajuci da se setim svojih i tudjih postupaka, jer je to jedini kruzni tok iz koga (ako bog da uopste) izadjem psihicki umoran :) Kad ono - ne vazi pravilo!

Potpuno si u pravu. Na Slaviji pobedjuje iskusniji (tj bezobrazniji), a jedna od fora je kao vozac u drugom autu te ne vidi, pa ti onda popustis.
[ Count Zero @ 30.12.2010. 20:23 ] @
E, stvarno čitah puno po forumima oko ovoga.
Na mnogim mestima ljudi pišu da se koncentrične trake posmatraju isto kao kad nema kružnog toka, tj. kad imaš više traka pravo, pa se onda prestrojavaš.
!?
[ X Files @ 30.12.2010. 20:31 ] @
^
Ne znam kakvo je stvarno pravilo, ali stvari definitivno funkcionisu ovako kako si opisao. Nema sanse da ce i jedan vozac svoju pravinu (traku) prepusti vozacu sa leve strane. Nikada to nisam doziveo, sem kao gest dobre volje ili kao posledicu obostrano korisne 'razmene' pozicija.
[ vladd @ 30.12.2010. 20:32 ] @
Mozete da pisete kojesta, zakon je usvojen, clanovi 47, 48, i 49, se jedino mogu primeniti. Mada, za Slaviju je 49 neprimenljiv, posto je permanentno zakrcena

Nekakvo logicno pravilo "praznjenja" raskrsnice sa kruznim tokom je iz pred-pred-proslog zakona, i nekako se ustalilo u hromozomima.

Novi i najnoviji ZOBS ne prepoznaje nesto posebno "kruzni tok", u smislu nekakvih prednosti. Jedino se NE SME ici "kratko levo", osim sto se takodje "ne sme"...ulaziti u zakrcenu raskrsnicu (ma nemoj, znaci nikada).

Elem, obratite paznju na one primercice sto sam naveo(u vezi Slavije), pa se raspitajte kod saobracajaca(najbolje na Slaviji), da ne bi dozivljavali iznenadjenja "isterujuci prednost", i misleci da ce osiguranje "onog drugog" pokriti karambol...

Pazljivo u saobracaju..citajte zakon, pitajte za tumacenje..koga god znate..

Poz
[ Zarko Silic @ 30.12.2010. 20:33 ] @
1.Vozila koja se krecu kruznim tokom saobracaja imaju prednost nad vozilima koja se ukljucuju u kruzni tok. To znaci da vozilo koje se ukljucuje mora propustiti sva vozila koja se vec nalaze u kruznom toku. Vozilo koje se ukljucuje u kruzni tok saobracaja svojim ukljucenjem ne sme ometati vozilo koje se vec krece kruznim tokom. Ovo pravilo vazi u svim zemljama Sveta pa i kod nas.

2.Ukoliko kruzni tok saobracaja poseduje vise saobracajnih traka prednost prilikom kretanja imaju vozila u spoljnim trakama. To znaci da vozac u vozilu koje se krece unutrasnjom trakom mora propustiti sva vozila koja se krecu spoljnom, a skretanje moze izvrsiti tek onda kada se uveri da ne ometa nikog ko se krece spoljnom kruznom trakom. Ovo pravilo je u skladu sa pravilom desne strane.


[ Count Zero @ 30.12.2010. 20:41 ] @
I dobro, ako neko ide spoljnom trakom i reši da se prestroji ulevo, u unutrašnju, daće levi migavac i onaj levo će usporiti i propustiti ga?
Mislim, je li tako pravilno??
[ borkostar @ 30.12.2010. 20:44 ] @
Citat:
Po meni: Vozilo koje se nalazi bliže centru kružnog toka ima apsolutnu prednost u odnosu na sve ostale iz daljih krugova bez obzira da li su oni već u toku ili tek ulaze. Znači ako ste unutra i hoćete napolje - date desni migavac i gas! (naravno proverite da li je desno neko bezobzirniji/luđi koji ne zna/ne poštuje pravila). Ovako me je još pre X godina naučio instruktor


Pogresno te je naucio
A ako gledas nekom normalnom logikom uvideces da si sve vreme gresio
A neverujem da te je instruktor tako ucio nego mislim da si ti nesto pomesao
[ bobiska @ 30.12.2010. 20:45 ] @
Citat:
zarsilic
2.Ukoliko kruzni tok saobracaja poseduje vise saobracajnih traka prednost prilikom kretanja imaju vozila u spoljnim trakama. To znaci da vozac u vozilu koje se krece unutrasnjom trakom mora propustiti sva vozila koja se krecu spoljnom, a skretanje moze izvrsiti tek onda kada se uveri da ne ometa nikog ko se krece spoljnom kruznom trakom. Ovo pravilo je u skladu sa pravilom desne strane.


Odakle ti ovo? Možda grešim, ali trenutno ne mogu da se setim ni jednog kružnog toka sa više traka u Beogradu, osim zamišljenih. Usput, gde je onda granica između vozila koje ulazi u kružni tok i vozila koje se kreće tom zamišljenom spoljnom trakom. Primer Bogoslovija: Idem partizanskim putem nizbrdo, dolazim do toka, ulazim u isti sa namerom da nastavim nizbrdo pa desno na pančevački most. Sa desne strane u tok "spoljnom" trakom iz pravca mup Palilula nailazi auto sa namerom da nastavi Ruzveltovom ka Vuku. Ono šta sigurno znam je da taj auto mene mora da pusti da izađem iz kruga i skrenem desno pa opet desno na pančevački. Nadam se da sam dobro opisao kretanja. Naravno sve ovo važi za kružne tokove gde se na svakom ulazu nalazi znak trougao.
[ ctrl alt del @ 30.12.2010. 20:46 ] @
^i zaustaviti saobraćaj u kružnom toku.

EDIT al je živa tema, ovo se odnosilo na poruku Count Zero
[ Zarko Silic @ 30.12.2010. 20:46 ] @
@Count Zero

Tako je. Propustice ga, ali ne zato sto to Zakon nalaze vec zato sto to vozacka etika nalaze.

Ono sto sam napisao u prethodnom postu odnosi se na kretanje i iskljucivanje iz kruznog toka saobracaja.

Citat:
ali trenutno ne mogu da se setim ni jednog kružnog toka sa više traka u Beogradu


A ko je uopste spominjao Beograd?
Tema je " Prvenstvo prolaza UNUTAR kružnog toka"
[ vladd @ 30.12.2010. 20:51 ] @
Ne eksplicitno, o tome se i radi, a par njih je i umesto sa placenom stetom, ostalo bez para, plus placanje stete drugom vozacu.

Tesko se primenjuje ZOBS na Slaviji, postoji dosta prostora da se "osvoji" ukljucenje u kruzni tok, i sad, uspostave se 2-3 trake, vrlo specificne, neobelezene, zamisljene, kada su prakticno SVI u "kruznom toku", ali su pod raznim uglovima, i prema raznim pravcima iskljucenja. Ukrstanje u kruznom toku.

I tu se "kose" logicna, uvrezena, i ostala vazeca i nevazeca pravila, sa realnoscu.

Na srecu, ostali kruzni tokovi su regulisani znacima, bas u tom smislu, logicnog stava 1, tako da nema previse dileme, postovati znake.

Slavija je cudo, sa te strane, i nikada se incidenti ne desavaju pri "ukljucenju", vec prema smerovima, da kazem "pozicioniranja" vozaca, a tada nema veze ko je odakle dosao, ali se ukrstaju duboko u kruznom toku.

Pride, tramvaj pravi cirkus u tri prikljucka..milina..a bez obzira na "prvenstvo" kruznog toka, MORA da se propusti.

U solidnim guzvama se formira 6 prstenova(sto je za normalne, "svetske" kruzne tokove, skoro nezamislivo), i preostaje pravilo desnog. A raskrsnica je zakrcena, i onima sto ulaze, i ulice u koje se "izlazi"...

Ali, novi ZOBS ne prepoznaje kruzni tok po pitanju prvenstva, ostavljeno je saobracajnim znacima da "zauzdaju" one koji se ukljucuju, iako su "desni".

Ako nema trougla, oni u kruznom toku MORAJU da stanu...po zakonu, o kome sam pricao ..lose... mogu ja i gore

Poz
[ Zarko Silic @ 30.12.2010. 21:00 ] @
Citat:
vladd: Ako nema trougla, oni u kruznom toku MORAJU da stanu...po zakonu, o kome sam pricao ..lose... mogu ja i gore


Ne moraju,
ako je saobracajnim znakom oznaceno da se nailazi na kruzni tok saobracaja i onda vazi ono sto sam napisao prethodno.

Ako takvog znaka nema, onda to nije "Kruzni tok saobracaja" ma koliko se nekom cinilo da se krece "u krug".

Saobracajni znaci, tipa prvensvo prolaza, ili STOP su samo dodatno obavestenje (naredbe) kako bi se ucesnicima u saobracaju posebno naglasilo pravilo "kruznog toka".





[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 30.12.2010. u 22:12 GMT+1]
[ deki77 @ 30.12.2010. 21:03 ] @
mozda pomogne

slika na temu
[ Count Zero @ 30.12.2010. 21:10 ] @
E, stvarno, bolje da nisam ni čitao ovu temu. Sad me ubaciste u rebus samo tako. Sreća pa ne živim u BG-u
Ako nema znakova, zar se ne poštuje pravilo desne strane, prema kojem oni koji se uključuju imaju prednost??
Ili potenciramo "definiciju" kružnog toka kao presudnu, onu koja povlači dalje ponašanje?
[ ctrl alt del @ 30.12.2010. 21:10 ] @
Evo sad sam malo guglao...
Ako je tačno ovo što piše na ovom sajtu:
http://www.vozite.com/postupak...skrsnice_sa_kruznim_tokom.html
izgleda da nisam bio u pravu...
[ Nocni @ 30.12.2010. 21:17 ] @
Ja takodje mislim da onaj koji napusta kruzni tok ima apsolutnu prednost... iako postoji veci broj paralelnih traka, iako bi trebalo da vazi pravilo desne ruke u samom kruznom toku, u realnom zivotu to ne vazi... nije bas svuda da vlada pravilo bezobraznijeg ili jaceg kao na Slaviji ... ali vecinom se vozi "po prilici"... nekada sam u inostranstvu dobio instrukciju da uvijek treba pokusati bezbijedno napustiti kruzni tok, ukoliko je to nemoguce iz bilo kog razloga, onda treba nastaviti jos jedan krug ili jos i vise dok ne bude bezbjedno... slozicete se da to uopste nije losa ideja...
[ Count Zero @ 30.12.2010. 21:19 ] @
Ume da potraje...

Citat:

Nemačka saobraćajna policija morala je da interveniše sa dva automobila kako bi izbavila jednu ženu koja je kolima napravila više od 50 krugova oko jednog kružnog toka jer nije umela da iz njega izađe.

Bila su potrebna dva policijska automobila da usmere unezverenu ženu ka izlazu nakon što su pojedini vozači javili policiji da jedna gospođa neprestano kruži. Andrea Cimer (62) je izjavila da nije bila zarobljena u kružnom toku već da je samo želela da isproba svoj novi automobil i da vidi kako reaguje u krivini.
Policija joj je savetovala da ubuduće koristi poligone specijalno namenjene za probu novih vozila.

http://www.blic.rs/Slobodno-vr...3824/Zarobljena-u-kruznom-toku
[ vladd @ 30.12.2010. 21:22 ] @
Citat:
ctrl alt del: Evo sad sam malo guglao...
Ako je tačno ovo što piše na ovom sajtu:
http://www.vozite.com/postupak...skrsnice_sa_kruznim_tokom.html
izgleda da nisam bio u pravu...


Poslednji primer sa linka objasnjava ono sto vam tvrdim.

Pravilo desnog, a ne pravilo "praznjenja kruznog toka".

Ne vidim zasto ne verujete svojim ocima, , ne mogu da kazem da "ne slusate"

Poz
[ X Files @ 30.12.2010. 21:27 ] @
Sa onog linka gore:
"U situaciji kao na slici,vozac vozila koji se krece blize centru raskrsnice i zeli da se prestroji i izvrsi skretanje u desnu stranu,mora pre toga da propusti vozilo koje se nalazi u toj saobracajnoj traci."

Meni je ovo prirodno i univerzalno. Prvenstvo ima onaj u "svojoj" traci. Svi ostali koji zele da seku trake moraju da strpljivo cekaju, uz odgovarajucu signalizaciju onima iza.

Najgora varijanta je da vozilo u svojoj traci naprosto zakoci (jer navodno mora da propusti one s leve strane) bez nekog adekvatnog znaka sem svetala kocenja koja su u praksi prilicno kasna za vozila iza.
[ edi maj @ 30.12.2010. 21:28 ] @
Dok sam se pripremao da odgovorim na temu, Noćni je već napomenuo najbitniju stvar u vezi sa kružnim tokom, koju sam nedavno naučio od jednog kolege "nije bogom dano da ćeš iz kružnog toka izaći tamo gdje želiš, onda kada poželiš. Njegova suština i jeste u tome da kružiš dok ne mogneš iz njega bezbjedno izaći. Nikakvo naglo prestrojavanje iz lijeve u desnu traku po svaku cijenu, nastavi kružiti dok ne bude sigurno da iz nje izađeš"
[ Wi-Fi @ 30.12.2010. 22:01 ] @
Jbt, sto komplikujete... Pri ulasku u kruzni tok, prvenstvo imaju oni koji se vec nalaze u istom (kao i oni koji su blize centru toka). Pri izlasku, prednost imaju oni koji su dalje od centra toka.
[ pri3rak @ 30.12.2010. 22:19 ] @
Jao majko al ga zakompliovaste.Kruzni tok je raskrsnica kao i svaka druga, koja moze biti regulisana, pandurom, semaforom, znakom ili pravilima saobracaja (prednost desnog) Sta od toga vazi zavisi od situacije na terenu, a pravilo da je onaj u kruznom toku u prednosti ne vazi uvek (autokomanda kao klasican primer).Kada bi se pravila postovala od strane svih kruzni tok ne bi bio nikakav problem jer je tada bas tesko uci u koliziju.Treba imati u vidu potrebu za planiranjem.Konkretno iz koje trake prilazite i u koju traku kruznog toga ulazite u zavisnoti od zeljenog izlaza.Evo primer autkomanda smer od Slavije ka Trosarini.Ako hocu desno ka partizanu odem u krajnju desnu i kruzni tok nije od znacaja.Ako hocu na Trosarinu prilazim srednjom trakom, ulazim u desnu kruznog toka i bez problema izadjem, ako hocu u Vojvode Stepe idem skroz levo, u levu traku kruznog toka, pre kolizije sa Bulevarom Oslobodjenja desni zmigavac i izlazim u Vojvode Stepe.Ako hocu polukruzno isto skroz levo ...
[ djordje1979 @ 30.12.2010. 22:21 ] @
@WI-FI
Jok, ne postoji prvenstvo kruznog toka, prvenstvo se odredjuje pravilom desne strane. U ZOBS-u se nigde ne pominje da vozila u kruznom toku imaju nekakvu prednost. Ne postoji "pravilo kruznog toka".
[ Wi-Fi @ 30.12.2010. 22:24 ] @
Dobro, ti udji u kruzni tok ne obaziruci se na one koji su vec u toku (misleci da imas pravo prvenstva) pa ces da otkrijes na licu mesta

@ pri3rak: Autokomanda nije pravilo, vec izuzetak. Poenta nije u ulazenju/izlazenju vec upravo u tom menjanju traka i ko kad koga u toj situaciji treba da propusti
[ pri3rak @ 30.12.2010. 22:26 ] @
Kakvo pravilo desne strane u kruznom toku?Da li u obicnoj raskrsnici iz trake za pravo skreces u levo? Uradis pripremne radnje kako valja i nema kolizije.U? realnosti je ima, ali iz drugih razloga...
[ djordje1979 @ 30.12.2010. 22:26 ] @
To sto ce mene mozda neko da udari pri ulasku u KT, jer vozaci ne postuju/ ne znaju pravila, ne utice na ta pravila bas nikako.
[ vilil1 @ 30.12.2010. 22:28 ] @
Prestrojavanje je u pitanju. I ta pravila vaze, bilo kada se neko prestrojava u levu, unutrasnju traku, bilo iz unutrasnje u spoljasnu.

Primeri su kruzni tokovi kod Arene i kod opstine N. Bgd. gde ima vise traka u kruznom toku.
[ pri3rak @ 30.12.2010. 22:29 ] @
@Wi-Fi Autokomanda nije niakav izuzetak, vec sasvim validan primer. Problem je u tome sto vecina vozaca ne razume kruzni tok, pa ni trivijalnije stvari.Ako si lose odradio pripremne radnje, u kruznom toku ih neces ispravljati, tj ako si promasio traku izazis gde ti je njeome dozvoljeno.A ako ti se ne to svidja i zbog toga nekoga mlatnes sa desne strane krivica je samo na tebi.

I jos jednom pitanje, zasto da se prestrojavate, odmah ulazite u odgovarajucu traku ...
[ Wi-Fi @ 30.12.2010. 22:30 ] @
Citat:
djordje1979: To sto ce mene mozda neko da udari pri ulasku u KT, jer vozaci ne postuju/ ne znaju pravila, ne utice na ta pravila bas nikako.

Kada te udare, doci ce cika policajci da naprave uvidjaj i objasne ti pravila

@ pri3rak: Promena trake je najnormalnije dozvoljena u kruznom toku, i citava polemika se vodi oko toga da li pri prestrojavanju (zbog izlaska) prednost imaju oni blize centru ili oni blize izlazima...
[ pri3rak @ 30.12.2010. 22:33 ] @
Jos jedno pitanje.Da li je inace dozvoljeno preticanje (prestorjavanje) u raskrsnici?

I kruzni tok je raskrsnica :)

@Wi-Fi Cemu prestrojavanje? Ako izlazis na prvom slobodnom kraku (koji nije odmah desno, vec uslovno receno pravo) ides u spoljnu traku, za sve ostale ides u unutrasnju i izazite po redu jedan za drugim.To sto cu ja izacu npr u Vojvode Stepe tebe ne ometa da uradis polukruzno (iz onog mog primera pre) ...
[ Wi-Fi @ 30.12.2010. 22:39 ] @
U "klasicnoj" ne, ali pre ulaska/na izlasku jeste. E sad, kruzni tok drugacije funkcionise pa preticanje postoji cak i po "tvom" principu - svako u svojoj (odgovarajucoj) traci

Jbt, moracu da crtam (a ne znam).. Ako ima xx u unutrasnjoj, yy u srednjoj/spoljasnjoj traci, ko izlazi prvi (na recimo, trecem izlazu)? YY pa XX ili XX pa YY ili XYXY ili YXYX?
[ pri3rak @ 30.12.2010. 22:48 ] @
Prvo ja sam lose upotrebio izraz preticanje.Preticanjem se ne smatra ako vozim brze od tebe na putu sa vise traka, jer svaka funkcionise za sebe.U mom primeru toga nema, ako ti u spoljnjoj vozis brze od mene a izadjes gde treba to se mene ne tice nikako i ne utices na mene.U klasicnoj raskrsnici ides uvek u iz odgovarajuce trake u jasno odredjenu odgovarajucu traku.Vrlo ti je strogo propisano koju.Ako postoje dve za levo a ti si u onoj "levljoj" ides u najlevlju traku po skretanju, a ako si u onoj desno od te najlevlje, ides u prvu do najlevlje nakon skretanja.Izuzetak od tog pravila je polukruno skretanje jer ono zavisi od geometrije vozila i tu ti je propisano da ostajes u traci u kojoj ti je vozilo prvo uslo.BTW ako imas traku za levo, a nalazis se u traci za pravo, ides pravo ali izlazis u najlevljoj traci nakon raskrsnice.Na nekim raskrsnicama imas cak i horizontalnu signalizaciju kao vrstu ispomoci.Primer za to (u Beogradu) ti je Jurija Gagarina/Gandijeva u smeru od Buvljaka ka Ivana Ribara ...
[ Wi-Fi @ 30.12.2010. 23:01 ] @
Sve je to ok, ali kad postoji vise izlaza nego traka, dolazi do promene/preticanja itd. Isto tako, ljudi se predomisle, pa ili promene odmah, ili obrnu krug pa promene traku... Da li je "po zakonu" ili ne, bitno je da funkcionise (dok se ne pojavi neko sa pravilom desne strane)
[ pri3rak @ 30.12.2010. 23:06 ] @
Fora je u tome sto ne smeju da se predomisle.Zamisli udjes u onu "levlju" trku za levo , pa se predomislis i dune ti da produzis pravo ... Zato je planiranje sa pripremnim radnjama kljucno, a ko lose isplanira, ap se predomisli i kao posledicu toga ucestvuje u nezgodi snosi krivicu ...
[ Marko_L @ 30.12.2010. 23:08 ] @
Situacija na forumu (a i drugim forumima na kojima se diskutovalo o istoj temi) u potpunosti oslikava stanje na terenu, tj. jedni misle ovako, drugi onako, zbog čega i dolazi do problema u kružnim tokovima. S obzirom da kružni tok nije definisan saobraćajnim pravilima, najlogičnije je posmatrati ga kao bilo koju drugu raskrsnicu i poštovati ista pravila. Znači, ako imate raskrsnicu i skrećete desno, to ćete učiniti iz kranje desne trake, a iz leve, samo i ako ulica u koju ulazite ima dve trake (i ako horizontalna signalizacija to dozvoljava). A sigurno nećeš iz leve trake skretati u krajnju desnu i preseći put automobilu koji iz krajnje desne skreće u istu tu traku. Isto je u kružnom toku, s tim što sama konstrukcija kružnog toka za razliku od regularne raskrsnice, dozvoljava da u slučaju da ne možeš da se isključiš (jer ti automobil u desnoj traci blokira put, što u principu nikada ne bi smelo da se desi ako svi postupaju logično), možeš da napraviš još jedan krug i pokušaš opet. Time se saobraćaj znatno ubrzava, što i jeste svrha kružnog toka. Najbitnije u svemu je u samom startu isplanirati prolaz kroz kružni tok i odabrati odgovarajuću traku. Znači ako ima 4 izlaza iz kružnog toka... ako ideš na prvi (praktično ne ulaziš u kružni tok, nego odmah skrećeš desno), zauzimaš kranju desnu traku i najkraćim putem skreneš desno. Ako ideš na drugi izlaz, takođe odmah zauzimaš krajnju desnu traku i ideš pravo. Ako ideš na treći izlaz (znači praktično skrećeš ulevo), onda zauzimaš unutrašnju traku i pre samog izlaza na kratko se prestrojiš u desnu (praktično je samo isečeš). I konačno, ako ideš na četvrti izlaz (praktično praviš polukružno), radiš isto kao i sa trećim, znači unutrašnja traka, prestrojavanje pred izlaz i begaj napolje iz kružnog. Kada bi svi poštovali ovu logiku, do konflikata u kružnom toku nikada ne bi ni bilo. No, u praksi, većina uopšte nema nikakav plan kako će se kretati i izaći sa kružnog toka, već samo gleda da se ubaci u kružni tok kako bilo, a onda na po puta razmišlja kako da se iskobelja iz istog, pa dolazi do presecanja, blokiranja saobraćaja, zastoja i slično.

Tako da, ne vidim uopšte čemu dileme o tome ko ima prednost, kada kružni tok i služi da se izbegnu konflikti i presecanja, tj. ne postoji nijedna situacija kada dva vozila idu na isti izlaz iz različitih traka, osim ako neko od njih nije malo posvađan sa logikom ili ako izlazna ulica takođe ima dve trake, ali u tom slučaju takođe ne bi smelo da ima konflikata, jer onaj ko izlazi u levu traku, treba da se kreće unutrašnjom, a onaj ko izlazi u desnu, treba da se kreće spoljašnjom i ćao. Opet nema konflikata i potrebe za prestrojavanjem i isecanjem puta.

A onda odeš na Slaviju i vidiš da ne da ne važi ova logika, nego nema nikakve logike, već jedino možeš da voziš po pravilu:

1. Uđi u kružni tok kako znaš i umeš
2. Kad dođeš do mesta gde trebaš da izađeš, pokušaj da nekako nakriviš automobil tako da prednji deo atomobila blokira put svima ostalima
3. Na taj način oni svakako ne mogu da prođu, nego moraju da te puste, što ti koristiš i izlaziš iz kružnog toka
4. Kada si izašao, upali sva 4 i zaustavi se, izvadi maramicu, obriši znoj sa čela, pa potom nastavi put
[ pri3rak @ 30.12.2010. 23:14 ] @
Citat:
Najbitnije u svemu je u samom startu isplanirati prolaz kroz kružni tok i odabrati krajnju traku. Znači ako ima 4 izlaza iz kružnog toka... ako ideš na prvi (praktično ne ulaziš u kružni tok, nego odmah skrećeš desno), zauzimaš kranju desnu traku i najkraćim putem skreneš desno. Ako ideš na drugi izlaz, takođe odmah zauzimaš krajnju desnu traku i ideš pravo. Ako ideš na treći izlaz (znači praktično skrećeš ulevo), onda zauzimaš unutrašnju traku i pre samog izlaza na kratko se prestrojiš u desnu (praktično je samo isečeš). I konačno, ako ideš na četvrti izlaz (praktično praviš polukružno), radiš isto kao i sa trećim, znači unutrašnja traka, prestrojavanje pred izlaz i begaj napolje iz kružnog. Kada bi svi poštovali ovu logiku, do konflikata u kružnom toku nikada ne bi ni bilo. No, u praksi, većina uopšte nema nikakav plan kako će se kretati i izaći sa kružnog toka, već samo gleda da se ubaci u kružni tok kako bilo, a onda na po puta razmišlja kako da se iskobelja iz istog, pa dolazi do presecanja, blokiranja saobraćaja, zastoja i slično.


Ima boga, ovo trubim zadnjih nekoliko postova i taman pomislim beznadezno kad ono nisam samo ja "lud" :) :)

Citat:

A onda odeš na Slaviju i vidiš da ne da ne važi ova logika, nego nema nikakve logike, već jedino možeš da voziš po pravilu:

1. Uđi u kružni tok kako znaš i umeš
2. Kad dođeš do mesta gde trebaš da izađeš, pokušaj da nekako nakriviš automobil tako da prednji deo atomobila blokira put svima ostalima
3. Na taj način oni svakako ne mogu da prođu, nego moraju da te puste, što ti koristiš i izlaziš iz kružnog toka
4. Kada si izašao, upali sva 4 i zaustavi se, izvadi maramicu, obriši znoj sa čela, pa potom nastavi put


Ma postoji i jednostavniji recept.Za grad nabavis neku krsinu, i uvek imas prednost (izuzev u susretu sa drugom krsinom) :D
[ Wi-Fi @ 30.12.2010. 23:17 ] @
Citat:
Marko_L: A sigurno nećeš iz leve trake skretati u krajnju desnu i preseći put automobilu koji iz krajnje desne skreće u istu tu traku. Isto je u kružnom toku, s tim što sama konstrukcija kružnog toka za razliku od regularne raskrsnice, dozvoljava da u slučaju da ne možeš da se isključiš (jer ti automobil u desnoj traci blokira put), možeš da napraviš još jedan krug i pokušaš opet.

Ili, kao sto rekoh:
Citat:
Pri ulasku u kruzni tok, prvenstvo imaju oni koji se vec nalaze u istom (kao i oni koji su blize centru toka). Pri izlasku, prednost imaju oni koji su dalje od centra toka.
[ vladd @ 30.12.2010. 23:20 ] @
Mora ponekada i snalazenje.

Samo je problem, sto se diskusija razvija oko zakonski definisane stvari.

Koja je jos od proslog zakona izmenjena.

Postoji defanzivni nacin voznje, kada se prosto "nestane" sa kriticnih pozicija, ne ulazi u sumnjive odluke, i trasa pripremi jos kod kuce, a ne odlucije se prostom zeljom, iznenadnom odlukom, levo-desno!

Samo veliki radovi i zatvaranje ulice menjaju tako "zacrtanu" trasu.

Posto je malo onih koji tako voze, obicno se improvizuje, postovanje par pravila je ipak neka obaveza.

Pravilo desnog, cak i kada se misli da ste 200% u pravu, i ne ulazak u zakrcenu raskrsnicu("osvajanje" pozicije), ako ne postoji sansa za nesmetan izlazak, ili bar sklanjanje sa poprecne trase!

Prvo je garancija da nece biti nervoze, i sudara koji kostaju(uz kaznu, naravno), a drugo ce biti i kaznjivo i prostim snimanjem raskrsnice..



Poz

[Ovu poruku je menjao vladd dana 31.12.2010. u 09:50 GMT+1]
[ pri3rak @ 30.12.2010. 23:23 ] @
Ama nemaju.Prosto je neverovatno da do sada ne shvatas da prvenstvo ima onaj kome to da pandur, semafor, znak ili pravila saobracaja (desne strane) i to upravo tim redom.Slobodno budi uveren u svoje prvenstvo u Autokomandi u odnosu na krak koji dolazi iz smera slavije pa cik pogodi ko ce da plati eventualnu kaznu ... I jos jednom to nije niakav izuzetak vec slucaj koji je 100% u skladu sa zakonom...
[ Wi-Fi @ 30.12.2010. 23:26 ] @
Ja nemam problema sa kruznim tokovima jer ulazim u "odgovarajucu" traku, ali 90% ostalih to ne radi, tako da...
[ Devanagari @ 31.12.2010. 11:15 ] @
Marko_L, sve je to OK što si napisao ali ti tekst vrca od kondicionala, pravila su jedno, a situacija na terenu drugo, to si i sam konstatovao.

Moje pitanje je prosto, a kako bih dodatno pojasnio, evo i jedne sličice.



Dakle, plavi automobil želi da se isključi iz kružnog toka. Recimo da se kasno se setio da se prestroji u desnu traku — ovo je svakodnevna situacija na BG kružnim tokovima — i da mu je dunulo da skrene baš na ovom mestu ili je ušao u raskrsnicu u pogrešnoj traci, nebitno. Hajde da ne analiziramo zašto je baš tu. Paralelno s njim se kreće ovaj narandžasti automobil. Opet, hajde da ne diskutujemo da li „to tako treba” i da li treba da se kreće baš tom trakom, itd.

Ko ima prednost, plavi ili narandžasti automobil? Da li plavi automobil može da dâ migavac i da skrene, a narandžasti je dužan da ga pusti ili plavi mora da pusti narandžastog da prođe (i da npr. produži još jedan krug ili šta god)?

Ako dođe do čukanja, ko je skrivio udes?

Pitanje postavljam jer sam primetio da vozači u BG-u koji su u ovakvim situacijama na unutrašnjoj strani listom podrazumevaju da imaju prednost. I to je u poslednje vreme eskaliralo dotle da sve ređe uopšte daju migavac, samo se odvoje i ćao. Ja kažem vodim računa o tim stvarima ali ne mogu se oteti utisku da po svim pravilima i elementarnoj logici (seča trake, npr.) takvo ponašanje nije na mestu i da prednost ipak ima onaj koji je u spoljašnjoj traci.
[ vilil1 @ 31.12.2010. 11:34 ] @
Plavi MORA da propusti narandzastog.

[ Wi-Fi @ 31.12.2010. 11:38 ] @
Narandzasti ima prednost, nebitno da li i on izlazi iz kruznog toka ili eto hoce da se vrti u krug dok mu ne nestane goriva...
[ amadeuss @ 31.12.2010. 12:19 ] @
Znaci, onaj koji se 'prestrojava' mora da saceka. To automatski znaci da i narandzasti mora da propusti plavog ako zeli da se prestroji levo (koji god razlog imao za tu radnju),zar ne?

.
[ vilil1 @ 31.12.2010. 12:25 ] @
Naravno.
[ Marko_L @ 31.12.2010. 14:04 ] @
Upravo tako. Kod prestrojavanja važe ista pravila bilo gde, pa i u kružnom toku, a to znači da možeš da se prestrojiš tek kada si propustio sva vozila koja idu svojom trakom. Dakle, traka koju si zauzeo je svetinja i niko ne sme da te iseče, niti da ti se ubaci osim ako ga ti ne propustiš, bez obzira da li se neko prestrojava iz desne u levu traku ili obratno.

Kada se radi o isključenju sa kružnog toka, prednost uvek ima onaj u spoljašnjoj traci, u ovom slučaju narandžasti automobil, a plavi može da se isključi bez propuštanja jedino ako ulica u koju se izlazi ima dve trake, pa onda narandžasti ide u desnu, a plavi u levu traku. Ako nema, plavi treba, ako mu situacija to dozvoljava (nema drugih automobila iza sebe, niti iza narandžastog) da uspori i propusti narandžastog bez obzira da li ovaj nastavlja kretanje ili izlazi sa kružnog toka ili da obrne još jedan krug ukoliko je gužva u kružnom toku, pa bi čekanje da propusti narandžastog i sve automobile iza njega značilo i blokiranje kružnog toka.

E sad, situacija na terenu je nažalost drugačija, jer dosta ljudi jednostavno ne poštuje saobraćajne propise i pravila, pa voze po nekim svojim, pa sad da li iz neznanja ili zbog bahatosti, u to ne ulazim, verovatno ima i jednog i drugog. Zato u kružnim tokovima treba otvoriti četvoro oči, maksimalno smanjiti brzinu i paziti i na levu i na desnu stranu, jer nikad ne znaš šta će sajku pored tebe pasti napamet i ne oslanjati se mnogo na pravila, jer iako ih ti poštuješ, onaj drugi možda neće poštovati. Istina, u najvećem broju slučajeva će biti kriv taj što je kršio propise, ali ima i izuzetaka, a to zavisi i od zapisnika policije. Recimo, često se prilikom naglog prestrojavanja desi da bude kriv onaj ko je normalno i kulturno vozio u svojoj traci, na primer ako neko uspe da ti se ubaci, barem do pola, a pogotovo ceo pa ga udariš u zadnjicu, vrlo lako ti možeš biti odgovoran jer si ti taj koji je udario njega i nisi prilagodio svoju brzinu stanju i uslovima u saobraćaju.

U svakom slučaju, sve je to posledica labave i selektivne primene zakona, te se vrlo često dešava da bude kažnjen neko ko jeste napravio neki prekršaj, ali nije ugrozio bezbednost, čak šta više, povećao je bezbednost, dok neko ko jeste ugrozio saobraćaj prođe bez posledica. Na primer, skoro ortak vozio jednim novobeogradskim bulevarom, nedelja, nigde nikog, i zaustave ga jer je vozio 58 na sat (tim bulevarima i kad je gužva ljudi voze 60-70) i napišu mu kaznu. On se naravno ništa nije bunio, jer je isam veliki legalista i normalno je prihvatio kaznu. No, stvar je u tome što on ničim nije ugrozio saobraćaj, naprotiv, bio je bezbedniji jer nije hteo da svakih par sekundi spušta pogled na brzinomer i kontroliše brzinu kako mu neki pešak ne bi naglo izleteo, a kad su te široke ulice prazne, vrlo je teško proceniti brzinu, jer čak i 80 na sat ne izgleda preterano brzo. Sa druge strane, svakodnevno vozači uleću u nečiju traku bez davanja migavca i bez propuštanja, uleću u makazice, nastavljaju pravo gde horizontalna signalizacija pokazuje obavezno skretanje, itd. i sve to naočigled saobraćajca i nikom ništa. Valjda ih mrzi da se ganjaju sa takvima i da ih jure, već je mnogo lakše zaustaviti tako nekog kad nema nigde nikog i natenane mu napisati kaznu, iako ničim nije ugrozio bezbednost saobraćaja.

Tako da, dok god zakon ne počne da se primenjuje rigorozno, sa posebnom pažnjom na one koji zaista ugrožavaju bezbednost, neće biti moguće oslanjati se na pravila, već je potrebno paziti i za sebe, ali i za druge koji su oko tebe, jer nikada ne znaš ko od njih je savestan vozač, a ko manijak.
[ cozmo_im @ 31.12.2010. 14:41 ] @
Malo offtopic:

Dodje moj burazer iz Nemacke, inace pandur tamo, krenemo niz tadasnju M. Tolbuhina i dodjemo na Slaviju. Covek stane, gleda, oce-nece, kaze meni:

"Sedi i vozi molim te, sta je ovo":)))))))))))))))))))))))))))))

Slavija - krah svake saobracajne logike:)
[ Nocni @ 31.12.2010. 14:52 ] @
^^ E ovo samo zato jer nisi bio u Albaniji... Slavija bi ti bila odlicna... Ima u Tirani jedan skver velicine kao nekoliko slavija a ono ostrvo u sredini je velicine stola za rucavanje
Tu ima jedno 15 traka okolo ali ne da se ne postuju pravila nego je to katastrofa... dnevno ima par sudara... ladno se prolazi i sa lijeve strane u smjeru kazaljke na satu
[ Zarko Silic @ 31.12.2010. 15:55 ] @
Treba se pridrzavati onoga sto sam napisao u svom 1. postu na ovoj temi i nece biti problema ni u jednoj evropskoj zemlji u kojuj se vozi desnom kolovoznom trakom kao i kod nas.

U protivnom moze se desiti, kao sto je to slucaj sa beogradskim spornim slozenim raskrsnicama da neko ko "ima prednost" ostane uskracen za nadoknadu stete i da svoje voziko mora popravljati o svom trosku i to sve zbog necije nebrige, ili neznanja da po evropskim standardima postavi saobracajne znake.
Ne bi to bilo prvi put.
[ X Files @ 31.12.2010. 17:59 ] @
Citat:

Slavija - krah svake saobracajne logike:)

Na Slaviji izgleda ne postoji definisan broj i granice traka u kruznom toku, vec se sva vozila krecu nekom svojom 'orbitom'. Ipak, upravo ovde se vidi da vredi logika koja je dokazana u ovoj temi. Dok god ides tom 'orbitom' ma koliko bila proizvoljna - u redu je, pa kruzi koliko hoces ili moras. Ako hoces da menjas poziciju, moras propustiti one koji su u svojoj orbiti. Jednostavno, jasno i posteno.
[ Joker @ 01.01.2011. 10:32 ] @
@zarsilic
Ako se pridržavaju onog što si napisao u prvom postu neće baš uvek dobro proći pošto ovo ne važi na svakom kružnom toku:

1.Vozila koja se krecu kruznim tokom saobracaja imaju prednost nad vozilima koja se ukljucuju u kruzni tok. To znaci da vozilo koje se ukljucuje mora propustiti sva vozila koja se vec nalaze u kruznom toku. Vozilo koje se ukljucuje u kruzni tok saobracaja svojim ukljucenjem ne sme ometati vozilo koje se vec krece kruznim tokom. Ovo pravilo vazi u svim zemljama Sveta pa i kod nas.

Najbolji savet je da se vozač pridržava saobraćajne signalizacije, jer ovako kako si ti napisao to bi značilo da na svim kružnim tokovima to važi. Polgedaj sliku kružnog toka koju je postavio vladd na 3 strani ove teme, tamo pravilo koje si ti napisao ne važi, tj sasvim je suprotno od onoga što ti tvrdiš.
[ vladd @ 01.01.2011. 10:55 ] @
Zare spominje visokoorganizovane zemlje, gde su takvi slucajevi nemoguci. Cak i da nije u zakonu eksplicitno ubaceno pravilo "kruznog toka"(koje u sustini obavezuje vozaca da prati krug u slucajevima skretanja ulevo), zasigurno su ulice ispartane znacima i upozorenjima, i svaka pozicija vozila je pokrivena jasnim znakom i definisanim prvenstvom.

Taj slucaj je moguc u velikoj meri na Slaviji(ili u nekim aljkavim lokalnim sredinama), u manjoj meri na Autokomandi(vozila u poziciji 1 imaju oznaku na kolovozu), i taj primer je trebao da pokaze neke druge stvari, a postao je mithbusters.

Taj primer pokazuje da je kruzni tok jedna jednosmerna ulica, i da bez obzira na "logiku" kretanja, mikro delovi su obicne raskrsnice sa poznatim pravilima ukrstanja i prednosti.

Bez obzira da li je jedna ulica zakrivljena, a druga prava, ili deo kruznog toka...


Poz
[ Zarko Silic @ 01.01.2011. 11:00 ] @
Saobracajne znake, kao i svetlosnu signalizaciju, pogotovo saobracajca treba ispostovati. To se podrazumeva.

Medjutim, postoji pogresno i nelogicno postavljena signalizacija zbog koje se, gotovo redovno desava da se eventualno nastala steta ne moze naplatiti. Ne moze se naplatiti ni u "domacem saobracaju", a kamoli ako je ucesnik vozilo sa stranim tablicama zbog toga sto se u drzavi potpisnici (Srbiji) nisu ispostovali propisi "kolektiva".
Ima bezbroj neresenih i nenaplacenih slucajeva od strane stranih osiguravajucih kuca ( )

P.S. Taj poslednji primer koji je postavio Vladd je upravo ono o cemu pisem. Rec je o spornoj situaciji koja je u suprotnosti sa ECE propisima i jedna od onih zbog koje se i odustalo od definisanja kretanja kroz kruzni tok saobracaja (jos u proslom zakonu). Isti, ili slican promer je i Tirana koju je Nocni spomenuo.

Licno znam za nekoliko slucajeva nastalih u nasoj zemlji i nenaplacenih potrazivanja od stranih osiguravajucih kompanija upravo zbog ovakvih situacija: Urbanistickog haosa u simbiozi sa neznanjem saobracajnih ingenjera.

Zbog svega toga treba ispostovati ono sto sam napisao u svom prvom postu na ovoj temi.
[ pudar @ 01.01.2011. 11:18 ] @
Ovako,vidim da ljudi koji nisu iz Beograda,uglavnom,nemaju veze sa pravilima(ovo nije uvreda,vec zakljucak). Ako dolazite sa ZR-PA puta,najbolje da ostavite auto kod BIM Slavije(ispod PA mosta),ovi sa Novosadskog da parkiraju na Altini itd.(nije uvreda,budite pametni). U suprotnom smo SVI nadrljali. Ni Beogradjani se nisu "proslavili",al' se nadam da su to "embargo generacije"(naucice kad zarade svoj auto). Svi koji ne misle kao ZARSILIC,u velikoj su zabludi i opasnosti. Pogledajte njegove prethodne postove malo bolje i naucite nesto. Da postoje 2 kruga na Slaviji nije znao ni kamiondzija od cijeg sam osiguranja,pre par godina,naplatio 1000e(odahnite malo,ne znaju ni profesionalci!). No,sta je bilo - bilo je,po "starom" se moglo i "naglavacke",a za "novo" treba malo "doraditi". Za Novu godinu zelim svima ispravan auto i sigurniji prolazak kroz raskrsnicu. Ziveli!
[ vladd @ 01.01.2011. 13:16 ] @
Nema tu puno "logike" ili logika. Zakon je jasan, i glup, i navike se moraju uskladjivati prema zakonu e ne prema logici.

Kada jednom dodjemo u zagrljaj ECE ili nekih slicnih standarda, promenice se zakon, a dotle, "dura lex sed lex"

Poz
[ Joker @ 01.01.2011. 13:42 ] @
@zarsilic
Po tvojem tumačenju auto broj 2 NEMA prednost u odnosu na vozilo broj 1, naravno mislim po zakonu u Srbiji, na slici koju je vladd postavio ?
[ Zarko Silic @ 01.01.2011. 13:59 ] @
U Srbiji vec duzi niz godina (decenija) postoje trik pitanja koja se postavljaju prilikom polaganja vozackog ispita, a ciji je cilj iskljucivo obaranje kandidata, a ne nesto sto bi predstavljalo znanje potrebno svakom vozaci kako bi se lakse snalazio u saobracaju. Ovakva pitanja mogu biti formulisana kroz igru reci, kao na primer: "obelezen" ili "obelezeni" i slicno, ili u obliku slikovnih aproksimacija kao sto je ta koju je Vladd postavio; za razliku od vozackih ispita i testova u saobracajno naprednijim drzavama.

Protiv ovih pojava se treba boriti, a ne prihvatati ih zdravo za gotovo.


Prikazana fotografija predstavlja obicnu "saobracajnu papazjaniju". Neko je zeleo da izmisli nesto pa je pomesao kombinovano slozenu raskrsnicu sa jasno definisanim kruznim tokom saobracaja nazvavsi sve to "kruznim tokom saobracaja".
[ jnk @ 01.01.2011. 14:29 ] @
Eto zasto treba menjati nacin obuke u auto skolama. Ove price sam slusao sto puta i prosto je neverovatno koliko teoretisanja i pogresnog poimanja stvari oko najjednostavnijih stvari kao sto je kruzni tok.

Kruzni tok je raskrsnica kao i svaka druga i vaze ista pravila kao i na normalnim raskrsnicama, jedina je razlika sto se ide u krug. Na primer ako dolazis na klasicnu raskrsnicu i nema nikakve vertikalne signalizacije po pravilu prvo gledas da li oni sa desne strane imaju obrnuti trougao i ako nemaju onda oni imaju prednost. Ovo je najjednostavniji primer koji nije toliko cest ali ga u mom kraju ima na skoro svakoj raskrsnici i retko ko to gleda ako nema konkretan znak da nema prednost(stop znak ili obrnuti trougao).
Ukoliko dolaziš na klasičnu raskrsnicu, nema nikakvog znaka u tvojoj traci, ti si UVEK u prednosti u odnosu na one koji ti dolaze sa leva. Isto tako je i na kružnom toku. Primer je autokomanda i oni koji dolaze iz pravca slavije. Jedina razlika je što u 95% slučajeva u beogradu kada dolaziš na kružni tok lepo stoji TROUGAO koji označava da nemaš prednost i moraš sačekati da prođu ovi sa leve strane. Kada se uključiš u kružni tok tada važe pravila prestrojavanja kao i na svakom drugom putu sa više traka.

Poenta moje priče je da se kružni tok treba gledati kao i svaka druga raskrsnica i tada poštovati prioritete koji regulišu saobraćaj a to su saobraćajac, semafor, znakovi pa pravila desne strane i neće biti problema pri uključivanju. Svako ko je izmislio svoja prioritetna pravila(kad uđem u kružni tok ja sam car svi mi se sklanjajte u svim slučajevima) taj lupa gluposti. Naravno uvek treba biti pragmatičan i voditi računa na majmunčine koji ne znaju da voze i tako sebi uštedeti i vreme i nerviranje.
[ Ivan Dimkovic @ 01.01.2011. 14:40 ] @
@Zare, da li postoji neki ECE standard za kruzne tokove?

Cisto za ljude koji putuju po EU, da ne dodju u situaciju da naprave udes i budu krivi...

U DE je recimo kruzni tok definisan specijalnim znakom - i samo ako postoji taj znak to je "kruzni tok" u kome vaze pravila koja si naveo.

Ako nema tog znaka, kruzni tok se onda tretira kao obicna raskrsnica i u tom slucaju, (osim ako ne postoji saobracajac/semafor/znak koji ukazuju na suprotno) ljudi koji se ukljucuju u "tok" imaju prednost jer oni dolaze sa desne strane onima koji su u toku. Takvi "roundabout-like" "tokovi" tj. raskrsnice u stvari su jako retki u DE i imaju cak i specijalno ime ("Unechter Kreisverkehr" - "neobicni kruzni tok"), recimo, vecina su pravi "kruzni tokovi" u kojima vazi pravilo da oni u kruznom toku imaju prednost (+ i dalje vazi pravilo da prelazak iz trake u traku znaci da osoba koja je vec u toj traci pre vas ima prednost).

Ovo pitam jer sam pre par nedelja bio u Spaniji i tu, recimo, pravila nisu toliko jasna - tj. vidjao sam da ljudi pustaju ljude koji se ukljucuju u kruzni tok + nema specijalnog znaka za isti... opet, vise mi se cini da je to deo samog "neobavezujuceg" ili "relaksiranog" odnosa prema saobracajnim pravilima tj. siguran sam da i oni imaju definiciju koja je slicna DE definiciji...
[ X Files @ 01.01.2011. 15:18 ] @
U Požarevcu postoji takozvani "kružni tok" saobraćaja, jedan jedini u gradu, na kome su godinama (bez nekog naročitog razloga, rekao bih) bila uspostavljena pravila da vozila koja su već UNUTAR toka imaju 3 ZAUSTAVNE linije za propuštanje vozila koja iz tri pravca ulaze u kružni tok.

Sve je to bilo Ok, dok god se u Požarevcu voze samo Požarevljani, kojima je to jedini kružni tok sa kojim se sreću 99% vremena, i time stiču totalno pogrešne navike, da ne kažem štetne.

Problem nastaje kada neko sa strane dođe u PO ili PO vozači odu u drugi grad. Ishode da ne pominjem, jasni su.


Ove godine je taj kružni tok usaglašen sa pravilima koja važe u 95% ostatka Srbije, tj, nema više zaustavnih linija unutar toka i pravo prvenstva imaju vozila u toku.

Ipak, navika je čudo (jezikom psihologije: proaktivna inhibicija), mnogi vozači koji 100% znaju za promenu, u trenutku ne umeju da se snađu i ponovo čine grešku ubeđeni da rade ispravno.

[ Joker @ 01.01.2011. 15:53 ] @
@zarsilic
nisi mi odgovorio na dosta konkretno pitanje, ko ima prednost vozilo 1 ili vozilo 2 na datom primeru ? Mislim u realnom saboraćaju kako postupiti. Ovo nema veze sa trik pitanjima ovo je situaciju u saobraćaju u kojoj može svaki vozač da se nađe.
[ vilil1 @ 01.01.2011. 18:55 ] @
Na slici koju je @vladd postavio, kao i na onoj sa linka vozite.com nesto ne stima.

Sam kruzni tok se posmatra kao beskonacna jednosmerna ulica. I takva pravila treba da se primenjuju.

Prilikom ukljucenja se ne daje nikakav migavac, pogotovo ne levi. Moze da se da jedino ako si vec u kruznom toku sa vise traka, ti si u spoljanjoj traci, i hoces da se prestrojis u levu, jer eto hoces kao ona baba da vrtis krugove do sutra. ;)

A na obema slikama su vozilima ukljuceni levi migavci.

Migavac i to desni se daje samo kada se iskljucujes iz kruznog toka.
[ vladd @ 01.01.2011. 19:39 ] @
Meni mnogo vise ne stima sto o propisima nemas puno (sa)znanja, i iznosis neke svoje vizije. Daj prvo razjasni to, nadji nekog instruktora, plati par casova teorije, procitaj zakon..uradi nesto..

Poz
[ vilil1 @ 01.01.2011. 21:23 ] @
Ahahaha, to kaze osoba koja TVRDI da u kruznom toku vazi pravilo desne strane. :D
[ jnk @ 01.01.2011. 22:13 ] @
Ukoliko nema saobraćajca koji reguliše saobraćaj, vozila sa prvenstvom prolaza(rotacija, tramvaj) i znakova, tada važi pravilo desne strane. Ne znam šta ti nije jasno tu.
[ vilil1 @ 01.01.2011. 23:05 ] @
Meni je jasno, ali izgleda tebi nije. Tema je " Prvenstvo prolaza UNUTAR kružnog toka". Nikakvo pravilo desne strane tu ne vazi, nego pravilo o prestrojavanju.


edit

Ovo kaze moderator koji se poziva na zakon -

Citat:
Pravilo desnog, vazi u kruznom toku, ukljucujuci i momenat, kada vozac koji se nalazi u kruznom toku mora da propusti vozilo koje se ukljucuje u kruzni tok.

Naravno, vaze i propis o zabrani preticanja sa desne strane...



A evo sta kaze zakon -

Citat:
Član 57.
Vozač ne sme da pretiče drugo vozilo neposredno ispred raskrsnice ili na
raskrsnici koja nije sa kružnim tokom saobraćaja.


Toliko o poznavanju zakona. ;)

[Ovu poruku je menjao vilil1 dana 02.01.2011. u 00:16 GMT+1]
[ jnk @ 01.01.2011. 23:23 ] @
A pravilo o prestrojavanju se razlikuje u kružnom toku u poređenju sa normalnom raskrsnicom kako? Najčešći problem u kružnim tokovima nastaje jer ljudi misle da kada su levo imaju pravo da seku one desno iako su i jedni i drugi već uključeni u kružni tok.
[ Zarko Silic @ 01.01.2011. 23:49 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: @Zare, da li postoji neki ECE standard za kruzne tokove?

Cisto za ljude koji putuju po EU, da ne dodju u situaciju da naprave udes i budu krivi...

U DE je recimo kruzni tok definisan specijalnim znakom - i samo ako postoji taj znak to je "kruzni tok" u kome vaze pravila koja si naveo.


Postavio si pitanje a prakticno si dao odgovor. Isti onakav kakav sam napisao u svom prvom postu na ovoj temi.

Evropska direktiva ne propisuje kako u pojedinim drzavama treba da izgleda putna infrastruktura, ali ECE standard obuhvata izgled i znacenje saobracajnih znakova koji se na putevima primenjuju i ako je jedna zemlja, kao na primer Srbija, potpisnica jednog takvog sporazuma (Srbija ECE 1. Novembar 2000.), mora se pridrzavati istog.

Kako si i sam rekao saobracajni znak



ima svoje vrlo precizno znacenje koje si takodje napomenuo i ono vazi u svim drzavama potpisnicama podjednako. Pogresna upotreba saobracajnih znakova ima svoje posledice koje mogu biti onakve kakve sam opisao u jednim od prethodnih postova: problemi oko naplate stete, u najboljem slucaju.

Jedino gde moras obratiti paznju jesu drzave u kojima se vozi "pogresnom" stranom. U sustini isto pravilo vazi i kod njih, ali su smerovi kretanja u skladu sa pravilom voznje u levoj kolovoznoj traci. Ima jedan vrlo lep primer kako to kod njih funcionise koji govori vise od reci:



Citat:
Joker: @zarsilic
nisi mi odgovorio na dosta konkretno pitanje, ko ima prednost vozilo 1 ili vozilo 2 na datom primeru ? Mislim u realnom saboraćaju kako postupiti. Ovo nema veze sa trik pitanjima ovo je situaciju u saobraćaju u kojoj može svaki vozač da se nađe.


Na ovo pitanje sam jednim delom odgovorio, ali recicu ponovo i recicu nesto vise.

Na to pitanje postoje 2 odgovora. Jedan je onaj kojim treba odgovoriti kada takvo pitanje dodje na ispit i takav odgovor je jednostavan: isto onako kako je napisano u obrazlozenju primera.

i drugi odgovor koji je nesto slozeniji i koji zahteva prethodno upoznavanjem sa smislom izgradnje kruznog toka saobracaja. Da bi se na ovakav nacin odgovorilo prethodno se moramo upoznati bar sa osnovni prednostima i manama regulisanja saobracaja na ovakav nacin.

U kratkim crtama cu nabrojati samo prednosti i mane kruznih tokova.

Prednosti:
1. Manji broj konfliknih tacaka u odnosu na semafore i saobracajne znake na klasicnim raskrsnicama.

2. Smanjena brzina kretanja kroz raskrsnicu (i prednost i mana istovremeno)

3. "Trougao" znak umesto "Stop" znaka uzrokuje manje razmake u kretanju vozila.

4. Veci kapacitet raskrsnice u odnosu na semafore i saobracajne znake na klasicnim raskrsnicama.

5. Smanjeno cekanje na raskrsnicama sa kruznim tokom (za vreme zutog svetla klasicna raskrsnica je prazna)

6. Troskovu usled saobracajnih udesa su manji zbog manjeg broja i tezine istih.

7. Smanjena potrosnja goriva, smanjeno zagadjenje sredine u odnosu na semafore i saobracajne znake na klasicnim raskrsnicama zbog rezima stani-kreni

i tako dalje:

Nedostaci:

1. Nenaviknutost vozaca na kruzne tokove (lakse se snalaze na klasicnim raskrsnicama)

2. Ako je jedan pravac znacajno optereceniji, kruzni tok je losije resenje.

3. Znacajna razlika u ceni kostanja (zahteva vise prostora i vremena; vise rasvete itd.) u odnosu na semafore i saobracajne znake na klasicnim raskrsnicama.

4. Otezavaju kretanje biciklistima i pesacima jer iziskuju duze putanje i duza cekanja za prelazak

itd.

Tek sada se moze dati pravilan odgovor na "Vladdov primer" koji se moze formulisati kroz pitanje:

Cemu sluzi i zasto trositi toliki novac za izgradnju ako ce se na kruznom toku saobracaj odvijati kao na klasicnim raskrsnicama?

Zbog toga je to najobicnije trik pitanje: napravili su saobracajnog Frankestajna samo da bi zbunili kandidata.


Postoji jos jedan, treci odgovor a to je onaj vezan za upotrebu saobracajnih znakova i za naplatu stete od inostranog osiguranja.
Kada je upotrebljen ovaj znak:



onda on mora znaciti to sto treba da znaci. Drugim recima ne sme imati drugo znacenje. Mora znaciti isto ono sto znaci i u drugim drzavama, ECE potpisnicama, a ne nesto drugo.
[ vladd @ 02.01.2011. 01:08 ] @
Taj znak znaci to sto znaci, ali se uvek moze, a nekim razlogom, postaviti prioritet pravila. Zbog spornih situacija, kada se pravila (pomalo) kose.

To staro pravilo, koje je vazilo do nekih 90-ih, je bilo logicno i upotrebljivo za proste slucajeve,i za solidno mali broj automobila u raskrsnici.
Kada se broj vozila povecao, povecao se i broj spornih situacija, kada je veliki broj vozila vec u kruznom toku, kada se kolona formira i presece kruzni tok.
Tada je prosto, bez puno pameti, zakljuceno da ce pravilo "desnog" poboljsati protok kroz raskrsnicu. Shodno domacoj, losoj infrastrukturi.
Ali, taj period je neprimetno nestao(ako je ikada bio funkcionalan, to je bilo u zanemarljivo kratkom periodu), broj vozila se znacajno uvecao, prosto je kolaps, pa bilo kakvo pravilo samo uvecava losu situaciju.
Najlogicnije bi bilo da se da prednost nekome ko zeli da "izadje" iz kruznog toka, ali se postavlja pitanje sta ako mu je izlaz zakrcen, da li to znaci da se zaustavljaju ostali pravci, zbog neprekidne kolone jednog pravca.
Dosetka je bila "pravilo desnog", koja je trebala da omoguce protok relativno prohodnijim pravcima..

A onda je nastala situacija, da su i izlazi i ulazi u kruzni tok zakrcani...

Pa je sve postalo besmisleno....

Inace, znak za kruzni tok znaci isto kao i u drugim zemljama, samo sto mu nisu pridodate sve ingerencije, ostao je samo kao kruzna jednosmerna ulica, a svaki ulaz-izlaz se tretira kao "raskrsnica" sa jednosmernom "ulicom" kruznog toka.

Tom metodom se kao ne moze omoguciti da se napravi neprolazna kolona odredjenog, zakrcenog, pravca...malo morgen..

Poz

[ pisac @ 02.01.2011. 01:10 ] @
Mnogo filozofije a malo konkretnih zaključaka.

Da vam kažem ja moje iskustvo sa kružnim tokovima: Na Slaviji sam imao problem jedino prvih 4-5 puta nakon što sam sveže položio vozački ispit. Posle toga više nemam nikakvih problema: otvaram četvore oči, gledam u 5 retrovizora, i projurim najvećom mogućom brzinom kroz najkraću slobodnu putanju u kružnom toku . Nekada to znači da presečem kružni tok po sredini, a nekada znači da obiđem ceo krug po obodu dok se automobili gužvaju na sredini. Oni koji se voze samnom u kolima a imaju slabije živce (obično ženske osobe) ponekad znaju i da zavrište, ali to je zato što ne gledaju u 5 retrovizora kao ja

Obavezno propuštam vozila koja hoće da se isključe iz kružnog toka (bez obzira da li je to obavezno ili nije po zakonu) ali me izuzetno nerviraju idioti koji ne koriste migavce u kružnom toku. Ja obavezno dajem migavce na vreme i na pravi način (što znači da čak i kada sečem pravom linijom kroz kružni tok prvo dajem levi migavac kada ulazim pa onda desni kada izlazim, i smatram da je to najvažnija stvar za vožnju u kružnom toku, važnija nego znati tačne propise.

A što se tiče Slavije kao primera za haotični kružni tok, da li je neko od vas vozio po Parizu? Zamislite Slaviju, pa je uvećajte duplo, i onda stavite semafore unutar samog kružnog toka, pred skoro svaki izlaz/ulaz! Znači, semafor na levoj strani na ostrvcetu, i semafor na desnoj strani na trotoaru, udaljeni recimo 40m, a na kolovozu kružnog toka nijedne jedine iscrtane linije, trake, strelice ili bilo čega. Vozači (obično 4-5 paralelnih kolona ne računajući još i par kolona koje seku tok sleva na desno i još par sdesna na levo) treba prvo da uoče semafor levo ili desno, pa onda da stanu na zamišljenoj liniji između ta dva semafora . Onda posle semafora recimo imaju produžetak u kružnom toku blago levo, put sa 2 trake pravo (unutrašnji periferik), put sa 2-3 trake blago desno i još 2-3 trake oštro desno (ka centru Pariza). A u kolonama koje stoje u zamišljenim trakama ispred zamišljene linije semafora i treba da se raspletu po tim pravcima ne postoji nijedna nacrtana strelica sem one zamišljene u glavi vozača . Pa se vi ispetljajte iz toga. E jedino me takvi kružni tokovi plaše

Uzgred budi rečeno, Francuzi imaju glupavu osobinu da kružni tok ne obeležavaju znakom ispred kružnog toka, nego taj znak postave u samom kružnom toku, na središnjem ostrvu. Što je besmislica teška. Jednom mi se desilo da ni taj znak nije postojao, a kružni tok je bio prazan i neobičnog oblika iz koga se ne može prirodno zaključiti da je to kružni tok. Pogađate, skrenuo sam levo i došao u situaciju da se čudim odakle odjednom dolaze ovi silni "ludaci" koji voze ka meni širinom celog puta . Onda mi je jedan od tih ludaka jednim gestom kroz šoferku objasnio da je u pitanju kružni tok i da ja ne treba da idem tamo gde idem. Kada sam uspeo da se izvučem iz gužve bez posledica, vratio sam se na raskrsnicu sa koje sam ušao u kružni tok, dobro je osmotrio, i zaključio da ja nigde nisam pogrešio: jednostavno, kružni tok nije obeležen, nema nijedne naznake da je zabranjeno skretanje levo, i oblik kružnog toka uopšte ne navodi na pomisao da je stvarno kružni tok u pitanju.

Tako da mene Slavija oupšte ne zabrinjava, čak je obožavam iz istog razloga iz kog obožavam i fliper - zabavna je
[ Joker @ 02.01.2011. 08:46 ] @
@zarsilic
Pošto u Subotici ima kružni tok koji ima samo znak kružni tok, bez dodanog znaka, ti i dalje tvrdiš da onaj ko je u kružnom toku ima prednost ? Nije reč o testu na polaganju niti o izgradnji kružnog toga, reč je o stvarnom kružnom toku na kojem se odvija saobraćaj i ono što ti tvrdiš je pogrešno. Prvenstvo ima vozilo koje se uključuje u kružni tok, da li je to dobro ili nije ja ne znam, niti je moje da o tome razmišljam.
[ Darko Nedeljković @ 02.01.2011. 09:54 ] @
Ne znam sta ovoliko pisete o tome niti imam strpljenja da sve procitam, pravilo je veoma jednostavno, ne postoji ni jedan clan zakona kojim se regulise saobracaj u kruznom toku, vec se primenjuju osnovna pravila saobracaja koja vaze na svakoj drugoj raskrsnici, dakle ovako:

1. Pre ulaska u kruzni tok treba pogledati da li postoji znak STOP ili znak ukrstanja sa putem sa prvenstvom prelaza (obrnuti trougao)
2. Ako tog znaka ima, morate da propustite sve koji se tim putem, tj. kruznim tokom krecu
3. Ako znaka nema, a dolazite ostalim ucesnicima sa desne strane, svi oni su duzni da stanu i da vas propuste

Konkretno, na Slaviji imate te znakove, pa onda oni koji se krecu kruznim tokom imaju prednost, da ih nema bilo bi obrnuto.

E, sad, neko je pitao za medjusobna prvenstva onih koji se po kruznom toku vec krecu - posmatrajte krzni tok kao ulicu u kojoj uskoro nailazite na raskrsnicu gre treba da skrenete desno, dakle, potrebno je da se prestrojite u krajnju desnu traku, a pre toga morate propustiti sve koji se tom trakom krecu.

Obaveza vozaca je da se krece uz desnu ivicu kolovoza, ukoliko znakom ili horizontalnom signalizacijom (bela strelica na kolovozu) nije drugacije odredjeno. Ako je kolovoz prekriven snegom, to je isto kao da strelice nema.

I ne zaboravite i pravilo ulaska u raskrsnicu - u raskrsnicu ne smete da udjete ako je ocigledno ne postoje uslovi da iz nje izadjete bez zaustavljanja (saobracajna policija ima naredjenje da tolerise zaustavljanje pri skretanju ulevo, ostalo je kaznjivo).

E, sad, zakon je takav kakav je, a saobracajna signalizacija u Beogradu takva kakva je - nigde u Beogradu nisam video znak prvenstva prolaza, koji bi morao biti u paru sa znakom ukrstanja sa putem sa prvenstvom prolaza, sto znaci da pre svake raskrsnice u Beogradu morate da se zaustavite i propustite one koji vam dolaze sa desne strane. Doslovnom primenom zakona, oni koji vam dolaze sa desne strane i imaju znak koji im pokazuje da vi imate prednost bi stali da propuste vas, a vi biste stali da propustite njih, zato sto nemate znak koji vas oslobadja te obaveze. Ako se sudarite, verovatno ce biti obostrana krivica, jer jedan nije ispostovao znak, a drugi osnovno saobracajno pravilo, pa eto kazne obojici a oslobadjanja bilo kakvih obaveza osiguranju. Niko od nas, dok se vozimo nekom od vecih ulica u Beogradu ne obraca paznju na male sporedne ulice i ne zaustavlja se, ne razmisljajuci o tome ko ce biti odgovoran ako neko vozilo iz ulicice sa desne strane izleti ispred nas. Za nas je ocigledno koja je ulica glavna i (treba da) ima prednost, ali posto ne postoji saobracajni znak, onda to nije tako. Sve u svemu voznja uz postovanje propisa tesko da je moguca, a za krsenje propisa sami snosite posledice, pa vi vidite sta cete i kako cete.
[ Java Beograd @ 02.01.2011. 10:02 ] @
Sad mi je jasnije zašto su onoliko učestali sudari na kružnom toku kod Opštine NBG. (Tamo gde se vozi 80 na sat)
[ etjen @ 02.01.2011. 10:03 ] @
nisam mogao da pretpostavim da je toliko ljudi ubeđeno po pitanju KT da je u pravu, a da pri tom ima nekolika verzija ''istine'' :)

Ovo je vrlo zeznuta situacija kad mi napisasmo 5 stranica oko nečega što bi trebalo da je vrlo jasno i nedvosmisleno.

Čemer i jad...
[ vilil1 @ 02.01.2011. 10:27 ] @
Citat:
jnk: A pravilo o prestrojavanju se razlikuje u kružnom toku u poređenju sa normalnom raskrsnicom kako?

Ulaskom u kruzni tok, ti si usao u jednosmernu ulicu, u kruzni, jednosmerni, tok saobracaja. Tu vazi pravilo o prestrojavanju kao i u svakoj ulici. Kada menjas traku, ides iz leve u desnu, ili obrnuto, dajes migavac, i propustas one u ciju traku ulazis.
[ vladd @ 02.01.2011. 11:02 ] @
Citat:
pisac: Mnogo filozofije a malo konkretnih zaključaka.



Kakav si ti lik, i na svoju konstataciju su dodao svoju licnu "filozofiju", i osecaje.

Zakljucak je jedan, onako kako sam napisao, voznja po zakonu i razjasnjavanje situacije kako je navedeno.

Sve ostalo je rasprava, sta bi bilo kad bi bilo i sta ko misli da je bolje ili gde.

Zakon je mozda nejasan, ali to ne daje pojedincima pravo da ga tumace, vec se organizuje(od strane zakonodavca) pravno tumacenje zakona i specificnih okolnosti.
Yo pravno tumacenje je izneto, javno, na odredjen nacin, knjizicu moze neko i da nabavi, ali je to namenjeno profesionalcima, sudijama...

Na ucesnicima u saobracaju je samo da postuju zakon, ne i da ga "tumace".

Elem, da je mnogima poznat "defanzivni" sistem voznje(propusti koga mozes, ukloni se da ne smetas..), skoro da ne bi trebalo pisati ovakve propise.

Posto suu vecini agresivni, redovna je otimacina, svega, pa i "zivotnog prostora", u zakon je ubaceno i pravilo "rajsferslusa", propustanja vozila pri ukljucenju..

Kada bi se i to primenilo na kruznom toku, mislim da bi bilo urnebesa

Poz

[ pisac @ 02.01.2011. 17:04 ] @
Naravno da sam dodao i svoju filozofiju kada konkretnog zaljučka ne može ni da bude. Ovde više ne vredi ni pisati kojekakva pravila kada niti narod želi da ih se pridržava, niti da ih zna, niti neko želi da ih sprovodi. Ja ne mogu da staloženo vozim kroz kružni tok od budaletina koje iz unutrašnje trake seku sva vozila i izlaze napolje bez ikakvog migavca (naglasak na migavce), a to nikome ne pada napamet da sankcioniše, ili bar da obrazuje narod da to tako ne treba iz milion razloga.

I šta je posledica toga? Pa posledica je da ko vozi defanzivno, stigne ili 3x kasnije ili ne može ni da prođe kroz neke raskrsnice u kojima se na svakom zelenom svetlu nalaze poprečena vozila iz poprečne ulice.

Pa prema tome, uopšte nema smisla raspravljati šta je po propisu kada 90% vozača ne poznaje te propise niti želi da ih poznaje. Voziti agresivno, i to je rešenje (u Srbiji), i za Slaviju i za druge raskrsnice. I tako će biti sve dok na čelo saobraćajne policije (ili čelo države) ne dođe neko ko zaista želi nešto dobro da uradi za narod, a ne samo za svoje dupe.
[ vladd @ 02.01.2011. 17:48 ] @
Post ti je na vrlo niskom, revolucionarno niskom nivou

Propisi se moraju postovati, a ko ne zeli, ima himnu "pravila, pravila", pa neka peva.

Ovde se zalazemo za poboljsanje uslova voznje, dopunu saznanja i informacija, i tehnickih, a ne smetaju ni pravne, a za "zelje i cestitke"..pravac radio Sabac

Poz
[ jnk @ 02.01.2011. 19:53 ] @
Ja vozim po propisu i ako vidim da neko ne zna da kako funkcionišu raskrsnice namerno igram kukavice čisto radi edukacije pa obično pobedim, osim kada je u pitanju (najčešće)žena vozač koja ništa ne gleda, onda stanem i sviram.
[ pisac @ 02.01.2011. 22:35 ] @
Citat:
vladd: Propisi se moraju postovati, a ko ne zeli, ima himnu "pravila, pravila", pa neka peva.


Propisi se ne mogu poštovati ako ne postoji saobraćajna milicija koja stvarno kažnjava a ne samo da glumi za TV.

Ja znam 95% propisa koje poštujem kada ih drugi poštuju, ali vidim da 90% ljudi niti zna niti želi da poštuje propise. Pa nisam ja budala da propuštam 10 zelenih svetala jer ne smem da uđem u zakrčenu raskrsnicu zbog drugih koje niko ne kažnjava, a koji i na žuto svetlo ufuravaju u raskrsnicu iz koje ne mogu da izađu. Rešenje je: agresivno, pravo u zakrčenu raskrsnicu, blokiraj baš onog ko je tebe blokirao, i problem će ubrzo biti ili rešen ili podignut na viši nivo.

Isto tako i u kružnim tokovima.

I kao što rekoh, tako će biti dok god neko ne reši stvarno da zavede red.
[ vladd @ 02.01.2011. 23:40 ] @
Samo pazi, dok budes krsio propise, bez prisustva milicije, da ne naletis na nekog prgavog u nalickanim kolima...pozeleces da su ti uzeli dozvolu umesto akutnog dozivljaja

Poz
[ Devanagari @ 03.01.2011. 11:05 ] @
Citat:
jnk: osim kada je u pitanju (najčešće)žena vozač koja ništa ne gleda, onda stanem i sviram.

LOL but true
[ Milan M. Radovic @ 04.01.2011. 12:43 ] @
Ako ima naznaceno prvenstvo ulaska na kruzni tok, onda se gleda kao i raskrsnica... (Tipican primer, na autokomandi)
Uvek onaj ko je usao i prolazi kruznim tokom, ima prednost nad onima sto se ukljucuju, kao i ako kruzni tok ima vise traka, oni u traci blizoj centru imaju prednost.
Slazem se da je kruzni tok nedovoljno obradjen u literaturama za pripremu vozackog ispita... zato je i nastao poseban kruzni tok sa posebnim pravilima AKA "SLAVIJA" - "Ko ludji" :)
[ vladd @ 04.01.2011. 13:21 ] @
Citat:
Milan M. Radovic
Uvek onaj ko je usao i prolazi kruznim tokom, ima prednost nad onima sto se ukljucuju


Netacno!!!

TO nije pravilo ponasanja u kruznom toku, na Autokomandi, vec je regulisano znacima, a ono sto nije regulisano znacima, podleze pravima prvenstva(tramvaj je neprikosnoven na tom kruznom toku).

Znake nemaju oni iz pravca Slavije-auto puta, i oni prolaze sa pravom prvenstva, bez obzira da li neko iz kruznog toka zeli da ide prema , recimo, partizanovom stadionu.

Znaci regulisu prvenstvo, i pravilo desnog. To sto je "kruzni tok, ne znaci puno, sem za kretanje u krug

Poz
[ Milan M. Radovic @ 04.01.2011. 13:33 ] @
Citat:
vladd: Netacno!!!

TO nije pravilo ponasanja u kruznom toku, na Autokomandi, vec je regulisano znacima, a ono sto nije regulisano znacima, podleze pravima prvenstva(tramvaj je neprikosnoven na tom kruznom toku:)).

Znake nemaju oni iz pravca Slavije-auto puta, i oni prolaze sa pravom prvenstva, bez obzira da li neko iz kruznog toka zeli da ide prema , recimo, partizanovom stadionu.

Znaci regulisu prvenstvo, i pravilo desnog. To sto je "kruzni tok, ne znaci puno, sem za kretanje u krug:)

Poz
Pa to sam i mislio, samo sam dao primer autokomande... Ali najcesce bude da prilikom ulaska u kruzni tok, svi imaju znak ukrstanja puta s putem koji ima prvenstvo prolaza... tj. svi nemaju prednost, dok ne udju u kruzni tok, tada imaju prvenstvo nad onima sto se ukljucuju.

Salu na stranu za slaviju, ali ona ne podleze zakonima :)
[ vladd @ 04.01.2011. 14:17 ] @
Naveo sam ti pravac, kada oni iz kruga nemaju prednost, u odnosu na one koji dolaze iz pravca Slavije.

A za Slaviju vaze svi planetarni zakoni... gravitacije...

Poz
[ tukoje @ 13.09.2013. 00:33 ] @
Pitanje vezano za kružni tok, ali ne za prvenstvo prolaza unutar njega:

Kružni tok sa 4 ulice, na svima trouglići, (a nije znakom određeno prestrojavanje u slučaju da su 2 trake), najčešća situacija.
Ako hoću da izađem na drugom skretanju iliti idem pravo, da li mora da se uđe prvo na unutrašnju ili može i spoljašnjom trakom? Vidim da su podeljena mišljenja što bi moglo da izazove probleme. Meni je logičnije da mora u unutrašnju. Druga je stvar što se na malim kružnim ova dva slučaja nekako stapaju.
Evo pogledajte na ovom sajtu ltablice situaciju za kretanje pravo sa 2 trake - može i spoljašnjom i unutrašnjom. A pročitao sam negde kako ne može spoljašnjom pa ako neko to smatra pravilom, može da izleti ovom koji ide pravo spoljašnjom, jer je smatrao da treba da izađe na prvom skretanju. Ili ako se isključuje pri čemu je unutrašnjoj traci, može da ga klepi neko ko ide pravo spoljašnjom, jer je pretpostavio će taj u spoljašnjoj odmah srkrenuti.
[ djordjeno @ 13.09.2013. 08:06 ] @
Za izlaz na prvom (susednom od ulaza u kruzni tok) ne treba da se ulazi u unutrasnju traku.
Za sve ostale izlaze po pravilima mora unutra da se ide.
I onda prvo zmigavac da se iz unutrasnje trake izlazi, pa onda jos jedan zmigavac da se izlazi iz kruznog toka.

[ Killjoy @ 30.08.2015. 00:17 ] @


Mislim da snimak sve govori.
Mada meni uporno pričaju o Pravilu Desne Ruke/Strane....koje ja ne vidim ni najmanje logičnim...
[ vladd @ 30.08.2015. 06:55 ] @
Pa pocni da ga posmatras logicnim, posto je obaveza. Saobracajna pravilla su precizno uredjena, cemu filozofija..
[ Darko Nedeljković @ 30.08.2015. 07:33 ] @
Pre svega treba zaboraviti bilo kakva pravila vezana za kruzni tok, jer ona ne postoje - primenjuju se ista saobracajna pravila kao da put kojim se krecete izlazi na bilo koji drugi put. Treba videti da li postoji saobracajni znak (obrnuti trougao) koji iskljucuje primenu pravila desne strane, a ako ne postoji onda se primenjuje pravilo desne strane. Na snimku vidis da svaka od ulica ima taj znak, zato ovde nema price o pravilu desne strane. Nadji snimak bez tih znakova, pa daj da vidimo kako se tu vozi.
[ superbaka @ 30.08.2015. 08:31 ] @
da iskoristim temu da pitam za situaciju koja se meni cesto desava... kruzni tok je sa jednom trakom, a ulazi u tok su veoma blizu jedno drugom, i na oba stoje znakovi za kruzni tok i obrnuti trougao...
i sad primera radi, ja ulazim iz glavne ulice u gradu koja ima prednost na sve sa kojima se ukrsta, a sa desne strane ulazi vozilo iz sporedne ulice... i ko sad ima prednost pri ulasku? da li tu sad vazi prednost moje ulice ili prednost desne strane?
napominjem da su ulazi veoma blizu, pa mi se cesto desava smesna situacija da obojica stojimo i gledamo se :)
[ Jbyn4e @ 30.08.2015. 11:40 ] @
Misliš na ovaj jedini kružni tok koji vidim u Paraćinu?
[ anon115774 @ 30.08.2015. 11:50 ] @
Citat:
superbaka:i na oba stoje znakovi za kruzni tok i obrnuti trougao...


Citat:
i sad primera radi, ja ulazim iz glavne ulice u gradu koja ima prednost na sve sa kojima se ukrsta


Primecujes da je malo kontradiktorno ovo sto govoris. Ako imas obrnuti trougao onda je to to :)
[ Darko Nedeljković @ 30.08.2015. 16:24 ] @
Da, tvoja nije glavna zato sto je najveca, vec je glavna samo ako u svim drugim ulicama stoji obrnuti trougao, a u tvojoj ga nema, ili cak stoji zuti kvadrat koji jasno pokazuje da je glavna. Tvoja ulica ima prvenstvo bez znaka samo ako sa strane vozilo dolazi sa povrsine na kojoj se ne vrsi javni saobracaj (dvoriste, parking, njiva i slicno). U svim ostalim situacijama zakon ne poznaje kriterijum glavne i sporedne ulice ukoliko to nije regulisano saobracajnim znakom. E, sad, ono sto je problem - u Beogradu nigde nisam video znak ziti kvadrat koji oznacava glavnu ulicu, a sporedne su uredno oznacene obrnutim trouglovima. To bi znacilo, da ako hocemo da ispostujemo propise, da onaj ko se krece glavnom mora da stane i propusti onoga ko mu dolazi sa desne strane, zato sto on pojma nema da taj sa desne strane ima obrnuti trougao. Ovaj sa desne isto mora da stane, pa tako sto kazes da stoje i gledaju se dok jedan ne krene prvi, a ako obojica krenu u isto vreme onda eto sudara i krivice za onog ko je imao obrnuti trougao. Tu dolazi do problema kada vozac isto kao ti veruje da je njegova ulica glavna, a ni jedna ulica nema znak pa su samim tim iste vaznosti i prednost ima onaj sa desne strane. Tako ljudi cesto ni kad krenu kod sudije za prekrsaje ne znaju ko je bio u pravu, vec svako veruje da je onaj drugi napravio prekrsaj sto ga nije propustio.
[ Count Zero @ 30.08.2015. 19:44 ] @
Citat:
E, sad, ono sto je problem - u Beogradu nigde nisam video znak ziti kvadrat koji oznacava glavnu ulicu, a sporedne su uredno oznacene obrnutim trouglovima. To bi znacilo, da ako hocemo da ispostujemo propise, da onaj ko se krece glavnom mora da stane i propusti onoga ko mu dolazi sa desne strane, zato sto on pojma nema da taj sa desne strane ima obrnuti trougao.

Ček, ako nema znak na mojoj ulici, a vidim da drugi imaju obrnuti trougao, onda moram ja imati prednost, zar ne? Zato su ovi znaci (stop i obrnuti trougao) jedinstveni po tome da možeš da ih prepoznaš i kada stoje okrenuti poleđinom. Ne kažem da su uvek vidljivi, ali to bi trebala da bude neka logika
[ Lavlja_Jazbina @ 30.08.2015. 19:52 ] @
Citat:
Ček, ako nema znak na mojoj ulici, a vidim da drugi imaju obrnuti trougao, onda moram ja imati prednost, zar ne?

Tako je samo sto u vojvodini svaki sokak ima taj znak.Znak obrnuti trougao treba izbaciti.Razlika koja je bitna od stopa u definiciji sem tog da se stane na stop, je isto.

Ta leteca procena nekad zna da kosta.
[ anon115774 @ 30.08.2015. 21:44 ] @
Citat:
Count Zero:Zato su ovi znaci (stop i obrnuti trougao) jedinstveni po tome da možeš da ih prepoznaš i kada stoje okrenuti poleđinom. Ne kažem da su uvek vidljivi, ali to bi trebala da bude neka logika


Ne znam kako je u Srbiji to tacno zakonski definisano ali u Austriji i Nemackoj se kaze da su ti znakovi posebnog oblika da bi bili uocljivi cak i ako su prekriveni snegom a nigde se ne spominje varijanta gledanja od pozadi.
[ superbaka @ 31.08.2015. 13:02 ] @
@Jbyn4e

da, to je taj (jedini) kruzni tok...

na tvom linku se nalazi prilaz iz te ulice koju ja zovem glavna, i vide se znakovi (obrnuti trougao i znak za ulazak u kruzni tok)...




sa desne strane je sporedna ulica koja takodje ima iste znakove...




zato lepo pitam jer ne znam, ko ima prvenstvo... koje pravilo ovde vazi? ovde nema price o tome ko prvi uleti, jer su ulazi na manje od 10m kako se moze videti sa slika, tako u nekim situacijama moramo da znamo ko moze prvi da udje u kruzni tok...
[ Lavlja_Jazbina @ 31.08.2015. 13:38 ] @
Ako svi imaju trougao pri ulasku u raskrsnicu,onaj ko je blizi ostrvu ima prednost.
[ Ned123 @ 31.08.2015. 13:44 ] @
Samo moja 2 centa...

Znam da ce ti ovo mozda zvucati cudno ali ako govorimo o 10m razdaljine i ako ste zaista pristigli na "liniju" u isto vrijeme, vi jednostavno ulazite u KK u isto vrijeme i to je to. Nisi vidio 2 kruzna toka u Banjaluci napravljena u posljednje dvije godine, uzeli su obicnu (usku) raskrsnicu i "pukli" krug u sredini :D Tu nema 10m, nego nema ni 3.

Bez poznavanja realne situacije u tvom slucaju (kao npr. previse vozaca koje zbunjuje koncept KK ili previse onih koji neobicno vole da krse propise pa si opravdano oprezan) reci cu da nema realnog razloga za
Citat:
...pa mi se cesto desava smesna situacija da obojica stojimo i gledamo se...

osim ako je tebi neko vozilo vec lijevo u KK i moras cekati. Tada onaj drugi najcesce ulazi u KK prije tebe zato sto ima dovoljno vremena za to.
Ukoliko je pak u KK kolona ti cekas dok neko upali zmigavac prije tvog ulaza (da, zato je u KK zmigavac jako bitan da ne kazem neophodan kada se izlazi) i tada ti ulazis (onaj drugi je vec usao (ako je vidio zmigavac) ili sad ceka ako si ti bio brzi i vec dobrano usao u KK.
Pred kruznim tokom se ne staje osim ako vec imas vozilo u istom sa svoje lijeve strane i neces stici da se ukljucis bez da doticni koci.

Situacija je u stvari jednostavna do bola ili bi barem trebala biti:
Ako udaris nekoga sa strane koji je vec u KK ti si kriv! Ako ste u isto vrijeme usli u KK i vozite istom brzinom necete udariti jedan u drugog, zar ne ;)
Ako udaris nekoga pozadi, ti si opet kriv!

PS: Vec su pomenuli da ako na ulici u jednom momentu ne postoji cuveni "zuti" http://www.lehrmittel-shop.de/...products/large/co_sv2m-306.jpg nema nista od nekog prvenstva u toj ulici.
"Trougao" ili stop ne znace da je ulica u koju se ukljucujes bilo kakva ulica sa pravom prvenstva vec samo da se ukljucujes u ulicu koja na toj rasksnici ima pravo prvenstva u odnosu na tvoj smijer kretanja.
"romb" je "Put sa prvenstvom prolaza" i vazi dok ne prestane da vazi sa http://www.vozite.com/znakovi/znakovi_obavestenja/a9.jpg ili skrenes u ulicu koja nema taj znak

Ono sto mene zaista nervira i nije samo na Balkanu vec se mogu zakleti da sam isto vidio i u Austriji je da nekad bez trazenja stopa ili trougla jednostavno ne mozes znati da li se radi u ukrstanju sa ulicom bez prava prvenstva ili jednostavno o raskrsinici na kojoj vazi pravilo desne strane !!!

Pozdrav.
[ Java Beograd @ 31.08.2015. 14:16 ] @
Citat:
superbaka:zato lepo pitam jer ne znam, ko ima prvenstvo...
Znakovi su tako namešteni da prvenstvo ima onaj koji je već u kružnom toku. Jer, u momentu kad se ti i on "susrećete", ti imaš obrnuti trougao, a on nema.

99,9 % kružnih tokova ima znakove tako raspoređene da prvenstvo ima onaj koji je već u kružnom toku. Jedini izuzetak koji ja znam je Autokomanda u Bgd, i to onakva kakva je nekad bila. Nisam vozio tamo posle rekonstrukcije pa ne znam kako je sada.

Raposređenost znakova prilazima kružnom toku dovodi do onog više-ne-postojećeg pravila da u kružnom toku ne važi pravilo desne strane, već prednost ima vozilo koje ti dolazi sa leve strane. Ali, kažem, toga u zakonu više nema, pa se kružni tok uređuje znakovima.


Inače, čak i zakone na stranu, jedino logično ponašanje u kružnom toku je da prvenstvo ima onaj ko je već u kružnom toku, tj. namerava da izađe iz njega. Obrnuto pravilo - tj. da prvensto ima onaj ko ulazi u kružni tok, dovelo bi do toga da se kružni tok očas posla napuni vozilima i dođe do opšteg kolapsa.

I kad voziš po Evropi (koja je prepuna kružnih tokova), i kad ti nije najjasnije ko ima prednost - uvek daj prednost onome ko je već u kružnom toku. 99,9% posto iskusnih vozača tako vozi, i sve funkcioniše lepo. Ili ako je kružni tok veliki, kao Slavija u Bgd, sa nekoliko neoznačenih traka, daj prednost onome sa leve strane.
[ vladd @ 31.08.2015. 15:34 ] @
To je nakada vazilo, bez znakova, da sva prvenstva imaonaj ko je u kruznom toku i blize centru kruznog toka.

Medjutim, sada je to uredjeno znacima, pa oni koji se ukljucuju, imaju znak za cekanje, ili kako je vec zamsljeno.

U samom kruznom toku TAKODJE vazi pravilo prednosti desnog, i to je ono stopravi zabunu. Pride vaze jos neke "sitnice", tipa zabranjenog obilazenja sa desne strane(sto se uvek slatko zaboravi), pa je situacija kako ko uklopi u svojoj glavi situaciju i vidi koje prednosti ima.Ako okleva, ulazi u komplikaciju da ga obilazenjem i ubacivanjem, iskusniji vozaci uvode u novu komplikaciju...

U slucau da dve ulice imaju trougao, tada vazi pravilo desnog, posto je zamisao da se trecem pravcu dodeli neka prednost. Ne vazi pravilo ko je "prvi usao".
[ Lavlja_Jazbina @ 31.08.2015. 16:10 ] @
Citat:
U slucau da dve ulice imaju trougao, tada vazi pravilo desnog, posto je zamisao da se trecem pravcu dodeli neka prednost. Ne vazi pravilo ko je "prvi usao".

Pa ko po tebi ima prednost na Slaviji,onaj blize ostrvu ili onaj sa desne strane?
[ Ned123 @ 31.08.2015. 17:35 ] @
Citat:
vladd:U samom kruznom toku TAKODJE vazi pravilo prednosti desnog, i to je ono stopravi zabunu

Može li neki (zvanicni) citat za ovo? Bez zadnjih namjera, iskreno me zanima posto smo kolega i ja danas trazili slicno u DE i ispada da se kruzni tok sa vise traka (ako nije drugacije regulisano - turbo KK) tretira (unutra) kao obična ulica sa više traka dakle prestrojavanje sasvim normalno ako je susjedna traka slobodna. Ako nije, jos jedan krug. Možda nismo bili dovoljno uporni u traženju ;)

Ne znam zasto pokusavate naci neki odnos prvenstva između samih ulaza u KK kada ga jednostavno... nema ili bar ja nikad nisam ni čuo ni vidio ništa takvo? Ako neko jeste, bio bih zahvalan za link?
Trougao se odnosi samo i iskljucivo na unutrasnji prsten dakle sami KK i to po sistemu ako će vozilo koje je već unutar KK, sa tvoje lijeve strane kočiti da ti uđeš, ti si u prekršaju, plane and simple.
[ pajapop @ 31.08.2015. 18:05 ] @
http://ltablice.com/pravila-sa...ce-sa-kruznim-tokom-saobracaja I slicni tekstovi...
[ vilil1 @ 31.08.2015. 18:36 ] @
Citat:
vladd

U samom kruznom toku TAKODJE vazi pravilo prednosti desnog...

Nije tacno. Kruzni tok je beskonacna jednosmerna ulica u kojoj vazi pravilo o prestrojavanju.

Raskrsnica sa kruznim tokom treba da se posmatra kao najobicnija raskrsnica sa vise ulaza. Svako ukljucivanje u K. Tok je raskrsnica za sebe. Ako nema nikakvih znakova vazi pravilo desne strane a ako ima bilo kakvih znakova (obrnuti trougao) ili obelezja na putu onda se postupa po njima.

@pajapop je postavio link na kome pise sledece -

"Slika prikazuje koju saobraćajnu traku treba zauzeti pre uključenja vozilom u kružni tok saobraćaja sa više saobraćajnih traka, da bi se izvršilo isključenje iz kružnog toka na određenom izlaznom kraku."



Toi sto su napisali nije tacno. Zato sto ukoliko si u kruznom toku (bez ikakvih znakova) ti mozes da se beskonacno vrtis u krug. Tek ako postoji ovaj znak ili ako je kolovoz tako obelezen vozac je duzan da postuje strelice. Ukoliko nema ovog znaka, niko ne moze da te natera da vozis kao na slici.

Koliko vidim to je situacija na ovoj slici sa Slavije. Mozes da se beskonacno vrtis, i to je po zakonu.



Da bi se te stvari predupredile, postavljaju se razni znakovi, obelezava put...na primer, postoje kruzni tokovi sa isprekidanim linijama izmedju traka a i one sa punim, da vozaci ne bi menjali trake vec da se pre samog ulaska u kruzni tok covek prestroji.

[Ovu poruku je menjao vilil1 dana 31.08.2015. u 19:46 GMT+1]
[ Ned123 @ 31.08.2015. 18:45 ] @
Nisam siguran da li meni namijenjen ali @pajapop hvala na linku ;)

Ako ja nisam nešto propustio jedno što se odnosi na moje pitanje bi blio ovo http://ltablice.com/images/sto...anci/kruzni_tok_animacija3.gif
Onako kako se meni čini tu imamo više potencijalnih problema:
* Šta ako si ti lijevo a lik pored tebe jednostavno ne daje žmigavac da ce izaći na drugom izlazu (http://ltablice.com/images/sto...ci/kruzni_tok_animacija3.gif)? Da li ćeš rizikovati i da li negdje piše da on treba da koči i tebe pusti ako ti ipak kreneš u izlaz sa unutrašnje trake a on jednostavno ne misli da ipak izađe ;)
* Šta ako tvoj ulaz u KK nije obilježen specijalno po trakama? Znam, vozačka kultura ali opet da li ćeš rizikovati da je i onaj drugi takođe kulturan ;)
* Šta ako ulica iz koje se uključuješ ima više traka, nijedna nije različito obilježena horizontalno niti vertikalno od druge (pri čemu sve pritoke nemaju po dva ulaza/izlaza), GPS kaže da se isključiš na 5. izlazu a nemaš pojma kada ulaziš kako razkrsnica izgleda unutra. Hint: https://www.google.de/maps/@49...4,9.9427671,161m/data=!3m1!1e3 (bio, preživio bez nekih problema a bilo saobraćaja podosta - prestrojavao se unutar KK, kad je bilo mjesta kao na običnoj ulici ;) )
[ superbaka @ 31.08.2015. 18:51 ] @
evo malopre sam pri brzini od oko 40kmh presao ovu razdaljinu za sekundu... rekoh, ima manje od 10m (crvena strelica), a plavom sam obelezio znakove... da nemam cestih situacija da se istovremeno nadjemo pred kruznim tokom, verovatno ne bih ni pitao... o istovremenom ulasku u kruzni tok nema ni govora jer bismo se sigurno skucali...

[ vilil1 @ 31.08.2015. 19:14 ] @
Ne moze niko konkretno da ti odgovori, sve zavisi od situacije. Zato i postoji uvidjajna ekipa koja vrsi merenja. Ali, najjednostavnije, ko prvi udje u K. tok, taj ima prednost.
[ Ned123 @ 31.08.2015. 19:34 ] @
Ima tu malčice više od 10m. Ne vidi se jasno koji je automobil u pitanju ali pošto je obični punto cca 4m cijenim da ovdje ima između 15-16m.
Slažem se da je to mala razlika ukoliko idete previše različitim brzinama prema KT.

Međutim zakon je jasan svuda u Evropi (ograđujem se na KT sa znakom kružne rasksnice + trouglom ali ne tvrdim da ima i nekih drugih, samo ih ja nikad nisam vidio):
Ukoliko u momentu ulaženja (prelaženja linije) imaš vozilo lijevo od sebe koje ide brže od tebe (prije tebe prelazi liniju), ti si u prekršaju zato što tvoje vozilo neće potpuno preći liniju a biće udareno od vozila u KT!!!
Ukoliko ulazite u isto vrijeme i vozite jednakom brzinom nema problema kako ga ja vidim :) Neko nepisano pravilo ovdje gdje sad živim je da se pušta vozilo koje nailazi sa lijeve strane čak i ako idete manje više jednakom brzinom zato što će kod vještačenja biti mnooogo lakše dokazivo da je on već bio u KT nego da si ti ušao prije njega za 1m.
Ukoliko ti (bijeli na slici) voziš značajno brže otpada priča o istovremenom ulasku osim ako je drugi lik ćorav pa nije u stanju da procjenjuje razdaljinu.
Ukoliko ti voziš sporije (slika) on će bez problema ući prije tebe.

Ne znam šta bih ti rekao, ovo je kako jeste (barem ovdje u DE gdje živim). Ti trebaš da radiš onako kako je za tebe sigurnije. Ako to znaći stati jbg onda staneš.
[ vilil1 @ 31.08.2015. 19:43 ] @
Citat:
Ned123:  Hint: https://www.google.de/maps/@49...4,9.9427671,161m/data=!3m1!1e3 (bio, preživio bez nekih problema a bilo saobraćaja podosta - prestrojavao se unutar KK, kad je bilo mjesta kao na običnoj ulici ;) )

Upravo tako. Sad sam pogledao i sve je tako prosto. Imas strelice u traci koje te usmeravaju na izlaz a u ostalim trakama...kao u svakoj drugoj ulici. Prestrojavanje. U stvari K. Tok je veoma jednostavan. Postupas po znacima, oznakama na kolovozu...ukoliko ih nema onda po pravilima saobracaja.
[ X Files @ 31.08.2015. 21:31 ] @
@Ned123
@Vilil1

I meni je sumnjivo insistiranje na "pravilu desne strane" kada su vozila unutar kružnog toka i raspoređena u više traka. Dakle, ne govorimo o ulasku u kružni tok u odstsutvu znakova, već o vozilima koja su već unutar kružnog toka.

Logika mi govori da to jeste "beskonačna jednosmerna ulica", u kojoj se treba pridržavati pravila o prestrojavanju:
http://www.vozite.com/prestrojavanje.html

[ Jbyn4e @ 31.08.2015. 21:36 ] @
Citat:
superbaka:
evo malopre sam pri brzini od oko 40kmh presao ovu razdaljinu za sekundu... rekoh, ima manje od 10m (crvena strelica), a plavom sam obelezio znakove... da nemam cestih situacija da se istovremeno nadjemo pred kruznim tokom, verovatno ne bih ni pitao... o istovremenom ulasku u kruzni tok nema ni govora jer bismo se sigurno skucali...



Vidi, beli auto je prošao prvu raskrsnicu - leva plava strelica, postoji mogućnost samo sa leve strane da mu dođe auto, ako ga nije bilo, on tj. ti ulaziš u kružni tok, ostavljaš ovu raskrsnicu. Odatle nastavljaš "ulicom" sledećih recimo 10m, i nailaziš na drugu raskrsnicu, u kojoj nailaziš na put koji ima trougao (tamo gde je sad beli auto na slici).

Da pojednostavim grubim slikama (n'umem bolje da ih crtam, ali valjda ćeš shvatiti):
Prva raskrsnica, kod leve plave strelice je ista kao i raskrsnica:



s tim što je ovo desno na slici "ulica" koja se nastavlja dalje na sledeću, drugu raskrsnicu:



Jasno je da ti na prvoj raskrsnici zavisiš samo od onog koji ti dolazi sa leve strane, jer imaš obrnuti trougao. Na drugoj raskrsnici ne zavisiš ni od koga, jer onaj na koga nailaziš zavisi od onog ko mu dolazi sa leve strane jer ima obrnuti trougao.

Realna situacija, pak, je da ako ovaj u drugoj raskrsnici proceni da ima dovoljno vremena da prođe, tj. da sa leve strane nema nikoga dovoljno daleko da on može bezbedno da se uključi, on će to i uraditi. Ako pak vidi tebe kako mu dolaziš sa leve strane, morao bi da čeka da ti prođeš jer ne može da se bezbedno uključi a da ne prekrši zakon.




[Ovu poruku je menjao Jbyn4e dana 31.08.2015. u 22:47 GMT+1]
[ vilil1 @ 31.08.2015. 22:13 ] @
Citat:
X Files

Logika mi govori da to jeste "beskonačna jednosmerna ulica", u kojoj se treba pridržavati pravila o prestrojavanju:
http://www.vozite.com/prestrojavanje.html

Prestrojavanje. Naravno. Ned123 je postavio sa G. Maps veoma lepo obelezeni kruzni tok.
[ vladd @ 04.09.2015. 08:11 ] @
Citat:
vilil1:
Citat:
vladd

U samom kruznom toku TAKODJE vazi pravilo prednosti desnog...

Nije tacno. Kruzni tok je beskonacna jednosmerna ulica u kojoj vazi pravilo o prestrojavanju.



Evo ti citaj, pa vidi sta nije tacno!



Citat:
Član 32.

Vozač ne sme naglo da menja način vožnje, osim u slučaju izbegavanja
neposredne opasnosti.
Vozač koji namerava da pomeri vozilo udesno ili ulevo, menja saobraćajnu
traku, pretiče, obilazi, zaustavlja, skreće, okreće se polukružno, vozi unazad,
prestrojava se i sl, sme da otpočne takvu radnju samo ako se uverio da to može da
učini na bezbedan način.
Nakon uveravanja da sme da otpočne željenu radnju vozač je dužan da
druge učesnike u saobraćaju jasno i blagovremeno obavesti o tome, dajući im znak
pomoću pokazivača pravca ili, ako oni ne postoje, odgovarajući znak rukom. Vozač
koji pokazivačem pravca daje propisani znak, mora davati znak za sve vreme vršenja
radnje vozilom, a po izvršenoj radnji mora prestati sa davanjem tog znaka.


6. Skretanje
Član 46.

Vozač vozila koji skreće udesno dužan je da skretanje izvrši krećući se
krajnjom saobraćajnom trakom koja se proteže uz desnu ivicu kolovoza
, ako
saobraćajnim znakom nije drugačije određeno.
Vozač vozila koji skreće ulevo dužan je da skretanje izvrši krećući se krajnjom
levom saobraćajnom trakom koja se proteže uz razdelnu liniju, odnosno
saobraćajnom trakom koja se proteže uz levu ivicu puta sa jednosmernim
saobraćajem, ako saobraćajnim znakom nije drukčije određeno.
Vozač vozila koji skreće udesno dužan je da propusti vozilo koje se kreće sa
njegove desne strane
, saobraćajnom trakom za vozila javnog prevoza putnika.

7. Prvenstvo prolaza
Član 47.

Na raskrsnici ili u susretu sa drugim vozilom, vozač je dužan da propusti
vozilo koje dolazi sa njegove desne strane.
Vozač vozila koji na raskrsnici skreće ulevo, dužan je da propusti vozilo koje,
dolazeći iz suprotnog smera na raskrsnici zadržava pravac kretanja ili skreće
udesno, ako saobraćajnim znakom nije drukčije određeno.
Izuzetno od st. 1. i 2. ovog člana, tramvaj u svim slučajevima ima prvenstvo
prolaza, ako saobraćajnim znakom nije drukčije određeno.
Vozač koji ulazi vozilom na put sa prvenstvom prolaza dužan je da propusti
sva vozila koja se kreću tim putem.
Vozač je dužan da propusti sva vozila koja se kreću putem na koji se
uključuje i kada taj put nije saobraćajnim znakom označen kao put sa prvenstvom
prolaza, ako vozilom ulazi sa zemljanog puta na put sa savremenim kolovoznim
zastorom ili ako na put ulazi sa površine na kojoj se ne vrši javni saobraćaj.
Vozač koji pri skretanju vozila preseca biciklističku stazu ili traku, dužan je da
propusti vozila koja se kreću stazom, odnosno trakom.

8. Saobraćaj na raskrsnici
Član 48.

Vozač koji se približava raskrsnici dužan je da prilagodi vožnju uslovima
saobraćaja na raskrsnici, a naročito da vozi brzinom pri kojoj može da se zaustavi i
propusti vozila koja na raskrsnici imaju prvenstvo prolaza.
Vozač je dužan da, na dovoljnom odstojanju pred raskrsnicom, vozilom izvrši
prestrojavanje i zauzme položaj na saobraćajnoj traci predviđenoj za prolazak kroz
raskrsnicu u smeru u kojem želi nastaviti kretanje.

Član 49.
Vozač ne sme vozilom da uđe u raskrsnicu, iako ima prvenstvo prolaza ili mu
je semaforom to dozvoljeno, ako će se zbog gustine saobraćaja zaustaviti na
raskrsnici ili pešačkom prelazu, i time ometati ili onemogućiti saobraćaj vozila,
odnosno pešaka.
www.



Pa zamisli da se vozis "unutrasnjom trakom" kruznog puta i zelis da skrenes desno, a vozilo koje se vozi pored, spoljnom trakom, zeli pravo ili levo..
[ vilil1 @ 04.09.2015. 08:31 ] @
Citat:
vladd: Pa zamisli da se vozis "unutrasnjom trakom" kruznog puta i zelis da skrenes desno, a vozilo koje se vozi pored, spoljnom trakom, zeli pravo ili levo..

Propusticu onoga u spoljnoj traci.

A ti sad zamisli da se vozis spoljasnjom trakom i hoces da udjes u unutrasnju. Da li ces da propustis vozilo koje se krece tom unutrasnjom pa tek onda da se prestrojis ili ces da ga po pravilu desne strane nateras da zakoci i da te propusti?
[ Ned123 @ 04.09.2015. 09:26 ] @
@vladd

Pod pretpostavkom da jesam pazljivo procitao, zao mi je ali ja i dalje ne vidim gdje bi ovdje trebalo da pise bilo sta relevantno za prestrojavanje u KT sa vise traka?
Jedino sto moze remotelly da lici na to je:

Citat:
Vozač vozila koji skreće udesno dužan je da propusti vozilo koje se kreće sa
njegove desne strane,
saobraćajnom trakom za vozila javnog prevoza putnika.

ali da nema drugog dijela recenice ;)



[ vladd @ 05.09.2015. 07:55 ] @
Moglo bi da se uzme u obzir, ali zakoni nisu pisani za forume, gde se detaljise. Sustina je da je ista prica i sa biciklistickom stazom, a bicikli nisu javni prevoz.
Tako se ne tumaci zakon;)

Tema je prvenstvo prollaza UNUTAR kruznog toka, i obaveza je da se uradi ono sto je vilil 1 napisao

Citat:
Propusticu onoga u spoljnoj traci.


Sada bi mogli forumski da filozofiramo sta je to "spoljna traka", ali je sustina da desni ima prednost..UNUTAR kruznog toka, za razliku od (sada vec)urbane legende da prednost ima ono vozila koje je u "unutrasnjem krugu"..iliti "levi":)

I to je odgovor..bez razvodnjavanja..a sta ako neko stoji nakrivo u kruznom toku:)
[ X Files @ 05.09.2015. 08:20 ] @
@vladd
Citat:
[...], ali je sustina da desni ima prednost..UNUTAR kruznog toka [...]

Vladd, suština je da "desni" ponekad ima potrebu da bude "levi", pa se pitamo ima li on kao desni pravo da iseče "levog" do sebe. Sumnjam. Ko bi bio kriv ako dođe do sudara? Ako bi to bio baš on ("desni"), onda ne važi "pravilo desne strane", kako je u ovoj temi više puta izrečeno, već se radi o prestrojavanju, tj bezbednom prelasku u tuđu traku.

Taj desni koji je u kružnom toku, po meni se pametnije prestrojio, prestrojio se na vreme, jer je izlaz iz KT uvek negde desno. Naravno da ću ga propustiti, ali ne zato što mi je desno, nego zato što izlazim iz moje i ulazim u njegovu traku. To isto očekujem i od njega ako želi da uđe u moju levu traku.

Ja sam se u ovoj temi javio samo radi insistiranja na "pravilu desne strane", koje onom levom oduzima pravo prvenstva. Ako je tako onda slobodno isecajte onog levo u kružnom toku.
[ vladd @ 06.09.2015. 06:40 ] @
Zasto bi "desni" uopste sekao nekog levog, i sta znaci "secenje"?

To "secenje" bi znacilo da je neki filozof umislio da on ima sve prednosti i ne dozvoljava desnom da se ukljuci u traku?

Postavljeno je JASNO pitanje, a vidim da se crtkaju neke raskrsnicice. U zakonu jasno pise.

E sad, decenijama je malo bilo prakse sa nezgodnim kruznim tokovima, doj je u Beogradu vecina bila nesigurna sta se uopste desava na Slaviji, kao najkompleksnijem i najhaoticnijem kruznom toku na Balkanu.

Pa su se razvijale teorije, logike i preporuke, o nekakvim nedefinisanim prednostima i pozicijama, neobelezenog kolotraga.


Elem, sada postoji i jasna obaveza propustanja bar jednog desnog koji se ukljucije u traku, zakon je sa tog aspekta dobro definisan. Malo "socijalizuje" grabljive vozace koji su "osvojili svoj prostor"

Pa prakticno ne bi trebalo da postoji situacija da neki "desni" sece "levog", odnosno, opcija je da je levi usao u "bahati" rezim voznje, sta li?
[ X Files @ 06.09.2015. 09:03 ] @
Citat:
vladd: Zasto bi "desni" uopste sekao nekog levog, i sta znaci "secenje"?
[...]
Pa prakticno ne bi trebalo da postoji situacija da neki "desni" sece "levog", odnosno, opcija je da je levi usao u "bahati" rezim voznje, sta li?


Vladd, i ti i ja bismo propustili desnog. To uopšte nije sporno, ne bismo imali nikakav problem da se nađemo na toj raskrsnici.

Što se tiče citata, ne mora da bude bahati režim vožnje. Na primer, u kružnom toku, u krajnjoj spoljašnoj traci je došlo do nekog sudaranja, i oba vozila koja su u tome učestvovala stoje, čekaju uviđaj. Ti si iza njih. Prinuđen si da ih zaobiđeš sa leve strane.

Šta ćemo sad?

Ako na KT važi "pravilo desne strane", onda vozač sa leve strane ima OBAVEZU da stane i propusti vozača sa desne strane na njegovo SIGNALIZACIJE da želi u levu traku.

Sad je pitanje - ima li taj levi zaista OBAVEZU da ga propusti? Ne dobru volju, nego obavezu.

a) Ako ima - pravilo desne strane važi.
b) Ako nema - pravilo desne strane ne važi, nego važi štagod drugo, na primer.


Ja bliže stanovištu pod (a).

[ Jbyn4e @ 06.09.2015. 09:21 ] @
@vladd,

ja nisam shvatio tvoju rečenicu "jasna obaveza propustanja bar jednog desnog koji se ukljucije u traku" i na koju situaciju se to odnosi? Govoriš o prestrojavanju ili skretanju u raskrsnici ili nešto specifično za KT ili šta? Takođe bih molio za relevantan član zakona u kome to piše, kako bih shvatio šta si hteo da kažeš.
[ X Files @ 06.09.2015. 09:50 ] @
Zove se naizmenično propuštanje vozila.
http://ltablice.com/novosti-za...nje-vozila-u-slucajevima-guzvi

Ali to opet nema veze sa "pravilom desne strane"...

[ Darko Nedeljković @ 06.09.2015. 11:07 ] @
Ovde je opisano kako se vrsi prestrojavanje u drugu saobracajnu traku:
http://www.vozite.com/prestrojavanje.html

Kod saobracajnih nezgoda prilikom prestrojavanja, ako je do udara doslo sa strane ili u zadnji cosak, smatra se krivim vozac vozila ispred, a ako se vozilo u potpunosti prestrojilo pa ga tek potom sustiglo vozilo iza onda se smatra odgovornim vozac vozila koje je udarilo od pozadi. Ne znam odakle informacija da se kod prestrojavanja primenjuje pravilo desne strane?
[ anon115774 @ 06.09.2015. 13:22 ] @
Citat:
superbaka:
evo malopre sam pri brzini od oko 40kmh presao ovu razdaljinu za sekundu... rekoh, ima manje od 10m (crvena strelica), a plavom sam obelezio znakove... da nemam cestih situacija da se istovremeno nadjemo pred kruznim tokom, verovatno ne bih ni pitao... o istovremenom ulasku u kruzni tok nema ni govora jer bismo se sigurno skucali...



Mislim da ceo problem i zabuna ovde nastaju jer ti ulazis u raskrsnicu u kojoj nemas prednost sa 40km/h.
[ vladd @ 06.09.2015. 20:44 ] @
Pravilo propustanja nema veze sa pravilom desne strane, ali se moze(i mora) uzeti u obzir..pa sad postoji dodatna tema za razmisljanje(narocito na kamerama osvetljenoj, i zaglavljenoj Slaviji)..

P.S>
Citat:
Ovde je opisano kako se vrsi prestrojavanje u drugu saobracajnu traku:
http://www.vozite.com/prestrojavanje.html


Pa i nije opisano, nego je navedeno iz neke decije knjizice..postoje prestrojavanja i iz leve u desnu traku, pozicije vozila, radnje i jednog i drugog vozaca, obaveze i zabrane...tako da je primer za osnovce..ne za vozace..
[ pisac @ 11.09.2015. 22:45 ] @
Nisam baš pažljivo čitao ovaj novi nalet rasprave, ali mi se čini da neki imaju ideju da pravilo desne strane znači da vozilo koje ulazi sa desne strane može da preseče ceo kolovoz i uključi se u traku u koju poželi, a da svi ostali koji voze ulicom koja nema prednost moraju da koče? Pa to primenjuju i na kružni tok?

Vozilo koje ulazi sa desne strane, iako ima prednost, sme samo da uđe u krajnju desnu traku (sem ako postoji više traka iz desne ulice) a zatim da se dalje prestrojava po svim uobičajenim pravilima. Tako da nikakvo pravilo desne strane ne važi za presecanje traka ni u kružnom toku niti bilo gde u bilo kojoj sporednoj/glavnoj ulici.

To je koliko se ja sećam sa polaganja, a polagao sam davno i položio iz prvog.
[ Darko Nedeljković @ 12.09.2015. 07:28 ] @
Po evropi se sada prave kruzni tokovi gde ako imas jednu traku za ulaz, onda imas i jednu traku u kruznom toku, tako da nema nikakvog preticanja u kruznom toku. Ako je negde zaostao neki primer kruznog toka sa po jednom trakom za ulaz, a vise za kretanje unutarkruznog toka, verujem da ce se to promeniti prilikom prve rekonstrukcije.
[ vladd @ 12.09.2015. 12:26 ] @
To europsko rasipanje novca i usporavanje saobracaja po selendrama uoste(da ne bi redneci "razvijali" dokone zabave), zaista nije nikakva referenca, kako za velike evropske gradove, tako i za Srpske, male gradove.

Ono sto postoji u Parizu, Minhenu, Lodonu ili Rimu, zaista se ne moze porediti sa malenim selendricama, ali je poredljivo sa Slavijom, Autokomandom, Bogoslovijom, opstinom NBGD..cak selendrice nisu poredljive sa dva kruzna toka kod Arene..
[ pisac @ 12.09.2015. 13:07 ] @
Inače, od kada su napravili kružni tok kod zgrade Geozavoda (pored autobuske stanice), napravili su krkljanac tamo. Bilo je mnogo manje zagušenja kada su tu radili semafori svoj posao.

Srećom pa se negde ubrzo posle tog kružnog toga pustio novi most Borča-Zemun, pa su kamioni preusmereni tamo, i tako su igrom slučaja prikrili kolika glupost je ovaj kružni tok.
[ Killjoy @ 26.05.2017. 23:56 ] @
Prijatalji moji,

Pravila o KT u zemlji Srbiji su potpuno bezvezna.
Prvo i osnovno ni oni sami nisu svesni da li se KT tretira kao "Put sa pravom prvenstva prolaza" ili kao "raskrsnica".

Da je KT "PPP" onda lagano možeš da staneš u KT, upališ sva 4 i zapališ cigaretu, zašoraš banderu kao džukac...

Ali da je KT "RASKRSNICA" ne bi se "PO našim PRAVILIMA" prestrojavali u spoljašnju traku za izlaz jer u raskrsnici NEMA prestrojavanja.


90% naših vozača uđe u desnu traku u KT pa obiđe pun krug (polu-kružno, jel) ili izađe na pretposlednjem izlazu, takoreći na levom izlazu u odnosu na sebe.


Meni je to užasno besmisleno.

Desna traka BI trebalo da služi za obavezno desno, a unutrašnja za sve ostale izlaze.
[ goat @ 30.05.2017. 08:25 ] @
^^
Prijatelju naš

pravila KT u Srbiji nisu bezvezna jer nisu izmišljena u Srbiji već su od nekuda prepisana (kao što to obično biva), postoji to prestrojavanje u kružnom toku koga većina izvodi expresno iz periferije u centar pa iz centra pravo u granu gde je zausio k'o govedo u detelinu, jelte VIP je u pitanju nego kako,

... nažalost mentalno zdravlje većine učesnika u saobraćaju u SRB nije na zavidnom nivou.. nisu kriva pravila već intelektualno siromaštvo koje ozbiljno spopada ove prostore....

PS. pre dve nedelje pričam sa Rumunom, kaže čovek da i u Rumuniji nije "sveto u saobraćaju", npr. kod njih trube na semaforu nekom ako se malo "uspava" prilikom kretanja na zeleno, ali da se skreće i prestrojava bez žmigavca kao u Srbiji - to mu nikako u glavu ne ide

[ CandyMan @ 01.06.2017. 10:10 ] @
U Zrenjaninu i Novom Sadu kružni tokovi funkcionišu savršeno. U ZR-u mislim da stoji i znak koji opisuje kako se kretati kroz kružni tok.
Vozača (odlično) opisanih kao zausio k'o govedo u detelinu, jelte VIP je u pitanju nego kako ima svud redom. Na NS bulevarima STALNO ima radara, što je pomoglo da se vozači obuče za ograničenje 50, cenim da bi policijska kontrola rešila i problem sa kružnim tokovima.
[ vladd @ 08.06.2017. 07:19 ] @
Zrenjanin ima malo ispod 80000 stanovnika, Novi Beograd oko 250000..Jedna zgrada u bloku 23, u obliku dvostrukog slova S, ima 2500 stanovnika..

Koliki god procenat navedenih da ima vozilo, svi se oni dovezu na par punktova...tu ne funkcionise nista sto se zamisli u saobracaju...
[ goat @ 08.06.2017. 21:05 ] @
Citat:
vladd: Zrenjanin ima malo ispod 80000 stanovnika, Novi Beograd oko 250000..Jedna zgrada u bloku 23, u obliku dvostrukog slova S, ima 2500 stanovnika..

Koliki god procenat navedenih da ima vozilo, svi se oni dovezu na par punktova...tu ne funkcionise nista sto se zamisli u saobracaju...


naravno, onda treba pravila baciti u vodu i pozvati u pomoć zdrav razum, pa na primer na uključenju ili ukršatanju dva puta na kojima su formirane kolone vozila a koje treba da se "sliju" u jednu kolonu trebalo bi da ide jedan po jedan iz svake kolone, a ne da se poštuje pravilo puta sa prvenstvom prolaza jer bi oni iz sporednog penzije sačekali, ali koliko od nas u takvom slučaju u koloni na putu sa prvenstvom prolaza pusti vozilo iz kolone sa sporednog puta da se uključi (osim ako iz sporednog ne ide VIP kome je konj zgazio na rep)? svaki 2!? ili 6-ti?


[ botr @ 08.06.2017. 21:08 ] @
Ja uvek, naucio u Nemackoj, ali kod nas ako propustis jednog, onda nagrnu jos trojica, valjda te vide kao slabu kariku ako stanes da propustis vozilo i ako imas prednost.
[ goat @ 08.06.2017. 21:26 ] @
Citat:
botr: Ja uvek, naucio u Nemackoj, ali kod nas ako propustis jednog, onda nagrnu jos trojica, valjda te vide kao slabu kariku ako stanes da propustis vozilo i ako imas prednost.


zdrav razum i pogled koji doseže dalje od vrha sopstvenog nosa tom trojici nedostaje... jedan prema tri... i nije nam loš prosek kako ponekad izgleda
[ pajapop @ 08.06.2017. 21:41 ] @

Nego...nesto se pitam...kako se sad prolazi Slavija? El` moze da se zastane i malo poslusa muzika???
[ goat @ 09.06.2017. 09:10 ] @
Citat:
pajapop: Nego...nesto se pitam...kako se sad prolazi Slavija? El` moze da se zastane i malo poslusa muzika???


može i ceo koncert da se posluša, preduzimljivi mogu da krenu sa tezgom sa sendvičima jer u reci pešaka ima sigurno gladnih..

PS. Slaviju "muče" pešački prelazi, mada da nije njih bilo bi žešćeg guranja u KT

definitivno kružni tok nije za (gradske) saobraćajne gužve; kružni tok drastično usporava kada je gužva u pitanju, dobar je za raskrsnice lokalnih puteva i puteva manje frekfencije saobraćaja; za gužvu su semafori majka
[ Lavlja_Jazbina @ 05.09.2017. 19:12 ] @
Citat:
Nego...nesto se pitam...kako se sad prolazi Slavija? El` moze da se zastane i malo poslusa muzika???

Ako bude ovako,tesko.Nema se vremena.:).




Mislim da su ova ostrva krucijalna da se malo vozaci dovedu u red!Ako su ostrva!
[ bakara @ 05.09.2017. 21:22 ] @
Nasi vozaci u opste ne kapiraju kruzni tok sa tri trake i da tu treba da se prestroji ako hoce da izadje.
[ Lavlja_Jazbina @ 05.09.2017. 21:28 ] @
Na slici nema znakova.A ovaj koji je unutar prstena misli da u zadnjem trenutku uleti u Beogradsku.

Jedan primer.
[ mjanjic @ 05.09.2017. 22:24 ] @
Da, ali kad ima baš veliki broj vozila i kad su unutrašnje trake pune vozila koja dolaze sa moje leve strane, a spošaljnja nije, kako da se ja ubacim u tu unutrašnju traku ako treba da izađem na poslednjem izlazu (levo od mesta gde ulazim u kružni tok)?
Ako stojim na ulazu u kružni tok ili samo uđem i zauzmem spoljašnju traku, onda treba da čekam da se srednja isprazni pa da se prestrojim (uz žmigavac)? Ko će da mi stane ako vozila stalno dolaze iza mene srednjom trakom i da li su obavezni da se zaustave i propuste me? A prema pravilima kružnog toka, ja njih moram da propustim jer mi dolaze sa leve strane, pa ispada da moram da čekam da svi prođu - a za to vreme blokiram spoljašnju traku kojom neko hoće samo do prvog sledećeg isključenja.


Dakle, pričam o slučaju kada ima baš mnogo vozila i kada kružnom toku i kada praktično niko ne uključuje žmigavce pa treba biti vidovit.
Tamo gde su 2 trake, posebno u manjim gradovima, na ulazu se uvek čeka bez obzira da li sa leve strane vozilo dolazi spoljnom ili unutrašnjom trakom - jer niko ne uključuje žmigavac ni za isključenje ni za nastavak vožnje u kružnom toku unutrašnjom trakom (jer tada ko skreće u prvom isključenju desno može da se uključi u spoljašnju traku i praktično odmah izlazi iz kružnog toka, što i jeste namena dve trake, s tim da ako neko nastavi spoljašnjom trakom, morao bi u slučaju istovremenog isključenja da propusti onoga iz unutrašnje trake - opet, ako ima uključen desni žmigavac).
[ Java Beograd @ 06.09.2017. 07:28 ] @
Pravila treba znati i poštovati, ali najvažnije je poznavati lokalne navike vozača.

Naravno, to je nemoguće za one koji nisu lokalci, pa su zato, naravno i logično, saobraćajni propisi najvažniji. I oprez, koji je još važniji.

Imaš dva, po veličini veoma slična kružna toka u Bgd: Slavija i kružni tok kod Opštine Novi Beograd. I dok se na Slaviji vozi uglavnom lagano i pomalo "uleće" i kad se nema prednost, dotle se na kružnom toku kod Opštine Novi Beograd uglavnom vozi veoma brzo, i maksimalno vodi računa da se nikako ne uzurpira tuđe pravo prvenstva.

Zato su na Slaviji češći blagi incidenti, "češanja" i slično, a na ovom drugom kružnom toku, kad se zakucaju, dobro se zakucaju.
[ član @ 06.09.2017. 07:45 ] @
Citat:
Java Beograd: i maksimalno vodi računa da se nikako ne uzurpira tuđe pravo prvenstva.

ovo pogotovo! :))))) postovanje tudjih prava u voznji po Beogradu, da da...
[ Java Beograd @ 06.09.2017. 07:50 ] @
Citat:
član: ovo pogotovo! :))))) postovanje tudjih prava u voznji po Beogradu, da da...


Glupo je da iz celog posta, izvučeš jedan deo jedne rečenice, i to komentarišeš, na bilo koji način.

Da nisi možda političar ? Zvučiš mi kao neko ko je učio Dačićevu školu.
[ Java Beograd @ 06.09.2017. 07:55 ] @
Ali, ajde, ako si baš toliko, toliko pametan i mudar i iskusan, ČIK da te vidim da iz pravca Mihajla Pupina, kad nemaš prednost presečeš put autobusu 17 koji juri u kružnom toku prema Zamunu. Na već pomenutom kružnom toku kod Opštine NBG.

Pa ako preživiš, piši iz ortopedske klinike kako si se proveo.
[ član @ 06.09.2017. 07:59 ] @
Citat:
Java Beograd:Pravila treba znati i poštovati, ali najvažnije je poznavati lokalne navike vozača.

Naravno, to je nemoguće za one koji nisu lokalci, pa su zato, naravno i logično, saobraćajni propisi najvažniji. I oprez, koji je još važniji.

Imaš dva, po veličini veoma slična kružna toka u Bgd: Slavija i kružni tok kod Opštine Novi Beograd. I dok se na Slaviji vozi uglavnom lagano i pomalo "uleće" i kad se nema prednost, dotle se na kružnom toku kod Opštine Novi Beograd uglavnom vozi veoma brzo, i maksimalno vodi računa da se nikako ne uzurpira tuđe pravo prvenstva.

Zato su na Slaviji češći blagi incidenti, "češanja" i slično, a na ovom drugom kružnom toku, kad se zakucaju, dobro se zakucaju.

posebno mi se svidja ovo sto si napisao za postovanje tudjih propisa na krznom toku kod opstine na NBG!
postovanje tudjih propisa u voznji po BG, da da...

eto, jel sad bolje?
[ član @ 06.09.2017. 08:01 ] @
pa tako reci, znaci ne voze "fer" da bi postovali tudje pravo, nego da ne bi poginuli!
[ Java Beograd @ 06.09.2017. 08:41 ] @
Jedno je povezano sa drugim.

Ako neko ko zna da ima prvenstvo prolaza nagazi po gasu, (i pri tom je autobus) svejedno je da li ćeš ti da ga propustiš iz straha za život ili radi poštovanja saobraćajnih propisa.



Poenta mog posta uopšte nije poštovanje / nepoštovanje propisa u Bgd. Čak sam i istakao razliku u ukazujući na dva drastično različita kružna toka.
Nigde nisam izdvojeno potencirao da se u Bgd posebno poštuju saobraćajni propisi.
Naprotiv.
Opisao sam kružni tok kod Opštine NBG kao kontrast Slaviji, za koju sam naveo zapažanje da se tu najmanje poštuje prvenstvo prolaza, ali svi uglavnom voze sporije, pa se retko dešava neki ozbiljniji udes.

Poenta posta je da za prometne kružne tokove uvek postoje neka lokalna, nepisana pravila, koje je najbolje imati na umu.



Ali, svejedno, kapiram da me vučeš dole na svoj nivo, i tu pokušavaš da dobiješ na iskustvo. Pa ću stoga da propustim dalju polemiku.


[ član @ 06.09.2017. 08:57 ] @
aj Javo, iskuliraj... malo mi je smesno zazvucao taj deo koji sam prokomentarisao, nije mi bila namera da se raspravljam sa tobom. smatram te vrlo konstruktivnim ucesnikom ovog foruma, samo si malo, ko sto onaj Robija kaze, "Nahhpičkan" covek pa uvek tako reagujes kad neko napise nesto sto ti se ne svidja! :)
[ bakara @ 06.09.2017. 09:17 ] @
Citat:
mjanjic:
Da, ali kad ima baš veliki broj vozila i kad su unutrašnje trake pune vozila koja dolaze sa moje leve strane, a spošaljnja nije, kako da se ja ubacim u tu unutrašnju traku ako treba da izađem na poslednjem izlazu (levo od mesta gde ulazim u kružni tok)?
Ako stojim na ulazu u kružni tok ili samo uđem i zauzmem spoljašnju traku, onda treba da čekam da se srednja isprazni pa da se prestrojim (uz žmigavac)? Ko će da mi stane ako vozila stalno dolaze iza mene srednjom trakom i da li su obavezni da se zaustave i propuste me? A prema pravilima kružnog toka, ja njih moram da propustim jer mi dolaze sa leve strane, pa ispada da moram da čekam da svi prođu - a za to vreme blokiram spoljašnju traku kojom neko hoće samo do prvog sledećeg isključenja.

Cim udjes u kruzni prestrojavas se u unutrasnju traku osim ako odmah na sledecem ne izlazis.
Na kruznom toku obicno nema stajanja, samo se malo uspori i odmah ulazi ili izlazi.

Mene nerviraju samo vozaci koji iz srednje trake hoce da izadju napolje, a recimo ja recimo tek udjem i hocu odmah na prvom izlazu napolje.
On se iz srednje nije prestrojio za napolje pa obicno svira jer mu blokiramo izlaz.
To se obicno desava kod arene iz antifasisticke borbe i spanskih boraca kada se skrece na gazelu odmah desno a tuda se brzo i vozi.
[ mjanjic @ 06.09.2017. 10:03 ] @
Lepo je to teorijski, ali šta kad su gužve i sa leve strane ti stalno dolaze pune sve tri trake, ili je recimo puna srednja traka, kako onda da se prestrojiš?

Tih par velikih kružnih tokova u Beogradu i nekako, ali po Srbiji su napravili kružne tokove čiji je obim po sredini trake za vožnju manji od 30m, što znači da pri normalnoj vožnji ni 5 auta ne može da bude u kružnom toku istovremeno.
[ bakara @ 06.09.2017. 10:26 ] @
Ima i po BG manlih kruznih tokova, i sto je manji kruzni tok vozila iz njega brze izlaze, i da moras da stanes na ulazu je manje strasno od stajanja na semaforu.

Da je srece da se svi semafori zamene kruznim tokovima, manje bi bilo guzve.
[ Java Beograd @ 06.09.2017. 10:33 ] @
Citat:
mjanjic:Tih par velikih kružnih tokova u Beogradu i nekako, ali po Srbiji su napravili kružne tokove čiji je obim po sredini trake za vožnju manji od 30m, što znači da pri normalnoj vožnji ni 5 auta ne može da bude u kružnom toku istovremeno.

Nisu svi veliki. Evo jednog primera minijaturnog kružnog toka, "uguranog na silu" umesto raskrsnice.

https://www.google.rs/maps/@44...fov%3D100!7i13312!8i6656?hl=en

Ali, mereći dimenzije kružnog toka, preko Google Maps, dobijam da je prečnik po sredini toka oko 20m, što nas dovodi do obima od oko 60m. Dakle, ako je linkovani kružni tok 60m u obimu, pitam se kako izgleda onaj od 30m ?! Jel možeš neki link da priložiš. Google Maps možda.


[ bakara @ 06.09.2017. 12:01 ] @
@Java

taj kruzni tok nije tu na silu, vec su okolni stanari pisali peticiju.
Takodje je trazeno da se stavi isti takav izmedju b70 i b45 ali navodno nema vise para za tu investiciju

Ovaj kruzni tok je resio vecitu guzvu u surcinskoj ulici, samo bi bilo dobro da se gore postavi jos jedan:
https://www.google.rs/maps/@44...3312!8i6656!9m2!1b1!2i42?hl=en
[ Java Beograd @ 06.09.2017. 12:30 ] @
Ne, to "na silu" mislio sam u sledećem kontekstu: nije bilo projektovano unapred, pa da se obezbedi dovoljno prostora, nego je tu bila obična raskrnsica, koja zauzima relativno manje mesta, i onda je na prostoru obične raskrsnice "uguran" ("na silu") čitav kružni tok. Koji je, očigledno, minimalan. Ali funkcioniše.
[ bakara @ 06.09.2017. 12:52 ] @
Funkcionise odlicno.
Mislim da je cak i jeftinije da se raskrsnica resi sa kruznim tokom nego da se vuku sinhronizovani semafori narocito kada se projektuje nova ulica.

Ali eno onaj novi spoj na tosinom bunaru prema novom mostu bolje da su resili kruznim tokom, a sada smo dobili nepotrebno zadrzavanje na toj raskrsnici koje ranije nije postojalo.
[ mjanjic @ 06.09.2017. 13:10 ] @
Uzeo sam za primer ovaj kružni tok, sa jedne od najprometnijih raskrsnica ovde kod mene:
https://www.google.rs/maps/@43...3Dw203-h152-k-no!7i3488!8i2616

Dva auta da idu jedan pored drugog pun krug nema šanse, urađene su sa suprotne strane duple trake za ulaz u kružni tok, ali je desna traka i za skretanje desno koje je odvojeno ostrvom, plus je tu 50 metara ispred i autobusko stajalište, a na manje od 100m i taksisti. A pešaka koliko tu prolazi stalno, da ne pominjem (na mestu sa koga je fotografisano).
Takođe, ima li smisla meriti prečnik srednje linije kružnog toga sa dve trake ili prečnik srednje linije unutrašnje trake, koji kod ovog kružnog toka sa slike teško da ima više od 15m, a prečnik unutrašnje linije nema ni 10).
Tako se kružni tok praktično efektivno svodi na jednu traku, i kada su popodne veće gužve, iz smera centra (smer u kome je snimano) ne može da se uđe u kružni tok, jer sa njihove leve strane i iz suprotne ulice stalno pristižu vozila, pa se formira kolona od nekoliko stotina metara.


Za kružni tok sa više traka je potrebno imati i ulaze sa više traka, tako da oni koji skreću odmah desno koriste spoljni prsten, oni koji skreću 2-3 ulice kasnije srednji, a ostali unutrašnji. Ovako, onaj ko hoće da izađe na suprotnoj strani blokira one koji bi odmah skrenuli desno pa se i tako stvaraju još veće kolone.


Evo kad su velike gužve kod Trijumfalne kapije u Parizu, neka mi neko kaže da je to bolje nego semafor:
https://www.youtube.com/watch?v=-2RCPpdmSVg

Naravno, semafori bi bili bolji kad su baš velike gužve, ili saobraćajci, a kada nema gužvi, kružni tokovi su bolje rešenje, samo bez semafora i sl. često ume da se dogodi nešto ovako:
https://www.youtube.com/watch?v=md99WmB2o2U


Međutim, "ludi" britanci su napravili nešto u čemu bi se većina vozača u Srbiji izgubila (imati u vidu da voze levom stranom), ali je ipak vrlo zgodno za polukružna okretanja, jer se ne obilazi ceo glavni krug:
https://www.youtube.com/watch?v=Kafx_GGHqVg


Mada, nekada je za velike gužve rešenje prolaz kroz sredinu kružnog toga za glavni tok, plus semafori za periode špica da kružni tok ne bi bio praktično blokiran iz određenih smerova:
https://www.youtube.com/watch?v=0nMNKStQcVc
[ Java Beograd @ 06.09.2017. 13:28 ] @
Loši su ti primeri.

Ovaj prvi link u Parizu, ne znam zašto, ali su saobraćajni propisi upravo suprotni od najčešćih, i logičnih. Ovde, očigledno, inaju prednost oni koji ULAZE u kružni tok, što neminovno može da dovede do zagušenja kružnog toka.
E sad, zašto je to tako, valjda u pariskom sekretarijatu za saobraćaj znaju najbolje. Ali, u svakom slučaju, ovo je retkost, i primer nije tipičan.

Ovaj treći link, britanski je ušao u sve "najluđe" antologije na svetu. Jedinstven je i neponovljiv, unikatan. Naravno da nije tipičan primer.

Ovaj četvrti, opet, ima semafore pre ulaska u kružni tok. Stoga, opet, nije tipičan primer.

Ali, nevezano za sve tvoje primere, jasno je da uvek postoji neka određena, maksimalna gustina saobraćaja, koja, kad se premaši sve ode "u tri lepe". Ništa ne vredi.
[ bakara @ 06.09.2017. 13:31 ] @
Citat:
mjanjic:.
Takođe, ima li smisla meriti prečnik srednje linije kružnog toga sa dve trake ili prečnik srednje linije unutrašnje trake, koji kod ovog kružnog toka sa slike teško da ima više od 15m, a prečnik unutrašnje linije nema ni 10).
Tako se kružni tok praktično efektivno svodi na jednu traku, i kada su popodne veće gužve, iz smera centra (smer u kome je snimano) ne može da se uđe u kružni tok, jer sa njihove leve strane i iz suprotne ulice stalno pristižu vozila, pa se formira kolona od nekoliko stotina metara.


Za kružni tok sa više traka je potrebno imati i ulaze sa više traka, tako da oni koji skreću odmah desno koriste spoljni prsten, oni koji skreću 2-3 ulice kasnije srednji, a ostali unutrašnji. Ovako, onaj ko hoće da izađe na suprotnoj strani blokira one koji bi odmah skrenuli desno pa se i tako stvaraju još veće kolone.

Ja stvarno ne vidim u cemu je tu problem, eno gore sam ja ostavio link do kruznog toga gde je pre bio semafor pa si 3km putovao sat vremena, sustina je da vozila ne stoje vec da se krecu makar minimalnom brzinom, sad postoji jos jedno usko grlo malo vislje jer na tom delu nema bas mesta da se postavi kruzni tok jer prolaze autobusi ali pre ili kasnije moraju i to resiti i tako rasteretiti ulicu skroz.
Citat:

Evo kad su velike gužve kod Trijumfalne kapije u Parizu, neka mi neko kaže da je to bolje nego semafor:


To samo izgleda konfuzno...
Prvo pogledaj koliko je to vozila. drugo java je vec objasnio i vidi se da i oni postuju pravila.
Trece pogledaj na tajmer i videces da su ta vozila stajala tek 20 sekundi i onda razmisli koliko bi trebali da stoje na semaforu.

Sto se engleza tice oni su saobracajne propise doterali do savrsenstva i ubacili visestruke kruzne tokove plus su obelezili gde treba da se vozi a gde treba da se stane pa i najveci laik ne bi trebao da ima poteskoca za snalazenje.

U svakom slucaju vidi se iz svih primera da saobracaj ne stoji vec cirkulise bez zastoja i uz prilicnu gustinu saobracaja.
[ Lavlja_Jazbina @ 06.09.2017. 20:08 ] @
Citat:
Java Beograd: Nisu svi veliki. Evo jednog primera minijaturnog kružnog toka, "uguranog na silu" umesto raskrsnice.

https://www.google.rs/maps/@44...mbfov=100!7i13312!8i6656?hl=en

Ali, mereći dimenzije kružnog toka, preko Google Maps, dobijam da je prečnik po sredini toka oko 20m, što nas dovodi do obima od oko 60m. Dakle, ako je linkovani kružni tok 60m u obimu, pitam se kako izgleda onaj od 30m ?! Jel možeš neki link da priložiš. Google Maps možda.


Mislim da gresis.Da je kruzni toliko mali ( da uzmemo da je kolovozna traka 3m x 2 kolovozne trake pa x2 ispada da je 12m samo

kolovozne trake + ostrvo.Inace razmak izmedju 2 bandere je blizu 50m a to je bas razmak,moras priznati)

a esto se dogodi da onaj iz desne trake cilja levu,kada ides pravo ka domu zdravlja.

Sad sta je manji kruzni od ovog,voleo bi da vidim.mozda po 1 kolovozna traka.
[ Java Beograd @ 07.09.2017. 08:05 ] @
Napisao sam da sam dimenzije očitao sa Google Maps. Ako on greši, onda sam ja loše preneo.


[ Lavlja_Jazbina @ 07.09.2017. 21:57 ] @
Ma nije bitno,prodji,proci cu i ja.I onako si u jednoj temi rekao da uzimas pljeskavice kod Milana ,ja vise kod Kalika.

Sve u svemu sprceni kruzni a cirkulacija saobracaja velika.
[ Java Beograd @ 12.09.2017. 08:38 ] @
DDI

Zanimljivo i efikasno rešenje

https://www.youtube.com/watch?v=5gLxlXamhgY
[ bakara @ 12.09.2017. 11:18 ] @
Samo zanimljivo za neke magistrale i slicno, jer zauzimaju mnogo prostora, stari dobri kruzni tok je i dalje efikasniji.
Recimo na tim dajmond raskrsnicama za prvu levo ima lepo da se navozas okolo.
[ vojans @ 22.09.2017. 14:59 ] @
Pozdrav,
vidim, 10 strana pisanija? :)
Ja koliko sam pročitao u zakonu, postoji više opcija.
Prvo, zato što nije u svakoj zemlji isto. ;)

Konkretno kod nas, postoje 2 opcije:
1. kružni tok koji na znaku ima po jednu strelicu
2. kružni tok koji ima više strelica

1. ovde se poštuje pravo desne strane. To što si spolja ili unutra ne daje ti obavezu da se prestrojavaš po trakama gde god da izlaziš. Onaj iz unutrašnjeg prstena mora da pazi na/pusti one iz spoljnog/izlaznog kad se prestrojava. Znači, kao i inače, kod problema, kriv je onaj koji je menjao traku.

2. vrlo slično, ali ovde treba da se prestrojiš u unutrašnji ako misliš da kružiš dalje od prvog izlaza. Sve ostalo mislim da je isto.
[ pisac @ 04.10.2017. 01:09 ] @
Jasno da, ako postoje strelice, onda moraš i da ih poštuješ (ili ne bi ni bile crtane).

Evo kako izgleda uobičajeno ponašanje jednog prosečnog neznalice u kružnom toku:

https://youtu.be/BAh5QjclpzI?t=582
[ bakara @ 04.10.2017. 12:19 ] @
To je ono o cemu sam pricao, kruzni tok sa tri trake a baja iz unutrasnje trake hoce pravo napolje, apsolutno ne postujuci horizontalnu signalizaciju.

Mada horizontalnu signalizaciju ne postuju ni na redovnim raskrsnicama.
[ Java Beograd @ 04.10.2017. 12:42 ] @
Citat:
bakara: ... kruzni tok sa tri trake a baja iz unutrasnje trake hoce pravo napolje, apsolutno ne postujuci horizontalnu signalizaciju....
Ma horizontalna signalizacija je još i najmanji problem. Jer, na video klipu
- baja se prekasno setio da treba da izađe
- nije ni pogledao retrovizor
[ bakara @ 04.10.2017. 16:45 ] @
Koji retrovizor pa autobus je bio ispred desno od njega...nije taj gledao nista vec je zacrtao sebi putanju.
[ dlalic @ 05.10.2017. 08:46 ] @
Citat:
bakara: To je ono o cemu sam pricao, kruzni tok sa tri trake a baja iz unutrasnje trake hoce pravo napolje, apsolutno ne postujuci horizontalnu signalizaciju.

Mada horizontalnu signalizaciju ne postuju ni na redovnim raskrsnicama.


Postoji lek i za takve

A voleo bih te majstore da vidim npr ovde . Kruzna raskrsnica dva bulevara, nekoliko šinskih linija, sa semaforima unutar toka
[ bakara @ 05.10.2017. 08:54 ] @
Da, madjari imaju odlicno resenje sa tim betonskim kuglicama. Moze da se predje, al ne moze bezbolno
[ Java Beograd @ 05.10.2017. 09:38 ] @
Kuglice su majka za pacijente.