[ Budući Biznismen @ 10.01.2011. 23:30 ] @
Pozdrav svim ljudima dobre volje!

Nakon meseci traženja pravih informacija, dođoh do zaključka da su one negde skrivene, ili moram da ih kupim svojim greškama, što naravno, želim minimalno da smanjim.
Evo kako razmišljam i šta me muči:

Želeo bih maksimalno da izbegnem plaćanje poreza (legalno). Dakle, ne zanima me PIO, niti bilo šta. Ja smatram da ću svoj novac najbolje rasporediti.
Imam neke ideje kako bih započeo eBiznis, tj nekoliko. Nekoliko sajtova već godinama furaju, i veoma dobro su posećeni, i došlo je vreme da ih monetizujem, a na neke tek razvijam, kao i neke proizvode (e-proizvodi).

E sad, problem kod osnivanja firme, kompanije, preduzeća u Srbiji je što tada, koliko sam shvatio, MORAM da budem zaposlen, i da uplaćujem negde doprinose. Da li je to istina? Ili mogu da budem vlasnik preduzeća (D.O.O.), i da primam novac na njegov račun, bez da sam zaposlen, jer ne želim da mi se smanjuje profit. Ne želim da imam ni jednog zaposlenog. Sve mogu sam, ili uz pomoć drugih, uz jednokratnu nadoknadu. Dakle, prihod bi bio sa web stranica, da li prodajom usluga i proizvoda koje ja kreiram, da li naplatom reklamnog prostora.

Dalje, koliko sam shvatio, porez na prihod je 10%, i on ide na kraju kalendarske godine. Ako je tako, to znači da trebam da što više potrošim novca, kako bi mi preostalo što manje novca na kraju godine. Naravno, nisam glup pa da nemilice trošim pare, trošio bih ih na kupovinu razno raznih aktiva i time povećavao prihode.

Znam da do 3-4 miliona dinara mogu da budem paušalac, ali po biznis planu ću lako probiti taj limit :D

Osnivanje D.O.O.-a bi me, koliko sam razumeo, koštalo 500-tinjak evrića.


Druga ideja mi je da osnujem LLC kompaniju u Delaweru, jer tako, ako imam prihode van SAD, ne plaćam nikakv porez! E sad, tu me buni bankovni račun. Nije obavezno imati bankovni račun u USA, ali mi nije jasno onda da li ja plaćam porez u državi u kojoj je račun tog LLC-a, iako je kompanija Američka? Nije mi frka da naplaćujem u devizama.

Osnivanje LLC-a u Delaweru bi me koštalo 500-tinjak dolarića, + još toliko ako bih otvarao bankovni račun tamo, što baš i ne želim.


Ciljam na prihod sa teritorije Ex-Yu država, za početak Srpsko tržište, a kasnije i ostala.

Dakle, šta mi predlažete? Koja je najbolja opcija za mene?
[ serviser terenac @ 11.01.2011. 00:55 ] @
Za osnivanje doo samo osnivacki ulog je 500 eur (250 odmah + 250 u roku od mislim 2 godine), mada realno trebas racunati sa oko 1000 eur za osnivanje doo, sto je vec bilo predmet diskusije ranije u temama.

Ti kao osnivac ne moras da budes zaposlen u stalnom radnom odnosu ali neko mora bar kao dopunsku delatnost od 4 radna sata dnevno ako je vec zaposlen u stalnom radnom odnosu negde. Najverovatnije taj neko treba imati saglasnost poslodavca da pored stalnog zaposlenja moze da se bavi i dopunskom delatnoscu koja nije konkurentna delatnoscu stalnog zaposlenja. Kako bi to izgledalo da preduzece ostvaruje prihode bez ijednog zaposlenog ?

Doprinosi za dopunsku delatnost su nesto malo umanjeni u odnosu na doprinose pri stalnom radnom odnosu.

Kod strukture troskova trebas voditi racuna da ti sitni materijalni troskovi ne prelaze neki procenat zarade preduzeca inace se smatra manipulacijom, mada slobodno mozes ulagati u opremu kojom obavljas delatnost ili u magacin robe koju prodajes. Postoji niz nacina kako se novac moze uloziti kroz preduzece a da ne bude kaznjivo ali o tome najbolje da porazgovaras sa iskusnim knjigovodjom. Mozes kupovati i sluzbeni auto i odrzavati ga o trosku firme a putne naloge pisati na sebe kao osnivaca, vlasnika i zaposlenog u svrhe obavljanja delatnosti/komercijale/menadzmenta - u stvari ni tu te neko nece mnogo kontrolisati osim ako trosis procentualno mnogo od zarade na vozikanja a zaradu ostvarujes putem interneta. Oko svega ovoga mozes doznati od nekog iskusnog knjigovodje koji ce ti sigurno trebati.

Koliko se secam zabranjeno je posedovanje deviznog racuna u inostranstvu ukoliko on nije povezan sa nekim od racuna kod nasih banaka.

Sto se tice firme u inostranstvu kako mislis ako ne ovlastis nekoga tamo ko moze da ti bude ovlasteno lice i da tamo saradjuje sa lokalnim organima vlasti radi kontrole, zamisli samo ovlastene potpise, pecate, poreske kontrole, ... nije to tako jednostavno. Zamisli samo prekrsaj jer ne poznajes njihove zakone ? Mogu ti naprave tuzbu tako da moras ici cak tamo na sudjenje, a onda se sudjenje moze odvijati mesecima,... Kako mislis da ti neko bude tamo ovlasteno lice bez prihoda i da odgovara za tvoje postupke kao rukovodioca firme ? Morao bi i tamo da imas neku fizicku adresu radi primanja sluzbene poste, regulisanje troskova tog prostora, da ne navodimo al ima jos mnogo toga ... komplikovano zar ne ?
Za firmu u inostranstvu a da nije poslovnica/predstavnistvo vec postojeceg preduzeca kod nas treba da budes zaista maher u poslovanju a ne pocetnik. Ni mi koji smo nekoliko godina sa sopstvenom firmom se bas ne bi tako lako upustili u igranje sa zakonima dveju drzava.




[ Budući Biznismen @ 11.01.2011. 01:29 ] @
Pa ne bih JA posedovao račun u inostranstvu, nego moja firma... A sve se to da odraditi preko ovlašćenih agencija koje se bave time - uslužnim osnivanje preduzeća.
Po zakonu države Delaware USA, ne treba voditi knjige, niti platiti bilo kakav porez, niti će te iko pitati kako si zaradio pare, sve dokle god si jedini vlasnik LLC-a, i prihodi su 100% u inostranstvu napravljeni :) Pečati i ostalo ne treba da imam.

Ja bih se bavio veoma jednostavnim poslom - kreiram svoj sadržaj koji prodajem :) No big deal.

Nego mene zanima u tom slučaju, da li mogu na tu kompaniju koja je u USA, da napravim račun u banci u Srbiji. Mislim, znam da mogu, ali da li se oporezuje tada po zakonu Srbije ili Delaverskom zakonu, jer je firma u Delaveru USA.