[ vlada131 @ 19.01.2011. 04:58 ] @
Citat:
Beograd "usisava" čitavu Srbiju

19. januar 2011. | 00:12 | Izvor: Novosti
Beograd -- Može li glavni grad da izdrži ogromne migracije. Svake godine oko 35.000 ljudi doseli se u Beograd, a svaka novodoseljena porodica košta državu 100.000 evra.



Pomenuti novac ide za izgradnju novih priključaka na vodovod i struju, parking mesta i upise u škole i vrtiće. U gradskoj vlasti kažu da je situacija alarmantna.

Prema rečima Miroslava Čučkovića, člana Gradskog veća i Komisije za pomoć nerazvijenim područjima, u Beograd svakodnevno dolazi od 300 do 500 ljudi na posao. Oko 25.000 mladih tu i ostane.

S obzirom na to da 18.000 srednjoškolaca iz Beograda u svakoj generaciji ne ide na studije, to znači da se broj onih koji konkurišu za ista radna mesta duplira. "U celoj istočnoj Srbiji živi samo 430.000 ljudi, koliko ih ima u Novom Beogradu. Ako nešto ne učinimo, preti opasnost da se Srbija isprazni i da se svi presele ovde", kaže Čučković.

U Beogradu se živi na crno

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u 2009. godini u Beograd se doselilo 51.597 ljudi. Ovu brojku ”pumpa” ogroman broj onih koji tu žive neprijavljeno, kažu u beogradskoj vlasti.


Zato je Skupština grada prošle godine odvojila 50 miliona dinara, a toliko će i ove, kao pomoć za 20 najnerazvijenijih opština. Trajno rešenje, ipak, po Čučkovićevom mišljenju, jeste regionalizacija, u kojoj će regionalne vlade odlučivati o svojim parama, a 70 odsto poreza na plate vraćaće se lokalu.

I u opštinama širom Srbije poručuju da bi najbolje bilo da im centralna vlast vrati ”zakinute” transfere na stari nivo. U budžetu za ovu godinu oni su povećani za 20 odsto i iznose 32 milijarde dinara, ali su i dalje za četvrtinu manji od onih iz 2008, kaže Saša Paunović, gradonačelnik Paraćina.

"Da je država uložila 100 miliona evra u Crnu Travu i druge nerazvijene opštine, ne bi morala da izdvaja 300 miliona za most preko Ade", objašnjava on.

Argument da centralna vlast nema više novca da da lokalu, prema mišljenju poslanika DSS iz Niša Milana Lapčevića, koji je podneo krivičnu prijavu protiv premijera i ministarke finansija zbog nezakonitog smanjivanja transfera - ne stoji. "Niš je do sada oštećen za dve milijarde evra, koje su umesto kod nas, ostale u republičkoj kasi", kaže on.



http://www.b92.net/biz/vesti/s...01&dd=19&nav_id=486754
[ Odin D. @ 19.01.2011. 08:25 ] @
Citat:
a svaka novodoseljena porodica košta državu 100.000 evra.

Jes vala. Kako se koja porodica doseli u Bg o'ma dobije od drzave okruglo 100.000 evra.

Citat:
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u 2009. godini u Beograd se doselilo 51.597 ljudi.

Citat:
Zato je Skupština grada prošle godine odvojila 50 miliona dinara, a toliko će i ove, kao pomoć za 20 najnerazvijenijih opština.

50 miliona / 51.000 = 980 din po glavi doseljenika.
Tolike pare mogu svakom doseljeniku promjeniti zivot iz korjena.

Citat:
"Da je država uložila 100 miliona evra u Crnu Travu i druge nerazvijene opštine, ne bi morala da izdvaja 300 miliona za most preko Ade", objašnjava on.

Objasnjava, objasnjava.
Da je imao ko da ga pogura, sad je mogao na Oxfordu objasnjavati.
[ mmix @ 19.01.2011. 10:19 ] @
Da, a kad ja kazem da ce se Srbija svesti na beogradski pasaluk i da ce Srbija ostati i bez ostalih teritorija gubitkom vecinskog stanovnistva ispadoh ja izdajnik.
[ Miroslav Jeftić @ 19.01.2011. 10:39 ] @
Cela Srbija taman ima stanovnika kao jedan veliki grad A možda to i nije toliko loša ideja, da svi žive na jednom mestu, kao u praistoriji... povratak korenima
[ NoneVi @ 19.01.2011. 10:43 ] @
Svako ide tamo gde mu najviše odgovara. Ako ljudima odgovara BG neka idu svi u Bg.

Nastranu što je intervju blagi fašizam.

Citat:
mmix: Da, a kad ja kazem da ce se Srbija svesti na beogradski pasaluk i da ce Srbija ostati i bez ostalih teritorija gubitkom vecinskog stanovnistva ispadoh ja izdajnik.


Moš' mislit. Ovde se ionako teritorije brane samo u kafanama.

[ Horvat @ 19.01.2011. 12:13 ] @
Citat:
Pomenuti novac ide za izgradnju novih priključaka na vodovod i struju

neko bi pomislio da se za nove prikljucke ne treba placati nego da samo kazes "hocu vodu/struju" i drzava plati sve troskove uvodjenja...

[ ventura @ 19.01.2011. 12:51 ] @
Citat:
Horvat: neko bi pomislio da se za nove prikljucke ne treba placati nego da samo kazes "hocu vodu/struju" i drzava plati sve troskove uvodjenja...

A inače su cene struje/vode/grejanja totalno komercijalne, kao i troškovi uvođenja istih, tako da nema frke, svako plati svoje... Možda ali kod branka kockice...

Struju, vodu i grejanje plaćamo 3-6 puta manje u odnosu na bilo koju drugu evropsku zemlju (http://www.energy.eu/#Domestic), ali zato hidroelektrana u Srbiji ne košta 3-6 puta manje nego u Nemačkoj gde je struja 4.5 puta skuplja. Cena infrastrukture je manje više identična i tu razliku u prihodima mora neko da plati (svi ostali građani ove države bez obzira da li koriste taj proizvod ili ne).

Tako da malo je neukusno frljati se sa tim fazonima da svako plaća svoj priključak i da je to fer... Nije. Kad svi budu plaćali tržišnu cenu za proizvode koje koriste onda mogu da se busaju u grudi kako sve sami plaćaju, a do tada tišina.
[ Horvat @ 19.01.2011. 12:57 ] @
izvini,nije bila rec o cenama (a kad se gadjamo cenama, mogli bi malo i plate da uporedimo),nego sa troskovima uvodjenja
za vodovod ne znam koliko je
ali za struju je ovde u subotici oko 1000e,ako ti je blizu bandera, samo uvodjenje struje

edit: evo malo i cena vode po eu (ne nadjem bolji izvor)
poredjenja radi, kubni metar vode u subotici je 35 dinara,odnosno 0.3348 eura
a u belgiji
0.058574 EUR/m3 for abstracted amounts less than 1000000 m3
u italiji je skuplje
The drinking water average price is 0.55 €/mc



[Ovu poruku je menjao Horvat dana 19.01.2011. u 14:42 GMT+1]
[ deki77 @ 19.01.2011. 13:52 ] @
Preracunato u dane
95 ljudi na dan
[ milance_kg @ 19.01.2011. 16:00 ] @
Citat:
Horvat
... poredjenja radi, kubni metar vode u subotici je 35 dinara,odnosno 0.3348 eura
a u belgiji
0.058574 EUR/m3 for abstracted amounts less than 1000000 m3
u italiji je skuplje
The drinking water average price is 0.55 €/mc



[Ovu poruku je menjao Horvat dana 19.01.2011. u 14:42 GMT+1]


U Kragujevcu m3 vode je 41.87, plus 0.20 po m3 za 'neke vode Srbije' i 8% PDV...
Sto mu dodje po m3 (izracunao, poklapa mi se sa racunom) - 45.44 din/m3...

Tako ako me neki slucaj natera da bezim odavde, nece me frapirati skupoca :)
[ ventura @ 19.01.2011. 16:22 ] @
Citat:
Horvat
ali za struju je ovde u subotici oko 1000e,ako ti je blizu bandera, samo uvodjenje struje

A ko je platio da bandera dođe blizu kuće? Izrasla je sama iz zemlje? Baš sam pre neki dan viđao kako sade stotine kilometara dalekovoda, a sadnice za trafo stanice su im još uvek bile na kamionu..

Citat:
Horvat
edit: evo malo i cena vode po eu (ne nadjem bolji izvor)
poredjenja radi, kubni metar vode u subotici je 35 dinara,odnosno 0.3348 eura
a u belgiji
0.058574 EUR/m3 for abstracted amounts less than 1000000 m3
u italiji je skuplje
The drinking water average price is 0.55 €/mc

Ok, voda je najmanje jeftinija u odnosu na EU ali je opet jeftinija... Ali voda kao voda nije neki bitan faktor u kućnom budžetu.. Šta je sa strujom i grejanjem?
[ Miroslav Jeftić @ 19.01.2011. 16:32 ] @
Citat:
ventura: A ko je platio da bandera dođe blizu kuće? Izrasla je sama iz zemlje? Baš sam pre neki dan viđao kako sade stotine kilometara dalekovoda, a sadnice za trafo stanice su im još uvek bile na kamionu..


O tome bi se već dalo diskutovati Npr. grdne pare su skupljane iz samodoprinosa da bi se napravilo ovo ili ono u opštini, a na kraju se ne napravi ni 5% od planiranog... pojeo vuk magarca
[ ventura @ 19.01.2011. 17:27 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: O tome bi se već dalo diskutovati :) Npr. grdne pare su skupljane iz samodoprinosa da bi se napravilo ovo ili ono u opštini, a na kraju se ne napravi ni 5% od planiranog... pojeo vuk magarca :)

To je sigurno tačno... Pare se troše na sve a najmanje na ono što treba.. Međutim sada će pare za razvoj prikupljati opština preko poreza na nekretnine i taj novac treba da služi isključivo za razvoj opštine na kojoj je taj novac i prikupljen... Ukoliko opštinska vlast ne bude trošila taj novac kako građani te opštine smatraju da treba, mnogo je lakse da utiču i da promene takvu vlast, nego da utiču i menjaju vlast na republičkom nivou.
[ milance_kg @ 19.01.2011. 17:35 ] @
Citat:
ventura: ....kako građani te opštine smatraju da treba, mnogo je lakse da utiču i da promene takvu vlast, nego da utiču i menjaju vlast na republičkom nivou.


Ti mnogo verujes u 'demokratiju', ili na neki nacin i sam imas ucesca u njoj :)
Davno ja rekoh, izbori, demokratija je sprdacina, a kod nas u hronicnom obliku.

p.s.

Kazu da je demokratija najmanje los oblik vladavine, nase 'demokrate' i to su demantovali :)
[ ventura @ 19.01.2011. 17:45 ] @
Ma sve je sprdačina, vlast ustvari kontrolišu reptilijanci a ne građani opštine/države.
[ milance_kg @ 19.01.2011. 17:50 ] @
@ventura

Ok, vazi kad ti kazes :)
[ Horvat @ 19.01.2011. 18:56 ] @
pa platili su ih potrosaci ;)
pitaj samo koliko treba da platis da ti do neke njive dovedu struju kod koje nije blizu bandera ;)
platices i bandere i rad i jos prikljucak

isto kao sto i za kablovsku,ako ne postoji u tvojoj ulici,racunaju ti svo sprovodjenje (xy metara od najblizeg cvorista) kabla, pa posle taj isti kabel koriste i za druge prikljucke u ulici,ako komsije zele kablovsku (naravno, posstoji i varijanta da u istom trenu vise vas zeli,pa podelite trosak)

tako da,nista nije "palo s neba"

na racune za struju i placas dodatne dazbine (ne mislim na rts reket), pa od toga valjda ide i na bandere i odrzavanje bandera ;)


[ Miroslav Jeftić @ 19.01.2011. 22:05 ] @
Citat:
ventura: Ma sve je sprdačina, vlast ustvari kontrolišu reptilijanci a ne građani opštine/države.


Uf, pa građani kontrolišu isto koliko i reptilijanci. Naravno, niko mi nije kriv što se nisam politički aktivirao i izlaktao da uđem u "strukture sistema" i da budem tamo neki levi faktor, ali nemam iluzija da nešto kontrolišem time što sam nešto zaokružio na već nekim izborima
[ milomirp @ 21.01.2011. 08:40 ] @
A Kormansko polje?
[ milance_kg @ 21.01.2011. 08:52 ] @
Citat:
milomirp: A Kormansko polje?


Koliko sam cuo (daleko to od mene), nije jos zavrsen sudski proces, a ovi uleteli da premeravaju, da zidaju...
Jadne li drzave kad ne postuje ni svoje procedure...

Sve to aminuje gradonacelnik Verko, vrsni golubar, a na okucnici porodicne kuce u M. Pcelicama
zapatio azil kerova (onih slobodnih, sto izlaze i ulaze sami) i hrani ih, pa kukaju ljudi gore na tu pojavu, jer dzukele napadaju ljude na putu
na sta on nonsalatno odgovara - Ma nece oni ti nista :)...
Ovo je bilo pre 1. god, nisam skoro isao gore, ne znam kakvo je sad stanje...

Edit:

Al' kad bolje razmislim, mi i nemamo boljeg od Verka, jeste izlapeo, ali kakava nam je alternativa, to smo
videli od 2000-2003,4 .
Odlicno se secam te gradske vlasti sa sve nekim Radosavljevicem, pa onako sa ribljim ocima, kad ga vidis - a tebi sve jasno,
kadar 'zutih' :), moralna gromada, ... ma dzukela po difoltu.
Digli komunalije u nebesa, Verko kad se vratio na celo grada samo preuzeo :)

Sve u svemu gradsku vlast je vodila tad advokatska ekipa, a kao sto znamo
takvi ne umeju da grade i rade nesto smisleno - ti samo umeju da uzimaju, a kad
imaju moc da donose zakone, onda i prave takve kako bi uzeli jos vise :)

[Ovu poruku je menjao milance_kg dana 21.01.2011. u 11:07 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao milance_kg dana 21.01.2011. u 11:28 GMT+1]
[ ArsenLupen @ 29.01.2011. 04:20 ] @
Nego na temu usisavanja (jes da je vest od pre koji dan ali je aktuelna):

Migracije: Beograd je svima cilj

http://www.novosti.rs/vesti/na...igracije-Beograd-je-svima-cilj

Tekst je malo patetika malo reklama, ali dve stvari koje me rasanise i digose pritisak su, respektivno:
Citat:
OKO tri četvrtine Srbije čine seoska područja, na kojima živi približno polovina stanovništva.

Po cinjenici da je 50% urbanog stanovnistva malo za jednu prosecnu zemlju(prosecnu u bilo kom pogledu), cenim da ce proces usisavanja i te kako da se nastavi. Kad bi se procenat urbanog stanovnistva digao sa 50 na npr. 60%, to bi znacilo jos oko 600.000 novih sugradjana u najvecim gradovima. Neka odokativna procena da bi u BG doslo pola od toga, 300 hiljada stanovnika, ili u NS cirka 100.000, malo li je?

Druga stvar koja je provucena kroz tekst je:

Bratelo je lagano i bez blama rekao u novinama da je u 47. godini zivota dobio otpremninu od Poste u iznosu od 16.000€, iliti po danasnjem kursu skoro pa 5 godina prosecnih mesecnih plata u Srbiji, razjebo sve u Trgovistu i kupio kucu u Livadicama pored Grocke! Za isti platu je prihvatio novi posao - istina, nije vise postar nego nocni cuvar, ali Beograd je to, vredi se malo i zrtvovati, jelte.

@#&$(@ u #%*&#$@(#*$&!!!!!!!!!!!!




[ Kovacevic Vladimir @ 29.01.2011. 06:25 ] @
Citat:
ArsenLupen@#&$(@ u #%*&#$@(#*$&!!!!!!!!!!!!


Nemo' da se sekiraš!
Čitaj važne vesti.
http://www.blic.rs/Zabava/Vest...ca-ne-potpise-papire-za-razvod
http://www.blic.rs/Zabava/Vest...8/Dvor-Kraljici-ukradena-kruna

i još desetine sličnih (da ne paste-ujem dalje).

Pozdrav
[ eeestablishment @ 29.01.2011. 08:13 ] @
Hrana je jeftinija u Beogradu nego u unutrasnjosti.
Tempo , Idea , Super Wero , Dis , Matijevic , Merkator . . . medjusobno konkurisu
Srbija radi - Beograd se gradi
[ X Files @ 29.01.2011. 08:28 ] @
Citat:
Bratelo je lagano i bez blama rekao u novinama da je u 47. godini zivota dobio otpremninu od Poste u iznosu od 16.000€, iliti po danasnjem kursu skoro pa 5 godina prosecnih mesecnih plata u Srbiji

Ako se ne varam, to nije cista suma... Morace jos godinama da od te sume uplacuje penziono i sl. Program uzimanja otpremnina je jos uvek aktuelan u velikim preduzecima, da bi se smanjio broj radnika i otvorio prostor za mladje snage.

Pouzdano znam da mnogi stariji ljudi i ne zele (naizgled dobru) otpremninu, jer bi im tu otpremninu momentalno 'pojeli' zena i deca, i tako ne bi mogli uplacivati penziono i sl.
[ deki77 @ 29.01.2011. 13:51 ] @
Mladi bracni parovi sa decom i bez, dolaze u BG,odnosno naseljavaju se iz unutrasnjosti jer tamo odakle dolaze jednostavno nema prosperiteta za njih.A buducnosti za njihove potomke,decu je veoma diskutabilna.Nije isto gajiti decu,skolovati se,izlaziti,trenirati neki sport,baviti se nekim hobijem u unutrasnjosti u odnosu na BG.
Manje svega ima,manje je dostupno u odnosu na BG.
Skolovanje je na mestu br. 1,A drugo mesto zauzima posao-plata..
U mojoj opstini(zapad Srbije) nezaposlenih ima ~19000 ljudi.Od toga polovina ima visoko,vise obrazovanje.
A ja mislim da trenutno posla nema ni za nih 19.
Preduzeca su propala i rasparcana.Sada velike fabr. krugove popunjavaju neka stovarista,koja zaposljavaju po par radnika(fizickog smera :D ).
Gotovo da nemam nekog drugara/cu iz skole da nije negde NS BG EU.Iskljucivo se vidjamo preko FB-a.
Oni su sad BG starosedeoci.15 godina staza.
Ako ti deca zele da studiraju.racunaj da njihove studije,stanovanje kroz nekih 4god. kosta oko 20000 po nekoj min.racunici.Naravno fakulteti su iskljucivo BG NS.


[ ArsenLupen @ 29.01.2011. 15:05 ] @
Citat:
eeestablishment:Srbija radi - Beograd se gradi


Moze neki konkretan primer za ovo?

Citat:
X Files:Program uzimanja otpremnina je jos uvek aktuelan u velikim preduzecima, da bi se smanjio broj radnika i otvorio prostor za mladje snage.


Nove radne snage? Covek u svojoj punoj snazi, da ne kazem volu rep da iscupa sa 47 godina napusta posao i dobija 16000 evra poreskog novca, i onda ce lagano da nadje novi posao??? WTF?!

Isto ko i oni u PIO sto su uzimali neke silne otpremnine pa se ponovo zaposljavali, ali ti bar nisu pricali za novine i patetisali kao ovaj kog su Novosti ostavile u Trgovistu(bu-hu), nego pukla bruka kad se culo.

To je jos jedan doprinos tvrdnji - riba od glave smrdi, a od repa treba da se cisti.


[ Devanagari @ 29.01.2011. 15:25 ] @
Citat:
eeestablishment:Srbija radi - Beograd se gradi

Kako me nerviraju ovakve ******, skoči mi prEtisak momentalno.

Trivijalan odgovor bi bilo nešto tipa da Beograd najviše radi i najviše uplaćuje u republički budžet ili nešto tipa da je većina Beograđana došla iz unutrašnjosti u relativno skorije vreme tako da sami sebi otimate ili tako nešto tog tipa, ali sve je to nebitno.

Suština priče je da u Beogradu živi milion i po ljudi, a u Srbiji 7,5 miliona, dakle Beograd po populaciji čini 20% ukupnog stanovništva. Neka je ista proporcija glasača, to znači da za republičku vlast, koja upravlja budžetom i koja tobože odliva pare iz unutrašnjosti ka povlašćenom Beogradu, glasa četiri puta više ljudi koji nisu iz Beograda nego Beograđana.

Čak i kada bi svaki Beograđanin, do poslednjeg, glasao za vlast koja „otima” pare iz unutrašnjosti, opet bi bio preglasan u odnosu 4:1 od strane ljudi koji to ne bi dozvolili, a pošto to ne da nije slučaj nego je sve suprotno od toga prekinite više sa tim pričama. Niko u Beogradu ne želi da otima ni od koga ništa, svakome je jasno kako se živi u unutrašnjosti ali Beograđani su vam za to poslednji krivi, svidelo se to vama ili ne.
[ Ivan Dimkovic @ 29.01.2011. 15:41 ] @
Kada bi se zaista uvelo da svaka opstina ima 100% nezavisan budzet i da moze da trosi taman onoliko koliko prikupi - u roku od mesec dana bi ljudi krenuli da crkavaju od gladi.

Beograd ne samo sto cini bezmalo petinu Srbije, vec je i najveci finansijer siromasnih opstina jer su prosecna primanja u Bgd-u medju najvecim u Srbiji i najvise se uplati poreza.

Prema tome... mnogima su puna usta "nepravde" a u stvari upravo ne tako mali deo Srbije zivi na drzavnoj socijalnoj pomoci tj. dotacijama u opstinske budzete. Sva ta kukanja su samo odraz nezadovoljstva sa svojim zivotom... ono, uradite nesto sa tim nemojte kriviti nekakav "Beograd" za to sto vam u vasoj opstini nije sve kako vi zelite.
[ madcama @ 29.01.2011. 15:45 ] @

Citat:
Kako me nerviraju ovakve ******, skoči mi prEtisak momentalno.

Da li je neko od vas video skoro vadio izvod iz maticne knjige rodjenih ili uverenje o drzavljanstvu u unutrasnjosti? Ako jeste onda ce te se setiti da se popunjavaju dve uplatnice od kojih ona sa vecim iznosom se uplacuje u republicku kasu, a ona druga u opstinsku. Odnos izmedju ove dve uplatnice je 1:3 u iznosu.

Tako da, cuva se socijalni mir u Beogradu po svaku cenu vec godinama.

A to sto ljudi masovno beze iz svojih rodnih kuca ka Beogradu nije nista novo. Migracije su pristutne odkako je sveta i veka. Prirodno je d aljudi traze bolje uslove za sebe i svoje potomstvo.
[ ArsenLupen @ 29.01.2011. 16:02 ] @
^
Mislis da u Bg ne placaju republicku taksu?
Fakat da su najjace plate u BG, sto zbog raznih predstavnistava stranih firmi, sto zbog firmi cije je sediste tamo, vrhuska drzavne administracije je tamo...

Isto tako cinjenica je da bi najpostenije bili da porezi prikupljeni negde i ostanu tamo, a ne kao do sada ~15% se refundira opstinama i gradovima. Tada bi glas digli oni koji ustvari zive na racun drugih - vec mi se javlja neka Zastava i novo secenje prstiju...

[Ovu poruku je menjao ArsenLupen dana 29.01.2011. u 17:13 GMT+1]
[ madcama @ 29.01.2011. 16:14 ] @
A ti mislis da se ta republicka taksa ravnomerno deli po opstinama po bilo kom racionalnom kriterijumu ili ipak mislis da se disproporcionalna kolicina tog novca izgubi u platama cinovnika koji gle cuda su zaposleni u Beogradu?
[ X Files @ 29.01.2011. 16:18 ] @
@ArsenLupen

Ne branim ja nikoga, samo pokusavam da dam malo smisla jednostavnoj konstataciji da je nekome ponudjen novac da ode, za razliku od drugog ko ode i jos mu nabiju nogu u zadnjicu... Radim u JP i razumem neke razloge.

Citat:

Nove radne snage? Covek u svojoj punoj snazi, da ne kazem volu rep da iscupa sa 47 godina napusta posao i dobija 16000 evra poreskog novca, ...

Velike firme su kao prljavi filteri. Baveci se socijalnom pravdom (cesto i ne zato sto su sami zeleli, vec po direktivi jacih), godinama su zaposljavali ljude svakakvih (profesionalnih i licnih) profila a nikoga nisu otpustali. To je odlican model da se firma zatrpa potpuno neupotrebljivim kadrom i da se zametne zla krv. Tako danas pricamo o inzenjerima koji ne koriste racunare, pricamo o profesorima koji u dahu upisu 20 jedinica u dnevnik i ponose se time, lekarima koji izdaju lekove koji se vise ne proizvode, policajcima koji su polukriminalci i sl. Trenutno ne postoji jednostavan nacin da se ovakvi ljudi iskljuce iz igre...

Eto, velike firme imaju tu moc da povremeno ponude nekome nesto, da bi ovaj napustio radno mesto. Najcesce se radi o ljudima pred penzijom. Ovim se stedi mnogo u office troskovima koji nisu mali, stvaraju se uslovi da dodje mladji kadar, koji je za razliku od prethodnog daleko bolje prihvata radne obaveze.

To sto neko ima 47 godina nije nikakav argument za ili protiv radne produktivnosti, veruj mi.

Sto se tice tih 16,000e, rekoh ti da to *nije* cista suma. Jos X godina ce morati da uplacuje za starost. Kako ce i da li ce uspeti to da sastavi, nije vise problem firme.

Citat:
...i onda ce lagano da nadje novi posao??? WTF?!

Vecina NIKADA ne pronadje novi posao, niti ima u planu da nadje novi posao. Ovakve "lepe" ponude uglavnom se nude nekome ko ima izmedju valjda 10 i 5 godina do penzije. Ostalima se nudi pod daleko nepovoljnijim uslovima.

Postoji i klauzula da se ne smeju zaposliti ponovu u JP.

Citat:

Isto ko i oni u PIO sto su uzimali neke silne otpremnine pa se ponovo zaposljavali, ali ti bar nisu pricali za novine i patetisali kao ovaj kog su Novosti ostavile u Trgovistu(bu-hu), nego pukla bruka kad se culo.

... ovo je upravo suprotno poslednjoj recenici koju sam napisao i jeste skaldal. Takve ljude treba kazniti.


Eto, kada bi meni neko sada ponudio otpremninu, dobio bih 200e po godini staza.
[ Ivan Dimkovic @ 29.01.2011. 16:37 ] @
Citat:

A ti mislis da se ta republicka taksa ravnomerno deli po opstinama po bilo kom racionalnom kriterijumu ili ipak mislis da se disproporcionalna kolicina tog novca izgubi u platama cinovnika koji gle cuda su zaposleni u Beogradu?


Ne deli se ravnopravno - upravo siromasnije opstine dobijaju vise nego sto doprinose.

A beogradske opstine ne spadaju u siromasne - dakle, uplacuju vise od proseka i finansiraju manje razvijena podrucja.

Bice da jedan mali deo opstina (u koje spadaju i skoro sve beogradske) rade i grade, dok one druge zive na dotacijama.
[ Devanagari @ 29.01.2011. 16:43 ] @
Citat:
madcama: Ako jeste onda ce te se setiti da se popunjavaju dve uplatnice od kojih ona sa vecim iznosom se uplacuje u republicku kasu, a ona druga u opstinsku. Odnos izmedju ove dve uplatnice je 1:3 u iznosu.

Tako da, cuva se socijalni mir u Beogradu po svaku cenu vec godinama.


To mi nije jasno, sam kažeš „republička” kasa, a ne „beogradska” kasa. Tim republičkim budžetom rukovode ljudi koji su većinom izabrani glasovima ljudi iz unutrašnjosti.

Hajde objasni mi, molim te, na koji to način 20% stanovništva prisiljava preostalih 80% da glasaju za vlast koja to radi?
[ eeestablishment @ 29.01.2011. 16:46 ] @
Citat:
deki77: Mladi bracni parovi sa decom i bez, dolaze u BG,odnosno naseljavaju se iz unutrasnjosti jer tamo odakle dolaze jednostavno nema prosperiteta za njih.A buducnosti za njihove potomke,decu je veoma diskutabilna.Nije isto gajiti decu,skolovati se,izlaziti,trenirati neki sport,baviti se nekim hobijem u unutrasnjosti u odnosu na BG.
Manje svega ima,manje je dostupno u odnosu na BG.
Skolovanje je na mestu br. 1,A drugo mesto zauzima posao-plata..
U mojoj opstini(zapad Srbije) nezaposlenih ima ~19000 ljudi.Od toga polovina ima visoko,vise obrazovanje.
A ja mislim da trenutno posla nema ni za nih 19.
Preduzeca su propala i rasparcana.Sada velike fabr. krugove popunjavaju neka stovarista,koja zaposljavaju po par radnika(fizickog smera :D ).
Gotovo da nemam nekog drugara/cu iz skole da nije negde NS BG EU.Iskljucivo se vidjamo preko FB-a.
Oni su sad BG starosedeoci.15 godina staza.
Ako ti deca zele da studiraju.racunaj da njihove studije,stanovanje kroz nekih 4god. kosta oko 20000 po nekoj min.racunici.Naravno fakulteti su iskljucivo BG NS.


POTPISUJEM........

Za isti posao u BG sam bukvalno duplo vise placen nego u mom gradu (KV)
Trenutno ( vec 3 mes ) radim na N.B , pa se nesto pitam od kojih para i sredstava se izgradilo sve ovo.Nemoguce da je citav jedan grad nikao bez pomoci budzeta Srbije , Yugoslavije , SCG i sl - u prevodu svih nas.
Bas nesto ne verujem da su Beogradjani sami podmetali ledja , ili su mozda uzimani krediti koje svi sada na ovaj ili onaj nacin vracamo.
Stara je prica da je penzioni fond potrosen za gradnju Sava centra i kojecega drugoga u nasem glavnom gradu.
Avalski toranj je morao biti podignut pa taman sve crklo-puklo a da meni iskreno nije jasno koja mu je funkcija osim sto rekose de je "zastava" Beograda. Gradski prevoz vam je smesno jeftin a i to pa ne placate ( malo ,malo pa izubijaju po nekog kontrolora)
Pre nekog vremena jedna od ulica nije imala vodu par dana (pukla cev sta li ) odmah novinari , stampa , tv-na sva usta kukaju sta-ce-mo-ka-ko-ce-mo, umalo i vojsku nisu digli a istovremeno Kraljevo nema cistu vodu zadnjih 20god pa nikom nista.
Tacno je da sada unutrasnjost Srbije slabije radi , ali to je posledica toga sto je Beograd svojevremeno zgrabio lavovski deo kredita medjunarodne zajednice(jos iz doba Tite)
PozZz . . .
[ ArsenLupen @ 29.01.2011. 17:40 ] @
^

Citat:
Za isti posao u BG sam bukvalno duplo vise placen nego u mom gradu (KV)


Kazi molim te, kako su troskovi? Jesu li duplo veci?


Citat:
X Files:Eto, kada bi meni neko sada ponudio otpremninu, dobio bih 200e po godini staza.


Nemam reci. Plate ti da napustis firmu. Razumem da je neki stecaj ili slicno, ali posta - nikad.
[ Horvat @ 29.01.2011. 17:44 ] @
Citat:
ArsenLupen:Razumem da je neki stecaj ili slicno,

??
a odakle bi platili otpremninu da je u pitanju stecaju?
[ madcama @ 29.01.2011. 17:44 ] @
Da Ivane, ali u teoriji. Da je tako i u praksi ne bi se svaki dinar koji se posalje (a obavezno je da se posalje po tome sto ti kazes) iz Beograda u unutrasnjost objavljivao na navionalnim frekvencijama kao velikodusna pomoc Beograda manje razvijenim sredinama.

Devanagari reci mi gde se nalazi centar republikcke vlasti?
I to za 20%:80% sto kazes (a verujem da si se zabrojao i hteo si da kazes 25%:75%) je vrlo uproscen odnos. Verujem da se slazem ovde samnom.
[ Devanagari @ 29.01.2011. 18:02 ] @
Citat:
madcama:Devanagari reci mi gde se nalazi centar republikcke vlasti?

Prvo da ogovoriš na neka od postavljenih pitanja pa ćeš onda da pitaš šta te interesuje.

Ljudi iz unutrašnjosti, kao apsolutna većina, glasaju za vlast za koju govore kako ima otima pare i preliva ih u Beograd. Koji je zaključak? Krivi su Beograđani! :O :O :O
[ eeestablishment @ 29.01.2011. 18:38 ] @
Sticajem okolnosti smestaj ( hotelski) i prevoz ( 2puta nedeljno) su mi placeni.
A sto se hrane ( gotova) tice, jeftinija je i raznovrsnija nego bilo gde u Srbiji
Eto ja ti odgovorih Arsene ........ , ae ti meni reci cemu sluzi avalski toranj ???
PozZz . . .
[ Darko Nedeljković @ 29.01.2011. 18:55 ] @
Meni ovde nesto nije jasno - da li ovo Beograd kuka zato sto se ljudi doseljavaju, ili unutrasnjost sto se ljudi odseljavaju? Ako pogledate statistiku privrednog razvoja, videcete da u svim gradovima privreda stagnira, dok u Beogradu belezi rast. Ako razmislite zasto, odgovor je u naslovu ove teme - svaki novodoseljeni znaci za neki promil vecu potraznju za svim vrstama roba i usluga, sto je u prakticnim uslovima jedini moguci razlog za privredni rast, sto bi matematicari rekli, potreban i dovoljan uslov. sa druge strane, tamo gde imamo negativnu migraciju sa svakim odseljenim imamo malecko umanjenje traznje za svim vrstama roba i usluga, pa je to potreban i dovoljan uslov za stagnaciju lokalne privrede.

A sada malo o potrebama i porezima. Uzmimo primer prosecnog srpskog seljaka. Prosecan srpski seljak je osoba koja zivi na minimumu egyistencije. On sam proizvodi vecinu hrane za svoje potrebe, a ono za sta mora zaraditi i potrositi novac je recimo struja, pa da li svaka opština ima svoju elektrodistribuciju, ili sav porez ide jednoj opstini? Ide jednoj opstini, tamo gde je registrovana firma. Mora takodje da plati i racun za fiksni i mobilni telefon. To isto ide tamo gde su registrovani telekomunikacioni operateri. Mora da kupi benzin za svoju 25 godina staru Ladu ili u idealnom slucaju dizel za 20 god starog Golfa II, gde to ide? Pa tamo gde su registrovane naftne kompanije, najcesce OMV i NIS. Ako nesto pretekne, seljak ce otici u prodavnicu i kupiti nesto, ali posto je ogromna vecina prodavnica Maxi, onda ce sav porez otici tamo gde je taj trgovinski lanac registrovan. Ako je seljak jos u snazi pa moze da radi, trebace mu kredit za kravu ili cak traktor. Nijedna banka nije registrovana u maloj opstini, znaci opet novac ide u jedan grad, u izuzetnim slucajevima jos par gradica. Vecina malih opstina nema prodavnicu traktora, a ako je kojim slucajem ima ona je opet deo velikog trgovinskog lanca koji gomila dobit i placa porez u najvecem gradu. Neko je pomenuo republicku vlast, skupstinu, ministarstva, drzavnu upravu? Svi oni primaju plate u Beogradu i tamo im se uplacuju porezi i doprinosi, bez obzira sto je od glasova koji su ih na to mesto doveli samo 20% iz Beograda. I tako resismo misteriju odakle Beogradu toliki novci, kad slabo sta proizvodi, a u malim opstinama svi raduckaju po nesto a pare nestaju bez traga. I kako to barem delom ispraviti? Pa upravo ovako sto Beograd i veci gradovi vise para ubacuju u republicku kasu nego sto iz nje vade, dok je kod malih opstina obrnuto.

I, na kraju malo na temu kako Beogradu toboze ne odgovara toliko doseljavanje - najbezobraznije politicko pravdanje sopstvenih nesposobnost da se neki komunalni problemi rese! Eh, jadni mi, doseljavaju nam se ljudi pa ne mozemo da postignemo, a kamo srece da smo kao Crna Trava, em mali, em da nam se broj ljudi smanjuje, kako bismo samo mi ovako sposobni to sve lepo sredili...

U prilog mojim tvrdnjama - beogradska vlast je proteklih godina imala jedno prilicno efikasno sredstvo za ogranicavanje doseljavanja u najprenatrpanije gradske opstine, to su bile visoke takse za firme. Za slucaj da nekom nije jasno kakve to dvoje ima veze - ako gradska vlast ogromnim firmarinama uspe da otera neku firmu iz centralnih gradskih opstina u one manje prenaseljene, radnicima nece biti toliko zanimljivo da se nastane u centru pa da svakog dana putuju u predgradje na posao, vec ce teziti tome da se nastane tamo gde ce se lakse kretati zbog manje guzve, a i kvadrat prostora je dosta jeftiniji. Medjutim, ovomesecna nebulozna odluka gradskih vlasti da ukine komunalne takse znaci otvoren poziv svima da dodju u centar gde ce sedeti jedni drugima na glavi i voziti prosecnom brzinom 5km/h!

Dalje, neko pomenu univerzitete, u krugu od 200 metara oko Trga Republike sabilo se 50 fakulteta! Ako sam dobro primetio, po Evropi fakulteta ima po manjim mestima, prakticno varosicama, ne pokusavaju da se svi sabiju u glavni grad i to na raskrsnicu 2 glavne ulice! Tako meni nikada nije bilo jasno zasto fakultet nije naprimer na Zlatiboru - zdraviji zivot, lepsa priroda, cist vazduh, tisina, vec mora da bude tamo gde jeste pa studenti od studentskog doma do njega moraju da putuju sat vremena, kroz najzagadjeniji vazduh u Srbiji i da pola predavanja ne cuju od sirena automobila i buke motora koji dolaze sa ulice. Po meni to nema nikakvog drugog logicnog objasnjenja osim dugorocnog plana za doseljavanje cele Srbije u Beograd.

I naravno, necu propustiti da dam i svoj odgovor na pitanje sta preduzeti na sprecavanju toga sto Beograd usisava Srbiju - ne sme se preduzimati nista, to je POTREBNO. U EU je prosecna velicina poljoprivrednog poseda 10X veca nego u Srbiji. To znaci da ako hocemo da imamo poljoprivredu konkurentnu EU situaciji, moramo 90% trenutnog seoskog stanovnistva iseliti iz sela i poslati u vece gradove, a zemlju koja tamo ostaje dati preostalima. To kad kazem tako zvuci kao neko otimanje, ali nije - deo starijeg stanovnistva ce u sledecih deceniju ili dve umreti, deo ce otici u grad pa ce im trebati novac pa ce svoje nepotrebne posede prodati onima koji tamop ostaju, deo ce po svaku cenu odbiti da proda dedovinu, ali ce svoje zemljiste morati da ustupe onima koji tamo ostaju uz nadoknadu ili bez nje jer ne znam da li vam je poznato - ako se zemlja ne obradjuje nekoliko godina ona toliko obraste sibljem, korovom i sitnim drvecem, da se u nekadasnju njivu vise ne moze uci a za vracanje prvobitnoj nameni tada vec treba mnogo vremena i novca!
Tako bi se sve to za 20-30 godina sredilo i privelo standardima EU (sadasnjim) ali ako drzava ima skorije planove oko prikljucenja i/ili ako shvata mogucnost da ce nakon toliko vremena mozda prosecan posed u EU biti nekoliko puta veci nego sada, onda dryava ima mehanizme da ove prirodne procese jos ubrza, meni u ovom trenutku padaju na pamet dve mere - odlucno subvencionisanje ukrupnjavanja poseda i jos odlucnije oporezivanje zapostavljenih povrsina.
[ madcama @ 29.01.2011. 19:04 ] @
Devanagari na pitanja sam ti odgovorio samo ne onako kako si ti zeleo da cujes.
Darko Nedeljkovicu svaka cast na opsirnom odgovoru. To sto bih ja promenio u tvom izlaganju je zanemarljivo.
[ Devanagari @ 29.01.2011. 20:15 ] @
Ha, ha, ha, čoveče

- BEOGRAD! BEOGRAD!
- Šta „Beograd”?
- Rekao sam ti šta.

Super si…

Pitanje je ultra-prosto, evo pošto madcama nije u stanju da jednostavan odgovor, neka odgovori bilo ko ko je u fazonu „Srbija radi, Beograd se gradi”: ko je glasao za ljude koji otimaju od unutrašnjosti i sve daju Beogradu? Hajde budite lafovi, odgovorite, jesu li Beograđani doveli te ljude na vlast kako bi mogli da otimaju od ljudi iz unutrašnjosti?

Mene jako, jako interesuje da mi neko opiše mehanizam kojim milion i po Beograđana otima od preostalih šest miliona građana. Mislim da je pitanje korektno.
[ Darko Nedeljković @ 29.01.2011. 20:30 ] @
Citat:
Devanagari: Mene jako, jako interesuje da mi neko opiše mehanizam kojim milion i po Beograđana otima od preostalih šest miliona građana. Mislim da je pitanje korektno.

Pa jesi li citao moju poruku, naveo sam neke situacije direktno, a neke posredno - nisam naglasio da ako univerzitet postoji u Beogradu a ne u Crnoj Travi, onda kad Crnotravac posalje dete na studije sledecih nekoliko godina se vrsi konstantno odlivanje njegove zarade u Beograd. Ako dozvoljavate jedno hipoteticko pitanje - sta bi bilo sa Beogradom kada bi otcepio od Srbije i uveo vize za ostale? Da li bi ubrzao svoj privrednio rast, ili bi nestao u totalnoj recesiji za samo par godina? Koja je uopste tajna njegovog uspeha, ako ne priliv ljudi i novca iz cele Srbije?
[ eeestablishment @ 29.01.2011. 20:40 ] @
Djaba im pricas Darko , nece da cuju . . .
[ Odin D. @ 29.01.2011. 21:04 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:Koja je uopste tajna njegovog uspeha, ako ne priliv ljudi i novca iz cele Srbije?

Ma kakvog uspjeha?!
[ Devanagari @ 29.01.2011. 21:07 ] @

Ne, to nije odgovor. Ako je to odgovor, logično je da se nameće pitanje: zašto se taj fakultet otvara u Beogradu, a ne u Crnoj Travi? Mislim, da li vi ljudi imate generalno problem da svet hoće da ide na bolje, a ne na gore?? Pa dobar deo ljudi koji žive u Beogradu i JESU Beograđani tu su se doselili pre neki dan - šta sad, i oni su pljačkaši unutrašnjosti? Da ih isteramo napolje kako unutrašnjost ne bi siromašila? Pa ko bi onda ostao u Beogradu?

Male sredine propadaju zbog mentaliteta male sredine, a ne zato što im neko otima nešto. Tako će propasti i ovaj prokleti Beograd, jer je odavno digao ruke od tekovina civilizacije i duha metropole i postao je predimenzionisana palanka.
[ Devanagari @ 29.01.2011. 21:10 ] @

Ne, to nije odgovor. Ako je to odgovor, logično je da se nameće pitanje: zašto se taj fakultet otvara u Beogradu, a ne u Crnoj Travi? Mislim, da li vi ljudi imate generalno problem da svet hoće da ide na bolje, a ne na gore?? Pa dobar deo ljudi koji žive u Beogradu i JESU Beograđani tu su se doselili pre neki dan - šta sad, i oni su pljačkaši unutrašnjosti? Da ih isteramo napolje kako unutrašnjost ne bi siromašila? Pa ko bi onda ostao u Beogradu?

Male sredine propadaju zbog mentaliteta male sredine, a ne zato što im neko otima nešto. Tako će propasti i ovaj prokleti Beograd, jer je odavno digao ruke od tekovina civilizacije i duha metropole i postao je predimenzionisana palanka.
[ anon142305 @ 29.01.2011. 21:31 ] @
Citat:
eeestablishment: Srbija radi - Beograd se gradi

Nece biti, obrnuto je:
http://www.elitemadzone.org/p2364109
[ Darko Nedeljković @ 29.01.2011. 22:11 ] @
Citat:
eeestablishment: Djaba im pricas Darko , nece da cuju . . .

Sad vidim da si u pravu... lepo navedem nekoliko primera kako je napravljen sistem da svaki dinar iz unutrasnjosti zavrsi u Beogradu, a onda Beograd "velikodusno" vrati manji deo toga nazad, na cemu bi mozda male sredine onda trebalo da su zahvalne?! I bas kao sto kazes, niko me ne cuje.

Citat:
Devanagari: Ne, to nije odgovor. Ako je to odgovor, logično je da se nameće pitanje: zašto se taj fakultet otvara u Beogradu, a ne u Crnoj Travi? Mislim, da li vi ljudi imate generalno problem da svet hoće da ide na bolje, a ne na gore??.
Pa, ja navedoh nekoliko argumenata zasto je bolje da fakultet bude na Zlatiboru i sta cemo sad - zasto ovde svet nece da ide na bolje nego hoce na gore? Nije tu bitno sta je bolje ili gore, bitno je da se slepo slede neki obrasci ponasanja koji su ljudima vec usadjeni u podsvest. I to cini mi se posebno ovde u Srbiji, gde se smatra da ako nesto nije u Beogradu, onda to nista ne valja, jer evo, gledam listu najpoznatijih univerziteta u Evropi, vise je izuzetak nego pravilo da se nalaze u glavnim gradovima.

Citat:
Odin D.: Ma kakvog uspjeha?!

U 2010. godini, dok ceo svet jos uvek drma ekonomska kriza, Beograd je zabelezio nekoliko procenata privrednog rasta. A ostatak Srbije je za isto toliko stagnirao. Kad se sve sabralo, doslo se do neke pozitivne nule. A ako izuzmemo cinjenicu da je Beograd prestonica i da se tu sliva novac iz cele drzave, Beograd nema nikakvu privredu koja bi mu obezbedila veci priliv novca nego sto su mu tekuci troskovi, tu retko ko sta proizvodi, vec svi prodaju neku maglu ili zauzimaju mesto i nekoj fotelji. Ili uvoze neku robu za celu Srbiju pa tu donose sve prihode. Izuzeci iz ovih kategorija su na nivou statisticke greske.
[ Devanagari @ 29.01.2011. 22:36 ] @
Aman čoveče otkrivaš rupu na saksiji - reci umesto toga zašto su posebno Beograđani krivi za to?

Nema razlike u mentalitetu između prosečnog Beograđanina i prosečnog žitelja bezimene palanke! Ko će u toj situaciji da uradi ono što treba?
[ Odin D. @ 29.01.2011. 23:01 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Pa, ja navedoh nekoliko argumenata zasto je bolje da fakultet bude na Zlatiboru

Ma kakav Zlatibor, Kopaonik je bolji a i ima vise hotela.
Pa onda ionako prebogati studenti mogu da ostavljaju svoje grdne pare po hotelima pa time pomognu posrnuli srpski turizam.
A te grdne pare, koje im obezbedjuju bogati roditelji, mogu jos i da uvelicaju tako sto ce da se guze sa bogatim starim stranim turistima koji ce zbog toga da nagrnu na Kopaonik. Ionako kazu da je sex dobar za ucenje.
Citat:
Darko Nedeljković: U 2010. godini, dok ceo svet jos uvek drma ekonomska kriza, Beograd je zabelezio nekoliko procenata privrednog rasta.

Kakvog privrednog rasta? Dje ti zivis? Iz kojih izvora se informises?
[ anon142305 @ 29.01.2011. 23:27 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: U 2010. godini, dok ceo svet jos uvek drma ekonomska kriza, Beograd je zabelezio nekoliko procenata privrednog rasta.

Ceo svet radi, Beograd se gradi?
[ Darko Nedeljković @ 29.01.2011. 23:38 ] @
Citat:
Devanagari: Aman čoveče otkrivaš rupu na saksiji - reci umesto toga zašto su posebno Beograđani krivi za to?

A odakle tebi ideja da su Beogradjani krivi i to posebno???
Ja ovde samo konstatujem neke cinjenice, a ne ulazim u to da li je to neko tako smislio pa je krivac, ili se slucajno tako pogodilo, ili je Bog to tako odredio prilikom stvaranja sveta. Jedino sam najnoviju odluku gradskih vlasti okarakterisao kao ne bas promisljenu i izrazio bojazan da ce ona imati negativne posledice pre svega na saobracaj u Beogradu.
[ Darko Nedeljković @ 29.01.2011. 23:52 ] @
Citat:
Odin D.: Kakvog privrednog rasta? Dje ti zivis? Iz kojih izvora se informises?

Negde sam procitao bilo neko istrazivanje... Konacni podaci bice poznati tek u aprilu kada se zavrsi obrada godisnjih izvestaja u APR. Do tada, evo primer iz prve ruke - moja firma ima 500 radnika sirom Srbije, ostvarila je poprilicnu dobit, sve je to naravno zavrsilo u Beogradu gde ce se i platiti porez, tokom godine izvrsene su nabavke osnovnih sredstava i u vrednosti mnogo miliona bilo koje valute, sve placeno firmama u Beogradu, koje su tu platile PDV... znaci to je princip prelivanja novca o kome pricam, a ne da neko uplati porez u Leskovcu a Beograd mu to otme :)

E, sad, kad bi zakon bio takav da firma koja posluje u vise opstina porez mora da podeli pa uplati svakoj opstini podjednako, tada bi se mnogo jasnije videlo ko bi kome davao dobrovoljne priloge i sta radi a sta se gradi.
[ Darko Nedeljković @ 30.01.2011. 14:42 ] @
Citat:
Odin D.: Ma kakav Zlatibor, Kopaonik je bolji a i ima vise hotela.
Pa onda ionako prebogati studenti mogu da ostavljaju svoje grdne pare po hotelima pa time pomognu posrnuli srpski turizam.
A te grdne pare, koje im obezbedjuju bogati roditelji...

Na slici je jedan od Kineskih univerziteta i naravno studiranje je besplatno.

[att_img]

Mozda se tebi cini da je za uspesno studiranje neophodno da univerzitet bude okruzen sa 4 glavne ulice i hiljade automobila koji trube, ali meni bi bilo zadovoljstvo da studiram upravo na ovakvom mestu. Dodatni efekat koji se ovime postize je da kad zavrsisi studije neces zeleti da tu ostanes jer si u medjuvremenu stekao prijatelje i pustio korene (izuzev ako dobijes posao na fakultetu), vec ces se vratiti tamo gde si rodjen pa odatle traziti posao.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 30.01.2011. u 15:54 GMT+1]
[ Darko Nedeljković @ 30.01.2011. 15:00 ] @
I pre nego sto neko pita odakle nam pare da sagradimo univerzitet na planini - od prodaje jednog kvadratnog metra u centru Beograda moze se finansirati izgradnja 4 kvadratna metra na planini. Znaci, prodajom zgrade fakulteta moze se dobiti nova zgrada fakulteta + 3 studentska doma pa tako svaki student moze imati zasebnu sobu. Jedini razlog zasto se to tako ne radi je sopstvena ogranicenost sablonima i obicajima koji nalazu da univerzitet mora biti u centru grada i nigde drugde.
[ eeestablishment @ 30.01.2011. 16:34 ] @
" ma kakav Zlatibor , Kopaonik je bolji a ima i vise hotela............." , slazem se sa gospodinim Odinom , na planinu sa studentima ,jasta more samo sto dalje od zita.
Studenti su krivi za sve !
Nego . . . . . . ko je zapalio zito. . . .
[ Darko Nedeljković @ 30.01.2011. 17:06 ] @
Citat:
eeestablishment:Nego . . . . . . ko je zapalio zito. . . .

Ti nisi zapalio zito, ali za travu ne bih bas garantovao
[ Odin D. @ 30.01.2011. 17:30 ] @
Odlicno. Tu na planini dobilo bi smjestaj 20% studenata na budzetu, a ostali bi pretpostavljam svakodnevno putovali na jednorozima i zmajevima iz svojih rodnih sela i gradova do njihovog fakulteta Hogsworta.
Doduse, ljeti bi mogli i da razapnu satore okolo, no zimi bi mozda bilo problematicno.
No, kao sto je neko vec spomenuo negdje - treba samo da se uspravi Zemljina osa, zavladalo bi vjecno proljece i tako to...

Takodje, profesori, asistenti, sekretarice, sluzbenice, tetkice, kuvari i kuvarice, portiri i bibliotekarke.... svi bi se oni radosno doselili sa svojim porodicama i sitnim djecama na Sar-planinu i muzli ovce i krave u slobodno vreme.

Znas, Srbija je bas bogata zemlja, svi zainteresovani mogu da studiraju i to dzaba, uz obezbedjen smjestaj, hranu i dzeparac za zajebanciju.
Ko je jos vidio studenta da mora da radi - (osim mene) nisam cuo jos ni za jedan slucaj, tako da to mozemo i zanemariti. A i ja sam radio iz zajebancije: dosli dekan i ministar jedan dan kod mene u stan, donijeli pun kofer para i kazu "Pa sto ti to treba, pa nije to u redu, evo molim te preseli se u onaj stan sto smo ti dali, uzmi ove pare i sjedi i uci, provodi se - samo nemoj da rintas..." i tako dalje u tom stilu 3 sata me molili i kumili, ali ja bio glup i tvrdoglav i eto tako nastavio da rintam.
A da je fakultet kojim slucajem bio na Triglavu,... eee, ne bi ja mogao tu da vrludam. Kakav rad kakvi bakaraci, ako ti se ne uci - ne preostaje ti tamo brajko nista drugo nego da se skijas i ispijas kuvano vino po brvnarama okolo ski-staza.



[ Darko Nedeljković @ 30.01.2011. 18:35 ] @
Kao sto su vec ranije drugi konstatovali, samo 20% studenata je iz Beograda, znaci, nije bas na nivou statisticke greske, ali nije ni neka defaul situacija. Dalje, kao sto si sam primetio, ne radi svaki student vec svaki pedeseti ili stoti, pa kad se to projektuje na onih 20%, e onda pricamo o nivou statisticke greske, znaci nisu vredni pomena u diskusiji, tako da smo to resili pa idemo dalje...

"Takodje, profesori, asistenti, sekretarice, sluzbenice, tetkice, kuvari i kuvarice, portiri i bibliotekarke.... svi bi se oni radosno doselili..."
upravo o tome pricam... poznato je koliko je danas tesko naci posao, narocito drzavni, nisam primetio da ljudi nesto kategoricki odbijaju da rade na planinama, vec je i tamo svako raspolozivo mesto popunjeno, doselili bi se sve da pitaju kad krece prvi autobus! A onda bi za sobom povukli i ogromnu grupu radnika usluznih delatnosti - pomenuo si decu, znaci tamo treba vrtic, treba osnovna skola, treba uciteljica, treba sportski trener, treba frizer, treba prodavnica, treba banka, treba pekara, treba elektricar, treba vodoinstalater, treba serviser mobilnih telefona... eto iz samog tvog pitanja shvatas koliku migraciju ljudi povlaci jedan univerzitet, bez obzira gde se nalazi!

E, kad smo i to pitanje rascistili da otvorimo sledece - studenti koji zele da rade, zasto mislis da im je u prestonici dozvoljeno da rade, a na planini bi im bilo zabranjeno? Dobro, mozda ne bas isti posao, ali kao sto vidis iz primera koje sam nabrojao, gde je univerzitet tu posla ima, e sad jedino ako je nekom neko zanimanje Bog unapred odredio i zabranio mu da radi nesto drugo...

"Znas, Srbija je bas bogata zemlja, svi zainteresovani mogu da studiraju i to dzaba..."
Kako nije bogata zemlja kad ima mogucnosti da studentima stavi na raspolaganje najskuplje kvadrate prostora u drzavi?! Da nema, ona bi to izdala nekoj firmi, pa inkasirala godisnje 50 miliona EUR-a od izdavanja zgrada Beogradskog univerziteta... cime bi mogao da se otplacuje kredit kod MMF dovoljan za izgradnju 2 miliona kvadratnih metara prostora Po meni, to je tacno koliko je i potrebno da se za 100% studenata BU izgradi novi fakultet + za svakog zasebna soba sa kupatilom u nekoj od najzdravijih prirodnih sredina u Srbiji. E, sad, da li bi to bas moralo da se da na besplatno koriscenje, ili bi mogla da se "ubere" jos neka lova za drzavu, a da to i dalje bude na obostrano zadovoljstvo... I kad se sve to sabere i oduzme za par decenija imali bismo zgrade u centru koje donose prihod, imali bismo zgrade u zdravijoj sredini cija upotreba manje kosta a isto verovatno donosi prihod... ovako imamo cist gubitak i rasipanje drzavnih para
E, sad, razumem ja da se to nece uraditi, ali da se takva, jedina zdrava ideja ovde maltene ismeva, to mi je socioloski fenomen

Ponavljam sliku sa prethodne strane, cisto da nam je pred ocima ako nastavimo da o tome i dalje diskutujemo.
[ Odin D. @ 30.01.2011. 18:57 ] @
Izvini sto te prekidam u viziji, ali zaboravio si da elaboriras uspravljanje Zemljine ose koje sam pomenuo.
Pa ako moze samo jos i to, pa da studija izvodljivosti bude kompletna...
[ Darko Nedeljković @ 30.01.2011. 19:03 ] @
Ma, razumemo se mi potpuno - nema ispravljanja zemljine ose, nema promena ustaljenih strategija, nema selidbe univerziteta, nema zaustavljanja usisavanja Srbije od strane Beograda, nego eto onako, blejimo malo izmedju dve muže.
[ SlobaBgd @ 30.01.2011. 19:10 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Na slici je jedan od Kineskih univerziteta i naravno studiranje je besplatno.

[att_img]



Šaolin, bato!
[ ArsenLupen @ 30.01.2011. 19:38 ] @
Istrolovaste coveka naopako, mada ideja lepo zvuci kad se baci na papir i saberu novci. Samo one univerzitetske zgrade na Studentskom trgu(pmf, filozofki i filoloski) da se iznajme nekome na 100 godina, bilo bi kesa za po jedan univerzitet na svakoj planini u Srbiji. Ili recimo jedan Studenjak, lokacija naopako dobra, sta god da krenes da radis sa njim isplatilo bi se.

Znam kome se ideja ne bi svidela. Koliko bi stanova bilo u Halo oglasima osvanulo sutra da se desi sve ovo? Ne mogu da zamislim kolicinu novca koja se ostavlja samo na kirije. Pala bi cena iznajmljivanja stanova, ne bi se prepolovila, ali tako nesto bi isla dole. A gde su sve one silne fotokoprinice, knjizare, brze hrane, kafici, klubovi i kompletna logistika koja ide uz studentariju...

Pitanje od milion dolara, jel moguce da se u Slobinom rezimu niko nije setio ovoga? Cenim da se BG oslobodio silnih studenata na vreme da bi 5. oktobar dosao negde u avgustu - nema otpora, zaludne omladine i slicne ekipe koja visi u gradu.

Pitanje od 2 miliona - kako se ove pijavice danasnje ne setise bar neki master plan da urade za univerzitet na nekom brdu? Ono, prodaju PMF nekome ko ce da napravi hotel ili neki poslovni prostor, ili statijaznam i obecaju 2452. godine fakultet kao na gornjoj slici? Nesto masimo u ovoj prici.
[ Darko Nedeljković @ 30.01.2011. 21:26 ] @
Citat:
ArsenLupen: Pitanje od milion dolara, jel moguce da se u Slobinom rezimu niko nije setio ovoga?

Nije Sloba bio bas toliki diktator koliko se misli - ima tu nekakva famozna "autonomija univerziteta", koja mi nikada nije bila jasna. Kad treba da se daju pare iz budzeta, onda je univerzitet drzavni, a ako policajac udje unutra da pita nesto, onda pada vlada! Univerzitetima upravljaju i tamo rade ljudi koji decenijama nisu napisali nijedan naucni rad, a deklarisu se kao vrhunski strucnjaci sto moze samo u Srbiji. Njihov posao se sveo na to da ispituju studente napamet nauceno gradivo, sto moze i moja baba da radi.

Citat:
Pitanje od 2 miliona - kako se ove pijavice danasnje ne setise bar neki master plan da urade za univerzitet na nekom brdu?

Kako bilo onda, tako je i danas. Drzava ne sme da pogura ni Bolonjsku deklaraciju, a ne da menja neki zabudjali kadar, o izmestanju univerziteta na logicniju lokaciju da i ne govorimo. Ne znam zasto smo verovali da ce smena jednog coveka resiti sve, kad problem nije u mozgu jednog vec u mozgovima miliona ljudi.
[ cvijic_ltd @ 03.02.2011. 01:33 ] @
U ovakvom lošem stanju na tržištu nekretnina, kakvo je sada, baš bih voleo da vidim tog zmaja koji bi uspeo da zgrade fakulteta u Beogradu izda za 50 miliona evra? Neka je i na 100 godina, smešno je zaista :)

Ekem, Univerzitet u Beogradu je sastavljen od više nezavisnih fakulteta, koji u suštini predstavljaju mini univerzitete. Svako izdaje svoju diplomu, koja ima svoj oblik i boju. Uzgred, to je i ljudima koji su odlazili na master studije na kanadske univierzitete, pravilo problem. Evo i kako. Prijave se za master na Univerzitetu u Torontu čovek koji je diplomirao na Mašinskom fakultetu i čovek sa diplomom sa FON-a. Kažu mi smo sa Univerziteta u Beogradu. Pogledaju ljudi sa UofT, vide različite diplome, i ne znaju ko tu koga zeza. Proveravaju ljude po sto puta.

Elem, ovde mnogo toga ne štima, ali to nije razlog da kukamo i da se svađamo. Voleo bih da svi radimo i ostvarujemo finansijsku dobit a me da se svađamo i pričamo odakle je ko. Svi smo odavde i to je to.
[ Odin D. @ 03.02.2011. 08:08 ] @
E moj druze, biti odavde nije stvar fizcke nego duhovne prirode.
U tom smislu:
[ ArsenLupen @ 03.02.2011. 11:01 ] @
Citat:
cvijic_ltd: U ovakvom lošem stanju na tržištu nekretnina, kakvo je sada, baš bih voleo da vidim tog zmaja koji bi uspeo da zgrade fakulteta u Beogradu izda za 50 miliona evra? Neka je i na 100 godina, smešno je zaista :)


Zašto smešno? Za lokaciju kao što su PMF, filološki i filozofski fakultet verujem da će se uvek naći ko će da kupi/iznajmi kao poslovni prostor. 50 miliona uopšte nije velika cifra...

Citat:
Univerzitet u Beogradu je sastavljen od više nezavisnih fakulteta, koji u suštini predstavljaju mini univerzitete


Zajdničko im je svima da za budžetski finansirane studente uzimaju pare od poreza ove države, što je odličan razlog da se i ta država nešto pita, ne? U najgorem slučaju, da se izdaje ista diploma, pa da ljudi u Torontu ne moraju da se brukaju.


[ Miroslav Jeftić @ 03.02.2011. 12:58 ] @
'De bre 50 miliona evra, RK Beograd su prodate za 360 miliona, 34 objekta ukupno + neki poslovni i distributivni centar i građevinsko zemljište i to pre četiri godine dok još niko nije pričao o krizi.
[ Igor Gajic @ 03.02.2011. 13:12 ] @
@Darko Nedeljković

Hi hi, univerzitet sa sve sancem, da studenti ne beze iz kampusa...

No, salu na stranu, ideja je odlicna. Zavrsio sam PMF u BGD-u i video sam koliko je to idiotska ideja imati fakultet u sred metropole. Kafici, diskoteke, zezanje... Mislis na sve samo ne na studije. A koliko para ode na studiranje, kirije, hranu, izlaske... Znam neke kojima su studije izasle koliko i jedan omanji stan u BGD!
[ Devanagari @ 03.02.2011. 13:24 ] @
Iako mislim da je ideja sama po sebi dobra, mislim da je čist promašaj za našu sredinu.

Priča me podseća na ono kada je krenuo neki rijaliti šo’ tipa dve gradske plavuše idu na selo da rmbače, pa je neko lepo primetio - batice, jedna je stvar kada na selo šalješ Paris Hilton koja u životu nije videla govedo, a kamoli selo, a druga je stvar da praviš tako nešto kod nas gde najvećem broju ljudi viri praziluk iz donjeg dela leđa.


Isto i za taj univerzitet/fakultet u idiličnoj prirodnoj sredini - jedna je stvar kada se to uradi u npr. Norveškoj (Tromso), Švajcarskoj, i sl. mestima gde se stvari prave po meri čoveka ili u spomenutoj Kini gde sa druge strane živi pet milijardi ljudi po centimetru kvadratnom. Potpuno je druga stvar kada tu priču hoćeš da prodaš ljudima kojima je preko glave učmalosti i besperspektivnog života u maloj sredini.

I to nas vraća na naslov teme - jedan od važnijih razloga zbog kojeg je tolika imigracija u Beograd je i to da u njemu imaš bioskop, šareni i svetao izlog, kakve-takve sadržaje i slično. Može to nekome da se svidi ili ne (meni se ne dopada ali šta da radim) ali to je razlog zbog kojeg niko ne bi išao u npr. Bor ili na Rudnik da studira, pa ne znam kakav da je kampus.
[ Igor Gajic @ 03.02.2011. 13:30 ] @
@Devanagari

Jel ides na studije u BGD da ucis ili da se zajebavas ?


Mada kod nas je mentalitet, posalji ga malo u BGD da malo vidi sveta i malo da se 'istreses'... Kakav mentalitet takva i drzava... Riba smrdi od glave, ali se cisti od repa.
[ Darko Nedeljković @ 03.02.2011. 16:20 ] @
Citat:
cvijic_ltd: U ovakvom lošem stanju na tržištu nekretnina, kakvo je sada, baš bih voleo da vidim tog zmaja koji bi uspeo da zgrade fakulteta u Beogradu izda za 50 miliona evra?

Zmaj, je li? Ne znam da li si negde naisao na informaciju da prodavac kokica svojih kvadrat ili dva ulice placa 40.000 evra godisnje (~20.000 EUR/m2). Firma u kojoj radim placa zakup prostora od 300 kvadrata koji se nalazi 100 metara od filozofskog fakulteta okvirno pola miliona evra godisnje (~2.000 EUR/m2) i ne namerava da prekine. Ostale firme u okolini zakup placaju takodje 1.500-2.000 EUR/m2. Ipak, ja sam uzeo da se ne moze ceo univerzitet izdati po toj ceni, vec da se uhvati neki prosek od ~500 EUR/m2 godisnje. A univerzitet ima okvirno 100.000 kvadrata, neka me neko ispravi ako ima precizniji podatak.

Citat:
Devanagari: I to nas vraća na naslov teme - jedan od važnijih razloga zbog kojeg je tolika imigracija u Beograd je i to da u njemu imaš bioskop, šareni i svetao izlog, kakve-takve sadržaje i slično. Može to nekome da se svidi ili ne (meni se ne dopada ali šta da radim) ali to je razlog zbog kojeg niko ne bi išao u npr. Bor ili na Rudnik da studira, pa ne znam kakav da je kampus.

A, ne bi? Nikakav problem bato, imas Megatrend pa studiraj. Idealna lokacija, par stanica od Delta sitija, TC Usca, splavova... A ti bi o trosku drzave? E, pa onda izvoli tamo gde ti drzava kaze. Mi trenutno nemamo problem manjka studenata, vec je broj studenata 2x-5x veci od maksimalno dozvoljenog po bolonjskoj deklaraciji za povrsinu kojom raspolzemo. Iz toga imamo 3 izlaza:
1) I dalje lagati da smo za prikljucenje EU, a nista ne menjati
2) Pokupovati iz drzavne kase sav preostali najekskluzivniji prostor u centru grada, pa prosiriti univerzitete
3) Sagraditi nove, vece zgrade univerziteta na najjeftinijim lokacijama a to finansirati od prodaje/izdavanja starih

Ako pogledate, najgore resenje je ovo prvo a ono ce se bez ikakve sumnje odabrati i primeniti. Realno najbolje je ovo trece, ali ga niko nece ozbiljnije razmatrati. Ovo drugo je isto fino i potpuno u skladu sa nasim mentalitetom "ima se, moze se", ali da li se zaista i ima? Naravno, ima i cetvrto resenje, koje se primenjuje ako nekad, nekim cudom ipak postanemo deo EU - broj studenata na drzavnim univerzitetima se dekretom smanji za 80%, a u medjuvremenu svaka budza u vlasti osnuje svoj univerzitet, pa da vidis kako "kaplje" lova od ljudi koji ce prodati sve sto imaju da im dete zavrsi makar privatni fakultet gde ce skolarina biti 10.000 eur godisnje. Ali, tako to ide. Ja se ne secam kada je Srbija u novijoj istoriji povukla neki pametan potez, pa nema razloga da i u ovom slucaju odstupi od tradicije.
[ eeestablishment @ 18.05.2011. 18:15 ] @
Najnoviji podaci , ako je verovati B92 kazu da se u Beogradu u poslednjih god dana doselilo 55000 ljudi !
Ako se uzme u obzir da se nisu svi prijavili i registrovali dolazi se do priblizne cifre od 65-6 iljada . . . . .
Pomenuse da je prosecna plata negde u unutrasnjosti 15000 a na N.Bg 55000 . . . . . . . . . . . . . . . . .
Pomenuse skole , pozorista , mostove , bazene , standard pa i cene ( verovali ili ne manje su u bg )
NE pomenuse samo , ima li ova vlast neku taktiku , program ili bar NAMERU da se to smanji ?
[ Odin D. @ 18.05.2011. 19:58 ] @
Zasto bi se taj proces zaustavljao?
Sumanute zelje za obratnjem tog procesa poticu iz sustinskog nerazumjevanja ljudskog drustva i njegovog funkcionisanja.

U knjizi "What Technology Wants" Kevin Kelly je izmedju ostalog sabrao i dugogodisnja istrazivanja i teoretisanja raznih likova koji su se bavili razvojem gradova, te na vrlo slikovit nacin objasnio razloge nastanka i nacine funkcionisanja velikih gradova kao i posljedice koje su oni imali na razvoj drustva i civilizacije uopste.

Osim toga, promet robe, rada, informacija, ljudi, poslova, kulture, sporta i svega ostalog sto je povezano sa ljudima, a narocito ideja (koje su manje-vise pokretac ljudsog drustva) eksponencijalno se povecava u zavisnosti od velicine grada.
Tako ce jedan grad od 5 miliona ljudi sam proizvoditi visestruko vise svega toga nego zajedno 10 gradova od pola miliona stanovnika.
Nema nikakvog razloga da se grupica od nekoliko miliona ljudi rastrkava po selima i zaseocima samo da se nebi gasila neka tamo vjekovna ognjista po nekim zavicajima, i tako sebi otezavaju i robnu i informacionu komunikaciju.

[ MajorFatal @ 18.05.2011. 20:52 ] @


Sve je to lepo i priroda i cist vazduh ali koji im je ragbi tim na top-listi ragbi timova? A svi znamo da ako ragbi tim nije jak da studenti nece da biraju taj fakultet jer to je jedan od osnovnih parametara za izbor fakulteta (pored parametra: duzina shanka u studentskom klubu) i kad smo vec kod toga uopste ne vidim teren za ragbi na ovoj slici i deluje da nemaju otvorene bazene, mada vidim da neka recica protice pored (ili okolo) ali to valjda nije isto?

[ triac @ 19.05.2011. 00:42 ] @
Sto se tice usisa to je savim normalno (pogotovo ako su ljudi iz Srbije), najvise mi smeta sto imamo pridoslice i etabliraju se kao "domacini" iz nekih "plemenskih" drzava...e to je problem...cim se rodi e oce oma za Beograd....ali neka im nek se svi podave u smradu i guzvi...
[ eeestablishment @ 19.05.2011. 05:20 ] @
[quote]Odin D.: Zasto bi se taj proces zaustavljao?
Sumanute zelje za obratnjem tog procesa poticu iz sustinskog nerazumjevanja ljudskog drustva i njegovog funkcionisanja. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Interesantno je da u vec pomenutoj emisiji na B92 , gradonacelnik Beograda gospodin Djilas komentarise ovaj podatak i KUKA KO SURO PILE.
Kaze kako bi najsretniji bio da taj proces stane i cak sta vise krene u suprotnom pravcu.
Pominje infrastrukturu , vrtice (5kom u prosloj god) , gradsko saobracajno , most koji su zapoceli i jedan koji tek hoce i kaze kako je sve to nedovoljno ako se ovaj trend nastavi .
Racunam Djilas je pismen covek , razume potrebe i probleme velikog grada , jes da je politicar ( a oni vole da lazu ) ali ne bi valjda radio i pricao na stetu sredine ciji je prvi covek ?
PozZz . . .



[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 19.05.2011. u 16:24 GMT+1]
[ zmau @ 19.05.2011. 06:43 ] @
Đilasu niko ne brani da se kandiduje za gradonačelnika Kučeva, i tako se oslobodi svih tih muka koje pominje. A ionako ne ume da pristupi gradskim problemima na pravi način.
[ Java Beograd @ 19.05.2011. 07:29 ] @
Đilas to posmatra i komentariše sa prektične tj. tehničke strane. Zaista je nezamislivo da se za jednu godinu sagradi (unapredi) infrastruktura potrebna za 60.000 ljudi.
[ Lazar-I @ 19.05.2011. 08:01 ] @
Citat:
Odin D. Nema nikakvog razloga da se grupica od nekoliko miliona ljudi rastrkava po selima i zaseocima samo da se nebi gasila neka tamo vjekovna ognjista po nekim zavicajima


Nema razloga da se jedna veća porodica, koja ima veliku kuću, ne preseli u dnevnu sobu jer je tamo TV, a sve ostale sobe prepusti komšijama :)

@Darko Nedeljković

U potpunosti se slažem sa tobom. U pravu je i Devangari kada kaže da je mentalitet problem. Poznajem zaposlene u jednoj organizaciji koja je dobila predlog da se preseli samo par stotina metara iz centra grada(varoši) u zgradu koja se nalazi u parku. Svi do jednog su ustali protiv te ideje - gde ćemo u onu šumu iz centra.
[ jablan @ 19.05.2011. 08:25 ] @
Citat:
Java Beograd: Đilas to posmatra i komentariše sa prektične tj. tehničke strane. Zaista je nezamislivo da se za jednu godinu sagradi (unapredi) infrastruktura potrebna za 60.000 ljudi.

Ali nije nemoguće da se za deset godina unapredi infrastruktura za 600 000 ljudi.
[ dejanet @ 19.05.2011. 09:32 ] @
To sto je objavio "balkanski bbc" je najobicniji hype, povezan sa crknutim trzistom nekretnina, joint-venture operacijama druzbe, kao i "mucenistvom" Djilasa..
[ BluesRocker @ 19.05.2011. 09:43 ] @
Citat:
Java Beograd: Đilas to posmatra i komentariše sa prektične tj. tehničke strane. Zaista je nezamislivo da se za jednu godinu sagradi (unapredi) infrastruktura potrebna za 60.000 ljudi.

Samo je u računici zaboravio da oduzme onih 45.000 koji odlaze iz Beograda svake godine, tako da to ne izađe 60k već 15k. Zaboravio je da izračuna negativni prirodni priraštaj pa se verovatno i tih 15k poništi. Mostovi su usko grlo sve da se broj stanovnika smanji odjednom za 500k i svejedno bi morao da ih pravi da se rastereti saobraćaj. Vrtići su napravljeni jer ih nikad nije ni bilo dovoljno.

Zato drug nazzi Đilas nije u stanju da redovno kosi travu, čisti sneg, zakrpi rupe na putevima, ... I to su mu krivi ti iz unutrašnjosti, verovatno su trebali da povedu koze i ovce sa sobom i da ih ostave po novobeogradskim livadama i pašnjacima da pasu.
[ dejanet @ 19.05.2011. 09:49 ] @
Citat:
Samo je u računici zaboravio da oduzme onih 45.000 koji odlaze iz Beograda svake godine, tako da to ne izađe 60k već 15k.

Bas tako sam cuo, i ko zna koja je to struktura ljudi(stalno, privremeno, studenti, zaposleni...)
Mislim da ce biti iznanedjenja kod popisa(ako ga u opste bude), posto su nam cifre sve falsifikat od BNP-a pa na dalje...
[ Devanagari @ 19.05.2011. 12:15 ] @
BluesRocker objasnio.
[ karadima @ 19.05.2011. 13:18 ] @
Cela Srbija radi , a Kina se gradi :)

[ eeestablishment @ 19.05.2011. 15:52 ] @
Cek cek ako je tacan podatak da 45000 ljudi ode svake god to je onda novi momenat.
To bi znacilo da ako bi migracija prema glavnom gradu stala Beograd bi bio varos koja odumire.
Nesto ne verujem da im je prirodni prirastaj osobito veliki . daj boze da izmedju nataliteta i mortaliteta ne stoji znak jednakosti.
Nasi najbolji sinovi iz unutrasnjosti svojim dolaskom u prestonicu u stvari sprecavaju propast velegrada.
Da oce to bar neko da pojasni Djilasu , da se covek ne sekira onoliko badava .
PozZz . . .
[ Shadowed @ 19.05.2011. 16:02 ] @
Citat:
eeestablishment: daj boze da izmedju nataliteta i mortaliteta ne stoji znak jednakosti.

Ne stoji znak jednakosti ali mislim da ti se ne bi svideo ni onaj koji stoji.
[ eeestablishment @ 19.05.2011. 16:18 ] @
U boksu postoji jedan izraz " udarac nisko " . . .
PozZz . . .
[ Lesli Eldridz @ 20.05.2011. 01:38 ] @
Citat:
Shadowed: Ne stoji znak jednakosti ali mislim da ti se ne bi svideo ni onaj koji stoji.
Stoji bas onaj koji treba. Sjećam se prve rečen'ce iz prirucnika. Priroda uglavnom sve radi sama ;-)
[ zmau @ 20.05.2011. 07:27 ] @
Citat:
Priroda uglavnom sve radi sama ;-)
Apsolutno, majstore ;).


Citat:
Mostovi su usko grlo sve da se broj stanovnika smanji odjednom za 500k i svejedno bi morao da ih pravi da se rastereti saobraćaj

Prilaziš problemu na pogrešan način, isto kao i Žuća. On ga tako neće rešiti, sve da napravi još 5 mostova (kao što si i sam ukapirao), ako usput nastavi da subvencioniše parking po gradu. A naročito ako - nedo bog - standard u Srbalja poraste u međuvremenu.

Kad bi lepo postavili stvari tako da svako kolko tolko plaća svoje troškove, ne bi bilo problema da Beograd poraste i triput za par godina.