|
[ pctel @ 06.02.2011. 12:20 ] @
| Kao sto znate, u Srbiji postoji neko cudno pravilo da se na osnovu dobiti od prosle godine ove godine mora placati akontacija poreza na dobit. I tako, 2005. moja firma napravi takav poslovni uspeh, da cele 2006. placa tu akontaciju a na kraju iste nema dobit, i nakupi se toliko vise placenog novca da do danas nije ostvarena tolika dobit kojom bi se potrosila sva ta sredstva unapred placena poreskoj upravi. Sada bih hteo da likvidiram firmu, a tamo ima jos 141.000 dinara neiskoriscenog poreza.
Sada ne znam sta da radim sa tim, nisam toliko bogat da poklonim toliko novca, sada vozim auto koji vredi manje od toga... a sa druge strane, kazu da oni to svakako nece platiti, vec ce doci i konstatovati neku nepravilnost, pa to zapleniti radi naplate kazne. Poslovanje firme je naravno u skladu sa propisima, mozete iz mojih komentara ovde zakljuciti da relativno dobro poznajem propise i da nisam sklon krsenju istih. Medjutim, kako kaze jedan moj prijatelj, kad bi poslali psihijatra da bilo kome od nas pronadje neki problem u glavi, on bi to bez problema mogao naci svakom, bez da je iko od nas stvarno lud, pa tako i poreski inspektori, prica se da su sposobni da nadju prekrsaje i u poslovnim knjigama firmi koje su se maksimalno trudile da sve zakone ispostuju. Sta predlazete?
Treci nacin, koji mi pada na pamet u smislu vuci siti a ovce na broju, to bi bila integracija ove moje firme sa nekom vecom firmom koja treba da plati porez na dobit, a posto bi ta veca bila pravni naslednik ove moje firme, onda bi ona nasledila i sva njena dugovanja i potrazivanja (tj. ovo jedno jedino). Onda bi ona imala visak placenog poreza i prilikom placanja svog poreza na dobit bi platila manje za toliko. Ja bih naravno ustupio to potrazivanje po nizoj ceni, radi obostranog zadovoljstva. Da li neko zna za neku prepreku zbog koje ovo ne sme, ili ne bi trebalo raditi? Ili ima neki drugi savet za mene? |
[ Davor Vlajkovic @ 06.02.2011. 13:39 ] @
Bolje prodaj firmu nego da je likvidiras, tako ces izvuci makar deo tog preplacenog poreza. Igrarije sa prednostima koje donosi situacija u kojoj se firma nalazi ostavi novom vlasniku koji ce najbolje znati da proceni da li mu to odgovara ili ne. Amatersko tumacenje propisa je vrlo nezahvalna rabota.
Ako treba pomoc oko nalazenja kupca, tu sam ;)
[ Laki024 @ 06.02.2011. 13:41 ] @
Pozdrav PC tel.
Jos jednom hvala na pomoci u prethodnoj temi.
Verovatno ti je palo na pamet, ali sto neprobas da prodas ili ustupis svoju firmu nekome?
I jos jedno pitanje, posto i ja imam u planu u skorije vreme ( zavisi od pokrajinskih subvencija ) da otvorim doo, nadam se da me ovako nesto kao i tebe nece snaci, ali bi me ipak zanimalo koliko otprilike kosta zatvaranje tj likvidacija firme, ako nemas nista u robi, nemas duga prema dobavljacima, znaci skroz si cist po ovom pitanju, i koliko vremena treba da bi se likvidirala firma. ovo pitam jer kad sam bio da poprivcam sa jednom knjigovodjom koja ima agenciju na top lokaciji u gradu, je rekla da je doo povoljniji u svakom pogledu u odnosu na preduzetnik, osim kod zatvaranja i da zatvaranje doo kosta 300.000 din
Zivimo u ovom vremenu u kojem zivimo i u ovakvoj drzavi u kakvoj zivimo, pa nije na odmet misliti na sve makar koliko da imas razradjen posao
[ pctel @ 06.02.2011. 15:16 ] @
Ne znam zasto nisam razmisljao o prodaji firme, vec samo o likvidaciji, ili integraciji. Davore, mozes poslati pp ako imas nekog na umu, voleo bih to da resim krajem meseca kad se budu predavali zavrsni racuni za 2010. do tada treba da resim jos par sitnih dugovanja i potrazivanja, kako bi se sve osim poreza svelo na nulu. datum prenosa vlasnistva bi mogao da bude vec 01.03. ako nekog nadjem do tada, ako ne ne bih ni gubio mnogo vreme na trazenje, vec bih isao na varijantu integracije, za sta vec imam planirane tri firme za pregovore.
Laki, likvidacija podrazumeva neke sitne troskove tipa oglas u sluzbenom glasniku, novi pecat, taksa za statusnu promenu u APR i slicno, mislim da je ukupan iznos za jednu nulu manji od tog koji pominjes. Ja sam isto proveravao kad sam otvarao, tada je bilo oko 150 EUR sve ukupno, ali moguce da se sad malo povecalo u skladu sa opstim rastom cena. Period od proglasenja likvidacije do zatvaranja je ja mislim 60 dana (to je rok koji se daje svim eventualnim duznicima i poveriocima da ostvare svoja prava). Nakon zatvaranja, nikakva dugovanja ne prelaze na vlasnika, pa se time sluze savremeni biznismeni - ostanu duzni i bankama i dobavljacima i radnicima, izvuku pare sivim kanalima i likvidiraju doo. Naravno, ne savetujem da se to radi, po pisanim zakonima to je u redu, ali po nekim nepisanim nije, pa je relativno cesta pojava da takvi zavrse dva metra ispod zemlje kad ostanu duzni onom kome nije trebalo.
[ Davor Vlajkovic @ 06.02.2011. 17:20 ] @
Poslao sam ti privatnu poruku.
[ Laki024 @ 06.02.2011. 20:15 ] @
da, upravu si PC tel.
DOO je dosta slozeniji i po pitanju otvaranja i zatvaranja.
E sad, kazes da se moze zeznuti poverioci, banke itd, ipak ja to ne bih rekao , zato sto postoji upravo tih 60 dana vremena, ako se za to vreme javi neki poverilac, onda se nece moci zatvoriti dok se ne izmire dugovi prema tom poveriocu.
ako je 300eur cifra potrebna za zatvaranje, onda tu trebas da racunas jos 2 meseca doprinose koje moras da placas sebi to je jos 200 knjigovodja jos 2 meseca to je jos 100, znaci vec sa ovim se cifra duplirala na 600eur.
Koliko sam razumeo. tio si u pretplati poeza na dobit cc 1300eur, onda osnivacki ulog je na racunu doo 500eur, to je minimum 1800eur vrednosti, mislim da bi se prodajom moglo dostici makar poola te cifre sto je po meni realno
[ pctel @ 06.02.2011. 21:29 ] @
Citat: Laki024: ako je 300eur cifra potrebna za zatvaranje, onda tu trebas da racunas jos 2 meseca doprinose koje moras da placas sebi to je jos 200 knjigovodja jos 2 meseca to je jos 100, znaci vec sa ovim se cifra duplirala na 600eur.
Ne, kad se doo likvidira onda se saceka 60 dana da se svi jave, a onda se od preostalog novca namiruju poverioci po nekom redosledu vaznosti i javljanja. To sve ako novca ima, a ako ga nema, onda nista, konstatuje se da ga nema i izvrsi se zatvaranje. Naravno, svako ko planira zatvaranje doo prvo potrosi sav novac. I tako se namesti da para za doprinose nema a knjigovodja se uklopi u predvidjenih 300 EUR.
Drugo, osnivacki kapital nije nesto sto stoji negde kao neki depozit i ne dira se, vec je nesto sto se potrosi jos u prvom mesecu poslovanja, tako da ni toga nema prilikom zatvaranja.
Trece, kupovinom firme koja posluje nekoliko godina dobijaju se neke povoljnosti u odnosu na novoosnovanu, tipa lakse dobijanje kredita, lakse dobijanje odlozenog placanja kod poverilaca, razradjeni poslovi, postojeci klijenti, mogucnost produzenja postojecih ugovora, bolji utisak kod novih klijenata kada kazes da firma posluje 9 godina nego da je juce osnovana, svi klijenti vide na sajtu APR da je osnivacki kapital 5.000 EUR, umesto uobicajnih 500EUR, sto uliva dodatno poverenje... sve to moze da digne cenu doo i do 300% u odnosu na kapital. Takodje, novoosnovani doo bi imao obavezu placanja akontacije poreza na dobit, dok moj to nece imati. Ipak, ja nisam pohlepan i bio bih zadovoljan sa 85%-90% iznosa koji bi u slucaju integracije novi vlasnik iskoristio vec u martu, a u slucaju promene vlasnika pocetkom sledece godine.
[ Laki024 @ 06.02.2011. 22:03 ] @
Da naravno da mi je sve ovo jasno, ato sam ti i predlozio zasto ne prodas DOO, msm zasto uopste razmisljas o zatvaranju.
E sad mene interesuje zatvaranje zbog rezervne varijante i zbog navedenog famoznog iznosa cisto da znam za svaki slucaj.
Kazes uzmes sve pare itd itd sa racuna takod a ne ostane za preze i doprinose za ta 2 meseca?
Znam da je DOO i ti kao vlasnik fizicko lice potpuno razgraniceni, ali zar drzava kao bigboss nece naci nacina da tih 2 meseca doprinosa naplati od tebe nekako kao osnivaca doo, ili cak nedati ti da zatvoris doo dok ne platis drzavi ono sto joj pripada?
[ pctel @ 06.02.2011. 22:18 ] @
Nece. Drzava ima prednost ispred svih ostalih poverilaca tako sto prva uzima pare ako ih doo ima, a ko ih nema - nema ih. Kakva korist od nasilnog sprecavanja zatvaranja doo? Dogadja se upravo suprotno - drzava povremeno nasilno zatvara preduzeca ciji je racun mesecima blokiran i koja ocigledno nikada nece imati novca da izmire dugovanja, a njihovi vlasnici ne zele cak ni da plate troskove zatvaranja. Tako je i ovih dana izvrseno jedno takvo nasilno zatvaranje vise hiljada preduzeca. Znaci, na kraju krajeva moze i bez tih gore pomenutih 300 EUR. Jedino sto u tom slucaju ne znas kad ce biti akcija nasilnog zatvaranja, pa nekada moras da cekas mesecima
[ Laki024 @ 06.02.2011. 22:27 ] @
zmaci onih 300.000din sto je ptrebno za zatvaranje je bila zapravo jedna od pogresnih informacija koje sam dobio od jedne knjigovodje koja ima agenciju.
Mozda je jednom radila , pa je DOO imala dugova i dugova, pa je tada bilo 300.000 i onda je to naucila kao ucenik u skoli lekciju napamet bez razmisljanja.
Sad vise i ako sam iamo dilema nemam ih, otvaram doo od starta, i ne plasim se ovog ne daj boze zatvaranja ako dodje do onog do cega nikako ne bih voleo da dodje
[ serviser terenac @ 06.02.2011. 22:33 ] @
I ja sam u slicnom problemu.
Likvidacija ne dolazi u obzir jer prvo dolaze u obilazak da vide dal ima neka koska da nije ostala neoglodana pa tek onda sve ostalo.
Firma mi ionako nema imovinu.
Postupak likvidacije je opisan u Zakonu o privrednim drustvima, ( apr.gov.rs/LinkClick.aspx?fileticket=6_e-qmVvEp8%3d&tabid=64&mid=629)
deo koji vas interesuje nalazi se u cetvrtom delu, tj. od 149 strane pa na dalje
Medjutim likvidacija je najgore moguce resenje. Prvo firma ne moze u likvidaciju ako ima dugove jer onda ide u stecaj. Znaci u likvidaciju ide samo firma koja je cista, maltene savrsena za nekoga ko zeli da zapocne biznis. A zasto da se baci oko 1k eur bezveze (slobodna procena da neko toliko treba imati pri ruci kad pozeli da otvori firmu) ?
Jednostavnije je prodati firmu pri cemu se prave najmanje dva dokumenta. U prvom dokumentu o kupoprodaji vrsi se promena vlasnika u APR, a drugim dokumentom se sporazumno raskida ugovor o radu pa stari vlasnik tako totalno ostaje razdvojen od firme. Eventualno nije lose napraviti u kupoprodajnom ugovoru dogovor sta i kako sa eventualnim kasnijim pojavljivanjem dugova ili realizacije prethodno odradjene a naknadno realizovane zarade.
Najveci problem su preprodavci i neznanje onih koji zele prvi put ragistrovati firmu. Preprodavci sve gledaju kroz profit pa prodavac ostaje veoma kratak za pare.
Javljaju se kao kupci i vlasnici firmi kojima treba nova firma radi podizanja kredita a tek onda formalno kupuju vasu firmu i preuzimaju obavezu otplacivanja kredita pa kad tako likvidnu firmu imaju u rukama onda razmisljaju o daljnjim manipulacijama. I u ovakvim situacijama prodavac najcesce ostaje sa veoma malo novca od vrednosti firme (1k eur).
Najbolje obostrano resenje su oni koji bi da pokusaju prvi put da otvore firmu, nazalost neznanje novih koji bi da otvore firmu je sto ne veruju da je potrebno imati oko 1k eur u ruci kad otvaraju firmu a tek kad to osete na sopstvenoj kozi onda je kasno mada priznaju da bi im bilo bolje da su kupili gotovu firmu po principu kljuc u ruke i sutradan vec mogu da izlaze na sve moguce tendere (pod uslovom da su kupili firmu sa vise od tri godine postojanja). Takodje i novi vlasnici na osnovu prethodnog poslovanja firme lakse mogu dobiti nove kredite.
Problem kod integracije je sto novi vlasnici isto hoce da racunaju male procentualne troskove a velike zarade.
Ja recimo imam placene doprinose a neisplacenu neto zaradu za mnogo meseci unazad a i mnogo pozajmica mojoj firmi da bih platio te doprinose i opstao. Sve to pruza mi sansu da nekakvim prilivom novca operem nekoj drugoj firmi taj novac i isplatim sebi neto zarade i pozajmice i onda vratim deo novca onome ko mi je te novce uplatio. Nazalost ni to nije dovoljno primamljivo gramzvim kupcima koji bi i to da odrade tako da skoro sve novce pripisu sebi a ja da im to odradim za sitne novce, sto opet meni ne izgleda prihvatljivo.
Nasao sam posao u drugoj firmi i ovih dana radnu knjizicu cu da prevedem kod novog poslodavca, a sto se moje doo firme tice to cu jos da razmislim dal cu s vremenom nesto da revitalizujem nekim novim poslovnim idejama ili cu je ipak prodati.
Interesantno je moje neznanje:
sta ako prodam firmu pa posle nekog vremena dodjem do nekih poslovnih ideja a firmu tada vise nemam a onda za realizaciju poslovne ideje trebam ponovo 1k eur u ruci a sad treba da prodam firmu za mnogo manje ? koliko novca ce me u medjuvremenu kostati doprinosi da bih odrzao postojanje firme ?
Najinteresantnije je da ja ne primecujem da se trenutno u zakonu nalazi da doo mora imati zaposlenog, tj. izgleda da moze biti bez zaposlenih radnika a ja kao vlasnik u nekom obliku kao direktor da overavam neophodna tekuca dokumenta. E sad to dal moram da si uplacujem doprinose kao dopunsku delatnost to cu ujutro da vidim jer idem prvo u poresku upravu pa tek onda da se odjavim u mojoj i prijavim u firmi kod drugog poslodavca. U krajnjem slucaju troskovi oko doprinosa za dopunske delatnosti su nesto manji pa cu videti posle sta cu i kako cu.
Kad bih nasao kupca za 1k eur i ja bih je prodao cim predam zavrsni racun ove godine, nadam se da cu u medjuvremenu naplatiti ono sto mi duguju druge firme i bar deo neto zarada i pozajmica isplatiti.
[ Laki024 @ 06.02.2011. 22:44 ] @
@ serviser terenac
Veoma zanimljiva tema bar za mene iz razloga sto ni ja kao neko ko jos nije imao DOO nezna u praksi sta je potrebno za osnivanje DOO
Ja znam za 500eur osnivackog uloga, a kji su 500eur ostalih troskova za otvaranje doo ( naveo si cifru od 1000eur u ruci da bi se osnovala doo )
KOliko vremena je u proseku potrebno za otvaranje doo, akoi ide sve po planu?
KOliko vremena je u proseku potrebno za otvaranje doo, akoi ide sve po planu?
Sto se tice ovoga ja sam odmah i rekao da je likvidacija najgore resenje i savetovao pokretacu teme da proa da proda itd.
Nisam znao da i tu ima preprodavaca :)
Ako je ovo tacno sto si izneo da nigde nepise da DOO mora da ima zaposlenog, onda to prakticno znaci da se i DOO moze staviti u stand by kao sto moze kod preduzetnicke radnje, stom razlikom da DOO ima uvek direktora koji je odgovoran. sa minimum 2 zaposlena od pre par godina, sad se mozda svelo i na minimum 0 zaposlenih u DOO
[ serviser terenac @ 06.02.2011. 23:27 ] @
@Laki024
moja firma postoji 5 godina i jedini sam bio i ostao zaposlen u njoj, niko mi zbog toga nije pravio probleme
preprodavaca ima, najcesce su to advokatske kancelarije koje su placene da neko preduzece spasu kupovinom novih preduzeca, mada ima i individualnih preprodavaca
prvo u APR predajes zahtev za rezervaciju naziva firme (taxa), resenej dobijas u roku par dana, odlazis u banku i otvaras privremeni racun (taxa ???) i uplacujes 250 eur u dinarskoj prtivvrednosti kao dokaz o osnivackom ulogu, s tom potvrdom i "ugovorom sa knjigovodstvenom agencijom o vodjenju poslovnih kniga" u APR pravis zahtev za registraciju (taxa) a resenje dobijas u roku od par dana. Odlazis u pecatoreznicu da ti naprave pecat (cena), sa pecatom ides u sud da overis OP obrazac (ovlasceni potpisi) (taxa). Sa svim tim dokumentima pravac u banku za otvaranje pravog ziro racuna (taxa ???). Sa sve tim pravac u Poresku upravu i podnosis zahtev za PIB (komplikuju, traze poslovni prostor, zakup ili ... sto vec stvara troskove). Kad dobijes PIB za nekoliko dana onda ides u socijalno i penziono da se prijavis i doznas da te oni duze za doprinose od datuma prvog dokumenta koji si podneo tj. od datuma kad si se pojavio u APR da proveris rezervaciju buduceg imena firme.
Sad kad si sve to odradio taman pomislis da pocnes da radis kad te neko podseti na komunalnu taxu (lokalni prihod opstine). Odes i tamo da se prijavis da ne dobijes kaznu zbog neznanja i onda cekas resenje. Kad resenje stigne doznas da retroaktivno imas obavezu placanja komunalne takse isto od datuma prvog dokumenta + kamate zato sto nisi vec uplatio a morao si.
Onda taman da pocnes da realizujes svoj prvi poslovni poduhvat kad krece kupovina menica i potpisivanje ugovora sa dobavljacima. Potrosis jos nesto novca na razne poslovne knjige, klemericu, masinicu za busenje papira, arhivere, ...
Realizujes prvu fakturu i doznas da su te izvacarili i da si najverovatnije izgubio pare jer ti niko nije pokazao kako da napises fakturu i sta sve u njoj treba da postoji navedeno, ili te nekako drugacije izvacare jer si pocetnik.
U medjuvremenu ti stigne resenje da je odobreno da postanes obveznik PDV i onda si u obavezi da platis PDV na sve fakture od datuma kojeg si naveo u prijavi za evidenciju PDV. Ja sam se tako prevario pa izdavao prvo vreme racune koje nisam uvecavao za iznos PDV a u prijavi sam napisao da mi je pocetak obavljanja PDV aktivnosti isti kao i pocetak rada firme, pa sam retroaktivno morao sve fakture da preracunam i da uplatim PDV iz svog dzepa jer po prvobitnim fakturama taj PDV nisam obracunavao i uvecavao cenu usluga za isti, a u resenju o ulasku u PDV bio sam u obavezi da ga platim. Mnoge stvari se kod nas desavaju retroaktivno i nista ne treba da te cudi, sve se vezuje za neke datume nekog dokumenta mada resenja stignu ponekad i mesecima kasnije. U svim zakonima stoji da neznanje ne oslobadja od odgovornosti pa sad vidi sta drzava ocekuje od nekoga ko zeli biti biznismen - prvo da zavrsi pravni fakultet ili da debelo plati dobrog advokata i knjigovodju kako ne bi imao problema.
Pomislis kako bi dobro bilo da radis sa kes novcem jer izgleda sigurnije i naplata je momentalna. Treba ti fiskalna kasa (~250 eur). Raspitas se u poreskoj upravi i doznas da si u obavezi da imas fiskalnu kasu od prvog dana jer fiskalana kasa po zakonu sluzi za EVIDENCIJU PROMETA, tj. bez obzira dal naplacujes fakturama ili gotovinom, mada postoje izuzeci; u ovo se uveris citanjem Zakona o fiskalnim kasama.
Fiskalizacija kosta oko 70 eur i ceka se neko vreme na fiskalizaciju bar prema trenutnim saznanjima jer navodno poreska uprava nema dovoljno radnika za sve obaveze a pri fiskalizaciji je obavezno da predstavnik poreske uprave bude prisutan. Ne zaboravi da je po zakonu o fiskalnim kasama obavezno da potpises ugovor o odrzavanju fiskalne kase sa nekom od firmi koji rade servis, a trebace ti i zlu netrebalo blokovi za ispisivanje fiskalnih racuna ako ti se pokvari kasa i blokovi za storniranje racuna vracene robe ili odbijene usluge.
Ako koristis vozilo u poslovne svrhe onda i blokovi za putne i radne naloge, ...
Tu negde prodje prvi (ili nekoliko) mesec i umoris se trckarajuci svako jutro da proveris izvode u banci i odes lepo da upaltis ELEKTRONSKO BANKARSTVO (cena ?) kako bi mogao iz fotelje preko kompjutera u bilo koje doba dana 00-24h da proveris stanje na svom ziro racunu.
Tek onda pocinjes normalnije da dises.
Meni je prilikom registracije trebalo ukupno od podnosenja zahteva za proveru naziva firme do pravog pocetka rada oko tri meseca a u medjuvremenu mi se vec nakupili racuni i za doprinose i za komunalnu taksu, ... kirija, rezije, knjigovodja ...
U roku od dve godine uplatio sam i ostatak osnivackog uloga (250 eur).
Znaci da nisam imao pri ruci dovoljno novca da izdrzim i platim sve obaveze verovatno bih odmah zatvorio firmu ili upao do grla u dugove dok se stvari malo ne smire i legnu na svoje mesto i dok se ne realizuju prve uplate na ziro racunu, tj. kad pocnu da placaju kupci.
Verovatno ces imati moralnu dilemu dal da tuzis kupce sto ti nisu platili u nekom roku od 15 dana mada se ta moralna dilema desava i kasnije i svima.
Ako malo bolje obratis paznju 250 eur pocetni kapital + fiskalna kasa + elektronsko bankarstvo + taxe + pecat ~ 1k eur, a da ne spominjemo odmah uplate doprinosa, PDV ako udjes odmah u PDV, komunalnu taksu, kiriju, rezije, ... tako da je moguce da udjes u debeo minus ako nemas sve to da platis iz svog dzepa sve dok ne pocnu pristizati prihodi.
Naravno, mozes da uzmes kredit ili overdraft al i to ima svoju cenu i uslove a tesko je da su uslovi ostvarivi ako ti je firma tek registrovana dok na visegodisnje postojecu firmu mozes bez problema od banke da na potpis i pecat dobijes odobrenje za neka financijska sredstva.
U svakom slucaju, kupovinom postojece firme za manje od 1k eur dobijes samo firmu i nista vise, a postavlja se i pitanje zasto je taj neko daje za bagatelu ? Kupovinom firme za 1k eur ili vise dobijas i nesto sto se novcem ne moze platiti a to je da te bivsi vlasnik uputi sta i kako i da ti na telefonski poziv uvek bude dostupan kad se pojavi nedoumica. Svaki osnivac/vlasnik se s vremenom upoznao sa zakonima a to je ono za sto ce ti trebati mnogo vremena pa makar citao po forumima. Neko kao PCtel za savetnika u vremnima koja tebi tek nadolaze vrede vise i od 2k eur, a da ne govorimo o onim ostalim dobrobitima kao sto je on rekao o preplacenom porezu ili kod mene o pozajmicama i neisplacenim neto zaradama u zavisnosti sta planiras sa firmom i kolike prihode ocekujes.
Na osnovu onoga sto je PCtel napisao ja procenjujem da njegova firma vredi oko 2k eur minimum a sasvim druga stvar je koliko ce mu neko ponuditi za nju i za koliko ce on biti spreman da je proda.
Najzalosnije u svemu je sto smo se svi razisli ko rakova deca i svako na svoju firmu placa mnogo vise nego da smo objedinjeni pod imenom iste firme kao suvlasnici i sa smanjenim troskovima poslovanja i objedinjenim snagama sigurno bi opstali na trzistu makar i sa nekim novim poslovnim idejama. Tesko je naci dobrog ortaka i suvlasnika mada ako se takav nadje sve ide lakse i postizu se bolji poslovni rezultati.
Ovde ti dajem savet koji mozda nisi trazio, al ako vec pokusavas da registrujes firmu razmisli da ponudis neki deo novca PCtel i da mu postanes suvlasnik, a ako se budes osecao sposobnim kasnije mozes da ga isplatis i ostanes kao jedini vlasnik u firmi.
[Ovu poruku je menjao serviser terenac dana 07.02.2011. u 01:13 GMT+1]
[ pctel @ 07.02.2011. 01:55 ] @
@serviser terenac
Lepo receno. Meni je uvek bila bliza ideja likvidacije nego prodaje upravo iz razloga koji su nagovesteni - kupovina ovakve firme upravo bi bila idealna prilika za kriminalce koji bi prvo dobili priliku da se pojave kod svih mojih dobavljaca gde nikada nisam kasnio ni dan sa placanjem i preuzmu ogromne kolicine robe na odlozeno pa nikad ne plate, zatim na osnovu toga sto firma za 9 godina nema ni jednog dana blokade racuna uzmu kredite kod banaka koje nikada nece vratiti i na kraju da produze moje ugovore ili na osnovu moje liste referenci potpisu nove, za koje bi uzeli avanse a nikada ne bi izvrsili preuzete obaveze. Mada to direktno nema veze sa mnom, indirektno bih sebe smatrao saucesnikom u toj pljacki. I odradio bih likvidaciju da nije tog duznika koji je nezgodan ne u smislu da taj njegov dug moze propasti, vec u smislu da je rizicno sada traziti da ga plati. Otuda ideja integracije sa drugim firmama i to samo onima cije vlasnike odlicno poznajem i znam da se ne bave takvim kriminalnim aktivnostima. Prodaju kao mogucnost odbijam onog trenutka kad mi se potencijalni kupac ucini sklon kriminalu, mozda je to nekom cudno ali ako biram izmedju 1000EUR uz ucestvovanje u kriminalu ili nista, izabracu nista bez ikakvog dvoumljenja.
Firma sama po sebi moze da funkcionise da ima poslovanje na pozitivnoj nuli, bez da se novi vlasnik nesto angazuje oko toga. Ja kad sam pocinjao sa radom, prvih dve godine bio mi je san snova stabilno pozitivno poslovanje, bez straha od nemogucnosti pokrivanja rashoda. Sada sam spreman to sve da POKLONIM. Trazim samo cist novac koji je 100% naplativ kroz buduci porez, cak poklanjam i 10% tog novca. Ali kao sto sam gore napisao, ne svakom, vec samo onom kome verujem. Ti ne moras poklanjati, mozes prodati status svoje firme, ali se bojim da neces moci sebi da dozvolis luksuz da biras kupca. Ima mnogo onih kojima je zabranjeno otvaranje nove firme sledecih par godina jer im je drzava nasilno zatvorila staru, oni ne mogu da otvore novu vec moraju da kupe neku od postojecih, a sto duze poslovanje, to vise novca moze da nakrade, pa je spreman bolje i da plati.
A pomenuo si i pitanje zasto zatvaram firmu... Po mojim iskustvima, rukovodjenje firmom mozda znaci vise novca, ali ne znaci i bolji kvalitet zivota, vec naprotiv. To je posao zbog kog trpi i brak i porodica i sopstveno zdravlje - vise puta sam se nocu budio sanjajuci poreznika koji lupa na vrata jer sam zaboravio da popunim i predam nekakvu poresku prijavu. Za nekoliko godina upravljanja firmom doterao sam secer u krvi do maksimuma i nakupio jos niz zdravstvenih problema koje ne bih sad nabrajao. Zato sam presao da radim za drugog poslodavca, odradim svojih 8 sati pa odem kuci i ne interesuje me da li je porez placen, da li je dobra marketing strategija ni da li ce mi kupac ikad platiti preuzetu robu. Znam da je takav razvoj karijere neuobicajen, ali za mene je jedini logican. Ako jednog dana ne budem vise imao miran i solidno placen posao, otici cu na planinu gde cu na cistom vazduhu lisen svakog stresa peci rakiju i kuvati svadbarski kupus, pa sve to prodavati turistima-vlasnicima firmi za visoku cenu. To je za mene vrhunac profesionalnog uspeha Firma? Nesto sto zelim da ostavim iza sebe, sto mi sigurno vise nece trebati ma koliko novca da donosi.
Kao sto vidite, hocu ja da pomognem savetima, ali ne bih bas pristao da mi to bude obaveza 24 sata dnevo - tipa, sedim na Azurnoj obali, a zvoni telefon gde ja u romingu treba da objasnjavam nekom kako se popunjava menica Moze da bude moja dobra volja, ako imam vremena pomoci cu, ako ne onda treba potraziti pomoc na drugoj strani.
[ MagicMaster @ 07.02.2011. 09:53 ] @
Kod nas je sve maksimalno zakukuljeno i zamumuljeno, a najviše mrzim one lešinare koji naplaćuju retroaktivno ....
Znači, hiljadarkica za DOO samo da "postojiš" . . . .
Copyright (C) 2001-2024 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|