[ aldair @ 17.02.2011. 02:52 ] @
hteo bih lepiti stiropor na unutrasnje zidove sobe. interesuje me da li se moze lepiti po plafonu, koju debljinu stiropora da uzmem, da li je bolje da uzmem stiropor ili stirodur, da li je bolje da lepim klasicnim lepkom za stiropor ili TYTAN Professional O2 STYRO 753. treba li da se stavlja mrezica preko stiropora pre gletovanja, idu li kajsne oko prozora, sta ide na spoju stiropora izmedju zida i plafona... ukratko interesuje me tehnika rada da se sam pozabavim time. hvala
[ SStudio @ 17.02.2011. 07:44 ] @
Kod mene sam letos odradio pola sprata stiroporom i gips tablama, ukoliko ti je ta opcija u igri mogu da ti napišem ovde kako ide proces.
Ukratko stiropor je fasadni 2cm na svim zidovima na spoljnim je stavljena dupla mera, zidovi gde su dimnjaci odrađeni su tervolom zbog toplote dimnjaka.
Stirodur ti je za sobu preterana investicija, možeš patos sa njime pa preko laminat za to je dušu dao.
Za unutrašnje zidove kao i za spoljne ti trebaju tiple za stiropor, to je ono po školskom primeru kako se radi, ali javiće se neko već koje radio unutra bez gips ploča pa možda može i bez njih.
Ne znam sada gde su mi linkovi za prezentacione video snimke neke firme ima kompletan proces izrade spoljne izolacije postaviću ih u toku dana pa pogledaj koristiće sigurno.
[ aldair @ 17.02.2011. 13:20 ] @
hvala ti
[ sasa022 @ 17.02.2011. 14:16 ] @
Sto se lepka tice - moze i jedan i drugi,vaznija je tehnika nanosenja ( koristi nazubljenu spahtlu ).
Na plafon ide stiropor od 1cm ili ukrasne ploce 3-4mm.Ne moras da stavljas mrezicu.
Na zidove 1-3cm.Ide obavezno mrezica.Oko ivica prozora i vrata ide ojacana mrezica ( sa profilom za ivice ).
Stirodur je tvrdji,stiropor je meksi i bez obzira na mrezicu lako se desi da ako se malo jace naslonis ili nesto pritisnes na zid da ostane trag ( tj.udubljenje ).
[ aldair @ 17.02.2011. 14:33 ] @
quote: Sto se lepka tice - moze i jedan i drugi,vaznija je tehnika nanosenja ( koristi nazubljenu spahtlu )

hm, pogledaj ovaj video klip. oni ovde nanose bez spakle. je li to pogresno ili ne?


Code:
http://www.youtube.com/watch?v=eHlIo7NSNt4
[ sasa022 @ 17.02.2011. 15:15 ] @
@aldair

Napravio sam omasku - mislio sam da je u pitanju neki sasvim drugi lepak,a ne ovaj poliuretanski koji se nanosi pod pritiskom iz boce


[ majstorjoe @ 17.02.2011. 18:58 ] @
@aldair pazi nije nikakav problem odradis stiropor po plafonu.Sad sve zavisi koliko si vest u tom poslu.Obrati paznju na pripremne radnje pre lepljenja stiropora.Posto pretpostavljam da ti je plafon vec izgletovan i okrecen a lepak i stiropor ce vremenom da povuku farbu ili glet masu i odvoje je od maltera pa ce da popuca i u najgorem slucaju da se odvali.Moj savet ti je da na jednu letvu od jedno pola metara zakucas eksere sa jedne strane a sa druge da vire par santimetara,nesto kao cesalj i sa time da sastruzes na pojedinim mestima glet i farbu,da bi lepak mogao da se uhvati za malter.Pre lepljenja obavezno namazi zidove i plafon podlogom.Jos jedna napomena!posle lepljenja stiropora po plafonu nemoj istog dana da radis mrezicu!!! jer lepak izmedju stiropora i plafona nije jos suvpa ce tezina sa donje strane mislim na mrezice i lepka da odvali stiropor.Ako ovo odradis dobro nema potrebe za tiplovima!!!
[ vidan kv @ 17.02.2011. 20:29 ] @
.......samo još da dodam da sam ja u stanu uradio stiropor(3 cm debljine) i da stvarno ima efekta iako su me mnogi ubeđivali u suprotno.Na osnovu mog iskustva samo mogu još da dodam da ne štediš na lepku i kao što predhodnik napisa sačekaj da se osuši....pozdrav!
[ Luccio @ 18.02.2011. 00:43 ] @
... a ja da dodam da su lepljenje stiropora iznutra izmislili glupi Srbi u nedostatku ideja ! NEMOJTE raditi ovo sebi ! Da je to normalno , izvodilo bi se u građevinarstvu po default-u ! To se nigde u svetu i ni po kom standardu ne radi !
[ aldair @ 18.02.2011. 01:46 ] @
hvala vam puno. bas ste mi pomogli. sada sam otklonio mnoge nedoumice.
@majstorjoe: zidovi nisu gletovani ni kreceni. samo je malterisano.

samo da ponovim. 1cm na plafonu i 2 cm na zidovima je po vama ok?
[ konislav @ 18.02.2011. 01:50 ] @
Citat:
Luccio: ... a ja da dodam da su lepljenje stiropora iznutra izmislili glupi Srbi u nedostatku ideja ! NEMOJTE raditi ovo sebi ! Da je to normalno , izvodilo bi se u građevinarstvu po default-u ! To se nigde u svetu i ni po kom standardu ne radi !


Ako moze da se lepi laminat parket, ima da moze da se lepi i stiropor iznutra. I ko kaze da se to ne radi, on hoce da podmece.
[ a1200 @ 18.02.2011. 02:00 ] @
Ne radi se generalno zato sto smanjuje zivotni prostor... vec se obicno stavlja spolja. Ali ako je to nemoguca misija (npr. zivot u zgradi sa milion likova koji ne mogu da se dogovore, a koja ima uzasnu toplotno/zvucnu izolaciju), onda je opravdano. Znam da ljudi mahom stavljaju stiropor na plafon zbog zvucne izolacije...
[ klompica @ 18.02.2011. 08:22 ] @
Slazem se sa Luccio 100 % i jos da dodam, mozes igrati pikado svuda po sobi. Voleo bih da vidim i taj stirodur supertvrdi koji se nece ostetiti kad se neko zaljulja na stolici.
Stiropor i stirodur sa lepkom i mrezicom, to je FASADNI materijal. Za unutrasnju izolaciju bilo termo ili zvucnu koristi se mineralna vuna 5cm, metalni profili i gips karton ploce. Sve u svemu 4-5 cm debljine.
Pozdrav
[ ZM0501 @ 18.02.2011. 22:44 ] @
Po pravilu termoizolacija se uvek stavlja na hladniju površinu!
Kada budeš hteo da okačiš sliku ili nešto slično smorićeš se.
Luccio je u pravu, nemoj to da radiš.
[ veljkoE @ 18.02.2011. 23:35 ] @
imam stiropor iznutra i toplije mi je

to sto proizvodjaci stiropora zele da zalepis na fasadu 300 kvadrata umesto iznutra 50 kvadrata je nesto drugo
o zdravlju ne vredi raspravljati, pogotovo kad pomislim na siporeks ili gips ploce iznutra sa izolacijom u rostilju

a lamperija, i to je izolacija, pogotovo kad se jos izmedju rostilja postavi stiropor
al eto

i potkrovlja imaju izolacoju spolja
preko crepa

am dajte bre...

kakve kuce imaju gradjani "najjace" zemlje sveta - amerikanci

svakakve

cuo sam anegdotu
neki nas covek pitao majstora u americi koji mu je postavljao grejanje u kucu...
kakav je ovo materijal, da li ce moci i moja deca zivetu u ovoj kuci
majstor mu rece

pa valjda ce vasa deca napraviti sebi kucu

kod nas je neko pravilo da sve sto se pravi mora da traje minimum 500 godina, a sve menjamo nakon max 20
sto zbog mode ili roka trajanja
[ ZM0501 @ 19.02.2011. 12:12 ] @
Ako je izolator sa untrašnje strane onda se sprečava difuzija vodene pare iz vazduha u zid tj. doći će do kondezacije vodene pare na zidu. Posledica kondezacije je stvaranje gljivica, mikroogranizama i sl. koje udišeš a to nije zdravo.
Mikroklima u sobi zavisi od više parametara a dva najvažnija su temperatura vazduha i relativna vlažnost vazduha.
[ Odin D. @ 19.02.2011. 13:49 ] @
Sta god da se radi - nije kraj svijeta!
Bitno je da se nesto radi, da se krece, da se desava...

Ako si se zayje6o, razvalis pa nanovo. Nema tu neke velike filozofije.
[ Luccio @ 19.02.2011. 17:53 ] @
Citat:
veljkoE: imam stiropor iznutra i toplije mi je

to sto proizvodjaci stiropora zele da zalepis na fasadu 300 kvadrata umesto iznutra 50 kvadrata je nesto drugo
o zdravlju ne vredi raspravljati, pogotovo kad pomislim na siporeks ili gips ploce iznutra sa izolacijom u rostilju

a lamperija, i to je izolacija, pogotovo kad se jos izmedju rostilja postavi stiropor
al eto

i potkrovlja imaju izolacoju spolja
preko crepa

am dajte bre...

kakve kuce imaju gradjani "najjace" zemlje sveta - amerikanci

svakakve

cuo sam anegdotu
neki nas covek pitao majstora u americi koji mu je postavljao grejanje u kucu...
kakav je ovo materijal, da li ce moci i moja deca zivetu u ovoj kuci
majstor mu rece

pa valjda ce vasa deca napraviti sebi kucu

kod nas je neko pravilo da sve sto se pravi mora da traje minimum 500 godina, a sve menjamo nakon max 20
sto zbog mode ili roka trajanja




Molim te nemoj da širiš dezinformacije ! Ako misliš da treba iznutra da se lepi stiropor onda si pametniji od inžinjera iz firmi proizvođača jer da je dobro onda bi ti i sam proizvođač preporučio da zalepiš i spolja i iznutra i eto njima duple zarade !

Drugo , moj komšija zalepio po plafonima i sada mu se navuko kondenz i vlažni mu i plafoni i zidovi :)

Ti ako ne želiš da ostaviš svojoj deci kuću a ti je lepo pre smrti sruši lepo pa ih baci u trošak . Nadam se da će i tebe tvoj otac ostaviti tako na ulici ako već nije .Pa ti pravi svoju kuću ako imaš para viška i možeš da lupaš takve bisere .

Kakva ti je to računica 300kvm spolja = 50 kvm zida iznutra !? Jel si ti bežao sa matematike ?

Kada zalepiš na zid stiropor kako stavljaš dozne i utičnice ? Možda ti OG utičnice vise sa zidova :) Šta sa instalacijama ? Šta sa vodoinstalacijama u kuhinji ? Kako da okačiš slavinu ? Kačenje slika na zidove ?

I ti još porediš stiropor iznutra i gipsane ploče ? I još pominješ Američki način gradnje ? Pa jel oni iznutra stavljaju stiropor ? Ili stavljaju gips ?




Ti ako želiš a ti živi u kući sa stiroporom na unutrašnjim zidovima ali nemoj govoriti da je to dobro jer da je dobro i stručnjaci koji se time bave bi odavno preporučili tako nešto a kao što znaš i sam , nisi baš toliko stručan .
[ Hattalasat @ 20.02.2011. 07:17 ] @
Malo si pobrkao loncice.... Veljko je post pisao sarkazmom...ako nisi primetio.
A verovatno kao reakciju na gomilu saveta koji razni ovde sire , o tome kako treba iznutra stiropor ,kako ovo ili ono .....
[ Luccio @ 20.02.2011. 13:21 ] @
Meni ne liči na sarkazam . Nadam se da grešim .
[ veljkoE @ 20.02.2011. 16:05 ] @
deo koji sam napisao za izolaciju sa stiroporom iznutra je moje misljenje, sto znaci da smaram da je to nuzno zlo i kao takvo je bolje resenje od nikakve izolacije

deo sa lamperijom je samo podatak da izolacija iznutra NIJE od jucer, nego da postoji vec decenijama
i ja ne vidim razliku izmedju lamperije sa stiroporom u rostilju ili gips ploca sa izolacijom i zalepljenog stiropora ( ne bukvalno, naravno)
i delovanjem na vanjski zid ( ona budj, vlaga i sl)

valjda , ako zid dise, onda zid dise na drugu stranu, luftira od izolacije

ako bi slusali strucnjake sta je dobro -a sta nije, pola nas u Srbiji ne bi nikada uselili u svoje kuce


luccio
to sto tvoj komsija ima kondez,
ajd realno
jel moze da se uhvati kondez na storiporu
moze
a odakle kondez

kad kuva pasulj ili susi ves u prostoriji gde ima kondez, da li mozda luftira ili izvlaci visak vlage
ima negde skoro pa detaljno opisano kako se resiti vlage, odnosno spreciti kondezaciju

kao sto rekoh - anegdota, ovo sa decom


a i za kvadraturu - nije valjda da ne uvidjas da su cifre odokativne,

a naprotiv, matematika i fizika su mi isli, a i ovi strucni predmeti, dok istoriju, geografiju i ostale bubacke predmete nikako nisam mogao svariti



i na kraju
niko ovde nikoga ne nagovara, samo prenosim LICNO iskustvo, na svakome je odluka sta ce uraditi.

sarkasticno ili ne, pitanje je samo kako ce osoba protumaciti kompletan post
[ sajk0 @ 07.04.2011. 12:45 ] @
pozdrav. Nisam siguran da ova tema potpuno odgovara mom problemu,al recimo da je slicna. Dakle,

zivim u dvosobnom stanu. spoljni zidovi (koji gledaju ka ulici) nisu od cigle nego limeni. da pojasnim: staklo je od zida do zida,a od poda do stakla (oko 1 m) je neki lim....ne znam koji je tacno materijal u pitanju. Problem je u tome sto je zimi u stanu kao u zamrzivacu,a leti kao na rostilju. E sad,moje pitanje je: Da li je pametno na taj lim nalepiti stiropor debljine oko 3cm? Mislio sam da je to neko resenje,pa me zanima sta vi mislite o tome? S obzirom da stan gleda na ulicu, ne smem kvariti estetski izgled zgrade,a i podstanar sam,tako da neki veliki radovi ne dolaze u obzir. Mislio sam da uradim to,a gazda kad se smisli da stavi mozda gipsane ploce preko..... Molim Vas za brz odgovor,pozdrav od pečenog Sajka
[ Java Beograd @ 07.04.2011. 12:55 ] @
Šta god da staviš od termoizolacionih materijala -neke koristi će biti.
Ipak, pazi: Vlaga je ovde najveći neprijatelj. Ako ne postaviš "parnu branu" zimi će se vlaga kondenzovati na taj lim, iza stiropora, i neće moći da se osuši. A onda - zna se. Buđ !
[ sajk0 @ 07.04.2011. 13:23 ] @
hmmm,da,to sam i ja mislio. sta predlazes? sta je po tebi najbolje resenje? ne bih to radio sam,ipak bih pozvao nekog majstora,al bih voleo da znam koliko bi najbolje resenje moglo da me kosta (dobro,mozda ne mene direktno,ipak bih video sa gazdom da to ide o njegovom trosku,a s obzirom da je slabo zainteresovan...)
[ Java Beograd @ 07.04.2011. 14:19 ] @
Pazi, nema tu nikakve visoke tehnologije. U 99.99% običnih kućnih izvedbi to se radi na dva načina:

1. Konstrukcija od pocinkovanih profila (rigips, knauf), između profila ide termoizolacija (mineralna vuna/stiropor), preko toga najlon (parna brana) i na kraju gips-kartonska ploča
2. Konstrukcija od letvi, između letvi termoizolacija (mineralna vuna/stiropor), preko toga najlon (parna brana) i na kraju lamperija.

Prvi način je savremeniji i danas je veoma rasprostranjen, a drugi način je stariji, i u današnje vreme skuplji i ređi. Sve varijante koje ne sadrže jedan od tri bitna elementa (termoizolacija, parna brana, završni/zaštitini sloj) su budževina kratkog veka.
[ sajk0 @ 07.04.2011. 14:45 ] @
. Znaci,sad cu ja da polepim stiropor i to neka bude privremeno dok ne navatam gazdu da odradi kako treba! Hvala ti puno!!!!
[ Java Beograd @ 07.04.2011. 15:07 ] @
Pa dobro, preko leta sigurno neće biti kondenzacije vode na limenom zidu.
[ veljkoE @ 07.04.2011. 20:39 ] @
najbolje da se sa gazdom dogovoris da tu ugradis neki PVC portal umesto postojeceg, a da ti on to prizna kao kiriju

koliko sam shvatio radi se o necemu sto je od poda do plafona i od zida do zida, a verovatno moze da se izvadi
[ zeljezara @ 01.01.2016. 19:01 ] @
Lepljenje stiropora iznutra.
Provereno dobra stvar.Dobijes izolaciju i zastitu od kondensa.O TOPLOTI DA NE GOVORIM ALI PISEM O IZOLACIJI samo spoljnih zidova iznutra.Na zid ide premaz da prihvati lepak onda stiropor pa lepak pa mrezica pa lepak glet i jupol.Prica o budji i o tome da se zidovi ne ugreju je laz .To da se brzo ugrijui brzo ohlade isto ne stoi.Nravno ako imate vlagu po zidovima da ce biti problem i netreba to raditi.A li za toplotu i kondens je majka mara.Samo ako imate zdrave zidove.
[ zoranran @ 02.01.2016. 13:27 ] @
Evo mog iskustva sa izolacijom unutrašnjih zidova stiroporom.
Izolacija je urađena sa stiroporom 3cm debljine na spoljnim zidovima pre DEVET godina.
Nemam nikakve probleme sa pojavom kondezata i buđi.
Prostor se dobro provetrava tako da to sigurno utiče na to da se ne pojavljuje kondez i buđ.
Zimi je dosta toplije i drastično je smanjena potrošnja električne energije za zagrevanje.
Nedostaci su:
-smanjenje prostora
-površine su osetljivije na oštećenja, ali se to lako popravlja
-teža je montaža stvari na zidove, to jest moraju se koristiti duži tiplovi i zavrtnji
Moj zaključak je da je izolacija stiroporom iznutra opravdana i isplati se sigurno.Ali,ako postoji mogućnost da se uradi spolja to treba obavezno uraditi ipak je to pravo rešenje.
[ zeljezara @ 01.02.2017. 16:00 ] @
Ida se ostete zidovi to se lako popravi.Nemoraju slike da se kace bas na spoljne zidove koji su uradjeni.Pravila nalazu da se spolja radi izolacija.Ali sam kod kolega uocio da i pored spoljne izolacije dobiju budj i kondenz po zidovima.Razlog kondens zbog povecanog procenta vodene pare.Jednostavno ne moze ves masina u kupatilo pa ves na zicu .
Treba izolovati samo spoljne zidove.Jeftino je jos ako mozes sam da uradis.Mterijal kosta 150 evra za stan od 60 kwadrata.