[ salyy @ 26.02.2011. 11:38 ] @
Pozdrav svima!
Već duze vreme sam bez posla! Nakon 6 godina rada u prosveti, predavanja engleskog jezika, postala sam višak i sada osim privatnog drzanja casova engleskog nemam drugi posao! Pocela sam da razmisljam o otvaranju skole stranih jezika sa jos dve koleginice koje su u sličnoj situaciji kao i ja!

Napravile smo početne kalkulacije za novac koji je potrebno uloziti!
Međutim ne znamo kolike bi bile nase obaveze prema drzavi! Par puta smo odlazile u "drzavne institucije" , koje bi trebale da budu nadlazne za davanje ovakvih informacija, ali osim jako neljubaznog i nestrucnog osoblja nismo naisle na nista drugo sto bi nam bilo od pomoci!
Nasle smo par informacija na internetu u vezi sa porezom koji treba platiti- naime prema tim podacima bili bi smo pausalci (ali ne znamo koliko bi trebali da mesecno da placamo) , zatim posto jedna od koleginica nije radila do sada, svrseni je student filoloskog fakulteta, razmisljale smo da se sve vodi na nju i da ona bude prijavljena kako bi mogle da konkurisemo i za subvencije za samozaposljavanje, a nas dve bi smo bile prijavljene kao honorarci- zanima me da li je i ovo izvodjivo?

Znam da je bilo par post-ova na ovu temu ali nigde nisam naisla na neki konkretan odgovor oko ovoga, zato molim sve one koje imaju bilo kakvu informaciju oko ovoga da mi pomognu!

Unapred HVALA!
[ S A J A @ 26.02.2011. 14:49 ] @
Ovo je dosta teško reći bez detaljnog razmatranja svih varijanti. Ovako uopšteno mogao bih da kažem neke cifre čisto kao orjentir: za paušalca bi mesečni trošak prema državio bio oko 100-150e. Za zaposlene treba računati otprilike da 70% od neto plate treba dati državi. Na sve to treba dodati i troškove knjigovođe bar 50e, zakup prostora, oprema itd...
[ pctel @ 26.02.2011. 18:30 ] @
Ovde bi trebalo obratiti paznju na formulaciju delatnosti, jer od toga zavisi pausalni porez, a nije bas 100% precizno definisano, vec postoje:
- podučavanje umetničkim i sportskim veštinama (muzika, balet, slikanje, pevanje, sport i drugo), osnovica je 75% od prosecne osnovice
- profesori, osnovica je 105% od prosecne osnovice

Imajuci u vidu cinjenicu da se uglavnom svi uguraju nekako u grupe 50%-75%, racunaj da ako se preduzetnik okvalifikuje kao profesor placace za 40%-100% veci porez nego sto to cine uobicajene delatnosti (frizeri, krojaci, pecatoresci, bilo koji majstori za auto, moleri, kozmeticari, taksisti i slicno). Zato gledaj da definises delatnost kao preduzetnicku radnju za poducavanje umetnickim i sportskim vestinama, ako ikako uspes da se prepoznas u ovom opisu. Ako ne, onda sta da ti kazem, porezi i doprinosi za preduzetnika koji sebe okarakterise kao profesora engleskog ne mogu biti nikako ispod 200 EUR, a za ocekivati je da budu oko 250. Ono sto bi meni bilo posebno interesantno za razmisljanje, to je osnivanje udruzenja, tj. kluba. Nisam primetio da deciji fudbalski, kosarkaski i odbojkaski klubovi imaju obavezu izdavanja fiskalnih racuna za treninge. E, sad, tu imas ogranicenje sto ne moze neko da dodje i uplati jedan cas, vec mora da plati za mesec dana i da mu to bude okarakterisano kao mesecna clanarina i da on na osnovu toga ima pravo da prisustvije na odredjenom broju casova i to bi za sve moralo da bude isto, tj. moze eventualno da se definise i 3-4 programa clanarine, ne moraju svi clanovi da budu ravnopravni. Smislis nesto tipa obicna, zlatna, platinasta i dijamantska clanarina :)

O poreskim specificnostima ovog oblika organizovanja ne bih vise pisao javno iz nekih sebi znanih razloga, uostalom mozda vi necete ni da razmatrate tu mogucnost, pa sto da pisem bez veze.
[ serviser terenac @ 26.02.2011. 21:03 ] @
Postoji jos mnogo varijanti.
Npr. moja firma trenutno nema nijednog zaposlenog, a vodi mi se kao dopunska delatnost jer sam se skoro odjavio i prijavio kod drugog privatnika.
Tu mozete da se prijavite na minimalac ili honorarno i da vodite skolu stranih jezika. Troskovi minimalca su oko 17k dinara a doprinosi oko 10,5k dinara. Sve sto zaradite i pokrijete troskove nekakve ucionice i ostale rezijske troskove posle podelimo prema dogovorenom procentu.
Nemate dodatnih troskova oko registracije, niti oko knjigovodje, ...
Za isplatu postoje uvek nacini kako moze legalno da vam se isplati vas zaradjen novac.
Ovo sam naveo kao primer kad nadjete nekoga da se uglavite i radite preko njegove firme dok ne razradite posao, kasnije se lako osamostalite, odvojite ili preuzmete deo vlasnistva u firmi.

Usput negde je bilo reci i pitanje sta i kako u slucaju slicnom kao kod mene. Evo ja sam se odjavio u mojoj firmi i prijavio kod drugog privatnika i sad u mojoj firmi za sebe ne moram vise da placam socijalno, pa cak ni penziono na mesecnom nivou. U PU su mi rekli da cu tek 2012 da dobijem resenje koliko moram da uplatim doprinose za penziono za 2011.

Znaci firma nije zatvorena, sve sto preko nje zaradim mogu da si isplatim na nekoliko nacina (specificno) ostaju mi samo troskovi knjigovodstva, komunalne takse i mobilnog telefona :)))
[ salyy @ 27.02.2011. 10:06 ] @
Hvala svima na odgovorima!
Sto se tice fomulacije delatnosti, na internetu sam nailazila na to da se skole stranih jezika otvaraju ppod delatnoscu:

- Obrazovanje odraslih i ostalo obrazovanje na drugom mestu nepomenuto sifra za tu delatnost je 80420.
A najcesce nazivi koji se daju skolama su:
- obrazovni centar
- studio stranih jezika
- agencije za obrazovanje
Da li ovde postoje neke znacajne razlike?
Takodje pregledom uredbe o određivanju delatnosti kod čijeg obavljanja ne postoji obaveza evidentiranja prometa preko fiskalne kase je i delatnost obrazovanja.
Pa predpostavljam da se to odnosti i na skolu jezika?

Negde sam procitala da se i placanje poreza za zene preduzetnike smanjuje za neki procenat, da li je to tacno?
Hvala!
[ pctel @ 27.02.2011. 10:20 ] @
Citat:
salyy: - Obrazovanje odraslih i ostalo obrazovanje na drugom mestu nepomenuto sifra za tu delatnost je 80420.

Jasno, ovim gotovo sigurno ulazite u grupu od 105% prosecne bruto zarade. Ne sugerisem nikakvu utaju poreza, jednostavno mi je nepravedno da placate 25% veci porez nego advokati advokati, a zna se koliko oni naplacuju svoje usluge a koliko vi, zato sam predlozio da se ne rukovodite onim sto su drugi uradili, vec da probate da smislite nesto pametnije. Ali, ako vama to ne smeta, onda super!

Citat:
Negde sam procitala da se i placanje poreza za zene preduzetnike smanjuje za neki procenat, da li je to tacno?

Ne, po Ustavu je zabranjena svaka vrsta diskriminacije po polu, starosti, nacionalnom, verskom, seksualnom opredeljenju i slicno, znaci svi placaju isto.
[ salyy @ 27.02.2011. 11:18 ] @
Hvala na odgovoru!
Pa naravno da mi smeta! Samo mi nije bas najjasnije kako bih otvorila udruzenje/klub koje bi funkcionisao kao skola?
[ pctel @ 27.02.2011. 12:45 ] @
Citat:
salyy: Pa naravno da mi smeta! Samo mi nije bas najjasnije kako bih otvorila udruzenje/klub koje bi funkcionisao kao skola?

Ne mogu da dam precizan odgovor, ali intuitivno osecam da je to isto. Poseti neki klub gde deca treniraju nesto, upisi pilates/aerobik/jogu proveri da li ima bitnih principijelnih razlika, odvoj nekoliko sati da proucis tu tematiku, koliko god da cenis svoje vreme vredno je toga, ovde pricamo o >1000EUR eventualne godisnje razlike u nametima, nemoj da ti bude tesko, ja sam ti pokazao put a ti sad ako hoces nastavi dalje.
[ serviser terenac @ 27.02.2011. 22:35 ] @
Mogu da razumem pocetno nepoverenje jer smo se svi na neki nacin vec negde opekli. Pa opet ne mogu da razumem da smo svi toliko tvrdoglavi da svako registruje svoje i svako se posle lupa glavom o zid kad vidi troskove i financijski rezultat. Iz svega toga samo drzava izvlaci korist kroz poreze i komunalnu taksu i slicne stavke.
Umesto da se sto vise nas "malih" objedini oko zajednickog interesa da se napravi sto veca zarada.
Sta nedostaje firmi koja ima preteznu delatnost na koju se placaju najmanje obaveze (naravno i realizuje najveci promet kroz tu delatnost) a svi ostali onda mogu da se "slepuju" i zaradjuju bez dodatnih troskova knjigovodstva, troskova registracije preduzeca, komunalne takse, ...
Da svako za sebe moze bolje onda nikada nebi nastala nijedna holding korporacija, ni udruzenja, zadruge, ... Poznati su primeri zapada da se mnogi privrednici iz srodnih delatnosti udruzuju pod jednom firmom radi zajednickog izlaska na trziste, smanjenih troskova i povecane zarade.

Razumeo bih da je rec o razradjenom trzistu pa da je problem oko podele zarade pa svako hoce da nezavisno proba svojom firmom, ali kad je rec da treba da se udje u nesto nepoznato i da se tek razradjuje trziste i stvara ime onda ne znam sta savetovati. Iskustvo moze i skupo da kosta.

PS. "sifra za tu delatnost je 80420" <---- vise nije !
Pogledajte novu klasifikaciju delatnosti www.elitesecurity.org/t422305-...ija-delatnosti-komunalna-taksa
[ Shadowed @ 28.02.2011. 08:44 ] @
Registruj versku organizaciju. U okviru nje mozes imati skolu. A jos ces i dobijati pare iz budzeta
[ pctel @ 01.03.2011. 11:45 ] @
@serviser terenac
A sta radis u situaciji kada neko popije neku vecu kaznu na ime tvoje firme i kaze "vazi, vidimo se

Citat:
Registruj versku organizaciju.

To je svakako zanimljiva ideja za nekog ko je dovoljno lud :) da oformi novu religiju :)
Porez za profesore je preko 4X veci od onog za verske sluzbenike.

Umesto naziva "casovi" i "obuka" koristis "prisustvovanje liturgiji" i "propoved" i to je to :)
[ yecika_bg @ 05.12.2011. 17:33 ] @
A da li je potrebna licenca-odobrenje nekog ministarstva (prosvete,nauke...)?
[ salyy @ 24.01.2012. 07:57 ] @
Ne za otvaranje skole jezika ili računara, nije potrebna nikakva licenca.
[ Poppins @ 05.09.2013. 11:54 ] @
Citat:
salyy:
Hvala na odgovoru!
Pa naravno da mi smeta! Samo mi nije bas najjasnije kako bih otvorila udruzenje/klub koje bi funkcionisao kao skola?


Poštovana ,
S obzirom da planiram sa sestrom otvaranje skolice za strane jezike, jer smo obe sa iste katedre a ja trenutno bez posla , interesuje me kakva su Vasa iskustva nakon nekoliko godina ? I da li postoji razlika izmedju obrazovnog centra i studija za strane jezike, u smislu poreza i tretmana ?
Unapred hvala, nadam se da Vasa skolica radi i dalje !
Pozdrav,
S
[ vitaminb @ 11.12.2014. 23:19 ] @
Pozdrav svima!

Imam par dilema pa ako može pomoć od strane iskusnijih kolega s foruma.

Pokušaću da budem koncizan.

Imam SSS i vlasnik sam privatne firme koja se bavi uslugama.
Žena uskoro završava Filološki fakultet, a trenutno je u stalnom radnom odnosu u državnoj firmi.

Cilj nam je da otvorimo zajedničku firmu koja će sadržati i usluge moje firme ali biti i škola stranih jezika (struka moje žene), znači neka vrsta "mešovitog" preduzeća u kome će značajan procenat usluga biti učenje stranih jezika.

Neke od mojih dilema su:
1. koje bi moglo biti najbolje formalno rešenje za tu novu firmu, koji tip preduzeća, organizacije i sl...
2. da li postoji neki uslov od strane ministarstva da vlasnik škole stranih jezika (ili makar jedan zaposleni) ima završen Filološki fakultet
3. ukoliko postoji, da li se situacija menja ako je u pitanju ovakva vrsta "mešovitog" preduzeća ili doo i tome sl.

Ako se diskusija otvori, sigurno ću imati još pitanja.

Hvala puno, unapred!

[Ovu poruku je menjao vitaminb dana 12.12.2014. u 01:26 GMT+1]
[ shollim @ 28.12.2014. 16:34 ] @
Zdravo svima,
mene zanima kako se prijavljuju i isplacuju radnici (sekretarica i profesori) jedne skole stranih jezika osnovana kao "Delatnost - podučavanje umetničkim i sportskim veštinama".
Nadam se da jos uvek ima zainteresovanih ljudi s nekim iskustvom u ovoj vrsti delatnosti za ovu temu i da nece sledeci odgovor biti tek sledece godine (za 365 dana ;-) ).

P.S. SRECNA NOVA GODINA I BOZICNI PRAZNICI.
[ podsuncem @ 03.12.2017. 14:02 ] @
Ovo je stara tema pa ne znam da li da se nadovezujem, jer sada važe druga pravila za otvaranje škole (knjigovođe verovatno najbolje znaju), ili da počnem novu temu? Naime, (verovatno će mi neko odgovoriti za godinu dana :)) šta je nephodno od papira za otvaranje škole stranih jezika ( da šifra delatnosti bude 85.59-ostalo obrazovanje). Ne interesuju me ove gore opcije kako bi se uštedelo i sl. Uostalom, ako pogledamo iole ozbiljan centar stranih jezika, ima tu šifru. Koji bi mi bili troškovi i kod koga mogu da se raspitam ako ne dobijem odgovor ovde? Interesuje me ta opcija preduzetnik, jeste za početnika skupo, ali obzirom da imam prostor možda i ne bude tako strašno u početku. Čula sam da će biti izglasan zakon kako bi prvih godinu dana vlasnici malih preduzeća bili oslobođeni plaćanja poreza na doprinose ali ne znam da li je to tačno. Uglavnom koliko u startu neko mora imati novaca ako gledamo trošak prema državi (ne izradu sajta, renoviranje prostorije, marketing...) sa jednim zaposlenim. Drugo, kako se mogu zaposliti drugi profesori a da nisu u stalnom radnom odnosu nego prema potrebi, kakav ugovor se sastavlja?
[ pctel @ 04.12.2017. 08:32 ] @
Nisam primetio da u Srbiji postoji akreditacija skola stranih jezika. To sto sebe neke skole nazivaju akreditovanim, to je na osnovu toga sto nadju vebsajt neke firme u Britaniji, Nigeriji ili bilo gde, uplate neki novac i ovi im napisu "imenujemo vas za akreditovani centar za sta god hoces", a uz jos malu doplatu mogu vas imenovati vitezom ili kontesom
Bilo kako bilo, za drzavu Srbiju sve to je isto kao da ja ovde napisem "u svojstvu moderatora ES foruma akreditujem vas za poslove obrazovanja" - dakle ili imas akreditaciju ministarstva prosvete, ili je nemas, svaki medjuodgovor znaci da nemas. Pokusaj da pozoves neke skole stranih jezika koje za sebe kazu da imaju akreditaciju, pitaj ih da li je ta akreditacija od Ministarstva prosvete republike Srbije i videces da nije nego je od neke firme iz neke kraljevine sa nekih ostrva. Ako je tako, onda nemoj da bacas pare na takve gluposti.

Sto se tice troskova sticanja znanja, skines obrasce sa sajta APR, popunis, , platis ~2.000 dinara, predas. Ako nesto ne moze, dobijes napismeno zasto ne moze i sta treba ispuniti da bi moglo i ako zelis za ispravku doplatis 1.000 dinara, ako ne zelis onda nista, kao da pokusaja nije ni bilo. To su otprilike maksimalni troskovi za sticanje znanja direktno od najrelevantnije institucije.

Sta ce poslanici da izglasaju, to eventualno zna Vucic, mada i on moze da se predomisli do glasanja, pa da kaze "nemojte ovako nego onako". Ukratko, dok ne izadje u sluzbenom glasniku bezveze je nagadjati hoce/nece biti.
Ne razumem o kakvim troskovima prema drzavi je rec u smislu izrade sajta, renoviranje prostorije, marketinga i slicno? Na bilo sta od toga mozes ulupati bilo koji iznos izmedju 0 dinara i milijardu dinara, po slobodnom izboru. Postoje razne vrste radnog angazovanja i angazovanja van radnog odnosa, prouci Zakon o radu, clanovi 196-202.
[ ademare @ 04.12.2017. 13:56 ] @
Citat:
podsuncem:
Uglavnom koliko u startu neko mora imati novaca ako gledamo trošak prema državi (ne izradu sajta, renoviranje prostorije, marketing...) sa jednim zaposlenim.


@ pctel

Nisi dobro procitao . Lepo pise koliki su troskovi prema drzavi firme sa jednim zaposlenim, Ne drugi troskovi kao sajt itd.