[ Count Zero @ 26.02.2011. 22:30 ] @
Citat:

Osnovni sud u Čačku doneo je rešenja kojima se dozvoljava prodaja stanova četiri najveća dužnika za grejanje u gradu. Tim novcem namiriće se dugovanja koja vlasnici ovih nepokretnosti imaju prema JKP ’’Čačak’’, a koja se kreću između 600.000 i 700.000 dinara. Očekuje se da će uskoro biti doneseno još osam ovakvih rešenja.

Jedan od vlasnika stanova predviđenih za prodaju tvrdi da će se pre spaliti na trgu nego što će dozvoliti da mu oduzmu stan.


A direktor JKP-a kaže:
Citat:

Iscrpli smo sva zakonska sredstva za naplatu duga. Najpre smo pokušali s plenidbom pokretne imovine iz domaćinstva, potom s blokadom ličnih primanja, pa sa zaplenom automobila. Kako ništa od toga nije dalo rezultate jer je, po pravilu, zvanično zavedeno da je dužnik nezaposlen ili da mu se firma i imovina vode na nekog drugog, kao krajnju meru smo prvi od svih javnih komunalnih preduzeća u Srbiji podneli predlog za prodaju nepokretnosti

http://www.blic.rs/Vesti/Drust...tanove-zbog-dugova-za-grejanje

Eto ti ga sad!
Ko bi rekao da će da stvaaarno traže pare. A lepo je bilo grejati se za dž. Ko bre da plaća, je l' znaju oni koliko košta grejanje za stan od 70 kvadrata, a?
Bedak.
[ Devanagari @ 27.02.2011. 09:04 ] @
Ne želim da branim nikoga ko mene kao redovnog platišu vuče za nos ali ako si već potegao primer tog čoveka koji preti da će da se spali, hajde mi objasni jednu stvar. On se sudio s bivšom firmom u vezi otkaza koji je dobio i sud je doneo pravosnažnu presudu da mu firma duguje preko milion dinara. Dakle, dovoljno da dva puta plati taj dug za grejanje. On taj dug ne može da naplati zbog toga što pravni mehanizmi u državi ne funkcionišu. Odakle onda pravo državi da mu zaplenjuje stan?

Meni to nije jasno, da čoveku duguju milion dinara, on duguje 550 hiljada i rezime je da mu oduzmu stan vrednosti nekoliko desetina hiljada evra. Stvarno ne razumem.

A najveći privatni dužnici su koliko sam razumeo naši uspešni bizmismeni i vlasnici vila na Dedinju, skoro je neko pričao o tome iz EPS-a ili elektrana, da je prosečan dug za struju privatnih vila na Dedinju nešto blizu milion dinara. Zašto se ne zaplenjuju vile po Dedinju nego stanovi po Čačku? Znači, ja ne pitam zašto se zaplenjuju stanovi dužnika. Pitam ukoliko imaš milionera na Dedinju koji duguje 550 hiljada dinara za komunalije i ukoliko imaš nekog anonimusa iz Čačka koji duguje 550 hiljada dinara za komunalije dok u isto vreme njemu duguju milion dinara, zašto se pleni stan ovog čoveka iz Čačka, a ne vila ovog s Dedinja? Dok neko ne odgovori na ovo pitanje ne može da govori kako postoje zakoni i kako se moraju plaćati računi.
[ Milos911 @ 27.02.2011. 10:13 ] @
Citat:
Devanagari: Pitam ukoliko imaš milionera na Dedinju koji duguje 550 hiljada dinara za komunalije i ukoliko imaš nekog anonimusa iz Čačka koji duguje 550 hiljada dinara za komunalije dok u isto vreme njemu duguju milion dinara, zašto se pleni stan ovog čoveka iz Čačka, a ne vila ovog s Dedinja? Dok neko ne odgovori na ovo pitanje ne može da govori kako postoje zakoni i kako se moraju plaćati računi.
Kao sto rece onaj iz novog sada, "on je milioner, njemu se moze", a ovom drugom ne, jbg...
[ ventura @ 27.02.2011. 10:24 ] @
Citat:
Devanagari: On se sudio s bivšom firmom u vezi otkaza koji je dobio i sud je doneo pravosnažnu presudu da mu firma duguje preko milion dinara. Dakle, dovoljno da dva puta plati taj dug za grejanje. On taj dug ne može da naplati zbog toga što pravni mehanizmi u državi ne funkcionišu. Odakle onda pravo državi da mu zaplenjuje stan?

1. Ne oduzima njemu stan država već JKP "Čačak". To što je igrom slučaja država većinski vlasnik tog preduzeća, nema nikakve veze. Privatna firma bi samo mnogo ranije reagovala i naplatila dug.
2. Pravni sistem očigledno funkcioniše. Ali opet, to što neko njemu duguje, to njega ne oslobađa dužnosti da plati ono što koristi. Kako bi bilo da uđe u radnju, napuni kolica sa robom i išeta bez plaćanja uz objašnjenje da su njemu dužni milion dinara, što bi sad on radnji plaćao bednih par hiljada?


Citat:
Devanagari
Meni to nije jasno, da čoveku duguju milion dinara, on duguje 550 hiljada i rezime je da mu oduzmu stan vrednosti nekoliko desetina hiljada evra. Stvarno ne razumem.

Pojasniću ti.

On duguje za grejanje 5000 evra, a stan mu vredi da kažemo 40000 evra (tu vrednost je odredio procenitelj).

JKP "Čačak" nakon oduzimanja stana objavi aukciju za prodaju stana istavi da je vrednost 40 hiljada evra. Nema zainteresovanih. Na sledećoj aukciji stavi da je početna vrednost 30 hiljada, opet ništa. Na trećoj aukciji stavi da je početna vrednost 20 hiljada, ima zaintereosvanih kupaca i stan se izlicitira na 25 hiljada evra. JKP "Čačak" od te sume naplati dug, pokrije troškove oko zajebancije sa aukcijom i vrati dužniku kusur (nešto ispod 20 hiljada evra).

Dužnik, ukoliko nije želeo da dođe do toga da mu oduzmu stan i prodaju ga na aukciji, je mogao da sam nađe kupca za 35-40 hiljada, proda stan, izmiri dugovanja i ostalo bi mu mnogo više novca u džepu. Međutim neko ko je dovoljno bahat/glup/bezobrazan da 10 godina ne plaća grejanje i ima za vratom gomilu sudksih izvršilaca, očigledno ne razmišlja baš najbistrije.

Citat:
Devanagari
A najveći privatni dužnici su koliko sam razumeo naši uspešni bizmismeni i vlasnici vila na Dedinju, skoro je neko pričao o tome iz EPS-a ili elektrana

Pre bih rekao da je to najobičnija žvaka za mase...
[ Odin D. @ 27.02.2011. 11:09 ] @
Citat:
ventura:2. Pravni sistem očigledno funkcioniše.

Ako covjek ne moze da naplati svoja dugovanja, i pored pravnosnazne presude, onda pravni sistem ocigledno ne funkcionise.
Ako cak i neki mogu svoja dugovanja da naplate, a neki ne mogu, takodje ni u tom slucaju pravni sistem ne funkcionise jer to nije pravo nego nesto drugo.
Mozes ga nazivati kako god hoces, cak i imenom "pravo", ali to sa pravom nema nikakve veze.
To je ono "Svi smo mi jednaki pred zakonom, samo su neki jednakiji od drugih..."

Naravno da elektrodistribuciju ne treba da interesuje ko tome covjeku sta duguje i zasto, ali drzavu treba jer izmedju ostalog to je jedan od razloga zasto drzave i postoje. Jer ako drzava omogucava elektrodistribuciji da naplacuje svoje dugove, onda treba i svakom ostalom. I to po redu, a ne na preskoke.
[ BluesRocker @ 27.02.2011. 12:12 ] @
Citat:
Odin D.: Ako covjek ne moze da naplati svoja dugovanja, i pored pravnosnazne presude, onda pravni sistem ocigledno ne funkcionise.


On je 99. godine imao izbor da prihvati rešenje o otkazu i da traži bilo kakav posao ili da se tuži sa firmom/državom i sve dok se ne okonča sudski proces nema pravo da se zaposli. On je izabrao drugu opciju što znači da ili nije ništa radio od onda (što bi značilo da su 11 godina živeli od vazduha) ili je ipak radio na crno i nije platio državi nijedan dinar poreza, a onda je dobio sudsko rešenje da mu ta ista država isplati plate kao da je sve to vreme radio u Magnohromu. I sad ti lepo napadni taj pravosudni sistem kako ne funkcioniše pa da neradnici brže dobiju pare od države za period koji nisu radili i nisu mogli ništa da zarade za propalu firmu, istovremeno vrlo verovatno radili na crno i izbegli da plate porez istoj toj državi, nisu plaćali centralno grejanje već su zbog toga druge budale plaćale po višoj ceni da bi nadoknadili gubitke javnog komunalnog.
[ tdjokic @ 27.02.2011. 12:27 ] @
Citat:
ventura: Pre bih rekao da je to najobičnija žvaka za mase...
Mozda. Ali mislim da je Tadic licno priznao da Vlada ne placa grejanje i slicne "sitnice". Ne drzite me za rec, ali bilo je crno na belo u medijima. Da li vlada ili parlament ne secam se tacno, uglavnom sam vrh. Evo http://www.b92.net/info/vesti/..._category=11&nav_id=470373

Osom toga, ako neko ne placa 1 mesec grejanje to je sitna stvar, mozda greska, mozda posta nije prosledila pare iako si platio na vreme (kao sto se nama desilo i iskjlucili nam telefono odmah sledeci mesec). Ako neko ne placa grejanje 2 meseca to vec nije u redu i trebalo bi da mu posalju opomenu pred iskljucenje, a ne da cekaju da prodje "milion" meseci pa tek onda da reaguju. Ako nema tehnickih mogucnosti zalim slucaj - ili ga pustite da se dzabe greje ili zatvorite celoj zgradi grejanje pa neka ga komsije nateraju da placa. Ovako, smatram da su njihova potrazivanja velikim delom zastarela, najvise sto bih im dosudio da im se plati unazad za 2 meseca i nista vise, a zbog toga ne moze da se prodaje stan.

Nemoj mi samo govoriti o pravu u ovoj drzavi, jer ga jednostavno nema. Moja majka prodala nekretninu 1993 godine, izmirila prema drzavi sve obaveze i preselila se u drugi stan, kupljen od dela onog novca. Proslo vise od 10 godina, sve OK, iznenada stize joj opomena sa pretnjom prinudnog izvrsenja da izmiri dugovanja za porez i kamatu za 2008(?) godinu, u visini od oko 80.000 dinara! Posle je morala da ide cak tri puta kod njih, jer su ponovo i ponovo slali isto resenje, uprkos prvoj i drugoj poseti kod njih i tek treci put je dobila zvanicno uverenje da ne duguje nista i sad su ucutali. A nije bila jedina, u opstini ili iznad nje su masovno zabrljali, kaze majka da su hodnici bili puni gradjana koji su dosli da reklamiraju slicnu stvar.
[ tdjokic @ 27.02.2011. 12:34 ] @
Citat:
BluesRocker: On je 99. godine imao izbor da prihvati rešenje o otkazu i da traži bilo kakav posao ili da se tuži sa firmom/državom i sve dok se ne okonča sudski proces nema pravo da se zaposli.
I sta sad ti pokusavas da dokazes? Stvarno mi nije jasno. Ako cemo da postujemo zakone, onda moramo da ih postujem cak i isplatom plata onome KOJI NIJE RADIO, a nije radio jer se sudio sa drzavom po vazecim zakonima, nema veze sto je on MOZDA radio na crno, MOZDA nije platio porez i slicno!

Ovo su stavovi zbog koji nam je kako nam je. Nema u pravu "MOZDA". Mozda se on svo ovo vreme nije grejao, zatvorio covek ventile i gotovo. U mom stanu je zatvoreno 4 radijatora od 7 vec godinama, jer mi je stan iznad podstanice za c.grejanje i u njemu je najcesce previse toplo i sta sad? Nista, placam i dalje, jer nemam snage da se sa njima ubedjujem da izoluju svoju podstanicu da nemam +28 C u stanu kad je napolju -2 C.
[ Isak666 @ 27.02.2011. 12:39 ] @
^^
Cek, zar ne platis koliko potrosis?
[ Devanagari @ 27.02.2011. 12:48 ] @
Citat:

Nisi ništa skapirao, šteta što si potrošio toliko vremena da odgovoriš na retoričko pitanje… Da ti ponovim samo jednu stvar: „Znači, ja ne pitam zašto se zaplenjuju stanovi dužnika.”

Citat:
Odin D.: ali drzavu treba jer izmedju ostalog to je jedan od razloga zasto drzave i postoje. Jer ako drzava omogucava elektrodistribuciji da naplacuje svoje dugove, onda treba i svakom ostalom. I to po redu, a ne na preskoke.

Ovo je suština, dakle zašto mi uopšte živimo u društvenom uređenju kakvo je npr. država, zašto ne živimo u plemenskoj zajednici, hordi, feudalnom sistemu vladavine?

BluesRocker, sve to stoji što si napisao ali ničemu ne služi. Šta bi rekao da sada konkretno treba učiniti?
1. Poštovati zakon — to znači da on treba da dobije novac. U tom slučaju neće ni biti duga prema državi, šta onda da mu zaplenjuju? Možda da ga teraju da dokazuje od čega je živeo sve ove godine, ali koliko to ima šanse na sudu? (btw & fyi, ja sam kao student sam izdržavao majku i oca koji nisu radili, tako da je po tvojoj logici neko mogao da ih pohapsi zbog nepostojeće utaje poreza. Mislim, glupost)
2. Ukoliko definitivno ne može da dobije pare, to znači da je zakon ni;emu ne služi jer je nesprovodljiv, pa zašto bi onda on poštovao odluku suda da mu se oduzima stan? U tom slučaju niko ne poštuje zakon i odluke suda.
3. Da se ne sprovede sudska odluka da se njemu isplati novac ali da se sprovede da mu se oduzme stan jer novac duguje.

Ne znam zašto ali često sam pod utiskom da ljudi zapravo imaju najmanje problema sa principom pod 3., ono lakonski „jbg, tako stoje stvari”.

Neka me isprave ljudi koji žive u uređenim zemljama ali čini mi se da institucije poput agencije za naplatu dugovanja i sl. služe upravo za to da se ovakve sumanute stvari ne bi dešavale.
[ Count Zero @ 27.02.2011. 12:50 ] @
Sad sam bio kod prijatelja u jednoj zgradi, baš u Ča i pričaju mi.
Likovi sa poslednjeg sprata, iako vozaju 2-3 automobila ne plaćaju grejanje ihaaj otkad. A ironija je da su i oni sami neki građevinski preduzimači.
Što se ne požališe kad su kupili stan za 100 eura, nego će sad da kukaju kad im zaplene stan? A to je jdan primer.

Ono - ljudi se snalaze, rade na crno, ne plaćaju porez - neki verovatno ne mogu drugačije ni da zarade.
Ali da sad poskupljuje grejanje ili da ga isključe ljudima koji redovno plaćaju, zbog onih koje baš briga i godinama se greju za dž, to neće da može.

Kao sa kartama za GSP. Npr. ne uspeju da naplate karte, propadne GSP, dođu privatnici i naplate sve. Ali - naplate.
E isto i ovde, moraće da se naplati, pa bio JKP državni ili ne bio.

[ Devanagari @ 27.02.2011. 12:53 ] @
Citat:
Isak666: ^^
Cek, zar ne platis koliko potrosis?

Ne, kod nas su kalorimetri ugrađeni na jako malo mesta (uglavnom noviji objekti). Toplane su krenule u pilot-projekat da ih ugrađuju i u starije objekte ali su ih brže-bolje poskidali kada su shvatili da korisnici plaćaju više paušalno nego kada bi plaćali stvarnu potrošnju.
[ Bojan Basic @ 27.02.2011. 13:02 ] @
Citat:
Isak666:
^^
Cek, zar ne platis koliko potrosis?

Jok. Ja imam još specifičniji problem. Meni su već godinama zavrnuti svi radijatori u stanu, izuzev jedan u kupatilu. Ja nisam iznad podstanice za centralno grejanje, ali jesam iznad komšije koji je odvrnuo grejanje kao da se priprema za život u paklu, i ispod drugog komšije istog odnosa prema grejanju (valjda ih boli uvo jer se ne meri njihova pojedinačna potrošnja). A grejanje plaćam više od struje, vode, telefona, kablovske i interneta...

Pre nekoliko meseci bili na vratima neki ljudi iz toplane, vrše anketu za izmenu sistema grejanja po kom bi se potrošnja računala po stanu (dakle, ništa obavezujuće nisu pitali, već samo da vide kakav stav preovladava). Cena: 50 € po radijatoru; to su stvarno smešne pare, isplatilo bi mi se već kroz tri-četiri meseca. Ja, naravno, rekao da sam zainteresovan. Od tada nisam čuo ništa o tome.
[ Isak666 @ 27.02.2011. 13:09 ] @
Ludilo.
Pa secam se jos, mislim, 2006. da se u NS najavljivalo da ce se ova prica zavrsiti za dve godine za sve stanove uz neke kredite povoljne i sufinansiranjem toplane.

Pa sva ova prica oko placanja/dugovanja je besmislena kad sve to funkcionise naopako.
[ BluesRocker @ 27.02.2011. 13:12 ] @
Citat:
tdjokic: I sta sad ti pokusavas da dokazes? Stvarno mi nije jasno. Ako cemo da postujemo zakone, onda moramo da ih postujem cak i isplatom plata onome KOJI NIJE RADIO, a nije radio jer se sudio sa drzavom po vazecim zakonima, nema veze sto je on MOZDA radio na crno, MOZDA nije platio porez i slicno!

Nemam ništa protiv da se poštuje zakon, ali onda neka se ne vezuje Javno komunalno Čačak sa Magnohromom. Pravo ne pravi nikakvu vezu između ta 2 duga. Ja samo rekoh da ne može da se napada pravosudni sistem Srbije što nije efikasan da svakom ko je tužio državu da mu plati nerad dobije pare juče, a taj ko je tužio i dobio presudu da mu se plati nerad istoj državi nije platio dinar poreza na ono što je radio sve to vreme jer sigurno nije živeo od toplog vazduha.

Citat:
Devanagari: BluesRocker, sve to stoji što si napisao ali ničemu ne služi. Šta bi rekao da sada konkretno treba učiniti?
1. Poštovati zakon — to znači da on treba da dobije novac. U tom slučaju neće ni biti duga prema državi, šta onda da mu zaplenjuju? Možda da ga teraju da dokazuje od čega je živeo sve ove godine, ali koliko to ima šanse na sudu? (btw & fyi, ja sam kao student sam izdržavao majku i oca koji nisu radili, tako da je po tvojoj logici neko mogao da ih pohapsi zbog nepostojeće utaje poreza. Mislim, glupost)
2. Ukoliko definitivno ne može da dobije pare, to znači da je zakon ni;emu ne služi jer je nesprovodljiv, pa zašto bi onda on poštovao odluku suda da mu se oduzima stan? U tom slučaju niko ne poštuje zakon i odluke suda.
3. Da se ne sprovede sudska odluka da se njemu isplati novac ali da se sprovede da mu se oduzme stan jer novac duguje.

Rešenje je da se ostavi državi da to reguliše.
[ milovanmaric @ 27.02.2011. 13:19 ] @
Na stranu sve, imam par poznanika koji zive u zgradama koje se greju na daljinsko grejanje. Slucaj je takav da u tim zgradama ima ljudu koji nisu placali i jos uvek neplacaju grejanje, a zive u tim stanovima i preko 20 godina. Tako da su tu razni slucajevi prisutni, od stvarno losih ekonomskih situacija, ljudi koji su ostajali bez finansijskih primanja, znaci razlicitih zivotnih prica, do onih koji su imali ali nisu hteli da placaju, tako da odnekle se mora krenuti, samo su trebali da prethodno sagledaju sta i kako, meni ovo sa strane opet deluje da se led lomi na tankom, to jest na one koji su stvarno ugrozeni, dok one koji imaju nisu zahvaceni ovim desavanjima i prodajom nekretnina.
[ mmix @ 27.02.2011. 15:05 ] @
Danas bas izaso dodatak te vesti u Blicu, u Srbiji cirka 2,500,000 duznika sa sudskim postupcima u toku. Verovatno se neki poklapaju po vise puta ali situacija je ocigledno indikativna o stanju anarhije u Srbistanu. Najgore od svega je sto dobar deo tih duznika moze da plati, ali kombinacija nakaradnih prioriteta (pljuge, kafana i benzin pre racuna) i kompletna nesposobnost sudstva dovela su do toga da ljudi ne placaju jer ih boli ona stvar. Bice ovoga sve vise kako se narod bude sudarao sa surovom realnoscu o siromastvu nacije.

Ipak je b92
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?nav_id=495502
[ Boris Tadić @ 27.02.2011. 15:58 ] @
[ Marko_L @ 27.02.2011. 17:00 ] @
Citat:
Danas bas izaso dodatak te vesti u Blicu, u Srbiji cirka 2,500,000 duznika sa sudskim postupcima u toku. Verovatno se neki poklapaju po vise puta ali situacija je ocigledno indikativna o stanju anarhije u Srbistanu. Najgore od svega je sto dobar deo tih duznika moze da plati, ali kombinacija nakaradnih prioriteta (pljuge, kafana i benzin pre racuna) i kompletna nesposobnost sudstva dovela su do toga da ljudi ne placaju jer ih boli ona stvar. Bice ovoga sve vise kako se narod bude sudarao sa surovom realnoscu o siromastvu nacije.

A zašto misliš da je baš to najgore od svega. Po meni je to sasvim normalna pojava da i oni koji imaju ne plaćaju, jer tako ispadaju budale. Najveći problem je država, ili tačnije neefikasno sudstvo. Da je sudstvo efikasno, ni ovog problema ne bi bilo, jer bi ovaj čovek dobio ono što mu duguju i za šta postoji pravosnažna presuda, a JKP bi imao odakle da mu naplati dug i mirna Bačka. Takođe, čitam sad taj tekst koji si linkovao i nešto mi je zapalo za oko
Citat:
Sve do 1999, kada sam ostao bez posla u Magnohromu, redovno sam plaćao grejanje. Ali, kada sam ostao bez primanja, s obzirom na to da ni deca nisu radila, nije se imalo odakle"

Citat:
Ljubodrag je, inače, tek od januara ove godine počeo da prima penziju, od samo 17.800 dinara, ali mu ne rade ni sin ni snaha...

Pa ajde sad. Po ovome ispada da niko u toj kući od 1999. do danas nije imao nikakva primanja, a koliko sam razumeo imaju dvoje male dece. To je već posao za socijalnu službu, jer ta deca 12 godina nisu imala šta da jedu, što već spada u teško zlostavljanje te dece i ista bi im trebala biti oduzeta.

U svakom slučaju, ova država je jedan savršeni blend nesposobnih političara, nesposobnih javnih službi, nesposobnog sudstva i nesposobnih građana, gde se ne zna ko je gori. Da li političari koji ne čine ništa da osposobe javne službe i sudstvo. Da li javne službe koje dozvoljavaju građanima da se zaduže preko svake mere, pa se dešava da neko 10-20 godina ne plati nijedan račun i nikom ništa, a onda se odjednom sete da treba to da naplate. Da li sudstvo koje svaki predmet razvuče u nedogled, pogotovo kada su tužbe građana u pitanju (kada država tuži onda ide nešto brže, recimo par godina brže), a i kad donese presudu nema mehanizme da je sprovede i sve tako. I na posletku, da li građani koji ovako javno skaču sebi u usta i još se hvale kako imaju malu decu, a "ni sin ni snaha ne rade ništa 12 godina". To bi u svakoj ozbiljnoj zemlji bio slučaj za socijalnu službu.

Naravno, taj blend za sada izgleda svima odgovara, osim normalnim ljudima koji žele uređenu državu i da se zna red, kao i to ko pije, a ko plaća. Ovako neki piju 20 godina i ne plaćaju to što su popili, a na kraju to plate ovi što su uredno plaćali svoje piće. Totalno ludilo.
[ zmej @ 27.02.2011. 17:25 ] @
A da li postavlja neko pitanje odakle da se ovom nesrecniku plati dug iz Magnohroma, sto bi moj porez isao na to da se placaju dugovi propalog preduzeca, neka se naplati iz imovine preduzeca ne od moga poreza. A sto je neko spomenuo dok se tuzio sa firmom bilo mu je zabranjeno da radi, to nije tacno, mozes da radis, da primas platu. Vise je to neodgovornost, u mojoj kuci se prvo placaju racuni pa onda ide sve ostalo.....
[ milance_kg @ 27.02.2011. 17:36 ] @
Vise ne komentarisem, samo citam... lepo je videti kakvih moralnih gromada ovde ima...
Ziveo egoizam...

Sa radoscu pokazujem svima sta se ovde pise.
[ Isak666 @ 27.02.2011. 19:05 ] @
Citat:
Naravno, deo naših građana ne plaća obaveze, jer je to postala u neku ruku i moda. Iz suda u Vranju, na primer, saznajemo da i jedan predsednik opštine iz susednog grada ne plaća struju ni vodu, i bez trunke stida ulazi u sud, a duguje pola miliona dinara.

Da cirkus bude kompletan, pred Vranjskim sudom procesuiraju i svog sudskog izvršitelja (koji treba da „pleni druge“) i to zbog 320.000 dinara duga po raznim neplaćenim računima.


http://www.b92.net/biz/vesti/s...02&dd=27&nav_id=495502

Znaci, jedino
[ BluesRocker @ 27.02.2011. 19:20 ] @
Citat:
zmej: A sto je neko spomenuo dok se tuzio sa firmom bilo mu je zabranjeno da radi, to nije tacno, mozes da radis, da primas platu...

Ne možeš da radiš ako tražiš da ti se plati plata za period za koji se sudiš. Nije on tražio samo zaostalu zaradu već sve vreme od kad je dobio rešenje o otkazu. (otkaz je dobio 99. odmah je pokrenuo sudski postupak da se vrati na posao i da mu se sve to vreme nadoknadi - do 2008) To znači da mora da mu se upiše radni staž da je radio to vreme u Magnohromu i kako onda da u to isto vreme radi negde drugne prijavljen?
[ mmix @ 27.02.2011. 19:43 ] @
Naravno da mozes da radis, zakon dozvoljava sekundarnu delatnost (za koju ne placas zdravstveno i penziono). Al to eje generalno nevazno za ovu temu, nisu oni ziveli od vazduha ove godine, itekako su radili i privredjivali samo na crno kao i dobar deo populacije. Ali im na pamet nije padalo da od tih para sebi zakinu neko sitno zadovoljstvo a plate racune, ostali koji rade na crno i placaju racune su ocigledno isto budale naspram ovih pametnjakovica. Ako ovo oznacava kraj te epoh, dobro je dosao.

Citat:
milance_kg: Ziveo egoizam...
Sa radoscu pokazujem svima sta se ovde pise.


Egoizam je znaci kad platis ono sto koristis i ocekujes da i drugi to rade? Onda budi laf do kraja, sto samo oni da ne placaju, ajde SVI da ne placamo, ajd da ispraznimo ciganmale i svima da damo trosobne/petosobne stanove o trosku onih koji placaju i da napravimo utopijski socijalni raj, budi i ti laf i pridruzi se. Al cek, ako niko ne placa, od cega ce da se plati sve to? Daleko od toga da nisam sebican, ali da me bezobrazni dzabalebarosi prozivaju za ispunjavanje fiskalnih obaveza pametujuci svojim bezobrazukom, taj dan tesko da ce do doci.

U Srbiji sve moze da se uredi, samo da se ljudi prisile i nateraju jer samokontrola ne funckionise nikako.
[ Ivan Dimkovic @ 27.02.2011. 20:42 ] @
Ti sto ne placaju grejanje zapravo cine stetu svim ostalim gradjanima.

Nista se ne moze pomeriti sa mrtve tacke sa pricama kako neko drugi treba nesto da uradi. Koga god da uhvatis na delu, taj ce imati pricu kako eto bas on tako mora, i da prvo treba da se resi milion drugih stvari.

Negde ce jednom morati da se povuce crta - ali uopste nije garantovano da ce se tako nesto desiti u bilo koje skorije vreme.

A do reseta... stvarno, glup je onaj ko placa ocigledno :( Nema teorije da tom liku oduzmu stan ako mu je to jedini objekat u kome zivi... ima sve to da se razvlaci godinama, i na kraju ce se puci vise love na advokate i sudske troskove od vrednosti svih tih dugova.

Citat:
milance_kg
Ziveo egoizam...


Upravo - nema veceg egoizma nego kada ne placas racune a koristis te usluge. Jos je bolje ako se to sto placas racuna na "fer" bazi po celoj zgradi / kvadraturi i ostalim socijalisticko-utopistickim konstruktima. Onda slobodno mozes reci da je budala onaj ko to placa, zato sto placa i za tebe i sve ostale "pametne".

Sve je to super - samo ima jedan mali zez, a zez je da neko to ipak mora da plati na kraju. Stvari ne padaju sa neba, osim u bajkama.

Citat:
mmix
U Srbiji sve moze da se uredi, samo da se ljudi prisile i nateraju jer samokontrola ne funckionise nikako.


Tesko - ako je funkcionisalo ovako na "balkan fer" principu vec 20 godina, nema nikakvog razloga da ne funkcionise jos bar toliko, a mozda i vise.

Oni koji ne placaju na kraju to plate ipak kroz vece poreze i nizi zivotni standard (koji inace kaci i one sto placaju - to je "fer" deo), jedan deo kompenzuje rodbina iz inostranstva sto unosi nekoliko milijardi EUR cvrste valute, a ako opet nedostaje, to ce platiti krediti i zajmovi.

Sve to moze da funkcionise jako dugo ako se ignorise fakat da stvari nece puno ici sa mrtve tacke... ali ako to nije problem, onda mozes da vozis tako koliko hoces.
[ milance_kg @ 27.02.2011. 21:07 ] @
Posto me mrzi da se natezem, i da ponavljam sta sam napisao, ono sto mi obrisano...

Formulisem lepse : Jel' osim pojedinaca, gde zivite vi to, u Diznilendu?
Drzava u bankrotu, a hoce odgovornost pojedinaca koje isto oterala u nezvanican bankrot.

Mnogo neozbiljne stvari, i ziveti u fantaziji...
[ mmix @ 27.02.2011. 21:13 ] @
Ma i ne mora da mu uzimaju stan, samo fali taj jedan mali jos zakonski korak, koncept licnog bankrota. Rodjeno za ovakve likove, pa da mu kao malom detetu odrede fiskalnog staratelja koji ce da raspolaze njegovim parama, prihodima, pokretnom i nepokretnom imovinom i koji ce uz ovlascenje suda da uzme komercijalni kredit sa zaledjem u nekretnini da vrati dug, pa nek otplacuje kradu na stan ako ne ume da plati grejanje. Jednom, ali samo JEDNOM da napravis takvu ujdurmu i da objavis u novinama velika vecina neplacenih racuna bi bila placena preko noci. Prisila ovde funckonise, seti se samo kraja decembra 2009, nikad bezbedniji putevi nisu bili u Srbiji. Kad su ponovo postali ulice pakla? Kad je raja provalia da od prinude nema nista.
[ Ivan Dimkovic @ 27.02.2011. 21:14 ] @
Drzava je samo glupa ljudi - nju upravo cine ti pojedinci.

Ako se vecina tih pojedinaca ponasa neodgovorno, onda je sistem u haosu.

Naravno da je trazenje odgovornosti pojedinca normalna stvar - i upravo sami ti pojedinci isto gube ako ta odgovornost ne postoji.

Nije nikakav problem traziti izgovore do sutra - poenta je da ce to morati da se promeni ako se uopste zeli sistem koji normalno funkcionise.

Moze tih par miliona ljudi da ne placa grejanje - platice oni to na drugi nacin, pre ili kasnije.

E, sad, ako toj vecini isto odgovara da "socijalizuju" svoju neodgovornost, ako im se tako cini da ti dugovi ne postoje... onda samo napred. Onoj manjini "budala" koji placaju svoje racune ostaje samo ili da postanu "pametni" ili da pripale negde gde nisu manjina.

@mmix - licni bankrot je najbolje resenje, naravno - ali da bi taj koncept funkcionisao, pravosudni sistem mora biti bar delom funkcionalan i spreman da procesira na stotine hiljada takvih sporova.
[ mmix @ 27.02.2011. 21:16 ] @
+1 za licnu odgovornost.
[ milance_kg @ 27.02.2011. 21:19 ] @
@mmix

Problem je sto opet nema para... ne vidim nikakvo resenje, konkretno u ovom slucaju,
da ovaj moze ovo isplatiti, kad eto ni ono sto njemu duguju - ne daju.

Otimati stan jednoj porodici, nije isto sto i saobracajni prekrsaj...
Te stvari ne sme da se rade.. moze na lose da izadje.

@Ivan Dimkovic

Predlazem ti da ti napravis svoju drzavu sa odgovornim pojedincima...
[ mmix @ 27.02.2011. 21:30 ] @
Ma ima para, sasvim sigurno u velikoj vecini slucajeva. Samo treba malo da se porazmisli, koliko juce me je kod keve na gajba komsinica davila svojom tuznom pricom kako nema para da plati grejanje. Za to vreme me je davila i pricom a bogami i cigaretama kojih je stukla jedno 10 uz dvosatno kafenisanje. Kad sam joj sracunao da samo na cigarete daje 30% vise para nego sto je kosta grejanje pocela je da kuka kako je lako pisati po sirotinji (vazi), jos samo to poslednje zadovoljstvo da joj uzmu pa da se ubije (nije pomenula zapaljivanje na trgu al to je sad popularno). Za sve se ima samo se za racune nema, mojne me.

@Ivan, ma ne bi bilo stotine hiljada slucajeva, nekoliko najgorih ili random samo da se procesiraju i broj vansudskih poravnanja bi narastao a broj slucajeva se skresao ohahaj.
[ Ivan Dimkovic @ 27.02.2011. 21:31 ] @
Sto bih ja pravio bilo kakvu drzavu - na svu srecu, imam daleko jednostavnije mogucnosti.

Sto se ne bi moglo reci za dobar deo manjine u Srbiji koji placaju grejanje, prevoz, itd... - njih mi je zao, jer nemaju izbor i moraju da zive medj' silnim genijalcima i pametnima koji su nasli "fore" za sve. Em placaju svoje racune, em imaju posledice zbog svih tih "pametnih".

Citat:
mmix
@Ivan, ma ne bi bilo stotine hiljada slucajeva, nekoliko najgorih ili random samo da se procesiraju i broj vansudskih poravnanja bi narastao a broj slucajeva se skresao ohahaj.


Verovatno postoji neki fundamentalni problem... Ili nisu sposobni da to uvedu (ne bi me cudilo) ili su proracunali da im politicki to nije isplativo jer ima pravise onih koji zive na "foru"... sta ih briga, zajam od MMF-a (ili nova promena zakona za zajam od komercijalne banke) su im laksi nego da neke prisile da placaju svoje racune :(

Pitanje je i koliko bi bio izvodljiv takav kredit u bankrotu za one koji rade na crno

Opet, pre ili kasnije ce do toga morati da dodje - kad ponestane stvari za prodaju i kad poskupe strani krediti do te mere da vise ne mogu da ih uzmu.

Problem je sto te stvari mogu jako jako dugo da potraju.
[ Count Zero @ 27.02.2011. 21:37 ] @
Jbg, nema se para, niko ne radi, 5-oro ih živi, a u svim prostorijama toplo?!
Mi smo u selu bogme ložili drva u jednom sobčetu, pa tu kuvaš, sediš, greješ se, na WC ideš u "poljaka", a spavaš pod tri ćebeta i dva ćilima u ladnoj sobi. I skrpiš nekako. To ti je zaje8ancija, a ne ova "gospoda" što se ovamo qurče kako voze besna kola i puše Ma'lboro, a tamo ne plaćaju račune, sve mi oči onako zamagle od sete.

Ma da lud poludi, što kaže onaj lik na yt "ima da glasam za mentalne ljude".
[ Wi-Fi @ 27.02.2011. 21:39 ] @
Citat:
milance_kg
Drzava u bankrotu, a hoce odgovornost pojedinaca koje isto oterala u nezvanican bankrot.

Ne troll-uj, ovi i sl. dugovi datiraju od ranije, pre "bankrota" drzave
[ BluesRocker @ 27.02.2011. 21:49 ] @
@Count Zero
To sam hteo da kažem, za smederevac, čokove, ugalj, svi oko jedne peći i poljski wc. To su budale, plaćaju račune, rade u baštici, drže piliće, svinje, preživljavaju. A pametni se ku..e po gradovima i ne plaćaju ono što ne može da im se isključi. Za cigare, alkohol, benzin ima, a za CG, vodovod, kanalizaciju đubre nije lud da plaća. Znaju foru i sa zastarevanjem, tužbama, ...
[ Count Zero @ 27.02.2011. 21:52 ] @
Citat:
Znaju foru i sa zastarevanjem, tužbama, ...

Obrazovani, BRE!
[ dejanet @ 27.02.2011. 22:20 ] @
Mozda je ta "fer" prica deo socijalnog dila, gde ce L'Equipe(za proteklih 20 godina) da mazne jedno 20-30 milijardi $ neto, a raja ce da iznosi alat, celik, htz opremu, vojne prsluke(iz vojske), da ne placa racune, podize minimalac i polutke itd...

Nego nema vise ni minimalca ni polutki, pojelo se i popilo...

u stvari nema ni alata, celika, bakra, htz opreme ni vojske...
[ javash @ 27.02.2011. 22:41 ] @
Ja razumem obe strane. Placao sam grejanje u Beogradu ali sam morao da dogrevam iz svog dzepa - i u tom slucaju nema drzave da joj se pozalis i da tuzis ove sto ne isporucuju placeno.
Sa druge strane, uvek sam placao to sto (ni)sam trosio. Jbg, tako su me vaspitali a i imao sam dovoljno da platim.

Ono sto ima smisla da se uradi u Srbiji (za mnogo stvari) je da se uvedu socijalne nadoknade i socijalni popusti. Pa ako neko stvarno nema da plati grejanje ne mora - ili neka plati sa popustom. Isto tako za penzije. Penzija ne moze da bude 70% plate. To nije realno u Srbiji. Neka uvedu realnu vrednost i kazu: ovoliko je realno da prima svaki penzioner jer smo tu gde smo, ali drzava ti jos dodaje X dinara na to - kao socijalnu nadoknadu (jer osnovna penzija nije dovoljna za zivot).

Ovako zivimo u nekoj iluziji da moze ono sto ne moze. Stvari treba nazvati pravim imenom - ako je socijalna pomoc onda neka bude to, da ne zivimo u zabludi. Jer samo sebe mozemo da krivimo sto imamo sve te probleme!

Citat:
Obrazovani, BRE!


"Nigga, who taught you octagon?"
[ ventura @ 28.02.2011. 13:46 ] @
Citat:
javash:
Ono sto ima smisla da se uradi u Srbiji (za mnogo stvari) je da se uvedu socijalne nadoknade i socijalni popusti. Pa ako neko stvarno nema da plati grejanje ne mora - ili neka plati sa popustom. Isto tako za penzije.

A šta je sa većinom ostalih ljudi koji nemaju tu privilegiju da koriste fancy gradsko grejanje?

Hoćemo li njima dati ugalj i drva sa nekim popustom, ili skroz besplatno?

U Srbiji je procentualno jako mali broj domaćinstava priključen na daljinsko grejanje, i ono je već samo po sebi najjeftiniji tip grejanja, a da ne pričamo da je i 'najfancy'. Ne moraš da lopataš ugalj po čitav dan, da ujutru ložiš vatru, da dođeš u hladnu kuću pa pališ grejalice itd itd.. Uvek ti je stan topao, a računi su smešni. Čisto ilustracije radi, prijatelj u Novom Sadu ima sprat kuće otprilike iste kvadrature kao i moj stan. Ja grejanje plaćam oko 8-9 hiljada cele godine, a njemu su 4 meseca zimi računi za gas 25-30 hiljada, plus nešto malo kada dogreva van sezone, i u sezoni još mora da plaća dodatno struju jer dogreva neke prostorije. Plus celokupna zajebancija oko kotla, servis i održavanje istoga, i naravno koštalo je i novca da se taj kotao kupi i ugradi, sve to što ljudi u stanovima uzimaju zdravo za gotovo.
[ BluesRocker @ 28.02.2011. 14:21 ] @
U Beogradu se grejanje (infostan) već subvencioniše onima koji imaju male prihode. Stan od 45 kvadrata koji se greje danju i noću tako da moraš da otvaraš prozore, infostan je sa subvencijom 2500 din od čega je grejanje 1000 a ostale stavke 1500 din. Jeftinije nego da se greješ na kreku u nekom selu.
[ NoneVi @ 04.03.2011. 09:11 ] @
http://www.b92.net/biz/vesti/s...03&dd=04&nav_id=496777

Odjednom se ima.
[ Nabukodonosor @ 04.03.2011. 11:25 ] @
Ako razmisljas kako ti B92 nalaze. Ljudi su najverovatnije pozajmili pare ne bi li sacuvali stan.
[ mmix @ 04.03.2011. 11:47 ] @
I to je za ljude. Nije nista drugacije od ostalih oblika reprogramiranja duga, ako im je nekio pozajmio pare uradio je to jer smatra da pare moze da dobije nazad u odredjenom periodu ili odredjenim tempom.
[ NoneVi @ 04.03.2011. 12:01 ] @
Citat:
Nabukodonosor: Ako razmisljas kako ti B92 nalaze. Ljudi su najverovatnije pozajmili pare ne bi li sacuvali stan.


Nisam ni mislio da su odjednom ispljunuli desetak hiljada evra.
Ali činjenica je da kad se mora onda se i može.
[ tdjokic @ 04.03.2011. 16:29 ] @
Citat:
NoneVi: Nisam ni mislio da su odjednom ispljunuli desetak hiljada evra.
Ali činjenica je da kad se mora onda se i može.
Jesi li ti suran u ovo sto kazes? Znas kako narod kaze "odvajali smo od usta da bi" nesto platili. Obzirom da generalno nema posla ni para, ovo sto je "moralo" ce se negde svakako poznati. Ishrana ce im biti jos slabija nego pre, cipele ce se nositi do zadnje rupe na djonu, nece imati ni slucajno za zubara itd.

Nije mi jasno zasto svi smatraju obicne ljude, siromahe, lopovima i lenstinama? Da su imali za normalan zivot, zasto ne bi placali i grejanje? Mozda ce neko od njih za koji mesec skociti sa prozora tog svog stana koga je pozajmicom spasio od plenidbe i prodaje, kad ne bude imao para da vrati dug, pa oni dodju da lome noge i ruke zbog toga!
[ Milos911 @ 04.03.2011. 17:08 ] @
Citat:
tdjokic:Da su imali za normalan zivot, zasto ne bi placali i grejanje?
Ako nemas da platis - nemoj da se grejes. Ako hoce da se greju, a nemaju para, neka se snadju kako god znaju i umeju.
Citat:
Jesi li ti suran u ovo sto kazes? Znas kako narod kaze "odvajali smo od usta da bi" nesto platili. Obzirom da generalno nema posla ni para, ovo sto je "moralo" ce se negde svakako poznati. Ishrana ce im biti jos slabija nego pre, cipele ce se nositi do zadnje rupe na djonu, nece imati ni slucajno za zubara itd.
Pa ako su prinudjeni, ko im je kriv? I ja ponekad praktikujem ovo sto si opisao, kad je kriza, ali redovno placam obaveze. Dobro kazu, najvise kukaju oni sto imaju, oni sto nemaju sagnu glave i snalaze se kako znaju i umeju...
[ tdjokic @ 04.03.2011. 17:28 ] @
Citat:
Milos911: Ako nemas da platis - nemoj da se grejes. Ako hoce da se greju, a nemaju para, neka se snadju kako god znaju i umeju.
Po ovome ispada da je DRZAVA Srbija gomila pojedinaca, bez ikakve organizacije, medjusobne povezanosti, obaveza, prava itd. A nije.

Ali kad neko moze da napise nesto ovakvao onda tu nema sta da se prica. I nije najveci problem sto to napise clan nekog foruma, nego i mnogi politicari govore (ili bar misle) isto to, cak i oni na vrhu drzave. "Ako nemas da platis" - dobro, razumem, ali sta ako nema posla za ogroman broj radno sposobnih ljudi, kako oni da se snadju? Moze i tako, ali onda treba da promenimo naziv drzave u nesto drugo. I kad dodje poreznik da uzme porez da mu kazemo "Snadji se kako znas i umes, nemam da platim." a nekretninu nemas da ti zaplene, niti imas znacajniju pokretnu imovinu. Zato ljudi i odlaze odavde.

To bi bilo teoriski, mudrovanje ili sta god. Hajde sad par reci prakticno - zasto su im grejali stanove toliko dugo? Pa, bila frka zbog broja glasova na izborima, pa ih nisu dirali a sada iznenada da im otmu stanove? Da su im iskljucili grejanje treceg meseca nakon prestanka placanja sve bi bilo drugacije ali su cuvali socijalni mir, bojali se da ne uznemire radne ljude. Posto je rada nestalo, sad ce da ih uznemiravaju, jer je i nesposobnoj drzavi dogorelo do nokata. Eto, i drzava se snalazi kako zna i ume - prodaje preduzeca naveliko da bi platila troskove. Kad ne znaju da brinu o sebi kako ce onda da brinu o ljudima?
[ Ivan Dimkovic @ 04.03.2011. 17:53 ] @
Citat:
tdjokic
Ishrana ce im biti jos slabija nego pre, cipele ce se nositi do zadnje rupe na djonu, nece imati ni slucajno za zubara itd.


A sta je alternativa? Da drzava oslobodi placanja racuna za struju i grejanje jedno par miliona gradjana?

Moze - nema problema.

Samo jedno pitanje - ko ce to da plati?

Sto javash rece - treba nazvati stvari pravim imenom. Ko je socijalni slucaj, tome socijalna pomoc treba da pokriva grejanje.

Ko NIJE socijalni slucaj - njemu drzava NE TREBA da pokriva grejanje, i, da, ako nije u stanju da placa imanje stana (u sta spada i adekvatno grejanje te povrsine) treba da proda isti i kupi manji.

Citat:

zasto su im grejali stanove toliko dugo? Pa, bila frka zbog broja glasova na izborima, pa ih nisu dirali a sada iznenada da im otmu stanove?


Ne verujem da su "glasovi na izborima" u pitanju (inace ih sigurno sada ne bi tuzili i trazili stan) - pre ce biti da je bio problem ugasiti im grejanje, ili tehnicki ili operativni (birokratija).
[ Milos911 @ 04.03.2011. 17:54 ] @
Zasto su oni toliko dugo dopustali da im greju stanove? Nisu razmisljali da ce jednog dana morati da plate? Nisu razmisljali da neko vec placa to njihovo neplacanje?
Ok, drzava nam je u sranju, pa sta sad? Da ne placamo nista? Zaboga, drzava je u sranju, najbolje je da krenemo da pljackamo i ubijamo na sve strane, jer drzava je u sranju. Ta ista drzava je i moja drzava, imam ista primanja kao i ti sto nisu placali (verovatno cak i manja), pa placam sve na vreme (osim pretplate na tv bg). Problem je sto mi srbi funkcionisemo po principu "hleba i igara". A kad stigne racun za to zajebavanje, spaljujemo se na trgovima i drugi su nam krivi...
[ rfe @ 05.03.2011. 08:34 ] @
pa problem i jeste sto grejanje ne mozes da ne placas. Posto ljudi nemaju dovoljno para oni placaju ono sto moraju i to svi tako rade i ja bih tako radio, sta drugo ? Verujem da bi mnogi zatvorili grejanje pa se grejali mozda sa jednom grejalicom da pristede, ali NE MOGU.
[ mmix @ 05.03.2011. 09:13 ] @
Zoves grejanje, oni dodju i zapecate ti radijatore i vise ne placas nadalje ili placas drasticno redukovano ako ti vertiukala prolazi kroz stan. To nije izgovor za grejanja za dzabe.
[ fanfon @ 05.03.2011. 09:38 ] @
Koliko sam mogao procitati u tekstovima u ovom slucaju, ti vlasnici stanova su placali sve ostale komunalije redovno, ali nisu samo grejanje. A sad kad je sud presudio da se stanovi prodaju zarad namirenja duga, odjednom je za par dana uplaceno 3.6 miliona dinara zaostalih dugova. Znaci nesto drugo je u pitanju ovde, a ne kako pricaju vlasnici...
[ Ivan Dimkovic @ 05.03.2011. 12:46 ] @
Pa naravno da je nesto drugo u pitanju - "nesto drugo" = bahatluk i smatranje da mozes da krades od svojih komsija i celog drustva zato sto smatras da te je neko ostetio za nesto u zivotu. Po toj iracionalnoj logici svako moze da ode do prodavnice i da mazne nesto, jer - jbg, politicari kradu!

Kao sto se vidi, strah od ozbiljne kazne je jedini lek protiv toga.

I to vrlo efikasan.

Nema nista bez zakonske sankcije.
[ tdjokic @ 05.03.2011. 14:11 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Nema nista bez zakonske sankcije.
Nije valjda? http://www.b92.net/info/vesti/..._category=11&nav_id=470373 "Drzava ne placa struju i grejanje"

Pricas o bahatluku i ne znam cemu, a stvarno svi kradu! Bas konkretno u vezi sa ovim slucajem je pisalo da i sudski izvrsitelj, onaj koji je nadlezan za plenidbu, duguje za grejanje! Ovde je sve otislo dodjavola i priblizava se trenutak kad ce nepalceno grejanje biti najmanje vazan problem.

Znam gde zivis i znam kako je tamo. Ziveo sam i ja u Sloveniji 20 godina i sve je bilo normalno, jer je i okruzenje normalno. Kupim autobusku kartu da se vracam ovamo (zbog bolesti i nemoci), pitam onoga u pretstavnistvu da li u autobusu imaju WC, kaze "Da.", a srpska kompanija. Dodje autobus, STVARNO ima WC ali - NE RADI! Razumes? Odmah te prodje zelja da postujes red i zakon!

Moj pokojni kum, nepoznate profesije, a koji je cesto putovao u Nemacku i nazad (neki sitni mafijas?) je govorio: "Kad odes tamo prosto osecas da moras da se pravis fin!" A u Srbiji je finoca odavno nepoznat pojam. Turci tek sto su bili otisli, dosla nasa nova vlast, neto uradili, nesto ne, dosla jos dva svetska rata, mi nismo imali ni sansu da postanemo bar malo fini. Zatim je dosao komunizam, sa nadrealnim blagostanjem (pa ni to nije bilo bas za sve! Mnogi su i tada dobili dzabe stanove, SA GREJANJEM, a moja porodica se mucila i mucila da bi skrpila nesto da sazida, na crno, na periferiji Beograda) sto je ostavilo u nasledje velike dugove i poremecana shvatanja o imovini, pravu i pravdi.

Poznato je ono, da ne tupim previse - donese se zakon, on mora da se sprovodi i nadgleda (zakonodavna, sudska, izvrsna ili kako to vec bese). A sta od toga kod nas funkcionise? Zalepili ste se za desetak resenih slucajeva oko dugovanja u Cacku a totalno ignorisete preostalih nekoliko stotina hiljda slucajeva. Svakog dana se obelodanjuju podaci o kradjama epskih razmera ("Kolubara") a vi sretni sto se neki jadnik tamo prepao pa platio grejanje!

Jos nesto - neko tu napisa "Ako nemaju pare, neka se ne greju". U vezi s tim sam slucajno nasao obajsnjenje zasto je to pogresno. Tako se ne govori, tako se ne vlada, to moze samo kod nas. Jer, kad se tako kaze za grejanje, onda moze i za hranu i za sve ostalo. E, zbog toga se u drugim, NORMALNIM zemljama, cak i u nekim koje su skoro prosle kroz tranziciju, prave neki dogovori o socijalnim pitanjima, generalna strategija o medjusobnoj zavisnosti drzave i gradjana, odgovornosti i pravima i jednih i drugih, a toga kod nas nije bilo. Kaze se, da u Sloveniji nema tajkuna. Ja ne poznajem dovoljno prilike tamo ali ugalvnom je tamo tisina oko afera i nekog ekstra privrednog kriminala. Sad im je jedno vece preduzece puklo (SCT) ali inace ostalo je bilo posledica uglavnom raspada Jugoslavije i opste ekonomske krize, nemaju nikakve Miskovice i slicne. Bas konkretno Miskovic tamo nije uspeo sa nekim svojim projektom i jos jedan nas uspesan muckator, vlasnik Pinka takodje.

Sve sto ste pisali bi bilo prihvatljivo da samo jedan ili dvojica ne placaju jednu stvar. A ovde pola drzave ne placa nista, ni ona na vlasti, ni raja. Ovde je to postalo normalno. To je problem. I to se nece resiti lokalnim kampanjskim akcijama. Zar inflacija nije kradja u kojoj drzava javno i silom krade od naroda? Pa nikom nista. Koliko novih radnih mesta je otvoreno prosle godine? Fabrike se samo zatvaraju i propadaju, novih skoro da nema ni za mustru.
[ mmix @ 05.03.2011. 16:45 ] @
I tvoje resenje je sta? Da prvo vlada plati racun pa ce onda i svi ostali da se povedu za tim primerom? Ne budmimo smesni, vlast je palcala racune do kraja 2009, vecina od 2,500,000 tuzbi datira za dugvoe godinama unazad, neke i decenijama. Opsta anarhija nije dobar odgovor na bahatost par visokih pojedinaca.
[ Ivan Dimkovic @ 05.03.2011. 16:52 ] @
Citat:
tdjokic
Nije valjda? http://www.b92.net/info/vesti/..._category=11&nav_id=470373 "Drzava ne placa struju i grejanje"

Pricas o bahatluku i ne znam cemu, a stvarno svi kradu! Bas konkretno u vezi sa ovim slucajem je pisalo da i sudski izvrsitelj, onaj koji je nadlezan za plenidbu, duguje za grejanje! Ovde je sve otislo dodjavola i priblizava se trenutak kad ce nepalceno grejanje biti najmanje vazan problem.


I sta sad?

Ako neke drzavne sluzbe ne placaju racune, hajde da svi onda ne placaju racune - to ce sigurno poboljsati situaciju.

Citat:

Znam gde zivis i znam kako je tamo. Ziveo sam i ja u Sloveniji 20 godina i sve je bilo normalno, jer je i okruzenje normalno. Kupim autobusku kartu da se vracam ovamo (zbog bolesti i nemoci), pitam onoga u pretstavnistvu da li u autobusu imaju WC, kaze "Da.", a srpska kompanija. Dodje autobus, STVARNO ima WC ali - NE RADI! Razumes? Odmah te prodje zelja da postujes red i zakon!


I sta onda? Opsta anarhija je resenje?

Vidi, to je "kokoska vs. jaje" problem - ne mozes ocekivati da bilo sta bude bolje ako ljudi ne placaju racune... Nema tog nacina da anarhija dovede do necega dobrog.
[ Milos911 @ 05.03.2011. 17:22 ] @
Citat:
tdjokic: Jos nesto - neko tu napisa "Ako nemaju pare, neka se ne greju". U vezi s tim sam slucajno nasao obajsnjenje zasto je to pogresno. Jer, kad se tako kaze za grejanje, onda moze i za hranu i za sve ostalo. E, zbog toga se u drugim, NORMALNIM zemljama, cak i u nekim koje su skoro prosle kroz tranziciju, prave neki dogovori o socijalnim pitanjima, generalna strategija o medjusobnoj zavisnosti drzave i gradjana, odgovornosti i pravima i jednih i drugih, a toga kod nas nije bilo. Kaze se, da u Sloveniji nema tajkuna.
Kazu da deda mraz zivi na severnom polu...
Ja sam to gore rekao, i da, izvuceno i konteksta zvuci kako zvuci. Ali sam takodje rekao: ako hoce da se greju, a nemaju para, neka se snadju kako god znaju i umeju.
Ako neko ne ume da se snadje da zaradi, a ne potpada u kategoriju koja dobija socijalnu pomoc, pa, jbg. To je vec njegov problem, koji ne treba resavati preko mojih ledja (a resava se preko ledja redovnih platisa).
Citat:
Sve sto ste pisali bi bilo prihvatljivo da samo jedan ili dvojica ne placaju jednu stvar. A ovde pola drzave ne placa nista, ni ona na vlasti, ni raja. Ovde je to postalo normalno. To je problem. I to se nece resiti lokalnim kampanjskim akcijama. Zar inflacija nije kradja u kojoj drzava javno i silom krade od naroda? Pa nikom nista. Koliko novih radnih mesta je otvoreno prosle godine? Fabrike se samo zatvaraju i propadaju, novih skoro da nema ni za mustru.
Hint, hint, hint! I da, ne zatvaraju nam amerikanci fabrike, samo da napomenem.
Kako bi bilo da odgovoris na neki od postova koji komentarisu neki tvoj komentar? Umesto da pises jedan kilometarski post u kome ne kazes nista...
-----------------------------
Bio je pre neki dan jedan lik koji je izgubio stan. Na pinku, u "nacionalnom" dnevniku. I uglavnom, tesko, izbacili i njega i dete napolje. Ono, jeste zalosno videti.
Ali: Lik je pre negde dobio neke velike pare, i ponudilo mu preduzece da mu na nekom placu sagradi nesto, ako sam dobro zapamtio. Ostatak para valjda za grejanje (tako nesto, nisam zapamtio, a nije ni bitno). Ono sto je bitno, to je njegov odgovor na ponudjenu pomoc: Mene to ne zanima.
Sta je bio odgovor ostatka neplatisa kad je neko pomenuo "pa mi vec godinama ne placamo grejanje, ajde da nadjemo neko resenje kako to da platimo"? Naravno: NAS TO NE ZANIMA!!
E pa eto, nekoga je ipak zanimalo...
[ tdjokic @ 05.03.2011. 19:28 ] @
Ja vam odgovorim kratko, vi pricate "Ko nema, neka crkne". Moze i tako, ali onda treba da promenimo ime drzave.

Ja vam objasnjavam na dugacko i na siroko, vi opet isto - prvo da se plate racuni pa ce onda da se otvore fabrike, pa ce biti para. Fabrike su bile otvorene, dosli su nesposobni politicari na vlast pa sve upropastili i sad je opet kriv onaj koga su izbacili iz fabrike? Seljaci su vekovima radili i na osnovu cinjenice da smo ovde, zivi, u razumnom broju, potvrdjuje da su DOBRO radili i sad odjednom ne valjaju?

Ne lobiram ja za anarhiju nego bas suprotno - da svi pocnu da postuju zakon, prvo drzava naravno.

I ponovicu - ocigledno je da ne vidite siru sliku, jedino na taj nacin mozete ovo u Cacku da smatrate pobedom reda nad anarhijom. To u Cacku je silovanje reda, kaznjava se zrtva. Ako to ne shvatate ne vredi da vam pricam nista vise. Ni kratko, ni dugacko.
[ mmix @ 05.03.2011. 19:58 ] @
On je prestao da bude zrtva onog trenutka kad je resio da postane deo problema. To je pocetak i kraj svega, ima u ovoj zaemlji sasvim dovoljno zrtava tranzicije kojima to nije bilo zeleno svetlo za sopstvenu kampanju pljackanja, njima sve simpatije i njima pomoc. Bahatim, boli me k. anarhistima sa "ne moze mi niko nista" stavom nista ne pomaze sem suda i prinude.
[ rfe @ 05.03.2011. 20:45 ] @
nemogucnost isplate dugova ili obrnuto nemogucnost naplate potrazivanja gotovo da su redovna pojava u poslovnom svetu i svetu finansija. I Svajcarske banke vrse svakodnevno otpise mnogih losih pozajmica, nije to samo specijalitet Srba.

Kod nas je vlada urnisala i ono malo privrede, sama je otisla u budzetski deficit i onda se okomi na obicnog coveka koji nema od cega da zivi, kao da je on jedini krivac za sve...

Narod je u pravu sto ne placa dugove kad vidi da ih ni vlada ne placa. Tako ce sve propasti, ali sve i treba da propadne. Bolje je i lupiti o zemlju i otrezniti se nego nastaviti ovu lakrdiju do u nedogled.
[ tdjokic @ 06.03.2011. 00:37 ] @
Citat:
rfe: Kod nas je vlada urnisala i ono malo privrede, sama je otisla u budzetski deficit i onda se okomi na obicnog coveka koji nema od cega da zivi, kao da je on jedini krivac za sve...
Upravo tako. Ako cemo da izlecimo haos treba raditi planski, sistemska resenja a njima to ne pada na pamet jer bi oni onda morali da napuste svoje pozicije u vlasti.

Citat:
mmix: On je prestao da bude zrtva onog trenutka kad je resio da postane deo problema.
Nista on nije resio, njega (sad zavisi o kome pricamo - postoje neki ekstremi, ali ja govorim o prosecnim ljudima, kojih je bilo na hiljade zaposlenih po fabrikama, poljoprivrednim kombinatima i slicno) niko nije nista pitao kao pojedinca, on se jednostavno nasao u tome. U redu je to sto su neko pozajmili novac i platili, ali to je natezanje koje veze nema sa stabilnim socijalnim polozajem pojedinaca i populacije u celini, a sto je uslov za stabilnost drzave.

Sve mi se vise cini da ovde neki gledate na sve oko sebe ocima policajca - covek bolestan, pao na pod, a policajac ga hapsi zbog ometanja reda i mira ili neka takva stvar. Cela sela su se ispraznila po Srbiji, sada pocinju i manji gradovi da se prazne, umire bilo koja proizvodna aktivnost, ljudi nemaju od cega da zive i odlaze, ko u drugu zemlju, ko u zemlju. Ko je tu resio da postane deo problema?

Posle II. svetskog rata je zemlja bila porusena pa su ipak uspeli da je izgrade. Sada su nase demokrate nasledile mnogo manje porusenu zemlju i jos su dodatno unistili i porusili i da bi se sve gori polozaj sakrio od onih koji razumeju situaciju, oni vam bacaju kosku sa sredjivanjem haosa tako sto ce nekolicini sitnih duznika oduzeti stanove da naplate dug!
[ mmix @ 06.03.2011. 08:09 ] @
Ja koliko znam padanje na pod nije remecenje javnog reda. Ali cak iako si bolestan to ti ne daje za pravo da ides ulicom i mlatis zdrave i razbijas izloge, ne? Za to i treba da budes priveden bez oobzira na bolest, ili ne?
Demokrate su ovde mali deo problema, oni poticu iz naroda kao i bilo koja druga frakcija nase partokratije, nista drugacije ne bi bilo pod bilo kojom drugom upravom jer je anarhija siroko rasprostranjena. Anarhija koja je vec decenijama podgrevana laznim socijalnim obecanjima koja su placane prvo onim sto je u proslosti napravljeno a sada buducnoscu dece. SVE samo da se se siromasni narod ne natera da se suoci sa realnoscu da je Srbija SIROMASNA zemlja. Sto je najtuznije u svemu ove prisile nisu rezultat politicke volje demokrata ili bilo koga drugog, oni bi najvise voleli da i dalje krcme buducnost da bi zaludelom narodu poklanjanli nezaradjene pozajmljene pare i dobijali izbore, ovo je signal da je konakcno dosao taj trenutak kad je dogorelo da noktiju. Ovu zemlju ceka veoma vazna odluka veomam skoro o tome kako ce izgledadi ekonomsko politicki model: Kina ili Haiti. U svakom slucaju nece vise biti socijalnog programa jer para jednostavno vise nema niti se ima od koga vise pozajmiti.
[ rfe @ 06.03.2011. 09:09 ] @
Citat:
Demokrate su ovde mali deo problema, oni poticu iz naroda kao i bilo koja druga frakcija nase partokratije, nista drugacije ne bi bilo pod bilo kojom drugom upravom jer je anarhija siroko rasprostranjena. Anarhija koja je vec decenijama podgrevana laznim socijalnim obecanjima koja su placane prvo onim sto je u proslosti napravljeno a sada buducnoscu dece. SVE samo da se se siromasni narod ne natera da se suoci sa realnoscu da je Srbija SIROMASNA zemlja. Sto je najtuznije u svemu ove prisile nisu rezultat politicke volje demokrata ili bilo koga drugog, oni bi najvise voleli da i dalje krcme buducnost da bi zaludelom narodu poklanjanli nezaradjene pozajmljene pare i dobijali izbore, ovo je signal da je konakcno dosao taj trenutak kad je dogorelo da noktiju.


pogresan pristup. Upravo treba da odgovaruju za stanje oni koji su na vlasti jer oni su odgovorni. Tadic je svojeglavo vladao zemljom, a sad kad nista ne valja onda cemo reci da je on isto iz naroda, da ni narod nije nista bolji i da bi bilo ko drugi isto radio. To znaci amnestira ODGOVORNA lica od bilo kakve ODGOVORNOSTI i stvara pretpostavku da i u buduce takvi ljudi vladaju tj. da nikada ne postanemo drustvo odgovorno i zrelo.
[ mmix @ 06.03.2011. 09:30 ] @
Odgovorni treba da odgovaraju za korupciju i krsenje zakona, apsolutno. Ali odgovorni ne mogu da budu odgovorni za stvaranje budzetskog deficita da bi se pokrila socijalna davanja razmazenom plebsu jer budzetski deficit nije protivzakonit u Srbiji.
[ tdjokic @ 06.03.2011. 12:50 ] @
Citat:
mmix: Ja koliko znam padanje na pod nije remecenje javnog reda. Ali cak iako si bolestan to ti ne daje za pravo da ides ulicom i mlatis zdrave i razbijas izloge, ne? Za to i treba da budes priveden bez oobzira na bolest, ili ne?
Tacno tako. Ali ovi sto ne placaju grejanja, struje, komunalije, a sigurno ovi iz Cacka nisu jedini, pasivno to zloupotrebljavaju, priveden treba da bude neko drugi. Mozda direktori firmi koji nisu odavno poceli sudski da isteruju naplatu, mozda neko drugi. Nemoguce je da je najnizi u hijerarhiji kriv za sve. To ti je kao da neki psihicki bolesnik ide i razbija izloge a narod tiho uzima stvari iz izloga i - razlaz. Svakako treba onog bolesnika spreciti da razbija ali treba, po mogucnosti, pohapsiti i one sto su krali iz razbijenih izloga. Smatram da je ovde "kralo iz izloga" preduzece koje greje Cacak. Placaju - grejemo, ne placaju - zatvaramo ventile, nema tu nikakve filozofije, a oni se godinama natezali i sad - prisila? A dobro se zna zasto su se godinama natezali - zbog socijalnog mira, zato sto je "ugledni drug" intervenisao i tako redom.

Sad su pribegli prisili iz dva razloga:

- ostali su nacisto bez para
- opsta drustvena klima se naglo menja, jer su svi ostali bez para i sad se "skidaju rukavice", djavo je odneo salu, sad se vec radi o bioloskom opstanku onih iz vladajuce strukture i zato su spremni na sve, nema vise cile, mile. Blaza varijanta Libije - ovde narod jos nije popi...o ali ni vlast jos ne ide na narod direktno vojnom silom. Sve zivo poskupljuje, zar to nije rat u svetlosti cinjenice da su plate male ili ih uopste nema, za mnoge zaposlene a pogotovu za one bez zaposlenja.

Kazu da su i ranije pokretali neke sporove i pokusaje zaplene i onda se ispostavilo da tuzeni "nisu zaposleni i nemaju dovoljno imovine za naplatu" i to se vuklo godinama. Nedavno je bilo nesto slicno, mislim da se radilo o komunalijama u Beogradu, pa je vrlo brzo bilo receno da postoji zakonska institucija zastarevanja potrazivanja. Nisam pravnik i ne znam detalje, ali tako je bilo receno. Postoji zakonski rok u kome ti neko nesto duguje i ako u odredjenom roku nista ne preduzmes znaci da si prihvatio da ti ne placa.

Kod nas postoj jos jedna losa stvar. Posto je sve propalo, ljudi su postali tupi, neosetljivi. Onda se i mediji sluze nekim trulim trikovima, jer i njihova deca piju mleko, i oni moraju da zarade. Pise se senzacionalisticki, paznja javnosti traje nekoliko dana i onda pocne naglo da opada i svi zaborave na to. Onda ubace neku novu kosku i tako redom. Sta je bilo sa reformom sudstva, kao jednom od najvaznijih stvari u drustvu? Huka, buka i sve se utisalo. A ja i dalje trazim odredjene usluge suda u istoj zgradi kao pre, samo su salteri malo izpremestani i to je sve.

Retko se koja stvar resava ozbiljno i temeljno. Pazi, donose neke odluke na telefonskim sednicama! Tako se nigde ne stize. Ustvari, stize se, ali na vrlo ruzno mesto.
[ Ivan Dimkovic @ 06.03.2011. 13:14 ] @
@tdjokic,

Cela ta prica koju ti pricas ne moze ni za PROMIL da opravda necije neplacanje racuna.

Svaki bahatluk od strane bilo koga doprinosi otezavanju situacije - i sa svakim tim bahatlukom postaje za mali deo jos teze da to neko u buducnosti resi. Yep, tu neplacenu struju, vodu, grejanje neko MORA DA PLATI... nema druge, i taj "neko" ce biti ili onaj ko trosi, ili svi drugi poreski obveznici.

Totalno je iracionalno koristiti neciji bahatluk za opravdanje drugog bahatluka. To tako ne ide - zivimo u realnom svetu, a ne u svetu bajki, gde svaka akcija ima posledicu - pozitivnu ili negativnu.

Sto je vec mmix pomenuo - onog momenta kada postajes bahat, ti postajes deo problema. Nema tu sta vise da se prica, ima u Srbiji puno ljudi koji isto tako zive nizak zivotni standard pa opet, placaju sve racune. Moja familija u Srbiji je bila i ostala takva, bas kao i mnogi drugi koje poznajem, a vrlo verovatno i dosta ljudi na ovom forumu.

I oni svi su mogli da prestanu da placaju svoje racune i da krenu da "kraduckaju" - pa to NISU uradili. Jer i dalje smatraju da je kriminal uvek kriminal, bez obzira na opravdanja.

Drzava nije nikakva virtuelna tvorevina - drzava je zajednica svih ljudi. Ako se ponasas bahato i ne placas racune, to ce neko drugi morati da plati - a taj "drugi" su svi ostali. Sto je neko fakin poseban pa da smatra da racune treba da mu placaju komsije i sunarodnici???
[ tdjokic @ 06.03.2011. 14:43 ] @
Evo nova koskica http://www.b92.net/info/vesti/..._category=12&nav_id=497204 gde izmedju ostalog pise:

"Ljiljana Tošić iz Pirota kaže da joj zbog velikog dugovanja radnici elektrodistribucije gotovo svakodnevno dolaze na vrata da isključe struju.

Umesto plaćanja računa elektrodistribuciji, prioritet joj je kaže da sakupi 300.000 dinara za operaciju trogodišnjeg sina koji boluje od cerebralne paralize." Kako to da ona mora da skuplja pare za operaciju sama?

Ivane, ne opravdavam ja ni jedno jedino neplacanje racuna, ja samo analiziram kako je doslo do ovoga, ko je kriv i kako se iz ovoga izvuci. Evo ti jos jedna kockica u mozaiku naseg s(r)tanja http://www.b92.net/biz/vesti/s...03&dd=06&nav_id=497153, u svetu deficitarna profesija a ovde ne mogu da dobiju posao.

Ja sam celog zivota bio u siromasnoj porodici i uvek smo placali i sada placamo sve, cak i pretplatu za RTS (usput - kako mozete toliko odlucno da branite prisilno placanje kad se ovde skoro otvoreno poziva na gradjansku neposlusnot u temi o neplacanju pretplate, koju i ja smatram bezobrazlukom ali je eto placam). Ne branim ja pojedince koji spekulisu, ali znam da ima ljudi koji jednostavno nemaju da plate ili ako plate jedno nema za drugo itd.

I hipohondrija je bolest. I bahtaluk dela drustva je drustveni problem, ne samo onoga koji je bahat, ako je uopste bahat. A to se ne resava prisilom. Da li tebe u Nemackoj neko prisiljava da placas racune? Nikako ne. Sredjen zivot, osecaj odgovornosti i postovanja zakona i svi placaju redovno. Naravno, tu je i svest da ako ne platis onda .... zna se. A ovde se nista "ne zna", svako se ponasa kako hoce, sto je od prilike definicija haosa.

Nase drustvo u Srbiji se doslovno raspada na komade* i tu prisila nad pojedincima nista ne pomaze. Ti bahati pojedinci su samo simptom vece i teze bolesti drustva.

*Pre ... godinu dana rekonstruisali kolovoz u mojoj ulici. Mala ulica, ja se cudio sto su uopste dosli. Bilo je mnogo masina i ljudi, nisu samo krpili neku rupici, sve su preradili. Otisli oni i kad je pala prva kisa - ostalo ulegnuce na kolovozu tacno tamo gde je bilo i opet je tu poveca bara! Ogromni troskovi, posao uradjen nesolidno.

Mojoj majci su tu skoro, prosle godine i pretprosle, tri puta slali opomenu sa pretnjom prinudnog izvrsenja i zaplene imovine, da plati neki nepostojeci porez u ogromnom iznosu (80.000 dinara?) za nekretninu koja je prodata jos 1993 godine i sve bilo izmireno i bilo mirno vise od 10 godina! Tri puta je morala da ide u opstinu i tamo se svadja sa njima dok joj najzad nisu dali Potvrdu da je to greska i da ne duguje nista a ima 91 godinu. Ko je sad tu bahat? Sto je najgore, tamo u opstini je bilo jos mnogo ljudi sa slicnim problemom.

Ne govorim ja nista napamet. Sve sto kazem je konkretno, vidjeno i dozivljeno. Trabunjaju o visokim troskovima grejanja a hiljade i hiljde kuca je nalik na nas soliter, go beton, zidovi neizolovani, hoce ruka da ti se zalepi za zid kad je napolji minus. I bezbroj slicnih, jednostavnih, lako prepoznatljivih problema, za cije resavanje ni ne treba neka posebna pamet ni investicije. Pa kad za takve proste stvari nemaju resenja, koliku li stetu tek nanose u nekim visim sferama, u koje se ja ni ne razumem?

Pojedinci se napregli, platili legalizaciju objekata zidanih na crno, sad iznenada drzava neke oslobodila placanja legalizacije. Zar to nije direktna stimulacija ignorisanja obaveza placanja bilo cega, pogotovu ako si u nemastini?

Ja sam pesimista. Ne vidim brzo ni lako resenje tih problema. A ovde pisem samo da se cuje moje misljenje, da posle ne kazu "Sto si cutao?".
[ mmix @ 06.03.2011. 15:07 ] @
A za sta ona skuplja 3000e za operaciju? Za mito? Zdravstvo u Srbiji je besplatno a klinci imaju prioritet i cak nemaju ni liste cekanja. Za sta joj treba 3000e, gde je neko konkretnije objasnjenje? Ako vec pricamo o koskicama, da nije mozda to koskica da se ne plati struja? Ko je onda tu djubre i ko zloupotrebljava bolesno dete? I kako je to drugacije od Roma koji prosjae po ulici sa sakatom decom? Svako bre u ovoj zemlji ima tuznu pricu i nikome zivot nije lak sem lopovima na veliko, to ne opravdava KRADJU! Ako nemas da platis, ne koristis. Ta tvoja prica o dobrovoljnom placanju samo da je sve ok vise ne pije vodu, to je otislo sa komunizmom. Kao sto kuce koje prikolje pile vise ne moes da ostavis da cuva kokoosinjac tako ni nase ljude vise ne mozes da dobrovoljno odlucuj dal ce da plate racune, cak i ako imaju para nece placati jer se osladilo uzimati tudje a opravdanja i racionalizacija nikad ne manjka. Takva nacija podize decu kao sto je fuzzybear kojima je sasvim ok da nekog prevare i maznu telefoni i nikad ne plte pretplatu. Nema tu vise price, sa takvima samo prisila deluje. Posle N primera velika vecina tih sitnih sibicara ce pravaliti da nisu nedodirljivi i pocece da placaju. Jbg bice manje para za pljuge i benzin, mozda ce neko morati da udje i u autobus (skandal, sokantno).
[ ventura @ 06.03.2011. 15:47 ] @
Citat:
tdjokic: ...priveden treba da bude neko drugi. Mozda direktori firmi koji nisu odavno poceli sudski da isteruju naplatu...

Jesi ti pročitao sve detalje vezane za taj slučaj?

Citat sa B92:
"U ovih prvih 12 slučajeva nismo radili napamet. Njihov pojedinačni dug prelazi 600.000 dinara što znači da ništa nisu plaćali od sedam do deset godina. Svi imaju po sedam, osam ili devet izvršnih presuda za izmirenje obaveza, bahato ignorišu pozive da plate potrošeno, a boljeg su imovinskog stanja od korisnika koji redovno izmiruju račune za grejanje. U svim ovim slučajevima pojedinačni dug za toplotu je veći od 10 odsto vrednosti stana“, kaže Domanović."

Dakle 7, 8 ili 9 SUDSKIH PRESUDA pre ove o oduzimanju nepokretne imovine, a ti pričaš što ih niko nije ranije tužio?

Koliko još sudskih presuda o plenidbi imovine trebalo biti pre nego što se donese ona o plenidbi stana?

Po mom mišljenju takva presuda treba da je samo jedna. Prinudna naplata plenidbom imovine, pa ako nema dovoljno pokretne imovine za plenidbu (tehnika, nameštaj, automobil...) onda odmah preći na plenidbu nepokretne imovine (kuće, stanovi, zemljište...).
[ ventura @ 06.03.2011. 16:02 ] @
Citat:
tdjokic:
Mojoj majci su tu skoro, prosle godine i pretprosle, tri puta slali opomenu sa pretnjom prinudnog izvrsenja i zaplene imovine, da plati neki nepostojeci porez u ogromnom iznosu (80.000 dinara?) za nekretninu koja je prodata jos 1993 godine i sve bilo izmireno i bilo mirno vise od 10 godina! Tri puta je morala da ide u opstinu i tamo se svadja sa njima dok joj najzad nisu dali Potvrdu da je to greska i da ne duguje nista a ima 91 godinu. Ko je sad tu bahat? Sto je najgore, tamo u opstini je bilo jos mnogo ljudi sa slicnim problemom.

Državna administracija nije savršena niujednoj državi na svetu pa ni kod nas. Takve i mnogo grublje greške se dešavaju svuda, i dešavaće se uvek.

Primer tvoje majke je ispravan, i tako treba postupiti u datoj situaciji. Problem se rešava odmah a ne da pusti da za 10 godina eskalira u nešto deset puta gore i teže. To što tvoja majka ima 91 godinu, to utoliko taj najmanji problem čini gorim jer joj je teže da se cima po opštinama nego nekome ko ima 51 godinu, ali bože moj, niko nije izuzet od obaveza prema društvu samo zbog svog godišta.

Citat:
tdjokic:
Ne govorim ja nista napamet. Sve sto kazem je konkretno, vidjeno i dozivljeno. Trabunjaju o visokim troskovima grejanja a hiljade i hiljde kuca je nalik na nas soliter, go beton, zidovi neizolovani, hoce ruka da ti se zalepi za zid kad je napolji minus. I bezbroj slicnih, jednostavnih, lako prepoznatljivih problema, za cije resavanje ni ne treba neka posebna pamet ni investicije. Pa kad za takve proste stvari nemaju resenja, koliku li stetu tek nanose u nekim visim sferama, u koje se ja ni ne razumem?

Ne razumem tačno ovaj tvoj pasus. Da li ti impliciraš da preduzeća koja isporučuju toplotnu energiju su dužna da brinu da li zgrade koje greju imaju izolaciju, tj. da li njihovi korisnici optimalno koriste toplotnu energiju?
Ako ćemo tom analogijom, onda i elektrodistribucija treba da zađe po kućama pa promeni ljudima stare televizore sa novim plazmama jer troše značajno manje struje, a ne bi bilo loše ni da urade upgrade i ostalih kućnih aparata..

Kod nas se grejanje naplaćuje po kvadratu prostora, i preduzeće je u obavezi da ti taj prostor zagreje na 22°C. To preduzeće zabole ćošak da li će oni za to potrošiti 100 tona nafte ili 60 tona nafte, kad oni i u jednom i u drugom slučaju tebi na kraju ispostave račun, pa ti onda razmišljaj šta ćeš da radiš sa tim.

Ono što nije dobro je što se ceh deli na nivou celih naselja koja opslužuje toplana, pa činjenica da li određena zgrada ima ili nema izolaciju ne utiče mnogo na stanare.. Mislim da je najpoštenije uvesti kalorimetre u stanove (to da plaćaju kupci, oni koji to žele, kao što plaćaju i satove za struju) pa svako plaća koliko troši, i nek onda sam razmišlja da li ima izolaciju ili nema.
[ rfe @ 06.03.2011. 16:08 ] @
mislim da ce kod nas uskoro, kao 1961. u DDR, narod morati da se izvini vladi zbog ekonomskog neuspeha. Tj.:

Narod koji ima ovakvu vlast ne mora da brine za buducnost, ali vlast koja ima takav narod ne moze nista da ucini.
[ ArsenLupen @ 06.03.2011. 17:05 ] @
Citat:
rfe: mislim da ce kod nas uskoro, kao 1961. u DDR, narod morati da se izvini vladi zbog ekonomskog neuspeha.


El stiso Belruskoni a? Nema vise cile mile
[ tdjokic @ 06.03.2011. 19:31 ] @
Citat:
mmix: A za sta ona skuplja 3000e za operaciju?
Ja mislim samo za to da b92 vise napumpa pricu, da izgleda zalosnije i jadnije i da se vise oko toga svadjamo.

Citat:
ventura: Ne razumem tačno ovaj tvoj pasus. Da li ti impliciraš da preduzeća koja isporučuju toplotnu energiju su dužna da brinu da li zgrade koje greju imaju izolaciju, tj. da li njihovi korisnici optimalno koriste toplotnu energiju?
Ne. Vlast je duzna, neko ministarstvo ili neki slican organ. Radi se o ogromnom broju zgrada, to se individualno ne moze resiti. Baca se energija, dakle pare, a zna se da smo kao drzava u dugovima i deficitu. (Inace, ja licno sam izolovao stan iznutra, gde god sam mogao i kako sam mogao, ali je moja situacija inverzan - stan u kome zivim je iznad toplotne stanice i kod mene je problem kako ohladiti stan a ne kako ga zagrejati. Od 7 radijatora kod mene je trajno zatvoreno 4.)

Citat:
ventura: Jesi ti pročitao sve detalje vezane za taj slučaj?
Svi imaju po sedam, osam ili devet izvršnih presuda za izmirenje obaveza
UPRAVO O TOME PRICAM - JA BIH IM ZATVORIO GREJANJE POSLE PRVE PRESUDE. Vi mene uopste ne razumete. Ja samo kazem da je ovo u Cacku vrh ledenog brega i da nam mediji bacaju tako jedan po jedan vrh da se necim zamajavamo a sustina ostaje prirkrivena - NEMA ozbiljne volje da se pokrene ozbiljno placanje dugova, bilo od koje tacke, jer bi se po misljenju vlasti vrlo brzo doslo do tacke gde bi sve puklo. Ko je duzan da sprovodi izvrsne presude? Ti? Ja? Ne, zna se ko, i sta je taj radio - nista. Neplacanje grejanja jeste prekrsaj ali i nesprovodjenje izvrsnih presuda isto. Znaci, za svaki slucaj da se privede i korisnik grejanja i onaj koji mu je to dopustio.

Kao sto svi kazete, sve to sto neko ne plati platimo mi ostali. To je meni jasno zato se ja i protivim ovom jeftinom senzacionalizmu koji ima za cilj podizanje tiraza novina i broja poseta sajtovima. Da je Vlada odlucila na sednici broj ... dana ...., da se od danas nikome ne oprastaju nikakvi dugovi i da ima da se plati ili u zatvor ili plenidba momentalno to bi novine objavile sitnim slovima na sedmoj strani, pri dnu, jer nije zanimljivo. A ovako svakog dana izbace nesto tako zvucno da bi narod zamajavao.

Ima jedna izmisljena anegdota: Negde bio formiran komitet gradjana koji ce odlucivati o vaznim stvarima za njihov kraj. Jednog dana na dnevnom redu 2 tacke: 1. Izgradnja nuklearne elektrane 2. Izgradnja parkinga za bicikle clanova komiteta i kazu da su se o centrali za cas sporazumeli a o onoj supi za bicikle se svadjali 6 sati
[ ventura @ 06.03.2011. 19:48 ] @
Citat:
tdjokic:
Ne. Vlast je duzna, neko ministarstvo ili neki slican organ. Radi se o ogromnom broju zgrada, to se individualno ne moze resiti. Baca se energija, dakle pare, a zna se da smo kao drzava u dugovima i deficitu.

Vlast je dužna da na privatnim zgradama/kućama postavi izolaciju?

A što ne bi bila dužna da svima zameni stare televizore i ostale aparate? A kad već to radi, nema smisla da ljudi voze stare lade i jugiće koji troše boga oca, trebalo bi ljudima obezbediti nova, ekonomična auta. Besplatno, naravno.

WTF?

Treba bre to sve govnjihom motkom poterati... Pod prioritet broj jedan - ko hoće grejanje po m2 stana staviti neku visoku cenu, tipa 2-3 puta skuplje nego sada. Ko hoće da kupi kalorimetar taj plaća džabaka cenu od 3 evrocenta po kWh toplote (koliko je i sada).

Kada imaš kalorimetar, e onda ti brale nije svejedno da li ćeš za sezonu po kvadratu utrošiti 250-300kWh (koliko trošiš u zgradi sa dobrom izolacijom) ili ćeš potrošiti 500-1000kWh toplote (koliko se troši u stanovima/kućama sa lošom izolacijom). Pa da vidiš kako bi ekološka svest prštala na sve strane.

Naravno, tu sada imaš stare, bolesne i siromašne koji možda ne mogu da plate to sve... Možda ne mogu uopšte da plate grejanje. Ok. zavrnu radijatore u kući, i pravac prihvatni centar, tamo ima čist krevet, topao obrok i neka prezime tamo, pa na proleće opet nazad u stan. Dosta bre više rasipništva i trošenja tuđeg.

Citat:
tdjokic:
UPRAVO O TOME PRICAM - JA BIH IM ZATVORIO GREJANJE POSLE PRVE PRESUDE

1. Tehnički je nemoguće isključiti grejanje samo jednom stanu.
2. Presuda nije bila vezana za isključivanje grejanja već za naplatu dugovanja (koja nije bila uspešna)

Citat:
tdjokic:
Da je Vlada odlucila na sednici broj ... dana ...., da se od danas nikome ne oprastaju nikakvi dugovi i da ima da se plati ili u zatvor ili plenidba momentalno to bi novine objavile sitnim slovima na sedmoj strani, pri dnu, jer nije zanimljivo.

Vlada na sednici treba da donese odluku i javno objavi narodu da se mora platiti ono što se i troši/koristi?!? Hoćeš reći da narod mora platiti ono što je potrošio?!?!?! Nečuveno! Bezobrazluk!! Dole vlada!!
[ Marko_L @ 06.03.2011. 20:26 ] @
Glavni problem je što vlada pokušava da sedi na dve stolice, odnosno da održava dva sistema koja su dijametralno suprotna. Sa jedne strane je moderna država, kapitalizam, ovo ono... ali sa druge, zarad očuvanja socijalnog mira, elementi komunizma iskaču na sve strane i podržani su od strane vlasti... recimo sama činjenica da još uvek postoje državne firme je jedan od tih elemenata, pa onda socijalni programi za neradnike iz "Zastave" i drugih propalih fabrika, pa državna zemljišta koja su iznajmljena na korišćenje, umesto da se to da na otkup trenutnim "vlasnicima"... itd., ima toga dosta. Jasno je kao dan da ne može vlast održavati istovremeno i kapitalizam i komunizam, a tražiti od građana da se rukovode isključivo kapitalističkim vrednostima, nego će i oni da koriste elemente komunizma tamo gde im odgovara. Upravo zato građani i nemaju problem da nešto ne plaćaju očekujući da to plate njegovi sunarodnici, jer i to je odlika komunizma. A ovo što se radi u Čačku je pucanj u prazno i lažna senzacija. Takvih dužnika ima po celoj Srbji i to u mnogo većem broju. I biće ih u velikom broju, dok god se zakon sprovodi selektivno i lokalno.

Dakle, vlast mora biti odlučnija i prva odbaciti komunističke elemente. Pa tako, ako ne platiš grejanje jedan mesec, sledi opomena, dva meseca, sledi isključenje. Ako nema tehničkih uslova za isključenje, onda treba stvoriti tehničke uslove. Mada, da ne postoje tehnički uslovi je čista glupost, jer u krajnjem slučaju mogu da dođu lično u stan, zavrnu grejanje i plombiraju to pod pretnjom krivičnom odgovornošću ako se plombe skinu. Pa ako neko skine, lepo u zatvor 10 godina i ćao. Jeste, u tom pohodu neko može da dobije i batine, ali šta sad, ako se puca na tranziciju u kapitalizam u jednoj poprilično komunistički orijentisanoj državi, onda moraju tu da padnu i neke žrtve. Ali ne, lakše je održavati socijalni mir tako što ćeš da dozvoliš da neko ne plaća račune godinama.

Pogotovo mi je smešno kad pročitam da ima 7-8 presuda za zaplenu imovine. Pa kako je to uopšte moguće ??? Zar ne bi neko trebalo da odgovara i za to što pravosnažna presuda nije izvršena ? I to čak 8 puta ?!?!?!?!? Pa to je već materijal za epizodu "Mućki", a ne nešto što treba prihvatiti kao normalnu stvar u nekoj državi. I šta ta država više čeka ? Zašto lepo ne sakupe na gomilu sve dužnike, pošalju opomenu pred plenidbu, pa ko ne plati u datom roku sva dugovanja, odmah plenidba imovine, a ako nema dovoljno imovine, onda stanova. Ako nema dovoljno ljudskih resursa, eno pun biro nezaposlenih, pa uposliti novih plenitelja koliko treba, 1000, 2000, 10.000 nebitno, ali bi se sve rešilo jako brzo. Ali ne, bitno je očuvati socijalni mir, a onda se neko čudi zašto se ne plaćaju računi i druge dažbine. Pa ko je lud da plaća ako ne mora i ako zna da će neko drugi da plati umesto njega ? Šta će da ga natera na to ? Lični moral ili strogo sprovođenje zakona ? E, ali ako je ovo drugo, onda mora da postoji odlučnost i strogo, neselektivno sprovođenje zakona, a ovo blefiranje po novinama služi eto da se raja malo zamajava kao mi ovde. Zar mislite da će neki Beograđanin koji isto tako ne plaća račune, odjednom početi da ih plaća, samo zato što je par Čačana naje8alo ? Onda ste veći optimisti nego ja.

Druga opcija je da lepo oproste sve dugove, privatizuju EPS, Infostan, i sve ostalo, pa kad privatnik preuzme to, kod njega nema neplaćanja računa po 10 godina, nego posle 2 meseca odmah na sud. Znate li ijednu kapitalističku zemlju gde je moguće ne plaćati račune 10 godina ? Ja za to nisam čuo. E pa, tako treba i ovde.
[ tdjokic @ 07.03.2011. 00:31 ] @
Citat:
ventura: Vlast je dužna da na privatnim zgradama/kućama postavi izolaciju?
Nemoj da glumis budalu, jer nisi budala! Nije vlast duzna da izoluje objekte nego je duzna da natera narod da to radi. Da li se sada razumemo? Isto onako kao sto je do skoro terala u vojsku ili sto zahteva da se ima vozacka dozvola za voznju kola da pesaci prelaze ulicu na pesackim prelazima i slicno. Ako se ne varam, ti si neki preduzetnik, i onda dobro znas sta sve vlast zahteva od ljudi.

Onda pricas da je nemoguce zatvarati radijatore samo u jednom stanu a odmah zatim kazes da za stare i siromasne treba porbrinuti na drugi nacin - zatvoriti radijatore, a njih poslati u socijalne centre itd.

Ja govorim principijelno a ti se zezas. Onda nema sta da se prica.
[ tdjokic @ 07.03.2011. 00:47 ] @
E, sad neka se drzava pokaze kao principijelna pa neka sve resi kao u Cacku - http://www.b92.net/biz/vesti/s...03&dd=07&nav_id=497306 kad vec svi tvrde da je to dobro resenje.
[ kandorus @ 07.03.2011. 02:27 ] @
Aj kad smo već kod dugova da vidimo koliko Mišković duguje. Do juče nije ništa moglo da se čuje o tome (javno, inače se znalo). A sad se na sve doboše udara kako su tamo neki kupili Miška zajedno sa dugovima. Zahvaljujući tome dobavljači šene da dobiju svoja potraživanja.

Gde si bio - nigde. Šta si izšenio - nova obećanja.

Umesto da uhapsi Miškovića i imovinu rasproda i obešteti dobavljače, država je isukala pendrek i sad mlati gologuzane, da se zagreju na ovoj hladnoći.

A Miško i dalje duguje 350 000 000 evra (pozantih) i ko zna koliko nepoznatih.

Samo da se podsetimo izdavanja menica bez pokrića, 1987, Velike Kladuše i Agrokomerca. Tadašnji dug Agrokomerca je bio oko 400 000 000 dolara. To je bilo na celu SFRJ, a samo je Srbija imala proizvodnju 10-tak puta veću nego danas. Dakle dug Miškoviča je relativno daleko veći nego dug koji je napravio Fikret Abdić. Ipak Miško je zvezda a Fikret i Hakija Pozderac su morali da skinu gaće.

A sad država skida gaće gologuzanima.

Ja, je.
[ Shadowed @ 07.03.2011. 08:44 ] @
Citat:
tdjokic: Nije vlast duzna da izoluje objekte nego je duzna da natera narod da to radi. Da li se sada razumemo?

Zasto bi? Sta kog zabole da li ja na zgradi imam izolaciju osim onoga ko kupuje stan u njoj? A on ako hoce - hoce, ako nece - ne mora.
Drzava moze da podstice gradnju sa izolacijom i to je ok, ali da primorava - nema smisla.

Poredjenje ti nije dobro jer se vozacka dozvola i pesacki prelazi koriste zbog sigurnosti u saobracaju. Zgrada bez izolacije ne ugrozava nikog osim novcanik vlasnika stana koji je sam odlucio da pristane na to kupovinom takvog stana.
[ ventura @ 07.03.2011. 08:55 ] @
Citat:
tdjokic: Nemoj da glumis budalu, jer nisi budala! Nije vlast duzna da izoluje objekte nego je duzna da natera narod da to radi. Da li se sada razumemo?

Sad te razumem šta si hteo da kažeš, ali da nije to malo - bez veze?

Šta koji đavo država ima da određuje nekome da li će na kući imati izolaciju ili ne? Možda se nekome sviđa da mesečno za grejanje plaća 400 evra umesto 80, pa neka ga.. To samo znači da će država imati više poreza.

Citat:
tdjokic
Onda pricas da je nemoguce zatvarati radijatore samo u jednom stanu a odmah zatim kazes da za stare i siromasne treba porbrinuti na drugi nacin - zatvoriti radijatore, a njih poslati u socijalne centre itd.

Sada u ovom trenutku uslovi ne postoje da se zatvori samo jedan stan. Ali to ne znači da te uslove ne treba stvoriti + uvesti kalorimetre koji će meriti potrošnju toplote za svaki stan pojedinačno, i po tome naplaćivati.

Citat:
kandorus: Aj kad smo već kod dugova da vidimo koliko Mišković duguje. Do juče nije ništa moglo da se čuje o tome (javno, inače se znalo). A sad se na sve doboše udara kako su tamo neki kupili Miška zajedno sa dugovima. Zahvaljujući tome dobavljači šene da dobiju svoja potraživanja.

Kakve veze sad ima Mišković sa ovom temom?

Miškoviću robu isporučuju privatni dobavljači kojima odgovara da čekaju dugo na svoj novac, i to im je prihvatljivo. Da nije, ne bi sarađivali sa njim. Prosto ko pasulj.
[ Odin D. @ 07.03.2011. 08:56 ] @
Sve zabune i nesporazumi u ovakvim diskusijama poticu od toga sto se gotovo uvijek za polaznu pretpostavku pogresno uzima da je scena dogadjanja ovih prica drzava.

Hehe, drugovi partizani...
[ dule_ns @ 07.03.2011. 09:15 ] @
Meni nije jasno kako neko ko plaća sve račune može da podržava neplaćanje računa od strane drugih. Ti računi (taj trošak) će biti naplaćeni, pitanje je samo kome.

Ono što se provlači kroz čitavu temu i što je očigledno u Srbiji je apsolutno nepostojanje lične odgovornosti kod velike većine građana. Znači očekuje se da država (koja se u ovakvim temama uvek doživljava nekako mitski, obavijena velom misterije i nedodirljiva) rešava sve probleme građanim. Pa onda imamo slučaj da se zahteva da država svim građanim reši problem neizolovanih stanova. Valjda dekretom il već nekako. Verovatno će posle toga biti: "hoću ja da radim al nema posla, nek mi država nađe posao pa ću ja da radim" (ovo sam inače pročitao mali milion puta u poslednjih 5 godina) a čime će se završiti samo bog zna. I naravno kad država to ne ispuni pošto je državi (tj. ljudima koji čine vlast) mnogo isplatljivije da mažnjavaju lovu nego da rešavaju probleme onda se jadikuje kako je država nesposobna i lopovska. Lopovska jeste al nesposobna (za sebe) nije.

Neće niko o tebi voditi bolje računa nego što ćeš ti to sam. Al izgleda da su ljudi ovde navikli da dignu pogled prema nebu (državi), rašire ruke i zažmure, i samo nebo (država) će im rešiti sve probleme. Hoće, al u bajci.
[ kandorus @ 07.03.2011. 10:17 ] @
^ventura

A šta ti misliš da Mišković ne duguje za grejanje?

Xa Xa Xa

Iznos ćeš saznati kad neko otkupi te dugove. Dotle ćeš se češati i dje te svrbi i dje te ne svrbi "otkud tolika inflacija".

Najbogatiji čovek Srbije u dugovima. Xa Xa Xa. Nema da plati dugove ali je najbogatiji. U normalnim državama to je pljačka za koju se konfiskuje imovina i robija, u Srbiji biznis stoljeća. A ovi bednici kojima se dere koža sa stražnjice imaju da plate za gerjanje. Xa Xa Xa.
[ ventura @ 07.03.2011. 10:38 ] @
Citat:
kandorus
A šta ti misliš da Mišković ne duguje za grejanje?

Ne verujem da je toliko glup da pokušava da zajebe državu kada za vratom ima masu političih neprijatelja i pijavica koji jedva čekaju razlog da se nakače.

Verujem da uredno izmiruje sve obaveze prema državi (što nije neki značajan aspekt u njegovom poslovanju), a sa druge strane da rokove prema dobavljačima oteže i rasteže do maksimuma (što je mnogo veća lova nego računi prema državi).

Citat:
kandorus
Najbogatiji čovek Srbije u dugovima. Xa Xa Xa. Nema da plati dugove ali je najbogatiji.

A što bi plaćao ako ne mora?

Čovek je napravio deal sa dobavljačima da im faktički može platiti kad god hoće i koliko god hoće. U ugovoru takođe stoji da dobavljači ne mogu zbog toga da prekinu snabdevanje, i ukoliko to urade da ih može tužiti. Takođe je ostavljena opcija da dobavljač može raskinuti ugovor u bilo kom trenutku.

I zašto bi onda mišković uzimao 50 miliona kredita preko banaka, plaćao kamatu i to sve, kada lepo može da uzme taj novac od svojih dobavljača (ljudi lepo pristali na to, odgovara im) koristi ga godinu dana, ne plati kamatu i još na kraju vrati manje od 50 miliona jer je inflacija pojela deo. Bio bi lud kada ne bi koristio takvu šansu.
[ kandorus @ 07.03.2011. 11:22 ] @
De, dobro, ukapirali smo da si na platnom spisku nekog Miškovićevog ogranka.
[ Wi-Fi @ 07.03.2011. 11:58 ] @
^Cekaj, tebi nije jasna razlika izmedju:
1) neko napravi dug - prekoraci rok za placanje - ostane bez imovine/ode u zatvor
2) neko napravi dug - ne prekoraci rok - ne oduzmu mu imovinu/ne ode u zatvor ?
[ mmix @ 07.03.2011. 12:40 ] @
Cekaj o cemu vi pricate ovde, o Misckovicevom dugu. Jedina informacija kojom vi baratate je da Maxi ima dug od 300mil evra, nigde ne pise koliko od tog doga je dospelog neplacenog duga, svaka firma veceg gabarita ima dugorocne kredite cija vrednost se odbija od prodajne vrednosti. Da bi znao sta i koliko je Miskovic nelegalno neplatio i prekoracio moras da imas uvid u Maxijev zavrsni racun.

Prolongiranje placanja dobavljacima i skracivanje naplate od kupaca je osnova dobro cashflow menadzmenta, veliki kupci narocito pate od namernog prolongiranja pacanja dobavljackih faktura jer im se moze i to nije samo Miskovic to su skoro SVI. Ti naravno imas opciju da pozoves tog kupca i da pripretis sudom i dobices pare sutra na racun ali ce to biti i tvoj poslednji dil sa njima.
[ HeYoo @ 07.03.2011. 13:07 ] @
Pa sve je normalno ako za to postoji fancy menadjerski izraz. Tax optimisation, cashflow, avioni, kamioni. ovo.. ono :P

Sada svako svakome duguje i drzava je generalno u problemu. Malo je smesno ostrenje alatke na onima s dna piramide :)
Ne kazem da taj lik ili bilo ko ne treba da placa racune vec je citava medijska pompa oko toga sprdnja.
Ajd sto grejanje nije lako iskljuciti ali sta je sa strujom gde isto gro ljudi/firmi ima pozamasne dugove??
[ NoneVi @ 07.03.2011. 13:13 ] @
Citat:
HeYoo
Ne kazem da taj lik ili bilo ko ne treba da placa racune vec je citava medijska pompa oko toga sprdnja.
?


Ne bih se složio. Upravo je medijska pompa oko ovoga dovela do toga da oni koji nisu plaćali do sada počnu da razmišljaju o tome.
[ dule_ns @ 07.03.2011. 13:25 ] @
Citat:
HeYoo: Pa sve je normalno ako za to postoji fancy menadjerski izraz. Tax optimisation, cashflow, avioni, kamioni. ovo.. ono :P

Sada svako svakome duguje i drzava je generalno u problemu. Malo je smesno ostrenje alatke na onima s dna piramide :)
Ne kazem da taj lik ili bilo ko ne treba da placa racune vec je citava medijska pompa oko toga sprdnja.
Ajd sto grejanje nije lako iskljuciti ali sta je sa strujom gde isto gro ljudi/firmi ima pozamasne dugove??


Ne slažem se. Kad se izređaju na ovima sa dna, onda će se neko (ustvari mnogo njih) zapitati a šta je sa ovima sa vrha. Ovako živimo u nekoj poluanarhiji koja najviše i odgovara ovima sa vrha jer tada mogu najviše da ćapavaju.
[ tdjokic @ 07.03.2011. 13:25 ] @
Citat:
dule_ns: Meni nije jasno kako neko ko plaća sve račune može da podržava neplaćanje računa od strane drugih.
Nemoj da pricas besmislice. Nije drzava (u smislu vlasti, dakle vise se misli na "vladu" ali smo navikli na termin "drzava") nikakva mitska institucija. Nedavno su nesto muvali sa akcizama za gorivo i odmah je stigla opomena iz EU. Drzava je kao neko preduzece, nista drugo, koje ima veliki broj funkcija.

Druga, veoma vazna stvar. Ja sam se svojevremeno pobrinuo za sebe. Ova drzava mi ne daje nista, niti ja trazim od nje (imam ino penziju). Ali - glavno, ne branim ja neplatise, nego napadam neefikasan i nasumican nacin naplacivanja dugova. Vecina onih koji imaju suprotno misljenje od mog su sretni sto se sacici duznika dug naplatio prisilom a ja kazem da je to sa stanovista sire drustvene zajednice krajnje neefikasno i nista ne valja.

Isto tako nisi me dobro shvatio oko izolacije zgrada. Drzava nikako nije duzna da izoluje kuce, koje su sada pretezno u privatnom vlasnistvu, ali je duzna da brine o najrazlicitijim aspektima zivota, koliko je u njenoj moci i potrebno je da prema izolaciji kuca ima aktivan stav. Da li ce to biti naredba ili savet, da li ce davati pomoc i stimulaciju za izolaciju ili nesto drugo to je stvar prakticne realizacije, ali ovo vase "Ma, koga briga!" je totalno bez veze.

Radi se o ogromnom novcu koji se baca. Nije to jedini slucaj, imamo mi razne slicne stvari, ali ovde se prica o grejanju pa zato i dodatak o izolaciji i regulaciji grejanja. Sa druge strane novca nedostaje za gomilu stvari - skolstvo, zdravstvo itd. Ako je steta da nam pogine covek sto prelazi ulicu gde se ne prelazi isto tako je steta sto nam covek umre od necega sto je moglo da se izleci ili spreci a nedostajalo je novca.

I jeste, sve je povezano. Eno, u drugoj vesti, koju niste uopste komentarisali, se vidi koliko su dugovi veliki i ako se bude radilo kao u Cacku nista od svega.

Drzava nema "loptice" da presece jednog dana i da jednostavno kaze "Od danas se sve placa, odmah ili presudom suda u kratkom roku (ne po 10 godina parnicenja). Sto je bilo, bilo je, od danas - kraj. Ko nema, neka se obrati opstini za socijalnu pomoc." I onda bi ispred opstine bio red 3 kilometra, a vlada (drzava) to nikako nece da dozivi. Zato okrece glavu na drugu stranu u bezborj slucajeva a tek tu i tamo, kao ovo u Cacku, neko se zanese pa donese konkretnu presudu, za konkretan slucaj, ali toga je ekstremno malo. Upravo oko Miskovica je bilo pre par dana obelodanjeno da sudski proces oko C-Marketa miruje vec dugo, dok su istovremeno noviji slucajevi reseni ekspesno (Salford) i sad je onaj Belgijanac dobio macku u dzaku - neresen status dela preduzeca koje je kupio. To je nase sudstvo. Takve sudije su odlucile da se na 12 duznika, od stotina hiljada, primeni oduzimanje stanova.

Ja se izvinjavam, ali vidim da ovde nikako ne mozemo da se slozimo i u ovoj temi se vise necu javljati.
[ mmix @ 07.03.2011. 13:38 ] @
Citat:
HeYoo: Pa sve je normalno ako za to postoji fancy menadjerski izraz. Tax optimisation, cashflow, avioni, kamioni. ovo.. ono :P


Naravno da je normalno. Ne brini nista doci ce vreme kad ces i ti morati da naucis sve te termine. Neko vec uci, npr oni koji sa 20000e u dzepu i zpaoslenjem kupe stan na kredit od 100,000e i duguju 80,000 u startu. Jesu i oni Miskovici? Dugovati nij problem dok postoji dogovorna volja duznika i potrazioca. Ako jedna strana nije zainteresovana za dalje prolongiranje duga to je njihovo pravo. Sta je tebi tu zapravo problem? Sto tebi kao fizickom licu nece niko da da 300 milki na lepe oci?
[ HeYoo @ 07.03.2011. 13:57 ] @
Ma naglasak je bio na :p ali ako ces bas.. ne mozes srbistan smatrati razvijenom drzavom gde je svaki ekonomski mambo-dzambo prihvatljiv jer smo u takvom stanju kakvom jesmo. Namesteni tenderi, razne parcelice izboksovane kod politicke mafije, monopolski polozaj... Onda ubijes jos malo bede sto kako tako funkcionise ucenjivanjem i odlaganjem placanja... nije dobro.
[ mmix @ 07.03.2011. 14:07 ] @
Nema to veze sa bilo cim od toga sto si naveo. Servisiranje dugova (kamata) se svuda pa i kod nas tretira kao poslovni trosak i odbijas se od zarade PRE poreza, samim tim za svaku firmu postoji granice na kojoj je mnogo isplativije imati dug i placati manje na kamatu nego na porez. To se btw uci u tim stranjskim skolama koje ispljuvaste tako silno na onoj temi sa 313 prijava.

[ HeYoo @ 07.03.2011. 14:40 ] @
Kakvim sad stranjskim skolama?? Nisam nesto ekonomski obrazovan ali zdrav razum govori da nesto sto funkcionise u US ne mozes bukvalno primeniti u Nigeriji. Ne mozes reci da je to normalno jer se radi i tamo negde... ovde razvijeno trziste ne postoji. Drustvo u tranziciji ogrezlo u korupciji sa propalom privredom upletenim u lanac dugovanja. Jedno je dugovanje prema bankama, a drugo dugovanje prema dobavljacima. Onda taj isti privrednik koji ne moze da naplati potrazivanja odluci da zakasni par meseci sa isplatom plata jer mu se moze, pa isti taj radnik ne placa komunalije jer mu se isto moze, pa zakucavanje ekesra, b92, soc "drame" itd. U tom kolu niko nije nevin. Nije tu misko glavni krivac, niti je on uzrok problema vec samo deo.
[ mmix @ 07.03.2011. 14:53 ] @
Matematika je u Americi ista kao i u Nigeriji kao i u Srbiji, da li je ili nije dobro dugovati i servisirati zavisi samo i iskljucivo od poreske politike. I dug je dug, nema veze dal je prema bacni ili drugom pvoeriocu, i novac je roba koju kupujes od banke. Ako ti ne odgovara duznicko poverilacki odnos sa miskom&co onda nemoj da trgujes sa njima, prosto i jednostavno, trazi alternativne kanale, prodaj sindikalcima preko sindikata, budi laf i zameri se i obracunaj im zatezne kamate. Nije odgovornost samo na miskovicu odgovornost je i na potraziocima, da maxi nema od koga da kupi robu poceo bi da placa na vreme da ne bi izgubio musterije. Sve je to totalno nepojmljivo drugacije od decenijskih dugovanja fizickih lica za usluge vec pruzene.
[ kandorus @ 07.03.2011. 15:04 ] @
Naravno da dugovi moraju da se plate. Ali svi, ama svi, moraju platiti svoje dugove.
MIŠKOVIĆ NE PLAĆA STRUJU!
Citat:
Najbogatiji Srbin, vlasnik imperije „Delta holding“, duguje za struju više od 23 miliona dinara, i to samo u Beogradu


Ovakve stvari su reketiranje: Rokovi i gubitak na kursu
Citat:
U osnovnom ugovoru koji se potpiše s „Delta Maksijem" stoji rok plaćanja 60 dana. Međutim, ti rokovi se produžavaju aneksima, u nekim slučajevima i sa četiri, tako da se rok od 60 vrlo lako pretvara u 180 dana. Pored toga, izvor Kurira objašnjava da dugovanja nisu vezana za evro, pa tako na kursnim razlikama, kad dođe vreme za naplatu, izgube dosta novca.

Lek je baškarenje u nekom zatvorskom ćumezu.



Citat:
^HeYoo
U tom kolu niko nije nevin. Nije tu misko glavni krivac, niti je on uzrok problema vec samo deo.

I Fikret Abdiće bio samo deo lanca u kome su mnogi izdavali menice bez pokrića. Ukupan promet takvim menicama se procenjivao na preko milijardu dolara. Abdić je zaglavio u zatvor zbog 400 miliona dolara.

Ovo što radi Mišković je ista fora samo drugo pakovanje. I u jednom i u drugom slučaju reč o tome da dužnik ne izmiruje svoje obaveze.

Ucenjivanje je reći "ako ti ne odgovara posluj sa nekim drugim" jer je u pitanju monopolista.
[ HeYoo @ 07.03.2011. 15:15 ] @
Jeste matematika ali ekonomsko-drustvena situacija nije. Sve to bajno funkcionise kada postoji konkurencija i razvijeno trziste.

Citat:
Sve je to totalno nepojmljivo drugacije od decenijskih dugovanja fizickih lica za usluge vec pruzene.


Kako se uopste desava da neko duguje tolike iznose? Zasto se ne krene sa iskljucenjima velikih duznika el energije i ostalih komunalija umesto sto se u vestima prezentuje kao statisticki podatak? Nesto sumnjam da bi takvim potezom zagusili saltere... pre bi se desio prasak

Jaka stvar sto ce naci 10 njih sto ce da se samospaljuju, seku prste kako bi dali masi iluziju kako i nije tako lose kao sto moze da bude. Fora uvek ima gora sirotinja od mene.. nije u stvari tako lose bar mi ne plene stan.
[ Shadowed @ 07.03.2011. 15:44 ] @
HeYoo, aj' skapiraj prvo sta ti covek pise..

Niko ne kaze da se treba zaduzivati zato sto se zaduzuje Amer.
ALI, ako je kamata za dug X a porez Y, moze se izracunati da li je isplativije uzeti dug Z i placati X ili ga ne uzeti i placati Y. TO pravilo vazi svuda. A rezultat racunice zavisi od x, y i z. U raznim zemljama su x i y razliciti tako da je ta tvoja razlicitost koju potenciras ukalkulisana.
[ HeYoo @ 07.03.2011. 21:02 ] @
Razumeo sam ja dobro sta je mmx rekao ali ne i ti mene. Ne dovodim u pitanje valjanost tog racuna samo to je nevazno za celu pricu
[ dule_ns @ 08.03.2011. 07:56 ] @
Citat:
tdjokic: Nemoj da pricas besmislice. Nije drzava (u smislu vlasti, dakle vise se misli na "vladu" ali smo navikli na termin "drzava") nikakva mitska institucija. Nedavno su nesto muvali sa akcizama za gorivo i odmah je stigla opomena iz EU. Drzava je kao neko preduzece, nista drugo, koje ima veliki broj funkcija....



Ja i ne tvrdim da birokratija u EU ne zna šta je država. Ja tvrdim da narod u Srbiji tako doživljava istu. A mitska je zato što očekuju da im država, valjda nekom magijom, reši probleme koje ona ne rešava (barem ne u sistemu u kom smo mi danas, a neke u nijednom sistemu).

Citat:
Druga, veoma vazna stvar. Ja sam se svojevremeno pobrinuo za sebe. Ova drzava mi ne daje nista, niti ja trazim od nje (imam ino penziju). Ali - glavno, ne branim ja neplatise, nego napadam neefikasan i nasumican nacin naplacivanja dugova. Vecina onih koji imaju suprotno misljenje od mog su sretni sto se sacici duznika dug naplatio prisilom a ja kazem da je to sa stanovista sire drustvene zajednice krajnje neefikasno i nista ne valja.


Ok, to je pitanje oko koga i možemo možda da se složimo. Opet, ja znam da riba smrdi od glave i da bi valjalo da se prvo rešavaju najkrupniji problemi, ali ipak mislim da je ovo pomak u pravom smeru jer ovde narod treba prevaspitati da ne može da se nešto troši a da neko drugi to plaća - bio to komšija ili potomci, jer neko to mora da plati.

Citat:
Isto tako nisi me dobro shvatio oko izolacije zgrada. Drzava nikako nije duzna da izoluje kuce, koje su sada pretezno u privatnom vlasnistvu, ali je duzna da brine o najrazlicitijim aspektima zivota, koliko je u njenoj moci i potrebno je da prema izolaciji kuca ima aktivan stav. Da li ce to biti naredba ili savet, da li ce davati pomoc i stimulaciju za izolaciju ili nesto drugo to je stvar prakticne realizacije, ali ovo vase "Ma, koga briga!" je totalno bez veze.


Nisam ni mislio da tvrdiš da država treba da izoluje kuće, mada je bila malo čudna formulacija. Što se tiče saveta, toliko se o tome priča poslednjih godina da treba biti stvarno lenj pa tvrditi da nema informacija. Ili se opet može primeniti moja tvrdnja da ljudi ovde čekaju da neko drugi (država) reši njihove probleme. Kako to ne znaju, al očekuju. A da država donese propis kojim se traži da se izvrši valjana izolacija objekata dao bi ti dva primera kako bi ljudi reagovali (ne svi, al dobar deo), jedan bivši i jedan skori:
1) Legalizacija - koliko puta je država propisivala da se kreće u legalizaciju i koji su bili rezultati - bilo je ljudi koji su to odradili al se većina bunula kako je skupo, kako nemaju para ... Znači dato im je rešenje al nije valjalo.
2) Energetski pasoš kuće - opet je krenula kuknjava kako će da ih košta. Pa naravno da će da ih (nas) košta, život košta.


Citat:
Drzava nema "loptice" da presece jednog dana i da jednostavno kaze "Od danas se sve placa, odmah ili presudom suda u kratkom roku (ne po 10 godina parnicenja). Sto je bilo, bilo je, od danas - kraj. Ko nema, neka se obrati opstini za socijalnu pomoc." I onda bi ispred opstine bio red 3 kilometra, a vlada (drzava) to nikako nece da dozivi. Zato okrece glavu na drugu stranu u bezborj slucajeva a tek tu i tamo, kao ovo u Cacku, neko se zanese pa donese konkretnu presudu, za konkretan slucaj, ali toga je ekstremno malo. Upravo oko Miskovica je bilo pre par dana obelodanjeno da sudski proces oko C-Marketa miruje vec dugo, dok su istovremeno noviji slucajevi reseni ekspesno (Salford) i sad je onaj Belgijanac dobio macku u dzaku - neresen status dela preduzeca koje je kupio. To je nase sudstvo. Takve sudije su odlucile da se na 12 duznika, od stotina hiljada, primeni oduzimanje stanova.


Slažem se, al koje je rešenje. Da krenu od Miškovića, neće da se desi. Da krenu od drugih, manjih, pa da stignu do Miška i sličnih, mogu da se nadam.


Citat:
Ja se izvinjavam, ali vidim da ovde nikako ne mozemo da se slozimo i u ovoj temi se vise necu javljati.


:-) Ne slažem se ni ovde. Diskusija je kulturna i služi iznošenju mišljenja, a za promenu stava je potrebno malo više vremena.


Ono što sam pokušao da kažem je da ljudi ovde trebaju da menjaju odnos prema državi. Kad se to desi i vlast (elita) će biti drugačija. Dal će narodu doći iz guze u glavu, dal će to ova (bedna) elita pokrenuti il će doći neko sa strane i prevaspitati ne znam, verovatno kombinacija svega toga.
[ ArsenLupen @ 19.04.2011. 01:48 ] @
Hahahahaha
Citat:
Od 12 Čačana kojima je zaprećeno plenidbom stanova osmorica odmah izmirili višegodišnje dugove. - Naplata skočila na 104 odsto


http://www.politika.rs/rubrike...bog-racuna-za-grejanje.sr.html

Nazalost, dvojica su popila oduzimanje stana, sto bi rekli za primer, ali jos tuznije sto smo takvi kakvi smo pa ne moze drugacije
[ barakuda111 @ 19.04.2011. 10:10 ] @
Verovatno digli neke kredite, dugove, tako da im oduzimanje stana negine, samo su odlozili :)
[ mmix @ 19.04.2011. 10:23 ] @
Ja koliko znam ne mozes da uzmes hipoteku na nekretninu koja je sudski u procesu plenidbe.