[ herzog @ 10.03.2011. 21:08 ] @
Koliko vidim , neko namerava jednovremeno da popise sve stanovnistvo ex-yu zemalja.
Ne svidja mi se ta ideja uopste. A vama?
[ Lesli Eldridz @ 10.03.2011. 21:14 ] @
Koga je briga. Ti kad bude taj popis nemoj da pustas popisivace i gotovo.
[ milivoje t @ 10.03.2011. 21:27 ] @
Kakav popis?
[ cyofee @ 10.03.2011. 21:43 ] @
Citat:
herzog: Koliko vidim , neko namerava jednovremeno da popise sve stanovnistvo ex-yu zemalja.
Ne svidja mi se ta ideja uopste. A vama?

Mračne sile deluju....


Tema --> UMZ.
[ geniuxx @ 10.03.2011. 21:48 ] @
Ahaaa, popis... Sigurno je zavera u pitanju...
[ Boris Tadić @ 11.03.2011. 03:01 ] @
Nije to samo zavera, nego je zavera protiv Srba. Antisrpski lobi galaksije Andromeda stoji kao prvooptuženi za kosmičke NATO zrake što nam šalje Klinton lično.
[ mmix @ 11.03.2011. 14:52 ] @
Koja je zakonska kazna za neodazivanje popisu?
[ RonJ @ 11.03.2011. 20:00 ] @
Ja mislim da je nema

[Ovu poruku je menjao RonJ dana 11.03.2011. u 21:18 GMT+1]
[ RonJ @ 11.03.2011. 20:08 ] @
Ja mislim da je nema,mada nevidim cemu paranoja oko popisa
[ mmix @ 11.03.2011. 20:52 ] @
Mora da ima ako je obaveza, a obaveza je. Svaka zakonska obaveza mora da ima konsekvencu neispunjenja. Pitanje je sad da li drzava trenira strogocu i kaznjava (pretpostavljam ne) ali sigurno postoji propisana kazna (u USA je npr $100 za namerno odbijanje i $500 za laganje ali niko nije kaznjen odavno)
[ Shadowed @ 12.03.2011. 11:25 ] @
A ako odbijes i platis 100$ jesi onda slobodan do sledeceg popisa?
[ Lesli Eldridz @ 12.03.2011. 15:51 ] @
Varovatno jesi, ali oni cec posle tamo da te upisu u vecinu, ne u neopredeljene.
[ Darko Nedeljković @ 12.03.2011. 19:44 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: ali oni cec posle tamo da te upisu u vecinu, ne u neopredeljene.

Sta znaci vecina? Sta znaci neopredeljeni?? Zbog cega bi trebalo da me je briga gde ce neko da me upise???
Ako mislis na nacionalnu pripadnost, po Ustavu niko ne moze da te natera da se izjasnis kako si i da li si uopste ikako nacionalno opredeljen.

Inace, zanima me - koja je svrha popisa? To kosta neke pare, a ne vidim da se ulozeno na bilo koji nacin vraca dobijanjem rezultata.
[ mmix @ 12.03.2011. 20:04 ] @
Niko te nece ni terati da to upises ali ako ne upises radis to na teret svoje zajednice (cak i kad si vecina). Procenat manjisnki deklarisanog stanovnistva ima politicke konsekvence u izbornom i srodnim pravima.

Popis je veoma vazan statisticki instrument, izmedju ostalog je i jedini konkretni nacin da se uradi demografski presek stanovnistva i brojno stanje. Tada ce se tacno i znati np koliko je visoko obrazovanih ljudi migriralo i emigriralo, npr, kako je rasporedjenost strucnih sprema, itd, itd. Mogucnosti su prakticno neogranicene, ja sam za svoj master rad koristio 4 metrike iz popisa 2001e, bilo koja firma koja radi istrazivanje bilo koje vrste bazirano na demografiji koristi na jedan ili drugi nacin infromacije iz popisa (npr ja sam koristio regionalnu populaciju za stratifikaciju ispitanika po regionima).
[ Lesli Eldridz @ 12.03.2011. 22:13 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Sta znaci vecina? Sta znaci neopredeljeni?? Zbog cega bi trebalo da me je briga gde ce neko da me upise???
Pa dobro, ne bi trebalo, samo kazem ako ti je stalo da te ne upisu kao pripadnika te i te nacije te i te veroispovesti tog i tog pola zaposljen ili ne te i te skolske spreme, pa zato neces da se odazoves popisu, onda je bolje da se odazoves pa da kazes ja sam neopredeljen nacionalno, religijski, polno itd nego da se ne odazoves pa da platis kaznu, kad bi je naplacivali.
[ Darko Nedeljković @ 12.03.2011. 23:59 ] @
Citat:
mmix: Popis je veoma vazan statisticki instrument....

A to je onda vazno zbog...
Konkretno, pitanje se odnosi na novac - popis kosta neke pare, da li postoji sansa da ce se ulozeno ikako vratiti, ili je to eto, onako, izmisljena zanimacija za besposlene? I kako ce popisivac, kad dodje i vidi da me nema, da zna da li sam otisao na letovanje, ili sam u emigraciji? Ili sam samo otisao na pecanje?

Citat:
Lesli Eldridz: Pa dobro, ne bi trebalo, samo kazem ako ti je stalo da te ne upisu kao pripadnika te i te nacije te i te veroispovesti tog i tog pola...

Pa ja se tu otprilike slazem sa tobom - nacije su mi totalno imaginarna pojava, a granice birokratska smaracina. Nije tajna gde sam rodjen i koja drzava mi je prva dala drzavljanstvo, ostalo je moja privatna stvar i ne vidim zasto bi bilo koga trebalo da zanima. A jel ozbiljno upisuju i pol? Mogu da kazem proizvoljan, ili moram da skinem gace da dokazem
[ Ivan Dimkovic @ 13.03.2011. 00:09 ] @
Sledeci put nece biti potrebe za popisom - kupice izvestaj od Google-a ili Facebook-a :-)

Inace, svidja mi se pristup kod svaba- svabe su se ostro borile protiv cenzusa (istorijski teret, koji opet pokazuej kako drzava moze da zloupotrebi takve informacije), i to im je uspelo - poslednji cenzus su imali 1987-me, dok su predhodna 3 bila zabranjena od strane ustavnog suda. Drzava im prikuplja te podatke na drugi nacin uz pomoc semplovanja.

Sto se mene licno tice, jednostavno nemam ni najmanju zelju da pomazem bilo kojoj drzavi da pravi statisticke podatke vezane za ljude. Razumem da je to "korisno" - bas kao sto bi bilo "korisno" i da namontiraju CCTV na svakom uglu... Siguran sam da je moguce regulisati izbore bez takvih spiskova - eto Nemcima uspeva, nista im ne 'fali.

Ono, da putujem moram pa kada je neizbezno moram da pruzim takve informacije pri aplikacijama za vize i sl... ali da odgovaram na kojekakve cenzuse i punim drzavne baze podataka sa tim licnim podacima koje je prikupio neki droid, e to svakako ne moram.

[ Lesli Eldridz @ 13.03.2011. 00:27 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Pa ja se tu otprilike slazem sa tobom - nacije su mi totalno imaginarna pojava, a granice birokratska smaracina. Nije tajna gde sam rodjen i koja drzava mi je prva dala drzavljanstvo, ostalo je moja privatna stvar i ne vidim zasto bi bilo koga trebalo da zanima. A jel ozbiljno upisuju i pol? Mogu da kazem proizvoljan, ili moram da skinem gace da dokazem :)
Mozda, ako ti zapadne kakva blago moralno posrnula ali zgodna popisivacica koja je rada malo da se zabavi u pauzi popisivanja :)
[ Sale_123 @ 14.03.2011. 15:01 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Sledeci put nece biti potrebe za popisom - kupice izvestaj od Google-a ili Facebook-a :-)

Inace, svidja mi se pristup kod svaba- svabe su se ostro borile protiv cenzusa (istorijski teret, koji opet pokazuej kako drzava moze da zloupotrebi takve informacije), i to im je uspelo - poslednji cenzus su imali 1987-me, dok su predhodna 3 bila zabranjena od strane ustavnog suda. Drzava im prikuplja te podatke na drugi nacin uz pomoc semplovanja.

Sto se mene licno tice, jednostavno nemam ni najmanju zelju da pomazem bilo kojoj drzavi da pravi statisticke podatke vezane za ljude. Razumem da je to "korisno" - bas kao sto bi bilo "korisno" i da namontiraju CCTV na svakom uglu... Siguran sam da je moguce regulisati izbore bez takvih spiskova - eto Nemcima uspeva, nista im ne 'fali.

Ono, da putujem moram pa kada je neizbezno moram da pruzim takve informacije pri aplikacijama za vize i sl... ali da odgovaram na kojekakve cenzuse i punim drzavne baze podataka sa tim licnim podacima koje je prikupio neki droid, e to svakako ne moram.

Zar nepostoji nekakva baza o drzavljanima (licne karte, prijava boravka, pasos) odakle bi drzava mogla da dobije potpune podatke bez da moraju raditi popis?
[ triac @ 14.03.2011. 20:34 ] @
O cemu se ovde opste govori i sta je konacni cilj ...
[ fade @ 17.03.2011. 10:50 ] @
trenutno se radi cenzus na teritoriji vecine zemalja EU, ako ne svih.
ovde u Češkoj je obavezan i ne popunjavanje tih obrazaca može da košta do 400 eura, glupost.
[ mmix @ 17.03.2011. 11:44 ] @
Ja ne znam ni odakle ta prica za NEmacku, Nemacka ucestvuje u popisu 2011.

Drzava ima prijave stanovanja ali vecina ljudi ne prijavljuje svoje pravo boraviste, dosta ljudi je emigriralo ili interno migriralo, postoji mnogo razloga zasto da se prebroji brojno stanje i trendovanje stanovnistva (prireteti u infrastrukturi, sekundarnim servisima (skole, vrtici), itd, itd). Skakljiva pitanja naravno ne znace mnog osa tog stanovista li ih drzava svejedno prebrojava zbog zakona o naicionalnim manjinama. Kad vrhovni svestenik Dzedaja dodje i trazi da dzedaji budu nacionalna ili verska manjina onda drzava pogleda popis i vidi koliko proklamovanih dzedaja zivi u zemlji. Karikiram ali to je koncept.

Semplovanje i trendovanje su koncepti koji se koriste naknadno za procene izmedju dva popisa. Jbg, bas zato sto ljudi imaju raznorazne tripove oko popisa drzava biva prinudjena da ga uslovi kao zakonsku obavezu
[ fanfon @ 03.04.2011. 10:44 ] @
Citat:
Za laganje popisivača kazna od 20.000 do 50.000 dinara
Tanjug | 03. 04. 2011. - 09:52h

Idu li građani Srbije na posao pešice, autobusom ili automobilom, koliko su kompjuterski pismeni, da li žive u dupleksu ili u garsonjeri - sa bračnim partnerom ili "solo" i imaju li problema sa vidom, sluhom, govorom i kretanjem, neka su od pitanja na koja će odgovor dati predstojeći popis stanovništva.

Popis, koji je prvobitno zakazan za april, pa zbog nedostatka finansijskih sredstava odložen za oktobar, po stanovniku će koštati 350 dinara, a pokazaće i koliko ima građana Srbije, da li su i koje fakultete završili...


Popisivači će na terenu, kako je zakon predvideo, prikupljati i podatke o prihodima građana, njihovom poslu, zvanju, pa i o domaćinstvu - od adrese i sprata, preko površine i broja soba u stanu, do godina njegove izgradnje i vrste energije koja se koristi za grejanje, ali se neće baviti seksualnom orijentacijom građana.


Za one koji se ne odazovu na popis ili popisivačima daju nepotpune i netačne podatke, predviđene su prekršajne kazne od 20.000 do 50.000 dinara, mada postoje i pitanja na koja nisu u obavezi da ogovore. Reč je, kako je objasnila načelnica Odeljenja za popis stanovništva Zavoda za statistiku Srbije Snežana Lakčević, o pitanjima koja se odnose na nacionalnu pripadnost i veroispovest građana.


Konkurs za oko 50.000 popisivača biće raspisan u avgustu. Na popisivanju stanovništva će biti angažovano izmedju 55.000 i 60.000 ljudi, za čiju je obuku rezervisan septembar, kako bi spremno startovali 1. oktobra u 8 sati ujutru, istovremeno - u gradovima i u selima.


- Ukoliko popisivač naiđe na stan ili kuću u kojoj, kada pozvoni, nema nikoga, dužan je da nekoliko puta dolazi i da pokušava da nađe nekog člana domaćinstva koji mu može dati potrebne podatke - napomenula je Lakčević.


Preliminarni rezultati, kako je i predviđeno Izmenama Zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova 2011. godine, očekuju se 30 dana po završetku popisa, a konačni će se objavljivati sukcesivno od avgusta sledeće godine.


Od ovog popisa gradjani Srbije koji tacno odgovore na pitanja iz upitnika imace samo stetu. Zasto? Pa npr. mnogo ih nije stavilo pravu kvadraturu objekata svjoe imovine(kod kuca na sprat stavljena uglavnom je kvadratura samo prizemlja). Zatim, kod nacina grejanja nije isto da li imate centralno grejanje na gas ili cvrsto gorivo kad se popunjava poreska prijava. Dosta njih nije prijavilo pomocne objekte. Kad se bolje razmisli, zasto bi bilo koji gradjanin drzavi davao te podatke osim ako ona nema nekih prinudnih mera pomocu kojih ce ga naterati da to ucini? Kazne 20-50 000 din za davanje laznih podataka? Smesno. Jeftina demagogija. Odakle im resursi da pregledaju par miliona upitnika i koliko bi to trajalo? Nemaju ih. Drzava ovim nacinom samo hoce da dobije sto tacnije podatke o objektima da bi mogla efikasnije da naplacuje porez. Ako gradjani nisu obavezni da se izjasne o nacionalnosti i veroispovesti, a moraju o kvadraturi objekata koje poseduju, ti mi mirise samo na jedan primarni cilj ovog popisa-da drzava uzme jos para u narednom periodu. Sta mislite o popisu?
[ mmix @ 03.04.2011. 11:28 ] @
Pa to sa popisom nema mnogo veze sa porezom. Poresko ce ionako da napravi svoj "popis" kad jednog dana bude ozbiljno preuzelo svoju ulogu kao sto je ima na zapadu i tad ce laganje na tom potpisu biti skuplje. Ili mislis da IRS recimo vuce svoje podatke iz US cenzusa? :) Dok god ti znas da oni u svakom trenutku mogu da ti banu na gajbu, popisu realno stanje i kazne te debelo ako si prelagao prijavljivaces im realno stanje.
A sto se tice cenzusa, nije vazno dal ce oni ili nece pregledati prijave za tacnost, sve je to stvar percepcije, vazno je samo da statisticki relevantan broj ljudi ne slaze a vecina ljudi ce jednostavno ucestvovati da bi izbegla bilo kakav rizik petljanja po sudovima. Vas nekoliko sto prelazete bicete statisticki outlieri.
[ Ivan Dimkovic @ 03.04.2011. 11:43 ] @
Citat:
mmix
Ja ne znam ni odakle ta prica za NEmacku, Nemacka ucestvuje u popisu 2011.


Tacno - 2011 je prvi posle dugo vremena. Elem, dosli mi na vrata prosle nedelje, od*ebao ih... rekli hvala, dovidjenja - bez ikakve diskusije.

Recimo da dobro poznajem psihologiju lokalaca ovde - sumnjam da ce imati visok % onih koji su odlucili da im poklone sve podatake.

Citat:
Sale_123
Zar nepostoji nekakva baza o drzavljanima (licne karte, prijava boravka, pasos) odakle bi drzava mogla da dobije potpune podatke bez da moraju raditi popis?


Postoji baza drzavljana, posto je licna karta obavezna.

Ali u toj bazi imas osnovne podatke (ime, prezime, datum rodjenja, pol, ...) - prilicno daleko od nivoa podataka koji se dobijaju sa popunjavanjem papira za cenzus. Cenzus ti daje daleko detaljnije podatke o strukturi stanovnistva koji su upotrebljivi za kojekakva planiranja. To sto su upotrebljivi, ne znaci nuzno da ima osnova prisiljavati gradjane da te podatke daju zdravo za gotovo.

Sto mmix rece, poreska ima sasvim drugu bazu koja se dobija tako sto je poslovanje svih firmi i samostalnih privrednika tesko regulisano i zahteva obavezno podnosenje papirologije poreskom. Za razliku od cenzusa, za odbijanje podnosenja tih podataka poreskom, slede ozbiljne sankcije (u DE nisu ni izbliza stroge kao u USA, ali su i dalje sasvim dovoljno stroge da se ne isplati preterano lagati osim ako ti novac nije daleko van zemlje i van EU)

[ Count Zero @ 03.04.2011. 12:36 ] @
Citat:
Ako gradjani nisu obavezni da se izjasne o nacionalnosti i veroispovesti, a moraju o kvadraturi objekata koje poseduju, ti mi mirise samo na jedan primarni cilj ovog popisa-da drzava uzme jos para u narednom periodu. Sta mislite o popisu?

Nemam pojma kako to rade u Jevropi, Dimke reče da ih je bez problema otkačio - znači verovatno nema kazni, ali mi ovo deluje pre-te-ra-no.
Mislim, najsigurnije je izlagati ih malo, to ne mogu da provere tek tako (niti će da pokušavaju), nego da se konfrontiraš.
Stvarno, kako je krenulo, 'oće da nas čipuju još malo.

Pre sam par puta odgovarao čak i onim likovima što telefoniraju, sad mi to izgleda smešno: em gubljenje vremena, em daješ im da prave live AdSense.
[ Ivan Dimkovic @ 03.04.2011. 12:51 ] @
To uzimanje podataka o kvadraturi moze samo da sluzi za neke neformalne stvari tipa neke statisticke analize o uslovima stanovanja.

Nije gradjanin duzan da nekom droidu na popisu diktira tacnu kvadraturu njegovog stana - te stvari se rade prilikom izgradnje objekata. Ako drzava nema te podatke vec joj treba pomoc gradjana na ovaj nacin, onda nesto podebelo nije u redu.

Mislim i sama ideja "ako lazete..." - pa kako drzava zna da je neko lagao? Pa naravno, jedini nacin je da ima TACNU kvadraturu stana negde drugde.... besmisleno.

Fora sa tim cenzusima je jednostavna - tako drzava na relativno jednostavan nacin dolazi do podataka koji joj mogu biti korisni statisticki + u ovo moderno doba, takvi podaci kostaju i mogu i da se prodaju, je li...

Kako ti podaci i te kako imaju cenu, licno mi ne pada na pamet da bilo kojoj drzavi te podatke dajem za dzaba... Ni oni meni ne bi dali statisticke podatke za dzabe, ne znam zasto obrnuto ne bi trebalo da vazi.

Inace, nije Srbija uopste losa - uzmite UK u obzir... Znate ko radi infrastrukturu za popis? Izvesna firma pod imenom Lockeed Martin... sta reci... bice jos srecnih korisnika tih podataka na jednom drugom kontinentu ;-)
[ Lesli Eldridz @ 03.04.2011. 12:58 ] @
Manje vise o kvadratima, meni je tu najzanimljivije ovo o prihodima. Zasto bi neko na popisu stanovnistva tek tako otkrivao podatke o prihodima, kad i u firmama u ugovorima pise da se ne prica o prihodima.
[ Slobodan Miskovic @ 03.04.2011. 13:36 ] @
Prosao je popis i ovde u Bugarskoj. Ista skoro pitanja bila i ovde samo sto su popis radili i on-line pa sam lepo sve to popunio u poslao. Cista posao. Ne znam da li ce u Srbiji napraviti i on line sistem ali je isti mnogo vremena, para i zivaca ustedeo svima ovde...
[ mmix @ 03.04.2011. 15:22 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Kako ti podaci i te kako imaju cenu, licno mi ne pada na pamet da bilo kojoj drzavi te podatke dajem za dzaba... Ni oni meni ne bi dali statisticke podatke za dzabe, ne znam zasto obrnuto ne bi trebalo da vazi.


Nisi u pravu, svi podaci i derivati tih podataka koje proizvede izvodjac cenzusa javnim parama su javno dobro dostupno svima. Ja sam za svoj rad koristio cenzus podatke za Srbiju i USA za 2001/2000, sve je jos uvek dostupno.
[ Ivan Dimkovic @ 03.04.2011. 15:55 ] @
Sve i da su podaci javno dobro, opet je licno moja stvar da li zelim da svoje podatke dajem za dzabe ili ne bilo komr. Da ne pricam o tracenju svojeg vremena na popunjavanju takvih formulara.

Zato sto je zdrava logika iza ovoga kaznjavanje za nepopunjavanje cenzusa jeste jalova rabota - eventualno kazne nekog ko je mozda vredjao prikupljace i sl... (u UK su zanji put valjda kaznili 2-3 osobe).

Ono, znam da ovo zvuci kao oni matori Mapetovci - ali razmisli, ono drzava trazi od miliona i miliona ljudi da trose svoje vreme i da joj poklone gomilu privatnih podataka... Ne vidim zasto bi automatski trebalo reci "da" tako necemu.
[ mmix @ 03.04.2011. 17:35 ] @
Ok, ne ulazim u taj deo oko motivacije i prirode pitanja, samo sam komentarisao deo oko formalno pravnog vlasnistva nad prikupljenim podacima.
[ serbolicious @ 03.04.2011. 18:20 ] @
I ovde u Irskoj je popis. Ali je cudan, jer traze da tacno 10-og aprila uvece popunis podacima svih onih koji su prisutni (nebitno da li su u poseti ili zive tu).
Ako odbijes da ucestvujes ili slazes nesto do 25K eura je kazna. Traze podatke tipa: kakvo je grejanje, kako putujes na posao, kada obicno ides na posao, kakvo ti je zdravlje, koje jezike govoris, odakle si i tako to.
[ Marenović Slaviša @ 03.04.2011. 21:37 ] @

A vi se lepo razidjite po kafanama i pabovima

[ dejanet @ 03.04.2011. 21:45 ] @
Za mene su ovo sokantne vesti, mislio sam da bar na zapadu nema popisa, jer imaju uredne baze podataka iz socijalnog,poreskog..itd., mislio sam da je ova 'privilegija'-popis rezervisana za zemlje 3. sveta ..
[ herzog @ 20.08.2011. 13:38 ] @
Citat:
I ovde u Irskoj je popis. Ali je cudan, jer traze da tacno 10-og aprila uvece popunis podacima svih onih koji su prisutni (nebitno da li su u poseti ili zive tu).
Ako odbijes da ucestvujes ili slazes nesto do 25K eura je kazna. Traze podatke tipa: kakvo je grejanje, kako putujes na posao, kada obicno ides na posao, kakvo ti je zdravlje, koje jezike govoris, odakle si i tako to.



U kakvom vremenu zivimo, nadam se da ce ih neko nabosti , te smrde sto se javaljaju za posao.
Poturica gori od Turcina.
[ a1200 @ 20.08.2011. 15:03 ] @
Doslo vreme da se svinjac popishe... da se vidi sta je za klanje, sta za okot, a sta treba da se proda... dal' je stoka uhranjena, koliko u kom delu stale, tj. kome treba smanjiti kolicinu zobi, a povecati explataciju...

I tako... to je ustvari sve za nashu dobrobit, a inace te privatne informacije se ni slucajno nece zolupotrebiti. To je nemoguce u pravnoj drzavi kakva je Srbija.
[ tdjokic @ 20.08.2011. 16:52 ] @
Citat:
Popis, koji je prvobitno zakazan za april, pa zbog nedostatka finansijskih sredstava odložen za oktobar, po stanovniku će koštati 350 dinara, a pokazaće i koliko ima građana Srbije, da li su i koje fakultete završili...
Ovo je sustina - za "njih", da sve bude skoro istovremeno, za nas - posto nismo imali para, oni ce nam dati, ali smo zato morali to da odradimo "malo kasnije".

Fora bi bila da se popis vrsi anonimno - napises sve podatke, drzava ima podatke koji je zanimaju, ali se ne zna da li je to Pera Peric ili Toma Tomic. Naravno, drzava nece tako i onda rade kako rade i zato im ljudi pisu i istinu i "svasta".
[ a1200 @ 20.08.2011. 17:18 ] @
Forma, i nacin popunjavanja, svih ovih obrzaca je napravljena tako da bude lako uradjen OCR ... tj. da sve bude prebaceno u kompjutersku bazu (sve su kucice, prvo pitanje je da li se koristi cirilica ili latinica). E sad, kad to bude u bazi, bice lako bilo kom organu da proveri (preko neta) sta je neko napisao o sebi... tj. to u opste ne mora da bude u nekoj zajednickog bazi, vec moze da bude u bazi popisa, koju ce bilo koji organ (ili pojedinac) koji ima autorizaciju moci da procita prema JMBG-u onoga za kog se interesuje... tako da anonimnost upravo nije poenta ovog popisa.
[ Horvat @ 20.08.2011. 20:14 ] @
Citat:
tdjokic:Fora bi bila da se popis vrsi anonimno - napises sve podatke, drzava ima podatke koji je zanimaju, ali se ne zna da li je to Pera Peric ili Toma Tomic. Naravno, drzava nece tako i onda rade kako rade i zato im ljudi pisu i istinu i "svasta".

mislis kao na glasanju, svako dobije jedan papiric, ode "izmedju kutija" i popuni x na mesta na kojima smatra da je potrebno?
to bi mozda i bilo ok, kad ne bi bi bila ovako debilna pitanja, pa da ti treba "pomoc publike" sta znaci
a pored toga, bitnije, time bi mozda dobio samo broj ljudi, ne bi dobio nikakve informacije o domacinstvima, plus, kako ce da se nepismeni (a to ukljucuje i punoletne i decu koja jos ne znaju pisati,a mozda ni pricati jos) da popune to? ili ce staratelji da lupetaju i za njih? :P

popis nije nista novo, ni nista posebno za "ova podrucja", samo sto postoji bojaznost od moguce zloupotrebe podataka od raznorazni sm..dovi :p

al nemajte brige, nezaposleni ne mozete biti :P
i bitno je da li ste u zadnjih nedelju dana radili i zasto niste :P
[ tdjokic @ 20.08.2011. 20:16 ] @
Citat:
a1200: Forma, i nacin popunjavanja, svih ovih obrzaca je napravljena tako da bude lako uradjen OCR ...
Ako te dobro razumem, ti govoris o formi, a neki od nas govore o nekim sirim aspektima - dobrovoljnost predaje licnih podataka drzavi i slicno. Zar ti mislis da Ivan Dimkovic ne zna formu i princip elektronske pripreme i obrade podataka a svejedno nije hteo da se popise? Kad drzava treba tebi, najcesce je nema nigde ili se krije iza proseka "Od 100 gostiju 99% njih je dobilo hleb uz obrok." a ako sam ja onaj stoti, koji nije dobio hleb, za mene je to 100% gostiju koji nisu dobili hleb (i zaista sam doziveo nesto slicno nekom prilikom u avionu - stjuardese zavrsile podelu rucka a ja nisam dobio glavno jelo!) a kad ti trebas drzavi progone te boze sacuvaj.

Kakve su im to baze bilo cega kad su cutali vise od 10 godina a nakon toga iznenada poceli da gone moju majku da plati porez za nekretninu prodatu pre 17 godina? Naravno, novi kupac je redovno sve placao, prenos obavljen regularno, a oni poslali i mojoj majci i gomili drugog naroda Opomene sa pretnjom prinudnog izvrsenja za neke sulude iznose poreza + kamate. Sto je najgore, morala je majka sa svojih blizu 90 godina da ide u opstinu cak 3 puta da ih ubedjuje da to nije tacno. Na kraju nije dobila izvinjenje ili priznanje da je to bila greska nego su joj dali uverenje da ne duguje porez za tu nekretninu, sa kojom 17 godina nema nikakve veze vise. E, to je drzava. Moze sve da se nadje ako se dobro cuva a ako se izmesa onda se dogadjaju ovakvi ekscesi kao ovo za porez i za mnoge druge stvari.
[ a1200 @ 20.08.2011. 20:59 ] @
Ja samo kazem, da po mom misljenju, ovo predavanje podataka - ovakvoj drzavi - moze da ima samo stetne posledice po pojedinca, nista drugo :)
Pogotovo u eri racunara i umrezenosti - tj. brzog pretrazivanja i lakog pristupa istim podacima.

Sreca je samo sto nisu trazili da se napishe iznos plate... jer bi to onda stvarno bilo previshe (tj. razni kirbiji bi se otimali za pristup takvoj bazi). Zamisli da znas da neko ima vishe para osim samo za 'leba :), pa taj odmah postaje potencijalna meta raznih top-shopova i njihovih promocija, putijucih agenata i sl. dosade.

...
A to za porez, to je 100% tacno. Mojoj kevi su trazili porez za firmu koja je zatvorena pre 10 godina, za koju smo dobili reshenje od iste te poreske da je sve izmireno, i na osnovu istog reshenja je cale dobio penziju (fond za privatnike) - dakle, penziju koju nije mogao da je dobije ako nije doneo reshenje od poreskog da je firma zatvorena, kao i da su sve obaveze izmirene.

E sad, oni se nasli pametni pa poslali mojoj kevi da im duguje :) i to sa zateznim kamatama. Ona otisla tamo pokazala im njihovo reshenje, oni ucutali - rekli da je greska... ali ne lezi vraze za par godina ponovo!?!?! Tu ih moja keva okrene i najebe im se majke, je ne moze zena u godinama da se zbog njihovog idijotluka razvlaci po "filijalama"... opet, kazu, ispravice... evo pre godinu dana - opet ista stvar. Znaci treci put... sad smo ih totalno ignorisali, pa nek' tuze ako imaju problem... platice troskove suda.
[ tdjokic @ 20.08.2011. 22:42 ] @
Citat:
a1200: evo pre godinu dana - opet ista stvar. Znaci treci put... sad smo ih totalno ignorisali, pa nek' tuze ako imaju problem... platice troskove suda.
Isto kod nas. Zamisli kad tako postupaju za stvarima koje covek ode 2 puta da im obrazlozi i objasni, kako tek postupaju sa onim sto je bezlicno i niko nema uvid osim njih? Jezivo. Mi ih nismo ignorisali, keva je rekla da ne izlazi dok joj ne dadu crno na belo da nista ne duguje.

Tako da ce i ovaj popis biti smuti pa prospi, svako ce moci da prica sta hoce i da se poziva na popis.
[ maliradojca @ 21.08.2011. 21:52 ] @
Popis je bitan drzavama da bi birokrate videli sa kakvim krdom imaju posla. Ne daju humanoidi rase npr. Srbin, Madjar,Albanac, Rom, Bosnjak isto vune i mleka.

Neke rase su rentabilnije, naravi im se razlikuju, neki su otporniji na glad, uslove rada itd...



[Ovu poruku je menjao maliradojca dana 21.08.2011. u 23:19 GMT+1]
[ Blaise De Vigenere @ 21.08.2011. 23:41 ] @
Evo šta stoji u zakonu a što će biti obuhvaćeno popisom.

________________________________________________________

ZAKON O POPISU STANOVNIŠTVA, DOMAĆINSTAVA I STANOVA 2011. GODINE
("Sl. glasnik RS", br. 104/2009)

Podaci o licima
Član 4
O licima koja se obuhvataju popisom prikupljaju se sledeći podaci: ime i prezime,
pol, datum rođenja i jedinstveni matični broj građana, mesto rođenja, mesto
stanovanja majke u vreme kada je lice rođeno, naselje iz kojeg se lice doselilo i
godina doseljenja, država iz koje se lice doselilo, godina doseljenja i glavni razlog
doseljenja, bračno stanje, broj živorođene dece i godine njihovog rođenja,
državljanstvo, nacionalna pripadnost, maternji jezik, veroispovest, pismenost,
školska sprema, stečeno zvanje, pohađanje škole, aktivnost, zanimanje, radni
status, delatnost, izvori prihoda, svojstvo izdržavaoca, mesto rada, odnosno
pohađanja škole i učestalost vraćanja u mesto stalnog stanovanja, funkcionalna
sposobnost lica za obavljanje svakodnevnih aktivnosti, srodstvo s licem na koje se
vodi domaćinstvo i razlog odsutnosti, odnosno prisutnosti u mestu popisa.
Pored podataka iz stava 1. ovog člana, o licima koja rade u inostranstvu kod
stranog poslodavca ili samostalno, kao i o članovima njihovih domaćinstava koji s
njima borave u inostranstvu prikupljaju se podaci o nazivu strane države i dužini
boravka.

Podaci o domaćinstvima
Član 5
U popisu se prikupljaju sledeći podaci o domaćinstvima: ime i prezime lica na koje
se vodi domaćinstvo, srodnički i porodični sastav domaćinstva, naziv naselja, ulica i
kućni broj gde je domaćinstvo nastanjeno, tip domaćinstva i osnov po kome
domaćinstvo koristi stan.
Pored podataka iz stava 1. ovog člana, u popisu se prikupljaju podaci o
poljoprivrednim fondovima i poljoprivrednoj proizvodnji domaćinstva, u cilju
identifikacije poljoprivrednih gazdinstava za potrebe popisa poljoprivrede.

Podaci o stanovima i drugim nastanjenim prostorijama
Član 6
U popisu se prikupljaju sledeći podaci o stanovima i drugim nastanjenim
prostorijama: tip stana, vrsta kolektivnog stana, način korišćenja stana, ukupna
površina i broj soba u stanu, površina kuhinje, opremljenost stana instalacijama i
sanitarnim prostorijama, vrsta energije koja se koristi za grejanje stana, oblik
svojine na stanu, sprat na kome se stan nalazi, godina izgradnje zgrade, vrsta
zgrade i materijal spoljnih zidova zgrade u kojoj se stan nalazi.

Podaci o poljoprivrednim gazdinstvima, porodicama i zgradama
Član 7

Na osnovu prikupljenih podataka o osnovnim jedinicama popisa (licima,
domaćinstvima i stanovima) obrađuju se i podaci o poljoprivrednim gazdinstvima,
porodicama i zgradama.
___________________________________________________________________

Evo još par članova istog zakona.

Dužnosti lica koja se popisuju u pogledu davanja podataka
Član 27

Lice obuhvaćeno popisom dužno je da da podatke koji se od njega traže popisom i
da na sva pitanja u popisnim obrascima da tačne i potpune odgovore.
Podatke o odsutnim članovima domaćinstva daje član domaćinstva kome su podaci
najviše poznati, a o deci mlađoj od petnaest godina podatke daje roditelj, usvojitelj
ili staratelj.
Lice obuhvaćeno popisom nije dužno da se izjašnjava o nacionalnoj pripadnosti i
veroispovesti, a popisni obrazac mora da sadrži pouku o tome.
U popisnom obrascu za pitanje o nacionalnoj pripadnosti i maternjem jeziku
predviđen je odgovor otvorenog tipa.

Kaznene odredbe
Član 29
Novčanom kaznom od 20.000 do 50.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice
obuhvaćeno popisom ili lice koje je obavezno da dâ podatke o odsutnim članovima
domaćinstva, odnosno roditelj, usvojitelj ili staratelj za dete mlađe od petnaest
godina ako odbije da odgovori na pitanja u popisnim obrascima ili da netačne i
nepotpune odgovore (član 27. st. 1. i 2).

Član 30
Novčanom kaznom od 20.000 do 50.000 dinara kazniće se popisivači, instruktori ili
kontrolori i druga lica koja vrše poslove u vezi s popisom ako:
1) blagovremeno i na propisan način ne obavljaju poslove popisa (član 25. stav 1);
2) protivno volji lica obuhvaćenog popisom zahtevaju da se to lice izjašnjava o
nacionalnoj pripadnosti ili veroispovesti (član 27. stav 3).

Član 31
Novčanom kaznom od 35.000 do 50.000 dinara kazniće se za prekršaj popisivači,
instruktori, kontrolori i drugi neposredni učesnici popisa ako:
1) postupe suprotno obavezi iz člana 25. stav 2, i
2) postupe suprotno obavezi čuvanja tajne (član 26. stav 2).

[ a1200 @ 21.08.2011. 23:55 ] @
Citat:
Član 29
Novčanom kaznom od 20.000 do 50.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice
obuhvaćeno popisom ili lice koje je obavezno da dâ podatke o odsutnim članovima
domaćinstva, odnosno roditelj, usvojitelj ili staratelj za dete mlađe od petnaest
godina ako odbije da odgovori na pitanja u popisnim obrascima ili da netačne i
nepotpune odgovore
(član 27. st. 1. i 2).


Ok, i to smo rascistili... ako ne otvoris vrata - tehnicki nista nisi odbio... dakle nema ni kazne. Mozda si gluv, mozda nisi tu, mozda spavas sa cepovima u ushima...
[ herzog @ 27.08.2011. 13:25 ] @
Odazvati se , ili ne?
[ JankoNIS @ 27.08.2011. 15:47 ] @
Naravno da se treba odazvati, sta ste podigli toliku frku. Dajte im podatke za koje smatrate da treba da im date, ostalo neka bude vasa mala tajna i gotovo. Ukucane obuciti da ne otvaraju usta za svo vreme popisivanja i ne nudite popisivace sokovima i kafom. Ustvari, najbolje bi bilo da stavite mobilni na sto i snimite tok ispitivanja. Prethodno upoznajte popisivaca da zelite da snimite konverzaciju. A zatim takav audio zapis ubacite u neki "cloud" da sto manje ljudi zna. Prosto k'o pasulj.
[ herzog @ 27.08.2011. 19:04 ] @
jel zna neko sta je to uopste *Srbija*?

Nepostojece granice, neznano drzavno uredjenje
i sad sam ja u obavezi da izlazim u susret shachici poslushnika
onda kad im se prohte i da ih ugoscujem u mom stanistu koje
oni smatraju za svoj reon?